Hygiena

7 príčin krvácania počas tehotenstva

Pin
Send
Share
Send
Send


Krvácanie počas tehotenstva - znak, ktorý sa môže vyskytnúť bez ohľadu na obdobie embryogenézy a označuje zmeny, ku ktorým dochádza v tele ženy. Môže sa pozorovať pri spontánnom potrate, mimomaternicovom tehotenstve, Rh-konflikte, prevencii placenty a iných stavoch. Tento prejav je schopný vyvíjať sa na pozadí všeobecného blaha alebo je sprevádzaný bolestivými pocitmi v dolnej časti brucha, dolnej časti chrbta, krížovej kosti. Diagnóza krvácania počas tehotenstva sa vykonáva na základe údajov gynekologického vyšetrenia, ultrazvukového vyšetrenia pacienta a plodu. Ošetrenie tohto patologického znaku je určené jeho príčinou a je určené výlučne špecialistom.

Príčiny krvácania počas tehotenstva

Krvácanie počas tehotenstva sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek období embryogenézy, vyvíja sa tak na pozadí fyziologických zmien v tele ženy, ako aj v dôsledku vzniku špecifickej pôrodníckej patológie. V počiatočných štádiách polovice žien dochádza k miernej separácii krvi v dôsledku implantácie vajíčka do dutiny maternice. Takéto krvácanie počas tehotenstva je pacientom často považované za menštruačné, takže nehľadá lekársku pomoc, ktorá by v budúcnosti mohla sťažiť stanovenie trvania embryogenézy. Podobný príznak je možný aj pri nedostatočnej produkcii progesterónu v skorých štádiách gravidity.

Najčastejšou príčinou patologického krvácania počas tehotenstva v prvom trimestri je spontánny potrat. Tento príznak sa objavuje ako v prípade práve začatého, tak aj v prípade úplného potratu. Asi po 6 týždňoch po počatí dochádza k symptómu pri ektopickom pripojení vajíčka. Aj krvácanie počas tehotenstva môže hovoriť o Rh-konflikte, fetálnom úniku. Podobné prejavy sú charakteristické pre ženy, ktoré trpia kŕčovými žilami, ktoré kŕmia maternicu. V tomto prípade je krvácanie počas tehotenstva spôsobené zvýšeným prísunom krvi do tkanív.

Krvácanie počas druhého trimestra tehotenstva je oveľa menej časté, približne 5-10% všetkých prípadov tehotenstva. Príznak je spravidla spôsobený patologickými zmenami a vo väčšine prípadov indikuje spontánny neskorý potrat alebo ischemicko-cervikálnu insuficienciu. Niekedy dochádza k oddeľovaniu krvi z genitálneho traktu počas fetálnej smrti plodu. Krvácanie počas tehotenstva v treťom trimestri je tiež vždy hovorí o vývoji patológie gestácie. Najčastejšou príčinou je placenta previa. V tomto prípade embryonálny orgán úplne alebo čiastočne prekrýva hrdlo maternice a kvôli vysokému zaťaženiu dolného segmentu sa vyskytujú placentárne mikrobleaves, čo spôsobuje podobný príznak.

Menej často krvácanie počas tehotenstva v treťom trimestri je spôsobené predčasným uvoľnením normálne umiestnenej placenty. V tejto situácii hrozí vysoké ohrozenie života plodu. Nebezpečenstvo spočíva v skutočnosti, že sa najprv vyvinie vnútorné krvácanie počas tehotenstva alebo tvorby hematómu, a potom sa krv vyleje. Najviac zriedkavé, ale najnebezpečnejšie pre život matky a dieťaťa, príčinou vzniku tohto príznaku je prasknutie maternice. Takáto komplikácia je diagnostikovaná v prítomnosti jazvy na myometriu a preťažení tkanív, vyvolaných polyhydramnios, veľkým ovocím alebo viacerými plodmi. Mimoriadne zriedkavé krvácanie počas tehotenstva je dôsledkom integrity membrán alebo ciev pupočníkovej šnúry.

Tiež krvácanie počas tehotenstva môže byť vyvolané príčinami, ktoré sa prejavia kedykoľvek počas embryogenézy. Takéto príčiny zahŕňajú benígne neoplazmy - myómy, polypózne výrastky v krčku maternice a dutinu maternice. Krvácanie počas tehotenstva sa často vyskytuje u žien s cervikálnou eróziou. Niekedy sa vyskytne symptóm v dôsledku zvýšeného krvného obehu v panvových orgánoch. Riziko vzniku symptómu je prítomné aj počas násilných sexuálnych kontaktov, významnej fyzickej námahy a sprievodných kardiovaskulárnych ochorení spojených so oslabením endotelu.

Klasifikácia a príznaky krvácania počas tehotenstva

V závislosti od pôvodu krvácania možno rozlišovať dve skupiny:

 • Fyziologické krvácanie počas tehotenstva - vznikajú v dôsledku reštrukturalizácie tela, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život plodu alebo matky.
 • Patologické krvácanie počas tehotenstva - indikujú jeho abnormálny priebeh, môžu byť sprevádzané rizikom pre život a zdravie žien a detí, vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Klinické krvácanie počas tehotenstva závisí od príčiny tohto príznaku. Vylučovanie krvi z genitálneho traktu v skorých štádiách embryogenézy, vyvolané fyziologickými zmenami, prebieha na pozadí všeobecného blaha. Krvácanie počas tehotenstva, vyvinuté v dôsledku prítomnosti polypov, erózie, myómov vo väčšine prípadov tiež nespôsobuje poškodenie pohody. Zároveň dochádza k miernemu vylučovaniu biologickej tekutiny - len niekoľko kvapiek, symptóm je krátkodobý. Väčšie množstvo, podobné menštruačnému krvácaniu, bude počas tehotenstva spojené s nedostatkom progesterónu.

V prípade vzniku krvácania počas tehotenstva, spojeného s jej spontánnym prerušením, sa pacient obáva pretrvávajúcej alebo kŕčovej bolesti v oblasti lumbosakrálnej oblasti, brucha. Okrem toho sa môže vyskytnúť nevoľnosť, závraty, malátnosť, mierne zvýšenie telesnej teploty. Krvácanie počas tehotenstva v tomto prípade môže mať rôznu intenzitu, často v sekrétoch sú kúsky tkaniva. Pri ektopickom pripojení vajíčka, ako aj pri prasknutí maternice, hrozí vážne ohrozenie života ženy. V takejto situácii sa interné krvácanie pôvodne vyvíja počas tehotenstva a objavujú sa len vtedy patologické sekréty z vonkajšieho genitálneho traktu. V brušnej dutine sa objavuje ostrá bolesť vyžarujúca do análnej oblasti, bočné časti tela. Pri významnej strate krvi dochádza k šoku s hrozbou smrti.

Krvácanie počas tehotenstva v neskorších štádiách nie je vždy sprevádzané rozšíreným klinickým obrazom. V prípade placenty previa je to jediný symptóm, ktorý by mal u ženy vyvolať ostražitosť a stať sa dôvodom pre kontaktovanie pôrodníka-gynekológa. Pokiaľ ide o predčasné odlúčenie riadne pripojenej placenty, v tomto prípade sa krvácanie počas tehotenstva vyvíja na pozadí hypertonusu maternice, je tu bolesť brucha, zhoršenie celkového pocitu zdravia. Počas kardiomonitoringu plodu sa pozoruje porušenie srdcovej frekvencie a motorickej aktivity.

Diagnóza a liečba krvácania počas tehotenstva

Na zistenie príčiny krvácania počas tehotenstva sa vykonáva gynekologické vyšetrenie ženy. Pri zmenách fyziologického pôvodu sa nedajú zistiť žiadne abnormality. V prípade patologického krvácania počas tehotenstva sa pozoruje otvorenie krčka maternice na pozadí spontánneho potratu. Zvýšenie tónu myometria môže hovoriť o začiatku prerušenia placenty. Z laboratórnych diagnostických metód sa používa analýza na stanovenie koncentrácie hCG (ľudský choriový gonadotropín). Pri mimomaternicovom tehotenstve a krvácaní sa toto číslo zníži. Inštrumentálna diagnostika krvácania počas tehotenstva je vykonávať ultrazvuk. Pomocou tejto metódy je možné vyhodnotiť stav myometria a embrya, úroveň prietoku krvi v cievach, presnú lokalizáciu placenty a (prípadne) jeho počiatočné oddelenie. Pomocou CTG môže diagnostik urobiť záver o živote plodu.

Liečba krvácania počas tehotenstva závisí aj od príčiny symptómu. Ak sa nevyskytnú žiadne patologické zmeny alebo sa prejavia v dôsledku poškodenia polypu, nie je potrebná lekárska pomoc. V zriedkavých prípadoch lekár odporúča jeho odstránenie. Očakávaná taktika aplikovaná v prípade erózie krčka maternice. Jej kauterizácia sa vykonáva po pôrode. Krvácanie počas tehotenstva na pozadí hrozby potratu a placenta previa vyžaduje okamžitú hospitalizáciu v pôrodníckej nemocnici, po ktorej nasleduje lekárske ošetrenie. Na zníženie tonusu maternice sa používajú sedatívne prípravky, tokolytiká. Vedenie tehotenstva, pričom si vyžaduje starostlivé sledovanie špecialistom.

Krvácanie počas tehotenstva spôsobené ektopickým pripojením vajíčka, prasknutím jazvy alebo úplným spontánnym potratom si vyžaduje hospitalizáciu a chirurgickú liečbu. Po odstránení zvyšných tkanív plodu alebo pri núdzovom podaní je predpísaná antibiotická liečba. V tomto prípade sa zastavenie krvácania počas tehotenstva vykonáva rôznymi spôsobmi, v závislosti od jeho intenzity, často podviazaním maternicových artérií. V prípade predčasného uvoľnenia placenty je indikovaný pohotovostný cisársky rez.

Predpovedanie a prevencia krvácania počas tehotenstva

Krvácanie počas tehotenstva je zvyčajne sprevádzané priaznivou prognózou. Včasná lekárska starostlivosť môže zachrániť život plodu a ženy. Smrť je veľmi zriedkavá. Prevencia krvácania počas tehotenstva je včasná detekcia benígnych nádorov a ich liečba pred počatím. Aby sa zabránilo vzniku patologického príznaku, mali by ste sa zaregistrovať čo najskôr, vykonať všetky potrebné testy a okamžite kontaktovať akéhokoľvek pôrodníka v prípade porušenia. Prevencia krvácania počas tehotenstva má tiež zabrániť stresu, fyzickej námahe, násilnému sexu.

Krvácanie počas tehotenstva: či informovať lekára


Áno. Akékoľvek krvácanie počas tehotenstva sa musí okamžite oznámiť gynekológovi.


Akýkoľvek výtok z pošvy do 24 týždňov tehotenstva sa považuje za potenciálnu hrozbu potratu. Po 24 týždňoch sa to nazýva prenatálne krvácanie.

Osoby s negatívnym Rh faktorom sa musia poradiť s lekárom do 72 hodín po krvácaní, pretože existujú podozrenia, že sa krv dieťaťa môže miešať s vašou. Ak dôjde k zmiešaniu, organizmus matky môže začať produkovať protilátky proti pozitívnemu rhesus detskej krvi.

Pozitívny rhesus je oveľa bežnejší ako negatívny. Pri prvom tehotenstve nemá miešanie krvi žiadne následky, ale počas nasledujúcich tehotenstiev sa môže telo rozhodnúť, že je potrebné napadnúť neznáme látky protilátkami, ak má dieťa opäť pozitívny Rhesus.

Nasledujú najčastejšie príčiny krvácania počas tehotenstva. Nie všetky sú desivé a nebezpečné. Počas tehotenstva sa vyskytujú menšie kŕče a pocity v ťahu, čo je normálne. Ale ak krvácanie sprevádza silná bolesť a kŕče, okamžite vyhľadajte pomoc lekárov.

Krvácanie implantátu

V prípade implantačného krvácania, keď je oplodnené vajíčko pripojené na sliznicu maternice, môžu sa objaviť malé škvrny alebo pruhy krvi. To zvyčajne trvá len jeden deň alebo dva a vyskytuje sa počas obdobia implantácie alebo počas obdobia, kedy má začať menštruácia.

Niektoré ženy sa mylne domnievajú, že je to len malé obdobie a nechápu, že sú tehotné.

Krvácanie z prieniku

Niektoré ženy majú to, čo sa nazýva prielom alebo intermenštruačné krvácanie v období, keď mali byť menštruačné. Takéto sekréty sa teda objavujú v 4, 8 a 12 týždňoch. Často sú sprevádzané pocitmi, ktoré zvyčajne zažívate s menštruáciou, to znamená, bolesťami chrbta, kŕčmi, ťažkosťami v dolnej časti brucha, pocitom nadúvania a únavy.


Samozrejme, vzhľadom na to, že ste tehotná, Vaše obdobie sa nevyskytuje, hoci sa vám zdá, že by ste mali. Počas tehotenstva hormóny zabraňujú vylučovaniu, ale niekedy, keď hladina hormónov ešte nedosiahla svoj vrchol a nemôže zastaviť menštruáciu, dochádza k „prelomu“ - krvácaniu z prelomu.

To môže trvať až 3 mesiace a potom placenta preberá zodpovednosť za produkciu hormónov vaječníkov. Existujú ženy, ktoré majú v priebehu tehotenstva takmer vždy krvácanie a pod neustálym dohľadom lekárov voľne porodia zdravé deti.

Ohrozený potrat alebo potrat


Podľa výskumu jedna tretina všetkých tehotenstiev končí potratom (lekársky termín je spontánny potrat). Znie to desivo, ale nezúfajte, pretože tento počet zahŕňa potraty vo veľmi skorých štádiách, prvých 12 týždňov, keď žena nemusí ani pochopiť, že bola vôbec tehotná.

Tento typ potratu sa často vyskytuje v dôsledku poškodenia plodu, to znamená, že ženské telo odmieta životaschopný plod.

Ak ste prekročili značku na 14-16 týždňov, môžete sa upokojiť.

Najrozumnejší spôsob, ako sa zdržať oznamovania celého sveta o ich tehotenstve pred dosiahnutím dvojmesačného obdobia. Môžete, samozrejme, prasknúť emóciami a radosťou, ale v prípade potratu budete opäť dvakrát bolestivejší, ak chcete nahlásiť neúspešné tehotenstvo. Empatia je dôležitá, ale niekedy to môže len zhoršiť váš smútok z vašich zlomených snov o tom, že sú matkou.

Príznaky potratu sú krvácanie, kŕče, bolesť chrbta a bolesť brucha. Ženy často hovoria, že "necítia sa tehotné", keď nastane potrat alebo krvácanie. Hlavné príznaky tehotenstva zmiznú - nevoľnosť, citlivosť prsníkov a opuchnuté brucho.

Ak krvácate a cítite všetky vyššie uvedené skutočnosti, existuje riziko, že ste stratili dieťa. Ak máte krvácanie, ale nemáte pocit, že sa tehotenstvo zastavilo, je veľká šanca, že ide o hrozbu potratu, ale vo všeobecnosti je dieťa v poriadku.

K potratu môže dôjsť aj bez krvácania, ktoré sa často nazýva „vynechané potraty“, keď plod zomrie, ale vaše telo ho stále oneskoruje. Príznaky tehotenstva v tomto prípade zmiznú, ale zástava srdca plodu môže byť určená len ultrazvukom. Na odstránenie mŕtveho plodu môže byť potrebná kyreta.

Krvácanie po pohlavnom styku


Krvácanie po pohlavnom styku je jednou z najčastejších príčin krvácania počas tehotenstva. Je úplne neškodný a je spôsobený zvýšením krvného zásobenia a zmäkčením krčka maternice. Aj keď takéto krvácanie nie je vážnym problémom, mali by ste ho hlásiť svojmu lekárovi. Buďte pripravení na veľmi osobnú otázku, či ste nedávno mali sex.

To neznamená, že musíte prestať mať sex, ale možno budete musieť presvedčiť svojho partnera, že nepoškodzuje dieťa, že je spoľahlivo chránený v maternici, ktorá je oveľa vyššia ako vagína.

Mimomaternicové tehotenstvo


Mimomaternicové tehotenstvo nastane, keď je oplodnené vajíčko pripojené nie v maternici, ale vonku, zvyčajne vo vajíčkovodoch.

Na jednej strane sa môže vyskytnúť závažná bolesť v dolnej časti brucha alebo točivá bolesť, ako aj slabosť a nevoľnosť. Bolesť môže náhle zmiznúť, ak je trubica rozbitá, ale vráti sa o niekoľko hodín alebo dní a pocit bude ešte horší.

Táto situácia je dosť nebezpečná. Mimomaternicové tehotenstvo môže prasknúť vajíčkovodmi a spôsobiť vnútorné krvácanie, ktoré môže viesť k neplodnosti. Možno budete musieť odstrániť vajcovodu a ukončiť tehotenstvo, ale to neznamená, že budete mať problémy s počatím v budúcnosti, za predpokladu, že vaša druhá vaječník a vajcovody sú zdravé.

Ďalšia otázka, ktorú môžete počuť v ordinácii lekára je, či ste boli naskenovaní a ako sa nachádza placenta.

Bezbolestné vaginálne krvácanie môže byť dôsledkom abnormálneho umiestnenia placenty. Niekedy sa placenta nachádza veľmi nízko na stene maternice, a niekedy priamo nad krčku maternice. Toto sa nazýva placenta previa a vyskytuje sa približne u 0,5% gravidít.

Placenta previa nevyhnutne povedie ku krvácaniu v určitom okamihu tehotenstva - zvyčajne po 20 týždňoch. Existujú rôzne stupne závažnosti tohto stavu, ale všetky vyžadujú opakované ultrazvukové vyšetrenia na presnú diagnózu. Aby ste zabránili ohrozeniu dieťaťa, môže vám byť odporučené držať sa pokoja na lôžku, navrhnúť indukciu alebo cisársky rez, ak je placenta stále pripojená k krčku maternice.

Другой причиной кровотечения на более поздних сроках беременности является отслойка плаценты, когда плацента частично или полностью отделяется от стенки матки. Это происходит примерно в 1 из 200 беременностей. Симптомы включают в себя общие сильные боли и сильное кровотечение. Krvácanie môže byť viditeľné alebo skryté v maternici, ktorá bude tesná, tesná, tuhá na dotyk a veľmi bolestivá.

Ak fajčíte, máte vysoký krvný tlak, problémy s obličkami alebo preeklampsiu, máte vysoké riziko prerušenia placenty. Tento stav si vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu av závislosti od závažnosti krvácania vám môže byť predpísaný odpočinok, indukcia alebo cisársky rez.

Děložné myómy sú hmoty zhutnených svalov a vláknitého tkaniva, ktoré môže byť vo vnútri alebo mimo stien maternice. Môžu byť problematické aj bezproblémové počas tehotenstva - to závisí predovšetkým od umiestnenia myómov a od toho, či sa zvyšuje alebo nie.

Lekári o tom nevedia konsenzus, ale je známe, že hormóny produkované počas tehotenstva môžu zapríčiniť zníženie a zvýšenie myómov.

Myoma je najlepšie odstrániť pred tehotenstvom, pretože existuje možnosť, že to povedie k mimomaternicovému tehotenstvu, závažnému krvácaniu počas tehotenstva alebo potratu.

Mnohé ženy však porodia bez akýchkoľvek komplikácií. Ak máte myómy, je dôležité kontaktovať špecialistu, aby ste presne pochopili vašu situáciu a určili ďalšie kroky. Vyhnite sa self-lieky na internete, pretože otázka je vážna, a vy by ste nemali dôverovať tomu, aby zvážila pohovka odborníkov.

Čo ak mám krvácanie


Ak je obdobie tehotenstva dlhšie ako 20 týždňov, okamžite vyhľadajte lekára. Nepoužívajte tampony v žiadnom prípade, ak sa počas tehotenstva vyskytne krvácanie, vždy si vezmite tesnenie.

Ak je krvácanie menšie a nemáte žiadnu bolesť, poraďte sa so svojím lekárom alebo zdravotnou sestrou. Ak je krvácanie závažné (prietok alebo zrazeniny) a je sprevádzané abdominálnymi kŕčmi, bolesťou chrbta a bolesťou podobnou pocitom počas menštruácie, okamžite zavolajte sanitku.

Pochopiteľne, ste naštvaní, ale snažte sa zostať v pokoji a pamätajte, že krvácanie sa vyskytuje počas tehotenstva, to nie je anomália.

Krv patrí vám, nie dieťaťu, takže pokračovanie úplne zdravého tehotenstva a narodenia zdravého dieťaťa je možné a najpravdepodobnejšie. Nebuďte prekvapení, ak s takýmito sťažnosťami v skorých štádiách (do 12 týždňov) budete upozornení na to, aby ste len sledovali a čakali.

Čo robiť, ak dôjde k potratu

Ak zažívate potrat, žiaľ, tento proces nemôže zastaviť alebo zabrániť. Strata dieťaťa je vždy bolesť, frustrácia a depresia, ale najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je postarať sa o seba fyzicky a emocionálne. Nie ste vinní z toho, že ste stratili dieťa a nemôžete nič zmeniť, ale existujú veci, ktoré vám pomôžu cítiť sa pohodlnejšie fyzicky:

 1. Odpočinok
 2. Paracetamol / Panadein (liek na zmiernenie kŕčov počas menštruácie)
 3. Fľaša s teplou vodou alebo fľaša teplej vody na bruchu
 4. Podpora čaju a partnerov

Spolu so sekrétmi, rôznymi zhlukmi tkaniva môže vyjsť nevyvinutý plod, ale čoskoro sa zastaví krvácanie. Ak sa krv nezastaví, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Pamätajte si, že vo väčšine prípadov sa krvácanie na začiatku tehotenstva vyskytuje spontánne a potom tehotenstvo pokračuje zdravo a bez poškodenia.

Príčiny krvácania počas tehotenstva

Príčiny krvácania v skorom tehotenstve môžu byť hormonálne nedostatky (napríklad nedostatok niektorých hormónov) a mimomaternicové tehotenstvo a zápal krčka maternice. Môžu sa tiež objaviť v dôsledku implantácie embrya do krčka maternice. Mimochodom, v druhom prípade - žena sa cíti úplne normálne, výtok z nej - svetlo ružový odtieň.

Špinenie sa môže vyskytnúť aj po pohlavnom styku: ak dôjde k podráždeniu krčka maternice a vaginálnej sliznice. V tomto prípade by ste sa nemali báť: tento druh krvácania sa nebojí ani dieťaťa, ani mamičky.

Ale existuje viac závažných príčin krvácania. Sú veľmi nebezpečné pre mamu aj pre dieťa.

Po prvé, príčinou môže byť potrat. Škvrny sú najčastejšie sprevádzané kŕčovými bolesťami v dolnej časti brucha. Môžete zachrániť tehotenstvo, ak idete k lekárovi v čase, a najlepšie zo všetkého - kým hrozí potrat, choďte do nemocnice, aby ste boli pod neustálym lekárskym dohľadom. S hrozbou potratu odporúčame pokoj na lôžku, maximálny pokoj a absenciu stresu.

Po druhé, krvácanie môže tiež nastať v dôsledku vezikulárnej šmyku - stavu, kedy začína rast placentárneho tkaniva. Krvácanie v takýchto prípadoch je hojné, ale bezbolestné. V tomto prípade sa vykonáva zoškrabanie a hormonálny stav sa sleduje približne šesť mesiacov.

Ďalšou príčinou krvácania sú chromozomálne abnormality alebo iné defekty, ktoré sú, žiaľ, nekompatibilné so životom plodu. Tehotenstvo v každom prípade skončí spontánnym potratom. Po potrate by mala žena vždy konzultovať s lekárom, aby sa zabránilo vzniku post-hemoragického šoku. Zvyčajne sa v takýchto situáciách vykonáva diagnostická a terapeutická kyretáž maternice tak, že v nej nie sú žiadne zvyšky vajíčka, placenty alebo prasknuté cievy. Po - žena bude vyšetrená, aby sa zistila skutočná príčina potratu.

Krvácanie môže nastať, ak si žena nevšimne potrat. V tomto prípade, po odmietnutí vajíčka, po určitom čase začína krvácanie, spôsobené zvyškami embrya a jeho membrán v maternici. Lekár v takejto situácii by mal okamžite kontaktovať! Naliehavo urobí škrabanie.

Možné príčiny krvácania v neskorom tehotenstve

Ak je tehotenstvo nerovné, žena sa cíti dobre a podľa ultrazvuku, CTG a iného základného výskumu sa dieťa vyvíja podľa času, návštevy u lekára sa zvyčajne udržujú na nevyhnutnom minimálnom množstve.

Keď zostáva len niekoľko týždňov pred pôrodom, krvácanie, ktoré začína, je veľkým prekvapením. Čo je to - normálny predzvesť pôrodu alebo nebezpečného stavu, s ktorým je potrebné ponáhľať sa do nemocnice?

Otvorenie maternice a oddelenie hlienovej zátky môže byť skutočne sprevádzané sekrétmi s bohatou krvou. Ak k tomu dôjde 1-2 týždne pred PDR, znamená to, že pôrod začal a skončí narodením dlho očakávaného zdravého dieťaťa.

Môžu však existovať aj iné príčiny krvácania spojené s patológiou tehotenstva alebo budúcich chorôb matky.

Táto diagnóza je indikovaná, keď sa placenta nachádza v dolných segmentoch maternice. Jej prítomnosť v blízkosti vnútorného hrdla alebo na ňom je vážnou komplikáciou tehotenstva a je diagnostikovaná v raných štádiách.

Ale v ľahších situáciách, ak sa placenta vytvorila pod dnom maternice, ale vzdialenosť k vnútornému hltanu je 3 cm alebo viac, alarmujúce symptómy sa nemôžu pozorovať v skorších obdobiach.

Avšak do konca tehotenstva, keď je maternica maximálne natiahnutá a tlak plodu na cievy sa zvyšuje, môže sa objaviť krvácanie. Jeho zdroj určí lekára.

 • Predčasné prerušenie placenty

Aj keď placenta správne a správne vykonáva svoju funkciu počas tehotenstva, procesy predčasného starnutia, slabosť krvných ciev matky, veľký plod alebo viacpočetné tehotenstvo môže viesť k predčasnému odlúčeniu (oddelenie placenty alebo jej časti od steny maternice).

Je to nebezpečný stav sprevádzaný silným krvácaním. Prerušenie krvného zásobenia plodu je priamym ohrozením života dieťaťa. Existujú však lekárske techniky, ktoré umožňujú čiastočné uvoľnenie zastaviť krvácanie a priniesť tehotenstvo. Všetko závisí od umiestnenia placenty a stupňa odlúčenia.

Toto je zriedkavá komplikácia. Neschopnosť odolať rastúcemu tlaku plodu alebo vplyvom vonkajších faktorov, môže byť porušená integrita tkaniva maternice, ktorá je sprevádzaná prudkou bolesťou, krvácaním a ohrozuje život matky a plodu.

V závislosti od veľkosti lézie existuje „trhlina“ (na tele maternice alebo v dolnom segmente), „neúplná ruptúra“ alebo úplné oddelenie maternice od vaginálnych klenieb.

Príčinou tejto komplikácie môžu byť komorbidné endometriálne ochorenia, cicatricial zmeny po operáciách alebo cisársky rez, vonkajšie traumatické faktory.

Ruptúra ​​maternice vyžaduje neodkladný lekársky zásah.

Tlak (najmä v prítomnosti veľkého plodu) na tkanivo krčka maternice môže viesť ku krvácaniu na konci tehotenstva. Krvné cievy sú stlačené, krvné zásobenie tkaniva a jeho elasticita sú narušené, pričom počas tehotenstva sa tieto provokujúce faktory zvyšujú a výsledkom môže byť prasknutie tkaniva krčka maternice alebo vagíny.

Nie je to tak nebezpečné ako prasknutie tela maternice, ale vyžaduje si aj neodkladnú lekársku starostlivosť.

Fibroids musia byť diagnostikované vopred a lekár berie tento faktor do úvahy pri liečbe tehotenstva.

V závislosti od veľkosti a umiestnenia, myómy môžu byť prekážkou tehotenstva. niekedy môže byť hlavnou príčinou pretrvávajúceho krvácania počas tehotenstva.

Pre niektoré typy uzlín však degeneratívne zmeny, ktoré sa vyskytujú, znamenajú tvorbu dutín s hemoragickým obsahom. Keď sa taká bublina rozbije, krvavý obsah odíde. Ak sa zachová integrita plavidiel - tento jav nie je nebezpečný.

Erózia krčka maternice znamená, že sliznica je viac drobivá, cievy sú rozšírené a na tomto pozadí sa môžu objaviť rany alebo ulcerácie. A aj keď žena nemala podobnú diagnózu pred tehotenstvom, v procese nosenia dieťaťa pod vplyvom hormonálnych zmien a poklesu imunity, môže sa objaviť.

Zdrojom krvácania môže byť uvoľnená sliznica a rozšírené cievy, ktoré zažívajú tlak rastúcej maternice. Spravidla nie je hojný, ale je nebezpečný so sekundárnymi komplikáciami: infekciou, syndrómom bolesti alebo nepríjemnými pocitmi v genitáliách, ktoré môžu reflexívne ovplyvniť tón maternice.

Ako sa správať pri zistení krvácania?

Ak tehotná žena zistí krvácanie alebo sliznicu s krvou, je to dôvod, prečo ísť k lekárovi, bez ohľadu na trvanie tehotenstva. A nebezpečenstvo pre život plodu v neskorších obdobiach nemôže byť menšie ako na začiatku.

V čase čakania na pomoc je potrebné zabezpečiť pokoj ženy. Nemusí ísť do nemocnice, aby zbierala veci sama, pretože pohyby môžu aktivovať krvácanie.

Sú krvácania nebezpečné pre budúce dieťa?

Tehotenstvo sa blíži ku koncu, plod je úplne vytvorený, orgánové systémy začali fungovať. Niektoré matky sa domnievajú, že hrozba pre zdravie dieťaťa je preč.

Riziko však pretrváva. Je to oveľa menej ako na začiatku tehotenstva a dokonca aj po rýchlom predčasnom pôrode bude mať dieťa viac šancí na prežitie a zostať zdravý.

Nadmerné krvácanie môže tiež viesť k hemoragickému šoku, je to nebezpečné pre ženu a jej dieťa. Okrem toho, narušenie integrity tkanív ohrozuje sepsu, a to je tiež riziko pre život žien a detí.

Čo pomôže v nemocnici?

Lekár v nemocnici môže určiť príčinu a množstvo krvácania a taktika lekárskych opatrení bude závisieť od neho.

V niektorých patológiách je nutný neodkladný chirurgický zákrok, v iných bude možné zachrániť tehotenstvo a pripraviť detské pľúca na predčasný pôrod.

 • V závislosti od príčiny krvácania a lokalizácie patológie sa môžu použiť také techniky, ako je šitie, liečba liekmi (vitamíny, antispasmodiká atď.).
 • Prísny odpočinok vám umožňuje kontrolovať krvácanie a zabrániť opakovaniu.
 • S čiastočným oddelením placenty, najmä s jej nízkou lokalizáciou, takéto neočakávané opatrenie, ako je otvorenie membrán plodu, pomáha: hlava dieťaťa klesá a tlačí oddelený fragment placenty.

To vám umožňuje vyhrať dni na vykonanie potrebnej regeneračnej terapie pre matku a pripraviť dieťa na narodenie.

 • Lekárske zákroky sa môžu zastaviť a spôsobiť ťažké krvácanie.

V tomto prípade sa bezprostredne po zastavení straty krvi uskutočňuje liečba proti hemoragickému šoku (krvné transfúzie alebo krvné náhrady, protizápalové lieky, podávanie fyziologického roztoku).

V prípade, že krvácanie nie je možné zastaviť, alebo ak sú lézie veľké a nedávajú možnosť zachrániť tehotenstvo, vykonáva sa predčasný pôrod. To je zvyčajne cisársky rez, ale sú možné aj iné možnosti, v závislosti od stavu matky, polohy dieťaťa, stupňa dilatacie krčka maternice.

Dieťa, ktoré sa narodilo predčasne, bude vyšetrené neonatológmi a vyšetrené na jednotke intenzívnej starostlivosti pre deti, ak je to potrebné, odoslané do ošetrovateľstva.

Krvácanie v posledných týždňoch tehotenstva môže byť spôsobené viacerými faktormi. Po vyšetrení v nemocnici je možné presne určiť jej príčinu a stupeň ohrozenia zdravia ženy alebo jej nenarodeného dieťaťa.

V závislosti od situácie lekári nájdu príležitosť na záchranu tehotenstva alebo urgentné dodanie a dieťa bude umiestnené v oddelení predčasne narodených detí. Včasná návšteva u lekára zachráni život matky a novorodenca.

Rozdiel medzi nebezpečným krvácaním a nebezpecným krvácaním.

Všeobecne sa verí, že v počiatočných štádiách tehotenstva je krvácanie hrozbou potratu, ale v prvom trimestri je tzv. "Non-nebezpečný" špinenie. Existujú rôzne znaky, pomocou ktorých je možné posúdiť stupeň nebezpečenstva prepúšťania krvi počas tehotenstva:

 1. Termín gestacie. Až tri mesiace vaginálneho výtoku môžu byť nebezpečné symptómy aj fenomén sprevádzajúci normálne fyziologické procesy.
 2. Farba krvi. Krvné pruhy v hliene, jasnej krvi, hnedých zrazeninách, hnedastom alebo ružovkastom výtoku - to všetko ukazuje rôzne príčiny krvácania a rôzne stupne nebezpečenstva.
 3. Intenzita. Je potrebné určiť množstvo uniknutej krvi - to môže byť krvácanie aj nadmerné krvácanie. Aj do tohto kritéria patrí trvanie výboja - krv môže byť uvoľnená raz alebo trvať určitý čas.
 4. Prítomnosť bolesti. Ak je krvácanie sprevádzané bolesťou rôznej intenzity - s najväčšou pravdepodobnosťou je to znak vážneho problému.

Krvácanie v prvom trimestri

V 1 trimestri nekrvácanie maternice (sfarbenie) nepredstavuje nebezpečenstvo pre tehotné ženy. Môžu to byť maternica („falošná menštruácia“) a vaginálna, s mikrotraumami, podráždeniami atď.

"Falošná menštruácia" vyskytuje u malého počtu tehotných žien. Tam je hormonálne zlyhanie, a zrenie vajec nezastaví s nástupom tehotenstva. Najčastejšie sa to deje v dôsledku nízkych hladín progesterónu. V rovnakom rytme zároveň funguje niekoľko cyklov vaječníkov, dozrieva vajíčko a dochádza k ovulácii a vo svojom mesačnom cykle sa vajíčko spolu s malým množstvom krvi a hlienu z maternice odstraňuje. Počas "falošnej menštruácie", spravidla menej ako počas normálnej menštruácie.

Stáva sa, že kvôli nedostatku progesterónu dochádza k porušeniu implantácie vajíčka, čo je zase spojené s pomalším vývojom tehotenstva. Potom sa občas objaví malý výtok hnedej farby alebo malé množstvo krvi. na včas navštíviť lekára tehotenstvo môže byť zachránené úpravou liečiva na liečbu progesterónu.

Vaginálne krvácanie, Stáva sa, že počas tehotenstva z pošvy sa objaví krvný výtok spojený s fyziologickými vlastnosťami ženského tela. Najčastejšou príčinou je hojnosť krvných ciev v sliznici krčka maternice a hltanu maternice. Pod vplyvom fyzickej námahy alebo mechanického poškodenia (napríklad počas pohlavného styku) sú poškodené krehké kapiláry a uvoľňuje sa malé množstvo krvi. Data spotting úplne bezpečné, bezbolestné a krátke.

Krvácanie 1 trimester, čo predstavuje nebezpečenstvo

Patrí medzi ne krvácanie spôsobené mimomaternicovým tehotenstvom a potratom. V týchto prípadoch je výber krvi bohatý, sprevádzaný ostrými alebo kŕčovými bolesťami. V mimomaternicovom tehotenstve sa stav ženy rýchlo zhoršuje, čo má za následok okamžitú operáciu.

V prípade spontánneho potratu môže byť bolesť rôznej intenzity, vo výtoku sú hnedé zrazeniny. Konzultácia s lekárom je povinná, pretože kyretáž je často potrebná na odstránenie koagulovanej krvi, zvyškov funkčnej vrstvy sliznice maternice a zastavenie krvácania.

Krvácanie z druhého trimestra

Počas tohto obdobia sa krvácanie často nepozoruje a vyskytuje sa hlavne pri poraneniach brucha v dôsledku mŕtvice alebo pádu. V takýchto situáciách nutná konzultácia s lekárom, dokonca aj pri absencii viditeľných sekrétov. Odtok krvi môže nastať v dutine maternice, v sublaberálnom priestore alebo v dutine brušnej. Для избежания серьезных последствий необходимо оценить состояние и степень тяжести.

Кровотечения в третьем триместре

Od 28. týždňa tehotenstva je akýkoľvek odtok krvi dôvodom na okamžitú liečbu na predporodnej klinike. Najčastejšou príčinou krvácania tohto obdobia je placenta previa alebo jej predčasné odlúčenie.

na placenta previa alebo jeho nízka poloha môže spôsobiť krvácanie v dôsledku prasknutia ciev. Tento stav spravidla nie je sprevádzaný bolesťou, ale závažným krvácaním, zdravím tehotnej ženy

zhoršuje sa a bez nevyhnutnej pomoci môžu byť následky pre ženu a plod veľmi závažné.

Predčasné odlupovanie placenty - najnebezpečnejšia komplikácia počas tehotenstva. Je sprevádzaná silnou bolesťou a silným vnútromaternicovým krvácaním. Zdravotný stav tehotnej ženy sa rýchlo zhoršuje, koža bledne a pulz sa zrýchľuje, krvný tlak klesá. V tomto prípade je nutný neodkladný chirurgický zákrok - cisársky rez.

Čo robiť, keď krvácanie z maternice počas tehotenstva

V prvom rade - nutne navštíviť lekára. Ak je stav ohrozujúci, potom sa v nemocnici vykoná ďalšia liečba. Počas predliečebného obdobia je hlavným odporúčaním kompletný odpočinok, poloha tehotnej ženy leží na ľavej strane a najlepšie na bruchu.

Pri krvácaní, ktoré nie je nebezpečné, sa liečba vykonáva v závislosti od ich príčin. Všeobecne lekári predpisujú etamzilat alebo Dicynone zastaviť krvácanie z maternice, progesterón pre normalizáciu hormonálnej rovnováhy a symptomatickú liečbu krvácania, ktorá nesúvisí s tehotenstvom.

Príčiny skorej patológie - až 15 týždňov

Niekedy sa objaví malý škvrnitý hnedý alebo tmavý výtok na začiatku tehotenstva, 2 týždne. Niektoré ženy ich môžu omylom vnímať ako začiatok menštruácie. V skutočnosti je to výsledok pripojenia vajíčka k stene maternice. Krvácanie implantátu sa môže objaviť o niečo neskôr, dokonca aj v týždni 5. Nie je to nebezpečné a nespôsobuje nepríjemné pocity.

Na začiatku tehotenstva je možné krvácanie po pohlavnom styku. Ak je to zanedbateľné, nemali by ste sa báť. Ak sa však stanú pravidelnými a budú sprevádzané ďalšími negatívnymi pocitmi, hrozí im potrat.

Zvážte hlavné príčiny krvácania počas tehotenstva:

 1. Potrat. Spontánne potraty v období do 28 týždňov. Vyskytuje sa z rôznych dôvodov. Patrí medzi ne patológia pohlavných orgánov, endokrinné a infekčné ochorenia, genetické abnormality plodu, stres, nadmerné cvičenie alebo zranenie. Riziko potratu je veľmi vysoké, keď sa krvácanie objaví v 8. týždni tehotenstva.
 2. Mimomaternicové tehotenstvo. Vyskytuje sa ako dôsledok upchatia trubíc, keď oplodnené vajíčko nemôže preniknúť do maternice na ďalší vývoj. Krvácanie sa v tomto prípade často vyskytuje v šiestich týždňoch gestačného obdobia, kedy sa vajcovod už nemôže natiahnuť. Je to mimoriadne nebezpečná podmienka pre ženu, ktorá potrebuje okamžitú operáciu.
 3. Blednutie tehotenstva. Zvyčajne sa vyskytuje v počiatočných štádiách. Pri vynechaní potratu je krvácanie slabé, sprevádzané menšou bolesťou v spodnej časti brucha. Od ženy sa vyžaduje, aby bola hospitalizovaná pre kyretáž maternice a odstránenie vajíčka.
 4. Bubnová šmykľavka. Pri tejto patológii je krvácanie sprevádzané vyprázdňovaním malých bublín. Ukazuje vákuové odsávanie a niekedy aj odstránenie maternice.
 5. Erózia krčka maternice, myómy, polypy. Tieto nádory v orgánovej dutine nie sú priamo spojené s tehotenstvom, ale môžu spôsobiť krvácanie po 3-4 týždňoch a neskôr.
 6. Infekčné ochorenia. Môžu nielen spôsobiť závažné krvácanie, ale aj poškodiť vývoj plodu. Preto takéto ochorenia vyžadujú okamžitú liečbu.
 7. Nedostatočné hladiny progesterónu.
 8. Rakovina krčka maternice.

Niektoré postupy, napríklad odber vzoriek pupočníkovej krvi (kordocentéza) alebo štúdium plodovej vody (amniocentéza), môžu vyvolať malé výtoky zmiešané s krvou.

S potratmi dochádza k kontrakciám maternice, ktoré sa snažia zbaviť plodu. Jedným z príznakov je výtok s zrazeninami a niekedy spolu s fragmentmi tkaniva vajíčka. Ak by sa tehotenstvo nedalo zachovať a došlo k spontánnemu potratu, kyretáž dutiny maternice bude povinná, pretože aj malé zvyšky vajíčka môžu spôsobiť infekčný proces a iné komplikácie. Prítomnosť zrazenín môže tiež signalizovať zmeškaný potrat.

 • V 10. týždni sa môže vyskytnúť patologický stav pri poruchách zrážania krvi.
 • V 11. týždni je riziko potratu znížené, ale to neznamená, že by sa krvácanie nemalo vyžarovať. Môžu sa objaviť po násilnom pohlavnom styku, fyzickom poranení alebo ťažkom prehriatí, napríklad po návšteve sauny.
 • Po 13-15 týždňoch sa žene odporúča, aby podstúpila testy na zistenie možných malformácií plodu. Takéto analýzy zabránia komplikáciám v druhej polovici tehotenstva.

Vplyv ultrazvukového výskumu

Neoddeliteľnou súčasťou povinného vyšetrenia je dnes ultrazvukové vyšetrenie. Niektoré tehotné matky sa obávajú, že postup môže dieťaťu ublížiť. Často môžete počuť, že po ultrazvuku má žena krvácanie.

Pridelené dávky v tomto prípade sú zanedbateľné, trvajú najviac dva dni a nepoškodzujú ani matku ani nenarodené dieťa. Môžu spôsobiť hypersenzitivitu vnútorných pohlavných orgánov alebo akumuláciu krvi.

Krvácanie v druhej polovici tehotenstva

Ak je krvácanie v prvej polovici tehotenstva spojené s hrozbou spontánneho potratu, v neskorých obdobiach je najčastejšie spojené s patológiou placenty.

 • Placenta previa

Vyskytuje sa u 2-5% tehotných žien, keď sa placenta nenachádza správne. Prideliť plnú a čiastočnú prezentáciu. V prvom prípade sa pozoruje šarlatové krvácanie bez bolesti. V prípade čiastočnej prezentácie sa ukazuje, že otvor membrány plodu opravuje stav.

Táto patológia je nebezpečná pre nastávajúcu matku, pretože môže spôsobiť hemoragický šok. Negatívne ovplyvňuje aj stav nenarodeného dieťaťa a zvyšuje riziko vzniku predčasného pôrodu.

 • Predčasné uvoľnenie placenty

Vždy sprevádzané krvácaním. Neskorá toxémia, viacpočetný plod alebo veľký plod, srdcové chyby, fyzická trauma (pád), malformácie maternice môžu spôsobiť uvoľnenie placenty. U žien sa objavuje silná bolesť v spodnej časti brucha, ktorá zvyšuje tón maternice. Hypoxia sa vyskytuje u plodu v dôsledku nedostatočnej produkcie kyslíka a ďalších prvkov užitočných pre vývoj.

Krv je jasná šarlátová, silná bolesť v bruchu indikuje nadmerné preťahovanie a stenčenie stien maternice, deštrukciu svalovej vrstvy. Vyskytuje sa, keď vezikulárny drift alebo v prítomnosti jaziev na maternici, zostávajúce po predchádzajúcom cisársky rez. Lekári neodporúčajú otehotnieť po cisárskom reze aspoň dva roky.

 • Krvácanie z ciev plodu

Vzácna patológia, ktorá sa vyskytuje nie viac ako jeden prípad na 1000 rodov. Príčinou môže byť poškodenie pupočníkovej šnúry alebo ciev fetálnej membrány.

Krvácanie v druhej polovici tehotenstva je nebezpečné, pretože môže vyvolať hemoragický šok u matky, predčasný pôrod, narodenie dieťaťa s vývojovými patológiami.

Eliminácia krvácania

Čo robiť, ak je tehotenstvo sprevádzané závažným alebo slabým krvácaním? Po prvé, žena by mala byť pokojná a nie panická. Nie vo všetkých prípadoch takéto porušenie vedie k smrti plodu.

Je možné udržať tehotenstvo pri krvácaní?

Samozrejme, áno, podlieha včasnej registrácii na pôrodnej klinike a okamžitej liečbe lekárskej pomoci. Aj keď je výtok nevýznamný a všeobecný zdravotný stav je dobrý, je potrebné sa čo najskôr poradiť s lekárom.

Ak chcete zistiť, ako zastaviť krvácanie, musíte určiť príčinu jeho výskytu. Za týmto účelom je žena poslaná, aby urobila testy a podstúpila nasledujúce diagnostické postupy:

 • vyšetrenia moču a krvi
 • krvný test na HIV a syfilis,
 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • krvný test na hCG,
 • výskum šmuhy na flóre z pošvy.

Ak je podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo, vykoná sa diagnostická laparoskopia.

Hlavnou úlohou liečby v skorých štádiách gravidity je zastaviť krvácanie a zabrániť potratu.

Liečba zahŕňa vymenovanie:

 • hemostatické lieky - Dicionon,
 • antispazmodikum, znižujúce tón maternice - No-shpa,
 • hormonálne lieky, ktoré poskytujú hladinu progesterónu potrebného na zachovanie tehotenstva - Duphaston, Utrogestan,
 • sedatíva (maternice, valeriány);
 • Vitamínová terapia - Magne B6, vitamín E, kyselina listová.

Pri vynechaní potratu sa zobrazí povinná liečba. Po zákroku je predpísaná hormonálna terapia a lieky zamerané na obnovenie funkcie obehového systému. Ak sa zistí, že žena má negatívny Rh faktor, po kyretáži sa jej podáva anti-Rh imunoglobulín, aby sa zabránilo Rh-konfliktu.

Liečba mimomaternicového tehotenstva - iba operatívna. Počas chirurgického zákroku sa oplodnené vajíčko fixované v skúmavke alebo samotnej vajíčkovode odstráni.

Po prvých úspešných výsledkoch liečby, keď je možné udržať tehotenstvo, sa u ženy prejaví úplný odpočinok. V niektorých prípadoch sa odporúča dodržať pokoj na lôžku. Intímny život s hrozbou potratu by mal byť úplne ukončený. Všetky predpísané lieky sa musia užívať po dlhú dobu, a to aj pri absencii krvácania a uspokojivej pohody. Presné dávkovanie a trvanie prijatia určuje ošetrujúci lekár.

Terapeutické opatrenia v placente previa závisia od intenzity výtoku. Ak sú hojné, predpíšte okamžitý cisársky rez, dokonca aj pri predčasnom narodení plodu. V budúcnosti žena prechádza liečbou zameranou na obnovenie straty krvi.

So skromným výtokom obmedzeným na otvorenie močového mechúra plodu. Ak však toto opatrenie nie je účinné a výtok sa nezastaví, indikuje sa aj cisársky rez.

Krvácanie spôsobené placentárnym oddelením je ťažšie diagnostikovať, pretože pri tejto patológii sa pozoruje vnútorné krvácanie v kombinácii s externým krvácaním. V 25% prípadov neexistuje žiadne externé absolutórium. Na zastavenie krvi sa cisárskym rezom vykoná ďalšia liečba na kompenzáciu straty krvi.

Môže Clexane spôsobiť krvácanie počas tehotenstva?

Tento liek sa používa na liečbu trombózy, angíny, zlyhania obličiek. Recenzia o tom môže byť kontroverzná. Užívanie lieku Clexane totiž zvyšuje riziko potratu, preto je jeho používanie povolené len pod prísnym lekárskym dohľadom.

Okrem zvýšenia sekrécie, liek môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako sú hemoroidy a miestne alergie. Je predpísaný v prípadoch, keď účinnosť jeho použitia preváži možné riziká.

Clexane je kontraindikovaný v: t

 • spontánny potrat,
 • diabetes mellitus
 • niektoré ochorenia horných dýchacích ciest,
 • tuberkulóza.

Aplikácia Duphaston

Liek sa predpisuje na doplnenie progesterónu. Je to hormón potrebný na úspešné tehotenstvo. Pri krvácaní počas tehotenstva predpísaný v prvom trimestri.

Výpočet dávky sa vykonáva individuálne, s prihliadnutím na hormonálne poruchy pacienta, povahu výtoku a celkový zdravotný stav pacienta. Najtypickejšia dávka je 40 mg jednej dávky lieku a ďalší príjem 10 mg trikrát denne.

Vstup Duphaston produkujú až do úplného zastavenia príznakov ohrozeného potratu. V budúcnosti je možné zmeniť dávkovanie, aby sa zachoval normálny priebeh prenášania dieťaťa.

Ako väčšina liekov, môže Duphaston spôsobiť vedľajšie účinky. Môže to byť zápal v obličkách, zápcha, hemoroidy. V niektorých prípadoch môžu nastať negatívne reakcie z pečene (príznaky žltačky). Pri takýchto vedľajších účinkoch sa liek zruší. Môže byť nahradená inými drogami, napríklad Utrozhestanom. Duphaston nemá negatívny vplyv na vývoj plodu.

Samoliečba doma s neoverenou tradičnou liečbou je neprijateľná! Predpisovať hemostatické lieky a iné lieky môže len ošetrujúci lekár!

prevencia

Každá tehotná žena by mala starostlivo sledovať svoj zdravotný stav. Zvlášť pozorní by mali byť budúce matky, ktoré sú v tzv. Rizikových skupinách.

Medzi preventívnymi opatreniami, ktorých cieľom je vyhnúť sa abnormálnemu prepusteniu počas narodenia dieťaťa, možno zdôrazniť nasledovné:

 1. Maximálne obmedzenie fyzickej aktivity a emocionálneho stresu.
 2. Vyhnite sa cyklistike, vzpieraniu, rýchlemu behu, silovým športom, chôdzi po schodoch.
 3. V prítomnosti niektorých ukazovateľov minimalizovať av niektorých prípadoch úplne eliminovať sexuálny život.
 4. Nepoužívajte tampóny a nevypierajte, čo môže vyvolať zvýšené vylučovanie.
 5. Vypite dostatočné množstvo tekutiny (najmenej 8-10 pohárov denne).

Dôležitými podmienkami prevencie sú prevencia potratov, náležitá ochrana, liečba gynekologických ochorení pred počatím dieťaťa a narodenie detí mladších ako 35 rokov.

Krvácanie na začiatku tehotenstva, rovnako ako v treťom trimestri, je úplne liečiteľné. Splnenie všetkých predpisov ošetrujúceho lekára umožní žene vyhnúť sa negatívnym následkom a porodiť zdravé, silné dieťa.

Fyziológia amenorey počas tehotenstva

Po oplodnení dochádza k významnému preskupeniu hormonálneho pozadia. Aktivita syntézy pohlavných hormónov je posunutá smerom k produkcii progesterónu. Po prvé, v prvom trimestri, je produkovaný corpus luteum tehotenstva vo vaječníku. Potom táto funkcia preberá placentu.

Zvýšenie hladiny progesterónu neumožňuje ovariálne folikuly produkovať nové vajcia, inhibuje proliferáciu endometria. Vďaka tomu sa menštruácia zastaví a oplodnené vajíčko dostane možnosť pevne sa fixovať v maternici a pokračovať vo svojom vývoji.

Strata krvi pôrodom

Ak žena "v pozícii" začne uvoľňovať krv z vonkajších pohlavných orgánov, hovoríme o pôrodníckom krvácaní. Čokoľvek ich spôsobilo.

Bežne prebieha tehotenstvo takmer vždy bez krvi až do narodenia.

Klasifikácia podmienok, keď sa krv zistí počas tehotenstva, je založená na hlavnom kritériu - dátume výskytu. rozlišujú:

 1. Krvácanie v skorých štádiách.
 2. Krvácanie v neskorom tehotenstve.
 3. Počas pôrodu.
 4. V počiatočnom období po pôrode.
 5. V neskorom popôrodnom období.

Zvážte podrobnejšie krvácanie v skorom a neskorom tehotenstve. Budú sa navzájom líšiť v príčinách, objeme a nebezpečenstve pre plod. V niektorých prípadoch môže predstavovať bezprostredné ohrozenie života matky.

Prvá polovica

V počiatočných štádiách, najmä v prvom trimestri, sa interakcia materského organizmu a plodu len zlepšuje. Navyše, embryo musí prejsť niekoľkými kritickými obdobiami, ktoré často vedú k zlyhaniu tehotenstva.

Preto potrat vedie medzi príčinami krvácania v prvom trimestri. Nasledujúci zoznam faktorov vyvolávajúcich stratu krvi vyzerá takto:

 • Mimomaternicové tehotenstvo.
 • Trofoblastické ochorenie (tvorba pľuzgierikov).
 • Cervikálne tehotenstvo.
 • Krvácanie z kŕčových žíl vulvy.
 • Benígne (polypy) a malígne novotvary krčka maternice.

Ako vidíte, niektoré z príčin priamo súvisia s patológiou gestácie, iné sú mierne odlišné.

Spontánne potraty

V približne 25% všetkých koncepcií embryo netoleruje štádium diferenciácie. Táto fáza ukladania všetkých orgánov a systémov plodu. Chyby sa často vyskytujú počas tohto kritického obdobia, čo vedie k strate životaschopnosti embrya.

Niekedy sa to stane v čase medzi mesiacmi. Potom môže byť potrat zamenený s predpismi, ktoré prichádzajú s miernym oneskorením a vyzerajú hojnejšie ako obvykle. Kloty sa môžu odchýliť.

Potrat môže byť neúplný a potom mŕtve tkanivá, krvné zrazeniny zostanú v maternici. Ak aspoň malý fragment nevyšiel, potom sa maternica nedokáže vrátiť na svoj predchádzajúci objem. Krvácanie môže byť v prírode hojné (hojné), priamo ohrozuje život ženy.

Bubnová šmykľavka

Zjednodušene, toto ochorenie prejavuje patológiu placenty, ktorá sa výrazne zvyšuje, ale stáva sa viac voľná. V tomto prípade je krvácanie počas tehotenstva sprevádzané potratovou klinikou. Zrazeniny sa odlišujú od vonkajšieho genitálneho traktu. Krv je tmavá. Môžu sa objaviť choriové klky, pripomínajúce bubliny.

Трофобластичекая болезнь требует квалифицированного медицинского вмешательства. Embryo, ak by bolo, zomrie na samom začiatku ochorenia.

Cervikálne tehotenstvo

Jednou z možností ektopickej väzby vajíčka. Cervix nemá potrebnú pružnosť a nemôže sa natiahnuť. Jeho sliznica je veľmi tenká, submukózna vrstva je bohatá na cievy s arteriálnou krvou.

Ak nie je včas diagnostikovaná, môže spôsobiť veľmi vážny stav. Krv prúdi hojne, šarlátový.

V najskorších termínoch môže krvácanie pokračovať bezbolestne: cievy krčka maternice sú zničené pod vplyvom rastu choriových klkov a nie pretiahnutím.

Varikózna choroba varu

Jedným z mála prípadov, keď krvácanie počas tehotenstva nepredstavuje priamu hrozbu pre plod. Zmenené žily a uzly môžu krvácať. Profitácia je priemerná, krv je tmavá, venózna. Môžu sa nájsť zrazeniny.

Spôsobenie takejto komplikácie je schopné pohlavného styku. Riziko sa zvyšuje do konca prvého trimestra, dosahuje maximálne o tretinu. Spontánny nástup je netypický.

novotvary

Krčné polypy môžu krvácať v dôsledku ich uvoľnenia. Najmenší vplyv na ich povrch spôsobuje kapilárne krvácanie. Vizuálne je to definované ako rozmazanie.

Prítomnosť malígneho nádoru môže mať podobnú kliniku, takže by mal byť diagnózou hnedý výtok.

Druhá polovica

Ak počas prvých 12 týždňov je krvácanie počas tehotenstva primárne nebezpečné pre plod, neskôr sa riziko pre matku výrazne zvýši. V druhom a treťom trimestri najčastejšie dve straty spôsobujú stratu krvi:

 • Placenta previa (úplná alebo neúplná).
 • Predčasné uvoľnenie normálne umiestnenej placenty (PONRP).

Tieto stavy sú najčastejšou príčinou úmrtnosti matiek.

Placenta previa

Zvyčajne sa vyskytuje po 28 týždňoch alebo s nástupom pôrodu. V tejto patológii je obsiahnutý náhly nástup. Existuje veľké množstvo červenej krvi na pozadí úplnej absencie bolesti. Hlavné príčiny:

 • Oddelenie placenty od spodného segmentu steny maternice.
 • Zvýšený vnútromaternicový tlak.
 • Otvorenie vnútorného os, ak by bolo zakryté fragmentom placenty.

V niektorých prípadoch je opakovaná povaha zaznamenaná malými dávkami krvi vo forme kvapiek. Táto možnosť spôsobuje anemizáciu žien, chronickú placentárnu insuficienciu.

Jedným z komplikujúcich momentov je hustý rast villi do svalovej vrstvy maternice. Potom plodová voda môže vstúpiť do krvného obehu matky a spôsobiť embolizáciu (druh trombózy krvných ciev). Toto je mimoriadne nebezpečný, resuscitačný stav.

Neúplná prezentácia sa dá ľahko zistiť na ultrazvuku, takže nemôžete zanedbať načasovanie vyšetrení na predporodnej klinike.

Predčasné oddelenie

Niekedy sa môžete stretnúť s iným termínom: uteroplacentálna apoplexia. Ide o závažnú komplikáciu, ktorá sa môže vyvinúť v dôsledku mnohých faktorov:

 • Dekompenzácia hypertenzie.
 • Exacerbácia pyelonefritídy.
 • Preeklampsia (závažná gestaza druhej polovice tehotenstva).
 • Chronický zápal endometria.
 • Rhesus konflikt.

Toto sú hlavné dôvody, prečo začína silná strata krvi, ktorá môže spôsobiť predčasnú smrť plodu a nebezpečnú anémiu u matky.

V závislosti od závažnosti stavu existujú dva stupne PONRP:

 1. Jednoduchá. Chýbajú krvácania.
 2. Ťažký. Spravidla sprevádzané stratou krvi.

Je dôležité vedieť, že vonkajšie krvácanie môže sprevádzať PONRP alebo môže byť v oboch prípadoch neprítomné.

Ak je krv stále preč, potom majú krvácanie rôznu intenzitu (od kvapiek po prúd), sú tu tmavé, voľné zrazeniny. To všetko je v pozadí bolesti, exacerbácie kliniky provokatívneho faktora.

Ak sa počas tehotenstva objavia krvácanie, okamžite vyhľadajte lekára. Pomoc poskytovaná včas môže zachrániť matku aj plod. Neskoré liečenie často vedie k odstráneniu maternice.

Možné komplikácie

Keď sa objavili hnedé škvrny alebo krv v tehotnej žene odišla, nie je možné s tým žartovať. Je dokonca zmysluplné zavolať sanitku, ak sa to stalo počas pracovnej doby.

Terapia je primárne zameraná na prevenciu a nápravu nebezpečných komplikácií. Patrí medzi ne:

 • Akútna a chronická anémia (anémia).
 • Placentárna nedostatočnosť.
 • Syndróm diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (DIC).
 • Namáčanie stien maternice krvou (imbibícia).
 • Infekčné procesy.

Ktorýkoľvek z týchto stavov môže spôsobiť smrť plodu, stratu plodnosti matkou. Masívna strata krvi predstavuje skutočnú hrozbu pre život ženy.

Lekárske udalosti

Dôsledky potratu a neúplného potratu možno odstrániť len zoškrabaním. Potom maternica nadobúda schopnosť uzavrieť zmluvu, a tak sa krv zastaví. Keď krčka maternice vyžaduje podviazanie maternicových tepien, a až potom - kyretáž. Krk je zachovaný.

Laparoskopické techniky umožňujú zastavenie straty krvi počas tehotenstva v tubeloch. Kŕčové uzliny sú jednoducho zasunuté, ale slúžia ako indikácia pre operatívny pôrod (cisársky rez).

Polypy sa odstraňujú na diaľku laserom. Rakovinové procesy v prvom a druhom trimestri - indikácia pre extirpáciu maternice. V tretej sa najprv vykoná cisársky rez.

Placenta previa sa môže pokúsiť kontrolovať pomocou liekov. Dokonca aj keď je operácia potrebná, vykonajú sa intervencie na šetrenie orgánov.

V kontexte PWPP, v závislosti od stupňa a dôvodov, ktoré ho spôsobili, môže byť potrebný neodkladný chirurgický zákrok, ktorého včasnosť ovplyvňuje aspoň dva životy.

Menštruačný cyklus

V reprodukčnom (plodnom) veku je príznakom, že puberta prešla bez narušenia, menštruačný cyklus s nasledujúcimi charakteristikami:

 • trvanie krvácania v priemere od troch do siedmich dní, t
 • interval medzi krvácaniami od dvadsiatich troch do tridsiatich troch dní,
 • strata krvi nie je spravidla viac ako 150-200 ml menštruačnej krvi.

Ak aspoň jedno označenie nezodpovedá priemeru, poraďte sa s lekárom. Možno prítomnosť individuálnych znakov vývoja ženského tela alebo choroby.

Normálne je cyklus regulovaný hormónmi hypotalamu a hypofýzy, nadobličiek, vaječníkov a maternice. Zlyhanie akéhokoľvek spojenia v tomto harmonickom systéme nevyhnutne vedie k problémom, najprv menštruačnému cyklu, potom plodnej funkcii a neskôr sú všeobecne možné zdravotné problémy.

Preto každá žena s nástupom puberty a pravidelnou menštruáciou by mala, aj keď nie sú žiadne sťažnosti, navštíviť gynekológa aspoň raz za šesť mesiacov na rutinné vyšetrenie. Je to potrebné na to, aby bolo možné pozorovať alebo venovať pozornosť možným problémom zdravia žien a zabrániť vážnym následkom.

Menštruačné poruchy

Začnime s trvaním krvácania. Priemerná dĺžka vypúšťania by nemala presiahnuť sedem dní. V opačnom prípade by ste mali hovoriť o hypermenorrhea alebo dokonca menorágia - krvácanie z maternice. Tieto príznaky by mali byť okamžite hlásené gynekológovi. Predĺžená strata krvi môže byť známkou závažných hormonálnych porúch, nádorov maternice alebo centrálneho nervového systému. Kombinácia s veľkým množstvom vylučovanej krvi môže viesť k vážnym následkom: anémia, asténia, deplécia tela.

Príliš krátka doba (menej ako dvadsaťdva dní) medzi krvácaním sa nazýva polymenorea. V tomto prípade je telo tiež vystavené stresu, strate krvi, prevyšujúcej fyziologicky rozumnú rýchlosť, ktorá môže tiež nepriaznivo ovplyvniť nielen reprodukčné, ale aj celkové zdravie ženy. V kombinácii s dlhou, bohatou stratou krvi vedú krátke intervaly medzi nimi dostatočne rýchlo na anémiu, poruchy pôrodnosti a reprodukčné funkcie. Žena nemôže mať normálny sexuálny život, preto ani tehotenstvo nebude fungovať.

Druhou stranou porúch v hormonálnej sfére ženského tela sú zriedkavé krvácanie. Menštruácia sa nevyskytuje častejšie ako tridsaťpäť dní. Tento stav menštruačnej poruchy sa nazýva opsomenorea. Rarita menštruácie je spravidla spojená s nedostatkom výtoku a ich krátkou dobou trvania. Mesačne chudé, takže sa často mylne považujú za krvácanie, ale nie za fyziologické krvácanie.

Je potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že hojné, časté, oslabujúce krvácanie sa zvyčajne vyskytuje u žien mladšieho veku v období vzniku normálneho, konštantného cyklu. Pravidlom je, že tieto môžu byť stále nedávajúce dievčatá - po nástupe a tehotenstve normálneho tehotenstva je cyklus normalizovaný, množstvo stratenej krvi zodpovedá normálnym hodnotám.

Ďalšou kategóriou pacientov s podobnými javmi môžu byť ženy, ktoré majú ochorenia maternice alebo vaječníkov, to znamená priamo do pohlavných orgánov.

Ale nedostatok a zriedkavosť nástupu mesačného krvácania najpravdepodobnejšie indikuje neuroendokrinné poruchy. Takéto problémy menštruačného cyklu môžu byť klinickými príznakmi ochorení centrálneho nervového systému, ktoré regulujú hormonálne procesy ženského tela. Môžete tiež podozrenie na nádor alebo ochorenie vaječníkov.

Je potrebné poznamenať, že nedostatok a zriedkavosť nástupu menštruácie často nevyvoláva obavy žien až dovtedy, kým nevznikne otázka tehotenstva. Sú problémy s jeho výskytom a prenášaním. Často sa počas tehotenstva vyskytujú skromné ​​periódy, keď si žena nie je vedomá svojho stavu, pretože má krátke, zriedkavé krvácanie, ktoré je zamenené za menštruáciu.

Tehotenstvo a skromné ​​mesačne

Zrenie vajíčka, jeho výstup do dutiny vajíčkovodu, aby sa stretol so spermiami a následným oplodnením počas pravidelného cyklu - to je jeho hlavný cieľ. Ak k tomu nedôjde, začne menštruácia a celý sliznica maternice pripravená na pripojenie vajíčka bude vytrhnutá.

Keď začne tehotenstvo, oplodnené vajíčko z vajíčkovodu sa presunie do dutiny maternice, kde sa viaže na endometrium, placentu, normálne tehotenstvo. V tomto prípade sa reorganizuje hormonálna regulácia, aby sa vytvorili podmienky pre tehotenstvo, pôrod a následnú laktáciu. Pravidelné krvácanie, nazývané menštruácia alebo menštruácia, sa zastaví.

Ale v tehotenstve je niečo také ako skromné ​​obdobie. Plodové vajíčko musí byť upevnené na vnútornej stene maternice - pre tento proces trvá asi sedem až pätnásť dní. Ak takéto obdobie pripadá na čas, ktorý zodpovedá pravidelnej menštruácii, môže sa objaviť mierne krvácanie. Je krátko trvajúca, neskutočná.

Okrem toho sa počas implantácie môžu poškodiť endometriálne cievy, čo tiež vedie k menšiemu krvácaniu.

Niektoré ženy ich môžu užívať ako znak normálnej menštruácie a nikdy podozrenie na tehotenstvo. Najmä toto sa často stáva, ak tehotenstvo nie je sprevádzané príznakmi skorej toxikózy, celkový stav ženy sa významne nemení.

Je možné tvrdiť, že takéto javy sú považované za možný variant normy? Áno, ak hovoríme o jedinom, maximálne dvakrát alebo trikrát v prvých mesiacoch tehotenstva. Malé poškodenie krvných ciev pri pripojení oplodneného vajíčka k endometriu a prípadná neskorá reorganizácia mechanizmov hormonálnej regulácie nie je nebezpečná pre rozvoj tehotenstva.

Ak však žena plánovala tehotenstvo, prišla a krvácanie sa pravidelne opakuje, okamžite sa poraďte s gynekológom. Prečo je to potrebné:

 • tehotenstvo môže byť ektopické, čo je priamou indikáciou jeho ukončenia,
 • maternica môže byť v dobrom stave, čo tiež ohrozuje potrat v skorých štádiách,
 • nie sú vylúčené patológie vývoja plodu alebo jeho umiestnenie v maternici, čo môže viesť k potratu.

Mimomaternicové tehotenstvo - chirurgická diagnóza. Umiestnenie rastúceho vajíčka v vajíčkovodoch hrozí jeho roztrhnutím, krvácaním a dokonca aj zabitím ženy. Preto je potrebné, aby bol gynekológ pozorovaný od najskoršieho možného dátumu nástupu tehotenstva. Prítomnosť skromného krvavého výboja počas tehotenstva by mala tehotnú ženu upozorniť.

Nájdenie svalov maternice v tóne vedie k odmietnutiu vajíčka a jeho vypudeniu z dutiny reprodukčného orgánu - potratu. Často tomu predchádza nespočetné, možno bolestivé krvácanie z maternice, ktoré sa tiež často berie na menštruáciu.

Zamietnutie malého množstva krvi je možné pri pripájaní vajíčka v blízkosti vstupu do maternice, čo neprispieva k ľahkému rozvoju tehotenstva. Čím skôr bude takáto podmienka stanovená, tým bližšie bude pozorovanie nastávajúcej matky a tým väčšie budú šance na nosenie dieťaťa.

Pripojenie a vývoj plodu v blízkosti vstupu do maternice môže prispieť k zvýšeniu svalového tonusu, možnosti preniknutia infekcie a nedostatku dostatočného priestoru pre ďalší normálny rast plodu. Vyžaduje konzultáciu špecialistov, pozorovanie v stacionárnych podmienkach, lekársku podporu, obmedzenie fyzického a emocionálneho stresu.

záver

Zdravá žena je znakom národného zdravia. Nastávajúce matky by nemali zabúdať, že je potrebné byť si vedomý, pravidelne sledovať gynekológ, osláviť prvý deň začiatku menštruácie každý mesiac v kalendári, vedieť o vlastnostiach ženského tela. Ak máte akékoľvek problémy alebo otázky, mali by ste kontaktovať príslušných špecialistov, v žiadnom prípade neodkladať návštevu lekára na dlhú dobu.

Pin
Send
Share
Send
Send