Zdravie

Bolesť prsníka počas menopauzy: norma alebo patológia?

Pin
Send
Share
Send
Send


Climax - obdobie pozostávajúce z 3 periód (perimenopauza, menopauza, postmenopauza). Charakterizované vážnymi hormonálnymi zmenami. Po 45 rokoch vaječníky produkujú menšie množstvo estrogénu, postupne sa prestáva vyrábať, telo sa výrazne zmenšuje a mení sa na druh rudimentu.

V tomto čase sa všetky zmeny v ženskom tele vyskytujú pod vplyvom nestabilného množstva a meniaceho sa pomeru estrogénu a progesterónu. Mnohí sa pýtajú: kde sa nachádza hrudník a prsné žľazy ženy?

Hrudník je jedným z najcitlivejších orgánov pôsobenia rôznych hormónov. V dôsledku ich produkcie počas puberty rastú prsné žľazy počas tehotenstva a dojčenia - pred menštruáciou sa vytvára materské mlieko, opuchy a výskyt bolesti.

Bolesť na hrudníku počas menopauzy je charakteristickým príznakom, ktorý sa vyskytuje počas období kolísania zloženia hormónov. Má cyklický charakter, možno ho pozorovať aj pri umelom alebo včasnom menopauzálnom syndróme.

Prečo bolí hrudník s menopauzou: iné dôvody

Nielen prirodzené procesy v tele môžu spôsobiť bolesť. Príčiny bolesti sú:

 • Zmena zloženia mastných kyselín. Tukové tkanivo v hrudníku zaberá značný podiel. S poklesom estrogénu produkovaného vaječníkmi sa ich produkcia začína zapájať do tukových buniek, ktorých počet rastie. Prebiehajúce procesy môžu spôsobiť bolesť inej povahy.
 • Vývoj osteochondrózy, ochorenia kardiovaskulárneho systému. Nedostatok látok obsahujúcich estrogén vedie k slabej absorpcii vápnika, krehkých kostí, zvyšuje riziko vzniku srdcových infarktov, koronárnych srdcových ochorení a tvorby cholesterolových plakov. Na hrudník sa môžu podať bolestivé pocity vyplývajúce z vývoja týchto patológií. Vyznačujú sa absenciou lokalizácie bolesti, rozmazaním. Medzi spoločné príčiny lekárov rozlišujú Titseovu chorobu - zápal chrupavky v mieste pripojenia rebier k hrudnej kosti.
 • Stresové situácie, duševná nerovnováha. Ženy vnímajú príchod menopauzy inak. Niektoré majú výrazné zmeny v nálade, slznosti, nespavosti a iných prejavoch. To všetko ovplyvňuje chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri.
 • Predtým utrpel zranenia alebo operácie. Bez ohľadu na to, kedy to bolo, poškodené tkanivo je citlivejšie na zmeny, ktoré prebiehajú. Môžu byť chorí, čo spôsobuje nepohodlie.
 • Liečba liekmi. Akceptácia akýchkoľvek liekov je zmenou chemických procesov vo vnútri tela. S pozitívnym účinkom na požadovaný systém (približne 3 mesiace alebo viac) môžu vyvolať výskyt mastalgie.
 • Zlé návyky. Fajčenie, nadmerný príjem alkoholu vyvolávajú zvýšenie tukového tkaniva, zhoršujú krvný obeh. To spôsobuje bolesť, napríklad v lalokoch prsníka.
 • Tehotenstvo. V perimenopauze je pravdepodobnosť oplodnenia pomerne vysoká. Vajcia sú stále tam, dozrievajú. Ak žena prestane byť chránená zmenou trvania cyklu, môže viesť k tehotenstvu, v počiatočných štádiách ktorých sa niektoré príznaky užívajú na menopauzu s charakteristickými príznakmi, vrátane opuchu a precitlivenosti bradaviek, môže spôsobiť bolesť v dolnej časti brucha.
 • Prsníka. Ak bola choroba diagnostikovaná skôr, potom počas menopauzy zostávajú všetky jej príznaky (nepríjemná bolesť, výtok, začervenanie). Aj po prvýkrát je táto patológia často diagnostikovaná po 45 rokoch. To je spôsobené tým, že obsah estrogénu sa dramaticky mení.
 • Malígne a benígne neoplazmy. Najnebezpečnejší dôvod, ktorý vyžaduje okamžité ošetrenie. Mnohé ženy idú k lekárovi, keď sa syndróm bolesti stane príliš silným. Ignorovanie symptómov vedie k tomu, že pacient s pokročilou formou onkológie v záverečných štádiách sa dostane do rúk zdravotníckeho personálu. Preto je akákoľvek zmena tvaru, farby, pocitov dôvodom na konzultáciu s odborníkom.

Zvýšené objemy: je to normálne?

Počas perimenopauzy si žena všimne zvýšenie objemu prsníka. To môže byť prirodzený proces spôsobujúci bolesť.

Každý vie, že hrudník rastie a jeho forma trvá 20-25 rokov. Preto, jeho zvýšenie po 45 spôsobuje niektoré ženy strach a strach o svoje vlastné zdravie. Vo väčšine prípadov je to norma, ktorá je spôsobená rastom tukového tkaniva. Vyskytuje sa v rámci nasledujúcich procesov:

 • Znížený metabolizmus pri zachovaní veľkého množstva tukových alebo vysokokalorických potravín v potrave. Prichádzajúce kalórie nemajú čas stráviť v plnej výške, tvoriť depot.
 • Nedostatok motorickej aktivity, ktorá môže zvýšiť spotrebu energie.
 • Znížená produkcia estrogénov. Táto funkcia preberá lipidové tkanivo.

Tieto procesy môžu byť sprevádzané bolesťou na hrudníku počas menopauzy. Je dôležité, aby všetky zmeny boli ukončené pred nástupom poslednej menštruácie, po ktorej nie je typické, aby sa zmenili veľkosť prsných žliaz.

Napriek fyziologickému zvýšeniu objemu prsníka, najmä v súvislosti so všeobecným zvýšením telesnej hmotnosti, je potrebné neustále monitorovanie zdravotného stavu žien. To je spojené so zvýšeným rizikom rozvoja všetkých druhov patológií benígnej a malígnej povahy. Napríklad degenerácia spojivového tkaniva na vláknité alebo tukové tkanivo môže spôsobiť mastopatiu.

Mali by ste okamžite ísť na lekárske vyšetrenie, ak máte veľmi jasnú lokalizáciu bolesti. Takéto príznaky sú charakteristické pre príznaky onkologických ochorení.

Bolesti prsníkov s menopauzou: diferenciálna diagnostika

Ako sme už zistili, môže existovať veľké množstvo príčin bolesti, z ktorých každá si vyžaduje vlastnú liečbu. Pamätajte si, že v prípade aj menšej bolesti akejkoľvek povahy, musíte sa obrátiť na mamológa (okrem plánovaných vyšetrení). Toto by sa malo urobiť na vylúčenie prítomnosti patológií, na ich včasnú diagnostiku, na predpísanie správnej liečby.

V rámci prieskumu sú možné nasledujúce diagnostické postupy:

 • Osobné vyšetrenie, palpácia. Študujeme tvar, farbu, symetriu prsných žliaz, prítomnosť tuleňov a ďalšie zmeny.
 • US. Táto metóda vám umožní vidieť povahu a štruktúru tkanív, krvných ciev.
 • Mamografia. Dôležitý, informatívny spôsob, ukazuje akékoľvek zmeny, patológie a tak ďalej.
 • Biopsia. V prípade potreby môže lekár predpísať prepichnutie obsahu nádoru s následným laboratórnym výskumom.
 • Testy na hormóny. Vyžaduje sa na stanovenie množstva esenciálnych látok estrogénu a progesterónu.

Ďalšie procedúry sú možné podľa uváženia ošetrujúceho lekára. Ak je napríklad podozrenie na tehotenstvo, vykoná sa ultrazvuk panvy, röntgenové vyšetrenie, magnetická rezonancia a tak ďalej. Taktiež je možné viesť konzultácie so špecializovanými špecialistami, ak sú prítomné akútne alebo chronické ochorenia susediacich systémov.

Od správnej a úplnej diagnózy závisí od účinnosti predpísanej liečby. V niektorých prípadoch sa vyžaduje dostatočne upokojujúce lieky a niekedy aj chirurgia. Žena musí neustále sledovať svoje zdravie, najmä po 45-50 rokoch. Počas tohto obdobia sa zvyšuje riziko vzniku nádorov, vrátane malígnych. Predstavujú významnú hrozbu pre život pacienta.

Liečba bolesti na hrudníku počas menopauzy

Pamätajte si, že za žiadnych okolností by ste nemali užívať žiadne lieky alebo ľudové prostriedky. Iba lekár môže správne identifikovať príčiny mastalgie.

V neprítomnosti patológií môže byť bolesť znížená použitím dvoch nezávislých smerov. Po prvé, upraviť diétu a životný štýl, a za druhé, aby niektoré lieky. Podrobnejšie zvážte každý prípad.

Životný štýl, keď hrudník bolí počas menopauzy

V prvom rade musíte prispôsobiť svoje vlastné správanie, aby ste v priebehu času dosiahli stabilný výsledok. Môže to zahŕňať nasledovné odporúčania lekárov:

 • Presunúť viac. To môže byť hodinové prechádzky na čerstvom vzduchu, všetky druhy športu, vrátane jogy. To zvýši metabolizmus, zníži hromadenie tukových tkanív, je lepšie nasýtiť telo kyslíkom. Ale vyhnúť sa ostrým pohybom, ktoré prinášajú silnú bolesť.
 • Pri výbere podprsenku sa musíte zamerať na modely, ktoré podporujú prsník, ale nestláčajte ho. Ak je to potrebné, môže dokonca spať. Toto opatrenie vedie k zníženiu zaťaženia svalov, kože, neumožňuje ich prehýbanie a natiahnutie.
 • Výrazne znižuje obsah tuku v potravinách. Upozorňujeme, že ich úplné zrušenie je prísne zakázané.
 • Úprava stravy v smere znižovania príjmu soli, konzervácie, zvyšovania príjmu prírodných diuretík (petržlen, uhorky), vlákniny (fazuľa, maliny, obilniny).
 • Obmedziť spotrebu kávy, kofeínových nápojov, alkoholu.
 • Uistite sa, že si vezmete komplex vitamínov pre príslušný vek. To vám umožní aktivovať a stimulovať prirodzené procesy v tele.

Ak chcete znížiť vznikajúce bolesti, mali by ste si prezrieť svoj životný štýl, používať podporné spodné prádlo, ale nie lisovanie hrudníka.

Liečba liekmi

V závislosti od zdravotného stavu ženy, závažnosti klimakterického syndrómu sa môžu použiť rôzne lieky. Patrí medzi ne:

 • Špeciálne vitamínové komplexy s minerálnym obsahom. Prispievajú k vyváženému príjmu základných látok v tele. Ich hlavnou výhodou je presne definovaný počet zložiek, ktorý vylučuje predávkovanie, vhodnú formu uvoľňovania a podávania.
 • Na zmiernenie bolesti, stresu, psychologických problémov, sedatív, extraktov a tinktúr liečivých rastlín (valeriány, matky) sú predpísané. V ťažkých prípadoch sa lekár môže rozhodnúť predpísať antidepresíva.
 • Pre urgentnú úľavu mastalgie sa odporúča užívať si analgetiká podľa uváženia lekára. Ich nevýhodou je nebezpečenstvo dlhodobého používania.

Neodporúča sa uchyľovať sa k obľúbeným každodenným metódam znižovania bolesti. Nedostatok kontroly, vysoké riziko zveličovania prípustných dávok môže viesť k vážnym následkom. Napríklad pri aplikácii ľadu alebo iných zdrojov chladu sa dramaticky zvyšuje riziko zápalových procesov.

Akceptácia hormonálnej substitučnej terapie je najefektívnejším spôsobom, ako dosiahnuť dlhodobý účinok, dlhodobo dosiahnuť remisiu, aby sa predišlo závažnému stavu menopauzálneho syndrómu. Je predpísaný ako komplexná liečba, ktorá redukuje všetky prejavy menopauzy. Špecifický liek určuje lekár po podrobnom vyšetrení, okrem patológie reprodukčného systému, mliečnych žliaz. Rezervujte si stretnutie s najlepšími lekármi na adrese http: //45plyus.rf/registration/.

Po 45 rokoch pre ženy prichádza osobitné obdobie života, počas ktorého musí pozornejšie sledovať svoje zdravie. Akákoľvek bolesť je dôvodom na konzultácie s lekárom, aj keď nie sú intenzívne alebo existujú objektívne dôvody na ich výskyt. Nikto nie je schopný predpovedať, aké komplikácie a rozvoj komorbidít sú možné, preto by sa do pravidla mali zahrnúť pravidelné preventívne prehliadky, povinné používanie odporúčaných liekov a dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu.

Pin
Send
Share
Send
Send