Vitálny

Keď prídu a čo bude mesačne počas laktácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Mesačná laktácia môže chýbať alebo je nepravidelná. Navyše prvý a druhý prípad sa považujú za normálne. Čo sa deje v ženskom tele, prečo nie sú žiadne obdobia počas dojčenia?

Koncepcia laktácie

Prsné žľazy sa pripravujú na dojčenie svojho nenarodeného dieťaťa od začiatku tehotenstva. Potom žena objaví zväčšenie prsníkov, citlivosť prsníkov, uvoľňovanie malých kvapiek bielej farby počas celého obdobia tehotenstva. Po narodení dieťaťa dostane telo signál na zlepšenie uvoľňovania mlieka na laktáciu. U žien, ktoré porodili prvýkrát, sa mlieko objavuje v dostatočnom množstve po dobu 3 dní. Do tohto procesu je zapojené celé telo. Vzhľad mlieka je ovplyvnený hormónmi, stavom nervového systému, blahobytom dieťaťa. Produkcia mlieka reguluje mozog prostredníctvom určitých hormónov. Množstvo mlieka vylúčeného na dojčenie závisí od dobre koordinovanej práce prolaktínu, oxytocínu.

Prolaktín je zodpovedný za množstvo vyrobeného mlieka. Signál vstupuje do mozgu počas laktácie. Nová podstatná časť dojčenia sa vyrába od 3 do 7 hodín. Preto je veľmi dôležité ranné dojčenie.

Oxytocín je potešený hormón. Jeho vývoj závisí od emocionálneho stavu ženy. Hormon je zodpovedný za odtok mlieka z prsníka počas sania, bez laktácie. Ak je žena napätá, nervózna, odtok je ťažké, dieťa nemôže dostať jedlo, a žena robí závery - nie je dostatok mlieka v prsníku. Je veľmi dôležité odložiť všetky rušivé myšlienky, problémy počas dojčenia. Potom sa celý proces laktácie uskutoční podľa očakávania.

Vzťah laktácie a menštruácie

Prolaktín vo veľkých množstvách inhibuje tvorbu pohlavných hormónov pri dojčení. V dôsledku toho sa vajíčko nevyvíja, nedochádza k ovulácii. Reprodukčný systém nemôže plne fungovať. Všetky snahy tela sú zamerané na produkciu mlieka, dojčenie.

6 mesiacov po pôrode, pediateri odporúčajú podávať doplnkové potraviny dieťaťu. Potom sa množstvo mlieka znižuje s nárastom potravy konzumovanej dieťaťom. Žena začne kŕmiť svoje dieťa namiesto dojčenia. Mozog dostáva signál, že je potrebné menej mlieka. Znížené hladiny prolaktínu. Súčasne sa zvyšujú ženské pohlavné hormóny - estrogén, progesterón. Vaječná bunka dozrieva, dochádza k ovulácii. Prvé obdobia po pôrode sa objavujú približne v 8 mesiacoch. A ako bude menštruačný cyklus formovaný v budúcnosti závisí od mnohých faktorov. Pretože hormonálne pozadie stále nie je stabilné, je možné oneskoriť mesačný priebeh počas laktácie o 3 mesiace.

Nie je mesačne počas laktácie

Dojčenie je prirodzený proces, ktorý trvá približne 1 rok. Ale žena môže pokračovať v kŕmení dieťaťa do 2 rokov. Obdobie vzniku menštruačného cyklu závisí od trvania dojčenia. Čím rýchlejšie odchádza do krmiva, tým skôr začne jej obdobie.

Telo každej ženy je individuálne. Rôzne životné podmienky, emocionálne prostredie. Nervozita, problémy vo vašom osobnom živote vedú k zníženiu množstva materského mlieka. To znamená, že počas laktácie sa nesmú vyskytovať žiadne mesačné obdobia od 1 do 16 mesiacov. Nastala situácia, keď mesačné kŕmenia pre celý rok boli raz. Alebo ísť nepravidelne. Všetko kvôli nestabilným hormónom. Situácia sa považuje za normálnu s prítomnosťou menštruácie počas laktácie a v jej neprítomnosti. Nenechajte sa prekvapiť nezrovnalosťami cyklu. Začne sa zotavovať úplne, keď žena prestane kŕmiť dieťa úplne. Keď je prolaktín významne znížený v množstve. Vysoká pravdepodobnosť výskytu menštruácie v procese dojčenia, ak matka prestane kŕmiť v noci.

Kedy by mala menštruácia začať po pôrode

Bezprostredne po narodení dieťaťa je žena konfrontovaná s rôznymi situáciami. Obdobie zotavenia menštruačného cyklu závisí predovšetkým od množstva vyprodukovaného mlieka, od dĺžky dojčenia.

 1. Menštruácia sa má začať v 8 mesiacoch po pôrode, keď sa podáva po 6 mesiacoch.

 2. Prítomnosť menštruácie a potom ich dlhotrvajúca neprítomnosť počas dojčenia nie je alarmujúcim symptómom.
 3. Nezáleží na tom, ako sa narodilo dieťa - prirodzeným pôrodom alebo cisárskym rezom.
 4. S kombinovaným kŕmením sa môže začať už 3 mesiace po pôrode. Ich oneskorenie do 6 mesiacov sa však považuje za súčasť normy, pokiaľ žena neprestáva dojčiť.
 5. Obdobie medzi začiatkom mesiaca v období dojčenia a nasledujúcou menštruáciou sa pohybuje od 1 do 6 mesiacov.
 6. Vzhľadom na dlhé zotavenie hormonálneho pozadia v tele ženy môže menštruácia po ukončení dojčenia chýbať do 1 roka.
 7. Po ukončení nočného dojčenia sa hladina prolaktínu znižuje, množstvo mlieka klesá. Rýchlejšie mesačné zobrazenie.

 8. V procese dojčenia sa periódy líšia počtom, trvaním. Menštruačná laktácia trvá menej ako obvykle, výtok je často skromný.

Ak chcete rýchlo obnoviť menštruačný cyklus po ukončení dojčenia, je potrebné jesť správne, sledovať režim odpočinku, spať, nebuďte nervózny. Všeobecne platí, že trvá asi 8 mesiacov obnoviť telo po pôrode. Ak by ste mali začať Vaše obdobie, môžete sa opýtať svojho lekára. Je potrebné prediskutovať každú situáciu týkajúcu sa zdravia vosového špecialistu. Navštívte lekára by mal byť mesiac po pôrode. Potom, podľa svedectva lekára, podľa vlastného uváženia. Mesačne zotavené do 2 rokov po narodení. Môže sa líšiť od menštruácie, ktorá bola pred tehotenstvom.

Po pôrode

Po narodení dieťaťa sa telo ženy znovu prestaví - zmeny sa týkajú nielen pohlavných orgánov, hormonálneho systému, ale aj všetkých tkanív. Vypúšťanie po pôrode je ukazovateľom hladkého obdobia po pôrode. Počet a povaha ich výrazne odlišná od normálnej menštruácie v prvom mesiaci:

 • Prvých pár hodín, Počas prvých hodín exkrécie sú hojné zrazeniny. V tomto čase je puerperal monitorovaný zdravotníckym personálom, ktorého úlohou je včas identifikovať porušenia a komplikácie. By mal alarm: silné krvácanie, veľký počet zrazenín. V tej dobe, žena si všimne nagging bolesť v bruchu, ktoré naznačujú zníženie maternice.
 • Ďalších sedem až desať dní, Od druhého dňa sa výtok nazýva lochia. Je to zmes endometriálneho tkaniva, prvkov fetálnych membrán, krvi. Alokácia je pomerne bohatá, ale má tendenciu klesať. Môže sa zvýšiť počas dojčenia v dôsledku uvoľnenia oxytocínu, kontrakcie maternice a vypudenia lochie z dutiny.
 • Do konca týždňa môže žena používať bežné podložky, ale používanie tampónov počas prvého mesiaca po pôrode je zakázané.
Trvanie lohii a ich farba
 • Zvyšok času, Postupne sa charakter lohii stáva rozmazaním - to je už mizerný, rozmazaný výtok, hnedej farby s pruhmi narastavej a zmesi hlienu. Predpokladá sa, že nemusia existovať deň alebo dva, a potom sa objavia malé ťahy.

Normálne, prepustenie po pôrode nemôže trvať dlhšie ako 42-45 dní. Dlhšie sú znakom vážnych komplikácií.

Kedy bude prvá menštruácia s HB

Ak novovzniknutá matka aktívne vykonáva dojčenie a pravidelne aplikuje dieťa na mliečne žľazy alebo dekantujúce mlieko, čas nástupu prvej menštruácie môže byť odlišný a vo veľkej miere závisí od fyziologických vlastností ženy. Prvá menštruácia je povolená a po mesiaci alebo dvoch, rovnako ako po dvoch alebo troch rokoch, ak je čas tentokrát dieťa pravidelne nasáva mlieko.

tiež keď menštruácia začne počas dojčenia, je ovplyvnená: t

 • Má matka kŕmiť dieťa v noci, Čím častejšie žena v noci položí svoje dieťa na hruď, tým viac signálov vstupuje do jej mozgu, viac prolaktínu sa vyrába v hypofýze, čo inhibuje tvorbu FSH, rast nových folikulov a výskyt menštruácie. Ak sú intervaly medzi podávaním viac ako 3 hodiny - menštruácia môže nastať skôr.

Najdlhšie obdobia chýbajú v tých, ktorí praktizujú metódu „hniezdenia“ - spí s dieťaťom v tej istej posteli alebo pri každom prebudení, plače. Ak sa žena snaží neskrmovať dieťa v intervale od 3 do 6 v noci, v čase najväčšej aktivity prolaktínu, jeho hladina tiež klesá a množstvo mlieka klesá, prirodzený cyklus sa zotaví rýchlejšie.

 • Či sa používajú zmesi, Ak z nejakého dôvodu ženské mlieko nestačí, je potrebné dodatočne kŕmiť dieťa umelými zmesami, dokonca raz denne, ale cyklický charakter signálov do mozgu je narušený. V dôsledku toho sa hladina prolaktínu znižuje, funkcia vaječníkov a menštruačný cyklus sa obnovujú rýchlejšie.
 • Injikovalo sa krmivo, Podobný jav so zavedením strúhanky ďalších potravín - obilnín z obilnín, zeleniny a ďalších možností, ktoré sa zvyčajne praktizuje 5-6 mesiacov života.

Aké sú mesačné laktácie

Počet, trvanie a iné charakteristiky menštruácie u ženy sa môžu líšiť - to všetko závisí od individuálnych charakteristík ženy, ako aj od toho, ako pôrod pokračoval. Možno nasledujúce:

 • Objemom stratenej krvi, Bez ohľadu na akékoľvek faktory podľa počtu menštruačných tokov po začiatku menštruácie by nemala prekročiť 150 ml počas celého obdobia kritických dní. V priemere 10-20 ml za deň, maximálne - 50. Ak máte použiť vankúšiky "maxi" a trvajú hodinu alebo dve, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, aby ste vylúčili krvácanie a iné komplikácie.

Žena by si však mala uvedomiť, že po pôrode môže byť množstvo prepustenia iné ako pred pôrodom. Najmä ak boli ťažké - dlhodobo, s komplikáciami, bola vykonaná nejaká manipulácia (kyretáž, manuálne vyšetrenie, oddelenie placenty) alebo cisársky rez. To všetko môže ovplyvniť kontraktilitu maternice, povahu jej krvného zásobovania.

 • Zvýšenie / zníženie bolesti, Ak bola menštruácia ženy sprevádzaná bolesťou pred tehotenstvom, s najväčšou pravdepodobnosťou zostanú rovnaké aj po ňom. Aj keď v niektorých prípadoch novo vyrobené matky hovoria, že „ľahká“ menštruácia nie je pre nich charakteristická. A naopak - niektorí hovoria, že prvých pár cyklov musí mať aj analgetiká, čo je nezvyčajné a trochu mätúce.

Výskyt bolesti počas menštruácie je povolený po dobu 3-6 mesiacov, ak bol vykonaný rez cisárskym rezom (to je, ako sa objavili jazvy na maternici, adhézie, ak sa to prejavilo), ak sa vyskytli závažné praskliny krčka maternice, pošvy a hrádze, ak po pôrode Námorné sily (toto sa praktizuje veľmi zriedka podľa prísnych indikácií). Tiež bolesť počas kritických dní môže sprevádzať endometriózu, myóm maternice, zápal v maternici a prívesky.

V týchto prípadoch častejšie celý stav sprevádza niečo iné - patologické sekréty, zvýšenie telesnej teploty. Ak má žena vážne gynekologické problémy (napríklad veľké myómy, tumory vaječníkov) a počas menštruácie po pôrode nemá typickú bolesť, okamžite vyhľadajte lekára.

 • Pravidelnosť. V ideálnom prípade, s obnovou menštruácie po pôrode, cyklus by mal byť pravidelný 3-6 mesiacov, ak to bolo „o hodinu“ a skôr. Je extrémne zriedkavé, aby sa menštruácia po pôrode stala pravidelnou, ak sa pred tehotenstvom vyskytli pravidelné poruchy.

Ak sa ženská menštruácia zotavila, ale stále je nepravidelná, v intervale 21-35 dní, môžeme to predpokladať až do ukončenia dojčenia.

Čo robiť, ak sú dávno preč

Ak žena pokračuje v dojčení dieťaťa viac ako šesť mesiacov a nie je menštruácia, je pravdepodobné, že ide o fyziologický znak. Niektorí argumentujú, že ich cyklus sa obnovil až po 3-6 mesiacoch po úplnom ukončení laktácie. Môžu však existovať aj iné dôvody:

 • Nové tehotenstvo, Ak sa ženská menštruácia ešte nezotavila, počatie môže nastať kedykoľvek, keď sa vaječníky stanú aktívnymi. Faktom je, že pre úspešné oplodnenie je nutná ovulácia, ak sa nevyskytne, prídu mesačné.

Stáva sa však, že pri prvej ovulácii dochádza k počatiu a tehotenstvu a žena verí, že kritické dni sa nevyskytujú v dôsledku dojčenia. Preto sa pri pravidelnej sexuálnej aktivite po troch mesiacoch po pôrode odporúča používať antikoncepciu - hormonálne pilulky na ošetrovateľstvo (napríklad Lactinet), vnútromaternicové pomôcky a iné.

 • Hormonálne poruchy. Zvýšenie hladín prolaktínu (často ženy čelia tomuto stavu pred tehotenstvom) v období po pôrode môže tiež viesť k dlhým oneskoreniam. Nadmerné hladiny estrogénov v „dobre milovaných“ mamičkách môžu tiež viesť k poruchám v dôsledku skutočnosti, že androgény sú v tukovom tkanive transformované na estrogény. Čím vyššia je telesná hmotnosť, tým vyššia je hladina estrogénu v nej, čo nie je vždy dobré.

Tiež, štítna žľaza má vplyv na čas začiatku menštruačného obdobia - neskoré odhalenie porušenia môže viesť k poruchám cyklu.

 • Poruchy hypofýzy, Ťažký pôrod (s veľkou stratou krvi), preeklampsia na konci tehotenstva, preeklampsia a eklampsia môžu viesť k narušeniu dodávky krvi do hypofýzy mozgu až do jej nekrózy. Sheehanov syndróm sa vyvíja - ženská menštruácia chýba, je tu obezita, porucha štítnej žľazy. Ide o závažné ochorenie, ktoré vyžaduje celoživotnú hormonálnu substitučnú liečbu.
 • Stresové podmienky, Príliš citlivé a citlivé matky sú postihnuté novými životnými podmienkami - nedostatkom spánku, úzkosťou, rozdielmi v rodine. To môže tiež spôsobiť nedostatok menštruácie.
 • Prevedené operácie. Ak ženy počas pôrodu alebo bezprostredne po tom, čo podstúpili akúkoľvek dodatočnú operáciu maternice alebo príveskov (odstránenie uzlín, tela maternice, vaječníkov), možno v tom spočíva dôvod - treba to skontrolovať u svojho lekára.

Odstránenie tela maternice

Faktory ovplyvňujúce nástup menštruácie

Keď prvé obdobia idú po pôrode, závisí od mnohých podmienok. Dôležité je nasledovné:

 • Kojí žena? Čím častejšie a dlhšie žena kladie svoje dieťa na hruď, tým je pravdepodobnejšie, že sa začnú neskôr. Použitie zmesí, doplnkových potravín, opustenie nočných krmív sa blíži cyklu regenerácie.
 • Telesná hmotnosť po pôrode, Ak žena získala veľa kilogramov po pôrode a nemala čas ich stratiť, môže to ovplyvniť cyklus - jej obdobia sa často stávajú hojnými, dlhotrvajúcimi a nepravidelnými.
 • Ako si zvykla na nový obrázok, Ak žena necíti starostlivosť a podporu svojich blízkych, toto všetko ju vystavuje ešte väčšiemu stresu. A to je vážny zásah do práce v hypofýze mozgu, môže byť príčinou menštruačných porúch.
 • Obnovilo sa telo, Ak pôrod bol ťažký, s väčšou stratou krvi alebo operatívny, a tehotenstvo bolo komplikované, okamžite po vzhľad dieťaťa, mali by ste premýšľať o zotavenie - patrí dávkované cvičenie, pričom vitamíny, poradenstvo terapeut v prípade potreby.

Je možné určiť čas prvej menštruácie po pôrode

Pre mnoho žien je zaujímavé pre účely antikoncepcie alebo naopak pre plánovanie. Nie je však vždy možné uhádnuť alebo cítiť (zmenou nálady, sexuálnej túžby, povahy vaginálneho hlienu), najmä ak žena pokračuje v dojčení. Prvú ovuláciu môžete sledovať a mesačne predpovedať:

 • Vynesie sa bazálna teplota - bez ovulácie bude monotónna, akonáhle sa objaví vzostup, mali by ste premýšľať o možnej ovulácii. Odporúča sa zostaviť rozvrh najskôr jeden mesiac alebo dva mesiace po pôrode.
 • Špeciálne skúšky, Môžu byť vykonané s periodicitou aj po skončení lohii.
 • Ultrazvukové vyšetrenie panvy, V porovnaní s predchádzajúcimi „domácimi“ metódami v tomto prípade bude potrebné konzultovať s odborníkom. Robiť ultrazvuk bude mať každé dva až tri týždne. Objav rastúceho folikulu je jasným signálom hroziacej ovulácie.

Vynesenie bazálnej teploty

Ako sú mesačné a laktácie kombinované

Existuje veľa kontroverzií a nesprávneho posúdenia vzťahu medzi menštruáciou a dojčením. Odpovede na niektoré otázky sú uvedené nižšie:

 • Je laktácia prijateľná, ak sa cyklus už zotavil, Keď žena dráždi bradavky, oxytocín sa uvoľňuje reflexívne, čo stimuluje kontrakciu maternice. To je prevencia krvácania počas menštruácie. Также такой гормональный фон предупреждает рост миоматозных узлов уменьшается выраженность эндометриоза, хотя последнее суждение активно дискутируется в последнее время. Поэтому для мамы лактация однозначно полезна.
 • Молоко «горчит» во время критических дней, Mnohé ženy si všimli, že mlieko „v týchto dňoch“ sa stáva menej a deti si počas obdobia nečinia svoje prsia a dokonca ich odmietajú. Možno, že na úrovni feromónov, drobky poznamenáva niečo pre seba, ale on nebude mať významné odchýlky, nieto Colic.
 • Dlhé krmivo je škodlivé pre ženy a deti. WHO odporúča, aby sa toto obdobie urobilo čo najdlhšie, najmenej 2,5 roka. Moderný životný štýl žien to však vždy nedovoľuje, je dôležité, aby „pod ochranou jej matky“ bolo dieťa aspoň prvých šesť mesiacov života.

A tu viac o tom, prečo môžu byť prerušované obdobia.

Dojčenie - príroda vytvorila tajomstvo medzi matkou a dieťaťom. Toto je ochrana ženského tela pred novými skorými tehotenstvami, pred mnohými chorobami. Obnova cyklu pre všetkých prebieha individuálne - od 30 dní do niekoľkých rokov. Ak máte pochybnosti o svojom vlastnom zdraví, je lepšie poradiť sa s lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send