Zdravie

Čo je to postmenopauza u žien a aké sú jej príznaky

Pin
Send
Share
Send
Send


Len málo ľudí vie o postmenopauzálnom procese, čo to je?

Každá etapa života ženy je svojím spôsobom krásna: tu máme malé dievčatko s obrovskými luky, o niečo neskôr - mladé dievča, mladú očarujúcu ženu a zrelé, štýlové a krásne, očarujúce oči mužov.

Nedávno, s koncom reprodukčného obdobia pre ženu, mládež skončila a všetky dobré veci zostali v minulosti. V modernom svete je všetko úplne iné. S ukončením menštruácie a nástupom postmenopauzy je čas žiť pre seba. Postmenopauza a staroba majú najmenej tridsať rokov života. Poznanie zmien v tele a úspechov modernej medicíny a kozmetológie im pomôže žiť šťastne.

Len málo ľudí vie o postmenopauzálnom procese, čo to je?

Každá etapa života ženy je svojím spôsobom krásna: tu máme malé dievčatko s obrovskými luky, o niečo neskôr - mladé dievča, mladú očarujúcu ženu a zrelé, štýlové a krásne, očarujúce oči mužov.

Nedávno, s koncom reprodukčného obdobia pre ženu, mládež skončila a všetky dobré veci zostali v minulosti. V modernom svete je všetko úplne iné. S ukončením menštruácie a nástupom postmenopauzy je čas žiť pre seba. Postmenopauza a staroba majú najmenej tridsať rokov života. Poznanie zmien v tele a úspechov modernej medicíny a kozmetológie im pomôže žiť šťastne.

Čo je to postmenopauza?

Čo je to? Tento nedostatok menštruácie po dobu dvanástich alebo viac mesiacov. Trvanie postmenopauzy je v priemere tridsať rokov. Počas tohto obdobia dochádza k ireverzibilným zmenám v urogenitálnom systéme, zvyšuje sa frekvencia a trvanie ochorení spojených s nedostatkom estrogénu v tele. Existuje najvyšší výskyt rakoviny.

V prvých rokoch sa vo vaječníkoch stále nachádzajú jednotlivé folikuly. Hladina estrogénu sa znižuje, zvyšuje sa koncentrácia FSH a LH. Neskôr sa ich úroveň znižuje. V malých množstvách vaječníky naďalej syntetizujú len androgény.

Vek postmenopauzy závisí od viacerých faktorov:

 • dedičnosť,
 • u žien na juhu, vzhľadom na hojnosť slnka, obdobie pôrodov trvá dlhšie,
 • stres, preťaženie, tvrdá fyzická práca prinášajú postmenopauzu bližšie,
 • ženy, ktoré sú šťastne ženaté a sexuálne aktívne, strácajú oveľa neskôr.

Postmenopauza je úplne prirodzený proces zániku, pretože v priebehu času vaječníky vyčerpávajú svoje zdroje. Toto je konečná úroveň vývoja ženského tela. Ale to je ďaleko od konca života!

Diagnostické znaky

Hlavným znakom postmenopauzy je významné zníženie hladiny ženských pohlavných hormónov. Laboratórne štúdie uskutočnené počas tohto obdobia určite ukážu nástup postmenopauzy. Kľúčové vlastnosti:

 1. Folikuly stimulujúci hormón (FSH), hlavný vodič ženského tela, sa vylučuje do mozgu a dáva príkaz na dozrievanie vajíčka. Počas tohto obdobia sa estrogény produkujú vo výrazne menších množstvách, pretože zásoby folikulov sú vyčerpané, čo nevyhnutne vedie k prudkému zvýšeniu hladiny FSH (viac ako 20 mU / ml).
 2. Normálne hladiny estradiolu by mali byť vyššie ako 35 pmol / L. Postmenopauzálna choroba je oveľa nižšia ako normálna.
 3. Luteinizačný hormón (DG) je hormón corpus luteum, prudký nárast, ktorý vedie k ovulácii. Normálne by mala byť od 14,20 do 52,30 mU / ml. V postmenopauzálnom období sa PH neustále zvyšuje, pretože vyžaduje uvoľnenie zrelého vajíčka, ale nie. Výsledky týchto testov pomôžu predpísať jedinú správnu liečbu a odstrániť nepríjemné príznaky.

Ďalšie lekárske vyšetrenia podrobne informujú o škodách, ktoré už boli na zdraví ženy vykonané:

 • kompletný krvný obraz
 • hysteroskopia,
 • ultrazvukové vyšetrenie orgánov brucha,
 • osteodenzitometria (hustota kostí sa skúma),
 • cytologické vyšetrenie sliznice krčka maternice.

Príznaky nástupu postmenopauzy

Príčiny postmenopauzálnych symptómov sú spôsobené akútnym nedostatkom estrogénu v tele:

 1. Suché sliznice.
 2. Ateroskleróza ciev postupuje, dochádza k arteriálnej hypertenzii.
 3. Riziko infarktu a mŕtvice sa zvyšuje.
 4. Kosti sa stávajú krehkými, vyvíja sa osteoporóza.
 5. Zvýšená hmotnosť.
 6. Nálada je nestabilná.
 7. Rušivé prílivy.
 8. Potenie.
 9. Sexuálna príťažlivosť sa znižuje.
 10. Mliečne žľazy strácajú svoj tvar, objavuje sa ochabnutosť.
 11. Vlasy strácajú svoju pôvodnú krásu, rastú a sú vzácne.
 12. Koža stráca pružnosť, vrásky a suchosť.
 13. Porušenie močového mechúra. Vyvíja sa cystitída a uretritída.
 14. Syntéza kolagénu je narušená, čo ovplyvňuje vzhľad kože a prácu vnútorných orgánov.
 15. Nespavosť.
 16. Osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu: mali by byť ako odvar z ryže, bez nepríjemných pachov av malých množstvách.

U jednej štvrtiny žien je postmenopauza veľmi ťažká kvôli silnému prejavu všetkých vyššie uvedených príznakov a dlhodobý nedostatok estrogénov vyvoláva rozvoj Alzheimerovej choroby.

Liečba reguláciou pohlavných hormónov

Na liečenie postmenopauzálnych porúch je najprv nevyhnutné kompenzovať nedostatok ženských pohlavných hormónov. Včasné návštevy gynekológa-endokrinológa zabránia vzniku a vzniku závažných patológií a chorôb. Predpíše potrebné lieky, ktoré uľavia od mnohých problémov.

Liečba je spravidla zameraná na všeobecné zlepšenie tela, doplnenie nedostatku vitamínov a minerálov a na zvýšenie hladiny estrogénu a zahŕňa nasledujúce techniky:

 • dodatočný príjem vitamínov B, A a E,
 • diétna terapia
 • bylinný liek s použitím byliniek, t
 • fyzioterapia (elektroforéza, fyzikálna terapia, éterické oleje, akupunktúra, kúpeľná liečba).

Pozornosť by sa mala venovať hladine vápnika v tele, pretože ide o prvok, ktorý je ťažké stráviť a jeho nedostatok vedie k rýchlemu rozvoju osteoporózy. To je dôležité najmä pre ženy s krehkou postavou. Potraviny s dostatočným obsahom vápnika pomôžu predísť nebezpečným ochoreniam: spracované syry, syry, mandle, horčica, tvaroh, smotana, hrach, fazuľa, vlašské orechy a lieskové orechy, jačmeň a ovsené vločky. Vitamín D, horčík a vitamín C podporujú vstrebávanie vápnika, preto je preferovaný obsah týchto prvkov v komplexoch vitamínov a minerálov určených pre ženy po menopauze. Symptómy nedostatku vápnika v tele sú:

 • zvýšená nervová podráždenosť,
 • krehké nechty
 • necitlivosť končatín
 • vysoký krvný tlak
 • búšenie srdca.

Najúčinnejšie lieky, ktoré pomáhajú doplniť nedostatok vápnika v tele: Multi-tabs Vápnik D3 forte, Vitrum Vápnik s vitamínom D, Vápnik D3 Nicomed. Hormonálna substitučná terapia je vďaka úspechom modernej medicíny jediným dostupným spôsobom ako kompenzovať nedostatok estrogénu v ženskom tele. Je široko používaný len za posledných 20 rokov a je zameraný na:

 • odstrániť príznaky postmenopauzy,
 • prevencia chorôb spojených s nedostatkom estrogénu.

Voľba najvhodnejšieho lieku sa robí individuálne v závislosti od závažnosti symptómov a zdravotného stavu ženy. Moderná medicína má lieky, ktoré majú pozitívny vplyv na ženské telo, je oveľa vyššie ako riziko vedľajších účinkov. Výrazne zlepšujú kvalitu života a chránia zdravie.

Populárne lieky

Najobľúbenejšie sú lieky, ktoré obsahujú fytoestrogény. Pôsobia ako „natívne“ hormóny ženy, ale slabšie. Ich pôsobenie má antiandrogénny účinok. Lieky obsahujúce fytoanalógy estrogénu:

Všetky vyššie uvedené lieky sa skladajú z extraktov tsimifuga (čierny cohosh) alebo ďatelina červeného a chmeľu, prutnyak.

Slnečnicové semená, ľan, všetky strukoviny, sladké drievko, mrkva a ich vrcholy sú bohaté na fytoestrogény. V súčasnosti sú najviac skúmané fytoestrogény obsiahnuté v sójových bôboch. Vplyv sójových produktov na hormonálne pozadie žien je venovaný mnohým vedeckým výskumom, ktorých výsledky na experimentálnej úrovni ukázali, že strava obohatená o podobné výrobky a sójové extrakty ovplyvňuje zdravie žien len pozitívne. Droga, vytvorená na základe sójových fytohormónov, je Inoklym.

Estrogény v optimálnom dávkovaní zachovávajú a zachovávajú prirodzenú krásu žien. Produkty obsahujúce estrogén sa vyrábajú vo forme gélov (divigel, estrogel), náplastí (climara, menorest), tabliet, subkutánnych implantátov, ampúl pre injekcie, vnútromaternicových zariadení, vaginálnych krémov. Tablety sú jedno-, dvoj- a trojfázové. Neurálne metódy zavádzania hormónov sú považované za bezpečnejšie, pretože v tomto prípade nie je žiadna dodatočná záťaž na pečeň.

U postmenopauzálnych žien sa zvyčajne predpisuje kontinuálne užívanie tabletiek hormonálnej substitučnej terapie.

Hormonálna substitučná terapia je tak intenzívny účinok na ženské telo s malými dávkami estrogénu, ktorý úplne eliminuje nepríjemné príznaky postmenopauzy a pri dlhodobom užívaní (5 a viac rokov) je zabránené výskytu ochorení spôsobených nedostatkom estrogénu.

V Rusku sa často predpisuje femoston. Tento liek obsahuje malé dávky estrogénu a didrogesterónu. Tiež populárne sú trisequens, divin, ovestin, dermestil, divisek, klimara, klymen. U pacientov po menopauze sa predpisujú monofázické lieky obsahujúce iba estrogén (premarin, proginova, estrofem). Hormonálna substitučná terapia má vedľajšie účinky. Telo každej ženy je jedinečné a jedinečné, a preto budú reakcie na hormóny odlišné. Absolútne kontraindikácie hormonálnej substitučnej liečby sú:

 • genetická predispozícia k výskytu estrogén-dependentných nádorov,
 • melanóm kože,
 • sklon vytvárať krvné zrazeniny,
 • krvácanie z genitálneho traktu nevysvetliteľnej povahy,
 • zlyhania obličiek a pečene
 • ťažký diabetes.

Existuje niečo ako okno terapeutických príležitostí. V súlade s týmto, hormonálna substitučná liečba je predpísaná, keď prvé príznaky funkcie vaječníkov klesajú. To vám umožňuje dosiahnuť maximálny preventívny účinok. Moderný vývoj v oblasti hormonálnej terapie úplne vyvracia mýtus "postmenopauza - tento starý vek prišiel."

Pre modernú ženu je to len nové obdobie života a možno najšťastnejšie.

Najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s príznakmi postmenopauzy, bude zmena životného štýlu. Správna výživa, pravidelné cvičenie a absencia zlých návykov pomôžu dosiahnuť stabilné, aj keď nie okamžité výsledky.

Zabráňte nepriaznivým zmenám vzhľadu, najmä zmeny v mäkkých tkanivách tváre, pomôžu návšteve kozmetičky.

Tvár nie je ľahká koža, je to viacúrovňová štruktúra s pomerne zložitými interakciami. Kozmetik vám pomôže vybrať najlepší program starostlivosti o tvár. Moderné kozmetické výrobky proti starnutiu, omladzujúce a zachovávajúce prirodzenú ženskú krásu, vyrobené z prírodných surovín. Sú to hypoalergénne, vysoko penetrujúce zlúčeniny. Individuálne vybraná profesionálna kozmetika naozaj zázraky!

Zhrnutie

Nebojte sa nástupu tohto obdobia. Čo je to postmenopauza? Toto je len kvalitatívne nová etapa v živote ženy, ale nie v starobe. Zdravý životný štýl a úplná absencia zlých návykov v kombinácii s úspechmi modernej medicíny pomôžu zachovať a výrazne zlepšiť kvalitu života počas menopauzy. Prírodná ženská kráska pomôže dlhodobo udržať a zvýšiť kompetentnú starostlivosť o tvár.

Pojem postmenopauza - čo to je?

Postmenopauza je obdobie v živote ženy, od konca posledného menštruačného cyklu až do konca jej života. Toto je posledná fáza menopauzy - zánik reprodukčnej funkcie. Vek nástupu tohto obdobia je odlišný pre všetky ženy a závisí od mnohých faktorov, pre niektoré ženy postmenopauza začína vo veku 40 rokov, pre ostatné iba 55 rokov.

Hlavnou príčinou postmenopauzy sú zmeny v reprodukčnom systéme. Množstvo hormónov produkovaných hypofýzou, nadobličkami a vaječníkmi sa znižuje. Zdroje tela sú vyčerpané a chýbajú potrebné látky. To platí najmä pre vaječníky.

Najdôležitejší hormón v tele ženy - estradiol, prestáva byť produkovaný, rovnako ako progesterón. To vedie k zvýšeniu koncentrácie folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) a luteinizačného hormónu (LH). V dôsledku týchto zmien sa stáva nemožné aktualizovať sliznicu maternice. Menštruácia sa stáva čoraz menej a v určitom bode sa úplne zastaví.

Príznaky a znaky

Symptómy postmenopauzy, niečo podobné príznakom menopauzy, len mierne oslabené. Existuje mnoho príznakov, ktoré sú spojené so zmenami hormónov, ktoré majú silný vplyv na ľudské telo. Tieto znaky sú:

 • Zvýšenie telesnej hmotnosti To všetko závisí od hormónu estrogénu, pretože sa stáva menej, telo sa snaží doplniť. Preto aj keď sa diéta a rytmus života ženy nemenia, ukladá sa viac tuku. Nakoniec, tukové tkanivo je okrem vaječníkov schopné produkovať estrogény.
 • Retencia moču Tento príznak môže byť tiež spôsobený ženami po menopauze. Dôvodom je rovnaké zníženie estrogénu. Tento hormón udržiava mechúr steny v tóne, čo je viac elastické. V dôsledku poklesu hormónu strácajú svoju elasticitu a oslabujú.
 • Nepohodlie v pošve. Kontrakcia proteínu kolagénu, ktorý tvorí krčka maternice a pošvy, robí membránu genitálu suchou. Vagína stráca svoj bývalý tón a jeho steny sa môžu ponoriť. To všetko spôsobuje nepohodlie.
 • Nespavosť a zmeny nálady. Zvyčajne sa objavujú na začiatku menopauzálneho obdobia a pretrvávajú v čase. V postmenopauzálnom období u žien sa tieto príznaky stávajú menej výraznými. Môže však pretrvávať podráždenosť, citlivosť, výkyvy nálady.
 • Tides. Stav, keď sa krv ponáhľa na tvár, krk, ruky. Je tu pocit tepla. V priemere netrvá dlhšie ako 2-5 minút.
 • Strata kosti predchádzajúcej sily. Fyzické zranenie, ktoré by skončilo pri menšom zranení, by mohlo viesť k zlomeninám. Je to spôsobené nedostatkom vápnika, ktorý sa objavuje v dôsledku problémov s jeho absorpciou.

Toto sú hlavné príznaky a znaky, ktoré sa objavujú u žien po menopauze. Je dôležité, aby sme boli schopní ich interpretovať, nie sa báť a prevziať kontrolu nad týmto prirodzeným procesom. Obdobie po menopauze by nemalo zatieniť váš život.

Alokácie - čo sú to?

Je dôležité sledovať výtok s dlhou absenciou menštruácie. Zmeny genitálií spôsobujú, že vaginálna mikroflóra je menej chránená pred rôznymi infekciami. Kvôli zmenám v práci v krčku maternice sa znižuje objem hlienu.

Kontrola a špeciálna pozornosť venovaná sekrétom sú veľmi dôležité. Jasné mukózne sekréty pripomínajúce odvar z ryže, ktoré nespôsobujú žiadne starosti ani pachy, sú normou.

Ak je hlien nepriehľadný a má nepríjemný zápach, sprevádzaný bolesťou alebo nepohodlím, môže to byť príčinou akéhokoľvek ochorenia. Je tiež dôležité sledovať rôzne formácie - polypy, ktoré sa môžu objaviť v dôsledku negatívneho vývoja endometria.

V akom veku to prichádza a ako dlho to trvá?

Ako bolo uvedené vyššie, vek ženy, keď reprodukčná funkcia klesá, môže byť dosť odlišný. Takéto príznaky nie sú príliš výrazné a môžu byť príznakmi iných chorôb alebo stresu. Postmenopauzálna medicína zvažuje časové obdobie, ktoré začína koncom poslednej menštruácie, v neprítomnosti na rok alebo dlhšie.

Normálny vek pre nástup postmenopauzy je 45 rokov. Môže sa vyskytnúť v skoršom veku v dôsledku genetických znakov alebo hormonálnych porúch, ale je to zriedka. Pri niektorých chorobách sú lekári nútení umelo zastaviť menštruáciu.

Postmenopauza u žien je posledným krokom prechodu, ktorému predchádza menopauza a premenopauza. V priemere je vek postmenopauzy 51 rokov.

Ako dlho je postmenopauza? - Až do konca života - toto je posledná etapa.

Možné postmenopauzálne komplikácie

Bohužiaľ, postmenopauza môže spôsobiť poškodenie ženského tela, spojené so všetkými druhmi zmien. Preto, ak žena nemá dlhý čas, potom musí podstúpiť vyšetrenia, ktoré potvrdia nástup postmenopauzy a zabránia nežiaducim následkom.

Tieto dôsledky zahŕňajú:

 • osteoporóza - vylúhovanie vápnika z kostí,
 • Kardiovaskulárne ochorenia,
 • ateroskleróza - nadmerné ukladanie cholesterolu na stenách ciev,
 • ochorenia pohlavných orgánov,
 • poruchy sluchu, zraku, pamäti a iných neurologických ochorení.

Ak ovládate svoje zdravie, pozorujete lekára, potom sa všetkým týmto dôsledkom možno vyhnúť. Je dôležité podrobiť sa inšpekciám aspoň raz za šesť mesiacov. Sledujte svoj tlak. Robiť mamografiu, ultrazvuk genitálií. Môžete tiež vykonať nezávislé vyšetrenie prsníka, ktoré pomôže identifikovať vznik a rôzne zmeny, ktoré vám umožnia včas konzultovať s lekárom.

Odporúča sa tiež nezneužívať zlé návyky, viesť relatívne aktívny životný štýl - veľa chodiť, robiť fyzické cvičenia na udržanie svalov v tvare.

Starostlivý prístup k vášmu zdraviu, konzultácia s lekármi a ich rady vám uľahčia obdobie po menopauze. To vám umožní zachovať si fyziologické a psychologické zdravie a predchádzať vážnym komplikáciám, čím zabezpečíte aj dlhé roky šťastného života.

Udržiavanie tela

Je veľmi dôležité pochopiť, že život po menopauze nie je u konca. Žena nie je strojom na produkciu detí, takže reprodukčná funkcia nie je jedinou, hoci určite dôležitou úlohou ženy.

Výhody tohto štádia aj v živote ženy. Môžete venovať viac času sebe a zmeniť svoj život a životy druhých k lepšiemu. Zdravotné problémy môžu byť v každom veku a všetko, čo je potrebné, je dodržiavať niektoré pravidlá, ktoré vám umožnia vyrovnať sa so všetkým:

 • Food. Najlepšie je odstrániť mastné potraviny z vašej stravy. Je škodlivé pre telo v každom veku. Jeho redukcia nielenže zlepší vašu pohodu, ale tiež zníži riziko kardiovaskulárnych ochorení. Uprednostnite ovocie a zeleninu, ako aj fermentované mliečne výrobky. prispeje k výraznému zlepšeniu vášho zdravia,
 • Fyzická aktivita. Aktívny odpočinok a mierna fyzická námaha len posilnia vaše telo. Neobmedzujte sa kvôli riziku zlomenín. Pasívny životný štýl ho naopak len zvýši. Chôdza, plávanie, jóga, aerobik alebo gymnastika prispejú k posilneniu svalov, väzov, kĺbov a kostného tkaniva,
 • Sex. Pohlavie s menopauzou je skvelý spôsob, ako zmierniť napätie v každom veku. Zníženie negatívnych emócií a získanie potešenia predĺži mladosť a zlepší psychický stav.

Existujú aj špecifickejšie metódy, ktoré zjednodušujú život ženy v postmenopauzálnom období.

Hormonálna substitučná liečba menopauzy je pomerne populárny spôsob, ako zmierniť postmenopauzálne symptómy v zahraničí. Keďže takmer všetky príznaky, ktoré sa vyskytujú v tomto štádiu života ženy, sú spôsobené hormonálnym narušením, a to nedostatkom estrogénu, získava sa farmakologickými prípravkami. Základom tohto typu lieku je tento hormón. Tiež používam progesterón, ktorý inhibuje rast endometria v maternici.

Napriek nedôvere k tejto metóde je to bezpečné a jednoducho napĺňa hormón prirodzený ženskému telu. Početné štúdie potvrdzujú jej bezpečnosť a obrovské množstvo mýtov, alebo sa stali už viac nepodstatnými v dôsledku vývoja lieku, alebo úplne nasiakli z prsta. Okrem toho táto terapia zabraňuje ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba, a má priaznivý účinok na kardiovaskulárny systém.

Preto neveria rôzne fikcie. Používať, čo liek dáva v tejto fáze svojho vývoja na zmiernenie nežiaducich príznakov postmenopauzy. Pred začatím liečby sa vždy poraďte s lekárom.

fytoestrogény

Fytoestrogény sú skupinou zlúčenín rastlinného pôvodu, ktoré majú podobné zloženie ako estradiol a v dôsledku toho môžu spôsobiť estrogénové alebo antiestrogénne účinky.

Tieto prvky majú jednoducho vlastnosti estrogénu. Ale ich použitie je veľmi malé. V období po menopauze nebude mať ich použitie prakticky žiadny vplyv na zdravie ženy. Preto použitie ich použitia má zmysel vo veľmi špecifických prípadoch, v ktorých je najlepšie pomôcť určiť lekára.

Ľudové prostriedky

 • Infúzia Hypericum. Znížiť emocionálne prejavy a normalizovať zásobovanie krvou,
 • Odvar ženšenu eliminuje stres a únavu,
 • Infúzia sladkého drievka stimuluje vlastnú estrogénovú aktivitu a prispieva k posilneniu kostného tkaniva.
 • Odvar zo šalvie dáva dobrý spánok a prispeje k obnoveniu srdcového rytmu.

Ženy po menopauze budú čeliť absolútne každej žene. Hlavná vec je si uvedomiť, že tento proces je prirodzený as pomocou lekárov, modernej medicíny, správneho životného štýlu a ľudových prostriedkov, môže byť veľmi uľahčený a ľahko prežiť. Hlavná vec je nestratiť srdce a riadiť sa radami expertov. To vám ušetrí zdravie, a dokonca aj na mnoho rokov vám umožní vychutnať si život a dať radosť ostatným.

Pin
Send
Share
Send
Send