Zdravie

Je možné otehotnieť počas erózie krčka maternice: poradenstvo gynekológa

Pin
Send
Share
Send
Send


Tehotenstvo pre mnoho žien je dlho očakávaným a najšťastnejším obdobím. Nie vždy je však všetko tak, ako by malo byť. Väčšina žien navštevuje gynekológa pred počatím a má niekoľko testov. Počas nasledujúcej návštevy je možné zistiť poškodenie vaginálnej sliznice. Ženy majú okamžite otázku, či je možné otehotnieť počas erózie krčka maternice. Tento článok mu odpovie. Naučíte sa názory odborníkov na túto problematiku. Je tiež potrebné povedať, čo robiť, ak sa zistí zápal krčnej erózie.

Podstata patológie a jej príčiny

Erózia krčka maternice sa najčastejšie objavuje v plodnom veku. Príčinou rany môže byť hormonálna porucha, genitálne infekcie, mechanické poškodenie sliznice a tak ďalej.

Lekári často môžu zamieňať skutočnú eróziu a pseudoformáciu. Na objasnenie diagnózy je predpísaná kolposkopia. Len potom môžeme hovoriť o potrebe liečby.

Je možné otehotnieť počas erózie krčka maternice?

Názory na toto skóre sú odlišné. Väčšina lekárov a skúsených odborníkov hovorí, že môžete otehotnieť. Je to však dosť nebezpečné. Niektorí predstavitelia slabšieho pohlavia tiež veria, že je takmer nemožné pochopiť dieťa s touto patológiou. Ako je to naozaj? Je možné otehotnieť počas erózie krčka maternice?

Názor žien (chybné)

Ako každý vie, hnojenie je nevyhnutné pre počatie. Mužská bunka sa zlučuje so ženským gamétom. Potom začne plynulé delenie a rast zárodočnej časti. Potom vajíčko padá do dutiny maternice a je už pevne pripojené k endometriu.

Pomerne často je krčná erózia krvavá. Ženy si zároveň myslia, že sa začne ďalšia menštruácia a otehotnenie počas tohto obdobia je úplne nereálne. Toto stanovisko je však chybné. Mnohí predstavitelia slabšieho pohlavia, ktorí dodržiavali tento názor, sa čoskoro stali novo razenými mamičkami.

Stanovisko lekárov a špecialistov

Je možné otehotnieť počas erózie krčka maternice? Samozrejme, že áno. Gynekológovia hovoria, že neexistuje spojenie medzi začiatkom počatia a tvorbou rany na sliznici krčka maternice.

Uvoľňovanie hormónov v prípade erózie zostáva na rovnakej úrovni. Vaječníky fungujú podľa očakávania. V dôsledku toho sa proces ovulácie neporušuje. Koncepcia môže nastať pri nechránenom sexe.

Výnimka alebo osobitné prípady

Stáva sa tiež, že nenastáva tehotenstvo počas erózie krčka maternice. Dôvodom nedostatku koncepcie však nie je samotná rana, ale súvisiace ochorenia, ktoré ju spôsobujú.

Takže s hormonálnym zlyhaním a tvorbou erózie nemusí existovať žiadne tehotenstvo. Ak patológia sliznice má zápalové alebo infekčné príčiny, potom sa tiež nemusí vyskytnúť koncepcia.

Je erózia potrebná pred tehotenstvom?

Mnoho žien, ktoré počujú podobnú diagnózu v ordinácii lekára, sa pýtajú, či stojí za to vykonať akúkoľvek opravu? Lekári neodporúčajú liečbu patológie obvyklým spôsobom (kauterizácia alebo zmrazenie). Avšak, výplach je často predpísaný pre eróziu pomocou liečivých bylín. Takýto vplyv umožňuje, aby sa rana sama pretiahla.

Prečo je nemožné liečiť patológiu pred počatím? Cervikálna erózia, ako každá iná rana, môže zanechať jazvy. Pri narodení dieťaťa sa cervikálny kanál maximálne rozširuje a výstup z neho je úplne vyhladený. Výsledkom tohto procesu je, že krčka maternice je úplne expandovaná. Ak sú na ňom jazvy, môžu jednoducho prasknúť. To povedie k potrebe chirurgického zákroku. Lekári hovoria, že je vhodné liečiť eróziu konvenčnými prostriedkami iba vtedy, ak žena v nasledujúcich piatich rokoch neplánuje mať deti.

Čo je nebezpečná erózia pre budúcu matku a jej dieťa?

Takže viete, že s takou patológiou môžete otehotnieť. Je to však bezpečné? Pre ženu nie je ohrozená tvorba rany na sliznici. Budúce dieťa však môže byť ohrozené.

Cervikálna erózia je priamy vstupný kanál pre infekciu. Akýkoľvek zápal okamžite vstupuje do krčka maternice a preniká do maternice. To môže byť veľmi nebezpečné pre dieťa v prvom trimestri tehotenstva.

Počas pôrodu sa erózia krčka maternice niekedy správa úplne neočakávaným spôsobom. V poranenej oblasti sa môže sliznica jednoducho rozptýliť alebo vôbec neotvoriť. Mnohé budúce matky sa tiež stretávajú s nedostatkom krčka maternice. V tomto prípade hovoríme o predčasných rozporoch slizníc. Včasná korekcia týchto patológií vám umožní udržať zdravie dieťaťa. Nastávajúca matka by však mala byť pod špeciálnou kontrolou lekárov.

Zhrnutie

Ak máte eróziu krčka maternice, je potrebné zistiť jej príčinu a potom sa pokúsiť otehotnieť. Pri detekcii zápalov alebo infekcií je potrebné vykonať korekciu. Ak sa rana vytvorila v dôsledku hormonálneho zlyhania, potom by sa telo malo upratať. Iba v tomto prípade môžete chrániť seba a svoje dieťa pred možnými komplikáciami. Požehnaj ťa!

Pochopiť podstatu choroby

Cervikálna erózia je akékoľvek poškodenie slizníc krčka maternice. Zvonka vyzerá ako rana alebo červená škvrna na epiteli. Príčiny škody môžu byť:

 • mechanické účinky vrátane porušovania sliznice počas pôrodu a potratu, t
 • chemickej expozície
 • vývojové anomálie,
 • hormonálne poruchy,
 • znížená imunita
 • infekcie genitálií a zápaly
 • promiskuitného sexuálneho života.

Pravidlom je, že ak je erózia malá, neprejavuje sa a je náhodne diagnostikovaná na gynekológa. Pri erózii veľkej veľkosti môže žena pozorovať:

 1. Bolesť počas pohlavného styku.
 2. Malý výtok krvi medzi obdobiami menštruácie alebo po pohlavnom styku.
 3. Iné ťažké výtoky (leucorrhea, hlien alebo hnis).

Zbavte sa faktorov spôsobujúcich eróziu.

Samotná erózia zdravej ženy nenesie žiadne nebezpečenstvo. Predpokladá sa však, že veľká erózia sa môže vyvinúť na rakovinový nádor. Preto je vysoko žiaduce liečiť ho. Pokiaľ ide o otázku, či je možné otehotnieť počas erózie krčka maternice, lekári jednoznačne odpovedajú, že je to možné. Neexistuje žiadny vplyv na koncepčný proces, postup spermií na vaječnú bunku a jej oplodnenie, erózia nemá.

Ale je tu opačná strana mince. Ak je erózia dôsledkom akýchkoľvek chorôb alebo porúch v tele, potom tieto ochorenia budú prekážkou koncepcie. tj možnosť koncepcie nie je ovplyvnená poškodením samotnej sliznice, ale infekciou alebo zápalom, ktoré viedli k erózii. Napríklad, ak je to infekcia v pošve, potom to môže vystúpiť do maternice a prívesky a nielen komplikovať počatie, ale tiež viesť k neplodnosti.

Liečiť eróziu pred tehotenstvom

V prvom rade je potrebné odstrániť príčinu, ktorá spôsobila eróziu. Len potom môže byť zahájená terapia eliminácie samotnej rany. Liečba erózie kauterizáciou je nežiaduca pre ženy, ktoré nie sú k dispozícii, pretože po zákroku ostávajú jazvy na krčku maternice, v dôsledku čoho stráca pružnosť, čo vedie k prasknutiu. Nenarodené ženy môžu odstrániť eróziu inými modernými, šetrnými liečebnými metódami, ktoré nezanechávajú jazvy (zamrznutie, odstránenie laserom).

V prípadoch, keď erózia neprebieha a tehotenstvo nie je plánované v blízkej budúcnosti, nie je potrebné ju vôbec odstraňovať. Ak je príčina erózie odstránená, nie sú žiadne zápaly a infekcie, potom erózia môže dokonca zmiznúť. Operácie sú predpísané len pre ťažkú ​​dyspláziu krčka maternice. V tomto prípade musí byť postihnuté tkanivo odstránené.

Ale pre ženy, ktoré chcú otehotnieť, sa na liečbu erózie dôrazne odporúča, najmä s veľkým postihnutým povrchom, pretože poškodený krčka maternice je otvorenou bránou pre vstup baktérií a usadzovanie škodlivých mikroorganizmov, a tým aj ohrozenie plodu. tj Zaujímalo by ma, či môžete otehotnieť s eróziou krčka maternice, ak je veľká, musíte sa tiež pýtať na účinok, ktorý môže mať na plod. Po kauterizácii sa ženám, ktoré plánujú tehotenstvo, odporúča počkať 1 rok s počatím.

Sledujte eróziu počas tehotenstva

Erózia sa často vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku hormonálnej nerovnováhy alebo zníženej imunity. Počas tehotenstva je liečba erózie nielen zbytočná, ale aj mimoriadne nebezpečná. Erózia neovplyvňuje priebeh tehotenstva, ak nie je podporovaná infekciou a chirurgický zákrok je všeobecne zakázaný.

V dôsledku erózie sa však krčka maternice stáva menej elastickou, a preto je náchylná k prasknutiu pri narodení. Ak žena otehotnie s neliečenou eróziou, potom musíte poznať jej dôvod. V prípade, že infekcia „prechádza“ telom, čo má za následok eróziu, existuje možnosť, že ju môže plod infikovať. Tehotné ženy s eróziou by mali byť neustále monitorované gynekológom a mali by byť pravidelne vyšetrované.

Ako výsledok, otázka, či je možné otehotnieť počas erózie krčka maternice, odpoveď je pozitívna. Je však zároveň možné, aby sa zdravé dieťa, nikto neposkytuje kladnú odpoveď.

Liečiť eróziu po pôrode

Na liečbu lekári odporúčajú čakať až do konca pôrodu a niekedy aj na ukončenie dojčenia, pretože nie všetky lieky sú povolené počas dojčenia. Potom môžete zničiť všetko, čo spôsobuje poškodenie sliznice krčka maternice, faktory a odstrániť poškodené tkanivo.

Niekedy dochádza k erózii počas pôrodu v dôsledku mechanického poškodenia. Takýto jav nie je nebezpečný a po pôrode môže zmiznúť. Je možné druhýkrát otehotnieť s eróziou krčka maternice? Odstránenie všetkých súvisiacich ochorení, ak vôbec nejaké, určite - áno!

Drozd s eróziou je potrebné riešiť bezchybne

Mnoho žien nevie, či môžu otehotnieť s eróziou krčka maternice a drozdou. Drozd môže ovplyvniť možnosť počatia. Samotná huba neovplyvňuje reprodukčnú funkciu. Ale s drozdom v pošve sa vytvorí špeciálne kyslé médium, v ktorom je miera prežitia a permeabilita spermií veľmi nízka. Dostať sa do vagíny, tam spievajú spermie. Ale pretože úroveň ničenia spermií je vysoká, ale nie absolútna, stále existuje možnosť otehotnenia. Aby sa však zvýšila pravdepodobnosť počatia, malo by sa liečiť drozd.

Okrem toho, ak už tehotná žena má eróziu krčka maternice a drozd, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť infekcie plodu a hrozí potrat. Existuje tiež riziko, že sa dieťa dostane do kontaktu s drozdom. Preto, pred tehotenstvom, musíte byť vyliečený z drozdu, a potom z erózie.

Cysty sa musia liečiť bez zlyhania.

Je možné otehotnieť s eróziou krčka maternice a cystou? Cysta na vaječníkoch, rovnako ako drozd znižuje možnosť počatia. Musí sa ošetriť. Cysta môže vyvolať takýto jav u žien ako patologickú amenoreu, t.j. nedostatok ovulácie a následne možnosť koncepcie. Existujú však typy týchto nádorov, ktoré nezasahujú do procesu ovulácie. V tomto prípade koncepcia nezasahuje.

Gynekológ pomôže určiť, ktorý typ cysty sa vytvoril u ženy. Nebezpečenstvo cysty na vaječníku počas tehotenstva je determinované skutočnosťou, že ak novotvar postupuje a zvyšuje sa, hrozí deformáciou krčka maternice, potratom alebo predčasným pôrodom.

Ak hovoríme o cysty na krčku maternice, potom to nemá vplyv na schopnosť otehotnieť a niesť dieťa. Takéto cysty môžu byť spúšťané eróziou a spravidla nepostupujú.

záver

Keď hľadáte informácie o tom, či je možné otehotnieť s eróziou krčka maternice, spätná väzba od žien, ktoré porodili, pomôže získať dôveru. Ale ak žena plánuje tehotenstvo vopred, potom najsprávnejšie rozhodnutie by bolo zbaviť sa všetkých chorôb, vrátane erózie, pred tehotenstvom. Po úplnom priebehu liečby pre všetky choroby, nastávajúca matka nemôže starať o zdravie svojho dieťaťa a získať dôveru, že drvina sa bude vyvíjať a normálne rásť.

Plánovanie tehotenstva

Pri plánovaní tehotenstva sa odporúča začať s prípravou tela po dobu 3-4 mesiacov: navštíviť gynekológa, absolvovať potrebné testy, vyliečiť choroby, ak existujú. Keď sa zistí erózia, špecialista predpíše nasledujúce vyšetrenia na zistenie zanedbania zápalu a jeho príčin:

 • kolkoskopiya,
 • cytologické vyšetrenie
 • analýza pohlavne prenosných infekcií.

Ak sú výsledky testu pozitívne alebo ak sa v štúdii našli atypické bunky, gynekológ predpíše liečbu alebo pošle biopsiu. Ak sú testy negatívne, pošle špecialista na eróziu kautery..

Existujú prípady, keď je erózia veľmi malá a podľa výskumu nie je výsledkom závažnejších ochorení. Takýto zápal si nevyžaduje liečbu a môže zmiznúť počas tehotenstva.

Ponúkame sledovať video o tom, ako erózia krčka maternice ovplyvňuje proces počatia a tehotenstva:

Spôsoby kauterizácie a tehotenstva po ošetrení

Existuje niekoľko spôsobov kauterizácie erózie, záleží aj na ich výbere, ako rýchlo môžete otehotnieť v blízkej budúcnosti:

  Diatermokoagulácia - kauterizácia erózie prúdom, Najbežnejší postup a najproblematickejší. Nie je určené, aby rodili, ak existujú iné možnosti. Počas zákroku sú ovplyvnené nielen zmenené plochy, ale aj zdravé, čo môže viesť k zjazveniu. V tomto ohľade sa krčka maternice zužuje, tkanivo sa dlho hojí, menštruačný cyklus môže byť zlomený.

Kedy môžete otehotnieť po tomto type kauterizačnej erózie? Doba regenerácie: od 3 do 5 mesiacov.

Po kauterizácii erózie je potrebné pozorovať gynekológa a konzultovať s ním o pripravenosti tela na počatie.

Ponúkame sledovať video o metódach diagnostiky a liečby krčnej erózie:

Ako sa vyhnúť komplikáciám?

 • Poraďte sa s gynekológom a striktne dodržiavajte jeho odporúčania.
 • V prítomnosti infekčných ochorení, hormonálnej nerovnováhy alebo porúch mikroflóry - dokončite celý priebeh liečby.

Keď ste sa zbavili choroby a dostali súhlas od svojho lekára, môžete bezpečne pokračovať v pokusoch o počatie. Zdravá žena sa nemusí starať o zdravie svojho budúceho dieťaťa.

Čo je to erózia?

Erózia krčka maternice sa nazýva umiestnenie epitelu, ktorý vyzerá ako červená škvrna okolo otvoru kanála. Inými slovami, ide o patologickú zmenu výstelky maternice. Toto ochorenie je pomerne časté a vo väčšine prípadov je asymptomatické. Niekedy je erózia charakterizovaná malým krvácaním. Spravidla môže lekár skúmať eróziu u ženy. Erózia sa vyskytuje u polovice žien, ktoré rodia.

Erózia nevyžaduje veľa úsilia pri liečbe. Ale väčšina metód jej liečby, vrátane kauterizácie, zanecháva jazvy na krčku maternice. To je zvyčajne pre tehotné ženy čelia ťažkostiam otvorenie maternice počas pôrodu. Koniec koncov, to sa tiahne, a niekedy roztrhané. To je dôvod, prečo sa zbaviť erózie non-tehotná žena by mala byť vykonaná najviac jemných metód, ktoré nenechávajú jazvy.

Podstata choroby

Cervix je spojovacím orgánom medzi vagínou a maternicou. Pri poškodení epitelu maternicového krčka maternice vzniká erózia. Je to tento termín v gynekológii sa nazýva akékoľvek vredy na sliznici. Porušenie integrity shellu môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi:

 • abnormálny vývoj epitelu,
 • skorého sexuálneho života
 • vírusové, infekčné a plesňové ochorenia,
 • hormonálnej nerovnováhy
 • poranenia krčka maternice,
 • slabá imunita.

Diagnóza erózie krčka maternice sa podáva ženám, ktoré už majú deti, ženy, ktoré nedali pôrod, tehotné a neplodné. Choroba je veľmi bežný a nebezpečný asymptomatický priebeh. Po dlhú dobu sa patológia neprejavuje a nespôsobuje nepríjemné pocity. Jasné červené erózne škvrny sa detegujú len počas gynekologického vyšetrenia. Ak žena nenavštevuje lekára, nemôže hádať o chorobe. Bolestivé príznaky a zápal charakterizujú chronické štádium. Spustené formy ochorenia sa liečia dlhšie a vedú k komplikáciám počas tehotenstva.

Vplyv erózie

S eróziou krčka maternice môžete otehotnieť. Tieto dva štáty sú kompatibilné a nie vždy predstavujú hrozbu pre zdravie budúcej matky a dieťaťa. Более того, данная патология может самоустраниться.Často sa to deje počas prvého tehotenstva, počas tehotenstva a bezprostredne po narodení dieťaťa, ale nie všetky ženy majú takýto priaznivý výsledok.

Lieči cervikálnu eróziu prednostne vo fáze plánovania tehotenstva. S progresívnou patológiou vyskytujúcou sa v chronickej forme je riziko komplikácií veľmi vysoké. Plod sa vyvíja v maternici a epitelová vrstva vykonáva ochrannú funkciu. Chráni dutinu pred prenikaním škodlivých mikroorganizmov. Keď je porušená integrita epitelu, stratia sa jeho ochranné schopnosti. To spôsobuje infekcie a reprodukciu baktérií.

Zápalové procesy, ktoré sa vyvíjajú v tele tehotnej ženy, negatívne ovplyvňujú zdravie nenarodeného dieťaťa a samotnej matky.

Prítomnosť erózie neovplyvňuje početnosť. Poškodené mukózne tkanivá nebránia vývoju spermií a oplodňujú vajíčko, ale kvôli ich vlastnej bezpečnosti a zdraviu budúceho dieťaťa odporúčajú lekári liečbu ochorenia pred tehotenstvom.

Chirurgia s cervikálnou eróziou sa používa zriedka. Moderné postupy sa vykonávajú pomocou kvapalného dusíka, rádiových vĺn, lasera, kauterizácie. Táto metóda sa považuje za klasickú a stále sa používa, ale ak žena plánuje porod, je lepšie takýto postup odmietnuť. Kauterizácia pred tehotenstvom je sprevádzaná hlbokým poškodením tkaniva a vyvoláva deformitu krčka maternice, ktorá môže v budúcnosti spôsobiť problémy s prenášaním dieťaťa počas pôrodu.

tehotenstvo

Erózia krčka maternice nie je schopná zabrániť tehotenstvu. Ak sa koncepcia odohrala alebo sa plánuje, žena by mala byť gynekológom neustále monitorovaná a vyšetrovaná. Malé erózne lézie sa neprejavujú a nie sú nebezpečné. Ďalšia vec je, keď je tehotenstvo počas erózie krčka maternice komplikované výskytom veľkých lézií a atypických symptómov:

 • bolesť pri sexe
 • medzi menštruáciou,
 • biely, hnis,
 • výtok sliznice.

Podobné príznaky naznačujú pokročilý (chronický) stav ochorenia, ktoré sa môže vyvinúť na rakovinový nádor.

Aby sa zabránilo transformácii erózie na malígny novotvar, žena by mala pravidelne podstúpiť analýzu epitelových sekrétov. Škvrna odhalí atypické bunky, ktoré môžu indikovať začiatok negatívnych zmien.

Potreba liečby počas pôrodu nastáva len vtedy, keď sa začali zápalové procesy a podozrenie na vývoj nádoru. Ak výsledky testu nepotvrdili patologické stavy, liečba tehotnej ženy s eróziou sa odloží na obdobie po pôrode. Aby sa predišlo exacerbácii chorôb, lekári predpisujú preventívnu liečbu.

Pri erózii krčka maternice je povolený prirodzený pôrod, ale vyskytujú sa komplikácie, z ktorých väčšina je spojená s porušením integrity epitelu. Krehké erodované oblasti slizníc sú veľmi ľahko poškodené. Pri pôrode sa na týchto miestach často vyskytujú prestávky. Pri identifikácii závažných porušení pružnosti epitelových tkanív môže lekár predpísať cisársky rez.

Ďalšou nepríjemnosťou, ktorej môže žena čeliť, je vaginálna kandidóza. Patológia vzniká a zhoršuje sa po akejkoľvek operácii. Ak je erózia spálená, oslabené telo nie je schopné brániť sa proti kvasinkám Candida. Ľahko prenikajú do dutiny maternice. Prirodzený pôrod v drozdi je nebezpečný, najmä pre dieťa. Pri prechode cez pôrodný kanál existuje riziko infekcie.

Erózia sa často opakuje, to znamená, vracia sa po liečbe. Ak sa tento stav pravidelne opakuje, odporúča sa porodiť medzi recidívami.

Erózia krčka maternice: existuje šanca na tehotenstvo

Toto ochorenie neovplyvňuje schopnosť dievčat počať. Ak lekár zistil eróziu predtým, ako bolo rozhodnuté začať otehotnieť, mal by byť odložený. Po prvé, je potrebné liečiť chorobu. Ak sa počas tehotenstva zistí erózia, odporúča sa odložiť liečbu a pokračovať po pôrode.

Príčiny

Bežné príčiny erózie krčka maternice:

 • hormonálne zlyhanie,
 • znížená imunita
 • infekcie genitourinárneho systému
 • bakteriálne, vírusové ochorenia,
 • skorá sexuálna aktivita, predčasné tehotenstvo a pôrod,
 • traumu z porodu alebo potratu,
 • promiskuitný sex,
 • nedodržiavanie osobnej hygieny
 • dedičnosť.

Narušuje to otehotnenie

Odborníci sú presvedčení: patológia neovplyvňuje schopnosť počať.

V tomto prípade lekári odporúčajú pripraviť sa na koncepciu a podstúpiť všetky potrebné vyšetrenia. Zistená choroba u ženy, ktorá je už v pozícii, bude mať negatívny vplyv na dieťa, infekcia je možná. Okrem toho, krčka maternice, náchylná k erózii, je menej elastická, čo zvyšuje pravdepodobnosť zranení a sĺz počas pôrodu.

Keď príde koncepcia

Erózia sa často neprejavuje ani v období, keď začína koncepcia. Často sa ženy dozvedia o jeho prítomnosti, že sú v pozícii.

To je nebezpečné, pretože ochorenie sa často zhoršuje počas tehotenstva. Často dochádza k hormonálnemu zlyhaniu, maternicový epitel je narušený. Aj keď zhoršuje eróziu, žena pozoruje:

 • krv, hnisavý, slizničný výtok po sexe,
 • bolesti počas pohlavného styku.

Čo ovplyvňuje priebeh tehotenstva

Erózia nie je nebezpečná, ak po úplnom vyšetrení, najmä v laboratóriu, neboli identifikované žiadne infekčné patológie genitálneho traktu.

Ak zistíte herpes, kvapavku, chlamýdie, erózia je nebezpečná, pretože všetky vyššie uvedené infekcie v prípade exacerbácie vyvolávajú potrat alebo abnormálny vývoj plodu. Ak nie sú žiadne infekcie, erózna liečba sa odloží až po narodení.

účinky

Počas tehotenstva je znížená imunitná funkcia ženského tela, erózia krčka maternice je náchylná na mikróby, ľahko infikovaná a dochádza k zápalovému procesu.

Infekcia sa šíri do tela budúceho dieťaťa, následky môžu byť:

 • porušenie vnútorných orgánov,
 • vrodené anomálie
 • zveráky
 • fetálna sepsa,
 • potrat,
 • smrť plodu.

Ak je nastávajúca matka nositeľom papilloma, herpes vírusov, má genitálnu infekciu, potom je pravdepodobné, že erózia sa vyvinie do malígneho nádoru.

Je možné otehotnieť počas nelepenej erózie

Erózia nevykazuje príznaky, nespôsobuje pocit nepohodlia a podľa odborníkov neovplyvňuje schopnosť počať dieťa.

Stojí za to pripomenúť, že prítomnosť ochorenia môže ovplyvniť vývoj plodu.

Vo fáze plánovania tehotenstva je potrebné podrobiť sa úplnému vyšetreniu a obom partnerom.

Je možné otehotnieť s eróziou krčka maternice

Schopnosť predstaviť eróziu krčka maternice neovplyvňuje. Choroba nevykazuje žiadne príznaky, nespôsobuje nepríjemné pocity a nepríjemné pocity. Je lepšie, aby nenarodená žena odložila svoju liečbu pomocou metódy kauterizácie na vyslobodenie. V dôsledku toho môžu pretrvávať jazvy, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti pri otváraní maternice počas pôrodu.

Keď drozd

Je možné otehotnieť s drozdom (kandidóza) a eróziou krčka maternice, pretože deformácia telesa krčka maternice nebráni podpore spermií a oplodnenia. Avšak, ak existujú náznaky pre kauterizáciu erózie, av tomto prípade je drozd, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vyliečiť kandidózu.

V opačnom prípade môže byť plod infikovaný, v dôsledku čoho sa bude vyvíjať nesprávne. Thrush nie je choroba, ktorá trvá dlho vyliečiť. V súčasnej dobe existujú lieky, ktoré sú prijateľné pre prijatie, a to aj pre dievčatá v pozícii.

So zápalom

Pravdepodobnosť tehotenstva závisí od štádia vývoja ochorenia, veku ženy, jej fyziologických vlastností. Tehotenstvo so zápalom končatín a vaječníkov je možné, ale mali by ste si byť vedomí nebezpečenstva.

 • mimomaternicové tehotenstvo, potrat, neplodnosť,
 • trombohemoragický syndróm,
 • prenikanie baktérií v dôsledku zápalu, ktoré znižuje ochrannú funkciu maternice, je embryo vnímané organizmom ako cudzie teleso,
 • pripojenie amniotického vaku k dolnej maternici.

Je potrebné absolvovať hormonálnu, protizápalovú a vitamínovú terapiu.

Ak je pravdepodobný zápal vaječníkov:

 • zmeškané potraty
 • potrat,
 • fetálna infekcia,
 • hormonálne zlyhanie,
 • abnormality vo vývoji plodu,
 • neplodnosť
 • predčasný pôrod.

Pred otehotnením musíte obnoviť fungovanie reprodukčného systému, normalizovať hormóny, posilniť imunitný systém.

Čiastočná excízia krčka maternice

Pri čiastočnom vyrezaní krčka maternice sa pravdepodobnosť počatia u žien takmer neznižuje. Skôr ako sa pokúsite otehotnieť, mali by ste sa poradiť:

Okrem toho by ste mali absolvovať:

 • vaginálny náter,
 • tampón z krčka maternice,
 • krv pre hormóny
 • kolposkopia krčka maternice,
 • Ultrazvuk panvových orgánov.

Čo môže ovplyvniť tehotenstvo po erózii

Erózia sa môže vytvrdzovať rôznymi spôsobmi. Častá je kauterizácia. Metóda je veľmi nebezpečná, a to najmä pre tých, ktorí plánujú raz sa stať matkou.

Faktom je, že v procese manipulácie môže byť ovplyvnená časť endometria, ktorá ovplyvňuje koncentráciu hormónov a možnosť fixácie vajíčka. Ak dôjde k poraneniu, proces môže byť narušený, v dôsledku čoho bude zasahovať do koncepcie a prenášania plodu.

Tehotenstvo v prítomnosti ochorenia je možné v takmer 100% prípadov, ak sa hlavné ochorenie nevyvinulo v dôsledku hrubej hormonálnej nerovnováhy, pohlavne prenosných chorôb, ktoré viedli k adhéziám.

Erózia pre ženu, ktorá chce byť matkou, nie je trest. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že choroba je asymptomatická. Ak chcete zistiť, musíte navštíviť gynekológa. Aby sa choroba nespustila, odporúča sa vykonať gynekologické vyšetrenie aspoň dvakrát ročne.

Pri plánovaní tehotenstva, okrem vyšetrenia lekára, by ste mali podstúpiť komplexné vyšetrenie. Ak sa vo fáze plánovania potvrdí erózia, mala by sa s ňou zaobchádzať. V prípade, že sa ochorenie zistí počas tehotenstva, má sa odložiť na obdobie po pôrode.

Čo je to erózia krčka maternice?

Cervix je orgán, ktorý spája vagínu ženy s maternicou. V prípade poškodenia epitelu, ktorý pokrýva krk, vzniká erózia. Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu vyvolať výskyt erózie, medzi nimi mechanické poškodenie epitelu, hormonálnu nerovnováhu u žien a infekcie a zápalové procesy.

Erózia sa spravidla zistí pri vyšetrení lekárom, ale existujú určité príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť tohto ochorenia. Stojí za to sa obávať, ak sa obávate krvácaním po sexe, zvýšením počtu belších alebo bolesťou v dolnej časti brucha, čo môže naznačovať prítomnosť tohto ochorenia.

Liečebné metódy pre eróziu krčka maternice

Ak plánujete tehotenstvo a lekár zistil eróziu, nemali by ste byť rozrušený. Pred niekoľkými rokmi sa liečba erózie krčka maternice uskutočňovala iba kauterizáciou, po ktorej sa na krčku maternice vytvorili jazvy. Negatívne ovplyvňovali proces rozťahovania a otvárania krčka maternice počas procesu podávania, čo je dôvod, prečo neošetrili eróziu pred pôrodom.

V súčasnej dobe existuje mnoho alternatívnych spôsobov liečby erózie, ktoré umožňujú obnoviť integritu epitelu jemnejšie spôsoby. Preto, keď sa zistí erózia, je najlepšie podstúpiť liečbu pred nástupom tehotenstva.

Zistili sme, že počas erózie môžete otehotnieť. O spôsobe a čase liečby erózie (pred alebo po pôrode) sa poraďte so svojím gynekológom. Na základe testov a gynekologického vyšetrenia je schopný poskytnúť správne odporúčania týkajúce sa liečby tohto ochorenia len lekár. Nie je nutné liečiť túto chorobu príliš chastenly. Vyžaduje si to dohľad špecialistu a včasnú liečbu.

Aké je nebezpečenstvo?

Erózia môže viesť k nepríjemným a niekedy vážnym následkom:

 • nepohodlie, Zvyšuje sa pri pohlavnom styku av závažných prípadoch dochádza spontánne. A môže výrazne narušiť kvalitu života a dokonca priviesť ženu k depresii alebo nervovému zrúteniu,
 • Cervix produkuje špeciálny hlien krčka maternice, chráni vnútorné ženské pohlavné orgány pred baktériami a inými mikroorganizmami. Erózia môže narušiť produkciu takéhoto hlienu a potom sa obrana oslabí, čo zvýšiť riziko nákazy chorôb prenášaných pohlavným stykom,
 • Povrch rany vytvorený na epiteli počas erózie je ideálnym prostredím pre život a reprodukciu patogénnych mikroorganizmov. A ak preniknú cez krčný kanál do vnútorných pohlavných orgánov, potom toto môže viesť k závažným zápalovým a infekčným ochoreniam,
 • Pri ťažkej erózii môžu normálne zdravé bunky mutovať a regenerovať, čo vedie k príznakom rakoviny krčka maternice. Príčinou tohto ochorenia je často erózia, ktorá je zanedbávaná a neodstránená v čase,
 • Taká patológia môže narušiť prirodzený proces prenášania dieťaťa.

Erózia počas tehotenstva a pôrodu

Erózia môže nepriaznivo ovplyvniť priebeh tehotenstva.

Cervix produkuje špeciálny hlien krčka maternice, ktorý sa v období tehotenstva budúceho dieťaťa stáva obzvlášť hrubým a zatvára kanál, čím zabraňuje prenikaniu patogénnych baktérií a vzniku fetálnych infekcií plodu, pred pôrodom to vyzerá ako korok. Keď môže dôjsť k narušeniu výroby erózie.

Vstup do krčka maternice bude čiastočne otvorený, takže baktérie, huby a vírusy môžu preniknúť do kanála do maternice, čo vedie k vážnym následkom, vrátane smrti plodu v dôsledku závažných infekcií.

Počas pôrodu sa krčka maternice uzatvára a otvára, pretože plod prejde cez svoj kanál. A ak je povrch krčka maternice zle poškodený, potom sa zvyšuje riziko ťažkostí s normálnymi sťahmi a odhalením, a preto môže byť práca zdĺhavá a ťažká.

Okrem toho sú poškodené tkanivá veľmi krehké a môžu ľahko prasknúť. Ruptúra ​​krčka maternice - je extrémne bolestivá a nepríjemná. Môžu zraniť a dokonca obmedziť mobilitu ženy. A na opravu poškodenia počas erózie nie je ľahké, zvyšuje sa riziko infekcie tkanív.

Sledujte ovuláciu? Prečítajte si tu, keď môžete otehotnieť po menštruácii a ako presne určiť dátum ovulácie.

Liečba: kedy je potrebné, kedy začať?

Ak je erózia menšia a nie je spôsobená vážnymi hormonálnymi poruchami alebo infekčnými chorobami, potom si gynekológ môže zvoliť taktiku pozorovania, aby sa zabránilo zhoršeniu situácie a komplikáciám.

Často erózia spôsobená mechanickým poškodením sama zmizne bez zásahu.

Keď sú príčiny vážne a povrch rany je rozsiahly, liečba je jednoducho potrebná. Ak ho nezačnete okamžite, bude veľmi ťažké vyhnúť sa dôsledkom.

Úplné obnovenie slizníc môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov (všetko závisí od zvoleného spôsobu liečby). Počas tohto obdobia je sex kontraindikovaný. Okrem toho sa musíte uistiť, že epitel je úplne obnovený a produkcia hlienu sa normalizovala.

Ak sa počas tehotenstva zistila erózia, liečba môže zahŕňať iba použitie lokálnych prípravkov: sviečky, masti a krémy.

Tradičné metódy liečby (kryodestrukcia, laserová koagulácia, elektrokoagulácia alebo kauterizácia rádiovými vlnami) sa môžu používať iba po pôrode, pretože akékoľvek intervencie vykonané počas tehotenstva môžu spôsobiť rozvoj infekcie, predčasného pôrodu alebo potratu.

Uistite sa, že liečba erózie včas, aby sa a porodiť zdravé a plnohodnotné dieťa!

Druhy a účinky na tehotenstvo

Takmer všetci experti sa zhodujú v tom, že erózia v žiadnom prípade nezhoršuje proces prenosu a neovplyvňuje plod..

Môže však erózia ovplyvniť neprítomnosť tehotenstva?

 1. Vrodená. Táto patológia je vytesnenie cylindrického epitelu. Klinický obraz ochorenia nie je sprevádzaný a najčastejšie diagnostikovaný v adolescencii. Tento typ ochorenia nie je náchylný na transformáciu na onkologické procesy, preto nie je v tomto prípade špeciálna liečba. Vrodená erózia môže byť prekážkou tehotenstva, ale spravidla zmizne sama.
 2. Skutočná erózia, Najčastejšie je táto patológia lokalizovaná v oblasti hltanu, ale v zriedkavých prípadoch môže ovplyvniť pery krčka maternice. Pri skutočnej erózii sa pozoruje krvácanie, prípadne vznik endocervicitídy, čo môže viesť k hnisavým sekrétom.
 3. nepravý, Táto formácia nemá špecifickú formu a pokiaľ ide o jej veľkosť, môže sa pohybovať v rozmedzí od niekoľkých mm do niekoľkých cm, pričom sliznica alebo hnisavý výtok môže ženu rušiť. Эта форма достаточно склонна к рецидивам, и в некоторых случаях способна трансформироваться в злокачественное образование.

Кроме того, эрозия различается следующим образом:

 • эктропион – выворот слизистой, который проходит после родов,
 • endometrióza - uvoľnenie endometriálnych buniek z dutiny maternice do krčka maternice,
 • leukoplakia - keratinizácia stratifikovaného epitelu,
 • polypy,
 • bradavice.

V zásade pri akomkoľvek type erózie prebieha tehotenstvo normálne, a ak nie sú k dispozícii žiadne patologické sekréty a infekčné procesy, liečba ochorenia sa ponecháva na obdobie po pôrode..

V prípade behu, krvi a žltého výtoku sa neodporúča čakať na narodenie, pretože to je spojené s rozvojom onkologického procesu.

Infekcia eróziou môže ovplyvniť tehotenstvo nasledovne.:

 • poškodenie endometria, ktoré môže spôsobiť potrat,
 • zaostávanie dieťaťa v duševnom a fyzickom vývoji
 • predčasný pôrod,
 • narodenie dieťaťa s pneumóniou, zápal spojiviek a iné patológie.

Prečítajte si o tom, čo iné je nebezpečná erózia počas tehotenstva, prečítajte si tu.

Je možné otehotnieť s eróziou, ale je lepšie liečiť ochorenie ako prvé.

Ak sa erózia spúšťa hormonálnou nerovnováhou, na začiatku tehotenstva je potrebné normalizovať hormonálne pozadie.

Aká je pravdepodobnosť počatia

Pravdepodobnosť počatia v neprítomnosti zápalu a hormonálnych porúch 100%.

Hormóny sú syntetizované na rovnakej úrovni počas erózie, ochorenie neovplyvňuje ovariálnu prácu, preto proces ovulácie nie je v žiadnom prípade narušený. Spodný riadok: koncepcia počas erózie je celkom možná..

Ako predchádza tehotenstvu

Odborníci tvrdia, že erózia nemá žiadny vplyv na vývoj embrya, ale určite existuje nebezpečenstvo. Pri zápalových a infekčných procesoch môže erózia spôsobiť potrat.

V niektorých prípadoch môže erózia trochu komplikovať proces počatia, pretože funkčnosť krčka maternice je narušená a okrem toho je postihnutý riasovitý epitel, čo zhoršuje prechod semennej tekutiny do dutiny maternice.

Ako zvýšiť šance na koncepciu?

Na to, aby sa šance na koncepciu zvýšili v prítomnosti erózie, je potrebné normalizovať hormóny a eliminovať zápalové a infekčné procesy., Okrem toho sa žene odporúča, aby znížila počet stresových situácií, ktoré často vznikajú pri diagnostike a liečbe erózie, a môže ovplyvniť pravdepodobnosť počatia.

Je možné stať sa matkou po kauterizácii erózie?

V niektorých prípadoch komplikácií po kauterizácii môže negatívne ovplyvniť možnosť koncepcie.

Ak sa v dôsledku procedúry vytvorí jazvové tkanivo, hltan prestane pevne blokovať krčný kanál, čo môže viesť k potratu.

Preto, ak žena v blízkej budúcnosti plánuje stať sa matkou, lekár by mal zvoliť jemnejšiu metódu liečby erózie.

Metódy spracovania

K dispozícii sú nasledujúce metódy erózneho spracovania.:

 1. diathermocoagulation- prúd kauterizácie, Zároveň sa na krku vytvára jazva, ktorá môže spôsobiť zlyhanie dieťaťa. Smrteľné ženy by nemali používať tento spôsob liečby.
 2. Kryoterapia. Postihnutá oblasť je ošetrená prúdom tekutého dusíka, netvorí sa jazvové tkanivo, a preto tento spôsob liečby nie je kontraindikovaný u žien, ktoré nedali pôrod.
 3. Laserová terapia Najmenej nebezpečný a veľmi účinný spôsob liečby patológie. Zároveň nie je žiadne zjazvenie, takže laserová terapia sa odporúča pre ženy, ktoré plánujú stať sa matkami.
 4. Operácia rádiových vĺn. Bezkontaktná a nekrvavá metóda likvidácie erózie, ktorá nezanecháva jazvu.
 5. Chemická koagulácia, Je možné len s malou eróziou. Liečba pozostáva z niekoľkých ošetrení, ktoré nemôžu zaručiť úplné hojenie postihnutých tkanív.

Stále sú konzervatívne liečby Injektovaním, tamponácia, použitie vaginálne čapíky a vaginálne tablety.

Začervenanie okolo krčka maternice - čo to je?

Cervix hrá kľúčovú úlohu v procese počatia dieťaťa. Koniec koncov, je to druh brány do maternice.

Vykonáva dôležité funkcie:

 • produkuje hlien, ktorý ovplyvňuje schopnosť spermií voľne sa pohybovať v smere vajíčkovodu, kde by malo dôjsť k oplodneniu vajíčka,
 • ovplyvňuje proces prenosu, zabraňuje predčasnému nástupu pracovnej sily,
 • interferuje s rýchlou pracovnou aktivitou.

Erózia je vred, rana na epiteli krčka maternice. Vyskytuje sa v dôsledku zápalového procesu v ženských orgánoch. Lekár ho môže zistiť počas rutinného vyšetrenia na gynekologickej stoličke. Avšak „oko“ takáto diagnóza nie je vykonaná. Sčervenanie okolo krčka maternice môže tiež indikovať ektopiu (pseudo-eróziu).

Ektopia je normálny fyziologický stav, ktorý sa vyskytuje u každej tretej ženy. Sčervenanie v ektopii prechádza samo a nepotrebuje liečbu. Ektopia tiež neovplyvňuje počatie.

Niektorí lekári zo starej školy však nerozlišujú medzi eróziou a ektopiou a posielajú pacienta do kauterizácie „bez skúšky“. Hoci skutočná erózia je oveľa menej častá ako ektopia.

Pamätajte si: predtým, ako urobíte takúto závažnú diagnózu, musí lekár urobiť kolposkopiu - štúdium vaginálnej sliznice špeciálnym zariadením.

Kolposkopia sa vykonáva na gynekologickej stoličke. Ak kolposkopia potvrdí diagnózu „skutočnej erózie“, niekedy musíte vykonať biopsiu (vyšetrenie kusu tkaniva pod mikroskopom), aby ste vylúčili malígny proces.

Prečo k tomu dochádza

Ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, sa často zaujímajú o to, ako erózna tvorba v krčku maternice ovplyvní počatie.

Skutočná erózia krčka maternice ovplyvňuje jeho stav a funkčnosť, takže do určitej miery znižuje pravdepodobnosť úspešného počatia. To neznamená, že erozívna tvorba na vonkajšom konci krčka maternice, žena nemôže otehotnieť.

Cervikálna erózia nie je prekážkou tehotenstva, ale je lepšie plánovať koncepciu dieťaťa po jeho odstránení. V skutočnosti je dôležité nielen to, ako erózia krčka maternice ovplyvňuje počatie. Ale dôvody, pre ktoré vznikla. Koniec koncov, niektorí z nich sú sami o sebe nebezpečnými patológiami a môžu poškodiť nenarodené dieťa.

Takže možné príčiny patológie:

 • hormonálne zmeny v ženskom tele, menštruačné poruchy, t
 • pravidelné a dlhodobé perorálne kontraceptíva, t
 • infekcie, ktoré sú sexuálne prenosné a sú rizikovým faktorom pre rozvoj zápalu,
 • fyzické a mechanické poranenia krčka maternice, t
 • genetická predispozícia
 • zlá ekológia
 • vyčerpania tela
 • nedodržiavanie základných pravidiel intímnej hygieny.

Pri erózii krčka maternice je možné otehotnieť, ale je lepšie sa najprv zotaviť. Väčšina expertov odporúča najprv zbaviť sa choroby a až potom plánovať otehotnieť dieťa.

Infekcia a koncepcia

Samotná erózia nie je prekážkou otehotnenia. Čo sa nedá povedať o infekcii, ktorá miluje pripojiť sa k nej, provokuje vývoj zápalového procesu, modifikáciu epiteliálneho krycieho tkaniva, dysfunkciu krčka maternice.
Je možné otehotnieť s eróziou krčka maternice, ktorá sa zapálila v dôsledku infekcie?

Ako je dobre známe, aktívny infekčný proces mení štruktúru epitelových buniek a môže zabrániť tvorbe normálneho hlienu, ktorý je nevyhnutný na ochranu vnútornej maternice pred šírením mikrobiálnych činidiel. To môže viesť k infekcii plodu. Okrem toho, zapálený a zriedený epitel v oblasti erózie môže viesť k predčasnému pôrodu. A aj pri pôrode môže byť poškodený a roztrhaný.

Ošetrujúci lekár vždy varuje svojich pacientov pred možnými nebezpečenstvami, ktoré erózna formácia na krčku maternice je plná a dôrazne odporúča plánovať tehotenstvo až po erózii.

Aby sa zbavili patológie maternice maternice, žena musí podstúpiť niekoľko štúdií a až potom sa lekár rozhodne, či bude tento typ liečby aplikovať.

Voľba terapeutickej taktiky je ovplyvnená viacerými faktormi naraz: príčinou vývoja patologického procesu, prítomnosťou infekcie, charakteristikami a hlavnými charakteristikami erózie a podobne.

V modernej lekárskej praxi lekári používajú na liečbu erózie nasledujúce metódy, potom otehotnieť:

 • lokálna liečba antibakteriálnymi látkami. Umožňujú vám zbaviť sa infekcie, a tým znížiť prejavy erózie a podporiť hojenie,
 • kauterizácia chemikáliami (zmes kyselín),
 • zničenie defektu laserom. Laserový lúč ovplyvňuje postihnuté tkanivo bez následného zjazvenia,
 • kryodestrukcia eróznej tvorby kvapalným dusíkom, t
 • diatermokoagulácia - metóda kauterizácie elektrickým prúdom. Táto metóda poskytuje dobré výsledky, ale po nej sa môžu objaviť jazvy, čo je nežiaduce pre tých, ktorí plánujú tehotenstvo,
 • vystrihnutie erózneho defektu pomocou rádiových vĺn, ktorý je známy pod pracovným názvom "rádiový nôž",
 • liečby, ktorej účinnosť nie je úplne preukázaná. Preto sa s ním lekári správajú opatrne, neveria, že choroba môže byť odstránená pomocou tradičných receptov medicíny.

Moxibustrácia a sterilita

Po úspešnej liečbe erózie krčka maternice, keď môžete hovoriť o úplnom zotavení pacienta, môžete bezpečne začať plánovať tehotenstvo. Samozrejme, ženy, ktoré chcú zažiť všetky radosti z materstva, majú otázky.

Kedy môžem otehotnieť po kauterizácii erózie? Je možné po erózii krčka maternice otehotnieť, ak sa v dôsledku intenzívnej liečby vytvorili jazvy? Vo väčšine prípadov môžete otehotnieť, aj keď existujú výnimky.

Ovplyvňuje moxibustion reprodukciu žien a môže viesť k neplodnosti? Obvykle sa tehotenstvo po kauterizácii krčnej erózie nelíši od normálneho procesu nosenia dieťaťa. Koniec koncov, väčšina moderných metód nenecháva jazvy.

Ak sú jazvy, potom medzi týmito ženami je percento potratov mierne vyššie. Jazvy spôsobujú, že krk je menej elastický a plní svoje funkcie horšie.

Veľmi zriedka sa kauterizácia krčka maternice stáva príčinou vzniku viacerých jaziev, čo vedie k ostrému zúženiu krčného kanála a žena sa stáva neplodnou. Ale nezúfajte: existujú techniky, ktoré eliminujú takéto jazvy.

Kedy plánovať tehotenstvo

Po koľko môžete otehotnieť po kauterizácii, kryodestrukcii, diatermokoagulácii a ďalších postupoch?

Všetko záleží na pacientovi: na procesoch regenerácie tkaniva, tvorbe jaziev, imunitnej reaktivite, trvaní rehabilitačného obdobia.

Ako dlho to bude trvať, kým sa pripraví na tehotenstvo, závisí od samotnej ženy, jej túžby zotaviť sa a od precíznej implementácie všetkých odporúčaní špecialistu.

Erozívna porucha krčka maternice - veľmi agresívna patologická formácia, ktorá bez liečby môže spôsobiť rozvoj mnohých komplikácií, vrátane rakoviny. Preto ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, by mali pravidelne navštevovať gynekológa a okamžite začať liečbu pri diagnostikovaní erózie.

Kompetentne: komentár gynekológa

Pôrodník-gynekológ Elena Artemyeva odpovedá na otázky pacientov

- Lekár objavil moju eróziu a poslal ju na kauterizáciu. Musím to urobiť?

- Po prvé, test na pohlavne prenosné infekcie. Tiež vám radím, aby ste podstúpili kolposkopiu a cervikálnu cytológiu. Tieto štúdie pomôžu určiť, či Váš lekár správne diagnostikoval. Lekári často interpretujú pseudo-eróziu (ektopia) ako skutočnú eróziu. Posledne uvedené je veľmi zriedkavé a má sa liečiť (napríklad kauterizácia). Ektopia nepotrebuje liečbu.

- Mám 32 rokov, dvakrát porodila. Po druhom narodení sa vytvorila erózia (0,5 cm, Y-negatívny epitel). Môžem otehotnieť s eróziou krčka maternice? Mal by som ho vypáliť?

- Je potrebné vykonať analýzu ľudského papilomavírusu, niekedy spôsobuje zmeny epitelu v ženských orgánoch. Často je to kvôli HPV, že sa vyskytuje Y-negatívna zóna. Tiež je potrebné urobiť kolposkopiu a natrieť atypické bunky. Ošetrenie - podľa výsledkov. Je možné, že máte ektopiu, ale nevyžaduje vôbec liečbu.

- Počas tehotenstva som zistil miernu eróziu. Znovu plánujem dieťa. Kedy je lepšie sa liečiť - teraz alebo po druhom narodení? Ovplyvní liečba schopnosť otehotnieť?

- Najprv je potrebné preskúmať, či erózia pretrváva. Často sa lieči po pôrode. Urobte všeobecný náter, cytológiu, kolposkopiu. V prípade potreby sa ošetri. Správna liečba následného počatia nebude ovplyvnená.

- Je nebezpečné otehotnieť s eróziou? Môže to stáť za to porodiť a až potom sa liečiť?

- Táto patológia sama o sebe neovplyvňuje plod. Ale ak je spôsobená infekciou, môže viesť k vnútromaternicovej infekcii, a to je veľmi nebezpečné. Odporúčam vám absolvovať očkovanie vagíny, PCR pre pohlavne prenosné choroby.

Pin
Send
Share
Send
Send