Zdravie

Aká by mala byť liečba po odstránení endometriálneho polypu v maternici: odporúčania lekárov a spätná väzba od žien

Pin
Send
Share
Send
Send


Polypy maternice sú lokálne rasty sliznice rôznych veľkostí. Najčastejšie sa zisťujú počas lekárskych vyšetrení, pretože zriedkavo spôsobujú nepríjemné príznaky, hoci môžu byť sprevádzané príznakmi ako sú menštruačné poruchy, bolesť brucha, výtok, krvácanie atď.

Tento text bol pripravený bez podpory našej Rady odborníkov.

Polypy sú benígne neoplazmy a neohrozujú život ženy, ale existuje určité riziko malígnych polypov, takže by ste nemali odmietnuť ich liečbu. Okrem toho sa časom môžu zväčšovať, čo spôsobuje určité ťažkosti počas počatia a tehotenstva. Samo o sebe, choroba nevylučuje pravdepodobnosť dieťaťa, ale v diagnostike neplodnosti a detekcie polypov, je potrebné odstrániť všetky negatívne faktory, takže ich odstránenie je dôležité štádium liečby.

Presné príčiny vzniku polypov nie sú známe, hormonálne poruchy, zápalové procesy, traumatické intervencie atď. Môžu vyvolať ich vzhľad. Často polypy sprevádzajú ďalšie gynekologické ochorenia, najmä endometriózu, myóm maternice.

Diagnóza polypov nie je zložitá. Pri vyšetrení panvy sa dajú zistiť veľké lézie v krčku maternice. Ale najčastejšie sa polypy detegujú počas ultrazvuku, ak je to potrebné, podrobnejšia štúdia maternice, alebo na objasnenie výsledkov vyšetrenia je menovaná hysteroskopia, ktorá vám umožní starostlivo preskúmať endometrium (vnútornú uterinnú membránu) a vajíčkovody.

Ak sa zistia polypy, lekár vám predpíše vhodnú liečbu. Konzervatívna terapia je neúčinná u polypov maternice, pretože lieky môžu len spomaliť ich rast a vývoj, preto sa ako primárny spôsob liečby používajú chirurgické metódy: polypektómia, hysteroresectoskopia, kyretáž a kombinácia týchto manipulácií.

Tieto operácie sa tiež vykonávajú na liečbu iných gynekologických ochorení, vrátane odstránenia malých myomatóznych uzlín. Hoci najúčinnejším spôsobom liečby myómov je embolizácia uterinných artérií, vďaka čomu je možné predísť opakovaniu ochorenia a dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Existuje mnoho neopodstatnených mýtov EMA založených len na nezrozumiteľných argumentoch a fámach. Toto je dobre študovaný a účinný spôsob liečby, ktorý podporuje nielen uzdravenie pacienta, ale tiež plne zachováva funkčnosť maternice. Po zákroku žena pokračuje v aktívnom plnom živote, môže otehotnieť a porodiť zdravé deti. O vlastnostiach a výsledkoch EMA sa môžete dozvedieť na klinikách liečby myómu.

Vzhľadom na asymptomatický priebeh väčšiny gynekologických ochorení sa odporúča starostlivo sledovať stav Vášho zdravia a podstúpiť gynekologické vyšetrenia a ultrazvuk. Všetky potrebné informácie môžete získať prihlásením sa na schôdzku alebo na konzultáciu e-mailom.

Hysteroresectoscopy: vlastnosti a podstata postupu

Hysteroresectoscopy je moderná nízko-vplyvová endoskopická metóda používaná na liečbu mnohých gynekologických ochorení. Týka sa minimálne invazívnych postupov, ktoré umožňujú vyhnúť sa operáciám brucha a rôznym nepríjemným následkom. Manipulácia je určená striktne podľa indikácií av neprítomnosti kontraindikácií, preto je pred jej vykonaním potrebné odovzdať viacero analýz.

Vo väčšine prípadov sa hysteroresectoskopia vykonáva plánovaným spôsobom asi 10 dní cyklu (2-3 dni po skončení mesiaca). V tomto čase bolo endometrium tenké, umožňuje podrobne preskúmať všetky nájdené útvary a znížiť riziko krvácania po zákroku. Ak je potrebný núdzový postup, potom termín na jeho vykonanie nie je zásadný.

Odstránenie polypu maternice hysteroresectoskopiou môže byť v lokálnej alebo celkovej anestézii. Všeobecne platí, že postup trvá asi 20-30 minút. Vzhľadom k tomu, že dutina maternice je normálne uzavretá štrbina, potom pre úplnú realizáciu zásahu sa jej predbežné rozšírenie uskutočňuje špeciálnymi médiami. Potom sa do dutiny maternice vloží hysteroresectoskop, ktorý má rôzne dýzy na odstraňovanie nádorov, pričom celý postup sa vykonáva pod prísnym dohľadom, pretože potrebné informácie sa prenášajú na obrazovku monitora. Po odstránení polypu je oblasť jeho pripojenia kauterizovaná dusíkom alebo laserom, aby sa zabránilo opakovaniu, a následná kyretáž tiež nie je vylúčená.

Škrabanie: opis a podstata postupu

Názov „škrabanie“ vystraší mnohé ženy, hoci v skutočnosti sa podobá normálnej menštruácii, pretože počas manipulácie sa odstráni len funkčná vrstva endometria, a nie celý plášť, a počas každého cyklu sa normálne odmietne. Normálna kyretáž sa vykonáva slepo a neumožňuje vyhodnotiť výsledky procedúry, ale ak vykonáte hysteroskopiu po nej, lekár môže plne skontrolovať svoju prácu.

Vo väčšine prípadov sa škrabanie vykonáva plánovaným spôsobom niekoľko dní pred nástupom menštruácie, aby sa postup čo najviac priblížil normálnemu cyklu, ale ak plánujete kombinovať intervenciu s hysteroskopiou pri odstraňovaní polypu maternice, je najlepšie vykonať ju po menštruácii, aby ste presne zvážili umiestnenie polypu.

Manipulácia v strede cyklu môže viesť k predĺženému krvácaniu v pooperačnom období, neodporúča sa vykonávať zákrok počas menštruácie, pretože sliznica prešla nekrotickými zmenami a jej ďalšia histologická štúdia bude neinformačná.

Pred zoškrabaním by sa mala vykonať séria testov na odstránenie komplikácií. Intervencia sa vykonáva v intravenóznej anestézii, trvá asi 15-30 minút. Po nástupe anestézie lekár vloží gynekologické zrkadlo, fixuje a rozširuje krčka maternice, potom vstrekne kyretu a zoškrabie funkčnú vrstvu endometria. Výsledné zoškrabanie sa posiela na ďalší výskum.

Čo môžete očakávať po odstránení polypu v maternici

Hysteroskopia a kyretáž sú zásahy s nízkym dopadom a po odstránení polypov maternice a iných útvarov prakticky nespôsobujú nepríjemné príznaky. Niekoľko hodín po manipulácii môže byť pacient už poslaný domov, ale hospitalizácia na jeden deň v nemocnici nie je vylúčená, aby mohla sledovať ďalší stav. Aby sa zabránilo pooperačným komplikáciám, lekár predpisuje rôzne lieky. Po odstránení uterinných polypov sa v dolnej časti brucha objavujú bolesti, pri ktorých sú predpísané lieky proti bolesti (lieky proti bolesti a antispasmodiká). Niekoľko dní je možné krvácanie, s veľkým množstvom krvácania je možné len niekoľko hodín, inak sa vyvinie anémia s určitými dôsledkami.

Pravidelný menštruačný cyklus sa okamžite neobnoví, niektorí pacienti hlásia rýchly návrat do normálu (po 30-40 dňoch). Aj keď sa vo väčšine prípadov vracia do normálu po 3 - 4 mesiacoch, zmeny sa môžu týkať nielen periodicity cyklu, ale aj objemu vypúšťania a ich trvania.

Liečba gynekologických ochorení sa často vykonáva za účelom odstránenia príčin neplodnosti. Polypy v maternici, rovnako ako myomatózne uzly, samy o sebe nevylučujú nástup tehotenstva, ale môžu spôsobiť určité ťažkosti, najmä zabrániť stretnutiu zárodočných buniek, výstupu oplodneného vajíčka, jeho pripevneniu a noseniu dieťaťa. Po odstránení útvarov možno tehotenstvo naplánovať po 6 mesiacoch, kedy má ženské telo čas na úplné zotavenie a prípravu na nadchádzajúcu situáciu.

Pooperačné obdobie

Metódy na odstránenie polypov maternice sú menej traumatické, ale po zákroku by mala žena pozorne sledovať svoje zdravie a okamžite upozorniť lekára na neobvyklé príznaky. Ak sa vyskytne dlhotrvajúce krvácanie a netypický výtok, telesná teplota stúpa, potom by ste mali po operácii podozriť na vývoj negatívnej reakcie.

Pooperačné komplikácie sú veľmi zriedkavé, ale mali by ste si byť vedomí možnosti ich výskytu. Najčastejšie dochádza k krvácaniu z maternice, čo mnohí pacienti považujú za variant normy. Po odstránení maternicových polypov by krvácanie nemalo trvať dlhšie ako 7-10 dní, pričom ich intenzita by mala postupne vyblednúť. Ak sa tak nestane, je potrebné konzultovať s lekárom.

Zápalové reakcie spôsobené infekciou nie sú vylúčené. To sa prejavuje horúčkou, silnou bolesťou brucha, výtokom s prímesou hnisu a nepríjemným zápachom. Aby sa zabránilo možnosti zápalu, po odstránení maternicových polypov sú predpísané protizápalové a antibakteriálne lieky.

Kvôli spazmu krčka maternice sa môže objaviť hematometer (kolekcia krvi v maternici), ktorá spôsobuje silnú bolesť a zápal. Aby sa zabránilo tejto reakcii, sú predpísané antispasmodiká. Extrémne zriedkavo spôsobujú perforácie maternice, preťaženie jej dutiny a ďalšie následky spojené s porušením bezpečnostných opatrení a metód vykonávania manipulácií.

Všetky tieto reakcie ovplyvňujú výsledky liečby a zdravotný stav, preto je potrebné upozorniť ošetrujúceho lekára na výskyt akýchkoľvek podozrivých príznakov. Bude schopný upraviť taktiku liečby, vybrať najúčinnejšie opatrenia na odstránenie následkov a urýchliť zotavenie po manipulácii.

Podstata patológie

Endometriálny polyp - ide o benígny nádor, ktorý sa v niektorých prípadoch môže transformovať na malígny nádor.

Čo iné sú nebezpečné polypy, čítajte tu.

Najčastejšie sa malignita vyskytuje v prítomnosti adenomatózneho polypu, avšak v každom prípade je prítomné riziko malignity.

Ak vezmeme do úvahy novotvar z mikroskopického hľadiska, ide o rast z buniek bazálnej vrstvy, v ktorom sú žľazy umiestnené v chaotickom poradí a spojivové tkanivo môže byť prítomné aj v štruktúre polypu.

Polypous vzdelávanie má nohu, s ktorou je pripojený k stene maternice.

Obdobie vymáhania

Vo väčšine prípadov postup odstránenie polypu endometrium je dobre tolerované ženami.

Zotavenie po operácii je pomerne dlhé a môže trvať šesť mesiacov alebo dokonca o niečo viac.

Počas obdobia zotavenia sa odporúča žena:

 • užívajte hormonálne lieky
 • aspoň raz za mesiac prísť k gynekológovi,
 • dodržiavajte všetky pokyny lekára.

Do 1-2 mesiacov po manipulácii sa pacientovi ukladá množstvo obmedzení - zdržiavanie sa intímnej intimity, okrem návštevy kúpeľov, sauny, neodporúča sa brať si kúpeľ a zdvíhať závažia.

Príznaky po odstránení

Po odstránení polypu má žena nejaký čas výtok, spravidla trvá 15-20 dní..

K krvácaniu dochádza v dôsledku odrezania nohy novotvaru, ako aj v dôsledku zoškrabania, ktoré sa vytvára v prítomnosti viacerých polypov.

Trvanie takéhoto vypúšťania závisí od:

 1. Typ vzdialeného polypu, V prípade odstránenia adenómu alebo tvorby žliaz nebude krvácanie silné a krátke. A keď odstránite vláknitý polyp, krvácanie môže byť dlhšie, pretože v ňom je viac krvných ciev.
 2. Veľkosť novotvarov, Čím väčšia je oblasť hojenia, tým väčší je objem výtoku.
 3. Hĺbka klíčenia nôh v endometriu, Pri hlbokom umiestnení nôh je vyššie riziko poškodenia ciev v sliznici.

Okrem toho môže byť žena narušená slabo vyjadrenými bolestivými pocitmi, ktoré svojou povahou pripomínajú bolesť počas menštruácie.

Týždeň po zákroku sa musí žena nutne ukázať gynekológovi, aby sa uistil, že nie sú žiadne komplikácie. Po následnom vyšetrení sa pacientovi podajú odporúčania na ďalšiu liečbu.

Ako sa správať a čo nemôžete robiť

Na to, aby doba zotavenia prešla bez komplikácií, počas prvého alebo dokonca dvoch mesiacov, sa žena neodporúča:

 1. Kúpajte sa - všetky hygienické procedúry vykonávané len pod sprchou. Okrem toho je zakázané navštevovať kúpele a sauny, ako aj inými spôsobmi prehriatia tela, pretože to môže prispieť k zvýšenému krvácaniu.
 2. Užívajte kyselinu acetylsalicylovú, ako aj iné lieky, ktoré riedia krv a môžu tiež zvýšiť množstvo vylučovanej krvi.
 3. Zdvihnúť závažia a zapojiť sa do ťažkej fyzickej práce alebo športu.
 4. Vstupte do intímnych vzťahov.

Liečba liekmi

Hormonálna terapia je považovaná za najúčinnejšiu metódu prevencie hyperplázie a endometriózy, ktorá veľmi často pôsobí ako provokujúci faktor pre rozvoj polypu maternice.

Po odstránení novotvaru sa tieto prostriedky pridelia žene približne 3 mesiace..

Voľba lieku je určená lekárom, ktorý berie do úvahy vek pacienta a jej budúce plány tehotenstva.

Najčastejšie predpísané:

 1. Yarina, Kombinované liečivo, ktoré sa skladá z gestagénu a estrogénu. Tento nástroj sa predpisuje ženám v reprodukčnom období, ktoré následne plánujú tehotenstvo.
 2. Duphaston. Tento liek sa predpisuje pacientom 35 rokov. Ako súčasť prostriedku gestagén, pretože nadbytok estrogénu v tomto veku môže dať podnet k rozvoju nádorov.
 3. Mirena, Je to hormonálna cievka, je určená pre pacientov, ktorí v blízkej budúcnosti neplánujú mať deti. Zloženie tejto špirály obsahuje hormonálnu zložku, ktorá dobre obnovuje endometrium.
 4. dimi, Zloženie tohto lieku je identické s prírodným progesterónom, zvyčajne sa predpisuje tým ženám, ktoré majú zvýšenú koncentráciu estrogénu.

V niektorých prípadoch sa v dôsledku infekčného procesu v genitáliách v týchto prípadoch vytvorí polyp.:

 1. indometacín, Niekedy po operácii je možné pozorovať zvýšenie teploty, čo znamená, že bude fungovať ako antipyretické, protizápalové a anti-edémové.
 2. meloxicam, Protizápalové a analgetické liečivo, ktoré zmierňuje možnú bolesť v pooperačnom období.
 3. diclofenac, Anestetikum a protizápalové činidlo, ktoré sa predpisuje takmer všetkým ženám, ktoré podstúpia zákrok na odstránenie nádoru.
 4. piroxikam, Má rovnaký účinok ako diklofenak, ale má menej kontraindikácií.

Ľudová medicína

Pred použitím akejkoľvek metódy je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože v pooperačnom období môže nekontrolované používanie tradičných metód viesť k rôznym komplikáciám.

Najčastejšie používané bylinky sú::

Na udržanie imunity užívajte byliny s imunostimulačným účinkom.:

 • matku a nevlastná matka,
 • koreň sladkého drievka,
 • Sibírsky ženšen,
 • lemongrass a mnoho ďalších.

Injektovaním

Denné strechy sú vymenované na obdobie jedného mesiaca, a ak sa v priebehu operácie vykonala kyretáž, odporúča sa výplata po dobu 3 mesiacov.

menovaný:

 1. chlórhexidín, Antimikrobiálne činidlo, ktoré sa používa v zriedenej forme. Dávkovanie určuje lekár. Môžu sa vyskytnúť niektoré vedľajšie účinky - alergie, svrbenie, vyrážka.
 2. harmanček, Okrem antibakteriálneho účinku má harmančekový odvar protizápalové a upokojujúce účinky. V prítomnosti alergických reakcií sa má používať opatrne.

Lekárske odporúčania

Okrem už uvedených obmedzení lekári po odstránení polypu odporúčajú nasledovné:

 • pozorovať intímnu hygienu,
 • kontrolujte svoju teplotu denne
 • vyhodiť tampony - používať len podložky,
 • nevkladajte do pošvy sviečky, vaginálne tablety a krémy,
 • racionálnu a vyváženú stravu, t
 • zabrániť zadržiavaniu moču - včas vyprázdniť močový mechúr,
 • pravidelne kontrolujte.

Prečo rast po intervencii

Bohužiaľ sú možné relapsy ochorenia.

V niektorých prípadoch sú spojené s neúplným odstránením formácie, ale je to možné aj v nasledujúcich prípadoch.:

 • individuálne charakteristiky tela - dedičnosť,
 • komplikácií po zákroku
 • nízka imunita
 • hormonálnej nerovnováhy
 • chronický zápalový proces
 • nepovolené užívanie perorálnych kontraceptív.

Na zníženie rizika možného opakovaného výskytu sú potrebné nasledujúce preventívne opatrenia.:

 • užívanie hormónov predpísaných lekárom,
 • posilňovanie tela - prijímanie vitamínov,
 • antibakteriálna liečba (v prípade potreby)
 • Pravidelné vyšetrenia gynekológa.

Môžem otehotnieť?

Nie je možné otehotnieť bezprostredne po odstránení polypu, pretože počas obdobia zotavovania žena berie hormonálnu liečbu.

Trvanie takejto terapie môže byť 3 mesiace.

Tehotenstvo po odstránení novotvaru je viac možné ako pri jeho prítomnosti., Najčastejšie sa vyskytuje do 6 mesiacov po zrušení hormonálnych látok.

Neodporúča sa odkladať koncepciu na dlhšie obdobie. Keďže polypóza je recidivujúca choroba, jej opätovné objavenie je možné a pre tehotenstvo sa opäť objaví prekážka.

Tehotenstvo po odstránení polypu spravidla prúdi normálne a nie je sprevádzané komplikáciami..

O tom, či môžete otehotnieť s polypy v maternici, prečítajte si tu.

Možné komplikácie

Operácia na odstránenie polypu môže mať nasledujúce komplikácie.:

 1. Perforácia maternice, Príznaky - horúčka, slabosť, ostré bolesti v spodnej časti brucha, tachykardia, krvácanie, zníženie krvného tlaku.
 2. zápal, Táto komplikácia sa najčastejšie vyskytuje pri nedodržaní pravidiel antisepsy a asepsie.
 3. Tvorba zrastov a jazievktoré môžu v budúcnosti viesť k ťažkostiam s koncepciou. Aby sa zabránilo týmto účinkom, odporúča sa vykonávať operáciu modernými a najmenej traumatickými metódami.
 4. hemometra, Toto je odber krvi v dutine maternice. Symptómy - mierna horúčka, žiadne krvácanie, bolesť v spodnej časti brucha, hnedý škvrnitý výtok, suchosť a bledosť kože.
 5. Transformácia na malígnu formáciu, Najčastejšie pozorované v prípade, že adenomatózny polyp nebol úplne odstránený.
 6. Relapse. Žiadna z dnes dostupných metód odstraňovania polypov neposkytuje 100% záruku, že vzdelávanie sa neobjaví.

Kedy je nutná operácia?

Hlavnou príčinou vzniku polypov je hormonálna nerovnováha, keď je nedostatok progesterónu a nadbytok estrogénu v ženskom tele.

Veľkosť polypov endometria v maternici môže dosiahnuť 15 mm alebo viac. Ak diagnostikované vzdelanie nepresiahne 5-6 mm a nespôsobuje nepríjemné pocity, jednoducho sa pozoruje. V niektorých prípadoch samé o sebe zmiznú polypózne výrastky.

Ak polyp na dne maternice dosiahne 5-7 mm, potrebuje liečbu. Niektoré hormonálne lieky znižujú rast nádorov a zmierňujú ich príznaky.

Pri absencii klinického obrazu je možné pozorné sledovanie. V prípade zväčšovacej dynamiky sa vykonáva chirurgická excízia.

Veľkosti polypov, ktoré presahujú 13 mm, sa považujú za veľké.

Zvyčajne spôsobujú charakteristické príznaky.:

 • bolesť v slabinách,
 • nepohodlie počas pohlavného styku,
 • špinenie.

Tento klinický obraz svedčí o pôsobivej veľkosti nádoru, kvôli ktorej môže podľahnúť pravidelnej mechanickej stimulácii. V tomto prípade je prevádzka nevyhnutná.

Polypózne výrastky môžu samy zmiznúť.

V každom prípade rozhodnutie o vyhostení vykonáva ošetrujúci lekár, ktorý dohliada na dynamiku pokroku.

Vo všeobecnosti je v takýchto prípadoch indikovaná polypektómia.:

 • problémy s počatím alebo tehotenstvom,
 • blokádu vajíčkovodov alebo cervikálneho lúmenu,
 • veľké veľkosti polypov, ktoré spôsobujú nepohodlie, vrátane silného krvácania,
 • možnosť degenerácie polypu do malígnej formácie.

Ako sa pripraviť na operáciu?

Niektoré vážne školenia nevyžadujú odstránenie polypu, ale niektoré obmedzenia. Týždeň pred zákrokom sa odporúča zdržať sa intímnej intimity.

Tiež nežiaduce:

 • sprchovanie
 • sviečky
 • vaginálne tablety,
 • lekárske tampóny.

V predvečer operácie sa odporúča užívať ľahko stráviteľné potraviny. Je potrebné odmietnuť čierny chlieb, kapustu, strukoviny. Večer, namiesto večere, je lepšie piť pohár kefíru.

V deň operácie sú vylúčené raňajky a akýkoľvek druh tekutiny.

Aké testy musia prejsť?

Pred chirurgickým zákrokom každý pacient podstúpi takéto diagnostické postupy.:

 1. Vyšetrenie gynekologického kresla pomocou zrkadla, lekár hodnotí krčka maternice pre zápal a iné poškodenia, skúma krčný kanál, cez ktorý sa nástroje nachádzajú pri odstraňovaní,
 2. Vyšetrenie cytologického rozkladu na vylúčenie malígnych procesov, t
 3. Bakteriologické vyšetrenie rozkladu, vylúčenie bakteriálnej infekcie, pretože existuje riziko, že sa dostane do maternice, v dôsledku čoho sa môže vyvinúť endometritída.
 4. Transvaginálny ultrazvuk, ktorý odhaľuje umiestnenie a veľkosť lézií polypózy,
 5. Všeobecné klinické vyšetrenie (všeobecná a biochemická analýza krvi, analýza moču, elektrokardiogram, fluorografia, analýza HIV a vírusová hepatitída, mikroreaktíva pre syfilis).

Až po výsledkoch všetkých vyššie uvedených testov je pacientovi umožnené podstúpiť operáciu.

Odstránenie a typy anestézie

Postup na odstránenie polypousových výrastkov v maternici sa nazýva polypektómia.

Prevádzka sa vykonáva niekoľkými spôsobmi, v závislosti od:

 • typ a veľkosť útvarov
 • vek a celkový stav pacienta.

Trvanie odstraňovania závisí od zložitosti operácie a môže trvať od 20 minút do niekoľkých hodín.

Odstránenie polypu sa optimálne vykonáva v dňoch 6–9 menštruačného cyklu.

Vo väčšine prípadov sa polypektómia vykonáva v celkovej anestézii, lokálna anestézia sa indikuje len pri odstraňovaní laserom av prípade kontraindikácií na celkovú anestéziu.

hysteroskopia

Výhodou tejto metódy je, že celý proces odstraňovania prebieha pod pozorovaním. Na tento účel použite špeciálne zariadenie s kamerou, ktoré sa v čase operácie zavedie do dutiny maternice a sleduje polohu polypu, ako aj jeho veľkosť a tvar.

Potom pomocou špeciálneho nástroja sa polyp vyreže alebo sa odskrutkuje, celý proces sa zobrazí na monitore.

Trvanie hysteroskopie môže trvať od 15 minút do 2,5 hodiny, v závislosti od zložitosti operácie.

Laserová polypektómia

Laserová polypektómia je inovatívna metóda odstraňovania polypov. Zabraňuje recidíve a traume endometriálnych tkanív, na rozdiel od chirurgického zákroku.

Po prvé, laserová terapia sa prejavuje mladým a nedávajúcim ženám, u ktorých je dôležité zachovať reprodukčnú funkciu. Odstránenie laserom nezanecháva jazvy a jazvy na endometriálnom tkanive, takže v budúcnosti nebudú žiadne problémy s koncepciou u ženy. Táto metóda je však znázornená len v miernych prípadoch, keď je noha viditeľná v polype.

Postup sa vykonáva v lokálnej anestézii. V závislosti od veľkosti a typu polypousového šírenia sa používa silnejší alebo slabší laser.

Odstránenie nastáva aplikovaním fixného laserového lúča na patologické tkanivo, po ktorom sa plocha rýchlo vyhorí. Trvanie procedúry trvá 20-30 minút.

Pred vybratím pacienta sa vykonajú nasledujúce opatrenia.:

Pri pôsobení laserového lúča dochádza k opatrnému cielenému odstráneniu patologického ohniska bez poškodenia zdravého tkaniva. To vám umožní vyhnúť sa bolesti v pooperačnom období a urýchliť proces obnovy čo najviac.

resektoskop

To je ďalší bezpečný a účinný spôsob, ako odstrániť polypy. Excízia sa vykonáva nielen na funkčnej, ale aj na bazálnej vrstve maternice, čo minimalizuje výskyt relapsov.

Po resektoskopii je zotavenie rýchle, ale stále budú potrebné antimikrobiálne látky.

Ako pri odstraňovaní laserom, aj resektoskopia presne odstraňuje tvorbu bez ovplyvnenia zdravého tkaniva. Táto metóda nespôsobuje hormonálnu nerovnováhu a neovplyvňuje menštruačný cyklus, preto sa používa u žien v reprodukčnom veku.

Po prvé, laserová terapia sa prejavuje mladým a nedávajúcim ženám, u ktorých je dôležité zachovať reprodukčnú funkciu.

Postup sa vykonáva v celkovej anestézii. Špeciálny prístroj, endoskop, sa vloží do maternice, na konci ktorej sa upevní kamera. Na začiatku sa orgán diagnostikuje, keď sa zistí polyp, okamžite sa vyreže pomocou vysokofrekvenčného prúdu. V tomto prípade sa na obrazovke monitora zobrazia všetky manipulácie.

Po resektoskopii môžu ženy pociťovať otravnú bolesť v spodnej časti brucha, ktorá na druhý deň ustúpi a potom úplne zmizne. Vo väčšine prípadov sa hospitalizácia nevyžaduje.

Kedy potrebujete hysterektómiu?

Hysterektómia je úplné odstránenie maternice. Uskutočňuje sa v prípade detekcie tvorby rakovinových buniek a mnohonásobných polypoóznych rastov. Zriedkavo sa používa u žien v reprodukčnom veku.

Na rozdiel od vyššie opísaných metód odstraňovania polypov, hysterektómia vyžaduje dlhé zotavenie pod dohľadom zdravotníckeho personálu.

Po chirurgickom zákroku sa tkanivo polypov pošle do histológie. Ďalšie liečebné taktiky budú stanovené na základe výsledkov štúdie. Po hysterektómii sa spravidla predpisuje hormonálna terapia.

Ako dlho mám zostať v nemocnici po odstránení polypov?

V závislosti od spôsobu odstraňovania polypov, s výnimkou hysterektómií, trvá po operácii v nemocnici viac ako 3-4 hodiny.

Po takých vysoko účinných liečebných postupoch, ako je laserová polypektómia a hysteroskopia, bude potrebné len zotavenie z anestézie.

Počas nasledujúceho mesiaca po operácii by ste mali dodržiavať tieto odporúčania.:

 • Vzdať sa akejkoľvek fyzickej aktivity,
 • Užívajte lieky predpísané lekárom
 • Vylúčiť akékoľvek vaginálne zákroky (tampóny, sviečky, streky, intímnu intimitu),
 • Pozorovať intímnu hygienu,
 • Nepoužívajte sauny, kúpele, bazény,
 • Neužívajte horúci kúpeľ, odporúča sa kúpať sa v sprche s teplou vodou,
 • Nezdvíhajte predmety ťažšie ako 3-4 libry.

O mesiac neskôr sa obnoví vnútorný povrch maternice a nastane regenerácia endometria.

Na urýchlenie procesu môže lekár predpísať hormóny, ktoré obsahujú estrogén a progestogén, napríklad Yarina. Pri odstraňovaní jediného polypu zvyčajne nie je potrebná ďalšia liečba.

Stručný opis operácie

Hysteroskopia maternice sa vzťahuje na minimálne invazívne techniky. Operácia sa vykonáva pomocou špeciálneho hysteroskopu. Je vybavená mini kamerou, na ktorej je na obrazovke zobrazený obraz sliznice tela. Hysteroskop má dutú trubicu, do ktorej sú vložené chirurgické nástroje na manipuláciu. Metóda má niekoľko výhod oproti iným metódam odstraňovania polypov:

 • zacielenie na akcie
 • minimálne riziko opakovania
 • nemá vekovú hranicu pre zrelé ženy,
 • nezasahuje do počatia a pôrodu,
 • minimálne poškodenie tkaniva
 • rýchlosť prevádzky,
 • Procedúra môže byť vykonaná ambulantne.
 • minimálne riziko komplikácií (väčšinou ich absencia),
 • nevyžaduje sa dlhá choroba.

Hysteroskopia sa líši podľa druhu. V závislosti od zariadenia je rozdelené na:

 1. Radiochirurgie. Formácia sa odparuje rádiovými vlnami.
 2. Mechanical. Polyp je vyrezaný alebo odskrutkovaný chirurgickými nástrojmi.
 3. Elektrokoagulácia. Polypeptid sa oddelí od sliznice pomocou elektródy, ktorá má tvar slučky. Pod súčasným mäkkým tkanivom sa topí.
 4. Laser. Polyp sa rýchlo odparuje, po ktorom nedochádza k jazve.

Štandardná hysteroskopia maternice sa vykonáva bez hospitalizácie, bez liekov proti bolesti, v krátkodobej anestézii. Ak je polyp veľký a oblasť lézie je veľká alebo existujú ďalšie patológie (endometrióza, myómy, poruchy krvácania atď.), Je to považované za zložitý prípad. Operácia sa vykonáva v nemocnici po tom, čo sa pacientovi podá celková anestézia.

V závislosti od vnútra prostriedkov na rozloženie stien maternice sa hysteroskopia delí na plyn (s oxidom uhličitým) a kvapalinu (fyziologickým alebo 5% roztokom glukózy).

Úlohy a zákazy operácií

Hysteroskopia maternice je indikovaná pre menštruačné poruchy, krvácanie alebo výtok (vrátane prípadov, keď je príčinou polypy). Operácia je pridelená v prítomnosti:

 • intrauterinálna synechia
 • myómový uzol
 • rakovina postihujúca sliznicu alebo krčka maternice,
 • polypóza,
 • nesúci,
 • adenomyóza,
 • abnormálny vývoj
 • neplodnosť
 • perforácia maternice,
 • cudzích orgánov
 • zvyšky škrupiny z vajíčka.

Tiež sa vykonáva hysteroskopia na vyšetrenie maternice pred chirurgickým zákrokom, hodnotenie a monitorovanie liečby. Tento postup je povinný pri príprave na IVF alebo po komplikovanej práci.

kontraindikácie

Zákazy zahŕňajú akútne infekčné ochorenia, zápal sliznice, exacerbáciu chronických ochorení. Operácia sa nevykonáva počas tehotenstva (vrátane ektopickej), rakoviny krčka maternice, atervie krčka maternice alebo krvácania. Hysteroskopia maternice je zakázaná pri ochoreniach obličiek, pečene, kardiovaskulárnych patológií.

Príprava a postup operácie

Operácia si vyžaduje prípravu vopred. Po prvé, pacient daruje krv a moč, vykonáva sa biochémia. Majú ťahy z krčka maternice a pošvy. Z hardvérových diagnostických metód sa používajú:

Lekár je vopred informovaný o prítomnosti chronických ochorení a alergií na špecifické lieky. Ak sa zistí kolpitída, vykoná sa vaginálna oprava. 7 dní pred operáciou, strečingové zastávky a tri sexuálne kontakty. Aspoň týždeň pred hysteroskopiou maternice by žena nemala používať vaginálne čapíky.

Pred operáciou sa vykoná klystír, močový mechúr sa vyprázdni. Priamo v deň pacienta je zakázané jesť. Operácia sa vykonáva 5-7 dní po ukončení menštruácie, keď sa sliznica ešte nezotavila a povrch maternice je holý.

Ako je odstránený polyp?

Pacient je ponorený do anestézie, genitálie (vo vnútri i vonku) sú liečené antiseptikom. Potom sa pomocou plynu alebo kvapaliny expanduje dutina maternice a do nej sa vloží hysteroskop. Odhadovaný orgán, jeho sliznica, oblasť obsadená polypy. Ak sú prítomné cudzie fragmenty, sú vytiahnuté svorkami, ktoré sú vložené cez trubicu hysteroskopu. Rovnakým spôsobom sa odoberie tkanivo na analýzu. Pomocou špeciálnych nástrojov boli odstránené polypy. Potom sa dutina dezinfikuje, hysteroskop sa odstráni. Pacient sa postupne odstraňuje z anestézie.

Spôsoby prevádzky

Voľba spôsobu chirurgického zákroku závisí od stavu ženy, veku, veľkosti polypov, ich počtu. Polypektómia sa vykonáva v celkovej anestézii.

Gynekológovia používajú tieto operačné metódy:

 • najpopulárnejšia endoskopická metóda
 • menšia trauma,
 • rýchly proces obnovy.
 • žiadne krvácanie,
 • je možná lokálna anestézia.
 • poškodenie sliznice endometria,
 • dlhé zotavenie.
 • zabezpečenia
 • rýchla rehabilitácia.

Ablácia (excízia endometriálnej vrstvy konzerváciou orgánov) t

 • s pravdepodobnosťou vzniku rakoviny,
 • odporúčame pre ženy, ktoré majú deti, ktoré už neplánujú tehotenstvo.

Hysterektómia (úplné odstránenie maternice)

predpísané pre polypy, malígne nádory.

Odstránenie polypu v maternici laserom

Táto minimálne invazívna metóda sa odporúča pre ženy, ktoré potrebujú zachovať reprodukčnú funkciu. Použitie laserovej energie na odstránenie polypov je charakterizované týmito vlastnosťami:

 • Nezostáva pooperačné jazvy, jazvy.
 • Krvácanie je vylúčené - dochádza k simultánnej kauterizácii ciev.
 • Cielený účinok na zameranie zabraňuje poškodeniu zdravého tkaniva.

Laserový efekt je účinný, keď má nádor nohu. Odstránenie polypu touto metódou sa môže uskutočniť ambulantne. Proces trvá približne 30 minút.

 • majú minimálne poškodenie endometria,
 • mať možnosť otehotnieť,
 • rýchlo po operácii
 • vyhnúť sa symptómom bolesti.

Príprava na operáciu na odstránenie polypu v maternici

Aby bola polypektómia úspešná, ak nie sú žiadne komplikácie, je dôležité zvážiť odporúčania gynekológov pri príprave na operáciu. Musíte dodržiavať tieto pravidlá:

Čas pred zásahom

 • zdržať sa pohlavného styku,
 • nepoužívajte vaginálne čapíky, douching, vaginálne tablety,
 • nedávajte tampony s drogami,
 • nepoužívajte riedidlá krvi
 • odstrániť z diétnych strukovín, kapusty, čierneho chleba,
 • nepoužívajte chemikálie na intímnu hygienu,
 • posledné jedlo 8 hodín pred operáciou

V ktorý deň cyklu sa prevádzka vykoná

U starších žien, ktoré majú postmenopauzu, nezáleží na období polypektómie. Pre zostávajúcich pacientov je optimálny čas na operáciu od šiesteho do deviateho dňa menštruačného cyklu. Je to spôsobené týmito vlastnosťami:

 • krvácanie z endometria je u konca,
 • procesoch obnovy
 • polypy sú dobre označené.

Obdobie rehabilitácie

Aby sa predišlo komplikáciám, recidívam po operácii, je potrebné podstúpiť rehabilitáciu v priebehu jedného mesiaca. Existujú odporúčania lekárov na obdobie obnovy. Vyžaduje sa dodržiavanie týchto pravidiel:

 1. Vyhnite sa prehriatiu - nepoužívajte horúci kúpeľ, nechodte do vane, sauny.
 2. Eliminujte fyzickú aktivitu.
 3. Nezdvíhajte viac ako štyri kilogramy.
 4. Neplavajte v bazéne, otvorenej vode, aby sa zabránilo infekcii.

V pooperačnom období je dôležité dodržiavať všetky lekárske predpisy. Nemôže byť použitý bez súhlasu s liekmi, ľudovými liekmi. Počas rehabilitácie je potrebné:

 1. Pozorovať intímnu hygienu.
 2. Stop na mesiac sex.
 3. Vylúčiť použitie douchingu, vaginálnych čapíkov, tampónov.

Možné pooperačné komplikácie

Po odstránení polypov dochádza niekedy k miernemu zvýšeniu teploty, ktorá trvá dva dni. Polypektómia má v niektorých prípadoch nasledovné dôsledky:

 • oneskorený menštruačný cyklus
 • akumulácia krvi v maternici (hematometer),
 • degenerácia endometriálnych buniek do rakovinových,
 • opakovanie polypov - závisí od provokujúcich faktorov
 • nepohodlie, bolesť počas pohlavného styku.

Ak sa objavia príznaky komplikácií, je potrebné navštíviť gynekológa, aby ste dostali odporúčania na liečbu. Škrabanie spôsobuje najťažšie účinky. Po operácii sa môžu vyskytnúť takéto problémy:

 • silné krvácanie spôsobené perforáciou tkaniva maternice,
 • lepiace formácie
 • výskyt jaziev, jaziev,
 • infekčnú léziu s teplotou nad 38 ° C počas niekoľkých dní,
 • neplodnosť spôsobená dysfunkciou endometria.

Vplyv polypektómie na možnosť tehotenstva

Po chirurgickom zákroku na odstránenie polypu je koncepcia možná v období štyroch až šiestich mesiacov. Tehotenstvo nastáva, ak po operácii nie sú žiadne komplikácie. V období zotavenia sa pacientom často predpisujú antikoncepčné lieky. Keď sa zrušia, nastane zvýšenie hormonálnej aktivity. Gynekológovia v tomto období odporúčajú koncepciu plánovania.

Ak je prirodzené tehotenstvo nemožné, vynikajúce výsledky po polypektómii sú dané IVF (in vitro fertilizácia). Koncepcia môže byť ovplyvnená:

 • všeobecné zdravie muža a ženy
 • hormonálne poruchy,
 • adhézne procesy v endometriu,
 • infekčné ochorenia genitourinárneho systému.

Čo je polyp v maternici

Pod vplyvom zápalových procesov, hormonálnych porúch a mnohých ďalších dôvodov môže endometriálna hyperplázia začať v ženskej maternici. Proliferácia slizníc vedie k vzniku polypov. Tieto formácie sú bezpečné pre život, ale môžu provokovať:

 • chronických porúch menštruačného cyklu
 • neplodnosť,
 • komplikované tehotenstvo
 • potrat,
 • rozvoj malígnych novotvarov.

Polyp v maternici má vlastnosti. Vyskytuje sa osamotené vzdelávanie alebo vo forme početných procesov. Tvar - okrúhly alebo hubovitý, má hrubú základňu alebo tenkú nohu, s farbou od svetloružovej až po bordó. Podľa histologických znakov existujú odrody neoplaziem endometria, ktoré sú tvorené:

 • spojivové tkanivo - vláknité,
 • žľazové bunky - žľazové,
 • kombinácie dvoch typov - vláknito-žľazové, t
 • tkanivá s atypickými bunkami - adenomatózne, vyvíjajúce sa na rakovinu,
 • zvyšky placenty po pôrode - placenta.

Malý polyp v maternici nemá žiadne príznaky. Výrazné príznaky patológie sa objavujú vo veľkých veľkostiach alebo v polypoziách - viacnásobných formáciách. Ak majú ženy: t

 • krvácanie z maternice,
 • hnedý vaginálny výtok uprostred menštruačného cyklu,
 • bolesť v dolnej časti brucha a spodná časť chrbta,
 • nepohodlie a krvácanie počas pohlavného styku,
 • hojné a bolestivé obdobia,
 • koncepčné problémy
 • výskyt anémie z nedostatku železa, t
 • výtok slizníc z vagíny,
 • potraty.

Prečo sa objavujú polypy

Jedným z hlavných dôvodov vzniku útvarov v maternici sú hormonálne poruchy spojené s nadbytkom nedostatku estrogénu a progesterónu. Táto situácia je spôsobená endokrinnými a neuropsychiatrickými poruchami. Provokujúce faktory pre výskyt polypov sú:

 • trauma pri narodení,
 • inštalácia vnútromaternicových zariadení, t
 • diabetes mellitus
 • hyperestrogenia,
 • hypertenzia,
 • nedostatok pohybu,
 • užívanie protinádorového lieku Tamoxifen,
 • obezita
 • znížená imunita.

V dôsledku takýchto gynekologických patológií sa môže vytvoriť polyp na maternici:

 • vaginitída,
 • coleitis,
 • endometrióza,
 • mastopatické procesy,
 • polycystické vaječníky,
 • adenomyóza,
 • maternicový fibrom,
 • hyperplázia glandulárnej endometria,
 • diagnostická kyretáž
 • dôsledky potratu, t
 • vaskulárne rasty v endometriu,
 • infekcie genitálií.

Odstránenie polypov

Liečba nádorov maternice začína konzervatívnou terapiou. Odstránenie polypu v maternici sa vykoná, ak je to indikované. Patrí medzi ne:

 • nedostatok výsledkov protidrogovej liečby, t
 • hnedý výtok s nepríjemným zápachom
 • bolestivosť, nepohodlie počas sexuálneho kontaktu,
 • skromný výtok počas menštruácie alebo jej nedostatok,
 • neplodnosť,
 • závažné krvácanie z maternice,
 • potraty,
 • rozsiahla a dlhotrvajúca menštruácia,
 • veku nad 40 rokov
 • veľkosť polypu viac ako 10 mm,
 • identifikácia atypických buniek, ktoré vyvolávajú onkológiu.

Operácia na odstránenie polypu v maternici sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

 • hysteroskopia - eliminácia tvorby krútenia nôh pomocou špeciálneho zariadenia,
 • diagnostická gynekologická kyretáž - kyretáž - odstránenie vrchnej vrstvy sliznice pomocou kyrety,
 • laserové vyhorenie
 • rádiochirurgická excízia,
 • kryodestrukciu s kvapalným dusíkom.

Ako odstrániť polyp v maternici bez chirurgického zákroku

Ak je žena kontraindikovaná na operáciu alebo je proti tomuto spôsobu liečby, lekári vykonajú lekársku konzervatívnu liečbu. V závislosti od veku, stavu pacienta, symptómov sa používa niekoľko skupín liekov. Gynekológovia predpisujú kombinovanú perorálnu antikoncepciu Regulon, Yarin, ktorá:

 • znížiť veľkosť polypov, prispieť k ich odstráneniu,
 • vzťahovať na ženy bez narodenia vo veku od 18 do 35 rokov,
 • s veľkosťou polypu menšou ako 10 mm,
 • Výsledkom je prítomnosť krvácania z maternice.

Liečba bez odstránenia polypu sa vykonáva pomocou liekov:

 • Duphaston, Utrozhestan - progesterón s účinnou látkou progesterón - normalizuje funkcie endokrinného systému, zlepšuje krv,
 • Diferelín, Zoladex - hormóny uvoľňujúce gonadotropín - je predpísaný pre menopauzu, pre ženy po 35 rokoch veku, na fokálnu a celkovú hyperpláziu endometria.

Ak nie je možné operáciu vykonávať, gynekológovia predpisujú lieky:

 • antibiotiká - Monomitsin, Zitrolid, Doxycyklín, ak je príčinou tvorby polypov - infekcie genitálií, zápal v panvovej oblasti,
 • prípravky železa Ferlatum, Fenuls - s anémiou spôsobenou stratou krvi,
 • vitamínové komplexy na udržanie telesného tónu,
 • homeopatické lieky na prírodnom základe - vyžadujú dlhú recepciu podľa schémy.

Laserové odstránenie

Pre ženy vo fertilnom veku je to najbezpečnejší spôsob liečby, zachovávajúci reprodukčnú funkciu. Bohužiaľ, vzhľadom na vysoké náklady, nie všetky kliniky majú laserové zariadenia. Odstránenie polypu v maternici týmto spôsobom má výhody:

 • malé riziko krvácania - cievy sú vypaľované vysokou teplotou lúča,
 • väčšia presnosť prevádzky
 • nedochádza k poraneniu susedných tkanív,
 • riziko infekcie
 • jazvy a zrasty sa neobjavujú,
 • krátke obdobie zotavenia
 • vrstvené odstránenie polypu poskytuje menšie opakovanie.

Operácia na odstránenie polypu endometria laserom sa vykonáva 7 dní po začiatku menštruačného cyklu, keď je endometrium tenké a tvorba je jasne viditeľná. Doba trvania zásahu je od 10 minút do jednej a pol hodiny - závisí od veľkosti rastu. Obnova trvá až 8 mesiacov. Pred začiatkom manipulácie:

 • dve hodiny pred operáciou je dutina maternice plná antiseptika, aby sa zabránilo infekcii,
 • cez vagínu sa vloží hysteroskop - optické zariadenie na pozorovanie operácie na obrazovke.

Chirurgický zákrok prebieha podľa nasledujúcej schémy:

 • Na základe výsledkov predbežnej diagnostiky je vypracovaný prevádzkový plán na ultrazvuku
 • v súlade s rozmermi polypov je kapacita rastliny regulovaná, pri malých veľkostiach sa tkanivo odparí, vo všeobecnosti sa laserový efekt pohybuje vo vrstvách,
 • lokálna anestézia sa vykonáva v novotvaroch,
 • polyp je odstránený,
 • Na zastavenie vnútorného krvácania sa vykonáva kauterizácia ciev.

Diagnostické škrabanie

Podstatou tejto operácie je odstránenie hornej vrstvy sliznice maternice spolu s rastom. Diagnostická kyretáž sa vykonáva podľa urgentných indikácií - prítomnosť závažného krvácania. Pre tento postup je typický:

 • zásah sa uskutočňuje slepo
 • odstránenie lézie novotvaru je nemožné,
 • operácia je predpísaná tri dni pred menštruáciou, aby sa zabránilo významnej strate krvi, maternica sa začala včas uzatvárať,
 • výskyt komplikácií - opakovanie rastu, zápal, akumulácia krvných zrazenín v dutine.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča, aby ste najprv odstránili polyp pomocou hysteroskopie a potom vykonali diagnostickú kyretáž na vyšetrenie všetkých tkanív endometria. Operácia, ktorú vykonávajú kvalifikovaní odborníci, eliminuje opätovný výskyt porastov. Indikácie pre kyretáž sú:

 • mnohopočetné polypy endometria,
 • opakujúce sa lézie
 • hrozba rastu do zhubného nádoru.

Chirurgický zákrok sa vykonáva s celkovou anestéziou v nasledujúcom poradí:

 • vyvolať intravenóznu anestéziu,
 • Po anestézii sa rozšírenie uterinných stien vykonáva špeciálnou sondou,
 • urobiť zoškrabanie povrchovej vrstvy maternicovej kyrety,
 • tkanivá sú odoslané na histologické vyšetrenie, t
 • vnútorná dutina je upravená roztokom jódu,
 • žena na zníženie maternice je umiestnená na bruchu vykurovacej podložky s ľadom.

Čo nemôže urobiť žena po operácii

V prvých dňoch po odstránení endometriálneho rastu sa môže vyskytnúť menšie krvácanie. Aby sa zotavili rýchlejšie, aby sa eliminovala strata krvi, je potrebné vziať do úvahy odporúčania gynekológov. Počas pooperačného obdobia je zakázané:

 • sauna, kúpeľ,
 • dlhý pobyt na slnku
 • ležiace v horúcom kúpeli - môžete sa len osprchovať
 • používanie opaľovacích lôžok.

Na odstránenie komplikácií po operácii maternice by ženy mali starostlivo zvážiť svoje zdravie. V prvom mesiaci rehabilitácie je neprijateľné:

 • aktívny v športe - prechádzky sú povolené,
 • zdvíhať veci s hmotnosťou viac ako tri kilogramy,
 • viesť sexuálny život
 • užívajte alkohol
 • Konzumujte zápchu.
 • namáhanie pri čine defekácie.

Charakteristické sú polypy

Benígna intrauterinná neoplazma sa vyskytuje v dôsledku proliferácie endometriálnych buniek. Polypy sú viacnásobné (polyposis) a jednotlivé, líšia sa tvarom (oválne alebo okrúhle), veľkosťou (od 1 do 80 mm), štruktúrou, majú základňu alebo nohu, prešpikované sklerotickými cievami.

Táto anomália sa často pozoruje u žien starších ako 35 rokov a vyvoláva závažné ochorenia. Odstránenie polypu (najmä veľkého) je nevyhnutnou a nútenou operáciou, pretože môže spôsobiť krvácanie z maternice, a keď sa snaží otehotnieť, blokuje prístup spermií do skúmaviek a krku.

Lokálne vyžarujú endometriálny polyp a cervikálny polyp.

Lekári odporúčajú pri plánovaní koncepcie zbaviť sa nádorov zoškrabaním polypu, po ktorom nasleduje čistenie slizníc genitálneho orgánu a krčka maternice. Vyrastanie zo stien maternice, nádorovo podobné nádory spôsobujú krvácanie z genitálneho traktu počas intermenštruačného obdobia, masívne slizničné lézie, prenikanie do vaginálneho kanála a môžu sa degenerovať do malígnej formy.

Pri správnej diagnóze je detekovateľnosť endometriálnych polypov 100%.

klasifikácia

Polypy sú benígne, v tele roky, a malígne, ktoré môžu metastázovať do iných orgánov, najmä ak rast má chlpatú štruktúru a chýba mu noha.

Podľa lekárov nie je dôležitá veľkosť polypov, ale dynamika ich rastu. Niekedy rast 6 mm nerastie dlhú dobu, ale stáva sa, že 2 milimetre týždenne rastie na 2 cm. Takéto nádory by sa mali okamžite odstrániť. Bez ohľadu na umiestnenie polypov sú rozdelené do typov:

 1. Neoplastické - z atypických buniek. Sú benígne a malígne.
 2. Hyperplastická - z prerasteného tkaniva, zvyčajne benígna.
 3. Zápalové - nedegenerujú do malígnej formy.

Na diagnostické účely by sa mal urobiť ultrazvuk 2-3 krát, aby sa správne rozhodlo odstrániť nádor zo sliznice. Endometriálny polyp v maternici je odstránený prevažne chirurgickým zákrokom.

glandulární

Prstovitý rast na sliznici maternice obsahuje žľazy a stromatu - bazálnu bázu, ktorá obsahuje voľné koloidné tkanivo a cievy v spodnej časti kmeňa. Existujú jednotlivé a viaceré inštancie.

Glandulárny polyp nemá nevyhnutne zjavné príznaky. Jej hlavnými prejavmi sú zvýšené mesačné krvácanie a výskyt intermenštruačného krvácania. Neúspešné pokusy ženy otehotnieť by mali byť upozornené. Ak veľkosť rastu presiahne 2 cm, môže sa cítiť vo vnútri a dodať bolesť počas pohlavného styku.

V nevýznamnom percente prípadov (2-3) sa takáto formácia transformuje na malígnu. Preto by sa pri najmenšom kolísaní zdravia mali poradiť s lekárom.

Rozhodujúcou metódou liečby je kyretáž polyp. Niekoľko dní po operácii vykonajte kontrolný ultrazvuk. Pooperačná terapia vedie k zastaveniu krvácania, prevencii relapsu a prevencii zápalu.

Glandulárny vláknitý

Fokálne prerastanie malých plôch endometria - benígna formácia siahajúca do dutiny maternice, ktorá sa často nachádza na jej dne. Vo vyspelých prípadoch rastie do veľkých veľkostí a uzatvára otvor krčka maternice. Vzhľadom na prítomnosť atypických buniek gynekológovia navrhujú odstránenie takýchto porastov.

Endometriálna hysteroresectoskopia je metóda liečby s použitím zariadenia, ktoré umožňuje vykonávať vysokokvalitnú diagnostiku a chirurgický zákrok v jednom postupe.

Zhutnenie stromatu v dôsledku vysokého obsahu fibrovolokonu indikuje pravdepodobnosť malignity nádoru. Po odstránení fokálnej fibrózy sa v materiáli často nachádzajú rakovinové bunky.

Fibróza je často lokalizovaná v krčku maternice, štruktúra polypu je hladká, ružová. Vyprovokovať patológiu schopnú pohlavne prenosných infekcií, ako aj potratov.

Stupňový odstupňovaný míľnik v menopauze má vláknitý polyp, výrastok bazálnej vrstvy endometria. Najčastejšie asymptomatická, ale charakterizovaná patologickými sekréciami po sexuálnom kontakte, fyzickou námahou, gynekologickým vyšetrením. Niekedy je bolesť v dolnej časti brucha kŕče charakter.

Diagnóza polypu v maternici vykazuje oválnu bledú tvorbu s prevahou spojivového tkaniva a malým počtom ciev, parietálnych alebo na pedikle, s jasnými kontúrami. Ženy si všimnú riedkeho skromného výtoku, zriedka mliečne biele tajomstvo.

Komplikácie neoplaziem - zriedkavý fenomén. V niektorých prípadoch sú novotvarie nekrotické a zapálené, existujú známky všeobecnej intoxikácie. Riziko malignity je 7-8%.

adenomatóznej

Adenomatózny polyp, najmä atypická štruktúra, označovaná ako prekancerózne stavy endometria. Jeho znamenia sú:

 • slabosť
 • bledú pokožku
 • znížený výkon
 • špinenie,
 • bielkov,
 • veľký prietok krvi počas menštruácie,
 • ťahanie bolesti v spodnej časti brucha,
 • problémy s koncepciou.

Vyšetrenie gynekológom odhaľuje prítomnosť hubovitého rastu s nohou a telom, ktoré pre veľké veľkosti vstupuje do krčka maternice. Lokalizácia - blízko ústia vajíčkovodov. S touto diagnózou, žena potrebuje neustále monitorovanie, a v starobe - pri odstraňovaní maternice.

Po chirurgickom zákroku na odstránenie polypu endometria je potrebné vyhnúť sa relapsu, čo je možné, ak časť rastu zostane v maternici - napríklad v cievnom pedikule.

Príčiny

Podľa lekárov sú rasty tvorené na pozadí nerovnováhy estrogénu a progesterónu, čo vyvoláva zmeny v sliznici.

Polyp v maternici sa môže vyskytnúť v dôsledku:

 • endometrióza,
 • STI
 • erózia krčka maternice,
 • metabolické poruchy
 • znížená imunita
 • potrat,
 • chronické ochorenia genitourinárneho systému.

Najbežnejšia metóda riešenia porastov - chirurgická. Ženy však niekedy odmietajú chirurgický zákrok, uprednostňujúc konzervatívnu liečbu. Lekári predpisujú:

 • perorálne kontraceptíva,
 • progestín na normalizáciu endokrinného systému, t
 • Agonistov GnRH na zníženie veľkosti polypu.

Zvýšenie polypu je zámienkou pre operáciu. Pretože významná časť formácií sa môže zmeniť na rakovinový proces v dôsledku hormonálneho narušenia, je odstránený endometriálny polyp.

Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť nádor:

 • priamy prístup - disekciou prednej steny brucha a maternice (ak nádor dosiahol priemer 15 cm),
 • endoskopický - s malou veľkosťou rastu,
 • terapeutická a diagnostická kyretáž - s krvácaním v období po pôrode alebo počas potratu.

Patologická diagnostika

Počas lekárskeho vyšetrenia sa môžu vyskytnúť jazvy. Histológia maternicového polypu zahŕňa odobratie vzorky tkaniva na podozrenie z patologického procesu, čo vám umožní vytvoriť spoľahlivý obraz o štruktúre rastu.

Od ženy môže dostať sťažnosti na bolesť v spodnej časti brucha, rozmazanie výtok, ťažké straty krvi v kritických dňoch.

V závislosti od povahy a veľkosti polypu môže byť navrhnuté odstránenie laserom. Microcamera monitoruje pohyby zariadenia a nasmeruje ho na požadovaný bod. Liečba trvá približne šesť mesiacov.

Ultrazvuk jasne ukazuje endometriálny polyp - jednorazovú aj viacnásobnú tvorbu. Podľa jej výsledkov je predpísaná hysteroresekcia - eliminácia hromadenia pomocou špeciálneho nástroja a zoškrabanie oblasti sliznice, ku ktorej bola pripojená. Táto metóda nepredstavuje nebezpečenstvo pre zdravie žien a reprodukčnú funkciu.

S hrozbou zhubného nádoru sa laparoskopicky odstráni polyp a samotná maternica. Snímač s kamerou je vložený do otvoru v spodnej časti brucha, orgán je vyrezaný, telo je odstránené a prešité. Táto operácia nedáva komplikácie, po tom, čo sa neobťažuje bolesť a nie sú žiadne jazvy.

Odstránenie endometriálneho polypu

Hysteroskopia maternicového polypu sa vykonáva na stoličke a trvá asi pol hodiny. Po fixácii umiestnenia polypu videokamerou lekár odreže nohu rastu pružnými nožnicami, uchopí ho kliešťami a vytiahne ho, snaží sa nepoškodiť okolité tkanivá.

S maximálnou presnosťou na odstránenie postihnutej oblasti pomôže resektoskopia. Ide o typ hysteroskopie, keď je nádor vyrezaný pod kontrolou endoskopu. Operácia zahŕňa "odskrutkovanie" nôh spolu s nádorom, po ktorom sa vykoná diagnostická kyretáž maternice.

Odporúčania na obnovenie

Dva alebo tri dni po operácii sa telo normálne podáva na zotavenie. V dolnej časti brucha a vonkajších genitáliách môže byť mierne nepohodlie. Niekedy sa vyskytnú komplikácie:

 • perforácia steny maternice,
 • endometritída,
 • krvácanie.

Ak sa infekcia dostane do rany, vaginálna mikroflóra je narušená. Neodporúča sa používať tampony, sprchy a aplikovať vaginálne prostriedky, kúpať sa vo vani, chodiť do solária, športovať. Na normalizáciu fungovania reprodukčného systému môže byť predpísaná hormonálna liečba.

Liečba po odstránení endometriálneho polypu v maternici

Proces obnovy po operácii sa nevyskytuje okamžite. Aby sa zabránilo prenikaniu infekcie do reprodukčných orgánov, lekár predpisuje antibiotiká. Normalizovať mesačný cyklus pomôže hormóny.

Rehabilitácia by sa mala vykonávať pod lekárskym dohľadom. Po odstránení polypu sa môže objaviť krvácanie z maternice, zvyčajne trvá najviac jeden deň a nie je veľké.

V nevýznamných prípadoch (6%) je možný relaps ochorenia, ktorý si vyžaduje opakovaný zásah. Ak nádor nie je úplne odstránený, je možné riziko jeho degenerácie do malígneho.

Mesačne po odstránení

V pooperačnom období môže menštruačný cyklus zlyhať. Ak bol polyp v cervikálnom kanáli, toto obdobie príde okamžite. Polypy nachádzajúce sa v dutine reprodukčného orgánu pravdepodobne vyžadovali kyretáž, takže kritické dni by sa mali začať za mesiac alebo tak.

Výboje sú zvyčajne vzácne, nie sú hojné Možné zlyhanie harmonogramu, ktorý by mal byť pripravený.

Pooperačná liečba môže trvať od troch mesiacov do šiestich mesiacov. Sexuálny život závisí od tempa zotavenia, pohody ženy a lekárskych odporúčaní. Zvyčajne je potrebné zdržať sa 30-40 dní.

tehotenstvo

Žena, ktorá sa chce stať matkou, by mala viesť zdravý životný štýl a nezanedbávať hygienu. Lekári umožňujú počatie 6 - 8 mesiacov po odstránení polypu, hoci možnosť otehotnenia sa objavuje oveľa skôr. Po období rekonvalescencie je potrebné podstúpiť sériu vyšetrení, aby sa následne otehotneli, vykonali a vyprodukovalo zdravé dieťa.

Pin
Send
Share
Send
Send