Hygiena

Hyteroskopia maternice: recenzie

V súčasnosti sa klinické, laboratórne, inštrumentálne a endoskopické metódy výskumu využívajú na kompletnú diagnostiku v gynekologickej praxi. To všetko pomáha špecialistom určiť stav ženského tela, identifikovať závažné patológie a poskytnúť včasnú pomoc, ktorá môže zachrániť život pacienta.

Každý pacient sa stretol s vyšetrením pomocou gynekologických zrkadiel, ale endoskopické vyšetrovacie metódy môžu u žien vyvolať množstvo otázok. Žena teda môže byť zmätená tým, aká hysteroskopia je, ako sa vykonáva hysteroskopia a aké komplikácie môže priniesť.

Kancelárska hysteroskopia

Postup zahŕňa tieto akcie:

 • v procese dochádza k vizuálnej prehliadke dutiny maternice,
 • skúma stav sliznice maternice,
 • odber vzoriek biologického materiálu na histologické vyšetrenie, t
 • vykonávajú sa malé chirurgické operácie (odstránenie polypov, disekcia adhézií a delení).

 • lokálna anestézia sa používa alebo úplne vynechá,
 • trvanie procedúry - 10–15 minút,
 • Po hysteroskopii nemusí žena dlhšiu dobu zostať v zdravotníckom zariadení.

hysteroresectoscopy

Hlavnými účinkami pri hysteroresektoskopii sú: odstránenie patologických útvarov rôzneho charakteru (veľké polypy, myómové uzliny, komisurálne šnúry), ablácia endometria (excízia celej hrúbky), eliminácia abnormálneho krvácania z maternice. Zvláštnosti procedúry: vykonávajú sa v celkovej anestézii (intravenózna anestézia), trvanie procedúry je od 30 minút do 3 hodín, hospitalizácia pacienta môže trvať 2-3 dni. Poloha pacienta počas diagnostickej (kancelárskej) hysteroskopie sa nelíši od polohy počas hysteroresectoskopie. V oboch prípadoch sa manipulácia vykonáva na gynekologickej stoličke.

Indikácie a kontraindikácie

Hysteroskopia sa používa na pozadí týchto patológií:

 • s hyperpláziou endometria,
 • benígna proliferácia glandulárneho tkaniva endometria,
 • novotvary vznikajúce v myometriu,
 • adhézie v maternici,
 • oncopathology,
 • malformácie tela a krčka maternice.

Chirurgická hysteroskopia umožňuje vykonávať takéto manipulácie: excíziu a odstránenie väzivového tkaniva, elimináciu patológie dvojrohovej maternice, odstránenie benígnych rastov glandulárneho tkaniva endometria a novotvary myometria, odstránenie maternice IUD, zvyšky neúplne evakuovaného vajíčka plodu, ako aj detskej vzorky, biopsie ,

Kancelárska hysteroskopia vám umožňuje diagnostikovať nemožnosť nosenia dieťaťa, malformácie pohlavných orgánov, perforáciu steny maternice po potrate a čistenie. Okrem toho sa kancelárska hysteroskopia vykonáva s nestabilným menštruačným cyklom, gynekologickým krvácaním inej povahy a tiež v prípade potreby na potvrdenie alebo odmietnutie akejkoľvek diagnózy.

Existuje mnoho závažných kontraindikácií hysteroskopie:

 • zápalových infekčných chorôb reprodukčných orgánov počas obdobia exacerbácie, t
 • s dieťaťom
 • onkopatológia krčka maternice,
 • výrazné zúženie krčného kanála,
 • celkový zdravotný stav pacienta na pozadí závažných somatických ochorení.

výcvik

Počas prípravného obdobia musí pacient vykonať niekoľko štúdií:

 • Štandardné gynekologické vyšetrenie pomocou zrkadla, ako aj prehmatanie maternice a jej príveskov.
 • Vaginálny náter. V dôsledku odberu biomateriálu v močovej trubici, krčku maternice a vagíne je možné určiť stav flóry.
 • CBC, skupina a RH, krvný obraz pre RW, hepatitídu a HIV. Určite zrážanlivosť krvi (koagulogram).
 • Makroskopické a mikroskopické vyšetrenie moču, ktoré umožňuje identifikovať zlyhanie obličiek.
 • Ultrazvuk panvových orgánov (cez prednú brušnú stenu alebo transvaginálne).
 • Elektrokardiogram a fotofluorogram.

Pred plánovanou hysteroskopiou bude pacient musieť konzultovať s príslušnými špecialistami: terapeutom, kardiológom, anestéziológom. Okrem toho by mala informovať svojho lekára o prítomnosti akejkoľvek alergickej reakcie na liek, podozrení na tehotenstvo a pravidelných liekov.

Pred vykonaním hysteroskopie by mala žena dodržiavať nasledujúce odporúčania: 2 dni pred štúdiou vylúčiť pohlavný styk, týždeň pred plánovaným zákrokom, nevypierať a nepoužívať skladovacie gély a čistiacu penu.

Týždeň pred hysteroskopiou nepoužívajte lekárske vaginálne čapíky (okrem tých, ktoré predpisuje gynekológ), na pretrvávajúcu zápchu deň predtým, pred očistením, vyčistenie čriev črevným nálezom. 2 dni pred zákrokom začnite užívať sedatíva, ak Vám to predpísal lekár, 5 dní pred hysteroskopiou začnite užívať antibiotiká, ak to predpíše gynekológ.

V dopoludňajších hodinách by ste mali odmietnuť jesť a piť. Pacient by mal vykonávať hygienické procedúry, oholiť oblasť stydkých a slabín a tesne pred vstupom do vyšetrovacej miestnosti vyprázdniť močový mechúr. Všetky nadbytočné predmety (šperky, mobilný telefón) zostávajú v oddelení. V nemocnici musí pacient vziať so sebou papuče, ponožky, odnímateľné spodné prádlo, župan, ako aj hygienické vložky, ktoré budú potrebné po zákroku kvôli hojnému výtoku z pošvy.

Vykonanie postupu

Čo deň hysteroskopia má veľký význam. Plánovaná hysteroskopia sa optimálne vykonáva od 5. do 7. dňa cyklu. V tomto čase je endometrium tenké a slabo krvavé. Ale niekedy hodnotia stav endometria v luteálnej fáze (po ovulácii), asi 3-5 dní pred koncom cyklu. U starších pacientov, ako aj v núdzových situáciách môže byť čas hysteroskopie čokoľvek.

Po položení pacienta na gynekologické kreslo sa jej boky, vonkajšie genitálie a vagína liečia antiseptikom, na určenie umiestnenia maternice a jej veľkosti sa vykoná dvojručné vaginálne vyšetrenie. Spodný segment maternice je fixovaný uterinnými jednovrstvovými kliešťami, ktoré oddialia telo maternice, vyrovnajú smer krčka maternice a určujú dĺžku dutiny maternice. A potom urobte dilatáciu dilatátora krčka maternice Gegar.

Hysteroskop je liečený antiseptikom a jemne vstrekovaný do dutiny maternice, zväčšený pomocou plynu alebo kvapaliny. Počas inšpekcie sa skúma jej obsah a veľkosť, tvar a topografia stien, stav vtokovej oblasti tubusu. Ak sa zistia nejaké cudzie telesá, odstránia sa pomocou nástrojov vložených cez kanál hysteroskopu. V prípade potreby vykonali cielenú biopsiu. Odobraná vzorka tkaniva sa pošle na histologické vyšetrenie.

Podľa indikácií na konci procedúry je možné odstrániť vnútornú vrstvu krčka maternice a dutinu maternice. Anestéziológ vytvára konečnú fázu anestézie - privádza pacienta k vedomiu. Ak nie sú žiadne komplikácie, pacient je pod dohľadom špecialistov na ďalšie 2 hodiny, a potom je prevedená na všeobecné oddelenie. Hysteroskopická operácia trvá v priemere 30 minút a ak sa vykoná laparoskopia, manipulácia môže trvať až 3 hodiny.

Pacienti sa často zaujímajú - po tom, ako po hysteroskopii môžete urobiť IVF? Odborníci hovoria, že tieto dátumy sa líšia a závisia od údajov získaných počas hysteroskopie. Niekto je predpísaný IVF po 10 dňoch po hysteroskopii, a niekto musí čakať na tento okamih ďalších šesť mesiacov. Všetko závisí od identifikovanej patológie, ktorá vyžaduje rôzne stupne chirurgického zákroku a terapeutické intervencie.

Obdobie vymáhania

Po vykonaní hysteroskopického vyšetrenia alebo chirurgického zákroku nie sú vylúčené komplikácie. V pooperačnom období sa musí obnoviť sliznica maternice a prirodzený objem tohto reprodukčného orgánu, ktorý bol narušený umelým zvýšením počas hysteroskopie. Na tomto pozadí, po hysteroskopii, žena môže pozorovať nasledujúce príznaky.

Syndróm bolesti Bolesť sa zvyčajne prejavuje hlavne nad pubis. Pocity menšej a trochu pripomínajúcej bolesť počas menštruácie. V prvých hodinách po manipulácii žena pociťuje bolesť, ako pri pôrodných bolestiach, keď sa maternica uzatvára a vracia do svojej pôvodnej veľkosti.

Vaginálny výtok. V dôsledku poškodenia endometria sa v prvých hodinách po zákroku môže vyskytnúť hojný výtok krvi a slizníc. Po diagnostickom postupe možno exkrécie pozorovať 5 dní a po chirurgických zákrokoch až 2 týždne.

Žena môže pociťovať celkovú slabosť a malátnosť. Ak je horúčkovitý stav, potom je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc. Ako dlho trvá úplné zotavenie po hysteroskopii, sa môže značne líšiť od pacienta k pacientovi. Spravidla to trvá v priemere až 3 týždne. Tam sú tí, ktorí otehotnejú prirodzene po hysteroskopii - to sa stalo na pozadí odstránenie polyp alebo atrofované endometrium.

Ak pacient dodržiava jednoduché odporúčania, môže byť doba obnovy významne znížená:

 • Aby sa nevyvolalo krvácanie, mal by sa pacient zdržať intimity s mužom počas 14 dní.
 • Sledujte telesnú teplotu počas týždňa, aby ste nevynechali vzniknuté komplikácie.
 • Z vodných procedúr povolená iba hygienická sprcha. Kúpať sa, ísť do kúpeľov, sauny, bazén je kontraindikovaný.
 • V dobrej viere, aby to, predpísané lekárom, lieky - antibiotiká, analgetiká, sedatíva, vitamíny.
 • Dodržujte režim dňa, jesť správne, obmedzené cvičenie.

Keď má pacient silnú bolesť, otvorí sa krvácanie a telesná teplota prudko stúpne - to je vážny dôvod na okamžitú lekársku pomoc.

Napriek tomu, že lekár je pripravený podrobne vysvetliť pacientovi, čo to je - hysteroskopia a ako postupuje, ale pre väčšiu spoľahlivosť, ženy hľadajú skutočnú spätnú väzbu od tých, ktorí sa už rozhodli takúto manipuláciu urobiť.

Diagnostická a terapeutická hysteroskopia je účinná a vykonáva sa s minimálnym rizikom pre manipulácie s pacientmi, ktoré sú široko používané a sú považované za „zlatý štandard“ v gynekologickej praxi.

Hysteroskopia - čo to je?

Moderná medicína pozná mnoho rôznych chorôb sexuálnej sféry. A v niektorých prípadoch, pre rozhodnutie o konečnej diagnóze, lekár potrebuje starostlivo preskúmať vnútornú stenu maternice. Toto je príležitosť, ktorú poskytuje hysteroskopia.

Aký je tento postup? Jeho podstata je veľmi jednoduchá - kontrola sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja hysteroskopu. Je vybavený optickým vláknom, ktoré umožňuje lekárovi starostlivo preštudovať štruktúru a ak je k dispozícii, patológiu vnútornej steny maternice, prezerať si ich na veľkej obrazovke.

V skutočnosti pôrodníctvo a gynekológia široko využívajú túto techniku ​​na diagnostické aj terapeutické účely.

Typy hysteroskopie

V súčasnosti existuje niekoľko základných typov tohto postupu. Technika vedenia v tomto prípade závisí predovšetkým od účelu hysteroskopie.

 • Diagnostický postup zahŕňa vyšetrenie maternice pomocou optického zariadenia. Tento postup sa používa na detekciu rôznych patológií a novotvarov v maternici. V tomto prípade nie je porušená integrita tkaniva.
 • Chirurgická hysteroskopia zahŕňa použitie nielen optického, ale aj chirurgického zariadenia. Tento postup sa používa na liečbu rôznych patologických stavov maternice s malým dopadom. Napríklad existujú určité postupy, s ktorými je hysteroskopia maternice dokonale kombinovaná - odstránenie polypu, eliminácia niektorých iných benígnych nádorov, kyretáž dutiny atď. V takýchto prípadoch je už potrebná celková anestézia.
 • Existuje tiež tzv. Kontrolná hysteroskopia dutiny maternice. Takýto postup sa vykonáva, ak lekár potrebuje starostlivo monitorovať proces liečby, vyhodnotiť účinnosť účinkov liekov alebo postupov, ako aj včas určiť vývoj komplikácií alebo relapsov ochorenia.

Je potrebné poznamenať, že moderné vybavenie nám umožňuje zvážiť tkanivo pri významnom zvýšení, čo robí hysteroskopiu mimoriadne hodnotnou pre diagnostiku aj pre liečbu.

Kedy sa vyžaduje výskum?

Samozrejme, dnes sa mnoho žien zaujíma o informácie o tom, čo je hysteroskopia maternice. Dôsledky, recenzie pacientov - chcem vedieť o tom všetkom pre tých, ktorí očakávajú takýto zásah. Ale najprv sa musíte zaoberať indikáciami pre tento postup. Vyžaduje sa diagnostická kontrola:

 • Ak máte podozrenie na prítomnosť myómy maternice alebo endometriózy.
 • Aby sa zistili zvyšky membrán plodu v maternici, čo môže viesť k rozvoju množstva komplikácií.
 • Hysteroskopia je indikovaná pre ženy, ktoré trpia dlhotrvajúcou a ťažkou menštruáciou, ako aj pre nezvyčajný intermenštruačný výtok a krvácanie počas menopauzy.
 • Tento postup sa vykonáva na zistenie určitých malformácií maternice.
 • Indikácia na vykonanie je neplodnosť, ako aj spontánny potrat.
 • Okrem toho sa hysteroskopia predpisuje ženám, ktoré nedávno podstúpili závažnú hormonálnu liečbu. V tomto prípade je postup riadiacim znakom.

Čo je hysteroskop a ako to funguje

Stručná informácia o tom pomáha pochopiť podstatu a možnosti vyplývajúce z použitia metódy. Hysteroskop je malé obdĺžnikové teleso s dvomi žeriavmi pripojenými k hadiciam na prívod kvapaliny alebo plynu pod tlakom a ich výstup. Tieto prostredia umožňujú riešiť určité úlohy: zlepšiť viditeľnosť, zvýšiť možnosť manipulácie zvýšením dutiny maternice, umývania hlienu a krvných zrazenín.

Teleso je pripojené k vonkajšej trubici (dutej trubici), do ktorej je umiestnená vnútorná trubica s okulárom, osvetľovacími a teleskopickými systémami, ktoré umožňujú vyšetrenie dutiny maternice „okom“. V niektorých modeloch je kanál na vloženie nástrojov (nožnice, tuhé a flexibilné biopsie a vzrušujúce kliešte, elektródy, vodidlo laserového svetla), určený na malé manipulácie - odstránenie malých polypov, odber materiálu na biopsiu.

V závislosti od použitých optických systémov zariadenia je možné vykonávať všeobecný (bez zväčšenia) alebo panoramatický pohľad s 20-násobným zväčšením. Pomocou prvej môže lekár získať všeobecnú predstavu o vnútornom stave maternice a pomocou zväčšenia identifikovať oblasti, ktoré treba podrobnejšie preskúmať. Existujú skúmavky s optickým systémom zväčšenia 60 a 150 krát (mikrohysteroskopy), ktoré umožňujú vidieť zmeny v štruktúre sliznice a jej buniek, špecifikovať stupeň vývoja a povahu patologických oblastí, vykonávať diferenciálnu diagnostiku buniek podozrivých z rakoviny.

Typy hysteroskopov a ich použitie

Podľa stupňa funkčnosti sa vyrábajú dva hlavné typy hysteroskopu, určené pre diagnostické štúdie aj pre chirurgické operácie malého rozsahu - elastické alebo flexibilné (hysterofibroskopy) a tvrdé. Hysterofibroskop pohodlnejšie pri vykonávaní manipulácie, ale krehké a relatívne drahé.

Tvrdá trubica s trubicou

Najčastejšie sa používa pri diagnostike prístrojov s tuhou trubicou. Pre technické špecifikácie sú ponúkané teleskopy s vonkajším priemerom 4 mm a uhly pohľadu 30 0 a 0 0, 12 0 a 70 0. Pre nulliparous a mladé ženy, tam sú zariadenia s priemerom 3 mm a uhly pohľadu 30 0 a 0 0. Vyrábajú sa tiež zariadenia s priemerom 1 a 2 mm.

Špeciálna skupina hysteroskopov pozostáva z hysteroresectoskopov s L-tvarom a sférickými unipolárnymi elektródami, ktoré sú pripojené na elektrický generátor. Hysteroresectoskopy s vonkajším priemerom 7 mm sú určené na kontrolu a implementáciu pri vizuálnej kontrole malých chirurgických zákrokov, ktoré nevyžadujú výraznú expanziu krčného kanálika (krčka maternice). Hysteroresectoskopy s priemerom 9 mm sa používajú na odstránenie submukóznych myómov, viacnásobných veľkých polypov, kauterizáciu veľkých plôch vnútorných endometriálnych foci, separáciu hrubej vláknitej synechie (adhézie), katetrizáciu vajíčkovodov a pod.

Na uľahčenie vnútromaternicových manipulácií a podrobnej dokumentácie postupu sa väčšina modelov hysteroskopov dodáva s videokamerou, pomocou ktorej sa vykonáva vysokokvalitný prenos obrazu z vyšetrených častí maternice a poloha nástrojov na obrazovke monitora.

В связи с наличием значительного числа пациентов с бесплодием, большое значение приобрела гистероскопия перед ЭКО с проведением биопсии слизистой оболочки. IVF (in vitro fertilizácia) je zavedenie predrasteného vajíčka do maternice. Aby sa zabezpečila jeho efektívna realizácia v endometriu a pripojení k stene maternice, je potrebné odstrániť alebo odstrániť prekážky vo forme polypov, endometriózy, synechií, vnútromaternicového septa, ligatúr po reze cisárskym rezom a vľavo do maternice, zápalových procesov endometria a skúmaviek, submukóznych uzly atď.

V závislosti od účelu aplikácie sa teda hysteroskopia zvyčajne delí na:

 • diagnostické,
 • chirurgické,
 • kontroly, vykonávanej na overenie výsledkov liečby, t
 • ako jeden prvok prípravných programov IVF.

Ako sa vykonáva hysteroskopia

Postup sa vykonáva na gynekologickej stoličke v štandardnej polohe. Po tom, ako anestéziológ zavedie systém kvapkových injekcií potrebných roztokov a prípravkov na zavedenie pacienta do anestézie, gynekológ spracuje externé genitálne orgány, vagínu a krčka maternice dezinfekčným roztokom. Potom vzniká postupná expanzia cervikálneho kanála zavedením do neho kovových dilatátorov rôznych priemerov. Táto fáza je najbolestnejšia a môže viesť k nepriaznivým reflexným reakciám tela. Preto sa postup vykonáva nevyhnutne pod anestéziou.

Typ anestézie

Pod akým druhom anestézie hysteroskopia závisí len od rozhodnutia anestéziológa. Je to ovplyvnené mnohými faktormi:

 • odhadované množstvo a čas konania, berúc do úvahy skúsenosti gynekológa, t
 • stav pacienta
 • prítomnosť sprievodných ochorení
 • možnosť vzniku alergických a anafylaktických reakcií na omamné a iné lieky, t
 • očakávané komplikácie v priebehu vykonávania hysteroskopie a anestézie, vrátane krvácania, porúch elektrolytov a nerovnováh v telesných tekutinách v dôsledku dlhodobého umývania dutiny maternice roztokmi.

Najčastejšie sa hysteroskopia vykonáva pri všeobecnej intravenóznej anestézii s individuálnym výberom omamných a analgetických liekov a ak sú pre ňu kontraindikácie - pod maskou anestézie. V zriedkavých prípadoch, s potenciálom závažných komplikácií spojených s zákrokom alebo anestéziou alebo predpokladom dlhodobých gynekologických manipulácií, nie je vylúčené rozhodnutie anesteziológa vykonať endotracheálnu anestéziu, spinálnu alebo epidurálnu anestéziu. Bez ohľadu na typ anestézie alebo anestézie sa monitorovanie respirácie, srdcovej činnosti a saturácie kyslíka v krvi neustále vykonáva pomocou špeciálnych monitorov.

Poradie manipulácie

Po ošetrení dezinfekčným roztokom sa hysteroskop pod kontrolou videnia alebo obrazy na monitore zavedie do dutiny maternice zväčšenej kvapalinou alebo plynom, skontroluje sa jej obsah a veľkosť, tvar a topografia stien, stav vstupného priestoru (úst) do vajíčkovodov. Tým sa upriamuje pozornosť na reliéf, farbu a hrúbku sliznice maternice (endometrium), jej súlad s termínom menštruačného-ovariálneho cyklu, prítomnosť akýchkoľvek patologických zmien a formácií.

Ak sa zistia cudzie telesá (zvyšky vajíčka, zarastené fragmenty vnútromaternicového zariadenia), odstránia sa pomocou svorky vloženej cez kanál hysteroskopu. Oblasť „podozrivej“ atypickej regenerácie plôch sa podrobí biopsii s biopsickými kliešťami na následné histologické vyšetrenie.

Na konci procedúry gynekológ zvyčajne vykonáva „oddelenú“ kyretáž dutiny a krčka maternice, po ktorej anestéziológ odoberie pacienta zo stavu anestézie a pozoruje ju v neprítomnosti komplikácií počas 2 hodín.

Kedy je lepšie robiť hysteroskopiu a niektoré z jej dôsledkov?

Načasovanie diagnostického postupu závisí od účelu. Pre ženy v reprodukčnom veku je najoptimálnejším obdobím obdobie od šiesteho do deviateho dňa po menštruácii. Toto je doba, kedy je sliznica najtenšia, čo značne uľahčuje jej vyšetrenie a diagnostiku. U postmenopauzálnych žien, počas menopauzy, ako aj za prítomnosti núdzových indikácií, hysteroskopia môže byť vykonaná kedykoľvek v neprítomnosti výrazného krvácania.

Ak plánujete tehotenstvo

Pri plánovaní tehotenstva sa deň vykonania hysteroskopie predbežne považuje za prvý deň poslednej menštruácie. Preto sa môže tehotenstvo po hysteroskopii objaviť už v mesiaci nasledujúcom po zákroku, najmä ak sa vykonalo jednoducho na diagnostické účely alebo bolo sprevádzané odstránením drobných patologických zmien. Ak sa však uskutočnili vážne manipulácie, je lepšie zdržať sa tehotenstva šesť mesiacov.

Čo znamená zvýšená teplota po manipulácii?

Ak sa zvýši teplota po hysteroskopii na 3. - 4. deň a niekedy hneď nasledujúci deň, ktorá sa vyskytuje v 0,2% všetkých prípadov, môže to byť dôkaz exacerbácie chronického zápalového procesu. Najčastejšie sa vyskytuje počas exacerbácie saktosalpinkov - chronického zápalu v vajíčkovodoch, sprevádzaného hromadením tekutého serózneho obsahu v nich.

Teplota sa môže tiež zvýšiť po hysteroskopickom odstránení viacerých polypov alebo submukózneho myómového uzla, ako aj kyretáže maternice. K tomu dochádza v dôsledku tvorby prirodzeného aseptického zápalu. Odstránené zvyšky vajíčka zostávajúce po spontánnom alebo lekárskom potrate, cudzie telieska vo forme vrodeného vnútromaternicového zariadenia alebo jeho fragmentov, ktoré sú v dutine maternice po dlhú dobu, môžu tiež spôsobiť zvýšenie teploty po ich odstránení počas hysteroskopie.

Zvýraznite - kedy stojí za to vyzváňať alarm?

Po zákroku sa krvné škvrny a potom mukózne výboje považujú za normálne po dobu 2-3 dní, ak bol postup diagnostický alebo bol sprevádzaný odstránením polypu a dokonca submukózneho miesta.

Krvácanie 4-6 dní, porovnateľné s menštruačným krvácaním, je možné, ak sa diagnostická kyretáž vykonáva súčasne. Dlhšie a ťažké krvácanie, ako aj mukopurulentný výtok po hysteroskopii, najmä sprevádzané horúčkou, sú známkou komplikácií. V týchto prípadoch je potrebné okamžite sa obrátiť na ošetrujúceho lekára.

Diagnostická hysteroskopia

Diagnostická alebo kancelárska hysteroskopia sa vykonáva ambulantne, aby sa diagnostikovala alebo potvrdila diagnóza. Procedúra trvá od 5 do 25 minút a pacient ju nemusí vykonávať. Celý postup je spravidla zaznamenávaný na videu, takže neskôr bude možné materiál znova preskúmať. Pri diagnostike hysteroskopu nie je porušená integrita tkanív maternice. Office diagnostický postup sa vykonáva bez anestézie, niekedy v lokálnej anestézii.

chirurgický

Chirurgická hysteroskopia je vnútromaternicová chirurgia, keď je narušená integrita tkaniva. Podmienkou pre jeho realizáciu je rozťahovanie maternice, aby sa vytvorila možnosť starostlivo kontrolovať steny. Chirurgická hysteroskopia maternice je rozdelená na plyn a kvapalinu, v závislosti na spôsobe aplikácie napínania dutiny. Časový rozdiel postupu zahŕňa rozdelenie na pooperačné, operačné, predoperačné, urgentné, núdzové, plánované. Operácia sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestézii.

Indikácie na vykonanie hysteroskopie

Hysteroskopia dutiny maternice sa vykonáva v nasledujúcich prípadoch:

 1. Ak žena nemôže niesť tehotenstvo a neexistuje iný spôsob, ako zistiť príčinu.
 2. S abnormalitami maternice.
 3. Na kontrolu po pôrode a extrakciu zvyškového vajíčka.
 4. Ak máte podozrenie na endometriózu.
 5. V prípade porušenia u žien vo fertilnom veku menštruačného cyklu.
 6. Pri podozrení na uzliny myómy.
 7. S patológiou endometria.
 8. S podozrením na rakovinu.
 9. Pred IVF.
 10. Určiť obštrukciu vajíčkovodov.
 11. Pri krvácaní s menopauzou.
 12. Odstránenie vnútromaternicových kontraceptív.

Existujú však kontraindikácie pre tento postup:

 • infekčných chorôb
 • tehotenstvo,
 • stenóza krčka maternice,
 • zápalových procesov
 • krvácanie z maternice.

Kde a ako sa vykonáva hysteroskopia?

Väčšina gynekologických oddelení v nemocniciach má možnosť vykonávať diagnostiku alebo chirurgický zákrok pomocou hysteroskopu. Môžete nájsť cez internet početné klinické diagnostické centrá, v ktorých sa vykonáva hysteroskopia maternice, a čítať recenzie o profesionalite lekárov. Po výbere kliniky je potrebné čakať na medzeru medzi 7. a 10. dňom menštruačného cyklu, pretože v týchto dňoch sú v maternici vytvorené ideálne podmienky pre vznik endometria.

Dôležitým znakom tejto manipulácie je, že lekár nevykonáva jediný rez - vloženie nástrojov sa vykonáva cez pacientovu vagínu. Pred začatím operácie sa vonkajšie genitálie a vnútorný povrch stehien ošetria alkoholovým roztokom. Potom sa pomocou vaginálnych zrkadiel odkryje krk a lieči sa alkoholom. Po vložení sondy sa meria dĺžka dutiny maternice a potom sa zavádzajú gegerove dilatátory, ktoré postupne otvárajú kanál krčka maternice, aby sa umožnil voľný tok tekutiny, keď maternica začne krvácať.

Hysteroskop je vložený cez krčný kanál, pripojený k svetelnému zdroju, videokamere a systému na dodávanie tekutiny. Opakované zväčšenie maternice na monitore dáva lekárovi možnosť presne vykonať chirurgickú liečbu vrátane kyretáže, odstránenia polypov alebo iných potrebných postupov. Po operácii sa hysteroskop vyberie z dutiny a uzavretie krčka maternice sa uskutoční spontánne. Podrobnosti o tejto operácii nájdete vo videu:

Obnovenie po hysteroskopii

Pooperačné obdobie zahŕňa prítomnosť pacienta v nemocnici od dvoch hodín do štyroch dní v závislosti od zložitosti operácie. Po chirurgickom zákroku sa žene odporúča šetriť režim, vylúčiť sexuálny život, zvýšiť fyzickú námahu. Je zakázané užívať si kúpeľ až do ďalšieho menštruačného krvácania, ktoré by malo nastať bezodkladne. Do 3-5 dní po hysteroskopii maternice sa u pacienta môže vyskytnúť mierne krvácanie.

Komplikácie a následky po operácii

Dôsledky hysteroskopie úplne závisia od fyziologických vlastností tela pacienta, ale komplikácie spravidla netrvajú dlhšie ako 5 dní. Počas tohto obdobia je v gastrointestinálnom trakte plynatosť, ktorá je spôsobená vniknutím plynu, ktorý ovplyvňuje vnútorné orgány, a prúdením krvi spolu so spazmami pripomínajúcimi menštruačnú bolesť.

krvácanie

Po diagnostickej hysteroskopii je výtok z maternice nevýznamný. Ak sa vykonal lekársky potrat, potom sa v prvej časti pozoruje prvé prepustenie a počas nasledujúcich 3-5 dní - žltá alebo krv. Po odstránení fibromatózneho uzla alebo endometriálneho polypu je krvácanie tiež nevýznamné, ak nie sú žiadne komplikácie, inak môže byť hojnosť maternicového krvácania.

V tomto prípade lekári predpisujú opakovanú operáciu, hemostatické lieky alebo lieky, ktoré znižujú maternicu. Ak po hysteroskopii maternice má pacient krvne hnisavý výtok, ktorý je sprevádzaný horúčkou, znamená to, že žena po zákroku vyvinula zápal, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu.

Bolesť

Rehabilitácia po hysteroskopii maternice trvá maximálne 10 dní u pacienta, počas ktorého cíti bolesť pri zatáčaní. Sú lokalizované v lumbosakrálnej oblasti alebo dolnej časti brucha, majú strednú alebo nízku intenzitu. Ak je bolesť po operácii veľmi znepokojujúca, potom lekári predpisujú lieky z nesteroidnej skupiny, ktoré zastavujú akútnu bolesť. Ak bolestivosť dolnej časti brucha nezmizne do 10 dní, potom sa musíte poradiť s lekárom - to je zápalový proces.

Kontraindikácie operácie

Hysteroskopické vyšetrenie dutiny maternice sa považuje za najbezpečnejšiu operáciu v mikrochirurgii, ale má aj množstvo kontraindikácií. V prvom rade ide o včasnosť a techniku ​​chirurgického zákroku. Latencia môže spôsobiť mnoho závažných komplikácií. Napríklad prítomnosť rakovinového nádoru v pacientovej maternici je kontraindikáciou proti hysteroskopickému vyšetreniu, pretože môže poškodiť iba ženu.

Rozvoj tehotenstva tiež neumožňuje takýto zásah, pretože hysteroskop sa vkladá hlboko do maternice a môže poškodiť plod alebo dokonca ukončiť tehotenstvo. Medzi rizikové faktory patria pacienti s infekčnými a zápalovými ochoreniami a dievčatá, ktoré nechcú strácať panenstvo alebo nedosiahli plodný vek (15-16 rokov).

Koľko je hysteroskopia maternice

Cena hysteroskopie dutiny maternice závisí od úrovne zložitosti zákroku, od kvalifikácie lekára, od kvality použitého zariadenia. Napríklad, diagnostika v priemernej nemocnici môže stáť 4-6 tisíc rubľov, a chirurgia (pri odstraňovaní polypov alebo škrabanie maternice) bude stáť ženu od 15 do 30 tisíc rubľov. Hysteroskopia v nemocnici je tiež drahšia, ale má svoje výhody: pacient bude pod dohľadom lekára po celý deň.

Natalia, 28 rokov, Tolyatti: Išiel som k lekárovi o bolesti v dolnej časti brucha, po ultrazvuku diagnostikované polyp endometrium. Po niekoľkých cykloch liečby antibiotikami neoplazmus nikde nezmizol ani sa neznížil. Lekár navrhol hysteroskopiu. Postup trval 10 minút a po 2 hodinách som bol doma. Som veľmi rád, že som súhlasil, pretože som sa rýchlo zbavil polypu bez komplikácií.

Alexandra, 32 rokov, Nižnij Novgorod: Po pôrode sa menštruačný cyklus zmenil a každý mesiac začal veľkým množstvom výboja. Bola mi predpísaná diagnostická kyretáž a poslaná na hysteroskopiu. Po niekoľkých testoch som dostal intravenóznu anestéziu a zoškrabal, po čom sa silné krvácanie zastavilo.

Ekaterina, 35 rokov, Kaliningrad: Bol som predpísaný hysteroskopia maternice na objasnenie diagnózy. To bolo vykonané v rámci lekárskej politiky zadarmo, tak som čakal na ňu na 2 týždne. V určený čas som bol dovezený na operačnú sálu, podal som anestéziu a odpojil som sa a prišiel som k nemu na oddelení. O pol hodiny neskôr mi dali potvrdenie diagnózy a ja som išiel domov bez toho, aby som cítil akúkoľvek slabosť.

Diagnostická a chirurgická hysteroskopia

Diagnostická hysteroskopia umožňuje preskúmať maternicu a urobiť záver o prítomnosti alebo neprítomnosti patológií. Na diagnostickú hysteroskopiu sa používa hysteroskop s priemerom 3 až 4 mm. Oxid uhličitý alebo fyziologický roztok sa môžu vstrekovať cez trubicu do dutiny maternice, aby sa poskytol priestor na kontrolu. Pomocou diagnostickej hysteroskopie sa môže zistiť prítomnosť septa a adhézií v maternici, polypov maternice, maternicových fibroidov a tým sa zistí príčina krvácania z maternice alebo neplodnosti.

Chirurgická hysteroskopia kombinuje vyšetrenie s korekciou identifikovaných patológií. Na tento účel sa používa hysteroskop s priemerom 8 až 10 mm, ktorého lúmen umožňuje zavedenie potrebných chirurgických nástrojov. Počas operatívnej hysteroskopie, môžete znížiť septum, odstrániť zrasty a polypy. Hysteroskopia umožňuje cielenú diagnostickú kyretáž maternice.

Indikácie hysteroskopie

Indikácie hysteroskopie sú:

 • neplodnosť,
 • potrat,
 • menštruačné poruchy,
 • krvácanie po menopauze,
 • podozrenie na endometriózu ultrazvukom alebo hysterosalpingografiou,
 • podozrenie zo vzdelania v maternici,
 • podozrenie na malformácie maternice (vnútromaternicové septum), t
 • bolesť panvy,
 • problémy s vnútromaternicovým zariadením.

Diagnóza hysteroskopie je potvrdená vo viac ako 90% prípadov. Takmer v polovici prípadov hysteroskopia, ktorá sa vykonáva za účelom diagnostikovania niektorých chorôb, umožňuje odhaliť iné, predtým nezistené patológie, ktorých príznaky neboli rozpoznané na pozadí symptómov základného ochorenia.

Kontraindikácie hysteroskopie

Hlavné kontraindikácie hysteroskopie sú:

 • tehotenstvo,
 • zápalové procesy panvových orgánov v akútnej forme,
 • ťažké krvácanie z maternice,
 • stenóza krčka maternice,
 • rakoviny krčka maternice
 • bežných infekčných chorôb v akútnej forme.

Ako urobiť hysteroskopiu

Chirurgická hysteroskopia sa vykonáva v celkovej anestézii. Время, затрачиваемое на вмешательство, зависит от заболевания и решаемых в ходе гистероскопии задач. В среднем, плановое время – 1,5 часа.Po hysteroskopii je žiaduce, aby bol pod lekárskym dohľadom 3-4 hodiny.

Malé krvácanie a kŕče sú možné do 1-2 dní po operácii. Aby sa zabránilo infekcii, nepoužívajte tampony. Odporúča sa tiež, aby sa určitý čas zdržal pohlavného styku (odporúčania od lekára po operácii).

Môžete si urobiť hysteroskopiu v Moskve na JSC "Family Doctor". Môžete tiež využiť kancelársku hysteroskopickú službu (vykonanú v lokálnej anestézii na ambulantnej recepcii gynekológom).

Lekárska hysteroskopia a indikácie na jej použitie

Lekárska alebo chirurgická hysteroskopia zahŕňa nielen vyšetrenie, ale aj liečbu rôznych ochorení maternice. Aké je označenie tohto postupu?

 • Tento postup sa široko používa na liečbu pacientov, u ktorých sa diagnostikovalo zhrubnutie endometria, ktoré sa pozoruje v prípade hyperplázie sliznice.
 • Existuje ďalší spoločný problém, pri ktorom sa používa hysteroskopia maternice - odstránenie polypu. Pomocou špeciálnych nástrojov môžete úplne odstrániť neoplazmu a spracovať tkanivo maternice vhodnými liekmi.
 • Indikáciou chirurgického zákroku sú myómy, ktoré sa nachádzajú v tkanivách pod sliznicou maternice.
 • V niektorých prípadoch kombinovaná hysteroskopia maternice a kyretáže. Podobný postup sa vykonáva pri krvácaní z maternice neznámeho pôvodu, pri nevydarených potratoch a iných patológiách.
 • Pomocou hysteroskopického zariadenia je možné rýchlo rozrezať narastajúce steny maternice alebo priečok v jej dutine.
 • V niektorých prípadoch sa intrauterinná antikoncepcia počas procedúry odstráni.

Existujú nejaké kontraindikácie postupu?

Hoci hysteroskopia je považovaná za jeden z najbezpečnejších postupov, má niektoré kontraindikácie:

 • Na začiatku stojí za zmienku, že inšpekcia alebo operácia sa neuskutočňuje v prítomnosti zápalových ochorení vonkajších pohlavných orgánov. V takýchto prípadoch musíte najprv vykonať priebeh liečby.
 • Absolútnou kontraindikáciou je aj tehotenstvo, ktoré môže viesť k jeho prerušeniu.
 • Pacienti trpiaci akútnymi infekčnými ochoreniami nie sú hysteroskopicky podávaní. Najprv musíte vykonať vhodnú liečbu a čakať na vymiznutie hlavných príznakov.
 • Kontraindikácie zahŕňajú aj ťažké krvácanie z maternice a stenózu krčka maternice.
 • Hysteroskopia je kontraindikovaná u žien s pokročilým karcinómom krčka maternice.

Potrebujem špeciálne školenie?

Napriek tomu, že tento postup sa dá pomerne ľahko vykonávať a je bezpečný pre zdravie, niektoré opatrenia budú ešte potrebné pred jeho zavedením. Nezabudnite, že je to minimálne invazívny, ale stále chirurgický zákrok, takže by ste nemali ignorovať odporúčania lekára.

Ako teda vyzerá príprava na hysteroskopiu maternice? Po prvé, pacient musí byť starostlivo vyšetrený na kontraindikácie. Na tento účel bola vykonaná všeobecná analýza krvi a moču, ako aj dodanie šmuhy na bakteriologické očkovanie na mikroflóre. Musíte byť tiež testovaní na infekciu HIV a syfilis. Niekedy sa vykoná dodatočný náter z krčka maternice.

Okrem toho, pred vykonaním hysteroskopie musí žena informovať lekára o liekoch, ktoré má, o prítomnosti určitých sťažností na jej zdravie.

V tomto prípade nie je potrebné žiadne špeciálne školenie. Ale pred vykonaním hysteroskopie sa odporúča vyčistiť črevá (to sa dá urobiť večer s očistnou klystírou alebo preháňadlom), ako aj vyprázdniť močový mechúr a odstrániť vlasy na vonkajších genitáliách.

Ako sa postupuje?

Prirodzene, pacienti sa primárne zaujímajú o otázku, ako urobiť hysteroskopiu maternice. V tomto prípade to všetko závisí od účelu konania. Diagnostické vyšetrenie napríklad nevyžaduje anestéziu. Ale postup vyzerá inak, ak má lekár odstrániť nádory, napríklad polypy v maternici - v takýchto prípadoch sa hysteroskopia vykonáva v celkovej anestézii.

Posledné jedlo by malo byť najneskôr šesť hodín pred zákrokom. Štyri hodiny pred hysteroskopiou nie je dovolené piť.

Spravidla sa na oddelení ponúkajú ženy, aby sa zmenili na nemocničné oblečenie. Tu sestra dáva pacientovi injekciu sedatíva. Potom musíte prejsť na gynekologickú stoličku. Všeobecná anestézia zabezpečuje prítomnosť anestéziológa počas procedúry - lekár si vyberie vhodné anestetikum a jeho dávkovanie, vstrekne liek a monitoruje stav pacienta počas celého postupu. Hysteroskopia začína len s deštrukciou anestéziológa.

Po prvé, gynekológ jemne rozširuje krčný kanál a potom zavádza hysteroskop do dutiny maternice. Toto zariadenie je buď flexibilná dutá trubica alebo tenká pevná kabeláž. V každom prípade je jeho koniec vybavený optickým zariadením a svetelným zdrojom - obraz je zobrazený na obrazovke, čo dáva lekárovi možnosť dôkladne preskúmať a preskúmať vlastnosti steny maternice.

Prostredníctvom špeciálneho kanála sa do dutiny maternice vstrekuje buď plynná zmes alebo fyziologický roztok, čo umožňuje rozšíriť dutinu maternice a zlepšiť viditeľnosť. Po prvé, gynekológ bude skúmať steny maternice, kanál krčka maternice, ako aj ústia vajíčkovodov.

Chirurgická hysteroskopia, ktorá sa vykonáva na odstránenie polypov, kyretáže atď., Vyžaduje použitie špeciálneho chirurgického zariadenia, ktoré sa vloží do dutiny maternice prostredníctvom hysteroskopu.

Po ukončení všetkých manipulácií sa maternica očistí od zvyškov fyziologického roztoku, po ktorom anesteziológ privedie pacienta do zmyslov.

Mnoho žien sa zaujíma o otázky o tom, ako bolestivá je hysteroskopia maternice. Preskúmanie pacientov poukazuje na to, že bolesť v tomto prípade chýba. Prirodzene, pri chirurgickej liečbe tohto problému nie je dôležité, pretože žena je v anestézii. Diagnostická hysteroskopia sa však najčastejšie vykonáva bez anestézie (niekedy môže lekár aplikovať lokálnu anestéziu). Avšak aj bez nej je inšpekcia zriedkavo bolestivá, aj keď nepríjemný pocit môže byť stále prítomný.

Najčastejšie sa hysteroskopia vykonáva na 6. až 10. deň menštruačného cyklu, pretože výstelka maternice počas tohto obdobia je najtenšia, čo zlepšuje viditeľnosť. Na druhej strane, v kritických podmienkach sa postup vykonáva bez ohľadu na fázu mesačného cyklu.

Čo sa stane po hysteroskopii?

Pred vykonaním zákroku musí byť žena informovaná o tom, čo ju čaká po hysteroskopii. Po chirurgickom zákroku sa pacient najskôr cíti ako nepríjemná bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa trochu podobá pocitom, ktoré sa vyskytujú počas menštruácie. Ak je bolesť intenzívna, potom si môžete vziať anestetikum alebo antispazmodikum liek, ktorý pomôže zmierniť stav.

Malé krvácanie po hysteroskopii maternice sa tiež považuje za normálne. Ale opäť, v tomto prípade stojí za to počúvať vaše telo. Počas nasledujúcich 2 až 4 dní sa má množstvo výtoku postupne znižovať až do úplného vymiznutia.

Niektoré ženy sa zaujímajú o otázky, či tento postup ovplyvňuje menštruačný cyklus. Diagnostické vyšetrenie spravidla neovplyvňuje mesačne, ale chirurgický zákrok môže spôsobiť malé zlyhanie, ktoré by ste mali určite povedať svojmu lekárovi.

Komplikácie a následky neúspešnej hysteroskopie

V skutočnosti, s riadne a presne vykonaný postup, dôsledky sú znížené na mierne nepohodlie, ktoré ide sám. Existujú však aj niektoré ďalšie závažné komplikácie, ktoré môžu byť spojené s hysteroskopiou. Aké sú dôsledky?

Snáď najčastejšie v gynekologickej praxi je diagnostikované krvácanie z maternice, ktoré sa objaví po vyšetrení maternice hysteroskopom. Nebezpečenstvo je v tom, že mnohí pacienti nevenujú pozornosť vytekaniu krvi, vnímajú ju ako normálny jav po zákroku. Ak je výtok s krvnými nečistotami prítomný dva dni a ich počet sa neznižuje, určite by ste sa mali poradiť s lekárom.

Existujú aj ďalšie dôsledky hysteroskopie maternice. U niektorých pacientov sa vyvinula najmä endometritída - zápal vnútornej vrstvy (endometria) maternice. Najčastejšie je výskyt zápalového procesu spojený s infekciou tkanív počas zákroku. Spravidla sa príznaky tohto ochorenia objavia po niekoľkých dňoch. Medzi hlavné príznaky patrí ťahanie bolesti v spodnej časti brucha, horúčka a netypický vaginálny výtok s prímesou hnisu. V prítomnosti týchto porúch, stojí za to okamžite kontaktovať lekára - v skorých štádiách, endometrióza je ľahko liečiť liekmi a zriedka spôsobuje akékoľvek komplikácie, ktoré nemožno povedať o pokročilej forme ochorenia.

Existuje ďalšia pomerne častá komplikácia, s ktorou je spojená hysteroskopia. Čo je to a ako je to nebezpečné? Niekedy počas zákroku je maternica poškodená hysteroskopom, čo vedie k perforácii jeho steny. Je potrebné okamžite poznamenať, že takáto komplikácia je úplne vinou ošetrujúceho lekára. Medzi hlavné príznaky perforácie maternice patrí silná ostrá bolesť dolnej časti brucha, ako aj závraty, nevoľnosť, vracanie, prudký pokles krvného tlaku, ktorý je spojený so stratou krvi. Pacient v tomto stave naliehavo vyžaduje operáciu.

Niektoré užitočné odporúčania

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré treba dodržiavať. Hysteroskopia maternice je stále chirurgickým zákrokom. Najmä ženy nemôžu brať horúce kúpele - najlepšia možnosť by bola teplá sprcha. Je tiež prísne zakázané navštevovať sauny, kúpele a soláriá, čo môže viesť k krvácaniu z maternice a niektorým iným komplikáciám.

Už nejaký čas stojí za to odmietnuť vaginálne tampóny a nahradiť ich hygienickými vložkami. Douching je tiež zakázané. A samozrejme, v prvom týždni by ste nemali mať sex.

Starostlivo sledujte stav svojho tela. Akékoľvek zhoršenie zdravia, horúčka, bolesť brucha sú dôvodom návštevy u lekára. Je potrebné vydať alarm v prítomnosti hojného krvavého a hnisavého výboja - v takýchto prípadoch sa vyžaduje aj gynekologické vyšetrenie.

Kde môžem vykonať podobný postup?

Samozrejme, dnes sa mnoho pacientov zaujíma o otázky, kde presne sa hysteroskopia vykonáva. Preskúmania a štatistické prieskumy potvrdzujú, že postup sa môže vykonávať v nemocnici aj ambulantne.

Na ambulantnej báze sa dnes vykonávajú výlučne diagnostické vyšetrenia, ktoré nevyžadujú špeciálny tréning ani anestéziu. Po hysteroskopii pacient dostane výsledky štúdie s ďalšími odporúčaniami a môže byť poslaný domov.

Ale všetky lekárske a chirurgické zákroky sa vykonávajú výlučne v nemocnici. Po odstránení polypov, kyretáži alebo iných aktivít by mal pacient zostať na klinike niekoľko dní, pretože lekár je povinný sledovať jej stav.

Dnes sa hysteroskopia vykonáva v takmer každej štátnej klinike, kde je potrebné vybavenie v gynekologickom oddelení. Okrem toho podobný postup ponúkajú súkromné ​​kliniky a lekárske ordinácie. Uistite sa, že ste požiadali o viac informácií od lekára, ktorý vám predpísal tento postup.

Koľko to je?

Samozrejme, dnes sa mnoho pacientov zaujíma o otázku, koľko hysteroskopie stojí maternica. Neexistuje jednoznačná odpoveď na túto otázku, pretože ceny v tomto prípade závisia od účelu konania a úrovne zložitosti konania, ako aj od kvality použitého vybavenia, finančnej politiky kliniky a kvalifikácie lekára.

Takže koľko stojí maternicová hysteroskopia? Cena kolíše v rámci dostatočne širokých limitov. Napríklad, obvyklý diagnostický postup vás bude stáť asi 4000-6000 rubľov. Ale chirurgické opatrenia (napríklad odstránenie polyp, kyretáž) bude stáť viac - od 15 do 30 tisíc rubľov, v závislosti na zložitosti postupu. Samozrejme, stacionárna hysteroskopia stojí viac, ale táto služba má svoje výhody. Najmä po zákroku zostáva pacient pod lekárskym dohľadom av prípade potreby dostane primeranú pomoc.

Hyteroskopia maternice: hodnotenie pacienta

Dnes je tento postup považovaný za vysoko žiadaný, pretože pomáha včas diagnostikovať a liečiť množstvo ochorení reprodukčného systému. Mimochodom, vyšetrenie musí byť predpísané na liečbu neplodnosti, ako aj pred oplodnením in vitro.

Prirodzene, mnohí pacienti sú poslaní do procedúry nazývanej "hysteroskopia maternice". Preskúmania tejto techniky sú väčšinou pozitívne. Samozrejme, že diagnostické vyšetrenie bez anestézie je spojené s určitým nepohodlím, ale postup trvá maximálne 20 minút a výsledky štúdie sú veľmi presné.

Čo sa týka chirurgickej hysteroskopie, všetky sťažnosti pacientov sú najčastejšie spojené s anestéziou - mnohé ženy sa cítia unavené, unavené, nevoľné a iné nepríjemné príznaky, ktoré sa vyskytujú po podaní anestetika. Samozrejme, v prvých dňoch po kyretáži a odstránení polypu sa vyskytuje bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa však dá ľahko odstrániť pomocou liekov proti bolesti.

Nepochybnou výhodou postupu je nízka invazivita tkaniva spolu s vysokým terapeutickým účinkom. Okrem toho vo väčšine prípadov chirurgia tohto typu nevyžaduje predĺženú hospitalizáciu - pacient sa môže po niekoľkých dňoch vrátiť do zvyčajného rytmu života (aj keď s určitými obmedzeniami). A opäť, stojí za to pochopiť, že záleží na skúsenostiach, zručnostiach a kvalifikáciách ošetrujúceho lekára, ako sa bude hysteroskopia vykonávať. Recenzie, ktoré sú spravidla negatívne, sú spojené s nepresnými činnosťami špecialistu.

Podstata metódy

Čo je to hysteroskopia maternice? Inštrumentálne vyšetrenie s minimálnym chirurgickým zákrokom, ktoré umožňuje vykonávať diagnostické a chirurgické operácie v maternici, sa nazýva hysteroskopia. Funkčnosť tejto metódy je pomerne široká: od identifikácie a eliminácie patológie maternice po tkanivovú biopsiu a odstránenie cudzích telies a rôznych neoplaziem. Považuje sa za jednu z najinformatívnejších štúdií na priame posúdenie stavu maternice, endometria a myometria, ktoré sa v prípade potreby môžu použiť aj na liečbu.

Ten, kto vykonal hysteroskopiu maternice, vie, že samotný postup je celkom tolerantný a nie zvlášť bolestivý.

Bez potreby endoskopického vyšetrenia sa nikdy nevykonáva, pretože táto diagnostická metóda nie je taká jednoduchá a vyžaduje špeciálnu prípravu pacienta. Aké sú indikácie hysteroskopie:

 • Menštruačná dysfunkcia (najmä menorágia). V asi 20% prípadov s krvácaním z maternice pomáha hysteroskopia doplniť diagnózu, ktorá bola stanovená na základe iných výskumných metód. Pomerne často sa polypy, myómy, choriové fragmenty, vnútromaternicové septum atď. Stávajú príčinou silného krvácania z maternice.
 • Krvácanie po menopauze. Je potrebné poznamenať, že ide o absolútnu indikáciu hysteroskopie.
 • Kontaktné krvácanie. Vyskytujú sa priamo po fyzickej expozícii (napr. Počas pohlavia, douching, vaginálneho vyšetrenia atď.). Považuje sa za pomerne častý príznak endometriálnych polypov.
 • Ak sa pri transvaginálnej echografii zistia patologické signály ozveny, ktoré zase pomáhajú diagnostikovať predklinické formy gynekologických ochorení.
 • Podložené podozrenia z endometriálnej a myometriálnej patológie. Ak menej invazívne metódy vyšetrenia neumožňujú konečne určiť diagnózu, treba sa uchyľovať k hysteroskopii. Podobné klinické situácie sa môžu vyskytnúť v maternicovom myóme, adenomyóze, hyperplastických procesoch endometria atď.
 • Komplikácie tehotenstva. Potreba hysteroskopie sa spravidla objaví, keď oneskorenie fragmentov choriónu alebo plodu po potrate, časti placenty, zápal endometria po tehotenstve.
 • Nie je možné odstrániť vnútromaternicovú antikoncepciu. Ak boli všetky pokusy odstrániť vnútromaternicovú antikoncepciu obvyklým spôsobom neúspešné, potom sa extrakcia vykoná endoskopicky.
 • Monitorovanie účinnosti liečby endometriózy a myómy maternice. Динамическое наблюдение необходимо независимо от вида терапии (гормонального или хирургического).

Идеальный метод для выскабливания

Как показывает клинический опыт, выскабливание полости матки – это одна из самых распространённых гинекологических манипуляций. Prečo mnohí odborníci odporúčajú kyretáž pod kontrolou hysteroskopického výskumu:

 • Umožňuje podrobne zhodnotiť stav maternice, počiatočné časti vajíčkovodov, identifikovať patologické nádory (myómy, polypy, nádory sliznice, časti choriónu, atď.), Ako aj určiť vývojové abnormality.
 • Podľa štatistík, s klasickou kyretážou, len 40% pacientov môže úplne odstrániť endometrium.
 • Počas hysteroskopie bude možné objasniť indikácie radikálnej chirurgickej liečby.
 • Sledujte účinnosť liečby hyperplázie endometria.

Ak je indikovaná hysteroskopia, potom v ktorý deň cyklu sa vykoná - to určuje váš gynekológ.

Psychologický postoj

Rovnako dôležitá je psychologická príprava žien na endoskopický zákrok. Pri konzultácii s lekárom sa lekár snaží poskytnúť všetky potrebné informácie o použitej metóde výskumu. Počas rozhovoru sa žena dozvie o tom, ako sa vykonáva hysteroskopia maternice, na aký účel, aké komplikácie sú možné, atď. Lekár je povinný nielen vysvetliť, ale aj odôvodniť účelnosť tohto konkrétneho endoskopického postupu so zameraním na jeho výhody v porovnaní s iné metódy.

Základný výskum

Podľa bežnej praxe sa musí pacient pred hysteroskopiou podrobiť viacerým klinickým, laboratórnym a inštrumentálnym vyšetrovacím metódam vrátane:

 • Krvné testy (klinické, biochemické, stanovenie skupín, Rh faktor, zrážacie indikátory, atď.).
 • Vyšetrenie vaginálneho, krčného a uretrálneho výtoku.
 • Elektrokardiogram.
 • Gynekologické vyšetrenie vagíny.
 • Transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie.

Drogový tréning

Kľúčovým bodom pri príprave liekov je prevencia infekčných a zápalových ochorení. Aby sa neuskutočnila liečba po hysteroskopii rôznych komplikácií, predpíšu sa antibakteriálne prípravky (Ampioks, Cephalosporins, atď.). Chcel by som poznamenať, že preventívna liečba antibiotikami by bola veľmi dôležitá pre pacientov, ktorí majú vysoké riziko vzniku infekčných komplikácií po endoskopickej manipulácii. Aké sú tieto rizikové faktory:

 • Chronická infekčná patológia.
 • Diabetes mellitus.
 • Nadváhou.
 • Problémy s obehovým systémom (anémia, vaskulárne ochorenia atď.).
 • Chronické ochorenia zápalového systému genitourinárneho systému.

Keď je lepšie robiť hysteroskopiu - lekár rozhodne, vzhľadom na údajnú gynekologickú diagnózu.

hygienické opatrenia

Nezabudnite na antiseptickú liečbu vagíny pomocou špeciálnych liekov. Na tieto účely sa odporúča, aby sa týždeň pred plánovaným endoskopickým vyšetrením dutiny maternice používali rôzne vaginálne čapíky s antiprotozoálnym, protiplesňovým alebo kombinovaným účinkom. Najčastejšie predpisovanými liekmi sú:

 • Metronidazol.
 • Klotrimazol.
 • Polizhinaks.
 • Vagisept.
 • Ginalgin.
 • Terzhinan.

Na výplach vagíny je vhodný antiseptický roztok Octenisept. Tento liek sa tiež používa bezprostredne pred endoskopickým zákrokom. Octenisept prakticky nespôsobuje nežiaduce reakcie, na rozdiel od mnohých iných antiseptík. Nepoužívať súčasne s inými liekmi na lokálne a externé použitie obsahujúce jód.

Pod akou anestéziou urobíte hysteroskopiu maternice? Môže sa uskutočniť v lokálnej anestézii, regionálnej alebo celkovej anestézii. Ak je naplánované štandardné diagnostické vyšetrenie, potom sú vo väčšine prípadov liečené lokálnou anestéziou. Pre tento liek proti bolesti rez okolo krčka maternice. Lidocaine sa spravidla používa.

Na terapeutickú hysteroskopiu sa používa celková anestézia. V takýchto prípadoch sa intravenózne podávajú špeciálne lieky (napríklad Propofol). Alternatívne môže byť celková anestézia regionálnou anestéziou, keď sa anestetikum vstrekne do miechového kanála. V závislosti od úrovne podávania liekov proti bolesti sa rozlišuje spinálna a epidurálna anestézia.

Trvanie hysteroskopie sa môže pohybovať od 10 do 15 minút až hodinu. Diagnostický postup zvyčajne netrvá dlhšie ako 30 minút. Ak je však predpísaný na terapeutické účely, môže trvať až 40–60 minút.

Len ošetrujúci lekár, berúc do úvahy stav pacienta a účel endoskopického vyšetrenia, môže určiť, ktorá anestézia pre hysteroskopiu maternice bude najvhodnejšia.

metodika

V ktorý deň cyklu vykonávajú hysteroskopiu? Hlavne endoskopické vyšetrenie maternice sa vykonáva v 6. - 9. deň cyklu. Ak nedokážu určiť príčinu ženskej neplodnosti, sú predpísané do polovice druhej fázy (20–23 dní). Ak je podozrenie na endometriózu, postup sa môže vykonať v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu. Pri intrauterinnej adhézii je lepšie vyšetrenie pred menštruáciou.

Ako hysteroskopia maternice? Vonkajšie genitálie, vagína a krčka maternice sa liečia antiseptickým roztokom. Vykonajte snímanie maternice a rozšírte krčný kanál pre vstup do endoskopu. Pripojte zariadenie a zadajte hysteroskop. Diagnostické vyšetrenie zahŕňa vyšetrenie maternice, počiatočných častí vajíčkovodov a krčka maternice. V prípade potreby odoberte biopsiu tkaniva.

Núdzová hysteroskopia sa môže vykonať počas menštruácie.

Obsah

Hysteroskopia umožňuje identifikovať a odstrániť vnútromaternicovú patológiu, odstrániť cudzie telesá, odobrať biopsiu tkanív, odstrániť endometriálne polypy. Počas vyšetrenia sú k dispozícii chirurgické zákroky na elimináciu maternicových príčin neplodnosti - endometriálnych polypov, submukóznych myomatóznych uzlín, endometriálnych hyperplastických ložísk, intrauterinálnej synechie a septa. Je tiež možné rekanalizovanie vajíčkovodov a vyhodnotenie ich slizníc až do fimbriálnej časti.

Hysteroskopia bola po prvýkrát vykonaná Pantaleonim v roku 1869 žene s krvácaním z maternice [1]. Odvtedy sa radikálne zlepšila hysteroskopia, ktorá prešla radom významných zmien a modifikácií a je dostupná na diagnostiku a chirurgickú liečbu významnej časti neplodnosti maternice. Všeobecne je účelom tohto postupu vyhodnotenie maternice, endometria, myometria, endocervixu.

Hysteroskopia sa vykonáva v skorej folikulárnej fáze, zvyčajne 6 - 11 dní menštruačného cyklu, niekedy 5-13 dní m.ts.

 • diagnostický
 • chirurgický
 • Ovládanie [2]

Indikácie pre diagnostický postup sú:

 • Podozrenie na vnútornú endometriózu maternice, submukózne myómy, synechiu (fúziu) v maternici, rezíduá rakoviny vaječníkov, krčka maternice a endometria, patológiu endometria, perforáciu maternicových stien počas potratov alebo diagnostické zoškrabanie
 • Podozrenie na malformácie maternice
 • Porušenie menštruačného cyklu u žien vo fertilnom veku
 • Abnormálny vývoj maternice
 • Krvácanie po menopauze
 • neplodnosť
 • Kontrolná štúdia dutiny maternice po operácii maternice, s potratom, po hormonálnej liečbe

Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • Submukóza maternice myoma
 • Intrauterinálna septum
 • Intrauterinálna synechia
 • Endometriálny polyp
 • Hyperplázia endometria
 • Odstránenie reziduálnej intrauterinnej antikoncepcie

 • Nedávno prenesené alebo existujúce v čase štúdie zápalový proces pohlavných orgánov
 • Progresívne tehotenstvo
 • Veľké krvácanie z maternice
 • Cervikálna stenóza
 • Častý karcinóm krčka maternice
 • Bežné infekčné ochorenia v akútnom štádiu (chrípka, pneumónia, pyelonefritída, tromboflebitída)
 • Závažný stav pacienta s ochorením kardiovaskulárneho systému, pečene, obličiek

Chirurgický zákrok

Chirurgická operácia s použitím hysteroskopickej metódy (hysteroresectoskopia) je ukázaná v nasledujúcich prípadoch:

 • ak existuje patologická proliferácia endometria (hyperplázia),
 • je potrebné odstrániť polypy alebo vnútorné uzliny myómov,
 • keď sa v dutine orgánov nachádzajú adhézie alebo priečky, t
 • je potrebné vykonať samostatnú diagnostickú kyretáž maternice (biopsia) na odber vzoriek tkanív z rôznych oddelení,
 • Ak sa nevysvetlené krvácanie maternice, endometrium sa musí úplne odstrániť.

Pri odstraňovaní vnútromaternicového zariadenia sa môže použiť aj hysteroskop.

Hysteroskopia pred IVF

IVF je zodpovedný a drahý postup. Aby ste dosiahli úspech, musíte najprv pripraviť maternicu, pretože nič by nemalo brániť embryu v tom, aby v ňom získal oporu a normálne sa vyvíjal. Na tento účel sa vykonáva hysteroskopia (biopsia endometria a dôkladné vyšetrenie vnútorného povrchu orgánu).

doplnenie: S pomocou ultrazvuku môžete vidieť iba väčšie nádory alebo si všimnúť porážku určitých častí maternice. Preto malé polypy, jazvy a zrasty zostávajú bez povšimnutia, neskôr kvôli nim často dochádza k prerušeniu tehotenstva. Keď sa zistia takéto nádory, odstránia sa alebo sa vykoná hormonálna liečba.

Kontraindikácie hysteroskopie

Napriek všetkým výhodám tejto metódy má použitie hysteroskopie obmedzenia. Nemôže sa napríklad použiť na vyšetrenie tehotných žien, pretože akákoľvek manipulácia s maternicovou dutinou a maternicovou dutinou počas tohto obdobia je nebezpečná, čo vedie k poškodeniu plodu alebo potratu.

Hysteroskopia maternice sa nevykonáva, ak má pacient infekčné alebo zápalové ochorenia močových orgánov alebo reprodukčného systému. Tento postup sa nevykonáva v prítomnosti krvácania z genitálneho traktu.

Kontraindikácia je stav, pri ktorom dochádza k zúženiu krčného kanála krku. Takýto zásah nie je možný v prítomnosti rakoviny krčka maternice.

Absolútnou kontraindikáciou hysteroskopie je prítomnosť závažného ochorenia obličiek, pľúcneho alebo srdcového zlyhania, stavu po infarkte, ako aj zlého zrážania krvi.

Lekársky zákrok sa nevykonáva v prítomnosti ženy, ktorá netoleruje lieky používané na anestéziu.

Ako sa vykonáva hysteroskopia

Je dôležité poznamenať, že hysteroskopia maternice je krátka procedúra (diagnostika trvá 10-30 minút, vykonanie operácie trvá maximálne 60 minút). Pred vykonaním sa vykoná anestézia.

Pri diagnostike na žiadosť pacienta sa môže lokálna anestézia použiť injekciou lidokaínu do krčka maternice. Počas operácií sa všeobecne aplikuje intravenózna anestézia alebo anestézia injekciou liekov proti bolesti do miechového kanála.

Po liečbe antiseptikom sa cervikálny kanál rozšíri a do neho sa vloží hysteroskop. Postupne sa skúmajú krčka maternice, dutina maternice a skúmavky. Ak sa zistia nádory, endometriálne častice sa vyberú na ďalšie histologické vyšetrenie.

Pred operáciou sa do maternice vstrekuje fyziologický roztok alebo plyn cez jeden z kanálov hysteroskopu, aby sa uľahčil prístup k jeho jednotlivým častiam. Odstránenie polypov, myómy, biopsia.

Všetok odstránený materiál sa posiela na histologické vyšetrenie, aby sa objasnila benígna alebo malígna povaha nádorov. Na konci manipulácie sa soľný roztok odčerpá.

Po diagnostickom postupe žena zostáva 2 hodiny pod lekárskym dohľadom a potom sa vráti domov. Po operácii potrebuje stráviť 2 dni v nemocnici.

Možné komplikácie

Pri prísnom dodržiavaní pravidiel prípravy na postup a jeho kvalitatívnej implementácie nevznikajú komplikácie. Možné dôsledky však môžu byť:

 • mechanické poškodenie maternice prístrojmi
 • krvácanie spojené s poškodením veľkých ciev endometria,
 • do infekcie maternice a vývoj zápalového procesu (endometritída).

Zvýšenie bolesti v spodnej časti brucha, zvýšenie teploty, zvýšenie intenzity krvácania a výskyt výtoku s nepríjemným zápachom a nečistotami hnisu môže hovoriť o výskyte komplikácií. Ak dôjde k perforácii maternice, bolesť brucha je ostrá a ťažká. Existuje vnútorné krvácanie, ktoré je sprevádzané nevoľnosťou, závratmi, vracaním, poklesom krvného tlaku.

Možné hromadenie krvi v maternici (tvorba hematometrov). To spôsobuje silnú bolesť. Škrabanie sa vykonáva s cieľom odstrániť hrudky a zabrániť zápalu maternice.

Ak sú príznaky nepriaznivého priebehu obdobia zotavenia, pacient by mal okamžite vyhľadať lekára, aby včas prijal opatrenia na odstránenie následkov.

Obmedzenia po operácii

Počas pooperačného obdobia musí žena dodržiavať určité pravidlá, aby nevyvolala zhoršenie stavu.

Mali by ste sa vyhnúť tepelným procedúram, kúpaniu v horúcom kúpeli (je lepšie si vziať teplú sprchu), aplikovať vyhrievaciu podložku na žalúdok, aby ste znížili bolesť, zostali v horúcej miestnosti alebo pod slnečnými lúčmi. Zahrievanie môže spôsobiť zvýšené krvácanie.

Nepoužívajte hygienické tampóny, výplachy, nepoužívajte vaginálne masti alebo sviečky, ktoré nie sú predpísané lekárom. Je potrebné starostlivo vykonávať hygienické postupy.

Nenechajte si ujsť návštevy u lekára. Ak sa u vás objavia najmenšie nepríjemné pocity v dolnej časti brucha, mali by ste to oznámiť lekárovi.

V prvom mesiaci po operácii musíte opustiť sex. Tehotenstvo po odstránení adhézií a polypov sa môže vyskytnúť v nasledujúcom cykle. V nasledujúcich 2-3 mesiacoch je lepšie používať kondómy.

Anatómia maternice

Maternica je súčasťou ženskej reprodukcie (sexa) systém. Maternica sa nachádza v panvovej dutine. Pred ňou je močový mechúr a za konečníkom. Maternica je hruškovitá a predozadne sploštená.

Z anatomického hľadiska sa rozlišujú nasledujúce časti maternice:

 • telo, V maternici rozlíšiť predné a zadné povrchy. Časť tela umiestnená tesne nad prílohou k maternici vajíčkovodov sa nazýva dno maternice.
 • krk, Táto časť je pokračovaním tela maternice. Horná časť krčka maternice susedí s telom maternice sa nazýva supravaginal. Spodná časť krčka maternice sa nazýva vaginálna a nachádza sa v lúmene pošvy. Táto časť krčka maternice môže byť vyšetrená vaginálnym speculum. V hrúbke krčka maternice je kanál krčka maternice (cervikálny kanál), ktorá sa otvára do dutiny maternice. Sliznica, ktorá pokrýva kanál krčka maternice, obsahuje množstvo žliaz. V niektorých patologických stavoch môžu byť vylučovacie kanály týchto žliaz blokované, čo vedie k tvorbe cyst naplnených cervikálnymi sekrétmi (nabot cysty).
 • šije predstavuje prechod maternice do krčka maternice. Jeho dĺžka je asi 1 cm.
Počas tehotenstva dochádza k významným zmenám tvaru a veľkosti maternice. Po pôrode dochádza k postupnému návratu maternice takmer do pôvodného stavu.

V stene maternice rozlišujte nasledujúce vrstvy:

 • perimetria - Toto je vonkajšia vrstva steny maternice, ktorá je seróznou membránou (vykonáva ochrannú funkciu). Serózna membrána je tvorená viscerálnym peritoneom a pokrýva predný a zadný povrch maternice. Perimetria sa rozširuje do močového mechúra, čím sa vytvára dutina vezikulárnej maternice a konečníka, čím sa vytvára rektálna uterinná dutina (Douglasov priestor).
 • myometrium - je svalová vrstva maternice, ktorá sa skladá z troch vrstiev - povrchových (vonkajšie), priemer (cievne) a interné (podsosudisty). Svalové vlákna sa prelínajú v rôznych smeroch - pozdĺžne, šikmé a kruhové (kruhový). V tele maternicových svalových vlákien sú umiestnené prevažne pozdĺžne, a v krku a šiji - kruhový.
 • sliznice maternice predstavuje výstelku maternice, ktorá sa skladá zo základných a funkčných vrstiev. Bazálna vrstva je priamo priľahlá k myometriu. Funkčná vrstva je povrchovejšia a hrubšia. Vo funkčnej vrstve sa vyskytujú cyklické zmeny spojené s menštruačným cyklom. Tieto zmeny sú proliferáciou (čerpacie) endometrium, odmietnutie funkčnej vrstvy a jej regenerácia (obnovenie) po menštruácii. V endometriu sú tubulárne žľazy.
Maternica vykonáva generatívnu funkciu, ktorá spočíva vo vývoji plodu v maternici. Vykonáva tiež menštruačnú funkciu, ktorou je cyklická zmena funkčnej vrstvy endometria.

Indikácie hysteroskopie maternice

Hysteroskopia maternice sa vykonáva za účelom diagnostikovania ochorení maternice a ich liečby. Patologické stavy, ktoré sú indikáciami hysteroskopie, môže stanoviť len lekár.Včasná hysteroskopia umožňuje čas na vykonanie liečby a často sa vyhne vážnym následkom. Lekár, ktorý predpisuje hysteroskopiu maternice, je spravidla gynekológ, ktorý po rozhovore s pacientom a jej vyšetrení predpokladá prítomnosť akejkoľvek choroby maternice.

Indikácie hysteroskopie maternice sú:

 • kontrolná štúdia po chirurgickom zákroku na maternici, po hormonálnej terapii, t
 • neplodnosť,
 • krvácanie po menopauze (života po poslednej menštruácii),
 • podozrenie na abnormalitu maternice,
 • podozrenie na patológiu endometria, t
 • podozrenie na léziu myometria,
 • menštruačné poruchy,
 • spontánny potrat,
 • podozrenie z cudzích telies v maternici,
 • podozrenie na perforáciu (perforácie steny) maternice,
 • komplikácií po pôrode
 • endometriálna diagnostická kyretáž (pod kontrolou hysteroskopie).
Hysteroskopia môže mať tiež kontraindikácie, ktoré sa musia vziať do úvahy, aby sa zabránilo vzniku komplikácií po zákroku. Kontraindikácie k vykonávaniu tejto manipulácie sú rozdelené do dvoch skupín - absolútna a relatívna.

Hysteroskopia je počas gravidity absolútne kontraindikovaná, pretože postup môže viesť k jej prerušeniu (potrat). Hysteroskopia je tiež kontraindikovaná pri určitých patologických stavoch.

Kontraindikácie hysteroskopie sú:

 • Systémové infekčné ochorenia, Táto kontraindikácia je absolútna, pretože riziko šírenia infekčného procesu je veľmi vysoké. Hysteroskopia sa môže uskutočniť až po odstránení patologického procesu.
 • Zápalové ochorenia pohlavných orgánov, Štúdia sa nevykonáva pri akútnych zápalových ochoreniach alebo exacerbáciách chronických ochorení. V tomto ohľade sa ich liečba a redukcia aktivity zápalového procesu uskutočňuje skôr.
 • Rakovina krčka maternice je absolútna kontraindikácia. Dôvodom je vysoké riziko šírenia nádorového procesu na okolité tkanivá. Je to spôsobené tým, že počas hysteroskopie sa na expanziu maternice používajú tekuté médiá, ktoré na jednej strane prispievajú k lepšej vizualizácii stien maternice a na druhej strane k šíreniu nádorových buniek v maternici alebo cez vajcovody do brušnej dutiny.
 • Krvácanie maternice, V prípade krvácania z maternice môže byť diagnostická hodnota procedúry nízka z dôvodu nízkeho informačného obsahu pri silnom krvácaní. V tomto prípade sa odporúča vykonať hysteroskopiu takým spôsobom, že existuje možnosť prívodu a odtoku tekutín rôznymi kanálmi, ako aj zaistenia nepretržitého umývania maternice a odstraňovania krvných zrazenín.
 • menštruácia, Toto je relatívna kontraindikácia, pretože počas menštruácie je obsah informácií o hysteroskopii veľmi nízky vzhľadom na nedostatočný pohľad na steny maternice. V tomto ohľade sa táto metóda zvyčajne vykonáva na 5. - 7. deň menštruačného cyklu.
 • Ťažký stav pacienta, Závažný stav pacienta so somatickými ochoreniami je kontraindikovaný až do dosiahnutia kompenzácie (zotavenie) stav pacienta.
 • Stenóza (zovretiea) krčka maternice, Tento stav je spojený s vysokým rizikom poškodenia tkanív krčka maternice.
 • Porucha zrážanlivosti krvi. Tento stav je sprevádzaný vysokým rizikom rozsiahlej straty krvi počas operácie a pooperačného krvácania.
V prípade, že je hysteroskopia nevyhnutná, vykonáva sa napriek prítomnosti určitých kontraindikácií, pretože život pacienta je prioritou.

Anestézia pre maternicovú hysteroskopiu

Prvým krokom v operácii je zmiernenie bolesti. Metóda anestézie sa zvolí vždy na základe individuálnych charakteristík pacienta a priebehu ochorenia. Na hysteroskopiu sa najčastejšie používa intravenózna alebo masková anestézia.

Ak nie je možné vykonať celkovú anestéziu, vykoná sa paracervikálna anestézia. Za týmto účelom sa tkanivo infiltruje okolo krčka maternice anestetikami (anestetiká). Táto metóda sa považuje za menej účinnú.

Ďalšou fázou intervencie je rozšírenie maternice. Aj keď je možné postup vykonávať bez dilatácie maternice, táto technika sa v súčasnosti používa oveľa menej často. Hysteroskopia bez dilatácie maternicovej dutiny sa zvyčajne vykonáva ambulantne. Expanzia maternice sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi - pomocou plynu alebo kvapaliny.

Technika vykonávania hysteroskopie

Postup na vykonanie operácie závisí od jej cieľov, metódy použitej na dilatáciu maternice, rozsahu operácie, prítomnosti kontraindikácií atď.

V závislosti od spôsobu rozširovania dutiny maternice môže byť hysteroskopia dvojakého typu:

 • plynovú hysteroskopiu
 • kvapalná hysteroskopia.
Plynová hysteroskopia
Oxid uhličitý sa používa ako médium na rozšírenie dutiny maternice počas hysteroskopie plynu. Plyn sa privádza do dutiny maternice pomocou špeciálneho zariadenia - hysterofilu. Použitie iných zariadení na prívod plynu nie je povolené, pretože to môže viesť k nekontrolovanému prívodu plynu a vážnym komplikáciám. Pri vykonávaní hysteroskopie plynu je potrebné prísne kontrolovať prietok a tlak plynu v dutine maternice. Pri normálnej rýchlosti nemôže byť negatívny vplyv expanzie dutiny. Ak je rýchlosť dodávania oxidu uhličitého nadmerná, potom sa môžu vyskytnúť srdcové abnormality, plynová embólia a smrť.

Plynová hysteroskopia sa neodporúča v prítomnosti krvi v maternici, ako tvorba bublín, čo sťažuje vizualizáciu tkanív. Použitie tohto spôsobu na chirurgické účely je tiež obmedzené.

Podľa veľkosti krčka maternice sa naberie čiapočka, ktorá sa na ňu nasadí a upevní. Ak chcete prepláchnuť steny maternice, vstrekne sa malé množstvo fyziologického roztoku (50 ml), ktorý sa potom nasaje. K hysteroskopu pripojte svetelný zdroj, trubicu na prietok plynu. Ďalej, po expanzii maternice, vykonajte podrobné vyšetrenie.

Kvapalná hysteroskopia
Na expanziu dutiny maternice pomocou kvapalnej hysteroskopie možno použiť vysokomolekulárne a nízkomolekulové kvapalné médiá (riešenie). Prostredie s vysokou molekulovou hmotnosťou (dextran) sa prakticky nepoužívajú, pretože majú vysokú viskozitu, pomalé odsávanie z brušnej dutiny, vysoké náklady a sú sprevádzané zvýšeným rizikom anafylaktickej reakcie. Najbežnejšie sa používajú roztoky s nízkou molekulovou hmotnosťou. Ako nízkomolekulové roztoky sa používajú fyziologický roztok, destilovaná voda, Ringerov roztok, roztok glukózy a roztok glycínu.

Kvapalná hysteroskopia má tiež nevýhody, pričom hlavnou z nich je riziko preťaženia cievneho lôžka a riziko vzniku infekčných komplikácií je tiež relatívne. Pri porovnávaní výhod a nevýhod oboch metód dilatácie maternice mnohí lekári uprednostňujú tekutú hysteroskopiu.

Počas procedúry má veľký význam kontinuálne meranie objemu a tlaku tekutiny, pod ktorým sa dávkuje do maternice. Tieto dva indikátory ovplyvňujú kvalitu prehľadu počas operácie, možnosť manipulácie a rozvoj komplikácií počas a po operácii.

Pri tekutej hysteroskopii, kvôli lepšiemu odtoku tekutiny, sa krčka maternice rozširuje pomocou Gegarových dilatátorov (nástroje určené na mechanickú expanziu krčka maternice). K hysteroskopu je pripojený ďalekohľad, svetelný zdroj, videokamera, vodič pre expandujúce médium. Prístroj sa pomaly zavádza do krčka maternice, postupne ho posúva hlbšie. Uistite sa, že zariadenie sa nachádza v maternici, začnite kontrolovať steny maternice, ústia vajíčkovodov a krčka maternice.

Ak sa zistia patologické zmeny v endometriu, vykoná sa biopsia (vyrezanie tkaniva na ďalšie histologické vyšetrenie).

Aké testy musia prejsť pred hysteroskopiou maternice?

Pred uskutočnením plánovanej hysteroskopie maternice sa musia objednať určité štúdie, aby sa posúdil stav pacienta a pripravenosť na vyšetrenie.

Hlavné štúdie predpísané pred hysteroskopiou sú: t

 • klinický (celkovokrvný test
 • koagulogram (krvného zrážania),
 • biochemický krvný test,
 • krvný cukor (glykémie),
 • rozbor moču,
 • RTG vyšetrenie hrudníka, t
 • Ultrazvuk (ultrazvuka) brušnej dutiny
 • transvaginálny ultrazvuk (keď je senzor vložený do pošvy) alebo transabdominálne (keď sa senzor vykonáva na brušnej steneA) ultrazvuk panvy,
 • EKG (elektrokardiogram),
 • vyšetrenie vaginálnych náterov na čistotu (pri 3 a 4 stupňoch čistoty sa intervencia uskutočňuje až po reorganizácii vagíny),
 • bimanuálne štúdium (vyšetrenie stavu maternice, ktorá sa vykonáva dvoma rukami, pričom jedna ruka sa nachádza v pošve a druhá na prednej brušnej stene).
Vyššie uvedené štúdie sú určené na zistenie alebo vylúčenie genitálií a extragenitov (vyskytujú mimo oblasti genitáliía) patológie, pri ktorých je hysteroskopia kontraindikovaná. Keď sú zistené, je potrebné vykonať liečbu, ktorú vykonávajú lekári príslušného profilu v závislosti od zistenej choroby. Predoperačný výskum sa môže vykonávať ako v ambulancii, tak aj v stacionárnych podmienkach. Pacient sa považuje za pripraveného na hysteroskopiu, keď výsledky testov neindikujú prítomnosť kontraindikácií postupu, ako aj keď sú zistené choroby vyliečené alebo sú v kompenzovanom stave.

Bezprostredne pred konaním sa vykoná séria prípravných opatrení. Patrí medzi ne odmietnutie jesť deň predtým a očistný klystír (príprava gastrointestinálneho traktu). Hysteroskopia sa vykonáva s prázdnym močovým mechúrom.

Aké sú výsledky hysteroskopie?

Výsledky hysteroskopického vyšetrenia môžu byť prezentované vo forme normálneho hysteroskopického obrazu, ako aj patologických alebo fyziologických zmien. Pre správnu interpretáciu výsledkov a diagnostiku je potrebné dobre poznať normálny hysteroskopický obraz.

Normálny hysteroskopický obraz sa môže líšiť v závislosti od času, kedy bola štúdia vykonaná (proliferačná alebo sekrečná fáza menštruačného cyklu, menštruácia, postmenopauza).

Stav endometria má svoje vlastné charakteristiky v nasledujúcich obdobiach:

 • Proliferačná fáza, Endometrium je svetloružovej farby, tenké. Môžu byť pozorované jednotlivé miesta s malými krvácaniami. Ústa vajíčkovodov sú k dispozícii recenziu. Od približne deviateho dňa cyklu sa endometrium postupne zahusťuje a vytvára záhyby. Normálne sa sliznica maternice zhrubne v oblasti dna a zadnej časti maternice.
 • Sekrečná fáza, Endometrium sa zhrubne a opuchne, čím sa získa žltkastá farba. Ústie vajíčkovodov nemusí byť prístupné preskúmaniu. Niekoľko dní pred menštruáciou sa endometrium stáva hyperemickým (jasne červená), ktoré sa môžu zamieňať s patologickými zmenami endometria. Nádory endometria v tejto fáze sú krehkejšie, vďaka čomu sa môžu ľahko poškodiť a spôsobiť krvácanie.
 • menštruácia, Počas menštruácie hysteroskopia odhalí zvyšky sliznice. Druhý - tretí deň menštruácie je takmer úplné odmietnutie endometria, niekedy môžu byť pozorované zvyšky.
 • postmenopause, Postmenopauza sa vyznačuje bledým, tenkým atrofickým endometiom. V tomto prípade nejde o patológiu, ale súvisí so zmenami v sliznici súvisiacimi s vekom. V postmenopauzálnom období zmizne zložená štruktúra sliznice, môže byť synechia (zrasty).
S rozvojom ochorení maternice hysteroskopické zmeny obrazu. Zistené znaky charakteristické pre určité patológie. Na potvrdenie diagnózy sa často vykonáva histologické vyšetrenie biopsie.biopsia) sliznica maternice.

Ak je možné zistiť hysteroskopiu, zistia sa tieto patologické príznaky:

 • poškodenie endometria,
 • krvných zrazenín
 • kŕčové žily maternice,
 • ruptúra ​​ciev endometria,
 • abnormálny vývoj maternice,
 • atrofia endometria s bodovým a viacnásobným krvácaním (s diabetom),
 • oblasti krvácania,
 • rast endometria,
 • prítomnosť polypov
 • miesta s dystrofickými zmenami (tkaniva podvýživy),
 • oblasti nekrotické (neudržateľný) tkaniny
 • prítomnosť cudzích orgánov, t
 • neschopnosť identifikovať ústa vajíčkovodov,
 • prítomnosť zápalových zmien v sliznici.

Aké choroby možno zistiť hysteroskopiou?

Hysteroskopia je často jediným spôsobom, ktorým je možné zistiť a liečiť patológiu maternice.

Choroby, ktoré sa dajú zistiť hysteroskopiou sú:

 • hyperplázia endometria,
 • submukózny uterinný myóm,
 • endometrióza,
 • endometriálne polypy,
 • polypy krčka maternice,
 • karcinóm endometria,
 • adenomyóza,
 • endometritída,
 • intrauterinálna synechia,
 • vnútromaternicové septum,
 • dvojročná maternica,
 • cudzie telieska v maternici,
 • perforácia maternice.

Hyperplázia endometria

Hyperplázia endometria je patologická proliferácia sliznice maternice v dôsledku nadmerného rastu buniek endometria. Tento stav je najčastejšie pozorovaný u žien počas menopauzy a počas reprodukčného obdobia. Klinicky sa hyperplázia endometria prejavuje krvácaním z maternice a ťažkou menštruáciou.

Patologické zmeny zistené hysteroskopiou maternice sa môžu líšiť v závislosti od typu a prevalencie (miestne alebo spoločnéa) hyperplázia, prítomnosť krvácania, trvanie krvácania.

Hyperplázia endometria môže byť normálna alebo polypoózna. Pri normálnej hyperplázii dochádza k zahusťovaniu endometria, vývody žliaz vyzerajú ako priehľadné bodky. Stav endometria s normálnou hyperpláziou je podobný stavu v proliferačnej fáze menštruačného cyklu. Keď polypózna hyperplázia na sliznici odhalila početné rasty vo forme polypov, mnohopočetné adhézie endometria. Polypózna hyperplázia by sa mala odlišovať od fyziologického stavu sliznice v sekrečnej fáze. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná biopsia. Diagnóza berie do úvahy údaje histologického vyšetrenia, deň menštruačného cyklu, v ktorom sa vykonala hysteroskopia, klinické prejavy.

Submukózny myóm myómu

Submukózne (SubmucosaMyoma je benígny nádor, ktorý sa tvorí zo svalového tkaniva a nachádza sa pod výstelkou maternice. Submukózne myómy sú dvoch typov - jedno a viac. Najčastejšie diagnostikované jednotlivé myómy.

Myómy sú prezentované ako submukózne (myóma) uzly, ktoré majú spravidla sférický tvar, hustú textúru. Uzly postupne deformujú dutinu maternice. Submukózne myómy sa líšia od polypov tým, že zostávajú nezmenené so zvýšením rýchlosti prívodu tekutiny do dutiny maternice. Myomatózne uzliny môžu dosiahnuť také rozmery, že môžu vyplniť takmer celú dutinu maternice.

Kritériá charakterizujúce myomatózne uzly sú:

 • veľkosť,
 • umiestnenia
 • množstvo intramurálnej zložky (časť uzla, ktorá sa nachádza hlavne v stene maternice),
 • suma (jeden alebo viac uzlov),
 • šírka základne (uzol so širokou základňou alebo nohou).
Podrobná charakteristika uzlov je potrebná pre diferenciálnu diagnostiku a voľbu správnej stratégie liečby.

endometrióza

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom normálne endometriálne bunky začínajú rásť mimo neho. Klinický priebeh endometriózy závisí od jej umiestnenia, tvaru a stupňa poškodenia okolitých tkanív. Endometrióza môže byť genitálna a extragenitálna. Genitálna endometrióza môže byť vnútorná a vonkajšia.

Hysteroskopia umožňuje identifikovať endometriózu lokalizovanú v maternici (vnútorná endometrióza). V prípade lokalizácie patologického procesu mimo maternice je predpísaný ultrazvuk, laparoskopia. Konečná diagnóza endometriózy sa stanovuje na základe klinických prejavov, údajov z inštrumentálneho výskumu a výsledkov histologickej analýzy bioptického materiálu.

Endometriálne polypy

Endometriálne polypy sú benígne rasty, ktoré predstavujú proliferáciu tkaniva v maternicovej výstelke.V diagnostike endometriálnych polypov je najviac informatívne hysteroskopické vyšetrenie. Polypy sa zisťujú pomerne často, najmä u žien po menopauze. Najčastejší výskyt polypov je spojený s mnohými škrabancami endometria, najmä ak majú nízku kvalitu. Tiež výskyt polypov môže byť spojený s hormonálnymi poruchami.

Najčastejšie polypy sú jednotlivé formácie. Patologický stav, pri ktorom sa zistí viacnásobné polypy, sa nazýva polypóza endometria. Klinické príznaky v prípade malých polypov sa nemusia objaviť. V tomto prípade sa náhodne zistí pomocou panvového ultrazvuku. Pri veľkých polypoch, krvavom výtoku z genitálneho traktu sa môžu vyskytnúť menštruačné poruchy.

Hysteroskopický obraz endometriálnych polypov sa môže líšiť v závislosti od typu polypu. Polypy sú diferencované podľa veľkosti, umiestnenia, farby, štruktúry a tiež podľa histologického výskumu.

Endometriálne polypy môžu byť z nasledujúcich typov:

 • Vláknité polypy, Môže dosiahnuť 1,5 - 2 cm v priemere, spravidla mať nohu. Sú to zaoblené útvary belavej farby s hladkým povrchom. Podľa vonkajších znakov sa vláknité polypy môžu podobať myomatóznym uzlinám, čo vyžaduje dôkladnú diferenciálnu diagnostiku pomocou histologických metód.
 • Glandulárne fibrózne polypy, Takéto polypy sa tvoria z glandulárneho a vláknitého spojivového tkaniva a dosahujú priemer 5 až 6 cm.
 • Glandulárne cystické polypy, Predstavujú svetloružovú farbu s hladkým povrchom. Dosahuje priemer 5 - 6 cm.
 • Adenomatózne polypy, Veľkosti adenomatóznych polypov sa pohybujú od 0,5 do 1,5 cm Tieto polypy sú najčastejšie lokalizované v oblasti dna maternice a ústia vajíčkovodov. Povrch adenomatóznych polypov je nerovnomerný, najčastejšie sú sivé. Prítomnosť adenomatóznych polypov je spojená s vysokým rizikom transformácie na malígny nádor.
Charakteristické pre endometriálne polypy je to, že keď sa mení rýchlosť prívodu tekutiny do maternice, dochádza k charakteristickým zmenám (napínanie polypov, zväčšovanie ich priemeru, polypy začínajú robiť oscilačné pohyby).

V niektorých prípadoch polypy tela maternice dosahujú také veľké rozmery, že prenikajú do krčka maternice. Tento stav sa najčastejšie vyskytuje u žien po menopauze.

Polypy krčka maternice

Polypy krčka maternice alebo cervikálne polypy sú formácie, ktoré sú benígnymi nádormi sliznice krčka maternice. Tieto formácie, rovnako ako endometriálne polypy, môžu byť vláknité, žľazovo-vláknité, glandulárne-cystické a adenomatické.

U viac ako 30% žien sa v prítomnosti krčka maternice nachádzajú polypy v endometriu. Prítomnosť takýchto formácií je sprevádzaná zvýšeným rizikom neplodnosti, závažného tehotenstva.

Priemer polypov krčka maternice je zvyčajne menší ako priemer polypov maternice a je asi 1 cm, ich vzhľad je spojený s chronickými zápalovými ochoreniami krčka maternice a hormonálnou nerovnováhou. Polypy môžu malígne, takže včasnú diagnostiku a liečbu hrajú veľkú úlohu.

Rakovina endometria

Rakovina endometria je malígny nádor, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v období po menopauze. Toto ochorenie je sprevádzané bohatým patologickým výtokom z genitálneho traktu, krvácaním z maternice, bolesťou v spodnej časti brucha. Symptómy sa objavujú v ranom štádiu vývoja malígneho procesu, ktorý podporuje ženy, aby vyhľadali lekársku pomoc. To je faktor, ktorý zabezpečuje včasnú diagnostiku ochorenia. Hysteroskopia umožňuje identifikovať rakovinu endometria, jeho lokalizáciu, stupeň prevalencie nádorového procesu.

Rakovina endometria sa môže rozšíriť na sliznicu krčka maternice, vaječníkov, brušnej dutiny. Hematogénne šírenie malígneho procesu je sprevádzané výskytom vzdialených metastáz (nádor šíri do iných tkanív).

Počas hysteroskopie sa zistilo, že tkanivá maternice sú veľmi voľné. Dokonca aj pri miernom zvýšení rýchlosti prívodu tekutiny na rozšírenie maternice sa tkanivá začínajú rozpadávať a krvácať. Na sliznici sú odhalené "krátery" (ulcerácia sliznice v postihnutých oblastiach), rast sliznice rôznych tvarov, oblastí nekrotického tkaniva. Povrch novotvaru je nerovnomerný, charakterizovaný zvýšeným vaskulárnym vzorom.

Ak existujú príznaky rakoviny endometria pri hysteroskopii, najmä bežnej formy, považuje sa za nepraktické ju odstrániť. Spočiatku sa vykoná biopsia, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie. Výsledky štúdie sú jedným z určujúcich faktorov pri výbere taktiky liečby. Kľúčovú úlohu zohráva včasnosť detekcie rakoviny endometria.

Adenomyóza je benígne ochorenie, pri ktorom dochádza k reštrukturalizácii a proliferácii endometriálnych žliaz. Tento stav sa tiež nazýva atypická hyperplázia. Adenomyóza sa môže vyskytovať v difúznej alebo fokálnej forme.

Adenomyóza je ochorenie, ktorému treba venovať veľkú pozornosť, pretože patrí k prekanceróznym stavom. Malignita (transformáciu benígneho nádoru na malígny) sa pozoruje asi u 10% prípadov.

Pri hysteroskopii s adenomyózou, patologickými zmenami vo forme bodov alebo štrbín ("Oči") čierna alebo fialová farba, z ktorej môže byť uvoľnená krv.

Hysteroskopický obraz je odlišný v rôznych štádiách adenomyózy:

 • Stupeň 1, Neprítomnosť zmien v reliére a hustote stien maternice je charakteristická, detekujú sa oblasti krvácania tmavo modrej alebo fialovej farby.
 • Stupeň 2, Existuje nerovnomerný reliéf steny maternice, nízka rozťažnosť maternice.
 • Fáza 3, Vyznačuje sa vydutím sliznice maternice v niektorých oblastiach, utesnením stien maternice. Pre túto fázu je vrzanie stien maternice charakteristické pre ich nadmerné zhutnenie.
Zmenený reliéf stien maternice v oblasti vnútorného os a krvácajúce endometriálne priechody sú príznakmi cervikálnej adenomyózy.

Detekcia tohto ochorenia hysteroskopiou je niekedy ťažká. V tejto súvislosti vymenujte ďalšie výskumné metódy ako ultrazvuk, MRI (magnetická rezonancia), histologické vyšetrenie.

endometritída

Endometritída je zápalové ochorenie, ktoré sa vyznačuje léziou povrchovej vrstvy výstelky maternice. Chronická endometritída je obzvlášť dobre detegovaná pri hysteroskopii.

Hysteroskopické príznaky endometritídy sú:

 • hyperémia (červeňa) steny maternice,
 • príznak „jahodového poľa“ (belavé kanály žliaz na pozadí jasne červenej sliznice),
 • krvácanie pri najmenšom dotyku,
 • ochabnutosť maternice,
 • nerovnomerné zhrubnutie sliznice maternice,
 • bod krvácania.

Intrauterinálna synechia

Intrauterinálna synechia sú adhézie, ktoré sa tvoria v maternici a môžu ju čiastočne alebo úplne vyplniť. Tento stav sa tiež nazýva Ashermanov syndróm. Hysteroskopia je hlavnou diagnostickou metódou intrauterinnej synechie.

Prítomnosť synechií v maternici je faktorom, ktorý narúša normálne fungovanie endometria a môže viesť k rôznym komplikáciám - menštruačným poruchám, potratom, predčasnému pôrodu, neplodnosti.

Keď hysteroskopické vyšetrenie odhalilo bielkoviny, ktoré sa tiahnu medzi stenami maternice. Synechiae, nachádzajúce sa v oblasti krčka maternice, môžu viesť k jeho prerastaniu. Pri detekcii synechií v krčku maternice počas hysteroskopie sa spravidla vykonáva chirurgická liečba, to znamená disekcia týchto formácií.

Pri vývoji Ashermanovho syndrómu existujú 3 štádiá:

 • Stupeň 1, Zapojenie do patologického procesu menej ako ки maternice, absencia poškodenia dna maternice a ústia vajíčkovodov.
 • Stupeň 2, Zapojenie do patologického procesu až do ¾ maternice, čiastočné prekrytie úst vajcovodov a dna maternice.
 • Fáza 3, Zapojenie viac ako ¾ maternice do patologického procesu.
S tvorbou veľkého počtu synechií sa môže vyskytnúť čiastočná alebo úplná fúzia maternice.

Intrauterinálna septum

Vnútromaternicové septum je anomáliou vývoja maternice, ktorá sa vyznačuje tvorbou priehradky, ktorá delí maternicu na dve časti. Tento patologický stav je pomerne zriedkavý (2 - 3% žien).

Prítomnosť vnútromaternicového septa je sprevádzaná vysokým rizikom komplikácií gravidity - neplodnosť, ukončenie tehotenstva, abnormálny vývoj embrya, predčasný pôrod. Takéto komplikácie sú pozorované u takmer 50% žien s touto patológiou. V prítomnosti vnútromaternicového septa sa maternica pri pôrode nemôže normálne uzatvárať, čo výrazne komplikuje pôrodný proces.

Keď hysteroskopické vyšetrenie odhalilo septum, ktoré má tvar trojuholníkového pásu. Priehradka môže byť umiestnená pozdĺžne alebo priečne, tenká alebo hrubá, plná alebo neúplná. Kompletný septum sa dostane do krčka maternice. Zriedkavo sa v priechodnom kanáli môže vytvoriť septum. Steny vnútromaternicového septa sú rovné.

Pre úplnosť klinického obrazu súbežne s hysteroskopiou je možné predpísať ďalšie metódy vyšetrenia - laparoskopia, MRI. Je to kvôli potrebe diferenciácie vnútromaternicového septa s inou anomáliou maternice - maternicou dvoch rohov.

Two-roned uterus

Dvojročná maternica je anomáliou vývoja, ktorá sa vyznačuje delením maternice na dve časti. Normálne sa maternica vyvíja z Mullerovských kanálov (kanálov, ktoré sa tvoria počas vývoja plodu), ktoré do 15. týždňa vnútromaternicového vývoja rastú spolu. Ak sa tak nestane, maternica sa rozdelí na dve časti. Príčinou tohto javu je pôsobenie teratogénnych faktorov (fyzikálne, chemické a biologické faktory, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú plod počas embryonálneho vývoja a spôsobujú malformácie orgánov).

Rozštep maternice môže byť úplný alebo neúplný. Spravidla, keď dve horned maternice tvorí jeden krčka maternice a jednu vagínu. Pri hysteroskopii dvoch rohatých materníc sa oddeľuje maternica na dve dutiny nad krčkom, vydutím a oblúkovitým tvarom strednej steny maternice. Zobrazia sa ústa vajíčkovodov.

Okrem hysteroskopického vyšetrenia sa vykonáva laparoskopia, ktorá umožňuje objasnenie diagnózy vyšetrením maternice z dutiny brušnej. Na laparoskopii má dvojročná maternica tvar sedla s dvoma „rohmi“.

Cudzie telieska v maternici

Keďže cudzie telieska v maternici, najčastejšie sa vyskytujú vnútromaternicové antikoncepcie (WMC), ligatúry, zvyšky kostných fragmentov, zvyšky placenty alebo fetálneho vajíčka. Hysteroskopia je hlavnou metódou na detekciu cudzích telies v maternici.

Ligatúry v dutine maternice sú vlákna z hodvábu alebo lavsanu, pomocou ktorých boli stehy prišité počas rôznych operácií na maternici. Fragmenty kostí sú zvyčajne výsledkom dlhodobého ukončenia tehotenstva. IUD a jeho fragmenty môžu zostať v maternici, keď nie sú úspešne odstránené. Pozostatky vajíčka v maternici sú znakom neúplného potratu. Zvyšky placentárneho tkaniva možno pozorovať po pôrode ako komplikáciu.

Hysteroskopia umožňuje identifikovať cudzie telesá, ich umiestnenie, stupeň poškodenia okolitých tkanív, zavedenie cudzích telies do endometria alebo myometria.

Pozrite si video: Apple iPhone X recenzia (Február 2020).