Vitálny

Algomenorea je to, čo to je, príčiny, príznaky, diagnostika a vlastnosti liečby

Pin
Send
Share
Send
Send


algomenoreya (algomenorea, dysmenorea) je cyklický patologický proces, ktorý sa prejavuje zníženou bolesťou brucha počas menštruačných dní, sprevádzaný komplexom psychoemocionálnych a metabolicko-endokrinných symptómov. Toto je najčastejšia príčina neprítomnosti školačiek a dočasného postihnutia mladých žien, ktoré nenarodili. Okrem toho sú často obéznymi ženami, slobodnými ženami a pacientmi, ktorých matky trpeli touto chorobou.

Algomenorea sa môže vyskytnúť pri menarche, ale jej frekvencia sa zvyšuje po dosiahnutí ovulačných cyklov vo veku 17-19 rokov.

Malo by sa pamätať na to, že bolestivá menštruácia je často iba jedným z najvýznamnejších príznakov gynekologických, somatických alebo duševných chorôb a niekedy aj ich kombinácií. Preto je dysmenorea klasifikovaná takto:

 • Algomenorea I - primárna (kŕčovitá) - bolesti nie sú spojené s organickými ochoreniami reprodukčného systému a patogenéza sa vysvetľuje dysfunkciou hypotalamo-hypofýzového systému a poruchou syntézy prostaglandínov.
 • Algomenorea II - sekundárna (organická) - bolesti sa vyskytujú na pozadí gynekologických chorôb a sú s nimi etiologicky spojené

Okrem toho môže byť dysmenorea kompenzovaná (liečivo) a dekompenzovaná.

Podľa závažnosti je algomenorea rozdelená na 3 stupne:

 • Stupeň I - charakterizovaný miernou chorobnosťou menštruácie bez systémových príznakov, pri ktorej nie je narušená pracovná kapacita a spravidla nie je potrebné používať analgetiká.
 • Stupeň II - charakterizovaný závažnou chorobnosťou menštruácie, sprevádzanou niektorými metabolicko-endokrinnými a neuro vegetatívnymi príznakmi, zhoršenou výkonnosťou a potrebou užívať analgetiká.
 • Stupeň III - je charakterizovaný silnou (niekedy neznesiteľnou) bolesťou počas menštruácie, komplexom metabolických endokrinných a neuro vegetatívnych symptómov, úplnou stratou účinnosti. Pri tomto stupni algomenorey je samotné použitie analgetík neúčinné.
Podľa rôznych vedcov je frekvencia algomenorey 50-80%, zatiaľ čo štatisticky sa berú do úvahy iba prípady algomenorea, ktoré sú sprevádzané zhoršením celkového stavu a vyžadujú lekársku pomoc.

Etiológia primárnej dysmenorey sa doteraz neskúmala. Predpokladá sa, že je spôsobená dysfunkciou hypotalamicko-hypofyzárno-ovariálneho systému, kortikálno-subkortikálnym vzťahom a je sprevádzaný narušením syntézy estrogénov, progesterónu, neurotransmiterov a ďalších biologicky aktívnych zlúčenín.

Existuje niekoľko teórií jej výskytu, ale všetky z nich, odlišne vysvetľujúce vývoj primárnej dysmenorey, sa zhodujú na jednej veci: ženské patologické hormóny - estrogén a progesterón - sú vždy zapojené do patologického procesu.

V dôsledku dysfunkcie hypotalamus-hypofýza-ovariálny systém je narušená rovnováha estrogénu a progesterónu, v dôsledku čoho sa vyskytuje absolútna alebo relatívna hyperestrogenizmus. Estrogény stimulujú produkciu prostaglandínov, oxytocínu a vazoaktívnych látok.

Zvýšená sekrécia a uvoľňovanie prostaglandínov do maternicovej dutiny počas menštruácie je najpresvedčivejšie vysvetlenie zvýšenia abnormálnej aktivity maternice, jej kontrakcií počas menštruácie, čo vedie k ischémii jeho tkaniva, podráždeniu nervových zakončení, zvýšeniu ich citlivosti a zvýšenému vnímaniu bolesti.

Sekrécia prostaglandínov F2a a E2 je riadená enzýmom cyklooxygenáza, ktorej aktívna syntéza sa vyskytuje prevažne v luteálnej fáze cyklu s účasťou určitej úrovne progesterónu a estrogénu, čo vedie k tomu, že je regulované jeho normálne množstvo. V rozpore s rovnováhou estrogénu a progesterónu, t.j. s relatívnym poklesom koncentrácie progesterónu a zvýšením estrogénu sa významne stimuluje kvantitatívne vylučovanie cyklooxygenázy a uvoľňovanie postaglandínov. Ióny K a Ca, ktoré sú normálne intracelulárne, vstupujú do medzibunkových priestorov, dráždia nervové zakončenie, vedú k kŕčom, ischémii, zvýšenému vnútromaternicovému tlaku a aferentným impulzom bolesti v hypotalame.

Zvýšenie koncentrácie prostaglandínov môže viesť k ischémii iných orgánov a tkanív a spôsobiť také klinické príznaky, ako sú bolesti hlavy, nevoľnosť, tachykardia, synkopa atď. Neexistuje však vysvetlenie nedostatku dysmenorey u žien s anovulačnými cyklami, napriek tomu, že majú relatívny hyperestrogenizmus. Zdá sa, že je to kvôli prudkému nedostatku progesterónu, ktorý je tiež potrebný na syntézu prostaglandínov.

Sekundárna algomenorea vyvíja sa na pozadí organických chorôb alebo stavov, z ktorých najčastejšie sú:

 • endometrióza,
 • maternicové myómy,
 • nádory vaječníkov,
 • zápalové procesy
 • genitálne malformácie,
 • adhézie v panve,
 • vnútromaternicovej antikoncepcie,
 • intrauterinná synechia,
 • genitálna tuberkulóza

Klinické prejavy algomenorey

Hlavným príznakom algomenorey je bolesť. Zvyčajne je tupá, boľavá alebo kŕčovitá, intenzívna, lokalizovaná v dolnom bruchu, objavuje sa v prvý deň menštruácie a obvykle netrvá dlhšie ako 48 hodín. 2 dni pred menštruáciou sa v hypogastrickej oblasti môže objaviť mierna bolesť a nepohodlie.

Primárna dysmenorea je často sprevádzaná komplexom psychoemocionálnych a metabolických a endokrinných symptómov.

 • Emocionálne a duševné zdravie: podráždenosť, anorexia, depresia, ospalosť, nespavosť, bulímia, intolerancia zápachu, zvrátenosť chuti atď.
 • vegetatívny: nevoľnosť, grganie, čkanie, chladenie, pocit tepla, potenie, hypertermia, sucho v ústach, časté močenie, tenesmus, nadúvanie atď.
 • Vegetovascular: mdloby, bolesti hlavy, tachykardia, bradykardia, extrasystol, bolesť srdca, ochladenie, znecitlivenie rúk, nôh, opuch tváre atď.
 • Metabolické a endokrinné: zvracanie, pocit "vadaných nôh", celková silná slabosť, svrbenie kože, bolesť kĺbov, opuchy, polyúria atď.

Toto je veľmi dôležité pri liečbe tohto patologického stavu. Najčastejšie z týchto príznakov sú nevoľnosť, zvracanie, grganie, sucho v ústach, slabosť, nadúvanie, svrbenie kože, depresia, bulímia, podráždenosť, zvrátenosť chuti.

Je potrebné poznamenať, že závažnosť rôznych príznakov dysmenorey sa líši v rôznych vekových skupinách. Podľa VN Prilepskej (2002) prevláda v dospievaní bolestivý symptóm, s rastúcim vekom začínajú dominovať psychoemocionálne poruchy, ktoré sú maximum u žien pred menopauzou.

Diagnostika a diferenciálna diagnostika algomenorea by sa mala primárne zameriavať na vylúčenie extragenitálnej a gynekologickej patológie, ktorá je sprevádzaná akútnou bolesťou vrátane bolestí vznikajúcich počas menštruácie. Ide predovšetkým o akútnu cholecystitídu, apendicitídu, obličkovú koliku, akútnu pyelonefritídu.

Na zistenie príčiny algomenorey je potrebné zozbierať anamnestické údaje, najmä gynekologickú anamnézu, znaky menštruačného cyklu, pôrod a popôrodné obdobie, informácie o extragenitálnej patológii, dedičnosť, ako aj dôkladné vyšetrenie pacienta pomocou súboru diagnostických metód: gynekologické vyšetrenie, krvný test, moč , biochémia krvi, vyšetrenie funkčnými diagnostikami. Konzultácie s odborníkmi: ultrazvuk pohlavných orgánov, brušných orgánov, EEG, hysteroskopia a laparoskopia - podľa indikácie.

Veľmi dôležité je objasnenie povahy bolesti: intenzita, lokalizácia, ožarovanie, čas objavenia a zmiznutia. Osobitná pozornosť by sa mala venovať hodnoteniu účinnosti predchádzajúcej liečby.

Symptóm bolesti pri sekundárnej amenoree má svoje vlastné charakteristiky:

 • častejšie pozorované u starších žien bez ohľadu na predtým bolestivú menštruáciu,
 • vyskytuje sa v prvý deň menštruácie alebo neskôr
 • môže sa vyskytnúť intermenštruačná bolesť,
 • ožarovanie dolných končatín, bedrovej oblasti,
 • sprevádzané menorágiou alebo postmenštruačným výtokom

Primárna algomenorea sa vyskytuje u dievčat a mladých žien s astenickou postavou, podváhou, ľahko vzrušivou náchylnosťou na mdloby. Náter by mal mať čistotu 1 alebo 2 stupne. Ultrazvuk vylučuje patológiu vnútorných orgánov.

O otázke taktiky liečby pacientov sa rozhoduje individuálne, v závislosti od identifikovaných znakov ženského tela (povaha bolesti, potreba antikoncepcie, prítomnosť extragenitálnej patológie).

Pretože prostaglandíny hrajú kľúčovú úlohu v procese primárnej dysmenorey, hlavnými liečivými liečivami sú inhibítory syntézy prostaglandínov: aspirín, naprosín, indometacín, brufén, metindol atď. Liečba sa začína aspirínom 200 mg 6-krát denne, tri dni pred nástupom menštruácie a prvý deň menštruácie.
Zároveň počas prvých troch dní menštruačného cyklu užívajte vitamín E 300 mg denne.
Piaty deň fyzioterapia - elektroforéza novokainu v oblasti solárneho plexu každý druhý deň, 8 - 10 procedúr.
Od 14. dňa menštruačného cyklu - sedatívna fytoterapia (prípravky z valeriánu, pivónie, sedatívneho čaju, v niektorých prípadoch upokojujúce prostriedky).

V prípade absencie účinku aspirínu v prvom cykle liečby v budúcnosti použite iné prostriedky na inhibíciu syntézy prostaglandínov: naprosín 250 mg 2-krát denne, indometacín 25 mg 3-krát denne, Brufen 300 mg 3-krát denne (lieky sú uvedené podľa intenzity inhibície syntézy). prostaglandíny). Je možné použiť gestagény (od 15. do 25. DMS), kombinované orálne kontraceptíva, RTI, masážne zóny.

Etiológia sekundárnej dysmenorey má genikologickú patológiu. Liečba podľa príčiny.

štatistika

Vo viac ako polovici prípadov žena pociťuje bolestivé syndrómy v prvý deň cyklu alebo dokonca 10 až 12 hodín pred začiatkom cyklu. Objavujú sa 1-2 dni, po ktorých postupne miznú. Nepríjemné pocity môžu byť bolestivé, šité, vo forme kontrakcií v bedrovej oblasti, konečníku alebo močovom mechúre.

Najčastejšie pozorovaná mierna bolesť, ktorá neovplyvňuje vitalitu a výkon. Silné nepohodlie sa pozoruje takmer u 23% žien. Zároveň dochádza k častému močeniu, zimnici, nevoľnosti, bolesti hlavy a celkovej slabosti. V tomto stave sa žena dostane do depresie, stane sa podráždenou a úzkostlivou. To znižuje výkonnosť, vyžaduje použitie špeciálnych liekov.

Nadmerná bolesť sa vyskytuje približne v 15% prípadov. V tele je neustále slabosť, zvýšenie telesnej teploty. Existujú silné bolesti hlavy, časté mdloby, vracanie, hnačka, tachykardia, bolesť v srdci. V tomto prípade ženy strácajú aktívnu životnú pozíciu. Užívanie liekov proti bolesti neprináša úľavu.

Mladé ženy s nestabilným menštruačným cyklom sú najviac náchylné na primárnu algomenorea. Pre staršie ženy sú v tomto prípade charakteristické tieto vlastnosti:

 • mierne vzrušenie
 • impulzívnosť,
 • emocionalita.

U mladých dievčat je ochorenie spôsobené poruchami hormonálneho pozadia so zvýšením hladiny norepinefrínu, adrenalínu a dopamínu v tele. U žien sa zvyšuje produkcia serotonínu v mieche.

Pri narodení je zaznamenaná sekundárna algomenorea. Ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku odložených potratov, ako aj z týchto dôvodov:

 • prítomnosť sprievodných chronických patológií,
 • dlhodobé používanie vnútromaternicového zariadenia,
 • gynekologické operácie.

Súčasne je možné zaznamenať rôzne patológie reprodukčného systému, vrátane myómu maternice.

Príčina choroby môže slúžiť ako endometrióza a kŕčové žily v panvovej zóne. Bolesť je bolestivá v prírode, celý menštruačný cyklus pokračuje, môžu sa dať do konečníka.

Príčiny choroby môžu byť navyše spojené s rôznymi procesmi v tele:

 • endokrinné,
 • psycho,
 • výmena,
 • vegetovascular.

Môže dôjsť k strate vedomia, bolesti v kĺboch, podráždenosti, bolesti hlavy, nevoľnosti a zvracaniu.

Príznaky algomenorea

Hlavným príznakom choroby sú bolestivé syndrómy v podbrušku. Ďalšími sú:

 • nadmerné potenie
 • opuch končatín a tváre
 • nepohodlie v chrbte,
 • migrénové bolesti hlavy
 • zápcha a hnačka,
 • závraty,
 • nestabilná nálada
 • úzkosť,
 • znížený výkon
 • všeobecná slabosť.

Ak sa patológia vyvíja na pozadí gynekologických chorôb, príznaky sa stávajú výraznejšími, ako sa vyvíja.

Algomenorea je choroba, ktorá má dve formy: primárna, pri ktorej sa anatómia pohlavných orgánov vo vnútri nemení, a sekundárna, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom patológií v panvových orgánoch. Každá z nich má svoje charakteristické príznaky.

Primárna forma ochorenia sa najčastejšie pozoruje u mladých dievčat a objavuje sa 1 - 1,5 roka po začiatku menštruácie. Syndrómy bolesti sa môžu objaviť niekoľko hodín pred začiatkom liečby alebo prvý deň. V tomto prípade sa v dolnom bruchu vytvárajú kontrakcie, zasahujúce do dolnej časti chrbta a do stehien. Vyššie uvedené príznaky sú charakteristické pre obidve formy, ale pri primárnej algomenorei sú menej výrazné.

Sekundárna forma sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku rozvoja adenomyózy a je jej príznakom vo vzťahu k nej. Pohodlie sa stáva výraznejším, trvajú 2 až 3 dni po začiatku menštruačného cyklu. Týmto sa zmení poloha a tvar maternice. Platí to najmä pre ženy po 30 rokoch.

Podľa symptómov a prejavov patológie je rozdelená do troch stupňov:

 1. Svetlo - počas menštruácie je bolesť mierna a krátka, vitalita a výkon sa neznižujú.
 2. Stredné - silné bolesti v dolnej časti brucha, časté močenie, zimnica, nevoľnosť, bolesti hlavy, slabosť tela, depresívna nálada, zhoršenie účinnosti.
 3. Závažná - bolesť je ostrá, prejavuje sa v dolnej časti chrbta a brucha, zvyšuje sa teplota, sú tu bolesti hlavy a srdca, hnačka, nevoľnosť sprevádzaná zvracaním, tachykardia a účinnosť a vitalita sa úplne znížia. Tento stupeň sa vyznačuje hlavne vrodenou patológiou pohlavných orgánov.

Primárna forma

Najčastejšie sa vyskytuje vo vývoji ženského tela. Prejavy sa pozorujú v prvých rokoch po začiatku menštruačného cyklu. V tomto prípade choroba môže prebiehať dvoma spôsobmi:

 • kompenzované - s rovnakou bolestivou menštruáciou po dlhú dobu,
 • dekompenzované - s postupne rastúcimi nepríjemnými pocity.

Táto forma je najcharakteristickejšia pre ženy s astenickou postavou a s nestabilnou emotívnosťou.

Primárna algomenorea z nasledujúcich dôvodov:

 • choroby maternice, ktoré zadržiavajú krv vo svojej dutine, čo vedie k intenzívnym kontrakciám svalov,
 • rôzne patológie centrálneho nervového systému, ktoré vedú k bolesti, sú vnímané ako zhoršené,
 • genitálna tuberkulóza, ktorá prispieva k porážke pohlavných orgánov - v tomto prípade sa počas prvých menštruačných období pozorujú bolestivé syndrómy a miesto ich lokalizácie nie je isté,
 • dysplázia v dôsledku nedostatočného rozvoja pred narodením spojivového tkaniva, čo vedie k zmenám v kostre a cievach končatín - je zaznamenané s nedostatkom horčíka.

Diagnóza s gynekologickým vyšetrením, ultrazvuk panvových orgánov, stanovenie hormonálnych parametrov.

Aby nedošlo k dekompenzácii kompenzovaného typu, musí sa zachovať prvé tehotenstvo. Po narodení dieťaťa môže táto choroba prejsť sama. Ak je to potrebné, predpíšte lieky a fyzioterapiu.

Sekundárna forma

Vyskytuje sa u žien po prekročení 30-ročnej známky. Vyznačuje sa stredne závažným a závažným stupňom choroby so silnou menštruáciou.

Príčiny vzniku sekundárnej algomenorey sú spojené s abnormalitami panvových orgánov. Tieto zahŕňajú:

 • adhézie v nich
 • vnútromaternicové antikoncepčné prostriedky,
 • nádory z príveskov a maternice,
 • kŕčové žily
 • endometriálne polypy,
 • zápal v genitáliách.

Príčiny jeho rozvoja môžu navyše slúžiť ako prepracované, mentálne aj fyzicky.

Diagnostikované ultrazvukom, röntgenovými lúčmi, endoskopickými a inštrumentálnymi štúdiami. Liečba je zameraná na odstránenie príčin ochorenia. V prípade potreby sa vykoná operácia.

diagnostika

Pri jeho implementácii je potrebné zistiť patológiu, ktorá vyvolala vývoj tejto choroby. Diagnóza má vykonávať tieto činnosti:

 • gynekologické vyšetrenie - v sekundárnej forme sa zistí zvýšenie maternice, zápal, infiltráty, ktoré sa v primárnej forme nepozorujú,
 • moč a krvné testy
 • Ultrazvuk na identifikáciu komorbidít, ako je napríklad zápal slepého čreva, prítomnosť myómov, cýst, nádorov,

 • MRI v sekundárnej forme na detekciu novotvarov,
 • encefalografia na zistenie patologických stavov CNS so silnými bolesťami hlavy počas menštruačného cyklu,
 • Diagnostická laparoskopia sa vykonáva s neúčinnosťou predtým implementovaných metód liečby.

Závisí to od závažnosti, foriem choroby, príčin, ktoré ju spôsobili, a od príznakov. Najúčinnejšia je metóda etiotropickej liečby zameraná na identifikáciu a odstránenie príčin ochorenia. Potom sa uskutoční patogénna a symptomatická terapia.

Pri liečení primárnej formy sa hormonálna rovnováha najskôr uvedie do optimálneho stavu. Na liečbu algomenorey sa používajú tieto lieky:

 • hormonálne antikoncepčné prostriedky,
 • progestíny.

Niekedy po pôrode nie sú potrebné žiadne lieky, choroba sama odchádza.

V prípade abnormalít anatómie alebo vrodených malformácií v panvových orgánoch sa vykonáva chirurgický zákrok.

Po doručení vážnej úzkosti pacientovi z tohto ochorenia sa predpisujú lieky patriace do skupiny NSAID, antispasmodiká alebo analgetiká. S ich pomocou zmierňujú bolesť a majú liečivý účinok na komorbidity. Vzrušenie a úzkosť sa eliminujú pomocou sedatívnych liekov.

Okrem toho je možné použiť neliečivovú terapiu:

 • diadynamické prúdy
 • manuálna terapia
 • masáže,
 • ultrazvuk,
 • krátkovlnná diatermia,
 • akupunktúra,
 • gymnastika na dýchanie
 • fonoforézou,
 • elektroforéza pomocou trimecainu, síranu horečnatého a novokainu.

Masážne ošetrenie

Na zmiernenie príznakov choroby nemožno použiť iba liekovú terapiu. Bodom môže byť masáž s algomenorea. Za týmto účelom nájdite bod umiestnený medzi kolenom na vnútornej strane nohy a členkom, ktorý sa pritlačí na ľavú nohu 1 až 2 minúty v smere hodinových ručičiek, potom na pravú stranu.

Je tiež efektívne vykonávať masáž dolnej časti chrbta. Za týmto účelom zoberte 2 malé pevné gule, ktoré sú umiestnené v textilnom vrecku, ktoré sú umiestnené pod každou stranou chrbtice vzadu a ležte na nich. Pri poslednom stlačení sa niekoľko minút otáčajte chrbtom.

Môžete tiež vykonať akupresúru. Pod ním rozumieť masírovaniu aktívnych bodov. Masáž sa vykonáva v týchto z nich:

 • s palcami v dolnej časti slabín a pod pupkom v polohe ležania, bez toho, aby ste ich menili rovnakými prstami, stlačte vnútorný povrch v strede lýtka, v strede chrbta a chvostovej kosti - v každom bode držte prst 10 sekúnd, potom ho pomaly uvoľnite,
 • bod umiestnený nad členkom 4 prsty na vnútornej strane chodidla,
 • kľačať, aby sa zvierali boky, tlačil lakťom z vonkajšej strany na koleno na stehne a zvnútra smerom k panve.

prevencia

Je potrebné racionálne kombinovať emocionálny, fyzický a duševný stres. Prevencia algomenorey s únavou je odstránenie tuhosti a udržiavanie pravidelného životného štýlu. V takom prípade by zástupcovia slabšieho pohlavia mali:

 • včasná identifikácia a liečba chorôb panvových orgánov,
 • viesť nameraný sexuálny život
 • racionálne si pripravovať stravu,
 • temperovať telo
 • dodržujte pravidlá osobnej hygieny.

V strave niekoľko dní pred začiatkom menštruácie sa zavádza viac zeleniny a ovsených kašieľ, vápnika a horčíka a slané jedlá a kofeín sú obmedzené.

Na záver

Algomenorea je ochorenie, ktoré sa vyskytuje u žien s bolesťou počas prvých dní menštruačného cyklu. Existujú primárne a sekundárne formy. Druhou príčinou je predovšetkým vývoj adenomyózy a je charakteristická pre ženy po 30 rokoch. Prvá je pozorovaná u mladých dievčat. Ako liečba sa používala hlavne medikamentózna terapia, ako aj niektoré metódy zahŕňajúce nedrogové účinky na organizmus. Medzi ne patrí masáž. Na prevenciu tohto ochorenia je predovšetkým potrebné včas zistiť a liečiť choroby panvových orgánov.

Príznaky algomenorey

Vo väčšine prípadov je bolesť najťažšia pri silnom krvácaní. V priebehu času sa obdobia väčšiny žien stávajú menej bolestivými. Niektoré ženy si po pôrode všimnú zlepšenia. Algomenorea je dvoch typov: primárna a sekundárna. Sú spôsobené rôznymi dôvodmi, napríklad veľmi malou veľkosťou alebo silným ohybom maternice, zápalom reprodukčného systému, rastom nádorov. Predpoklady môžu byť skryté aj v hormonálnom alebo duševnom stave.

Niekedy bolestivé obdobia - algomenorea - korelujú s individuálnymi charakteristikami fungovania nervového systému.

Bolesť začína už pred začiatkom menštruácie, v priebehu niekoľkých hodín. Bolesť je progresívna a trvá dva dni. Príznaky pripomínajú bolesť, strihanie, trhanie a ťahanie v dolnom bruchu, zasahujúce do bedrovej oblasti. Je to preto, že maternica sa aktívne sťahuje. Stáva sa, že je spojený s hormonálnymi poruchami.

Existuje niekoľko stupňov indispozície:

Menšia algomenorea. Nenápadná a slabá bolesť, ktorá neovplyvňuje výkon a činnosť žien. Takéto príznaky nie sú silné. Žena sa necíti obzvlášť nervózna a pokojne vydrží menštruáciu.

 • Mierna algomenorea. Prítomnosť silnej bolesti. Ovplyvňujú celkový stav a živobytie. Nervozita, letargia, ospalosť, nálada sa zhoršujú. Alebo naopak, existuje silná úzkosť, nespavosť.
 • Silná algomenorea. Výrazné príznaky - akútna a veľmi silná bolesť brucha. Absencia akéhokoľvek predstavenia. Zvyčajne je to spojené s ochorením a patológiou pohlavných orgánov. V tomto prípade dochádza často k veľkému krvácaniu a prípad sa môže dostať na pohotovosť.

Všetky príznaky ovplyvňujú nielen fyzickú kondíciu, ale aj psycho-emocionálne. Počas tohto obdobia sa ženy stanú podráždenými, temperamentnými, búrlivými. Vzťahy v rodine sa zhoršujú a hádky sa odohrávajú od nuly. Aby ste tomu zabránili, nemali by ste opäť podľahnúť zlému zdraviu. A členovia rodiny - s porozumením liečiť, čo sa deje.

Je dôležité venovať pozornosť všetkým príznakom v kritických dňoch. Je vhodné viesť si denník a zaznamenávať podrobné informácie o svojom zdraví, merať telesnú teplotu a robiť všetky informácie každý deň. Toto je dôležité, keď ste na konzultácii s gynekológom.

Liečba algomenorey

Otázka liečby algomenorey sa musí riešiť individuálne. Na začiatku liečby je množstvo liekov. Analgetiká a antispasmodiká, ako je novalgin, analgin, nurofen, ibuprofen, pyralgin, ketorol, no-spa, pentalgin a ďalšie, sa používajú na odstránenie primárnych bolestí a kŕčov pri algomenorei. Ak účinok liekov proti bolesti príde na krátku dobu a vyžaduje si opakované podávanie, mali by sa použiť odvarky. Najlepšie bylinky zahŕňajú petržlen, oregano, infúziu lopúch, žihľavu, harmanček, valeriány, medovky.

Liečba bolestivých období závisí od príčiny ich výskytu. Boj proti stresu, športovanie, normalizácia spánkových režimov, vyhýbanie sa podchladeniu, reflexológia, zníženie spotreby alkoholu - to je to, čo sa odporúča začať.

Dôležitú úlohu hrá racionálna a dobrá výživa. Stáva sa, že príčinou všetkého je banálna podvýživa alebo naopak nadmerná konzumácia potravín. Musíte tiež znížiť frekvenciu pitia kávy - nie viac ako dve šálky denne. Cvičte a pravidelne cvičte. Často chodte a choďte na čerstvý vzduch. Fyzioterapia je ďalšou metódou, ktorá poskytne veľmi dobré výsledky. V tomto prípade sa používajú ultrazvuk, elektroforéza, laser, masáž atď.

Ak k zlepšeniam nedôjde a algomenorea neprestane, niektorí gynekológovia sa rozhodnú začať s užívaním hormonálnych liekov a antikoncepcie. Jeden z najznámejších a účinných - duphaston. Obsahuje analóg hormónu progesterónu. Pôsobí uvoľnene na stenách maternice, čím zabraňuje bolesti. Reguluje tiež cyklus a normalizuje hormonálne pozadie pacienta. Nemali by ste sa však lichotiť, pretože na dosiahnutie výsledku bude potrebné stráviť celú liečbu. Spravidla sa predpisuje na piaty deň menštruácie, trvá niekoľko týždňov. A v každom prípade je priradený individuálne.

Primárna algomenorea a jej klasifikácia

Bolestivý menštruačný cyklus môže byť zvyčajne sprevádzaný bolesťou v prvých troch rokoch po začiatku menštruácie u ženy. Posledne menovaný je primárnym typom algomenorey. Z primárneho hľadiska je hlavným príznakom bolesť brucha.

V závislosti od závažnosti prietoku možno primárny typ algomenorey rozdeliť na kompenzovanú a dekompenzovanú algomenoreu. Primárna forma kompenzovanej algomenorey môže byť sprevádzaná predĺženou bolesťou počas menštruácie. Ak bude menštruácia sprevádzaná progresívnou bolesťou, mali by sme hovoriť o dekompenzovanej forme primárnej algomenorey.

V závislosti od prítomnosti ďalších príznakov by sa mali rozlišovať dva ďalšie typy algomenorey: adrenergný primárny typ algomenorey a parasympatický primárny typ algomenorey.

Prvý typ môže byť sprevádzaný zvýšenou hladinou hormónu adrenalínu, ako aj možným zvýšením dopamínu a noradrenalínu. Takéto hormóny môžu spôsobiť výrazné zlyhanie ženského tela. V priebehu tohto typu algomenorey sa žena cíti dlhodobo bolesť hlavy, jej srdcový rytmus sa zrýchľuje a to všetko je sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou. Pacient môže trpieť nespavosťou. Poruchy čriev - ďalší príznak tohto typu algomenorea. Končatiny ženy sa môžu sfarbiť do modra, čo sa vysvetľuje kŕčom kapilár a pokožka tváre sa môže stať veľmi bledou.

Parasympatický typ algomenorey je sprevádzaný zvýšením ženského hormónu serotonínu. Hlavným príznakom tohto typu algomenorey je časté vracanie a nízka srdcová frekvencia. Porucha a nízka horúčka sú ďalšie príznaky choroby. Tento stupeň algomenorey môže byť sprevádzaný opuchmi tváre a končatín a alergiami.

Primárny typ algomenorea sa často vyskytuje u žien s astenickou postavou, ktoré sa vyznačujú morálnou a emočnou nestabilitou.

Sekundárna algomenorea a jej klasifikácia

Druhotným typom algomenorea je bolestivá menštruácia, ktorá sa vyskytuje u žien starších ako tridsať rokov. V percentuálnom vyjadrení je sekundárny druh menej bežný ako primárny druh. Sekundárna algomenorea, zvyčajne v miernej alebo ťažkej forme. Táto algomenorea má rôzne príznaky, ktoré možno rozdeliť do 4 skupín:

 1. Psychoemocionálne príznaky. Algomenorea je sprevádzaná podráždenosťou, depresiou, anorexiou a bulímiou, ako aj možnými čuchovými a chuťovými zmenami.
 2. Vegetatívne príznaky. Sekundárny výskyt takejto algomenorey môže byť sprevádzaný nevoľnosťou a brušnou distenziou, ako aj možnými škytavkami.
 3. Vegetatívne-vaskulárne príznaky. Tento typ znamená bolesti hlavy, mdloby, závraty, opuchy končatín.
 4. Endokrinné príznaky - zvracanie, charakteristická bolesť kĺbov, svrbenie a celková slabosť.

Závažnosť symptómov sekundárnej algomenorey je predovšetkým závislá od veku pacienta, ako aj od jej celkového fyzického zdravia. Je známe, že po absolvovaní 40-ročnej známky sú mnohé ženy vystavené častým depresiám, emočné nálady sú prerušované. Existujú prípady, keď sa pri pohlavnom styku vyskytne sekundárna algomenorea s bolesťou.

Príčiny primárnej algomenorey

Príčiny primárneho typu algomenorey môžu byť úplne odlišné. Medzi najbežnejšie patria:

 • dysplázia spojivového tkaniva (inými slovami, nedostatočné rozvinutie tkaniva v čase narodenia) sa pozoruje u 55 - 60% žien trpiacich algomenorea. Dysplazia môže byť tiež sprevádzaná zmenami v cievach (končatinách) a zakrivením kostry. Príčinou dysplázie je nedostatok horčíka v tele pacienta,
 • porážka ženských pohlavných orgánov tuberkulózou (genitálna tuberkulóza) - prvé príznaky algomenorey sa prejavujú od momentu prvej menštruácie. Zvyčajne sa pozoruje zhoršenie na jeseň a na jar. Bolesť počas tejto menštruácie nemá konkrétne umiestnenie. Malátnosť je ďalším príznakom, ktorý sprevádza primárny typ algomenorey,
 • rôzne neurologické poruchy nervového systému - emocionálna a morálna nerovnováha, neustále napätie, zníženie prahu citlivosti a zhoršenie vnímania bolesti,
 • hypoplázia maternice, ohyby a excesy maternicových stien, poruchy vývoja maternice vo vnútromaternicovom stave.

Vo všetkých vyššie uvedených prípadoch je primárny typ algomenorey sprevádzaný ťažkým odtokom krvi počas menštruácie, ktorý prebieha súbežne so zosilnením kontrakcií maternice.

Príčiny sekundárnej algomenorey

Výskyt sekundárnej algomenorey je zvyčajne spôsobený rôznymi chorobami panvových orgánov. Hlavnými chorobami, ktoré spôsobujú sekundárny výskyt algomenorea, sú zápalové ochorenia (nádory maternice alebo vaječníkov), polypy, zväčšené panvové žily, výskyt adhezívnych procesov v panvovej oblasti, panvová neuritída, zúženie a ďalšie cervikálne defekty v dôsledku mechanických zásahov (potraty, spravidla).

Príčiny, ktoré ovplyvňujú nástup sekundárnej algomenorey, sú čoraz častejšie duševné a fyzické preťaženie ženy, ktoré sa môže vyskytnúť súbežne s patológiou pohlavných hormónov. Žena, ktorá trpí sekundárnou algomenorou, môže mať v anamnéze traumu narodenia alebo možné potraty.

Pred začatím liečby lekári pošlú pacienta na vyšetrenie, kde podstúpi ultrazvukové vyšetrenie pohlavných orgánov, hysteroskopiu a röntgenové a inštrumentálne vyšetrenie ženských panvových orgánov.

Liečba primárnej algomenorey

Hneď ako máte podozrenie na primárny typ algomenorey, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Zvyčajne sa pacient podrobí ultrazvukovému vyšetreniu vnútorných pohlavných orgánov a gynekologickému vyšetreniu, aby sa stanovil hormonálny stav. Často súbežne menovaná kontrola tráviaceho systému a močenie. V závislosti od jedného alebo druhého dôvodu algomenorey môže na liečbu choroby dohliadať nielen gynekológ, ale aj neurológ, psychoterapeut a dokonca aj špecialista na tuberkulózu.

Liečba primárneho typu algomenorea sa zvyčajne uskutočňuje bez užívania drog. Lekári odporúčajú začať športovať a zbaviť sa zlých návykov. Tieto aspekty sú veľmi účinné pri prekonávaní takých chorôb, ako je algomenorea. Lekári tiež radia, aby sa naučili sebakontrole a sebakontrole nad svojimi vlastnými emóciami. Žena by nemala byť supercool. Algomenorea, ktorej liečba presahuje spotrebu liekov, sa dá v priebehu času eliminovať správnym držaním tela počas bolesti: je potrebné ležať na pravej strane a kolená ťahať za hrudník.

Ak hovoríme o metóde fyzioterapeutickej liečby, potom bude veľmi účinná elektroforéza a reflexoterapia. V prípade, že žena necíti úľavu od nrogových metód liečby algomenorea, do boja prichádzajú lieky predpísané ošetrujúcim lekárom. Na zmiernenie bolesti sa pacientovi zvyčajne predpisujú non-shpa, spazgan a iné antispasmodiká. Na odstránenie neuropsychiatrických symptómov sa predpisujú rôzne sedatíva, napríklad valerián, trioxazín a ďalšie.

Je známe, že primárny typ algomenorey bude omnoho ľahší, ak žena v každodennom živote užíva antikoncepciu alebo iné hormonálne lieky.

Liečba sekundárnej algomenorey

Liečba sekundárnej algomenorey zahŕňa odstránenie hlavných symptómov a patogénov choroby. Pri liečbe lekárov sa odporúča odstrániť všetky druhy vnútromaternicových kontraceptív. Liečba sa zvyčajne uskutočňuje v niekoľkých fázach, ale všetko závisí od stupňa zanedbania choroby. Napríklad u niektorých pacientov bude stačiť podstúpiť fyzioterapeutické výkony a rehabilitáciu v sanatóriu, zatiaľ čo u iných bude povinný chirurgický zákrok.

Malo by sa tiež povedať, že sekundárny typ algomenorey počas liečebného obdobia zahŕňa symptomatickú terapiu, aby sa zmiernila bolesť počas menštruácie, ako aj zmiernili príznaky spojené s mentálnou a emočnou náladou ženy.

Ak zistíte prvé príznaky primárnej alebo sekundárnej algomenorey, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom a začať včasnú liečbu.

Альгоменорея — патологический процесс, требующий лечения

Что есть альгоменорея, знают многие женщины. Это сильная боль в зоне расположения матки, которая чувствуется и в ближних к ней участках организма, сопровождает менструацию. Je to iné: od mierneho nepohodlia po intenzívne pocity, ktoré v súčasnosti nútia vstávať z postele.

Prečítajte si v tomto článku.

Druhy a klasifikácia choroby

Z rôznych dôvodov sa vyskytuje neznesiteľná bolesť počas menštruácie. Sú základom pre rozdelenie syndrómu na druhy v medzinárodnej klasifikácii. Existuje všeobecná časť (kód 94 algomenorea), ktorá kombinuje bolesť a iné patologické stavy ženských reprodukčných orgánov a menštruačné poruchy.

Rozlišujte syndróm a silu pocitov:

 • ľahké, nezasahuje do normálneho života z dôvodu jeho nevýznamnosti,
 • mierne, zdá sa, že je intenzívnejší, ale je eliminovaný tabletkami proti bolesti,
 • ťažké, doplnené ďalšími príznakmi narušenia mieru a účinnosti, sa liečivami len ťažko zmierňujú.

Primárny typ algomenorea

Primárna algomenorea je typom syndrómu charakteristického pre dievčatá. Vyzerá to z počiatočných cyklov alebo o 3 roky neskôr, ak počítate z menarky. Bolesť je hlavná vec, ktorá odlišuje tento typ patológie. Ak má konštantnú intenzitu, ktorá sa nemení z cyklu na cyklus, syndróm je kompenzovaný. S každým menštruačným obdobím stúpa bolesť z primárnej algomenorey na dekompenzáciu.

Okrem toho je patológia adrenergná a parasympatická. V prvom prípade sú hladiny adrenalínu a dopamínu zvýšené, čo spôsobuje:

Parasympatický typ s charakteristickým nadbytkom serotonínu vedie k vzniku:

 • zvracanie,
 • pomalý tlkot srdca,
 • nižšie teploty
 • edém,
 • hnačka,
 • zvýšená mastnosť pokožky.

Ale bez ohľadu na to, aký typ dospievajúcej algomenorey, MKB 10 ju šifruje pod kódovým číslom 94.4.

Sekundárny typ algomenorea

Sekundárna patológia vzniká od veku 30 rokov od jej majiteľa alebo neskôr, po mnohých rokoch menštruácie prebehla bez narušenia obvyklého spôsobu života. Tento typ syndrómu má tiež internú klasifikáciu:

 • s psychoemocionálnymi reakciami, tj zmenami chuti do jedla, podráždenosťou, depresiou, zhoršeným vnímaním pachov a chutí,
 • s vegetačno-cievnymi ťažkosťami, keď závraty, nevoľnosť, tachykardia, znecitlivenie končatín,
 • s metabolickými prejavmi, ktoré sa prejavujú bolesťou kĺbov, zvracaním, svrbením kože, silnou slabosťou.

Tento druh algomenorea moču je však klasifikovaný iba pod číslom 94.5.

Príčiny bolestivej menštruácie

To, čo spôsobuje syndróm bolesti, ktorý nedáva odpočinok v kritických dňoch, závisí od typu patológie. Pokiaľ ide o primárnu dysmenoreu, malo by dievča hľadať dyspláziu spojivového tkaniva. Vyvolávať silnú bolesť počas menštruácie je neurologická porucha, pri ktorej sa zvyšuje citlivosť na ne.

Sekundárna algomenorea spôsobuje najpravdepodobnejšie získanú, tj gynekologickú patológiu alebo výsledok zásahu do práce reprodukčného systému. Menštruačné bolesti vznikajú v dôsledku poruchy:

 • endometrióza,
 • rôzne zápaly
 • polypy sliznica maternice,
 • nádory reprodukčných orgánov,
 • adhézie v panve,
 • použitie námorníctva,
 • panvovej neuritídy,
 • cervikálna stenóza v dôsledku potratov, pôrodu alebo diagnostických testov,
 • kŕčové žily,
 • operácie týkajúce sa pohlavných orgánov.

Úlohu pri objavení sa syndrómu hrá stav nervovej sústavy, únava, fyzická práca.

Známky problému

Hlavným prejavom algomenorey je bolesť panvy, uchopenie, bolesť alebo zášklby. To možno nájsť v chrbte, dať na boky, močový mechúr. Bolesť začína pol dňa pred menštruáciou a niekedy pretrváva až do jej ukončenia, niekto sa uvoľní po 1 - 2 dňoch.

Algomenorrhea odhaľuje príznaky inej povahy:

 • strata sily, ospalosť,
 • podráždenosť voči agresivite
 • depresia, dosiahnutie depresívneho stavu,
 • dyspepsia,
 • teplo, potenie, sucho v ústach,
 • migrénové pocity,
 • porucha srdcového rytmu, kardiagia,
 • časté močenie, opuch,
 • svrbenie kože
 • bolesť všade.

Bolestivá mesačná terapia

Pri tomto syndróme, ako je algomenorea, by sa liečba mala začať až do jej rozvinutia do posledného štádia. Patológia má túto tendenciu, pretože sa môže dekompenzovať.

Potrebujeme tínedžerov:

 • Upokojenie znamená „Valerián“, „Relanium“. S ich pomocou sa eliminujú priťažujúce reakcie na bolesť, ako aj jeden z dôvodov jej výskytu.
 • Analgetické lieky "Spazmalgon", "No-Shpa", "Indometacin". Patrí do rôznych skupín, ale všetky dávajú dobrý účinok.
 • Hormonálne znamená „Triziston“, „Ovidon“. Ak sa zistí nedostatok gestagénu, predpíše sa duphaston.

Dospelé ženy potrebujú terapiu predovšetkým proti základnej patológii. Niekedy je indikovaná chirurgická liečba: pre nádory, endometriózu, adhézie. Zápalmi a infekciami spôsobujúcimi bolestivé obdobia sú antibiotiká eliminované. Antispasmodiká, analgetiká a NSAID sa používajú na boj proti hlavným symptómom algomenorea.

Syndróm bolesti počas menštruácie nie je veta. Je nevyhnutné a možné s ním bojovať. Je to dôležité v každom veku a pre niekoho, kto sa špecializuje na algomenorea, bude to záchrana zo závažného ochorenia.

Dôsledkom môže byť primárna algomenorea (bolestivé obdobia). Môžu byť lokalizované v spodnej časti brucha, v rektálnej oblasti a na ďalších miestach.

Prečo bolesť žalúdka pri menštruácii: norma a patológia. , Algomenorea: príčiny, príznaky, klasifikácia.

Ďalším menom tejto choroby je algomenorea. , Bolesť prejavujúca sa začiatkom menštruácie zachytí nielen spodné brucho, ale dá sa aj do oblasti krížovej kosti.

Jedným z varovných signálov môže byť skutočnosť, že pri menopauze, bolesti brucha a chrbta. Existuje ohrozenie zdravia?

bolesť brucha, a to aj pri pohlavnom styku. , Odporúčame prečítať si článok o algomenorei.

Dysmenorea je ochorenie, ktoré sa prejavuje silnou bolesťou dolnej časti brucha. , Odporúčame prečítať si článok o algomenorei.

Ako sa prejavuje patológia?

Hlavným príznakom patológie je bolesť brucha pred začiatkom menštruácie a počas celého obdobia, v ktorom sa menštruácia vyskytuje. Bolesťový syndróm sa môže prejavovať nepríjemnými, boľavými pocitmi alebo byť kŕčou v prírode. Vrchol prejavu patológie sa vyskytuje 1 - 2 dni od začiatku menštruácie. Pri algomenorei sú príznaky rovnaké pre väčšinu žien a môžu sa prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť brucha, dolnej časti chrbta,
 • nevoľnosť,
 • porucha tráviaceho systému
 • nadúvanie, uvoľnené stoličky,
 • časté zmeny nálady, podráždenosť,
 • zvýšená únava, apatia, ospalosť.

V závislosti od závažnosti klinického obrazu má algomenorea moču tri stupne: mierna, stredná a závažná. Pri prvom stupni patológie je syndróm bolesti krátkodobý, existuje len mierna nevoľnosť, ktorá nenarúša emocionálny stav ženy a nezasahuje do denných povinností.

Priemerný stupeň algomenorea sa vyznačuje silnou bolesťou brucha, môže sa vyskytnúť nevoľnosť, občasné zvracanie, výrazne sa zhoršuje celkové zdravie, žena sa môže triasť, vyvíja sa dočasný depresívny syndróm, znižuje sa účinnosť, podráždenosť a nervozita.

Tretí najťažší stupeň patológie je charakterizovaný prejavmi neznesiteľnej bolesti brucha a dolnej časti chrbta, ktoré je v niektorých prípadoch možné zastaviť aj pri liekoch. Telesná teplota stúpa, nauzea a zvracanie sú prítomné, stoličky sú narušené, bolesť sa môže šíriť na hrudník, žena nie je schopná viesť normálny život. Tento typ algomenorey je spojený s patologickou fyziológiou orgánov urogenitálneho systému.

Príčiny choroby?

Hlavnou príčinou vzniku patologického syndrómu počas menštruácie je hormonálna nerovnováha, ktorá má za následok zvýšenie hladiny prostaglandínov v mäkkých tkanivách - látky, ktoré majú podobnú štruktúru ako hormóny, ale nie sú. Vysoká koncentrácia týchto látok často vedie k redukcii hrdla maternice a nervové vlákna, ktoré sa nachádzajú na stenách brušnej dutiny, negatívne reagujú na kŕče maternice, ktoré spôsobujú bolesť brucha.

Na základe dôvodov, ktoré vyvolávajú vývoj algomenorey, môže byť patológia primárna a sekundárna. Primárna algomenorea sa vyskytuje u väčšiny dievčat v prvých 3 rokoch od začiatku menštruácie. Hlavnou príčinou výskytu patológie je dysplázia spojivových tkanív, ktorá je spojená s jej nedostatočne rozvinutým stavom pri narodení.

K dysplázii dochádza, keď je v tele nedostatok horčíka. Ďalšími možnými príčinami primárnej algomenorey sú tuberkulóza genitálneho systému, abnormality v centrálnom nervovom systéme, nesprávny ohyb maternice, malformácie maternice (fenomén maternice s dvoma rohami alebo s dvoma dutinami) a ďalšie patológie reprodukčného systému.

Sekundárna algomenorea sa vyskytuje v dôsledku chorôb reprodukčného systému, ktoré sa nachádzajú v panve. Do rizikovej skupiny patria ženy, ktoré sa uchýlili k lekárskym potratom, majú adhézie na orgánoch urogenitálneho systému, polypy na maternicovom endometriu, kŕčové žily. Inštalácia vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov, zápalových procesov a rakovinových nádorov v orgánoch reprodukčného systému, rozvoj panvovej neuritídy vedie k rozvoju syndrómu bolesti počas menštruácie.

Algomenorea sa často vyskytuje u žien po pôrode a po operácii na orgánoch urogenitálneho systému. Sekundárna forma algomenorey môže byť dočasná. Výskyt bolesti a nevoľnosti počas menštruácie je často spojený s fyzickou a emocionálnou únavou.

Všeobecná terapia

Algomenorea je jav, ktorý signalizuje rôzne choroby a abnormality v činnosti orgánov urogenitálneho systému, preto je potrebné poradiť sa s lekárom hneď, ako sa objavia prvé bolestivé príznaky. Diagnóza choroby zahŕňa vyšetrenie pacienta na gynekologickom kresle, ultrazvuk reprodukčného systému a brušných orgánov, konzultácie s mamológom, neurológom a špecialistom na TBC.

Pri liečbe primárneho typu algomenorey sa lieky používajú iba vtedy, ak vykonávanie všeobecných predpisov a odporúčanie gynekológa neprinieslo pozitívne výsledky. Pacient, ktorý sa prvýkrát stretol s bolestivými obdobiami, sa musí naučiť upokojovať, úplne relaxovať a odolávať stresovým situáciám. Odporúča sa športovať, chrániť telo pred podchladením, ukončiť zlé návyky, ako je fajčenie a pitie alkoholu.

Ak počas menštruácie nastane mierna bolesť, ktorá spôsobuje nepohodlie, môžete skúsiť zastaviť syndróm, dať si na žalúdok fľašu s horúcou vodou, zaujať polohu plodu a kolená pritiahnuť k hrudníku. V druhej fáze menštruačného cyklu je potrebné znížiť mieru fyzickej námahy a obmedziť sexuálne kontakty. Dôležitú úlohu pri eliminácii algomenorey hrá správna strava. Žena by sa mala zdržať častého používania sladkostí, kávy, soli a korenia. Potraviny by mali pozostávať z rýb a chudého mäsa, orechov, zeleniny a ovocia.

Liečba drogami

Ak všeobecné odporúčania na zmiernenie záchvatov algomenorey nepriniesli požadované výsledky a bolesť počas menštruácie sa zosilnie, odporúča sa uchýliť sa k liekovej terapii. Pri poruchách centrálneho nervového systému, nervového stavu, podráždenosti sa predpisujú lieky so sedatívnym účinkom - Valerian, Trioxazin. Na zastavenie bolesti je predpísané široké spektrum antispasmodík - lieky Drotaverin, No-shpa, Analgin a nesteroidné skupiny - fenylbutazón, indometacín.

S rozvojom primárnej algomenorey sa odporúča začať užívať antikoncepčné lieky hormonálnej skupiny. Prírodné progestíny tiež prispievajú k úľave od bolesti a významne zlepšujú celkový stav žien.

Pri sekundárnej algomenorei by sa liečba mala začať diagnózou príčin, ktoré viedli k rozvoju bolestivého syndrómu. Súčasne s liečbou zápalových procesov a iných chorôb močového a pohlavného systému sa vykonáva terapia bolesti. Na zmiernenie emocionálneho stresu sa lieky predpisujú so sedatívnym účinkom, pre ženu sa na zmiernenie bolesti predpisujú antispasmodiká. Každé 3 mesiace musíte podstúpiť vyšetrenie gynekológom.

Preventívne opatrenia

Môže sa zabrániť primárnej a sekundárnej algomenorei. Aby ste nikdy nemohli čeliť nepríjemným bolestivým príznakom počas menštruácie, musíte najprv starostlivo dodržiavať intímnu hygienu. Dôležitú úlohu hrá správna výživa. Algomenorea, ktorá nie je spojená s vývojom chorôb, sa takmer nikdy nevyskytuje u žien, ktoré pravidelne cvičia alebo cvičia.

Rozvoj sekundárnej algomenorey možno zabrániť iba pravidelným vyšetrením gynekológa, ktorý umožňuje identifikovať rôzne choroby a patologické procesy v raných štádiách ich vývoja a vykonať potrebnú liečbu. Ďalším preventívnym opatrením je dodržiavanie ochranných opatrení pri pohlavnom styku. Pri výbere antikoncepcie, najmä ak hovoríme o hormonálnych liekoch, by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Pre dievčatá, ktoré práve začínajú tvoriť menštruačný cyklus, sa odporúča spevniť telo a vykonať preventívne opatrenia na posilnenie imunitného systému.

Obsah

Podľa lekárov asi 60 - 70% žien vo veku 14 - 45 rokov trpí miernou alebo stredne silnou bolesťou počas menštruácie, ale 10 - 15% žien trpí silnou bolesťou postihujúcou nielen ich celkový stav, ale aj ich schopnosť pracovať. V oboch prípadoch sa bolestivé pocity objavia 1 - 2 dni pred začiatkom menštruácie alebo prvý deň. Môžu byť sprevádzané horúčkou, bolesťami hlavy, nevoľnosťou alebo zvracaním, dysfunkciou gastrointestinálneho traktu. V niektorých prípadoch bolesť zmizne na 2 až 3 dni, v iných - iba na konci „kritického“ obdobia.

Existujú dva typy algomenorey: primárna a sekundárna. Líšia sa príčinami.

 • Primárna algomenorea spôsobená porušením odtoku menštruačného toku. Krv sa hromadí v maternici, ktorá sa začína sťahovať aktívnejšie, čo vedie k vzniku bolesti. Najčastejšie je primárna forma algomenorea vyvolaná mimotelovými chorobami, ako je nedostatočné rozvinutie maternice, jej nesprávna poloha. V iných prípadoch môže byť príčinou závažná duševná alebo fyzická únava, vnútromaternicová antikoncepcia, poruchy endokrinného systému. V súčasnosti sa zvažuje [kým?], že hlavnou príčinou primárnej algomenorey je narušenie syntézy endogénnych prostaglandínov: v myometriu sa vytvára zvýšené množstvo prostaglandínu F2-alfa, čo vedie k spastickej kontrakcii hladkých svalov maternice, jej ciev, ischémii. Sprievodné príznaky, ako sú bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie, sa dajú vysvetliť aj hyperprostaglandinémiou.
 • Sekundárna algomenorea sa vyvíja v dôsledku zápalových procesov, endometriózy, fibromatóznych uzlín, panvovej neuritídy, ako aj po abdominálnych a gynekologických operáciách. Ženy s mentálnymi poruchami, zvýšenou vzrušivosťou alebo naopak s konštantnou depresiou, náchylné k častým depresiám, ako aj ženy so zníženým libido a nespokojné so svojím sexuálnym životom, trpia formou algomenorea.

Hlavným príznakom algomenorey je bolesť brucha. Zvyčajne sa bolestivé pocity objavia prvý deň menštruačného krvácania alebo 10 až 12 hodín pred začiatkom menštruačného krvácania. Syndróm bolesti sprevádza menštruáciu 1 - 2 dni a postupne ustupuje. Povaha bolesti môže byť bodnutie, bolesť, šklbanie, ale častejšie sa kŕče, s šírením do močového mechúra, konečníka, spodnej časti chrbta. Pri algomenorei sa často pozoruje nevoľnosť, gastrointestinálne poruchy, slabosť, podráždenosť, bulímia, úzkosť, nespavosť alebo naopak ospalosť. Algomenorea, očakávanie bolestivej menštruácie nepriaznivo vplýva na pohodu ženy, jej mentálnu, emocionálnu oblasť, vedie k narušeniu rodinných vzťahov. Na základe závažnosti príznakov existujú tri stupne algomenorey: mierny, stredný a závažný.

Mierna algomenorrhea Edit

Vyznačuje sa miernou krátkodobou chorobnosťou s menštruačným krvácaním, miernym diskomfortom, ktoré zvyčajne nevedú k zhoršeniu zdravotného stavu a úrovne aktivity. Mierny stupeň algomenorea v priebehu času sa však môže vyvinúť na výraznejší, sprevádzaný zvýšením bolestivých stavov a nevoľností.

Priemerný stupeň algomenorey Upraviť

Prejavuje sa to silnou bolesťou dolnej časti brucha, nevoľnosťou, celkovou slabosťou, bolesťami hlavy, zimnicou a častým močením. Okrem toho sa u pacientov so stredným stupňom algomenorey môže vyskytnúť depresia, neznášanlivosť zvukových a čuchových podnetov a výrazné zhoršenie pracovnej kapacity. Такое состояние при альгоменорее требует соответствующей медикаментозной коррекции, подобранной врачом.

Ťažká algomenorea Úpravy

Vyznačuje sa ostro prejavenými bolesťami brucha a dolnej časti chrbta, celkovou slabosťou a bolesťou hlavy. Závažná algomenorea je sprevádzaná horúčkou, hnačkou, vracaním, tachykardiou, bolesťou srdca, mdloby. V tomto stave dochádza takmer k úplnému poklesu aktivity a výkonnosti. Ťažká algomenorea je zvyčajne spojená s vrodenou patológiou pohlavných orgánov.

V mechanizme rozvoja algomenorey patrí hlavná úloha k narušeniu syntézy hormónov, čo vedie k zvýšeniu koncentrácie hormonálnych látok - prostaglandínov v tkanivách. Prostaglandíny spôsobujú kontrakcie maternice, ktoré pomáhajú čistiť maternicu od stiahnutého endometria. Okrem toho sú početné nervové zakončenie brušnej dutiny tiež podráždené v reakcii na kontrakcie maternice a spôsobujú nižšiu bolesť brucha. Hormonálne fluktuácie tiež spôsobujú sprievodné príznaky algomenorey. Pri primárnej algomenorei je narušenie syntézy prostaglandínov primárne a pri sekundárnej algomenoree vyvolané zápalovými chorobami, fibromatóznymi uzlinami, endometriózou, panvovou neuritídou, gynekologickými operáciami a zmenami, ktoré k týmto chorobám viedli.

Diagnóza sa vykonáva na základe anamnézy a gynekologického vyšetrenia. Ak máte pochybnosti o diagnóze pacienta, pošlite ho na ultrazvuk panvových orgánov. Aby sa objasnila príčina pretrvávajúcej algomenorey, ktorá sa nedá liečiť, niekedy sa vykonáva laparoskopia. Umožňuje identifikovať príčiny algomenorey, ako sú malé formy endometriózy, chronická stagnujúca salpingitída, kŕčové žily malej panvy a ďalšie choroby, ktoré nie sú diagnostikované pomocou konvenčných výskumných metód vrátane ultrazvuku.

Počas primárnej algomenorey sa odporúča, aby bol pracovný režim jemnejší, pokojnejší, predĺžil čas odpočinku, poskytol viac času na spánok, nezneužíval silnú kávu, tabak, obmedzil počet sexuálnych kontaktov. Je dôležité, aby sa v potrave nachádzalo čerstvé ovocie a zelenina, vitamíny. Mechanizmus bolesti pri algomenoree je vo väčšine prípadov spojený s opuchom tkanív. V tomto ohľade je popri analgetickej terapii najdôležitejším prvkom liečby prevencia opuchu tkaniva počas premenštruačného obdobia. Pri odstraňovaní antispazmodík a analgetík je potrebné vyvinúť silnú bolesť. Na úspešnú liečbu sekundárnej formy algomenorey by sa mal klásť dôraz na liečbu základného ochorenia.

Existuje niekoľko prípadov, keď by žena, ktorá trpí touto alebo podobnou formou algomenorey, mala konzultovať s lekárom: ak sa bolesť obáva dlhšie ako obvykle, ak sa bolesť dramaticky zvýšila a netrvá to niekoľko hodín, ak sa zvyšuje krvácanie a musíte častejšie menovať menštruačnú hygienu, ako každé dve hodiny, ak spolu s bolesťou charakteristickou pre tok menštruácie sú v urogenitálnom trakte nepríjemné alebo bolestivé pocity: svrbenie, pálenie, neobvyklý výtok, silný zápach, bolesť počas moču uskanii a tak ďalej.

Príčiny algomenorea

Primárna algomenorea je najčastejšie náchylná na mladé dievčatá, ktorých menštruačný cyklus ešte nebol stanovený. Staršie ženy trpiace touto chorobou sú zvyčajne príliš emotívne, impulzívne a ľahko vzrušujúce. Ochorenie je sprevádzané akútnou silnou bolesťou dolnej časti brucha, ktorá sa prejavuje pravidelnými kontrakciami.

U mladých dievčat je táto situácia spôsobená hormonálnymi poruchami, keď adrenalín, dopamín, norepinefrín dramaticky zvyšujú hladinu v tele. U starších žien sa zvyšuje produkcia serotonínu v mozgovomiechovom moku, čo vedie k algomenorey. V mnohých prípadoch sami vyvolávajú bolestivé obdobia a pravidelne sa zúčastňujú na stresových situáciách.

U žien po pôrode sa pozoruje výskyt sekundárnej algomenorey. Impulzom k tejto chorobe môžu byť potraty, odložené gynekologické operácie, dlhodobé používanie vnútromaternicového telesa a ďalšie chronické choroby. Táto patológia sa vyskytuje súčasne s myómom maternice a ďalšími anomáliami reprodukčného systému. Ochorenie sa často vyskytuje pôsobením endometriózy a kŕčových žíl v panvovej oblasti. V tomto prípade bolesť bolí, dáva konečník a pokračuje počas menštruačného cyklu.

Príčiny algomenorea sa niekedy spájajú s vegetatívno-cievnymi, metabolickými, psychoemocionálnymi a endokrinnými procesmi. V týchto prípadoch sa vyskytuje nevoľnosť a zvracanie, bolesti hlavy, podráždenosť, bolesť kĺbov a dokonca aj strata vedomia.

Stupne algomenorea

Podľa prejavov a symptómov sa algomenorea vyskytuje v troch hlavných stupňoch:

 • Mierny stupeň V tomto prípade je počas menštruácie krátkodobá mierna bolesť. Existuje mierne nepohodlie, ktoré neovplyvňuje výkon a neznižuje vitalitu. V prípade predčasných meraní môže byť algomenorea z mierneho stupňa výraznejšia, keď sa zvyšuje indispozícia a bolestivý stav.
 • Stredný stupeň. Vyznačuje sa silnou bolesťou dolnej časti brucha. Celková slabosť, bolesti hlavy, nevoľnosť, zimnica, časté močenie. Žena je depresívna, negatívne reaguje na zvukové a čuchové podnety. Výkon sa výrazne zhoršuje. V tomto štádiu sa vyžaduje vhodná terapia predpísaná lekárom.
 • Vysoký stupeň. Počas tohto obdobia sa objavujú silné bolesti, ktoré pokrývajú brucho a spodnú časť chrbta. Teplota stúpa, silné bolesti hlavy a bolesti srdca, tachykardia, nevoľnosť a vracanie, hnačka, mdloby. Plne znížená vitalita a výkon. Závažnosť choroby je zvyčajne ovplyvnená vrodenou patológiou pohlavných orgánov.

Liečba algomenorey

Pri určovaní terapeutických opatrení je potrebné vziať do úvahy individuálne charakteristiky tela každého pacienta. Liečba bude závisieť od príčin, foriem a závažnosti ochorenia, ako aj od symptomatických prejavov. Najlepšou možnosťou je metóda etiotropickej liečby, pri ktorej sa príčiny choroby najskôr identifikujú a odstránia. V ďalšom kroku sa uskutoční symptomatická a patogénna terapia.

Pri liečbe primárnej algomenorey sa najprv normalizuje hormonálna rovnováha. Na tento účel predpisujú lieky patriace do skupiny progestínov a hormonálnych kontraceptív. V niektorých prípadoch dochádza k zlepšeniu nezávisle po tehotenstve a pri pôrode. Pri anatomických poruchách postihujúcich panvové orgány alebo vrodených malformáciách sa vykonáva chirurgický zákrok.

Ak je bolestivá menštruácia spôsobená algomenorea, predpisujú sa lieky zo skupiny analgetík, antispasmodík a nesteroidných protizápalových liekov. Účinne zmierňujú bolesť a majú terapeutický účinok na sprievodné poruchy v tele. Boj proti úzkosti a nepokojom sa uskutočňuje pomocou sedatívnych liekov.

Čo je to?

Algomenorea sa často vyskytuje počas menštruácie u dospievajúcich, pretože ich menštruačný cyklus sa ešte nestabilizoval. Bolestivý pocit sa objavuje pár dní pred začiatkom menštruácie a je naďalej prítomný počas prvých troch kritických dní. Bolestnú menštruáciu nemožno v žiadnom prípade ignorovať, pretože majú negatívny vplyv nielen na fyzické zdravie, ale aj na psychoemocionálny stav dievčaťa.

Gynekológovia veria, že tvorba algomenorey je druh signálu, ktorý naznačuje, že v tele sa vyvíjajú patologické procesy. Preto, keď sa objaví výrazná bolesť v dolnej časti brucha, mali by ste okamžite kontaktovať gynekológa.

Za hlavný príznak sa považuje bolesť v oblasti brucha. Prvé dni menštruácie zvyčajne prechádzajú bodavou, boľavou a kŕčovou bolesťou, ktorá sa môže šíriť do najbližších orgánov. Príznaky sa tým nekončia: dievča sa často sťažuje na nevoľnosť, poruchy trávenia, poruchy spánku a celkovú slabosť. Tieto príznaky sú časté a môžu sa doplniť ďalšími príznakmi v závislosti od rozsahu ochorenia.

V lekárskej praxi existujú tri hlavné štádiá algomenórie:

 1. S miernym stupňom bolesti, ktorý sprevádza menštruáciu, je mierny a trvá krátku dobu. Tento prejav spravidla nebráni dievčaťu pracovať a viesť obvyklý spôsob života. Napriek tomu nie je vylúčená pravdepodobnosť, že mierny stupeň začne postupovať.
 2. Priemerný stupeň zahŕňa silnú bolesť, ktorá je doplnená bolesťou hlavy, pocitom zimnice a častými návštevami toalety. Prejavom algomenorea v tejto fáze je depresívny stav, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje prácu a vzťahy v rodine.
 3. Ťažká algomenorea sa prejavuje vo forme ostrých bolestivých pocitov nielen v oblasti brucha, ale aj v panvovej oblasti, rýchly srdcový rytmus, nutkanie na zvracanie, silné závraty. Okrem toho sa toto štádium vyznačuje identifikáciou vrodenej choroby spojenej s reprodukčným systémom žien.

Príčiny a liečba

Príčiny algomenorey závisia priamo od typu choroby. Ale bez ohľadu na typ algomenorey, dievča musí dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • odporúča sa naučiť sa upokojovať, pretože stav paniky iba zhoršuje príznaky,
 • postupujte podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára a nepokračujte v samoliečbe.

Každý typ ochorenia si vyžaduje vykonanie určitých terapeutických opatrení.

Pin
Send
Share
Send
Send