Hygiena

Mal by som počas menštruácie navštíviť gynekológa?

Pin
Send
Share
Send
Send


Pravidelné gynekologické vyšetrenie je nevyhnutnou zložkou na ochranu zdravia žien. Pomocou inšpekcie je možné včas identifikovať patológiu genitálií, začať včasnú liečbu a predchádzať vzniku komplikácií. Ženy by mali dvakrát do roka konzultovať s gynekológom, aj keď nemajú problémy v oblasti genitálií.

Ísť na lekárku má jednu vlastnosť - závislosť od menštruačného cyklu. Takmer každá žena sa pýtala, či je možné ísť na gynekológa mesačne. V modernom svete, keď práca, štúdium a iné veci zaberajú podiel leva na čase za deň, je veľmi ťažké vyčleniť hodinu pre seba. A keď sa objaví možnosť navštíviť lekára, začne sa menštruácia. Odkladanie návštevy u lekára, alebo vyzbrojenie niekoľkými tesneniami, ešte k návšteve špecialistu? Na túto dilemu sa pozrieme zo strany lekára aj pacienta.

Nepohodlie lekárskej práce

Gynekologické vyšetrenie zahŕňa predovšetkým vizuálne vyšetrenie ženských pohlavných orgánov. A ak pacient nepredloží žiadne sťažnosti a jej genitálie nemajú patológiu, vyšetrenie môže skončiť.

U menštruujúcej ženy to nie je možné z niekoľkých dôvodov:

 • vizualizácia obrazu je obmedzovaná dosahovaním mesačných období. Lekár nemôže úplne vyšetriť genitálie, aby vyvodil závery. Napríklad je veľmi ľahké vynechať eróziu krčka maternice, ktorá môže neskôr vyvolať rakovinový nádor,
 • menštruačný prúd má svoju špecifickú farbu, textúru a vôňu. Preto, ak je vyšetrený lekárom, nie je možné vyvodiť závery o týchto parametroch v normálnom stave a stále musí čakať do konca menštruácie a pacient to oznámi.

 • počas kritických dní nie je možné vykonať analýzu mikroflóry - jedného z najzákladnejších ukazovateľov prítomnosti alebo neprítomnosti infekcie. Deväťdesiat percent žien, ktoré sa uchádzajú o liečbu po prvýkrát a ktoré neboli ošetrené predtým, než sa zistí pohlavne prenosné infekcie. Nie sú to nevyhnutne vážne pohlavne prenosné choroby. Dokonca aj drozd môže priniesť značné nepohodlie, ale, bohužiaľ, to tiež nemôže byť videný v šmuhy,
 • ani lekár nebude schopný predpísať všeobecné testy, aj keď vykoná vizuálnu prehliadku. Známy krvný a močový test, ktorý je na tento účel predložený, nebude informatívny, pretože menštruácia mení väčšinu krvných parametrov, čo bude potvrdené laboratórnym výskumom. Analýzu moču počas menštruácie tiež nemožno zbierať, pretože sa dostane aspoň malá prímes krvi,
 • počas menštruácie nemôže lekár určiť normálnu polohu maternice, pretože sa mierne mení.

Vyššie uvedené argumenty vysvetľujú, prečo pacient s mesačne na prvom mieste prinesie lekárovi nepríjemnosti. A tu sa ani nehovorí, že je neslušné vidieť lekára s menštruáciou - to ich neprekvapuje, ale nebudú schopní vykonať kvalitatívne vyšetrenie.

Nevýhody pre pacienta

Prvé nepohodlie je spojené výlučne s psychologickým faktorom, keď žena bude v rozpakoch na vyšetrenie, s vedomím, že prišla k takému krehkému postaveniu k lekárovi. Zvlášť ak je tento špecialista muž. Okrem rozpakov a rozpakov bude žena pociťovať ďalšie nepríjemné črty vyšetrenia počas menštruácie:

 • počas menštruácie má maternica špeciálnu citlivosť, takže akékoľvek manipulácie v oblasti genitálií budú oveľa nepríjemnejšie ako v iných obdobiach, aj keď gynekológ veľmi pozorne skúma,
 • inštrumentálne vyšetrenie pohlavných orgánov môže poškodiť ich integritu, pretože sliznica, najmä v maternici, sa stáva slabšou v dôsledku uvoľnenia endometria a stáva sa zraniteľnejšou voči vonkajším vplyvom,
 • počas menštruácie sa krčka maternice mierne otvára, aby sa vylúčilo endometrium a krvné zrazeniny. Ak sa počas vyšetrenia v maternici zaznamená infekcia, môže to viesť k vážnym následkom pre ženu.

Z týchto hlavných dôvodov by mala žena odložiť návštevu gynekológa aspoň na ďalších päť dní po ukončení menštruácie, keď sa mikroflóra obnoví na normálnu úroveň a stery sa stanú informatívnymi z hľadiska diagnózy. Tiež vagína začne produkovať sekréty hlienu v plnej výške, čo uľahčuje prístup k genitáliám a robí vyšetrenie panvy menej bolestivé.

Núdzová gynekologická starostlivosť

V niektorých prípadoch je návšteva gynekológa počas menštruácie nielen prípustná, ale aj nevyhnutná. V tomto prípade hovoríme o návštevách zo zdravotných dôvodov. Lekár sa pozerá na pacientov aj pri „kritických dňoch“ v nasledujúcich prípadoch:

 • ak menštruácia trvá dlhú dobu (toto je považované za krvavý výtok z pošvy dlhšie ako desať dní),
 • ak je menštruácia hojná, čo nie je typické a objem vypúšťania sa do konca mesiaca neznižuje,

 • prudké zhoršenie zdravia počas menštruácie, charakterizované ťažkou slabosťou, závratmi, vizuálnymi halucináciami, mdloby,
 • ak sa vypúšťanie rôznej intenzity nezastaví počas celého cyklu,
 • ak sa prepustenie objavilo v nezvyčajnom čase pre ženu, a nedávno mala dieťa alebo mala potrat,

 • keď teplota neprekročí tridsaťosem stupňov (alebo viac) bez zjavného dôvodu
 • ak výtok počas menštruácie nadobudol ostrý nepríjemný zápach, ako aj atypické inklúzie inej farby (napríklad so žltozeleným nádychom),
 • spolu s mesačným ťažkým svrbením a pálením v oblasti genitálií,
 • ak má žena ostrú silnú bolesť v spodnej časti brucha, dolnú časť chrbta.

Ak sa takéto situácie vyskytnú, žena by nemala čakať až do konca menštruácie, musí byť čo najskôr vyšetrená lekárom. Odborník by potom nemal ignorovať pacientove sťažnosti a odložiť návštevu na niekoľko dní - v tomto prípade je možné posúdiť sťažnosť pacienta, posúdiť povahu prepustenia, súvisiacu s možnou príčinou ich výskytu.

Niekedy tieto sťažnosti môžu signalizovať exacerbáciu chronických ochorení pohlavných orgánov pod vplyvom menštruácie. Pri úplnom vyšetrení lekár urobí škvrnu a pošle ju do laboratória, ale v budúcnosti budete možno potrebovať opätovné štúdium, aby sa objasnila diagnóza.

Inštalácia vnútromaternicového zariadenia

Jedna z najbežnejších metód antikoncepcie - inštalácia vnútromaternicového zariadenia - si tiež vyžaduje návštevu gynekológa počas menštruácie. Je pravda, že lekári odporúčajú robiť to približne jeden až dva dni pred koncom menštruácie, keď je krčka maternice pootvorená a prenikanie do vnútra nie je veľmi bolestivé a ťažké.

V tomto prípade je návšteva gynekológa počas menštruácie plne odôvodnená. Do konca mesiaca, spravidla výtok nie je tak bohatý, a ak po starostlivom hygienickom postupe navštíviť lekára, potom tam nebudú ani stopy po vyprázdnení na tesnení, a psychologické nepohodlie sa dá vyhnúť. Po inštalácii špirály bude menštruácia pokračovať, môžu byť oneskorené o 1-2 dni, ale vo všeobecnosti sa cyklus stabilizuje a ďalšia menštruácia začne včas.

Návšteva gynekológa počas menštruácie je nežiaduca, ale v prípade potreby by ste nemali byť hanbliví a čakať na koniec kritických dní.

Pin
Send
Share
Send
Send