Hygiena

Príčiny svrbenia a pálenia počas mesačných období

Pin
Send
Share
Send
Send


Svrbenie a pálenie v pošve je symptómom rôznych patológií, ako je plesňová infekcia, STI, vulvovaginitída, uretritída a nedostatok estrogénu.

DÔLEŽITÉ! Žena pokladníčka Nina: "Peniaze budú vždy v hojnosti, ak ich umiestnime pod vankúš." Prečítajte si viac >>

Preto, ak by sa objavili nepríjemné pocity, nemali by sa zapojiť do autodiagnostiky a samoliečby, ale je lepšie okamžite konzultovať s gynekológom.

1. Intenzita a povaha svrbenia

V skutočnosti sú pálenie a svrbenie slabé impulzy bolesti, ktoré mozog primerane interpretuje. Spravidla sa vyskytujú počas zápalu stien pošvy, močovej trubice a vulvy, ale žena nie je niekedy schopná určiť polohu príznakov a opisuje ich slovami „svrbenie vnútri“, „svrbenie“.

Z povahy svrbenia môže byť:

 1. 1 konštantná
 2. 2 periodické,
 3. 3 vznikajú len za určitých podmienok (napríklad po pohlavnom styku, kúpeli, saune).

Trvalé svrbenie (mierne a nie veľmi intenzívne) sa často vyskytuje pri somatických ochoreniach, nádoroch a psychogénnych poruchách. Môže sa vyskytnúť len v noci alebo rušiť nepretržite, pričom celkový stav ženy je výrazne horší.

Periodické svrbenie a pálenie sa zvyčajne pozoruje s exacerbáciou infekčných ochorení reprodukčného systému, s mikrotraumami pohlavných orgánov a tiež na pozadí cyklických zmien hormonálnych hladín.

2. Príčiny

 1. 1 Urogenitálne ochorenia:
 • Choroby, ktoré sa prenášajú hlavne pohlavným stykom (STD, STI) - kvapavka, syfilis, donovióza, trichomoniáza, chlamydia, mykoplazmóza, genitálny herpes atď.
 • Kandidóza (drozd, kandidálna kolpitída).
 • Bakteriálna vaginitída, vulvovaginitída - patogény môžu byť E. coli, cocci, gardnerella.
 • Vulvity sa prejavujú sčervenaním vchodu do pošvy alebo celého vestibulu, výrazným nepohodlím, podráždením, pocitom pálenia, výtokom.
 • Zápal močovej trubice (uretritída).

Osobitnú skupinu tvoria alergické reakcie na spodnú bielizeň, intímnu hygienu, kondómový latex, bariérovú antikoncepciu, spermie alebo lieky sexuálneho partnera, potravinové výrobky, ktoré možno konzumovať.

2. Nasledujúca skupina - somatické a duševné ochorenia:

 • diabetes mellitus
 • enterobiózy,
 • neurózy,
 • autoimunitné ochorenia sprevádzané slizničnou atrofiou, vrátane sklerodermie.

Ďalšia skupina - stavy spojené so zmenami hormonálnych hladín u žien: ovulácia, menštruácia, tehotenstvo a menopauza.

Okrem toho príčiny svrbenia vagíny a vulvy môžu byť:

 • mikrotraumy po pohlavnom styku,
 • prolaps maternice
 • nádory pohlavných orgánov, endokrinný systém, mozog, hematopoetický systém,
 • stres, psycho-emocionálne poruchy,
 • použitie niektorých vaginálnych čapíkov (Betadine, Hexicon, Polygynax, atď.).

2.1. tehotenstvo

Hormonálne zmeny počas tehotenstva prispievajú k zmenám kyslosti vagíny, čo má za následok, že lokálna imunita je trochu znížená. Toto zvyšuje riziko zápalu, vaginálnej dysbiózy (porušenie zloženia mikroflóry) a výskytu drozd, ktoré sú často sprevádzané sekrétmi, pálením a svrbením. S výskytom týchto príznakov by tehotná žena mala určite navštíviť lekára.

2.2. menštruácia

Niekedy sa môže objaviť svrbenie a pálenie počas menštruácie a spontánne zmizne aj po ukončení. Je to spôsobené zmenami hormonálnych hladín a kyslosti vagíny.

Ďalším dôvodom je exacerbácia rôznych infekcií, ktoré u žien už existujú (napríklad chlamýdie, kandidóza, kvapavka atď.).

Ak sa príznaky vyskytujú pravidelne, mali by ste sa poradiť s gynekológom a vykonať sériu testov.

2.3. ovulácie

Svrbenie počas ovulácie môže byť spôsobené zvýšením množstva vylučovanej sekrécie, najmä v kombinácii s nosením syntetického, tesného spodného prádla a nízkou hygienou. Niekedy si ženy všimnú, že symptómy zhoršujú holenie, ako aj následný rast vlasov v intímnej oblasti.

Ak sa situácia opakuje z cyklu do cyklu, potom je potrebné konzultovať s gynekológom a prejsť všetky potrebné testy (vrátane pohlavne prenosných chorôb).

2.4. Po pohlavnom styku

Nepohodlie po sexe možno vysvetliť tromi dôvodmi:

 1. 1 Alergia na použité bariérové ​​prostriedky antikoncepcie - latexové kondómy, zložky anti-spermicídnych krémov, ako aj gély, lubrikanty atď.
 2. 2 Mikrotraumy a mikrotrhliny na sliznici (vzniknuté počas búrlivého pohlavia).
 3. 3 Exacerbácia existujúcej chronickej infekcie.

Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť alergia na partnerské spermie.

2.5. Žiadny výtok a žiadny zápach

Svrbenie v pošve bez výtoku a nepríjemný zápach často sprevádza rôzne neuropsychiatrické poruchy. Môže sa pozorovať aj so zvýšeným psycho-emocionálnym stresom.

Pri menopauze dochádza k atrofii sliznice pošvy. Príčinou týchto príznakov sa môžu stať aj rôzne neoplazmy (polypy, kondylomy).

2.6. Počas močenia

Ak sa vonkajší otvor močovej trubice nachádza v blízkosti predsiene vagíny, pocit nepohodlia, pálenia a svrbenia sa objaví, keď moč zasiahne zapálenú sliznicu vaginálneho vestibulu, mikrotrhliny, malé odreniny.

Pomerne často, chronická vulvovaginitída v kombinácii s rekurentnou uretritídou, táto situácia vyžaduje povinnú konzultáciu urogynekológa. Ďalšia možnosť - výsledná urogenitálna fistula.

2.7. Klimakterické obdobie

Počas tohto obdobia dochádza k poklesu produkcie estradiolu, involúcie maternice, atrofie slizníc vulvy a vagíny. Takáto hlboká reštrukturalizácia v tele je sprevádzaná výskytom sucha, nepohodlia, svrbenia a pálenia.

Medzi menopauzálnymi ochoreniami sú tieto symptómy často sprevádzané vulválnym šialenstvom a atrofickou vaginitídou.

Krauróza vulvy je dystrofický a atrofický proces na koži a slizniciach vonkajších genitálií, vyskytujúci sa na pozadí nedostatku estrogénu. Je to prekancerózny stav, preto vyžaduje povinnú diagnostiku a monitorovanie gynekológom.

Atrofická vaginitída sa vyznačuje zvýšenou citlivosťou sliznice pošvy, jej suchosťou a tendenciou k zápalu. Časté príznaky - pretrvávajúce svrbenie a ťažký pocit pálenia v pošve a pošve, dyspareunia, nepríjemné pocity počas pohlavného styku, sliznica.

Včasné hľadanie lekárskej pomoci a dobre-vybavená liečba môže výrazne znížiť prejavy a zlepšiť kvalitu života.

3.1. Ako sa pripraviť na návštevu gynekológa?

Lekár je spravidla konzultovaný plánovaným spôsobom. Preto 2-3 dni pred návštevou gynekológa je potrebné prestať používať spreje, vaginálne čapíky, antiseptiká, injekčné striekačky a tiež baktericídne mydlo. Mali by ste sa zdržať sexuálneho styku.

Večerné WC vonkajších pohlavných orgánov v predvečer inšpekcie je žiaduce vykonať s teplou tečúcou vodou.

3.2. Typy testov a diagnostických postupov

Pre diagnostiku je spravidla určené nasledujúce laboratórne a inštrumentálne vyšetrenie:

 1. 1 Rozmazanie z krčka maternice, zadného vaginálneho fornixu (alebo zoškrabania) pre jednoduchú mikroskopiu (GN), PAP-test a diagnostiku STI. STD sú detegované pomocou PCR, určenej na detekciu genetického materiálu patogénov v existujúcej biologickej vzorke.
 2. 2 Bakpoevov výtok na identifikáciu patogénnej flóry a posúdenie jej citlivosti na antibiotiká.
 3. 3 Test Femoflor.
 4. 4 Kompletný krvný obraz.
 5. 5 OAM a test Nechiporenko.
 6. 6 Krvný test na cukor.
 7. 7 Ultrazvuk panvových orgánov a močového systému.

V prípade potreby je možné predpísať testy na pohlavné hormóny, hormóny štítnej žľazy, testy alergie, biochemické štúdie, výkaly na vajíčka hláv, onkomarker testy a iné.

Ak sa ukáže, že príčinou svrbenia gynekologických ochorení nie je, potom sa žene odporúča, aby sa poradila so spojeneckými špecialistami - neuropatológom, psychoterapeutom, alergikom, infekčným lekárom, dermatovenerológom, endokrinológom atď.

4. Čo robiť pred konzultáciou s odborníkom?

Nasledujúce jednoduché opatrenia vám umožňujú výrazne zjednodušiť váš stav:

 1. 1 Noste len bavlnené voľné spodné prádlo, udržujte ho čisté.
 2. 2 Prestaňte používať vložky.
 3. 3 Zo stravy by mali byť odstránené produkty, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie, ako aj korenené jedlá a koreniny.
 4. 4 Pre osobnú hygienu používajte mierne hypoalergénne čistiace prostriedky.
 5. Pite dostatočné množstvo tekutiny (keď je nedostatočné, moč sa stáva koncentrovanejším, a preto môže spôsobiť zvýšenie pocitu pálenia počas zápalu vulvy, močovej trubice).
 6. 6 Môže byť použitý na umývanie odvarov niektorých bylín, napríklad harmančeka, ako aj roztoku miramistínu, furatsiliny, chlórhexidínu (pri absencii individuálnej intolerancie).
 7. 7 Je dôležité upustiť od pohlavného styku počas obdobia diagnostiky a liečby.

Po objasnení príčiny nepríjemných príznakov je predpísaná liečba s prihliadnutím na zistenú chorobu.

Lokálna liečba svrbenia a pálenia pri chorobách zahŕňajúcich zápal vaginálnej sliznice je použitie vaginálnych čapíkov na báze antibakteriálnych, antiprotozoálnych, protizápalových liečiv. Systémové antibiotiká sú indikované pre genitálne infekcie, endometritídu a salpingooforitídu.

Ak je svrbenie silné, potom sa ho môžete zbaviť pomocou antihistaminík (Loratadine, Desloratadine, Suprastin, Fististil, Fexofenadine) a lokálnych glukokortikoidov (ktoré sú súčasťou vaginálnych prípravkov Terzhinan, Elzhina).

Ak chcete odstrániť tiež pomôcť kúpeľ s sódou a odvar z liečivých bylín - harmanček, nechtík, sukcesia. Z liekov na tento účel, roztok furatsilina, chlórhexidín. Kúpeľ môžete používať v neprítomnosti individuálnej neznášanlivosti a alergických reakcií. Keď pretrvávajúce neznesiteľné svrbenie niekedy vykonáva blokádu genitálnych nervov pomocou novokaínu alebo iných anestetík.

5.1. Vulvovaginálna kandidóza (drozd)

Antifungálne liečivá sa používajú topicky vo forme čapíkov alebo vo vnútri vo forme tabliet, kapsúl. Najčastejšou liečbou drozdu je klotrimazol. Ďalšie bežne používané antimykotiká zahŕňajú flukonazol (Diflucan, Mikosist), butokonazol (Gynofort), mikonazol (Ginesol 7), natamycín (Pimafucin). Hlavné schémy použitia týchto liekov sú uvedené v inom článku prostredníctvom interného odkazu.

Okrem toho sa nástroje používajú na normalizáciu mikroflóry a posilnenie obranyschopnosti organizmu.

Gynekológ alebo dermatovenerológ predpísal antibakteriálne, antiprotozoálne lieky s povinnou kontrolou účinnosti liečby.

Niektoré liečebné režimy umožňujú provokáciu (exacerbáciu) ochorenia pomocou gonokokovej vakcíny alebo pyrogénu. Je potrebné liečiť oboch sexuálnych partnerov, počas celého obdobia je potrebné odmietnuť sexuálne kontakty.

5.5. Atrofická vaginitída

Predovšetkým sú predpísané lieky obsahujúce estrogén (Ovestin krém, Evalgin krém, Gynoflor-E). Pri absencii kontraindikácií gynekológ zvažuje otázku hormonálnej substitučnej terapie. Ďalšie finančné prostriedky sú:

 1. 1 Masť s glukokortikosteroidmi.
 2. 2 Moisturizers - Replens, Montavit.
 3. 3 Pred pohlavným stykom - mazivá, ktoré nahrádzajú prirodzené mazanie vagíny.

Nemôžete používať lieky samostatne, bez lekárskeho predpisu, môže len zhoršiť príznaky, viesť k komplikáciám.

Vonkajšie faktory

Nesprávna hygiena je jednou z najčastejších príčin nepohodlia v intímnej oblasti. Nepravidelná aj častá hygiena môže spôsobiť svrbenie v pošve. V prvom prípade sa svrbenie počas menštruácie vyskytne v dôsledku neskorého odstránenia sekrétov na koži. V druhom - časté umývanie schne kožu, pretože v intímnej oblasti je nepríjemné pocity. Aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom, musíte poznať niektoré pravidlá, ktoré pomôžu zabrániť podráždeniu na intímnom mieste:

 • Koža v oblasti genitálií je precitlivená, takže ju musíte starostlivo sledovať. Alergie sa môžu vyskytnúť na pozadí nesprávnych hygienických produktov.
 • Je dôležité vymeniť tesnenie každé 4 hodiny.
 • Po každej výmene hygienických výrobkov nezabudnite na kontrastnú sprchu.
 • Nosenie a včasná výmena bielizne bude mať priaznivý vplyv na telo u žien.

Interné - choroby

Svrbenie počas menštruácie môže predbehnúť každú ženu. Musíte vedieť, ako v tejto situácii konať. Koniec koncov, správna hygiena nemôže vždy zachrániť ženu z tohto stavu. Existuje mnoho vnútorných príčin svrbenia počas menštruácie. Ak sa vyskytnú, okamžite vyhľadajte lekára. Zvážte bežné príčiny:

 • Kandidóza. Pálenie v pošve spôsobené drozdom. V tomto prípade silné svrbenie vyvolané sekrétmi. Sliznica pošvy sa zlomí, genitálie sa zväčšia a pri močení sa pozoruje bolesť.
 • Trichomoniáza. Pri tejto chorobe začína svrbenie stydkých pyskov pred menštruáciou. To je spôsobené sekréty, ktoré vznikajú pri pôsobení Trichomonel. Počas kritických dní sa svrbenie zintenzívňuje a spája sa s vysokou horúčkou.
 • Coleitis. Choroba je sprevádzaná hnisavým výtokom. Počas obdobia menštruácie sa situácia stáva akútnejšou.
 • Chlamydia. Genitálie s chorobami začnú svrbiť ešte dlho pred nástupom menštruácie. Zároveň môžete zistiť opuch a bolesť v oblasti orgánov.
 • Gonorrheal vaginitis. Svrbenie počas menštruácie je vyvolané hnačkou kvapavky, ktorá cirkuluje v ženskej krvi. Stav je veľmi nepríjemný, je tu vysoká teplota, všeobecná malátnosť.
 • Bakteriálna vaginóza. V dôsledku zmien vo vaginálnej mikroflóre sa pozoruje výtok, v menštruačnom období sa zvyšuje a spôsobuje nepríjemné pocity.
 • Herpetická lézia. Herpes vírus je aktivovaný počas menštruácie, vytvára nepohodlie pre ženu vo forme malých erózií, ktoré spôsobujú svrbenie.
 • Vulvovaginitída. Na genitáliách sa vytvorili papilomóny, ktoré dráždia postihnutú oblasť.
 • Chronická adnexitída. Zápal príveskov, ktorý vyvoláva zvýšenie teploty a ďalších klinických príznakov, spôsobuje nepohodlie.
 • Anomálie pečene. Počas obdobia menštruácie sú pozorované zápalové zmeny v pečeni, ktoré sú sprevádzané svrbením genitálií a bolesťou v pravej hypochondriu.
 • Diabetes mellitus. Vysoká hladina cukru v moči môže spôsobiť poškodenie sliznice pošvy, čo spôsobuje symptómy podráždenia.
 • Patológia nervového systému. S touto patológiou sa pozoruje svrbenie v noci a môžu sa vyskytnúť také poruchy ako insomnia, podráždenosť.

Ak sú takéto príznaky alebo existujú podozrenia na choroby reprodukčných orgánov, musíte sa poradiť s lekárom.

Metódy likvidácie

Existujú rôzne metódy, ako pomôcť zbaviť sa svrbenia počas menštruácie. Ak príčina ochorenia závisí od hygienických prostriedkov, ktoré žena používa, potom zmizne hneď, ako uplynie jej obdobie. Aby sa zabránilo nepríjemným pocitom počas tohto obdobia, je potrebné používať iba osvedčené, vysoko kvalitné tesnenia. Potom nebudú žiadne nepríjemné podmienky.

Ak je príčina svrbenia alergického charakteru, potom všetky potraviny, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity počas menštruácie, by mali byť vylúčené zo stravy. Odporúča sa pridať do diétne fermentovaných mliečnych výrobkov, ktoré pomáhajú bojovať proti zlej mikroflóre.

Tiež liečba svrbenie a pálenie v oblasti genitálií pomôže drogovej terapie. Druhy liekov závisia od typu patogénu, času výskytu. Predpísať liečbu môže iba ošetrujúci lekár.

Svrbenie počas menštruácie je skôr nepríjemný pocit. Ak sa však objaví a neočakávane zmizne, potom nie je potrebné sa obávať o túto príležitosť. Ak je nepohodlie pozorované po dlhú dobu a nezmizne, je potrebné konzultovať s odborníkom.

Príčiny svrbenia a pálenia v pošve

Príčiny svrbenia a pálenia v pošve zahŕňajú:

Choroba spôsobená hubou rodu Candida - drozd alebo kandidóza. Sprievodné svrbenie a pálenie príznaky - syrový a hojný výtok, s hustou konzistenciou.

Alergická reakcia na možné viacnásobné podráždenie: na lieky, na potraviny, na intímnu hygienu, na tajomstvo sexuálneho partnera atď. Je známe, že účinok lokálneho dráždivého činidla vždy vyvoláva svrbenie v charakteristickej oblasti.

Pohlavne prenosné choroby, medzi ktoré najčastejšie patria syfilis, kvapavka, donovanóza, mäkký chancre, a pohlavne prenášané lymphogranuloma.

Ochorenie spôsobené chlamýdiami je ženská chlamýdia. Okrem svrbenia a pálenia je pacient znepokojený výtokom a vysokou telesnou teplotou. Что касается болей, то они варьируются от незначительных до интенсивных.

Infekcia ureaplazmami a mykoplazmami môže viesť k svrbeniu vaginálneho výtoku.

S genitálny herpes, tam je tiež nejaké nepohodlie v tejto oblasti. Okrem toho je ochorenie sprevádzané bohatými bolestivými vyrážkami v oblasti genitálií.

Cervicitída a endometritída, ktoré sú často komplikáciami genitálnych infekcií, môžu tiež spôsobiť svrbenie v pošve. Zvýšené množstvo exsudátu vyvolané zapálenou sliznicou krčka maternice alebo samotnou maternicou je dráždivé.

Kraouros vulva. Pri tomto ochorení sa svrbenie vyskytuje v blízkosti vchodu do pošvy, čo súvisí so zmenami v tele ženy súvisiacimi s vekom.

Patologický proces, ako je atrofia sliznice pošvy, môže byť tiež spojený s klimatickými zmenami.

Rakovina ženského reprodukčného systému - malígne a benígne procesy môžu spôsobiť svrbenie a pálenie vo vagíne. Je možné, že nepohodlie v intímnej oblasti je spojené s myómom, fibromom, cystou alebo polypom maternice, krčka maternice, vaječníkov.

Cukrovka môže spôsobiť svrbenie vo vaginálnej oblasti. (čítaj tiež: Príčiny, príznaky a príznaky diabetu)

Príčina svrbenia a pálenia sa niekedy stáva patológiou štítnej žľazy, ochorenia pečene a obličiek.

Častým a ťažkým stresom, duševnými chorobami, chorobami nervového systému, silným emocionálnym preťažením, depresívnymi poruchami atď. Môžu byť provokatéri svrbenia.

Svrbenie v run-up do pošvy môže spôsobiť červy a stydké vši.

Ochorenia krvi, ako napríklad: leukémia, lymfatanu, môže spôsobiť svrbenie.

Porušenie intímnej hygieny môže spôsobiť svrbenie v pošve. Okrem toho je nedostatočná aj nadmerná hygiena nebezpečná.

Mikrotrhliny, ktoré sa javia ako dôsledok zhoršenia fungovania slizníc, môžu byť výsledkom podvýživy. Je možné, že žena trpí svrbenie v pošve, príliš horlivý na diéty a trpí beriberi.

Svrbenie v pošve po užívaní antibiotík

Svrbenie, ku ktorému dochádza vo vagíne po užívaní antibiotík, môže byť spôsobené rozvojom bakteriálnej vaginózy. Príčiny tohto stavu sú vysvetlené celkom jednoducho.

Akékoľvek antibakteriálne činidlo je zamerané na inhibíciu rastu a reprodukcie bakteriálnej flóry. V dôsledku ich smrti zomrie zápalový proces. Avšak antibiotiká sú schopné zničiť nielen patogénne, ale aj prospešné baktérie, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele, vrátane vaginálnej sliznice.

Okrem toho vaginálnu mikroflóru reprezentujú aj huby. Sú tam vždy a normálne nemajú negatívny vplyv na blaho žien. Ich nadmerný rast je zadržiavaný užitočnými baktériami. Po ich smrti nič nebráni množeniu húb a na pozadí zníženej imunity sa ich počet začína zvyšovať. V dôsledku toho žena trpí kandidózou, ktorá vyvoláva silné svrbenie a pálenie.

Aby sa zabránilo rozvoju kandidózy, je potrebné od prvého dňa užívania antibakteriálnych liekov súčasne používať probiotiká a prebiotiká. Okrem toho, ich príjem nekončí po ukončení priebehu antibiotík, ale je predĺžený o ďalších 10 dní. Frekvencia užívania lieku, trvanie liečby, nahradenie antibakteriálneho lieku - všetky tieto otázky sú zodpovednosťou lekára.

Svrbenie v pošve po pohlavnom styku

Po pohlavnom styku by normálne nemali vzniknúť žiadne nepríjemné pocity.

Ak po intimite žena zažíva svrbenie a pálenie, môže to byť z niekoľkých dôvodov:

Žena trpí genitálnou alebo inou infekciou, ktorej symptómy sa po nadmernom trení zhoršujú.

Žena má alergickú reakciu na antikoncepciu. Alergie môžu byť spúšťané chemikáliami používanými na výrobu vaginálnych tabliet alebo na mazanie kondómu. Latex sa často lieči lubrikantmi a spermicídmi, ktoré môžu spôsobiť podráždenie a alergie.

Latexová intolerancia je ďalšou možnou príčinou svrbenia a pálenia vo vagíne po pohlavnom styku. Ak je taká individuálna vlastnosť tela, potom to môže byť zaznamenané po absolvovaní gynekologického vyšetrenia, ktoré sa vždy vykonáva s rukavicami.

Alergia na partnera spermií. Niekedy svrbenie a pálenie sa vyskytuje u žien, ktoré žijú intímny život len ​​s jedným partnerom. Navyše nepohodlie nastáva presne po nechránenom styku. Okrem pálenia a svrbenia sa alergia na semeno prejavuje aj začervenaním a opuchom vonkajších pohlavných orgánov. Ide o závažný problém, ktorého riešenie je v kompetencii lekára. Okrem fyzických ťažkostí spôsobuje psychické nepohodlie, pretože existujú podozrenia z nevernosti. Niekedy je príčinou alergickej reakcie na mužské spermie jeho potravinové preferencie alebo lieky.

Keď sa po určitom čase po nechránenom pochybnom pohlavnom styku objaví pocit pálenia a svrbenie, mali by ste sa poradiť s lekárom a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu na zistenie pohlavne prenosných infekcií.

Svrbenie v pošve po močení

Svrbenie v pošve po močení môže byť spôsobené rozvojom cystitídy. S touto chorobou sa zvyšujú záchodové cesty, čo je nepríjemný faktor. Okrem toho proces močenia spôsobuje nepohodlie.

Urethritis je ďalšia choroba, pri ktorej sa môže objaviť svrbenie a pálenie po procese vylučovania moču. Urethritis spôsobuje zápal sliznice močovej trubice.

Stojí za to vedieť, že akékoľvek ochorenie, ktoré môže spôsobiť suchosť sliznice pošvy, čo spôsobuje tvorbu mikrotrhlín, sprevádzané hojným vylučovaním, môže spôsobiť pálenie a svrbenie v pošve po močení. Faktom je, že moč má dráždivé vlastnosti a v rozpore s integritou kože a slizníc, tieto vlastnosti sa zlepšujú.

Svrbenie vagíny počas menštruácie

Počas menštruácie sa môže objaviť svrbenie a pálenie.

Ak sú všetky choroby vylúčené, svrbenie je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené jedným z nasledujúcich dôvodov:

Žena má alergickú reakciu na intímnu hygienu: na vankúšiky alebo tampony.

Počas menštruácie žena porušuje pravidlá osobnej hygieny, takže podložky musia byť vymenené každé štyri hodiny. Musíte sa umyť aspoň 3-krát denne pomocou nealkalického mydla.

Toto sú najčastejšie príčiny neinfekčnej povahy, ktoré môžu spôsobovať svrbenie v intímnej oblasti počas menštruácie.

Svrbenie v pošve bez výtoku a zápachu

Dôvody, ktoré môžu viesť k svrbeniu v pošve pri absencii výtoku a zápachu, môže byť niekoľko:

Condylomas a papillomas

Infekcia vírusom genitálneho herpesu,

Prolaps genitálií

Zmeny súvisiace s vekom spojené s hormonálnymi zmenami v tele ženy,

Nosenie syntetického spodného prádla

Prehriatie a prechladnutie rozkrokovej zóny,

Bežné ochorenia tela vrátane cukrovky, zlyhania obličiek, cholestázy atď.

Akékoľvek alergické reakcie organizmu,

Močové orgány, ktoré sa vyskytujú po traumatickej poruche,

Douching bez lekárskej pomoci,

Vystavenie chemikáliám

Svrbenie vagíny počas tehotenstva - čo to znamená?

Okrem toho, že svrbenie v pošve počas tehotenstva môže byť spôsobené všetkými rovnakými dôvodmi ako tehotná žena, existuje ďalší provokujúci faktor - to sú drastické zmeny v hormonálnom pozadí v tele. Výsledkom je, že imunitný systém je horšie, čo vedie k množeniu patogénnych baktérií.

Inkontinencia počas tehotenstva s nedostatkom hygieny môže tiež spôsobiť svrbenie. Niekedy ani samotná žena si nevšimne, že má inkontinenciu, pretože vyniká nedobrovoľne av zanedbateľných množstvách. Avšak aj takéto malé časti sú dostatočné na to, aby spôsobili určité nepohodlie vo vaginálnej oblasti.

Liečba svrbenia a pálenia v pošve

Aby sa zbavili svrbenia, je potrebné vylúčiť všetky možné vonkajšie faktory provokatérov. Medzi ne patria: intímne hygienické gély, pracie prostriedky, nekvalitné syntetické spodné prádlo, intervaginálne antikoncepcie atď. Niekedy samotné telo vyzve ženu, aby spôsobila nepohodlie. Ak nie je možné sa ich zbaviť, je potrebné vyhľadať radu špecialistu. Po prvé, mali by ste ísť na schôdzku s gynekológom.

Je dôležité, aby bol vyšetrený lekárom v prípade pochybného sexuálneho kontaktu, ktorý neskôr viedol k svrbeniu a páleniu v intímnej oblasti. Vykonaná diagnostika umožní vylúčiť prítomnosť genitálnych infekcií, ktoré sa často vyskytujú skryté. Liečba pohlavne prenosných chorôb je v kompetencii lekárov, nie je možné sa ich zbaviť samostatne.

Drozd, ktorý je okrem svrbenia sprevádzaný sekrétmi syrovej konzistencie, je ošetrený antimykotikami, vrátane Deflucan, Flucolnazole, atď. Okrem toho je potrebné podstúpiť cyklus imunostimulačnej terapie, aby sa zabránilo intímnemu životu. To môže byť tiež potrebné paralelne, aby sa zbavili črevnej dysbióze.

Ak sa svrbenie spúšťa atrofickými procesmi spôsobenými zmenami ženského tela súvisiacimi s vekom, najčastejšie sa predpisujú estrogénové prípravky. Hormonálna terapia je vybraná na základe individuálnych charakteristík priebehu ochorenia.

Pokiaľ ide o samopredpísané lieky a douching, takéto aktivity by sa nemali vykonávať. Mnohí lekári sú vo všeobecnosti kategoricky proti zdvojeniu, dokonca aj keď je zistená choroba. Okrem toho by ste ich nemali robiť bez príslušných odporúčaní.

Autor článku: Lapikova Valentina Vladimirovna | Gynekológ, špecialista na plodnosť

vzdelanie: Diplom „pôrodníctvo a gynekológia“ bol získaný na Ruskej štátnej lekárskej univerzite Federálnej agentúry pre zdravotnú starostlivosť a sociálny rozvoj (2010). V roku 2013 absolvovala postgraduálna škola v NIMU. Pirogov.

Pin
Send
Share
Send
Send