Zdravie

Climax u žien: nebezpečenstvo a kedy ísť k lekárovi

Pin
Send
Share
Send
Send


Patologická menopauza je skorý alebo neskorý nástup menopauzy, to znamená zastavenie dozrievania vajíčok. To znamená, že žena už nebude schopná otehotnieť a porodiť dieťa. Menopauza zvyčajne prichádza medzi 45 a 50 rokmi, ale ak má pred 40 alebo po 55 rokoch, považuje sa za patologickú.

Climax prichádza, keď vajíčka už nedospievajú, plodná funkcia ženy ustupuje. Množstvo sekrécie v tele sa znižuje, folikulárne tkanivo je nahradené spojivovým tkanivom. Preto sú vaječníky redukované. Ďalším dôvodom je to, že množstvo gonadotropných hormonálnych látok v tele rastie, estrogén klesá. Preto prichádza patologická menopauza. Estrogén je hlavný ženský hormón a ovplyvňuje všetky systémy tela, ako aj vnútorný a vonkajší stav ženy.

Menopauza obdobie nemôže prejsť úplne bez povšimnutia, je to zánik reprodukčnej funkcie, závažná zmena hormonálnych hladín. Pri patologickej menopauze sú však príznaky výraznejšie.

 1. Tides. Toto je nerovnováha prenosu tepla v tele. Žena to hodí do tepla, potom do chladu. Napríklad horná časť tela sa cíti horúčkovito, srdce začne biť rýchlo a tvár a hrudník začervenajú. V očiach stmavne. Tento stav zvyčajne trvá dve až päť minút. Potom je intenzívne potenie, a žena cíti záchvat slabosti a závraty, chvenie v rukách a nohách, jej hlava začína bolieť a jej tlak stúpa. V patologickom vyvrcholení je frekvencia návalov horúčavy veľmi vysoká. Asi päťdesiat za 24 hodín.
 2. Hyperhidróza. Pokles ženských pohlavných hormónov často vedie k veľkému poteniu. Funkcie endokrinného systému sú narušené a sú aktivované potné žľazy. Najmä žena sa potí v noci.
 3. Depresívne stavy. V dôsledku hormonálneho skoku trpí nervový systém a množstvo látok, ktoré telo potrebuje, sa znižuje. To vedie k depresívnym skokom. Žena sa bezdôvodne stáva nedotknuteľnou, podozrivou a výbušnou. Emocionálne vzostupy sú nahradené ostrou skľúčenosti a smútkom. Existuje strach z osamelosti, strach z davu.
 4. Migréna. Glova bolí nielen počas horúcich zábleskov, ale aj samotných. Neustále bolesti hlavy silne ovplyvňujú náladu, chuť do jedla a spánok.
 5. Krvácanie. Patologická menopauza sa vyznačuje veľkým, náhlym a veľmi bolestivým krvácaním. S týmto príznakom je dôležité pravidelne sa podrobovať gynekologickým vyšetreniam, pretože to môže byť príznakom choroby, ktorá sa vyvíja počas menopauzy. Ak je výboj slabý, jednoducho „rozmazáva“ - je to tiež alarmujúci príznak, ktorý je potrebné monitorovať.
 6. Bolest na hrudi. Hormonálna prestavba aktivuje výskyt benígnych uzlín v mliečnych žľazách. Preto existuje mierna bolesť.
 7. Urogenitálny syndróm. Pri včasnej menopauze je postihnutá vaginálna sliznica a močový mechúr. Stávajú sa tenšie, vysušujú sa, panvové orgány zostupujú, dochádza k inkontinencii. Vaginálna suchosť je cítiť neustále, pri pohlavnom styku je bolesť, boláky, riziko infekcie je vysoké.
 8. Zmeny v kostnej štruktúre. Sila kostí závisí od hormonálnej rovnováhy v tele. S nedostatkom estrogénu v patologickom vyvrcholení sa kostné tkanivo stáva oveľa tenšie a slabšie. Začnite kŕče, svalové kŕče, bolesť v kĺboch.

Aké je nebezpečenstvo

Patologická menopauza spôsobuje rôzne patológie, niekedy nebezpečné pre život ženy. Patria sem poruchy srdcového rytmu, vaskulárne zúženie srdcových ciev, vysoký krvný tlak, ischémia, osteoporóza, poškodenie nervového a tráviaceho systému a rakovina reprodukčného systému. Preto by v prípade patologickej menopauzy mala žena starostlivo monitorovať svoje zdravie a v prípade akýchkoľvek ťažkostí vyhľadať lekára.

Diagnostické metódy

Ak je žena pozorná, môže si samostatne všimnúť prejavy patologickej menopauzy, keď sa mesačný cyklus zastaví v predstihu alebo po 56 rokoch. To je jasný príznak patológie a musíte sa poradiť s lekárom. Aká diagnóza sa používa:

 • gynekologické vyšetrenie na stoličke,
 • ultrazvuk a kolposkopia,
 • zhromažďovanie krvných, močových a vaginálnych náterov na mikroflóre.

Ak existujú dôkazy, lekár môže predpísať ďalšie testy a vyšetrenia. Podľa výsledkov diagnózy sa zistí príčina patologickej menopauzy a predpíše sa liečba.

Metódy spracovania

Prejavy klimakterického obdobia sa liečia pomerne úspešne konzervatívnymi metódami. Cieľom terapie je zmierniť príznaky choroby. Na liečenie sa používajú aj alternatívne medicínske metódy.

Na zníženie príznakov patologickej menopauzy je predpísaná hormonálna terapia (viac o HRT), ktorá vyrovnáva hladinu hormónov v ženskom tele. Druh liekov, dávkovanie a trvanie prijatia určuje gynekológ. Správne predpísané hormonálne ošetrenie robí prechod z reprodukčného obdobia, počas obdobia menopauzy, pre ženu jemný a bez komplikácií. Menopauza sa zvyčajne predpisuje:

A ďalšie lieky, ktoré normalizujú hladinu ženského hormónu estrogénu v krvi. Finančné prostriedky sa podávajú perorálne (tablety), intramuskulárne (injekcie) a topicky (náplasti). Na zlepšenie sliznice vaginálneho kanálika a zníženie sucha sa predpisujú čapíky a gély.

homeopatie

Homeopatické lieky pomáhajú zmierňovať príznaky počas menopauzy. Normalizujú hladinu estrogénu v krvi a zlepšujú celkový stav tela. Homeopatia znižuje príznaky menopauzy. Zvyčajne predpisujú: „Remens“, „Klimaksan“, atď. Nie je možné užívať tieto lieky bez predpisovania lekára, môže byť škodlivé pre zdravie.

Ľudové prostriedky

Na zmiernenie negatívnych prejavov patologickej menopauzy sa používajú návaly horúčavy a ľudové lieky. Pred ich použitím sa musíte poradiť aj s lekárom.

 • Odvar z kôprových semien. Na 250 ml, z vriacej vody vezmite tri polievkové lyžice kôpru. Prikryte vekom a nechajte hodinu, nie menej. Infúzia zriedená vodou. Mali by dostať liter odvar. Užívajte pol šálky denne po jedle. Trvanie liečby je mesiac. Dill voda normalizuje spánok a znižuje frekvenciu a intenzitu návalov horúčavy.
 • Vývar červený ďatelina. Dve polievkové lyžice sušených bylín - 250 ml vriacej vody. Prikryte a nechajte cez noc. Na filtrovanie Pite raz denne pol hodiny pred jedlom, dve polievkové lyžice.
 • Vývar oregano obyčajný. Pri 50 g suchej trávy pol litra vriacej vody. Udržujte pevne zakryté (možno použiť termosku). Trvajte na tom, štyri hodiny. Vezmite si ako čaj nápoj po celý deň, môžete pridať med na zlepšenie chuti.

Ženské telo potrebuje v období patologickej menopauzy vitamíny, minerály a stopové prvky. Aktivujú obranyschopnosť tela, stimulujú endokrinný systém a upokojujú nervový systém. Komplex vitamín-minerálnych komplexov je možné zakúpiť v lekárni. Čerstvé džúsy zo zeleniny a zeleniny sú veľmi užitočné: uhorka, mrkva, petržlenové listy, špenát a zeler.

prevencia

Aby sa zabránilo skorej menopauze u žien, musíte prijať preventívne opatrenia. Napríklad lekár môže predpísať hormonálnu substitučnú terapiu. Bylinné liečivá sa môžu používať, sú bezpečnejšie, ale môžu sa tiež piť iba podľa predpisu lekára. Je dôležité odstrániť zlé návyky a upraviť stravu. Posilňujte sa najmenej dvakrát týždenne a choďte na čerstvý vzduch.

Ochorenia prsníka

Stav tkanív prsných žliaz je veľmi úzko spojený so stavom vaječníkov a konkrétnejšie s množstvom ženských pohlavných hormónov, ktoré produkujú, estrogénu a progesterónu.

Nečudo, že menopauza sprevádzaná prudkým poklesom hladiny týchto látok v krvi sa často stáva nástupom ochorení prsníka alebo vyvoláva recidívu ochorení prsníka, ktoré sa už zdajú vyliečené a zabudnuté.

ochorenie prsníka

Toto je najbežnejší stav, v ktorom sa v mliečnych žľazách vyvíja patologický proces spôsobený nedostatkom progesterónu. Pre mastopatiu je charakteristické narušenie správneho pomeru spojivového a epitelového prsného tkaniva. To znamená, že „jemné“ epitelové bunky sú nahradené „tvrdými“ vláknitými bunkami, v dôsledku čoho sa v hrudníku tvorí tesnenie.

Takéto tesnenia môžu byť hmatateľné kdekoľvek v prsníku, ale môžu byť umiestnené aj v hlbokých vrstvách žľazového tkaniva, v dôsledku čoho je možné patologicky zmenené zóny zistiť iba pomocou mamografie a ultrazvuku.

Ak bola pred menopauzou diagnostikovaná mastopatia (táto choroba často sprevádza ženu po zvyšok jej života, od začiatku puberty), potom by ste nemali očakávať žiadne zvláštne dôvody na návštevu lekára.

Je potrebné pripomenúť, že mastopatia v období menopauzy je rizikovým faktorom, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť malígnych nádorov, takže pravidelné vyšetrenie by sa malo vykonávať najmenej 1 krát ročne.

Nádorové ochorenia prsných žliaz

Ak porovnáme výskyt všetkých chorôb, ktorých výskyt je „načasovaný“ s vyvrcholením, potom vedúce pozície zostanú za zhubnými nádormi prsníka.

Dôvodom je rad chemických zmien, ktoré sprevádzajú zníženie produkcie pohlavných hormónov. Výsledkom je narušenie cyklu bunkového delenia a zvyšuje sa pravdepodobnosť ich malígnej transformácie.

Medzi vysoko rizikové skupiny patria ženy v menopauze, ktoré:

 • predtým utrpeli umelé potraty,
 • nenarodila / nedojčila,
 • mať dedičnú predispozíciu k rakovine prsníka (v rodinnej anamnéze sú prípady rakoviny prsníka),
 • utrpel zranenie mliečnych žliaz (ťažké zranenie, zranenie atď.),
 • trpia chronickým ochorením vaječníkov,
 • fajčiť a zneužívať alkoholické nápoje.

Ale ani vstup do rizikovej skupiny nie je veta: pravidelné vyšetrenie lekárom, včasná diagnostika a včasná predpísaná liečba môžu úplne zmeniť priebeh udalostí a zabrániť vývoju rakoviny prsníka a pri identifikácii choroby - neumožňujú narušiť kvalitu a dlhovekosť.

Kedy ísť k lekárovi?

Pre každú ženu sú potrebné pravidelné rutinné prehliadky s gynekológom a špecialistom na prsník bez ohľadu na to, ako dlho vstúpila do obdobia menopauzy a ako dobre sa cíti. Ak sa však vyskytne jeden alebo niekoľko z nasledujúcich príznakov, odporúča sa okamžite vyhľadať lekára:

 • prehĺbenie prsníkov a zväčšenie ich veľkosti,
 • pocit ťažkosti v hrudi, nepohodlie,
 • bolesť alebo nepohodlie v podpazuší a ramenách,
 • nadmerná citlivosť na pokožku prsníka,
 • asymetria prsníka,
 • jedna alebo niekoľko oblastí pokožky prsníka získalo inú farbu alebo štruktúru (nedostatok alebo nadmerná pigmentácia, zjavná suchosť, mikrotrhliny, peeling atď.),
 • výtok z jednej alebo oboch bradaviek,
 • odtiahnutie bradavky „utopenie“ vo vnútri,
 • zmena farby a / alebo tvaru dvorca bradavky,
 • zväčšenie alebo citlivosť regionálnych lymfatických uzlín.

Choroby maternice a vaječníkov

Menopauza je najnebezpečnejšie obdobie, počas ktorého je žena najcitlivejšia na choroby maternice a vaječníkov. Dôvod je rovnaký: nedostatok ženských pohlavných hormónov, pod vplyvom ktorých sa menia štrukturálne a kvalitatívne vlastnosti tkanív.

Medzi takéto choroby patria fibrom, fibroidy, fibroadenóm maternice, cystické a polycystické vaječníky a ďalšie benígne nádory v tkanivách. Ale v období klimatických zmien zvyšuje aj pravdepodobnosť degenerácie buniek na zhubné. Obzvlášť opatrné je, pokiaľ ide o ich zdravie, monitorovanie žien, ktoré sa podrobili operácii maternice a krčka maternice (cisársky rez, odstránenie polypov atď.), Endokrinných porúch (dysfunkcia štítnej žľazy, cukrovka atď.), Ako aj žien, ktoré majú rodinu. história sledovala prípady rakoviny maternice, vaječníkov a prsných žliaz.

Ak sa obrátime na štatistiku, dnes existuje jasný trend k „omladeniu“ takýchto chorôb, nemalo by to však byť zavádzajúce. Ak je väčšina prípadov erózie krčka maternice, polycystózy vaječníkov a iných chorôb diagnostikovaná u žien mladších ako 35 rokov, potom u žien v menopauze, ktoré trpia týmito chorobami, pravdepodobnosť malígneho procesu sa zvyšuje o 49%.

Je potrebné si uvedomiť, že počas menopauzy stráca telo jeden z faktorov ochrany: správne metabolické funkcie, ktoré hormóny predtým zabezpečovali. Preto by akékoľvek príznaky problémov mali upozorniť lekára a stať sa dôvodom neplánovanej liečby lekárovi.

Ochorenia pohybového ústrojenstva

Choroby pohybového ústrojenstva v „čistej“ forme, ktoré sa vyvíjajú výlučne v dôsledku menopauzy, neexistujú. Osteoporóza však zostáva jedným z najčastejších spoločníkov menopauzy, metabolickej poruchy, pri ktorej sa minerály vymývajú z kostného tkaniva. Tento stav je spôsobený znížením hladiny ženských hormónov, ktoré sa podieľajú na metabolických procesoch vyskytujúcich sa vo všetkých tkanivách tela vrátane kostí.

Snáď najnepríjemnejším rysom osteoporózy je jej asymptomatický priebeh a choroba je diagnostikovaná až po návšteve lekára so zlomeninou spôsobenou ľahkým poranením alebo ľahkomyseľným pohybom. V tomto prípade lekár predpisuje rad diagnostických opatrení, vrátane röntgenových vyšetrení a krvných testov, ktorých výsledky ukazujú pokles hustoty kostí a ich demineralizáciu.

Jediným užitočným odporúčaním je preto dodržiavanie harmonogramu plánovaných vyšetrení a zníženie koncentrácie minerálnych látok v liekoch na odber krvi predpísaných lekárom.

Neurologické poruchy

Nespavosť, skreslenie chuti a čuchové vnímanie, nadmerné potenie - intenzita týchto príznakov menopauzy sa zvyšuje s poklesom hladiny pohlavných hormónov v krvi.

Napriek všeobecnej viere, že takéto porušenia sú bezpečné a môžu spôsobiť len určité nepohodlie, je potrebné ich liečiť. Dôvod je jednoduchý: nervový systém reguluje všetky funkcie tela a čím viac je „rozrušený“, tým silnejší je jeho negatívny vplyv na prácu všetkých systémov a orgánov. Nespavosť je hlavným príkladom: neustály nedostatok spánku skôr alebo neskôr povedie k zvýšenej únave, svalovej slabosti, poruchám krvného tlaku a srdcovej frekvencie. A každé z týchto porušení má svoje vlastné komplikácie, ktoré sú rádovo oveľa nebezpečnejšie.

Pri odporučení lekára s týmito príznakmi môže byť žena predpísaná kúpeľná liečba, fyzioterapia a hormonálna substitučná terapia - ak to lekár považuje za potrebné.

Emočné poruchy

Psychoemocionálne poruchy - prvá vec, ktorá sa u väčšiny žien prejavuje ako menopauza. Náhle výkyvy nálady, nadmerná citlivosť na slová a správanie druhých, náhly emocionálny vzostup, kulminujúci v depresívnom stave - takéto „výkyvy“ sú známe všetkým ženám, ktoré vstúpili do menopauzy.

Najvýznamnejšie psychoemocionálne problémy sú opísané v suchej štatistike: približne 48% z celkového počtu predpísaných antidepresív sú ženy v menopauze.

Antidepresíva však nedokážu odstrániť príčinu a ich dlhodobé užívanie je spojené so závažnými komplikáciami. Preto sa v modernej lekárskej praxi uprednostňujú psychoterapeutické metódy liečby - individuálne a skupinové psychoterapeutické sedenia, ako aj normalizácia životného štýlu - zvýšenie fyzickej aktivity (v neprítomnosti kontraindikácií), kontrola rovnováhy v strave, temperovacie postupy a iné metódy, ktoré spoločne umožňujú telu účinne bojovať. so stresom.

Pin
Send
Share
Send
Send