Zdravie

Prečo je dôležité jesť správne s nástupom menopauzy

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie je možné zmeniť niektoré faktory sprevádzajúce obdobie pred začiatkom menopauzy. Napríklad práca hormónov alebo útlm reprodukčnej funkcie. Iné nepríjemné symptómy však môžu byť, ak nie sú úplne odstránené, potom opravené. Napríklad pomocou správnej výživy.

Aby ste to dosiahli, pridajte do svojho jedálnička nasledujúce produkty a látky.

V období menopauzy sa kosti ženy stávajú krehkými, ako suché vetvy jablone, ktoré nedokážu niesť záťaž ovocia. To sa deje preto, že telo znižuje produkciu vitálneho hormónu nazývaného estrogén. Výsledkom je vylúhovanie vápnika a strata minerálnej hustoty kostí.

Ak chcete vyplniť deficit, opierať sa o potraviny bohaté na vápnik. Patrí medzi ne:

 • tvrdý syr,
 • mliečne výrobky, najmä kefír a tvaroh, t
 • sezamové semená
 • brokolica a fazuľa,
 • ryby (napríklad sardinky a konzervovaný losos).

Keď menopauza u žien, hemoglobín často skoky. Je to spôsobené pomalším metabolizmom a zmenami hormonálnych hladín - a vedie k zvýšeniu viskozity krvi. Hrozí trombózou, mozgovou príhodou a srdcovým infarktom. Mnohí sa vyvíja anémia.

Aby sa zabránilo takýmto podmienkam, potrava pre menopauzu pre ženy by mala nevyhnutne zahŕňať železo. Obsahuje:

 • v chudom červenom mäse a pečeni,
 • vták a vajcia
 • zelená listová zelenina,
 • granáty,
 • jablká,
 • orechy,
 • pohánková kaša,
 • obohatené obilné výrobky.

Je to typ nerozpustnej vlákniny, ktorá prechádza tráviacim systémom v takmer nezmenenej forme. Zároveň dokonale absorbuje prebytočnú tekutinu, trosky a toxíny.

Okrem toho, vláknina (ktorá je obzvlášť dôležitá počas menopauzy!) Pomáha črevám k zmluve, prevencia zápchy a urýchlenie metabolizmu. Takže budete mať menšiu šancu získať nadváhu. Na dosiahnutie tohto cieľa sa opierajte o:

 • celozrnný chlieb
 • obilniny,
 • cestoviny,
 • neleštená ryža,
 • čerstvé ovocie a zelenina.

Proteíny (sú proteíny) sú potrebné na zníženie straty svalovej hmoty, ktorá sa nevyhnutne stane počas menopauzy. Pri výbere bielkovín je však dôležité brať do úvahy nielen množstvo, ale aj ich stráviteľnosť.

Faktom je, že všetky bielkoviny možno rozdeliť na zeleninu (šošovica, fazuľa, sójové bôby, orechy) a zvieratá (mäso, vajcia, mlieko). Zdá sa, že prvá, užitočnejšia. Telo však lepšie absorbuje telo.

Preto, aby ste získali požadované množstvo bielkovín, budete musieť jesť dvakrát až trikrát viac rastlinných bielkovín, ako keby ste si vybrali živočíšne bielkoviny.

Oživujúca vlhkosť

Ako telo starne, pocit smädu oslabuje. A človek potrebuje vodu, vrátane prevencie zažívacích problémov. Najlepšie je piť čistú vodu, ale mlieko, polievky, džúsy a iné tekutiny sa dostávajú aj do hodnotenia.

Sledujte kalórie

S vekom klesá počet kalórií potrebných na udržanie života. Takže sa snažte jesť lepšie častejšie, ale v menších porciách. Ideálna denná dávka je päť jedál na 200 gramov.

Správne doplnky

Aby ste sa vyrovnali s nepríjemnými príznakmi menopauzy, doplňte svoju diétu a cvičte špeciálnymi liekmi. Napríklad nehormonálne "klimacane" zamerané na redukciu prejavov menopauzy.

Aká by mala byť sila počas menopauzy?

Nadváha sa stáva jedným z akútnych problémov pre mnoho žien, keď vstúpia do menopauzy. Ženy sa začínajú cítiť neatraktívne a príliš plné, takže si sadnú na vyčerpávajúce diéty, ktoré sú nielen neefektívne, ale tiež ich poháňajú do depresívneho stavu. Žena by mala pochopiť, že tieto kílky sa hromadia v tele v dôsledku zmien metabolizmu súvisiacich s vekom.

Odborníci sa domnievajú, že nie je potrebné dodržiavať žiadnu špeciálnu diétu pre menopauzu, ale je dôležité upraviť diétu. S nástupom menopauzy, musíte pomôcť telu prispôsobiť sa novým potrebám živín a kalórií.

Po prvé, musíte znížiť množstvo produktov obsahujúcich cholesterol v strave, pretože hormonálna nerovnováha počas menopauzy v ženskom tele zhoršila jeho absorpciu. Hlavnými zdrojmi sacharidov, ktoré sú tak dôležité pre ženské telo počas menopauzy, sú obilniny a chlieb, takže ich prítomnosť v strave je povinná.

Aj v strave potrebujete veľa zeleniny, ovocia, rýb a morských plodov. Počas menopauzy je rovnako dôležité, aby ženské telo dostalo potrebné vitamíny a minerály. Obzvlášť dôležitý je vápnik, ktorý sa musí začať užívať dlho pred nástupom menopauzy, približne od 30 rokov. To pomôže zbaviť sa mnohých problémov s nedostatkom draslíka v tele v dospelosti, najmä problém krehkosti kostí, krehkosť nechtov a vlasov. Správne vybrané vitamíny pomôžu ženskému telu v tomto ťažkom období podporiť imunitný systém a vytvoriť metabolizmus.

Užitočné produkty pre menopauzu

Strava počas menopauzy by mala byť bohatá na vitamíny a minerály, zatiaľ čo množstvo cholesterolu by malo byť minimálne. Keď má menopauza prospech, telo prinesie takéto produkty:

 • ovocie a zelenina vo veľkých množstvách, t
 • mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku (zdroj vápnika pre telo), t
 • orechy,
 • morské plody a ryby,
 • celozrnný chlieb, cestoviny, rôzne obilniny.

Je veľmi dôležité nielen diétu pre menopauzu, ktorou je použitie len zdravých potravín, ale aj správna príprava. Tuk, silne vyprážané, korenené a údené výrobky nebudú pre telo prospešné, ale iba poškodia. Počas menopauzy by ste mali uprednostniť surovú zeleninu a ovocie, ako aj varené, dusené alebo pečené jedlá. Jedlo pre menopauzu žien malo byť zlomkové a počet recepcií - 5-6 malých porcií. Ak nie sú žiadne kontraindikácie, môžete robiť pôst dní.

Škodlivé produkty počas menopauzy

Najprv musíte znížiť príjem soli. Je samozrejme nepravdepodobné, že by úplne eliminovala soľ zo stravy, ale jej množstvo by sa malo čo najviac znížiť.

Diéta s menopauzou tiež umožňuje vylúčenie alebo maximálne obmedzenie týchto produktov:

 • klobásy, slanina, údené mäso, polotovary, t
 • živočíšne tuky,
 • sladkosti, cukor,
 • alkoholické nápoje
 • silná káva.

Význam pitného režimu

Nepríjemné príznaky menopauzy sú časté návaly horúčavy a nadmerné potenie. Preto je také dôležité, aby telo v tomto období dostalo dostatok kvapaliny na doplnenie rovnováhy vody a soli. Musíme okamžite povedať, že voda bude mať úžitok len vtedy, ak je čistá, takže voda, ktorá tečie z kohútika, nie je vhodná. Dostatočné množstvo tekutiny zlepší proces trávenia potravy, pomôže zabrániť zápche.

Normálne fungovanie srdca, krvných ciev a obehového systému je zabezpečené aj vodou, ktorú by malo telo dostávať v dostatočnom množstve. Pri nedostatočnom množstve vody sa krv zhrubne, zvyšuje sa pravdepodobnosť trombózy, čo môže spôsobiť srdcový infarkt alebo mŕtvicu. Nedostatok vody v tele počas menopauzy môže spôsobiť rozvoj diabetu 2. typu.

Počas menopauzy musí žena počas dňa vypiť aspoň dva litre čistej vody. Je dôležité piť jedno pohár bezprostredne po prebudení ráno, rovnako ako pohár večer jednu hodinu pred spaním. Zvyšok vody sa musí vypiť po celý deň.

Základné princípy výživy počas menopauzy

Na podporu tela počas menopauzy by ste mali dodržiavať tieto pravidlá v strave:

 1. Jedzte malé jedlá, ale častejšie (5-6 jedál).
 2. Vylúčte z diéty kofeín, červené mäso, alkohol, nasýtené tuky, rafinovaný cukor, konzervované potraviny, klobásy, údené mäso.
 3. V strave by mali prevážiť potraviny s vysokým obsahom vlákniny a sacharidov.
 4. Znížte príjem potravín a potravín obsahujúcich cholesterol.
 5. Telo by malo dostať dostatočné množstvo vápnika (1-2 gramy denne).
 6. Nechoďte na diétu na chudnutie, ak to neodporúča lekár.
 7. Pite dostatok tekutín.

Správna výživa počas menopauzy u žien môže významne znížiť negatívne prejavy menopauzy, ako aj zabrániť vzniku kíl navyše. Musíte pochopiť, že aj keď chcete nejaký "zakázaný" produkt, môžete si to dovoliť, ale v malých množstvách.

Climax. Pravidlá napájania

Väčšina žien do určitého veku nemyslí na menopauzu. Preto je jeho ofenzíva často vnímaná bolestivo a niekedy aj tragicky - hovoria, že všetko, čo je príjemné a zmysluplné, je už za sebou, pred nami je len bezstarostný vek. V skutočnosti, menopauza - to je nová etapa v živote, nemenej príjemná ako všetky ostatné. Príroda oslobodzuje ženy od pôrodu - tak povediac, posiela telo na dovolenku. A tento sviatok musí byť riadne zlikvidovaný ...

Po menopauze závisí zdravie ženy vo veľkej miere od spôsobu jej konzumácie. Počas tohto obdobia sa správna výživa spája nielen so vzhladom a štíhlou postavou, ale aj so zachovaním zdravia, prevenciou rôznych „ochorení súvisiacich s vekom“.

Počas menopauzy sa zastaví syntéza ženských pohlavných hormónov. A pretože stavebný materiál pre nich je „rovnaký“ cholesterol, správna voľba výrobkov obsahujúcich tuky sa stáva relevantnou.

Tuky živočíšneho pôvodu obsahujú takzvané nasýtené mastné kyseliny, ktoré pri vstupe do tela prispievajú k zvýšeniu krvných hladín "škodlivých" tukov - cholesterolu a triglyceridov. Tu je dôležité neklesať na reklamné triky.

Potraviny nesmú obsahovať cholesterol, ale ak sú zložené z nasýtených tukov, budú syntetizované v tele.

Rastlinné produkty (najmä orechy a rastlinný olej) obsahujú hlavne polynenasýtené mastné kyseliny, ktorých spotreba pomáha znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi.

V rybích výrobkoch av niektorých rastlinných olejoch sú prítomné užitočné mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré tiež prispievajú k normalizácii zloženia tuku v krvi.

Typy tukov sa od seba ľahko odlišujú: nasýtené pri izbovej teplote si zachovávajú pevný stav a nenasýtené sa stávajú kvapalnými. Musím povedať, že nenasýtené tuky by sa mali konzumovať v obmedzenom množstve.

Objavte nové spôsoby varenia - dusené, v rúre alebo mikrovlnnej rúre - bez tuku a oleja. Takéto jedlo bude nielen užitočné, ale tiež ušetrí od veľkého nárastu hmotnosti, aterosklerózy, hypertenzie.

Obmedzte príjem tukových mäsa, odrežte všetok tuk z mäsa pred varením. Dajte prednosť vták, len sa uistite, že odstránenie kože pred varením.

Hotové mäsové výrobky musia byť na vašom stole prítomné ako pochúťky - vo veľmi malom množstve. To platí pre všetky druhy klobás, klobás, wieners, slaninu ... Mali by ste byť opatrní s vnútornosťami.

Pokiaľ ide o vajcia, je prípustné raz týždenne, pretože žĺtky obsahujú veľa cholesterolu.

Zbavte sa stereotypov - hovoria, že odstredené mlieko nie je mlieko. Čím menej tuku v mlieku, tým viac vápnika v ňom. Prvý nepotrebujete, ale druhý je jednoducho potrebný. Neprekračujte balenie mlieka, na ktorom je uvedený 0,5% tuku - ide o kompletný produkt, ktorý je pre vás veľmi užitočný.

Výber syra dáva prednosť nízkotučným odrodám, ktoré sú najviac bohaté na bielkoviny a vápnik.

Neexistujú prakticky žiadne obmedzenia spotreby rýb a morských plodov. Ak ste predtým len zriedka jedli ryby, zadajte ich do stravy postupne: najprv, 1-2 rybie pokrmy týždenne, potom 3-4. Nemáte čas sa pozerať späť, pretože väčšina z vašej stravy bude morské plody.

V žiadnom prípade neodmietajte múku, obilniny a cestoviny. Po prvé, obsahujú nenahraditeľný zdroj energie - sacharidy, po druhé, nedávajú taký nárast hmotnosti ako tuky, ale len vtedy, ak sú dusené, v peci alebo v mikrovlnnej rúre bez tuku.

Zahrnúť otruby vo vašej strave. Vo svojej surovej forme, sú bez chuti, ale sú veľmi cenným produktom, zdrojom vitamínov skupiny B. Plus normalizovať črevá a odolávať výskytu zápchy. Ak chcete zvýšiť obsah otrúb vo vašej strave, pridajte do polievky, cereálie, šaláty, karbonátky. Chuť vášho obľúbeného pokrmu sa nezmení, ale bude ešte zdravšia a chutnejšia.

Orechy sú dobrým zdrojom nenasýtených tukov, vysoko kvalitných bielkovín, mikroelementov a vápnika. Malé množstvo z nich (až 100 g denne) sa stane nielen zdravým jedlom, ale aj pochúťkou, ktorá dokáže zdvihnúť váš duch.

Ako už bolo spomenuté, v menopauze je možná exacerbácia alebo vývoj rôznych ochorení, najmä hypertenzie. Z tohto dôvodu by mal byť obmedzený príjem soli. Ale jedlo by sa nemalo stať bez chuti. Objavte korenené bylinky a koreniny. Dajú nový nezvyčajný vkus známym výrobkom a prinesú výhody, pretože prevažná väčšina z nich sú aj liečivé rastliny.

Počas menopauzy je potrebné sledovať dostatočný príjem vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú biologickými katalyzátormi všetkých metabolických procesov. Najväčšie množstvo vitamínov a mikroelementov možno získať z pestrofarebnej zeleniny. Akékoľvek zelené, oranžovo-červené bobule, ovocie a zelenina (sladká paprika, mrkva, ríbezle, čerešne) sú užitočné. Jedzte červenú kapustu, nie bielu kapustu, grapefruity s červenou, a nie s bielym mäsom.

Ženy, ktoré z jedného dôvodu alebo iné nemôžu jesť správne, by mali užívať multivitamín s mikroelementmi.

Je vhodnejšie kúpiť v lekárni špeciálne komplexy vitamínov. Uistite sa, že obsahujú najmenej 12 vitamínov a 12 minerálov. Môžu to byť relatívne lacné lieky, ale mali by byť užívané po celú dobu. Len v prípade, pozrite si tabuľku odporúčaného denného príjmu vitamínov a minerálov. Existujú komplexy s vysokým obsahom určitého prvku - mali by byť prijímané len na obmedzený čas.

Dávajte si pozor na vitamínové prípravky, ktoré obsahujú okrem vitamínov a stopových prvkov bylinky. Z jedného alebo druhého dôvodu môžu byť niektoré byliny kontraindikované. Ak sa to nebude brať do úvahy, z týchto prísad bude viac škody ako úžitku.

Nezabudnite na pravidelné lekárske vyšetrenia - v období menopauzy existuje riziko vzniku rôznych ochorení. Ale sme si istí, že budete môcť organizovať svoju stravu a životný štýl takým spôsobom, aby toto obdobie bolo aktívne a plné.

Dajte menej, dlhšie žuť!

Počas menopauzy nie je dôležité len zloženie výrobkov, ale aj proces jedenia. Nasledujúce jednoduché pravidlá vám pomôžu vychutnať si jedlo a nie prejedať sa:

 • Než začnete jesť, vypite pol pohára vody, nesladenej šťavy alebo nízkotučného vývaru. To zníži vašu chuť k jedlu a pomôže vám cítiť plnšie na konci.
 • Jedlo položte na malú platňu. Takže môžete kontrolovať množstvo jedených potravín naraz.
 • Žuvajte potraviny dôkladne. Čím viac času strávite na jedlo, tým lepšie. Ľudia, ktorí sa spravidla jedia rýchlo, necítia chuť jedla, a aby mali dosť, musia jesť viac.
 • Vo večerných hodinách sa vyhnite bohatému jedlu.

Nie deň bez minerálov!

Vápnik je potrebný v každom veku, ale počas menopauzy je obzvlášť dôležitý na prevenciu osteoporózy - rednutie kostného tkaniva. Aby ste zabezpečili, že vaše telo dostane správne množstvo vápnika, zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na tento minerál: mandle, droždie, syr (s nízkym obsahom tuku alebo s nízkym obsahom tuku), jogurt (s nízkym obsahom tuku alebo s nízkym obsahom tuku), mlieko (s nízkym obsahom tuku alebo s nízkym obsahom tuku) tuk), mlieko alebo smotanová zmrzlina (s nízkym obsahom tuku), morské riasy (hnedé), makrela, losos, konzervované sardinky, horčicové semená, sójové bôby (tofu).

Ako je zrejmé z výskumu, bór si zachováva vápnik v kostiach a tým znižuje ich krehkosť. Bór sa nachádza v mandľách, slivkách, hrozienkach. Sú bohaté na špargľu, kapustu, figy, broskyne, jahody.

Mnohí lekári sú toho názoru, že prítomnosť lignínov oslabuje návaly horúčavy a odstraňuje vaginálnu suchosť. Najlepší zdroj lignínov je ľanové semeno. Môže byť mletá a pridaná do kaše, jogurtu, múky na pečenie. Denný príjem - 1-2 lyžičky. Môžete tiež použiť ľanový olej, pridávať ho do šalátov alebo mazať ich koláče.

Tento minerál, ktorý má sedatívny účinok, zmierňuje podráždenosť, úzkosť, výkyvy nálady, pomáha v boji proti nespavosti. Podporuje tiež vstrebávanie vápnika kostrovým systémom, znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu, uvoľňuje svaly vrátane srdca. Horčík sa nachádza v mandľách, kešu orechy, šalát, riasy, pšeničné otruby. Съев 3 столовые ложки толченого миндаля, вы получите около 77 мг магния. Общее количество данного минерала в рационе должно составлять 320 мг.

Омега-3 жирные кислоты

Компоненты этих жирных кислот защищает от болезней сердца благодаря своей способности повышать содержание «хорошего» холестерина и понижать кровяное давление. Najlepšou voľbou sú tučné ryby dvakrát týždenne (viac ako 1000 mg omega-3 kyselín je obsiahnutých v 100 g sardín, lososov, makrel alebo pstruhov). Rastlinnými zdrojmi týchto kyselín sú ľanové semienko, orech a oleje z nich.

Tento antioxidant chráni srdce, uľahčuje návaly horúčavy, znižuje opuch prsníkov a suchosť vagíny. Ak chcete získať dostatok vitamínu E, patrí špargľa, avokádo, hnedá ryža, žĺtky, fazuľa, hrášok, zemiaky a rastlinný olej (najlepšie kukurica alebo sója) vo vašej strave.

Jedlo pre menopauzu by malo zahŕňať:

Tieto produkty sú hlavným zdrojom energie. Tmavé obilniny (ovsené vločky, ovsené vločky Hercules, jačmeň, jačmeň z perly) obsahujú 3 krát viac železa a vitamínov B ako biely, ako aj draslík a horčík, ktoré sú nevyhnutné pre normálne fungovanie srdcového svalu.

Zelenina, ovocie, bobule a huby

Podporovať tvorbu prospešných baktérií, znižovať hladinu toxínov. Zelenina, ovocie a bobule sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, ktoré sú teraz obzvlášť potrebné pre ženy. Jesť zelené, cibuľu, cesnak môže zlepšiť imunitu. Okrem toho cesnak pomáha znižovať krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Táto skupina výrobkov by preto mala byť základom stravy žien tohto veku.

Mlieko a mliečne výrobky

Odporúča sa dávať prednosť fermentovaným mliečnym výrobkom: kefír, jogurt, jogurt. Mlieko a mliečne výrobky obsahujú veľa vápnika, čo je pre ženy tohto veku nevyhnutné. Tiež sa odporúča jesť syr a syr. Ale použitie syra a suluguni by malo byť obmedzené, pretože obsahujú veľa soli.

Bielkoviny: mäso, ryby, hydina, vajcia a strukoviny

Z hľadiska obsahu cholesterolu je vhodnejší králik, kuracie mäso, morčacie mäso. Pečeň sa odporúča jesť nie viac ako 2-3 krát mesačne. Vajcia sú najlepšie konzumované nie samostatne, ale v jedlách (tvarohové koláče, omelety, šaláty). Ryby je žiaduce zahrnúť do vašej stravy denne. Buďte opatrní pri solených, údených, sušených a sušených rybách, pretože je ťažké ich stráviť. Strukoviny, orechy a semená sú tiež dôležité pre pestrú, výživnú stravu.

Tuky (maslo a rastlinný olej) a sladké potraviny

Vzhľadom na vysoký obsah cholesterolu v masle, jeho použitie sa odporúča obmedziť na 1 lyžičku denne. Dietetický olej sa považuje za olivový. Použitie majonézy vo výžive starších žien je nežiaduce. Sladkosti prispievajú k produkcii endorfínov v tele (potešenie hormóny), a tu môžete odporučiť marshmallow, marshmallow, marmelády v malých množstvách.

Z hľadiska prevencie chorôb má každý z uvedených výrobkov svoju vlastnú „oblasť činnosti“. Ukážme to na konkrétnych príkladoch.

Tvrdý syr (holandský, švajčiarsky): kosti a zuby

Vápnik nevyhnutný pre rast a posilnenie kostry zabraňuje osteoporóze. Podobné vlastnosti majú jogurty, tvaroh, rybí olej, mastné ryby, vaječný žĺtok, maslo, rastlinný margarín, sójové mlieko.

banány: nervového systému a srdca

Hlavnou prospešnou zložkou sú draselné soli, ktoré posilňujú nervový systém a srdcový sval. Rovnaké vlastnosti sa nachádzajú v sušených marhuliach, fíg, hrozienkach, pomarančoch, mandarinkách, zemiakoch, šípkach, orechoch, nerafinovanej múke a obilnom chlebe, hnedej ryži, mastných rybách, rôznych mäkkýšoch, čerstvej zelenine, droždiach.

Čierne ríbezle: imunitného systému

Vitamín C podporuje rýchle hojenie rán a spomaľuje starnutie. Podobné vlastnosti sú vlastné divokej ruže, sladkej papriky, citrusov, jogurtu, petržlenu, kivi, zemiakov.

zemiaky: metabolizmus

To je veľký regulátor chuti a nálady. Rovnaký efekt poskytuje hrozno, chlieb z kysnutého cesta, chlieb s morskou kapustou alebo nerafinovaná múka, hnedá ryža a pšeničná krupica.

Kôrovce (raky, krevety, kraby): t oči

Aminokyseliny, ktoré sú obsiahnuté v morských plodoch, chránia šošovku pred toxínmi. Podobné vlastnosti majú čučoriedky (zvyšuje ostrosť zraku), hrozno, jablká, mango, marhule, slivky, melón.

Kuracie mäso: nechty a vlasy

Dusík je hlavným prvkom proteínov, ktoré budujú, udržiavajú a opravujú naše telesné tkanivá. Aj dusík je bohatý na ovocie, šťavu zo zelených stoniek jačmeňa, kôrovcov, kačacie mäso, morku.

Čokoláda (kakao), čaj, káva: mozgu

Teobromín, kofeín, serotonín, vitamín E, minerálne soli stimulujú mozgovú aktivitu. To isté platí pre čerstvé ovocie, vajcia, olejové ryby, repkový olej.

čučoriedky: proti stresu

Optimálny pomer vitamínov skupiny B a C poskytuje posilnenie ciev, anti-anemický účinok čučoriedok, zlepšuje pamäť, zvyšuje odolnosť voči nervovému stresu. Podobné vlastnosti majú čerstvé ovocie a ovocné šťavy (z citrusov, kivi, manga, marhule, broskyne, maliny, černého ríbezľa), lieskových orechov, vlašských orechov, mandlí.

Tofu (sójový produkt): účinné pri menopauze a problémoch menopauzy

Upokojuje poruchy spojené s menopauzou a 3-krát (!) Znižuje riziko rakoviny prsníka. Sójové mlieko, sójová múka, naklíčené obilniny majú rovnaké vlastnosti.

Prečo vyvrcholenie vedie k plnosti?

Keď menopauza znižuje množstvo ženského hormónu estrogénu. Keď sa vo vaječníkoch nevyrába dostatok estrogénu, naše telo sa ho snaží „extrahovať“ z rezervných zdrojov. Jedným z nich je tukové tkanivo. Tiež syntetizuje estrogén, aj keď v menších množstvách ako vaječníky. Preto, aby sa kompenzoval nedostatok ženského hormónu, telo sa snaží "zvýšiť" tukové tkanivo. Preto nekontrolovateľná chuť k jedlu a neefektívnosť opatrení, ktoré berieme na chudnutie.

Druhý dôvod pre zvýšenie telesnej hmotnosti počas menopauzy leží "v hlave". Uvedomenie si vlastného veku, koniec dôležitej etapy života vedie k stresu, zlej nálade a depresii. A psychika má správne prostriedky na riešenie všetkých „neřešiteľných“ problémov - jedla. "Vedľajšie účinky" takejto "terapie" sa ukladajú na brucho a stehná.

Takže to robí bludný kruh. Zvýšenie telesnej hmotnosti vedie k zlej nálade, zlá nálada vedie k záchvatu stresu, žena nemôže zastaviť a nakoniec vlieva ruku.

Menopauza a plnosť sú samozrejme spojené. To však neznamená, že po ukončení menštruácie je žena odsúdená na nadváhu a nespokojnosť so sebou. Na nápravu situácie je dosť jednoduché ... pozrieť sa do chladničky.

Ako jesť počas menopauzy?

Do 40-45 rokov si väčšina moderných žien uvedomuje, že stráca na váhe všetky alebo takmer všetky. Tu leží najčastejšia chyba: začínajú schudnúť metódami, o ktorých každý vie a ktoré sú vhodné pre mladé dievčatá. Medzitým hlavným cieľom žien nad 40 rokov nie je znížiť, ale udržať váhu. A tu potrebujeme ďalšie pravidlá.

Pravidlo 1. Zabudnite na diétu. Namiesto toho porcie porcie na polovicu. Postupne sa zníži objem žalúdka a zvyknete si jesť menej.

Pravidlo 2. Spočítajte kalórie.. Odporúčané kalórie - 1300-1500 kalórií denne. To je dosť na to, aby ste každý deň konzumovali pestrú stravu a poskytovali telu všetko potrebné počas ťažkého obdobia hormonálnej úpravy.

Pravidlo 3. Jedzte potraviny bohaté na vápnik. Estrogén je nevyhnutný pre absorpciu vápnika, a preto s nedostatkom estrogénu sa vápnik intenzívnejšie vylúhuje z kostí. V dôsledku toho sa kosti stávajú krehkými, matnými vlasmi a krehkými nechtami. Nechajte mliečne výrobky na stole každý deň: kefír alebo tvaroh s obsahom tuku najmenej 2,5%. Ak si zvolíte nižší obsah tuku, nezabudnite, že z neho sa vstrebe menej vápnika.

Pravidlo 4. Odmietnuť vyprážať. Stew, varte a varte pre pár. Toto pravidlo je také staré ako svet, ale pre vás je obzvlášť dôležité. Pamätajte: môžete variť alebo piecť jedlo tak, že to bude oveľa chutnejšie ako vyprážané. Na pomoc - stovky receptov a desiatky korenia.

Pravidlo 5. Jedzte denne najmenej 500 gramov zeleniny a ovocia. Zelenina a ovocie sú bohaté na vlákninu, vytvárajú pocit plnosti, ale nevedú k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Pamätajte, že zelenina a ovocie by mali byť vyberané podľa ročného obdobia.

Pravidlo 6. Jedzte viac rýb a morských plodov. Poskytnú telu bielkoviny a nepridajú ďalšie kalórie. Morské plody sú bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Tieto látky sú nevyhnutné na prevenciu aterosklerózy.

Pravidlo 7. Soli - minimálne. Soľ zvyšuje tlak a spôsobuje edém. Obe sú často pozorované u žien po 45 rokoch. Znížte príjem soli tak, aby nebola ohrozená. Korenia a sójová omáčka sú skvelou alternatívou.

Pravidlo 8. Jedzte sójové výrobky.Sója obsahuje prírodné estrogénové náhrady - fytoestrogény (sójové izoflavóny). Akonáhle v tele, čiastočne preberajú funkcie estrogénu a eliminujú hlavnú príčinu nepohodlia počas menopauzy. Takže skúste pridať tofu, sójové mlieko a mäso do svojho menu.

Sójové izoflavóny znižujú frekvenciu návalov horúčavy, odstraňujú svalovú bolesť a chránia urogenitálny systém, ktorý je počas menopauzy citlivý na zápal a infekčné lézie.

Okrem vnútorných procesov výmeny rastlín má estrogén vplyv na náš vzhľad. Stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu - látok, ktoré sú zodpovedné za elasticitu pokožky a zabraňujú vzniku vrások.

S cieľom neustále zásobovať telo správnym množstvom sójových izoflavónov, je lepšie brať špeciálne komplexy, napríklad Mense.

Obsahuje sójové izoflavóny v účinnej dávke, potláča náhle záchvaty horúčky, srdcového tepu a ďalších príznakov menopauzy.

Pôsobenie sójových izoflavónov v Mensa je doplnené ďalšími účinnými látkami. Prípravok tiež obsahuje:

Aminokyselina beta-alanín - pomáha rýchlo zastaviť návaly horúčavy, zabrániť ich výskytu a začne pôsobiť do pol hodiny po požití.

Vitamíny skupiny B - normalizujú emocionálny stav, zmierňujú únavu.

5-hydroxytryptofán - umožňuje kontrolu nad apetítom, eliminuje nespavosť a podráždenosť.

Vitamín C je potrebný na syntézu estrogénu a vápnika. Podieľa sa na imunitnom systéme a je potrebný na ochranu genitourinárneho systému pred cystitídou, ktorá je obzvlášť zraniteľná počas menopauzy.

Vitamín E - je zodpovedný za termoreguláciu a expanziu krvných ciev, tj eliminuje priamu príčinu návalov horúčavy. Zabraňuje vzniku vrások.

Kyselina listová - prispieva k zachovaniu vlastného estrogénu.

Mance pomôže zlepšiť vašu pohodu počas menopauzy, pričom každý deň užíva jednu kapsulu. Liek je bezpečný, takže ho možno používať dlhú dobu.

Kombinácia Mense komplexu so správnou výživou nielenže zníži frekvenciu návalu horúčavy, ale aj schopnosť vyhnúť sa získaniu ďalších libier.

Výrobky potrebné v strave počas menopauzy

Väčšina žien v období menopauzy, a to aj bez zmeny diéty, začínajú priberať na váhe (menej často - chudnúť veľa). Na stenách krvných ciev sa začína ukladať cholesterol, ktorý sa objavuje v tele v nadbytku kvôli ukončeniu syntézy ženských pohlavných hormónov.

V tomto ohľade, organizovanie potravín v menopauze, ženy potrebujú obmedziť spotrebu živočíšnych tukov, ktoré sú stavebnými kameňmi syntézy cholesterolu v tele.

Je potrebné dávať prednosť rastlinným tukom, pretože mnohé z nich obsahujú látky, ktoré pomáhajú eliminovať prebytočný cholesterol z tela. Nie je možné úplne vylúčiť maslo, ale je dovolené konzumovať ho maximálne 10 g denne, vrátane zloženia jedál a príloh.

Takýto výrobok ako mäso je lepšie pre ženy počas menopauzy ako náhrada za ryby. Rybie pokrmy z čerstvých alebo mrazených rýb, najmä mastných rýb (pstruh, losos, makrela atď.) By sa mali konzumovať čo najčastejšie, pretože ryby obsahujú mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú normalizovať tukové zloženie krvi a eliminovať cholesterol z tela.

Spotreba slaných, údených, sušených a sušených rýb, ako aj konzervovaných rýb by mala byť výrazne obmedzená.

V menopauzálnej strave je potrebné znížiť spotrebu kávy (nahradenú zeleným čajom alebo džúsmi), korenené jedlá a alkoholické nápoje na minimum a obmedziť mäso, bohaté mäsové polievky a vývary, údené mäso, horčicu, červené feferónky a iné korenie, ako aj ocot.

Z korenia môžete (a dokonca by ste mali) používať iba čierne korenie (najlepšie čerstvo zomleté).

Ďalšie odporúčanie pre výživu v menopauze - jesť potraviny a nápoje nie sú príliš horúce.

Napriek užitočnosti rastlinných olejov a rybieho oleja by sa mali konzumovať aj v obmedzenom množstve. Varenie je lepšie dusené, pečené v rúre alebo spotrebované varené a pokúsiť sa úplne odstrániť vyprážané potraviny.

Z mäsových výrobkov by sa malo uprednostniť chudé hovädzie mäso, králik (odrezaný všetok tuk) a nízkotučné vtáky - kurča, morka a jarabica (pred varením odstráňte kožu).

A aké potraviny pre menopauzu je lepšie vylúčiť zo stravy?

Počas tohto obdobia je potrebné upustiť od konzumácie vedľajších produktov (srdce, pečeň, obličky a pod.), Aby ste ich varili najviac dvakrát za mesiac. Jedzte klobásy, klobásy a údené mäso čo najmenej.

Vajcia z potravy počas menopauzy by sa mali úplne vyhnúť. Je povolené jesť len 1 kus týždenne (vrátane tých vajec, ktoré sa pridávajú do riadu) a niekedy sa môže dodatočne použiť proteínová omeleta.

Nezabudnite zahrnúť do stravy žien počas menopauzy mlieko, mliečne výrobky, tvaroh a syr (obsahujú nevyhnutné pre telo bielkovín a vápnika), ale odstredené. Solené mliečne výrobky (syry a syry suluguni), ako aj tavené syry z diéty, ktoré majú byť vylúčené.

Je potrebné obmedziť (ale nie úplne vylúčiť): Chlieb, cestoviny a zemiaky, cestoviny a zemiakové pokrmy na dusenie alebo pečenie a bez tuku. Na zlepšenie črevnej motility je lepšie užívať chlieb s otrubami.

Extrémne nevyhnutné produkty pre menopauzu sú orechy. Každý deň je potrebné jesť 100 g jadier rôznych orechov (obsahujú špecifické látky proti skleróze), ako aj niekoľko slnečnicových semien.

Potraviny na menopauzu by mali byť čerstvé. Je potrebné naučiť sa slané jedlo čo najmenej, pretože konzumácia veľkého množstva soli môže vyvolať rozvoj hypertenzie a je lepšie nahradiť soľ rôznymi korenistými aromatickými bylinkami.

Potraviny staršej osoby musia obsahovať dostatočné množstvo vitamínov, najmä C, A, skupiny B a E. V lete by sa tieto vitamíny mali získavať zahrnutím rôznych druhov ovocia, bobúľ, zeleniny a bylín do stravy a v zime by sa mali užívať komplex vitamínov s mikroelementmi.

V diéte počas menopauzy (menopauzy) je potrebné zahrnúť denné šaláty z červenej papriky, mrkvy, repy, kapusty alebo inej zeleniny, pridaním zelenej zeleniny (šalát, čínska kapusta, špargľa, špenát atď.), Ako aj korenistých - aromatické byliny (petržlen, kôpor, cibuľa, zelený cesnak).

Ovocie by mali uprednostňovať fanúšikovia, jablká, čerešne, čerešne, čerešne, kivi, banány, figy, marhule, broskyne, citrusové plody (najmä grapefruit s jasne sfarbeným mäsom) a bobúľ - čučoriedok, červených a čiernych ríbezlí, ostružín, malín a jahôd.

Organizovanie potravín pre menopauzu, nezabudnite na každodenné používanie sušených marhúľ, sliviek, hrozienok a dátumov.

Okrem toho potraviny musia obsahovať telo potrebuje minerály, najmä draslík, fosfor, horčík, železo a stopové prvky.

Musíte sa trénovať na raňajky s ovsenou kašou (ovsené vločky, jačmeň, pohánka alebo jačmeň). Prílohy sú tiež častejšie varené z obilnín (sú zdrojom vitamínov B a minerálnych solí, vrátane horčíka, draslíka a železa).

V strave s menopauzou u žien je nevyhnutné zahrnúť pokrmy z strukovín a sójových bôbov, ako aj morské plody.

Majonéza a margarín by sa mali úplne odstrániť a nahradiť ich rastlinnými olejmi (najlepšie olivovými, ľanovými alebo kukuričnými).

Sladkosti nie je možné úplne vylúčiť, pretože sa podieľajú na produkcii endorfínov, ktoré zlepšujú náladu človeka (hormóny potešenia).

Zo sladkých potravín povolené použiť malé množstvo ovocia a bobule marmelády, marshmallow, marshmallow, sušené sušené marhule, hrozienka, figy a dáta. Cukor je lepšie nahradiť med. Niekedy môžete jesť malý kúsok čiernej čokolády alebo vypiť šálku kakaa (najmä ak máte zlú, depresívnu náladu).

Okrem toho je veľmi užitočné piť červené suché víno (až 150 ml denne, je to lepšie pri večeri).

Ak máte rôzne ochorenia spojené s menopauzou, diéta by mala byť založená na týchto ochoreniach.

Napríklad, ak máte problémy s tvorbou krvi alebo sú často krvácanie z maternice a iné krvácanie, mali by ste jesť denne pohánkovú kašu a pokrmy, ako aj hrozienka a sušené marhule.

Ak sa vyskytnú problémy s kosťami a existuje predispozícia k zlomeninám, počas obdobia Minopauzy budú veľmi užitočné produkty, ako sú tvaroh alebo jedlá z neho, mlieko a mliečne výrobky, tvrdé syry a ryby.

При неврозах и проблемах с сердцем и сосудами нужно как можно чаще употреблять персики, абрикосы, виноград, апельсины, мандарины, грейпфруты, лимоны, шиповник, яблоки, бананы, киви, курагу, изюм, орехи, блюда из гречневой крупы, картофеля, рыбы и морепродуктов (приготовленные на пару или в духовке), а также салаты и другие блюда из овощей.

So všeobecnou slabosťou tela, musíte častejšie zahrnúť do svojho jedálnička citróny a iné citrusové plody, fanúšikovia, kivi, šípky, sladké papriky, petržlen, zelenú zeleninu (šalát, špenát, atď), rovnako ako ovocie, bobule a zeleninové šťavy a ich zmesi.

Ak máte problémy so zrakom, mali by ste jesť čučoriedky, čučoriedky, morské plody, ako aj ovocie, bobuľoviny, zeleninu a bylinky obsahujúce karotén (mrkva, marhule, broskyne, petržlen, sušené marhule) tak často, ako je to len možné.

Pre akékoľvek zdravotné problémy počas menopauzy, mali by ste používať klíčiace semená obilnín a iných rastlín denne.

Je žiaduce zahrnúť do stravy staršej osoby jedlo z húb (najmä z hlivy ustricovej, pretože má protisklerotický, protinádorový a omladzujúci účinok, posilňuje imunitu, stimuluje duševnú aktivitu, črevnú aktivitu a pohlavné orgány), ale opatrne, pretože je to ťažké jedlo a niektorí ľudia v tomto veku neznášajú huby dobre.

Je žiaduce užívať jedlo v rovnakom čase, v malých porciách, 4-5 krát denne. Večera by mala byť ľahká a najneskôr 2-3 hodiny pred spaním. Je potrebné starostlivo a dlhodobo žuť potravu (aby ste sa nezačali prejsť), pretože nasýtenie nastáva len asi 20 minút po začatí jedenia.

Počas menopauzy sa ženy snažia piť čo najmenej, najmä ak sú problémy s močením (inkontinencia moču, časté nutkanie).

Toto by sa v žiadnom prípade nemalo robiť, pretože s nedostatkom tekutín je narušený vnútrobunkový metabolizmus a metabolizmus vo všeobecnosti, čo vedie k ešte väčším poruchám vo vašom tele ak ešte väčším ochoreniam, vrátane vylučovacích orgánov.

Pri organizovaní jedla v menopauze, pred jedlom je veľmi užitočné vypiť 0,5-1 poháre akejkoľvek nesladenej zeleninovej šťavy.

Je veľmi užitočné vziať šťavy z niektorých divokých bylín: z listov žihľavy, púpavových listov a koreňov, listov veľkého javora, zelenej ovsenej trávy, lucerny lucerny a klíčiacich semien rastlín (ale v malých množstvách, 1-2 polievkové lyžice na recepciu).

Uistite sa, že sledovať svoju váhu, pretože počas menopauzy, a to aj pri správnej výžive, metabolizmus tuku v tele je narušená a obezita môže dôjsť, menej často - dystrofia.

Nezabudnite, že ani správna výživa pre menopauzu nebude prospešná, ak budete aj naďalej fajčiť.

Spôsob práce a odpočinku počas menopauzy

Je dôležité vedieť nielen, ako jesť počas menopauzy, ale aj ako organizovať svoj deň.

Veľký význam v období menopauzy má riadne organizovaný spôsob práce a odpočinku. Je potrebné zapojiť sa do uskutočniteľnej práce a ľahkého cvičenia, len tak na spanie a odpočinok, nie na prepracovanie.

Ukončenie sexuálnej intimity pri nástupe menopauzy nepriaznivo ovplyvňuje zdravie ženy, zvyšuje rozvoj menopauzálneho syndrómu, zvyšuje riziko vzniku závažných ochorení spojených s menopauzou.

Denné prechádzky sú veľmi užitočné, najmä pred spaním.

Je lepšie, aby sa spoločný kúpeľ neskoro večer, ale 3-4 hodiny pred spaním, voda by nemala byť horúca. Je žiaduce pridávať odvar, infúzie alebo aromatické oleje z upokojujúcich bylín (levanduľa, medovka, ruža, rozmarín, šalvia atď.).

Jedlo počas menopauzy

Prečo má správna výživa počas menopauzy veľkú úlohu v zdraví? Po prvé, vzhľadom na skutočnosť, že počas menopauzy sa produkcia hormónu estrogénu znižuje v tele, čo môže viesť k nasledujúcim dôsledkom:

 • výskyt zhubných nádorov
 • spomalenie metabolických procesov
 • prírastok hmotnosti až do obezity
 • rozvoj osteoporózy,
 • hromadenie „zlého“ cholesterolu,
 • zhoršenie imunity.

Správna výživa a dodržiavanie denného režimu - to je prirodzený spôsob ochrany ženského tela pred negatívnymi účinkami zmien v ňom.

Pitný režim

Počas menopauzy je lepšie piť viac čerstvej čistej vody, zeleného čaju a bylinných nálevov, zeleninových a ovocných štiav. Pite vodu tak často, ako je to možné, v množstve asi 2-3 litrov denne. Stabilizuje kardiovaskulárne a tráviace systémy, znižuje riziko diabetu.

Ak chcete urýchliť trávenie a cítiť sýtosť po jedle, je vhodné piť pol pohára vody, zeleninový vývar alebo čerstvo vylisovanú nesladenú šťavu (napríklad z kapusty) pred každým jedlom.

Ale nápoje, ako je káva, čierny čaj a kakao, sa najlepšie udržujú na minime, ale na rozdiel od všeobecného presvedčenia by nemali byť úplne vylúčené.

objem porcií

Dôležitým pravidlom je trochu jesť. Budeme musieť obmedziť ich obvyklé porcie. Zároveň nie je potrebné vylúčiť občerstvenie. Jesť malé jedlá často je najlepší spôsob, ako urýchliť metabolický proces. Aby ste neboli v pokušení jesť viac, môžete vyzdvihnúť riad, ktorý sa zmestí len malú časť.

Čo je škodlivé

Okrem sladkej a slanej, v čase, keď metabolizmus je pomalší, mali by ste sa tiež vzdať tuku a vyprážané. Diéta s menopauzou „dáva prednosť“ výrobkom vareným v rúre alebo v pare.

Veľké množstvo hovädzieho a bravčového mäsa, ktoré obsahuje "zlý" cholesterol, môže viesť k zablokovaniu krvných ciev. Musíte venovať pozornosť diéte dostal čo najmenej živočíšneho tuku.

Cholesterol je prítomný v žĺtkoch, takže ich použitie by malo byť obmedzené na najmenej jeden týždeň.

Čo je užitočné

Výber produktov pre vašu stravu, musíte sa uistiť, že telo má vitamíny a minerály. Najmä vitamíny A, E, D a C, skupina B, draslík, vápnik a horčík.

Ak živočíšne tuky môžu poškodiť ženské telo počas menopauzy, potom sú rastlinné oleje, naopak, vítané. Sú bohaté na orechy a rastlinný olej. Tieto produkty obsahujú nielen zdravé tuky, ale tiež pomáhajú absorbovať vitamíny A a E. Do šalátov by sa mali pridávať rôzne druhy rastlinných olejov. Vitamín E je bohatý na fazuľu, zelený hrášok a zemiaky.

Postupne je vhodné zaviesť do stravy, odstredeného mlieka a tvarohu ryby a morské plody - stanú sa zdrojom vápnika, ktorý chráni kosti pred osteoporózou.

Namiesto mastného mäsa by sa ako zdroj bielkovín mali používať diétne kurčatá. Vajcia ako proteínový produkt budú užitočnejšie vo forme omelety alebo pridané do hotových jedál: syrové koláče, šalát. "Dodávateľom" bielkovín v tele sú tiež strukoviny.

Najbohatším zdrojom živín je vláknina. Nachádza sa v otruboch, ktoré možno pridať do raňajkových cereálií.

Jedným z najdôležitejších produktov pre menopauzu je sója. Fytoestrogény obsiahnuté v tomto čase sa stávajú akýmsi náhradníkom ženského hormónu estrogénu. Pravidelná konzumácia sóje môže pomôcť vyhnúť sa onkológii vaječníkov, maternice alebo prsných žliaz.

Opustenie chleba a cestovín nestojí za to. V miernych množstvách sú zdrojom sacharidov, ktoré telo potrebuje.

Ukážkové menu na jeden deň s vyvrcholením

Začnite deň, najlepšie s šálkou čistej studenej vody, opitý na prázdny žalúdok. Menu ženy, ktorá má menopauzu, môže vyzerať takto.

 1. Raňajky - ovsené vločky s otrubami a hrozienkami.
 2. Druhá raňajky je šalát s ovocím a orechmi.
 3. Obed - kuracia polievka a šalát z morských rias.
 4. Bezpečné, pečené jablká s nízkotučným tvarohom.
 5. Večera - varený rybí a zeleninový šalát.

Medzi jedlami je povolené použitie sušeného ovocia a pitie rôznych džúsov.

Fyzická aktivita a predchádzanie zlým návykom

Keď nastane menopauza v živote ženy, výživa v súlade s diétnymi normami je pre telo mimoriadne dôležitá. Ale okrem toho, aby ste zrevidovali svoju stravu, musíte venovať pozornosť životnému štýlu všeobecne. Ak žena prestane jesť tuk a sladké, ale zároveň povedie sedavý spôsob života a pije alkohol vo veľkom množstve, zdravotné problémy nemožno vyhnúť.

„Tri veľryby“ pohody a zdravého tela pre ženu, ktorá začala menopauzu:

 • správnej výživy
 • fyzickú aktivitu
 • rozlúčka so zlými návykmi.

Pojem "fyzická aktivita" neznamená, že sa musíte náhle venovať športu vo veku 40+. Môžete jazdiť na bicykli, navštevovať kurzy jogy alebo bazén, ísť na tanec. Dokonca aj denné dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu pomôžu vyhnúť sa obezite a budú užitočné pre kardiovaskulárny systém.

Škodlivé návyky, ako je alkohol a fajčenie, spôsobujú ženskému telu, ktoré je predisponované na choroby, ďalšiu ranu, takže ak ste nemali dosť odhodlania ich odmietnuť, teraz to môže byť skutočná spása.

záver

Keď nastane menopauza, celkové hormóny sa zmenia. To ovplyvňuje nielen reprodukčné, ale aj iné systémy tela. Ak žena počas tohto obdobia bude jesť správne a viesť aktívny životný štýl, pomôže jej vyhnúť sa vývoju závažných patológií. Telo potrebuje doplniť vitamíny a minerály, bielkoviny, komplexné sacharidy a tuky denne. Takmer všetky sú obsiahnuté vo výrobkoch rastlinného pôvodu.

Keď začala menopauza, začal som priberať na váhe. Často mučení prílivmi. Adresoval gynekológovi. Odporučila Modelform 40+, aby mi vypila. Počúval som, prešiel kurzom, trvalo dva mesiace. A do konca druhého mesiaca sa môžem pochváliť, že som vyhodil 7,9 kilogramov, prílivy prešli, ja som sa stal oveľa pokojnejším. Účinok je dobrý.

Výborný článok, keď som začal, menopauza šla k lekárovi, okamžite si všimol moju stravu. Príliv starosti najviac zo všetkého, takže hlavná vec je, aby sa prejedať, potom záchvaty sú ľahšie tolerované. Zje nízkotučný tvaroh, viac zeleniny a ovocia, pije cyklický alanín, odvar z hlohu, šalvie.

Pin
Send
Share
Send
Send