Hygiena

Ako merať bazálnu teplotu a správne používať jej plán

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie veľa žien vie, ako správne merať a vykresľovať bazálnu teplotu, ale všetky ženy by mali mať túto schopnosť. Koniec koncov, meranie bazálnej teploty je nevyhnutné nielen pre akúkoľvek patológiu, ale pomôže pri riešení vášho tela a vrhnutí svetla na mnohé otázky.

Bazálna teplota

Čo znamená termín "bazálna teplota"?

Bazálna teplota je najnižšia telesná teplota, ktorá bola zaznamenaná po dlhom stave odpočinku, teda spánku. Bazálna teplota sa meria v konečníku, vo vagíne alebo v ústach. Na rozdiel od skutočnej teploty je bazálna teplota vždy o niečo vyššia (len pár desiatok stupňov). Gynekológovia sa domnievajú, že najviac svedčí o bazálnej teplote, merané v konečníku, pre toto jeho druhý názov je rektálna teplota.

Potreba merať bazálnu teplotu

Meranie bazálnej teploty a plánovanie je jedným z testov funkčnej diagnostiky. A hoci sa táto metóda používa už dlhú dobu, nestratila svoj význam pre tento deň, pretože meranie bazálnej teploty pomáha nielen pri diagnostike gynekologických ochorení, ale samotná metóda je jednoduchá a lacná.

V ktorých prípadoch sa ukazuje meranie bazálnej teploty:

 • túžba otehotnieť, a preto musíte nastaviť deň ovulácie,
 • ochranu pred nechceným tehotenstvom, to znamená, že ide o definíciu tzv.
 • ako doplnková diagnostická metóda zápalových ochorení panvových orgánov,
 • poruchy v hormonálnej regulácii (menštruačné poruchy, opakované potraty, dysfunkcia ovárií),
 • neplodnosť (bez ohľadu na to, ktorý partner je „vinný“),
 • nastavenie trvania menštruačného cyklu a ovulácie, t
 • oneskorenie menštruácie a zistenie jej príčin (prípadne tehotenstva),
 • ohrozené alebo začaté potraty (hodnotenie účinnosti liečby a pozitívnej / negatívnej dynamiky),
 • vypočítať čas nasledujúcej menštruácie,
 • túžba otehotnieť s určitým pohlavím.

Aby bol bazálny teplotný diagram čo najinformatívnejší, jeho meranie by sa malo vykonávať počas (aspoň) troch menštruačných cyklov a bez prerušenia (jeden mesiac sa zaznamenala teplota a ďalšia nie je nesprávna). Po prvé, táto potreba je spôsobená skutočnosťou, že do jedného roka môže mať zdravá žena jeden alebo dva anovulačné cykly, a po druhé, je možné odhaliť vplyv určitých okolností v jednom cykle, čo z tohto dôvodu robí tento plán neindikujúcim ( a na porovnanie existuje niekoľko ďalších menštruačných cyklov).

Ale hlavná vec, o ktorej by mala každá žena vedieť - meranie bazálnej teploty pri užívaní hormonálnych antikoncepčných tabletiek je absolútne strata času, takže umelé hormóny obsiahnuté v tabletkách potláčajú ovuláciu a produkciu vlastných hormónov.

Ako merať bazálnu teplotu

Aby kompilovaný graf zobrazoval správne výsledky a mohol by pomôcť pri diagnostike patológie, je potrebné vedieť, ako správne merať bazálnu teplotu. Hlavnou podmienkou merania teploty je zodpovednosť a disciplína. Zoznam obsahuje niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • meranie teploty sa vykonáva okamžite po prebudení (predbežné „výlety“ na toaletu, pitnú vodu atď.) sú vylúčené,
 • trvanie spánku by malo byť aspoň 3 hodiny a lepšie ako 6,
 • keď je teplomer nainštalovaný, nemali by ste pohybovať ani minimalizovať pohyb po dobu merania (aktivita motora zvyšuje teplotu),
 • meranie teploty by sa malo vykonávať v určitom čase (plus - mínus),
 • je vhodnejšie merať ortuťový teplomer s bazálnou teplotou,
 • teplomer by mal byť „po ruke“ (na nočnom stolíku alebo stole),
 • pri meraní teploty v ústach alebo vagíne je čas merania najmenej 5 minút a pri meraní v konečníku najmenej 3 minúty,
 • meranie teploty sa vykonáva v dňoch menštruácie,
 • večer pretrepte ortuťový teplomer,
 • údaje o teplote zaznamenané okamžite po meraní,
 • vykonať meranie jednou metódou (ak sa vykonáva v konečníku, pokračovať v rektálnom meraní teploty,
 • teplomer by mal byť jeden, nie je dovolené ho nahradiť.

Aký teplomer meria bazálnu teplotu?

Pri určovaní teploty v konečníku elektronického teplomera by sa mali dodržiavať pravidlá používania prístroja. Keď je proces merania teploty dokončený, teplomer pípne, čo znamená, že musí byť odstránený. Konečná hodnota by sa nemala zaznamenať bezprostredne po extrakcii, ale po 0,5 - 1 minúte, pretože teplota na váhe určitý čas stúpne.

Ako urobiť graf bazálnej teploty

Pre pohodlie, ako pri zostavovaní, tak pri čítaní grafu bazálnej teploty, by sa mal umiestniť na dvojitý tetrad list v klietke. Horizontálne označuje dni menštruačného cyklu a dátum a vertikálne číta bazálnu teplotu. Od bodu 37 stupňov horizontálne nakreslite červenú čiaru rovnobežne s čiarou dní cyklu. Toto je kontrolná línia, ktorá uľahčí čítanie grafu a zvýrazní fázy menštruačného cyklu a ovulácie.

Graf normy bazálnej teploty

Samostatný stĺpec (pod horizontálnou čiarou) by mal byť označený ako "výber". Kvalita a množstvo vaginálneho výtoku je spojené s fázou menštruačného cyklu. Napríklad v predvečer av deň ovulácie sú tekuté, hojné a vyzerajú ako vaječný bielok a v druhej fáze vylučovania sú silnejšie a majú mliečnu farbu.

Ešte nižšie je graf "iný". Akékoľvek okolnosti vyššej moci sú uvedené v tomto stĺpci: letecký let, pitie alkoholu, služobná cesta, sex v noci alebo ráno, krátky spánok, zima a tak ďalej.

Body, ktoré sú vynesené denne a udávajú hodnoty teploty, sú vzájomne prepojené. Takto sa zobrazí prerušovaná čiara.

Graf normy bazálnej teploty

U zdravej ženy je menštruačný cyklus rozdelený do dvoch fáz: folikulárna a luteálna, ktorá je jasne viditeľná na grafe, pretože krivka bude rozbitá, najprv teplota zostane pod 37 ° C, potom prudko skočí a stane sa vyššia ako 37. Estrogény sú aktívne vo folikulárnej fáze, pod hladinou folikulov. činnosť, ktorá dozrieva hlavný folikul, takže graf zobrazí krivku, ktorá je nižšia ako 37 stupňov. Folikulárna fáza trvá približne 12 až 14 dní. V predvečer ovulácie teplota klesne o 0,2 - 0,4 stupňov (pre-ovulačná depresia) a s jej nástupom teplota letí hore a stúpa nad čiaru 37 stupňov o 0,2 - 0,4 stupňa. Potom začne luteálna fáza, ktorá trvá 14 dní a grafická čiara bude nad 37 stupňov. Podobné zvýšenie teploty v druhej fáze je vysvetlené pôsobením progesterónu, ktorý ovplyvňuje centrum termoregulácie. Pred menštruáciou hladiny progesterónu klesajú, a preto sa plán zníži. Ak teplota zostane na predchádzajúcich hodnotách (nad 37), okrem toho nezačne menštruácia, čo naznačuje možné tehotenstvo.

Počas tehotenstva odmerajte bazálnu teplotu

Tabuľka bazálnych teplôt môže byť prvým príznakom tehotenstva pred mesačným oneskorením. Ako je uvedené vyššie, tieto základné teploty kolíšu a závisia od fázy menštruačného cyklu, ktorý je určený pohlavnými hormónmi. Ak by normálna teplota vo folikulárnej (prvej) fáze mala byť nižšia ako 37 stupňov, potom v luteálnej alebo druhej fáze teplota stúpne nad 37 ° C a zostane na tejto úrovni približne 14 dní (plus alebo mínus 2 dni). V predvečer ovulácie, tam je jeho pokles, a bezprostredne po uvoľnení vajíčka z vaječníka, zvyšuje o 0,4 - 0,5 stupňa a začína klesať len pred začiatkom nasledujúceho menštruačného obdobia. Ak teplota neklesne v predvečer očakávanej menštruácie a stále zostane nad 37 stupňov, potom môžeme predpokladať začiatok tehotenstva. Absencia menštruácie v čase plus zvýšená bazálna teplota vyžaduje tehotenský test, ktorý v 99% prípadov bude pozitívny.

Spôsob stanovenia pravdepodobného tehotenstva bazálnou teplotou funguje len počas ovulačných cyklov, ktoré boli predtým potvrdené buď bazálnym teplotným diagramom, alebo ovulačnými testami, alebo ultrazvukom. Ak je však ovulácia neprítomná, potom bez ohľadu na to, ako dlho teplota stúpa, to ešte neznamená, že došlo k počatiu, aj keď neexistuje pravidelná menštruácia. Napríklad pri hyperprolaktinémii, keď hypofýza produkuje zvýšené množstvo prolaktínu, ktorý je zodpovedný za produkciu mlieka, môžu byť prítomné obidve príznaky: bazálna teplota je vyššia ako 37 stupňov a absencia menštruácie.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že bazálna teplota počas skorého tehotenstva zostáva vysoká až do očakávaných menštruačných cyklov a zvyšok času sa neznižuje (na pozadí oneskorenej menštruácie a na základe potvrdenej ovulácie v predchádzajúcich cykloch).

Graf bazálnej teploty počas tehotenstva

Implant Drop

Keď už hovoríme o pláne bazálnej teploty počas tehotenstva, človek by nemal mlčať o takomto fenoméne ako o implantačnej depresii. Implantácia je proces vloženia oplodneného vajíčka do výstelky maternice. To znamená, že až do tohto bodu, dokonca aj so sútokom vajíčka a spermií, je predčasné hovoriť o nástupe tehotenstva. Iba vtedy, keď sa oplodnené vajíčko konsoliduje v maternicovej stene a vytvára spojenie s materským organizmom, môžeme predpokladať, že došlo k početiu a tehotenstvo sa ďalej vyvíja.

Na pozadí implantácie je v druhej fáze cyklu mierny pokles teploty (0,1 - 0,3 stupňa) (žena si ešte nie je vedomá tehotenstva a čaká na periódy). Ak je na začiatku teplotného grafu jasne viditeľný čas nástupu ovulácie, pretože rozdiel medzi ovuláciou a nástupom luteálnej fázy cyklu je 0,5 stupňa, potom je implantačná retrakcia charakterizovaná malými výkyvmi, preto je ťažké si všimnúť. Tento jav je zaznamenaný približne 7. - 9. deň po uvoľnení vajíčka z vaječníka. Táto funkcia neposkytuje 100% záruku tehotenstva. Ďalším kritériom pre tento fenomén je implantačné krvácanie (1 až 2 kvapky ružovej alebo červenkastej farby na spodnom prádle), čo je tiež zaznamenané u všetkých žien.

Mimomaternicové tehotenstvo

Veľa žien tomu verí bazálna teplota pri mimomaternicovom tehotenstve nezvyšuje. V skutočnosti je toto vyhlásenie nesprávne. Nezáleží na tom, kde je oplodnené vajíčko fixované, v maternici, v skúmavke alebo niekde inde, aj tak bude produkovaný progesterón a hCG.

Preto bazálna teplota pri mimomaternicovom tehotenstve bude nad 37 stupňov. Z toho vyplýva, že umiestnenie embrya nemožno určiť z grafu bazálnej teploty.

Normálna bazálna teplota

Meranie bazálnej teploty sa neodporúča pre všetky ženy, a to najmä nemeria celé obdobie tehotenstva, ale len do 12 týždňov. Lekár zvyčajne odporúča, aby sa dodržiaval teplotný harmonogram pre ženy z vysoko rizikovej skupiny pre potrat (ťažké pracovné podmienky, komplikácie v tehotenstve v minulosti, ako sú potraty, predčasný pôrod atď.).

Bazálna teplota počas tehotenstva je normálne v rozsahu 37,1 - 37,3 stupňov, ale jej vyššie hodnoty sa nepovažujú za patologické (až 38). Akákoľvek abnormalita si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Nižšia bazálna teplota

Nepriaznivým príznakom je pokles bazálnej teploty v prvom trimestri tehotenstva. To znamená hrozbu ukončenia alebo zmeškania potratu. Okrem toho je pokles bazálnej teploty možný aj pred nástupom klinických prejavov (krvácanie, bolesť alebo otravná bolesť v spodnej časti brucha a / alebo v dolnej časti chrbta). Pokles bazálnej teploty je indikovaný, keď dosiahne 37 ° a menej. Rovnaký príznak - nižšia teplota sa pozoruje počas mimomaternicového tehotenstva, v predvečer alebo v čase prasknutia maternicovej trubice alebo potratu tubusu.

Zvýšenie bazálnej teploty

Ak je bazálna teplota viac ako 38 stupňov počas niekoľkých dní, znamená to aj problémy v tele. Zápalové procesy pohlavných orgánov, prechladnutia a iných chorôb nie sú vylúčené.

Zvýšená teplota však môže byť spôsobená inými faktormi:

 • porušenie pravidiel merania, t
 • lieky,
 • motorická aktivita pred a v čase merania a iné.

Ako merať bazálnu teplotu

Najlepší čas na meranie bazálnej teploty bude ráno, bezprostredne po prebudení. To je potrebné urobiť v rovnakom čase, pretože teplota v tele počas dňa sa môže líšiť. Postupujte podľa nižšie uvedených pravidiel.

 • Meranie začnite v prvý deň menštruačného cyklu.
 • Pred meraním nevystupujte z postele.
 • Presnosť výsledku ovplyvňuje trvanie spánku. V ideálnom prípade by ste mali spať šesť hodín pred meraním.
 • Použite rovnaký teplomer. Je žiaduce, aby bola ortuť, pretože hrot elektronického teplomera je príliš malý a neprichádza do styku s telom voľne.
 • Odmietnite vziať alkohol, pretože ovplyvňuje svedectvo.
 • Ak užívate hormonálne a antikoncepčné lieky, nebudete schopní získať presné údaje.

Vždy dodržiavajte rovnaký spôsob merania bazálnej teploty. Môže to byť:

 • ústne - položte na jazyk teplomer a zatvorte pery,
 • vaginálny - vložte teplomer do pošvy v polovičnej dĺžke,
 • rektálne - do análneho otvoru vložte teplomer.

Výsledky merania zaznamenávajte denne. Ak deň predtým, ako ste pili alkohol alebo spali menej ako obvykle, uveďte to vo svojich poznámkach. Na konci menštruačného cyklu (prvý deň nasledujúcej menštruácie) si urobte harmonogram. Najpresnejšie informácie možno získať z výsledkov niekoľkých menštruačných cyklov.

Analýza bazálneho teplotného grafu

Je dôležité nielen vedieť, ako merať bazálnu teplotu, ale aj to, ako správne „čítať“ výsledky.

Po ovulácii (uvoľnenie zrelého vajca z vaječníkov) v ženskom tele dochádza k produkcii hormónu progesterónu. Poskytuje zvýšenie vnútornej teploty o 0,4-0,6 ° C. Tento indikátor je fixovaný do dvoch dní po ovulácii a je vždy pozorovaný uprostred cyklu. Taktiež rozdeľuje cyklus do prvej a druhej fázy.

Normálna sa považuje za graf bazálnej teploty.

 • V prvej fáze je teplota zvyčajne nižšia ako v druhej.
 • 12-24 hodín pred ovuláciou teplota prudko klesá.
 • Po ovulácii (v druhej fáze) sa teplota zvýši o 0,2-0,6 ° C a priemerná teplota je 37,1-37,5 ° C. Druhá fáza trvá 12-14 dní.
 • Pred začiatkom mesiaca teplota klesne o 0,3 ° C.

Základné teplotné charakteristiky

 • Vysoká pravdepodobnosť počatia existuje v deň ovulácie a dva alebo tri dni pred ňou.
 • Neprítomnosť zmien bazálnej teploty počas cyklu (plochý harmonogram) môže naznačovať absenciu ovulácie a ženskej neplodnosti.
 • Bez ohľadu na trvanie cyklu, druhá fáza by mala trvať 12-14 dní a prvá fáza môže byť skrátená (cyklus kratší ako 28 dní) alebo zvýšená (cyklus viac ako 28 dní).
 • Pri vysokých mierach bazálnej teploty v prvej fáze (v porovnaní s indikátormi druhej fázy) sa dá predpokladať nízky obsah hormónu estrogénu v tele a konzultovať s lekárom o predpisovaní liečiv.
 • Pri nízkej teplote v druhej fáze (v porovnaní s prvou) by sa malo predpokladať nízke hladiny hormónu progesterónu a tiež sa poradiť s lekárom.

Grafy bazálnej teploty počas tehotenstva

Ak viete, ako merať bazálnu teplotu, môžete sledovať svoj stav počas tehotenstva. Jedným z dôkazov jeho výskytu je zachovanie zvýšenej bazálnej teploty na viac ako 18 dní pri 37,1-37,3 ° C, ktoré bude pozorované až do narodenia.

Ak sa v 12-14 týždni teplota prudko prudko klesla, uistite sa, že sa ponáhľate k lekárovi: môže to znamenať hroziaci potrat. Zníženie teploty po piatom mesiaci je tiež alarmujúcim signálom: bazálna teplota počas vynechaného potratu bude nižšia ako 37 ° C.

Vysoká horúčka (nad 37,8 ºC) signalizuje zápal v urogenitálnom systéme. Je dôležité, aby ste sa čo najskôr poradili s lekárom, aby sa predišlo akémukoľvek narušeniu zdravia dieťaťa.

Ako môžete vidieť, meraním bazálnej teploty budete schopní identifikovať mnohé porušenia zdravia tela a prijať včasné opatrenia na ich odstránenie!

Dôvody zostavenia teplotnej tabuľky

Женщинам рекомендуют в течение месяца (порой и двух) снимать показания термометра не только для проверки правильности работы яичников.

К этому методу диагностики прибегают также:

 • При неудачных попытках зачать малыша на протяжении 12 месяцев,
 • Когда у одного из партнеров подозревают бесплодие,
 • Для проверки общего гормонального фона у женщин,
 • При желании спланировать пол будущего малыша.
 • Okrem toho príprava bazálnej krivky vám tiež umožňuje kontrolovať:
 • Správnosť pankreasu,
 • Ak chcete diagnostikovať deň ovulácie, aby ste chránili pred nechceným počatím,
 • Vyvrátiť alebo potvrdiť diagnózu vykonanú lekárom (napríklad endometritída),
 • Skontrolujte, či práca vaječníkov zodpovedá fázam menštruačného cyklu
 • Potvrdiť tehotenstvo niekoľko dní po počatí, keď iné diagnostické metódy ešte nie sú informatívne,
 • Vypočítajte dĺžku menštruačného cyklu.

Aby grafická krivka pomohla vyriešiť vyššie uvedené body, musíte vedieť, ako správne merať bazálnu teplotu.

Užitočné tipy pre začiatočníkov

Žena, predtým, ako sa uchýli k metóde určovania dňa počatia pomocou bazálnej krivky, musí byť trpezlivá. Pretože je potrebné odčítavať teplomery každý deň počas 3 cyklov v rade. Nie je možné určiť, v ktorých dňoch je potrebné stretávať sa častejšie v posteli s partnerom v jednom mesačnom období.

Okrem toho žena nestačí len na neustále meranie teploty. Vyžaduje sa aj dodržiavanie viacerých podmienok, ktoré zaručujú dodanie správnej „diagnózy“.

Takže budúce matky musia vedieť, že:

 • Bazálna teplota sa môže merať v pošve, ústach alebo konečníku. Je nemožné odčítavať teplomer obvyklým spôsobom pre každého, pretože stresujúce situácie, jedenie, lieky a dokonca aj sexuálny kontakt vo večerných hodinách môžu vyvolať ich zmeny. Pri meraní teploty v ústach je teplomer umiestnený 5 minút pod jazyk, počas ktorého sú pery pevne uzavreté. Pri vaginálnej alebo rektálnej metóde merania nie je trvanie merania dlhšie ako 3 minúty.
 • Je dôležité nielen odčítavať teplomer na dennej báze (aj počas krvácania) a zaznamenávať ich do prenosného počítača, ale tiež nemeniť čas na určenie indikácií. Režim, ak je to potrebné, môže byť porušený. Je však žiaduce, aby interval medzi dnešným a predchádzajúcim meraním nebol dlhší ako jedna hodina.
 • Bazálna teplota počas ovulácie sa meria bezprostredne po spánku. Človek by sa nemal dostať z postele pred zaznamenaním údajov z teplomeru.
 • Je dôležité dať telu plný odpočinok. To je dôvod, prečo nemôžete merať teplotu po krátkom spánku. Pred prijatím svedectva by mala žena odpočinúť aspoň 3 hodiny.
 • Zmena teplomeru v jednom menštruačnom cykle je zakázaná. Okrem toho, ak napríklad žena zvolila vaginálnu metódu merania teploty, potom by mala počas štvrťroka odčítavať hodnoty len týmto spôsobom.
 • Merania je možné vykonávať len v polohe na bruchu, bez toho, aby sa pred touto činnosťou vykonali akékoľvek manipulácie. Jeden extra pohyb (aj otočenie na druhej strane) môže skresliť celkový obraz. Preto odborníci odporúčajú vopred pripraviť sa na diagnostiku "nástroja".
 • Ihneď po vybratí teplomeru zobrazte údaje na bazálnej krivke.
 • Keď sa teplota odrazí na teplomere (napr. 37, 05 stupňov), hodnota sa má zaokrúhliť smerom nadol (najmä na 37 stupňov).
 • Odrážajte v tabuľke príčiny, ktoré môžu ovplyvniť hodnoty teploty. Napríklad infekčné ochorenia dýchacích ciest, zneužívanie alkoholu v noci, predchádza meraniu aktívneho sexuálneho života. V notebooku je potrebné zaznamenať všetky pracovné cesty, zmenu klímy alebo časové pásmo.
 • Ak sa žena nemohla ochrániť pred chladom a ona je mučená horúčkou, mali by ste prestať robiť merania, kým nebudete úplne vyliečení. Preto je dôležité sledovať vaše zdravie počas prípravy bazálnej krivky.
 • Odmietnite užívať lieky (najmä lieky s hormonálnymi, hypnotickými a sedatívnymi účinkami) na obdobie, kým sa vypočítajú najlepšie dni na počatie.
 • Ak ženská práca predpokladá prítomnosť nočných smeny, je možné v priebehu dňa urobiť bazálnu krivku, ale až po troch hodinách spánku.

Určenie najvhodnejšieho momentu pre koncepciu

Pri zostavovaní teplotnej krivky musí žena správne prečítať graf, pričom určí najlepší deň pre koncepciu.

Podľa vytvorenej bazálnej krivky je možné vidieť, že teplota sa tiež mení s fázovou zmenou cyklu. Takže na začiatku mesačného sú nízke ceny - 36,7-36,8 stupňov. V polovici cyklu sa hodnoty výrazne menia smerom nahor a presahujú stupnicu značkou 37 stupňov. Pred ovuláciou však teplotná krivka najprv klesá a potom prudko dosahuje rekordný - 37,1-37,2 stupňov. V tejto dobe, vajcia opustí bezpečný "prístrešok" a je poslaný do maternice na oplodnenie. Ak bol proces koncepcie úspešný, bazálna teplota vykazuje vysoké hodnoty. V prípade, že nedošlo k oplodneniu, zomrie ženská bunka a telo sa začne pripravovať na ďalší menštruačný cyklus.

Vyššie uvedený obraz je normou pre ženy s pravidelným cyklom. Avšak nie všetky osoby spravodlivého pohlavia sa môžu pochváliť takýmto ideálnym grafom bazálnej krivky.

Meranie teploty, čo hovoria

Keď na grafe bazálne hodnoty prvého cyklu cyklov prekročia hodnoty druhej fázy, najmenej 0,4 jednotiek môžeme bezpečne povedať, že došlo k ovulácii a žena nemá žiadne problémy s vaječníkmi. Príliš vysoký alebo príliš nízky rozdiel medzi indikátormi môže zároveň naznačovať určité problémy v práci systémov ženského tela, napríklad:

 • Hormonálna insuficiencia. Môžeme bezpečne hovoriť o problémoch s estrogénom a progesterónom, ak sa teplota druhého stupňa líši od prvej o 2 - 3 desatinné hodnoty. Okrem toho, keď sa takýto obraz neustále prejavuje, hovoríme už o hormonálnych poruchách, ktoré povedú k sterilizácii bez riadnej liečby.
 • Zápalový proces v panve. Pri problémoch s príveskami je presne rovnaký obraz ako pri hormonálnom zlyhaní. Teplota prvého menštruačného stupňa je charakterizovaná vyššími rýchlosťami ako je stred cyklu. Okrem toho v druhej fáze prudko stúpajú hodnoty, za jeden deň klesnú na minimálne hodnoty a opäť dosiahnu úroveň 37 stupňov,
 • Problémy s endometrium. Pri absencii komplikácií v reprodukčnom systéme sú nízke hodnoty teploty zaznamenané na konci menštruácie av prvých dňoch nového cyklu. Ak sa pri výskyte sekrétov bazálna krivka prudko zvýšila, môžeme predpokladať prítomnosť ochorenia, ako je endometritída.
 • Problémy so žltým telom. Aby tehotenstvo nastalo, normálne fungovanie vaječníkov nestačí, je tiež potrebné „vytvoriť“ vhodnú hormonálnu rovnováhu v tele. Hormonálny progesterón je teda priamo zapojený do procesu koncepcie a ďalšieho vývoja embrya. Keď dôjde k otehotneniu, bazálna krivka nezmení smer, pričom udržiava hodnoty nad 37 stupňov. S nedostatkom žltých ukazovateľov telesnej teploty začínajú klesať. V dôsledku takýchto zmien je tehotenstvo ohrozené a nastávajúca matka musí urýchlene podniknúť kroky na obnovenie hladín progesterónu.

Pri zostavovaní bazálneho grafu by ste nemali v plnej miere dúfať v získané údaje. V každom prípade si každá diagnóza vyžaduje opätovnú kontrolu a lekárske potvrdenie.

Bazálna teplota - čo to je?

Ako všeobecná koncepcia je bazálna teplota najnižšou možnou telesnou teplotou meranou v pokoji. Pozorovanie takýchto ukazovateľov má však osobitný význam pre zástupcov slabšieho pohlavia, pretože takáto teplota odráža hormonálne cyklické zmeny v tele ženy. Takže pri sledovaní BT je možné sledovať reprodukčné zdravie bez analýzy a lekárskych vyšetrení.

Ak hovoríme o tom, čo je bazálna teplota ženy, potom môžeme formulovať nasledujúcu definíciu: to sú teplotné výkyvy, ku ktorým dochádza v dôsledku produkcie určitých hormónov vaječníkov.

Na čo sa meria BT?

Analýzou definície bazálnej teploty je ľahké konštatovať, že ukazovatele teplomeru sa v priebehu mesiaca menia určitým spôsobom v závislosti od fázy cyklu. Pravidelným sledovaním týchto zmien v tele meraním BT, doma, bez analýz a komplikovaných diagnostických štúdií, je možné sledovať zdravie žien. Čo presne možno zistiť vykonaním takéhoto pozorovania:

 1. Prítomnosť alebo absencia ovulácie ženy.
 2. Určite najpriaznivejšie dni cyklu, keď je pravdepodobnosť počatia dieťaťa vysoká.
 3. Posúďte životaschopnosť menštruačných fáz počas cyklu, a preto zistte odchýlky v hormonálnom pozadí.
 4. Potvrďte tehotenstvo čo najskôr.
 5. Zistite príčinu neplodnosti.

BT ako antikoncepčná metóda

Čo znamená bazálna teplota ako metóda ochrany pred nechceným tehotenstvom? Je známe, že koncepcia dieťaťa môže nastať priamo v deň ovulácie alebo do 48 hodín po ňom. A ako je uvedené vyššie, je to metóda merania BT, ktorá určuje ovulačný deň. Na to je potrebné vykonávať pravidelné pozorovania zmien teploty a zobrazovať údaje na grafe. Po vyznačení ovulačnej krivky na krivke nebude ťažké vypočítať dni, v ktorých je koncepcia dieťaťa s najväčšou pravdepodobnosťou - to je 2 dni pred a 1 deň po označenom indikátore. Počas tohto obdobia by ste sa mali zdržať intímnych vzťahov alebo používať iné metódy antikoncepcie.

Meranie teploty: odporúčania

Sebaovládanie a disciplína sú potrebné na získanie správnych ukazovateľov. Keďže takáto teplota by sa mala merať presne ráno bez toho, aby sme sa dostali z postele, je žiaduce, aby sa ani po zobudení nezmenila poloha tela, je veľmi dôležité dodržiavať všetky odporúčania, pretože každé ich porušenie povedie k skresleniu ukazovateľov. Čo musíte urobiť:

 1. Používajte prednostne ortuťový teplomer. Tento typ zariadenia zobrazí najspoľahlivejšie výsledky.
 2. Merajte rektálne alebo intravaginálne. Výhodný je prvý spôsob.
 3. Po nepretržitom spánku (nie menej ako 6 hodín) odmerajte teplotu.
 4. Postup je potrebné vykonávať každý deň v rovnakom čase.
 5. Výsledky by sa mali okamžite zaznamenať a potom preniesť do diagramu bazálnej teploty (v príslušnej časti článku si môžete prečítať, ako to urobiť správne).
 6. Pri interpretácii získaných údajov je potrebné vziať do úvahy deň menštruačnej fázy. Bazálna teplota priamo závisí od tohto faktora.

Faktory ovplyvňujúce indikátory BT

Na získanie spoľahlivých údajov o ukazovateľoch BT je dôležité, ak je to možné, vylúčiť faktory, ktoré môžu viesť k nesprávnym výsledkom. Ide o:

 • lieky, najmä hormonálne,
 • používanie perorálnych kontraceptív a špirály maternice,
 • nedostatok spánku
 • pitie alkoholu
 • sexuálne vzťahy menej ako 6 hodín pred meraním,
 • stres,
 • únava,
 • vrátane vírusových, t
 • zvýšená telesná teplota.

Aké ukazovatele BT sa považujú za normálne?

Aby bolo možné správne dešifrovať a analyzovať získané výsledky merania, je potrebné ich porovnať s normami zavedenými v medicíne. Aká by mala byť bazálna teplota u zdravej negravidnej ženy, ktorá je uvedená nižšie.

Existujú tri fázy ženského cyklu: folikulárne, ovulačné a luteálne. V každom takomto období vaječníky produkujú určité hormóny, ktoré prispievajú k normálnej koncepcii a pôrode ženy.

Vo folikulárnej fáze dochádza k dozrievaniu vajíčok v dôsledku zvyšujúceho sa množstva hormónu estradiolu. Počas tohto obdobia sa BT pohybuje od 36,2 do 36,8 stupňov. Fáza končí „pre-ovulačným pádom“ - prudký pokles indexov približne o 0,3 stupňa predtým, ako vaječná bunka opustí folikul. To je to, čo by bazálna teplota mala byť pri ovulácii.

V luteálnej fáze sa v dôsledku zvýšenia hladiny progesterónu v tele ženy zvyšujú aj indikátory BT. Počas tejto doby sa teplomer zobrazí od 37,0 do 37,4 stupňov. Len niekoľko dní pred nástupom menštruácie teplota klesne na úroveň folikulárnej fázy. Je to tento cyklus bazálnej teploty, ktorý by mal byť prítomný u zdravej ženy.

Ako určiť ovuláciu?

Pravidelným meraním teploty môžete vypočítať deň ovulácie. V grafe bude tento deň normálne zobrazený nasledovne:

 1. Prvých 12 až 16 dní menštruačného cyklu bude mať ukazovatele až 36,7 stupňov.
 2. Potom sa pozoruje pokles teploty o 0,3 - 0,5 stupňa, čo indikuje uvoľnenie vajíčka z folikulu. To sa zvyčajne deje v dňoch 12-16 cyklu ženy.

BT na stanovenie tehotenstva

Okrem stanovenia ovulácie, pomocou metódy merania teploty, môžete potvrdiť tehotenstvo v najskoršom čase. V prítomnosti počatia sa hladiny progesterónu zvyšujú. To znamená, že teplomer zaznamená vysoké hodnoty BT v druhom období cyklu. Ak je na konci luteálnej (druhej) fázy zaznamenaná bazálna teplota 37,1–37,6 a chýba mesačný menštruačný tok, potom je pravdepodobné, že žena je tehotná.

Okrem toho bude pokles teploty implantácie zaznamenaný na grafe tehotnej ženy približne niekoľko dní po ovulácii. Pripevnenie oplodneného vajíčka na stenu maternice spôsobuje takýto pokles. Nízka frekvencia sa zaznamenáva len po dobu 1-2 dní a potom teplota opäť stúpa a dosahuje hodnoty nad 37 stupňov.

Je potrebné merať bazálnu teplotu v období, keď žena nosí dieťa?

Ženy často sledujú hodnoty rektálnej teploty po spánku, aby vypočítali najpriaznivejšie dni cyklu na počatie dieťaťa. Po potvrdení požadovanej fertilizácie prestávajúce matky prestanú venovať pozornosť takýmto meraniam. Napokon, cieľ je dosiahnutý a nemá zmysel robiť to. Pochopíme, aká je bazálna teplota počas tehotenstva a či je potrebné ju merať počas tohto obdobia.

V skutočnosti lekári odporúčajú pokračovať v meraní BT, pretože často sa stáva, že táto metóda diagnózy umožňuje detekciu hormonálnych abnormalít počas tehotenstva v čase. Stojí za to pripomenúť, že akýkoľvek neprimeraný pokles výkonu je dôvodom neplánovanej návštevy u lekára. V tomto prípade je lepšie byť v bezpečí a vykonať ďalšie testy a prieskumy.

Aká by mala byť bazálna teplota počas tehotenstva? Indikátory by nemali byť nižšie ako 37 stupňov. V opačnom prípade môžu nízke teploty znamenať hrozbu potratu, zmeškanie potratu, anembryóniu.

Meranie BT, dokonca pred nástupom príznakov, je možné podozrenie z porušenia vo vývoji tehotenstva, konzultovať s odborníkom a včas získať lekársku pomoc. Takýto jednoduchý postup, ako napríklad meranie teploty po spánku, môže často pomôcť zabrániť vážnym komplikáciám alebo dokonca zachrániť životy.

Odchýlky od normy

V prípade odchýlok ukazovateľov od stanovených noriem, najmä ak sa táto situácia pozoruje niekoľko mesiacov v rade, mali by ste zhodnotiť možnosť ovplyvnenia výsledkov externých faktorov, po ktorých by ste sa mali poradiť s lekárom na ďalšie vyšetrenie. Je obzvlášť dôležité, aby ste včas navštívili špecialistu, ak existujú iné sťažnosti, alebo ak je žena tehotná.

Kedy navštíviť lekára:

 • v prvej polovici cyklu je teplota nad 37 stupňov,
 • neexistuje preovulačný pokles ukazovateľov,
 • v druhej polovici mesačného cyklu sa zaznamenáva nízka bazálna teplota,
 • medzi fázami je teplotný rozdiel menší ako 0,3 stupňa.

Je dôležité pochopiť, že nie je možné stanoviť diagnózu len na základe bazálnych teplotných ukazovateľov.

Ako budovať grafiku?

Na uľahčenie interpretácie výsledkov merania a viditeľnosti získaných indikátorov sa odporúča zachovať graf bazálnej teploty. Na tento účel môžete vybrať špeciálny prenosný počítač. Malo by sa opierať o tieto stĺpce:

 • bazálna teplota
 • deň cyklu
 • menštruačný tok,
 • ďalšie informácie.

V tomto grafe bude os Y bazálna teplota (od 35,5 do 37,8) a os X bude dni cyklu. V stĺpci "Menštruačný výtok" sa rozumejú zodpovedajúce dni cyklu. A v "Dodatočné informácie" konštatuje, rôzne informácie, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť presnosť výsledkov merania BT, napríklad lieky. Vzorové grafiky sú uvedené nižšie.

Typy kriviek

V medicíne je obvyklé klasifikovať krivky získané ako výsledok merania BT na grafe - to zjednodušuje interpretáciu ukazovateľov a urýchľuje proces určovania odchýlok od normy. Existujú také typy kriviek:

 1. Cyklické majú jasné rozdiely medzi obdobiami menštruačného cyklu, ktoré sa líšia teplotnými rozdielmi nie menej ako 0,4 stupňa. Graf jasne sleduje 2 fázy bazálnej teploty: pre-ovulácia a post-ovulácia. Продолжительность первого периода составляет от 12 до 16 дней, второго — не менее 14. А весь менструальный ежемесячный цикл состоит из 21-35 дней. На кривой отмечены предовуляторное и предменструальное падение температур.
 2. Кривая, на которой невозможно определить овуляцию (ановуляторная), имеет вид зигзага без выраженного деления на 2 фазы. Normálne sa bazálna teplota počas ovulácie znižuje a potom prudko stúpa o viac ako 0,4 stupňa. Keď anovulačná krivka takú teplotnú amplitúdu nie je pozorovaná - indikátory sú stanovené v rozsahu od 36,4 do 36,9. Tento graf ukazuje absenciu ovulácie. Táto situácia je normou, ak sa počas roka zaznamená len jeden anovulačný cyklus. Ak sú však takéto ukazovatele zaznamenané niekoľko mesiacov po sebe, mali by ste kontaktovať špecialistu, aby ste včas zistili príčinu nedostatku ovulácie a prijali opatrenia na obnovu zdravia žien.
 3. Ak je v prvej fáze označená BT nad 37 stupňov, potom je to krivka s nedostatkom estrogénu.
 4. V druhej fáze BT nestúpne nad 36,7 alebo rozdiel medzi teplotami folikulárneho a luteinizačného obdobia je menší ako 0,4 stupňa - existuje podozrenie na nedostatok estrogénu a progesterónu.

Povedali sme, čo je „bazálna teplota“ a prečo sa meria. Je však dôležité poznamenať, že takáto diagnostická metóda je len ďalším prostriedkom na monitorovanie vlastného zdravia dostupného pre každú ženu. Nezávisle diagnostikovať, a ešte viac self-liek, založený len na výsledkoch získaných, v každom prípade nemožné. Ak sa zistia abnormality, poraďte sa s lekárom o správnej interpretácii a vyhodnotení výsledkov.

Pojem pojem

Základnou telesnou teplotou je teplota relatívneho odpočinku, ktorá sa javí ako správny odpočinok. Najčastejšie počas spánku. Viac ako 6 hodín bez prebudení. Vzhľadom na vplyv hormónov sa bazálna teplota mení počas celého menštruačného cyklu. Ovulácia prispieva k zvýšeniu bazálnej teploty o 0,25-0,5 stupňov Celzia. Proces merania bazálnej teploty trvá približne 3 minúty. Urob to ráno. Pred akoukoľvek fyzickou činnosťou. Používa sa obyčajný teplomer, ktorý má každý na sklade.

Meranie bazálnej telesnej teploty je niečo iné, funkčná diagnostika. S ním môžete posúdiť stav hormónov v tele, vypočítať najvýhodnejší moment pre oplodnenie. Bazálne meranie teploty sa používa vo dvojiciach ako biologická metóda antikoncepcie. Prvýkrát ho predstavil anglický profesor Marshall v roku 1953.

Meranie bazálnej teploty podľa pravidiel

Odpočítavanie začína od prvého dňa menštruačného cyklu. Merané súčasne. V tomto prípade môžete získať hodnoverný obraz zmien. Urob to v ústach, vagíne, konečníku. Metóda merania v konečníku vám umožňuje získať viac dôveryhodných indikátorov, preto je preferovaná. Je potrebné udržiavať teplomer v ústach po dobu 5 minút, v pošve, anus - 3 minúty.

Pravidlá pre presné meranie bazálnej teploty

 • Ak sa rozhodne merať teplotu v ústach, nie je možné zmeniť spôsob počas celého menštruačného cyklu.
 • Meranie teploty sa vykonáva v rovnakom čase bezprostredne po prebudení. Po zákroku je potrebné vystúpiť z postele.
 • Teplomer môže byť zmenený na iný len so začiatkom nového menštruačného cyklu.
 • Ak bola noc nepokojná, hodnota bazálnej teploty nebude schopná verne odrážať stav cyklu a úroveň hormónov.
 • Všetky hodnoty by sa mali zaznamenať. Používajú sa na vizuálne zobrazenie grafu bazálnej teploty.

Spočiatku sa všetko zdá jednoduché a jednoduché. V skutočnosti je však situácia trochu iná. Telo každej ženy je individuálne. Je možné vyhodnotiť hodnovernú situáciu, ktorá bude zobrazovať obraz menštruačného cyklu po 3-5 mesiacoch merania. Je potrebné zachovať objasnenie záznamov. Naznačujú konzistenciu vaginálneho výtoku, emocionálneho stavu a fyzického. Pretože existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú hodnotu bazálnej teploty.

Faktory ovplyvňujúce hodnotu BT

Ženský organizmus je komplexný systém, v ktorom je všetko prepojené. Hodnota BT pri meraní môže ovplyvniť:

 • Prijatie liekov. Hormonálne lieky, lieky proti bolesti, protizápalové, psychotropné, prášky na spanie majú silný účinok.
 • Alkoholické nápoje. Dokonca aj 1 opitý pohár vína večer môže zmeniť index bazálnej teploty.
 • Choroby so zápalom, akútne respiračné infekcie. So zvýšením celkovej teploty tela v dôsledku ochorenia sa bazálne stúpania, vrátane. Potom jeho ukazovatele neodrážajú skutočný stav vajca.
 • Fyzická aktivita. Toto nezahŕňa miernu fyzickú prácu alebo cvičenie. Preťaženie, nadmerné zaťaženie ovplyvňujú rýchlosť.
 • Sexuálny styk Búrlivá noc alebo sex vo večerných hodinách, skoro ráno.
 • Emocionálne zaťaženie. Stres, nervové vyčerpanie, morálna únava, nestabilný stav nervového systému ovplyvňujú bazálnu teplotu.

Ak chcete použiť tento spôsob merania, musíte sa naučiť, ako žiť podľa pravidiel. Neustále monitorovať proces, viesť záznamy.

Vizualizácia bazálnej teplotnej tabuľky

Budete musieť kúpiť notebook, notebook. Vytvoriť stĺpce s označením:

 • datle,
 • Deň mesačného cyklu
 • Indikátory bazálnej teploty
 • Povaha vypúšťania
 • Označenie stavu emocionálneho, fyzického zdravia.

Môžete písať, čo si myslíte, že je potrebné. Takže neskôr bolo ľahšie analyzovať bazálnu teplotu. Je potrebné pochopiť, ako sa majú hormóny správať počas celého menštruačného cyklu, keď sa vajíčka musia dozrieť, pretože sa prejavuje ovulácia.

Graf je možné nakresliť okamžite alebo na konci mesiaca. Súčasne pozdĺž osi "X" sú dni cyklu. Pozdĺž osi "Y" hodnota stupňov bazálnej teploty. Body spájajú čiary. Váha by mala byť urobená tak, aby ste mohli jasne vidieť zmeny teploty pri najmenšom kolísaní.

Vývojový trend

Cyklus je rozdelený do dvoch fáz. Najprv sa sleduje postupné dozrievanie folikulu. Odtiaľ prichádza vajíčko. Úplný vývoj, uvoľňovanie vajíčka poskytuje hormón estrogén. V tomto štádiu je bazálny teplotný index na 37 stupňoch Celzia. V strede cyklu sa pozoruje ovulácia. Táto fáza bude spadať do 12-16 dňa cyklu. Počas tohto obdobia hodnota ukazovateľov BZ klesá o 2-5 stupňov. Uvoľňuje sa druhý dôležitý hormón progesterón. Rýchlosť bazálnej teploty prudko stúpa. Čo hovorí o nástupe ovulácie. Trvá 1-3 dni. V druhej fáze cyklu sa situácia môže vyvíjať rôznymi spôsobmi. Oplodnené vajíčko potrebuje vytvorenie corpus luteum. Bazálna teplota v tomto štádiu nie je v zhone na pokles a zostáva v rozsahu 37 až 37,5 stupňov. V inom prípade, po ovulácii, indikátor bazálnej teploty je trochu znížený a je udržiavaný hlavne na úrovni 37-37,2 stupňov. Cyklus končí - začína mesačne. V predvečer teploty opäť klesne o 2 stupne. Všetko sa opakuje.

Na tomto znaku ženského tela tam nekončí. Trvanie cyklu, povaha ovulácie sa líši. Harmonogram je niekoľkých typov. Niektorí upozorňujú na prítomnosť problémov počas cyklu, iní hovoria o norme.

Typy grafov bazálnej teploty

Normálne sa pre každú ženu vyskytujú kolísania teploty cyklu podľa vyššie uvedeného harmonogramu. Môžete jasne sledovať vývoj vajíčka, obdobie ovulácie, nástup menštruácie. Neexistujú žiadne skoky - môžete vyhlásiť absenciu ovulácie. Tento jav je však aj normou. Ak sa počas celého roka vyskytnú 1-2 anovulačné cykly. Plánovanie tehotenstva je v týchto mesiacoch vylúčené.

 • 1 typ grafu krivky. Index bazálnej teploty druhej fázy sa zvyšuje o 0,4 stupňa, nie menej. Tam je jasný pokles hodnôt uprostred slučky, koniec. Mesačne prichádzajú 12-14 dní po prudkom skoku v období ovulácie. Takýto harmonogram sa považuje za normu.
 • 2 typy grafiky. Vo fáze 2 index bazálnej teploty mierne stúpa. Iba 0,3 ° C. Čo sa hovorí o nedostatku progesterónu. Keď nastane tehotenstvo, nebude schopná prežiť na tejto úrovni.
 • 3 typy grafiky. Pred menštruáciou stúpa bazálna teplota. Fáza 2 trvá menej ako 10 dní. Vaječné bunky dozrievajú, ale nie sú schopné oplodnenia. Okrem toho sa to deje v prítomnosti zápalového procesu.
 • 4 typ krivky. Monotónny graf, pri ktorom nedochádza k významným zmenám bazálnej teploty. Uskutočňuje sa anovulačný cyklus.
 • 5 typov grafiky. Krivka má chaotický vzhľad. Tam sú ostré skoky alebo malé výkyvy vo výkone. Mesačne neprichádza včas. To môže naznačovať buď nedostatok estrogénu, alebo veľký počet vonkajších faktorov.

Norma je, ak mesačne príde bez veľkého meškania, ovulácia 1 uprostred cyklu. Existujú však 2 z nich, čo bude aj normou, ak sa takáto situácia stane 1-2 krát ročne. Krivka krivky sa tiež zmení.

Existuje nejaký dôvod na znepokojenie

Celkový obraz môžete vyhodnotiť analýzou grafov po dobu 3-5 mesiacov. Môžu byť tak odlišné, že je ťažké sledovať trend.

 • Ak vaše obdobie príde s oneskorením alebo príliš skoro, mali by ste sa poradiť s gynekológom.
 • Pred začiatkom ovulácie nemusí dôjsť k žiadnemu skoku s poklesom bazálnej teploty. Traced len zvýšiť. Nie je dôvod sa obávať. Nie je však veľmi výhodné, ak sa táto metóda používa na prevenciu tehotenstva. Predpovedať, keď sa všetko stane s pravdepodobnosťou 100% ťažké. A najpriaznivejšie pre koncepciu sa považuje 1 deň pred, 2 dni po nej.
 • Prvá fáza vývoja vajíčka sa môže neustále meniť - stáva sa dlhšou alebo kratšou. Druhá by nemala byť kratšia ako 10 dní a viac ako 16. Ak je takýto jav prítomný, mali by ste kontaktovať špecialistu.
 • Ak je menštruácia oneskorená o 18 alebo viac dní, teplota nie je v žiadnom zhone na pád - tehotenstvo začalo. Ak je prepustenie menšie, existuje riziko prerušenia.
 • S monofázickým grafom by sa telo malo vyšetrovať na hormóny. Pretože nerovnováha spôsobuje neplodnosť. Priraďte hormonálne lieky.

Obraz bazálnej teploty si môžete vziať so sebou po konzultácii s gynekológom. V tomto prípade posúdi situáciu a vyberie metódy na odstránenie problému. Vo fáze užívania hormonálnej antikoncepcie alebo iných liekov na meranie bazálnej teploty nemá zmysel.

Ako merať BT

Táto metóda sa odporúča v gynekologickej praxi v nasledujúcich prípadoch:

 • neúspešné pokusy otehotnieť dieťa po dlhú dobu,
 • podozrenie na hormonálnu nerovnováhu a zmenu menštruačného cyklu,
 • pravdepodobná neplodnosť jedného z partnerov,
 • výpočet pomocou grafu najpriaznivejších dní pre koncepciu, keď nastane ovulácia (uvoľnenie vajíčka, pripravený na oplodnenie, zo zrelého folikulu),
 • kontrola procesov prebiehajúcich v tele ženy
 • diagnózy anovulačných cyklov.

Ako merať bazálnu teplotu? BT sa meria ráno, po dobrom nočnom odpočinku (keď zdravý spánok trval aspoň 6-7 hodín), v stave úplného odpočinku a nevystupovania z postele. Spravidla možno najpresnejšie výsledky dosiahnuť, ak sa bazálna teplota meria bežným ortuťovým teplomerom v rektálnom priechode, ale odborníci tiež nepopierajú informačný obsah meraní získaných meraním indikátorov v ústnej dutine alebo vagíne.

Na základe výsledkov je vypracovaný osobitný harmonogram. Kompetentné hodnotenie bazálnej teplotnej tabuľky môže poskytnúť iba kvalifikovaný odborník. Sama však môže veľa pochopiť.

Cykly v grafe

Normálny mesačný cyklus ženy, ktorá nie je tehotná, pozostáva z dvoch hlavných období: folikulárnej a luteálnej fázy. V prvej fáze cyklu, ktorá začína nástupom menštruácie, sú hormóny estrogény aktívne syntetizované v ženskom tele, čo pozitívne ovplyvňuje dozrievanie vaječnej bunky a proliferáciu endotelu maternice. Toto obdobie je charakterizované konzistentne nízkymi indexmi BT v grafoch, preto sa nazýva hypotermický.

Približne uprostred mesačného cyklu dozrieva vo folikule vaječná bunka. Jej výstup z vaječníkov alebo ovulácia je sprevádzaný zmenou hormonálneho pozadia ženy, po ktorej sa zvyčajne začína produkovať progesterón, hlavný tehotenský hormón. Táto biologicky aktívna látka, ktorá ovplyvňuje centrá termoregulácie v mozgu, vyvoláva zvýšenie teplotných ukazovateľov o približne 0,4 až 0,6 stupňa. Ak nedôjde k oplodneniu, hladina progesterónu začne klesať, začne menštruácia a telo sa vracia do folikulárnej fázy cyklu.

Teplotný štandard

Bazálna teplota v neprítomnosti tehotenstva má svoje vlastné charakteristiky, ktoré sú jasne viditeľné na správne zostavených grafoch obdobia bez počatia. Norma je, keď sa v prvej fáze teplota pohybuje v rozsahu od 36,3 do 36,6, a v druhej sa zvyšuje o približne 0,4-0,6 a je už 36,9 - 37,1 stupňov a viac.

Aká by teda mala byť bazálna teplota u negravidných žien? Nasledujúce charakteristiky sú charakteristické pre tabuľku bazálnych teplôt, ktoré nie sú gravidné:

 • pokles BT s nástupom menštruácie na 36,3-36,5, t
 • stabilnú úroveň bazálnej teploty počas folikulárnej fázy,
 • zvýšenie ukazovateľov BT o dva týždne pred očakávaným mesačným t
 • prítomnosť depresie ovulácie alebo zníženie bazálnej teploty o 0,1 pred uvoľnením pohlavnej gamety z vaječníkov,
 • zvýšenie výkonu počas ovulácie na 36,9-37,1,
 • teplotný rozdiel medzi dvoma fázami by nemal presiahnuť 0,4-0,5,
 • pokles teploty na 36,7-36,8 jeden až dva dni pred nástupom menštruácie.

Prirodzene, bazálny teplotný graf v neprítomnosti tehotenstva sa líši v mnohých smeroch od kriviek získaných ako výsledok merania BT u žien, ktoré už nosia dieťa.

Hlavným znakom grafov bez tehotenstva je pokles teploty v posledných dňoch cyklu, to znamená pokles aktivity progesterónu. Okrem toho, bazálna teplota, ak nie je tehotenstvo (na rozdiel od ukazovateľov žien čakajúcich na dieťa), má dvojúrovňový vzhľad, klesá uprostred cyklu a postupné zvyšovanie teplotnej krivky v druhom období.

Pin
Send
Share
Send
Send