Hygiena

Koľko sa koncepcia stáva po ovulácii

Pin
Send
Share
Send
Send


Najväčším zázrakom, ktorý nás robí zázrakom nad dokonalosťou a premýšľaním o Matke Prírode, je koncepcia dieťaťa. Ako sa vyvíja veľký živý organizmus z dvoch malých buniek? Čo sa stane s vajcom v prvých dňoch? Na tajomstvách zrodenia nového života budeme hovoriť dnes.

Aký je proces koncepcie

Počatie, ktoré spôsobuje nástup tehotenstva a schopnosť mať deti, nie je prekvapujúce. Mnohí si myslia, že sa to deje počas pohlavného styku, ale nie. Úspešné poňatie dieťaťa je komplexný biologický proces, ktorý sa odohráva v niekoľkých etapách a zaberie oveľa viac času, než sme zvyknutí na myslenie a ženské telo, ktoré je pripravené niesť dieťa, sa naň každý mesiac pripravuje.

Dlhá príprava

Dokonca aj v lone, dievčenské telo začína svoju prípravu na budúcu úlohu pokračovateľa gens. V prvých mesiacoch vývoja sa v ženskom embryu tvoria oogonie a potom oocyty, z ktorých sa vajíčka vyvinú. Spočiatku je ich niekoľko miliónov, ale dozrieva ich niekoľko stoviek.

Vo vaječníkoch novorodenca, oocyty, s folikulárnymi bunkami okolo nich, zastavia svoj vývoj v jednej z fáz rozdelenia - prvej pragáze meiózy, ktorá čaká na „svoju hodinu“, ktorá sa objaví až po puberte. Potom pod vplyvom gonadotropných hormónov hypofýzy začína rast 15 - 20 tisíc folikulov.

Vzhľadom na vplyv rovnakých hormónov, oocytov, sú to vajíčka, pokračujú v ich rozdelení, ale iba jeden z nich je predurčený stať sa „tým istým“ a pripraviť sa na počatie.

Uprostred každého mesačného cyklu hypofýza poskytuje veľké uvoľňovanie luteinizačného hormónu, pri ktorom dochádza k ovulácii a dospelé vajíčko opúšťa folikul.

Čo ovplyvňuje koncepciu

Ovulácia - z latinského výrazu "ovum", čo znamená vajcia - proces, ktorý poskytuje uvoľnenie a prístup do brušnej dutiny vajíčka pripraveného na oplodnenie. To je jedna z fáz menštruačného cyklu ženy.

Samozrejme, narodenie nového života je úplne závislé od pravidelných, nenarušených mesačných ovulácií a pripravenosti ženského tela mať deti. Kľúčom k úspešnej koncepcii však nie je len ovulácia. Okrem iného je to dobre zavedený mechanizmus interakcie samičieho vajíčka s mužským spermatozoónom.

Chápeme, že pojem „koncepcia“ znamená ich úspešnú fúziu, ale nie každý vie, ako sa to deje. V skutočnosti je všetko trochu zložitejšie, než si myslíme. Koncepčný proces má niekoľko fáz:

 1. Okolo 12-16 dní od začiatku menštruačného cyklu dozrieva oocyt vo vnútri folikulu a počas ovulácie vstupuje do panvovej dutiny.
 2. Zároveň sa aktivujú klky vajíčkovodov. S vlnkovými pohybmi tlačia uvoľnené vajíčko, zachytia ho a odošlú do lievika, odkiaľ zrelý oocyt začne pohybovať po kanáli vedúcom vajcia.
 3. Na konci pohlavného styku spermie aktívne prekonávajú vzdialenosť od pošvy cez krčka maternice a maternice k vajíčkovodom. Počas prechodu tejto cesty časť z nich zahynie a do cieľa sa dostane len najaktívnejší. Ale medzi nimi bude „šampión“ iba jeden.
 4. Pri stretnutí s vajcom v vajíčkovode sa spermie snažia rozpustiť svoje dva ochranné škrupiny svojimi enzýmami - žiarivou korunou a lesklou.
 5. Ak existuje málo aktívnych mužských buniek, nebude dostatok enzýmov na rozpustenie membrán oocytu.
 6. Prostredníctvom uvoľnenej sálavej korunky prenikne najviac „inteligentných“ spermií dovnútra. Práve tu prebieha proces zlučovania, ktorý nazývame oplodnenie alebo v skutočnosti koncepcia.

Po zlúčení samičie a mužské polovice tvoria jednu diploidnú bunku - zygotu obsahujúcu dvojitú sadu chromozómov. Toto je prvá etapa vznikajúceho života embrya.

Ale stať sa zygote embryom musí prejsť určitými fázami vývoja. Po prvé, vďaka pohybom ciliárneho epitelu trubice a kontrakciám jej stien sa zygota začína pohybovať pozdĺž vajíčkovodu do dutiny maternice.

Akonáhle je v maternici, je upevnená na sliznici jednej zo stien a teraz je správne nazývaná embryom - to je proces implantácie.

Vedieť všetky vyššie uvedené funkcie a fázy, žena môže nezávisle určiť najúspešnejší čas pre počatie.

Priaznivé dni pre koncepciu

Zistili sme, že pre úspešnú koncepciu potrebujete určitý čas a potrebné komponenty. Spermatozoa dosahujúce vajíčkovody si zachovávajú schopnosť oplodniť po dobu piatich dní, zatiaľ čo vaječná bunka zostáva životaschopná až 24 hodín. Preto je to často mužské pohlavné bunky, ktoré „čakajú“ na moment, keď vajíčko vstúpi do skúmavky.

Vedieť, ako dlho koncepcia trvá, je možné vypočítať pre ňu najvýhodnejšie dni.

Existuje len šesť - 5 dní pred uvoľnením vajíčka a dňom ovulácie. Toto sú dni, kedy je pravdepodobnosť otehotnenia najvyššia sa nazýva „okno počatia“. V literatúre sa môžeme stretnúť s iným termínom - „fetálnym oknom“. Ak predpokladáme, že ovulácia sa uskutoční na 14. deň od začiatku menštruačného cyklu, potom budú vysoké šance na koncepciu klesať z približne 10. na 14. deň vrátane.

Nezabudnite, že každý organizmus je individuálny, priemerná dĺžka mesačného cyklu pre ženy môže byť iná, čo znamená, že nemôžete vziať presný dátum 14. deň ako štandard.

Okrem počítania dní existujú nepriame príznaky a symptómy, ktoré pomáhajú určiť nástup ovulácie:

 • bolestivosť, prekrvenie a vysoká citlivosť prsných žliaz,
 • kŕčovité bolesti brucha,
 • zvýšenie bazálnej teploty
 • zvýšenie cervikálnych sekrétov a zmena ich viskozity - v dňoch "fetálneho okna", ich konzistencia a vzhľad pripomínajú vaječný bielok.

Zaznamenaním mesačného nástupu príznakov môžete určiť, v ktorý deň ovulácie cyklu nastane. A mať tieto informácie a poznať pravidlá koncepcie, môžete si vybrať najvhodnejší okamih na vytvorenie nového života.

Prvé príznaky

Príroda vytvorila komplexný koncepčný mechanizmus, aby sa ženské telo čo najlepšie pripravilo na tehotenstvo a pôrod.

Implantované do endometria, embryo začína jeho vývoj s tvorbou choriových klkov - zárodočnej časti unikátneho orgánu, ktorý sa objaví o niečo neskôr - placenta. Je to chorion, ktorý produkuje "hormón tehotnej" - chorionický gonadotropín, vzhľad v krvi a zvýšenie hladiny, ktorá spôsobuje vznik prvých príznakov tehotenstva. Posunúť myšlienku zaujímavej situácie pred oneskorením a lekárskym potvrdením tehotenstva môže:

 • malátnosť, neustála únava a ospalosť,
 • opuch a citlivosť prsných žliaz,
 • slabý žltý alebo ružovkastý vaginálny výtok,
 • nepríjemná bolesť, pripomínajúca bolesť počas menštruácie.

Samozrejme, je ešte priskoro hovoriť o tehotenstve, ale keď vieme všetko o počte a čo sa v týchto dňoch deje v ženskom tele, človek môže už podozrievať zázrak.

Keď tehotenstvo začína po ovulácii a počatí

Čas potrebný na to, aby oplodnené vajíčko prešlo vajíčkovodmi, závisí od aktivity epitelu riasovitého tkaniva a sily kontraktilných pohybov epitelu. Za normálnych okolností trvá toto obdobie 5-6 dní. V rovnakom čase, 26-30 hodín po oplodnení, sa zygota začína deliť a mení sa na viacbunkové embryo. Posledný deň, budúci plod zastaví svoju cestu cez skúmavky a je pripojený k stene maternice.

Koncepcia a tehotenstvo aký je rozdiel

Kým zygota sa delí a pohybuje sa cez rúry, toto je stále obdobie počatia. Tehotenstvo sa považuje za vývoj plodu od okamihu implantácie. Je potrebné jasne pochopiť rozdiel medzi embryonálnymi a pôrodníckymi pojmami.

Obdobie plodu alebo týždne plodu je termín tehotenstva priamo od momentu počatia dieťaťa. Problém spočíva v tom, že vo väčšine prípadov je takmer nemožné presne určiť tento moment. Tento termín sa používa len na vedecké účely a pre IVF.

Porodný termín - týždne, počítané od prvého dňa poslednej menštruácie. Toto obdobie je v priemere o 2 týždne dlhšie ako embryonálne, ale lekári sa ním riadia, počítajúc odhadovaný dátum narodenia.

Alternatívne koncepčné metódy

Ženy, ktoré nie sú schopné počať dieťa, vďaka technológii asistovanej reprodukcie, modernej medicíne dávajú šancu prežiť nádherné obdobie tehotenstva a porodiť dieťa. Technika umelej inseminácie sa zlepšuje každý rok a viac a viac neplodných párov na celom svete sa vďaka rôznym IVF metódam stáva rodičmi.

Základom alternatívnych koncepčných metód je oplodnenie vajíčka v skúmavke mimo ženského tela - "in vitro". Na tento účel používajú sexuálny príjem oboch rodičov a vajíčok darcov, ako aj technológie kryokonzervácie.

Koncepcia Mýty

Niektoré páry potrebujú len jeden styk, aby sa stali rodičmi. Iní strávia neúspešné pokusy otehotnieť celé roky a čím viac zlyhajú, tým častejšie pár počuje radu od „známych“ príbuzných, priateľov a známych. Narodili sa mýty o počatí. Tu sú najbežnejšie:

To všetko závisí od držania tela

Mnohí veria, že je možné počať dieťa len v misijnom postavení. Ale nie je. Voľba držania tela nemá vplyv na koncepciu.

Koncepcia je proces, ktorý skrýva mnohé tajomstvá sám o sebe, ale každý rok veda pokračuje vo svojom zverejňovaní. Vzhľadom k tomu, že vieme o interakcii mužských a ženských zárodočných buniek, môžeme spočítať priaznivé dni, pripraviť sa na budúce tehotenstvo a stať sa rodičmi, keď sme pripravení na túto veľkú zodpovednosť.

Študovaný koncepčný mechanizmus umožňuje mnohým párom, ktoré stratili nádej rodičovstva, aby sa stali šťastnými a majú dieťa. Vypočujte si svoje telo a odhalí vám jeho tajomstvá.

Ako určiť ovuláciu?

Ovulácia - menštruačného cykluv ktorom uvoľňovanie vajíčka z folikulu. Tento čas sa považuje za najvýhodnejší pre koncepciu budúceho dieťaťa.

Zdravá žena mesačne uprostred cyklu sa uvoľní jedno vajce. Ak dôjde k oplodneniu, je fixovaný vo vnútri maternice a otehotnie.

Ak nie, ženské telo sa začína pripravovať na ďalší cyklus, ktorého začiatok sa stáva menštruáciou.

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete určiť ovuláciu:

 • Metóda kalendára. Podstatou tejto techniky je, že uvoľňovanie vajíčka nastáva 14 dní pred začiatkom ďalšej menštruácie. Tento spôsob výpočtu je vhodný pre ženy, ktoré majú pravidelný cyklus.
 • Fyziologická metóda. Ženské telo je navrhnuté tak, že ovulácia musí skončiť tehotenstvom. Preto sa počas uvoľňovania vajíčka uvoľňuje estrogén, čo vedie k zvýšeniu libida, zmenám konzistencie sekrétov. Niektoré ženy pociťujú určitý druh brnenia vaječníkov.
 • Teplota. Deň uvoľnenia vajíčka sa líši od zvyšku dní v tom, že bazálna teplota stúpa o 0,4 stupňa. Na výpočet takejto zmeny je potrebné merať teplotu každý deň elektronickým teplomerom, bez toho, aby sme museli opustiť posteľ.
 • Aplikačné testy. Lekárne predávajú špeciálne testy na stanovenie ovulácie. Sú externe identické s tehotenskými testami, ale reagujú na rast luteinizačného hormónu (LH) a nie choriového gonadotropínu (hCG). Ak chcete presne určiť ovuláciu, musíte vykonať tieto testy denne v strede cyklu - presne tak ako tehotenské testy.
 • Ultrazvuková kontrola. Pomocou vysoko citlivých ultrazvukových diagnostických prístrojov je možné kontrolovať rast a dozrievanie folikulov, uvoľňovanie vajíčka. Takáto štúdia by sa však mala vykonávať v presne stanovených dňoch, aby sa potvrdila ovulácia.

Prostredníctvom toho, koľko sa vyskytuje?

Hnojenie sa uskutočňuje v deň ovulácie., Vaječná bunka je životaschopná asi 10-14 hodín od okamihu, keď opustí folikul. Mužské reprodukčné bunky, spermie, môžu zostať životaschopné vo vnútri ženského tela oveľa dlhšie - až 72 hodín.

Preto je styk v predvečer ruptúry folikulov považovaný za najpriaznivejší pre koncepciu.

Po oplodnení vajíčka začína preimplantačné obdobie tehotenstva. Toto obdobie trvá 4-5 dní. Počas tejto doby sa vajíčko pohybuje pozdĺž vajíčkovodu do maternice. K pohybu prispievajú nasledujúce faktory:

 • Kontrakcia hladkých svalov uterinnej trubice.
 • Pohyb rias epitelu.
 • Relaxačný špeciálny zvierač, ktorý oddeľuje vajíčkovod a maternicu.

Aktívny pohyb prispieva ženské hormóny - estrogén a progesterón. Počas tohto obdobia sa v bunke začínajú objavovať deliace procesy, a preto sa pripravuje na implantáciu do steny maternice.

Toto je embryo 16-32 buniek. Po vstupe do maternice je vo voľnom stave po dobu 2 dní a potom sa vykoná implantácia.

Od akého dňa je hnojenie nepravdepodobné?

Po 96 hodinách po opustení folikulu vajcia pravdepodobnosť počatia klesá takmer na nulu. Ak je ženský menštruačný cyklus pravidelný, môžete sa pokúsiť vypočítať najpriaznivejšie obdobie oplodnenia.

Za týmto účelom analyzovať svoj cyklus za posledný rok a vyberte si najdlhšiu a najkratšiu. Od najdlhšieho budete potrebovať 11 dní - to je deň, kedy sa pravdepodobnosť koncepcie zníži na nulu.

Od veľmi krátkeho musíte odpočítať 18 - tak dostaneme deň cyklu, pravdepodobnosť otehotnenia sa začína zvyšovať. Pri pravidelnom cykle 28 dní je pravdepodobnosť oplodnenia extrémne nízka od 17 dní.

Kedy urobiť test?

Tehotenské testy reagujú na hladinu hCG v moči ženy. Tento hormón sa syntetizuje, keď nastane tehotenstvo. Je produkovaný choriónom - bunkovou štruktúrou v embryu. Vzhľad a rast hCG v moči indikuje úspešné tehotenstvo.

Hormon sa začína prejavovať. v krvi ženy od prvých dní po implantácii. To znamená, že od okamihu oplodnenia po objavenie sa „hormónu tehotenstva“ by mal trvať najmenej 7 dní.

Po implantácii embrya, hladina hCG začína rýchlo rásť a až do 11 týždňov tehotenstva sa jej množstvo v tele matky zdvojnásobuje každých 48 hodín.

Začnite robiť tehotenské testy môže byť za 10-12 dní po oplodnení. V skorších obdobiach bude hladina hormónu veľmi nízka a nemôže byť stanovená obvyklým rýchlym testom.

Príznaky tehotenstva

Prvé príznaky tehotenstvo sa nezačne prejavovať bezprostredne po počatí, ale po implantácii embrya do steny maternice.

A potom sa objavia prvé príznaky tehotenstva:

 • Krvácanie implantátu. Vyskytuje sa 6-9 dní po oplodnení. Preukázané ako špinenie hnedé alebo krvavé prepustenie. To je často zamenené s nástupom menštruácie, aj keď sa vyskytuje 7-9 dní pred tým, než začne.
 • Kreslenie bolesti v dolnej časti brucha alebo pocit ťažkosti. Vyskytuje sa v dôsledku kontrakcie hladkých svalov maternice pri injekčnom podávaní embrya. Je tiež podobný nástupu menštruácie, ale objavuje sa aspoň týždeň pred začiatkom.
 • Opuch prsných žliaz. Ďalším znakom, ktorý sa ľahko zamieňa s blížiacou sa menštruáciou. Neodlišuje sa jednoduchým prekrvením, ale silným zvýšením citlivosti bradaviek. Možno ich stmavnutie a prejav venózneho vzoru na mliečnych žľazách.
 • Pocit únavy Ženské telo vstupuje do režimu hormonálneho nastavenia, a preto spotrebuje viac energie ako obvykle. To vedie k zvýšenej únave, ospalosti.
 • Zmeniť emocionálne pozadie. Náhle sa môže zvýšiť emocionalita alebo agresivita. Tento príznak sa často vyskytuje aj v prípade PMS, ale zdá sa, že je menej zreteľný.
 • Zvýšenie bazálnej teploty. Jedným z najvýznamnejších príznakov je zvýšenie bazálnej teploty nad priemerom o 0,3 stupňa, čo naznačuje úspešnú implantáciu. Zvýšením krvného zásobenia panvových orgánov dochádza k zvýšeniu bazálnej teploty.

Rodové plánovanie

Pri plánovaní tehotenstva môžete vypočítať pohlavie nenarodeného dieťaťa. Mužská semenná tekutina obsahuje dva typy spermií: niektoré nesú chromozóm X, ktorý je „zodpovedný“ za vzhľad dievčaťa a druhý nesie chromozóm Y, ktorý spôsobuje vzhľad chlapca.

Spermia s chromozómom X sa pohybujú pomalšie. Sú o niečo väčšie a preto životaschopnejšie. Nosiče spermií chromozómu Y majú dlhší chvost a menšiu veľkosť, a preto sú schopní presunúť sa na vajíčko rýchlejšie.

Majú však menší prísun živín, a preto majú nižšiu dobu trvania aktivity ako nosiče chromozómu X.

Ak chcete presnejšie vypočítať pohlavie dieťaťa, musíte dodržiavať tieto odporúčania:

 • Ak rodičia plánujú chlapca, pravdepodobnosť jeho koncepcie je vyššia v deň ovulácie. Сперматозоиды с Y-хромосомой быстрее достигнут яйцеклетки и, соответственно, более вероятно зачатие мальчика.
 • Если родители планируют девочку, то вероятность ее зачатия будет выше при половом акте за 1-2 дня до наступления овуляции. Počas tejto doby sa spermie s chromozómom X dostanú do vajíčkovodu a budú schopné oplodniť vajíčko.

Táto metóda plánovania je najviac vysvetľiteľná z hľadiska ľudskej fyziológie. Ale môže to byť účinné. iba pod podmienkou absolútneho reprodukčného zdravia oboch rodičov.

Ak je napríklad u ženy poškodená pH vagínyTo môže výrazne spomaliť pohyb spermií. A musíme si uvedomiť, že táto metóda nedáva absolútnu záruku, že dieťa požadovaného pohlavia bude počaté.

Folikul a vajíčko

Ženskému telu sa dodáva určitý počet „embryí“ detí - folikulov, ktoré sú uložené v tkanive vaječníkov. toto sa vytvára ešte pred narodením dievčaťa, kým je v maternici, ich počet dosahuje 5-7 miliónov.

So začiatkom nezávislého života sa konzumujú folikuly: umierajú pre obskurné medicínske dôvody alebo sú transformované pôsobením hormónov do vajca. V priemere v tkanive vaječníkov, v čase puberty, folikuly zostávajú rádovo 300-400 tisíc, ale len 400 z nich má šancu na dozrievanie a regeneráciu do vaječnej bunky.

Zrenie budúceho vajíčka začína menštruačného cyklukeď folikuly začínajú rásť. V polovici cyklu dominantný folikul naďalej rastie a keď dosiahne požadovanú veľkosť, uvoľní vaječnú bunku. Tento proces sa nazýva ovulácia.

Zrelé vajíčko sa začne presúvať do vajíčkovodu, kde naň už môže čakať spermie. Mužské reprodukčné bunky - veľmi životaschopné a sú v „bojovej“ pripravenosti do 5-7 dní po nechránenom sexuálnom kontakte.

Ale ich potenciál a množstvo už nie je také vysoké ako v čerstvej časti ejakulátu. Ak sa uskutoční stretnutie vajíčka a spermií, potom sa objaví koncepcia. Hnojené vajíčko sa stáva zygotom a začína svoju prvú divíziu. Po niekoľkých divíziách sa vytvorí blastocysta, ktorá sa vyvinie do dieťaťa.

Ako dlho trvá ovulácia pre ženy?

Na rozdiel od mužskej reprodukčnej bunky, žena nie je schopná pochváliť sa dlhovekosťou. Naopak, jej vek je krátky: ovulácia trvá maximálne 48 hodín. Zvyčajne od okamihu výstupu z folikulu do ukončenia funkčného prechodu len 12-24 hodín, Ak sa teda preložia do dní, nastane ovulácia len 1 deň (v zriedkavých prípadoch sa to stane 2 dni).

Prečo vedieť, koľko dní alebo hodín trvá ovulácia?

Niektoré ženy chcú dieťa zle, zatiaľ čo iní dôrazne namietajú proti takémuto vývoju udalostí. Informácie o tom, koľko dní ovulácia pôjde, poskytnú náznak o „plodnosti“ alebo bezpečnosti nechráneného pohlavného styku v určitých dňoch menštruačného cyklu. Ako sa mení pravdepodobnosť otehotnenia v závislosti od vzdialenosti pohlavného styku od plodného obdobia:

Ovulácia: čo to je?

ovulácie (z latinského vajíčka - vajíčka) je jedným zo štádií menštruačného cyklu, čo je proces roztrhnutia zrelého folikulu s uvoľnením zrelého, schopného oplodniť vajíčko z vaječníka do dutiny brušnej.

Proces ovulácie je kontrolovaný hypotalamom reguláciou (prostredníctvom hormónu uvoľňujúceho gonadotropín) sekréciu hormónov vylučovaných prednou hypofýzou: LH (luteinizačný hormón) a FSH (folikuly stimulujúci hormón). Vo folikulárnej fáze menštruačného cyklu pred ovuláciou rastie ovariálny folikul pod vplyvom FSH. Keď folikul dosiahne určitú veľkosť a funkčnú aktivitu, ovulačný pík LH sa vytvorí pod vplyvom estrogénu vylučovaného folikulom, ktorý spúšťa "dozrievanie" vajíčka. Po dozrievaní vo folikule vzniká medzera, ktorou vajce opúšťa folikuly - toto je ovulácia, Medzi ovulačným vrcholom LH a ovuláciou trvá asi 36 - 48 hodín. Počas fázy corpus luteum po ovulácii vajíčko zvyčajne putuje cez vajcovod v smere maternice. Ak počas ovulácie dôjde k oplodneniu vajíčka, potom 6. až 12. deň vstúpi zygota do dutiny maternice a uskutoční sa implantačný proces. Ak sa koncepcia nevyskytne, vaječná bunka zomrie vo vajcovode 12-24 hodín.

Kedy dochádza k ovulácii?

V priemere ovulácia nastáva na štrnásty deň menštruačného cyklu (s 28-dňovým cyklom). Odchýlka od priemeru sa však pozoruje často av určitom rozsahu je normou. Samotné trvanie menštruačného cyklu nie je spoľahlivým zdrojom informácií o dni nástupu ovulácie. Aj keď zvyčajne s kratším cyklom ovulácie dochádza skôr, a dlhší cyklus - neskôr.

Konštantný rytmus ovulácie pre každú ženu prechádza zmenami do 3 mesiacov po potrate, do jedného roka po pôrode a tiež po 40 rokoch, keď sa telo pripravuje na obdobie pred menopauzou. Fyziologicky ustáva ovulácia s nástupom tehotenstva a po zániku menštruačnej funkcie.

Ako je ovulácia a koncepcia?

Ženské telo je obdarené dvoma vaječníkmi umiestnenými na oboch stranách maternice. Vaječníky produkujú hormóny, z ktorých najznámejšie sú estrogén a progesterón.

Vaječníky obsahujú vajíčka aj v štádiu vnútromaternicového vývoja dievčaťa. V dvoch vaječníkoch novorodenca sú stovky tisíc vajec. Je pravda, že sú všetci neaktívni až do nástupu puberty a prvej ovulácie, to znamená až do 12 rokov. Počas tejto doby uhynie určitý počet buniek, ale zostáva 300 000 - 400 000 vajec vysokej kvality. Od okamihu prvej ovulácie až k nástupu menopauzy žena prežije od 300 do 400 menštruačných cyklov, v dôsledku čoho zrelý bude rovnaký počet oocytov, ktoré sa môžu oplodniť. Počas menštruačného cyklu vo vaječníkoch jeden z mnohých vajec dozrieva.

Pod vplyvom folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) hypofýzy - endokrinnej žľazy na spodnom povrchu mozgu, folikul (puzdro) začína rásť s vaječnou bunkou vybranou na ovuláciu v tomto cykle. Priemer folikulu na začiatku cyklu nepresahuje 1 mm a po 2 týždňoch dosahuje 20 mm. Ako folikul rastie, na povrchu vaječníkov sa tvorí vydutie, ktoré sa v strede cyklu zväčšuje na veľkosť hrozna. Vo vnútri folikulu sa nachádza tekutina a malé jadro s priemerom 0,1 mm.

Obdobie zrenia vajíčka až po jeho výsledok z vaječníkov môže trvať od 8 dní do mesiaca, hoci v priemere trvá približne 2 týždne. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim trvanie tohto procesu je doba, po ktorú telo dosiahne limitnú úroveň estrogénu. Vysoký obsah estrogénov stimuluje prudký nárast obsahu luteostimulačného hormónu (LH), ktorý spôsobuje, že vajce prelomia stenu vaječníka v priebehu jedného až dvoch dní po prudkom vzostupe hladiny. Uprostred cyklu, približne 12 dní po nástupe menštruácie, hypofýza uvoľňuje veľké množstvo luteinizačného hormónu (LH) a približne 36 hodín po tomto období dochádza k ovulácii.

Chromozómy nachádzajúce sa v jadre buniek sú nosičmi genetického kódu. Účelom oplodnenia je fúzia dvoch zárodočných buniek (gamét) pochádzajúcich z heterosexuálnych jedincov. Všetky bunky ľudského tela obsahujú 46 chromozómov. Preto musia dve gamety vytvoriť novú bunku, ktorá tiež obsahuje 46 chromozómov. S jednoduchým pridaním by vzniklo 92 chromozómov, čo by však viedlo k biologickej chybe, ktorej dôsledkom by bolo zastavenie rodu. V dôsledku toho musí každý z partnerov znížiť počet chromozómov (na 23) na polovicu. Vo vaječných bunkách dochádza k redukcii počtu chromozómov potom, čo hypofýzové žľazy uvoľňujú luteinizačný hormón niekoľko hodín pred ovuláciou. Na takúto transformáciu trvá 20 až 36 hodín. Vajíčko, ktoré sa pripravuje na prijímanie spermií, tlačí na okraj, v malom vaku, ktorý sa nazýva prvé polárne telo, polovica jeho chromozómov. Stretnutie so spermiami by sa malo uskutočniť v určitom čase. Ak sa to stane skôr, vaječná bunka nebude pripravená prijímať spermatozoon, pretože nemá čas rozdeliť svoje chromozómy, ak - neskôr, riskuje stratu obdobia maximálnej pripravenosti na oplodnenie.

Nasledujúce 14 dní po ovuláciiDruhá časť cyklu prebieha v príprave na koncepciu sliznice maternice. Všetka príprava je zbytočná, ak sa koncepcia nestala a jej biologické následky budú sprevádzané menštruačným krvácaním. Ale v jednom z vaječníkov sa už pripravuje nové vajíčko na ovuláciu.

Čo sa stane po ovulácii pri počatí?

Oocyt uvoľnený z folikulu, ktorý vykonáva kontrakciu chromozómov, vstupuje do vajíčkovodov, ktoré sú spojené s vaječníkom s ich mäkkými strapcami. Fringes pripomínajú otvorený kvet na konci kmeňa. A jeho živé okvetné lístky zachytávajú vajíčko. Fúzia vajíčka a spermií sa zvyčajne vyskytuje v samotnej vajíčkovode.

Vaječník je valcový svalnatý orgán, vo vnútri je lemovaný sliznicou pokrytou vláknami a obsahujúcimi žľazy, ktoré vytvárajú tajomstvo. Táto štruktúra prispieva k pohybu vajíčka a (ak dôjde k oplodneniu) embrya v maternici.

Aby sa vajíčko oplodnilo, spermie musia vstúpiť do tela približne v rovnakom čase ako vajíčko opúšťa folikul. To sa môže zdať, že je to ľahké dosiahnuť, ale vajíčko po ovulácii trvá len 24 hodín alebo ešte menej, a spermie zostáva schopná hnojenia len niekoľko dní. Ak by ste chceli otehotnieť, mal by sa pohlavný styk objaviť v najlepšom čase.

To znamená, ovulačné obdobie - Najúspešnejšie obdobie na počatie dieťaťa. V tomto ohľade je dôležité byť schopný určiť keď nastane ovulácia, Môžete to urobiť sami doma, napríklad meraním bazálnej teploty. Taktiež boli vyvinuté špeciálne nástroje (napríklad ClearPlan Easy Fertility Monitor), ktoré podľa obsahu hormónov v analýze moču dokážu presnejšie určiť okamih ovulácie: testy na ovuláciu. Presnejšie definície sa môžu uskutočniť v klinickom prostredí, napríklad ultrazvukovým monitorovaním rastu a vývoja folikulu a určením momentu jeho roztrhnutia.

Pri prirodzenom plánovaní koncepcie oplodnenia in vitro a umelej inseminácie je jedným z najdôležitejších bodov ovulácie.

Príznaky ovulácie stanovené lekárom:

Ako presne rozpoznať ovuláciu?

Existujú metódy, ktoré pomáhajú sto percent určiť čas ovulácie:

ultrazvukové pozorovanie (ultrazvuk) rastu a vývoja folikulu a určenie momentu jeho prasknutia (ovulácia), pozri foto. Ultrazvukové monitorovanie dozrievania folikulov je najpresnejšou metódou na stanovenie ovulácie. Po ukončení menštruácie, približne 7. deň cyklu, gynekológ vykonáva ultrazvuk s použitím vaginálnej sondy. Potom by sa mal postup vykonávať každé 2-3 dni, aby sa pozorovala príprava endometria. Je teda možné predpovedať dátum nástupu ovulácie.

dynamické stanovenie luteinizačného hormónu (hladina LH) v moči. Táto metóda je jednoduchšia a dá sa aplikovať doma ovulačné testy, Testy ovulácie sa začínajú vykonávať 2-krát denne, 5-6 dní pred plánovanou ovuláciou, presne podľa pokynov.

Použitie testov ovulácie

Od akého dňa potrebujete začať testovanie? Tento deň závisí od trvania vášho cyklu. Prvý deň cyklu je deň, kedy začala menštruácia. Dĺžka cyklu - počet dní, ktoré uplynuli od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nasledujúceho dňa.

Ak máte konštantný cyklus, potom musíte začať robiť testy

17 dní pred nasledujúcou menštruáciou, pretože fáza corpus luteum po ovulácii trvá 12-16 dní (v priemere zvyčajne 14). Ak je napríklad bežná dĺžka vášho cyklu 28 dní, testovanie by malo začať od 11. dňa, a ak je to 35 - od 18. dňa.

Ak je dĺžka vášho cyklu odlišná - vyberte najkratší cyklus za posledných 6 mesiacov a použite jeho trvanie na výpočet dňa, kedy začať testovanie. S veľmi nepravidelnými cyklami a prítomnosťou oneskorení na jeden mesiac alebo viac - použitie testov bez dodatočnej kontroly ovulácie a folikulov nie je rozumné kvôli ich vysokým nákladom (ak používate testy každých pár dní, môžete preskočiť ovuláciu a používať tieto testy každý deň ).

Pri dennom používaní alebo 2-krát denne (ráno a večer), tieto testy poskytujú dobré výsledky, najmä pri ultrazvuku. Pri súčasnom sledovaní ultrazvuku, nie je možné odpad testov, a čakať, až folikuly dosiahne asi 18-20 mm, keď je schopný ovuláciu. Potom môžete začať vykonávať testy každý deň.

Vykonanie ovulačného testu

Môžete urobiť ovulačný test kedykoľvek počas dňa, ale mali by ste sa držať toho istého testovacieho času čo najviac. Mali by ste sa zdržať močenia najmenej 4 hodiny pred testom. Pred testovaním sa vyhnite nadmernému príjmu tekutín, môže to viesť k zníženiu množstva LH v moči a zníženiu spoľahlivosti výsledku.

Stanovenie ovulácie pomocou testovacích prúžkov: vložte testovací prúžok do nádoby na moč na čiaru označenú na teste počas 5 sekúnd, umiestnite na čistý a suchý povrch a sledujte výsledok po 10-20 sekundách.

Stanovenie ovulácie pomocou testovacieho prístroja: Držte špičku absorbentu dole a umiestnite ju pod prúd moču na 5 sekúnd. Môžete tiež zbierať moč v čistej, suchej miske a absorbent vložiť do moču na 20 sekúnd. Držte špičku absorbentu dole a odstráňte absorbent z moču. Teraz môžete nasadiť viečko späť. Výsledok je možné vidieť do 3 minút.

Výsledky ovulačných testov

Výsledky stanovenia testovacieho prúžku ovulácie: 1 prúžok znamená, že zvýšenie hladín LH sa ešte nestalo, test zopakujte po 24 hodinách. 2 prúžky - zaznamenal sa nárast hladiny LH, intenzita prúžku vedľa kontroly indikuje množstvo hormónu. Ovulácia je možná, keď intenzita pásma ako kontroly alebo jasnejšie.

Výsledky stanovenia testovacieho prístroja ovulácie: Pozrite sa do okna s výsledkami a porovnajte riadok s výsledkami vľavo od šípky na tele prútika s riadiacou čiarou vpravo. Čiara, ktorá je najbližšie k šípke na tele, je výsledok, ktorý označuje hladinu LH v moči. Vpravo od šípky na tele prútika je riadiaca čiara. Riadiaci riadok sa používa na porovnanie s riadkom výsledku. Riadiaca čiara sa vždy zobrazí v okne, ak bol test vykonaný správne.

Ak je výsledková čiara bledšia ako kontrolná čiara, znamená to, že ešte nedošlo k nárastu LH a testovanie by malo pokračovať každý deň. Ak je výsledková čiara rovnaká alebo tmavšia ako kontrolná čiara, potom došlo k uvoľneniu hormónu ucha a do 24 až 36 hodín budete ovulovať.

Najvhodnejšie na počatie 2 dni začínajú od okamihu, keď ste zistili, že už došlo k uvoľneniu LH. Ak dôjde k sexuálnemu styku v priebehu nasledujúcich 48 hodín, maximalizuje sa Vaša šanca otehotnieť. Akonáhle ste zistili, že k vydaniu došlo, už nie je potrebné pokračovať v testovaní.

Druhy ovulačných testov

Najbežnejšie jednorazové testovacie prúžky na stanovenie ovulácie, analogicky s tehotenskými testami, ich cena nie je vysoká.

Existujú aj zariadenia na určovanie ovulácie, ktoré postupne nahrádzajú drahé jednorazové testy, tiež celkom presne určujú čas ovulácie, ale sú aj multifunkčné a ekonomickejšie, nemusia sa meniť po každom použití a sú určené na dlhoročnú prácu.

Testy umožňujú presne určiť ovuláciu, odborníci spájajú existujúce chyby vo výsledkoch testov na ovuláciu len s ich nesprávnym použitím.

Tým, že kombinuje niekoľko metód na určenie okamihu ovulácie, môžete sledovať dlho očakávanú ovuláciu s absolútnou zárukou. Práve v týchto dňoch je šanca na úspešnú koncepciu najvyššia: ovulácia je možná koncepcia.

Ovulácia a tehotenstvo

U ženy, niekoľko dní pred a po okamihu ovulácie, predstavuje úrodnú fázu, v ktorej je s najväčšou pravdepodobnosťou počatie a tehotenstvo.

Rôzne ženy majú výrazný rozdiel v načasovaní nástupu ovulácie. Presné načasovanie ovulácie sa v rôznych mesiacoch líši aj pre tú istú ženu. Menštruačný cyklus môže byť dlhší alebo kratší ako priemer, môže byť nepravidelný. V zriedkavých prípadoch u žien s veľmi krátkym cyklom dochádza k ovulácii približne na konci menštruačného cyklu, ale vo väčšine prípadov sa ovulácia vyskytuje pravidelne v rovnakom čase.

Od doby počatia vo vzťahu k dobe nástupu ovulácie závisí nielen skutočné poňatie dieťaťa, ale aj jeho pohlavie. Ihneď v čase ovulácie, je vysoká pravdepodobnosť počatia chlapca, zatiaľ čo pred a po ovulácii dievča je s väčšou pravdepodobnosťou uspieť. Объясняется это тем, что сперматозоиды с Y хромосомой (мальчики) более быстрые, но живут меньше и менее устойчивы в кислой среде до овуляции, чем с XX набором (девочки). Если яйцеклетка уже идет навстречу свежи сперматозоидам, быстрее ее достигнут "мальчики". Если сперма долго "ждет" яйцеклетку, в ней остается большинство спермиков для зачатия девочки.

Вероятность зачатия и беременности вообще максимальна в день овуляции a odhaduje sa na približne 33%. Vysoká pravdepodobnosť tehotenstva sa pozoruje aj v deň pred ovuláciou - 31%, dva dni pred ním - 27%. Päť dní pred ovuláciou je pravdepodobnosť počatia a tehotenstva 10% za štyri dni - 14% a za tri dni - 16%. Šesť dní pred ovuláciou a nasledujúci deň po ňom je pravdepodobnosť počatia a výskyt tehotenstva počas pohlavného styku veľmi malá.

Ak vezmeme do úvahy, že priemerná "životnosť" spermií je 2-3 dni (v zriedkavých prípadoch dosahuje 5-7 dní) a samičie vajíčko zostáva životaschopné asi 12-24 hodín, maximálne trvanie plodného obdobia je 6-9 dní a fertilné obdobie zodpovedá fáze pomalého rastu (6-7 dní) a rýchleho poklesu (1-2 dni) pred a po dni ovulácie. Ovulácia rozdeľuje menštruačný cyklus do dvoch fáz: fáza zrenia folikulu, ktorá s priemerným trvaním cyklu je 10-16 dní a luteálna fáza (fáza žltého tela), ktorá je stabilná, nezávislá od trvania menštruačného cyklu a je 12-16 dní. Fáza corpus luteum sa pripisuje obdobiu absolútnej neplodnosti, začína 1-2 dni po ovulácii a končí nástupom novej menštruácie. Ak sa z jedného alebo druhého dôvodu nevyskytne ovulácia, endometriálna vrstva v maternici sa počas menštruácie vyhodí.

Stimulácia ovulácie

Nedostatok ovulácie je jednou zo spoločných príčin neplodnosti.

Porucha ovulácie spôsobená dysfunkciou hypotalamicko-hypofyzárno-ovariálneho systému a môže byť spôsobená zápalom genitálií, dysfunkciou kôry nadobličiek alebo štítnej žľazy, systémovými ochoreniami, hypofyzárnymi a hypotalamickými nádormi, intrakraniálnym tlakom, stresovými situáciami. Porušenie ovulácie môže byť dedičné (v prvom rade je to sklon k niektorým chorobám, ktoré narúšajú ovuláciu). Anovulácia - absencia ovulácie v plodnom veku - sa prejavuje porušením rytmu menštruácie typom oligomenorea (menštruácia trvajúca 1-2 dni), amenorey, dysfunkčného krvácania z maternice. Nedostatok ovulácie je vždy príčinou neplodnosti ženy.

Jednou zo spoločných príčin neplodnosti je nedostatok ovulácie, najčastejšie v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, ktorá sa môže vyskytnúť počas stresu, poranení mozgu, potratov atď. Na liečbu tohto stavu sa používa komplex hormonálnych liečiv, ktoré stimulujú ovuláciu a spôsobujú superovuláciu, keď niekoľko oocytov dozrieva v rovnakom čase vo vaječníkoch, čo zvyšuje šance oplodnenia a široko sa používa počas procedúry IVF.

Ďalšou príčinou neplodnosti môže byť napríklad nedostatočnosť luteálnej fázy - NLF, keď dôjde k ovulácii a koncentrácia progesterónu v druhej fáze menštruácie je nedostatočná na implantáciu embrya do maternice. V tomto prípade je liečba zameraná na stimuláciu funkcie corpus luteum vaječníkov a zvýšenie obsahu progesterónu v krvi. Korekcia NLF však nie je vždy úspešná, pretože tento stav je často spojený s inými gynekologickými ochoreniami a vyžaduje si dôkladné vyšetrenie.

Ak má žena zlomený proces zrenia folikulov a teda ovuláciu, stimuluje sa ovulácia. Na tento účel sú predpísané špeciálne lieky - induktory ovulácie. Predpisovanie liekov bude stimulovať vývoj jedného alebo viacerých vajíčok u pacientov, ktoré budú potom pripravené na oplodnenie. Pred vymenovaním takejto závažnej liečby sa vykoná celý rad testov, ktoré vám umožnia určiť hladinu hormónov u ženy. Okrem využitia stimulácie ovulácie sa vykonáva aj pravidelná ultrazvuková diagnostika. Po nástupe ovulácie, ak stále nemôžete otehotnieť, pacient podstúpi intrauterinnú insemináciu alebo IVF. Existuje veľký rozdiel v metóde stimulácie ovulácie pre IVF a pre prirodzené počatie: v prvom prípade niekoľko vajíčok dozrieva, v druhom - 1, maximálne 2x.

Lieky na stimuláciu ovulácie

Najbežnejšie používané lieky na stimuláciu ovulácie sú Klostilbegit a gonadotropné hormóny.

Prípravky gonadotropných hormónov obsahujú vo svojom zložení hormóny endokrinnej žľazy hypofýzy - gonadotropínov. Tento folikuly stimulujúci hormón - FSH a luteinizačný hormón - LH. Tieto hormóny regulujú dozrievanie folikulu a ovuláciu v ženskom tele a sú vylučované hypofýzou v určitých dňoch menštruačného cyklu. Preto sa pri predpisovaní liekov obsahujúcich tieto hormóny objavuje dozrievanie folikulov a ovulácia.

Medzi takéto lieky patrí Menopur (obsahuje hormóny FSH a LH) a Gonal-F (obsahuje hormón FSH).

Lieky sú dostupné v injekčnej forme, podávané intramuskulárne alebo subkutánne.

Ako sa stimuluje ovulácia?

Aplikujú sa rôzne schémy stimulácie ovulácie v závislosti od typu poruchy ovulácie a trvania porúch. Pri uplatňovaní systému s Klostilbegit, je tento menovaný od 5 do 9 dní menštruačného cyklu. Často sa používa kombinácia tohto lieku s gonadotropínmi. V tomto prípade sa Klostilbegit podáva od 3 do 7 dní menštruačného cyklu pridaním Menopuru (Puregon) v určitých dňoch.

Pri vykonávaní stimulácie ovulácie je veľmi dôležitým bodom ultrazvukové monitorovanie, to znamená monitorovanie dozrievania folikulu na ultrazvukovom prístroji. To vám umožní vykonať úpravy liečebného režimu, aby sa zabránilo takémuto vedľajšiemu účinku stimulácie ako rastu niekoľkých folikulov. Frekvencia ultrazvuku počas liečebného programu je v priemere 2-3 krát. Pri každej kontrole (monitorovaní) sa meria počet rastúcich folikulov, meria sa ich priemer a určuje sa hrúbka sliznice maternice.

Keď vedúci folikul dosiahne priemer 18 milimetrov, lekár môže predpísať liek Pregnil, ktorý dokončí konečný proces zrenia vajíčka a spôsobí ovuláciu (vajíčko opustí folikul priamo). Ovulácia po zavedení Pregnila nastáva do 24-36 hodín. V závislosti od typu manželskej neplodnosti sa počas obdobia ovulácie vykonáva intrauterinná inseminácia spermiami manžela alebo darcu alebo sa vypočíta čas pohlavného styku.

V závislosti od trvania a príčiny neplodnosti, veku ženy, frekvencia tehotenstva na jeden pokus je 10 - 15%.

Podmienky stimulácie ovulácie:

1. Kontrola manželského páru.
Zoznam analýz:
HIV (obaja manželia)
Syfilis (obaja manželia)
Hepatitída B (obaja manželia)
Hepatitída C (obaja manželia)
Stupeň čistoty (samica)
Bakteriologické plodiny: Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Trichomonas, Candida, Gardnerella (obaja manželia)
Onkocytologický náter (samica)
Záver terapeuta o možnosti tehotenstva
Ultrazvuk prsníka
Krvné testy na protilátky proti rubeole, to znamená prítomnosť imunity (ochrana) u žien

2. Pasívne vajcovody.
Keďže vo vajíčkovodoch sa vyskytuje oplodnenie („Fyziológia koncepcie“), dôležité podmienky pre výskyt tehotenstva sú priechodné vajíčkovody. Posúdenie priechodnosti vajíčkovodov sa môže vykonať niekoľkými spôsobmi: t

 • laparoskopia
 • Transvaginálna hydrolaparoskopia
 • uterosalpingography

Vzhľadom k tomu, že pre každú metódu má svoje vlastné indikácie, výber metódy určí spoločne Vy a Váš lekár na recepcii.

3. Nedostatok intrauterinnej patológie
Akékoľvek abnormality na strane maternice zabraňujú nástupu tehotenstva („intrauterinná patológia“). Preto, ak má žena príznaky traumy sliznice maternice (kyretáž maternice počas potratov a krvácania, zápal sliznice maternice - endometritída, IUD a ďalšie faktory), odporúča sa na posúdenie stavu dutiny maternice („hysteroskopia“) hysteroskopia.

4. Uspokojivá kvalita spermií
Uspokojivá kvalita spermií - absencia mužského faktora neplodnosti. Ak nie je plánovaná intrauterinná inseminácia, odporúča sa postkoitálny test („postkoitálny test“) pred stimuláciou ovulácie.

5. Nedostatok akútneho zápalového procesu
Absencia akútneho zápalového procesu akejkoľvek lokalizácie. Akékoľvek zápalové ochorenie je kontraindikáciou mnohých diagnostických a terapeutických postupov v medicíne, pretože nesie riziko zhoršenia stavu pacienta.

Ľudové prostriedky na stimuláciu ovulácie je lepšie používať až po konzultácii s lekárom.

Sexuálne bunky

Na tvorbu embrya sú potrebné mužské a ženské pohlavné bunky - spermatozoon a vaječná bunka. Každá z nich obsahuje polovicu sady chromozómov - nosičov genetickej informácie.

Vo vajci je posledný z 23 chromozómov reprezentovaný chromozómom pohlavia X. t Spermické zloženie je iné. Polovica z nich tiež nesie chromozóm X, iní - Y. Sú to tí, ktorí rozhodnú, aký sex bude mať dieťa. Ak existuje kombinácia dvadsiateho, potom sa narodí dievča, XY - chlapec.

Vo vaječníkoch ženy dospieva vajce každý mesiac pod vplyvom hormónov. S priemernou dobou cyklu 28 dní v dňoch 12-16 sa vyskytne ovulácia - uvoľnenie vajíčka z folikulu. Jej životnosť je 24 hodín. Ale spermie môžu zostať životaschopné po dobu 1-2 dní. Preto môže dôjsť k oplodneniu, keď bol pohlavný styk v deň ovulácie, plus alebo mínus 1-2 dni.

Vaječná bunka vstupuje do dutiny brušnej a prúdom hlienu vniká do vajíčkovodov. Pomáhajú jej - ich kliny sa pohybujú a ťahajú vajíčko dovnútra. Pod pôsobením hormónu progesterónu sa pridávajú a tlačia ho ďalej.

Z vagíny spermie presunúť do maternice. Kyslé prostredie znižuje ich mobilitu, mnohé z nich umierajú. Pomáha zmenšeniu vaginálnych stien mužských pohlavných buniek počas pohlavného styku a po ňom. Výrazne menej buniek však prichádza do vajíčkovodov.

Navrhujú dva varianty, ako dochádza k koncepcii dvojčiat. Môže to byť dozrievanie dvoch vajíčok, čo je možné s vysokou hladinou folikuly stimulujúceho hormónu. Ďalšou možnosťou je prenikanie dvoch spermií do vaječnej bunky naraz. V tomto prípade sa môže vyskytnúť aj koncepcia dvojčiat.

oplodnenie

Ako rýchlo sa vyskytuje koncepcia je určená tým, v ktorom dni cyklu pohlavného styku došlo, aké sú vlastnosti spermií. Do 7 hodín po pohlavnom styku sa spermie postupne aktivujú - zbavia sa zbytočnej membrány, ktorá zabráni splynutiu s ženskou reprodukčnou bunkou, začnú sa pohybovať rýchlejšie.

Po stretnutí s vajcom ho obklopujú, pripájajú sa k špeciálnym receptorom a začínajú napadnúť. Na tento účel, pomocou špeciálnych enzýmov rozpustiť oblasť jeho shell. V momente, keď jedna zo spermií preniká, bičík spadne a vaječná bunka je pokrytá ochrannou membránou, ktorá nedovoľuje, aby ostatné bunky mužského pohlavia prešli.

Postupne sa jadrá dvoch buniek zlúčia. Tak sa vytvorí zygota. Bude pokračovať v pohybe do tela maternice a určí, koľko dní sa uskutoční.

Ak dôjde k ovulácii a koncepcia sa nevyskytne, vajcia sa dostanú do dutiny maternice a spolu s jej vnútornou membránou - endometiom - vyjde, čo sa vyskytuje v tele počas menštruačného krvácania.

Drvenie zygoty

Ak vezmeme do úvahy, že čas od oplodnenia do štádia embrya je koncipovaný ako obdobie počatia, môžeme približne odhadnúť, koľko koncepcií nastane. Prvá divízia začína 24 hodín po zlúčení zárodočných buniek. Zygote shell je veľmi hustý, neumožňuje, aby bunky vo vnútri rástli do veľkosti normálnych. Je to potrebné, aby zygota pokojne prechádzala do lúmenu vajíčkovodov a tam sa nezachytila. Ak sú dodatky modifikované, existujú adhézie a miesta zúženia, proces delenia môže byť dokončený pred vstupom zygoty do maternice. Po počatí zostane v skúmavkách a spôsobí mimomaternicové tehotenstvo.

K drveniu dochádza v priebehu 2-4 dní. Výsledkom je vytvorenie blastomérov. Nerastú, preto po každom rozdelení ich veľkosť klesá. Prvé drvenie je dokončené za 30 hodín, 2 bunky sa vytvoria za 40 hodín - už 4. Na konci 3 dní je 12-16 blastomerov a na 4. - 32 bunkách.

Spočiatku sú všetky rozdrvené bunky rovnaké, ale procesy sa postupne aktivujú, v dôsledku čoho sa od seba navzájom odlišujú. Blastoméry v strede zygótov stmavnú a pozdĺž periférie sa stávajú svetlými. Na konci rozdrvenia sa zygota dostane do lúmenu vajíčkovodu a vstúpi do maternice.

Tvorba embrya

V deň 5, v dôsledku pohybu buniek, embryo preberá vzhľad fľaštičky naplnenej tekutinou. Bunky sa naďalej delia. Až 7 dní sa embryo voľne nachádza v maternici. Časť jeho buniek je v jednom z pólov zostavená ako uzlík, stanú sa embryom. Zvyšok tvorí okolo nej tenká stena - budúce fetálne membrány.

implantácie

Postupne sa plod približuje k stene maternice, jeho škrupina sa rozpúšťa a je schopná sa pripojiť. Moment preniknutia do hrúbky endometria sa nazýva implantácia. Začína 7. deň a trvá 40 hodín. To sa zhoduje so sekrečnou fázou - dňom cyklu, keď je výstelka maternice najviac pripravená na implantáciu. Častejšie sa vyskytuje v hornej časti tela pozdĺž prednej alebo zadnej steny.

Zárodok vylučuje enzýmy, ktoré roztopia časť endometria okolo. Postupne klesá dovnútra. Výsledný rozpad sliznice slúži ako živná pôda pre budúce embryo. Postupne po 12-13 dňoch od oplodnenia sa endometriálna porucha naplní novými bunkami a embryo je v hrúbke tkaniva.

Nádoby okolo neho sú zničené, takže sa embryo živí priamo látkami z materskej krvi. To je dôvod, prečo je veľmi dôležité na samom začiatku tehotenstva zachovať správny životný štýl a jesť dobre. Akékoľvek toxické látky počas tohto obdobia môžu poškodiť budúce embryo.

Niektoré ženy v čase implantácie začínajú ťahať spodnú časť brucha a je tu špinenie krvi, ktoré si omylom vezmú na menštruáciu. Ale sú krátke, končiace do 1-2 dní.

Plod počas tohto obdobia sa vážne mení. Jeho bunky sú rozdelené do troch listov, ktoré neskôr spôsobia vznik rôznych typov tkanív. Do 13. dňa sa bunky, ktoré tvoria vonkajšiu vrstvu, transformujú do choriónu, membrány, ktorá bude živiť embryo a bude sa postupne transformovať do placenty.

Hormóny tehotenstva

Po ovulácii a počatí dochádza k vytvoreniu žltého tela na mieste folikulu. Preberá funkciu udržiavania tehotenstva až do vytvorenia placenty až do približne 10 týždňov.

Korpus luteum produkuje estrogén a progesterón. S nedostatkom hormónov sa vyvíja hrozba potratov.

Okrem toho sa počas tohto obdobia aktivuje hypofýza. Urýchľuje uvoľňovanie choriového gonadotropínu, ktorého pôsobenie je zamerané na stimuláciu luteum corpus luteum. Žena cíti svoje hormonálne účinky vo forme nevoľnosti, závratov, prekrvenia prsných žliaz.

Ako proces počatia dieťaťa, nastávajúca matka nemôže cítiť. Necíti to, čo sa deje v tele. Preto by sa tehotenstvo malo plánovať vopred. To minimalizuje vplyv negatívnych faktorov a narodené deti budú mať dobré zdravie.

Pin
Send
Share
Send
Send