Zdravie

Príčiny bolesti bradaviek pred menštruáciou, výtokom a možnou patológiou prsníka

Pin
Send
Share
Send
Send


Môžu bradavky bolesti pred menštruáciou? Väčšina žien, ktoré sa pýtajú túto otázku na lekára, sa chce uistiť, že syndróm bolesti v prsných žľazách je dočasným javom a nie je spojený s patológiou, vyvolanou hormonálnymi zmenami v tele počas menštruácie. Nepohodlie v hrudníku by v skutočnosti nemalo vyvolávať obavy, pretože sa nepovažuje za odchýlku.

Bolesť na hrudníku: norma alebo patológia?

Ako jeden z premenštruačných syndrómov spôsobujú bolestivé bradavky pred menštruáciou takmer každý druhý člen slabšieho pohlavia. Tento príznak sa často vyskytuje súčasne s inými prejavmi PMS - edémom, závratmi, aknémi na tele, výkyvmi nálady a množstvom ďalších príznakov.

Podľa štatistík bradavky pred menštruáciou veľmi často ubližujú ženám. Ak je menštruácia neskoro, ale žena zažíva bolestivé pocity v prsných žľazách, prvá vec, o ktorej musí byť gynekológ presvedčený, je absencia tehotenstva. Preto u dievčat, ktoré majú podobné príznaky, musia najskôr podstúpiť tehotenský test.

Alebo bradavky dlho pred menštruáciou? Je možné, že existuje patológia prsných žliaz. V každom prípade, ak je hrudník a bradavky zranený pred menštruáciou a pri nástupe menštruácie, syndróm nezmizne, musíte sa poradiť so svojím lekárom.

Prečo sa to deje

Môžu bradavky bolesti pred menštruáciou? Tento jav má niekoľko hlavných dôvodov:

 • zvýšená produkcia ženských hormónov v predvečer kritických dní,
 • vznik a vývoj patologických procesov v mliečnej žľaze, t
 • poruchy endokrinného systému.

Ak gynekológ má podozrenie na prítomnosť ochorenia prsníka, odošle pacienta k mamológovi. Na základe výsledkov vyšetrenia bude lekár schopný stanoviť presnú diagnózu a určiť príčinu, ktorej odstránenie zaručuje úspech liečby.

Hormonálne zmeny

Estrogén a progesterón sú hormóny, ktoré prevládajú v ženskom tele. Ich počet v rôznych obdobiach menštruačného cyklu sa môže výrazne líšiť. Napríklad estrogén dosahuje najvyššiu koncentráciu v tele krátko pred ovuláciou.

Zmeny hladiny hormónov môžu významne ovplyvniť stav mliečnych žliaz. Mnoho žien naleje prsia, stáva sa elastickými, mierne sa zväčší. Ak prsia pred menštruáciou pravidelne napučiavajú a boľavé bradavky, pravdepodobne sa nemusíte obávať. Za normálnu sa považuje aj zmena farby dvorca, ku ktorej dochádza v dôsledku zvýšenia produkcie hormónov.

Môžu bradavky bolesti pred menštruáciou? Samozrejme, pretože produkcia ženských hormónov v tele znamená stimuláciu rastu tukového tkaniva, ktoré je hlavným materiálom v štruktúre mliečnej žľazy. Hrudník sa zväčšuje, zvyšuje, a preto je tu bolesť. Závažnosť syndrómu závisí od veku ženy, fyziologických charakteristík a životného štýlu.

Ochorenia prsníka

Ak sa nenájde vzťah medzi menštruačným tokom a nepohodlím v bradavkách, musíte hľadať príčinu v inom. Medzi ochoreniami prsných žliaz je najčastejšia mastopatia - je to benígny rast tkanív sprevádzaný bolesťou. Mastopatia je tiež charakterizovaná výtokom z bradaviek. Na rozdiel od prirodzeného opuchu prsníka pred menštruáciou, s mastopatiou, dochádza k predĺženému opuchu a výraznejšej mastodynii (ako lekári nazývajú bolesť v prsných žľazách).

Iné príčiny bolesti bradaviek môžu byť spojené so zápalom tkaniva, poruchou endokrinného a urogenitálneho systému, ale najnebezpečnejším je onkologické ochorenie. Bez ohľadu na vek, ak bradavky bolia pred menštruáciou na 42, 32 alebo 22, nemali by ste odložiť návštevu na prenatálnej klinike.

Vonkajšie podnety

Ženské prsia sú nadmerne citlivé. Koža pokrývajúca prsné žľazy pozostáva z mnohých nervových plexusov, takže individuálne môže prsník reagovať na určité faktory. Vážne bolesť bradaviek pred menštruáciou nebude, ak príčinou bolesti nie je žiadna patológia. Ale stále sa zvyšujúca citlivosť prsníkov pred menštruáciou môže pre ženu spôsobiť veľa nepohodlia, pretože:

 • nepohodlná alebo nekvalitná podprsenka,
 • nadmerné potenie a nedostatok hygieny,
 • dlhodobé vystavenie slnku alebo pod vplyvom ultrafialového žiarenia
 • klimatických zmien
 • náhlej zmeny hmotnosti
 • stres,
 • dlhodobé lieky (nesteroidné protizápalové, hormonálne atď.),
 • používanie alergénnych chemických látok pre domácnosť, kozmetiky.

V niektorých prípadoch je možné problém vyriešiť odstránením účinku faktora alebo použitím špeciálnych zvlhčujúcich činidiel.

Bolesť bradavky pred menštruáciou

U niektorých žien nástup menštruácie prechádza bez povšimnutia a je úplne bezbolestný, zatiaľ čo iné ženy môžu pred menštruáciou utrpieť skutočné utrpenie. Zaujímavé je, že doteraz neboli stanovené žiadne kritériá, ktoré by určovali, či je tento jav normou alebo patológiou, v závislosti od toho, kedy vznikol syndróm, koľko dní pred menštruáciou. Môžu bradavky ochorieť pred menštruáciou, týždeň pred nástupom, potom pár dní u tej istej ženy? Áno, skutočne sa to stáva, ale najdôležitejším ukazovateľom, ktorý by naznačoval patológiu, je pretrvávanie bolesti počas menštruácie a niekedy aj po nej. Normálne, nepríjemné pocity zmiznú v prvých dňoch samičieho výboja.

Ak menštruácia neprišla, ale bolesť na hrudníku je lepšie urobiť tehotenský test. Pri negatívnom výsledku budete musieť prejsť krvným vyšetrením na hladinu hCG. Ak sa ukáže, že jeho výsledok je negatívny, je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý určí ďalšie taktiky vyšetrenia.

Zmeny prsníkov počas tehotenstva

Test ukázal dva prúžky? Hovoríme teda o zmenách v mliečnych žľazách, ktoré sa vyskytujú u nastávajúcich matiek. Od okamihu počatia ženské telo začne aktívne sa pripravovať na plod plodenia, pôrod a laktáciu, takže prsník sa výrazne zväčšuje, zväčšuje, opuchy a dvorca okolo bradavky stmavnú.

Zmeny v mliečnych žľazách sú tiež spôsobené hormonálnymi zmenami a priamo súvisia so zvýšením produkcie prolaktínu - látky, ktorá zabezpečuje laktáciu. Pod vplyvom tohto hormónu rastúceho tkaniva rastie oveľa rýchlejšie ako nervové zakončenie, zvyšuje sa citlivosť. U tehotných žien môže dokonca aj ľahký dotyk na bradavkách spôsobiť nepríjemné a bolestivé pocity. Okrem bolestí na hrudníku, ktoré prechádzajú do druhého trimestra, môže nastávajúca matka pozorovať žltkastý olejovitý výtok z bradaviek. Nestojí za to zažiť - je tvorené mledzivom, ktoré bude prvou potravou zo strúhanky.

Po menštruácii

Pacienti s nepríjemnými pocitmi v prsníkoch a bradavkách sa objavia po kritických dňoch. Bežne, na 5. až 7. deň cyklu, by mala chýbať citlivosť prsných žliaz. Ich výskyt môže byť spôsobený endokrinnými poruchami v tele, v dôsledku čoho sa zvyšuje produkcia estrogénu alebo vývoj nádoru. Ak bradavky sú veľmi boľavé pred menštruáciou a po kritických dňoch príznak pretrváva alebo sa zvyšuje, je dôležité podstúpiť diagnózu, aby sa vylúčil alebo potvrdil zhubný nádor. Veľmi nebezpečnou chorobou je aj fibrocystická forma mastopatie.

Prečo bradavky prestali byť choré pred menštruáciou

Mnohí gynekológovia veria, že absencia príznaku PMS indikuje hormonálne zlyhanie v tele. Ak prsia pred menštruáciou neprechádzajú zmenami, je pravdepodobné, že ženské telo znížilo produkciu estrogénu. Dôvodom nerovnováhy ženských hormónov môže byť:

 • nepravidelný sexuálny život
 • užívanie nesprávnych perorálnych kontraceptív, ktoré potláčajú produkciu estrogénu,
 • nezdravý životný štýl (časté pitie, fajčenie, nedostatočná fyzická aktivita, nevyvážená strava),
 • nedostatok vitamínov a minerálov
 • prístup k menopauze,
 • a skúseností.

Meniace sa hormóny a po pôrode. Ak žena pred narodením dieťaťa mala vždy bradavky pred menštruačným obdobím a po obnovení stabilnej menštruácie tento syndróm nie je pozorovaný, hovoríme o popôrodnej hormonálnej zmene. Aby ženské telo pracovalo rovnakým spôsobom ako pred narodením, musí trvať najmenej 2-3 roky.

Aké nebezpečné sú bolesti bradaviek

Keďže syndróm bolesti je príznakom hormonálnej poruchy ženského tela, pravdepodobnosť rozvoja funkčných porúch v urogenitálnej a reprodukčnej sfére, zápalových, infekčných alebo onkologických patológiách sa nevylučuje. Čím skôr sa zistí príčina nepohodlia v mliečnych žľazách, tým vyššia je pravdepodobnosť prekonania vážnej choroby, ak existuje. Obavy alebo odloženie návštevy u lekára nie sú potrebné. Včasná diagnóza zvyšuje šance pacienta, dokonca aj pri rakovine prsníka. Vážnym až nezvratným komplikáciám je možné predchádzať iba v počiatočnom štádiu.

Výtok bradavky

Skôr bolo poznamenané, že s bolesťou bradaviek u žien sa môže objaviť výtok. V závislosti od ich farby a konzistencie urobte predpoklad príčiny príznaku. Tekutina z bradaviek sa najčastejšie vylučuje z dôvodu vysokých hladín estrogénu a prolaktínu, ktoré, ako už bolo uvedené, pripravujú ženu na pôrod a ovplyvňujú vzhľad tekutín v mliečnych kanáloch.

Okrem premenštruačného syndrómu môže nadmerný tlak, podráždenosť a stresové situácie spôsobiť výtok z hrude. Ak je prietok neustále pozorovaný a sprevádzajú ho bolestivé pocity v žľazách a bradavkách, je dôležité navštíviť špecialistu na prsníky v blízkej budúcnosti.

Spôsob, ako odstrániť bolesť

Ak sú bolesti bradaviek súčasťou komplexu symptómov predmenštruačného syndrómu, nepotrebujú liečbu. Nepríjemné pocity v hrudníku v dôsledku fyziologických vlastností ženského tela a normálne prechádzajú bez akéhokoľvek zásahu.

Na boj proti ťažkým ťažkostiam na hrudníku môžete použiť nasledujúce odporúčania:

 • Kúpajte sa. Teplo má blahodárny vplyv na stav glandulárneho tkaniva, najmä ak do vody pridáte niekoľko kvapiek éterického oleja, bylinného čaju alebo morskej soli. Zahrievanie v teplej vode nie je dovolené v prípade zápalu na hrudníku alebo v prítomnosti nevysvetliteľnej diagnózy.
 • Zdravý životný štýl. Aby PMS prinieslo menej problémov, vrátane nesprevádzania silných bolestí prsných žliaz, je dôležité jesť správne, vzdať sa zlých návykov, dosť na oddych, sedatívum v stresových situáciách, pitie komplexov vitamínu a minerálov obsahujúcich horčík.
 • Nedovoľte podchladeniu. V chladnom období sa musíte obliekať podľa počasia, pretože mrazenie spôsobuje bolesti na hrudníku, nachladnutie, zápaly.

Ak je príčinou bolesti bradaviek vplyv vonkajších faktorov, žena by mala byť pri výbere spodnej bielizne opatrnejšia.

Pri kúpe podprsenky by ste mali venovať pozornosť kvalite textílií - je žiaduce opustiť syntetiku v prospech prírodných materiálov (bavlna, ľan). Pri výbere pracích prostriedkov, pracích prostriedkov, opláchnutí tkaniny po praní by sa mala venovať zvýšená pozornosť. Liečivé prípravky vo forme krémov a pleťových vôd pre prsia a bradavky sa môžu používať iba na odporúčanie odborníka.

Ak bradavky veľmi bolia, nemusíte znášať bolesť. Dnes existuje široká škála liekov proti bolesti, ktoré pomôžu presunúť ICP (Tamipul, Nurofen, Spazmalgon, No-Shpa, Analgin). Je dôležité poznamenať, že lieky proti bolesti a antispasmodiká je potrebné užívať iba vtedy, ak nie je možné zmierniť bolesť inými prostriedkami.

O vlastnostiach kožných bradaviek

Koža bradaviek je veľmi jemná, prešpikovaná veľkým počtom nervových zakončení. Akékoľvek trenie a vonkajšie vplyvy ho môžu poškodiť, takže najčastejšie je bolesť v bradavkách spojená s vonkajšími podnetmi. Môžu to byť:

 • zanedbávanie osobnej hygieny,
 • zlé spodné prádlo, ktoré sa môže stlačiť alebo trieť v oblasti hrudníka,
 • alergické reakcie na pracie prostriedky (prášok, aviváž), ako aj výrobky osobnej hygieny (mydlo, sprchový gél, zvlhčovače),
 • opaľovanie v soláriu bez náležitej ochrany,
 • príliš tvrdá žinka na sprchu.

Prečo bradavky bolia pred menštruáciou

Fyziologické príčiny bolesti na hrudníku a bradavkách sú menštruačným cyklom. Zmeny v prsníku spojené s estrogénom („ženský hormón“), ktorého množstvo do polovice cyklu a počas ovulácie sa zvyšuje 2-3 krát.

V 14. - 16. deň menštruačného cyklu dozrieva a pripravuje sa na uvoľnenie vaječná bunka produkujúca estrogén. Tento hormón pripravuje ženské prsia na laktáciu, čo je dôvod, prečo sa zväčšuje, rastie a začína bolieť. Bradavky môžu zmeniť svoju farbu, môžu byť tmavšie a môžu tiež bolieť.

Množstvo estrogénu sa znižuje len s nástupom menštruácie, pretože k oplodneniu nedochádza. Preto ženy poznamenávajú, že s nástupom menštruácie sa bolesti na hrudníku náhle zastavia a opuch ustúpi o 1-2 dni menštruácie.

Existujú situácie, keď je citlivosť bradaviek a prsníkov zaznamenaná po menštruácii na začiatku cyklu a takéto bolesti nesúvisia s produkciou estrogénu. Potom by ste mali premýšľať o prítomnosti akejkoľvek patológie. Medzi najčastejšie príčiny bolesti patrí:

 1. Hormonálne poruchy, keď sa produkcia estrogénu nezačína v polovici cyklu, ale môže sa vyskytnúť nezávisle od dozrievania vajíčka. Potom môže byť prsník počas cyklu opuchnutý a citlivý.
 2. Nepravidelný sexuálny život, v ktorom sa produkujú pohlavné hormóny, ale nenájdu „východisko“, a tak sa hromadí v tele a spôsobuje hormonálne poruchy.
 3. Endokrinné choroby, pri ktorých je narušený pomer hormónov produkovaných štítnou žľazou.
 4. Fibrocystická mastopatia - benígne hrudky, ktoré sa môžu vyskytnúť počas laktácie alebo nezávisle od nej. Tam môže byť horúčka a silná bolesť v prsiach a bradavkách.
 5. Infekcia a rozvoj zápalu v mäkkých tkanivách prsníka.
 6. Zranenia, rôzne údery.
 7. Ovariálna dysfunkcia vrátane polycystických.

Spôsoby riešenia problému

Ak bradavky bolia pred menštruačným obdobím a je to spojené s premenštruačným syndrómom, nasledujúce metódy pomôžu zmierniť nepohodlie

 1. Pokúste sa vyhnúť stresu, pretože akékoľvek napätie zhoršuje prejav PMS.
 2. Dodržujte režim práce a odpočinku, snažte sa získať dostatok spánku.
 3. Počas tohto obdobia je potrebné vylúčiť fyzickú námahu alebo ju obmedziť na minimum, zvoliť jemnejšie cvičenia, uprednostniť bežné prechádzky na čerstvom vzduchu.
 4. Diéta pomôže zmierniť bolesť. Je potrebné vylúčiť potraviny a nápoje, ktoré vzrušujú nervový systém. Jedná sa o kávu, silný čaj, alkohol, čokoládu, korenené a mastné jedlá. Mali by sa uprednostňovať zeleninové šaláty, ovocie, obilniny, ľahké polievky a chudé mäso / ryby.
 5. Nedovoľte, aby na hrudníku pôsobili vonkajšie dráždivé látky: nenosia pevné spodné prádlo, ani superkolovú alebo teplú hruď.
 6. Lieky môžu tiež znižovať bolesť: môžu to byť nesteroidné protizápalové alebo hormonálne lieky, ako aj špeciálne vitamínové komplexy obsahujúce vysoké dávky vitamínov skupín B, C, E, ako aj horčík.

Bolesť bradaviek je vo väčšine prípadov spôsobená prirodzenými fyziologickými procesmi, predmenštruačným syndrómom a produkciou hormónov, ako aj vonkajšími podnetmi. Tieto príčiny nepredstavujú zdravotné problémy a nevyžadujú lekárske ošetrenie.

Príčiny bolesti

Estrogén produkovaný v tele sa zvyšuje v krvi s nástupom menštruácie. Prsa je hustá, mierne opučí, bradavky reagujú na každý dotyk. Existuje niekoľko dôvodov pre bolesť v bradavkách: v závislosti na štádiu menštruačného cyklu, môže byť nepohodlie spôsobené rôznymi faktormi.

Bolesť v bruchu dva týždne pred menštruáciou

Charakteristická bolesť sa môže objaviť už 2 týždne pred očakávanou menštruáciou. При этом болит не только сосок, но и вся грудь. Она набухает и становится более твердой.Žena pociťuje nepohodlie v čase dotyku, ako aj po odstránení podprsenky. Príčiny tohto príznaku môžu byť:

 • hormonálne poruchy,
 • fibrocystická mastopatia.

Na vyriešenie problému musíte navštíviť gynekológa a špecialistu na prsia. Zaregistrujte sa na stretnutie s týmito lekármi potrebujú na 5-7 deň menštruačného cyklu. Gynekológ vykoná vyšetrenie, uskutoční ústnu konzultáciu a stále ho pošle k mamológovi. Tento lekár urobí ultrazvuk: ak preukáže prítomnosť malých cýst, predpíše sa ďalšia liečba.

Bolesti bradaviek týždeň pred menštruáciou

Približne 10 dní pred nástupom menštruácie môžu byť ženy citlivé. Počas tohto obdobia hormóny prolaktín a estrogén ovplyvňujú prsné žľazy. Pod vplyvom estrogénového tukového tkaniva sa zvyšuje, čo môže spôsobiť bolesť v bradavkách.

Pod vplyvom prolaktínu sa pozorujú citlivé bradavky týždeň pred menštruáciou. Je to spôsobené tým, že prolaktín pôsobí na glandulárny epitel, čo spôsobuje bolesť. Zarastený epitel obsahuje viac vody v kanáloch, takže sa môže zdať, že hrudník je opuchnutý, plný a ťažký. Okrem toho sa zvýšia krvné cievy a spôsobia bolesť. Takéto javy sa považujú za normálne v ojedinelých prípadoch. Keď sa často opakujú, stojí za to sa poradiť s lekárom.

Prečo bradavky bolí počas menštruácie

Bolesť v bradavkách počas menštruácie sa často nepovažuje za patologickú. Toto je individuálna charakteristika toku menštruácie u dievčaťa. Ale v prípade silnej a často sa opakujúcej bolesti to nestojí za oneskorenie: tento jav môže spôsobiť patológiu. Existuje niekoľko ďalších predpokladov pre výskyt tohto príznaku:

 • nedostatok správnej hygieny prsníka,
 • užívanie antibakteriálnych liekov
 • nosiť nekvalitnú bielizeň.

To bude signálom alergií a náznakom zastavenia liečby. Nízka kvalita bielizne vyvoláva praskliny v bradavkách, preto je lepšie uprednostniť osvedčených výrobcov. Nezabudnite tiež na každodennú hygienu prsných žliaz.

Prečo bradavky bolí po menštruácii

Ak sa bradavky pred poškriabaním poškriabajú, potom to nie je patológia. Ďalšia vec - prejav bolesti v bradavkách po menštruácii. Príčiny tohto javu sú:

 1. Vzácny pohlavný styk. Ak má žena len zriedka sex, hormón estrogén sa hromadí v tele a je zadržiavaný v prsných žľazách, čo ovplyvňuje tukové tkanivo. Obidve bradavky zároveň začínajú bolieť počas obdobia po menštruácii.
 2. Hormonálne poruchy. Akákoľvek zmena zdravia je plná hormonálneho zlyhania, ktoré sa musí neustále monitorovať, najmä v dospelosti.
 3. Endokrinné poruchy. Niektoré ochorenia štítnej žľazy vyvolávajú zvýšenú produkciu hormónov.

Ak sa tieto príznaky niekoľkokrát opakujú, odporúča sa vyhľadať radu. Lekár vám predpíše hormonálny test, po ktorom odporučí lieky na odstránenie nepohodlia.

Prečo bradavky bolí v polovici cyklu

Variant normy sa tiež považuje za bolesť bradaviek uprostred cyklu. U žien pred menštruáciou je citlivosť papily v priemere 2,5 týždňa. Táto vlastnosť sa nepovažuje za patológiu, pretože signalizuje ovuláciu. Čo sa deje v tele:

 1. Uvoľnenie vajíčka.
 2. Zvýšený prietok krvi do prsných žliaz.
 3. Pevnosť v hrudníku a nepohodlie v bradavkách.
 4. Bolestivé reakcie na dotyk.

Tieto príznaky sa vyskytujú na konci druhého týždňa menštruačného cyklu, ak jeho trvanie nie je dlhšie ako 28 dní. Malý hormonálny nárast neprinesie negatívne dôsledky.

Oneskorená menštruácia a bradavky bolí

Ženy sa často sťažujú na takéto príznaky: žiadne obdobia, test je negatívny a bradavky bolí. To naznačuje miernu zmenu stavu tela. Dôvody tohto javu sú:

 • zmena klímy,
 • nedávno zažili stres alebo silné skúsenosti
 • existujú rôzne chronické ochorenia,
 • žena nedávno podstúpila operáciu
 • užívajú sa hormonálne lieky,
 • dochádza k dramatickému chudnutiu.

Z týchto dôvodov môže byť bolesť bradaviek oneskorená. V tomto prípade meškanie trvá najviac 2 týždne a mesačne stále prichádzajú. Ak mesačník neprichádza, stojí za to navštíviť gynekológa, ktorý diagnostikuje možné tehotenstvo.

Ako odstrániť bolesť

Keď sa objasní príčina nepohodlia, môžete začať zmierňovať bolestivý stav. Ak existujú závažné patologické stavy, lekár vám predpíše vhodné lieky, je vhodné uskutočniť ďalšie udalosti:

 • kúpiť pohodlnú podprsenku bez švov,
 • opuch pod bradavkou pred menštruáciou pomôže odstrániť pripevnenie teplej ohrievacej podložky na hrudník pred spaním,
 • kúpeľ s aromatickými olejmi, t
 • normalizácia diéty,
 • tablety No-shpa, Ibuprofen pomôže zmierniť bolesť.

Umyte si bradavky mydlom za to nestojí - urobí to suchým a prispeje k vzniku trhlín.

Možné patológie

Väčšina z vyššie uvedených dôvodov nie sú patológie, ale keď bradavky pred menštruáciou vždy ublížia zle, takéto patológie sa môžu stať nevyhnutnými predpokladmi:

 1. Narušenie hormonálnych hladín - akékoľvek zmeny v množstve hormónov vedú k nezrovnalostiam v menštruačnom cykle.
 2. Poruchy nervového a endokrinného systému: intercostal neuralgia a adrenálna dysfunkcia sú najzávažnejšími problémami tohto symptómu.
 3. Prijatie hormonálnych piluliek. Ak predpísané antikoncepcie nie sú vhodné, odporúča sa prerušiť ich užívanie a nahradiť lieky inými liekmi predpísanými lekárom.
 4. Stres. Nervové poruchy priamo súvisia s hormónmi.
 5. Modriny. Aj malé poranenie prsníka má negatívne následky.

Závažnou patológiou, ktorá spôsobuje bolesť bradaviek pred menštruáciou je nádor prsnej žľazy. Je sprevádzaná určitými príznakmi, v ktorých je potrebné urýchlene sa zaregistrovať na konzultáciu s lekárom.

Kedy navštíviť lekára

Niekoľko ďalších príznakov, ktoré naznačujú, že v tele je závažný problém:

 • vypúšťanie z bradavky,
 • zmeniť jeho farbu a tvar
 • nepohodlie a bolesť v podpazuší,
 • zistené pečate v čase autodiagnostiky,
 • bolesť sa pozoruje len v jednej z prsných žliaz.

Tieto príznaky môžu poukazovať na prítomnosť nádoru, a tak okamžite apelovať na lekára, ktorý pomôže získať čas.

Viac informácií o bolesti v prsných žľazách nájdete vo videu:

prevencia

Preventívne opatrenia na odstránenie bolesti bradaviek pred menštruáciou zahŕňajú také opatrenia:

 • starostlivá hygiena prsníka,
 • vyhnúť sa stimulácii prsníkov
 • správny výber spodného prádla
 • nedostatok napätia a normalizácia výživy.

Ženy, ktoré sa sťažujú, že ich bradavky sa zväčšujú pred menštruáciou, sú povzbudzované, aby zostali aktívne a mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú v prírode.

záver

Ak sa bradavky zrania pred menštruáciou, odporúča sa venovať pozornosť súvisiacim symptómom. Výtok, neznesiteľná bolesť, deformácia dvorca, začervenanie a opuch môžu byť príčinou vážnych chorôb. Včasná konzultácia s odborníkom pomôže predísť negatívnym dôsledkom.

Všeobecné informácie

Pred zvážením príčin bolesti v bradavkách je potrebné získať informácie o tom, ako menštruačný cyklus pokračuje a čo je jeho jadrom. Reprodukčná funkcia ženského tela je zabezpečená úzkym vzťahom medzi neurohumorálnymi procesmi a štrukturálnymi zmenami vnútorných pohlavných orgánov. Je známe, že centrálnym rozdelením regulácie je hypotalamus a hypofýza. Produkujú uvoľňovacie faktory a tropické hormóny, ktoré pôsobia na vaječníky a následne stimulujú zmeny v maternici.

Prvá fáza cyklu začína koncom menštruácie. Folikuly dozrievajú vo vaječníkoch a maternica pod vplyvom postupného zvyšovania koncentrácie estrogénu obnovuje svoju sliznicu (proliferáciu endometria). V dňoch 10 - 14 sa pozoruje ovulácia, to znamená uvoľnenie vajíčka z pretrhnutého dominantného folikulu. Na jeho mieste sa tvorí corpus luteum, ktoré produkuje progesterón. Pod jeho vplyvom sa endometrium zväčšuje a počet glandulárnych štruktúr rastie pri príprave na možnú implantáciu vajíčka (sekrečná fáza). Ak sa tehotenstvo nevyskytne, potom sa funkčná vrstva opäť odmietne s nástupom pravidelnej menštruácie.

Mliečne žľazy tiež pociťujú účinky hormonálnych zmien. Pozostávajú z lobúl tvorených alveolmi a eferentnými kanálmi. Estrogény zvyšujú ich počet a sú zodpovedné za hypertrofiu stromálnych prvkov žľazy. Na konci druhej fázy menštruačného cyklu získava progesterón najväčšiu hodnotu. Stimuluje rast alveol a vývoj lalokov, ako aj zvyšuje počet tkanivových receptorov.

Ak chcete získať plnú odpoveď na otázku, prečo bradavky bolí pred menštruáciou, budete musieť poradiť s lekárom. Koniec koncov, len odborník na silu pochopiť vlastnosti menštruačného cyklu v konkrétnej žene. V prvom rade treba chápať, či to nie je znak fyziologických procesov, pretože aj bežná hormonálna stimulácia vedie k podobnému javu. Zvlášť ak žena zvýšila počet alebo citlivosť progesterónových receptorov v prsníku. V tomto prípade zohrávajú svoju úlohu jednotlivé črty tela.

Stáva sa tiež, že žena čaká na menštruáciu, ale stále nevie, že už otehotnie. Potom bolesť v bradavkách môže hovoriť o prechode tela do nového stavu, pretože koncentrácia progesterónu začína rýchlo rásť. Nemalo by to tiež vyvolávať strach, pretože nemá absolútne žiadne negatívne následky. Existujú však aj iné situácie, v ktorých by sa mala zvýšená pozornosť venovať bolesti. Hovoríme spravidla o týchto štátoch:

 • Premenštruačný syndróm.
 • Ovariálna dysfunkcia.
 • Prsníka.
 • Mastitídy.
 • Nádory.

Príčina bolesti môže byť skrytá pri užívaní liekov, ktoré menia hormonálne hladiny (perorálne kontraceptíva, antidepresíva atď.). Pri regulácii menštruačného cyklu je potrebné zohľadniť aj ďalšie faktory, ktoré môžu narušiť prirodzenú rovnováhu. Patrí medzi ne:

 • Fyzická únava.
 • Emocionálny stres.
 • Iracionálne jedlo.
 • Zlé návyky.

Týmto spôsobom prispievajú k zmenám v hormonálnych hladinách, čo znamená, že úplne umožňujú bolesť v bradavkách. Je možné, že žena má niekoľko pravdepodobných príčin naraz, ale ktorá z nich sa stala rozhodujúcou - stále sa to má zistiť. Preto si každý prípad vyžaduje individuálne zváženie.

Príčiny bolesti v bradavkách ležia v rovine fyziologických alebo patologických stavov. Tieto sú určené hlavne hormonálnymi poruchami.

Ak chcete pochopiť, prečo bradavky môžu ublížiť, musíte najprv vytvoriť holistický pohľad na problém. Lekár vyšetrenie a fyzikálne vyšetrenie (vyšetrenie, hmatové vyšetrenie) v tomto poradí lekárovi. Zohľadňuje, aké sťažnosti žena robí, analyzuje a podrobuje sa podrobnostiam. Stanoviť charakteristiky bolesti:

 • Pohľad: boľavé, ťahanie, prasknutie, streľba atď.
 • Intenzita: slabá, mierna, silná.
 • Frekvencia: periodická alebo takmer konštantná.
 • Distribúcia: lokálna alebo rozšírená do iných zón.
 • Trvanie: krátke alebo dlhé.
 • Komunikácia s dotykom, sexuálnym vzrušením, inými faktormi alebo ich nedostatkom.

Mnohé ženy nie sú vôbec schopné presne opísať príznak, ale hovoria iba o neurčitom nepohodlie alebo otrave bradaviek. To sa spája so zvýšenou citlivosťou a nepohodlnosťou pri nosení spodnej bielizne. Pri vyšetrení lekár určí stav prsnej žľazy, dvorca a bradaviek a zistí, či existujú nejaké cudzie príznaky: zmeny farby kože, vyrážky, opuchy, deformity. Zohľadňujú sa aj iné symptómy, lokálne aj všeobecné.

Premenštruačný syndróm

Ak bradavky bolia pred menštruáciou, mali by ste premýšľať o pravdepodobnosti premenštruačného syndrómu. Takáto porucha trpí takmer 75% žien. Ide o komplex psychosomatických, vegetatívne-cievnych a emocionálnych porúch sprevádzajúcich druhú fázu cyklu. Prejavujú sa nasledujúcimi príznakmi:

 • Podráždenosť a úzkosť.
 • Výkyvy nálady.
 • Poruchy spánku.
 • Bolesti hlavy.
 • Opuch.
 • Necitlivosť rúk.
 • Zaplavenie prsníkov.
 • Nevoľnosť.
 • Zápcha alebo hnačka.

Pozorujú sa v rôznych kombináciách s intenzitou od miernej po ťažkú. Druhá forma predmenštruačného syndrómu je sprevádzaná významným poklesom pracovnej schopnosti.

S nástupom menštruácie spravidla všetko zmizne, existujú však dekompenzované varianty patológie, keď symptómy pretrvávajú počas celého cyklu.

Ovariálna dysfunkcia

Poruchy hypotalamicko-hypofyzárneho systému so zmenami sekrécie folikuly stimulujúceho a luteinizačného hormónu sú základom narušenia funkcie vaječníkov. Ale príčinou sú často patologické procesy v samotných vaječníkoch, napríklad nádor alebo zápalový proces. Okrem nepohodlia v prsníku, orgánová dysfunkcia je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Nepravidelná menštruácia.
 • Ťahanie bolesti v spodnej časti brucha.
 • Krvácanie maternice.
 • Amenorea (absencia menštruácie).
 • Potrat.
 • Neplodnosť.

To je vážny dôvod, aby ste navštívili lekára a podrobili sa kompletnému vyšetreniu. Okrem toho funkčné poruchy ďalej zvyšujú riziko endometriózy, cysty vaječníkov, mastopatie a dokonca aj rakoviny prsníka.

Ovariálna dysfunkcia môže byť prekážkou pri počatí dieťaťa a môže mať ďalšie nežiaduce následky.

ochorenie prsníka

Bradavky pred menštruáciou môžu ochorieť kvôli mastopatii. Základom ochorenia je zmena pomeru medzi glandulárnymi a spojivovými tkanivami (stromálnymi) prvkami ženského prsníka, vyskytujúcimi sa na pozadí hormonálnych a vaskulárnych porúch. Spravidla sa takéto znaky objavujú:

 • Tesnenie v žľaze je pohyblivé, nie je spájkované s kožou (vláknitý uzol).
 • Tupé a otravné bolesti na hrudníku v druhej polovici cyklu.
 • Zväčšená žľaza v objeme (prekrvenie).
 • Priehľadný výtok z bradaviek (niekedy).

Výskyt akejkoľvek pečate v žľaze, ako aj patologický výtok z bradaviek, by mal byť signálom pre mamológa, aby preskúmal. A mastopatia vyžaduje dôkladnú diferenciálnu diagnostiku s rakovinou.

Bolesť na hrudníku je sprevádzaná a mastitída. Akákoľvek časť mliečnej žľazy môže byť zapojená do zápalového procesu, ktorý je uľahčený prenikaním mikroorganizmov a stagnáciou mlieka (laktostáza). Príznaky patológie nie sú špecifické: sčervenanie, opuch a bolesť v žľaze, výtok z bradaviek (často hnisavého charakteru). Hrudník bolí počas palpácie, je napätý, zvyšuje sa lokálna teplota kože, zvyšujú sa regionálne lymfatické uzliny. S hnisavým zápalom sa celkový stav zhoršuje: horúčka, slabosť a malátnosť a bolesti hlavy.

Najväčším nebezpečenstvom medzi nádorovými procesmi je rakovina prsníka. V počiatočných štádiách je neviditeľný, pretože prebieha bez klinických prejavov. Ale v priebehu času sa objavujú charakteristické znaky:

 • Tesný uzol, pripájaný k okolitým tkanivám.
 • Sacia vsuvka.
 • Shrunken kože ("citrónová kôra") alebo vred.
 • Výtok z bradavky (krvavý, zakalený, hnisavý).
 • Deformácia prsníka.
 • Zväčšené lymfatické uzliny (axilárne, supraclavikulárne).

Celá ten mazanosť rakoviny je, že to nebolí už dlho. K tomu dôjde iba s rozšírením procesu, porážkou nervových zakončení, pridaním zápalu. Ak sa objavia metastázy nádoru, potom existujú všeobecné príznaky: slabosť, strata apetítu, nízka horúčka atď.

Dôležitým aspektom prevencie rakovinového procesu v mliečnej žľaze sú pravidelné prehliadky u lekára a samovyšetrenie prsníka.

Dodatočná diagnostika

Je možné identifikovať príčinu bolesti na hrudníku, vrátane oblasti bradavky, len s komplexnou diagnostikou. Spolu s klinickým a gynekologickým vyšetrením bude žena musieť absolvovať ďalšie štúdie (laboratórne a inštrumentálne). Patrí medzi ne:

 • Všeobecné testy krvi a moču.
 • Krvná biochémia (hormóny, nádorové markery, indikátory zápalu).
 • Analýza sekrétov bradaviek (mikroskopia, kultúra, onkocytológia).
 • Ultrazvuk panvových orgánov a mliečnych žliaz.
 • Počítačová tomografia.
 • Biopsia tvorby nádoru.
 • Histologické vyšetrenie materiálu.

Po získaní výsledkov výskumu je možné zistiť, akú povahu má proces v žľaze, ako je spôsobený a či existujú nejaké súvisiace problémy. Možno nie je čoho obávať, pretože je potvrdený fyziologický pôvod bolesti. Ale tak či onak, to všetko nájde iba lekár. Žena potrebuje len čas, aby ho kontaktovala.

Počas tehotenstva

Stojí za to premýšľať o možnom tehotenstve, ak sa papilka začne pichať a kalendár sa oneskorí. Tieto faktory sú hlavnými príznakmi tehotenstva.

Pred objavením sa dieťaťa po 40 týždňoch musí byť telo dobre pripravené na obdobie laktácie. Mliečne žľazy začnú napučiavať. Prsia sa zväčšujú a bradavky sú tmavšie.Bolesť na hrudníku sa často pozoruje u žien počas prvých 3 mesiacov tehotenstva.

Všetky tieto účinky sa prejavujú aj v dôsledku tehotenstva. Hlavným hormónom je prolaktín. Prevezme vedúcu úlohu v procese laktácie. Pod jeho vplyvom rýchlo rastie veľkosť tkanín.

Vlákna sú napnuté. Bradavky sú veľmi citlivé, bolestivé. Hrudník je ťažký a svrbivý. Bolesť môže byť intenzívna aj slabá. Malý dotyk môže spôsobiť nepohodlie.

Chytený v takejto situácii, dobre, tráviť čas a nie self-medicate. Kúpiť tehotenské testy. Ak máte pochybnosti, darujte krv na hCG.

Príčiny bolesti, ak ste zdraví

Môžu bradavky ublížiť na zdraví alebo je to vždy znak choroby? V skutočnosti existujú fyziologické dôvody vysvetľujúce nepohodlie - hormóny. Všetko kvôli zvýšeniu hladiny estrogénu v krvi v druhej polovici mesačného cyklu. Spôsobujú zadržiavanie tekutín v tele, kvôli ich zavineniu, prsné žľazy napučiavajú a zvyšuje sa citlivosť oblasti SAH (komplex bradaviek a areol).

Približne do 15. dňa cyklu vaječné bunky dozrievajú vo vašom tele, produkcia estrogénu dosahuje svoj vrchol. Telo sa pripravuje na možné poňatie, počas tohto obdobia môžu bradavky:

A aj ľahký dotyk sa stáva nepríjemným. Po nástupe mesačného krvácania sa zníži nepohodlie a opuch na konci prvého dňa zmizne. Nie všetky ženy s SAH sú tak citlivé na estrogén, ale toto je variant normy.

Bolesť a prudký opuch a odfarbenie bradaviek pred očakávaným dátumom menštruácie môže byť znakom úspešného počatia! Napríklad, ak ste šli do kúpeľne a zrazu sa cítil, ako boli bradavky naliaty a boľavé, po 20 minútach bol nepohodlie preč, kúpte si tehotenský test!

Príčiny bolesti, ak ste chorý

Bolesť bradaviek a svrbenie na prahu menštruácie, cítite pocit pálenia a oblasť okolo dvorca je mierne hyperemická (sčervenená)? Uh-oh, vyzerá to, že máš kandidózu z areolar zóny alebo jednoducho drozd. Huby "milujú" hormóny a aktívne sa množia so zvyšovaním ich obsahu v krvi. Preto sa príznaky zhoršujú pred menštruáciou.

Tie isté príznaky môžu rušiť ženu v rozpore s pravidlami osobnej hygieny. Elementárna kontaminácia mäkkej kože SAH sa niekedy stáva príčinou svrbenia a dokonca aj bolesti. Ale myslíme si, že táto téma by sa nemala rozvíjať, ste dospelá žena a budete nasledovať čistotu busty, však?

Ale prenikanie baktérií do oblasti SAC nie je vždy spojené s zanedbávaním prania. Zápalový proces môže spôsobiť akútne, trhavé bolesti a intenzívne horenie okolo bradavky. Keď sú hormóny riotous, patogénna mikroflóra je nekontrolovateľná. Preto pred menštruácia prsia môžu ublížiť veľmi veľa!

Osobitnú pozornosť si vyžaduje situácia, v ktorej sa proces neobmedzuje na nepohodlie. Ak máte:

 • zmenil farbu bradaviek,
 • zdalo sa odnímateľné,
 • koža je tenká a šupinatá,
 • deformácia hrudníka
 • koža vyzerala ako pomarančová kôra,
 • objavili sa vredy.

To je dôvod, aby som bežal k cicavcovi. Takéto príznaky hovoria o rakovine. Bolesť v tomto prípade sa objavuje v neskorších štádiách, kedy je ťažké zastaviť proces a potrebujete si poponáhľať. Opuch, krvavý výtok z papily a bolesť môžu byť znakom intraduktálneho papilomu. Hyperémia žliazových tkanív, opuch, akútna bolesť a horúčka hovorí o mastitíde.

Podobné príznaky sprevádzané ožiarením bolesti v ramene zo strany lézie, silným opuchom prsníka môžu signalizovať mastopatiu. Bolesť v oblasti SAH môže tiež hovoriť o galaktokeele (tvorba mastnej cysty). Rovnaké prejavy plus hematóm je známkou poranenia hrudníka.

Patológie, ktoré nesúvisia s bustou, môžu tiež spôsobiť bolesť:

 • ochorenia ženských pohlavných orgánov (napríklad polycystický vaječník),
 • narušenie štítnej žľazy,
 • nepravidelný sexuálny život
 • časté potraty.

To všetko je pre telo stresujúce, čo spôsobuje hypersenzitivitu bradaviek.

Toto uzatvára revíziu témy. Dúfame, že ste jasne vysvetlili príčiny nepohodlia v areáli areoly a stanete sa naším pravidelným čitateľom. Pozvite a priatelia na túto stránku pomocou tlačidla "Zdieľať".

Môže bradavky ublížiť pred menštruáciou: všeobecné informácie

Zvážte otázku, či bradavky môžu ublížiť pred menštruáciou z fyziológie. 90% žien udáva opuchy a zvýšenú citlivosť prsníka v predvečer kritických dní.

Zvýšenie objemu mliečnych žliaz je spojené s prípravou tela na tehotenstvo a dojčenie. Ale na 10. - 12. deň cyklu dochádza k zvýšenému uvoľňovaniu estrogénu, čo je dôvod, prečo sa prsník stáva hustejším. K stavu mierneho opuchu dochádza v dôsledku skutočnosti, že zväčšené tukové tkanivo obmedzuje cievy. Medzi inými príznakmi PMS u niektorých žien prevláda bolesť bradaviek, ktorá sa vyskytuje asi 2 týždne pred menštruáciou.

Ako dlho sú nepríjemné starosti závislé od aktivity maternice. Kontraktilná funkcia reprodukčného orgánu spôsobuje odmietnutie endometria, ktoré sa stáva zbytočným kvôli absencii tehotenstva a zníženiu citlivosti prsníka. Ak s výskytom menštruácie a po ukončení liečby pretrváva bolesť, je potrebné kontaktovať mamológa alebo gynekológa.

Ignorovať stabilné nepohodlie je nemožné, pretože bolesť bradaviek je jedným z príznakov mastodynia. V dôsledku hormonálnych porúch a malígnych zmien v tkanive prsníka sa vyvíja ochorenie prsníka.

Mastodynia prebieha vo viacerých formách:

 • Cyklické, s uvoľňovaním hormónov v celom MC.
 • Necyklický, nezávislý od hormonálnych výkyvov.
 • Fyziologické, spojené s prirodzenými procesmi ženského tela (puberta dievčaťa, tehotenstvo, zánik reprodukčných funkcií v vyvrcholení).
 • Patologické, vyvolané ochoreniami pohlavných orgánov, štítnej žľazy, všeobecnými zápalovými procesmi (akékoľvek ochorenia, ktoré ovplyvňujú stav prsných žliaz).

Hraničné stavy, ktoré spôsobujú mastodyniu, nie sú spojené s fyziologickými a patologickými faktormi. Vyvíjajú sa na pozadí dedičnej predispozície a použitia perorálnych kontraceptív, liekov, ktoré stimulujú ovuláciu, a iných prostriedkov.

Charakteristická bolesť v bradavkách

Ak sú bradavky pred menštruáciou neustále zranené a žena má v úmysle konzultovať s lekárom, mala by analyzovať všeobecný stav a povahu nepohodlia.

Mnohí pacienti nemôžu presne opísať príznak a sťažovať sa na podivné pocity v hrudníku a prekrvenie bradaviek. Nepohodlie sa zhoršuje kontaktom so spodným prádlom. Niektoré úľavy prichádza po odstránení podprsenky.

Na základe pacientových sťažností, vyšetrenia a hmatového vyšetrenia sú stanovené kritériá pre bolesť:

 1. Pre trvanie - krátke, dlhé.
 2. Podľa typu - ťahanie, boľavé, prasknutie atď.
 3. Distribúciou - lokalizovanou alebo prenášanou na iné stránky.
 4. Intenzitou - mierna, slabá, silná.
 5. Frekvenciou - konštantná alebo periodická.

Zistiť, prečo sa citlivé bradavky pred menštruáciou, je dôležité stanoviť spojenie nepohodlie s vonkajšími faktormi. Je možné, že reakcia mliečnych žliaz v období pred krvácaním sa zvyšuje v dôsledku dotyku, sexuálneho vzrušenia a kontaktu s vodou pri vykonávaní hygienických postupov.

Pri vyšetrení prsníka lekár hodnotí stav prsníka, venuje pozornosť farbe pokožky, prítomnosti vyrážky a deformácii bradavky. Do úvahy sa berie aj pravdepodobnosť výskytu predmenštruačného syndrómu. Týždeň pred nástupom menštruácie 75% žien pociťuje nielen bolesť bradaviek, ale aj nasledujúce nepríjemné príznaky:

 • Nespavosť.
 • Zlá nálada.
 • Edém končatín.
 • Podráždenosť.
 • Problémy s defekáciou.
 • Nevoľnosť.
 • Bolesti hlavy.
 • Neprimeraná úzkosť.
 • Prenikanie prsníkov ako počas tehotenstva.

U zdravej ženy všetky príznaky PMS zmiznú samy o sebe, keď nastane menštruačné krvácanie. Ale niekedy je diagnostikovaná dekompenzovaná verzia patológie, v ktorej pacient počas celého cyklu sprevádza nepríjemné pocity.

Bolesť bradavky pred menštruáciou: bezpečné príčiny

Ak sa v hrudníku periodicky objavujú svrbenia a citlivosť, pocit môže byť spojený s mechanickým pôsobením. Napríklad nekvalitná alebo nesprávne vybraná podprsenka stláča prsné žľazy a dráždi jemnú areálovú plochu a bradavky. Nepohodlie môže vyvolať príliš intenzívnu masáž prsníka alebo trenie tvrdou osuškou.

Mliečne žľazy môžu reagovať s bolesťou na produkty starostlivosti. Ak pokožka mydlom a gélom vyschne, na povrchu prsníka a bradavky sa objavia mikrotrhliny. Bolestivosť sa prejavuje v momente dotyku hrudníka alebo pri pohybe.

Ak žena používa nový prípravok na starostlivosť o telo alebo liek s nežiaducim alergickým účinkom, citlivosť bradaviek sa môže zvýšiť pred menštruáciou aj v ostatných dňoch cyklu.

Napríklad pri zmene klimatických podmienok, ak došlo k presunu z chladnej oblasti do horúcej krajiny, v hormonálnom systéme dochádza k nerovnováhe. Žena sa obáva závažných príznakov PMS vrátane bolesti bradaviek.

Škodlivé návyky, prepracovanosť, zlá výživa, konflikty, skúsenosti, ostré výkyvy telesnej hmotnosti ovplyvňujú celkový stav tela a reprodukčnú funkciu. Ženy, ktoré sú vystavené stresu alebo vášnivému tvaru tela, často čelia bolestivým obdobiam.

Ovariálna dysfunkcia

Správna funkcia vaječníkov závisí od stavu hypotalamicko-hypofyzárneho systému a hladín dvoch hormónov - stimulujúcich folikulov a luteinizácie.

Príčinou porušenia sú často zápalové alebo onkologické procesy, ktoré prebiehajú vo vaječníkoch. Patológia vedie k tomu, že bradavky zranené pred menštruáciou, krvácanie stráca pravidelnosť alebo sa úplne zastaví, ťahá bolesť v dolnej časti brucha.

Poruchy vaječníkov sú nebezpečné s neplodnosťou a potratom. Zvyšujú riziko endometriózy, mastopatie, polycystického ochorenia, rakoviny prsníka.

Mastitída je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje rôzne časti prsníka a spôsobuje bolesť.

Patológia prispieva k prenikaniu mikroorganizmov do postihnutej oblasti a vzniku hnisavého zápalu, ktorý je sprevádzaný slabosťou, bolesťou hlavy, horúčkou.

Príznaky mastitídy nie sú špecifické, takže je dôležité rozlišovať ochorenie od podobných stavov. Symptómy vyžadujúce okamžitú liečbu pre lekára:

 1. Napätie a bolesť.
 2. Opuchy a začervenanie.
 3. Výtok z bradaviek.
 4. Zvýšené regionálne lymfatické uzliny.
 5. Teplota kože je zvýšená (prsné tkanivo je teplejšie ako iné časti tela).

Onkologické procesy v raných štádiách sú asymptomatické.

Po určitom čase sú bradavky vtiahnuté alebo svrbené, prsia sa deformujú a vnútri je cítiť tesný uzol. Koža prsných žliaz vyzerá ulcerovaná alebo zmenšená. Hnisavý alebo krvavý výtok z bradavky. Počas metastáz, nádor prekonáva slabosť, chuť k jedlu sa zhoršuje a telesná teplota sa udržiava na subfebrilných eleváciách.

Fyziologické vlastnosti ako príčina bolesti

Predpokladá sa, že deväť z desiatich žien aspoň raz malo bradavky z prirodzených dôvodov pred menštruáciou. Dôvod pre takéto bolestivé pocity leží v rovine ženskej fyziológie. Zmeny v koncentrácii hormónov estrogénu a progesterónu pred menštruáciou vedú k proliferácii glandulárneho tkaniva prsných žliaz. Je to ďalší proces, rovnako ako budovanie endometria, ktoré je potrebné na prípravu ženského tela na tehotenstvo.

Koľko citlivých bradaviek bude pred menštruáciou závisí od životného štýlu ženy, jej zdravia, veku a ďalších faktorov. Rovnaký dôvod môže spôsobiť mierne brnenie v niektorých, silná bolesť v iných pri najmenšom dotyku, a ešte iní si nič nevšimnú. Nejde o chorobu, ale o rôzne reakcie na rovnakú prirodzenú situáciu.

Ak dôvod spočíva v zmene hormonálneho pozadia, potom by mala bradavková bolestivosť úplne zmiznúť po ukončení menštruácie.

V dôsledku rovnakých hormonálnych zmien dochádza k opuchu prsníka. To vedie k vytvoreniu ďalšieho tlaku na neurovaskulárne vlákna. V dôsledku toho sa zvyšuje citlivosť bradaviek a stávajú sa ešte bolestivejšími.

Ak sa gravidita nevyskytne, atrofia glandulárneho tkaniva a objem prsníka sa zníži. Telo chápe, že laktácia a kŕmenie dieťaťa nebude, a preto musí byť prípravok zrušený. Bradavky pred menštruáciou môžu pravidelne ublížiť, ale môžu tiež raz za rok. Často gynekológ zaznamenáva takéto pocity na prejavy PMS.

Bolesť je tak silná a nepríjemná, že môže existovať názor na prítomnosť ochorenia. Intenzívna bolesť však môže byť aj variantom normy.

Kedy premýšľať o chorobe

Odpoveď na otázku, prečo bradavky bolí pred menštruáciou, možnosť patológie nemožno ignorovať. Štatistiky hovoria, že takáto pravdepodobnosť je malá, ale zjavne ju nemožno vylúčiť.

Stojí za to premýšľať o možnosti ochorenia v nasledujúcich situáciách:

 • bradavky pokračujú v zranení po ukončení menštruácie,
 • spolu s bolestivými pocitmi sa objavujú ďalšie rušivé príznaky (nevoľnosť, bolesť hlavy, horúčka, zvýšená citlivosť iných orgánov atď.),
 • bolesť je zvláštna (príliš intenzívna, paroxyzmálna, dáva do iných častí tela),
 • objavenie sa bolesti sa neviaže na fázu ženského cyklu. Normálne, ak bradavky bolí týždeň pred menštruáciou. Všeobecne platí, že aj dva týždne pred menštruáciou, môže bradavky ublížiť. Takáto bolesť by sa mala objaviť približne v rovnakom čase. Ak sa nepohodlie prejavuje v rôznych fázach cyklu, potom stojí za to premýšľať o možnej patológii.

Prejav možných situácií je dôvodom na zamyslenie sa nad možnou patológiou. Je však stále príliš skoro na to, aby ste sa dostali k lekárovi, pretože niektoré choroby môžu byť odstránené symptómami. Tiež nezabudnite na iné dôvody, ktoré môžu spôsobiť bolestivosť bradavky pred kritickými dňami.

Možné patologické príčiny

Akonáhle sa dievča zamyslí nad možnosťou výskytu ochorenia, najprv príde mastopatia. Najviac sa bojí, keď sa objaví bolesť v hrudi. Hoci nádor a benígne, ale dáva veľa problémov.

Je veľmi ťažké diagnostikovať mastopatiu pre boľavé bradavky, pretože toto ochorenie je charakterizované bolesťou, ktorá je prepojená s ženským cyklom. Citlivosť bradaviek pred menštruáciou sa zvyšuje v dôsledku skutočnosti, že tukové tkanivo je nahradené spojivovým tkanivom a priemer krvných ciev sa zmenšuje. Všetky tieto procesy na hrudníku vedú k vzniku edému (opuch trvá dlhšie ako obvykle).

Výtok z bradavky do menštruácie je jedným zo znakov mastopatie. Takáto situácia si vyžaduje odvolanie sa na lekára, ktorý už odstránil alebo potvrdil hroznú domnienku.

Zápalové procesy v bradavkách môžu tiež spôsobiť bolesť. Nezabudnite na onkológiu a problémy s endokrinným systémom. Tieto patológie sa môžu prejaviť podobným spôsobom, aj keď zriedkavo. Problém sa môže vyskytnúť v dôsledku polycystických vaječníkov. Väčšina ochorení ženských pohlavných orgánov môže viesť k zvýšeniu citlivosti na bradavky.

Často to nefunguje na určenie choroby sám o sebe, čo vedie k bolesti v bradavkách pred menštruáciou. Preto si nečítajte čajové lístky. Ak je podozrenie na ochorenie, potom je potrebné ísť do gynekológa.

Iné príčiny, ktoré nesúvisia s chorobami.

Môžu bradavky ublížiť pred menštruáciou, nie kvôli patológii a nie kvôli prirodzeným zmenám v tele? Samozrejme, že áno.

 1. Bolesť môže byť spôsobená hormonálnymi kontraceptívami alebo liekmi na plodnosť. Tieto lieky spôsobujú hormonálnu nerovnováhu a tým zvyšujú citlivosť bradaviek.
 2. Vaječníky začali pracovať nesprávne (nezáleží na dôvode zlyhania v ich práci). Obnovenie normálnej funkcie vaječníkov vedie k vymiznutiu bolesti.
 3. Vzácny a nepravidelný sexuálny život vedie k hromadeniu hormónov v krvi žien. Ich prebytok je plný následkov.
 4. Malá hladina progesterónu, bez ohľadu na to, z akého dôvodu.
 5. Bolesť bradaviek pred menštruáciou sa môže vyskytnúť v dôsledku vonkajších podnetov (aktívny opálenie, tuhý uterák, úzka podprsenka atď.).
 6. Intímne hygienické chyby. Môže existovať negatívna reakcia na intímny gél alebo iné prostriedky hygieny.

Ako môžete pomôcť sami

Ak je bolesť tolerovateľná, ale prináša určité nepríjemné pocity, potom existuje niekoľko odporúčaní, ako pomôcť sami. Všetci pracujú bez ohľadu na to, či bradavky bolí 10 dní pred menštruáciou alebo deň. Musíte však vziať do úvahy individuálne charakteristiky každého organizmu. Ak je bolesť v bradavkách je tak silný, že chcete vziať lieky proti bolesti, potom musíte ísť k lekárovi.

Poznamenajte si nasledujúce odporúčania:

 • nepoužívajte lieky, ktoré Vám lekár predpísal,
 • vyhnúť sa stresovým situáciám
 • vzdať sa alkoholu a tabaku,
 • minimalizovať kontakt s bradavkami akýchkoľvek predmetov
 • neprechladzujte
 • Urobte si relaxačný kúpeľ
 • vyradiť kofeín a korenené jedlá.

Realizácia týchto jednoduchých tipov uľahčí stav nielen pred začiatkom menštruácie, ale aj pred koncom. Сразу стоит отметить, что это не самолечение, а лишь создание благоприятных условий для своего тела.Keď sa bradavky zväčšia pred menštruáciou a spôsobia značné nepohodlie, mnohí začnú vyskúšať metódy tradičnej medicíny, samoliečenia. Nie je potrebné to robiť, pretože vo väčšine prípadov problém nie je spojený s chorobou, a ak je, potom by mal byť určený kvalifikovaným špecialistom.

Ak sa bolestivé pocity objavia z cyklu do cyklu, stávajú sa silnejšími alebo intenzívnejšími, potom nie je nič lepšie ako konzultovanie s gynekológom.

Problémy s močovým mechúrom spôsobujú značné nepohodlie. Cystitída pred menštruáciou je dosť častá. Zhoršenie problému je spôsobené zmenami [...]

Bolestivý stav tela, v ktorom človek nemôže zaspať alebo spať normálne, sa nazýva nespavosť. Vzniká z rôznych dôvodov, [...]

Pre každé dievča je mimoriadne dôležitá osobná hygiena, najmä počas menštruácie. Najobľúbenejšie hygienické výrobky počas menštruácie sú už mnohé […]

Každá žena by mala úzkostlivo sledovať všetko, čo sa jej stane počas menštruácie. Venujte pozornosť nielen [...]

Stav cyklu a prsníka

Ako sa vaječník formuje vo vaječníku, hormonálny systém ženy sa začína obnovovať: produkuje sa viac ženských hormónov, najmä estrogénov. Sú nevyhnutné na prípravu celého tela pre nadchádzajúce pôrod.

V prvom rade je maternica pripravená: endometrium postupne rastie, aby sa zabezpečilo spoľahlivé uchytenie oplodneného vajíčka. Ak v dôsledku toho nedôjde k oplodneniu, sliznica sa odchýli od „zbytočnosti“ a začne menštruačné krvácanie.

Tento prípravok ovplyvňuje nielen maternicu, ale aj mliečne žľazy. Ešte pred začiatkom tehotenstva sa ženské telo začína meniť, takže v budúcnosti je dojčenie čo najúčinnejšie.

Estrogény ovplyvňujú tkanivá prsných žliaz, a to tuk. Pod vplyvom hormónov začína rásť, čo vedie nielen k zvýšeniu veľkosti prsníka, ale aj k bolestivým pocitom. Stáva sa objemnejším, tukové tkanivo stláča krvné cievy - teda stav mierneho opuchu. Bradavky sa stávajú citlivejšími. Zvyčajne sú tieto javy pozorované až do 10 mesiacov, plus alebo mínus 3-4 dni.

S nástupom menštruácie, mnoho žien cítiť hrudníka nepohodlie, otravné bolesti v dolnej časti brucha, všeobecná malátnosť. Bližšie k svojmu koncu zmiznú všetky nepríjemné príznaky a hrudník znovu získa svoj pôvodný tvar a stav. Pocity v oblasti bradavky sa tiež normalizujú. Inými slovami, boľavé bradavky a prsné žľazy pred menštruáciou sú jedným zo znakov predmenštruačného syndrómu, ktorý nie je patológiou a nevedie k rozvoju akýchkoľvek ochorení.

Dôvod na to, aby sa vyplašil

Ešte závažnejšie je, že je potrebné liečiť situáciu, keď bolesti v bradavkách a fáze menštruačného cyklu nie sú navzájom prepojené. Takýto symptóm môže byť prejavom rôznych chorôb a porúch. Bolesť bradaviek po menštruácii môže byť vyvolaná znakmi životného štýlu ženy alebo závažnejšími poruchami:

 • Nepravidelný sexuálny život. Pri dlhodobej abstinencii v ženskom tele môže byť akumulácia hormónov, čo nakoniec vedie k hormonálnemu narušeniu a rozvoju zápalových procesov.
 • Endokrinné poruchy. A opäť, na vine sú hormóny, ktorých nerovnováha ovplyvňuje stav prsníka ako celku a citlivosť bradaviek.
 • Ovariálna dysfunkcia. To vedie k zlyhaniu pri produkcii hormónov.
 • Zápalové a infekčné ochorenia pohlavných orgánov.
 • Prítomnosť ochorení prsníka, napríklad mastopatia, myómy alebo rakovina.

Normálne, bolestivé pocity, ktoré nastanú pred menštruáciou zmiznú po ich ukončení. Tvárou v tvár boľavé bradavky po menštruácii, musíte sa poradiť so svojím lekárom a byť vyšetrený na akékoľvek porušenie. Ak zistený problém súvisí s hormonálnymi poruchami, liečba sa bude zaoberať gynekológom-endokrinológom. V závislosti od individuálnych charakteristík ženského tela budú predpísané určité hormonálne prípravky.

Ťažšia je situácia, keď príčinou bolesti je prítomnosť ochorení hrudníka. Pre ich diagnózu bude potrebné prejsť testami, podstúpiť ultrazvuk a prípadne mamografiu.

Liečba ochorení prsníka bude tiež spojená s hormonálnymi liekmi, ale možno aj mierne odlišným spektrom. Po ukončení kurzu a odstránení ochorenia sa obnoví normálna citlivosť a stav prsníka, zmiznú nepríjemné pocity v bradavkách.

Zmierniť bolesť

Ak sa po vyšetrení gynekológom a špecialistom na prsníky zistilo, že bolesť bradaviek je jedným z prejavov PMS, žena môže mierne zmierniť nepohodlie. Možné lieky:

Musia byť užívané jednorazovo, nie priebežne a len vtedy, ak bolesť prináša skutočné nepríjemnosti.

Pomoc na zmiernenie príznakov PMS môže tiež:

 • Teplý (nie horúci!) Kúpeľ s morskou soľou alebo éterickými olejmi. Tento postup má relaxačný účinok na celé telo, upokojuje sa. Je obzvlášť účinné, aby sa kúpal v noci, ak po ňom okamžite ísť spať.
 • Ak dlhá úprava vody nie je podľa vašich predstáv, môžete sa obmedziť na teplú sprchu. Vytvára masážny efekt, urýchľuje prietok krvi, vrátane hrudníka.
 • Využite rôzne bylinné čaje. Odvar z harmančeka, medovky, tymiánu nielen zmierniť bolesť, ale aj upokojujúci účinok na nervový systém.
 • Po vystopovaní bodu, v ktorom bode pred menštruáciou sa objaví bolestivosť bradaviek, sa žena môže vopred pripraviť na to, aby bolesť opäť oslabila. Aby ste to dosiahli, mali by ste sa snažiť vyhnúť sa stresu a stresu, nie zanedbávať spánok, jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia.
 • Je dôležité chrániť prsné žľazy pred podchladením. Vo všeobecnosti sa akékoľvek fyzické stimuly počas tohto obdobia zdvojnásobia.
 • Odmietnutie zlých návykov postupne zníži úroveň bradavky a bolesti na hrudníku pred menštruáciou. Bolesť je dôsledkom nestability hormonálneho pozadia a fajčenie a alkohol nepriaznivo ovplyvňujú jeho stav.

Hlavné dôvody

Existuje niekoľko dôvodov, prečo bradavky bolí pred menštruáciou. Hlavné sú:

 1. zvýšená produkcia estrogénu pred kritickými dňami,
 2. vývoj niektorých ochorení prsníka (mastopatia, zápal hrudníka atď.),
 3. poruchy endokrinného systému alebo iných telesných systémov.

Estrogén, obzvlášť rýchlo produkovaný počas ovulácie, má silný účinok na telo ako celok, ako aj na hrudník. Mnoho žien si všimne zmeny s prsníkmi v niektorých chvíľach a dňoch menštruácie. Môže sa stať veľmi elastickým, zväčšiť veľkosť, prípadne meniť farbu bradaviek. Je to dôsledok zvýšenia produkcie ženského hormónu, ktorý vrcholí asi dva týždne pred začiatkom menštruácie a jedným z možných vysvetlení z dôvodu, prečo bradavka bolí. Hormon je určený na prípravu prsníka na pôrod, laktáciu. Srdcom ženských prsníkov je tukové tkanivo, ktoré slúži ako zásoba živín počas kŕmenia.

Zvýšenie estrogénu spôsobuje stimuláciu rastu tukového tkaniva, opuchy, zväčšené žľazy, bolestivosť bradaviek. Intenzita prejavu takéhoto procesu závisí od veku ženy, fyziologických vlastností, zdravotného stavu, životného štýlu.

Niekedy nie je zrejmý vzťah medzi menštruáciou a nepohodlím v bradavkách, čo môže byť znakom prítomnosti alebo vývoja špecifického ochorenia prsníka. Najčastejšie je táto mastopatia benígnym ochorením prsníka, pri ktorom dochádza k nadmernému rastu tkanív, bolesti a niekedy sa tekutina vylučuje z bradaviek.

S mastopatiou je bolestivosť bradaviek často prepojená s menštruačným cyklom, s procesmi nahradenia tukového tkaniva spojivovým tkanivom, pričom sa súčasne zvyšuje počet krvných ciev v hrudníku a znižuje sa lumen medzi nimi. Ale s mastopatia, opuchy žliaz sa javí dlhšie, než s obvyklým opuchom spojeným s ovuláciou, bolesťový syndróm (mastodynia) je jasnejší. Pri výtoku z bradaviek pred menštruáciou (najmä krvou) sa vyžaduje neodkladná konzultácia s mamológom.

Iné faktory, ktoré spôsobujú pocit bolesti v bradavkách a hrudníku, sú zvyčajne spojené so zápalovými procesmi, abnormalitami v endokrinnom systéme, reprodukčnom systéme, rakovine. V žiadnej situácii by ste nemali návštevu lekára odložiť.

Aký dôvod môže ešte spôsobiť bolesť bradavky? Odpoveď na túto otázku úzko súvisí s citlivosťou ženského prsníka, ktorého koža je veľmi jemná, obsahuje mnoho nervových zakončení, plexusy a môže individuálne reagovať na akékoľvek vonkajšie podnety, najmä pred začiatkom kritických dní, kedy sa citlivosť žliaz zvyšuje ešte viac.

Takéto dráždivé látky zahŕňajú individuálne reakcie na:

 • nedostatok osobnej hygieny,
 • podprsenka (príliš úzka, syntetická, atď.), hrubé uteráky,
 • vystavenie slnečnému žiareniu, meniacim sa klimatickým podmienkam
 • drastická strata hmotnosti alebo prírastok hmotnosti
 • stresujúce situácie
 • používanie liekov (np, hormonálne lieky),
 • použitie kozmetických výrobkov (krémy, iné výrobky na starostlivosť o pokožku tela) alebo chemikálie pre domácnosť (pracie prášky, bielidlá).

V takýchto situáciách môže riešenie problému spočívať v eliminácii vyššie uvedených faktorov (70% všetkých prípadov) alebo v ďalšej návšteve dermatológa, ktorý môže odporučiť špeciálne zvlhčovače (masti, krémy).

Pin
Send
Share
Send
Send