Zdravie

Fluorografia počas menštruácie: je možné vyšetrenie

Pin
Send
Share
Send
Send


Aby bolo možné včas rozpoznať mnohé choroby, ktorých počiatočná fáza sa zvyčajne uskutočňuje v latentnej forme, nie je možné upustiť od pravidelnej fluorografie. Do tejto kategórie patria všetky závažné ochorenia, vrátane pľúcnych, kardiovaskulárnych a endokrinných, vrátane rakoviny, ktoré sa vyvíjajú úplne bez povšimnutia, a ak sa včas nezistia a nezastavia sa v čase, práca môže skončiť veľmi nepríjemne.

Mali by ste však vedieť, ako často môžete navštíviť röntgenovú miestnosť na profylaktické účely. To závisí najmä od povahy samotnej údajnej choroby. Napríklad fluorografia tuberkulózy je veľmi dôležitá, a aby sa jej zabránilo, mala by sa včas prijať röntgenová snímka, čo je veľmi dostupný a prakticky bezpečný výskum.

Okrem toho existujú pravidlá, podľa ktorých by sa preventívne lekárske vyšetrenie na stanovenie tuberkulózy malo vykonávať aspoň raz za dva roky.

K tomu treba dodať, že existujú kategórie ľudí, ktorí by mali podstúpiť túto štúdiu častejšie podľa epidemických požiadaviek, napríklad zamestnanci materských domov navštevujú x-ray miestnosť dvakrát ročne, ľudia, ktorí sú v úzkom kontakte s pacientom s tuberkulózou. Okrem toho, pacienti s chronickými ochoreniami, ako je bronchiálna astma, diabetes mellitus, vredová choroba, infekcia HIV, občania, ktorí boli prepustení z ITU počas prvých dvoch rokov dvakrát ročne, by mali tiež podstúpiť fluorografiu.

Mimo frontu sa vyšetrujú pacienti s podozrením na tuberkulózu, ktorí žijú s novorodencami alebo tehotnými ženami, ako aj dravci.

Počas štúdie je táto osoba nepochybne vystavená ionizujúcemu žiareniu, avšak ovplyvňuje len stotiny sekundy. Podobnú dávku žiarenia možno získať opaľovaním na slnku približne týždeň, ešte menej.

Nedávno boli široko zavedené moderné digitálne technológie a detektor digitálnych zariadení sa stal oveľa citlivejším, čo umožnilo znížiť dávku ožarovania o viac ako desaťkrát, dokonca aj so zlepšeným obrazom.

Prirodzene, existujú kontraindikácie tejto štúdie, napríklad len špeciálne indikácie môžu robiť fluorografiu pre deti do pätnástich rokov. Fluorografia je prísne zakázaná pre tehotné ženy.

Z vážnych dôvodov je však fluorografia povolená pre ženy po tridsiatich šiestich týždňoch tehotenstva, pričom sa používajú špeciálne opatrenia. Ale v prvých týždňoch, keď sú položené len orgány dieťaťa, sú takéto štúdie úplne zakázané.

Maximálny účinok žiarenia na bunky, ktoré majú schopnosť deliť sa. Práve počas rozdelenia sú bezbranní proti škodám spôsobeným vonkajšími faktormi vrátane žiarenia. V embryu sa bunky všetkých orgánov neustále a aktívne delia, čo ich odlišuje od buniek dospelého. Keď žena dostane ožarovanie v prvom období tehotenstva, tehotenstvo je vylúčené. Preto odborníci odporúčajú robiť fluorografiu ženy počas menštruácie, mať

Ak je žena tehotná a bez toho, že by to vedela, podstúpi fluorografické vyšetrenie, dá sa len dúfať, že centrum radiačného vplyvu bolo vo veľkej vzdialenosti od maternice. V každom prípade, bezprostredne po potvrdení tehotenstva, sa má vykonať osobitný test na identifikáciu patológií a abnormalít plodu.

Ak existuje naliehavá potreba pre tehotnú ženu podstúpiť fluorografiu, vykonáva sa na konci druhého trimestra, toto obdobie nie je tak nebezpečné pre dieťa.

Ošetrovateľské matky môžu podstúpiť fluorografiu na spoločnom základe, to nespôsobí poškodenie dieťaťa.

Ak ste v priebehu roka nepodstúpili žiadny iný výskum súvisiaci s ožarovaním, samotná fluorografia nie je úplne schopná poškodiť vaše telo.

Najlepší čas na testovanie

V skutočnosti nie je dôvod sa obávať. V kritických dňoch môžete bezpečne prejsť na skúšku. Avšak, lekári stále odporúčajú robiť to v prvej polovici menštruačného cyklu, keď krv už prestala, a ovulácia ešte neprišiel. Je to spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 • Možné tehotenstvo. Ak sa vyšetruje v druhej polovici cyklu, nemôže existovať žiadna záruka, že sa plod nevyvinie v ženskom tele. A v prvých dňoch môže aj nepatrný zlomok žiarenia spôsobiť vývojové komplikácie a spôsobiť vážne ochorenia.
 • Všeobecná slabosť. Aj keď menštruácia zvyčajne prechádza bezbolestne, fluorografia môže spôsobiť bolesti hlavy, zvýšené krvácanie, letargiu, podráždenosť, bolesť brucha, závraty, mdloby. To sa dá ľahko vysvetliť účinkom žiarenia na krv.

Ak dievča používa antikoncepciu a tehotenstvo nie je zahrnuté v jej plánoch a jej hormonálny systém je normálny, môže počas svojho obdobia bezpečne röntgenovať. Avšak to môže byť, každá žena robí svoje vlastné rozhodnutie. Menštruácia nie je absolútnou kontraindikáciou.

Dôvod na odloženie postupu

Nie každá mladá dáma sa môže pochváliť dokonalým zdravím. Samozrejme, keď je všetko v poriadku, môžete urobiť fluorografiu počas vášho obdobia, ale ak je vaše obdobie problematické, mali by ste odložiť plánovanú návštevu na klinike. Lekári odporúčajú zdržať sa vyšetrenia v týchto prípadoch:

 • Kritické dni sú sprevádzané silnou bolesťou, žena trpí 2 - 3 dni a môže zmierniť stav len so silnými liekmi proti bolesti.
 • Bohatá menštruácia, pri ktorej krv prúdi v zrazeninách. Dievča musí často meniť tampony alebo vankúšiky.
 • Veľká slabosť, keď je konštantná únava. Žena stále vypadáva z rúk, cíti sa zničená a vyčerpaná, je pre ňu ťažké robiť bežné domáce práce.
 • Zvýšená citlivosť, problémy so spánkom, depresívny stav, migrény, slznosť, apatia a iné príčiny neurologického charakteru.

Každý z týchto príznakov je normálny a môže byť pozorovaný pri absencii akýchkoľvek porúch. Ak je však aspoň jeden z nich k dispozícii, stojí za to odložiť fluorografiu. Cesta do zdravotníckeho zariadenia môže spôsobiť únavu a môže sa zhoršiť žiarenie.

Dievčatá, ktoré majú mesačnú hojnosť často trpia anémiou. Toto je absolútna kontraindikácia pri vyšetrení. Počas menštruácie môže aj malá časť žiarenia ovplyvniť zloženie krvi, ktorá je plná zvýšeného krvácania a anémie.

dospievania

Dievčatá, ktoré majú menej ako pätnásť rokov, by sa mali počas kritických dní zdržať röntgenového žiarenia. Je to z nasledujúcich dôvodov:

 • Stres. V dospievajúce dievča, telo ešte nebol plne vytvorený, a dokonca aj trifling postup môže spôsobiť stres. Dievča môže byť vo fronte na dlhú dobu a môže zažiť zbytočné vzrušenie. A všeobecná atmosféra v zdravotníckom zariadení má často depresívny účinok.
 • Nestabilita. V adolescencii je menštruácia nesystematická, často dochádza k hormonálnym poruchám. Dievčatá v tejto dobe sú emocionálne prasknutia, nemotivovaná agresia.

Ďalšie zaťaženie môže narušiť hormonálnu rovnováhu ešte viac. Ak je potrebné urýchlene vykonať vyšetrenie, použijú sa benígnejšie metódy, ktoré neovplyvňujú telo.

Plánovanie tehotenstva a popôrodného obdobia

Vaječná bunka, ktorá je vhodná na oplodnenie na konci menštruácie, sa pohybuje od vaječníkov. Vyšetrenie pľúc vykonané v tomto čase môže spôsobiť, že vajíčko nie je fertilné alebo môže poškodiť vývoj plodu, čo spôsobuje abnormality. Preto je pri plánovaní tehotenstva potrebné fluorografiu oddialiť najmenej o šesť mesiacov. To platí pre všetky takéto postupy.

Ak od narodenia dieťaťa uplynulo menej ako pol roka a žena bude počas menštruácie robiť röntgenové žiarenie, môžete postup odložiť. Toto riešenie bude správne z nasledujúcich dôvodov:

 • Vysoká úroveň stresu. Tehotenstvo a pôrod je vždy vnímané telom ako určitá záťaž. Telo potrebuje zotaviť, a to nejakú dobu trvá. Tento proces trvá spravidla najmenej šesť mesiacov. Najlepšie je odložiť vyšetrenie pľúc.
 • Dôsledky hormonálnych porúch. Keď nastane menštruácia, znamená to, že hormonálny systém je obnovený. Najmenší zásah však môže viesť k nerovnováhe a potom bude telo nútené začať obnovu znovu.
 • Dojčenie. Počas tohto obdobia by ste tiež nemali podstúpiť fluorografiu. Počas menštruácie môžete ovplyvniť zloženie materského mlieka.

Je lepšie neriskovať v prípade problémov s reprodukčným systémom. V tomto prípade sa prieskum vykonáva len vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné.

Absolútne hodnoty

Za žiadnych okolností by sa fluorografia nemala odložiť, ak je podozrenie na tuberkulózu alebo iné ochorenie pľúc. V tomto prípade čím skôr sa dosiahnu výsledky výskumu, tým skôr sa začne potrebná liečba. Postup sa tiež vykonáva okamžite v týchto prípadoch: t

 • Dievča bolo v kontakte s chorou tuberkulózou. Ak bola táto osoba diagnostikovaná, uistite sa, že ste ju vyšetrili, ako aj podstúpite špeciálne laboratórne testy.
 • Žena musí byť neustále v kontakte s osobou trpiacou tuberkulózou. Možno je to príbuzný, ktorý potrebuje neustálu starostlivosť. Fluorografia potom bude najlepšou prevenciou.
 • V okolí dievčaťa sa zistila epidémia tuberkulózy. Spravidla sa v takýchto prípadoch lekári trvajú na prieskume celej populácie, a kritické dni nemôže byť prekážkou.

Výsledky fluorografie nám umožňujú pochopiť, či žena trpí tuberkulózou. Ak sa diagnóza potvrdí, okamžite sa odošle na liečbu. Tento postup vám teda umožňuje odhaliť ochorenia vnútorných orgánov pred prejavom prvých príznakov ochorenia. Ak je vaše obdobie bolestivé, je lepšie sa zdržať testovania. Ale ak existujú dôvody na podozrenie z tuberkulózy, fluorografia sa vykoná čo najskôr a kritické dni sa nemôžu stať prekážkou.

Pin
Send
Share
Send
Send