Zdravie

Čo spôsobuje bolesť v črevách počas kritických dní

Pin
Send
Share
Send
Send


Lekári nevylučujú špecifické dôvody, prečo je v niektorých dňoch u žien možné črevné ochorenie. Všetko závisí od individuálnych vlastností organizmu.

Existuje však skupina bežných príčin, ktoré postihujú ženské telo práve v týchto dňoch:

 • zmeny hormonálnych hladín v dôsledku zvýšených koncentrácií progesterónu a prostaglandínov, ktoré spôsobujú aktívnu kontrakciu črevných stien a urýchľujú výstup fekálnych hmôt,
 • zvýšená chuť do jedla, vznik zvýšených túžieb po sladkostiach kvôli tomu, čo je nadúvanie, tvorba plynu, fermentácia v čreve,
 • konzumácia veľkého množstva tekutiny, ktorá riedi obsah orgánu a spôsobuje hnačku,
 • zvýšený tlak na črevo zvýšil maternicu, ktorá je spojená so zvýšeným krvným obehom v panvových orgánoch,
 • stres a emocionálna nestabilita ženy v kritických dňoch spôsobuje negatívnu črevnú reakciu vo forme porušenia kresla,
 • vedľajší účinok užívania antikoncepčných tabletiek je často hnačka,
 • Porucha príjmu potravy - reakcia ženského tela na nadmerné jedenie počas menštruácie, zmena chutových preferencií a zavedenie nezvyčajných potravín do stravy.

Niekedy sa pri oneskorenej menštruácii objavia hnačka, nevoľnosť, sprevádzané vracaním. To môže znamenať, že došlo k ovulácii a došlo k otehotneniu. Na overenie stačí urobiť test a navštíviť gynekológa.

V takýchto situáciách je hnačka počas menštruácie normálna, bez zásahu ženy. Ale človek by mal byť opatrný, ak je hnačka sprevádzaná bolesťou a inými nepríjemnými a často nebezpečnými príznakmi.

Hnačka v prvý deň cyklu - norma alebo patológia

Ak je nástup menštruačného cyklu sprevádzaný hnačkou, neznamená to vždy prítomnosť ochorenia. Aby bolo možné nezávisle overiť absenciu patológie, mali by ste venovať pozornosť stavu stoličky.

Ak sa tekutá stolica stane nie viac ako 2 krát denne, nemá abnormálnu farbu a nie sú žiadne nečistoty, potom nie je dôvod na obavy. Po niekoľkých dňoch sa hormonálne hladiny vrátia do normálu a hnačka zmizne.

Menštruácia nie je vždy sprevádzaná hnačkou a nevoľnosťou v dôsledku hormonálnych zmien. Môže k tomu dôjsť v dôsledku prítomnosti gynekologických problémov, patológií močových ciest, infekčných ochorení tráviaceho systému.

Dôvod, prečo sa poradiť so špecialistom, je, ak sa ženská hnačka nezastaví na dva alebo viac dní, hoci stolica má zodpovedajúcu farbu a nie sú prítomné žiadne náplasti.

Hnačka ako symptóm patologických ochorení

Hnačka môže vyvolať cystitídu, kolitídu, črevné poruchy, ktoré nie sú spojené s hormonálnymi zmenami v kritických dňoch.

Počas obdobia menštruácie je možná exacerbácia cystitídy, močový mechúr je podráždený, pôsobí aktívnejšie na maternicu, čo spôsobuje, že sa intenzívnejšie uzatvára. Na oplátku vytvára tlak na črevá a stimuluje jeho pohyblivosť. Aktivita tela sa zvyšuje, čo spôsobuje hnačku.

Črevné infekcie, prejavujúce sa silnou hnačkou počas menštruácie, môžu indikovať prítomnosť patológií.

Varovanie by malo spôsobiť stolicu, ktorá sa líši od zvyčajnej - zmena farby (žltá, čierna, zelená), prítomnosť krvavých inklúzií.

Tiež, s výnimkou hnačky, horúčka je možná, žena cíti silnú bolesť v bruchu, nevoľnosť, sprevádzané vracanie.

Choroby ženských orgánov môžu spôsobiť intestinálnu nevoľnosť počas menštruácie - endometriózy, ohybu maternice.

Pri endometrióze sa počas menštruácie objavuje tekutá stolica s krvou. Okrem toho žena zažíva bolestivé kŕče v dolnej časti brucha.

Keď sa maternica ohýba, mení sa jej normálna poloha. Zvýšenie počas menštruácie, tlačí na črevá, dráždi ho.

Algomenorea je gynekologické ochorenie sprevádzané zvracaním, bolesťou brucha, hnačkou.

Iné patologické zmeny v tele môžu tiež spôsobiť hnačku. Ak máte podozrenie na abnormálny stav, náhle zmeny stolice, mali by ste sa obrátiť na špecialistov na ďalšie vyšetrenie.

Dôvod konzultovať s lekárom

Ak hnačka nezmizne dva dni, je sprevádzaná silnou bolesťou, nevoľnosťou a zvracaním, výkaly majú farbu od bielej po čiernu, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Napríklad farba stolice môže znamenať nasledujúce ochorenia:

 • nazelenalý - intoxikácia tela, zápal čriev, prítomnosť nádorov,
 • neprirodzene žltá alebo belavá - problémy s pankreasom, jeho kanálmi,
 • červená alebo čierna - prítomnosť krvácania v dolnej alebo hornej časti gastrointestinálneho traktu.

Ak sa v prvý deň menštruácie pozoruje súčasne s hnačkou nevoľnosť, vracanie, horúčka, silná bolesť brucha a slabosť, okamžite sa poraďte s lekárom.

Dôvodom na konzultáciu s lekárom je predĺžená hnačka trvajúca niekoľko dní. Takýto stav, bez ohľadu na jeho príčinu, môže poškodiť telo, spôsobiť dehydratáciu.

Určenie špecifickej príčiny, ktorá ovplyvnila výskyt hnačky, je možné len po diagnostike a liečba bude predpísaná.

Metódy normalizácie stolice

Ak je menštruácia sprevádzaná hnačkou, ktorá nie je spojená s prítomnosťou patologických zmien v tele, situácia môže byť zmiernená bez pomoci liekov a akejkoľvek liečby.

Aby ste nemuseli stráviť niekoľko dní bez toho, aby ste opustili toaletu, je užitočné dodržiavať niektoré pravidlá:

 • používať iba čerstvo upečené jedlá vo varenej, dusenej, pečenej forme, t
 • počas kritických dní sa odporúča obmedziť spotrebu surového ovocia a zeleniny, znížiť množstvo korenia, korenín, soli a cukru v strave,
 • pripraviť tekuté kaše na vodu (pohánka, ovsené vločky, ryža), bez pridania oleja, nie bohatých polievok,
 • ovocné šťavy, bylinné čaje, minerálna voda bez plynu,
 • namiesto chleba používajte sušienky, prípadne ich trochu osušte,
 • výživa by mala byť mierna, zlomková, nemala by umožňovať prejedanie.

Na začiatku menštruácie je žiaduce odmietnuť fyzickú aktivitu, Ďalšie ľahké cvičenia a jemná masáž pomôžu zmierniť stav.

Je dôležité vyhnúť sa stresovým situáciám, zabezpečiť správny spánok a odpočinok. Mali by ste tiež piť veľa tekutín, aby sa zabránilo dehydratácii. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, nie je zakázané užívať infúziu alebo tabletky valeriánu alebo liek "No-shpa" na zmiernenie kŕčov.

Ak hnačka nie je spojená s prítomnosťou patológií, potom, aby sa minimalizovala alebo zabránilo črevnej nevoľnosti, sa odporúča zastaviť konzumáciu jedla s laxatívnym účinkom niekoľko dní pred nástupom menštruácie.

Nepredpisujte si sami lieky na hnačku. Ak hnačka nezmizne niekoľko dní alebo je stolica abnormálna, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby Vám predpísali potrebné vyšetrenie a adekvátnu liečbu.

Pin
Send
Share
Send
Send