Zdravie

Musím sa báť o krčka maternice v tehotenstve?

Pin
Send
Share
Send
Send


Polyp krčka maternice je výrastok kruhového alebo oválneho tvaru, ktorý sa vyskytuje v lúmene krčka maternice. Vzdelávanie rastie z epiteliálneho tkaniva a vyskytuje sa u 5% všetkých žien v reprodukčnom veku. Často je počas tehotenstva zistený polyp. Proliferácia cervikálneho tkaniva nie je pre plod zvlášť nebezpečná, ale môže krvácať, čo spôsobuje pochopiteľné obavy a pochybnosti. V posledných rokoch bol pozorovaný rast polypov krčka maternice, čo je spojené so zvýšením počtu endokrinných porúch a zápalových ochorení ženských reprodukčných orgánov.

Decidual polypy

Špeciálna forma ochorenia, ktorá sa vyskytuje len počas tehotenstva. Polypeptid sa tvorí z decidualnej membrány - časti endometria, ktorá poskytuje plodu výživu a ochranu po dobu 40 týždňov. Sliznice maternice sa rozširuje a vytvára priaznivé podmienky pre vývoj dieťaťa. Stáva sa, že decidual tkanivo je tvorené v prebytku, a časť z neho siaha mimo maternice, visí dolu do lúmenu krčka maternice. Pri vyšetrení je táto formácia vnímaná ako polyp - hubový výrastok na pedikule.

Na vývoji decidálneho polypu sa podieľa mnoho faktorov, ale to sa týka predovšetkým hormonálnych zmien počas tehotenstva. Predpokladá sa, že nadmerná proliferácia tkaniva vyvoláva predchádzajúce potraty a potraty s kyretážou maternice, ale táto teória nebola potvrdená. Presné príčiny vývoja patológie nie sú známe.

Decidual polyp nie je nebezpečný pre plod a ženu. Existuje počas tehotenstva a bezpečne sa dostáva do práce s placentou. Takýto polyp nemá ozlokachestvlyaetsya a len zriedka infikovaný aktiváciou podmienene patogénnej flóry genitálneho traktu. Nevyžaduje sa žiadna liečba.

Iné polypy

Počas tehotenstva sa na krčku maternice vyskytujú nielen formálne, ale aj iné typy útvarov. Ide o polypy, ktoré sa vyskytujú prevažne pred počatím dieťaťa, hoci je možný vývoj ochorenia kedykoľvek počas tehotenstva. Podľa histologickej štruktúry sú takéto polypy rozdelené do niekoľkých skupín:

 • glandulární - pozostáva výlučne z buniek sliznice a vo svojej štruktúre obsahuje žľazu. Táto formácia je malá, zriedka dosahuje dĺžku 2 cm. Riziko malignity je minimálne. Po vymazaní sa takmer nikdy nevyskytuje na rovnakom mieste.
 • Glandulárny vláknitý - pozostáva z väzivového tkaniva a slizníc. Rastie až 2-3 cm, zriedkavo malígne. Po odstránení sa môže opakovať.
 • vláknový - polyp hlavne z spojivového tkaniva. Dosahuje veľké veľkosti. Vyskytuje sa vo veku blízkom prirodzenej menopauze, preto sa zriedkavo zistí počas tehotenstva. Môže sa znovuzrodiť na zhubný nádor. Často sa vracia po odstránení.
 • adenomatóznej - vyrastá z epitelu slizníc, ale vo svojej štruktúre obsahuje atypické bunky. Je zistená hlavne v neskorom reprodukčnom veku a bližšie k menopauze. Považuje sa za prekancerózny stav, často sa opakuje.

Histologický typ polypu sa stanovuje po jeho odstránení alebo cielenej biopsii. Pred vykonaním inštrumentálnej štúdie je zistenie typu vzdelávania dosť zložité.

Podľa umiestnenia sú všetky polypy rozdelené do dvoch typov:

 • Polyp krčka maternice, ktorý sa vyskytuje v endocervixu a nie je spojený s dutinou maternice.
 • Endometriálny polyp zasiahnutý do krčka maternice a mimo neho.

Pri pohľade do zrkadiel je ťažké rozlíšiť jednu možnosť od druhej, takže lekár bude hovoriť iba o polypu krčka maternice. Zistite si lokalizáciu vzdelávania po hysteroskopii.

Príčiny vzniku polypov krčka maternice

Presné príčiny vzniku polypov nie sú známe. Existuje niekoľko rizikových faktorov:

 • Hormonálne poruchy, Porucha hypotalamu, hypofýzy, vaječníkov a nadobličiek môže viesť k nadmernému rastu slizníc a vzniku polypov. Veľkú úlohu zohráva hyperestrogenémia - stav, pri ktorom dochádza k zvýšeniu hladiny estrogénu na pozadí relatívneho nedostatku progesterónu. U budúcich matiek môže hormonálna nerovnováha spôsobiť potrat, takže v niektorých prípadoch by mal byť polyp považovaný za rizikový faktor potratu.
 • Poranenia krčka maternice - dôsledok potratov, náročných pôrodov, inštrumentálnych diagnostických a terapeutických zákrokov. Poškodená sliznica rastie počas regenerácie, čo vedie k vzniku polypu.
 • Chronické zápalové ochorenia krčka maternice, Recidivujúca cervicitída vedie k tomu, že je poškodená slizovitá vrstva orgánu, kanály žliaz sú zablokované, dochádza k proliferácii tkanív a objaveniu sa polypov. Na pozadí chronického zápalu môžu byť polypy kombinované s cystami krčka maternice.
 • Imunologické poruchy, Neustály stres alebo silné šoky, tvrdá fyzická práca - to všetko vedie k zníženiu imunity, aktivácii infekčných procesov, vzniku polypov a ďalších komorbidít.
 • Genetická predispozícia, Treba poznamenať, že tendencia k vzniku polypov je dedičná.

Polypy rastúce z maternice sú často kombinované s endometriálnym hyperplastickým procesom a vyžadujú osobitnú pozornosť lekára.

Príznaky ochorenia

Po dlhú dobu polypy krčka maternice neobťažujú ženu. Často sú takéto štruktúry náhodne zistené počas rutinného vyšetrenia gynekológom. Ak sa vyskytnú nepriaznivé stavy, vyskytnú sa nasledujúce príznaky: t

 • Kontaktné krvácanie a krvácanie z genitálneho traktu. Vyskytujú sa po intimite, douchingu, transvaginálnom ultrazvuku alebo gynekologickom vyšetrení.
 • Bohatý jasný vaginálny výtok bez zvláštneho zápachu.
 • Ťahové bolesti v spodnej časti brucha sú zaznamenané veľkými polypy.
 • Nepohodlie počas pohlavného styku alebo pri chôdzi sa prejavuje výrazným nárastom krbu.

Kontaktné krvácanie je hlavným príznakom krčka maternice. Počas tehotenstva sa epizódy krvácania môžu opakovať pomerne často. Sliznica genitálneho traktu počas gravidity je dobre zásobovaná krvou a stáva sa veľmi zraniteľnou. Výtoky môžu mať rôznu intenzitu - od škvŕn na šmuhy na bielizeň až po zjavné krvácanie, ktoré vyžaduje použitie absorpčných podložiek. S takýmito príznakmi je nastávajúca matka hospitalizovaná v nemocnici s podozrením na potrat alebo prerušením placenty (v neskorších obdobiach). Ďalšia taktika bude závisieť od výsledkov prieskumu.

Diagnostická schéma: ako rozpoznať krčka maternice

Nasledujúce metódy pomáhajú diagnostikovať:

 • Gynekologické vyšetrenie, V zrkadlách je cervikálny polyp videný ako zaoblený alebo hríbovitý výstupok vyčnievajúci z lúmenu krčka maternice. Intenzita farby sa líši od bledoružovej až jasne červenej farby. V tomto štádiu nie je možné vypočítať, odkiaľ rastie polyp a do ktorého druhu patrí, ale môžete stanoviť iba predbežnú diagnózu.
 • Cytologické vyšetrenie - posúdenie bunkového zloženia polypu. Umožňuje rozlíšiť benígne a malígne nádory.
 • colposcopy - vyšetrenie krčka maternice pod vysokým zväčšením. Počas štúdie je možné rozlišovať decidual polyp od inej patológie. Vykonáva sa v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva, nevyžaduje anestéziu a nepredstavuje nebezpečenstvo pre plod.
 • biopsia - odber vzoriek materiálu na histologické vyšetrenie. U tehotných žien sa vykonáva opatrne a len podľa prísnych indikácií (časté krvácanie, podozrenie na malignitu).
 • Ultrazvuk maternice, Umožňuje identifikovať polypy endometria charakteristickým zahusťovaním M-echo. Najlepšie zo všetkého je, že ultrazvuk ukazuje vláknité útvary, zatiaľ čo tie glandulárne nie sú vždy vizualizované. V neskorších obdobiach je štúdia neinformatívna.

Mimo tehotenstva môže byť potrebná hysteroskopia na stanovenie veľkosti a lokalizácie polyp - endoskopického vyšetrenia dutiny maternice s vyšetrením zväčšenia sliznice.

Dôsledky pre plod

Nekomplikovaný polyp cervikálneho kanála nie je nebezpečný pre priebeh tehotenstva, najmä pokiaľ ide o rast tkaniva. Takéto vzdelávanie existuje až do narodenia a zvyčajne ide bezpečne spolu s placentou.

Polyp, sprevádzaný častým krvácaním, narúša normálny rytmus života budúcej matky. Hospitalizácie a vyšetrenia, úzkosť pre dieťa - to všetko vrhá ženu do stavu chronického stresu. A ani presvedčenie, že samotný polyp nie je nebezpečný, nie vždy pomáha vyrovnať sa s legitímnymi strachmi. V takejto situácii je jediným spôsobom, ako tento problém vyriešiť, odstrániť polyp.

Infikovaný polyp, ktorý sa objavil na pozadí chronickej cervicitídy, ohrozuje vnútromaternicovú infekciu plodu. Riziko je malé, ale nastávajúca matka by nemala ignorovať príznaky zápalu a odložiť návštevu u lekára. Keď infekcia vykazuje lokálnu protizápalovú liečbu na základe trvania tehotenstva alebo odstránenia polypu.

Vážny problém je polyp s podozrením na malignitu a očakávaná taktika tu nie je odôvodnená. Po biopsii, otázka chirurgie. Takáto komplikácia môže byť indikáciou potratu.
Narodenia s polypy krčka maternice sú vedené cez prirodzený pôrodný kanál, ak vzdelanie neblokuje výstup z panvy. V opačnom prípade sa vyžaduje predbežné odstránenie. Pre veľké polypy sa vykonáva cisársky rez.

Taktika liečby polypu krčka maternice

Mimo tehotenstva by sa mali odstrániť všetky polypy nachádzajúce sa v lúmene krčka maternice. Výnimkou sú formácie malých rozmerov - do 5 mm. Ak sa polyp nevadí a nezasahuje do koncepcie dieťaťa, nemôžete sa ho dotknúť. Nárast vzdelávania, výskyt krvácania alebo neplodnosť je príčinou polypektómie.

Metódy odstraňovania polypov:

 • Tradičná polypektómia s konchotómom.
 • Laserová polypektómia - operácia sa vykonáva vysoko presným laserom.
 • Excízia slučky - excízia polypu spolu s cervikálnym tkanivom tenkou slučkou.
 • Kónická excízia krčka maternice (konizácia) sa vykonáva s veľkými polypy, ako aj s podozrením na malígnu degeneráciu vzdelávania.

Odstránený polyp sa odošle do laboratória na histologické vyšetrenie. Vzdelávacie lôžko je kauterizované laserom, rádiovými vlnami alebo inou dostupnou metódou.

Počas tehotenstva je indikovaná očakávaná taktika. Ak polyp nie je krvavý a nevadí, nie je dotknutý. Odstránenie vzdelávania akoukoľvek, dokonca aj najšetrnejšou metódou, môže spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod. Väčšina cervikálnych polypov pri pôrode ide sama. Ak zostáva polyp, odstránenie je indikované po narodení.

Indikácie polypektómie počas tehotenstva:

 • Časté krvácanie na pozadí polypu.
 • Podozrenie na malignitu.
 • Polyp infekcia.
 • Nemožnosť porodenia cez pôrodný kanál.

Polypektómia sa môže uskutočniť v akomkoľvek gestačnom veku, ale zvyčajne sa vykonáva po 16 týždňoch. Procedúra prebieha v lokálnej anestézii. Po odstránení polypu bude krčka maternice krvácať 1-2 týždne. Toto je normálny stav, ktorý nevyžaduje špeciálnu liečbu.

Úplné hojenie sliznice krčka maternice nastáva za 4-6 týždňov. Počas tohto obdobia sa odporúča:

 1. Odmieta intimitu k úplnému uzdraveniu pooperačnej rany.
 2. Dodržujte osobnú hygienu.
 3. Neužívajte kúpeľ, obmedzujte sa na dennú sprchu.
 4. Nezdvíhajte závažia, vyhýbajte sa fyzickej námahe.
 5. Nevysávajte sa.

Podľa indikácií sa po odstránení polypu vykoná konzervačná terapia. Predpísané sú antispasmodiká a tokolytiká, horčíkové prípravky a iné lieky, pričom sa berie do úvahy trvanie tehotenstva. S hrozbou potratu alebo predčasného pôrodu sa vykonáva hospitalizácia.

Polyp krčka maternice je stav, ktorý môže významne narušiť priebeh tehotenstva a pôrodu. Pri identifikácii patológie je potrebné podrobiť sa lekárovi úplnému vyšetreniu, aby sa zabezpečilo, že vzdelanie nepredstavuje nebezpečenstvo pre plod. Ak je polyp zachovaný po pôrode, je nevyhnutné sa ho čoskoro zbaviť.

príčiny

Polypy na krčku maternice u tehotných žien sa vyskytujú v dôsledku úplnej reštrukturalizácie tela po počatí dieťaťa. Pravdepodobnosť vzniku benígneho nádoru v krčku maternice závisí od prítomnosti provokujúcich faktorov, medzi ktoré patria:

 • Príčiny krčka maternice
 • Môžem otehotnieť s polypom v maternici?
 • prípady chirurgického zákroku v dutine maternice,
 • hormonálna nerovnováha, ku ktorej došlo pred tehotenstvom alebo po počatí dieťaťa,
 • prítomnosť chronického zápalu v reprodukčných orgánoch,
 • slabosť imunitného systému
 • histórie potratov
 • zvýšená koncentrácia estrogénu
 • prítomnosť neošetrených pohlavne prenosných chorôb.

Vo väčšine prípadov je vývoj rastu krčka maternice spôsobený skutočnosťou, že počas tehotenstva, v dôsledku hormonálneho narušenia, hladina estrogénu významne prevyšuje koncentráciu hormónu progesterónu.

Polyp na krčku maternice sa počas tehotenstva prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • menšie a časté krvácanie,
 • krvi počas intimity a po nej
 • bolesť v spodnej časti brucha, ktorá nesie boľavú povahu miernej intenzity - s rastom veľkého priemeru,
 • výtok z pošvy, bez farby a zápachu, dosť hojný,
 • nepohodlie počas pohlavného styku, transvaginálny ultrazvuk, gynekologické vyšetrenie tehotnej ženy.

Vzhľad týchto znakov je dôvodom okamžitej výzvy na lekársku pomoc a presnú diagnózu.

druh

Cervikálny polyp, ktorý sa vyskytuje počas tehotenstva alebo pred počatím dieťaťa, môže byť nasledovného typu:

 • glandulární - na slizničnej vrstve dochádza k tvorbe benígnej tvorby, tieto polypy sú malé, nenesú žiadne ohrozenie zdravia matky a jej nenarodeného dieťaťa,
 • vláknitého typu - na spojivovom tkanive sa vytvára nádor, môže dosiahnuť veľký priemer, najvzácnejší druh,
 • žľazové vlákno - vzniká súčasne zo spojivového tkaniva a slizníc, priemerná veľkosť nepresahuje 3 cm, pravdepodobnosť degenerácie do malígneho novotvaru je minimálna,
 • adenomatózny typ - najnebezpečnejšie, pretože častejšie ako iné typy patológie sa znovuzrodí do zhubného nádoru, ktorý sa vytvára na slizniciach epitelu.

Potreba liečby počas tehotenstva závisí od typu patologického vzdelania a štádia jeho vývoja.

Diagnóza

Detekcia polypu krčka maternice sa vykonáva počas gynekologického vyšetrenia ženy. Na určenie typu, štádia vývoja a veľkosti sú priradené ďalšie metódy inštrumentálnej diagnostiky:

 • kolposkopia,
 • tsistologiya,
 • biopsia,
 • ultrazvukové vyšetrenie maternice a panvových orgánov.

Ak chcete získať podrobný obraz o zdraví ženy a zistiť možné príčiny vzniku patológie v krčku maternice, vykoná sa všeobecný a podrobný krvný test a na stanovenie hladiny hormónov estrogénu a progesterónu sa vyžaduje krv.

Terapia u tehotných žien je komplikovaná tým, že väčšina liekov je zakázané používať, chirurgický zákrok je nežiaduci, pretože prináša riziko poranenia orgánov reprodukčného systému, čo bude mať mimoriadne negatívny vplyv na zdravie matky a dieťaťa.

Cervix maternice sa počas tehotenstva nelieči, ak nie je časté krvácanie, neexistuje žiadny symptomatický obraz, ktorý by rušil ženu. Vo väčšine prípadov, polyp, ktorý neobťažuje ženu počas tehotenstva, vyjde s placentou po pôrode.

Indikácie pre liečbu - prejav intenzívnych príznakov ochorenia, aktívna dynamika rastu patologického vzdelávania.

Chirurgický zákrok

Odstránenie polypov je kardinálnym opatrením, ktoré sa využíva v týchto prípadoch:

 • časté a pomerne silné krvácanie,
 • vysoké riziko infekcie,
 • veľké vzdelávanie, čo vedie k neschopnosti rodiť prirodzene.

Jediný spôsob ako odstrániť patologickú formáciu s minimálnymi rizikami pre tehotnú ženu je polypektómia, Operáciu možno vykonať kedykoľvek, ale preferujeme druhú polovicu tehotenstva, ktorá začína 16-18 týždňov. V závislosti od veľkosti novotvaru sa jeho mäkké štruktúry odparia pomocou lasera alebo sa použije kauterizačná metóda s kvapalným dusíkom.

Po operácii bude mať žena niekoľko týždňov krvácanie a bolesť v dolnej časti brucha, ktorá je indikátorom normy.Ak je polyp veľký a po jeho chirurgickom odstránení existuje možnosť rôznych komplikácií, žena je umiestnená v nemocnici pod stálym dohľadom lekárov.

Po odstránení rastu sa žene podáva podporná lekárska terapia, ktorá zahŕňa použitie liekov proti bolesti a antispasmodík.

Pravdepodobné ohrozenie plodu

Tvorba polypóz na krčku maternice počas tehotenstva nespôsobuje ženám zvláštne nepríjemnosti a neovplyvňuje normálny vývoj dieťaťa, ale to platí len pre prípady, keď nie sú žiadne komplikácie. Ak je prítomnosť benígneho novotvaru na krčku maternice sprevádzaná častým krvácaním a bolesťou v bruchu, žena v nemocnici kladie „na záchranu“.

V prítomnosti sprievodných ochorení orgánov reprodukčného systému existuje riziko pripojenia infekcie, ktorá môže ovplyvniť mäkké štruktúry polypu. V tomto prípade existuje riziko, že infekcia prejde placentou na plod. Táto pravdepodobnosť je malá, ale nie je vylúčená. Ak existuje riziko infekcie, tvorba sa okamžite odstráni.

Pravdepodobnosť koncepcie

Veľa žien sa zaujíma o to, či je tehotenstvo možné v prítomnosti polypu krčka maternice. Lekári odpovedajú, že všetko závisí od veľkosti vzdelania. S malým polypom, problémy s koncepciou zvyčajne nevznikajú. Ale v budúcnosti existuje riziko infekcie, takže ak sa zistí pred tehotenstvom, musíte podstúpiť vhodnú liečbu alebo sa uchyľovať k chirurgickému zákroku.

Môžem otehotnieť s veľkým novotvarom krčka maternice? Ak neoplazma dosiahne 5 cm alebo viac, interferuje s koncepciou, pretože spermie nemôžu preniknúť do vaječnej bunky, preto je potrebné ju odstrániť.

Hoci malý krčka maternice počas tehotenstva nepredstavuje hrozbu pre tehotnú ženu alebo plod, môže vyvolať množstvo komplikácií v prítomnosti sprievodných ochorení reprodukčných orgánov. Preto sa pred počatím dieťaťa odporúča podrobiť dôkladnému lekárskemu vyšetreniu. S neustálym rastom benígneho vzdelávania hrozí predčasný pôrod.

Diagnostické metódy

Cervikálny polyp je diagnostikovaný počas štandardného gynekologického vyšetrenia alebo počas ultrazvukového vyšetrenia. Na potvrdenie diagnózy sa vykonáva kolposkopia, kyretáž, biopsia, lekár sa môže odvolávať na konformáciu krčka maternice.

Na stoličke môže gynekológ vidieť výrastky lokalizované v lúmene kanála, vyčnievajúce z neho cez maternicový krčok.

Lekár diagnostikuje induráciu, zvyšuje krčok maternice.

Patologické tesnenia sa môžu vyskytovať okolo obvodu krčka maternice, ale najčastejšie sa vyskytujú v oblasti medzi epiteliálnou guľou a externým os. S masívnou povahou nádorov lekári diagnostikujú rozsiahlu polypózu.

Malé polypy majú ružovú farbu, sú škaredé alebo okrúhle. Polypy hustšieho typu majú biely odtieň. Keď sa krvný prietok v kapilárach zlomí, oblasti podobné nádoru sa stanú purpurovými.

Vďaka kolposkopii lekár včas určí, že sa objavili malé polypy, ktoré ešte nie sú viditeľné v zrkadlách. Kolposkop pomáha určiť štruktúru krčka maternice, identifikovať príznaky nekrózy a iné abnormality.

Hysteroskopia sa vykonáva, ak je noha tvorená blízko dutiny maternice. Počas zákroku sa endoskop vloží do krčka maternice. Zariadenie je vybavené kamerou, nožom. Počas sedenia lekár vizuálne vyhodnotí stav anomálie av prípade potreby ju odstráni.

Počas tehotenstva môže žena vyvinúť polypy akéhokoľvek druhu. Je dôležité stanoviť ich povahu. Za týmto účelom špecialista riadi histologickú analýzu.

Ak existuje podozrenie na malignitu vzniku, vykonajte biopsiu, preskúmajte biomateriál.

Prítomnosť miest podobných nádoru v endocervixu neznamená vždy, že tehotná žena má holip. Niekedy je to pseudo-polyp: sliznica rástla, ale v tejto oblasti nie sú žiadne krvné cievy. Takáto anomália vzniká v dôsledku hormonálneho prepätia, je dôležité ju diagnostikovať, aby sa z nej neodstránili alebo sa o ňu nestarali. Po pôrode pseudo-polyp prechádza sám

Niekedy sa polypy cervikálnej lokalizácie obťažujú na pozadí ovariálnych cyst, endometriálnej polypózy, myómov, kolpitídy, infekcií genitálií. Pri recidivujúcej polypóze je vhodné zistiť, či má žena chlamýdie, herpes, trichomoniázu, drozd.

Vlastnosti liečby

V tehotenstve je polyp odstránený len vtedy, ak existuje riziko prerušenia, podozrenie na rýchlu transformáciu z benígneho rastu na malígny rast. V ostatných prípadoch zvoľte taktiku čakania.

Odstránenie polypousovej nádorovej oblasti sa uskutoční spôsobom odskrutkovania, potom sa zóna, v ktorej sa nachádza patogénna oblasť, kauterizuje. Je to nevyhnutné na prevenciu relapsu.

Aká liečba sa má vykonávať závisí od typu polypov:

 1. Železný - najbezpečnejší. Nachádza sa na pozadí hormonálneho zlyhania, má voľnú žľazovú štruktúru. Ukazuje konzervatívnu terapiu, nie je nutné ju odstrániť.

 2. Vláknitý - hustý, má vláknitú štruktúru. Diagnostikované na ultrazvuku a odporúča sa odstrániť. Táto anomália znepokojuje pacientov s hormonálnymi problémami počas menopauzy. Existuje riziko zhubného nádoru. Preto je po chirurgickej liečbe predpísaná liečba hormonálnymi liekmi.
 3. Glandulárny vláknitý - najbežnejší. Hniezdo sa skladá z buniek žliaz a spojivového tkaniva. Odporúča sa spotrebná daň.
 4. Adenomatózny - nepriaznivý. Často sa vyskytuje v prekanceróznych stavoch. Vzdelávanie tohto typu by malo byť čo najskôr odstránené a následne systematicky pozorované lekárom, ktorý sa špecializuje na onkológiu.

Pri neustálom poranení decidualného polypu, keď prudko rastie, je tu hrozba cervikálnej insuficiencie, indikuje sa chirurgická liečba. Ak je tvorba nakazená a to vedie k zápalovému procesu v priľahlých oblastiach, stojí za to ju excitovať. Rovnaký spôsob eliminácie - ak krvácate po vyšetrení na stoličke u lekára alebo po intímnej intimite.

Ak je to potrebné, odstráňte novotvar čo najskôr, najskôr môžete lokálne aplikovať liek a potom aplikovať jednu z metód chirurgického odstránenia.

 1. Škrabanie. Lekár odstráni vrchnú vrstvu endometriálneho tkaniva a odstráni rast. V tehotenstve je metóda znázornená len vtedy, ak je stred polypózy veľký. Biopsia sa posiela na histologické vyšetrenie.
 2. Cieľová hysteroskopia. Metóda je šetrná. Polypous noha odskrutkovaná z sliznice. Žena takmer necíti bolesť, metóda sa nevzťahuje na traumatické.

 3. Polstrovanie. Metóda je zvolená, ak je polyp umiestnený v blízkosti vonkajšieho os, môže byť ľahko viditeľný na gynekologickej stoličke. Na nohu sa aplikuje sutura sutiny, tkanivá vymiznú.
 4. Cryodestruction. Pre túto metódu sa používa kvapalný dusík. Abnormálna oblasť spálená. Procedúra nespôsobuje bolesť. Trvá 2-5 minút.
 5. Elektrická cautery. Metóda je zvolená vtedy, keď sú ostatné rozpoznané ako neúčinné.

Čo je nebezpečné ochorenie

Zo všetkých benígnych lézií zaberajú štvrtiny všetkých prípadov polypy. To však nie je choroba, ale znamenie, že v tele nie je všetko v poriadku. Preto, ak sa nelieči, existuje riziko, že žena bude mať nerovnováhu v hormonálnom pozadí, endokrinologické patológie sa zmenia na chronické formy. Preto je dôležité čo najskôr, aj keď si všimnete iba nezvyčajný belavý výtok, poraďte sa s lekárom, aby ste predišli komplikáciám.

Polyp môže komplikovať priebeh tehotenstva, vyvolať hrozbu potratu, pretože dráždi krčka maternice. Ak dôjde k poraneniu polypu pri pôrode, povedie to k riziku, že sa stane malígnym.

S rozhodujúcim rastom sa predpokladá, že neexistuje spontánny potrat. Všeobecný zdravotný stav tehotnej ženy je normálny, ak sa nezvyšuje veľkosť novotvaru. V zriedkavých prípadoch po pôrode dochádza k regresii miesta.

Ak žena má pseudopoly, potom to nemá vplyv na fungovanie krku, nepoškodzuje zdravie matky, nekomplikuje pôrod. Žena sa ani necíti nepohodlne, s výnimkou prepustenia: hojný, pripomínajúci hrubý hlien. Vo výtoku si pacient môže všimnúť belavé pruhy s hnedým nádychom. Potom existujú obavy, že to môže byť škodlivé pre plod, žena by sa mala poradiť s lekárom, ktorý sleduje tehotenstvo.

Pravdepodobné komplikácie, ak sa porasty neodstránia:

 • krvácanie,
 • degeneráciu do malígnej formy,
 • exacerbácii VTI
 • predčasný pôrod,
 • nedostatočnosť krčka maternice,
 • zápal endometria, vaginálneho tkaniva.

Možné nežiaduce účinky po odstránení patologických tkanív: t

 • relapsy - ak noha nie je úplne spálená,
 • tepelné popáleniny
 • obštrukcia krčka maternice,
 • sekundárnej neplodnosti
 • jazvy na krčku maternice.

Novotvary, ako rastú, môžu interferovať s novým poňatím, pretože rast môže uzavrieť prechod do maternice a brániť prenikaniu spermií. Aby mohlo nastať ďalšie tehotenstvo, je dôležité odstrániť anomáliu. Nemali by sme však zabúdať, že počas nového tehotenstva v dôsledku hormonálneho prepätia je možný relaps. Preto by mala nastávajúca matka vždy prísť na pôrodnú kliniku.

Hodnota cervikálneho kanála

Cervikálny kanál je dôležitou súčasťou krčka maternice, pretože kombinuje vagínu s dutinou maternice. Má valcový alebo kužeľovitý tvar av jeho strede je samotný spojovací otvor. Štandardné parametre kanála krčka maternice 3-4 cm dlhé a 7-8 mm široké, V procese pôrodu, tento orgán v priemere je schopný expandovať do 10 mm.

Forma krčka maternice nie je statická a počas života ženy pod vplyvom veku sa môže zmeniť prítomnosť alebo neprítomnosť pôrodu, potrat, hormonálne poruchy.

Cervikálny kanál okrem svojej spojivovej funkcie zabezpečuje spoľahlivú ochranu maternice pred prenikaním rôznych patogénnych mikroorganizmov a výskytom infekcií.

Na to, špeciálne žľazy tela emitujú vo veľkých množstvách špeciálne tajomstvo, ktoré tvorí druh hlienovej zátky, ktorá uzatvára otvorenie kanála. Takáto dôležitá vlastnosť tela umožňuje bez rizika komplikácií znášať tehotenstvo a porodiť zdravé dieťa. Aj tento kanál počas ovulácie dáva spermie zelené svetlo vstúpiť do maternice.

Polypy, podobne ako cervikálna patológia

Spomedzi známych ochorení panvových orgánov predstavuje polyposis krčka maternice najväčší podiel všetkých prípadov. Podľa štatistík priemerný vek ženy náchylnej k rozvoju tejto patológie, 40-50 rokov, Súčasne musí byť vo svojej histórii prítomný opakovaný pôrod. Pre reprodukčný vek je výskyt takýchto formácií iba 4%.

Polypy sú benígne nádory a nepredstavujú riziko pre život. Ale niekedy sú náchylní k znovuzrodeniu. Z tkanív sliznice krčka maternice sa vytvárajú hrče a sú cylindrické a ploché vo svojej štruktúre. Na steny tela sú pripevnené tenké alebo hrubé nohy. Polypy sú lokalizované v rôznych častiach krčka maternice, ale najčastejšie v oblasti vonkajšieho hltanu.

Polypózne výrastky sú vybavené vlastnými krvnými cievami, ktorých počet ovplyvňuje farbu nádoru - od bledoružovej po fialovú alebo fialovú. Okrem toho sa nádor môže vyvinúť ako jednotlivé formácie a vo forme zhlukov viacerých polypov. V závislosti od množstva vláknitého tkaniva, ktoré obsahujú, sú polypy krčka maternice tvrdé a mäkké. Väčšinou sú takéto porasty malé, len 2 mm, ale niekedy ich veľkosť môže dosiahnuť 40 mm.

Faktory vývoja polypov

V súčasnosti nie sú známe skutočné príčiny vzniku polypov krčka maternice., Predpokladá sa, že hlavnými faktormi pre rozvoj nádorov sú hormonálna nerovnováha a poškodenie infekčných orgánov. Ale podľa nedávneho lekárskeho výskumu, tieto dôvody nie sú jedinými v tvorbe rastu.

Medzi ďalšie faktory, ktoré spúšťajú rast polypov, patria:

 • Mechanické poranenie kanála a krčka maternice,
 • Chronický zápal pohlavných orgánov,
 • Porušovanie všeobecnej a miestnej imunity,
 • Zmeny v tele súvisiace s vekom,

Pozorovala sa aj asociácia polypózy so sexuálne prenosnými chorobami - papilomavírus, chlamýdie, genitálny herpes, kvapavka, trichomoniáza a ďalšie. V poslednej dobe sa vyskytli aj prípady vzniku nejasných etológií.

Komplex symptómov

Skryté vzory prúdenia polypov krčka maternice nie sú nezvyčajné. Spravidla nespôsobujú nepríjemné pocity a sú zistené iba pri ďalšom onkologickom vyšetrení gynekológom. Klinické prejavy polypov sú zvyčajne spojené so sekundárnymi zmenami v samotných nádoroch. V tomto prípade sa môžu pozorovať nasledujúce príznaky:

 • Sliznice, niekedy krvavé, vaginálne výtok, najmä po pohlavnom styku alebo gynekologickom vyšetrení,
 • Krvácanie z menštruácie,
 • Ťahanie, kŕč alebo bolesť v bedrovej oblasti

Po zistení aspoň jedného z týchto príznakov by mala žena okamžite navštíviť gynekológa a podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu. Liečba bude závisieť od povahy patologických formácií, ich veľkosti a dynamiky vývoja.

komplikácie

 • Možnosť relapsu s nesprávnym odstránením porastov.
 • Ťažkosti v koncepcii a sterilite.
 • Hojné sliznice a krvavý výtok.
 • Znovuzrodenie benígneho nádoru na malígny nádor.

Polypy a tehotenstvo

Stáva sa, že polypy krčka maternice sú zistené už počas tehotenstva. Ako taký, nahromadenie nepredstavuje nebezpečenstvo pre plod, môže však priamo ovplyvniť pohodu dieťaťa a narodenie zdravého dieťaťa. Počas tehotenstva je preto žena pod prísnym lekárskym dohľadom a pozoruje osobitný režim. Ak je to bezpodmienečne nutné, polyp sa dá odstrániť, ale len v počiatočných štádiách.

Hlavné dôvody

Polyp v krčku maternice počas tehotenstva - vzácny jav. Ak je takáto patológia diagnostikovaná, koncepcia sa stáva komplikovanou a riziko predčasného potratu je vysoké. Aj keď je polypóza jednou z najčastejších gynekologických ochorení, nie sú známe jej presné príčiny.

Predpokladá sa, že tvorba polypov môže byť vyvolaná faktormi, ako sú:

 • chronický zápal krčka maternice alebo orgánovej dutiny,
 • anamnéza pohlavne prenosných infekcií
 • patológií, pri ktorých endometrium rastie,
 • hormonálne poruchy
 • predchádzajúce zoškrabanie,
 • patologická proliferácia krvných ciev,
 • autoimunitné ochorenia
 • endokrinné poruchy
 • genetická predispozícia.

Jazvy v krčku maternice môžu byť spôsobené inými dôvodmi. Nekontrolované lieky, nadváha a metabolické poruchy prispievajú k rozvoju patológie. Novotvar sa môže objaviť v dôsledku neúspešného tehotenstva končiaceho potratom alebo miznutím.

Dlhodobé nosenie IUD mení normálnu štruktúru endometriálneho tkaniva. Nástup tehotenstva môže byť komplikovaný tvorbou polypov.

Príznaky ochorenia

Často je polypóza asymptomatická. Pokiaľ je nádor malý, nemusí spôsobiť nepohodlie. Ak už tehotenstvo začalo, žena by mala vedieť, ako sa táto patológia prejavuje.

Vzdelávanie v oblasti krčka maternice najčastejšie bráni normálnej koncepcii. Toto je čiastočne kvôli neschopnosti spermií preniknúť do genitálneho traktu a na pozadí hormonálnych zmien sa ovulácia nemusí vyskytnúť vôbec.

Často dochádza k porušovaniu menštruačného cyklu, kritické dni prichádzajú v rôznych intervaloch. Dokonca aj pokusy o oplodnenie in vitro sú neúspešné.

Ak sa napriek tomu vyskytlo tehotenstvo, nasledujúce klinické príznaky môžu naznačovať tvorbu polypu: t

 • v bolesti brucha v oblasti kŕčov alebo boľavej povahy,
 • zvýrazniť hnedú farbu krčka maternice,
 • biele s charakteristickou vôňou, t
 • menšie krvácanie po cvičení,
 • vzhľad krvavého hlienu po návšteve gynekológa.

Polyp v cervikálnej zóne v tehotnej krvi zriedkavo. Ale ak je veľké, riziko poranenia sa zvyšuje a potom sa môžu objaviť načervenalé alebo nahnedlé sekréty.

Pálenie sa vyskytuje len vtedy, ak je v ženskom tele popri polypozii prítomná infekcia. To je obzvlášť nebezpečné počas tehotenstva, pretože patogény môžu nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu a jeho výživy.

Polyp krv počas tehotenstva

Prítomnosť polypov zvyčajne narúša koncepciu dieťaťa a úspešné znášanie tehotenstva. Когда новообразование большого размера, оно чаще повреждается, вызывая кровотечения.

Umiestnenie polypu v cervikálnom kanáli vyžaduje nepretržité monitorovanie lekárom. Počas pohlavného styku je formácia poranená a spôsobuje bolesť a krvácanie.

Hrozba plodu je zachovaná kvôli riziku infekcie. Ak je tenký povrch novotvaru poškodený, cez tento otvor môže preniknúť infekcia. Existuje možnosť, že trpí nielen matka, ale aj dieťa.

Niektoré bakteriálne lézie vedú k spontánnemu potratu a vrodeným vývojovým poruchám plodu.

Veľká strata krvi ovplyvňuje blahobyt žien. Nedostatok živín v tele ovplyvňuje dieťa. Preto, ak je krvácanie, musíte naliehavo zavolať sanitku.

Diagnóza ochorenia

Polyposu možno zistiť len po návšteve lekára. Diagnostika decidózy zahŕňa nasledujúce postupy:

 • vyšetrenie krčka maternice v gynekologickom kresle pomocou vaginálnych zrkadiel,
 • cytológie,
 • kolposkopia počas tehotenstva
 • biopsia,
 • US.

Vyšetrenie krčka maternice počas tehotenstva na identifikáciu polypu vám umožňuje vidieť vyčnievajúci nádor. V tomto štádiu nie je možné určiť typ rastu, vyžaduje sa ďalšie preskúmanie.

Vzhľad je ružový, purpurový alebo hnedastý. Prieskum vám umožní urobiť predbežnú diagnózu.

Cytologické vyšetrenie ochorení maternice umožňuje určiť, aký typ rastu sa vytvoril. Laboratórna analýza ukáže, čo to je: benígny polyp alebo malígny novotvar.

V prípade potreby po gynekologickom vyšetrení lekár vykoná kolposkopiu. Je to postup, ktorý nevyžaduje anestéziu. Nie je to nebezpečné pre dieťa a bezbolestné pre ženy. Počas štúdie môžete vidieť tvorbu a celý krčka maternice s viacnásobným zvýšením.

Biopsia u tehotných žien sa vykonáva len vtedy, ak existujú závažné dôkazy. Základom tohto postupu je časté krvácanie alebo silné podozrenie na rakovinu.

Vedenie ultrazvuku na identifikáciu tvorby cervikálnych neoplaziem nie je vždy rozumné. Polypy možno pozorovať len na začiatku tehotenstva. Počas tohto vyšetrenia nie sú vizualizované všetky typy porastov.

Otvorenie krčka maternice

Tvorba polypov v krčku maternice počas tehotenstva môže viesť k vážnym problémom. Buffles provokujú otvorenie kanála pred termínom. To vedie k predčasnému pôrodu, potratu a predčasnému potratu.

Cervikálna oblasť chráni vyvíjajúci sa plod pred prostredím. Krk je normálne uzavretý, kanál je tenký a tesne uzavretý hlienovou zátkou. Ako plod rastie a jeho hmotnosť sa zvyšuje, tlak na krku sa zvyšuje, polyp je tlačený nižšie, čo spôsobuje odhalenie.

Porušenie slizníc a otvorenie kanála viac ako 6 mm u primiparóznych žien sa koriguje použitím pesaru alebo šitím maternice. Ak po otvorení krčka maternice nie je poskytnutá pomoc, nastane potrat alebo pôrod začne (v závislosti od obdobia).

Liečba počas tehotenstva

Chirurgické odstránenie neoplazmy sa neuskutočňuje vždy. Ak polyp nedáva ženskej bolesti, nepohodlie počas pohlavného styku, nezvyšuje sa veľkosť a nezmení sa na rakovinu, liečba sa oneskorí až do obdobia po pôrode.

Tehotenstvo môže pokračovať normálne a novotvar neovplyvňuje priebeh generického procesu. Niektoré typy polypov opúšťajú ženské telo s dieťaťom. V iných prípadoch predpísané hormóny av prípade potreby antibiotiká.

Odstránenie polypu počas tehotenstva tehotenstva chirurgiou je indikované v nasledujúcich prípadoch: t

 • presahuje 1 cm
 • mesačne zvyšuje o viac ako 2 mm,
 • v nádore sa objavujú nové výrastky,
 • vysoké riziko infekcie plodu,
 • časté silné krvácanie.

Chirurgická liečba sa vykonáva len na krčnej oblasti. Zásah do dutiny maternice vedie k smrti embrya. Operácia sa vykonáva hysteroskopom. Otvorí sa kanál krčka maternice a vykoná sa excízia.

Možné komplikácie

Hoci tehotenstvo a polyp v krčku maternice sú kompatibilné koncepty, niekedy môže patológia viesť ku komplikáciám. Záleží na lokalizácii a veľkosti vzdelávania.

Cervikálny polyp je nebezpečný s nasledujúcimi komplikáciami:

 • môže byť zdrojom infekcie pre ženu a plod,
 • vedie k predčasnému odhaleniu tkaniva krčka maternice,
 • možno onkologické znovuzrodenie.

Operácia je indikovaná, ak je nádor rakovinový. V tomto prípade je polyp odstránený napriek riziku pre plod.

Aby sa zabránilo mnohým problémom, žena sa musí starať o svoje zdravie ešte pred počatím. Po predchádzajúcom ošetrení všetkých patológií môžete niesť a porodiť zdravé dieťa bez rizika.

Príznaky decidual polyp

Kvôli akémukoľvek zaťaženiu, vrátane pohlavného styku alebo počas gynekologického vyšetrenia a užívania náterov, sa môžu uvoľniť krvavé zrazeniny. Vrátane skorých štádií tehotenstva. Ale gynekológ vidí, že krvácanie je kontakt a môže okamžite upokojiť ženu. Ale keď sa to stane v procese intimity, horšie. Budúce mamičky zvyčajne užívajú tento príznak pre hrozbu potratu a zavolajú sanitku. Je to správne. Ale potom, čo sa diagnóza stane pokojnejšou.

Ak nie je krvácanie, nie je potrebné žiadne obmedzenie pohlavia. Musíte žiť normálny život a konzultovať s gynekológom pre nasledujúce možné komplikácie:

 • výtok krvi z pošvy
 • neobvyklý vaginálny výtok (s nepríjemným zápachom, sivou alebo zelenou),
 • horúčka bez príznakov choroby.

To všetko môže naznačovať buď malígnu degeneráciu polypu alebo jeho nekrózu alebo infekčný proces.

Keď sa placentárne poškodenie, veľmi nebezpečná komplikácia tehotenstva, objaví aj krv z pošvy alebo je výtok hnedej farby. Bez vyšetrenia a ultrazvuku nie je možné presne určiť príčinu krvácania.

Diagnóza decidózy a je to nebezpečné?

Zmeny tohto charakteru sú jasne viditeľné pri pohľade na gynekologické zrkadlo a (alebo) s optickým zväčšením (s kolposkopiou).

Existujú prípady, keď je deciduóza podobná bradaviciam a rakovine krčka maternice (CC). V tomto prípade je na stanovenie presnej diagnózy a následnej liečby potrebné cytologické vyšetrenie - najlepšie tekutá cytológia. Ak podľa jeho výsledkov nie je závažná atypia, chirurgická liečba sa odloží až do konca popôrodného obdobia. A do tej doby môže polyp zmiznúť.

Biopsia neoplazmy od tehotnej ženy sa užíva len v prípade podozrenia na rakovinu.

Liečba polypu krčka maternice počas tehotenstva

Mnohí odborníci dodržiavajú konzervatívne metódy v liečbe decidual polypov u tehotných žien. To je odôvodnené, pretože často nádory nevyžadujú zásah lekára (len ak neprinášajú zjavné nepohodlie) a úplne návrat po pôrode do dvoch mesiacov.

Po diagnostikovaných decidiózach odborníci neustále monitorujú vývoj rastu, kontrolujú vaginálnu flóru a počas zápalového procesu predpisujú antiseptiká, antibakteriálne a antifungálne činidlá - v závislosti od pôvodcu ochorenia. Použitie vaginálnych čapíkov môže viesť ku krvácaniu.

Sú situácie, keď je potrebné odstrániť polyp. Odborníci sa uchyľujú k radikálnej metóde liečby (polypektómia) v prítomnosti nasledujúcich príznakov:

 • neustály výtok krvavého hlienu,
 • výskyt ulcerovaných oblastí na polype,
 • podozrenie na malígnu degeneráciu,
 • novotvar ohrozuje tehotenstvo: vyvoláva kŕče, bolesť, hypertoniu maternice, odhalenie vonkajšieho a vnútorného hltanu.

Odstránenie polypu sa vykonáva spôsobom odskrutkovania s použitím laserovej technológie, endoskopie. Takéto operácie sú bezpečné počas tehotenstva, pretože nevyžadujú rozsiahly zásah do maternicového krčka maternice postihnutého polypom. Ale je možné len vtedy, ak má polyp tenkú nohu, nie širokú základňu.

Môže sa použiť aj tekutý dusík (kryoterapia), ale táto metóda je veľmi bolestivá a namiesto odstráneného polypu sa vyskytuje krvácajúca rana.

Ako sa zbaviť polyp s liekmi (Solkovagin) je pomerne problematické, pretože trvá asi dva týždne a nezaručuje úplnú úľavu od rastu. S odstraňovaním drog a kryoterapiou sa nemôže dostať materiál na histológiu. Duphaston, Utrozhestan a iné hormonálne pilulky nemôžu vyliečiť polypy. Nebudú vyriešiť. Aspoň pred narodením. Iba zvýšenie veľkosti.

Presná diagnóza - decidual, či už ide o polyp, alebo nie, ktorá sa netýka tehotenstva, sa preukáže len histologickým vyšetrením odstráneného materiálu.

Čo je polyp?

Polypeptid je proliferácia endocervixu, to znamená epitelového tkaniva lemujúceho lumen krčka maternice. Môže byť asymptomatická, ale častejšie je jej charakteristickým príznakom prítomnosť abnormálneho výtoku ženy. Pri vyšetrení je možné diagnostikovať jednorazové aj viacnásobné výhonky.

Zvonka, polyp v krčku maternice v jeho štruktúre pripomína huby. Jeho noha je prepichnutá množstvom kapilár. Farba útvaru môže byť od bledoružovej až purpurovo červenej. Dĺžka rastu zvyčajne nepresahuje 2 cm. Ako polyp rastie, môže sa narodiť do vaginálnej dutiny a byť zranený, čo spôsobuje krvácanie.

Podľa ich tkanivovej štruktúry sa rozlišujú tieto typy formácií: t

Výsledok proliferácie žliaz endocervix.

Pokračujte zo spojivového tkaniva, majú tendenciu k malignancii.

Avšak, decidual polypy vyskytujú najčastejšie u žien počas tehotenstva. Ide o špeciálnu skupinu útvarov tohto typu, ktoré vznikajú v dôsledku hormonálnych zmien v ženskom tele.

Príčiny

V 90% prípadov má cervikálny polyp zistený počas tehotenstva hormonálnu povahu tvorby. V tomto prípade hovoríme o decidual formáciách a proces sa nazýva decidua.

Tento stav nastáva v dôsledku zvýšenia krvnej koncentrácie hormónu progesterónu. On, podľa poradia, spôsobuje zvýšenie hrúbky a objemu krvi sliznice maternice a krčka maternice. Z tohto dôvodu môžu endocerviká narastať do veľkosti a vystupovať do vaginálnej dutiny.

Predpokladom výskytu tejto patológie môže byť:

 • Poranenia krčka maternice pri predchádzajúcich narodeniach,
 • Poškodenie v dôsledku chirurgických zákrokov (potrat, diagnostická kyretáž),
 • Chronické infekčné a zápalové ochorenia reprodukčných orgánov (vrátane pohlavne prenosných chorôb), t
 • Hormonálna nestabilita tela, vedúca k porušeniu menštruačného cyklu.

Neexistujú však žiadne spoľahlivé údaje o tejto príčine výskytu patológie, a nie je vhodné zrušiť lieky predpísané lekárom samostatne kvôli riziku vzniku takýchto patológií.

Sú polypy nebezpečné počas tehotenstva?

Nové výrastky, ktoré nemajú tendenciu rásť a degenerovať, spravidla nespôsobujú žiadnu škodu tehotnej žene. Hlavným záujmom pre ňu je výskyt drobných zmien v povahe vypúšťania.

Cervikálny polyp, ktorý sa zväčšuje počas tehotenstva, však môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • Hrozba ukončenia tehotenstva v ranom štádiu,
 • Zápal krčka maternice a pošvy,
 • Cervikálna insuficiencia, ktorá môže viesť k predčasnému pôrodu,
 • Znižovanie procesov,
 • Závažné krvácanie z krčka maternice.

Aby sa zabránilo výskytu týchto patologických stavov, keď sa počas tehotenstva zistí polyp, žena by mala prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára týkajúce sa diagnostiky a liečby tohto procesu.

Odstránenie polypov počas tehotenstva

Ak lekár objavil u dievčaťa počas tehotenstva polyp polypu krčka maternice, jeho hlavnou úlohou je zistiť povahu jeho výskytu. Pri potvrdzovaní decidózy sa vo väčšine prípadov neprijímajú žiadne opatrenia a hlavným opatrením vo vzťahu k nemu je pozorovanie.

V niektorých prípadoch môže tehotná žena vyžadovať chirurgické odstránenie polypu. Dôvody radikálnej liečby môžu byť:

Periodické krvácanie z kontaktov.

Ulcerácia na povrchu formácie.

Podozrivý malígny proces.

S rastom polypu hrozí potrat (kŕče a bolesti brucha, dilatácia krčka maternice).

Odstránenie polypov krčka maternice je bezbolestné a úplne bezpečné pre tehotnú ženu. Výrastok sa z krčného kanála odstraňuje skrútením.

Je veľmi dôležité úplne odstrániť tkanivo polypu, inak môže znovu rásť. Na tento účel sa vykonáva plytká kyretáž cervikálneho kanála.

Ďalšia taktika závisí od umiestnenia lôžka polypu: ak sa blíži k vnútornému osu, môže vyžadovať šitie na krčku maternice, aby sa zabránilo potratu. Vzdelávanie na diaľku je povinné zaslať na histologické vyšetrenie.

Chirurgia s vhodnými indikáciami sa zvyčajne vykonáva v období od 16 do 28 týždňov tehotenstva. Toto obdobie je považované za najbezpečnejšie, pokiaľ ide o hrozbu porodu plodu. Ak je prípad naliehavý (ťažké krvácanie alebo detekcia rakovinových buniek), operácia je možná v akomkoľvek období tehotenstva.

Pin
Send
Share
Send
Send