Zdravie

Čo je to amenorea u žien

Pin
Send
Share
Send
Send


Amenorea je syndróm ženského stavu vo veku 16 až 45 rokov, pri ktorom je menštruácia po dobu šiestich mesiacov alebo viac úplná. Najčastejšie tento jav naznačuje prítomnosť určitých fyziologických procesov alebo patológií v tele.

Niektoré ženy sú zmätené, keď počujú diagnózu amenorey. Čo je to choroba, len málokto vie. Lekári klasifikujú amenoreu na dva základné typy: pravý a nepravdivý. Rozlišujte tiež nasledujúce typy tohto príznaku:

 • Farmakologické a falošné amenorey.
 • Patologická a fyziologická amenorea.
 • Primárna alebo sekundárna amenorea.

Falošná amenorea

Pri tomto type syndrómu existuje normálna tvorba ženských pohlavných hormónov, existuje však prekážka anatomického charakteru pre normálny výber krvavých formácií z pohlavných pasáží. Falošná amenorea, ktorej príznaky začínajú nedostatkom menštruácie, môže spôsobiť značné fyzické nepohodlie. Je to spôsobené poruchou štruktúry pošvy, krčka maternice alebo hymen vrodenej formy. V tejto forme amenorey zostáva menštruačný tok, ktorý nenájde východisko, vo vajcovodoch a hromadí sa vo veľkých množstvách. To vedie k vzniku zápalového procesu v tejto oblasti. Diagnóza „falošnej amenorey“, jej príčiny a liečba sú v kompetencii lekára.

Skutočná amenorea

Tento typ amenorey je spojený so zhoršenými cyklickými procesmi spojenými s normálnym dozrievaním vajíčka v ženskom tele. Pri tomto syndróme sa menštruačný tok vôbec nevytvára. Vaječná bunka buď nezreje, alebo nevstúpi do vajcovodov alebo je narušená hormonálna regulácia procesu. Táto amenorea, ktorej príznaky sú úplne bezbolestné, je príčinou neplodnosti.

Skutočná amenorea je rozdelená do niekoľkých typov:

 • Fyziologická rozmanitosť.
 • Patologická forma.

Fyziologická pravá amenorea

Lekári to neprirodzujú k patologickým javom. Fyziologická absencia menštruácie je spravidla spojená s tehotenstvom, laktáciou, menopauzou alebo detstvom.

Laktačná amenorea je spôsobená procesom dojčenia a vyskytuje sa po pôrode. Trvanie tohto javu je prísne individuálne a môže sa pohybovať od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov. Hormonálny prolaktín, ktorý sa vylučuje v tele ženy počas dojčenia, nedovoľuje tvoriť estrogén, ktorý naopak nesie kontrolu nad ovuláciou. V dôsledku toho k ovulácii nedochádza a nedochádza k menštruácii.

Laktačná amenorea je druh prírodnej antikoncepcie. Ale stojí za zváženie, že účinnosť tejto metódy dosahuje 98%, ak dieťa nedosiahne vek 6 mesiacov, je výlučne dojčené a frekvencia kŕmenia je až šesťkrát denne. Ak tieto podmienky nie sú splnené, pravdepodobnosť otehotnenia u ženy je veľmi vysoká. Aby ste tomu zabránili, musíte sa po konzultácii s gynekológom postarať o antikoncepciu. Táto amenorea, ktorej príčiny sú fyziologické, nevyžaduje liečenie. Ak sa žena obáva bolesti brucha, abnormálneho výtoku a svrbenia, je potrebné vyšetrenie a liečba.

Patologická pravá amenorea

Tento jav sa vyskytuje, ak dievča staršie ako 16 rokov alebo žena v plodnom veku nemá pravidelnú menštruáciu. Ak k tomu dôjde od dospievania, jav sa nazýva primárna amenorea. Čo je to tento druh choroby, nájdete na recepcii špecialistu.

Ak po menštruácii nastala menštruácia, potom sa tento jav nazýva sekundárna amenorea. Môže to byť dôsledok hormonálnej nerovnováhy v tele alebo činnosti sexuálnej sféry. Sekundárna amenorea, ktorej príčiny a liečba sú opísané nižšie, je možné napraviť.

Príčiny skutočnej amenorey

Odborníci identifikujú niekoľko dôvodov, prečo sa môže vyskytnúť pravá amenorea:

 • Vrodené dedičné poruchy. Jedná sa o tzv. Chromozomálne abnormality. Ak sú v rodine ženy s neskorým (starším ako 18 rokov) začiatkom menštruácie, potom môžeme hovoriť o prítomnosti genetickej predispozície na amenoreu.
 • Nedostatočný vývoj pohlavných orgánov - anatomická anomália. Často sprevádzané celkovým fyzickým vyčerpaním, chybnou tvorbou alebo nedostatkom vnútorných a vonkajších pohlavných orgánov (dystrofia, „detská maternica“ atď.).
 • Stres má priamy vplyv aj na fyziológiu žien. Zvýšená psychická, emocionálna a fyzická námaha môže byť príčinou primárnej amenorey v dospievaní a sekundárnych.

Príčiny sekundárnej amenorey

Ako už bolo uvedené, absencia menštruácie u žien starších ako 18 rokov sa nazýva „sekundárna amenorea“. Dôvody môžu byť tieto:

 • Syndróm polycystických ovárií spôsobuje amenoreu a neplodnosť. Často sprevádzané nasledujúcimi príznakmi: akné, vysoký podiel mužských hormónov v krvi, chlpy v ušiach.
 • Anorexia je vyvolaný úbytok hmotnosti vrátane vyčerpania tela v dôsledku dodržiavania nepružnej stravy a nadmernej fyzickej námahy. V snahe o dosiahnutie ideálnej hmotnosti sa niektoré ženy prísne obmedzujú na konzumáciu potravy alebo na jej úplné opustenie, užívanie preháňadiel a diuretík, po jedle provokáciu. Všetky tieto manipulácie vedú k anorexii a rozvoju sekundárnej neplodnosti.
 • Hyperprolaktenémia je jednou z najbežnejších príčin sekundárnej amenorey. Pri strese sa uvoľňuje prolaktín, ktorý blokuje ovuláciu a nástup menštruácie. Jedná sa o takzvanú hormonálnu amenoreu. Avšak hyperprolaktizmus je väčšinou dôsledkom endokrinného narušenia tela ženy alebo vývoja zmien hypofýzy.

Diagnóza amenorey

Pred predpísaním liečby musí lekár poznať príčiny choroby. Lekár sa opýta: „Pacientka má amenoreu. Čo sa stalo v ženskom tele?“ K tomu sú priradené nasledujúce diagnostické opatrenia:

 • Prieskum pacienta s objasnením charakteristík jej fyziologického stavu a dedičných faktorov.
 • Fyzikálne vyšetrenie vonkajších orgánov ženského reprodukčného systému.
 • Vykonávanie ultrazvuku za účelom identifikácie malformácií, abnormálneho umiestnenia alebo úplného nedostatku vnútorných orgánov reprodukčného systému. Tiež v procese ultrazvukového vyšetrenia môžete určiť veľkosť maternice, stav folikulárneho aparátu a endometrium.

Často sú potrebné ďalšie výskumné metódy. Patrí medzi ne:

 • Hysterosalpingoskopia - metóda na stanovenie priechodnosti vajcovodov.
 • Hysteroskopia - štúdia maternice.
 • MRI mozgu na detekciu stavu hypofýzy.
 • Laparoskopické diagnostické vyšetrenie vaječníkov.

Povinné je vymenovanie laboratórnych testov:

 • KLA - kompletný krvný obraz.
 • OAM - analýza moču.
 • Testujte s gestogenami na stanovenie nedostatku estrogénu.
 • Hormonálna kolpocytologická štúdia.

Keď má lekár k dispozícii úplné závery o štúdiách, bude schopný primerane identifikovať príčinu ochorenia a jeho typ. Pri konzultácii odborník podrobne rozpíše o diagnóze „amenorey“, o tom, čo sa deje v tele, o tom, čo spôsobilo túto chorobu, ako postupovať. Potom odborník predpíše príslušnú liečbu následným vyšetrením.

Spôsoby liečby amenorey

Po dôkladnom komplexnom vyšetrení a diagnostike lekár odporučí pacientovi, ako liečiť amenoreu. Vo väčšine prípadov je liečba účinná. Menštruačný cyklus ženy sa obnovuje, zlepšuje sa jej plodnosť, fyziologia sa vracia k normálu. Na nápravu tohto syndrómu existujú konzervatívne metódy. Liečba amenorey ľudovými liekmi je tiež bežná. Malo by sa však pamätať na to, že použitie alternatívnej medicíny by sa malo uskutočniť iba po konzultácii s odborníkom. Samostatná činnosť v tejto veci môže byť nielen neefektívna, ale aj nebezpečná.

Liečba primárnej amenorey

Konzervatívna liečba tohto typu amenorey sa redukuje na odstránenie alebo korekciu príčin, ktoré spôsobujú syndróm. Ak je tento jav spôsobený dedičnými faktormi, potom sa hormonálna substitučná terapia predpisuje vo forme liekov obsahujúcich estrogény, progestogény.

Dospievajúcim s oneskorením vo formovaní ženskej genitálnej sféry sa spravidla prideľuje nutričná korekcia a cvičenie. Vyvážená strava a športové aktivity prispievajú k budovaniu svalov, normalizujú celkový stav a dokážu napraviť situáciu. Ak sa amenorea potom neodstráni, lekár môže predpísať hormonálne lieky.

Liečba sekundárnej amenorey

Sekundárna amenorea, ktorej syndróm je spôsobený anorexickým stavom, sa eliminuje korekciou stravy a úrovne fyzickej námahy. V tejto situácii lekár často odporúča používanie benígnych perorálnych kontraceptív, ktoré stabilizujú hormóny.

Pri syndróme polycystických ovárií sa laparoskopický chirurgický zákrok používa na odstránenie patologickej časti vaječníkov v spojení s hormonálnymi prípravkami, ktoré normalizujú reprodukčnú funkciu ženského tela.

Pri hyperprolaktenémii predpisované lieky obsahujúce agonisty dopamínu, ktoré blokujú zvýšenú sekréciu prolaktínu.

Po vykonaní vyššie uvedených metód sa odstráni akákoľvek sekundárna amenorea. Recenzie pacientov, ktorí sa podrobili komplexnému vyšetreniu a liečbe, hovoria o efektívnosti profesionálnych postupov.

Tradičné metódy liečby amenorey

V alternatívnej medicíne existuje veľa receptov, ktoré pomáhajú ženám stáročia vyrovnať sa s takým ochorením, ako je amenorea. Liečba ľudom by sa však mala postupovať opatrne. Povinná je vyšetrenie a konzultácia s lekárom. Najprv by ste sa mali uistiť, že amenorea nie je výsledkom tehotenstva. Veľmi dôležitým bodom je aj prítomnosť alergickej reakcie na rastlinné prísady, ktorá je tiež kontraindikáciou mnohých receptov tradičnej medicíny. Ak vám to lekár nevadí a neexistuje alergia, môžete použiť jeden z nasledujúcich predpisov:

 • Korene Rhodiola Rosea v množstve 50 g nasekáme a zalejeme 500 ml vodky (40%). Trvajte na tmavom mieste v korkovej forme po dobu 15 dní. Vezmite tinktúru 10 - 10 kvapiek na lyžicu vody trikrát denne pred jedlom po dobu troch mesiacov.
 • Rozdrviť pohár kalina ovocia v pol litri olivového oleja a nechať 10 dní. Potom napnite a vypite na prázdny žalúdok a pred spaním dve polievkové lyžice na tri mesiace.

 • 100 g nasekanej petržlenovej vázy ponorte do 1,5 litra vody, nechajte variť 20 minút a nechajte 2 hodiny. Výsledný vývar sa musí opiť celý deň, teda dva mesiace. Potom sa môže objem prijatého roztoku zmenšiť na pol litra a piť ďalších šesť mesiacov.
 • Mandle - 20 kusov, listy pelargónie - 20 kusov, citróny so šupkou - 2 kusy, kvety hloh - 2 polievkové lyžice, gáforový prášok - 1 g, výťažok z valeriánu - 1 polievková lyžica, mäta pieporná - 20 kvapiek. Všetky zložky sa musia zmiešať a užiť trikrát denne pred jedlom.
 • Pripravte si zmes bylín: Amur zamat, žihľava, pastierska peňaženka, koreň sladkého drievka, odobratý v jednej časti a štyri časti vysokohorského vtáka. Všetky zložky musia byť rozdrvené a vysušené. Dve polievkové lyžice zmesi zalejeme litrom vriacej vody a dusíme do varu na tretinu. Potom musíte odstrániť z horúčavy a trvať na tom, že pod vekom budete asi hodinu. Ďalej musíte namočiť a vypiť polievkovú lyžicu dva týždne, trikrát denne.
 • Pripravte odvar z 500 g ihličia v dvoch litroch vody. Varte pol hodiny a trvajte 2 hodiny. Potom pol hodinu varte 100 g nasekaného koreňa zázvoru v 1 litri vody a nechajte pôsobiť 40 minút. Pripravte si kúpeľ s teplotou 38 ° C, nalejte doň dve bujóny a pridajte 1 čajovú lyžičku oleja tuja. Vezmite si tento kúpeľ musí byť denne po dobu pol hodiny 10 dní.

Prevencia amenorey

Žena by si mala vždy pamätať, aby si udržala svoje zdravie v dobrom stave. Malo by sa vyhnúť neznesiteľnému fyzickému, psychickému a emocionálnemu stresu, ktorý má, samozrejme, deštruktívny účinok na telo. Je dôležité, aby ste udržali svoju váhu na úrovni fyziologickej normy a vyhli sa vyčerpaniu alebo obezite. V prípade potreby je potrebné naplánovať tehotenstvo, aby sa mohla užívať antikoncepcia. Ak sa odporúča stres, mäkké bylinné upokojujúce poplatky, kúpele, tinktúry. Cvičte v telocvični s profesionálnym trénerom a vyhnite sa preťaženiu. Včas sa podrobte lekárskej prehliadke v lekárskom zariadení na včasnú detekciu a liečbu chorôb.

Pojem amenorea

Amenorea - porušenie hormonálnych hladín, kvôli ktorým je nedostatok menštruácie. Tento stav sa vyskytuje u žien vo veku 16 až 45 rokov. V tomto prípade sa mesačník nevyskytuje do 6 mesiacov alebo dlhšie. Amenorea sa nepovažuje za nezávislé ochorenie, zvyčajne je sprevádzaná mnohými patologickými stavmi spojenými s genetickou, fyziologickou a psychologickou genézou. U dievčat môže byť sprevádzaný nedávnym začiatkom menštruácie, ktorý ešte nie je úplne formovaný. U žien sa tento stav vyskytuje počas menopauzy. Pôrod môže tiež postrádať menštruáciu asi 2 roky, ak dieťa počas tohto obdobia kŕmia.

klasifikácia

Klasifikácia amenorey je pomerne rozsiahla, preto podrobne zvažujeme všetky typy amenorey.

 • To je pravda. Tento typ ochorenia je charakterizovaný hormonálnymi poruchami, v dôsledku čoho nie sú pozorované zmeny v ženských pohlavných orgánoch. Dôvodom je skutočnosť, že v tele cirkuluje nedostatočné množstvo hormónov, ktoré nie sú schopné ovplyvniť dozrievanie vajíčka, a preto sa nevyskytuje menštruácia. Skutočná amenorea sa delí na: fyziologické - keď je ochorenie prirodzené a je spojené s tehotenstvom, kŕmením, patologické - keď telo pociťuje také poruchy, ako sú: zápal, funkčné poruchy vaječníkov, chirurgický zákrok, zmeny v zložení hormónov v krvi.
 • Falošná amenorea spôsobená nehormonálnymi poruchami. Ženské pohlavné orgány fungujú dobre, nástupu menštruácie však bráni abnormálna anatomická štruktúra orgánu. Najčastejšie ide o vrodenú patológiu: atrézia maternice alebo vagíny.

Existujú tiež primárne amenorey a sekundárne.

 • Primárna amenorea spojená s adolescentmi. Tento stav je spôsobený skutočnosťou, že dievča ešte nevytvorilo všetky sekundárne sexuálne charakteristiky. Chýba menštruácia do 14 rokov, ako aj do 16 rokov, ale súčasne sa musí vyvinúť najmenej jeden z vedľajších znakov.
 • Sekundárna amenorea sa vyskytuje u žien, ktoré nie sú mladé. Najčastejšie sú to ženy, ktoré dosiahli premenopauzu. Amenorea sa v tomto prípade vyskytuje po dostupnej, periodicky sa opakujúcej menštruácii, najmenej 6 mesiacov. Tento druh amenorey nie je ochorenie, považuje sa iba za syndróm poruchy cyklu.

V závislosti od množstva hormónov v krvi vylučujú tieto formy amenorey:

 • Hypogonadotropná amenorea - keď je hladina hormónov 1,6 U / l,
 • Hypergonadotropná amenorea - hladina hormónov presahuje 30 U / l,
 • Normogonadotropné hormóny sú obsiahnuté v množstve od 1,6 do 30 U / l.

V klasifikácii priraďte závažnosť.

 • Ľahké - 6-12 mesiacov. Pri včasnej detekcii a správnej liečbe sa hormóny vrátia do normálu.
 • Priemer - 3 roky. V dôsledku tohto obdobia ochorenia sa pozorujú komplikácie vo forme cievnych porúch.
 • Ťažké - viac ako 3 roky. Objem maternice sa výrazne zvyšuje, je sprevádzaný cievnymi ochoreniami. Liečba spravidla nie je účinná.

príčiny

Existuje mnoho príčin amenorey. Pri skutočnej amenoree nedochádza k zmenám na ženských orgánoch. Tento stav sa vyskytuje počas fyziologických procesov, ako sú: tehotenstvo, dojčenie, puberta a menopauza.

Primárna amenorea sa môže vyskytnúť kvôli dedičnej predispozícii. K jeho výskytu môže prispieť aj anatomická štruktúra orgánov a emočná labilita. Príčiny sekundárnej amenorey sa pozorujú pri ochoreniach, ako je diabetes, ako aj pri poruchách štítnej žľazy a nadobličiek. Ложная аменорея является следствием прекращения менструаций из-за аномального развития матки. Этиология гонадотропной аменореи связана с нарушением выработки гормонов гипофизом. Также аменорея может быть обусловлена наличием опухолей гипоталамо-гипофизарной системы.

diagnostika

Diagnóza amenorey sa môže stanoviť na základe týchto analýz:

 • Skúška odborníkom, ktorá zahŕňa skúšku,
 • Povinné diagnostické kritériá - ultrazvuk ženských pohlavných orgánov,
 • Je potrebné zložiť testy na hladinu hormónov štítnej žľazy: tyroxín, trijódtyronín a tyreotropický hormón,
 • Biochémia krvi, ktorá je nevyhnutná na zistenie množstva glukózy,
 • Konzultácia neurológa pre diagnostiku mozgu s cieľom vylúčiť nádor hypofýzy,
 • Vykonávanie hormonálnych testov na diagnostiku amenorey,
 • Karyotyping na diagnostikovanie primárnej amenorey,
 • Vykonávanie hysteroskopie s podozrením na fúziu v maternici,
 • Laparoskopia, ktorá je nevyhnutná na vylúčenie polycystických ovariálnych stavov,
 • Hysterosalpingografia - metóda potrebná na identifikáciu sekundárnej amenorey,

Hlavnými príznakmi amenorey sú zastavenie menštruačného cyklu. V závislosti od typu choroby však môžu existovať zvláštne príznaky. Neplodnosť je tiež charakteristická pre všetky typy chorôb. Pri amenoree pri maternici sa vyskytuje bolesť, ktorá trvá až 3 dni. Dôvodom je skutočnosť, že krv sa hromadí v maternici kvôli narušeniu jej štruktúry. Bolesť tiež nie je jediným znakom. Pre toto ochorenie je charakteristická aj nevoľnosť, zväčšenie prsníkov.

Keď je nádor hypofýzy, popri hlavných príznakoch dochádza k uvoľňovaniu mlieka z mliečnych žliaz. Táto forma ochorenia je tiež spojená s podráždenosťou a emočnou labilitou.

Primárna amenorea sa spravidla pozoruje u mladých dievčat s nedostatočným vývojom orgánov. Majú neobvyklý typ tela: vysoké, dlhé končatiny a krátky trup.

Sekundárna amenorea u dospievajúcich môže byť sprevádzaná horúčkou, poruchami srdcového rytmu a slabosťou. Zástupcovia spravodlivého pohlavia, ktorí majú polycystický pôvod, zvyčajne trpia obezitou, silnými vlasmi, nadmerným množstvom inzulínu.

Ako liečiť amenoreu

Na liečbu amenorey je potrebné určiť jej príčinu. Spočiatku sa vykonáva tehotenský test na vylúčenie tohto stavu. V prípade vrodených anomálií vykonávajte chirurgické manipulácie (pitvajte vaginálnu septu).

Získané anomálie sa liečia kyretážou maternicových prúžkov a potom predpísaním antibakteriálnych liekov. Gestagény sa stali populárnymi, napríklad: Duphaston. Liečba sekundárnej amenorey je menovanie syntetických nesteroidných liekov.

Ak chcete obnoviť cyklus aj v prípade polycystických vaječníkov, je možné predpísať perorálnu antikoncepciu, ktorá pomôže najlepšie zvládnuť tento problém. Ak sú príčinou choroby hypofýzy, chirurgicky sa odstránia. Ukázalo sa tiež, že vitamíny s amenoreou posilňujú organizmus a obnovujú potrebné látky. Nemali by sme zabúdať na zdravý životný štýl, správnu stravu. K normálnemu fungovaniu tela prispievajú aj pozitívne emócie a správny odpočinok. Pri nadváhe je potrebné ju normalizovať prostredníctvom správnych cvičení a masáží. Je dôležité si uvedomiť, že ťažká fyzická námaha môže spôsobiť choroby panvových orgánov.

Ľudové metódy

Liečba amenorey ľudových liekov je celkom bežné. Pred použitím sa však musíte presvedčiť, že nejde o tehotenstvo. Často sa používa metóda vývar z cibuľovej kôry. Na jeho prípravu musíte vziať cibuľovú šupku a variť na ohni, kým voda nestmavne. Potom počkajte, kým infúzia nevychladne a namáhajte. Užívajte pol šálky 3x denne pred jedlom.

Borovaya maternica s amenoreou je vynikajúcim nástrojom, pretože okrem regulácie hladiny hormónov obsahuje aj látky, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť nervový systém. Na jej prípravu je potrebné vziať lyžicu trávy, rozhnevať ju 250 ml vody a zapáliť 10 minút. Potom počkajte, kým vývar vychladne a napätie. Je potrebné piť borovicové lono 5x denne, 1 polievková lyžica.

Popularitu získali aj bylinky s amenoreou. Ako teda zaobchádzať týmto populárnym spôsobom? Za týmto účelom si zoberte 3 lyžice petržlenu a nalejte 3 šálky horúcej vody. Nechajte ju stáť celú noc a ráno prejdite sitom. Pred jedlom si urobte odvar 4 krát denne. Liečebný cyklus trvajúci týždeň, potom prestávka na týždeň a pokračovať v liečbe.

účinky

Následky amenorey sú nebezpečné, pretože sa môže vyskytnúť neplodnosť, ako aj nemožnosť liečby hormonálnych porúch. Kvôli nedostatku určitých hormónov sú možné extragenitálne komplikácie. Rakoviny sa môžu vyskytnúť aj na pozadí amenorey. Tehotenstvo tiež nie je vždy plynulé, môže dôjsť k ťažkej gestóze a niekedy môže dôjsť k potratom u žien.

Môžem otehotnieť s amenoreou

Tehotenstvo s amenoreou je možné, ale to neznamená, že žena môže dieťa rodiť a porodiť. Najčastejšie sa tehotenstvo končí potratom v rôznom čase. Počas tohto obdobia dôjde k silnej toxikóze, cukrovke a iným chorobám, ktoré povedú k neneseniu.

Ženy často používajú IVF, v niektorých prípadoch je táto metóda odsúdená na úspech. Ak však dieťa otehotnie, nefunguje, potom sa obráťte na náhradné matky.

Laktačný formulár

U žien, ktoré dojčia svoje dieťa, sa pozoruje laktačná amenorea. Zároveň sa nepozorujú žiadne zmeny na strane hormonálneho systému. Počas tohto obdobia nemôže žena otehotnieť, ak dodržiava určité pravidlá. Je potrebné kŕmiť dieťa 6-krát denne, v noci je tiež potrebné to urobiť, doplnky nie sú žiaduce.

Patogenéza vývoja popôrodnej amenorey je priamo závislá od centrálneho systému. Telo produkuje hormón prolaktín, ktorý je potrebný na produkciu mlieka. Po narodení sa maternicová výstelka obnoví do 60 dní. Počas tejto doby dochádza k produkcii oxytocínu, prolaktínu, ktorého vlastnosti zahŕňajú inhibíciu produkcie hormónov.

Ak žena prestane kŕmiť, obdobie sa začína po 2 mesiacoch. Ak sa to však nestane, musíte kontaktovať špecialistu. Priemerná doba trvania laktačnej amenorey je 1 rok.

Ako jesť s amenoreou

Výživa s amenoreou by mala byť vyvážená. Je tiež potrebné zvážiť príčiny tejto choroby. Ak je nadváha príčinou amenorey, potom by výživa mala mať nízky obsah kalórií. V opačnom prípade by strava mala byť riadom s vysokým obsahom železa. Strava na amenoreu by mala obsahovať všetky užitočné zložky (vitamíny, bielkoviny, tuky, uhľohydráty). Je dôležité správne jesť, aby ste mali zdravé telo. Mnoho procesov v tele závisí od nášho životného štýlu.

prevencia

Prevencia zahŕňa včasné návštevy špecialistov a liečbu endokrinných chorôb. Vedieť pravidelný sexuálny život. Nezabudnite tiež na zdravý životný štýl: správna výživa a cvičenie zabránia výskytu nežiaducich chorôb.

 1. Valentín má 27 rokov. Nenarodil som 2 mesiace po narodení. Ako dlho by mali byť normálni?

Závisí to od toho, či dojčíte. Ak áno, nemusí sa vyskytnúť do jedného roka. Ak je dieťa kŕmené z fľaše, potom sa po 2 mesiacoch menštruácie vráti.

 1. Alain, 36 rokov, mesačne zastavený pred rokom. Menopauza ešte neprišla. Povedz mi, čo mám robiť v tejto situácii a vyžaduje si to ošetrenie?

Je dôležité poradiť sa s lekárom. Môžete mať vážne hormonálne poruchy.

Organizmus ženy po celý život prechádza mnohými zmenami. Je dôležité sledovať jeho zdravie, včas navštíviť odborníkov a viesť zdravý životný štýl. Ak máte taký problém, ako je amenorea, potom je naliehavo potrebné kontaktovať gynekológa. Včasné ošetrenie nakoniec povedie k úplnému obnoveniu funkcií ženského tela.

Špeciálne štúdie Edit

 1. Laparoskopia - zistilo sa, že určuje dysgenézu Mullerovských kanálikov a vaječníkov v prípade podozrenia na polycystický vaječník.
 2. Ultrazvuk odhaľuje cysty
 3. Röntgenové vyšetrenie tureckého sedla s podozrením na prolaktín
 4. Vyhodnotenie endometria
 5. Nepretržité používanie estrogénu a progesterónu (2,5 mg / deň estrogénu počas 21 dní a za posledných 5 dní - 20 mg / deň medroxyprogesterónu)
 6. Následné krvácanie - príznak hypo alebo hypergonadotropnej amenorey
 7. Absencia krvácania naznačuje buď abnormality genitálneho traktu, alebo prítomnosť nefunkčného endometria.
 8. Prítomnosť nefunkčného endometria sa dá potvrdiť hysterosalpingografiou alebo hysteroskopiou
 9. Intravenózna pyelografia je potrebná u všetkých pacientov s dysgenézou krčka maternice, často v kombinácii s abnormalitami obličiek.
 10. Počítačová tomografia, MRI.

Eugonadotropická amenorea Edit

Účinnosť liečby závisí od identifikácie etiologických faktorov. Hormonálna substitučná terapia sa začína po 6 mesiacoch amenorey, aby sa zabránilo vývoju v dôsledku nedostatku estrogénov pri osteoporóze a hypercholesterolémii [2].

 1. Vrodené anomálie
  1. Disekcia naklíčenej panenskej membrány alebo priečnej vaginálnej septy
  2. Vytvorenie umelej vagíny v prípade jej neprítomnosti.
 2. Získané anomálie
  1. Poškrabanie krčka maternice a maternicovej dutiny s hysteroskopiou alebo bez nej
  2. Úvod do maternice dieťaťa Foleyov katéter alebo vnútromaternicové zariadenie
  3. Použitie širokospektrálnych antibiotík počas 10 dní na prevenciu infekcie
  4. Cyklická hormonálna terapia vysokými dávkami estrogénu (10 mg / deň estrogénu počas 21 dní, 10 mg / deň medroxyprogesterónu denne počas posledných 7 dní cyklu počas 6 mesiacov) na regeneráciu endometria.
 3. Syndróm polycystických vaječníkov. Dva hlavné ciele liečby sú zníženie závažnosti príznakov nadmerných androgénov a obnovenie ovulácie a plodnosti. Dosiahnutiu prvého cieľa (napríklad antikoncepcie) môže predchádzať dosiahnutiu druhého.
  1. Na zmiernenie príznakov nadbytku androgénov
  2. Perorálne kontraceptíva (kombinácia estrogénu s progestínom)
  3. Prípravky glukokortikoidov, ako je dexametazón 0,5 mg v noci (pretože vrchol ACTH sa uvoľňuje skoro ráno)
  4. Spironolaktón 100 mg 1-2p / deň (znižuje syntézu androgénov vo vaječníkoch a nadobličkách a inhibuje väzbu androgénov na receptory vlasových folikulov a iných cieľov)
  5. Účinky hormonálnej terapie v súvislosti s nežiadúcim rastom vlasov na tvári a tele sa zriedkavo vyskytujú rýchlo (zlepšenie sa pozoruje najskôr po 3-6 mesiacoch). Často je potrebné umelo odstrániť vlasy: holenie, elektrolýzu, chemické odstránenie chĺpkov.

 1. Clomifentiitrat blokovaním väzby estrogénu na receptory v cieľových bunkách (hypotalamus a hypofýza) stimuluje tvorbu LH a FSH. Keď sa klomifentirát podáva od 5. do 9. dňa cyklu indukovaného progesterónom, stimuluje maturáciu a ovuláciu folikulov.
 2. Menopauzálny gonadotropín (má biologickú aktivitu FSH a LH) sa podáva injekčne parenterálne každý deň, až kým sa nezvýši hladina estrogénu v krvi a nezistí sa dozrievanie folikulov vo vaječníkoch ultrazvukom. Ďalej stimulovať ovuláciu injikovanou HGT. Vzhľadom na riziko ovariálnej hyperstimulácie a výskytu viacnásobného tehotenstva sa takáto liečba vykonáva iba v prípade zlyhania iných metód.
 3. Gonadorelín 0,1 mg i.v. alebo n / a môže spôsobiť ovuláciu bez ovariálnej hyperstimulácie.
 4. Pri chronickej anovulácii a abnormálnom menštruačnom krvácaní - progestín (napríklad 10 mg medroxyprogesterón acetátu počas 10 dní každé 1-3 mesiace) alebo cyklická terapia estrogén-progestínom. (prerušiť pretrvávajúce množenie endometria).
 5. Pri hypertekóze a nádoroch vaječníkov vylučujúcich androgén je indikovaná ooforektómia.
 6. Vrodená hyperplázia nadobličiek (adrenogénny syndróm)
 7. Náhradná terapia hydrokortizónom na potlačenie sekrécie ACTH a nadmernú syntézu androgénu
 8. Substitučná terapia minerálnymi kortikoidmi (napríklad desoxykortikosteronacetát) v prípade adrenogenitálneho syndrómu so stratou soli.
 9. Chirurgická korekcia vonkajších genitálnych anomálií.

Hyperprolaktinémia. Neexistuje účinná terapia na amenoreu tohto typu.

 1. Substitučná terapia estrogénom je indikovaná pre genetické poruchy, aby sa vytvorili sekundárne sexuálne charakteristiky (2,5 mg estrogénu počas 21 dní a medroxyprogesterón 10 mg / deň denne počas posledných 7 dní cyklu). Pri predpisovaní estrogénu progesterónom dochádza k pravidelnému menštruačnému krvácaniu, ale plodnosť nie je dosiahnutá.
 2. Bromokriptín sa odporúča u pacientov s hyperprolaktinémiou s normálnym hypofýzou alebo mikroadenomom v nepretržitom režime od 2,5 do 7,5 mg / deň. Po 30 až 60 dňoch sa menštruačný cyklus obnoví, u 70 - 80% pacientov, ak je to potrebné, po 2 až 3 mesiacoch tehotenstva.
 3. Chirurgická excízia gonád obsahujúcich Y-chromozómy.

Hypogonadotropná amenorea Edit

Terapia závisí od záujmu pacienta o výskyt tehotenstva.

 1. Ženy, ktoré nemajú záujem otehotnieť, sa predpisujú pravidelnou liečbou progestínmi (medroxyprogesterón 10 mg / deň počas 5 dní každých 8 týždňov).
 2. V poslednej dobe je možná stimulácia ovulácie a dokonca aj začiatok tehotenstva s použitím syntetických analógov gonadoliberínov (s potenciálne aktívnou hypofýzou).
 3. Ženy, ktoré chcú otehotnieť, sú stimulované ovuláciou pomocou klomiféncitrátu alebo gonadotropínov.
 4. Pre nádory CNS je indikovaná chirurgická liečba.
 5. Liečba chorôb štítnej žľazy alebo nadobličiek.

Kontraindikácie pre použitie estrogénu

 1. tehotenstvo
 2. Hyperkoagulácia a zvýšená tendencia k trombóze
 3. Mŕtvica myokardu v histórii
 4. Nádory závislé od estrogénu
 5. Závažná abnormálna funkcia pečene.

 1. Pri predpisovaní liekov na súbežnú cukrovku, epilepsiu alebo migrénu je potrebné postupovať opatrne
 2. Fajčenie (najmä u žien nad 35 rokov) zvyšuje riziko závažných vedľajších účinkov kardiovaskulárneho systému a centrálneho nervového systému, ako je mozgová ischémia, záchvaty angíny, tromboflebitída, pľúcna embólia.

S použitím estrogénových vedľajších účinkov sú možné: zadržiavanie tekutín v tele a nevoľnosť, tromboflebitída a arteriálna hypertenzia.

 1. Barbituráty, fenytoín (difenín), rifampicín urýchľujú biotransformáciu progestínov
 2. Estrogény spomaľujú metabolizmus glukokortikoidov, čím zvyšujú ich terapeutické a toxické účinky.
 3. Estrogény oslabujú účinok perorálnych antikoagulancií.

Pozorovanie závisí od príčiny amenorey, taktiky liečby. Náhradná terapia sa odporúča zastaviť po 6 mesiacoch kvôli obnoveniu menštruácie.

 • Znaky nedostatku estrogénu, ako sú návaly horúčavy s pocitom tepla, vaginálna suchosť
 • Osteoporóza s predĺženou amenoreou s nízkymi hladinami estrogénu.

Priebeh a prognóza závisia od príčiny amenorey. V etiológii amenorey s hypotalamo-hypofýzou bol výskyt menštruácie do 6 mesiacov zaznamenaný u 99% pacientov, najmä po úprave telesnej hmotnosti.

 1. Je potrebné informovať pacienta o predpokladanom trvaní amenorey (dočasnej alebo trvalej), o jej vplyve na schopnosť mať deti a opísať dlhodobé účinky neliečenej amenorey spôsobenej endokrinnými poruchami (napríklad osteoporóza, vaginálna suchosť).
 2. Odporúča sa antikoncepcia, pretože oplodnenie vajíčka je možné pred objavením sa prvej menštruácie.

Prevencia. Udržujte normálnu telesnú hmotnosť.

Pozrite si video: Čaj z řebříčku (Septembra 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send