Zdravie

Je možné vykonať ultrazvuk počas menštruácie: indikácie postupu

Pin
Send
Share
Send
Send


Ženy často čelia problému, keď sa dátum zaznamenania ultrazvukového postupu neočakávane zhodoval s menštruáciou. Je možné urobiť ultrazvuk počas menštruácie a neobjaví sa na presnosti diagnózy? Kritické dni môžu zasahovať do vyšetrenia iba určitých orgánov.

Kedy je lepšie podstúpiť ultrazvuk pre ženu

Pre každú časť tela je podmienený časový rámec, kedy bude diagnóza spoľahlivejšia. Optimálne obdobie, kedy môžete urobiť ultrazvuk, je žiaduce overiť u svojho lekára.

Diagnostika sa vykonáva tromi spôsobmi: cez hrúbku kože (klasicky), transrektálne (senzor sa vkladá do análneho otvoru), transvaginálne (s lekárskym uzáverom sa vyšetruje zo strany krčka maternice). Spôsob je vybraný ošetrujúcim lekárom na základe veku pacienta a kliniky patológie. Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny počas menštruácie sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri vyšetrovaní orgánov nachádzajúcich sa v nej. To znamená, že diagnóza stavu spojivového a svalového tkaniva sa vykonáva cez kožu.

Preskúmajte ultrazvukový prístroj:

 • srdcové
 • lymfatické uzliny,
 • nadobličiek
 • močový mechúr a uretre,
 • oblička
 • žalúdok
 • slezina,
 • žlčník,
 • dvanástnik a konečník,
 • pečene
 • žľazy (štítna žľaza, pankreas, mliečny, iné),
 • črevo (hrubé, tenké),
 • maternice, krčka maternice a vajíčkovodov,
 • vaječníky.

Ultrazvuková echografia odhaľuje patológie v tých oblastiach tela, kde je zbytočné používať iné lekárske vybavenie, počítačovú alebo magnetickú rezonanciu, röntgenové žiarenie, elektrokardiograf a iné zariadenia.

Odpovede lekárov na optimálny čas ultrazvuku

Ženy sa zaujímajú o to, v ktorý deň by sa mali zaregistrovať na špecialistu, aby preskúmali vnútorné orgány: po období alebo pred nimi. Naliehavosť diagnózy závisí od trvania menštruácie, patológie kliniky alebo jej formy. V núdzových prípadoch, okamžite, aj napriek fáze cyklu.

Na potvrdenie diagnózy sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie pred menštruáciou, po ukončení menštruácie a bez odkazu na kritické dni. Čas zákroku odporučí lekárovi po počiatočnom vyšetrení objasniť štádium patológie.

Pred menštruáciou môžete určiť skoré tehotenstvo, keď došlo k 7-dňovému oneskorenému krvácaniu. V druhej polovici cyklu musia ženy v premenopauzálnom období vykonávať ultrazvuk maternice častejšie. V tomto čase majú často cyklické zlyhanie, krvácanie z maternice, ktoré pacienti mýlia s menštruáciou.

Ak má žena problém z gynekologického priemyslu, potrebuje vyšetrenie reprodukčného systému pomocou ultrazvukového vyšetrenia. Lekár vám odporučí čas, kedy menštruačný cyklus (MC) bude zodpovedať 8–10 dňom. Vypočítané podľa jednoduchej schémy - prvé dni v mesiaci sa považujú za začiatok nového MC.

Na ultrazvuku sa zaznamenávajú 8., 9., 10. deň. Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva klasickou metódou alebo transvaginálne. Diagnóza prsníkov sa vykonáva 5-14 dní od začiatku cyklu.

Ak sa náhle počas tehotenstva otvorí krvácanie, ultrazvuk ukáže skutočný výsledok stavu plodu, silu jeho implantácie (pripevnenie na stenu). Hojnosť tekutiny, na ktorú sa skúma trimester - nebude zasahovať do analýzy.

Je možné urobiť ultrazvuk obličiek počas menštruácie? Prítomnosť menštruačnej tekutiny sa môže zobraziť len na výsledkoch diagnostiky reprodukčných orgánov. Obličky, nadobličky, močovod a močový mechúr sa nachádzajú v retroperitoneálnej oblasti. Kritické dni môžu skresliť výsledky laboratórnych testov moču a nie ultrazvuku. Diagnostika prebieha v ktorýkoľvek deň.

Výhoda ultrazvuku počas menštruácie

Počas menštruácie sa ultrazvuk vykonáva v ultrazvuku panvových orgánov a brušnej dutiny v núdzových situáciách, keď je ohrozený život pacienta. Ide o rôzne krvácania, podozrenie na malignitu, hnisanie, mimomaternicové tehotenstvo, potrat, spontánne alebo zakázané potraty (mimo nemocnice) a podobné prípady.

V prípade niekoľkých typov patológov, lekár označuje ultrazvukové vyšetrenie v prvých dňoch menštruačného cyklu. Napríklad pri hypermenorea (hojnej, dlhej dobe) bude ultrazvuk presnejšie ukazovať stav endometria (uterinnej výstelky) počas kritických dní.

Výhoda ultrazvuku počas menštruácie:

 • v prvých troch dňoch cyklu sú jasne viditeľné myómy, hyperplázia endometria, polypy,
 • od začiatku MC po dobu 5 dní je ľahšie odhaliť malé telá cyst,
 • počas menštruácie je špecifikovaný typ tvorby (patologický, fyziologický).

Keď žena lieči neplodnosť, nepravidelnú menštruáciu, je poslaná na vyšetrenie vaječníkov pomocou ultrazvukového echografu v prvej polovici menštruačného cyklu. Postup sa vykonáva niekoľkokrát za 15-20 dní, počet a obdobie závisí od trvania MC. Diagnóza sa vykonáva na sledovanie procesu ovulácie.

Nedostatok ultrazvuku počas menštruácie

Krv, častice exfoliovaného endometria, zrazeniny odvádzajú pozornosť špecialistu a môže mať pochybnosti o štádiu patológie, jej forme. Nedostatok panvového ultrazvuku počas menštruačného vyšetrenia na ďalšie vyšetrenie, ktoré oneskoruje začiatok liečby. Nesprávna diagnóza zhoršuje stav pacienta, neumožňuje adekvátnu liečbu.

Ďalšie nevýhody ultrazvuku počas menštruácie.

 1. Kvôli zrazeninám sú malé cysty, polypy, erózia a iné patologické stavy na obrázku málo rozlíšiteľné.
 2. Nie je možné určiť skutočnú hrúbku endometria, stupeň zápalu tkaniva pri infekciách, iné ochorenia maternice.

Nie je možné vykonať kvalitatívne ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov počas menštruácie transvaginálnym spôsobom, ktorého diagnostické výsledky sa považujú za najspoľahlivejšie. Pretože ultrazvuková ultrazvuková sonda je vložená do pošvy a vlny prechádzajú tkanivami krčka maternice, maternica a musí sa dostať do vajcovodov s vaječníkmi z iného uhla - menštruačná tekutina zabraňuje skenovaniu.

Dôležitú úlohu zohráva psycho-emocionálny stav pacienta. Prečo to komplikuje ultrazvukové vyšetrenie? Kvôli nepohodliu, zlej nálade prostredníctvom premenštruačného syndrómu, žena nedobrovoľne zažíva svalové kŕče v bruchu, vagíne a reprodukčných orgánoch, čo spôsobuje ďalšiu bolesť, keď sa senzor pohybuje vnútri tela.

Príprava na ultrazvuk v období menštruácie

Hlavným zákazom je, že nie je možné použiť na čistenie vaginálnej dutiny výplach, aj keď lekár transvaginálne vydal pokyny na diagnostiku. Počas menštruácie sa krčný kanál v krčku maternice rozširuje a zlepšuje prístup do vnútra maternice. Znamená to, že keď sa vydierate, zvyšuje sa riziko pridania ďalšej infekcie do reprodukčného orgánu. Je to bezpečnejšie pre ženu v kritických dňoch umyť sa v sprche a neberie sa do kúpeľa.

Hlavným odporúčaním je, aby pred ultrazvukom orgánov a tkanív panvy počas menštruácie bolo potrebné vyprázdniť črevá vopred (klystír, preháňadlo). Odporúča sa, aby sa liek (zvolený lekárom), ktorého činnosť je zameraná na odstránenie nadúvania, spazmy hladkého svalstva, užíval počas predchádzajúcich 3 dní. Tiež je potrebné dodržiavať diétu, rovnako ako ultrazvuk orgánov umiestnených v dutine brušnej.

Ak počas menštruácie boli poslané na ultrazvukové diagnózy transvaginálnym spôsobom, mali by ste si vziať plienku na vodotesnom základe. Predávajú sa v lekárni alebo skladujú v oddelení s plienkami, tampónmi a inými hygienickými výrobkami. Pred zákrokom je potrebné vyprázdniť močový mechúr.

Ultrazvuk peritoneálnych orgánov počas menštruácie

Pre diagnostiku pomocou ultrazvukového echografu sú potrebné ďalšie podmienky prípravy - absencia črevnej plnosti vzduchom, jedlom, výkalmi. Najlepší čas urobiť lepší ultrazvuk je od rána do obeda.

Tri dni pred diagnózou, žena by mala nasledovať mini-diétu, je zakázané fajčiť. Žuvačka a všetky potraviny bohaté na vlákninu sú vylúčené zo stravy. Jedná sa o mastné a sycené potraviny, ražný chlieb, pivo, strukoviny, surovú zeleninu vrátane mrkvy, repy a kapusty. V deň zákroku je často potrebné urobiť klystír a pri nadúvaní sa potýkajú napríklad s Espumisanom, ale iba na odporúčanie ošetrujúceho lekára.

Je povolený brušný ultrazvuk (tkanivá, orgány) počas menštruácie. Prítomnosť menštruačnej tekutiny v maternici a pošve nebude zasahovať do analýzy stavu častí tela, ktoré patria do tráviaceho systému a gastrointestinálneho traktu.

záver

Menštruácia nie je prekážkou skúmania príveskov, orgánov obehového, lymfatického a endokrinného systému, brušnej dutiny, tkanív pohybového aparátu, myometria - svalovej membrány maternice. Reprodukčné orgány skenujú ultrazvuk počas celého cyklu, ak je v súlade s metódou diagnostiky patológie.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Opýtajte sa našich návštevníkov a odborníkov.

Všetky konzultácie sú úplne zadarmo.

© 2017. Stránka o menštruačnom cykle

a jeho frustrácie

Všetky práva vyhradené.

Informácie sú uvedené len pre všeobecné informácie a nemôžu byť použité na samoliečbu.

Nie je potrebné samoliečba, môže to byť nebezpečné. Vždy sa poraďte s lekárom.

V prípade čiastočného alebo úplného kopírovania materiálov z lokality sa vyžaduje aktívny odkaz na túto stránku.

Pin
Send
Share
Send
Send