Vitálny

Plánovanie polycystických vaječníkov a tehotenstva: existuje nejaká šanca na počatie

Gynekológovia sa obávajú najmä problému neschopnosti otehotnieť v poslednej dobe. Dôvodov môže byť veľa. Patria sem infekčné ochorenia, gynekologické patológie a dedičné ochorenia. Zahŕňajú tiež polycystické vaječníky. Mnoho žien panike, keď počujú podobnú diagnózu. Ochorenie nie je veta, ak sa včas poradíte s lekárom a vyberiete správne ošetrenie. Dnešný článok vám povie, či môžete otehotnieť s polycystickými vaječníkmi.

Podstata choroby a jej hlavné príčiny

Polycystic je závažné gynekologické ochorenie, ktorého vývoj sa objavuje postupne. Pod vplyvom určitých faktorov v ženskom tele začína produkovať veľké množstvo mužských hormónov (androgény) a počet žien - klesá. V dôsledku týchto porušení sa zmenila štruktúra vaječníkov. Zväčšujú sa a na slizniciach sa vytvára množstvo cýst s tekutými sekréciami. Vaječníky postupne strácajú svoju funkciu.

Podľa štatistík sa choroba vyskytuje u každej piatej ženy vo fertilnom veku. Ako otehotnieť s polycystickými vaječníkmi, musí lekár povedať po určení základnej príčiny porušenia. Najčastejšie jej vývoj predchádza hormonálne zlyhanie v tele. Môže byť genetickej povahy, ale vo väčšine prípadov sú dôvody odlišné. Medzi nimi treba poznamenať:

 • diabetes mellitus
 • nadváha
 • psycho-emocionálne preťaženie,
 • infekčné a vírusové choroby,
 • opakované potraty.

Jeden alebo súčasne niekoľko faktorov z tohto zoznamu môže vyvolať zlyhanie, ktoré časom povedie k polycystickému javu.

Ako rozpoznať ochorenie v ranom štádiu?

Vývoj patologického procesu môže začať v dospievaní alebo o niečo neskôr. Je dôležité včas diagnostikovať chorobu, pretože pravdepodobnosť otehotnenia polycystickými vaječníkmi bude vyššia. Inak to môže byť komplikované výskytom nádorov, obezitou a množstvom súvisiacich zdravotných problémov.

Podozrenie na zlyhanie tela je veľmi ľahké. Medzi hlavné prejavy polycystických nálezov patrí:

 • menštruačná nepravidelnosť
 • kožné problémy vo forme mnohých vyrážok a akné na tvári,
 • nadváha
 • rast vlasov typu mužského typu
 • zhoršenie psychického stavu (depresia, agresivita, nervozita),
 • žiadne tehotenstvo na rok.

Takéto príznaky majú polycystické vaječníky. Liečba a diagnostika tohto ochorenia by mala byť pod dohľadom gynekológa. Prvé prejavy tohto ochorenia sa zvyčajne vyskytujú v puberte. Mnohí ich však ignorujú a odpisujú črty prechodného veku.

Prečo je ťažké otehotnieť dieťa polycystickým?

Mnoho dievčat sa obáva otázky: „Je možné otehotnieť polycystickými vaječníkmi?“ Prax ukazuje, že táto choroba nie je trest. Ženy niekedy môžu rodiť a rodiť dieťa aj bez vhodného ošetrenia. Takéto prípady sú však pomerne zriedkavé.

Včasná a kompetentná liečba choroby zvyšuje šance na otehotnenie. Avšak, pre život budúceho dieťaťa bude musieť bojovať, pretože je potrebné prekonať niekoľko faktorov. Zvážte ich podrobnejšie.

 1. Endokrinný faktor. Poruchy v hormonálnom systéme nepriaznivo ovplyvňujú prácu celého organizmu. Nemôže dostať signál, aby uvoľnil vajíčko na oplodnenie a pripravil maternicu na tehotenstvo.
 2. Zvýšenie veľkosti vaječníkov zabraňuje uvoľneniu vajíčka počas ovulácie.
 3. Endometriálny faktor. Vnútorná sliznica maternice je tiež riadená hormónmi. Pretože polycystóza je narušená, ich fungovanie je pravdepodobnosť počatia zanedbateľné.

Čo robiť

Ak zistíte príznaky polycystózy, mali by ste okamžite kontaktovať svojho gynekológa. Na určenie obrazu patologického procesu lekár najskôr pohovoruje s pacientom, vyšetrí ju na stoličke a potom predpíše komplexné vyšetrenie. Zvyčajne zahŕňa:

 • ultrazvuk
 • krvné testy na hormóny
 • laparoskopické vyšetrenie.

Po potvrdení konečnej diagnózy Vám lekár musí povedať, ako otehotnieť s polycystickými vaječníkmi predpísaním vhodnej liečby. Hlavným cieľom tejto terapie je vytvoriť priaznivé podmienky v ženskom tele, v ktorých môže folikuly bez dozoru dozrieť. Liečebný prístup je vždy individuálny, vyžaduje si však použitie dvoch metód expozície: konzervatívny alebo operatívny. Šance na úspech sa zvyšujú pri včasnej návšteve lekára. Konzervatívne liečenie zahŕňa:

 • korekcia telesnej hmotnosti
 • hormonálna liečba,
 • ovariálna stimulácia.

Pozrime sa podrobnejšie na každý z navrhovaných prístupov.

Korekcia telesnej hmotnosti

Ako otehotnieť s polycystickými vaječníkmi? Prvým krokom je odstránenie príčin ochorenia. Jedným z nich je obezita. Ak chcete telo vrátiť do normálu, musíte skontrolovať jedlo. Je potrebné znížiť kalorický príjem, vylúčiť z neho škodlivé potraviny, ako aj alkohol. Zakázané sú aj korenené, mastné a slané jedlá.

Ak chcete znížiť telesnú hmotnosť, musíte zvýšiť fyzickú aktivitu. Nie je nutné vyčerpávať sa ťažkými cvičeniami. Dosť na pridanie chôdze hodinu denne. Chôdza nielen pozitívne ovplyvňuje postavu, ale tiež pomáha v boji proti stresu, normalizuje metabolizmus. Alternatívou k takýmto prechádzkam sú kurzy jogy, plavecký bazén.

Hormonálna liečba

Na obnovenie normálneho cyklu môže gynekológ predpísať hormonálne lieky, ktoré sú zodpovedné za zníženie produkcie androgénov. Yarin, Chloe a Diane 35 sa vyznačujú najvyššou účinnosťou. Trvanie liečby môže byť od 3 do 6 mesiacov. Vo zvlášť závažných prípadoch je doplnená fyzioterapiou, ktorá prispieva k resorpcii adhézií.

Stimulácia vaječníkov

Ak liečba hormonálnymi liekmi bola neúspešná, pokračujte v stimulácii ovulácie. Toto je ďalší spôsob otehotnenia s polycystickými vaječníkmi. Spočíva v užívaní hormonálnych liekov v určitých dňoch cyklu pod neustálym dohľadom ošetrujúceho gynekológa. Pôsobenie aktívnych zložiek liečiv prispieva k dozrievaniu folikulu, z ktorého následne odchádza vaječná bunka. Dochádza teda k ovulácii.

Pred začatím liečby sa musí lekár uistiť, že pár je schopný otehotnieť dieťa. Za týmto účelom muž dá spermogram a vyšetrí sa žena, aby vyhodnotila priechodnosť vajcovodov. Ak sú oba výsledky normálne, počínajúc 5. dňom cyklu sa žene predpisuje jeden zo stimulačných liekov na ovuláciu (Clomiphene, Clomid alebo Clostilbegit). Ten sa vyznačuje najvyššou účinnosťou: Tí, ktorým pomáhala „Klostilbegit“ otehotnieť s polycystickými vaječníkmi, tvrdia, že liek nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky a je dobre tolerovaný. Navyše v 70% prípadov to skutočne pomáha počať.

Po ďalších piatich dňoch sa liek zruší. Začína sa monitorovanie vývoja folikulov. Bezprostredne po tomto zákroku predpisuje gynekológ ďalší nástroj, ktorý podporuje prasknutie folikulu. V dôsledku všetkých manipulácií dochádza k ovulácii. V tento deň by malo dôjsť k pohlavnému styku. V počiatočných štádiách je pomerne ťažké určiť, či došlo k koncepcii. Avšak od 16. dňa cyklu by mala nastávajúca matka začať užívať lieky na udržanie žltého tela. Môže to byť „Utrozhestan“, „Progesterone“ alebo „Duphaston“. Po ďalších 2,5 týždňoch sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie, ktorého výsledky ukazujú koncepciu.

Chirurgický zákrok

Ak konzervatívna terapia nepriniesla očakávaný účinok po dobu jedného roka, odporúča sa žene podstúpiť operáciu. Najčastejšie sa uchyľujú k použitiu laparoskopie. Ide o jednoduchú operáciu, počas ktorej chirurg vykoná 4 vpichy. Lekár potom urobí zárezy na vaječníkoch, ktoré zničia kapsulu. V niektorých prípadoch sa resekcia orgánov vykonáva v mieste najväčšej akumulácie cysty. Laparoskopia prakticky nespôsobuje komplikácie. Po tom, ženy si nemyslím, ako otehotnieť s polycystickými vaječníkmi. Recenzia uvádza, že pravdepodobnosť úspešnej koncepcie v ďalšom cykle je 70%. Počas celého obdobia tehotenstva je potrebné pozorovanie gynekológa.

Poďme zhrnúť

Jedným z bežných gynekologických problémov, ktoré bránia normálnemu počatiu dieťaťa, je polycystický vaječník. Symptómy a liečba tohto ochorenia sú podrobne diskutované práve vyššie. Nezanedbávajte prvé prejavy patologického procesu a pomoc lekárov. Tehotenstvo po liečbe polycystickými látkami je celkom možné. Jeho výskyt závisí od správnosti liečby a dodržiavania odporúčaní lekára. Jednohodinový výsledok sa však neoplatí čakať. K otehotneniu dochádza najčastejšie po 6 - 12 mesiacoch po užití lieku.

Etiológia polycystických vaječníkov

Primárnou príčinou syndrómu polycystických ovárií (PCOS) je vždy hormonálne zlyhanie. Jeho výskyt v určitom okamihu je samozrejme možné programovať geneticky, ale vo väčšine prípadov sú príčiny stále odlišné. Medzi ne patrí:

 • diabetes mellitus
 • choroby spojené s aktivitou vírusov a infekcií,
 • nadmernej hmotnosti
 • vysoké úrovne stresu
 • potrat v mladom veku.

Všetky tieto faktory môžu skôr alebo neskôr vyvolať hormonálne zlyhanie, ktoré spustí reťaz reakcií, čo nakoniec vedie k PCOS.

Mechanizmus je pomerne jednoduchý:

 1. Hormóny pôsobia na jednu z najcitlivejších ženských orgánov - vaječníky.
 2. Steny vaječníkov sa zahusťujú, čím bránia úspešnému výstupu zrelého folikulu do maternice.
 3. Folikuly jednoducho nemôžu „vytlačiť“ cez kanál zúžený hrubými stenami, čo znamená, že nie je možné oplodniť vajíčko.

Nevhodný folikul je naplnený tekutinou a zostáva vo vaječníku. A tak sa to stáva každý cyklus v priebehu choroby. Môžete si predstaviť, čo bude čoskoro s vaječníkom - zmení sa na zbierku vodnatých cýst. Toto je polycystický vaječník.

Príznaky PCOS

Podozrenie na chorobu nie je ťažké. Polycystická choroba, ktorej príznaky sú celkom zrejmé, je dnes diagnostikovaná u 5 až 20% všetkých žien, ktoré môžu otehotnieť. Avšak so zrejmým obrazom choroby si nie všetci na jednej strane uvedomujú jej príznaky a na druhej strane im niektorí jednoducho nedávajú správny význam. Ale koniec koncov, čím skôr lekár predpíše liečbu, tým väčšia je pravdepodobnosť, že žena v priebehu času otehotnie.

Medzi príznaky PCOS patrí:

 • menštruačná nepravidelnosť
 • kožné problémy, akné,
 • ešte väčší prírastok hmotnosti
 • nadmerné vylučovanie mazu, vlasy sa rýchlo stávajú mastnými, pokožka sa stáva mastnou,
 • telové vlasy začínajú rásť mužsky, príliš sa stáva
 • v priebehu roka nenastáva tehotenstvo.

Aj keď sa najčastejšie objavuje aj prvých päť opísaných príznakov, v zriedkavých prípadoch nemusia byť vôbec. Potom je dôvod obrátiť sa na gynekológa iba posledným príznakom - márne pokusy otehotnieť.

Postup diagnostiky PCOS

Ak chcete presne určiť, či je neplodnosť spojená s polycystickými vaječníkmi, lekár bude musieť vykonať niekoľko diagnostických opatrení:

 1. Po prvé, vypočúva pacienta, opravuje všetky jeho rušivé príznaky, skúma na gynekologickej stoličke.
 1. Predpisuje sa ultrazvuk, ktorý úplne skúma panvové orgány.
 1. Syndróm polycystických ovárií v reprodukčnom veku sa nevyhnutne vyskytuje, keď sa zmenia hormonálne zmeny, takže sa starostlivo študujú hormóny prítomné v krvnej plazme: 17-OH progesterón, LH, voľný testosterón, DHEA-c, prolaktín, FSH. Vaječníky postihnuté viacerými cystami produkujú nadmerné množstvo mužských hormónov, takže analýza ukáže ich zvýšené hladiny.
 1. PCOS často spôsobuje zvýšenie krvného obrazu, ako je napríklad cholesterol, glukóza a triglyceridy, takže krv je bezbranne podrobená biochemickej analýze.
 1. Na pozadí inzulínovej rezistencie sa môže vyvinúť ovariálna pyrolystóza, čo znamená, že orálna analýza glukózovej tolerancie sa stáva povinnou.
 1. Ak po všetkých uvedených štúdiách zostane obraz ochorenia nejasný, môže byť predpísaná diagnostická laparoskopia.

Ak vezmeme všetky výsledky do jedného obrazu, lekár určí, či je polycystický vaječník príčinou neplodnosti.

Pozrite si v tomto videu, či je to možné a ako otehotnieť s polycystickými vaječníkmi:

Liečba PCOS

Ak sa diagnostikuje, prvou otázkou pre každú ženu, ktorá navštívi lekára, je „Ako otehotnieť s PCOS?“ V skutočnosti existuje takáto možnosť. Môže sa dokonca stať spontánne, bez vhodnej liečby, ale s takýmto ochorením sú šance na nosenie dieťaťa malé. Preto, keď sme sa dozvedeli o polycystických vaječníkoch, je potrebné plánovať tehotenstvo až po odstránení príčin a následkov ochorenia.

Úbytok hmotnosti

Prvá vec, ktorú lekár odporúča, je, aby žena normalizovala hmotnosť. Tento stav sa zdá pre mnohých nepodstatný, ale spojenie medzi tukovým tkanivom a hormónmi FSH je príliš veľké na to, aby bolo možné podceniť. Ak hypofýza v mozgu nevytvára správne množstvo tohto hormónu (a to je presne dôsledok nadmerného telesného tuku), ovulácia sa stáva problematickou. Špecialista môže odporučiť konkrétny plán a typy fyzickej aktivity. Ak sa s touto úlohou musíte vyrovnať sami, môžete začať jednoduchými prechádzkami a prechodom na zdravú výživu.

Hormonálna terapia

Výber hormónov, s ktorými sa bude lekár zaoberať polycystickými vaječníkmi, závisí od príčin zlyhania. Môže ich byť niekoľko:

 • folikul nedozrie,
 • folikul dozrieva, ale nedochádza k ovulácii,
 • žena má inzulínovú rezistenciu,
 • v ženskom tele zvýšili hladiny mužských hormónov.

Stimulácia ovulácie

V prvom a druhom prípade, ak folikul „nerastie“ a nedochádza k ovulácii, na stimuláciu týchto procesov sa vykonáva hormonálna terapia. Toto je stimulácia ovulácie u polycystických vaječníkov. Najprv sa musíte uistiť, že pár je v zásade schopný počať dieťa. Na tento účel človek dáva spermie na analýzu a žena je poslaná, aby preskúmala priechodnosť vajíčkovodov. Ak sú oba výsledky normálne, potom sa od piateho dňa menštruačného cyklu predpisuje žena, aby užívala jeden zo stimulačných liekov, napríklad clostilbegit, clomiphene, clomid.

Po piatich dňoch sa liek zruší a monitorovanie začne s rastom folikulu, ktorý by mal dosiahnuť požadovanú veľkosť. Ihneď potom sa predpíše liek, ktorý podporuje pretrhnutie folikulov, v dôsledku čoho dôjde k ovulácii - uvoľneniu zrelej vaječnej bunky. Najčastejšie používaným liekom je hCG. V tomto okamihu by malo dôjsť k pohlavnému styku.

Keďže v počiatočných štádiách je ťažké určiť, či sa hnojenie uskutočnilo, 16. deň cyklu, v každom prípade sa predpisujú lieky podporujúce corpus luteum: urogestan, progesterón, duphaston. Asi po 2,5 týždni bude potrebné vykonať ultrazvukové vyšetrenie, ktoré potvrdí alebo vyvráti početí.

Liečba metformínom

Ak má žena inzulínovú rezistenciu (jeden z príznakov diabetes mellitus), môže mu byť predpísaný metformín. Stále viac odborníkov odporúča predpisovať ho pacientom s polycystickými vaječníkmi, aj keď nehovoríme o inzulínovej rezistencii. Faktom je, že bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť príznakov cukrovky, metformín pomáha normalizovať ženské hormóny, ktoré často končia tehotenstvom.

Ďalšou funkciou tohto liečiva je to, že môže zefektívniť postup stimulácie ovulácie, pretože znižuje odolnosť ovárií voči použitému klomifénu.

Užívanie antikoncepcie

Niektoré ženy sú prekvapené, keď namiesto liekov, ktoré podporujú tehotenstvo, sú náhle predpísané antikoncepčné prostriedky. Táto terapia má však zmysel. Prijatie perorálnej antikoncepcie pomáha vyrovnať mesačný cyklus, a preto vytvára proces dozrievania folikulov, po ktorom nasleduje ovulácia. Okrem toho najčastejšie predpisované antikoncepčné prostriedky prispievajú k normalizácii rovnováhy mužských a ženských hormónov, čím eliminujú ďalšiu príčinu nevyskytnutia tehotenstva.

laparoskopia

Je to extrémna metóda, ktorá sa používa iba v prípade, ak iné prostriedky neviedli k ovulácii, oplodneniu vajíčka a gravidite.Laparoskopia sa zvyčajne predpisuje najskôr po troch mesiacoch hormonálnej terapie, v dôsledku čoho sa nedosiahlo úplné dozrievanie folikulov.

Podstatou laparaskopie je zavedenie špeciálnych komôr do brušnej dutiny, ktoré sa najprv nájdu a potom sa podrobia plazivým oblastiam vaječníkov postihnutých cystami. Vŕtanie je chirurgické odstránenie tesnení. Výsledkom je ovulácia. Navyše hladina mužských hormónov v ženskom tele prirodzene klesá, pretože tkanivo, ktoré ich produkuje, je odstránené.

Ľudové lieky na liečbu polycystických vaječníkov

Malo by sa pamätať na to, že PCOS je hormonálne ochorenie a liečba polycystózy ľudovými prostriedkami je riskantnou záležitosťou. Všetky postupy sa musia vopred konzultovať s lekárom. Môže byť vhodné užívať bylinky, ktoré posilňujú zdravie žien, ako sú borovicové lono, červená kefa, bazalka, sladké drievko. Ak lekár schválil zvolený liek, v žiadnom prípade nesmie byť prekročené dávkovanie uvedené na obale lieku.

Vo väčšine prípadov polycystického ovária sa tehotenstvo vyskytuje už v nasledujúcich 6 až 12 mesiacoch po hormonálnej substitučnej terapii. Samozrejme, za predpokladu, že neexistuje mužský faktor neplodnosti. Ak sa tehotenstvo nevyskytlo v dôsledku hormonálneho príjmu, potom po laparoskopii môžete otehotnieť dieťa už v najbližšej ovulácii (najčastejšie k tomu dochádza aj v priebehu roka).

V prípade, že laparoskopia nepomohla, nemali by ste zúfať. Aj keď sa odstránia vaječníky postihnuté cystami, je možné použiť metódy IVF, ktoré vám umožňujú nosiť dieťa počaté pomocou darcovského vajíčka.

Tehotenstvo s polycystickými vaječníkmi - to je možné!

Pre mnoho žien na dlhú dobu nie je možné otehotnieť dieťa z neznámeho dôvodu. Po dôkladnom vyšetrení s prechodom folikulometrie niekoľkými cyklami v rade sa zistia, že kvôli polycystickým vaječníkom nezaťažujú. Toto ochorenie nie je možné určiť samostatne, pretože jeho príznaky sú zriedka výrazné.

Predpoklad, že žena s polycystózou nemôže otehotnieť a porodiť, je nesprávny. Medicína má množstvo prípadov, keď pacienti so syndrómom polycystických vaječníkov úspešne otehotneli a nesú zdravé dieťa. Lekári v prvom rade upriamujú pozornosť žien na skutočnosť, že polycystika v niektorých prípadoch narúša počatie, ale v žiadnom prípade nesie plod.

Ak majú pacienti problémy s otehotnením, môžu byť predpísané ako akupunktúra alebo reflexológia. Tehotné ženy, ktoré sú vystavené riziku potratu, lekári predpisujú lieky.

Dieťa s polycystickými vaječníkmi je možné otehotnieť, avšak toto ochorenie často vedie k tomu, že žena nemá ovuláciu. Polycystický je vo väčšine prípadov spôsobený hormonálnym poškodením. Súčasne je ovulácia buď oneskorená, alebo úplne chýba. Môžete otehotnieť s polycystickými vaječníkmi len v prípade, že ovulácia nie je narušená. Stáva sa, že žena dokáže počať dieťa prirodzeným spôsobom, dokonca aj s polycystickými. Na dosiahnutie dlho očakávaného tehotenstva sa však pacienti musia najčastejšie podrobiť lekárskej eliminácii polycystických ochorení. Ak choroba nebola konzervovaná konzervatívne, je predpísaná chirurgická liečba.

V dôsledku tejto hormonálnej nerovnováhy sa vyvíja chronická anovulácia, ktorá sa nakoniec vyvinie do sterility. K ovulácii môže dôjsť iba v ojedinelých prípadoch, takže môžete otehotnieť iba niekoľkokrát do roka.

Najčastejšie problémy, ktoré ohrozujú tehotné ženy, sú riziko potratu, smrti plodu alebo predčasného pôrodu. Okrem toho budúce matky môžu mať zdravotné problémy: vysoký krvný tlak, výskyt cukrovky, zvýšená telesná hmotnosť. Najdôležitejšie je prísne dodržiavať všetky odporúčania a recepty lekára a tiež nezabudnúť sa o seba postarať počas tehotenstva.

Vplyv polycystických liekov na tehotenstvo

Samozrejme si môžete otehotnieť dieťa s polycystickým vaječníkom, avšak toto ochorenie môže mať negatívne následky. Tehotná žena s takouto diagnózou sa cíti dobre, môže zvýšiť hmotnosť a vyvinúť gestačný diabetes. Pacienti navyše často zvyšujú krvný tlak. Preto, ak by bolo možné otehotnieť s polycystickým ochorením, budete musieť byť neustále pod dohľadom lekára vedúceho tehotenstvo. Tehotná žena s týmto ochorením musí spravidla užívať lieky, aby udržala normálny stav. V prípade polycystického tehotenstva sú možné tehotenstvo a predčasný pôrod. Okrem toho vo väčšine prípadov matky trpiace ochorením polycystických ovárií prenášajú túto chorobu na svoje dcéry. V skorých štádiách tehotenstva môže ochorenie polycystických ovárií spôsobiť krvácanie, čo vedie k potratu.

Na mnohých fórach existuje názor, že počas tehotenstva je možné sa polycystického zbaviť. V skutočnosti je tento predpoklad nielen chybný, ale aj nebezpečný. Choroba v štádiu plánovania a tehotenstva potrebuje serióznu liečbu. Iba v tomto prípade bude schopný urobiť a porodiť zdravé dieťa. Bez efektívnej liečby hormonálnymi liekmi alebo chirurgickým zákrokom má polycystická choroba vaječníkov po pôrode šancu sa znova objaviť. Faktom je, že hormóny, ktoré sa stabilizovali pri narodení dieťaťa, sa v popôrodnom období často znova rušia.

Ďalšia misconception - polycystických vaječníkov po pôrode prechádza bez liečby. Niektorí pacienti zaznamenávajú zlepšenie stavu a normalizáciu menštruačného cyklu. Je to však dosť zriedkavé. Z tohto dôvodu by ste nemali počítať so skutočnosťou, že ak sa žene podarilo otehotnieť, porodiť a porodiť dieťa s polycystickou chorobou, ochorenie prejde samo o sebe bez potrebnej liečby.

Čo je polycystický?

Nie všetky ženy môžu otehotnieť prvýkrát. niekedy proces plánovania môže trvať mesiace alebo dlhé roky. Jednou z príčin vzniku neplodnosti je syndróm polycystických ovárií. Gynekológia má redukciu PCOS, ktorá charakterizuje ochorenie.

PCOS je hormonálna nerovnováha, ktorá spôsobuje tvorbu vaječníkov viacnásobné cysty.

V zdravom organizme, na konci prvej fázy cyklu, dozrieva jeden dominantný folikul, v prípade polycystických existuje niekoľko z nich a v dôsledku hormonálneho zlyhania sa všetky vyvíjajú na funkčné cysty.

K ovulácii v tomto prípade nedochádza. Z tohto dôvodu sa progesterón nezvyšuje druhej fázy cyklu.

Uistite sa proti rozvoju choroby nikto nemôže. Vedci nepoznajú jej povahu vzhľadu. Osobitná pozornosť sa venuje zvýšeným hladinám inzulínu. To ovplyvňuje nadmernú produkciu estrogénu a mužských hormónov - androgénov. Výsledkom je hormonálna nerovnováha, ktorá vedie k nedostatok ovulácie a menštruačné poruchy.

Faktory prispievajúce k rozvoju odchýlok môžu byť veľmi rôznorodé. Veľmi často príčinou polycystiky infekčné ochorenie alebo zápalový proces sa stáva. Často dochádza k porušeniu na pozadí stresu. Niekedy existuje genetická predispozícia k chorobe. Môže tiež ovplyvniť zmenu klímy alebo užívanie určitých liekov.

Ochorenie sa môže prejaviť dvoma spôsobmi. V prvom prípade je anomália skrytá. Žena si nevšimne žiadne abnormality. Mesačne prichádzajú včas, ale ovulácia sa nevykonáva. Prítomnosť polycystických látok je zrejmá až v priebehu plánovanie tehotenstva.

A v druhej chorobe postupuje s výraznými príznakmi. Žena má amenorrhea alebo oligomenorea. Ak sa vyskytne aj takáto odchýlka, môžu sa zistiť nasledujúce príznaky:

  Rast vlasov mužského typu.

Kombinácia príznakov ochorenia u jednej osoby je veľmi zriedkavá. Najčastejšie sú 3-4 symptómy. Odchýlka sa dá zistiť pomocou postupov, ako napríklad:

  Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov.

Môžem otehotnieť s polycystickými vaječníkmi?

Otehotnenie pomocou PCOS je problematické. Takáto diagnóza je ekvivalentná neplodnosti, ale choroba je liečiteľná, čo je hormonálna úprava používanie určitých liekov. Existujú epizódy tehotenstva av neprítomnosti liečby. Lekári sa domnievajú, že je to tak. Hlavným rysom toku polycystických látok je nedostatok ovulácie, ale v niektorých situáciách sa to stáva, aj keď veľmi zriedka.

V prípade úspešnej liečby a procesu počatia sa vyžaduje starostlivá kontrola odborníkmi. Možno budete musieť vziať nejaké lieky, zatiaľ čo nosia nastávajúcu matku. založené na progesteróne.

Vyhnú sa potratom. U žien s týmto postihnutím je tehotenstvo zvyčajne ťažké, ale v tejto situácii je možné mať zdravé dieťa.

Metódy spracovania

Spôsob liečby závisí od intenzity ochorenia. Prvýkrát použitý konzervatívne metódy, Žena sa musí podrobiť diagnóze, ktorá spočíva v podaní testov na hladiny hormónov a ultrazvukového vyšetrenia panvových orgánov. Je potrebné poznať množstvo takýchto hormónov ako:

Ultrazvukový špecialista určuje stav vaječníkov. K charakteristické znaky polycystického tkaniva zahŕňajú zvýšenie počtu orgánov a viacpočetných folikulov.

Často je choroba zamenená s multifolikulárnym ovariálnym syndrómom. Ochorenia majú rovnaký prejav, ale majú aj rozdiely. V MFN sa ovulácia nevyskytuje, ale cysty sa netvoria.

Po potvrdení diagnózy je predpísaná komplexná liečba. Existuje niekoľko možných spôsobov liečby. Patrí medzi ne:

Je možné úspešne vyliečiť polycystické vaječníky, aby v budúcnosti otehotneli, ale prísne pod kontrolou kvalifikovaného odborníka. V opačnom prípade sa dá súčasná situácia iba zhoršiť a spôsobiť ešte väčšie hormonálne poruchy.

Niektoré ženy sú liečené ľudovými liečivami alebo farmaceutickými bylinami, ale môžu poškodiť telo, ak nie sú riadne prijaté. Najčastejšie a najúčinnejšie pre ochorenia genitálnej sféry bylín sú:

Pre každého bylinkový vývar Recepcia v konkrétny deň menštruačného cyklu.

V počiatočnom štádiu ochorenia sú predpísané hormonálne kontraceptíva. Vyberú sa po prijatí výsledkov dňa hladiny hormónov. Telo počas recepcie verí, že je tehotná, takže k ovulácii nedochádza. V dôsledku toho je koncepcia nemožná, ale je prítomné krvácanie podobné menštruácii.

Po vysadení lieku začnú vaječníky aktívne fungovať. Niekedy nie jeden, ale niekoľko folikulov dozrieva. V takejto situácii je to možné viacnásobné tehotenstvo.

Stimulácia ovulácie To je predpísané v prípade, že liečba s antikoncepčné pilulky nepomôže. Zobrazuje sa len vtedy, keď sa folikul nerozbije viac ako tri cykly.

Na začiatku cyklu začínajú lieky folikuly podporujúce rast, Od 9. dňa cyklu sa lieky používajú na vyvolanie zvýšenia endometria. Keď folikuly a povrchová výstelka maternice dosiahnu požadovanú veľkosť, vstrekne sa hCG. Spôsobuje prasknutie najväčšieho folikulu. V dôsledku toho vajíčko opustí vaječník a pošle sa na stranu maternice.

Laparoskopická chirurgia je diagnostická. Vykonáva sa v prípade, že konzervatívne metódy nefungujú. Príčina polycystických môže byť nielen hormonálne poruchyale aj abnormálna štruktúra vaječníkov. Ich steny sa môžu časom zahusťovať.

V dôsledku toho vajcia nemôže ísť nad vaječník. Aj stimulácia ovulácie v takomto prípade by bola zbytočná. Počas operácie sa vykonáva rezy vo vaječníkoch, V dôsledku toho môže žena v ďalšom cykle otehotnieť.

Laparoskopia je jednoduchá operácia a spravidla nezaberie veľa času. Nepovažuje sa za brušné. V žalúdku pacienta sa urobí niekoľko prepichnutí. Prostredníctvom otvorov sa lekári môžu dostať na vaječníky pomocou špeciálnych nástrojov. Doba zotavenia po operácii netrvá dlho. Na druhý deň sa žena môže vrátiť k obvyklej činnosti.

IVF - konečný spôsob, ako otehotnieť na pozadí polycystický vývoj, Vykonáva sa, keď nefungujú iné metódy. V procese prípravy na postup sa stimuluje rast folikulov. Z vaječníkov sa vyrába požadovaný počet vajíčok, ktoré sú umelo oplodnené genetickým materiálom človeka.

Ak má žena s touto odchýlkou ​​nadváhu, musíte ju pred plánovaným otehotnením vyhodiť. Kedy by PCOS mal dodržiavať špeciálnu diétu. Odporúča sa vylúčiť zo stravy škrob, výrobky z múky a cukor. Väčšia pozornosť by sa mala venovať zelenine, ovocím, bylinám a bielkovinové jedlo.

Šport v prítomnosti ochorenia nie je kontraindikovaný, ale niektoré cvičenia by sa mali vykonávať opatrne. To platí najmä pre druhú fázu menštruačného cyklu. Ak má žena cysty, môže pri zdvíhaní závažia prasknúť intenzívne zaťaženie na tlači.

Napriek zložitosti priebehu ochorenia je úspešne liečiteľný, takže je možné tehotenstvo s polycystickým ochorením. Diagnóza nie je veta. Väčšina pacientov s podobnou patológiou sa stala šťastnými matkami. Nevyhnutným predpokladom v tomto prípade je dodržanie pokynov ošetrujúceho lekára.

Ak túto chorobu ignorujete, môže sa zmeniť na diabetes mellitus alebo onkológia. Vo väčšine prípadov príznaky PCOS zmiznú po pôrode. To je dôvod, prečo odborníci radia ženám s touto diagnózou, aby otehotneli čo najskôr.

Liečba pri plánovaní tehotenstva

Cieľom liečby je potlačiť tvorbu mužských hormónov vo vaječníkoch pomocou antiandrogénnych liekov a obnoviť pomer ženských pohlavných hormónov. Týmto spôsobom je možné nastaviť menštruačný cyklus. Lieky na báze progesterónu sa používajú na stimuláciu ovulácie.

doplnenie: Paradoxne, aby vyliečila ženu z neplodnosti, je jej predpísané používanie antikoncepčných tabliet (COC). Mechanizmom ich účinku je, že pomáhajú normalizovať hormóny.

Povinnými prvkami liečby sú korekcia telesnej hmotnosti a eliminácia zápalových ochorení pohlavných orgánov. Ak je liečba neúčinná, žena nemôže otehotnieť, potom sa vykoná chirurgická liečba (klinová resekcia vaječníkov alebo aplikácia zárezu laserovým nožom). Operácie sa uskutočňujú pomocou laparoskopie. Je možné uvoľniť vajíčko z vaječníka a premiestniť ho do vajíčkovodu na oplodnenie. Alternatívou je IVF.

Čas možného počatia po liečbe závisí od individuálnych charakteristík organizmu, štádia choroby a spôsobu liečby. Pravdepodobnosť ovulácie po operácii je dosť vysoká šesť mesiacov, potom sa znižuje.

Úplné obnovenie funkcie vaječníkov sa však zvyčajne objaví najskôr 3 mesiace po operácii, takže ak žena otehotnie príliš skoro, môže mať potrat.

Pomáha tehotenstvo zbaviť sa polycystických

Takýto názor je chybný. Po prvé, koncepcia v prítomnosti choroby je pomerne zriedkavá. A po druhé, ak zmizne aj príčina choroby (hormonálne zlyhanie), bude to dočasný jav. Po 9 mesiacoch sa problémy s hormónmi obnovia, bez liečby nestačí. Táto choroba nie je ani zďaleka bezpečná, pretože okrem neplodnosti môže existovať mnoho ďalších následkov, vrátane rakoviny.

Príznaky a diagnóza polycystických u tehotných žien

Príznaky nástupu ochorenia sú zistené po nástupe tehotenstva. Tento ultrazvuk ukazuje, že vaječníky sú zväčšené, ich kapsuly sú zahustené, majú oddelené dutiny. Môžete vidieť, že v maternici je embryo.

Iné prejavy počas tohto obdobia je ťažké si všimnúť. Známky, ako je zvýšenie telesnej hmotnosti, zhoršenie kože, vzhľad akné, vypadávanie vlasov nie sú prekvapujúce pre nikoho v tejto dobe, sú zvyčajne vysvetlené reštrukturalizáciou tela, ktoré je charakteristické pre toto obdobie.

Samotný ultrazvuk nestačí, pretože zmeny vaječníkov sa vyskytujú v prítomnosti zápalových procesov alebo nádorov. Na objasnenie diagnózy je potrebné vykonať krvný test na hormóny (zvýšia sa hladiny LH a testosterónu a zníži sa koncentrácia progesterónu). Tiež sa uskutočňuje biochemická analýza glukózy a cholesterolu.

Jedným zo znakov polycystického ochorenia je zníženie citlivosti na inzulín. Súčasne sa v krvi akumuluje glukóza.

Aké sú komplikácie polycystického tehotenstva?

Hormonálne zlyhanie spôsobené polycystickým ováriom komplikuje tehotenstvo a má nasledujúce následky:

 1. Potrat v ranom období.
 2. Ukončenie vývoja a smrti plodu (zmeškané potraty).
 3. Predčasný pôrod.
 4. Silné krvácanie.
 5. Neskorá toxikóza (zvýšený krvný tlak, výskyt opuchov). Tam je porušenie krvného obehu v tele matky, je hypoxia u plodu. Dôsledkom môže byť výskyt porúch fyzického a duševného vývoja dieťaťa. Vytvára nebezpečenstvo pre život matky a dieťaťa.
 6. Gestačný diabetes, ktorý spôsobuje dysfunkciu dýchacích, kardiovaskulárnych a nervových systémov u novorodencov.

Výrazne sa zvyšuje aj telesná hmotnosť, čo vedie k zhoršeniu celkového zdravotného stavu žien ak progresii hormonálnej poruchy.

Je liečba u tehotných žien?

Použitie hormonálnych liekov má škodlivý vplyv na vývoj plodu a stáva sa príčinou zdravotných komplikácií u detí. Preto sa liečba vykonáva až po pôrode.

Počas celého obdobia pôrodov sa vykonáva najmä starostlivé sledovanie stavu pacienta a vývoja plodu. Prísne regulovaný tlak, krvný cukor. Ak sa vyskytne gestačný diabetes, podáva sa inzulínová terapia.

Diéta hrá dôležitú úlohu. Pri normálnom tehotenstve sa diéta neodporúča ženám. V polycystických prípadoch je potrebné kontrolovať hmotnosť, aby sa zabránilo progresii choroby. Vyžaduje sa na obmedzenie spotreby sladkostí a mastných potravín. Do stravy je potrebné zaradiť potraviny bohaté na vlákninu. Na zlepšenie metabolizmu sa predpisujú vitamíny.

Čo je to polycystický?

Predtým, ako zistíte, ako otehotnieť s polycystikami, zistíme, čo je choroba.

Syndróm polycystických vaječníkov je polycystické ochorenie, ktoré je charakterizované hormonálnou dysfunkciou, v dôsledku ktorej sa v prílohách tvoria početné cysty. V gynekológii sa objavila redukcia PCOS charakterizujúca chorobu.

V normálnom menštruačnom cykle dozrieva jedna dominantná folikula na konci folikulárnej fázy, zatiaľ čo v prípade PCOS sa vytvára niekoľko hormonálnych nerovnováh, ktoré sa neskôr vyvíjajú na funkčné cysty.

V prípade polycystických vaječníkov sa potláčajú ovulačné procesy, čo vedie k neplodnosti.

Ak sa zaujímame o to, ako otehotnieť s polycystickými vaječníkmi, je dôležité poznať dôvody vzniku tohto ochorenia:

 • genetická predispozícia
 • zmena glukózovej tolerancie,
 • predchádzajúce zápalové ochorenia panvových orgánov,
 • hormonálne terapie rôznej intenzity.

Existujú 3 hlavné kategórie polycystózy:

 • adrenálny - charakterizovaný zvýšenou syntézou mužských pohlavných hormónov v dôsledku vrodenej androgénie,
 • vaječník - stvrdnutie tkanív z príveskov, Shane-Livanthalov syndróm,
 • hypotalamicko-hypofýza - narušenie syntézy uvoľňujúcich hormónov a gonadotropínov.

Je liečba polycystická potrebná alebo môžete otehotnieť sami?

Je možné otehotnieť polycystickými vaječníkmi? V prípade, že dôjde k počatiu počas PCOS, existujú, pretože k ovulácii dochádza z času na čas. Ale prevažne, choroba vedie k nemožnosti prirodzeného počatia.

Polycystika je často zamieňaná s multifolikulárnymi vaječníkmi kvôli nedostatočnej gramotnosti uzistov a gynekológov. Preto je diagnóza veľmi častá, ale nie vždy reálna, ale práve pri poslednej diagnóze - môže dôjsť k otehotneniu. To vyvoláva veľa kontroverzií týkajúcich sa možnosti prirodzenej koncepcie v PCOS.

Takže po 30 rokoch je otehotnenie s takouto diagnózou takmer nemožné. Je to spôsobené skutočnosťou, že v tomto okamihu je kapsula vaječníkov významne zahustená a uvoľnenie vajíčka z folikulov nie je možné. Nie je možné otehotnieť so skutočným ochorením polycystických ovárií v dôsledku nadmerného množstva mužských pohlavných hormónov.

Ak tehotenstvo prebehlo, bude to pokračovať s komplikáciami, ktoré sú spojené s hormonálnymi poruchami. V prvom trimestri je riziko spontánneho potratu obrovské kvôli nedostatku endogénneho progesterónu. Niektorí lekári predpisujú v takýchto prípadoch Croppy alebo Duphaston. Téma účelnosti užívania týchto liekov bola uvedená v jednom z našich predchádzajúcich článkov.

Od druhej polovice tehotenstva majú pacienti s polycystózou placentovú nedostatočnosť, čo si tiež vyžaduje liečbu. Väčšina žien má predčasné pôrody, často sa zaznamenávajú porušenia pracovnej činnosti.

Ako sa lieči polycystóza v postsovietskom priestore?

Liečba polycystických vaječníkov sa v tomto prípade uskutočňuje podľa nasledujúceho princípu: v prvom štádiu sa predpisujú lieky typu progesterónu, syntetické orálne kontraceptíva na báze estrogénu a progestínu, ktoré stimulujú nástup tehotenstva. Medzi týmito:

Konzervatívna liečba tiež zahŕňa stimuláciu hypofýzy alebo skôr jej časť, ktorá je zodpovedná za produkciu ženských hormónov.

Konzervatívna liečba v tomto prípade pomáha zvyšovať hladinu estrogénu v tele, aktivuje činnosť orgánov a systému v tele zodpovednom za produkciu vlastných hormónov. Aj v priebehu takejto terapie sa stimuluje nástup ovulácie a telo je „očistené“ od prebytočných androgénov, ktoré zabraňujú prirodzenému počatiu.

Ak konzervatívna terapia nepomôže zbaviť sa problému, ďalším krokom bude operácia:

 1. Laparotómia. Operácia, pri ktorej sa urobí rez pozdĺž bielej línie brucha. A napriek tomu, že operácia tohto druhu na mnohých klinikách sa už nevykonáva, vzhľadom na prítomnosť komplikácií po operácii, v niektorých nemocniciach pokračujú v laparotómii.
 2. Laparoskopia. Najpopulárnejší spôsob vykonávania operácií na panvových orgánoch. Minimálne invazívny operatívny zákrok, ktorého implementácia vyžaduje vykonanie iba troch malých vpichov, ktoré po operácii nebudú zreteľné. Počas operácie lekár odstraňuje cysty tvorené v prílohách, ktoré by mali prispievať k nástupu tehotenstva.
 3. Vŕtanie. Odstránenie zahustených oblastí vaječníkovej kapsuly. Postup sa uskutočňuje podľa metódy laparoskopie.

Ako liečia západní lekári polycystózu?

Na úvod by som chcel povedať, že v západných klinikách je prístup k liečbe pacientov na veľmi vysokej úrovni. Každý pacient s diagnózou "polycystického" v jedinečne individuálnom poradí, lieková terapia.

Ak je problém s nadváhou, potom v prvom rade, pomoc je poskytovaná od kvalifikovaného odborníka na výživu, a to až po tom, čo je konzervatívna liečba predpísaná, ak to lekár považuje za potrebné.

Čo sa týka chirurgickej liečby, metódy minimálne invazívnych laparoskopických intervencií sa používajú na zlepšenie funkcie príveskov a obnovenie ovulačných procesov na západných klinikách:

 1. Laparoskopická elektrokauterizácia príloh. Tento postup zahŕňa deštrukciu tkaniva vaječníkov horúcou elektródou.
 2. Laserové vŕtanie. Pomocou lasera sa na hrubšej kapsule príveskov vytvoria zárezy. Z tohto dôvodu pravdepodobnosť otehotnenia stúpa na 70%.
 3. Laparoskopická klinová resekcia dodatkov. Odstránenie klinovitých častí vaječníkového tkaniva, ktoré utrpeli v dôsledku patológie. Táto metóda umožňuje zvýšiť šance na prirodzené počatie až o 80%.

Môžem otehotnieť s polycystickými vaječníkmi? Ak je to počiatočné štádium choroby, potom je to celkom možné. Malo by však byť zrejmé, že toto ochorenie môže mať nepriaznivý vplyv na hormóny nastávajúcej matky, čo ohrozuje komplikácie tehotenstva.

Ako otehotnieť s polycystickým? Najprv musíte kontaktovať lekára, ktorému bude pridelená príslušná terapia. To môže byť buď konštruktívna liečba alebo chirurgický zákrok.

A na konci publikácie by som rád dodal: otehotnieť a urobiť zo zdravého dieťaťa žena s PCOS je celkom reálna. Preto, keď počujete túto diagnózu, nezúfajte. Hlavná vec je začať s modernou a dobre vybranou liečbou.

Stretol sa niektorý z vašich priateľov s podobným problémom? Ak áno, ako sa to vyriešilo? Podeľte sa s nami a našimi čitateľmi o zaujímavé a pre niekoho relevantné informácie, zanechajte spätnú väzbu na konci článku.

Publikácia dr. Elena Berezovskaya (@dr_olena_berezovska) 13. marca 2018 o 11:33 PDT

Opis choroby a jej prejavy

Názov „polycystický“ pochádza zo slova „cysta“ - teda formácie, ktorá sa v tomto prípade nachádza na povrchu vaječníkov a ktorý je procesom vo forme folikulov naplnených tekutinou. Vo vnútri cysty sú plné nezrelé vajíčka. Predpona „poly“ označuje veľký počet cýst (ktorých minimálny počet sa rovná dvom entitám).

Náhle hormonálne poruchy môžu viesť k tejto patológii, ktorá je zase vyvolaná zvýšenou produkciou hormónu inzulínu v tele. Výsledkom je, že žena začína produkovať veľké množstvo androgénu (mužského pohlavného hormónu), ktorý podporuje nerovnováhu hormónov.

Niektorí lekári veria, že rozvoj polycystózy vaječníkov je podporovaný častými akútnymi respiračnými ochoreniami, bolesťami hrdla a neustálymi stresovými situáciami, ktoré sa vyskytli u dievčaťa počas puberty. V niektorých prípadoch je ochorenie genetické a môže sa vyvinúť aj po predčasnom potrate.

Existujú nasledujúce prejavy patológie:

 • prudké porušenie menštruačného cyklu (charakterizované nepravidelnosťou cyklu), t
 • prítomnosť častého krvácania,
 • Ženy často zvyšujú rast vegetácie na tvári a tele. V tomto prípade dochádza k rastu vlasov u mužského typu,
 • Je akné, charakterizované zvýšením mastnej pokožky tváre a vlasov,
 • hmotnosť sa môže dramaticky zvýšiť bez udania dôvodu (tento príznak sa objavuje asi u polovice všetkých pacientov s polycystickými chorobami),
 • zmena hlasu je možná, stáva sa hrubou,
 • na ultrazvuku môžete vidieť výrazné zväčšenie vaječníkov.

Polycystický a môže sa vyskytovať bez viditeľných prejavov a po dlhú dobu môže zostať nezistený. Žena často zistí, že je chorá iba vtedy, keď nemôže otehotnieť a začne sa vyšetrovať.

Najlepšie je, samozrejme, pravidelne navštevovať gynekológa a včas identifikovať patológiu. Vo veľmi pokročilých prípadoch polycystózy sa môže vyskytnúť úplná sterilita, tiež sa vyvinie obezita a rakovina v tejto oblasti je možná. Okrem toho môže dôjsť k prasknutiu vaječníkov alebo cýst, ak narástla na pôsobivú veľkosť.

Prečo polycystická bráni otehotneniu

V prvom rade sa ženy po zistení takejto diagnózy, ako je polycystická choroba, opýtajú lekára, či je v tomto prípade reálne počať dieťa. Prax potvrdzuje, že väčšina tých, ktorí čelia polycystickým vaječníkom, skôr alebo neskôr otehotnie a produkuje celkom zdravé deti. Liečba samotnej choroby je však často veľmi dlhá a náročná.

Vývoj zdravých vajec je riadený ženskými pohlavnými hormónmi. V prípade polycystických látok začína aktívna produkcia androgénov, ktorá zase potláča ženské hormóny. V dôsledku toho nemôže vajíčko dozrieť a nedochádza k ovulácii.

Choroba je tiež charakterizovaná porušením menštruačného cyklu, vo vaječníkoch sú patologické zmeny, ktoré znemožňujú tehotenstvo.

Existuje niekoľko hlavných dôvodov neprítomnosti polycystického tehotenstva:

 • nedochádza k ovulácii - vajíčko nemá čas normálne dozrieť, čo zase neumožňuje oplodnenie,
 • nepravidelnosť menštruácie - v tomto prípade je pomerne ťažké vypočítať dni, kedy je vajíčko v vajíčkovodnej trubici, môžete ľahko vynechať priaznivý moment,
 • oplodnené vajíčko nie je pripevnené k maternici.

Ďalej v článku sa pozrieme, ako diagnostikovať patológiu, ako aj jej liečbu.

Ako identifikovať chorobu

Predovšetkým bude musieť lekár odobrať anamnézu a objasniť prítomnosť hlavných prejavov choroby, aby objasnil diagnózu. Ďalej je potrebné vykonať všeobecné vyšetrenie a potom klinické vyšetrenie. Na druhej strane sa určuje, v akom stave sú orgány reprodukčného systému. Diagnostické testy sa spravidla skladajú z ultrazvukovej diagnostiky. Ultrazvukom môžete potvrdiť prítomnosť cýst a diagnostikovať stupeň zväčšenia vaječníkov.

Diagnózu môžete potvrdiť pomocou hormonálnych krvných testov pacienta. Dôležitým faktorom je prítomnosť metabolických porúch v tele.

V niektorých prípadoch je možná ďalšia laparoskopická diagnostika. Súčasne sa do brušnej dutiny vloží zobrazovací systém s optickými vláknami. Aby sa objasnila sprievodná patológia, môžu sa predpísať ďalšie vyšetrenia, ktoré z nich - lekár rozhodne na základe každej konkrétnej situácie. Po konečnej diagnóze "polycystických" je predpísané vhodné ošetrenie.

Konzervatívna liečba

Okamžite je potrebné urobiť výhradu, že nie je možné úplne zbaviť polycystických vaječníkov. Choroba môže byť na chvíľu liečená, čo umožní žene otehotnieť. Liečba je rozdelená na: konzervatívny (s liekmi) a chirurgický zákrok. Teraz sa zameriame na prvú možnosť liečby.

Pre tehotenstvo je prvoradé dôležité zvýšenie počtu ženských pohlavných hormónov. Na tento účel používajte špeciálne lieky. Predtým sa terapia uskutočňovala predpisovaním estrogénu a gestagénu (čo nebolo vždy účinné). V súčasnosti existuje mnoho liekov súvisiacich s progesterónovou sériu, vrátane syntetických orálnych antikoncepcií obsahujúcich estrogén-progestín. Ich použitie prináša najlepšie výsledky pri nástupe gravidity (účinok sa pozoruje u polovice všetkých pacientov).

Droga Clomifen je veľmi populárna. Je veľmi účinný v tejto patológii. Liečivý účinok je spôsobený prekrývaním receptorov citlivých na estrogén. To zase pomáha obnoviť menštruačný cyklus a začiatok ovulácie.

Iné gonadotropné lieky môžu tiež stimulovať ovuláciu, medzi ktoré patria: Metrodin, Menogon, Horagon, Clomid a Klostilbegit.

Je možné použiť hypotalamické lieky (napr. Differelin-Depot alebo Zoladex), ktoré regulujú hypofýzu. V kombinácii s inými liekmi tiež pomáha obnoviť ovuláciu. Ovplyvňujú tiež vaječníky, prispievajú k ich redukcii.

Hlavným cieľom hormonálnej liečby je vytvoriť priaznivé podmienky pre dozrievanie folikulu a nástup ovulácie, v dôsledku čoho sa prejavuje dlho očakávaná gravidita. Je lepšie začať s konzervatívnou terapiou čo najskôr, potom je šanca na normalizáciu stavu tela pomerne vysoká.

Ak po roku liečby nenastane nástup tehotenstva, problém sa musí vyriešiť chirurgicky.

Video - ako zaobchádzať s polycystickými vaječníkmi? Znalecký posudok

Chirurgické ošetrenie

Môže sa to robiť po konzervatívnej liečbe aj pri nej. Operácia sa vykonáva v prípadoch, keď sa menštruačný cyklus nevrátil k normálu, ako aj v prípade, že žena má viac ako 30 rokov.

Predtým bola vykonaná laparotómia (rez bol urobený pozdĺž bielej línie brucha a potom boli vykonané potrebné manipulácie s vaječníkmi), ale potom lekári odmietli tento spôsob zásahu.

V súčasnosti sa namiesto laparotómie vykonáva laparoskopický chirurgický zákrok, pri ktorom sa do brušnej dutiny zavádza flexibilná optika. Súčasne sa vykonáva resekcia oboch vaječníkov, disekcia vaječníkovej membrány sa môže uskutočniť na niekoľkých miestach alebo sa môže uskutočniť elektrokoagulácia niektorých ich segmentov. Všetky cysty sú teda odstránené.

V dôsledku operácie sa zvýšená produkcia androgénov zastaví vo vaječníkoch, čo umožňuje vznik ovulácie. Pokiaľ je to možné, v procese laparoskopie sa vykonáva vŕtanie vaječníkov (uskutočňuje sa odstraňovanie zahustených oblastí ich kapsuly). Spolu s tým dochádza k zväčšeniu otvoru v kapsule, čo je väčšou zárukou ovulácie.

Účinok intervencie nepretrváva veľmi dlho, zvyčajne od 6 mesiacov do jedného roka. Preto sa môžete začať pokúšať otehotnieť 30 dní po zákroku.

Približne 80% všetkých žien podstupujúcich laparoskopiu dochádza k oplodneniu. Počas celého tehotenstva je dôležité, aby ho lekár neustále sledoval, aby sa včas zistili možné poruchy a poruchy.

Nebezpečenstvo polycystických vaječníkov spočíva nielen v neplodnosti, ale aj v tom, že aj keď príde tehotenstvo, pretrváva vysoká pravdepodobnosť potratu, mŕtveho dieťaťa alebo pôrodu. Именно поэтому важно начинать лечиться как можно раньше, в этом случае есть очень большие шансы на благополучное рождение здорового малыша.

Узнайте возможно ли забеременеть при поликистоза яичников

Diagnóza "polycystických vaječníkov" sa v súčasnosti stretáva s rastúcim počtom žien vo fertilnom veku. Táto patológia má negatívny vplyv na tehotenstvo a môže dokonca zasahovať do počatia. Ako rozoznáme chorobu a ako ju liečiť, ako výsledok, aby sme videli dlho očakávané dva pruhy v teste, opíšeme ďalej.

PCOS nie je veta alebo je možné otehotnieť polycystickými vaječníkmi?

Dnes čoraz častejšie môžete počuť depresívnu diagnózu polycystických. Nárast počtu žien s touto patológiou je spôsobený niekoľkými dôvodmi: zvýšenie kvality diagnostiky, skutočný nárast incidencie, rozšírenie koncepcie. Najčastejšie sa dievča dozvie o tomto probléme, keď už nejaký čas plánuje tehotenstvo bez úspechu. Symptómy choroby sú nejednoznačné a liečba je neúčinná. Môžem otehotnieť s polycystickými vaječníkmi a čo by som mal urobiť, aby som to urobil?

Aké je nebezpečenstvo PCOS

Hlavným nebezpečenstvom polycystiky je to, že neexistuje jediná teória o príčinách jej výskytu. Preto neexistuje účinná liečba. A polycystická v konečnom dôsledku vedie pre ženu k mnohým problémom: od sklonu k nadváhe a menštruačným poruchám k neplodnosti a zvýšenému riziku rakoviny pohlavných orgánov.

Po prvé alebo po druhé, keď dievča začne pubertu, objaví sa nerovnováha pohlavných hormónov a vytvorí sa na ne nesprávna reakcia hypofýzy a hypotalamu. To môže byť spôsobené hyperpláziou nadobličiek a zvýšenou sekréciou androgénu alebo priamo problémami vo vaječníkoch.

Výsledkom je, že nedochádza k cyklickej tvorbe pohlavných hormónov, čo je predpokladom normálneho dozrievania folikulov a ovulácie. Čoskoro sa na vaječníkoch vytvorí hustá membrána spojivového tkaniva. Pod ním sa skrýva množstvo malých folikulov, ktoré chceli dosiahnuť konečnú fázu svojho vývoja. Čím viac je polycystický výraznejší, tým výraznejšie sú znaky viditeľné pomocou ultrazvuku. Štruktúru vaječníkov je niekedy možné porovnávať s včelími plástami.

Riziká nasledujúcich ochorení sa teda významne zvyšujú u žien, ktoré majú akékoľvek príznaky polycystických vaječníkov:

 • Problémy s koncepciou. Ženy s PCOS majú často veľmi zriedkavú ovuláciu, niekedy raz ročne alebo vôbec. Existujú tiež ťažkosti s rastom endometria a jeho následným odmietnutím.
 • Obezita. Hyperandrogenizmus a inzulínová rezistencia vyskytujúca sa pri PCOS vedú k nadváhe. Extra libier zavrieť začarovaný kruh, zvýšenie tvorby estrogénu, z ktorého ďalšie choroby vznikajú.
 • Zhoršená tolerancia glukózy, ktorá významne zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.
 • Zvýšená pravdepodobnosť rakoviny endometria a krčka maternice, ako aj všetkých druhov hyperplastických procesov (polypy atď.).
 • V prípade polycystických stavov sa tiež postupne objavujú mnohé somatické problémy, ako je arteriálna hypertenzia a mnohé ďalšie.

Príznaky polycystických

Je možné rozlišovať primárny polycystický, Stein-Leventhalov syndróm, ako aj sekundárnu formu ochorenia. V druhom prípade sa patológia vytvára v rôznych neuroendokrinných stavoch - Itsenko-Cushingova choroba, adrenogénny syndróm, hyperprolaktinémia atď. Klinický obraz tých a iných nemá zásadné rozdiely, vždy prevláda jeden symptóm alebo skupina.

S vývojom zmien na pozadí iných chorôb by sme mali hovoriť o polycystických vaječníkoch, a nie o syndróme ako o celku. Pretože sa v praxi tieto pojmy vo väčšine prípadov nevymedzujú, v posledných rokoch sa frekvencia diagnostiky PCOS zvýšila.

Classic PCOS má dosť živý klinický obraz, ale je oveľa menej bežný. Častejšie musíme čeliť prevalencii niektorých príznakov.

Príznaky polycystických vaječníkov

Medzi hlavné príznaky PCOS patria nasledujúce príznaky:

 • Porušenie menštruačného cyklu. Vo väčšine prípadov je to oligomenorea, niekedy amenorea. Pri dlhotrvajúcich prestávkach medzi menštruáciou môže byť výtok veľmi hojný, často s zrazeninami. To prispieva k hyperplázii endometria a tvorbe polypov vnútri maternice. Ak nerešpektujete zdravotný stav a nevykonávate liečbu, rakovina endometria sa môže vyvinúť neskôr. Ďalšou možnosťou by bolo sporé mesačne podľa typu omenorea.
 • Porušenie ovulácie a menštruačného cyklu vedie k neplodnosti a potrebe počatia rôznych druhov liečby. Pri konštrukcii grafu bazálnej teploty jasne viditeľné porušenia. Preto takmer všetky ženy čelia otázke, ako otehotnieť polycystickými vaječníkmi.
 • Hirsutizmus rôznej závažnosti. Môže to byť tak nenápadná anténa nad hornou perou, ako aj výrazná srsť na brade, vnútorných stehnách, bruchu, mliečnych žľazách atď.
 • V 60% prípadov majú ženy s PCOS nadváhu. Je to spôsobené zmenou metabolizmu s prevahou androgénov, ktoré sa konvertujú na tukové tkanivo na estrogény.
 • Inzulínová rezistencia spôsobená zvýšenými hladinami mužských pohlavných hormónov v krvi. Jeho hladina v krvi v štúdii prekračuje normálne hodnoty niekoľkokrát. To môže v konečnom dôsledku viesť k cukrovke, hoci po dlhú dobu je zhoršené využitie glukózy nezaznamenateľné.
 • Nerovnováha pohlavných hormónov v krvi podľa výsledkov testov.
 • Vaječníky sa zväčšili as mnohými malými cystami.

Pozrite si video choroby:

diagnostika

Diagnóza PCOS sa stanoví, keď sa zistia tri kritériá. Patrí medzi ne:

 • porušenie menštruačného cyklu inej povahy,
 • zistenie zvýšenia mužských pohlavných hormónov v krvi,
 • zväčšené a zmenené vaječníky ultrazvukom.

Všetky ostatné testy a vyšetrenia sú popri hlavnej skúške na stanovenie najoptimálnejšej liečby a výberu taktiky pre plánovanie tehotenstva.

Otázka, či je možné otehotnieť polycystickými vaječníkmi prirodzeným spôsobom alebo či je potrebný nejaký dodatočný zásah (laparoskopia, indukcia ovulácie atď.), Je možné zodpovedať až po dôkladnom preskúmaní a analýze získaných údajov.

Liečba polycystických vaječníkov je založená na použití rôznych liekov hormonálneho spektra, ako aj na metabolizme. To všetko vám umožňuje minimalizovať riziká, ktoré existujú u žien s touto chorobou.

Samostatnou položkou sú všetky metódy používané na obnovu plodnosti žien, obnovenie ovulácie a vykonávanie tehotenstva.

Terapia, ktorá by umožnila raz a navždy vyrovnať sa s problémom, nie. Vysvetľuje to skutočnosť, že skutočné príčiny a všetky mechanizmy rozvoja patológie neboli stanovené.

Malo by sa tiež pamätať na to, že pred vyliečením polycystickej rakoviny vaječníkov je potrebné normalizovať telesnú hmotnosť najmenej do hodnoty BMI v rozmedzí od 27 do 20 kg / m2, aby sa otehotnula. Na to je potrebné (niekedy pod kontrolou endokrinológa) dodržiavať diétu a určitú úroveň fyzickej aktivity.

Hormonálne lieky

Pri liečbe polycystickej cytozy sa široko používajú rôzne liečivá obsahujúce estrogény, androgény alebo iné účinné látky. Pomáhajú do určitej miery vyvážiť hormóny a navracajú niektoré procesy v tele späť do normálu, čo umožňuje žene otehotnieť a chráni ju pred mnohými účinkami PCOS.

Perorálne kontraceptíva

Toto je najčastejšie priradená skupina. Pravidelný príjem hormonálnej antikoncepcie znižuje vlastnú hladinu estrogénov a androgénov, čo je dôležité pre korekciu porúch. Na svojom pozadí má žena normalizovanú menštruačnú funkciu, reguluje objem výtoku v kritických dňoch a príznaky premenštruačného syndrómu zmiznú. Najčastejšie používané hormonálne antikoncepčné prostriedky s antiandrogénnymi účinkami, napríklad „Diana“, „Jess“ a podobne. Minimálna lehota na prijatie - maximálne 3 mesiace, maximum nie je obmedzené.

Tiež v prítomnosti hyperplastických procesov, mastopatie a niektorých ďalších problémov sa používajú iba antikoncepčné prostriedky obsahujúce gestagén, mini-pilulky alebo námorné sily Mirena, náplasti atď.

Malo by však byť zrejmé, že problém polycystických problémov nie je vyriešený užívaním hormonálnej antikoncepcie. Normalizujú menštruačnú funkciu iba v čase prijatia a do niekoľkých mesiacov po ich zrušení sa všetko vráti. Preto sa v prípade PCOS odporúča dlhodobé (po mnoho rokov) používanie antikoncepcie na terapeutické účely.

Induktory ovulácie

Ak sa žena snaží neúspešne otehotnieť, môže sa po vyšetrení rozhodnúť, že v nej vyvolá ovuláciu. Zároveň predpisuje lieky, ktoré stimulujú rast a dozrievanie folikulov, uvoľňovanie vajíčka z nich. Často sa to deje po vykonaní hysterosalpingografie - určenie priechodnosti vajcovodov.

Existuje niekoľko skupín liekov, štandardné schémy zahŕňajú použitie „klomifénu“. V prvom mesiaci sa odoberie jeho minimálne množstvo a potom sa v prípade potreby môže dávka zvýšiť. Bohužiaľ, s polycystikami sa často môžete stretnúť s problémom ovariálnej rezistencie. Potom sa namiesto „Kolifenu“ používajú podobné účinky, ale tí, ktorí sa podieľajú na práci hypofýzy a hypotalamu - gonadotropíny.

Klasické schémy indukcie ovulácie tiež vo väčšine prípadov zahŕňajú gestagény od 15 do 28 dní, aby sa udržala druhá fáza cyklu. Ak je to potrebné, liečba sa doplní estrogénom (orálne alebo vo forme krémov na pokožke).

Celý proces liečby by mal byť monitorovaný ultrazvukom. Ak použijete túto metódu pre polycystické vaječníky, môžete prirodzene otehotnieť na pozadí stimulácie ovulácie a korekcie hormonálnych hladín.

Iné lieky

Pri polycystických účinkoch, najmä u žien s nadváhou, sa často používajú lieky na zlepšenie využitia glukózy bunkami. To znižuje hladinu inzulínu v krvi. Najčastejšie sa na tento účel používa „metformín“ („Seofor“). Samotný neovplyvňuje proces počatia, ale pomáha normalizovať mnoho procesov v tele, čo prispieva k začiatku tehotenstva. Aj citlivosť vaječníkov na "Clomiphen" sa zvyšuje na pozadí takejto terapie.

Laparoskopické techniky

Čo robiť a ako liečiť polycystický vaječník, aby otehotneli, ak indukcia ovulácie a inej liečby nedáva požadovaný výsledok? V tejto situácii sa má použiť laparoskopická liečba.

Takéto operácie môžu vyriešiť niekoľko problémov naraz:

 • určiť, či existujú ďalšie objektívne dôvody, ktoré môžu ovplyvniť pravdepodobnosť počatia,
 • skontrolujte priechodnosť vajcovodov pomocou hysterosalpingografie,
 • v prípade potreby je možné odstrániť fibromatózne uzly, cysty atď.,
 • počas laparoskopie je polycystický proteín čiastočne odstránený hustou proteínovou membránou alebo sa na vaječníkoch urobia rezy alebo sa čiastočne resekujú v závislosti od klinickej situácie a závažnosti ochorenia.

Pravdepodobnosť tehotenstva po laparoskopii sa niekoľkokrát zvyšuje. Po operácii by ste mali začať plánovať ďalšiu ovuláciu, niekedy v priebehu 5 až 7 dní po zákroku. Niekedy, aby sa zvýšila pravdepodobnosť otehotnenia, sa môže uskutočniť dodatočná stimulácia ovulácie.

Odporúčame prečítať si článok o menštruácii pre polycystické vaječníky. Z toho sa dozviete viac o chorobe a jej vplyve na menštruáciu, dĺžke cyklu polycystického ochorenia a potrebe liečby.

Aktuálne otázky pre budúce matky

Všetky liečby, najmä hormonálne, by mal predpisovať lekár. Bezpečné a účinné liečebné režimy môžu odporučiť len odborníci.

Ale bez ohľadu na to, aký dobrý je lekár, pacienti majú často otázky, že nemajú čas na odpoveď počas recepcie. Patrí medzi ne:

 • Je možné otehotnieť s polycystickým vaječníkom bez akejkoľvek liečby alebo indukcie?

Áno, existuje pravdepodobnosť počatia, ale niekedy sa úsilie vyvíja celé roky a dokonca desaťročia. To všetko závisí od závažnosti porušení a hormonálnych zmien. Ale človek by nemal riskovať, pretože s narastajúcim vekom ani reprodukčné technológie nedávajú taký vysoký výsledok.

 • Aký je účel hormonálnej antikoncepcie, ak chce žena otehotnieť?

Faktom je, že užívanie perorálnej antikoncepcie počas 3 až 4 mesiacov (nie dlhšie), potom po zrušení, nastáva rebound efekt - prudký nárast hormónov hypofýzy zodpovedných za rast a dozrievanie folikulov. V takýchto situáciách sa u zdravých dievčat často rodia dvojčatá, trojčatá. V polycystických prípadoch pôsobí ako prirodzená stimulácia ovulácie.

 • Ako začať liečbu polycystickými, ak chcete otehotnieť?

Mali by ste, samozrejme, kontaktovať odborníka. Môže to byť špecialista na plodnosť, gynekológ-endokrinológ alebo obyčajný lekár na prenatálnej klinike. Už pred časom návštevy je možné zostaviť graf bazálnej teploty pre 2 - 3 cykly, aby sa vytvoril spermogram pre manžela. Všetky ďalšie štúdie určia lekára podľa potreby.

 • Je stimulácia ovulácie nebezpečná?

Neustále hormonálne trasenie nie je skutočne úplne neškodné. Preto by sa mali vykonávať iba pod dohľadom odborníka. Je spoľahlivo známe, že pri častej stimulácii ovulácie a opakovaných IVF pokusov sa zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov. Ovplyvňuje tiež činnosť všetkých orgánov vnútornej sekrécie (štítnej žľazy a pankreasu, nadobličiek atď.). Reagujú na hormonálne trasenie a prsné žľazy zvýšením frekvencie a závažnosti mastopatie.

 • Aké sú ďalšie riziká pre ženy s polycystickým tehotenstvom?

Ženy s niektorými hormonálnymi poruchami, vrátane PCOS, sú vystavené riziku potratu (vyššia pravdepodobnosť, že nedôjde k rozvoju tehotenstva a predčasnému pôrodu), abnormálnemu pôrodu, abnormalitám plodu, infekčným komplikáciám, rozvoju gestačného diabetes mellitus a gestos rôzneho stupňa, krvácaniu. (prerušenie placenty atď.) Preto by mali byť neustále pod dohľadom lekárov.

Častejšie ako ostatní čelia problémom neplodnosti. Na určenie skutočnej príčiny a predpísanie správnej liečby (stimulácia ovulácie, laparoskopia atď.) Môže špecialista po vyšetrení vykonať iba špecialista. Ale niekedy dokonca nedávajú jednoznačnú odpoveď, či je možné vyliečiť polycystické vaječníky a otehotnieť v konkrétnej situácii.

Plánovanie polycystických vaječníkov a tehotenstva: existuje nejaká šanca na počatie

Jedným z dôvodov neschopnosti otehotnieť môže byť ovariálna pilikistóza. Toto nie je veta, pretože včasná a kompetentná liečba často dáva žene každú šancu na koncepciu. Aby ste nevynechali okamih, keď je potrebné poradiť sa s lekárom s podozrením na chorobu, je vhodné o ňom vedieť čo najviac, najmä o jej príznakoch. Tehotenstvo s polycystickými vaječníkmi je možné.

Je možné polycystické tehotenstvo?

Polycystický vaječník - dôsledok hormonálnej nerovnováhy v tele ženy. A keďže schopnosť získania potomstva priamo závisí od stavu vaječníkov, otázka tehotenstva pri polycystických chorobách sa týka ženy takmer viac ako samotná choroba.

Polycystóza sa vyvíja, keď sa anatómia a prirodzené funkcie zmeny vaječníkov v dôsledku patologickej metabolickej poruchy. Toto ochorenie má primárnu a sekundárnu formu.

Príčina primárnej polycystózy sa považuje za genetickú predispozíciu. K dysfunkcii vaječníkov dochádza u dievčat vo veku 12 - 16 rokov (počas puberty).

Sekundárny polycystic sa nepovažuje za nezávislé ochorenie, ale za kombináciu rôznych patologických prejavov. V lekárskej praxi sa tento jav nazýva syndróm polycystických vaječníkov (PCOS). Sekundárna forma polycystózy sa objavuje v stanovenom mesačnom cykle.

Vaječník a úlohy, ktoré plní

Vaječník, najdôležitejší orgán reprodukčného ženského systému, je sexuálna žľaza. Zvonku je telo veľmi podobné broskyňovej kosti, má hustú textúru a nerovný, mierne hrboľatý povrch. Vek ženy a fáza menštruačného cyklu ovplyvňujú veľkosť vaječníkov, ktoré sa navzájom líšia hmotnosťou a objemom. Ľavá žľaza je obyčajne ľahšia a menšia ako pravá. Vaječník je pokrytý silnou albumínovou membránou, pod ktorou je kortikálna vrstva. Vonkajší obal je bodkovaný veľkým počtom folikulov, ktoré sú v procese kontinuálneho dozrievania. Súbežne s dozrievaním folikulov je tvorba vajíčka.

Každá zdravá žena uprostred menštruačného cyklu začína najpriaznivejší čas na počatie - ovuláciu. Počas tohto obdobia folikuly prasknú a uvoľnia zrelú vaječnú bunku mimo vaječníka. Namiesto „vyčerpaného“ folikulu sa vytvára žlté telo, ktorého hlavnou úlohou je syntéza hormónu progesterónu. 2 - 3 dni pred začiatkom ďalšieho menštruačného obdobia prestane žlté telo fungovať.

Ak dôjde k počatiu, zväčšuje sa teliesko luteum a pokračuje vo svojej produktívnej hormonálnej aktivite.Po 3,5 až 4 mesiacoch sa zrúti - teraz zodpovednosť za produkciu hormónov spočíva výlučne na placente, ktorá sa už vytvorila.

Stav vaječníkov je nevyhnutný pre zdravie ženy, pretože v tele vykonávajú veľmi dôležité funkcie:

 1. Generatívna (plodná) funkcia. V vaječníku sa tvoria a dozrievajú vajíčka, ktoré môžu byť za najlepších okolností oplodnené spermatickou bunkou.
 2. Funkcia, ktorá poskytuje spravodlivé sex krásy a ženskosti. Za vývoj pohlavných orgánov sú zodpovedné hormóny, ktoré produkujú vaječníky a podieľajú sa na tvorbe ženského fenotypu.
 3. Regulačná funkcia. Aktivita zdravých vaječníkov spolu s rovnakou prácou endokrinných žliaz je základom hormonálnej regulácie v tele - od toho závisí zdravie ženy ako celku.

Zdravé vaječníky produkujú estrogén a progesterón - typické pohlavné hormóny pre ženu. Spolu s touto základnou prácou produkuje vaječník zanedbateľný počet mužských pohlavných hormónov a androgénov. Ženský organizmus ich potrebuje, aby chlapec v lone získal všetky charakteristické črty mužského pohlavia.

Keď je narušená krehká rovnováha v hormonálnej aktivite tela, dochádza k štrukturálnej deformácii tela vaječníkov a cysty prenikajú do tkaniva - tento stav ohrozuje ženu s neplodnosťou. Gravidita s polycystickým ochorením je možná pod podmienkou zodpovednej a najdôležitejšej včasnej liečby choroby.

Polycystické vaječníky: prečo sa vyvíja patológia

 1. „Gén“ primárnej polycystózy môže matka odovzdať matke, ak v minulosti žena čelila problému neplodnosti, potratu a iných hormonálnych nuans. Taktiež sa môže vyvinúť primárna polycystóza dievčaťa po tom, čo má infekčné ochorenie (v tomto ohľade je obzvlášť nebezpečná, epidémia parotitídy, ktorá je známa všetkým ako „mumps“).
 2. Príčina sekundárnej formy patológie, syndrómu polycystických vaječníkov, sa často stáva závažnou endokrinnou patológiou, závažným poranením mozgu, komplikáciami bezpečného tehotenstva, vážnymi stresmi a celkovou intoxikáciou tela.
 3. U viac ako polovice žien postihujú polycystické lézie vaječníky, keď sa znižuje citlivosť tela na inzulín produkovaný pankreasom. Krv je obohatená veľkou časťou inzulínu, na tomto pozadí vaječníky začínajú produkovať zvýšené množstvo androgénov, v dôsledku čoho sa v parnej žľaze spúšťajú deštruktívne mechanizmy hormonálnej dysfunkcie. Pod vplyvom mužských pohlavných hormónov sa vonkajšia membrána vaječníkov stáva hustejšou, a preto sa zrelé folikuly, ktoré sú vo svojej hrúbke, nemôžu zrútiť. V dôsledku toho vajíčko nemá šancu opustiť zablokovaný folikul. Takto sa vyvíja patológia: folikuly, ktoré sú naplnené tekutinou, sa transformujú na cysty. S nárastom počtu cýst rastie a veľkosť postihnutých vaječníkov. Mimochodom, zvýšenie počtu androgénov v ženskom tele je ovplyvnené nielen aktívnou syntézou inzulínu, ale aj poruchami v reťazci, ktorý sa skladá z hypotalamu, hypofýzy a vaječníkov. Potom je produkcia „normálnych“ ženských hormónov výrazne znížená a telo vyvoláva hlavné sily na produkciu rastového hormónu a androgénov.
 4. Rozvoj syndrómu polycystických ovárií je často založený na závažných endokrinných patológiách vo forme diabetes mellitus alebo dysfunkcie nadobličiek, dedičnosti, nadmernej hmotnosti.

Vonkajšie prejavy polycystických vaječníkov

Príznaky choroby postihujúcej vaječníky sú také rozmanité, že väčšina z nich sa ťažko nazýva špecifické príznaky, pretože sa vždy prejavujú v akejkoľvek patológii hormonálnej povahy. Podozrivé signály tela od ženy / ženy sa môžu objaviť pri prvej menštruácii alebo sa môžu objaviť 3 až 4 roky po pravidelnom období.

Konečný záver je urobený po klinickom, inštrumentálnom a laboratórnom výskume. Diagnóza syndrómu polycystických vaječníkov sa začína predovšetkým vyšetrením pacienta. Vonkajšie príznaky hyperandrogenizmu sú vyjadrené radom charakteristických premien v maske ženy. Medzi ne patrí:

 • hypertrichóza - na brade, okolo bradaviek, na vnútornej strane stehien a krku, začínajú jednotlivé chĺpky jedného prútia rásť,
 • hirsutizmus - vzhľad vlasov na predlaktí, nohách a tvári,
 • virilizmus - vývoj dievčaťa v mužskom „scenári“: nadmerný rast vlasov, postava, charakteristika človeka, nízky hlas. Súčasne je narušená gonadotropná aktivita hypofýzy,
 • čierne škvrny (akné) na lícach, nose, čele a brade.

U drvivej väčšiny pacientov trpiacich polycystózou je problém s nadváhou relevantný (tuk sa hromadí hlavne v bruchu). V primárnej forme polycystózy u žien, správnej harmonickej postave, úplne zaoblenej hrudi, existuje určitý stupeň hypertrichózy. Ženy trpiace syndrómom polycystických ovárií (sekundárna forma polycystických) majú odlišný vzhľad: nedostatočne vyvinuté prsia, úzka panva, hirsutizmus.

Vo väčšine prípadov prichádza prvá menštruácia so všetkými predpokladmi pre rozvoj tejto patológie vaječníkov včas (o 11 - 13 rokov). Povaha porušenia menštruácie v budúcnosti závisí od faktorov, ktoré spôsobili polycystózu, a od jej formy. Menštruácia na pozadí ovariálneho ochorenia môže byť veľmi zriedkavá (otvorená chrbát), zriedkavá a nepravidelná (oligomenorea) alebo úplne chýba (amenorea).

Polycystické vaječníky a tehotenstvo sú v skutočnosti vzájomne sa vylučujúce javy: polycystická ovulácia väčšinou chýba, takže táto choroba sa najčastejšie vyskytuje, keď žena navštívi lekára a chce zistiť, prečo nemôže otehotnieť.

Polycystické komplikácie

Dôsledky tejto patológie vaječníkov na zdravie ženy sú veľmi poľutovaniahodné. Ak nie je správne liečená, je polycystóza vyvolaná skorým vývojom vaskulárnych ochorení vo forme hypertenzie alebo aterosklerózy. Lekári sa domnievajú, že najnebezpečnejšou komplikáciou syndrómu polycystických vaječníkov je hyperplázia endometria, ktorá v 2,5% prípadov spôsobuje rozvoj adenokarcinómu, závažného malígneho ochorenia.

Liečba syndrómu polycystických ovárií

Pokúsiť sa obnoviť hormonálnu rovnováhu, samozrejme, potrebujete pred tehotenstvom. Liečba polycystických vaječníkov v prvom rade sleduje jeden prioritný cieľ - vrátiť ovuláciu a urobiť z ženy zdravú šťastnú matku.

Komplexná liečba ochorenia zahŕňa:

 • normalizáciu metabolizmu hypotalamicko-hypofyzárneho systému,
 • produkciu androgénu v ženskom tele
 • riešenie problému nadváhy a zhoršeného metabolizmu u pacienta,
 • návrat stabilnej menštruácie a eliminácia neplodnosti.

Liečba dysfunkcie vaječníkov je súčasne riadená niekoľkými odborníkmi: gynekológom, endokrinológom a odborníkom na výživu. Takýto spoľahlivý tím lekárov si včas všimne vývoj ochorení, ako je cukrovka, chronická adnexitída, dysfunkcia pečene, pretože tieto ochorenia majú spoločný príznak - syndróm polycystických ovárií.

Liečba polycystických látok môže byť konzervatívna (hormóny) a chirurgická (laparoskopia). Okrem toho, v poslednej dobe praktizoval nový spôsob boja proti ovariálnej dysfunkcii podľa schémy: priebeh hormónov a imunostimulačných liekov, fyzioterapia a až potom operácia (v prípade potreby).

Rovnako dôležité pri korekcii stavu vaječníkov postihnutých cystami je špeciálna šetrná strava, ktorú výživový odborník individuálne vyvinie pre pacienta. Prevažná väčšina žien trpiacich neplodnosťou spôsobenou polycystózou, má nadváhu, takže opatrenia na normalizáciu stravy a zníženie kalorického príjmu sú pre nich relevantnejšie ako kedykoľvek predtým. Na konsolidáciu výsledkov sa pacientovi odporúča pravidelné a mierne cvičenie: môžete plávať, chodiť na prechádzky, jazdiť na bicykli. Utiahnuté cvičené telo je dôležitou podmienkou normalizácie cyklu a možnosti otehotnenia.

Polycystický vaječník a tehotenstvo

Vaječníky postihnuté mnohými cystami sa často stávajú základným faktorom spôsobujúcim neplodnosť žien. Spojenie polycystickej a ľahkej koncepcie je veľmi sporné. Pri syndróme polycystických ovárií je ženská krv nasýtená androgénmi, čo inhibuje rast vajíčok, čo znamená, že je nepravdepodobné, že by ste mohli otehotnieť s polycystickým ukončením bez liečby liekmi. Výsledkom hormonálnej nerovnováhy v tele sa stáva chronická anovulácia a neplodnosť. V zriedkavých prípadoch spontánneho počatia (3 - 5%) prakticky neexistuje nádej na úspešný výsledok tehotenstva - všetko končí jej predčasným ukončením.

Existuje názor na možnosť liečby polycystického tehotenstva tehotenstvom, nemožno ho však nazvať opodstatneným. Po prvé, šanca, že dôjde k oplodneniu, kým je choroba v remisii, nie je príliš veľká. Po druhé, bez riadnej liečebnej rehabilitácie sa polycystická po tehotenstve znovu vyhlási, napriek tomu, že hormonálne hladiny sa môžu stabilizovať za 9 mesiacov.

Ukázalo sa, že pacienti trpiaci týmto ochorením podporujú hormonálnu terapiu, ktorá umožňuje významné zníženie koncentrácie mužských hormónov v krvi. Zníženie počtu androgénov v ženskom tele prispieva k úplnému dozrievaniu folikulu a vajíčka v ňom, takže dlho očakávané tehotenstvo sa nestane snom, ale skutočnosťou. Na účinnú umelú stimuláciu ovulácie sa často používa hormonálny prostriedok Clomiphene, ktorý nielenže „tlačí“ vajíčko do aktívneho vývoja, ale tiež blokuje vývoj cyst v ovariálnom tkanive.

Bohužiaľ, hormonálna terapia nie je vždy účinná a aby žena mohla zažiť radosť z materstva, odborníci sa uchýlia k laparoskopickým metódam liečby.

Zanechať komentár Zrušiť odpoveď

pôrodník-gynekológka Daria Shirochina.

Takže aký účinok bude mať liek na PCOS? , Ako vyliečiť polycystické vaječníky, ktoré vám pomôžu lepšie. Môžem otehotnieť s polycystickými vaječníkmi: ako.

Zvyčajne sa polycystóza zistí, keď žena otehotnie. , Je liečená rakovina polycystických ovárií? PCOS je nepreskúmaná patológia a neexistujú spôsoby, ako ju radikálne eliminovať.

so syndrómom polycystických ovárií. Zmena menštruácie po ovariálnej apoplexii. Mesačne po Duphaston. Môžem otehotnieť s polycystickými vaječníkmi: ako.

Mesačne s polycystickými vaječníkmi. V menštruačnom cykle hrajú rozhodujúcu úlohu vaječníky. , Mesačne po liečbe polycystickou ovariálnou operáciou dávate viac šancí otehotnieť.

kópia, 2018. Informácie na tejto stránke sa poskytujú len na referenčné účely. Nevykonávajte samoliečbu. Pri prvých príznakoch ochorenia sa poraďte s lekárom. Zásady ochrany osobných údajov Pri opätovnom tlači materiálov zo stránok je potrebný aktívny odkaz na stránku!