Zdravie

Príčiny bolesti na ľavej strane brucha počas kritických dní

Pin
Send
Share
Send
Send


Bolesť na ľavej strane počas menštruácie môže indikovať prítomnosť zápalových procesov v akýchkoľvek orgánoch, ale nie vždy. U niektorých žien je príčinou bolesti počas menštruácie fyziologický znak. Niekedy bolesť vyžaruje do slabín a do oblasti pravého a ľavého vaječníka. Ale hovoriť o vlastnostiach tela môže byť len odstránenie všetkých možných chorôb.

Najčastejšou príčinou bolesti na pravej alebo ľavej strane počas menštruácie, najmä ak sa prvýkrát objavila, je ochorenie. Ak chcete zistiť, čo spôsobilo nepríjemný príznak, musíte sa poradiť s gynekológom a vyskúšať.

gynekológia

Bolesť brucha môže vyvolať gynekologické problémy:

 • zápalové procesy v panvových orgánoch,
 • poruchy obehového systému
 • patologické deformity jedného z orgánov
 • nádorov v oblasti príveskov.

Bolesť môže byť rôzneho charakteru a intenzity, lokalizovaná v prednej alebo zadnej časti, ale bude jasne daná na stranu.

Niekedy sa stáva, že pred menštruačné bolesti strane. Počas ovulácie je folikul pretrhnutý, z ktorého tečie tekutina z krvi, čo môže spôsobiť bočnú bolesť. Ak žena má neskorú ovuláciu, potom nepríjemný príznak sa objaví tesne pred odhadovaným mesačne. Môže však nastať oneskorenie.

Bolesť ovulácie zvyčajne nie je známkou patológie a nevyžaduje liečbu. Ale ak sa bála viac ako jeden deň a je veľmi intenzívna, potom je lepšie poradiť sa s gynekológom.

endometrióza

Choroba, pri ktorej sliznica maternice rastie za jej hranice. Tieto útvary sú svojou povahou benígne. Vzhľadom na patologickú reprodukciu endometriálnych buniek sa perióda stáva veľmi bohatou a dlhou (cyklus trvá viac ako mesiac). Bolesť sa vyskytuje pred aj po menštruácii, zhoršuje sa pohlavným stykom, pohybmi čriev.

Zatiaľ nie je známe, čo presne spôsobuje endometriózu. Odborníci hovoria, že proliferácia endometria je jedným zo symptómov zhoršených imunitných a endokrinných systémov.

Riziková skupina zahŕňa ženy, ktoré mali komplikácie počas pôrodu, podstúpili rez cisárskym rezom alebo podstúpili rôzne chirurgické zákroky na genitáliách (potrat, koagulácia krčka maternice). Ak sa chirurgické zákroky uskutočnili pred nástupom menštruácie, potom je pravdepodobnosť vzniku endometriózy v postihnutej oblasti.

Liečba by mala byť komplexná: odstránenie oblastí endometria laparoskopicky a použitie hormonálnych liekov. Niekedy môže byť použitá fyzioterapia.

Bežnou príčinou bolesti na pravej alebo ľavej strane počas menštruácie a po nej je cysty vaječníkov. Stáva sa, že počas ovulácie dominantný folikul nepraskne, ale pokračuje v raste. Zhromažďuje tekutiny a dochádza k cystickej tvorbe.

V niektorých prípadoch sa cysta absorbuje a žena ani nevie o jej tvorbe, ale v iných rastie do veľkých veľkostí a vyvoláva zápal a bolesť. Počas fyzickej námahy, počas pohlavného styku, môže cysta prasknúť, potom jej obsah prúdi do brušnej dutiny.

Ruptúra ​​cysty vyžaduje povinnú protizápalovú liečbu, inak sa vyskytnú komplikácie ako zápal vaječníkov a peritoneum, čo je veľmi nebezpečné pre zdravie ženy.

Ak po menštruácii, bolí strana, môžete mať podozrenie na rozvoj zápalového ochorenia v oblasti príveskov. Adnexitída - zápal vajcovodov a vaječníkov, ktorý je infekčnej povahy a je sprevádzaný takýmito príznakmi:

 • bolesť v dolnej časti brucha vľavo alebo vpravo, zo strany postihnutých končatín,
 • zvýšenie telesnej teploty,
 • hnisavý výtok z pošvy,
 • všeobecné zhoršenie, príznaky intoxikácie.

Môže byť ovplyvnená jedna strana alebo obe strany, v druhom prípade sa pacient sťažuje na to, že spodná časť brucha bolí po stranách. Súčasne je nepohodlie veľmi výrazné a môže vyžarovať do slabín, konečníka, dolnej časti chrbta a dokonca dať nohy.

Liečba adnexitídy je komplexná: diéta, odpočinok v lôžku v kombinácii s antibakteriálnou terapiou dávajú pozitívny výsledok v krátkom období. Pri dlhodobom užívaní antibiotík sa u ženy môže vyskytnúť drozd alebo dysbióza. Preto je žiaduce používať antifungálne a eubiotiká v komplexnej terapii.

Ak sa ochorenie stalo chronickým, potom sa na posilnenie tela používajú antibakteriálne lieky, imunostimulanty a vitamínové komplexy.

mŕtvice

Ruptúra ​​vaječníkov alebo apoplexia je sprevádzaná porušením integrity žľazy a krvácaním do dutiny brušnej. Ak sa patológia vyskytne počas menštruácie, ale počas menštruácie spôsobí ostrú bolesť vľavo alebo vpravo.

Symptómy zahŕňajú vaginálne krvácanie, bolesť na ľavej alebo pravej strane, ktorá sa rozširuje do oblasti slabín, zvýšené potenie, slabosť tela, nevoľnosť a vracanie, zrýchlený tep, bolesť hlavy, bledosť kože.

mimomaternicové

Prečo pred mesačnou boľavou ľavou stranou má pacient záujem. Takéto príznaky môžu byť veľmi rušivé, najmä ak žena plánuje tehotenstvo alebo v blízkej budúcnosti mala nechránený pohlavný styk. S týmto príznakom môže byť podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo.

Mimomaternicové tehotenstvo je stav, pri ktorom je oplodnené vajíčko pripojené nie v maternici, ale vo vajíčkovodoch alebo niekde inde. Situácia je pre ženu veľmi život ohrozujúca, vy ako rastúce embryo roztrhnete vajíčkovod z vnútra, ktorý je plný vnútorného krvácania a smrti.

Príznaky mimomaternicového tehotenstva:

 • Oneskorená menštruácia alebo skrátené periódy.
 • Bolesť z postihnutej strany. Ak je bolesť veľmi ťažká, potom je možné, že došlo k prasknutiu vajíčkovodu. V tomto prípade musíte okamžite zavolať sanitku.
 • Tehotenský test je pozitívny.

Treba poznamenať, že embryo nie je vždy pripevnené v skúmavke, môže byť implantované na vaječník a dokonca aj do dutiny brušnej. Preto, ak je oneskorenie menštruácie alebo menštruácie je veľmi málo, mali by ste ísť na ultrazvuk a uistite sa, že neexistuje mimomaternicové tehotenstvo.

Patológia močového systému môže tiež spôsobiť bolesť v spodnej časti brucha, vyžarujúcu vpravo alebo vľavo. Ak počas menštruácie bolí ľavá strana a teplota stúpa, moč sa zakalí a bedra ubližuje, môžu byť podozrivé z nasledujúcich porúch:

 • urolitiáza,
 • pyelonefritída - zápal kalicha, parenchýmu a renálnej panvy,
 • pyelocystitída je zápal obličkovej panvy a močového mechúra.

V tomto prípade si konzultácia vyžaduje urológa a komplexné vyšetrenie ženy. Liečba takejto bolesti bude závisieť od ochorenia. Keď zápalové ochorenia predpisovali antibiotiká, antispasmodiká, diuretiká a protizápalové lieky, fyzioterapia.

gastroenterológia

Choroby pankreasu. Ak bolesť na ľavej strane vyvolala problémy s gastrointestinálnym traktom, potom dievča bude mať bolesť, sprevádzanú zmenou stolice.

V tomto prípade možno predpokladať ochorenia pankreasu, pretože jeho dysfunkcia narúša produkciu enzýmov potrebných na trávenie potravy. Po užití enzýmových látok zmiznú nepríjemné pocity. Pre presné potvrdenie diagnózy je však potrebné poradiť sa s lekárom.

Ochorenie čriev. V tomto prípade sú pozorované nasledujúce klinické prejavy:

 • únava,
 • suchá koža,
 • náhly úbytok hmotnosti
 • hnačka s tukom
 • žena tiež vyvíja nadúvanie a časté nutkanie na defekáciu.

Ulcerózna kolitída. Choroba, pri ktorej sú zápalové procesy chronické. Žena pociťuje krehké bolesti na ľavej strane, ktoré sa môžu šíriť do celého spodného brucha. Tam je krvavý výtok vo výkaloch, a nutkanie na pohyb čriev dochádza príliš často.

Gynekologické príčiny

Vývoj bolesti na ľavej strane brucha je dôsledkom infekčného zápalu lokalizovaného v reprodukčnom systéme. Nasledujúce gynekologické patológie prispievajú k rozvoju bolestivých pocitov počas menštruácie:

 1. Endometrióza je rast slizníc mimo dutiny maternice. Napriek benígnej povahe má choroba negatívny účinok: aktívna distribúcia endometriálnych buniek prispieva k zvýšeniu krvácania. Bohatá menštruácia spôsobuje vracanie, nevoľnosť, horúčku a skutočnosť, že ľavá strana brucha ubližuje ženám. Choroba má negatívny vplyv nielen na stav ženy, ale aj na dutinu maternice: postihnutý orgán sa zväčšuje a neustále krváca. V neprítomnosti účinnej liečby sa u ženy začína rozvíjať neplodnosť.
 2. Salpingitída je zápalový proces v vajíčkovodoch, ktorého vývoj je vyvolaný množením baktérií. Najmä zápal ovplyvňuje sliznicu a potom sa šíri do iných tkanív. Súčasne sa zvyšujú vajcovody, čo sa stáva príčinou nepravidelných a ťažkých období. Vývoj tejto choroby je bolestivý: v chronickej forme kurzu sa prejavuje boľavá bolesť v akútnej forme - ostré bolestivé pocity.
 3. Torzia vaječníkov je trauma charakterizovaná zhoršeným lokálnym prietokom krvi a rozvojom zápalového procesu. Pri neprítomnosti včasnej liečby začne vaječníkové teleso odumierať, čo dokazuje ťažké krvácanie. Hlavným príznakom ochorenia je ostrá bolesť v dolnej časti brucha vľavo. V prípade otáčania nôh okolo osi o 360 stupňov sa bolestivá povaha zvyšuje.
 4. Vývoj mimomaternicového tehotenstva je diagnostikovaný, ak sa oplodnené vajíčko nachádza mimo maternice. Klinické prejavy patológie v prvých mesiacoch sú podobné príznakom prirodzeného tehotenstva. Často sa vyskytujúce ostré bolesti sú symptómom ruptúry trubice maternice, ktorá je sprevádzaná silnou stratou krvi, bledosťou kože a vážnymi závratmi.
 5. Výskyt menštruačnej bolesti je charakteristický pre vývoj myómových myómov. Zvýšenie veľkosti benígneho novotvaru vedie k stláčaniu blízkych orgánov, čo má za následok tupú bolesť.

Často je bolesť na ľavej strane po menštruácii príznakom algomenorea. Pri bolestivej menštruácii dievča ťahá spodnú časť brucha, prejavuje sa edém a zhoršuje sa jej zdravotný stav.

Ne gynekologické príčiny

Bolesť na ľavej strane môže byť dôsledkom ne-gynekologických ochorení, jedným z nich je cystitída. Vývoj zápalového procesu v močovom mechúre prispieva k infekcii, ktorá sa vyskytuje na pozadí hypotermie, znižuje ochrannú funkciu tela a prijíma diuretiká. Infekčný zápal sa môže prejaviť bolesťou pri močení, diskomfortu a odfarbení moču.

Bolestivý syndróm sa tiež vyskytuje ako dôsledok zápalu slepého čreva. Prvé príznaky zápalu slepého čreva sú horúčka a závažné vracanie, po ktorom sa objaví akútna bolesť v boku. V poslednom štádiu sa zapálený apendix roztrhne a zhoršuje bolesť. V tomto prípade potrebuje pacient núdzový chirurgický zákrok.

Zápalový proces v lumbosakrále alebo hrudníku sa stáva príčinou kompresie nervových zakončení. S nástupom kritických dní sa zvyšuje tlak na postihnuté nervy, v dôsledku čoho dolná časť brucha pred menštruáciou bolí. Pod negatívnym vplyvom vonkajších faktorov sa syndróm bolesti zhoršuje, čo je dôvodom hospitalizácie pacienta.

V prípade porušenia spracovania a asimilácie jedla sa prejavujú nepríjemné príznaky: vysychanie kože, prudká strata hmotnosti, neustála slabosť. Počas obdobia kritických dní sú symptómy doplnené syndrómom bolesti, čo vysvetľuje skutočnosť, že počas menštruácie bolí ľavá strana.

diagnostika

Ak sa počas obdobia menštruácie začne zraniť ľavá strana, musíte sa poradiť s lekárom. Po prvé, gynekológ stanoví súvisiace symptómy a povahu syndrómu bolesti. V prípade zápalu močového mechúra sa u žien vyskytujú nepríjemné bolesti, pri patologických stavoch obličiek - bolesť je prevažne akútna a pri gynekologických ochoreniach bolestivá. Po ústnom prieskume lekár vykoná vaginálne vyšetrenie, počas ktorého sa vykoná vaginálny náter na laboratórne testovanie.

Na stanovenie presnej diagnózy, pacient dáva kompletný krvný obraz, ktorý vytvorí rozvoj zápalového procesu. Prebytok leukocytov v krvi naznačuje, že bolesť, ktorá sa čiastočne vyskytuje na ľavej strane brucha, je príznakom cystitídy. Po prejdení celého krvného obrazu pacient daruje krv na stanovenie hladiny ľudského choriového gonadotropínu. Táto laboratórna štúdia by sa mala vykonať, aby sa vylúčila pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva.

Najspoľahlivejšou diagnostickou metódou je ultrazvuk. Týmto postupom lekár zistí zápal, malígny novotvar, ako aj patológie spojené s tehotenstvom. Vizualizácia stavu panvových orgánov sa vykonáva laparoskopicky. Na základe výsledkov vyšetrenia gynekológ určí diagnózu a urobí individuálny liečebný režim.

Ako liečiť bolesť

Po stanovení, prečo sa objavuje bolesť, lekár určí najúčinnejší spôsob liečby. Liečba chorôb vyvolávajúcich bolesť brucha zahŕňa užívanie liekov. Ak je výskyt bolesti spojený s rozvojom endometriózy, pacientovi sú predpísané hormonálne lieky - Duphaston, Danazole, Regulon. Liečba salpingitídy sa vykonáva pomocou antibakteriálnych liekov.

Nepríjemné brnenie na strane súvisiacej s cystitídou sa lieči protizápalovými liekmi - Voltarenum, Indomethacin. Na zlepšenie priaznivého účinku sa žene podávajú fluórchinolové antibiotiká, ktorých cieľom je zastaviť miesto zápalu.

Liečba ulceróznej kolitídy spočíva v dodržiavaní vyváženej stravy a užívaní liekov - imunosupresív a protizápalových liekov. Ak dlhodobé užívanie liekovej terapie nemalo požadovaný účinok, pacient je obsluhovaný.

Ak bol bolestivý pocit vyvolaný mimomaternicovým tehotenstvom alebo torziou vaječníkov, žena by mala podstúpiť núdzovú operáciu. Ignorovanie týchto patológií prispieva k rozvoju závažného krvácania a rozvoju reprodukčnej dysfunkcie. Indikácia pre operáciu je tiež urolitiáza v pokročilom štádiu, keď nie je možné rozpustiť kamene liekmi.

Ohnutie maternice

Je odchýlka polohy maternice. Ochorenie môže byť vrodené alebo sa môže objaviť po patologických stavoch infekčnej povahy, ako je cystitída. Pacienti sa sťažujú na akútnu bolesť v spodnej časti brucha pred menštruáciou.

Môže sa tiež zobraziť:

 • Ťažká bolesť v boku, ktorá sa zvyšuje s pohmatom,
 • Dyspareunia - bolestivé pocity počas pohlavného styku. Súčasne sa zranila jedna strana a celá oblasť brucha,
 • Nádory, ktoré začínajú stláčať orgány, tiež spôsobujú bolesť

diagnostikovaná pri gynekologickom vyšetrení. Úplné potvrdenie správnosti diagnózy možno získať po absolvovaní ultrazvukového vyšetrenia vaginálnym senzorom.

liečba je odstrániť základné príčiny. Ak sú problémy so svalmi alebo väzmi, potom je potrebné ich posilniť prostredníctvom cvičenia. Odstránenie adhézií v panve sa dosahuje disekciou chirurgickým zákrokom. Najčastejšie sa používa laparoskopická operácia, ale ak sú adhézie aktívne, môže byť potrebná ďalšia časť celiakie. Súčasne s chirurgickým zákrokom je potrebná liečba antibiotikami. Tiež povolené fyzioterapeutické procedúry, vrátane bahna a UHF.

Liečba maternice ohybu ľudových prostriedkov sa neodporúča.

Maternicový myóm

Je to hormonálny, benígny rast maternice vo forme nádoru. Vzniká z tkaniva hladkého svalstva. myóm môže byť jeden alebo viacvrátane myomatóznych uzlov. V druhom prípade, celá brušná dutina bolí u žien, pretože nádory môžu vážiť viac ako jeden kilogram. Pri diagnostikovaní je potrebné zistiť, prečo došlo k rastu myómov. Hlavná príčina je porušením funkcie hormonálnych ovárií. Začnú vyprovokovať príliš veľa estrogénu. Súčasne bolí bruško, bok a hypochondrium na pravej strane. Bolesť môže vzrásť s pohmatom.

Medzi hlavné príznaky patrí:

 • Nepohodlie pred a počas menštruácie,
 • Veľký výtok krvných zrazenín,
 • Krvácanie z acyklickej maternice,
 • Vývoj anémie

diagnostikovanie na základe klinických prejavov a gynekologického vyšetrenia. Spoľahlivá veľkosť myómov sa rozpozná ultrazvukovým vyšetrením panvových orgánov.Ďalšou informatívnou diagnostickou metódou je hysteroskopia. Týmto spôsobom sa skúmajú dutiny a steny maternice. Diagnóza sa vykonáva pomocou optického prístroja-hysteroskopu. Ako ďalšia štúdia je predpísaná hysterosalpingoskopia, ktorá zahŕňa ultrazvukové vyšetrenie a vyšetrenie maternice, vajíčkovodov. Môže sa vykonať snímanie dutiny maternice, odhalenie prítomnosti genitálnych infekcií a onkopatológie.

liečba ochorenie je určené veľkosťou nádoru a môže byť konzervatívne aj chirurgické. Konzervatívny spôsob liečby pomáha inhibovať rozvoj myómov, zvyčajne sa používajú hormóny. Ale úplne odstrániť túto chorobu touto metódou liečby je bohužiaľ nemožné, preto je nutný chirurgický zákrok.

Je predpísané v prípade:

 • Porušenie funkcií súvisiacich orgánov
 • Otočte nohy myómového uzla,
 • S veľkými uzlinami myómu,
 • Podozrivý malígny nádor

Liečba myómových ľudových liečiv maternice sa neodporúča.

Zápalové procesy (endometritída, adnexitída)

endometritída - je silný zápal sliznice maternice. Keď sa objaví, dolná časť brucha bolí, čo sa prejavuje ostrými a prešívanými pocitmi.

Má akútnu a chronickú formu.

 • Akútna forma vyskytuje sa po mini-potrate, pôrode, diagnostickej kyretáži maternice, hysteroskopii, vnútromaternicovej manipulácii. Príčiny exacerbácie môžu byť zostávajúce placenty, odstránenie zvyškového vajíčka, veľká akumulácia krvných zrazenín. Súčasne sa môže vyvinúť infekcia, akútny zápalový proces vnútorného povrchu maternice.
 • Chronická forma sa vyskytuje po akútnej akútnej liečbe. Môže to byť spôsobené prítomnosťou cudzích telies v maternici. Vyskytuje sa po potratoch a manipulácii maternice.

Obe formy sú spôsobené rôznymi patogénmi.ktoré zahŕňajú vírusy, vrátane herpes simplex, chlamýdie, toxoplazma, cytomegalovírus, plesne a sálavé huby, parazity, baktérie.

Symptómy akútnej formy zahŕňajú:

 • Zvýšenie teploty na 39 °
 • Ostrá bolesť dolnej časti brucha,
 • Nepríjemný výtok genitálií,
 • Bolestivé močenie,
 • Rýchly pulz,
 • zimnica

Symptómy chronickej formy zahŕňajú:

 • Porušenie menštruačného cyklu,
 • Krvácanie z maternice,
 • Patologické krvácanie s hnisom z genitálneho traktu,
 • Bolesti v dolnej časti brucha,
 • Bolestivý styk

Ochorenie môžete diagnostikovať pomocou:

 • Gynekologické vyšetrenie
 • Klinický krvný test,
 • Bakterioskopické vyšetrenie škvŕn,
 • Ultrazvuková metóda
 • Hysteroskopia, ktorá umožňuje poznať štrukturálne zmeny endometria

Liečba je terapeutického charakteru, vykonáva sa v nemocnici.

 • V akútnej forme liečba antibiotikami by sa mala predpísať s prihliadnutím na citlivosť patogénu. Na odstránenie intoxikácie je predpísané intravenózne podávanie fyziologického roztoku a proteínových roztokov. Ako liek proti bolesti používal chlad na bruchu.
 • S chronickou formou uplatňovať integrovaný prístup, ktorý zahŕňa antimikrobiálnu, posilňujúcu, imunomodulačnú a fyzioterapeutickú liečbu. Lieky sa vstrekujú intravenózne a do výstelky maternice. Krvácanie sa eliminuje pomocou hormónov a roztoku kyseliny aminokaprónovej. V dôsledku toho sú infekčné činidlá eliminované, endometriálna vrstva je obnovená.

Ako populárny recept používať koreň Altea a Leuuzei, sušené byliny, palina, ďatelina. Zložky sa odoberajú v rovnakých množstvách, zmiešajú sa a vylejú vriacou vodou. Trvajte na 45 minútach, prefiltrujte. Vezmite dve polievkové lyžice 2 krát denne po jedle.

adnexitis ťažký zápal vaječníkov a vajíčkovodov. Súčasne bolí celá dolná časť brušnej dutiny. Pacienti pociťujú ostrú a bodnú bolesť. Choroba je spôsobená streptokoky, enterokoky, plesne, vírusy, stafylokoky, mykobaktérie tuberkulózy, chlamýdie, escherichia a iné patogénne mikroorganizmy.

Spúšťacie faktory pre výskyt alebo exacerbáciu ochorenia zahŕňajú:

 • hypotermia,
 • Nedodržiavanie hygienických noriem,
 • Prítomnosť stresových situácií
 • Promiskuitný styk,
 • Zavedenie vnútromaternicového zariadenia, t
 • potraty
 • Komplikácie pri pôrode.

Existujú akútne a chronické formy. Oba prejavy môžu mať predĺžený priebeh a relapsy. Ako komplikácia sa pred menštruáciou môže vyskytnúť silná bolesť, ktorá sa počas palpácie zhoršuje.

Symptómy akútnej formy zahŕňajú:

 • Ostré bolesti v spodnej časti brucha, ktoré dávajú konečníku a krížovke,
 • zimnica,
 • Vzhľad hlienu a hnisavého výtoku z genitálneho traktu,
 • slabosť,
 • nadúvanie,
 • Dysurické poruchy
 • Pacienti môžu mať horúčku až 38 °.

Vo väčšine prípadov je chronická forma prítomná:

 • zimnica,
 • Zlý všeobecný stav
 • Porucha močenia, pri ktorej dolná časť brucha bolí,
 • Vysoká teplota do 38 °
 • Vzhľad hlienu a hnisavého výtoku z genitálneho traktu,
 • Menštruačné poruchy,
 • metrorágia,
 • algomenoreya,
 • spanomenorrhea

Diagnostika ochorenia zahŕňa:

 • anamnéza a gynekologické vyšetrenie,
 • vyšetrenie bacposy, vyšetrenie cervikálnych, uretrálnych a vaginálnych náterov,
 • ultrazvuková diagnostika, ktorá detekuje zápal,
 • diagnostická laparoskopia na zistenie lokalizácie hnisavých výbojov,
 • hysterosalpingografia na určenie stupňa obštrukcie vajíčkovodov.

Akútna liečba často sa koná v nemocnici, okrem odpočinku na lôžku a hojného pitia, zahŕňa antibakteriálnu liečbu pomocou širokospektrálnych liekov. Okrem toho sa používajú lieky na zmiernenie bolesti, protizápalové liečivá, imunostimulačné a desenzibilizačné liečenie. Infúzna liečba môže byť predpísaná na zmiernenie príznakov, vrátane intravenózneho podávania glukózových roztokov. S rozvojom hnisavých foriem priradených k operácii

Chronická liečba zvyčajne prebieha doma a zahŕňa antibakteriálnu, infúznu, desenzibilizačnú terapiu, použitie vitamínov. Po odstránení zápalu sa používajú autohemoterapia, aloe odvetranie, fyzioterapia, UV žiarenie, elektroforéza, UHF terapia, liečba bahna a vibračná masáž.

Ako ľudový liek aplikovať kalinovú farbu. Suroviny sa sušia a vylejú vriacou vodou. Varte na miernom ohni 15 minút. Vezmite štvrtinu pohára trikrát denne 30 minút pred jedlom. V bujóne môžete pridať cukor alebo prírodný med.

urolitiáza

Je urologické ochorenie, ktoré vedie k porušeniu acidobázickej rovnováhy, čo vedie k tvorbe kameňov v močovom systéme, obličkách alebo močovom mechúre. Častejšie sa u pacientov s touto chorobou objavuje akútna bolesť v bedrovej chrbtici, pálenie pri močení, vysoká horúčka. Tiež, nepríjemné a bolesť môže byť pozorovaná v dolnej časti brucha na pravej strane, najmä zvyšuje počas menštruácie a pred nimi.

Najefektívnejšou metódou liečby je chirurgický zákrok na odstránenie kameňov, hoci, ak sa vytvorili nedávno a / alebo majú malú veľkosť, pokúšajú sa problém vyriešiť konzervatívnymi metódami, ako sú drogy a fyzioterapia.

Je zápalová lézia slizničnej vrstvy močového mechúra často infekčná. Keď k tomu dôjde, preniknutie patogénnej flóry do močového mechúra. Hlavnými príčinami ochorenia sú E. coli a stafylokoky, menej často - plesňové infekcie rodu Candida, chlamydia, atď. Choroba sa vyznačuje boľavým bolestivým charakterom s lokalizáciou na pravej strane, v dolnej časti brucha.

Toto ochorenie vyvolávajú tieto faktory:

 • Ťažká hypotermia
 • Poruchy obehovej sústavy v panve,
 • Metabolická degradácia
 • Zranenia boli prijaté
 • Inštrumentálne intervencie,
 • Análny sex

Po identifikácii ochorenia cytoskopiou a sérii laboratórnych testov moču sa začína liečba, ktorú vykonáva urológ alebo gynekológ. Zahŕňa kurz antibiotík a antivírusových liekov určených na porážku infekcie, ako aj vitamíny a fyzioterapiu na posilnenie imunitného systému.

cholecystitída

Je zápal žlčníka, ktorý môže byť spôsobený infekciami, parazitmi alebo môže nastať na pozadí žlčových kameňov. Prejavuje sa vo forme silnej bolesti v pravej hypochondriu, ku ktorej dochádza hlavne po požití rýchleho občerstvenia, mastných, korenených jedál alebo alkoholu. Niekedy je bolesť sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním, sucho v ústach. U žien s cholecystitídou, niekoľko dní pred nástupom menštruácie, sa objavia bolesti hlavy, tvár, ruky a nohy sa zväčšia a nálada sa zhorší.

Hlavným faktorom, ktorý spôsobuje ochorenie, je obštrukcia cirkulácie žlče, jej stagnácia, Môže k tomu dôjsť v dôsledku vrodených alebo získaných defektov orgánu, sedavého životného štýlu, vč. počas tehotenstva, ktoré porušuje motilitu močového mechúra, zlú stravu a časté používanie škodlivých potravín.

Primárna diagnóza ochorenia sa vyskytujú pri vonkajšom vyšetrení - s hmatom sa objaví silná bolesť v spodnej časti brucha. Diagnóza sa objasňuje pomocou laboratórnych krvných testov, pri ktorých sa zisťujú nešpecifické zápaly a inštrumentálna diagnostika (ultrazvuk, cholecystocholangiografia, endoskopická retrográdna cholangiopancreatografia).

Základ liečby je diéta, ktorá je v období exacerbácie doplnená choleretickým, protizápalovým, protikŕčovým prípravkom.

Stále sa vám zdá, že tvrdnutie žalúdka a čriev je ťažké?

Súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky teraz - víťazstvo v boji proti chorobám gastrointestinálneho traktu nie je na vašej strane ...

Premýšľali ste už o operácii? Je to pochopiteľné, pretože žalúdok je veľmi dôležitý orgán a jeho správne fungovanie je zárukou zdravia a pohody. Častá bolesť brucha, pálenie záhy, nadúvanie, svrbenie, nevoľnosť, abnormálna stolica ... Všetky tieto príznaky sú vám známe z prvej ruky.

Ale možno je správnejšie liečiť nie účinok, ale príčinu? Tu je príbeh Galina Savina, o tom, ako sa zbavila všetkých týchto nepríjemných príznakov ... Prečítajte si článok >>>

Pravidelná bezbolestná menštruácia je jedným z indikátorov zdravia žien. Preto môže byť akákoľvek bolesť, ktorá sa objaví počas tohto obdobia, vrátane toho, či je pravá strana zranená počas menštruácie, považovaná za dôvod návštevy gynekológa. Zvláštnosťou a nebezpečenstvom takejto bolesti je, že príčinu ich výskytu môže určiť len kvalifikovaný lekár, rozlišovať bolesť spojenú s neurologickou patológiou alebo súvisiacu s chirurgickými ochoreniami. A tiež odlíšiť od bolesti spôsobenej zhoršeným alebo zápalovým procesom v genitálnom systéme.

Prečo s mesačnou bolesťou pravej strany

Všetky bolesti, ktoré sa vyskytnú počas menštruácie, sú rozdelené na:

organické, priamo spojené s porušením štruktúry vnútorných orgánov a súvisiace s ich poškodením, funkčné, ktoré sú spôsobené rozvojom patologického procesu v orgánoch a ich tkanivách v dôsledku poranenia alebo zápalu.

Funkčné dôvody pre bolesť na pravej strane počas menštruácie zahŕňajú poruchy krvného obehu, ktoré spôsobujú akumuláciu a stagnáciu krvi v dutine maternice. To môže byť spôsobené ohybom maternice alebo úplnou neprítomnosťou deflorácie. Bolesť sa vyskytuje pri hormonálnom zlyhaní a primárnej dysmenorey, ktorá sa vyvíja na pozadí. Ďalším dôvodom vzniku bolesti na boku počas menštruácie je nepravidelná menštruácia a zlyhanie vaječníkov.

Organické bolesti môžu byť spôsobené rozvojom závažných ochorení, vrátane:

neoplazmy, ako sú myómy alebo polypy, adenomyóza alebo endometrióza, zápal pravého vaječníka, tubálne (ektopické) tehotenstvo, oophoritída, adnexitída, cysta pravého vaječníka, polycystika.

Aby sa eliminovala potreba chirurgického zákroku na poskytnutie včasnej pomoci pacientovi, je dôležité potvrdiť neprítomnosť takých faktorov, ktoré ovplyvňujú výskyt silnej bolesti na pravej strane počas menštruácie, ako je zápal slepého čreva alebo zápalový proces postihujúci pečeň. Gynekológ môže určiť a ako príčinu silnej bolesti počas menštruácie prítomnosť v maternici antikoncepcie maternice (špirála) alebo urobiť diagnózu - sekundárna algomenorea.

Výsledky prieskumu

Ak na základe prieskumu zistí gynekológ prítomnosť zápalového ochorenia, terapeutické opatrenia budú zamerané na odstránenie tohto procesu. Zápal príveskov často postihuje jednu stranu, takže jedna strana bolí. Ak sa na pravej strane vyskytne salpingitída alebo oophoritída, bude pacientka v pravej buk obťažovať bolesť. Manuálne vyšetrenie, menštruácia, pohlavný styk budú veľmi bolestivé. Silná bolesť je sprevádzaná adnexitídou, ktorá vyžaduje okamžitú a primeranú liečbu.

Terapeutické opatrenia zahŕňajú použitie protizápalových liekov, komplex vitamínov, v prípade potreby lekár predpíše antibiotiká. Liečebný kurz je najmenej 10 dní. Po zmiernení záchvatov bude potrebná restoratívna liečba. Je dôležité, aby ste sa včas poradili s lekárom, odmietli ste liečbu a užívali lieky proti bolesti.

Jednou z najnebezpečnejších chorôb je apoplexia. Menštruačný cyklus je rozdelený do niekoľkých období a počas prvej periódy dozrievania folikulov dochádza pod vplyvom estrogénu. V určitom čase sa zlomí a vajíčko sa uvoľní. Ak k takémuto roztrhnutiu dôjde pred termínom, potom je sprevádzaný silnou bolesťou. Konzervatívna liečba apoplexie neexistuje. Pacient potrebuje urgentný chirurgický zákrok.

Nemenej časté je takzvané ektopické alebo tubálne tehotenstvo. Oplodnené vajíčko nie je schopné preniknúť do dutiny maternice v dôsledku adhézií, ktoré existujú v vajíčkovodoch, ktoré zužujú ich lumen. To spôsobí, že oplodnené vajíčko zostane v implantovanom lúmene trubice a embryo sa začne vyvíjať a samozrejme rastie a zväčšuje sa.

Napriek prítomnosti vajíčka sa menštruácia môže vyskytovať pravidelne počas niekoľkých mesiacov v súlade s menštruačným cyklom. Menštruácia je sprevádzaná ťahaním bolesti na pravej strane, ak je gestačné vajíčko v pravej trubici.

Žena pociťuje len všetky príznaky tehotenstva, kým sa natiahnutie trubice nestane extrémnym a praskne. Ruptúra ​​vajíčkovodu je sprevádzaná silnou reznou bolesťou a vnútorným krvácaním. Bez neodkladnej operácie môže pacient zomrieť.

Príčiny bolesti na boku počas ovulácie

Proces dozrievania folikulu a uvoľňovanie vajíčka uprostred cyklu môže byť bolestivé v rozpore s produkciou prostaglandínov. V tomto prípade, boky bolí počas ovulácie a pred menštruáciou. Nadmerný nárast folikulov niekedy vedie k tvorbe tzv. Funkčných cyst, ktoré sa pod vplyvom hormónov rozpúšťajú v priebehu 1 - 3 mesiacov. Súčasne sa môže zraniť pred menštruačnou stranou zo strany, kde sa nádor objavil.

Stav krvného obehu ovplyvňuje fyzickú pohodu ženy počas a po ovulácii. V druhej polovici cyklu sa zdá, že tendencia oneskoruje tekutinu v tele, čo vedie k zvýšeniu tlaku na periférne cievy v tkanivách a k rozvoju edému. Príčiny bolesti v tomto prípade môžu byť:

 • nedostatok motorickej aktivity
 • krvná stáza v brušných orgánoch,
 • obezita
 • funkcia umiestnenia maternice a príveskov.

Zároveň sú bolesti ťahané, mierne alebo mierneho charakteru a pravidelne sa opakujú počas každého cyklu. Možné sú krátkodobé spazmické ataky na ľavej alebo pravej strane spôsobené kontrakciami hladkých svalov.

Určite presne, prečo ľavá alebo pravá strana bolí počas ovulácie vždy, môžete sa obrátiť len na lekára a prejsť inštrumentálnym vyšetrením.

Bolesť na ľavej strane počas menštruácie

Orgány reprodukčného systému zaberajú pomerne veľký objem dutiny brušnej a nachádzajú sa v tesnej blízkosti čreva, močových ciest a pečene. Vlastnosti inervácie často neumožňujú jasne určiť polohu bolesti, pretože symptómy vo fyziologických a patologických procesoch môžu byť podobné. Bolesť na ľavej alebo pravej strane pred menštruáciou, ktorá sa objavuje v určitých obdobiach cyklu, je súčasťou algomenorea. V takýchto prípadoch je bolestivá, bez jasných hraníc, sprevádzaná slabosťou, opuchom a inými poruchami pohody.

Ak pred alebo po menštruácii bolí len vľavo, bolesť je streľba alebo rezanie, zvyšuje sa pohybom, ohýbaním, otáčaním zo strany na stranu, sú prítomné nevoľnosti, bolestivé alebo voľné stolice - pravdepodobne sú problémy s črevami: kolitída alebo divertikulitída.

Situácie, pri ktorých po menštruácii alebo počas nich bolí ľavá strana, sa vyskytujú so zápalom končatín, urolitiázou, cystitídou, pyelonefritídou. Počas obdobia menštruácie sa vyznačuje zvýšeným zápalom v tele. Ak ľavá strana brucha bolí, zatiaľ čo pocity sa prenášajú do bedrovej oblasti - ako keby to bolo opasok, je možné predpokladať renálnu koliku. V tomto prípade môže byť močenie ťažké.

Ak počas menštruácie bolí na pravej strane

Bolesť na pravej strane by mala byť alarmujúca v každom období menštruačného cyklu. Ich príčiny môžu byť tak funkčné poruchy, ako aj choroby sexuálnej sféry a patológie, ktoré nie sú spojené s reprodukčným ženským systémom. Keď pravá strana bolí počas oneskorenia menštruácie, je logické predpokladať vývoj ovariálnej cysty, exacerbáciu chronickej salpingitídy, ooporitídy. Bolesť je zároveň trvalá, zhoršená palpáciou, rýchlym pohybom alebo chladom.

Patológia pečene alebo žlčníka je ďalším dôvodom, prečo je pravá strana pred menštruáciou neustále boľavá. Symptómy v takýchto prípadoch sú pociťované v hypochondriu, podávanom ramenu, lopatke vpravo, v kombinácii s poruchami trávenia. Bolesť môže nastať náhle, paroxysmálne a tiež náhle zmizne.

tehotenstvo

Nástup tehotenstva po dozrievaní a oplodnení vajíčka v dostatočne veľkom počte prípadov signalizuje bolestivé symptómy. Môžu byť provokované procesom implantácie embrya do steny maternice, ktorá u všetkých žien prebieha odlišne. Bolesť môže byť dosť ťažká, kŕče a cítiť sa pri pohybe aj pri odpočinku. V prípade zdravého fyziologického vývoja tehotenstva žena čoskoro prestane cítiť bolesť - postupne sa oslabuje a vymizne do 2-3 týždňov po počatí.

Ak sa ukáže, že tehotenstvo je mimomaternicové, situácia je komplikovaná nielen bolesťou, ale aj nebezpečenstvom prasknutia vajíčkovodu, peritonitídy a iných závažných zdravotných následkov. Pravdepodobnosť pripojenia a vývoja embrya na nesprávnom mieste pre toto sa zvyšuje s porušením priechodnosti skúmaviek, zúžením ich lúmenu, prítomnosťou endometriálnych oblastí mimo maternice.

Po počatí sa telo musí zbaviť genitálnej bunky z vajíčkovodu a upevniť ju na ďalší vývoj v maternici. Prítomnosť mechanických prekážok, vysoká alebo nedostatočná fyzická aktivita ženy môže spustiť zavedenie embrya do vajíčkovodu. Tento jav môže viesť k následnému roztrhnutiu trubice v dôsledku zväčšenia veľkosti embrya. Signál nástupu mimomaternicového tehotenstva je zvyčajne ostrá bolesť na pravej alebo ľavej strane. Zároveň dochádza k oneskoreniu menštruačného cyklu av prvých dňoch je výsledok tehotenského testu negatívny. Bolesť sa zintenzívňuje s vývojom tehotenstva a po 4 až 7 týždňoch sa môže stať neznesiteľnou: definovaná ako trvalá, akútna, streľba, pálenie, vyžarujúce do konečníka, môže byť sprevádzané ťažkou nevoľnosťou, vracaním, opuchom, slabosťou a inými prejavmi toxikózy.

U niektorých žien je mimomaternicové tehotenstvo hlavným dôvodom, prečo v nasledujúcom menštruačnom období začína silná bolesť na pravej alebo ľavej strane. Často v podobnej situácii periodické krvácanie pretrváva a slúži ako príčina chyby. Jediným výsledkom tohto stavu je chirurgický zákrok. Poranená trubica sa otvorí, embryo sa odstráni a vykoná sa bandáž. Po mimomaternicovom tehotenstve sa pravdepodobne vyskytne aj bolesť z prevádzkovanej trubice pred nástupom alebo počas menštruácie, čo sa vysvetľuje porušením priechodnosti orgánu.

Ochorenia

Adnexitída, salpingo-ooporitída - zápalové ochorenia vaječníkov, vajíčkovodov a súvisiace maternice. Často sa vyvíjajú v dôsledku prenikania a vzostupu infekcie, vrátane pohlavne prenosných infekcií. Počiatočná patogenéza môže byť skrytá a asymptomatická. V období oslabenia imunitného systému, po hypotermii, prechladnutí, vysiľujúcej záťaži, sa proces zhoršuje pod vplyvom hormonálneho narušenia. V brušnej dutine pod ľavou alebo pravou stranou sú silné boľavé alebo rezavé bolesti, ktoré sa počas fyzickej práce zhoršujú chladom.

Symptómy ochorenia majú konštantný vyčerpávajúci charakter, môžu byť sprevádzané slabosťou, bolesťou hlavy, horúčkou až do + 38–39 ° C, zhoršeným močením a patologickým krvácaním v strede alebo na konci cyklu. Syndróm bolesti sa môže zvýšiť bezprostredne pred začiatkom kritických dní. Ak sa do zápalu podieľajú sliznice, svalové vrstvy vajíčkovodov, môžu sa ďalej tvoriť adhézie, čo ohrozuje rozvoj ich obštrukcie.

Zápalový proces vo vaječníkoch, hormonálna nerovnováha, folikulárna malformácia, kŕčová expanzia epididymy niekedy spôsobujú tvorbu cystickej formácie - dobre definovanú dutinu naplnenú exsudátom. Cysta môže byť jednoduchá, môže narásť na niekoľko centimetrov a spôsobiť ostré rezné bolesti z postihnutého vaječníka. Chronické porušenie syntézy hormónov vyvoláva viac cystických útvarov. Cysty a polycystické vaječníky v prípade komplikácií sú plné prasknutia stien - orgánovej apoplexie. V tomto prípade môže byť bolesť taká silná, že vedie k strate vedomia. Lekárska pomoc v tomto prípade musí byť poskytnutá okamžite.

Diagnostika a liečba akútnych ochorení končatín sa vykonáva v klinickom prostredí:

 • Lekár predpíše test na roztrúsenie patogénnej mikroflóry, ultrazvuku panvových orgánov. S porušovaním mesačného cyklu, prítomnosť patologických sekrétov - hysterosalpingography.
 • Akútne formy zápalu sa liečia v nemocnici. V závislosti od stupňa identifikovanej patológie, laparoskopie sa môže vykonať abdominálna operácia na odstránenie cysty. Pacient musí dodržiavať lôžko. Terapia zahŕňa priebeh antibiotík, protizápalových, hormonálnych, imunomodulačných látok.
 • Chronický zápal bez rizika ohrozenia integrity vaječníkov sa lieči ambulantne. Kurz zahŕňa infúznu terapiu, fyzioterapiu, lieky.

Patológia maternice

Endometrióza - vznik a rast funkčného slizničného epitelu mimo maternice môže byť vrodený, má zápalovú, hormonálnu povahu alebo môže byť výsledkom mechanického poranenia orgánovej dutiny v dôsledku čistenia, potratov, maternicovej antikoncepcie. V závislosti od umiestnenia endometria môže byť bolesť pri tejto chorobe bolestivá alebo rezná, vyskytuje sa častejšie pred nástupom menštruácie, sprevádzaná rozmazaním tmavých sekrétov.

Zápal slizničnej vrstvy - endometritída sa vyskytuje ako dôsledok ťažkej práce, neúspešných chirurgických zákrokov, infekčných infekcií. Akútne bolesti sú charakteristické pre rýchly tok. Iné príznaky: horúčka, horúčka, hojný acyklický výtok slizníc.

Bežným ochorením maternice je tvorba hormonálne závislých benígnych nádorov - myomatóznych uzlín, ktoré sa líšia morfologickou štruktúrou a smerom rastu. Hlavným príznakom týchto nádorov: silná bolesť, ktorá môže byť lokalizovaná v oblasti pubiky, na pravej alebo ľavej strane. Tiež sa vyznačuje intermenštruačným krvácaním a ťažkým viacdenným menštruačným krvácaním, ktoré môže viesť k anémii.

Črevné patológie

Jednou z pravdepodobných príčin miernej alebo silnej bolesti na pravej strane je zápal čreva, najčastejšie zápal slepého čreva. Jeho diagnózu nie je vždy možné vykonať aj skúsenými lekármi, pretože príznaky ochorenia nie sú špecifické a syndróm bolesti je lokalizovaný v pečeni, pod lyžičkou a môže byť dokonca podávaný chrbtici. Charakteristické znaky akútnej apendicitídy:

 • napätie brušných svalov
 • zvýšené príznaky pri pokuse ležať na ľavej strane,
 • jednorazové zvracanie,
 • zápcha alebo hnačka.

V žiadnom prípade nemožno ignorovať takéto príznaky: perforácia apendixu je plná peritonitídy a smrti.

Patológia žlčníka

Poruchy pečene a žlčových ciest často spôsobujú nežiaduce symptómy na pravej strane abdominálnej oblasti. U žien trpiacich cholecystitídou môže exacerbácia spôsobiť poruchy výživy, prenos ARVI, použitie účinných liekov. Bolesť v patológiách žlčníka má jasnú lokalizáciu - oblasť pravej hypochondrium. Často pocity ožiarenia chrbtice, ramena alebo pod lopatkou sú sprevádzané nedostatkom chuti do jedla, nevoľnosťou, zhoršením po jedle.

Neuralgické záchvaty

Pri degeneratívnych a zápalových ochoreniach lumbosakrálnej alebo hrudnej chrbtice sa zakončenia intersticiálneho nervu zvierajú tvrdými tkanivami. Pred menštruáciou, kvôli oneskoreniu v tele prebytočnej tekutiny, sú postihnuté nervy stlačené obzvlášť tvrdo. Tento stav je sprevádzaný silnou bolesťou, z ktorej konvenčné analgetiká pomáhajú trochu. Hypotermia alebo náhly pohyb môže vyvolať ďalší neuralgický záchvat.

V prípade ktoréhokoľvek z uvedených dôvodov pre rozvoj pravostrannej bolesti, po diagnostikovaní, môže byť potrebná hospitalizácia pre vhodnú liečbu v gynekológii, terapii, chirurgii alebo neurológii. Po uplynutí akútneho štádia je pacient prepustený a predpisuje potrebné lieky doma.

Odporúčania gynekológovia

Takmer vždy, bolesť v pravej alebo ľavej časti brucha pred menštruáciou je odchýlka od normy. Bez ohľadu na to, či sa objavil náhle prvýkrát alebo sa objavil skôr, je potrebné urýchlene konzultovať s lekárom, najmä ak sa syndróm vyvinul na pozadí celkovej slabosti tela, sprevádzanej vysokou horúčkou a nevoľnosťou. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zdravotnému stavu po vytvorení vnútromaternicového zariadenia. Nevhodný model môže poškodiť maternicu alebo sliznicu maternice, vyvolať endometriózu. Prítomnosť cudzieho telesa je okrem toho konštantným faktorom pri zlepšovaní infekčných a zápalových procesov. Bolestivé príznaky sa môžu objaviť bezprostredne po vzniku alebo kvôli dlhému užívaniu IUD: počas menštruácie, dolná časť brušnej dutiny bolí, bolesť sa môže cítiť viac doprava alebo doľava.

Prítomnosť špirály v maternici je často príčinou vývoja mimomaternicového tehotenstva, pretože prípady koncepcie s týmto typom antikoncepcie nie sú nezvyčajné. Neexistuje možnosť získať oporu v mieste určenom pre seba, embryo sa zvyčajne implantuje a začína sa vyvíjať vo vajíčkovodoch. Zrejmými príznakmi patológie sú rezanie paroxyzmálnej bolesti, ktorá sa môže podať do krížovej dutiny alebo análneho otvoru.

Ak existuje podozrenie na ochorenie alebo mimomaternicové tehotenstvo, môžu byť rozptýlené alebo potvrdené pomocou panvového vyšetrenia a konzultácie s lekármi z iných medicínskych odborov. Čím skôr sa tak stane, tým väčšia je šanca vyhnúť sa komplikáciám.

Ak choroba nie je ďaleko, hlavné metódy liečby sú používanie antibiotík, vitamínov, imunomodulačných a posilňujúcich látok.

Samozrejme, najlepšia choroba je tá, ktorá neexistovala, takže hlavnú pozornosť treba venovať preventívnym opatreniam:

 • ísť k lekárovi, ak je to nevyhnutné, ale pravidelne, aspoň raz ročne, na chronické ochorenia - každé 3 - 6 mesiacov,
 • vyhnúť sa skoku z výšky, cvičiť extrémne športy, plávať v studenej vode, zdvíhať závažia,
 • včasné vyliečenie infekčných chorôb
 • vybrať hormonálnu alebo bariérovú antikoncepciu len u lekára.

záver

Príčiny bolesti na pravej strane sú často pomalé alebo akútne ochorenia vnútorných pohlavných orgánov alebo iné nebezpečné procesy. V žiadnom prípade nemožno tolerovať nepríjemné príznaky, pretože takéto bolesti počas menštruácie môžu byť príznakom organických lézií, môžu viesť k trvalému narušeniu cyklu alebo nezvratným následkom. Aby sa predišlo nežiaducemu vývoju, mali by ste konzultovať s gynekológom aj s malými podozreniami na abnormality.

Gynekologické ochorenia ako príčina bolesti

Mesačné - pravidelné krvácanie, súčasť menštruačného cyklu - mnohé ženy sú sprevádzané nepohodlím v dolnej časti brucha. To môže byť normálny prejav fyziologických procesov alebo symptómu ochorenia. Medzi najpravdepodobnejšie gynekologické príčiny náhlej, ostrej bolesti na bokoch tela pod pásom: endometrióza, cysty vaječníkov alebo mimomaternicové tehotenstvo.

Ovariálna cysta

Bubliny s tekutým alebo viskóznym obsahom sa objavujú vo vaječníku pod vplyvom hormonálnych zmien počas puberty, pričom hormonálna antikoncepcia sa používa. Väčšina z týchto útvarov má benígny charakter, ale niekedy vznikajú v súvislosti s rakovinou vaječníkov. Malá cysta zvyčajne nie je sprevádzaná nepríjemnými pocitmi, veľkým tlakom na okolité orgány. Tam je oneskorenie menštruácie, tam je bolesť pod pásom na pravej alebo na ľavej strane.

Zápal dodatku

Akútna alebo chronická apendicitída sa vyskytuje v každom veku, ale je častejšia u pacientov po 10 až 30 rokoch. Hlavnými príčinami zápalu slepého čreva sú pevné nečistoty v potravinách (semená, šupky), menej často - bakteriálna infekcia.

 • bolesť na pravej strane brucha v páse alebo pod pásom,
 • strata chuti do jedla
 • nevoľnosť, vracanie,
 • zvýšená telesná teplota (voliteľné).

Prečítajte si ďalšie príznaky.

Je to dôležité! Apendicitída je nebezpečná perforáciou stien a uvoľňovaním črevného obsahu do brušnej dutiny, čo vedie k peritonitíde. Existuje riziko infekcie v tele (sepsa).

 • príznaky ochorenia môžu byť rovnaké ako pri zápale žlčníka,
 • bolesť v hornej časti brucha vpravo pod rebrami, migruje k pupku,
 • často sa vyskytujú nezvyčajné príznaky, ako napríklad ospalosť,
 • mierny zápal a bolesť u starších pacientov, t
 • bolesť u tehotných žien sa vyskytuje zo zadnej a hornej časti brucha.

Vo väčšine prípadov zápalu slepého čreva sa vykonáva operácia, aby sa zabránilo nebezpečným komplikáciám. Aappendektómia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Ak neviete, prečo bolesť na pravej strane, a tam je podozrenie na zápal slepého čreva, potom analgetiká by nemali byť prijaté tak, aby nebránili diagnóze ochorenia. Vyhľadajte lekársku pomoc.

divertikulitída

Ochorenie je sprevádzané tvorbou divertikuly v črevnej stene a zápalom týchto výbežkov. V prítomnosti viacerých nezápalových výrastkov hovoria o divertikulóze. Ak je proces sprevádzaný zápalom, potom sa toto ochorenie nazýva divertikulitída. Bolesť u 90 - 95% pacientov sa prejavuje v zostupnej vetve hrubého čreva - nad alebo pod pupkom, na jednej strane alebo na oboch stranách. Zápal divertiklu sa popri bolesti vyznačuje aj ďalšími príznakmi: horúčkou, nadúvaním a zápchou.

Či pacient s divertikulitídou môže urobiť bez chirurgického zákroku, by sa mal poučiť od ošetrujúceho lekára. Doma, cvičiť pôst dní, konzumovať viac tekutých potravín. Keď sa ocitnete v akútnom štádiu, môžete ísť na potravinové produkty bohaté na vlákninu. Môžete sa opýtať lekára, ako zmierniť bolesť. Lekári zvyčajne predpisujú antibiotiká, narkotiká. Ak dôjde k prasknutiu črevnej steny, vykoná sa chirurgické odstránenie poškodenej oblasti.

Akútna pyelonefritída

Baktérie vznikajú z dolných močových ciest, prenikajú krvným obehom a infikujú parenchým obličiek. Jednostranná bolesť v boku môže byť mierna a ťažká. Vysoká teplota pri akútnej pyelonefritíde je častejšia u detí a starších ľudí. Na liečbu sa používajú širokospektrálne antibiotiká.

Ochorenie žlčníka

Cholecystitída - zápal steny žlčníka. Bolesť sa zvyčajne prejavuje v hornej časti brucha, v oblasti hypochondria. Po požití tukových potravín sa môže objaviť tzv. Žlčová kolika s príznakmi ako kŕče, silná bolesť, nevoľnosť a vracanie. K najčastejším zápalovým reakciám dochádza, keď je odtok žlče nemožný v dôsledku zrážok v potrubí.

Užívajú so žlčovou koliznou antispasmodikou, liekmi proti bolesti. Homeopatia a ľudové prostriedky môžu pomôcť medzi útokmi, počas fázy zotavenia tela. Počas exacerbácie ochorenia je dôležité poskytovať jemné podmienky pre prácu žalúdka, žlčníka a pankreasu.

Viac informácií o ľudových a liečebných prostriedkoch na cholecystitídu nájdete tu.

Наилучшую защиту от появления боли в животе с правой или левой стороны обеспечивают рациональное питание, употребление в пищу продуктов с высоким содержанием витаминов, клетчатки. Необходимо правильно и своевременно лечить инфекционные заболевания, бороться с паразитами в организме.

Prax viac ako 7 rokov.

Profesionálne zručnosti: diagnostika a liečba ochorení gastrointestinálneho traktu a žlčových ciest.

Воспаление маточных труб

Salpingitída je zápalové ochorenie vajíčkovodov bakteriálneho pôvodu. Často sa vyskytuje salpingooporitída - zápal trubíc a vaječníkov dohromady. Po prvé, je ovplyvnená sliznica, potom zostávajúce vrstvy. Súčasne sa zvyšuje veľkosť postihnutých orgánov, vyskytujú sa poruchy menštruačného cyklu: nepravidelná menštruácia, často hojná.

Tam sú hnisavý výtok z genitálneho traktu, príznaky intoxikácie: celková slabosť, bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, horúčka. Povaha bolesti pri akútnom zápale je ostrá, silná. V chronickej forme, bolesť v spodnej časti brucha je matná, boľavá v prírode.

Ruptúra ​​alebo torzia ľavého vaječníka

Ruptúra ​​a torzia vaječníka sa označuje ako núdzová, pretože prudko narúša krvný obeh v orgáne a rozvíja zápal, ktorý môže neskôr viesť k nekróze (nekróze). Najčastejšie je toto ochorenie spojené s fyzickým preťažením, hoci sa občas prejavuje v pokoji.

Hlavným príznakom je ostrá, ostrá bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa môže rozšíriť do oblasti slabín, stehien. Okrem toho je možná horúčka, potenie, slabosť, nevoľnosť, bolesť hlavy, rýchly pulz a tak ďalej. Spojuje krvácanie z pošvy, čo je vysvetlené nekrózou stien vaječníkových ciev.

Zápal močového mechúra

Cystitída je infekčné zápalové ochorenie močového mechúra. Najčastejšie sa vyvíja na pozadí hypotermie a všeobecného poklesu imunity. Okrem infekcií môže byť táto choroba provokovaná pevným oblečením, častými zmenami sexuálnych partnerov, drogami zo skupiny cytostatík.

Ochorenie sa prejavuje bolesťou, ťahaním bolesti v spodnej časti brucha, neustálym nutkaním na močenie. Moč je často a v malých množstvách oddelená, s bolesťou, ktorá nejde do konca procesu. Okrem toho sa moč stáva zakalený, môže zistiť prímes krvi.

Ochorenie čriev

Pri malabsorpčnom syndróme (zhoršená absorpcia a trávenie) sú bolesti rôznej intenzity charakteristické najmä v hornej časti brucha, častých, hojných stoliciach s veľmi nepríjemným zápachom a veľkým množstvom tuku.

Je tu zvýšená únava, slabosť, zvýšenie hmotnosti. Vyskytujú sa suchá koža, vypadávanie vlasov, krehké nechty.

V prípade syndrómu dráždivého čreva môžu byť hlavnými príznakmi zápcha a hnačka. Konzistencia výkalov je odlišná: od kvapaliny až po pevnú alebo ovcu. Bolesť je piercing a bolesť. Pacient sa obáva neustáleho nutkania na defekáciu, nadúvanie.

Nešpecifická ulcerózna kolitída a Crohnova choroba (chronické zápalové ochorenie čriev) sa vyznačujú bolesťou v spodnej časti brucha, ako kŕčom, tak ťahaním, tekutými krvavými stolicami s frekvenciou až 10-krát denne.

Ochorenie obličiek

U ľudí s dedičnou predispozíciou sa vyvíja urolitiáza. Existujú však rizikové faktory:

 • porušenie stravy,
 • nesprávny životný štýl,
 • infekcie genitourinárneho systému
 • výmeny chorôb.

Najčastejšie sa pacienti sťažujú na bolesť rôznej intenzity až po renálnu koliku. Povaha a umiestnenie bolesti je určená oblasťou obštrukcie, veľkosťou kameňa a anatomickými črtami močového traktu. Bolesť sa môže často šíriť do spodnej časti brucha, pozdĺž ureteru a do oblasti slabín. Tam je bolestivé, časté močenie. Pacienti niekedy vykonávajú nútenú pozíciu, ktorá sa môže zmeniť.

Povaha bolesti

Ak to začne bolieť na ľavej strane, musíte určiť povahu bolesti. V prípade gynekologických patológií môže byť bolesť v závislosti od priebehu ochorenia buď ostrá alebo rezná, alebo boľavá alebo ťahaná. Najčastejšie je bolesť pozorovaná v spodnej časti brucha.

Keď je zápal bolesti močového mechúra zvyčajne ťahaný, sú lokalizované v spodnej časti brucha, sprevádzané zhoršeným močením.

Pri črevných patológiách sa pozoruje bolesť v hornej aj dolnej časti brucha, je akútna alebo boľavá v prírode a často existuje spojenie s príjmom potravy a zhoršenými procesmi trávenia a absorpcie.

Choroby obličiek sa vyznačujú tupými alebo ostrými bolesťami v bedrovej oblasti, je možné ich šíriť do dolných častí dutiny brušnej.

Aké iné ochorenia spôsobujú bočnú bolesť

Avšak častejšie, bolesť na pravej strane nastáva, keď je maternica ohnutá doprava. Táto patológia je vrodená v dôsledku štruktúrnych znakov orgánov prenášaných na genetickej úrovni. Aby bola liečba úspešná, musí byť zameraná na odstránenie príčiny. Ultrazvukové vyšetrenie pomôže pochopiť, či tento stav priamo súvisí so stavom svalov a väzov. Môžu byť posilnené špeciálny súbor cvičení, ktoré nakoniec obnoví správny tvar maternice a zmierniť pacienta od bolesti.

Každý mesiac, približne v rovnakých dňoch, mnoho gynekologických pacientov chodí na predporodnú kliniku so sťažnosťami na bolesť na pravej alebo ľavej strane. Ide o takzvané ovulačné bolesti, ktoré sprevádzajú menšie krvácanie z pošvy.

U väčšiny žien sú známe maternicové myómy. A bolesť na pravej strane počas menštruácie môže spôsobiť myómový uzol, ktorý sa nachádza v určitej vhodnej oblasti maternice. Včasná liečba gynekológa a primeraná liečba s využitím tradičných liekov a tradičnej medicíny pomôžu vyhnúť sa operácii a dosiahnuť úplné uzdravenie pacienta.

Endometritída je zápalový proces, ktorý prebieha v maternici a je sprevádzaný silnou bolesťou, horúčkou, slabosťou a ďalšími príznakmi silného zápalového procesu. Z lokalizácie hlavného zamerania závisí na tom, čo budú mať charakteristické rysy bolesť. Najmä v prípadoch, keď sa endometritída vyvíja ako komplikácia po lekárskom potrate, ťažký pôrod.

Vlastnosti liečby zamerané na zbavenie sa bolesti na pravej strane, vyplývajúce z menštruácie, sú neoddeliteľne spojené s vlastnosťami ochorenia, ktoré ich spôsobilo. Pretože vo väčšine prípadov je hlavnou príčinou zápal, liečba bude zameraná na boj proti zápalovému procesu.

Aby sa rýchlo dosiahol pozitívny efekt, všetky terapeutické opatrenia sa vykonávajú v nemocnici. Pacient je predpísaný:

užívanie širokospektrálnych antibakteriálnych liečiv, vitamínov skupiny "B", protizápalových liečiv.

Po uplynutí akútneho štádia je pacient prepustený z nemocnice a odporúča mu následnú starostlivosť doma pod dohľadom miestneho gynekológa.

Chronické formy zápalu sa liečia doma. Táto terapia je antibakteriálna, infúzna a desenzibilizujúca as vymenovaním komplexu vitamínov. Po zastavení zápalového procesu je pacientovi predpísaná autohemoterapia, vstrebateľné lieky, obnovenie a posilnenie. Podľa uváženia gynekológa môžu byť predpísané fyzioterapeutické postupy.

Menštruácia je často sprevádzaná nepohodlím v spodnej časti brucha, ktorá sa objavuje v dôsledku uvoľnenia neoplodneného vajíčka spolu so sliznicou maternice z tela. Bolesť môže nastať nielen v oblasti genitálií, ale aj v prsných žľazách, dolnej časti chrbta, niektoré dievčatá si všimnú bolesti v pravej hypochondriu. Prečo moja pravá strana bolí pred menštruáciou a ktorý lekár by som mal kontaktovať?

Fyziologická bolesť pred menštruáciou

Mierna bolesť pred menštruáciou je fyziologická norma. Počas ovulácie vajcia opúšťajú dutinu vajíčkovodov, čakajúc na oplodnenie. Ak sa tak nestane, pohlavná bunka sa musí odstrániť z tela spolu s mukózou maternice, ktorá sa zvýšila počas obdobia ovulácie. Kvôli separácii endometriálnych buniek sú poškodené cievy a nervové zakončenia, takže vznikajú bolestivé pocity.

S primárnou dysmenoreou - patológiou menštruačného cyklu, kvôli ktorej žena každý mesiac pociťuje veľmi silnú bolesť a slabosť - krvácanie nemusí byť veľmi aktívne. V tomto prípade je zvýšené nepohodlie už odchýlkou ​​od normy.

Typicky, bolesť počas menštruácie začína 2-3 dni, vrchol bolesti klesá na 3-4 dni. Ak sa počas ovulácie oplodní vaječná bunka, potom sa menštruácia nevyskytne, bolesť sa neobjaví.

Prečo bolí pred mesačnou pravou stranou

Normálna bolesť pred a počas menštruácie by mala byť len v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta, v iných prípadoch je potrebné uvažovať o príčinách nepohodlia. Niektoré dievčatá si sťažujú na miernu alebo silnú bolesť na pravej strane, pre ktorú existuje niekoľko dôvodov.

Dôvodom, prečo sa pravá strana poškodzuje, môžu byť choroby pohlavných orgánov, pretože reprodukčný systém sa nachádza nielen v dolnej časti brucha, ale aj vyššie, približne v pupku. Počas menštruácie dochádza k miernemu zápalu, takže sa zvyšuje bolesť spôsobená existujúcimi patológiami.

Pravý zápal vaječníkov

Vaječníky sú párované orgány ženského reprodukčného systému, ktoré sú nevyhnutné pre jej zdravie a schopnosť mať dieťa. Vylučujú hormóny, vajcia, regulujú menštruačný cyklus, sú zodpovedné za rozvoj sekundárnych sexuálnych charakteristík.

Telo starostlivo „monitoruje“ zdravie vaječníkov, posiela krv obohatenú o kyslík a imunitné bunky, ale niekedy nie je možné vyhnúť sa chorobám týchto orgánov. Rôzne pravostranné zápalové procesy môžu spôsobiť, že pravá strana pred zranením spôsobí zranenie.

Ooporitída a adnexitída

Ooporitída a adnexitída sú zápalové procesy, ktoré ovplyvňujú vaječníky a prívesky a ich príčinou je pridanie bakteriálnej (stafylokokovej, streptokokovej, Escherichia coli) alebo vírusovej infekcie. Často patogény spôsobujú zápal v dôsledku dlhodobého vystavenia nízkym teplotám, nízkej imunite alebo drastickému úbytku hmotnosti.

Keď oophoritída alebo adnexitída, bočné bolesti sú boľavé alebo rezné, zosilňujú sa pred začiatkom menštruácie. Zápalový proces vo vaječníkoch je sprevádzaný zvýšeným krvácaním počas menštruácie, horúčkou až 38-39 stupňov, slabosťou a nevoľnosťou.

Cysta a polycystika

Asi týždeň a pol pred nástupom menštruácie, keď žena začne ovuláciu, môže byť neustála boľavá bolesť v jej boku, a príčinou bude cysta alebo polycystický vaječník. Cysta sa vytvára v dôsledku skutočnosti, že folikul nie je úplne otvorený vo vaječníku, vajíčko z neho nevychádza a zápalový proces začína hromadením hnisu alebo objavením zhutnenia. Polycystický - mnohonásobná tvorba cyst vo vaječníkoch.

Príčinou vzniku cyst môžu byť také stavy:

patológií vývoja reprodukčného systému, nízkej alebo zvýšenej hladiny FSH - hormónu, ktorý stimuluje tvorbu a uvoľňovanie vajíčka z folikulov, nízku alebo vysokú telesnú hmotnosť.

Bolesť v cytoze je boľavá v prírode, vyskytujú sa preto, lebo hormóny začínajú ovplyvňovať vaječník tak, že počas ovulácie uvoľňuje vajíčko. Nepohodlie nemusí byť silné, ale trvalé, preto nepríjemné.

zápal slepého čreva

Dodatok je malý proces, ktorý je považovaný za zázrak u ľudí. Bolo to potrebné v ranných štádiách vývoja, keď zvieratá jedli prevažne trávu, a tento malý orgán obsahoval dobré baktérie, ktoré pomáhali stráviť celulózu.

Niekedy sa môže dodatok zapríčiniť šírením baktérií v ňom alebo mechanickým poškodením procesu, v takom prípade sa vyvinie stav núdze - zápal slepého čreva. Výskyt zápalového procesu sa môže zhodovať s nástupom menštruácie, takže žena riskuje, že bude užívať normálnu menštruačnú bolesť.

Ak sa na pravej strane objavila silná rezná bolesť, kvôli ktorej nie je možné telo odbúrať, takýto stav je sprevádzaný nevoľnosťou a vysokou teplotou, mali by ste okamžite ísť do nemocnice, pretože prasknutie apendixu bude pre ľudí smrteľné.

Intrauterinná antikoncepcia

Niekedy je otázka, prečo sa bolesti objavujú na pravej alebo ľavej strane tela pred menštruáciou, podávané ženami, ktoré majú vnútromaternicové zariadenie. Tento prístroj obsahuje hormóny, ktoré sa postupne uvoľňuje do maternice, čím zabraňuje otehotneniu.

Po fyzickom poranení, počas aktívneho pohlavného styku, alebo ak nie je vnútromaternicové antikoncepčné zariadenie správne nainštalované, môže špirála zapadnúť a prejsť maternicou, vajíčkovodmi a dokonca aj vaječníkmi. To spôsobuje žene silnú bolesť v strane, kde špirála šla. Súčasne, okrem nepohodlia, je horúčka a zápal v panvovej oblasti, tam je bolesť pri pohlavnom styku.

Potrat a diagnostická kyretáž

Počas interupcie alebo diagnostiky môže lekár ovplyvniť nielen sliznicu maternice, ale aj podkladové tkanivo hladkého svalstva. Ak sú rany hlboké, potom sa na ich mieste vyvíja jazvové tkanivo, ktoré bude neelastické a náchylné na zápal, preto sa pred menštruáciou môžu šíriť alebo boľavé bolesti v dolnej časti brucha šíriť do dolnej časti chrbta alebo bokov. V tomto prípade bude výtok počas menštruácie bohatší ako normálny.

Lekárske vyšetrenie

Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť pre bolesť v boku, je kontaktovať gynekológa, ktorý vykoná anamnézu a odborné vyšetrenie. Ak tento lekár nemôže nájsť príčiny nepohodlia, potom musíte navštíviť terapeuta a chirurga, ktorý bude hmatať brušnú dutinu, aby zistil príčiny bolesti, ak nie sú spojené s chorobami reprodukčného systému.

prevencia

Keďže pred menštruáciou existuje veľa dôvodov pre bolesť, je ťažké popísať všetky preventívne opatrenia, takže hlavnými z nich budú:

pravidelné návštevy gynekológa (raz za 6 mesiacov), každoročné vyšetrenie chirurgom, všeobecným lekárom, neurológom, podporou normálnej mikroflóry v črevách, aby sa zabránilo nadúvaniu a divertikulitíde, zabráneniu poranenia brucha, inštalácii IUD len v dobrej nemocnici.

Bolesť v boku pred alebo počas menštruácie nie je fyziologickou normou, takže ich nemožno ignorovať alebo sa s nimi vyrovnať nezávisle. Musíte navštíviť gynekológa, chirurga a všeobecného lekára, aby ste zistili príčinu tejto abnormality a získali správnu liečbu.

Príčiny bolesti v boku pred menštruáciou

Normálne sa ovulácia (uvoľňovanie vajíčka do dutiny vajíčkovodu) vyskytuje 2 týždne pred nástupom menštruácie, pričom pravidelný cyklus trvá 28 dní. Približne polovica pacientov pociťuje prístup ovulačného obdobia a samotný nástup ovulácie. Za vonkajšie symptómy sa považujú:

 • zväčšenie prsníkov
 • zvýšená sexuálna príťažlivosť
 • zvýšená chuť do jedla
 • prítomnosť malých škvŕn krvi na ľan,
 • výkyvy nálady
 • únava a únava
 • tlmené a kŕčové bolesti v spodnej časti brucha.

Útoky na bolesť počas ovulácie v dôsledku skutočnosti, že v procese uvoľňovania z vajcového vajca z folikulárnej membrány ho trhá. Toto je sprevádzané výberom nevýznamné množstvo krvi a intersticiálnej tekutiny, Fallopiánska trubica sa začína intenzívne zmenšovať, takže sa v nej pohybuje rýchlejšie. To všetko dráždi brušnú stenu žena má malú bolesť a nepohodlie.

Zápal vaječníkov

Zápal vaječníkov je závažná patológia, často sprevádzaná paralelnou léziou vajíčkovodov. Bolesť - jeden z hlavných príznakov tohto ochorenia. Ignorovanie zápalového procesu je spojené s jeho prechodom na chronickú formu, ako aj s výskytom komplikácií.

Intrauterinálne zariadenie

IUD je účinná antikoncepcia, ktorá je pohodlná a ľahko použiteľná, ak sa používa správne. Nesprávne nainštalované vnútromaternicové zariadenie je schopné priniesť žene mnoho problémov, od oslabenia antikoncepčného účinku až po ostré strelecké bolestipočas pohlavného styku. Okrem toho, pohyb špirály môže byť spôsobený veľkou fyzickou námahou, úderom do panvovej oblasti a hrubým pohlavným stykom.

Cystitída je zápalový proces spôsobený prenikaním patogénnej bakteriálnej mikroflóry do močového mechúra. Kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry močovej trubice sa choroba často vyskytuje u žien, a preto niektorí pacienti niekedy zamieňajú svoje prejavy s obvyklou predmenštruačnou bolesťou. Existujú však príznaky, ktorými sa dá odlíšiť zápal močového mechúra od PMS:

 • časté nutkanie na toaletu,
 • pocit pálenia pri močení.

Neurologické ochorenia

Často sa objavujú pôsobivé a zraniteľné ženy. krútenie a boľavé bolesti v bruchuz neurologických a psychogénnych dôvodov. Dievčatá oslavovali poníženie alebo naopak nadbytočný stav, Они быстро проходят при приеме успокоительного и не имеют никакого отношения к предменструальным болям.

Воспаление кишечника

Основными симптомами воспаления кишечника являются схваткообразные спазмы в животе, вздутие, снижение аппетита (a pravidelný silný úbytok hmotnosti) hnačka s krvavým prepustením, Je ťažké zamieňať sa s príznakmi typickými pre obvyklé ICP, ale preto, že žena okamžite chodí na kliniku k lekárovi-gastroenterológovi.

Pin
Send
Share
Send
Send