Vitálny

Po pôrode

Pin
Send
Share
Send
Send


Krvný výtok po pôrode je povinný a úplne normálny proces.

Z tela sa tak vylučujú lochia a zvyšky placenty.

Vypúšťanie počas celého obdobia po pôrode (približne 8 týždňov) sa považuje za normu.

Krvný výtok po pôrode: koľko môže ísť normálne a čo robiť, ak je hojný a neskončí dlho?

Je to dôvod na obavy?

Krv po pôrode: koľko ide a prečo sa to deje?

Sekrécia po pôrode je prirodzený fyziologický proces spočívajúci v odmietnutí sliznice maternice organizmom. Výtok ide bez ohľadu na to, ako sa dieťa narodí (prirodzene alebo s cisárskym rezom). Porod je oddelenie všetkých ovocných membrán. Maternica je potom jedna veľká krvácajúca rana.

Obnovenie sliznice maternice začína ihneď po ukončení pôrodu. Tento proces trvá uterinné žľazy. V prvých dňoch po narodení sa výtok skladá z krvi (80%) a sekrécie uterinných žliaz. Postupne sa znižuje množstvo krvi vo výtoku.

Lochia idú v ranom aj neskorom postnatálnom období. Začiatočné obdobie sa považuje za prvé dve hodiny po pôrode. Ďalších 6 až 8 týždňov je neskoro.

Krv po pôrode: koľko ide a ako závisí dĺžka trvania

Normálne trvanie popôrodného krvácania je asi 6 týždňov. Počas tejto doby žena stráca asi jeden a pol litra krvi. Nebojte sa takej postavy, pretože ženské telo je na to pripravené vopred. Keď sa objaví tehotenstvo, v ženskom tele začne cirkulovať oveľa viac krvi ako u bežného človeka.

Trvanie krvácania závisí od mnohých faktorov. Výrazne znižuje toto obdobie dojčenia. V ženskom tele pôvodne existovala súvislosť medzi dojčením a kontrakciou maternice. Čím rýchlejšie sa maternica dostane do normálneho stavu, tým rýchlejšie ukončí výtok.

Trvanie výtoku je tiež ovplyvnené procesom dodávky. U tých žien, ktoré rodia prirodzene, krv po pôrode končí rýchlejšie. Po cisárskom reze sa maternica obnovuje o niečo dlhšie. Je to spôsobené tým, že urobil rez, ktorý bol následne zošitý.

Mierne dlhšie špinenie pôjde u žien, ktoré v období po pôrode sú vystavené neustálemu stresu a ťažkej fyzickej námahe. Aj tak sa mladé matky po pôrode odporúčajú, aby si oddýchli a snažili sa o to.

Aké ďalšie faktory ovplyvňujú trvanie prepustenia z pôrodného kanála:

● viacpočetné tehotenstvo (maternica v tomto prípade výrazne zväčšuje veľkosť, čo znamená, že proces redukcie bude dlhší),

● zhoršená zrážanlivosť krvi,

● trauma pri narodení, vnútorné stehy,

● prvky placenty, ktoré môžu zostať v pôrodnom kanáli (v tomto prípade začína zápalový proces),

● kontraktilita maternice,

• existencia myómov alebo myómov.

Krv po pôrode: koľko ide a aké sú pravidlá osobnej hygieny počas tohto obdobia

Pokiaľ nastane krvácanie, existuje vysoké riziko vzniku infekčného ochorenia. Aby ste tomu predišli, musíte dodržiavať určité pravidlá osobnej hygieny. V období po pôrode sa budú líšiť od všeobecne akceptovaných a všeobecne známych:

● osobitná pozornosť by mala byť venovaná hygienickým vložkám, je lepšie vybrať tie, ktoré sú špeciálne určené na popôrodné vyprázdňovanie,

• keď nie je výtok taký bohatý, môžete začať používať bežné podložky na menštruáciu, ale pri ich výbere by ste mali byť opatrní: musia mať vysoký stupeň absorpcie,

● častejšie vymieňajte tesnenia, napriek tomu, že je napísané na zväzku produktov, že sú schopné udržať vlhkosť do 8 hodín, nemali by ste minúť na reklamu, v ideálnom prípade by sa tesnenie malo meniť každé 3-4 hodiny,

● tampony s popôrodným výbojom je prísne zakázané používať, bez ohľadu na to, koho ste vedený a bez ohľadu na výrobcu,

● po každej výmene tesnenia je potrebné zmyť,

● toto je možné vykonať pomocou detského mydla, je tiež dôležité sledovať prietok vody: malo by byť nasmerované spredu dozadu,

● ak lekár uviedol potrebu domácej liečby stehov, potom by sa to malo vykonať s použitím antiseptík - furatsiliny alebo manganistanu draselného,

● Vezmite si kúpeľ kategoricky kontraindikovaný, umyte a umyte iba v sprche.

Krvný výtok po pôrode: koľko dní môže ísť normálne a keď to stojí za to znie alarm?

Normálne po pôrode

Prvých niekoľko dní po narodení bude výber čo najširší. Približne 400 ml krvi by sa malo vysadiť denne. Najčastejšie nie je homogénna, ale s hlienom alebo zrazeninami. Nebojte sa, je to prirodzený proces. Malo by to tak byť. V týchto dňoch sa svetlá jasne rozsvietia.

Po 3 dňoch sa farba postupne zmení na hnedú. Čím bližšie ku koncu postpartum obdobia (8 týždňov), tým menej bude prepustenie. Postupne budú vyzerať ako menštruácia, potom sa stanú svetlom a zmenia sa na obyčajný hlien.

Keď to stojí za to znie alarm

Ak si žena v nemocnici všimla, že výtok je intenzívnejší alebo menej, hrubší alebo naopak vodnatý, mali by ste o tom okamžite informovať lekára.

Po prepustení z nemocnice by sa mali monitorovať aj sekrécie po pôrode. Napriek tomu, že proces zotavenia po pôrode v každej žene prebieha individuálne, existujú všeobecné body, ktoré by mali byť dôvodom na gynekológ.

Čo by mala upozorniť každú mladú matku

Rýchle zastavenie výberu. Ak lochia prestala chodiť skôr ako 5 týždňov po pôrode, je to vážny dôvod na obavy. Každá žena by mala vedieť, že funkčná vrstva endometria je úplne obnovená najskôr 40 dní po pôrode. Ak sa výtok zastavil veľmi skoro po objavení sa dieťaťa, neznamená to, že telo má dobrú schopnosť zotaviť sa. S najväčšou pravdepodobnosťou je to kvôli komplikáciám. Často sú infekčné. Môže však ísť o kŕč krčka maternice. Udržiava lochia vo svojej dutine, nedovolí ísť von. Táto situácia si vyžaduje okamžité riešenie, pretože vedie k vážnym následkom.

Výber červenej farby, 5 dní po pôrode preberá lochia svoju farbu. Každá žena môže byť individuálna. Ale ak výtok zostane jasne červená, ako v prvých dňoch po narodení, je to naliehavá potreba povedať lekárovi. To môže znamenať také problémy, ako je zhoršená tvorba krvi alebo zrážanie krvi.

Zmena farby Lohii, Ak sa na začiatku zmenila farba z červenej na hnedú a po chvíli opäť zčervenala, znamená to aj problémy. Vo väčšine prípadov je to spôsobené vnútromaternicovým krvácaním, ktoré je naliehavo potrebné odstrániť. Včasný prístup k lekárovi zabráni vážnym následkom. Opakovaná zmena farby krvi po pôrode môže naznačovať existenciu polypu alebo prasknutie mäkkých tkanív v pôrodnom kanáli.

vône, Ak po nejakom čase začalo prepúšťanie zápachu (bez ohľadu na to, čo), znamená to, že infekcia prenikla do dutiny maternice. Môže spôsobiť endometritídu. Odvolávajúc sa na lekára včas a diagnostikujúc chorobu, mladá matka sa môže vyhnúť takému nepríjemnému postupu ako kyretáž. Vykonáva sa, keď iné metódy liečby (užívanie liekov, ktoré potláčajú vývoj mikroorganizmov a násilne posilňujú kontrakciu maternice) sú neúčinné.

Krvný výtok po pôrode: koľko dní môže ísť normálne a kedy začne menštruácia?

Rozhodne odpovedzte na otázku: keď prídu mesačne, je to nemožné. Každé ženské telo je individuálne. Obvykle, ak matka prestane dojčiť do konca popôrodného obdobia, čoskoro začne dozrievanie vajíčka.

Pre tých, ktorí pokračujú v dojčení, môže menštruácia začať šesť mesiacov po narodení, nie skôr. Najprv bude cyklus nepravidelný. Mesačne môže byť vzácne a hojné, ako krátke (až 1-2 dni), a dlhé (až 7-8 dní). Nemali by ste sa toho báť, všetko je v normálnom rozsahu. U niektorých mamičiek sa menštruácia neobjaví až do konca laktácie. Táto možnosť sa tiež považuje za normu. Je to spôsobené popôrodnou produkciou hormónu prolaktínu. Stimuluje produkciu mlieka na kŕmenie dieťaťa a pomáha potlačiť tvorbu hormónov vo vaječníkoch (ovulácia sa jednoducho nevyskytuje).

Poporodné obdobie je rovnako dôležité ako tehotenstvo a pôrod. V tomto okamihu musíte tiež dbať na svoje zdravie a stav. Pri najmenšej odchýlke od normy musíte navštíviť lekára. Nebojte sa hovoriť o všetkých zmenách v krvácaní, ktoré vás rušia. Aj keď je váš gynekológ muž, nezabudnite, že v prvom rade je to lekár, ktorý sa zaujíma o vaše najskoršie zotavenie po pôrode. Ak vám niečo vadí v nemocnici, poraďte sa s ním. Mnohé problémy sa dajú ľahko vyriešiť v štádiu ich vzniku a nie v zanedbávanej forme.

Po prepustení z domu nezanedbávajte pravidlá osobnej hygieny a odporúčania lekára. Pamätajte si, že vaše dieťa potrebuje zdravú a veselú matku!

Ako dlho trvá výtok po narodení?

Ako dlho trvá výtok po narodení? Všeobecne platí, že popôrodné vypúšťanie je vedecký názov lochia. Začnú sa objavovať od okamihu popôrodného odmietnutia a zvyčajne pretrvávajú 7-8 týždňov. Postupom času sa lochias stáva menej a menej, ich farba sa stáva ľahšou a ľahšou a potom sa výboj zastaví.

Avšak s presnosťou otázky, ako dlho trvá prepúšťanie po ukončení práce, nie je možné odpovedať, pretože závisí od viacerých faktorov:

 • Fyziologické vlastnosti každej ženy sú odlišné, vrátane schopnosti tela zotaviť sa rýchlo po pôrode.
 • Priebeh samotného tehotenstva.
 • Proces pôrodu.
 • Intenzita kontrakcie maternice.
 • Prítomnosť komplikácií po pôrode.
 • Dojčenie dieťa (ak žena prsia kŕmia dieťa, maternice zmluvy a čistí oveľa rýchlejšie).

Ale v priemere si pamätajte, že výber trvá približne 1,5 mesiaca. Počas tejto doby sa telo postupne zotavuje z tehotenstva a minulého narodenia. Ak je lochia je viac ako pár dní alebo týždňov po pôrode, mali by ste vyhľadať pomoc od špecialistov, ako vaša maternica nie je zmluvne správne, a to je plná vážnych komplikácií. To isté platí aj pre situáciu, keď vypúšťanie nezastaví dosť veľké množstvo času, čo môže znamenať krvácanie, polypy v maternici, zápal atď.

Vypúšťa sa jeden mesiac po pôrode

Hojný výtok v prvom mesiaci je celkom žiaduci - týmto spôsobom sa vyčistí dutina maternice. Okrem toho sa mikrobiálna flóra vytvára v lochii po pôrode, čo môže neskôr spôsobiť rôzne zápalové procesy v tele.

V tomto čase musíte starostlivo dodržiavať osobnú hygienu, pretože krvácajúca rana môže byť infikovaná. Preto nasleduje:

 • po použití toalety dôkladne umyte toaletu. Je potrebné umyť teplou vodou a zvonku, ale nie vnútri.
 • Každý deň, plávať, osprchovať, kúpeľ po pôrode nemožno prijať.
 • v prvých týždňoch, dňoch po narodení, používajte sterilné plienky, nie hygienické vložky.
 • počas určitej doby po narodení zmeňte podložky 7-8 krát denne.
 • zabudnite na používanie hygienických tampónov.

Pamätajte si, že po mesiaci výberu by mal byť o niečo ľahší, pretože čoskoro by sa mali úplne zastaviť. Pokračujte v udržiavaní hygieny a nebojte sa, všetko sa riadi podľa plánu.

Ak výtok po mesiaci po narodení pokračuje a sú hojné, majú nepríjemný zápach, sliznice, potom naliehavo k lekárovi! Nepreťahujte, môže to byť nebezpečné pre vaše zdravie!

Škvrny po pôrode

Veľké množstvo krvi a hlienu sa uvoľňuje od ženy bezprostredne po pôrode dieťaťu, hoci by to malo byť. To všetko je spôsobené tým, že povrch maternice je poškodený, pretože je teraz rana z pripevnenia placenty. Preto bude krvácanie pokračovať dovtedy, kým sa rana na povrchu maternice neuzdraví.

Je potrebné si uvedomiť, že krvácanie by nemalo byť väčšie ako prípustná rýchlosť. Môžete sa o tom dozvedieť veľmi jednoducho - ak je plienka nadmerne vylučovaná alebo listy pod vami budú mokré. Mali by ste sa tiež báť, ak pociťujete akúkoľvek bolesť v maternici alebo výtok, ktorý ide v čase s úderom srdca, čo znamená krvácanie. V takom prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Lochia sa bude postupne meniť. Po prvé, bude to výber, ktorý vyzerá ako výber počas menštruácie, len oveľa viac, potom sa stane hnedastým, potom žltkastým bielym, ľahším a ľahším.

Niektoré ženy majú krvácanie po pôrode, ale najskôr si myslia, že ide o bezpečné krvácanie. Aby ste sa vyhli krvácaniu, musíte:

 1. Pravidelné návštevy toalety - močového mechúra by nemali vyvíjať tlak na maternicu, čím sa zabráni jej zníženiu.
 2. Neustále ležať na bruchu (maternica bude odstránená z obsahu rany).
 3. V spodnej časti brucha v pôrodnej sále umiestnite vykurovaciu podložku s ľadom (a vo všeobecnosti by to pôrodníci mali robiť).
 4. Vyhnite sa ťažkej fyzickej námahe.

Brown prepustenie po pôrode

Hnedý výtok je pre väčšinu matiek obzvlášť desivý, najmä ak sa objaví nepríjemný zápach. A ak čítate všetko o medicíne a najmä o gynekológii, potom viete, že je to nezvratný proces, ktorý musíte čakať. V tejto dobe sú mŕtve častice, niektoré krvinky.

V prvých hodinách po skončení pôrodu môže výtok už zhnednúť, spolu s veľkými krvnými zrazeninami. Ale v podstate prvé dni lochia budú čisto krvavé.

Ak doba zotavenia ženy prechádza bez komplikácií, na 5. až 6. deň sa výtok stane hnedastou farbou. Zaujímavosťou je, že hnedé vyprázdňovanie končí oveľa skôr u tých matiek, ktoré dojčia svoje deti. Dôvodom je nasledujúce - laktácia podporuje najrýchlejšie kontrakcie maternice.

V tomto prípade, hnedá lochia vydrží dlhšie pre tie ženy, ktoré museli robiť cisársky rez.

Avšak, ak je ostrý, hnisavý zápach so sekrétmi hnedej farby, dávajte pozor na to. Koniec koncov, možnou príčinou tohto javu je infekcia vnesená do tela. Preto v tomto prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Žltý výtok po dodaní

Výtok získava nažltlý nádych asi desať dní po pôrode. Maternica sa postupne obnovuje a žltý výtok túto skutočnosť len potvrdzuje. V tomto čase je dôležité dojčiť dieťa a tiež nezabudnúť včas vyprázdniť močový mechúr. Žltý výtok sa tak zastaví rýchlejšie a maternica sa vráti do pôvodného prenatálneho stavu.

Ak však ihneď po narodení dieťaťa zistíte, že máte výtok jasne žltej farby alebo zelenú prímes, mali by ste o tom informovať svojho lekára. Koniec koncov, takéto lochia môže byť spôsobené tým, že sa v ženskom tele vyskytujú zápalové procesy. Okrem toho, výber tejto farby je zvyčajne sprevádzaný vysokou horúčkou a nepríjemnými pocitmi v dolnej časti brucha.

Možno, že v dutine maternice bolo hnisanie, takže by ste mali vyhľadať pomoc gynekológa, ktorý vás odkáže na ultrazvuk.

Pamätajte, že žltý výtok spôsobený infekciou má zvyčajne ostrý hnisavý zápach. Aby ste sa vyhli takýmto dôsledkom, musíte dodržiavať osobnú hygienu, ako aj pod dohľadom lekára.

Vo všeobecnosti je žltý výtok bežným javom a iba potvrdzuje, že všetko prebieha správne.

Čo hovorí sliznica, zelený, hnisavý alebo zápachový výtok po pôrode

Treba si uvedomiť, že hojný hnisavý výtok, zelené lochia nie sú normou pre ženské telo po pôrode. Vo väčšine prípadov sú takéto sekréty spôsobené endometritídou ochorenia, ku ktorej dochádza v dôsledku zápalových procesov v maternici.

Kontrakcia maternice sa v tomto prípade vyskytuje pomerne pomaly, pretože v nej sú lochia. Ich stagnácia v maternici a môže viesť k negatívnym následkom.

Výtok slizníc, ak neprekračujú normu, možno pozorovať počas celého mesiaca alebo jedného a pol mesiaca po ukončení narodenia. Характер этих выделений будет меняться со временем, но они все равно, в той или иной степени, будут проявляться до тех, пока внутренняя оболочка матки не восстановится в полной мере. Волноваться стоит лишь в том случае, если слизистые лохии приобрели гнойный, неприятный запах. При возникновении подобных симптомов следует обратиться к гинекологу.

Vždy pamätajte, že po pôrode dôjde bez porúch. Nevyvolávajte o tom alarm. Hoci Váš lekár by mal byť informovaný o tom, ako obdobie zotavenia po pôrode. Zapíšte si číslo, keď výber začal, potom si všimnite, keď zmenili svoju farbu na hnedú alebo žltú. Fix na papier, ako sa cítite v rovnakom čase, či je závrat, únava, atď.

Nezabudnite, že vaše dieťa potrebuje zdravú matku, takže pozorne sledujte svoje zdravie, dodržiavajte hygienu, nevšímajte si hojné krvácanie. Ak máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa na odborníka.

Aké sú prepustenie po pôrode?

Lochia sa skladá z krvných buniek, krvi, plazmy, fragmentov sliznice maternice (umierajúci epitel) a hlienu z krčka maternice, takže si všimnete hlienu a zrazenín v nich, najmä v prvých dňoch po pôrode. Pri stlačení na žalúdok, ako aj pri pohybe sa môže výtok z rany zvýšiť. Zvážte to, ak sa chcete dostať z postele - okamžite sa ponáhľate. Preto odporúčame, aby ste si pod nohy položili plienku.

Lochia bude neustále meniť svoj charakter. Spočiatku sa podobajú výboji počas menštruácie, len oveľa hojnejšie. To je dobré, pretože je čistenie maternice z obsahu rany. Počas niekoľkých dní bude lochia mierne tmavšia a bude mať menšie množstvo. Druhý týždeň bude výtok hnedasto-žltej farby, získa konzistenciu slizníc a po tretej žlto-bielu. Nečistoty krvi však možno pozorovať dokonca celý mesiac po pôrode - je to normálne.

Aby sa zabránilo krvácaniu?

Dokonca aj po prenesení puerperu na oddelenie po pôrode je pravdepodobnosť krvácania stále vysoká. Ak sa množstvo výtoku dramaticky zvýši, okamžite vyhľadajte lekára. Ak chcete zabrániť krvácaniu, postupujte takto:

 • Pravidelne prevracajte na bruchu: to pomôže vyprázdniť maternicu z obsahu rany. Ešte lepšie je, klamať viac na bruchu ako na chrbte alebo na boku.
 • Tak často, ako je to možné ísť na záchod, aj keď necítite nutkanie. Optimálne každé 2-3 hodiny, pretože celý mechúr tlačí na maternicu a zabraňuje jej redukcii.
 • Niekoľkokrát denne umiestnite fľašu s teplou vodou s ľadom na spodnú časť brucha: cievy sa stiahnu, čo tiež zabraňuje krvácaniu.
 • Nevyberajte nič ťažké - počas cvičenia sa môže zvýšiť výtok.

Okrem toho, lochia dojčiace matky skončia oveľa rýchlejšie. Preto sa dojčenie dieťaťa na požiadanie - počas sania v tele matky, produkuje oxytocín, čo vyvoláva kontrakciu svalov maternice. Žena zároveň cíti kolické bolesti a samotný výtok sa zintenzívni.

Výtok po pôrode: normy a odchýlky

Ihneď po pôrode je krvný výtok bohatý, ale napriek tomu by ste nemali používať bežné podložky, najlepšou možnosťou je absorbovať plienky. Pre ženu sa to môže zdať nepohodlné a pre lekára je lepšie posúdiť stav.

O niekoľko hodín neskôr a potom dni po narodení má červený výtok mierne nasladlý zápach, pretože ich hlavnou zložkou je nemenná krv. Okrem toho obsahuje tajomstvo uterinných žliaz, aktivovaných po pôrode. Objem výtoku sa postupne znižuje.

Odchýlka od normy sa považuje za náhly pokles množstva hnedého výtoku po pôrode, čo naznačuje kŕč krčka maternice. Je tiež abnormálne, ak sa výtok stáva nadmerne hojným - to znamená, že je znížená kontraktilná aktivita maternice.

Lekár môže rozhodnúť, že nová mama má problémy so zrážaním krvi. V prípade vývoja DIC budú potrebné lekárske postupy, pretože táto komplikácia ohrozuje život.

Ak žena podstúpila cisársky rez, obraz bude mierne odlišný, a to, koľko času sa pozoruje po pôrode. Trvanie je oneskorené, pretože maternicu nie je možné znížiť tak rýchlo. Je však dôležité mať na pamäti, že prepustenie po cisárskom reze by nemalo ísť viac ako dva týždne.

Prečo sa vyskytuje výber?

Bez ohľadu na spôsob, akým sa dodávka uskutočnila, ženy mali dlhý čas výtok. Je to spôsobené tým, že povrch maternice po oddelení placenty je vlastne otvorená rana.

V treťom období normálnej pôrodu je funkčná vrstva endometria odmietnutá, ktorá je počas tehotenstva zahustená. V tejto dobe sa maternica začne zmenšovať.

Po prepustení z pôrodnice je potrebné nezávisle monitorovať objem, vôňu a farbu výtoku po pôrode.

Čo určuje trvanie obdobia obnovy

Žena chce čo najskôr, aby sa zbavila potreby neustále meniť podložky, navyše, hojné výlučky sťažujú obnovenie pohlavia po pôrode.

Otázka - ako dlho trvá prepúšťanie po pôrode, najmä obavy ženy. Termíny involúcie maternice sú odlišné, ich trvanie závisí od priebehu práce a od vlastností organizmu. Zvyčajne proces trvá mesiac, ale stáva sa, že po 5-6 týždňoch zostáva ružové vybitie.

Koľko výtok pôjde po pôrode, závisí od dojčenia dieťaťa. Pri častých kŕmeniach sa maternica zmenší rýchlejšie.

Ak sa po takom čase žena stále obáva o krv, mali by ste sa poradiť s lekárom. Takýto dlhý proces obnovy má svoje dôvody, ktoré je potrebné určiť čo najskôr.

Strata krvi na dlhú dobu sama o sebe bolí ženu. Prudký nárast počtu lochia je alarmujúcim príznakom - lekár musí okamžite preskúmať ženu. 2 mesiace po narodení by výtok mal byť presne v minulosti. Preto je v prípade nadmerne dlhého procesu obnovy dôležité podniknúť okamžité kroky.

Ďalším dobrým dôvodom na návštevu špecialistu je však príliš rýchle zastavenie krvácania po pôrode. S najväčšou pravdepodobnosťou sa telo rýchlo vrátilo do normálu, ale existuje iná možnosť. Krv sa môže hromadiť v maternici bez toho, aby išla von.

Štatistiky ukazujú, že 98% prípadov rýchleho ukončenia absolutória pre ženu končí hospitalizáciou. Samičie telo nie je očistené a prebytočné zvyšky vyvolávajú zápal.

Zloženie lohii

Na posúdenie jej stavu by žena nemala len monitorovať trvanie tmavého výboja, ale aj zloženie.

Normálny obraz

 • Niekoľko dní po narodení je krvný výtok.
 • Vypúšťanie jeden týždeň po narodení sú krvné zrazeniny, ktoré sa objavujú v dôsledku uvoľnenia endometria a placenty. O týždeň neskôr nebudú žiadne zrazeniny, lochia bude tekutá.
 • Ak je sekrécia hlienu, neznamená to patológiu. Zobrazia sa teda produkty plodového života dieťaťa. Do týždňa zmizne sliznica, ktorá sa objavila po pôrode.
 • Jeden mesiac po narodení sa krvácanie podobá škvrnám na konci menštruácie.

Všetky tieto znaky by sa nemali starať o novo razené múmie, pretože sú bežným priebehom procesu obnovy. Ale ak sa výtok mesiac po narodení alebo skôr javí hnisavý. To je dôvod, prečo sa ozve alarm.

Patologické znaky

 • Hnis sa vylučuje v prípade zápalu. Príčinou môžu byť infekcie sprevádzané horúčkou, ťahaním bolesti v spodnej časti brucha. Vonkajšie, lochia vyzerať ako snot.
 • Hlien a zrazeniny by sa nemali objaviť skôr ako týždeň po narodení dieťaťa.
 • Priehľadný výboj ako voda sa považuje za abnormálny. To môže znamenať kardiolitídu alebo separáciu tekutiny z lymfatických a krvných ciev.

Je dôležité, aby mladá matka poznala, ktoré výtoky sú normálne po narodení a ktoré nie sú, aby sa včas poradil so špecialistom.

Farba a množstvo po pôrode

 • Do dvoch až troch dní od okamihu narodenia sú jasné šarlátové sekréty. V tomto štádiu sa krv ešte nezrážala.
 • O dva týždne neskôr sú hnedé výboje, ktoré hovoria o správnom uzdravení.
 • Na konci lochia transparentná farba alebo s mierne žltkastý nádych.

patológie:

 • Bledý a slabý žltý výtok by nemal vzrušiť ženu. Žiarivo žltý výtok so zelenou nečistotou a páchnucim zápachom na piaty deň hovorí o zápale sliznice maternice. Ak sa táto lochia objaví po 2 týždňoch, naznačuje to latentnú endometritídu.
 • Keď sa objavia zelené sekréty, možno predpokladať aj endometritídu, ale sú oveľa nebezpečnejšie ako žlté, pretože hovoria o už prebiehajúcom procese. Aby ste tomu zabránili, musíte sa obrátiť na špecialistu, keď sa objavia prvé stopy hnisu. Ak máte čas, potom sa môžete vyhnúť zelenkastému výtoku.
 • Stojí za to sa obťažovať, ak ste šli Lochia s nepríjemným kyslým pachom, syrový textúry. Taký biely výtok sprevádzaný svrbením a začervenaním. To naznačuje infekciu alebo drozd.
 • Po pôrode sa čierny výtok bez iných príznakov považuje za normálny a je dôsledkom hormonálneho zlyhania. S takýmito sekrétmi sú ženy liečené najčastejšie kvôli farbe.

Výtok má zvláštny zápach. To tiež pomôže určiť, či je všetko v poriadku.

Po prvé, musí existovať vôňa čerstvej krvi a vlhkosti a po chvíli sa objaví krehkosť a pôvab. Neexistuje nič patologické.

Ak po pôrode dôjde k prepusteniu s nepríjemným zápachom - hnusný, kyslý, ostrý, mali by ste byť opatrní. Spolu s inými zmenami (farba a hojnosť) môže takýto znak indikovať zápal alebo infekciu.

Príznaky zápalových sekrétov

Ak sa zápal začne v maternici, mladá matka si všimne tieto príznaky:

 • Nepríjemné a bolestivé pocity v dolnej časti brucha.
 • Slabosť, závraty, bolesti tela atď.
 • Zvýšenie teploty nesúvisí s laktostázou.
 • Zmeny farby, zápachu a hojnosti.

Pravidlá hygieny v období po pôrode

Vylučovanie po pôrode je ideálnou živnou pôdou pre baktérie. Počas tohto obdobia je dôležité čo najpresnejšie sledovať intímnu hygienu:

 • Musíte si vybrať správne hygienické vložky - tam sú špeciálne popôrodné, ale môžete použiť absorpčné plienky. Doma, po prepustení, je možné prepnúť na bežné tesnenia. Je potrebné ich meniť včas - každé 4 - 6 hodín. Záleží na tom, ako intenzívny je hnedý výtok.
 • Je zakázané používať tampony.
 • Je potrebné pravidelne držať genitálie toaliet. Prúd vody sa posiela len spredu dozadu.
 • Ak žena potrebuje liečiť švy na hrádzi, musíte použiť antiseptiká - roztok manganistanu draselného alebo furatsilínu.

Každá matka by si mala byť vedomá, aké dôležité je jej zdravie. Je možné nezávisle určiť, či sa obnova vykonáva správne, koľko dní výtok trvá po pôrode, ich farbou a množstvom. Nemali by ste dúfať, že nepríjemné príznaky zmiznú a čakajú 4 mesiace, a potom idú k lekárovi z beznádeje. Je lepšie okamžite odstrániť nepríjemné príznaky, aby ste mohli naplno využívať svoje materstvo.

Autor: Irina Levchenko, lekár,
špecificky pre Mama66.ru

Čo by malo byť lochia

Vypúšťanie, ku ktorému dochádza u ženy po narodení dieťaťa, sa nazýva lochia. Ich vzhľad je spôsobený poškodením sliznice a ciev maternice počas pôrodu, najmä v mieste pripojenia placenty. Výtok po pôrode spojený s čistením maternice zo zvyškov fetálneho močového mechúra, oddeleného epitelu, krvných zrazenín. Obsahujú aj hlien produkovaný v kanáli krčka maternice.

Lochia existuje, kým sa rana nelieči v dutine maternice a nevráti sa do svojho normálneho stavu (veľkosť bude obnovená, epitel bude obnovený). Ak proces čistenia maternice prechádza bez komplikácií, potom sa lochia zastaví asi po 5-8 týždňoch.

Ako dlho trvá čistenie maternice a lochia formy závisí od nasledujúcich faktorov:

 • schopnosť maternice znížiť (individuálne pre každú ženu),
 • veku ženy, stavu tkaniva maternice,
 • zrážanlivosť krvi, stav krvného systému,
 • fyzickú aktivitu ženy
 • dojčenie.

Vzhľad lochia v prvých 3 dňoch pripomínajú menštruáciu. Ich objem sa postupne znižuje z 500 ml na 100 ml denne.

Druhy normálneho popôrodného výtoku

Krvavé lochia. Prvé popôrodné výtok je jasne červenej farby, má vôňu čerstvej krvi. Pozostávajú z krvných zrazenín a častíc mŕtveho tkaniva. Farba je spôsobená vysokým obsahom červených krviniek.

Serózna lochia. Svetlejší hnedasto-ružový výtok sa objavuje okolo 4. dňa. Obsah erytrocytov klesá, ale zvyšuje sa počet leukocytov. Výtok má zatuchnutý zápach.

White Lochia. Vypúšťanie sa na 10. deň po narodení stane žlto-bielym. Majú viac tekutej konzistencie. Vôňa chýba. Postupne sa stávajú čoraz vzácnejšími, rozmazávajúcimi sa. Po 5-6 týždňoch obsahujú len hlien z krčka maternice.

Zmeny maternice, ktoré spôsobujú odstránenie lochia z jej dutiny, vedú k vzniku bolesti v dolnej časti brucha u žien v prvých dňoch po narodení. Bolesť je ako kontrakcie. A bolestivé pocity sú silnejšie po opakovaných pôrodoch.

Niekedy majú ženy čierny lochia po 3. týždni. Ak nie sú žiadne bolestivé príznaky a nepríjemný zápach, potom takýto výtok nie je považovaný za patológiu. Môžu sa objaviť ako výsledok hormonálnych procesov prebiehajúcich v tele a zmien v zložení hlienu vylučovaného žľazami krčka maternice krčka maternice.

Popôrodné krvácanie z maternice a jeho príčiny

V prvých 2 hodinách po pôrode existuje riziko silného krvácania z maternice (hypotonického), ktoré môže byť spôsobené zlou kontrakciou svalov maternice po jej uvoľnení počas tehotenstva. Aby sa tomu zabránilo, žena sa podáva liek na zvýšenie kontraktility maternice (oxytocín). Okrem toho sa močový mechúr vyprázdni cez katéter, fľaša s horúcou vodou s ľadom sa umiestni na spodnú časť brucha. Počas kontrakcie maternice sú poškodené krvné cievy zovreté, zabráni sa nebezpečnej strate krvi, príznaky, ktoré zvyšujú slabosť, závraty a bolesť hlavy.

Príčinou nepretržitého krvácania v prvých hodinách po narodení dieťaťa môžu byť aj ruptúry krčka maternice, ak zostali bez povšimnutia alebo boli zle šité. Keď k tomu dôjde, miestne krvácanie do tkanív vagíny a hrádze. V prítomnosti krvácania, lekár, po starostlivom vyšetrení, objaví a otvorí tieto hematómy.

Dôsledkom krvácania z maternice je anémia - nedostatok hemoglobínu, porucha tkanív tela kyslíkom. Ak žena v tomto stave dojčí dieťa, potom bude mať aj anémiu.

Prevencia popôrodného krvácania

Časté vyprázdňovanie močového mechúra prispieva k redukcii maternice a zníženiu vylučovania krvi po pôrode.

Je dôležité dojčiť. Keď sú bradavky podráždené, produkuje sa oxytocín - hormón hypofýzy, ktorý posilňuje kontrakciu maternice. Počas kŕmenia preto žena trpí bolesťou v spodnej časti brucha, ktorá sa podobá sťahom. A bolesť je silnejšia u tých žien, ktoré už predtým porodili.

Pri neustálom krvácaní sa spodná časť brucha ochladzuje ľadom.

Nebezpečenstvo preťaženia maternice

Lekársku pomoc je potrebné naliehavo požadovať nielen v prípade, že žena má príliš veľké krvácanie, ale aj vtedy, keď sa náhle zastaví výtok krvi po niekoľkých dňoch.

Lochia stagnácia v maternici sa nazýva lohiometer. Ak sa neodstráni, môže sa objaviť zápal endometria (endometritída). Nedostatok lochia je príznakom závažnej popôrodnej komplikácie. Aby sa dosiahlo obnovenie krvácania, žene sa podáva oxytocín, ktorý posilňuje kontrakcie a vstrekuje sa silo, aby sa zmiernil kŕč krčka maternice.

Aby sa zabránilo stagnácii výtoku v maternici, je užitočné, aby žena ležala na bruchu. Vzhľadom na oslabenie tónu brušných svalov po tehotenstve a pôrode sa maternica vychýli dozadu, čím sa narušuje odtok krvi. Keď žena leží na bruchu, maternica zaujme pozíciu, v ktorej sa výtok zlepšuje.

Patologický výtok z popôrodných komplikácií

Príznaky komplikácií počas tohto obdobia sú:

 1. Žlté sfarbenie a ostrý zápach výboja. Naznačujú buď stagnáciu lochie v maternici a ich hnisanie, alebo infekciu ženy počas pôrodu. Zápalový proces v sliznici maternice (endometritída) je zvyčajne sprevádzaný horúčkou a bolesťou v dolnej časti brucha. Ak je návšteva lekára odložená na dlhú dobu, potom kvôli vzhľadu hnisu vo výtoku sa stanú zelenými.
 2. Namiesto oslabenia sa zvyšuje vylučovanie krvi po pôrode. Niekedy sa znovu objavia. To sa deje aj 2 mesiace po narodení dieťaťa. Je možné, že ide o prvú menštruáciu (pravdepodobnosť skorého príchodu menštruácie je vysoká u žien, ktoré nedojčia). Однако нередко такие выделения свидетельствуют о неполном удалении последа из матки, за счет чего ее сокращения затруднены.
 3. Белые творожистые выделения могут появляться, если женщина принимает по состоянию здоровья антибиотики, провоцирующие возникновение дефицита лактобактерий во влагалище и появление молочницы. Žena sa obáva svrbenia a pálenia vulvy a pošvy.

Faktory prispievajúce k výskytu endometritídy

Počas tehotenstva a pôrodu je imunita u ženy výrazne znížená. To spúšťa zápalový proces v endometriu maternice po pôrode. Odolnosť tela voči infekciám sa začína zvyšovať do konca prvého týždňa u žien, ktoré porodili prirodzene a na 10. deň po cisárskom reze.

Pravdepodobnosť endometritídy sa zvyšuje, ak má žena iné závažné ochorenia (endokrinné žľazy, obličky, dýchacie cesty). Vznik endometritídy prispieva k obezite, anémii, nedostatku vitamínov, fajčeniu. Okrem toho sa zápal často vyskytuje u žien, ktoré mali veľa potratov alebo boli zo zdravotných dôvodov zbavené rán.

Niekedy príčinou stagnácie lochia a výskyt zápalového procesu je nízka poloha placenty v maternici, keď je zablokovaný výstup do krčka maternice. Ak pôrod trvá príliš dlho, aj keď je voda už preč, existuje aj zvýšené riziko endometritídy.

Liečba tohto ochorenia sa vykonáva len v nemocnici. Používajú sa antibiotiká, zosilňovače kontrakcie maternice. Dezinfekčné roztoky sa zavádzajú do dutiny. V niektorých prípadoch sa vykonáva vákuové odsávanie alebo kyretáž maternice, aby sa úplne odstránilo endometrium.

Výtok po cisárskom rezu

Krvácanie trvá dlhšie a komplikácie sa vyskytujú častejšie, ak žena porodila cisárskym rezom. Kontraktilitu maternice sťažuje šitie, opuch okolitých tkanív. Riziko infekcie počas pôrodu a zápal sliznice maternice sa zvyšuje.

Napriek zvláštnostiam tohto spôsobu podávania by sa však krvácanie po pôrode malo objaviť do 2 týždňov, ale nič viac. Rovnako ako pri normálnom pôrode, farba výtoku sa postupne mení z jasne červenej na bledohnedú a potom sa stáva bielou.

Bežná menštruácia po cisárskom reze sa vyskytuje približne v rovnakom čase ako po narodení dieťaťa prirodzeným spôsobom. Vyskytujú sa neskôr, ak žena mala popôrodné komplikácie (krvácanie z maternice, endometritída, otrava krvi) alebo sa vyskytli ochorenia štítnej žľazy a pečene.

Prevencia komplikácií

Na zníženie rizika komplikácií po pôrode by mal lekár sledovať stav ženy od samého začiatku tehotenstva. Pravidelné vyšetrenie umožňuje sledovať zloženie krvi, odhaliť a liečiť gynekologické a iné ochorenia, posilniť imunitný systém.

Ak sa po nástupe pôrodu ukáže, že kontraktilita maternice je nedostatočná, potom sa používajú lieky, ktoré zvyšujú pracovnú aktivitu. Pomáhajú tiež urýchliť čistenie maternice po narodení dieťaťa.

Aby nedošlo k stagnácii výtoku v maternici, odporúča sa, aby žena začala vystupovať z postele, chodiť, už 4-5 hodín po normálnom pôrode. Po cisárskom reze to možno urobiť po 10 hodinách.

Pred prepustením z nemocnice sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie s cieľom zistiť stav maternice a odhadnúť jej veľkosť, aby sa mohol sledovať proces obnovy. Niekoľko týždňov sa žene odporúča, aby si viac odpočívala, aby sa vyhla cvičeniam súvisiacim s napätím brucha a vzpieraním.

Veľmi dôležité je dodržiavanie pravidiel hygienickej starostlivosti o telo a genitálie (časté umývanie teplou vodou, denné kúpanie v sprche).

varovanie: Niekoľko týždňov by sa žena nemala kúpať. Zahrievanie tela, po prvé, zvyšuje prietok krvi, a po druhé, s týmto kúpaním zvyšuje pravdepodobnosť infekcie vo vnútorných pohlavných orgánoch.

Douching počas tohto obdobia môže byť veľmi škodlivý. Prispieva tiež k rýchlemu šíreniu infekcie a výskytu endometritídy.

Na prvý deň sa namiesto hygienických vložiek odporúča používať plienky, aby sa zabránilo úniku. Okrem toho je ľahšie sledovať charakter a objem vypúšťania. V budúcnosti by malo byť tesnenie vymenené najmenej o 2 hodiny neskôr.

Používanie tampónov je prísne zakázané počas celého obdobia existencie spoločnosti Lohia. Blokovaním výstupu z maternice oneskorujú odtok sekrétov a proces regenerácie, čím vytvárajú väčšiu hrozbu zápalového procesu.

S prudkou zmenou charakteru výboja, zvýšenou bolesťou v dolnej časti brucha, horúčkou, závratmi, ženou sa vyžaduje neodkladná lekárska starostlivosť.

Ako dlho trvá krvácanie v skorom popôrodnom období?

To znamená, vylučovanie z maternice počas prvých 2-6 týždňov za normálne. V nich dokonca aj v šiestom týždni môže byť prímes krvi.

niekedy, krvácanie po pôrode sa zastaví najskôr po niekoľkých dňoch a potom pokračuje.

Typicky je to typické pre príliš aktívne mamičky, ktoré už v prvom týždni po pôrode majú tendenciu k posilneniu. potom zastavte náklad a krvácanie sa opäť zastaví.

Krvácanie potom nie je silné a bezbolestné. Jeho trvanie nie je dlhšie ako jeden - dva dni. Takéto opakovanie krvácania nevyžaduje ani odvolanie na lekára.

Teraz hovor o patologickom (neskorom) popôrodnom krvácaní.

Najčastejšie jej príčina sa stáva súčasťou placenty, ktorá zostáva v maternici po pôrode a zabraňuje jej úplnému zníženiu. Potom, jeden týždeň po narodení, krvácanie neznižuje, ale zostáva tak hojné a jasné farby.

V tomto prípade nutne dohodnúť si stretnutie s gynekológom čo najskôr a vykonať ďalšie „čistenie“ sliznice maternice.


toto postup desí mnoho žien a snažia sa oddialiť návštevu u lekára, dúfajúc, že ​​sa krvácanie zastaví. Táto pozícia často vedie k rozvoju zápalu v maternici, horúčke, bolesti.

„Purges“ sa nedá vyhnúť, ale dodatočná liečba môže byť oneskorená o mesiace. Netreba dodávať, že to nepriaznivo ovplyvňuje dojčenie a ďalšiu plodnosť ženy.

Ďalší prípad - pokračovanie nie bohatých hnedých sekrétov dlhšie ako šesť týždňov po pôrode, Môže to byť spôsobené infekciou.

Často je takýto výtok sprevádzaný bolesťou v dolnej časti brucha a horúčkou. Ak nechodíte na návštevu u lekára, tento stav je ľahko liečiteľný a nespôsobuje nepriaznivé účinky.

A samozrejme najzávažnejším prípadom - Toto je, keď sa krvácanie úplne zastavilo na prvom mieste a po jednom alebo dvoch týždňoch sa obnovilo vo forme bohatého výtoku z maternice.

Čo ovplyvňuje intenzitu a trvanie krvácania po pôrode? Koľko to ide a kedy krvácanie končí po pôrode? Ktoré sprievodné štáty by mali ženu upozorniť a zvýšiť jej pozornosť na svoje zdravie?

Normálny výskyt - zastavuje krvácanie v dôsledku rýchlej redukcie maternice po pôrode. To uľahčuje dojčenie ako prirodzený stimulátor kontrakcie maternicového svalu, ktorý je stanovený prírodou.

V prvých dňoch po pôrode lekári často predpisujú injekcie oxytocínu, aby umelo urýchlili proces.

Ak maternica po pôrode zostáva v uvoľnenom stave, krvácanie pokračuje a stáva sa patologickým. To sa často stáva v dôsledku traumatického podania, viacpočetného tehotenstva, veľkého dieťaťa alebo polyhydramnios.

Iné dôvody - mnohopočetné vláknité uzliny v maternici, nesprávne pripevnenie placenty, skoré odmietnutie placenty, vyčerpanie ženy pred pôrodom.

Krvácanie maternice niekoľko týždňov po pôrode môže byť spôsobená infekciou.

Takže krvácanie po pôrode je závažný procespožadovať starostlivý dohľad nad ženou a odkaz na lekára pri najmenších pochybnostiach a poplachoch.

Príčiny krvácania po pôrode

Silné krvácanie v prvých hodinách po narodení novorodenca môže vyvolať:

 • Zlá koagulabilita krvi, individuálna pre ženu, v dôsledku ktorej krv prúdi z genitálneho traktu v tekutých prúdoch bez akýchkoľvek príznakov vzniku trombu (zhrubnuté hrudky, stmavnutie farby krvi). Nie je ťažké zabrániť takémuto krvácaniu, ak v predvečer pôrodu žena prejde vhodným krvným testom na zrážanie krvi.
 • Rýchla pracovná aktivita, ktorá znamenala zranenia pôrodného kanála.
 • Prírastok placentárneho tkaniva, v dôsledku ktorého bude krv prúdiť, pretože maternica sa nemôže úplne uzavrieť.
 • Neuspokojivá schopnosť reprodukčného orgánu zmenšiť sa v dôsledku preťaženia jeho tkanív spôsobeného veľkými plodmi, viacerými plodmi a polyhydramnios.
 • Gynekologické problémy spojené so zmenami v štruktúre reprodukčného orgánu sú myóm alebo fibrom maternice.

Neskôr sa môže vyvinúť krvácanie 2 hodiny po pôrode a počas nasledujúcich 6 týždňov.

Prečo je v tomto prípade krv po pôrode:

 • v časticiach maternice placentárneho tkaniva pretrvávajú,
 • krvavá zrazenina alebo niekoľko zrazenín nemôže opustiť maternicu v dôsledku jej spazmu v krčku maternice,
 • čas zotavenia maternice je oneskorený kvôli zápalovému procesu v panvovej oblasti, tento stav je charakterizovaný zvýšením celkovej telesnej teploty a predĺženým krvácaním.

Koľko krvácania trvá po narodení?

Každá žena, ktorá sa stará o svoje zdravie, určite požiada lekára o to, ako a koľko dní krv po pôrode pôjde. Normálne po pôrode trvá až 6 týždňov, ale pre mnohé mladé matky končia o niečo skôr.

Počas tejto doby sa sliznica maternice obnovuje a orgán preberá prenatálnu formu. Po operačnom pôrode trvá krvácanie dlhšie, pretože svaly a steny maternice boli počas operácie traumatizované a dlhšie sa vracajú do pôvodného stavu.

Koľko krvi pôjde po pôrode, závisí priamo od nasledujúcich faktorov:

 • charakteristika priebehu tehotenstva a práce, t
 • cesta doručenia je prirodzená alebo funkčná,
 • prirodzená kontrakčná aktivita maternice,
 • komplikácie po pôrode, napríklad zápal v panvových orgánoch,
 • charakteristika fyziologického stavu žien, zdravia, t
 • zvláštnosti laktácie - pravidelné pripájanie dieťaťa k prsníku, dojčenie na požiadanie znižuje množstvo lochia a zvyšuje kontraktilitu maternice, čo vedie k tomu, že orgán sa začína čistiť efektívnejšie.

Na zníženie trvania popôrodného krvácania a zabránenie možným komplikáciám sa odporúča dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra a čriev tak, aby preplnené orgány nevytvárali nadmerný tlak na maternicu a nezasahovali do jej kontraktility,
 • starostlivo dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo infekcii pôrodného kanála,
 • eliminovať fyzickú aktivitu a intímne vzťahy 6 týždňov po narodení dieťaťa,
 • spať na bruchu, pretože v tejto polohe sa maternica odoberá intenzívnejšie,
 • upravte dojčenie čo najviac.

Hoci krvácanie po pôrode je prirodzený proces, tento stav vyžaduje pozornosť ženy a lekára.

Normálne krvácanie

Koľko krvi je normálne po pôrode, bolo povedané vyššie - asi 6 týždňov. Popôrodné krvácanie je rozdelené do niekoľkých štádií, ktoré sa navzájom líšia špecifickými znakmi: sfarbením a intenzitou výtoku.

Prvý deň po narodení bude množstvo výtoku väčšie ako počas normálnej menštruácie. Krv potečie jasným šarlátom. Na prvý deň sa krv vyberie z ciev, ktoré zabezpečujú placentárne puzdrá na stene maternice, takže tam bude veľa. Takéto krvácanie sa považuje za normálne od prvého do štvrtého dňa po pôrode.

V nasledujúcich 10 až 14 dňoch sa množstvo výtoku výrazne znižuje. Sfarbený odtieň výboja sa v tomto okamihu prijíma ihneď po narodení a mení sa na mierne ružovú, hnedastú alebo žltú. Maternica pokračuje v kontrakcii a po 2 týždňoch sa krvácanie minimalizuje na malé množstvo výtoku za deň.

Menej často krvácanie trvá dlhšie a až do 6. týždňa po pôrode sa žena obáva výtoku maternice s šarlatovou krvou. Ak sú tenké a nestabilné, na tom nie je nič zlého. Najčastejšie ich vzniku predchádza fyzická námaha, nervový šok a iné nepriaznivé faktory.

Patologické krvácanie

Koľko krvácania po pôrode bude normálne a na čom záleží, sme povedali vyššie. Existujú však patologické stavy.

Potreba lekárskej starostlivosti vzniká, ak je popôrodné prepustenie sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • trvajú viac ako 6 týždňov
 • nevýznamný serózny výtok sa náhle zmení na jasnú purpurovú krv,
 • blahobyt a celkový stav ženy sa zhoršuje,
 • výtok sprevádzaný výraznou bolesťou brucha,
 • vyvinú sa klinické prejavy intoxikácie - objaví sa telesná teplota, závraty, celková slabosť, nevoľnosť atď.
 • krvácanie namiesto fyziologických odtieňov sa stáva žltozelenou a tmavohnedou farbou, doplnenou odpudivým zápachom.

Bez ohľadu na to, koľko krvi prúdi po pôrode, ak sa výtok stal intenzívnejším a získal šarlátovú farbu a tekutú štruktúru, mali by ste okamžite kontaktovať záchrannú službu. Bolestivé pocity, zvýšenie telesnej teploty, zmena povahy a farbenie maternicových sekrétov sa vždy stávajú dôkazom popôrodných komplikácií, ako je endometrióza, zápalový proces v panve a iné patologické stavy. V takýchto prípadoch bude správny spôsob účinku včas, dôkladná diagnostika a liečba.

Koľko dní po pôrode od mladej matky pôjde o prepustenie - nejednoznačná otázka. Popôrodné krvácanie zvyčajne trvá najviac 6 týždňov, ale môže to ovplyvniť mnoho faktorov vrátane fyziologických vlastností ženy.

Počas poporodného obdobia by mala žena v pôrode sledovať povahu krvácania, akékoľvek zmeny a súvisiace symptómy tohto stavu. Ak je všetko normálne a telo je po narodení obnovené bez komplikácií, potom by sa po 6 týždňoch mal každý výtok z maternice zastaviť.

Patologický výtok, ich príčina a kedy je čas navštíviť lekára

Uvádzame situácie, v ktorých musíte vyhľadať lekársku pomoc:

 • Ukončenie absolutória pred piatym týždňom. Môže to byť spôsobené kŕčom maternice. V tomto prípade sa lochia nemôže dostať z tela, čo vedie k infekčným komplikáciám.
 • Farba výboja zostane po prvých 5 dňoch jasne červená. To môže znamenať poruchu krvácania alebo krvácanie, ktoré sa otvorilo.
 • Potom, čo výber zhnedol, znova sa zafarbili. Označuje vnútromaternicové krvácanie.
 • Výtok po pôrode nadobudol hnilobný alebo sladký, nepríjemný zápach, ktorý môže byť spôsobený rozvojom infekcie v maternici.

Pre akékoľvek z vyššie uvedených porušení nutnosť poradiť sa s lekárom , Oneskorenie môže viesť k vážnym následkom, dokonca k smrti.

Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti, aké hygienické produkty ste použili po pôrode, ako rýchlo sa proces obnovy vrátil. Skutočná skúsenosť mamičiek a ich tipov pre tých, ktorí to ešte musia prejsť, je pre našich čitateľov veľmi dôležitá!

Pôrod je pre ženy veľmi dôležitý a komplexný proces. Celé telo ženy sa na ňu pripravuje všetkých deväť mesiacov. Po pôrode prirodzene potrebuje telo čas na postupné zotavenie. Jedným z najvýraznejších znakov popôrodného obdobia je lochia.

Lochia je krvácanie po pôrode. Týmto spôsobom sa maternica a pôrodný kanál očistia od mŕtvych buniek endometria, placenty, tekutín a zvyškov krvi. Natiahnuté steny maternice sa postupne vracajú do takmer svojej pôvodnej veľkosti. Tento proces sa nazýva "involúcia", čo znamená - zotavenie. A sprevádzať jeho krvácanie po narodení.

Trvanie výtoku lochia po pôrode

Mladé matky sa často pýtajú, koľko výtok ide po pôrode. Všetko je veľmi individuálne. Ale po prirodzenom pôrode, spravidla uvoľnenie lochia po pôrode je menej ako po cisárskom reze. Dlhšie vylučovanie lochia môže byť pozorované, ak pôrod bol ťažký, s matkami mnohých detí, ženami, ktoré porodili staršie ako 30 rokov, s prvorodenými, oslabenými ženami.

Normálne trvanie lochia je 5-8 týždňov. Po dvoch mesiacoch by sa výtok mal úplne zastaviť. To bolo v tejto dobe, že gynekológovia odporúča, aby prišli na konzultáciu a skúšku bez zlyhania.

Čo by malo upozorniť ženu na prepustenie po pôrode

Ak bezprostredne po pôrode ísť hojne - to je norma. Je potrebné podozrenie na krvácanie, ak sa špeciálne krvné popruhy po pôrode úplne odoberajú v krvi. Musíte urýchlene informovať svojho lekára.

Если же практически сразу после родов выделения прекращаются или ощутимо уменьшается их количество – это так же повод обратиться к врачу. При скоплении лохий в матке происходит инфицирование, а это очень опасно. Vysoká telesná teplota, horúčka alebo zimnica a bolesť brucha môžu tiež indikovať zápalový proces.

Tiež je potrebné venovať pozornosť zápachu po pôrode. Malo by byť neutrálne a nie ostré. V prvých dňoch môže byť slabý zápach lochia po pôrode - je to normálny variant. Prudký, hnilobný zápach je známkou vývoja patogénnych baktérií a zápalu.

Dôvodom stráženia je aj šarlátový výtok viac ako dva týždne po narodení. Ako možnosť, keď sa lochia zmenila na hnedú a potom červená.

Ak sa v priebehu jednej hodiny po vypustení naplní viac ako dve tesnenia, vyžaduje sa pohotovostná lekárska starostlivosť. Je potrebné pripomenúť, že v prípade krvácania z maternice môže byť život ohrozujúci. Je naliehavé zavolať sanitku.

Keď sa na pozadí nahnedlého mazaniny, týždeň po narodení, pozoruje šarlátový výtok, lochia prestane, to sa vráti dosť intenzívne, a môžete byť podozrivý z patológie, menovite lohiometer. Toto sa deje kvôli anatomickým vlastnostiam maternice, kvôli vytvoreniu hematómu, ktorý narúša vylučovanie sekrétov. Z tohto dôvodu dochádza k akumulácii hlienu, krvácania a dokonca aj zvyškov placenty. Zároveň je tu nepríjemný zápach výboja.

Po pôrode - pri naliehavej lekárskej starostlivosti

Takže príznaky, že žena po pôrode potrebuje pohotovostnú lekársku konzultáciu sú:

 • zvýšenie teploty
 • bolestivé ťahanie brucha, možno pálenie,
 • nepríjemný hnilobný zápach lohia,
 • prudko zastavil vypúšťanie
 • prudko zvýšený prietok.

Lekár musí okamžite skontrolovať zväčšenú maternicu, diagnostikovať ultrazvuk a ak sa potvrdí strach, predpísať liečbu. V niektorých prípadoch predpíšte antibiotiká a lieky, ktoré pomáhajú redukovať maternicu. Ale niekedy je potrebné uchýliť sa k postupu zoškrabávania.

Ak príznaky nie sú zrejmé, ale žena v práci má obavy o povahe prepustenia a jej zdravotný stav, vždy môžete požiadať o radu v pôrodnici, kde sa pôrod uskutočnil, alebo akékoľvek iné. Toto je bežná prax.

Popôrodné prepustenie - prevencia popôrodných komplikácií

Aby sa predišlo problémom a komplikáciám počas zotavenia po pôrode, odporúča sa:

 • podľa uváženia lekára bezprostredne po narodení, aplikovanie ľadu na injekcie maternice a oxytocínu na zníženie maternice,
 • prvých 6-8 hodín ľahnúť
 • pravidelne ležať na bruchu, čo zlepšuje výtok lohia,
 • spočiatku, nezdvíhať nič ťažké, nerobiť náhle pohyby, ale nie príliš dlho, aby sa trochu pohli, najmä ak sa narodenie uskutočnilo prirodzeným spôsobom,
 • dojčenie na požiadanie - časté kŕmenie vedie k prirodzenej produkcii hormónu oxytocínu,
 • dobre pomáha zotaviť sa z obväzu alebo baliacich listov,
 • vodné procedúry by sa mali vykonávať po každej návšteve toalety s použitím detského mydla alebo dokonca mydla v domácnosti, je lepšie gély odmietnuť,
 • podložky prvýkrát vybrať lepšie postpartum, sú určené pre popôrodné množstvo sekrétov často meniť - aspoň raz za 4 hodiny. Neskôr môžete prepnúť na bežné tesnenia s hladkým povrchom a bez vôní, aby sa zabránilo podráždeniu slizníc.

V žiadnom prípade v období po pôrode nemožno použiť tampóny. Narušujú voľný tok krvi a môžu ľahko vyvolať zápal.

Tiež, zatiaľ čo lochia listy po narodení, sex je zakázané, najmä nechránené. To môže poškodiť aj nezahojené maternice a krčka maternice a vyvolať rozvoj patogénnych baktérií. Až po úplnom zastavení sekrétov môžete začať sexuálny život. Toto obdobie je individuálne a je 6-8 týždňov. A po zastavení lochia je lepšie najprv použiť baktericídne ochranné prostriedky na ochranu maternice pred baktériami.

Izolácia lochia je neoddeliteľnou súčasťou obdobia zotavenia tela každej ženy, ktorá porodila. Tento proces má dôležitú fyziologickú zložku - čistenie maternice a pôrodného kanála. A na to, aby obdobie zotavenia prešlo bez komplikácií, je mimoriadne dôležité, aby novovzniknutá mama postupovala podľa odporúčaní lekárov a pozorne sledovala stav svojho zdravia.

Mechanizmus pôrodu je vážnym stresom pre telo. Odmietnutie plodu je sprevádzané veľkým množstvom nepríjemných a niekedy nebezpečných pre ženu v pôrode, pre detské javy. K dispozícii sú:

 • krvácanie,
 • neúplné vypustenie placenty,
 • početné prestávky.

Prirodzenou súčasťou popôrodného zotavenia je lochia (môžete vidieť, ako vyzerajú na fotografii). Obsah maternice postupne prechádza, je vyčistený. Je potrebné vopred vedieť, ako dlho po prepustení pôjde, byť na ne pripravený a včas upozornený, ak sa niečo pokazí. Všimnite si, že po umelom narodení (podľa cisárskeho rezu) môže lochia ísť o niečo dlhšie. Po druhom narodení sa tretia maternica stiahne rýchlejšie.

 1. Čo by mali byť?
 2. Po pôrode: normálne
 3. Žltá lochia
 4. Zelená lochia
 5. Hnedá a krvavá lochia
 6. Výtok slizu
 7. Purulentné lochia
 8. Biely výboj
 9. Ružový výtok
 10. Lochia po pôrode: norma a odchýlky (podľa dňa)

Bezprostredne po narodení sú vnútorné steny maternice kontinuálnym povrchom rany. Je ľahké pochopiť, prečo je toľko krvavého obsahu oddelené v prvých dňoch po narodení. Svalová vrstva maternice je redukovaná, prirodzene dochádza k cievnej kontrakcii pod vplyvom oxytocínu a sú spustené koagulačné a hemoragické mechanizmy. Toto sú prirodzené následky mať dieťa.

Spočiatku možno výtok označiť za čistú krv - aspoň tak vyzerajú. To je normálne. V čase, keď ich trvanie trvá 2 až 3 dni. Všetko, čo začína neskôr, už sa nezdá krvácanie - povaha lohii (tzv. Po pôrode) sa mení.

Po pôrode: normálne

Ak mesiac uplynul, a nič nevyniká z maternice, musíte ísť k lekárovi, aj keď sa cítite dobre. Povaha vypúšťania sa dramaticky zmenila? Tiež dôvod navštíviť lekára. Normálne trvanie separácie Lochia - až 8 týždňov. Lekári hovoria, že vypúšťanie prebieha v priebehu 5 až 9 týždňov - to sa tiež zmestí do normálneho rozsahu. Lochia, ktorá trvá 7 týždňov, je normálnym indikátorom. Normálny výtok po pôrode sa líši od tých, ktoré sa považujú za patologické, niekoľkými spôsobmi.

Patrí medzi ne:

Výtok po pôrode s nepríjemným zápachom

Ich výraznou charakteristikou je vôňa výtoku po pôrode. Ak hovoríme o norme, potom okamžite po narodení cítiť výtok krvi. To je prirodzené: hlavnou zložkou je krv. Po 7 dňoch, keď šarlátový a hnedý výtok končí, sa vôňa rozplynie.

Mal by byť upozornený, ak sa výtok dostal s nepríjemným zápachom, čo môže byť príčinou tohto ochorenia. Samice hodnotia zápach inak: „Smelly“, „Smell bad“, „S vôňou hniloby“, „S vôňou rýb“. To všetko sú zlé symptómy. Výtok, dokonca svetlo, s nepríjemným zápachom, je dôvodom návštevy u lekára.

Zelený výtok po pôrode

Zelený výtok po pôrode po 2 mesiacoch alebo skôr je znamením, že v tele je niečo zle. Táto farba lochia v žiadnom štádiu nie je normálna. Zelenkasté alebo žlto-zelené lochia naznačuje, že bakteriálna infekcia je prítomná v maternici, vagíne alebo vajíčkovodoch. Ak sa s tým v čase nezaoberáte, môže začať endometritída - ochorenie, ktoré spôsobuje zápal maternicovej výstelky.

Výber takéhoto odtieňa často spôsobuje trichomoniázu. Trichomonas sa usadí v pošve a je to nebezpečné, pretože ak sa nelieči, infekcia stúpa vyššie.

Prvé príznaky trichomoniázy:

Okrem toho bude žena cítiť pálenie v pošve, podráždenie. Sliznice môžu byť červené. Ak začnete liečbu okamžite, bez oneskorenia, môžete sa s chorobou rýchlo vyrovnať a zabrániť ďalšiemu prenikaniu infekcie.

Hnedý a krvavý výtok po pôrode

Škvrny by nemali trvať dlho. Krvavá a tmavo červená by mala skončiť najneskôr niekoľko dní. Najnebezpečnejšie sú prvé hodiny po narodení dieťaťa, keď je maternica v skutočnosti stále krvácajúca rana. V tomto čase môže nastať krvácanie. Lekári starostlivo sledujú stav ženy v pôrode a pošlú ju na postnatálne oddelenie, vložia bublinu s ľadom zabaleným do tkaniva v oblasti spodnej časti brucha, podajú injekciu oxytocínu, položia dieťa na hruď. Intenzívne pozorovanie trvá 1,5 až 2 hodiny.

Po cisárskom rezu, ako aj po vaginálnom pôrode sa pozoruje krvavá lochia. Len proces involúcie maternice môže byť pomalší, pretože šija môže trvať o niečo dlhšie. Po vyčistení maternice, ak placenta nevyšla sama, bude tiež krvavý výtok.

Hnedý výtok po pôrode po 2 mesiacoch je pravdepodobne patologickou reakciou organizmu. Tak prichádza koagulovaná krv. Môže existovať mnoho dôvodov - od hormonálneho narušenia po začiatočníkov, aby sa zotavili z menštruácie (ak matka nedojčí), ktorej povaha môže byť spočiatku nezvyčajná, pretože hormonálne pozadie sa zmenilo. Dôvodom môže byť.

Ak po pôrode uplynuli dva mesiace a zistíte, že ste zistili, že je dieťa dojčené, je potrebné poradiť sa s lekárom. Začína buď nový menštruačný cyklus, alebo prebieha závažný zápalový proces. A nemusí ho sprevádzať ani bolesť.

Možno prítomnosť nádorov, polypy, výskyt endometriálnej hyperplázie. Keď sa výboj zastavil a náhle začal znova - to je dôvod pre prieskum. Ak sa potvrdí, že tento menštruačný tok, musíte byť chránení. Musíte vedieť, čo sa s cyklom obnovy objaví. Počas menštruácie sa môže znížiť množstvo mlieka. Je potrebné mať trpezlivosť a pokračovať v dojčení. K doplnkom sa uchýliť len v extrémnych prípadoch.

Sliznica po pôrode

Vypustenie malého množstva sliznice za týždeň po narodení dieťaťa je normou. V tomto čase sa telo matky, alebo skôr maternica, ďalej čistí, obnovuje sa práca slizníc genitálnych orgánov, ktoré produkujú hlien. Počas budúceho týždňa sa ich objem znižuje.

Ďalej, výskyt mukóznych sekrétov, keď lochia takmer zmizla, môže indikovať ovuláciu. Zároveň sú hrubé sliznice, podobne ako vaječný bielok. Ak matka dojčí, ale už zaviedla doplnkové potraviny, ovulácia môže mať s vysokou pravdepodobnosťou do 2-3 mesiacov. U ne-dojčiacich žien začína proces dozrievania vajíčok opäť po druhom mesiaci alebo dokonca skôr. Tehotenstvo počas tohto obdobia je veľmi nežiaduce - pretože telo sa ešte nevrátilo do normálu, takže musíte byť starostlivo chránení. Žltá sliznica môže indikovať infekciu. Sekréty hlienu sa zintenzívnili, našli nepríjemný zápach? Poraďte sa s lekárom.

Hnisavý výtok po pôrode

Mimoriadne nebezpečným príznakom je hnisavý výtok po pôrode, kedykoľvek sa vyskytne: v mesiaci, 3 mesiacoch, 7 týždňoch. Hnisavý výtok je jedným z hlavných príznakov zápalu. Je možná endometritída alebo salpingitída.

Často sa uvádza:

 • slabosť
 • únava,
 • bolesť hlavy,
 • bolesť brucha
 • hypertermia - zvýšená telesná teplota.

Biely výtok po pôrode

Biely výtok po pôrode je znakom drozdu, ktorý má tendenciu eskalovať s akýmikoľvek výkyvmi imunity. Hlavným príznakom drozdu je syrová konzistencia výboja. Za jej liečbu nestojí za zdržanie: nie je to samo osebe nebezpečné, môže však vyvolať infiltráciu zápalu pozdĺž vzostupnej cesty a potom je pravdepodobné, že dôjde k vstupu bakteriálnej infekcie. Neléčená kandidóza spôsobuje matke značné nepohodlie.

Drozd je ťažké zamieňať s inými chorobami: prejavuje sa okrem charakteristického syrového výtoku s kyslou vôňou, svrbením a pálením, ako aj neustálym podráždením vo vaginálnej oblasti. Prečo tieto pridelenia neprevádzkujete sami? Telo je oslabené, je ťažké sa vyrovnať s mnohonásobnou hubou, lokálna imunita sa nedokáže vyrovnať - pomoc je potrebná. Vzhľad výtok s vôňou rýb - hovorí o dysbióze a vzhľad gardnelelosis. Gardnerella je podmienečne patogénny organizmus, ktorý je neustále prítomný na sliznici pošvy. Ale v priaznivých podmienkach sa jeho rozmnožovanie nezpomaluje a objavuje sa svrbenie a zápach. Často dochádza k jej reprodukcii na pozadí drozdu.

Kedy skončí vypúšťanie po pôrode?

Žena musí vedieť, kedy prepúšťanie prechádza po pôrode - potom bude môcť včas odhaliť akékoľvek problémy. Normálne sa to deje po 8 týždňoch, v extrémnych prípadoch 9 týždňov. Výpary väčšie ako 2 mesiace sú zriedkavé. Zvyčajne do tejto doby lekári zrušia zákaz sexuálneho života. Zároveň z genitálneho traktu ženy nič nevyniká. Akýkoľvek podivný leucorrhoea alebo krv, ktorá sa objavila počas pohlavného styku alebo po ňom, je dôvodom na kontaktovanie gynekológa.

Aby sa znížila pravdepodobnosť infekcie v maternici, musí žena počas celého obdobia po pôrode dodržiavať dobrú hygienu:

 • umývať denne (môžete umyť čistou vodou),
 • výmena tesnení každé 2-3 hodiny
 • Nepoužívajte tampony.

Krvavé lochia a trvanie ich vzhľadu by nemali byť desivé - skôr by malo byť alarmujúce prerušenie výboja a výskyt nepríjemného zápachu. Trochu trpia: zdá sa, že je to tak dlho. Čoskoro (za mesiac a pol) sa telo uzdraví, budete sa cítiť lepšie a budete môcť bezpečne užívať šťastie materstva.

Každá žena, ktorá aspoň raz porodila vo svojom živote, vie, že po ukončení práce v tele začínajú vážne zmeny. Sú tiež sprevádzané sekrétmi rôznych druhov: krvavé, hnedé, žlté atď. Novo narodené matky sa veľmi obávajú, keď vidia tieto výtoky, začínajú sa báť infekcie, ktorá sa dostáva do ich tiel, začalo krvácanie atď. Je to však normálne a tomuto procesu sa nemožno vyhnúť.

Hlavnou vecou je zabezpečiť, aby vypúšťanie neprekročilo normu, a že neexistuje žiadna bolesť, inak budete potrebovať pomoc gynekológa.

Nezamieňajte po pôrode s menštruáciou.

Lochia - takzvaný výtok z maternice, nie je len krv. Ide o zmes leukocytov, zvyškov fetálnych membrán, odmietnutého tkaniva, ktoré sú prítomné v maternici po oddelení placenty. Pretože jeho povrch je kontinuálna rana, výtok bezprostredne po narodení je mimoriadne bohatý. Toto má svoje plus: čím intenzívnejšie je lochia, tým je menej pravdepodobné, že v maternici budú krvné zrazeniny alebo tkanivové zvyšky, čo môže vyžadovať čistenie. Koľko dní po pôrode odchádza krv, ich hojnosť nemá účinok. Proces vylučovania lochia v tele je regulovaný množstvom hormónu oxytocínu, ktorý sa začína produkovať po narodení, čím je väčšia, tým aktívnejšia maternica vyhodí ďalšie častice placenty. Lochia sa líši od menštruácie v jej objeme: normálne, po prirodzenom pôrode, žena stráca až 500 ml krvi v prvých hodinách, zatiaľ čo počas menštruácie toto číslo nepresiahne 100 ml počas celého obdobia. Vzhľad lochia jasnejší, intenzita ich farby postupne klesá. Hoci krvácanie v mesiaci po narodení môže byť už menštruácia, najmä ak dieťa nie je dojčenie. To všetko závisí od fyziologických vlastností.

Čo sa považuje za normu

Hojný výtok prebieha počas prvých piatich až siedmich dní. Predpokladá sa, že počas tejto doby kusy mŕtveho endometria a placenty opúšťajú maternicu a krv, ktorá vychádza von, ich neobsahuje, ale je len dôsledkom skutočnosti, že involúcia maternice pokračuje. Nie je ničím, že prepusteniu ženy v pôrodnici z pôrodnice predchádza vyšetrenie gynekológa, ktorý je presvedčený, že maternica neobsahuje častice placenty a znížila sa na určitú veľkosť, pretože bezprostredne po pôrode je jej hmotnosť približne jeden kilogram a v stave, ktorý nie je tehotný, nie je táto hodnota väčšia ako 100 gramov. , Stav maternice priamo súvisí s tým, čo by malo byť v určitých intervaloch po pôrode. Malo by sa znížiť, čo naznačuje normálny priebeh procesu regenerácie. Ak sa tak nestane, lekári stimulujú redukciu pomocou kvapkadiel s oxytocínom a inými aktivitami. V niektorých prípadoch môže byť výtok menší na tretí deň, zatiaľ čo iní zostávajú dlhšie intenzívni. Predpokladá sa, že počet pôrodov môže ovplyvniť objem výtoku: s každou ďalšou maternicou sa znižuje menej a menej intenzívne, respektíve, a krv sa uvoľňuje pomalšie, pretože v nej môžu byť prítomné zrazeniny týždeň po pôrode. V tomto prípade je oveľa dôležitejšie, koľko škvŕn ide po pôrode, ale aké intenzívne to je. Риск кровотечения присутствует даже при благополучном родоразрешении, потому в первые часы женщина находится под пристальным вниманием врачей. Для сокращения кровопотери на живот может накладываться грелка со льдом.

Лохий не должно быть слишком мало

Ak sú neprítomné alebo nevýznamné, môže to znamenať komplikáciu v medicíne nazývanej lohiometer. Krv sa hromadí v maternici, a to sa môže stať, keď sa ohýba alebo ak je cervikálny kanál zablokovaný. Komplikácie sa najčastejšie prejavujú v dňoch 7-9 po narodení. Počas vyšetrenia môžete diagnostikovať problém: maternica zostáva zväčšená. Ale jeho najdôležitejšou vlastnosťou je, že výtok je buď úplne neprítomný alebo minimálny. Sama žena by preto nemala mať len informácie o tom, čo by malo byť po pôrode, ale mala by byť schopná spojiť jej stav s typickými normami, ktoré liek na obdobie zotavovania vynechal, pretože včas zistený lohiometer môže viesť k endometrióze. Po diagnóze, môže byť choroba liečená pomerne ľahko pomocou bimanual palpácie maternice v ohybe, zavedenie no-shpy a oxytocín, expanzia krčka maternice. Ak takéto postupy neprinášajú výsledky, predpíše sa kyretáž alebo vákuové odsávanie.

Ako sa v období po pôrode zmeny vylučujú

Ak hovoríme o klasickom priebehu zotavenia, potom v reťazci toho, čo by malo byť prepustenie po pôrode, je purpurová krv, nasýtená farbou, nahradená hnedou. Aj keď sú prípady, keď prvý výtok nie je príliš jasný, je spôsobený veľkým počtom červených krviniek, ktoré sú v nich prítomné, čo je tiež druh normy. Samostatné krvné zrazeniny sa nachádzajú v sekrétoch nielen v prvom týždni, keď sú obzvlášť intenzívne. Hnedá lochia sa postupne bledne, stáva sa žltkastou a potom bezfarebnou, ktorá sa podobá hlienu. Od začiatku tohto procesu až po úplné vymiznutie lochia môže trvať 4 až 8 týždňov. V tomto prípade sa lochia nezastaví okamžite, ako menštruácia, postupne miznú.

Trvanie vypúšťania

Koľko času ide po prepustení z dôvodu mnohých faktorov:

 • spôsob podávania (s cisárskym rezom, výtok je dlhší kvôli neschopnosti maternice s jazvou úplne sa sťahovať),
 • prítomnosť alebo neprítomnosť popôrodných komplikácií, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú proces regenerácie, t
 • stupeň aktivity (čím rýchlejšie žena začne chodiť, tým častejšie leží na bruchu, tým lepší je prietok krvi),
 • typ kŕmenia.

Posledne menovaný má tiež vplyv na to, koľko dní po narodení sa krvácanie vyskytne. Prispieva k involúcii hormónov maternice, ktoré sa vytvárajú v tele ženy pri dojčení.

Vôňa výboja

Výnimky z tela, bez ohľadu na ich zdroj, majú svoj vlastný špecifický zápach a lochia - žiadna výnimka. V prvých dňoch cítia ako obyčajná krv. Trochu neskôr sa objaví náznak jemnosti tejto vône, keď sa výtok zhnedne. Samozrejme, hovoríme o absolutóriu, ktorého vlastník nezabúda na pravidelnú hygienu.

Bez ohľadu na to, koľko dní výtok ide po pôrode, ich zápach by nemal spôsobiť negatívne emócie. Ak sa zdá, že rozdáva hnilobu alebo niečo iné nepríjemné, nemali by ste sa pri návšteve gynekológa ťahať. Zlepšenie samo osebe nepríde, pretože dôvodom tohto zápachu nie je výtok, ale procesy prebiehajúce vo vnútri maternice. Môže to byť zápal a infekcia.

Kedy navštíviť lekára

Vyžaduje sa vyšetrenie gynekológom mesiac po pôrode. Existujú však situácie, keď nie je potrebné pochopiť, koľko času výtok ide po pôrode a skôr požiadať o pomoc. Ak výtok zmenil svoju farbu z bielo-žltej alebo hnedej na šarlátovú, alebo sa ich počet dramaticky zvýšil, aj keď od narodenia došlo k niekoľkým týždňom, môže začať krvácanie. Dôvody pre to sú rôzne, je nemožné liečiť doma, a veľká strata krvi môže byť plná veľmi vážne komplikácie. Ďalším dôvodom návštevy gynekológa je, ak krvácanie mesiac po pôrode alebo skôr nadobudne ostrý zápach alebo nezvyčajnú farbu: zelený odtieň hlienu indikuje zápalový proces, hnis alebo zrazeniny pripomínajúce tvaroh. V prípade, že po pôrode uplynuli dva mesiace a lochia sa nezastaví, je tiež potrebné urobiť ultrazvuk a podstúpiť odborné vyšetrenie. To sa týka prípadov, keď je lochia sprevádzaná prudkým skokom teploty, ktorý môže byť spôsobený zápalom sliznice maternice. Ženy by si mali pamätať, že komplikácie sa môžu vyskytnúť po dlhšom čase po pôrode.

Čo by sa malo zvážiť

Je dôležité poznať nielen to, koľko dní po prepustení ide, ale aj to, aké pravidlá by sa mali dodržiavať. Prvá sa týka osobnej hygieny. Odporúča sa umyť po každom záchode, čo minimalizuje riziko zápalového procesu. Pre výkaly sa môžu použiť iba tesnenia, ale nie tampóny. Toto zabraňuje prúdeniu krvi v dôsledku stagnácie, pri ktorej je možný aj zápal. Z toho istého dôvodu je zakázané kúpať sa, na chvíľu ho nahrádzať sprchovacím kútom alebo sa kúpať v otvorenej vode: sterilná tekutina by sa nemala dostať do maternice. Nie je povolené počas tohto obdobia a douching. Čo sa týka intímnych vzťahov, aj pri pôrode, ktoré prešli bez komplikácií, gynekológovia odporúčajú zdržať sa ich až do úplného skončenia lochia. Okrem pravdepodobnosti infekcie v maternici, fyzická aktivita počas tohto procesu, ktorá môže viesť k zvýšenému krvácaniu, nie je žiaduca. Preto je informácia užitočná nielen o tom, koľko dní po prepustení ide po pôrode, ale aj o jednoduchých pravidlách správania sa žien, ktoré pomáhajú chrániť zdravie.

Domov »Postpartum obdobie» Posúdenie povahy popôrodného prepustenia. Krvavý výtok po pôrode: kedy je čas navštíviť lekára

Koľko po narodení ide špinenie?

Obdobie po pôrode pre mnoho vyzerá ako koniec fyzicky ťažkého a úzkostného času. V skutočnosti je to nové vážne štádium, v ktorom by malo byť miesto nielen pre starostlivosť o dieťa, ale aj pre kontrolu zdravia matky. Vykonávajú ho tak lekári, ako aj samotní lekári. Preto je dôležité vedieť, koľko krvácania po pôrode ide, čo je normálne. Koniec koncov, ženský reprodukčný systém sa vracia do predchádzajúceho stavu nie okamžite.

Prečítajte si tento článok.

Ako sa maternica mení v prvých týždňoch po narodení

Vyhostenie po narodení je konečnou fázou pôrodnej práce, čo neznamená, že maternica a jej vnútorný povrch okamžite nadobudnú rovnaké parametre. Jej sliznica slúžila ako pripútanie fetálnych membrán, telo vydržalo ťažké zaťaženie 9 mesiacov. Obnovenie bude trvať určitý čas, v ktorom sa maternica zbaví nadbytku.

Stáva sa to takto:

 • V ranom štádiu po pôrode je rehabilitácia sprevádzaná sekrétmi (lochia), ktoré zahŕňajú krv, hlien, plazmu a zvyšky placentárneho tkaniva. Preto je ich dosť veľa naraz, farba je jasne červená a v kvapaline sú zrazeniny. Strata krvi však zvyčajne nie je vyššia ako 400 g, ale je to len 2 hodiny po narodení.
 • V prvých dňoch je lochia dosť intenzívna. Ale pretože vnútorný povrch maternice sa hojí, ich farba nie je tak jasná a objem sa znižuje. A napriek tomu sa podobajú vzhľadu menštruačného prúdenia a ich počtu.
 • V druhom týždni sa farba lohii zreteľne rozjasní, objem sa zníži a konzistencia sa stáva rovnomernejšou a tvorí hlien. Zaradenie krvi do nich je normou.
 • Do tretieho týždňa selekcie je viac podobný zvyčajnému tajomstvu produkovanému krčka maternice. Majú krémovú farbu, skôr hustú konzistenciu. Možné sú aj krvné škvrny v tomto období a neindikujú nebezpečenstvo.

Ako sa vyhnúť krvácaniu

Pretože v sliznici maternice je veľa krvných ciev, pravdepodobnosť krvácania je prítomná od chvíle, keď je pôrod ukončený a trvá dlho.

Aby sa tomu zabránilo od samého začiatku, stimulácia kontrakcie orgánu sa podáva žene a na spodnej časti brucha sa umiestni chlad. Jej ochrana sa stáva aj ochranou pred krvácaním.

Existuje mnoho príležitostí, aby ste mu nedali šancu:

 • Ležať na bruchu častejšie. Takže maternica je rýchlejšia a bez napätia sa očistí od prebytočného tkaniva, zaujme viac fyziologicky správnej polohy.
 • Zabráňte pretekaniu do močového mechúra. Ak je v ňom veľa tekutiny, telo vytvára tlak na maternicu, čo spôsobuje prasknutie ciev. Aby ste tomu predišli, musíte často močiť, napriek nedostatku nutkania. Prvý deň po normálnom pôrode choďte na toaletu každé 3 hodiny.
 • Snažte sa dojčiť svoje dieťa od narodenia. Časté pripojenie prispieva k produkcii oxytocínu. Je to hormón, ktorý zvyšuje kontraktilitu maternice. Pomôže jej rýchlo sa očistiť a uzdraviť.
 • Aplikujte na spodnú časť brucha nádobu s ľadom. Metóda pomáha motorickej aktivite svalov maternice, ale zabraňuje poškodeniu krvných ciev.
 • Zabudnite na obnovenie fyzickej námahy. To platí najmä pre prvý mesiac po narodení. Sex je tiež zakázaný.

Keď sa Lochia zastaví

Po pôrode sa žena nemôže dočkať návratu do normálneho života. Preto chcem vedieť, koľko času po pôrode idú špinenia. Zdá sa, že niektoré to trvá príliš dlho.

Čas na čistenie maternice z tkanivových zvyškov a hojenie jej vnútorného povrchu závisí od niekoľkých okolností:

 • Ako bolo tehotenstvo. Čím zložitejšie, tým pomalšie zotavenie.
 • Vlastnosti narodenia. Ak sa vyskytli problémy v ich priebehu, ktoré viedli k poškodeniu genitálií, alebo bol vykonaný cisársky rez, lochia vydrží dlhšie.
 • Absencia alebo prítomnosť ťažkostí v období po pôrode. Zápal alebo infekcia, a to aj bez ovplyvnenia reprodukčných orgánov, zvýši dobu zotavenia.
 • Spôsob kŕmenia dieťaťa. Laktácia a časté pripojenie k hrudníku skráti čas, v ktorom sa budú sekréty detegovať.
 • Zdravie a imunita žien. Charakteristiky jej tela môžu predĺžiť alebo skrátiť dobu zotavenia epitelu maternice.

Ale aj s ohľadom na tieto faktory, odpoveď na otázku, koľko krvácania po pôrode končí je jednoznačné: normálne nejdú dlhšie ako 6-8 týždňov.

Ak sa zistí krv vo výtoku a neskôr, je to priama potreba vyhľadať pomoc u lekára.

Keď potrebujete lekára

Nie všetko sa darí dobre. Aby sme pochopili, že existujú problémy, je možné z týchto dôvodov:

 • Výtok je malý od skorého popôrodného obdobia, ich počet prudko klesol. To znamená oneskorenie lochie v maternici, ohrozenie endometritídy a iných infekcií.
 • Pridelenia sú príliš rýchle, ak by sa ich objem mal znížiť. Toto je už krvácanie, keď sa hovorí o slabých kontrakciách maternice alebo o oneskorení v dutine jeho častíc po narodení. Tu potrebujeme sanitku a nie nezávislú návštevu u lekára.
 • Výtok získal silný zápach, žltozelenú farbu, doplnenú bolesťou brucha, horúčkou a celkovou slabosťou. Môže to byť akútna endometritída.
 • Výtoky majú vzhľad tvarohu a kyslého zápachu, genitálie svrbia, vulva sa mení na červenú a opuchnuté. To znamená, že huba Candida je aktivovaná v genitálnom trakte.

Kedy čakať na menštruáciu

Nemenej dôležité ako povaha a čas ukončenia lohii, informácie sa týkajú prvého príchodu menštruácie. Tu je všetko tak individuálne ako v období po pôrode. Zásadný význam má však spôsob kŕmenia dieťaťa. Ak dostane od narodenia iba materské mlieko, hladina hormónu prolaktínu je vysoká v tele matky. Inhibuje prácu vaječníkov, takže zárodočná bunka nevychádza a endometrium zostáva v jednej fáze vývoja a nie je aktualizované.

S častým pripútaním dieťaťa k prsníku môže táto situácia trvať až 4-8 mesiacov. U niektorých žien je menštruačná funkcia obnovená iba pridaním detskej stravy s viac „dospelými“ potravinami a je nepravidelná.

Ak je dieťa kŕmené fľašou, návrat vaječníkov do ich normálnej práce ide rýchlejšie. A menštruácia môže začať 2-3 mesiace po narodení dieťaťa.

Odporúčame si prečítať článok o menštruácii po lohii. Dozviete sa, kedy sa majú začať prvé menštruácie, o rozdiele medzi normálnou menštruáciou a patologickým stavom.

Špinenie po pôrode je indikátorom zdravia žien. Nezanedbávajte problémy s nimi, pretože mnohé gynekologické ochorenia sa tu začínajú alebo menia na chronickú formu.

Kedy príde menštruácia po lohii?

Neskúsené mamičky môžu mať po výlove výtok po menštruácii. , A výtok sa opäť stane krvavým, ale so žltou alebo zelenou prímesou, čo je odchýlka od normy.

Mesačné dojčenie

Potom začne špinenie. Neberte ich na menštruáciu, ešte nie je. Po pôrode sa sliznica maternice hojí v mieste pripojenia placenty.

Keď menštruácia začína po pôrode

1. Koľko po narodení ísť mesačne? Trvanie menštruácie zostáva rovnaké. Nezamieňajte si však s mesačným fyziologickým krvácaním po pôrode (lochia).

Čo je to špinenie po pôrode?

Lochia je popôrodný výtok z maternice, ktorý sa vyskytuje kvôli jeho reverznej involúcii.

Spôsoby obnovy sliznice maternice po pôrode sú veľmi podobné procesom hojenia povrchu rany, sprevádzané separáciou sekrécie rany. V závislosti od množstva času uplynutého po pôrode má výtok inú farbu a charakter. Prvé 2 - 3 dni sú krvavé, pretože obsahujú veľké množstvo červených krviniek (erytrocytov), ​​unikli z miesta pre deti a cievky padajúceho puzdra.

Štvrtý deň sa významne zníži obsah erytrocytov v sekrétoch a nahradia sa leukocytmi (biele krvinky), ako aj bunkami oddeleného epitelu.

Týždeň po pôrode sa v lochii objaví hlien (dostať sa z krčka maternice), erytrocyty takmer úplne zmiznú a zostanú len leukocyty a bunky oddeleného epitelu. Počas tohto obdobia sa po pôrode vylučuje šedobiela nepriehľadná tekutina. Približne po 2-2,5 týždňoch je vnútorná sliznica maternice úplne obnovená a výtok sa zastaví.

Normálne sa u zdravej ženy v prvom týždni po pôrode uvoľní asi 1 - 1,5 l lochie. Táto tekutina môže mať neutrálnu alebo alkalickú reakciu a jej zápach závisí od prítomnosti jednej alebo inej mikroflóry.

Je potrebné zdôrazniť, že v normálnej dutine maternice je absolútne sterilný, ale podľa odborníkov po pôrode (v prvých 3 - 4 dňoch) môžu určité druhy baktérií preniknúť cez otvorený krčka maternice. Zvyčajne však nie sú agresívne a nie sú schopné spôsobiť rozvoj chorobného procesu.

Rušivé znaky

Napriek tomu, že krvácanie po pôrode je normou, vyžadujú si od lekárov veľkú pozornosť, pretože niekedy je prostredníctvom lochia možné určiť vývoj patologického stavu.

 1. Veľmi nebezpečným príznakom je pomerne dlhá prítomnosť v popôrodnom výtoku krvi.
 2. Veľmi bohaté lochia (za hodinu musíte zmeniť viac ako jedno tesnenie).
 3. Prítomnosť veľkých krvných zrazenín vo výtoku.
 4. Vzhľad na 4. až 5. deň jasného červeného výboja, nezastavený ani v polohe na bruchu.
 5. Nepríjemný zápach lohii.
 6. Vysoká telesná teplota a zimnica.
 7. Úplné ukončenie popôrodného výtoku v prvom týždni (takýto stav môže signalizovať zablokovanie krčka maternice krvnou zrazeninou alebo ohyb maternice).

Patologický výtok po pôrode

V prípade, že v období po pôrode, z jedného alebo druhého dôvodu, je porucha v procese regenerácie sliznice maternice, výtok tiež mení jeho charakter.

S oneskorením rezíduí placentárneho tkaniva, nedostatočnou kontrakciou maternice alebo prítomnosťou akýchkoľvek poranení je krv v popôrodnom výtoku prítomná oveľa dlhšie, než je uvedený čas.

V prítomnosti hnisu v lochii sa predpokladá vývoj zápalového procesu v dutine maternice.

Pri pomalej regenerácii (regenerácii) sliznice môže krvácanie trvať viac ako jeden a pol mesiaca. Tento stav môže viesť k rozvoju zápalového procesu v endometriu.

Normálne, v období po pôrode si maternica zachováva svoju sterilitu iba tri dni, po ktorých začínajú prenikať rôzne mikroorganizmy z pošvy, čo môže vyvolať rozvoj zápalu. V prípade, že sa v ženskom vnútornom genitálnom trakte vyvinie bakteriálna infekcia, výtok sa stane žltkastým alebo nazelenalým. Stávajú sa bohatšími, s nepríjemným hnilobným zápachom. Ženy v pôrode sa však často sťažujú na bolesť v spodnej časti brucha, zimnici a horúčku. Aby sme sa vyhli takémuto stavu, nemali by sme zanedbávať základné hygienické pravidlá a tiež meniť tesnenia tak často, ako je to len možné.

Príčiny krvácania po pôrode

 1. Атония или гипотония матки, связанная с её чрезмерным растяжением, ослаблением или дряблостью (при слабой сократительной деятельности этого органа кровь из влагалища вытекает либо сплошной струей, либо отдельными порциями). Данное состояние требует срочной врачебной помощи, так как промедление может стоить женщине жизни.
 2. Prítomnosť rezíduí placenty a fetálnych membrán v dutine maternice výrazne spomaľuje proces hojenia a môže tiež vyvolať silný náhly krvácanie, ktorého charakteristickým znakom je absencia bolesti.
 3. Slabá zrážanlivosť krvi (v tomto prípade krvácanie po pôrode nemá zrazeniny a je rozdelené do veľkých objemov).
 4. Nadmerná fyzická aktivita a skorý sex po pôrode.
 5. V samostatnej skupine sú prípady, keď žena má opakovaný krvavý výtok v dňoch 21-28 po pôrode. Toto nie je nič iné ako „malá menštruácia“, to znamená návrat ženského reprodukčného systému do menštruačnej funkcie.

Čo robiť, aby sa zabránilo krvácaniu?

Bezprostredne po narodení dieťaťa sa na brucho ženy, ktorá je pod vplyvom krvných ciev, zníži teplota fľaše s ľadom a zabráni sa vzniku krvácania.

Ak sa určitý čas po narodení dramaticky zvýši, je potrebné okamžite zavolať lekára. Odborníci zároveň na účely profylaxie odporúčajú, aby sa ženy v práci pravidelne valili na brucho alebo ležali viac na bruchu (v tejto polohe je maternica aktívnejšia z obsahu rany). Mali by ste tiež vyprázdniť močový mechúr tak často, ako je to možné, pretože kladie tlak na maternicu, zabraňuje jej kontrakcii a vyprázdneniu.

Je kategoricky kontraindikovaný na zdvíhanie váh, pretože fyzická námaha môže vyvolať zvýšené vylučovanie.

Ženy, ktoré dojčia, by to mali urobiť na svoju prvú žiadosť. Počas obdobia kŕmenia sa oxytocín vylučuje do materského organizmu, pod vplyvom ktorého dochádza k zintenzívneniu kontrakcie svalov maternice a rýchlejšie dochádza k involácii maternice.

Normálne trvanie prepustenia po pôrode je 1-1,5 mesiaca. Počas tohto obdobia je vnútorná sliznica maternice úplne obnovená. Ak sa tento proces zrýchli, alebo naopak spomalí, žena potrebuje konzultáciu s gynekológom.

Po narodení dieťaťa sa v maternici stále hromadia krv, hlien, častice mŕtveho tkaniva a placenty. Toto všetko sa nazýva lochia a musia opustiť ženské telo.

Okrem toho, maternica samotná je poškodená počas pôrodu. Zostáva otvorenou ranou z oddelenej placenty s množstvom poškodených ciev.

Je to z krvi vytekajúcej z hojiacej sa rany, a lohia, že pôrod po pôrode pozostáva. Je to úplne prirodzený proces čistenia tela, ktorý by sa nemal báť. V prvých hodinách je najaktívnejší a najintenzívnejší. Vzhľadom k tomu, svaly maternice začnú zmluvu, snaží sa mať prirodzenú formu, a tlačiť všetok prebytok.

Po pôrode nie je možné úplne sa vyhnúť krvácaniu, pretože placenta ho v každom prípade oddeľuje od maternice a poškodzuje ho. Postupne by sa však množstvo vypúšťania malo znížiť. Ak sa tak nestane alebo sa krvácanie zvyšuje, je potrebné urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.

Ak sa chcete vyhnúť zhoršeniu stavu, postupujte podľa týchto pokynov:

 • čas od času sa prevalí na brucho, čo pomôže maternici rýchlejšie odstrániť,
 • každé 2 až 3 hodiny vyprázdnite močový mechúr, aj keď sa vám to nepáči, pretože celý mechúr zabraňuje kontrakcii maternice,
 • pravidelne aplikujte studenú vyhrievaciu podložku na spodnú časť brucha počas 10 - 15 minút, čo prispieva k zúženiu krvných ciev,
 • vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej námahe
 • dojčenie, pretože to vedie k redukcii maternice a jej rýchlemu čisteniu.

Prvé dni po narodení sú obzvlášť nebezpečné. Po prvé, všetky Lochia, ktoré sú vhodným médiom na reprodukciu mikróbov, ešte nevyšli. Po druhé, rana v maternici je otvorená a môže byť ľahko infikovaná.

Aby ste sa vyhli komplikáciám, mali by ste dodržiavať jednoduché hygienické pravidlá:

 • Na prvý deň použite namiesto tesnení sterilné plienky. Potom môžete ísť na obvyklé tesnenia, na ktoré ste zvyknutí, stačí vziať maximálny počet kvapiek. Je potrebné vymeniť tieto tesnenia 8 - 9 krát denne.
 • Po použití toalety opláchnite hrádzu teplou vodou a nasmerujte trysku zhora nadol. Je potrebné používať detské mydlo. Umývanie umožňuje len vonkajší povrch.
 • Je potrebné každý deň osprchovať, ale v žiadnom prípade nie je vaňou.
 • Použitie akejkoľvek masti na liečenie je možné len so súhlasom lekára.
 • Je prísne zakázané nosiť tampony namiesto vankúšikov. To nielen oddiali uvoľňovanie lochia a zvýši možnosť infekcie, ale môže tiež poškodiť vagínu.

Všeobecné informácie

Keď bol pôrod normálny bez prestávok a prasklín, potom počas prvých 7 - 10 dní matky pozorujú hojné krvácanie. Takýto fyziologický proces v tele vám umožňuje zbaviť sa zvyškov po narodení, lochia a častí placenty.

Ak od narodenia dieťaťa uplynulo viac ako mesiac a výtok sa nezastavil a stal sa hojným, venujte pozornosť jeho povahe a množstvu. Ak nie je nepríjemný zápach a nie sú tu žiadne tmavé krvné zrazeniny, potom je to normálne.

Aké by malo byť rozdelenie mesiaca po narodení:

 1. Lochii sú silnejší na prvý deň a po týždni sa stávajú tekutými,
 2. počas prvých dní má krv jasnú šarlátovú farbu,
 3. po dobu 10-14 dní sa odtieň zmení na hnedý, množstvo klesá,
 4. sliznica svetlá ružová, bez zápachu,
 5. po 4 týždňoch sa lochia stáva priehľadnou.

Normálne, krvný výtok z pošvy v popôrodnom období trvá 6-8 týždňov, v závislosti na zdraví matky. Objem krvi stratenej počas tohto obdobia je asi 1,5 litra. Telo je úplne obnovené a vyčistené.

Príčiny špinenia v mesiaci po narodení:

 • Vykonal sa cisársky rez,
 • v pôrodnom kanáli sú časti po narodení,
 • prítomnosť myómov,
 • poškodenie krvných zrazenín,
 • došlo k prasknutiu maternice alebo pôrodného kanála.

Keď žena nedojčí, vyvíja sa menorágia. Je to spôsobené hormonálnou nerovnováhou. S touto odchýlkou ​​sa mesačne pred a po objavení dieťaťa sprevádza veľká strata krvi.

Bohatá menštruácia sa prejavuje zlým zdravotným stavom, nízkym krvným tlakom, závratmi. Príčiny sú hormonálne poruchy, poranenie pri poranení krvi, zhoršená zrážanlivosť krvi a ochorenia pohlavných orgánov.

Ak mesiac uplynul po pôrode a krvný výtok sa začal zvyšovať, musíte sa poradiť s lekárom. Včasná diagnóza identifikuje príčinu a začne liečbu včas.

Špinenie po dobu 4 týždňov po pôrode vedie k smrti ženy alebo odstráneniu penisu. Mama, v prítomnosti takých príznakov ako hojné krvácanie, tmavé zrazeniny a bolesti brucha, je potrebné volať ambulanciu.

Príčiny krvácania mesiac po pôrode:

 • atónia alebo hypotónia maternice,
 • zvyšok zrodenia,
 • poranenia po pôrode
 • ochorenie krvi
 • zápalových procesov
 • placentárny polyp,
 • dedičné črty tela.

Atony a hypotónia maternice predstavujú v dôsledku toho odchýlku, medzi nádobami je prázdny priestor, cez ktorý prechádza krv. Tento stav je nebezpečný pre zdravie, pretože strata krvi je až dva litre.

Kedy konzultovať s lekárom, ak krvácanie začalo mesiac po narodení:

 1. krvavý výtok trvá viac ako 42 dní,
 2. odtieň sa zmenil na tmavý
 3. vzhľad hnisu, čiernych škvŕn a nepríjemného zápachu.

Hojné krvácanie spôsobené zápalom spôsobeným časťami placenty zostávajúcimi v maternici. Postpartum stehy a hematómy majú za následok stratu krvi. Je to spôsobené podráždením stehu alebo neskorou detekciou vnútorných sĺz.

Gynekológ skúma patológiu pri vyšetrení. K tomu bude musieť žena prejsť testami krvi a moču, ako aj podstúpiť ultrazvuk genitálií. Časté a ťažké krvácanie indikuje prítomnosť patológie.

komplikácie

V období po pôrode by mala žena starostlivo sledovať zdravotný stav. Ak sa objavia akékoľvek odchýlky od normy, alebo ak krv odchádza po mesiaci, je potrebné venovať pozornosť kvalite vaginálneho výtoku.

Kedy konzultovať s lekárom o komplikáciách:

 1. krv dostala jasný šarlátový odtieň a stala sa tekutou,
 2. množstvo výtoku sa zvýšilo, je dostatok postpôrodných vankúšikov maximálne na jednu hodinu,
 3. otravné bolesti v bruchu av maternici,
 4. zvýšenie telesnej teploty,
 5. vzhľad krvných zrazenín s nepríjemným zápachom.

Akékoľvek zápalové procesy v maternici vyžadujú diagnostiku a liečbu. Ak žena v čase nevenuje pozornosť zvýšenému krvácaniu šesť týždňov po pôrode, následky môžu byť negatívne.

 • endometrióza,
 • nedostatok svalových kontrakcií
 • upchatie maternice,
 • zápalových infekcií.

Endometrióza sa vyvíja ako v genitáliách, tak v brušnej oblasti. Predpokladá sa, že sa vyskytuje v dôsledku krvi vstupujúcej do vajíčkovodov. Choroba sa prejavuje po menštruácii a po pôrode.

Nedostatok svalových kontrakcií maternice nedovolí telu vrátiť sa do pôvodného vzhľadu. Príznaky atony sú krvné zrazeniny, pokles krvného tlaku u pacienta. Patológia často vedie k smrti v dôsledku veľkej straty krvi a hemoragického šoku.

U žien, ktoré majú predispozíciu na krvácanie, sa vykonáva kompletná diagnóza. Patológie sú spojené s genetickými a chronickými ochoreniami. Lekári venujú pozornosť veľkosti maternice, placenta previa, zrážaniu krvi.

Ako sa kontroluje neskorý výtok krvi po pôrode:

 1. skontrolovať dno maternice,
 2. vyšetrenie genitálií,
 3. meranie tlaku, tepu a telesnej teploty,
 4. všeobecná diagnóza
 5. predpisovanie testov a ultrazvuku.

Keď má žena silný svetlohnedý výtok mesiac po pôrode, vyšetrenie začína kontrolou spodnej časti maternice a močového mechúra. Potom posúdiť kvalitu a množstvo lohii. Za týmto účelom zvážte tesnenie 15 minút po naplnení.

Trauma často vedie k krvácaniu, v dôsledku čoho sa maternica neuzavrie a nevráti sa do svojho pôvodného tvaru. Ak sa orgán skontroluje a nezistia sa žiadne abnormality, venujte pozornosť bolesti a pošve.

Je dôležité sledovať celkový stav pacienta. Odmerajte tlak, pulz a telesnú teplotu. V normálnej koži by mal byť svetlý odtieň, pery ružové, sliznice bez sucha. V prípade vnútorného krvácania bude bolesť silná, vyžarujúca do panvovej oblasti. Vagína je opuchnutá, koža sa zmení na tmavo modrú. Potom sa čierny výtok objaví jeden mesiac po narodení dieťaťa, čo indikuje prítomnosť trhliny vo vnútri alebo vonku.

Krvácanie maternice sa lieči postupne, v závislosti od stavu ženy. Po prvé, diagnostika a vyšetrenie, ktoré zistia príčinu patológie. Počas celej doby kontroluje sestra tlak a pulz ženy.

Práca maternice sa obnovuje pomocou liekov. Pre každého pacienta sú prostriedky a dávkovanie vybrané individuálne na základe vlastností tela. Na zmiernenie kŕčov a zastavenie krvácania sa na spodnú časť brucha aplikuje chlad.

Lieky na zastavenie krvácania jeden mesiac po narodení:

 1. Oxytocin - Používa sa na kontrakciu svalov. Používa sa vo forme kvapkadlov pri pôrode aj po objavení sa dieťaťa,
 2. Metylergometrín - podávaný intramuskulárne len v období po pôrode. Urýchľuje kontrakcie svalov maternice.

Lekár skúma maternicu, tampon je vložený dovnútra s prostriedkom, ktorý pomáha telu uzavrieť zmluvu. Ak sa zvyšky placenty nachádzajú v dutine a v pôrodnom kanáli, orgán sa vyčistí v celkovej anestézii.

Ak sa krvácanie nedá zastaviť, problém sa vyrieši chirurgickým zákrokom:

 • odstránenie maternice,
 • poranenia zošívania a poranenia v orgáne,
 • žmýkacie nádoby, ktoré sú poškodené.

Operácia sa uplatňuje len ako posledná možnosť, keď sa problém nevyriešil. Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú v celkovej anestézii. Pri silnej strate krvi sú predpísané krvné transfúzie.

Výtok po pôrode (krvavý, žltý, hnedý): ako dlho vydržia

Tretím štádiom pôrodov je proces odmietnutia placenty, ktorá je pripojená k stene maternice a rastie do nej cievami. Po oddelení placenty je rana s otvorenými cievami, ktoré krvácajú. Tieto cievy sú uzavreté len vtedy, ak je maternica dostatočne silná a pravidelne redukovaná: potom svaly účinne zvierajú cievy a zastavujú krvácanie.

Pre obnovu cievnej steny musí prejsť určitý čas, av tomto období existujú špecifické popôrodné prepustenie, takmer úplne pozostávajúce z krvi, ktoré sa nazývajú "lochia".

Aké vypúšťanie po pôrode sa považuje za normálne?

Škvrny (lochia), ku ktorým dochádza po pôrode, je úplne normálny stav, ktorý odráža zdravé fyziologické procesy. V mieste, kde sa nachádzala placenta, sa krv neustále vylučuje a epitel sa vylučuje, a kým sa rana v maternici neuzdraví, výtok krvi sa môže považovať za prirodzený príznak.

Nie je však vylúčená možnosť výskytu patologického výtoku po pôrode, ktorý žena môže ľahko vziať na lochiu. V tejto súvislosti stojí za to poznať tie kritériá, ktoré vám umožňujú rozlišovať medzi normálnym a patologickým výtokom:

 • Množstvo: bezprostredne po pôrode, výtok hojný, až 300-400 ml za deň Od 3 - 5 dní sa ich počet postupne znižuje, a ak je tento vzor zlomený, potom môžeme premýšľať o bolestivej povahe týchto zmien.
 • Lochia nemá zápach (prvý deň môže byť slabý zápach krvi, ktorý rýchlo zmizne). Vzhľad hniloby, sladkého, zápachu zápachu, vôňa zhnitých rýb atď. - zaručený signál o prítomnosti ženy ochorenia.
 • Normálny výtok neprináša nepríjemné pocity a nedráždi sliznice.
 • Zmena v absolutóriu je striktne inscenovaná: v prvých 1-2 dňoch je výtok žiarivo červený a veľmi bohatý, až do konca prvého týždňa sa stávajú vzácnymi a trochu stmavnú a po celý čas zostávajú lochias hnedasté „šmuhy“.

Všetky ostatné možnosti prepustenia po pôrode môžu byť znakom ochorenia, preto je veľmi dôležité poznať hlavné rozdiely medzi normálnym lochia a patologickými sekrétmi. Musíte zaplatiť správny čas na monitorovanie svojho zdravia v období po pôrode: to vám môže ušetriť pred extrémne nepriaznivými následkami.

Kedy by malo zmiznúť normálne vypúšťanie?

Normálne, lochia zmizne do konca prvého mesiaca po pôrode a maximálne po šiestich týždňoch. Samozrejme, je to veľmi individuálne a normálne obdobia pre zmiznutie prepustenia pre každú ženu sú odlišné (áno, pojem „norma“ je v tomto ohľade veľmi variabilný!).

Zároveň sú to priemerné hodnoty, ktoré pokrývajú takmer všetky ženy: toto je však obdobie 1-1,5 mesiaca.

Dynamika zmien v povahe prepúšťania po pôrode môže byť zastúpená v piatich etapách, usporiadaných v chronologickom poradí:

 • Jasne červený výboj, pozostávajúci takmer úplne z nezmenenej, "čerstvej" krvi. Tieto sekréty sú hojné (krv je pridelená neporovnateľne viac ako pri najpočetnejšej menštruácii): aj špeciálne podložky musia byť vymenené aspoň štyrikrát za 12 hodín. Táto fáza trvá približne 2-3 dni (menej často - až 4 dni).
 • Malé množstvo červeného výboja (až 7-8 dní) - takéto lochies už nespôsobujú najmä veľa úzkosti, ale stále vyžadujú spravidla použitie popôrodných vankúšikov.
 • Po 7 dňoch sa výtok stane tmavým, tmavým alebo hnedým.
 • Obdobie prideľovania lohii končí skutočnosťou, že sa každý deň zmenšujú: na konci, krv veľmi málo "škvrny", a potom zmizne úplne.
k obsahu ↑

Patologické prepustenie: kedy ísť k lekárovi?

To, čo sa môže zmeniť v povahe sekrétov, aby sa dali nazvať patologickými, už bolo uvedené vyššie. Ale prečo sa to môže stať?

Ak lochia končí príliš skoro (pred 4-5 týždňami), môže to znamenať kŕč maternice a uzavretie krčka maternice. Je veľmi dôležité pochopiť, že v tom nie je nič dobré! Odmietnutý epitel a krv sa akumulujú v maternici, pričom nemajú žiadnu cestu von - to vytvára ideálne podmienky pre reprodukciu rôznych patogénnych mikroorganizmov.

Ďalšou možnosťou je naopak dlhotrvajúce absolutórium. Dôvodom môže byť:

 • Neúplné odmietnutie placenty a oneskorenie niektorých jej častí v maternici.
 • Benígne a malígne novotvary maternice a príveskov.
 • Choroby systému zrážania krvi so sklonom ku krvácaniu.
 • Zmeny polohy maternice - hlavne jej odchýlky.

Ak v priebehu jedného mesiaca lochia nikdy nezmenila svoju farbu (to znamená, že zostala jasne červená), alebo ak sa červený výtok objavil potom, čo zmizli, stojí za to zvážiť krvácanie z maternice.

Krvácanie maternice, nech je to čokoľvek, je nebezpečný stav. Vlastnosti maternice a krvných ciev majú masívne krvácanie: v niektorých prípadoch sa uvoľní toľko krvi, že žena zomrie na stratu krvi (pokiaľ, samozrejme, nebola hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti a nebola transfúzovaná krvnými produktmi).

Вы должны помнить, что менструации появляются далеко не сразу после родов, а в случае, если ваш ребенок находится на грудном вскармливании, менструаций не будет до момента прекращения кормления. Это так называемая «лактационная аменорея».

Ak ste neprestali dojčiť a menštruácia sa už objavila, potom je to s najväčšou pravdepodobnosťou nejaký druh krvácania. Obráťte sa na svojho gynekológa na kontrolu: v takejto situácii je nevyhnutné stanoviť príčinu krvácania a podstúpiť liečbu.

Čo sa nazýva zápal?

Pozorne sledujte, ako sa prepúšťanie mení po pôrode. Odporúča sa použiť tesnenia, ktoré nemajú zápach, pomôže vám veľa pri pozorovaní.

Čo znamená zmena vône lohii? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o infekciu. V závislosti od toho, aký druh flóry ovplyvňuje sliznicu maternice, vôňa sa bude líšiť: od sladkého zhnitia po vôňu zhnitých rýb.

Vylučovanie počas zápalu sa stáva viac. Aj keď sa lochia takmer zastavila, ich objem sa môže opäť zvýšiť. Súčasne sa mení aj konzistencia sekrétov: môžu byť tenšie alebo hrubšie.

Existujú aj iné príznaky, že v maternici alebo v príveskoch existujú zápalové procesy. Po prvé, je to syndróm bolesti, ktorý sprevádza zápal: bolesť je spravidla lokalizovaná v spodnej časti brucha a môže vyžarovať (šíriť sa) do bedrovej oblasti, stehien atď.

Nemenej dôležité sú všeobecné symptómy, ktoré spolu so sekrétmi a bolesťou indikujú zápalové ochorenie. Ide o tzv. „Všeobecné toxické“ príznaky: bolesť hlavy, slabosť, ospalosť. Teplota tela sa zvyšuje, čo nie je typické pre nezápalové zmeny ženských pohlavných orgánov.

Puerperálne prepustenie - čo znamená hnedý, krvavý a žltý výtok

Po narodení dieťaťa, v priebehu niekoľkých týždňov každá žena má naďalej výtok z genitálií. Jedná sa o lochia, ktorá bude rušiť dievča na niekoľko dní a dokonca týždňov, kým výstelka maternice po pôrode plne zotavil.

Popôrodné prepustenie je normálny a prirodzený jav, takže by ste sa ho nemali báť. Ak je zdravie mladej matky dobré, potom po určitom čase jednoducho zmiznú bez stopy.

Ako viete, celý pôrodný proces končí narodením pôrodov. To je sprevádzané hojným lochia. Sú to krv a sliznica, pretože poškodenie z uchytenia placenty na povrchu maternice zostáva. Pokiaľ sa rana nezahojí, obsah rany so slabým zápachom bude naďalej prúdiť z pošvy šestnástky, čím sa postupne mení jej farba. Lochia trvá nejaký čas. A v prvom mesiaci sú najhojnejšie. Ako dlho to bude trvať závisí od viacerých faktorov. Ale ak spočiatku bezprostredne po narodení, lochia z genitálneho traktu sa vylučujú vo veľkých množstvách, potom časom budú krvné nečistoty v nich menšie a menšie.

Takéto prepustenie po pôrode pozostáva z krvných buniek, plazmy, hlienu, nachádzajúcich sa v kanáli krčka maternice a epitelových častíc. Keď sa rana postupne hojí, farba a zloženie lochie sa začína meniť. Ak bezprostredne po narodení v prvom mesiaci sú zvyčajne svetlé šarlátové a môžu ukázať krvné zrazeniny a hlien, potom sa po chvíli stanú ľahšie. Kým ona je v nemocnici, povaha jej lohia je monitorovaná lekármi, ale doma mladá matka by to mala urobiť sama, aby zistila, či proces hojenia prebieha správne. Ich farba a objem môže byť alarmom pre ženu.

Napríklad by mali byť upozornení hnisavými alebo zelenými jazerami, ktoré majú nepríjemný zápach. Ak sa vyskytnú nejaké obavy, je lepšie, aby ste sa nestiahli, ale okamžite konzultovali s odborníkom.

Prvé hodiny po pôrode

Ak všetko šlo dobre, potom prvé 2-3 hodiny po narodení dieťaťa bude dievča v pôrodnej miestnosti. Keďže existuje riziko krvácania počas tohto obdobia, lekári pozorne sledujú ženu v pôrode. Po celú túto dobu bude mať bohaté sliznice po pôrode s sotva vnímateľným pachom, ktorý môže zahŕňať aj krvné zrazeniny. Ich celkové množstvo však nesmie prekročiť 400 mililitrov. Inak je možná patológia. Bezpečné množstvo lochie sa vypočíta na základe telesnej hmotnosti ženy. Je to 0,5% jeho hmotnosti. Je to preto, aby sa zabránilo krvácaniu po pôrode v dolnej časti brucha ženy ľadu, a močový mechúr je vyprázdnený pomocou katétra.

Popôrodné krvácanie a prepustenie v období po pôrode

Po pôrode prichádza nové obdobie, ktoré nahradí tehotenstvo - postnatálne obdobie nie je o nič menej a niekedy aj zložitejšie ako tehotenstvo. Mnohé ženy, ktoré sa starajú o novorodenca, nevenujú pozornosť svojim vlastným problémom a považujú ich za menej dôležité. Táto nedbanlivosť môže neskôr viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Ale možno im zabrániť.

Aké je obdobie po pôrode?

Po pôrode začína bezprostredne po narodení po narodení a trvá asi 6-8 týždňov. Počas tejto doby je fyzický stav ženy stále ďaleko od normálu. Maternica, ktorá váži asi 1 kg po pôrode, je takmer nepretržitá rana.

V snahe vrátiť sa do normálneho stavu sa maternica bude neustále zmenšovať, čo bude mať za následok postupné znižovanie jej veľkosti. Okrem toho, maternice sa snaží očistiť, to sa deje po pôrode sekréty, ktoré sa nazývajú lochia.

V období po pôrode pokračuje vylučovanie približne 6-8 týždňov, počas ktorých sa maternica vracia do svojej normálnej veľkosti. Ak žena nedojčí svoje dieťa, jej telo začne fungovať ako predtým, to znamená, že začne menštruovať. V období po pôrode môže byť výtok dosť bolestivý. Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky pre výtok, aby sa maternica bez prekážok zmenšovala a lochiae voľne vystupovali. Ak do tohto procesu niečo zasahuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť krvácania a infekcie maternice a tieto komplikácie sa musia liečiť v nemocnici.

Čo prispieva k kontrakcii maternice? Hlavne, samozrejme, dojčenie. Spočiatku, keď dieťa začne cicať, matka cíti niečo ako kontrakcie, sprevádzané pulzujúcou bolesťou v spodnej časti brucha. Výtok sa začína zvyšovať, objavujú sa krvné zrazeniny - to sú úplne normálne javy.

Druhým faktorom, ktorý prispieva k rýchlejšej kontrakcii maternice je včasné vyprázdnenie močového mechúra a čriev. Prvých niekoľko dní po pôrode sa odporúča, aby žena častejšie ležala na bruchu - to prispieva k odtoku lochy.

Ak sa v období po pôrode skončí krvácanie do 8. týždňa a neprinesie žene nepríjemné pocity, potom sa všetko deje podľa očakávania. Obvykle, siedmy deň, výkaly sa stávajú vzácnejšie, ich krvný obsah sa znižuje, stávajú sa svetloružové a potom úplne belavé, slizké - a tak ďalej, až kým úplne nezmiznú.

Bolo preukázané, že u žien, ktoré dojčia, krvácanie v popôrodnom období končí rýchlejšie. Ak sa dieťa narodilo cisárskym rezom - naopak, všetko sa deje pomalšie.

Kedy by som mal navštíviť lekára?

Ak by sa výtok stal hnisavým, mal nepríjemný zápach a po ružovom výtoku, ktorý sa podobal krvi, opäť by ste mali okamžite kontaktovať špecialistu. Všetky tieto príznaky poukazujú na komplikácie, ktoré nezmiznú samy od seba, ale prinesú veľa problémov, ak nehľadáte lekársku pomoc.

Krvácanie v skorom období po pôrode, ktoré trvá viac ako 15 dní, by malo spôsobiť obavy.

Čo iného sa báť?

Dodržiavajte prísne pravidlá osobnej hygieny: dôkladne umyte po každej záchode, najmä v prítomnosti popôrodných stehov. Mnohí lekári odporúčajú používať na tento účel detské mydlo, a ešte lepšie, napodiv to znie - ekonomické, najčastejšie, hnedé. Je to práve mydlo, ktoré pomôže vysušiť kožu bez toho, aby spôsobila alergickú reakciu.

Okrem toho, po každej návšteve, musíte vymeniť tesnenie - aspoň každé 4 hodiny. Tieto opatrenia vám umožnia chrániť sa pred 90% rôznych komplikácií.

Celé postpartum obdobie nemôže byť sprcha, rovnako ako použitie vaginálne tampóny. To je veľmi vážne varovanie - to je najjednoduchší spôsob, ako dostať infekciu! Gynekológ, ktorý v období po pôrode zakazuje sexuálny život, sa tiež snaží chrániť pred infekciami. Sexuálny kontakt je jedným z najkratších spôsobov, ako chytiť infekciu.

Vo všeobecnosti by ste mali byť veľmi opatrní pri začatí sexuálnych vzťahov po pôrode. Faktom je, že sliznica u ženy po dlhú dobu zostáva zraniteľná a príliš citlivá a pohlavný styk jej nemôže dať najpríjemnejšie pocity. Prvýkrát musíte použiť kondóm, najlepšie s mazivom - pomôže zvlhčiť vagínu, čím sa znížia bolestivé pocity ženy a okrem toho zachráni ženu pred rôznymi infekciami, ktoré v obvyklom „prenatálnom“ stave nespôsobia najmenšiu úzkosť.

Všetky ťažkosti, ktoré čakajú na ženu po pôrode, možno rozdeliť na vážne problémy a „malé veci“. Vážne komplikácie si zvyčajne vyžadujú hospitalizáciu. Je však mylné myslieť si, že môžete „malé veci“ ignorovať. Ak sa s nimi okamžite nezaoberáte, môžu v budúcnosti priniesť veľa smútku.

Faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju popôrodného krvácania:

- Príliš roztiahnutá maternica - ako výsledok viacpočetného tehotenstva alebo veľkého plodu. - Ťažký dlhý pôrod. - Polygon. - Uncontracted maternice - to je spôsobené dlhé pracovné kontrakcie. - Príliš rýchle oddelenie detskej sedačky. - Porušenie maternice. - Prolaps maternice. - Vaginálne slzy. - Pozostatky po narodení v maternici. - Porušenie zrážanlivosti krvi matky. To môže byť vrodená anomália a môže byť dôsledkom užívania určitých liekov, ako je napríklad aspirín.

Krvácanie v období po pôrode: prevencia

Ak je to možné, aby sa zabránilo komplikáciám spojeným s popôrodným krvácaním, je potrebné vykonať kvalifikované preventívne opatrenia. To je dôvod, prečo počas tehotenstva musí žena urobiť veľa rôznych krvných testov. Lekári skúmajú počet leukocytov, krvných doštičiek a erytrocytov, čas krvácania, čas zrážania krvi, hladinu hemoglobínu ... V prípade odhalenia patológie lekár predpíše tehotnej žene niekoľko špeciálnych preventívnych opatrení.

Takéto budúce matky majú zvýšené riziko krvácania počas pôrodu alebo po pôrode. Ideálna možnosť je, ak sa žena v pôrode dostane do špeciálnej pôrodnice špecializujúcej sa na zdravotnú starostlivosť o ženy s chorobami krvi. Ak to lekár považuje za vhodné, žena je vopred transfúzovaná vlastnou krvou.

Okrem toho sa okamžite po pôrode ženám podáva špeciálny liek, ktorý by mal urýchliť kontrakciu maternice a následne znížiť čas po pôrode.

Pin
Send
Share
Send
Send