Zdravie

Prečo hrudník bolesť týždeň pred menštruáciou

Pin
Send
Share
Send
Send


Podľa štatistík, 90% dievčat a žien má boľavé prsia týždeň pred menštruáciou. Mnohí si nemusia všimnúť tieto bolesti, alebo im nevenujú pozornosť kvôli nevysloviteľnosti pocitov, ale pre niektorých majú významný vplyv na kvalitu života. Nepohodlie alebo bolesť v oblasti hrudníka nemusia predstavovať žiadne zdravotné riziko, ale niekedy sprevádzajú závažnú patológiu. Preto je potrebné navigovať v každom konkrétnom prípade: bolesť - fyziologický jav alebo prejavy ochorenia.

Ak sú pocity nové a predtým sa to nestalo, je potrebná konzultácia s úzkym odborníkom, ktorý v prípade potreby predpíše primeranú liečbu.

Príčiny bolesti prsníka týždeň pred menštruáciou

Často je línia medzi normou a patológiou veľmi malá a nie je vždy možné určiť si, prečo hrudník bolí týždeň pred menštruáciou.

Mastodynia - bolesť na hrudníku týždeň pred menštruáciou - fenomén spôsobený proliferáciou žľazových a tukových buniek prsných žliaz. Nevzťahuje sa na patológiu. Vyskytuje sa ako dôsledok fyziologických zmien v tele: keď úplne zrelé vajíčko opúšťa folikul, zvyšuje sa produkcia estrogénu (telo sa pripravuje na tehotenstvo). Spôsobujú významné zmeny v tkanivách prsných žliaz.

Príčiny citlivosti prsníka týždeň pred menštruáciou - hormonálne zmeny v tele. Prsná žľaza je postavená z rôznych lalokov. Každý z nich sa skladá z glandulárnych, spojivových a tukových tkanív. Cez laloku prechádza mliečny kanál. Estrogény sú lokalizované v tukovom tkanive. S ich zvýšenou tvorbou významne zvyšuje množstvo tukového tkaniva. Rastie aj žľazové tkanivo - prebieha prípravok na laktáciu. Pod vplyvom vysokých hladín prolaktínu a progesterónu dochádza k opuchu a zhrubnutiu prsnej žľazy, a preto sa zvyšuje citlivosť a výsledkom je bolesť.

Stres a nervové prekrvenia často prispievajú k zvýšeniu bolesti.

Každá žena má inú intenzitu bolesti. Trvá týždeň alebo viac - až do nástupu menštruácie, ktorá pre telo je non-nástup tehotenstva. S nástupom menštruačnej bolesti prestáva. Atrofia zarasteného glandulárneho tkaniva sa vyskytuje až do nasledujúceho menštruačného obdobia, ktoré spôsobuje úplné zastavenie bolesti.

Bolesť môže byť okrem intenzity odlišná v lokalizácii. Keďže asymetria mliečnych žliaz sa považuje za fyziologickú normu (ide o individuálny fenomén), žena môže mať v jednej zo žliaz aj väčšiu bolesť. Napríklad, vzhľadom na to, že pravá mliečna žľaza je o niečo väčšia ako ľavá, môže byť podráždenie zakončení nervových receptorov pravého prsníka výraznejšie, a preto môžu hormonálne zmeny viac zraniť.

Je potrebné poznamenať, že pri absencii komorbidít je bolesť zvyčajne mierna a nesmie spôsobiť žiadne nepríjemné pocity. S vyváženým hormonálnym pozadím je bolesť minimálna.

Niektoré ženy majú nízku citlivosť prsných žliaz, a potom všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v žľazách pred menštruáciou (zhutnenie, proliferácia a atrofia tkanív alebo prúdenie krvi do prsníka) nespôsobujú žiadne nepríjemné pocity. V takýchto prípadoch sa bolesť neobjaví, mastodynia sa nevyvíja.

Prevažná väčšina dievčat a žien má bolesť v hrudníku týždeň pred menštruáciou v rovnakom čase ako spodná časť brucha.

Príčiny bolesti na hrudníku pri absencii menštruácie

Stáva sa, že bolesť v hrudi sa obťažuje av neprítomnosti menštruácie. Je potrebné okamžite pochopiť, prečo sa to deje. Najpravdepodobnejšími príčinami sú:

• môže ísť o natiahnutie svalov po fyzickej námahe (vzpieranie, prípadne tréning),

• tehotenstvo, vrátane mimomaternicového, t

• mastopatia, ktorá postihuje viac ako 70% žien - proliferácia spojivového tkaniva prsných žliaz s tvorbou tuleňov (difúzne, nodulárne alebo zmiešané) je spojená s hormonálnymi poruchami,

• zmeny hrudníka, zápalové procesy (pneumónia), osteochondróza,

• zranenia v minulosti alebo operácia hrudníka,

• niektoré lieky (najmä antidepresíva, diuretiká, steroidné lieky),

• endokrinná patológia - rôzne ochorenia štítnej žľazy.

Dedičnú predispozíciu, prejedanie, obezitu, dlhodobé perorálne kontraceptíva tiež zohrávajú úlohu.

Vlastné vyšetrenie a povinná diagnostika

Aby ste nevynechali závažnú patológiu a neodkladali podmienky liečby, okrem preventívnych návštev gynekológa a cicavca musíte vyšetrovať prsné žľazy nezávisle aspoň raz za mesiac.

Postup je nasledovný:

striedavo zdvihnutím hrudníka zdola rukou jemne zmrazte prsty voľnej ruky od základne k bradavke, aby ste prehmatali žľazu.

V prípade zistenia tuleňov alebo patologického výtoku z bradaviek je potrebné kontaktovať mamológa. Pri absencii zmien, ale pokračujúcej bolesti, musíte kontaktovať gynekológa. V každom jednotlivom prípade sa určí vhodné vyšetrenie a v prípade potreby liečba. Spoločné pre všetky metódy riešenia tohto problému neexistuje.

Povinné skúšky sú:

• stanovenie hormónov štítnej žľazy a krvný test na prolaktín,

• krvný test na nádorové markery (určené rizikom rakoviny),

• Ultrazvuk maternice s príveskami

• Ultrazvuk prsných žliaz.

Ako znížiť bolesť

Aby sa znížila bolesť alebo nepríjemné pocity na hrudi, mali by sa prijať komplexné opatrenia. Ak sa po vyšetrení ukáže, že neexistuje patológia, hormonálna nerovnováha a žiadne nádory, liečba mastodynie spočíva v udržiavaní rovnováhy vody a soli a pri regulácii fyzickej námahy.

Musíte začať s diétou. Zahŕňa:

• obmedzenie tekutých, slaných a tukových potravín,

• odmietnutie alebo výrazné zníženie používania silného čaju, kávy, alkoholu, t

• odmietnutie tesných, stláčajúcich odevov a bielizne.

Liečba liekmi v druhej polovici cyklu (predpísaná lekárom):

• ak bolesť dlho nezmizne, pomôžu vitamínové komplexy s vysokým obsahom horčíkových alebo horčíkových prípravkov,

• hormonálna antikoncepcia,

• lieky, ktoré znižujú produkciu prolaktínu - ženského pohlavného hormónu,

• rastlinné lieky, ktoré zabraňujú vzniku mastodynie,

• lieky proti bolesti na zmiernenie silnej bolesti,

• v prítomnosti hnisavého zamerania sa používajú antibakteriálne látky,

• rastlinné prípravky s protizápalovými a upokojujúcimi účinkami.

Nádory, cysty a iné formácie sa liečia chirurgicky.

Cyklická proliferácia, pozostávajúca zo striedajúcich sa rastov a atrofie tkanív prsných žliaz počas celého menštruačného cyklu, je teda fyziologický proces a je normou pre každú ženu v plodnom veku.

Aby sa zabránilo vzniku bolesti na hrudníku týždeň pred nástupom menštruácie, je potrebné odstrániť stres, nervové zaťaženie, podchladenie, byť pozorný k svojim pocitom. Musíte nájsť dostatok času na dobrý odpočinok a spánok. A je dôležité: nespoliehať sa na seba, ale včas konzultovať s lekárom, aby vám poradil.

Všeobecné informácie

Hlavným objemom ženského prsníka je prsia. Interlayery spojivového tkaniva ho delia na laloky, ktoré sa skladajú z menších segmentov. A tí, ktorí sú zasa tvorení z žliaz - vlastné sekrečné alveoly s vylučovacím kanálom (tubulom). Mliečne kanály sa otvárajú do širokých dutín, ktoré končia v bradavke.

Funkcia prsníka je úplne závislá od regulačných účinkov hormónov. Hlavnú úlohu v tomto procese zohrávajú vaječníky a hypofýza. Stimulácia estrogénov podporuje rast kanálikov a stromálnych elementov a progesterón zvyšuje počet alveol a veľkosť lobúl. Dôležitou úlohou prolaktínu je tvorba ďalších receptorov pre tieto hormóny v tkanive žliaz a stimulácia laktácie.

Menštruačný cyklus zvyčajne trvá od 22 do 34 dní a pozostáva z dvoch hlavných fáz: folikulárnej a luteálnej. Ale ovulácia ich oddeľuje - prasknutie dominantného folikulu a uvoľňovanie vajíčka, ku ktorému dochádza v priemere 14 dní. Tento prístup k tomuto bodu je sprevádzaný výrazným nárastom tela pohlavných hormónov, najmä estrogénu, ktorý sa začína zvyšovať bezprostredne po ukončení menštruácie. A po ovulácii a progesteróne postupne dosahuje svoj vrchol.

Príčiny a mechanizmy

Ak predtým, ako menštruačný hrudník ochorel, musíte sa vysporiadať s možnými príčinami. Nepríjemné pocity v žľaze sa môžu vyskytnúť aj normálne - je to dôsledok hormonálneho prispôsobenia tela a jeho prípravy na možné tehotenstvo. Ale fyziologické je len tzv. Prekrvenie hrudníka so zvýšenou citlivosťou a miernym prasknutím, ale bez akejkoľvek bolesti. V opačnom prípade musíte hľadať iný dôvod zmien.

Keď sú bolesti na hrudníku spojené s očakávaním menštruácie, možno predpokladať niekoľko bežných stavov u žien:

 • Premenštruačný syndróm.
 • Mastopatia.
 • Hormonálne poruchy.

Tieto sa môžu vyskytnúť pod vplyvom mnohých vonkajších faktorov: fyzického alebo neuropsychického preťaženia, klimatických zmien, liekov, nepravidelného sexuálneho života. Hormonálna dysfunkcia je navyše častým dôsledkom endokrinnej patológie, zápalových ochorení gynekologickej sféry, operácií alebo poranení.

Tam je tiež situácia, kedy hrudník bolí, a všetky menštruácie sa nevyskytujú - mesiac alebo dva už uplynulo od posledného prepustenia. Môže to byť v dôsledku tehotenstva (normálne, ektopické), po pôrode a laktácie, odloženého potratu. Pri mastitíde a onkologických ochoreniach sa pozorujú bolestivé pocity bez osobitného vzťahu s menštruačným cyklom. Lekár musí počas vyšetrenia pacienta starostlivo vyhodnotiť riziko vzniku tohto rizika.

Hrudník môže zraniť z rôznych dôvodov. Spravidla sú spojené s hormonálnymi vplyvmi, ale iné faktory nemožno vylúčiť.

Počas lekárskeho vyšetrenia sa analyzuje akýkoľvek príznak, ktorý ruší ženu. Po prvé, všetky sťažnosti sa objasňujú s ich následným podrobným opisom a potom pokračujú na vyšetrenie - klinické a gynekologické. Určite subjektívnu farbu a objektívne charakteristiky bolesti na hrudníku:

 • Prasknutie, streľba, boľavé, ťahanie.
 • Pravidelné alebo trvalé.
 • Mierna, slabá alebo intenzívna.
 • Vyskytujú sa 1-3 týždne pred menštruáciou alebo bez komunikácie s cyklom.
 • Miznú nezávisle (s príchodom menštruácie) alebo vyžadujú externý zásah.

Ale okrem toho je potrebné venovať pozornosť aj iným príznakom, ktoré môžu významne pomôcť pri diagnostike. Aby ste ich identifikovali, musíte sa orientovať v klinickom obraze tých stavov, v ktorých najčastejšie môže žena trpieť hrudníkom.

Premenštruačný syndróm

Ak váš hrudník bolí týždeň pred menštruáciou s nezmeneným cyklom, potom by ste mali premýšľať o predmenštruačnom syndróme, pretože tento stav je charakteristický pre tri zo štyroch mladých žien. Je spojená s nerovnováhou neurohumorálnej regulácie a prejavuje sa nasledujúcimi hlavnými príznakmi:

 • Bolesti hlavy.
 • Zvýšený opuch tela.
 • Nadmerné zaplavenie prsných žliaz.
 • Srdcové palpitácie.
 • Necitlivosť rúk a nôh.
 • Nevoľnosť a dokonca zvracanie.
 • Bolesť brucha, nadúvanie.
 • Uvoľnené stolice alebo zápcha.

Základnou zložkou klinického obrazu sú okrem somatických prejavov aj neuropsychiatrické poruchy: podráždenosť, depresívna nálada, úzkosť, nespavosť, zvýšená citlivosť na zvuky a pachy.

Premenstruačný syndróm je charakterizovaný cyklickosťou a vyskytuje sa len v luteálnej (druhej) fáze - niekoľko dní alebo 1-2 týždne pred nástupom menštruácie.

ochorenie prsníka

Mastopatia sa vzťahuje na patologické stavy, ktoré sú svojou povahou benígne, ale napriek tomu musia byť včas detegované. Toto ochorenie je spojené s rastom tkaniva žliaz - difúznym alebo nodulárnym - čo je sprevádzané tvorbou vláknitých oblastí a cyst. V klinickom obraze prevládajú tieto príznaky:

 • Bolesti prsníkov.
 • Prekrmovanie žliaz pred menštruáciou.
 • Vypustite z vsuviek tlak.

Pri hmatoch sa dajú nájsť malé uzliny - mäkké a nepájkované na okolité tkanivá s jasnými kontúrami. Ale ak proliferácia glandulárneho epitelu má výrazný stupeň, potom sa riziko zhubných nádorov zvýši takmer o tretinu. Preto by sa mala pravidelne skúmať každá žena s mastopatiou.

tehotenstvo

Je potrebné poznamenať, že bolesť a prekrvenie prsníka môže naznačovať, že tehotenstvo začalo. Je to tak len s jednou podmienkou: žena si všimne oneskorenie menštruácie po predchádzajúcom pohlavnom styku. Známky fyziologického tehotenstva, pravdepodobne, sú známe mnohým, ale ektopická by mala byť diskutovaná podrobnejšie. V tomto prípade sa embryo vyvíja mimo „miesta pre deti“. Najprv ho telo vníma ako normálne tehotenstvo, pretože dochádza k rovnakým hormonálnym zmenám.

Ale v určitom bode je jasné, že sa niečo deje. Vaječníková trubica, v ktorej oplodnené vajíčko rastie, sa začína napínať, čo vedie k vzniku ďalších príznakov:

 • Bolesť v spodnej časti brucha, v slabinách a krížoch.
 • Krvavý vaginálny výtok.
 • Zhoršenie všeobecného stavu.

Ten sa pozoruje pri zlomení vajíčkovodov - potom sa pozoruje vnútorné krvácanie, objavia sa príznaky peritoneálneho podráždenia. Pri oneskorenej liečbe je samozrejme vysoké riziko pre ženy.

S bolestivými pocitmi v hrudi stojí za to premýšľať o možnom tehotenstve - fyziologickom alebo mimomaternicovom.

Zápal prsníka bude tiež sprevádzaný bolesťou. Niekedy sa stáva výrazným a takmer trvalým. S menštruačným cyklom nebude žiadne spojenie, ale objavia sa aj iné príznaky:

 • Začervenanie kože - lokálne alebo difúzne.
 • Opuch žľazového tkaniva.
 • Výtok z bradaviek - zakalený, zelenožltý.
 • Zvýšená telesná teplota.

Koža chorej žľazy je často napätá a prsia sa zväčšujú v dôsledku edému. Purulentný proces môže mať zmätený charakter - vo forme abscesu. Potom sa na určitej ploche vytvorí zhutnenie (infiltrácia), ktoré ďalej zmäkčuje a kolíše (s pohmatom sa cíti kmitanie kvapaliny). Potom sa stav ženy ešte viac zhoršuje, a ak sa nelieči, vred sa rozpadne, aby vytvoril fistulu, alebo, čo je horšie, rozšíri sa do iných tkanív a vstúpi do krvi.

Akékoľvek zmeny v prsníku by mali ženu upozorniť a priviesť k lekárovi. A nie je to náhoda, pretože v poslednej dobe prevláda prevalencia patológie rakoviny, najmä rakoviny prsníka. Prejavuje sa rôznymi spôsobmi, ale mal by zvlášť upozorniť na nasledujúce príznaky:

 • Hustý uzol v hrúbke žľazy, pripájaný k okolitým tkanivám.
 • Kožné zmeny: začervenanie, vredy, vrásky, "citrónová kôra".
 • Výtok z bradaviek, najmä krvavý.
 • Ťahanie, sploštenie bradavky.
 • Deformácia žľazy.
 • Zväčšené axilárne lymfatické uzliny.

V skorých štádiách môže nádor pokračovať bez subjektívnych pocitov, ale tým, že zničí susedné tkanivá, neskôr sa stane príčinou bolesti. V pokročilých prípadoch sa rakovina metastázuje do vzdialených orgánov.

Dodatočná diagnostika

Situácie, keď hrudník bolí 2 týždne pred menštruáciou alebo inokedy, niekedy nesúvisiace s cyklom, vyžadujú ďalšiu diagnostiku. Okrem lekárskeho vyšetrenia sú potrebné laboratórne a inštrumentálne štúdie, objasňujúce charakter procesu v žľaze. Patrí medzi ne:

 • Krvná biochémia (hormonálne spektrum, nádorové markery).
 • Analýza výtoku z bradavky (klinické, bakteriologické, atypické bunky).
 • Mamografia.
 • US.
 • Počítačová tomografia.

Pri hnisavej mastitíde sa vykonáva aj úplný krvný obraz, ktorý odhaľuje príznaky zápalového procesu: zvýšené hladiny leukocytov a ESR. Ženy by mali byť vyšetrené gynekológom av prípade potreby vhodné vyšetrenie, aby sa vylúčila súbežná patológia pohlavných orgánov. A až po úplnej diagnóze možno dospieť k záveru o príčinách bolesti na hrudníku ao metódach potrebných na jej odstránenie.

Prečo bolesť na hrudníku pred menštruáciou

Niekedy môže žena v ktoromkoľvek období menštruačného cyklu zraniť hrudník.

Toto znamenie sa prejavuje výskytom opuchu a opuchu tkaniva prsníka. Bolestivý syndróm je sprevádzaný bolesťou, prešívaním alebo matnou bolesťou.

V medicíne sa táto klinická manifestácia nazýva mastalgia a jej intenzita závisí od provokatívneho faktora a individuálnych charakteristík organizmu. Поэтому у некоторых женщин грудь болит сильно, а у других альгезия практически не мешает привычной жизни.

Грудь начинает болеть в результате таких провоцирующих факторов:

 • ovulačné obdobie
 • tehotenstvo,
 • hormonálne zlyhanie,
 • patologických dôvodov
 • iné provokujúce faktory.

Je to z týchto dôvodov, že žena má bolesť na hrudníku týždeň, dva alebo tri mesiace pred začiatkom menštruácie a jej celkové zdravie sa zhoršuje.

Dva týždne po menštruácii uprostred menštruačného cyklu začína ovulácia. Vyznačuje sa uvoľňovaním zrelého vajca z vaječníka na ďalšie oplodnenie.

V tomto prípade takýto proces zahŕňa prípravu na možné tehotenstvo. V tomto čase, po uvoľnení vajíčka, dochádza k hormonálnym zmenám, čo má za následok proliferáciu žľazového tkaniva a zvýšenie mliečnych kanálikov. Takéto opuchy ovplyvňujú receptory bolesti a v tejto súvislosti žena cíti, že má bolesť na hrudníku.

Okrem toho, že hrudník bolí, môžu byť takéto príznaky:

 • ťahanie bolesti v bruchu,
 • variabilita nálady
 • zvýšiť sexuálnu príťažlivosť atď.

Také označenie slúži ako signál o úspešnom období počatia dieťaťa.

Patologické príčiny

V niektorých prípadoch bolesť hrudníka z funkčných dôvodov bolí. V tomto prípade je bolesť necyklická a nie je spojená s fyziologickými zmenami v tele.

Takýto syndróm bolesti môže rušiť ženu v ktorýkoľvek deň menštruačného obdobia, to znamená, že sa môže vyskytnúť za týždeň alebo dva, a tri pred nástupom menštruácie.

V tomto prípade môžu byť provokujúcimi faktormi tieto faktory:

 1. Infekčné a zápalové procesy v tele.
 2. Mechanické poranenia prsných žliaz.
 3. Mastopatia, pri ktorej sa v hrudníku pozoruje hrudka a jej bolestivosť sa prejavuje po určitom období po ovulácii.
 4. Choroby v urogenitálnom a respiračnom systéme, poruchy pohybového aparátu.
 5. Malígne neoplazmy, ktoré vedú k rastu metastáz a vzniku bolesti.
 6. V zriedkavých prípadoch bolí hrudník fibroadenómami.

Ak spozorujete, že hrudník začal bolieť, a zároveň k tomuto príznaku stále existujú ďalšie príznaky, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom o diagnóze a včasnom odstránení patologickej poruchy.

Iné provokujúce faktory

Hlavným provokatívnym faktorom, keď niekoľko dní pred nástupom menštruácie začína byť na hrudi, je predmenštruačný syndróm alebo hormonálna nerovnováha spôsobená týmito dôvodmi:

 • časté prejedanie,
 • tenké nervy a depresia
 • zneužívanie alkoholu a fajčenie,
 • lieky, napríklad steroidy, antidepresíva, diuretiká,
 • v dôsledku začiatku menopauzy,
 • dlhodobej perorálnej antikoncepcie
 • genetická predispozícia
 • prítomnosť genitálnych infekcií
 • obezita
 • nadmernej fyzickej aktivity
 • nedostatočná výživa a nedodržiavanie denného režimu.

K možným provokujúcim faktorom bolesti v prsných žľazách patria:

 • nosenie úzkej podprsenky, korzetu atď., v dôsledku čoho dochádza k kompresii tkanív a ich opuchu,
 • po zvýšenej fyzickej námahe môže hrudník bolieť v dôsledku napätia v prsných svaloch.

V takýchto prípadoch sa mastalgia neobjaví v každom menštruačnom cykle a môže mať jeden charakter výskytu. Aby sa zabránilo rozvoju bolesti, musíte sa pokúsiť normalizovať svoju diétu, denný režim a podľa možnosti odstrániť iné príčiny, ktoré môžu spôsobiť hormonálne zlyhanie a bolesť v mliečnych žľazách.

Klinická závažnosť

Ako už bolo spomenuté vyššie, niektoré ženy majú po menštruácii bolesti na hrudníku alebo niekoľko týždňov pred začiatkom liečby.

Závažnosť bolesti môže byť iná a okrem bolesti môže u ženy dôjsť k nasledujúcim príznakom:

 • bradavky sú citlivé na dotyk, trenie oblečenia alebo zmeny okolitej teploty,
 • po akomkoľvek dopade na bradavky sa môže objaviť pocit pocitu pálenia,
 • po určitom období po zvýšení veľkosti prsných žliaz vo vnútri dochádza k vydutiu a tlaku.

Nad ním bol popísaný fyziologický prejav bolesti.

Okamžité návštevy u lekára si vyžadujú výskyt takýchto príznakov:

 • tam sú výtoky z bradaviek rôznej povahy pôvodu (môžu byť krvavé, biele alebo transparentné),
 • bolesti na hrudníku sú výrazné a ich intenzita sa zvyšuje každý deň,
 • s pocitom mliečnych žliaz, sú zaznamenané niektoré husté hrudky,
 • telesná teplota stúpa
 • objavia sa ďalšie výstražné značky.

Ako môžem zmierniť bolesť

Bolesť prsných žliaz môže do určitej miery zasahovať do zvyčajného spôsobu života a tak prinášať veľa problémov. V takejto situácii musíte zostať v pokoji a prijať všetky možné možnosti na zmiernenie bolesti.

V tomto prípade môžete odporučiť takéto odporúčania, ak je povaha bolesti spôsobená fyziologickými dôvodmi a nie je spojená s poškodením funkcie v tele:

 1. Kontrastná sprcha pomáha zmierniť závažnosť syndrómu bolesti a horúci kúpeľ - relaxovať, zmierniť svalové a nervové napätie.
 2. Vzhľadom k tomu, hormonálna nerovnováha je spojená so stresom, človek by sa mali vyvarovať provokatívne nervové faktory a venovať pozornosť svojmu odpočinku čo najviac.
 3. Keď bolesť na hrudníku by sa mala vyhnúť čipky podprsenky a iné tesné oblečenie. Prednosť by mali mať prirodzené možnosti a podprsenka by mala byť podporovaná nastaviteľnými popruhmi.
 4. Ak je bolesť najvýraznejšia, môžete si vziať anestetikum.
 5. Ostré a slané potraviny by mali byť vylúčené zo stravy. Jedzte lepšie ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú najväčšie množstvo vitamínov.
 6. Ak sa v každom menštruačnom cykle objaví algézia, lekár môže predpísať hormonálne lieky na normalizáciu hormonálneho pozadia ženy.

Každá žena je jedinec, a ak niektorí nevedia, aká bolesť v prsných žľazách je pred menštruáciou, potom iní sú veľmi ovplyvnení takýmito klinickými príznakmi. Toto ovplyvňuje jej blaho a zvyčajný spôsob života. S fyziologickým priebehom bolesti je však menej dôležité venovať pozornosť podobným príznakom a snažiť sa viac relaxovať a chodiť na čerstvom vzduchu.

Čo robiť

Ak sa vyskytnú nejaké zmeny v prsníku, ktoré sa líšia od tých, ktoré sa vyskytujú normálne každý mesiac, žena by sa mala najprv samo preskúmať. Ako kontrolovať a cítiť hrudník:

 • Skontrolujte, či na vnútornej strane podprsenky nie sú škvrny, ktoré naznačujú vybitie bradavky.
 • Preskúmajte bradavky a dvorku a uistite sa, že nie sú žiadne začervenanie, vyrážka, peeling, retrakcia, ulcerácia alebo iné patológie.
 • Vystavte nad pás a postavte sa pred zrkadlo. Zdvihnite obe ruky za hlavu, dávajte pozor na tvar prsných žliaz. Hrudník by nemal mať abnormálne hrbole, zárezy, oblasti pripomínajúce "pomarančovú kôru". Nepravidelná farba pleti sa tiež považuje za abnormálnu.
 • Ľahnite si na chrbát, položte malý valček pod lopatku na ľavej strane. Pocit ľavého prsníka s vankúšikmi prstov ľavej a 3-4 falangy pravej ruky. Prsty by mali priliehať k hrudníku, pohyby - kruhové. Skúmajte centimetre centimetra mliečnej žľazy pre tuleň. Dávajte pozor na oblasti, ktoré dotyk spôsobuje bolesť. Preneste valček pod pravú lopatku a preskúmajte druhú prsnú žľazu.

Sebahodnotenie by sa malo vykonávať raz mesačne počas 7-10 dní od začiatku menštruácie. Ak je menštruácia nepravidelná alebo chýba v dôsledku menopauzy, laktácie alebo tehotenstva, postup sa môže vykonať kedykoľvek, keď nie je pozorované prekrvenie prsníka.

Ako znížiť citlivosť prsníkov?

Hrudník môže bolieť rôznymi spôsobmi. Zvyčajne sa pred menštruáciou pozoruje opuch prsných žliaz, zvyšuje sa citlivosť bradavky. Niektoré ženy to majú radi. Ak sú príznaky výrazné a spôsobujú nepríjemné pocity, mali by ste si vypočuť nasledujúce tipy:

 • Vyberte si pohodlnú podprsenku. Správne zvolená podprsenka pomôže minimalizovať nepohodlie. Je potrebné uprednostniť modely športového typu, bez kameňov a švov. Tkanina priliehajúca k hrudníku musí byť prirodzená. Podprsenka by mala pevne držať prsia, ale zároveň nie trieť a stláčať prsné žľazy.
 • Správny príjem tekutín, pitie diuretických odvarov, zelený čaj. Ak pred menštruáciou hrudník nielen bolí, ale aj napučia, mali by ste venovať pozornosť pitiu. Počas dňa by nemali piť viac ako 1,5 litra vody. Okrem toho sa odporúča piť zelený čaj, vývar boky, kukuričné ​​stigmy. Spotreba kávy a alkoholu by sa mala odstrániť alebo znížiť na minimum.
 • Sledujte svoju diétu. Na prsník bol menej citlivý, mali by ste zvýšiť spotrebu zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov, rýb, obilnín. Neodporúča sa jesť veľa sladkostí, pekárenských výrobkov, mäsa, piť mlieko, pivo.

 • Dostať spánok. Počas spánku je telo obnovené, hladiny hormónov sú regulované. Pri chronickej deprivácii spánku sa všetko deje presne opačne, obrana je vyčerpaná, stresové hormóny a prolaktín, ktoré môžu spôsobiť bolestivosť prsníkov a bradavky, sa začnú uvoľňovať do krvi. Musíte spať aspoň 8 hodín, zatiaľ čo sa odporúča ísť do postele najneskôr do 11 hodín.
 • Nepreháňajte to. Snažte sa vyhnúť ťažkej fyzickej námahe. Ak pracujú tvrdé pracovné sily, robte každú hodinu krátke prestávky. Od športového zaťaženia uprednostňujte plávanie, tanec, cyklistiku a chôdzu.
 • Vyhnite sa stresu. Snažte sa vyhnúť konfliktom, menej starostí o zajtrajšok. Ak máte pocit, že ste veľmi nahnevaný, pite čaj s harmančekom a mäta, premýšľajte o niečom príjemnom, rozptýlite sa.
 • Udržať pravidelný sexuálny život. Nedostatok pohlavia alebo nepravidelného pohlavia má hmatateľný vplyv na rovnováhu hormónov v ženskom tele.
 • Pite horčík a vitamín B6. Nedostatok týchto prospešných látok vedie k zvýšeniu nepríjemných symptómov PMS. Pred užitím tabletiek sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Ak váš hrudník bolí zle, môžete piť akékoľvek anestetikum (Paracetamol, Analgin, Ketanov), použite masť s anestetickými zložkami (Prozhozhel, Mastofit, Arnica, Traumel C). Je tiež možné aplikovať obklady s gáforovým olejom, magnéziou (síran horečnatý), medom, kapustovými listami na boľavé hrudi.

Na zväčšenie pŕs bez chirurgického zákroku naši čitatelia úspešne používajú metódu Helena Strizh. Po dôkladnom preštudovaní tejto metódy sme sa rozhodli ponúknuť ju vašej pozornosti. Prečítajte si viac.

Kedy potrebujem navštíviť lekára?

Vidieť lekára vyžaduje akútnu bolesť, nútiac brať lieky proti bolesti. Okrem toho by mala žena tieto príznaky pozorovať:

 • bolestivosť prsníka v dôsledku absencie alebo oneskorenia menštruácie,
 • akýkoľvek výtok z bradavky (hnisavý, priehľadný, kolostrum, krvavý),
 • zvýšená bolesť prsnej žľazy,
 • tesnenie
 • zvýšená telesná teplota
 • bolesť a opuch iba v jednom prsníku,
 • zmena tvaru prsníka, bradavky,
 • menštruačný cyklus
 • hrbole alebo jamy na koži, sfarbenie hrudníka alebo dvorca.

Ak sa objaví ktorýkoľvek z príznakov, mali by ste byť vyšetrený gynekológom alebo mamológom, aby sa vylúčil vývoj patológie.

Diagnóza a liečba

Na spoľahlivé zistenie, prečo dva týždne pred menštruáciou bolí hrudník, by mala byť vyšetrená žena. Požadované štúdie a analýzy:

 • Ultrazvuk prsníka v prvých dňoch menštruačného cyklu,
 • mamografia (röntgenové vyšetrenie prsníka),
 • hormónová analýza estradiol, progesterón, prolaktín, ako aj hormón stimulujúci štítnu žľazu, tyroxín, trijódtyronín, glukokortikoidy, inzulín, placentárny laktogén, podľa indikácií,
 • biopsia a histologické vyšetrenie tkaniva v prítomnosti zhutnenia.

Až po stanovení diagnózy bude žena predpísaná liečba. Každý prípad je individuálny a neexistuje jediná terapeutická schéma. Takže pre bolesť v hrudníku v dôsledku dysfunkcie orgánov produkujúcich hormóny sú ženám predpísané hormóny, vitamíny, jód, horčík a ďalšie potravinové doplnky. Ak sú príznaky spôsobené infekciou, používajú sa antibakteriálne a protizápalové lieky.

V niektorých prípadoch, bohužiaľ, nemôže urobiť bez pomoci chirurga. Chirurgický zákrok sa vyžaduje, ak sa v prsných žľazách nachádzajú veľké cysty alebo malígne nádory. V počiatočných štádiách vývoja fibrocystickej mastopatie lekári odporúčajú otehotnieť ženu. Prirodzený nárast hladín progesterónu počas tehotenstva priaznivo ovplyvňuje priebeh ochorenia a dokonca vedie k úplnému vyliečeniu.

Ak má žena podozrenie, že citlivosť prsníka je spôsobená tehotenstvom, potom je dôležité vylúčiť ektopické pripojenie plodu. Po tehotenstve test ukazuje 2 prúžky, mali by ste navštíviť lekára, urobiť krvný test na hCG a podstúpiť ultrazvuk.

Telo každej ženy je individuálne. Pre niektoré sú výkyvy hormónov počas menštruačného cyklu úplne nepozorovateľné a nemajú žiadny vplyv na hrudník. Väčšina žien, najmä s impozantnou veľkosťou prsníka, so začiatkom obdobia ovulácie, zväčšuje prsia a zvyšuje citlivosť bradaviek. Takéto symptómy môžu mať fyziologické aj patologické vysvetlenie. Ak chcete zistiť presnú príčinu bolesti, mali by ste sa poradiť so špecialistom na prsia. Na profylaktické účely by mal byť tento špecialista navštívený raz ročne a po 40 rokoch sa odporúča každý rok absolvovať ďalší mamogram a testovať na hormóny.

Príčiny tohto javu

Metamorfóza hrudníka vo fáze 2 menštruačného cyklu, teda po ovulácii, je spojená s hlavnou funkciou dojčenia ženy. Po dozrievaní vajíčka v ženskom reprodukčnom systéme začína hormonálna úprava zameraná na prípravu na tehotenstvo. Skutočnosť, že hrudník bolí 2 týždne pred menštruáciou môže byť dôsledkom rastu prsného tkaniva, ktoré priamo závisí od vplyvu hormónu estrogénu produkovaného vaječníkmi vo veľkom počte pred a počas ovulácie a hormónu progesterónu, ktorý ovplyvňuje veľkosť lalokov prsníka.

Hormonálny prolaktín, ktorý je v tomto období silne vylučovaný hypofýzou, tiež stimuluje zvýšenie počtu lalokov a kanálikov žliaz a zvyšuje zrenie a vylučovanie mledziva. Preto u niektorých žien sa prsné žľazy niekoľko dní pred menštruáciou zranili a kvapka čistej alebo belavej tekutiny sa môže uvoľniť z hrudníka pri stlačení na bradavku, čo je normálny variant, ale vyžaduje pozorovanie lekára prsníka. Tieto zmeny v mliečnej žľaze by nemali spôsobiť závažné nepohodlie alebo silnú bolesť. Je možné pozorovať len zvýšenie citlivosti, opuchu a napätia v hrudníku, jeho mierne zvýšenie alebo pocit distencie. V tomto prípade sa norma berie do úvahy vtedy, keď sú pocity v oboch prsníkoch rovnaké. Po nástupe menštruácie, diskomfort a napätie zmizne v dôsledku poklesu hladiny hormónov.

Iné faktory etiológie

S ňou môžu byť spájané preskoky hladiny hormónov, zvýšená neuropsychologická citlivosť ženy, fyzický stresový tok do premenštruačného syndrómu (PMS) a bolesť na hrudníku. Neodôvodnené podráždenie, únava môže byť kombinovaná nielen s nepohodlím a bolesťou v hrudi, ale aj s bolesťou, ťahaním bolesti v spodnej časti brucha. Takéto príznaky sú obzvlášť výrazné 2-3 dni pred začiatkom menštruácie. Ak hrudník bolí 10 dní pred menštruáciou, o dva týždne neskôr, menštruácia sa nevyskytuje, a hrudník bolí a naďalej bolí, môžeme predpokladať začiatok tehotenstva. Keď sa po týždni po nástupe podozrenia na menštruáciu zvýši teplota nauzea a vracanie, ektopické tehotenstvo nie je vylúčené.

Ak si žena všimla nejaké zmeny v prsníkoch, ktoré sa líšia od tých, ktoré sa vyskytujú normálne každý mesiac, alebo je zranená, keď sa jej dotknete, musíte starostlivo preskúmať a otestovať svoje prsia. Ak máte pochybnosti, je potrebné vyšetriť gynekológa alebo cicavca, pretože syndróm bolesti spojený s určitou fázou menštruačného cyklu môže naznačovať vývoj patológie:

 1. Fibrocystická mastopatia sa často stáva výsledkom hormonálnych porúch v tele a gynekologických ochorení. Dedičný faktor tiež zohráva úlohu vo vývoji patológie. Mastopatia sa prejavuje bolesťou na hrudníku a vyskytuje sa aj u mladých dievčat a u žien starších ako 30 rokov sa táto patológia vyvíja pomerne často. Fibrocystická mastopatia je charakterizovaná malými tesneniami benígnej povahy alebo malými útvarmi vo vnútri prsníka. Zriedkavosť pŕs sa zvyčajne zvyšuje 5-7 dní pred začiatkom menštruácie a výtok z bradaviek je možný: žltkastý alebo belavý. Ultrazvuk prsných žliaz pomôže včas identifikovať zmeny v nich a zabrániť riziku komplikácií (zhubných nádorov). Prítomnosť takejto patológie ako mastopatie znamená pokračujúce monitorovanie cicavcom.
 2. Гормональные нарушения, связанные с работой эндокринной системы, могут стать причиной боли в груди. Zároveň je bolesť kombinovaná s inými príznakmi ochorenia, ako je cukrovka a dysfunkcia nadobličiek. Odporúča sa konzultácia s ošetrujúcim endokrinológom.
 3. Zápalové procesy v genitáliách môžu byť sprevádzané citlivosťou v mliečnych žľazách, najmä v období pred menštruáciou. Preto je spolu s ultrazvukom prsných žliaz povinný ultrazvuk vaječníkov a maternice.
 4. Galactocele je mastná cysta, ktorá sa môže vyskytnúť počas alebo po období laktácie. Bolesť v prítomnosti takejto cysty sa vyskytuje pri palpácii, má ťahovú a trhavú povahu a zvyšuje sa niekoľko dní alebo týždeň pred menštruáciou. S rozbitým hormonálnym pozadím postupuje patológia.

Potraty, zanedbávané formy menštruačných porúch, nekontrolované a dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív, zlyhanie dojčenia, promiskuitné pohlavie, nadmerné požívanie alkoholu a fajčenie, ako aj neúplná alebo nevyvážená strava zvyšujú riziko vzniku patologických zmien nielen v ženskom prsníku, ale aj v prípade celého reprodukčného systému.

Diagnóza a liečba

Včasné vyšetrenie nám umožňuje obmedziť liečbu vyššie uvedených porúch. Hormonálna terapia, lieky obsahujúce horčík, liečivé obklady, bylinné prípravky, ako aj protizápalové a antibakteriálne činidlá na liečenie príčin patológie, sú účinné, ale sú predpísané striktne na individuálnom základe. Vlastné zaobchádzanie je neprijateľné v ktorejkoľvek fáze odhaleného porušovania, pretože môže situáciu zhoršiť. Zdá sa teda, že nevinný homeopatický bylinný liek Mastodinon môže u jednej ženy prispievať k resorpcii malých fibrocystických formácií, v inej na pomoc pri liečbe neplodnosti spôsobenej nedostatočnosťou žltého tela a v treťom k tomu, aby vyvolal fúziu 2 malých cysta. Preto experimentovanie so svojím zdravím nestojí za to.

Ak existuje podozrenie na závažnejšie ochorenia prsných žliaz (mastitída, nádory) a hrudník, uskutočňujú sa ďalšie štúdie - mamografia, biochemické krvné testy, analýza sekrétov bradaviek, biopsia a počítačová tomografia.

Užitočné tipy

Žena, ktorá je vlastníkom dostatočne vyvinutej alebo veľkej busty, sa musí starať o zdravie svojich prsníkov viac ako zvyšok. Napriek tomu, že mastopatia postihuje viac ako 60% žien, ktoré dovŕšili vek 35 - 40 rokov, je možné znížiť pravdepodobnosť, že sa ochorenie stane pomocou určitých pravidiel. Je potrebné obmedziť nadmernú konzumáciu kávy, solené potraviny a živočíšne tuky, používať pohodlnú podprsenku z prírodných materiálov s nastaviteľnými popruhmi, vyhnúť sa stresovým situáciám a nadmernému podchladeniu tela, včas napraviť akékoľvek porušenie ženského pohlavného systému a viesť aktívny životný štýl bez nadmernej fyzickej námahy.

Hlavné príčiny tohto javu

Pred menštruáciou sa prsia trochu zväčšia, cítia ťažkosť a miernu bolesť, ktorá má vedecký názov „mastodynia“. Stav ženského prsníka počas života je ovplyvnený takými fyziologickými procesmi, ako je obdobie dospievania, tehotenstvo, dojčenie, menštruácia. V prsných žľazách sa množstvo hormónov mení v závislosti od procesov vo vnútri ženského tela, ako aj od vonkajších faktorov, ktoré ovplyvňujú pohodu ženy.

Približne v 11. alebo 15. deň cyklu sa hladiny hormónov významne zvyšujú. To vedie k bolesti 2 týždne pred menštruáciou. Tento stav súvisí s ovuláciou a pripravenosťou ženy oplodniť sa, pri ktorej sú všetky zmeny vyrovnané. Ale hrudník môže zraniť aj tri týždne pred nástupom menštruácie z mnohých dôvodov.

Hormonálne zmeny

Proliferácia tkaniva žliaz v prsníku v dôsledku práce ženských hormónov je tiež príčinou bolesti. Pred menštruáciou počas ovulácie sa zvyšuje produkcia progesterónu, čo vedie k nepríjemným pocitom. Nie všetky dievčatá a ženy majú takú hormonálnu bolesť a s ňou premenlivú náladu a emocionálne výbuchy. Príčinou týchto zmien môže byť aj menopauza u žien po 45 rokoch.

dospievania

Bolesť na hrudníku sa objavuje nielen dva alebo tri týždne pred menštruáciou, ale aj u dievčat bez menštruačného cyklu. V období dozrievania v detskom tele dochádza k mnohým dramatickým zmenám. Hormonálne pozadie sa mení a budúce ženy sa cítia v hrudi nepohodlne. Okrem bolesti, mierneho opuchu, opuchu je možné.

Obdobie gestácie

Ak mesačne neprišiel a hrudník stále bolí, je dôvod myslieť na absolvovanie tehotenský test. Vzhľadom k tomu, že telo sa pripravuje na kŕmenie budúceho dieťaťa, zvýšená hladina hormónov priamo ovplyvňuje stav prsníka. U tehotnej ženy sa zmeny mliečnej žľazy začínajú objavovať už tri týždne pred očakávaným obdobím, keď ešte nevedia o jej stave.

Mimomaternicové tehotenstvo

V prípadoch, keď nezačne nový menštruačný cyklus a bolesť na hrudníku je sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním alebo vysokou horúčkou, nie je vylúčené mimomaternicové tehotenstvo. V ranom štádiu môžu mať ženy citlivosť prsníkov, opuch, ako aj ospalosť, únavu a závraty. Príznaky závisia od toho, ktorý týždeň tehotenstva prichádza.

Potrat a bolesť na hrudníku

Potrat pre ženu je neprirodzený stav, pretože na ňu reagujú aj bolestivé pocity. Kvôli takémuto rušeniu vo vývoji plodu je narušená hormonálna rovnováha a prsné žľazy sa prestanú pripravovať na budúcu laktáciu.

Akékoľvek potraty spôsobujú drastické zmeny v tele, ktoré si vyžadujú určitý čas na zotavenie.

Potrat tiež vedie k podobnej situácii a príznaky závisia od individuálnych charakteristík ženy. Mliečna žľaza sa už nezvyšuje, dochádza k zlyhaniu na hormonálnej úrovni a to bolí na hrudi. Ak sa potrat vyskytol v druhom trimestri alebo neskôr, keď všetky potrebné procesy prešli v tkanivách žľazy, je dosť ťažké odstrániť bolesť. K tomu, žena berie lieky, pretože v neskorších obdobiach najčastejšie je už laktácia, ktorá musí byť naliehavo zastavená.

Kedy navštíviť lekára

Odborná pomoc bude potrebná, ak sa žena súčasne s bolesťou prsníka sťažuje na nasledujúce príznaky:

 • akékoľvek pečať na hrudi alebo v podpazuší,
 • tekutina bradavky
 • zvýšenie teploty
 • nevoľnosť a zvracanie.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov je dôvodom pre odkaz na mamológa alebo gynekológa. Na presnú diagnózu lekár predpíše ultrazvukové vyšetrenie žliaz a orgánov malej panvy, krvný test na nádorové markery a kontrolu hladín hormónov. Dokonca aj najmenšie uzliny v prsiach sú jasne viditeľné prostredníctvom mamografie. Ak je podozrenie na zhubný proces,

Pacientovi je predpísaná biopsia. Okrem ultrazvuku sa úspešne uskutočňuje aj MRI prsných žliaz.

Ako zmierniť bolesť

Liečba bolesti na hrudníku, ktorá sa objavuje v rôznych obdobiach menštruačného cyklu, závisí od príčin jej vzniku. Ak je nepohodlie narušené celý mesiac, ale len bezprostredne pred menštruačným obdobím, potom je v tomto okamihu potrebné dodržiavať správny režim výživy a pitia. Nemôžete zneužívať alkohol, cigarety, korenené a tučné jedlá. Je lepšie obmedziť nosenie podprsenky na zmiernenie nepohodlia a zabránenie opuchu.

Premenštruačná bolesť zvyčajne vymizne dva alebo tri dni pred nástupom menštruácie, ale ak neopustia ženu na dlhú dobu, hormonálne prípravky alebo vitamínové komplexy, z ktorých mnohé obsahujú zvýšené množstvo horčíka, situáciu napravia. Táto liečba sa používa pre PMS alebo bolesť počas ovulácie.

Ak je hnisavý infekcie v hrudi, nemôžete robiť bez antibiotickej liečby. V pokročilých prípadoch, pilulky nemusia pomôcť, potom budete musieť uchýliť k operácii. Chirurgicky sa odstránia aj nádory, cysty a iné štruktúry.

Na postihnuté prsia sa aplikujú rôzne obklady, ktorých recepty sú prevzaté z tradičnej medicíny. Rastlinné prípravky harmančeka, žihľavy, púpavy dobre pomáhajú znižovať akútne príznaky. Silná bolesť je zmiernená analgetikami. Je potrebné mať na pamäti, že nevyjadrené nepohodlie neznamená vždy normu, takže musíte byť pozorní na akékoľvek zmeny v zdraví žien.

Pin
Send
Share
Send
Send