Hygiena

Kedy urobiť ultrazvuk ženských orgánov

Pin
Send
Share
Send
Send


Ultrazvuk po menštruácii sa vykonáva s cieľom diagnostikovať patológie v panvových orgánoch, určiť štruktúru, tvar, polohu maternice, stav vaječníkov, prívesky a ďalšie orgány urogenitálneho systému. Neexistujú žiadne kontraindikácie na použitie diagnostickej metódy, avšak v dňoch mesačného cyklu existuje obmedzenie. Na ktorý deň po menštruácii sa má urobiť ultrazvukové vyšetrenie, aby sa dosiahla čo najpresnejšia diagnostika? Prvý ultrazvuk sa vykonáva v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu, s výnimkou menštruácie. Následné gynekologické vyšetrenie sa odporúča v piaty deň cyklu po ukončení menštruácie alebo 7. deň od začiatku menštruácie. Odborníci odporúčajú vykonať ultrazvukové vyšetrenie reprodukčného systému najneskôr do 10. dňa mesačného cyklu. Aký je dôvod týchto obmedzení?

Ultrazvukové vyšetrenie maternice sa vykonáva na prevenciu gynekologických ochorení spojených s poruchami endometria, s podozrením na patológiu v pohlavnom orgáne.

Indikácia pre ultrazvuk je:

 • porušenie menštruačného cyklu,
 • neprítomnosť menštruácie
 • neplodnosť,
 • menopauza,
 • hojná menštruácia,
 • vzhľadu krvi medzi menštruáciou,
 • prítomnosť bolesti v bruchu.

Na základe prieskumu experti identifikujú:

 • slizničná hyperplázia,

 • salpingitída,
 • materničný myóm,
 • polycystické vaječníky,
 • rakoviny,
 • zápal genitálií
 • endometrióza,
 • patológia krčka maternice,
 • tehotenstvo,
 • benígny nádor na vaječníkoch.

Gynekologická diagnóza sa vykonáva pomocou niekoľkých typov ultrazvuku.

Dôvody obmedzenia

Odborníci predpisujú ultrazvuk maternice v prvej fáze menštruačného cyklu. Dôvod je bežný. Počas tohto obdobia je vrstva endometria, ktorá pokrýva vnútornú časť maternice, čo najtenšia. Môžete si dobre prezrieť stav tela, zaznamenať patológiu, zistiť trend vývoja endometria. V druhej fáze cyklu endometriálna vrstva maternice dosahuje pôsobivú hrúbku. Zoberme si cystu, ostatné nádory sú jednoducho nemožné, pretože sú skryté za vrstvou endometria.

Druhým dôvodom gynekologického ultrazvuku v určitých dňoch cyklu - dozrievanie vajíčka. Na jednom z vaječníkov sa vytvára folikul vo forme cysty. Dosahuje veľkosť 3 cm, ide o normálny prirodzený proces, ktorý nie je patológiou. Ale za tým môžu byť zdravotné problémy. Pretože je ťažké rozlíšiť patologickú cystu od normálneho dozrievania vajíčka vo folikule. Pole mesačných prirodzených cystov zmizne, patologické zostáva. Preto je na začiatku nasledujúceho cyklu diagnostikovanie veľmi ľahké.

Indikácie na vykonanie gynekologického ultrazvuku v strede cyklu, na konci je sledovať dozrievanie vajíčka, ovuláciu, aby sa zistili príčiny neplodnosti, problémy s počatím.

Diagnóza maternice, iných pohlavných orgánov sa vykonáva tromi spôsobmi, vybranými na základe veku, indikácie, stavu ženy.

 • Transabdominálne externé skenovanie

Gynekologický ultrazvuk, ktorým musí prejsť každá žena počas celého svojho života. Používa sa na všeobecné gynekologické vyšetrenie. Ultrazvuk nevyžaduje špeciálny tréning. Ale v niektorých prípadoch, odborníci trvajú na vyplnenie močového mechúra. Štúdia sa uskutočňuje podľa štandardných požiadaviek v piaty deň cyklu po ukončení menštruácie, 7. deň po nástupe menštruácie. Pomáha identifikovať patológiu, diagnostikovať tehotenstvo. Vo výnimočných prípadoch vykonajte externý ultrazvuk počas menštruácie, aby ste určili príčiny ťažkého výboja. Špecialista používa špeciálny lubrikant, ktorý sa aplikuje na spodnú časť brušnej dutiny. Pomocou senzora sa snímka dostane na obrazovku monitora. Ultrazvuk by sa mal vykonávať v 5-7 dňoch cyklu.

 • Transvaginálne interné skenovanie

Je to nevyhnutná metóda na identifikáciu patológií a chorôb. Špecialista vloží senzor do pošvy. Žena necíti bolestivé pocity, ale je tu nepríjemný pocit. Transvaginálny senzor sa nachádza v tesnej blízkosti maternice, vaječníkov, iných genitálií, umožňuje získať na obrazovke jasný obraz. Interný ultrazvuk je vykonávaný odborníkmi na zistenie skorého tehotenstva, keď iné metódy neumožňujú zvážiť jeho prítomnosť. Odporúča sa vykonať ultrazvukové vyšetrenie v 5–7 dňoch cyklu. Transvaginálne skenovanie sa nevykonáva u panien, u žien s krvácaním z maternice, s ťažkou menštruáciou.

 • Transrektálne skenovanie

Táto vyšetrovacia metóda je extrémne zriedkavá, keď transvaginálne vyšetrenie nie je možné. Špecializovaný odborník vloží do konečníka. Ultrazvuk panvových orgánov sa robí podľa maternice v ktorýkoľvek deň cyklu.

Pre jasnú diagnózu môže špecialista odporučiť iné vyšetrovacie metódy: hysterografiu, Doppler.

Diagnóza je založená na špeciálnej látke vo vagíne. Potom sa vykoná bežný externý ultrazvuk. V prípade podozrenia na rakovinu sa odporúča vyšetrenie maternice.

 • Doppler

Diagnostická metóda umožňuje nastaviť rýchlosť prúdenia krvi v cievach, smer pohybu buniek. Dopplerova sonografia poskytuje jasný obraz prietoku krvi do panvových orgánov. Odborník jasne vidí stav endometria, patologické zmeny v maternici a ďalšie zložky reprodukčného systému. Vedené paralelne s gynekologickým ultrazvukom.

Prípravné činnosti

Diagnostika pomocou ultrazvuku nevyžaduje špeciálne prípravné opatrenia. Niektoré akcie však môžu zlepšiť kvalitu obrazu na obrazovke monitora, čo uľahčí diagnostiku.

 1. 3 dni pred dátumom ultrazvuku sa odporúča vylúčiť z potravy potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov. Opuchnuté črevo je prekážkou pri plnohodnotnej diagnostike vonkajšieho vyšetrenia maternice a ďalších pohlavných orgánov.
 2. Ak nemôžete ísť na špeciálnu diétu, aby sa črevá v poriadku, 2 dni pred ultrazvuk diagnózy piť 3 tablety aktívneho uhlia za deň, alebo sa Espumizan podľa pokynov.
 3. V predvečer diagnózy by malo byť jasné črevo - choďte na toaletu. Ak musíte vykonať rektálnu ultrazvukovú diagnostiku, musíte urobiť klystír.
 4. Je potrebné vykonať externý ultrazvuk s plným močovým mechúrom. Čaj, kávu, minerálnu vodu je potrebné piť pol hodiny pred diagnostikou. Takéto nápoje sú diuretiká, rýchlo zaplnia močový mechúr. Ak sa má urobiť transvaginálna diagnóza, močový mechúr by mal byť naopak prázdny. Pred vykonaním ultrazvukového vyšetrenia jednoducho vykonajte postup prania.

Nie sú potrebné žiadne ďalšie prípravné postupy. Celý diagnostický postup trvá 5 minút až pol hodiny. V procese fotografovania počítač poskytuje informácie o možných patológiách maternice, endometria, ďalších orgánov reprodukčného systému atď. Po stanovení diagnózy nie je potrebné vykonať žiadne udalosti.

Základné pravidlo plnohodnotného štúdia je špecifický deň cyklu, správne zvolená metóda. Zvyšok závisí od kvalifikácie lekára, kvality vybavenia. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, nemali by ste čakať, kým príde príslušný deň cyklu, mali by ste okamžite ísť na schôdzku s gynekológom. Všetky ďalšie činnosti bude monitorovať lekár.

Podstata metódy a dôvody jej popularity

Metóda sa stala možnou vďaka takýmto základným vlastnostiam ultrazvuku ako zaostrenia, schopnosti šíriť sa v biologických tkanivách a rôznym odrazom od hustého prostredia tela, vrátane hraníc medzi nimi. Ultrazvuk je založený na princípe echolokácie, čo je vnímanie odrazených vĺn.

K zariadeniu, ktoré vytvára ultrazvukové vlny, je pripojené špeciálne snímacie zariadenie. Ako jeden z hlavných prvkov je do nej zahrnutý prevodník prijatých informácií. Pomocou senzora dochádza k smerovému žiareniu, vnímaniu odrazených signálov a ich premene. V dôsledku toho sa na obrazovke zariadenia zobrazí určitý „obrázok“.

S prechodom cez rozdielne tkanivá a dutiny, rôzne stupne zoslabenia a absorpcie vlny, jej čiastočný odraz a lom. Pri stretnutí s homogénnymi štruktúrami, ktoré majú rovnakú teplotu a hustotu tkaniva vo všetkých oblastiach, bude ultrazvuk čiastočne absorbovaný rovnomerne a rovnomerne odrážaný, čím sa vytvorí obraz orgánu s jeho viac či menej jasnými hranicami. Ak sa v tomto médiu nachádza tkanivo s rôznymi charakteristikami, napríklad myómový uzol vo vrstve maternicového svalu (myometrium), odlišná intenzita odrazených signálov vytvára na displeji zodpovedajúcu patologickú formáciu s jej hranicami.

Ultrazvuková metóda zaujala silnú pozíciu medzi ostatnými typmi diagnostiky žiarenia. Jeho popularita je spôsobená:

 • spoľahlivosť a informatívnosť výsledkov, ktoré sa pri väčšine chorôb zhodujú s výsledkami post mortem vyšetrení (v 85-100%),
 • dostupnosť postupu, jeho relatívna jednoduchosť a neinvazívnosť,
 • možnosť získavania informácií v reálnom čase, t
 • možnosť vykonávať diagnostické a niektoré terapeutické manipulácie pod vizuálnou kontrolou, t
 • absencia negatívneho dopadu na tkanivá a telo ako celok počas krátkodobého výskumu,
 • v porovnaní s inými metódami radiačnej diagnostiky.

Indikácie pre

V gynekológii sa odporúča ultrazvukové vyšetrenie:

 1. Keď sa porušuje menštruačný cyklus a zmeny v ich povahe (hojné alebo naopak slabé, predčasné alebo oneskorené atď.), Ktoré môžu byť príznakom narušenej funkcie vaječníkov, fibroidov alebo iných novotvarov, endometriálnych polypov alebo krčka maternice atď.
 2. S bolesťou menštruácie ako príznak endometriózy alebo zápalových procesov, predpoklad prítomnosti zápalových ochorení maternice, vajcovodov, vaječníkov alebo panvovej dutiny.
 3. S výskytom výtoku a / alebo bolesti v spodnej časti brucha sa môžu vyskytnúť s vývojom tubulárneho tehotenstva, torzie maternice, adhezívnych a zápalových procesov v panve, nádoroch, cystách vaječníkov.
 4. S cieľom diagnostikovať vrodené vady maternice a príveskov, tehotenstvo a dynamické sledovanie vývoja plodu.
 5. S komplexnou diagnostikou príčin neplodnosti.
 6. Pri užívaní perorálnych kontraceptív alebo v prípade pochybností o správnosti inštalácie vnútromaternicového zariadenia na včasné odhalenie komplikácií.
 7. Pri poruchách močenia vrátane inkontinencie.
 8. Pred a po diagnostickej kyretáži, lekárskom alebo inštrumentálnom potrate.
 9. Ako bežné preventívne vyšetrenie pre včasné odhalenie nezhubných a zhubných nádorov, ktoré sú asymptomatické.

Druhy a režimy

Rôzne typy ultrazvuku v gynekológii sa vykonávajú pomocou senzorov rôznych tvarov. V závislosti od cieľov a podmienok akustického prístupu existujú tri typy výskumu:

 1. Vaginálny ultrazvuk (cez vagínu), ktorý používa štandardný prevodník. Vizualizácia panvových orgánov touto metódou je najjasnejšia. Vykonáva sa, keď sa močový mechúr vyprázdni vložením senzora do pošvy. Vo väčšine prípadov sa používa transvaginálne vyšetrenie.
 2. Peritoneálny alebo transabdominálny ultrazvuk - senzor je ovládaný na povrchu dolných častí prednej brušnej steny naplneným mechúrom. Táto technika sa používa hlavne v prítomnosti útvarov značnej veľkosti v malej panve.
 3. Transrektálny ultrazvuk - cez konečník. Tento typ diagnózy v gynekológii sa používa iba pri skúmaní panien.

Voľba metódy, a teda aj typu senzora, závisí od funkčných a anatomických a topografických znakov študovanej oblasti alebo od cielenej štúdie špecifického orgánu alebo panvovej oblasti.

Na ultrazvuk panvových orgánov sa používa zariadenie s rôznymi režimami, ktoré majú rôzne schopnosti a majú vhodný účel:

2D alebo dvojrozmerný

Je charakterizovaná tvorbou obrazu plochej povahy sivobielej farby s mnohými odtieňmi, to znamená, že orgány sú zobrazené v jednej rovine (tomogram), pri praktickej práci sa metóda používa najčastejšie a je základom akéhokoľvek ultrazvuku.

Tento režim umožňuje určiť tvar a veľkosť maternice a jej dutiny, krčka maternice, stav ich vnútorného obalu, polohu voči ostatným panvovým orgánom, štruktúru, tvar a veľkosť maternice a vaječníkov, prítomnosť myomatóznych uzlín, stav vaječníkov, veľkosť folikulov a žlté telo. , prítomnosť nádorov v panve a ich veľkosť, prítomnosť tekutiny, ako aj niektoré patologické zmeny v močovom mechúre s dostatočnou plnosťou.

3D alebo trojrozmerný, ale statický režim

Je to syntetizovaný trojrozmerný obraz vo viacerých rovinách (dvoch alebo viacerých). Tento režim poskytuje podmienky na štúdium panvových orgánov po vrstvách v rôznych hĺbkach, ako aj „rezy“ v rôznych rovinách a rôznych hrúbkach - od niekoľkých centimetrov po menej ako 1 milimeter.

Ak sa urobí 3D gynekologický ultrazvuk, umožní sa určiť pohlavie dieťaťa, vrodené vývojové anomálie maternice (jednorohé, dvoj rohové, sedlové), presnejšie tvary a veľkosti benígnych alebo malígnych nádorov, endometriálne ovariálne cysty, rozsah endometriózy, veľkosť krčka maternice. Môžete tiež diagnostikovať prítomnosť polypov a určiť ich veľkosť, prítomnosť vnútromaternicovej septy a synechie (adhézie), polohu vnútromaternicového zariadenia, vrastanie jeho prvkov do sliznice stien alebo prolaps maternice.

Ide o trojrozmerný obraz, ale o dynamiku. Umožňuje vám sledovať pohyb plodu a dynamiku jeho vývoja, podrobne spresniť vaskulárnu sieť panvových orgánov pozdĺž krvného riečišťa na diferenciálnu diagnostiku zápalových procesov s nádormi, určiť ich objem, presnú veľkosť a dokonca aj povahu a stav nádoru, nedostatočný prietok krvi v nekróze myómového uzla. Môžete tiež vidieť stav krvného zásobenia a kŕčových žíl v dutine a orgánov malej panvy, na diagnostiku žilovej trombózy.

Vo väčšine zariadení sú režimy 3D a 4D kombinované s režimom CID, ktorý umožňuje získať farebný obraz. V niektorých prípadoch existuje potreba kombinácie vyšetrovacích režimov a ultrazvukových snímačov, napríklad transabdominálnych a transvaginálnych.

Príprava pacienta a optimálne načasovanie diagnózy

Lekár odporúča každému pacientovi individuálne, keď je lepšie urobiť ultrazvuk v gynekológii. V štandardných prípadoch sa jeho držanie odporúča v prvej fáze menštruačného cyklu, teda 5-7 dní po začiatku menštruácie. Optimálne je to 3-5 deň po jeho dokončení, ale nie neskôr ako 7-10 dňový cyklus. Na vyhodnotenie funkcie vaječníkov (tvorba corpus luteum, folikulárny vývoj) sa vykonáva ultrazvuk 8., 10., 14., 16., 22. a 22. - 24. deň menštruačného cyklu.

Prvá diagnóza tehotenstva je možná od 3-4 týždňov. Pri použití transvaginálneho meniča je to možné skôr. S cieľom odhaliť asymptomatické patologické procesy, najmä nádory, sa odporúča, aby sa všetky ženy podrobili ultrazvukovému vyšetreniu panvových orgánov ročne alebo raz za 2 roky a po 40 rokoch - ročne.

Štúdia sa vykonáva na lačný žalúdok po defekácii a močení. Posledné jedlo by nemalo byť neskôr ako 8-12 hodín pred zákrokom. V prítomnosti určitých indikácií sa štúdia vykonáva bez ohľadu na načasovanie menštruačného cyklu:

 • silná bolesť
 • intenzívne krvácanie
 • podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo - tubulárne, vaječníkové, krčné,
 • odstránenie vnútromaternicového zariadenia,
 • prítomnosť cudzieho tela atď.

Odporúčaná príprava na ultrazvukové vyšetrenie v gynekológii je zameraná na maximálne uvoľnenie čriev z fekálnych hmôt a plynov. To je nevyhnutné na zabezpečenie optimálnych podmienok pre prechod ultrazvukových vĺn a ich vizualizáciu na obrazovke. Preto by sa mal primeraný tréning začať 3-4 dni pred pripravovanou štúdiou.

Počas týchto dní sa odporúča vylúčiť z potravy nestráviteľné a tučné potraviny a produkty, ktoré prispievajú k tvorbe plynu v čreve. Patria sem strukoviny, čerstvá zelenina a ovocie bohaté na vlákninu, čierny chlieb, plnotučné mlieko, nápoje sýtené oxidom uhličitým, káva, cukrárenské výrobky s vysokým obsahom kalórií (koláče, koláče)

Na zlepšenie trávenia potravín môžete užívať enzýmové prípravky - Festal, Creon, Panzinorm, Enzistal a na lepšie odstraňovanie plynov - Espumizan, Carbolen, infúzie feniklu alebo harmančeka. При склонности к запорам рекомендуется прием слабительных препаратов. Нельзя использовать очистительные клизмы, так как это способствует задержке газов и воздуха, попавшего с водой, в нижних отделах кишечника.

Na naplnenie močového mechúra, ak sa má vykonať štúdia cez prednú brušnú stenu, sa odporúča vypiť 1 - 1,5 litra tekutiny 1 hodinu pred zákrokom (v závislosti od veku a prítomnosti srdca, ciev alebo ochorenia obličiek).

Výsledky ultrazvuku v gynekológii

Pri vykonávaní ultrazvuku panvových orgánov sa vytvára holistický pohľad na študované orgány na základe porovnania a interpretácie takých charakteristík, ako je lokalizácia a mobilita orgánu alebo jeho častí, tvar a veľkosť, štruktúra, vonkajšie a vnútorné obrysy, umiestnenie a anatomický vzťah so susednými štruktúrami alebo orgánmi. ukazovatele funkčnosti, stupeň vodivosti zvukových vĺn a stupeň ich odrazu (echogenicita), neprítomnosť alebo naopak prítomnosť účinkov, ktoré sú vlastné alebo ne charakteristické pre akustické vlastnosti systémy.

Protokol vyšetrenia opisuje iba vyššie uvedené ukazovatele, ale neurčuje konečnú diagnózu. Zistenia odborníkov na lekársku diagnostiku na výsledky ultrazvukového vyšetrenia toho istého pacienta, ktoré boli vykonané v rôznych diagnostických inštitúciách, sú často odlišné. Je to kvôli použitému zariadeniu, primeranosti prípravy pacienta na zákrok a úlohám stanoveným ošetrujúcim gynekológom a kvalifikácii špecialistu.

Diagnostik, opisujúci výsledný „obraz“ panvovej dutiny a jej orgánov, môže vo svojom závere urobiť len predpoklad určitých odchýlok od normy, ale neurčuje definitívnu diagnózu. Diagnostika je výsadou gynekológa, ktorý formuluje diagnózu na základe komplexného vyšetrenia pacienta, vrátane všeobecného klinického vyšetrenia, laboratórnych údajov, výsledkov histologického vyšetrenia, dodatočných konzultácií s potrebnými špecialistami.

Moderná ultrazvuková technológia, ktorá umožňuje získať trojrozmerné obrazy panvových orgánov v akejkoľvek hĺbke a na rôznych úrovniach, najmä v reálnom čase, poskytuje príležitosť na riešenie zložitých problémov diagnostiky hlavného počtu chorôb v gynekológii a vo väčšine prípadov je rozhodujúcim faktorom pri diagnostike. ,

Ultrazvukové vyšetrenie panvy sa považuje za jednu zo spoľahlivých a presných diagnostických metód používaných v gynekologickej praxi. Výhodou tohto vyšetrenia je bezbolestnosť, presnosť a prístupnosť procedúry.

Ultrazvuk reprodukčných orgánov môže byť transvaginálny (v ktorom je senzor vložený do pošvy), transabdominálny (nesený cez brušnú stenu) a transrektálny (senzor je vložený cez konečník). Okrem toho sa môže použiť kombinovaná metóda, pri ktorej sa použijú prvé dve výskumné metódy.

Ultrazvukové vyšetrenie orgánov reprodukčného systému je predpísané v týchto prípadoch: t

 1. Podozrenie z tehotenstva.
 2. Monitorovanie a monitorovanie priebehu tehotenstva.
 3. Porušenie mesačného cyklu (nepravidelnosť, nedostatok alebo hojenie menštruácie, oneskorenie, krvácanie).
 4. Akútna bolesť v spodnej časti brucha.
 5. Vaginálny výtok počas menopauzy.
 6. Použitie hormonálnej antikoncepcie.
 7. Pri použití špirály.
 8. Určiť folikulárny proces vo vaječníkoch na.
 9. Prevencia chorôb reprodukčných orgánov.

Okrem toho vám umožňuje diagnostikovať nasledujúce patologické stavy maternice alebo vaječníkov, a to:

 • salpingo-oophoritis
 • salpingitis
 • endometritída
 • Polycystický vaječník
 • Hyperplázia endometria
 • Onkologické ochorenia
 • Patologické procesy krčka maternice

Viac informácií o ultrazvuku panvových orgánov nájdete vo videu:

Táto diagnostická metóda sa môže tiež použiť na identifikáciu porúch súvisiacich s urológiou, napríklad so sťažnosťami na časté močenie, zápalovými procesmi močovej trubice, inkontinenciou moču.

Transabdominálny ultrazvuk sa používa na štúdium tehotných žien. Táto metóda je vhodná aj pre dievčatá, ktoré nikdy nemali sex. V tomto prípade sa môže použiť aj transrektálna diagnostika. V iných situáciách je indikáciou transvaginálne alebo kombinované vyšetrenie pohlavných orgánov.

V ktorý deň cyklu môžete urobiť ultrazvuk

Ženy, ktoré sú posielané na panvový ultrazvuk, často vyvstávajú otázky, kedy je lepšie diagnostikovať, v ktorý deň cyklu budú výsledky informatívnejšie a presnejšie.

Odborníci tvrdia, že je žiaduce vykonať postup od piateho do siedmeho dňa menštruačného cyklu. Táto vlastnosť je vysvetlená skutočnosťou, že počas tohto obdobia (konkrétne po ukončení menštruácie) je štruktúra vaječníkov a maternice určená presnejšie a jasnejšie.

V tomto čase je možné diagnostikovať rôzne formácie, napríklad hyperpláziu a endometriálne polypy, veľkosti myómových uzlín.

Počas ovulácie v dôsledku objemnosti a uvoľnenia výstelky maternice nie sú takéto útvary veľmi jasne viditeľné.

Ak má však žena nepravidelný cyklus, oneskorenie alebo absenciu menštruácie, potom môže byť ultrazvuk vykonaný v ktorýkoľvek deň mesačného cyklu.

V niektorých prípadoch je navyše možné diagnostikovať 2 až 4 dni cyklu. Údajom pre takúto štúdiu je príprava na zistenie počtu folikulov vo vaječníkoch.

Príprava na postup a jeho implementáciu

Pravidlá pre prípravu a vykonanie postupu závisia predovšetkým od spôsobu, akým sa diagnostika vykonáva. Ak je test vaginálny, nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu, hoci sa odporúča, aby ženy chodili na toaletu pred procedúrou vyprázdniť močový mechúr. Okrem toho je lepšie jesť jedlo pred štúdiom a nepiť tekutinu vo veľkých množstvách.

Ak je však diagnóza predpísaná transabdominálne, je dôležité, aby pacient používal aspoň jeden a pol litra vody. Pri výkone cez brušnú stenu budú po naplnení močového mechúra viditeľné lepšie vnútorné orgány. Deň pred zákrokom sa okrem toho odporúča jesť tučné, vyprážané a slané jedlá. Je tiež dôležité opustiť potraviny, čo prispieva k zvýšeniu tvorby plynu.

Trvanie procedúry je 15-20 minút.

Na účely štúdie sa od ženy žiada, aby sa vyzliekala z pásu a ľahla si na pohovku. V závislosti od metódy použitej na vykonanie testu sa senzor skúma cez rôzne oblasti panvy:

 1. Pri transabdominálnom vyšetrení sa vyšetrujú orgány, ultrazvukový snímač sa vykonáva pozdĺž prednej brušnej steny. Na tento účel sa na kožu brucha aplikuje špeciálny gél, ktorý zlepšuje vodivosť ultrazvuku a senzor prechádza po povrchu kože.
 2. V prípade transvaginálnej metódy sa senzor vloží do vagíny ženy.
 3. Rektálna metóda sa používa na štúdium vnútorných orgánov dievčat, ktoré nežijú sexuálne. Týmto spôsobom sa senzor vloží do konečníka.
 4. Kombinovaná metóda je štúdium cez brušnú stenu a vagínu.

Použitie obrazu snímača sa prenesie na obrazovku monitora. Potrebné snímky a opis ultrazvuku orgánov sa vytlačia na papier (vložia sa do študijnej formy) a podajú sa pacientovi.

Prepis ultrazvuku

Ukazovatele a charakteristiky výsledkov závisia od kritéria veku, cyklu, tehotenstva a počtu narodených detí. Z tohto dôvodu môžu výsledky dekódovať správne len skúsený špecialista.

Pri dekódovaní výsledkov sa berú do úvahy nasledujúce parametre:

 • Poloha maternice. Forwardová odchýlka orgánov je normou. Poloha maternice v odchýlke naznacuje problémy s tehotenstvom.
 • Veľkosť tela. Normálna šírka - 60 mm, dĺžka - 70 mm, zadné predné rozmery - do 40 mm. Menšie veľkosti naznačujú nedostatočný vývoj maternice, rozsiahle procesy tumoru alebo prítomnosť tehotenstva.
 • Hraničné obrysy. Dokonca aj jasne viditeľné obrysy maternice sa považujú za normálny indikátor, difúzne kontúry označujú zápal a hrudkovité indikujú pravdepodobnosť výskytu myómov alebo nádorov. Tuberozita okrajov vaječníkov obvykle naznačuje vývoj folikulov.
 • Schopnosť odrazu. Pri homogénnej echogenite sa patológia nepozoruje. Ak sú v protokole opísané hyperechoické formácie, môže to znamenať novotvar.
 • Veľkosť a objem vaječníkov. Normálne sa uvažuje o meraní veľkosti asi 25 mm, 30 mm a 15 mm, objem - 5-8 kubických centimetrov. Ak sa parametre orgánov zvýšia, existuje podozrenie na polycystické orgány alebo ooforitídu.
 • Prítomnosť voľnej tekutiny. V 15. deň cyklu sa detekcia tekutiny za orgánmi považuje za normálnu. V iných dňoch môže tento jav naznačovať zápalové a infekčné procesy vo vaječníkoch a susedných tkanivách.
 • Počet a veľkosť folikulu. Za normálnych podmienok bude niekoľko folikulov s priemerom asi 5-6 mm a jedna dominantná s priemerom do 24 mm. Ak veľkosť dominantného folikulu presiahne parametre, potom je podozrenie.

Ženy sa neodporúčajú dešifrovať výsledky sami, je lepšie zveriť ich kvalifikovanému odborníkovi.

23. októbra 2011, 16:24

ultrazvukové vyšetrenie - jedna z moderných, vysoko informatívnych a všeobecne dostupných výskumných metód v pôrodníctve a gynekológii. Metóda je založená na princípe echolokácie. Špeciálny senzor vydáva ultrazvukové vibrácie, ktoré sú odrazené od vyšetrených orgánov a sú prijímané tým istým senzorom. Pomocou počítačového spracovania na obrazovke prístroja sa získa obraz určitého prierezu študovaného orgánu. Ultrazvukový senzor emituje iba 0, 1% času, zvyšok času je v režime príjmu. Preto je ultrazvuk neškodný spôsob výskumu nielen pre ženu, ale aj pre jej nenarodené dieťa a môže byť vykonaný viackrát.
Ultrazvuk panvových orgánov sa môže uskutočniť tromi spôsobmi: transabominalálne, transrektálne a transvaginálne.

  Transabdominálny ultrazvuk , Malé prenosné zariadenie, nazývané menič, vykonáva pohyby v dolnej časti brucha tam a späť. Transabdominálny ultrazvuk sa často robí ženám, aby určili veľkosť maternicových fibroidov a ďalšie problémy.

Transrektálny ultrazvuk , Transformátor svojím tvarom pripomína konečník. Transrektálny ultrazvuk sa vykonáva na vyšetrenie mužských reprodukčných orgánov, ako je prostata a semenný váčok. Niekedy počas transrektálneho ultrazvuku pomocou malého nástroja, ktorý sa vloží cez konečník, sa odoberie malá vzorka tkaniva (biopsia).

Transvaginálny ultrazvuk , Menič má tvar vagíny.

Ženy môžu robiť transabdominálny aj transrektálny ultrazvuk na vyšetrenie panvových orgánov. Transvaginálny ultrazvuk sa vykonáva na kontrolu porúch plodnosti. V zriedkavých prípadoch sa vykonáva hysterosonogram na vyšetrenie dutiny maternice naplnením maternice tekutinou počas transvaginálneho ultrazvuku. Niekedy sa vzorky tkaniva (biopsie) môžu odoberať malými nástrojmi, ktoré sa vkladajú cez vagínu počas transvaginálneho ultrazvuku.

U žien sa panvový ultrazvuk vykonáva:

  Nájsť príčinu bolesti brucha.

Nájdite príčinu krvácania z pošvy.

Nájdite vnútromaternicové zariadenie (IUD).

Pozrite sa na veľkosť a tvar maternice a hrúbku výstelky maternice (endometrium).

Pozrite sa na veľkosť a tvar vaječníkov.

Počas liečby neplodnosti skontrolujte stav a tvar vaječníkov.

Potvrďte tehotenstvo alebo vylúčte mimomaternicové tehotenstvo. Ultrazvuk panvových orgánov môže byť použitý na stanovenie skorého tehotenstva, test na tubal tehotenstva (mimomaternicové tehotenstvo) alebo viacpočetné tehotenstvo.

Skontrolujte dĺžku krčka maternice u tehotnej ženy s rizikom predčasného pôrodu.

Skontrolujte opuch zistený počas panvovej skúšky.

Skontrolujte gyroskopické vyšetrenie maternice. Na kontrolu rastu maternicových fibroidov možno vykonať ultrazvuk panvových orgánov.

Sprevádzajte postup extrakcie vaječníkových folikulov pre oplodnenie in vitro.

Transabdominálny ultrazvuk

Ak sa vykonáva transabdominálny ultrazvuk, lekár vás požiada, aby ste pili 4 - 6 pohárov džúsu alebo vody hodinu pred zákrokom na naplnenie močového mechúra. Plnený močový mechúr tlačí črevo (ktoré obsahuje vzduch) z panvových orgánov. To vám umožní získať jasný obraz. Ak sa v prípade núdze vykoná ultrazvuk, močový mechúr sa naplní tekutinou cez katéter, ktorý sa vloží do močového mechúra.

Transrektálny ultrazvuk

Ak sa vykonáva transrektálny ultrazvuk, možno budete musieť hodinu pred zákrokom urobiť klystém. Povedzte svojmu lekárovi, ak ste alergický na latex.Ak človek podstúpi biopsiu prostaty, podáva antibiotiká deň pred testom.

Transvaginálny ultrazvuk

Ak sa vykonáva transvaginálny ultrazvuk, informujte svojho lekára, ak ste alergický na latex.
Ak podstupujete transvaginálny ultrazvuk, nepite 4 hodiny pred zákrokom. Nemusíte vyplniť svoj močový mechúr transvaginálnym vyšetrením.
Ak podstúpite transabdominálny aj transvaginálny ultrazvuk, transabdominálny sa vykoná ako prvý.

Optimálny čas pre gynekologický ultrazvuk

Optimálny čas pre gynekologický ultrazvuk je prvých 3 až 5 dní po ukončení menštruácie, nie neskôr ako 7-10 dní cyklu, počítajúc od prvého dňa menštruácie, pretože maternica prechádza zmenami počas menštruačného cyklu.
Ultrazvuk vaječníkov a vajcovodov sa spravidla vykonáva v ten istý deň ako ultrazvuk maternice, konkrétne v dňoch 5-7 menštruačného cyklu. Ak chce lekár vyhodnotiť funkciu vaječníkov (vývoj jeho folikulov a tvorbu corpus luteum), odporúča sa ultrazvuk vaječníkov niekoľkokrát podstúpiť počas menštruačného cyklu (napríklad 1krát počas 8-10 dní menštruačného cyklu, 2 krát počas 14-16 dní, 3 časy 22 až 24 dní).
Ak máte oneskorenie, už prešlo viac ako 14 dní po ovulácii, vaše testy sú negatívne a bazálna teplota je vysoká a neklesá, choďte na ultrazvuk, aby ste vylúčili možnosť tvorby cysty.

Prečo je lepšie robiť ultrazvuk v prvej fáze cyklu?

V tomto okamihu je sliznica vnútri maternice (endometria) pomerne tenká. Ak existuje nejaká patológia endometria alebo dutiny maternice (polyp, hyperplázia, submukózny myóm), potom je oveľa ľahšie ich vidieť na ultrazvuku na pozadí tenkého, nie hrubého endometria. V druhej polovici cyklu endometrium obvykle zhustne a môže skryť malé polypy vo svojich záhyboch.
Od polovice cyklu do druhej fázy cyklu môže byť cysta s priemerom 2 - 3 cm v jednom alebo druhom vaječníku normálna - jedná sa o folikuly, o ktorých sa predpokladá, že takzvaná cysta corpus luteum kooptuje - úplne normálnu fyziologickú štruktúru ktorý sa objaví po ovulácii z prasknutého folikulu a trvá 10–14 dní. S nástupom menštruácie a počas prvých 3 - 5 dní po jej ukončení sú vo vaječníkoch normálne viditeľné malé cysty s priemerom maximálne 7 - 12 mm. Pomerne často, podľa vonkajšej štruktúry cysty na ultrazvuku v druhej polovici cyklu, je ťažké povedať - je to normálna fyziologická ovariálna cysta spojená s jej prácou alebo patologická cysta, ktorá sa musí odstrániť chirurgicky. A potom musíte ultrazvuk zopakovať počas prvých 3-5 dní po menštruácii. Indikácia ultrazvuku v strednej a / alebo druhej polovici menštruačného cyklu. Spravidla je indikácia gynekologického ultrazvuku v neskoršom období cyklu monitorovať vývoj folikulu a potvrdzovať ovuláciu. Takýto ultrazvuk je neoddeliteľnou súčasťou vyšetrenia / monitorovania liečby u žien s neplodnosťou.

Normálna echografická anatómia panvových orgánov u žien

maternica: umiestnené ako v geometrickom strede panvy, trochu bližšie k prednej časti ako k zadnej stene. Na pozdĺžnych snímkach - v tvare hrušky a na priečnom - vajcovitom útvare, ktorý má priemernú úroveň echogenity. Vnútorná štruktúra maternice je pomerne jednotná a je reprezentovaná rôznymi malými lineárnymi a bodovými štruktúrami.
Veľkosť maternice u osôb vo fertilnom veku sa značne líši (40–59 mm) v priemere o 52 mm, hrúbka tela 38 mm (3042), šírka tela 51 mm (46–62) a dĺžka krčka maternice sa pohybuje od 20 do 35 mm.
Existuje závislosť veľkosti a menštruačného cyklu: najmenší na konci proliferačnej fázy a začiatok sekrečnej fázy a najväčší bezprostredne pred menštruáciou.
vaječníkov: nie vždy zistené. Normálne je to oválny útvar s priemernou úrovňou echogenicity. Vnútorná štruktúra je homogénna a obvykle sa vyznačuje množstvom bodových ech negatívnych štruktúr.
vagína: vo forme rúrkovej štruktúry s nízkou echogenitou a malým priemerom, ktorá sa v malom uhle pripája k krčku maternice. Prierez ostro splošteným vajcovitým. V strede pošvy odhalila stredná echogénna línia, ktorá je odrazom kontaktných slizníc prednej a zadnej steny. Hrúbka steny 3 - 4 mm.

Endometrium na ultrazvuku

При ультразвуковом исследовании эндометрия (внутренней оболочки матки) оцениваются его толщина, структура и соответствие фазе менструального цикла. Толщина и структура эндометрия претерпевают значительные изменения на протяжении менструального цикла.
Počas prvých dvoch dní menštruácie (štádium deskvamácie fázy krvácania) je endometrium definované ako heterogénna štruktúra s nízkou hustotou ozveny (tmavá), mierne zvýšená vodivosť zvuku, hrúbka 0, 5–0, 9 cm. Neexistuje žiadna jasná štruktúra endometria po jednotlivých vrstvách.
Na 3. až 4. deň menštruácie (štádium regenerácie fázy krvácania) sa endometrium prezentuje ako tvorba zvýšenej hustoty ozveny (svetlo), malej hrúbky, 0, 3–0, 5 cm 5. až 7. deň menštruačného cyklu (počiatočné štádium proliferačnej fázy) Existuje mierne zahusťovanie endometria na 0, 6 - 0, 9 cm, zníženie hustoty ozveny a zvýšenie vodivosti zvuku. Počas tohto obdobia je okolo obvodu endometria pozorovaný okraj so zníženou hustotou ozveny asi 0,1 cm hrubý.
Na 8. až 10. deň menštruačného cyklu (stredná fáza proliferačnej fázy) sa prvýkrát začína zisťovať jasná štruktúra zvýšenej hustoty ozveny v strede endometria s hrúbkou približne 0,1 cm, ktorá zostáva takmer až do konca menštruačného cyklu. Priamo nad a pod touto formáciou sa nachádzajú zóny s priemernou hustotou ozveny a vedením zvuku s hrúbkou približne 0,3 cm, pričom všetky tieto štruktúry sú obklopené tenkým okrajom (0, 1 cm) s nízkou hustotou ozveny. Počas tohto obdobia je hrúbka endometria vrátane hrúbky špecifikovaného ráfika 0, 8–1, 0 cm.
V dňoch 11 - 14 menštruačného cyklu (neskoré štádium proliferačnej fázy) je echografický obrazec podobný predchádzajúcemu, ale medzi strednou zónou echogenicity a svetlým okrajom sa objaví tenký tmavý okraj, ktorý má hrúbku približne 0,1 cm. Hrúbka celého endometria počas tejto fázy menštruačného cyklu je 0, 9 –1,3 cm
Počas všetkých nasledujúcich štádií sekrečnej fázy má endometrium podobnú štruktúru, pozoruje sa iba mierne zhrubnutie.
V 15. - 18. deň menštruačného cyklu (počiatočné štádium sekrečnej fázy) je hrúbka endometria 1, 0–1, 6 cm a na 19. - 23. deň menštruačného cyklu (stredná fáza sekrečnej fázy) dosahuje maximálne hodnoty 1, 0–2. 1 cm
Na 24-27 deň (neskorá fáza sekrečnej fázy) sa hrúbka endometria znižuje na 1, 0–1, 8 cm.
Všetky tieto možné nudné čísla sú uvedené tak, aby ste pochopili? Identifikácia jednotlivých štruktúr endometria zatiaľ nie je dostatočne jasná.

Normy hrúbky endometria
1 - 2 dni cyklu - 0,5 - 0,9 cm
3 - 4 dni cyklu - 0,3 - 0,5 cm
5 - 7 dní cyklu - 0,6 - 0,9 cm
8 - 10 dní cyklu - 0,8 - 1,0 cm
11 - 14 dní cyklu - 0,9 - 1,3 cm
15 - 18 dní cyklu - 1,0 - 1,3 cm
19 - 23 dňa cyklu - 1,0 - 1,4 cm
24 - 27 dní cyklu - 1,0 - 1,3 cm

Ovária s ultrazvukom

Vaječníky sa určujú v tesnej blízkosti maternice vo forme malých, oválnych, echo-hustých (ľahkých) útvarov strednej intenzity s charakteristickými bezštruktúrnymi inklúziami, ktoré predstavujú echografický obraz folikulárneho aparátu. Obvykle sa vaječníky detegujú pomerne ľahko, ale v prípadoch, keď je hľadanie akéhokoľvek dôvodu ťažké, sú orientované smerom k vnútornej iliakálnej žile.
V reprodukčnom veku sú echografické rozmery vaječníkov v priemere 30 × 25 × 15 mm. Objem vaječníkov obvykle nepresahuje 8 cm, avšak v závislosti od fázy menštruačného cyklu sa ich veľkosť môže meniť. Najväčšia veľkosť vaječníkov sa pozorovala u žien vo vekovej skupine od 30 do 49 rokov. V skorej folikulárnej fáze sa začína vyvíjať 10 až 20 primordiálnych folikulov. Ich hlavná masa čoskoro prechádza zmenami. Priemerne z nich 5 folikulov dosiahne štádium graafovej bubliny. Od 8 do 12 dní je možné identifikovať dominantný folikul, ktorého veľkosť v tomto období presahuje 15 mm. Vývoj zvyšných folikulov v tomto období sa zastaví. Dominantný folikul pokračuje v raste v priemere o 2-3 mm denne a v čase ovulácie dosahuje jeho priemer 18-24 mm. Po ukončení menštruácie sa zmenšuje veľkosť vaječníkov.

Skríning folikulov ultrazvuku - diagnostika dozrievania folikulov

Cieľom štúdie je zistiť ovuláciu u žien s poškodenými menštruačnými cyklami, polycystickými vaječníkmi, neplodnosťou.
Pri skríningu folikulov sa zvyčajne používa transvaginálna ultrazvuková sonda. Je vhodné naplánovať prvú návštevu na začiatku menštruačného cyklu. Je možné konečne identifikovať dominantný folikul od 8. do 12. (15.) dňa menštruačného cyklu, keď dosiahne priemer 15 mm. Zvýšenie o 2 mm za deň, v čase ovulácie, jej veľkosť je 20 mm (18-24 mm).

Priemer folikulov na
10. deň cyklu 10 mm
11. deň 13,5 mm,
na 12. deň 16,6 mm,
na 13. deň 19,9 mm,
14. deň 21 mm - vrchol ovulácie

Znaky naznačujúce blížiacu sa ovuláciu:

  prítomnosť folikulov s priemerom viac ako 17 mm,

prítomnosť v dominantnom folikule "oviparous tubercle",

dvojitý obrys, čiastočné zhrubnutie vnútorného obrysu dominantného folikulu.

Vyskytli sa príznaky naznačujúce ovuláciu:

  úplné zmiznutie alebo zmenšenie veľkosti s deformáciou stien dominantného folikulu

zvýšená echogenicita vnútorného obsahu dominantného folikulu

vzhľadu tekutiny v Douglasovom priestore.

Aké choroby možno zistiť na ultrazvuku maternice?

V závislosti od výsledkov ultrazvukového vyšetrenia maternice je možné zistiť nasledujúce ochorenia:
Maternicový myóm - je benígny nádor vrstvy maternicového svalu (myometrium). Maternicové myómy môžu vykazovať rôzne príznaky v závislosti od miesta a veľkosti. Hlavné príznaky maternicových fibroidov: predĺženie menštruácie, bolesť brucha, prítomnosť krvácania z maternice (krvácanie) uprostred menštruačného cyklu, časté močenie, zápcha, atď. Pri ultrazvukovom vyšetrení maternice fibroidmi, zväčšenie veľkosti maternicového uzla sú stanovené. jeho umiestnenie, veľkosť. Pomocou ultrazvuku je možné detegovať aj malý maternicový fibroid, ktorý dosahuje priemer iba 1 cm.
endometrióza - Ide o ochorenie ženskej genitálnej sféry, ktoré sa vyznačuje výskytom endometria (vnútornej výstelky maternice) mimo maternice.adenomyóza - Toto je vnútorná endometrióza alebo prítomnosť endometria vo svalovej vrstve maternice. Hlavnými príznakmi endometriózy sú: výrazná bolesť počas menštruácie alebo pri pohlavnom styku, prítomnosť krvácania z genitálneho traktu uprostred menštruačného cyklu, neplodnosť, atď. , Na ultrazvuku maternice s adenomyózou v maternicovej svalovej vrstve je určená prítomnosť malých dutín (bublín).
Malformácie maternice - Spravidla ide o odchýlky tvaru, veľkosti, polohy maternice. Použitím ultrazvuku sa zistí hypoplázia maternice, maternica s dvoma rohami, dvojitá maternica, maternica v tvare sedla atď. Ak je podozrenie na ultrazvuk maternice, odporúča sa vykonať hysterografiu, metódu vyšetrenia, zavedením kontrastnej látky do dutiny maternice.
Endometriálne polypy - Je to rast sliznice vnútornej vrstvy maternice. Endometriálne polypy môžu byť asymptomatické alebo sa môžu prejavovať ako skromný krvavý výboj v strede menštruačného cyklu, ako aj sterilita. Ultrazvuk maternice sa vyznačuje proliferáciou a nerovnomerným zhrubnutím endometria (vnútorná vrstva maternice).
Rakovina krčka maternice alebo endometria - Toto je zhubný novotvar, ktorý sa vyskytuje v krčku maternice alebo v hrúbke maternicovej výstelky. Najskôr je rakovina krčka maternice asymptomatická, potom sa počas pohlavného styku môžu objaviť krvavé výtoky z pohlavných ciest, bolesť a nepohodlie a môžu sa objaviť ďalšie príznaky. Použitím ultrazvuku na rakovinu maternice maternice sa zistí veľkosť nádoru, rozsah jeho rozšírenia do blízkych orgánov, prítomnosť zmenených lymfatických uzlín atď. Rakovina endometria je definovaná ako viac alebo menej bežné zhrubnutie sliznice maternice. Príznaky rakoviny endometria sú podobné príznakom fibroidov.

Aké choroby možno zistiť ultrazvukom vaječníkov a vajcovodov?

Na ultrazvuku maternice sa v závislosti od získaných výsledkov dajú zistiť nasledujúce ochorenia:
Ovariálna cysta - Ide o ochorenie, ktoré sa vyznačuje tvorbou dutiny vo vaječníku naplnenej tekutinou. Ovariálne cysty sa líšia obsahom, príčinou a veľkosťou. Ovariálna cysta je spravidla asymptomatická, ale môže dôjsť k porušeniu menštruačného cyklu, bolesti brucha, neplodnosti atď. Ovariálny ultrazvuk je najinformatívnejšou a najbežnejšou metódou na diagnostiku cyst, čo nám umožňuje odhadnúť veľkosť cysty a jej umiestnenie.
Polycystický vaječník - Jedná sa o ochorenie, ktoré sa vyskytuje, keď je narušená hormonálna nerovnováha v tele ženy. Hlavné príznaky polycystózy vaječníkov sú: nepravidelná menštruácia (nedostatok menštruácie, predĺženie cyklu atď.), Prírastok hmotnosti, akné, mastná koža, neplodnosť atď. Polycystický vaječník na ultrazvuku sa prejavuje zväčšením veľkosti vaječníkov, zhrubnutím vaječníkovej kapsuly a prítomnosť viacerých cyst vo vaječníkoch.
salpingitis - Ide o zápalové ochorenie vajíčkovodov, ktoré sa zvyčajne rozvíja pri šírení pohlavne prenosných infekcií (STD). Keď salpingitída vo vajcovodoch môže vytvárať adhézie, ktoré narúšajú stretnutie vajíčka a spermií a spôsobujú neplodnosť. Na ultrazvuku so salpingitídou sa prejavilo zhrubnutie stien vajíčkovodov.
Nádory vaječníkov a vajíčkovodov - Sú to objemné útvary, ktoré môžu byť benígne alebo malígne. Na ultrazvuku maternicových príveskov si všimnite miesto, veľkosť a štruktúru nádoru. Presnú diagnózu nádoru je možné zistiť až po ďalšom vyšetrení, ktoré zahŕňa biopsiu a morpatologickú analýzu.

Článok je napísaný na webe:

Ultrazvuk - najprístupnejšia, informatívna a bezpečná metóda diagnostiky v rôznych oblastiach medicíny.

V gynekológii sa ultrazvuk panvových orgánov, ktorý je založený na princípe echolokácie, považuje za neoddeliteľnú súčasť vyšetrenia, čo umožňuje špeciálnemu prevodníku emitujúcemu ultrazvukové vibrácie zobrazovať stav vnútorných orgánov a pomocou počítačového spracovania získať jasný obraz na obrazovke monitora.

Je teda možné zviditeľniť poruchy alebo patologické stavy v panvových orgánoch a určiť tvar, štruktúru, štruktúru, polohu maternice a jej končatín, vaječníkov a ďalších orgánov genitourinárneho systému.

Ultrazvuk v gynekológii a pôrodníctve sa používa pri takmer všetkých porušeniach genitourinárneho systému, kontraindikácie postupu neexistujú. Avšak, ako každý iný lekársky postup, musíte sa pripraviť, pomôže to lekárovi lepšie vizualizovať genitálie a získať spoľahlivý výsledok, ktorý vám umožní urobiť si obraz o chorobe, urobiť diagnózu a predpísať vhodnú liečbu.

Na recepcii u gynekológa by mala mať žena kalendár menštruačného cyklu, čo s presnosťou určí, v ktorý deň sa má predpísať ultrazvukové vyšetrenie.

Optimálny čas pre ultrazvuk v gynekológii

Ultrazvukové vyšetrenie na profylaktické účely alebo počas prvého vyšetrenia sa môže uskutočniť v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu s výnimkou menštruácie.

Ak ženy majú v anamnéze chronické ochorenia genitourinárneho systému, patologické príznaky alebo keď prvé vyšetrenie nepomohlo lekárovi zistiť porušenie, potom sa ultrazvuková diagnóza predpisuje v určitých dňoch, alebo sa vykonáva často, umožňuje sledovať stav vnútorných orgánov.

Uvažujeme teda o niekoľkých bežných chorobách a fyziologických poruchách, v ktorých sa vyšetrenie vykonáva v konkrétnych dňoch.

 1. myómy maternice,
 2. endometrióza,
 3. zápalové procesy genitourinárneho systému,
 4. po interupcii a iných chirurgických zákrokoch, t
 5. dysfunkcia vaječníkov,
 6. hyperplázia endometria,
 7. nádory a cysty vaječníkov,
 8. podozrenie z tehotenstva.

Najlepší deň pre ultrazvuk panvových orgánov je považovaný za prvé 3-5 dni po ukončení menštruácie, ale nie neskôr ako v 7. - 10. deň menštruačného cyklu. Spravidla sa spolu s vyšetrením maternice vykonáva vyšetrenie vaječníkov a vajcovodov, preto sa tento postup vykonáva v ten istý deň cyklu. , bezprostredne po menštruácii, alebo v dňoch 14-16, 21 - 24 po menštruácii.

Keď má žena menštruačné oneskorenie, alebo existuje podozrenie na tehotenstvo a viac ako 14 dní uplynulo po ovulácii, môžete ísť k lekárovi sami, toto oneskorenie môže často znamenať tehotenstvo alebo prítomnosť cysty.

Okrem špecifického dňa vyšetrenia existujú dve diagnostické metódy: transabdominálna (cez prednú stenu brucha), transvaginálna (ultrazvuková sondy sa vkladajú do pošvy).

 1. Transabdominálne - nevyžaduje špeciálnu prípravu, sa vykonáva s plným močového mechúra. Táto metóda umožňuje lekárovi vykonávať vyšetrenia počas menštruácie alebo vnútromaternicového krvácania.
 2. Transvaginálny - sa považuje za informatívnejší, umožňuje vám vyhodnotiť štruktúru orgánov z rôznych uhlov, ale vykonáva sa až po menštruácii v určitej fáze menštruačného cyklu.

Na základe vyššie uvedených informácií možno konštatovať, že ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov je lepšie v prvej fáze menštruačného cyklu. Počas tohto obdobia je sliznica maternice pomerne tenká a ľahko sa podáva kontrola.

V druhej fáze endometrium zhustne a je oveľa ťažšie diagnostikovať patológiu. V prvých dňoch po menštruácii sa vytvárajú funkčné vezikuly vo vaječníkoch, ktoré sú pre ženy úplne neškodné, ale lekár ich môže považovať za patologické cysty, preto pri vyšetrení vaječníkov sa odporúča ultrazvuk vykonať niekoľkokrát v inom cykle mesiaca.

Priraďte deň na ultrazvukovú diagnostiku iba ošetrujúci lekár. Aby sa zabránilo zdravým ženám, ultrazvuk panvových orgánov sa môže vykonávať v prvej fáze cyklu, pretože v tomto období sú potrebné potrebné orgány, v ktorých sa môže vyvíjať patologický proces. Ak je to potrebné, vzhľadom na bezpečnosť postupu sa môže vykonávať často, pomôže to sledovať priebeh choroby a fungovanie orgánov urogenitálneho systému.

V ktorý deň cyklu sa má urobiť ultrazvuk maternice, takže výsledok bol veľmi informatívny. Odborníci predpisujú tento postup na konci mesiaca, ale najneskôr do desiateho dňa cyklu. Počítajte potrebu začať krvácať. Ultrazvuk vaječníkov sa spravidla vykonáva súčasne s cieľom analyzovať ich funkčnosť.

Odporúča sa vykonať panvový ultrazvuk, keď má žena príznaky najrôznejších problémov v reprodukčnom systéme. Štúdium endometria sa môže uskutočniť na prevenciu, aby sa zabránilo rozvoju patológií reprodukčného systému. V akých prípadoch sa vyžaduje ultrazvuk panvy:

Metódy prieskumu

Existujú tri možnosti ultrazvuku:

 • transvaginálna,
 • brucha,
 • transrektálnu.

Pri transvaginálnej metóde sa ultrazvuk maternice vykonáva zasunutím senzora do pošvy. Toto diagnostické opatrenie je mimoriadne presné, pretože ultrazvuk prechádza najkratšou cestou k vyšetrovaným orgánom. Ultrazvuk vo vagíne značne zjednodušuje identifikáciu patológií krčka maternice.

Ultrazvuk brušnej panvy sa vykonáva s umiestnením snímača na vonkajšej strane brucha, nie je vložený nikde. Vyšetrenie transrektálnou metódou je určené len dievčatám, ktoré nemajú pohlavný styk s výskytom príznakov závažných patologických stavov reprodukčných orgánov. V tomto prípade sa senzor vloží do konečníka.

Na štúdium endometria vo vnútri maternice sa môže použiť vnútorný ultrazvuk, v ktorom sa senzor vloží priamo do dutiny maternice. Táto metóda je však nevyhnutne predpísaná. Napríklad v prípade adenomyózy je výhodné vnútorné podávanie - transvaginálny ultrazvuk.

Iba lekár rozhodne, či je potrebné vykonať gynekologický ultrazvuk, na ktorý deň cyklu sa má vykonať, ale určite to bude jeden zo dní na začiatku cyklu - kým sa endometriálna vrstva nezačne kondenzovať. Bude oveľa ťažšie nájsť patológiu neskôr. V druhej fáze nie je maternicové endometrium také tenké, čo bráni identifikácii malých formácií.

Okrem toho sa vo vaječníkoch môže počas ovulačného obdobia a v druhej fáze, ktorá je úplne normálna po ovulácii, tvoriť cysta 2–3 cm. Je to tvorené žlté telo alebo folikul. V štádiu menštruácie a 3 až 5 dní po ich ukončení vo vaječníkoch sú malé cysty s veľkosťou nie väčšou ako 7-12 mm. Prebytok tohto ukazovateľa sa považuje za patológiu.

Ako sa má

Transabdominálny ultrazvuk zahŕňa štúdium vnútorných orgánov cez kožu predného povrchu brucha. Preto sa pacient musí vyzliecť do pása alebo len otvoriť žalúdok. Na žalúdok sa nanáša gél, ktorý zjednodušuje pohyb senzora a pomáha zlepšovať kvalitu výsledného obrazu.

Keď sa používa ultrazvukové vyšetrenie krčka maternice, používa sa vaginálny senzor, takže musíte odstrániť oblečenie pod pás, vrátane spodného prádla. Potom leží na gauči, nohy ohnuté na kolenách. Pred zavedením ultrazvukového senzora do pošvy naň vložte kondóm. Vnútromaternicové vyšetrenie je približne rovnaké, ale senzor je vložený do maternice.

Diagnostikovaná patológia

Ultrazvuk maternice môže určiť prítomnosť nasledujúcich chorobných stavov:

Benígny novotvar svalovej vrstvy maternice sa nazýva myóm. Príznaky ochorenia sa môžu líšiť v závislosti od miesta nádoru a jeho veľkosti. Medzi hlavné črty patrí predĺženie menštruácie, ich bolesť, krvácanie z maternice atď. Ultrazvuk určí aj malý myóm s priemerom nie väčším ako jeden centimeter.

Patologickým rastom endometria vo vnútri maternice je endometrióza. Symptómy ochorenia sú bolesť počas menštruácie, počas pohlavného styku, existujúci výtok v strede cyklu, porucha reprodukčnej funkcie. Ultrazvuk spoľahlivo neurčuje endometriózu, ale dá sa predpokladať a potvrdiť alebo vyvrátiť vykonaním ďalších vyšetrení.

Ultrazvuk môže byť potrebný na diagnostikovanie porúch tvaru, polohy, veľkosti maternice. Môžete nastaviť hypopláziu, dvojitú maternicu alebo dvojrohý roh. Keď sa zistí abnormálny vývoj tohto orgánu, navyše sa predpíše hysterografia - vloženie špeciálnej látky do maternice.

V prípade polypov rastie endometriálna vrstva asymptomaticky alebo sa táto porucha môže prejaviť ako nevýznamná sekrécia v čase ovulácie. Ultrazvuk ukazuje prítomnosť rastu alebo silného zhrubnutia endometria, ktoré spôsobuje neplodnosť.

Zhubný nádor sa môže vytvoriť v krčku maternice alebo hrubší ako výstelka maternice. Na začiatku choroba nevykazuje žiadne príznaky, ale vyskytuje sa ďalšie krvácanie, bolesť a nepohodlie počas sexu a ďalšie príznaky. Ultrazvuk zisťuje veľkosť útvaru, stupeň jeho rastu, či sú ovplyvnené iné orgány, lymfatické uzliny. Príznaky rakoviny endometria sú takmer totožné so symptómami fibroidov. Štúdia ukazuje prítomnosť spoločného utesnenia slizničnej vrstvy maternice.

Polycystika sa prejavuje, keď sa vyskytnú poruchy hormonálnej rovnováhy ženského tela. Patológia sa prejavuje takýmito príznakmi: narušením mesačného cyklu, mastnou kožou, výskytom akné, prírastkom hmotnosti, neplodnosťou. Vyšetrenie polycystickým materiálom ukazuje zvýšenie veľkosti vaječníkov, zhutnenie kapsuly, ako aj tvorbu veľkého počtu cyst.

záver

Ultrazvuk maternice a príveskov možno považovať za spoľahlivú informatívnu verziu štúdie pohlavných orgánov, ktorá umožňuje určiť mnohé patológie. Hlavná vec je vedieť, v ktorý deň cyklu je lepšie urobiť ultrazvuk, takže výsledok je mimoriadne presný. Informácie o vhodnej fáze cyklu sa však pacientovi spravidla lepšie vysvetlia ošetrujúcim lekárom.

Čo je panvový ultrazvuk

Sonografia panvy je bezbolestný a bezpečný postup, ktorý možno použiť na získanie údajov o stave a polohe vnútorných orgánov panvy. Patria sem konečník, močový mechúr, maternica, vaječníky a vagína.

Ultrazvuk vám umožňuje identifikovať rad nebezpečných patológií, ktoré zahŕňajú:

 • myóm maternice (benígny nádor),
 • sarkóm maternice (malígny),
 • vnútorná endometrióza,
 • malé polypy,
 • rakovina krčka maternice,
 • cysty vaječníkov a žltých tiel,
 • zápal močového mechúra, obličiek, genitálií atď.

V niektorých prípadoch nie je výsledný obraz charakterizovaný dostatočnou presnosťou. Táto situácia sa často pozoruje, keď má pacient nadváhu, zosilnenú brušnú stenu alebo viacnásobné priľnutia.

Aká je echografia

Prístroj sa jemne posúva na konkrétne miesta v oblasti brucha, niekedy kvôli lepšiemu pozorovaniu pomocou senzora sa uplatňuje bezbolestný tlak. Na konci procedúry je potrebné odstrániť zvyšky gélu z tela pomocou uteráka alebo obrúskov, aby sa zabránilo kontaminácii odevu.

Odporúča sa, aby ste si pred transabdominálnym vyšetrením užívali sprchu.

Niektoré dievčatá kvôli plachosti nemôžu rozhodnúť o tomto type vyšetrenia. V tomto prípade je lepšie si myslieť, že lekár je v prvom rade profesionálom vo svojom odbore a po druhé osobou. Hlavnou úlohou gynekológa je vyšetrenie panvových orgánov a vylúčenie akýchkoľvek gynekologických patológií, ktoré boli nedávno pozorované u väčšiny moderných žien.

Kedy robiť ultrazvuk?

Vzhľadom k tomu, vyšetrenie s použitím ultrazvuku, podľa názoru oficiálnej medicíny, nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, nemá žiadne kontraindikácie vykonávať. Diagnostiku možno priradiť dievčatám a ženám akejkoľvek vekovej kategórie.

Tento postup predpisuje ošetrujúci lekár v prípade:

 • vyšetrenie močového mechúra, vaječníkov a dodatkov po chirurgickom zákroku,
 • riadenie stavu špirály nachádzajúcej sa vo vnútri maternice,
 • neplodnosť
 • podozrenie na malígne neoplazmy v panvových orgánoch,
 • zápalový proces v oblasti genitálií, napríklad vulvovaginitída,
 • zápal močového mechúra alebo obličiek (cystitída atď.),
 • podozrenie na tehotenstvo
 • porušenia mesačného cyklu
 • krvácanie z maternice,
 • výskyt bolesti v dolnej časti brucha,
 • kontrola priebehu a dynamiky konkrétnej choroby.

Kedy potrebujete urobiť ultrazvuk panvy?

Ak sa žena pustila do zahraničia vo veku 40 rokov alebo podstúpila osobitné ochorenia, ako je endometrióza alebo myóm maternice, musí navštíviť ultrazvukovú miestnosť najmenej raz ročne. Ultrazvuk sa samozrejme nemusí priradiť ku každému dňu cyklu: vo väčšine prípadov sa vyšetrenie nevykonáva v prípade menštruácie, ktorú je potrebné zohľadniť pri návšteve špecialistu s úzkym profilom.

Pred procedúrou by ste mali starostlivo dodržiavať kalendár menštruácie: špeciálne dni by sa nemali zhodovať s menovaním špecialistu

V prípade prvých príznakov tehotenstva sa odporúča, aby žena vykonala echografiu 14. deň po ovulačnom procese. Ale za určitých okolností môže zlyhanie menštruácie (oneskorenie) nastať v dôsledku tvorby cyst v maternici alebo vaječníkoch.

Ak je podozrenie na tehotenstvo, ultrazvukové vyšetrenie sa často vykonáva vo viacerých etapách, z ktorých každá je charakterizovaná konkrétnou príčinou

Ako sa pripraviť na postup, aby sa neopakovalo?

Ak má mať dievča transabdominálne vyšetrenie, mala by pred ním vypiť 1 liter čistej čistej vody.

Pretože druhá metóda zahŕňa intímny aspekt, pacienti musia byť pripravení na nadchádzajúcu terapiu mentálne aj mentálne. Špecialista musí vopred informovať zástupcov spravodlivého pohlavia o štádiách ultrazvuku v každej fáze. Je potrebné si uvedomiť, že transvaginálne vyšetrenie sa mimoriadne neodporúča pre dievčatá, ktoré sa nezúčastňujú sexuálneho života.

V niektorých prípadoch špecialista vykonáva kombinovaný postup, ktorý vám umožní podrobne preskúmať stav vnútorných orgánov panvy. Pri návšteve príslušnej kancelárie sa odporúča mať čistú handričku a papierové obrúsky. Ultrazvuk v rôznych regiónoch Ruskej federácie sa odhaduje odlišne, ale priemer je v rozmedzí od 900 do 2500 rubľov.

Indikácie pre diagnostiku maternice

Na prevenciu sa odporúča ultrazvuková diagnostika endometria. Pomáha predchádzať vzniku rôznych gynekologických ochorení.

Ultrazvuk maternice, špecialisti vaječníkov robia v prípadoch, keď pacienti majú nasledujúce príznaky, čo indikuje prítomnosť chorôb sexuálnej sféry:

Ultrazvukové diagnostické výsledky

Vyšetrenie endometria ultrazvukovými vlnami dáva lekárom príležitosť posúdiť výkonnosť ženského reprodukčného systému. Po ultrazvuku môžete zistiť (ak sú k dispozícii) tieto ochorenia:

 • endometrióza,
 • Hlienová hyperplázia,
 • Maternicové myómy,
 • salpingitída,
 • Zápal v rôznych orgánoch ženského reprodukčného systému,
 • Polycystický vaječník,
 • Patológia na krku,
 • Ovariálna cysta
 • Potvrdenie / odmietnutie tehotenstva,
 • Nádor vaječníkov.

Druhy diagnostiky

Na získanie informácií o stave maternice, všetkých orgánoch reprodukčného systému ženy v gynekológii sa používajú nasledujúce typy diagnostiky:

 • Transvaginálne vyšetrenie
 • Transvaginálna štúdia.

Na získanie jasnejšieho obrazu špecialista odporúča vykonať také diagnostické metódy, ako je dopplerova sonografia, hysterografia.

Kedy je najlepšie vykonať ultrazvuk maternice?

V ktorý deň cyklu endometrium zhustne? Zahustenie endometria je zaznamenané v druhej časti cyklu. Gynekologické ultrazvukové vyšetrenie sa v súčasnosti neodporúča, jeho informácie budú veľmi nízke rovnako ako presnosť. Po zahustení sliznice nemusí sonológ pozorovať malé polypy, ktoré sa skrývajú v hrúbke epitelu.

Aj vo vnútri maternice sa nachádzajú malé cysty, ktorých veľkosť dosahuje 7 až 12 mm. Ich prítomnosť je určená na konci menštruačného cyklu, v prvých dňoch po začiatku menštruácie (3 - 5). Nie je možné rozlíšiť tieto cysty od patologických.

V období mesačného gynekologického ultrazvuku nedochádza (iba po ňom). Krv je prítomná vo vnútri maternice, čo špecialistovi v súčasnosti neumožňuje vyšetriť jeho vnútornú dutinu. Steny maternice a vaječníkov, ktoré majú byť diagnostikované v tomto okamihu, sú však celkom vhodné.

Transvaginálny ultrazvuk

Vykonáva sa 5. - 7. deň cyklu. Na diagnostiku sa do pošvy vloží špeciálny senzor, ktorý sa dodáva do maternice. Toto je prehľad genitálií.

 • Deň alebo dva pred zákrokom je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré môžu spôsobiť nadmernú tvorbu plynu vo vnútri čreva.
 • Žiaduce je tiež očistné klystír.
 • Močový mechúr pacienta musí byť mierne naplnený.

Ultrazvuk počas tehotenstva

 • Pred prvým plánovaným vyšetrením je hlavnou vecou vyplnenie močového mechúra a vylúčenie plynotvorných produktov zo stravy.
 • Pred diagnostikovaním druhého, tretieho trimestra môže byť močový mechúr prázdny. Ak však žena má predchádzajúce tehotenstvo vyriešené cisárskym rezom, musí byť močovina úplná.

Fázy ultrazvukového vyšetrenia v gynekológii

 • Vyprázdnenie močového mechúra pred vykonaním diagnózy. Je potrebné odstrániť oblečenie, ktoré sa nosí pod pásom.
 • Ak chcete vykonať vyšetrenie vaginálnym senzorom (abdominálnym), je potrebné naň položiť špeciálny kondóm, potom aplikovať gél na uľahčenie prechodu ultrazvukových vĺn. Senzor má vzhľad podlhovastého valca s priemerom 2 - 2,5 cm.
 • Po vložení senzora do pošvy sa vykoná skenovanie, ktoré trvá asi 10 až 20 minút.
 • V procese diagnostiky lekár sníma fotografie, ktoré ostatní odborníci budú schopní oboznámiť sa s anamnézou pacienta.

Po diagnostike dostane špecialista údaje o stave maternice, všetkých orgánoch ženského reprodukčného systému. Interpretáciu výsledkov vykonáva pôrodník-gynekológ.

Súvisiace články

uzigid // Kopírovacie materiály sú povolené iba s aktívnym odkazom na zdrojový súbor Sitemap.

Odporúčané dni pre ultrazvuk maternice

Indikácie pre diagnostiku maternice

Na prevenciu sa odporúča ultrazvuková diagnostika endometria. Pomáha predchádzať vzniku rôznych gynekologických ochorení.

Ultrazvuk maternice, špecialisti vaječníkov robia v prípadoch, keď pacienti majú nasledujúce príznaky, čo indikuje prítomnosť chorôb sexuálnej sféry:

Ultrazvukové diagnostické výsledky

Vyšetrenie endometria ultrazvukovými vlnami dáva lekárom príležitosť posúdiť výkonnosť ženského reprodukčného systému. Po ultrazvuku môžete zistiť (ak sú k dispozícii) tieto ochorenia:

 • endometrióza,
 • Hlienová hyperplázia,
 • Maternicové myómy,
 • salpingitída,
 • Zápal v rôznych orgánoch ženského reprodukčného systému,
 • Polycystický vaječník,
 • Patológia na krku
 • Ovariálna cysta
 • Potvrdenie / odmietnutie tehotenstva,
 • Nádor vaječníkov.

Druhy diagnostiky

Na získanie informácií o stave maternice, všetkých orgánoch reprodukčného systému ženy v gynekológii sa používajú nasledujúce typy diagnostiky:

 • Transvaginálne vyšetrenie
 • Transvaginálna štúdia.

Na získanie jasnejšieho obrazu špecialista odporúča vykonať také diagnostické metódy, ako je dopplerova sonografia, hysterografia.

Doppler

hysterography

Kedy je najlepšie vykonať ultrazvuk maternice?

V ktorý deň cyklu endometrium zhustne? Zahustenie endometria je zaznamenané v druhej časti cyklu. Gynekologické ultrazvukové vyšetrenie sa v súčasnosti neodporúča, jeho informácie budú veľmi nízke rovnako ako presnosť. Po zahustení sliznice nemusí sonológ pozorovať malé polypy, ktoré sa skrývajú v hrúbke epitelu.

Aj vo vnútri maternice sa nachádzajú malé cysty, ktorých veľkosť dosahuje 7 až 12 mm. Ich prítomnosť je určená na konci menštruačného cyklu, v prvých dňoch po začiatku menštruácie (3 - 5). Nie je možné rozlíšiť tieto cysty od patologických.

V období mesačného gynekologického ultrazvuku nedochádza (iba po ňom). Krv je prítomná vo vnútri maternice, čo špecialistovi v súčasnosti neumožňuje vyšetriť jeho vnútornú dutinu. Steny maternice a vaječníkov, ktoré majú byť diagnostikované v tomto okamihu, sú však celkom vhodné.

Príprava na diagnostiku

Gynekologický ultrazvuk sa vykonáva rôznymi spôsobmi. V závislosti od typu ultrazvukovej diagnostiky lekár predpíše prípravu na zákrok. Správna príprava na diagnostiku ovplyvňuje presnosť prieskumu.

Transvaginálny ultrazvuk

Vykonáva sa 5. - 7. deň cyklu. Na diagnostiku sa do pošvy vloží špeciálny senzor, ktorý sa dodáva do maternice. Toto je prehľad genitálií.

 • Deň alebo dva pred zákrokom je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré môžu spôsobiť nadmernú tvorbu plynu vo vnútri čreva.
 • Žiaduce je tiež očistné klystír.
 • Mechúr pacienta musí byť mierne vyplnený.

Ehogisterosalpingogskopiya

 • Príprava je podobná príprave na transvaginálny typ ultrazvuku.

Transabdominálny ultrazvuk

Vykonajte tiež 5 - 7 dní cyklu. Diagnóza sa vykonáva brušnou stenou. Močový mechúr musí byť plný, pacient môže pociťovať miernu túžbu močiť.

Ultrazvuk počas tehotenstva

 • Pred prvým plánovaným vyšetrením je hlavnou vecou vyplnenie močového mechúra a vylúčenie plynotvorných produktov zo stravy.
 • Pred diagnostikovaním druhého, tretieho trimestra môže byť močový mechúr prázdny. Ak však žena má predchádzajúce tehotenstvo vyriešené cisárskym rezom, musí byť močovina úplná.

Fázy ultrazvukového vyšetrenia v gynekológii

 • Vyprázdnenie močového mechúra pred vykonaním diagnózy. Je potrebné odstrániť oblečenie, ktoré sa nosí pod pásom.
 • Ak chcete vykonať vyšetrenie vaginálnym senzorom (abdominálnym), je potrebné naň položiť špeciálny kondóm, potom aplikovať gél na uľahčenie prechodu ultrazvukových vĺn. Senzor má vzhľad podlhovastého valca s priemerom 2 - 2,5 cm.
 • Po vložení senzora do pošvy sa vykoná skenovanie, ktoré trvá asi 10 až 20 minút.
 • V procese diagnózy lekár sníma obrázky, ktoré iní odborníci budú schopní oboznámiť sa s anamnézou pacienta.

Po diagnostike dostane špecialista údaje o stave maternice, všetkých orgánoch ženského reprodukčného systému. Interpretáciu výsledkov vykonáva pôrodník-gynekológ.

Súvisiace články

uzigid // Kopírovacie materiály sú povolené iba s aktívnym odkazom na zdrojový súbor Sitemap.

Ultrazvuk panvových orgánov u žien

Tento typ vyšetrenia sa veľmi často používa na tvorbu a potvrdzovanie diagnóz v gynekológii, ale počas tohto postupu je možné získať väčšie množstvo údajov o stave iných telesných systémov. Panvový ultrazvuk u žien je teda tiež účinným spôsobom na odhalenie chorôb močového mechúra a obličiek alebo rektálnej patológie.

Popularita a rozšírené používanie tejto metódy skúmania ženského tela sa vysvetľuje spôsobom, akým sa vykonáva. Po pochopení toho, čo je ultrazvukové vyšetrenie OMT, sa pacienti už neobávajú tohto postupu a nevyhýbajú sa mu. Diagnostika sa vykonáva pomocou zvukových vĺn, ktoré sú pre organizmus absolútne neškodné a nespôsobujú žiadne bolesti. Lekári na monitore v reálnom čase môžu vidieť dynamiku fungovania konkrétneho tela, či došlo k patologickým zmenám. Použitím požadovaného typu vyšetrenia môže lekár určiť najpresnejšiu diagnózu.

Transabdominálny ultrazvuk panvy

Týmto pojmom sa rozumie štúdia, v ktorej je ultrazvukový senzor umiestnený v spodnej časti brucha na prednej abdominálnej stene. Toto zariadenie vyžaruje zvukové vlny, ktoré sa odrážajú od vnútorných orgánov, potom ich opäť zachytáva zariadenie, spracúva a prezentuje ako obraz na monitore. V prípade transabdominálneho ultrazvuku malej panvy, lekár, ktorý mení smer signálu pohybom senzora, dostane potrebné informácie na vykonanie diagnostiky. Так можно определить форму исследуемого органа, его плотность, наличие в нем измененных участков.

УЗИ малого таза у женщин – что показывает

Po náležitej príprave a použití moderného vybavenia poskytuje panvový ultrazvuk odborníkovi veľmi informatívne a spoľahlivé údaje o stave orgánov pacienta v dolnej časti brušnej dutiny ao príčinách príznakov zhoršeného zdravia. Vysvetlenie panvového ultrazvuku u žien ukazuje:

 • postavenie vnútorných orgánov
 • veľkosť maternice - dĺžka, šírka, hrúbka,
 • štruktúra sliznice a stien tohto orgánu (je to dôležitý indikátor diagnózy chorôb žien, ako sú myómy, endometrióza),
 • stav krčka maternice, vaječníkov a vajíčkovodov, či majú tieto orgány malformácie, zápalové procesy alebo nádory,
 • prítomnosť tehotenstva (v budúcnosti lekár pomocou ultrazvuku monitoruje proces vnútromaternicového vývoja dieťaťa - vypočíta hmotnosť plodu, skontroluje, či existuje patológia,
 • Existujú abscesy v panvovej dutine,
 • veľkosť močového mechúra, prítomnosť kameňov,
 • Existujú nejaké patologické zmeny v obličkách, hrubom čreve?

Ultrazvuk panvy u žien - ako sa to robí

S cieľom získať presnejší obraz o zdravotnom stave pacienta sa v modernej lekárskej praxi často predpisuje kombinovaná štúdia. S takým ultrazvukom panvových orgánov sa používajú zariadenia vybavené transabdominálnymi a vaginálnymi senzormi. V niektorých prípadoch sa tiež odporúča vykonať transrektálne vyšetrenie, ak to pomôže urobiť presnú diagnózu rýchlejšie, lepšie ukazovať objavujúcu sa patológiu.

Keď je panvový ultrazvuk u žien transabdominálny, na transduktor a dolné brucho sa aplikuje špeciálny gél na vedenie vĺn. Po dobu 5 - 20 minút lekár diagnostikuje pacienta a vysvetlí, čo znamená výsledný obrázok, ak je to potrebné - uložením snímok obrazovky alebo zaznamenaním postupu vo formáte videa. Vykonanie transvaginálnej alebo transrektálnej štúdie sa líši iba v tom, že do telesnej dutiny sa vloží senzor s malým priemerom, ktorý nosí kondóm. Žiadna bolesť, tieto postupy neprinášajú.

Ultrazvuk panvy u žien - ako sa pripraviť

Je potrebné riadiť sa niektorými odporúčaniami, aby sa počas diagnostiky získali čo najpresnejšie údaje. Príprava na panvový ultrazvuk pre ženy sa začína pár dní pred zákrokom. Pacient musí počas tohto obdobia dodržiavať určitú diétu - človek by nemal jesť potraviny, ktoré spôsobujú aktívnu tvorbu plynov:

 • strukoviny,
 • droždie
 • kapusta,
 • hrozno,
 • fermentované mliečne nápoje
 • plnotučné mlieko.

V deň diagnózy je potrebné vyprázdniť črevá, ak je to potrebné - na klystír. V prípade, že vyšetrenie bude transabdominálne, musíte pred ultrazvukom vypiť najmenej 1 liter vody 30 - 40 minút, aby sa močový mechúr naplnil. Ak sa počas zákroku vyskytli indikácie na transvaginálne vyšetrenie, žena (dievča) sa ponúkne, aby vyprázdnila močový mechúr a pokračovala v diagnostike.

Kedy je lepšie urobiť panvový ultrazvuk

Tento typ diagnózy sa často používa v gynekológii, preto s cieľom zistiť akékoľvek porušenie v tele lekár predpíše takéto vyšetrenie vzhľadom na menštruačný cyklus pacienta. Vo väčšine prípadov bude správne urobiť panvový ultrazvuk 7-10 dní po menštruácii - krvácanie do tejto doby je úplne preč, takže žena nemá dôvod na emocionálne nepohodlie. Lekár môže predpísať diagnostiku v iných dňoch cyklu pri plánovaní tehotenstva alebo na identifikáciu určitých patológií.

Ultrazvuk panvových orgánov u mužov

Takýto prieskum a predstavitelia silnejšieho pohlavia sú zaradení do zoznamu účinných metód na identifikáciu mnohých ochorení. Na ultrazvuku panvových orgánov u mužov skontrolujte stav močového mechúra, lymfatických uzlín, prostaty, semenných váčkov. Pri príprave štúdie sa pacient musí riadiť všeobecne prijatými odporúčaniami (dodržiavať diétu, pitnú vodu). Spôsob ultrazvuku panvových orgánov závisí od typu abnormalít, ktoré sa vyskytujú v mužskom tele, ale rektálne vyšetrenie poskytuje podrobnejšie informácie o povahe zmien.

Video: ultrazvuk panvových orgánov

Ultrazvukové vyšetrenie sa používa na diagnostiku väčšiny chorôb v gynekológii. Je to veľmi cenovo dostupný spôsob, ako študovať stav vnútorných orgánov v dôsledku echolokácie. Je však úplne neškodná pre pacientov a môže sa používať dokonca aj počas tehotenstva. Je to preto, že zariadenie používa iba ultrazvukové vibrácie. Ale na aký deň cyklu musíte urobiť panvový ultrazvuk, záleží na rôznych okolnostiach.

Všeobecné vyšetrenie

Na vykonanie štandardnej ultrazvukovej diagnostiky je tento postup predpísaný v prvej polovici cyklu.

Na realizáciu ultrazvuku panvových orgánov je potrebné kontaktovať špecialistu hneď, ako sa zastaví menštruačné krvácanie. Nemá zmysel vykonávať ho skôr, pretože v tomto čase je maternica naplnená krvou a vyšetrenie nebude schopné ukázať presné informácie.

Neodporúča sa ani štúdia pred nástupom mesačných lekárov. Dôvodom je aktívna tvorba progesterónu. Tento hormón vedie k zhrubnutiu endometria. Preto, keď sa v tomto období odvolávame na odborníka, ultrazvuk sa samozrejme dá urobiť, ale nebude možné vidieť rôzne patológie a defekty (napríklad). Na základe toho nie je možné presne určiť diagnózu. Preto je ultrazvuk panvových orgánov potrebný v prvej polovici cyklu.

Ak má štandardné trvanie, rýchlosť diagnostiky je 5 až 7 dní. Ak je menštruačný cyklus krátky, potom je štúdia počas 5 dní optimálna a počas dlhšieho obdobia od 5 do 10.

Detekcia cysty

Niekedy sa vyskytnú situácie, keď sa počas palpácie vyskytnú určité nepohodlie a bolesť. Táto situácia môže naznačovať prítomnosť nádorov. Pred diagnostikovaním ovariálnej cysty je však potrebné pochopiť, o čo ide. Predovšetkým je to útvar, ktorý je naplnený tekutinou a je uprostred orgánu. Takáto patológia však často nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo, najmä ak je jej veľkosť malá. Jeho prítomnosť však niekedy môže byť indikátorom rozvoja závažných porúch v tele.

Ultrazvuk na štúdium ovariálnych cýst sa tiež odporúča v prvej polovici cyklu, počas prvých 3 až 5 dní po ukončení menštruácie,

Ovariálna cysta na ultrazvuku vyzerá ako dutá formácia. Tiež pre svoj výskum pomocou transabdominálneho a transvaginálneho (vaginálneho) ultrazvukového senzora. Takéto zariadenie je malé zariadenie. V niektorých prípadoch sa môže štúdia vykonať transrektálnym ultrazvukovým meničom. Pred týmto postupom je potrebné naplniť močový mechúr, pre ktorý sa najprv vypije veľké množstvo tekutiny približne hodinu pred začiatkom vyšetrenia. Na ultrazvuku patológia bude viditeľná, aj keď jeho veľkosť je veľmi malá.

Podľa opisov ide o tekutú formu vo forme gule, ktorá môže mať odlišnú štruktúru, ako aj úroveň sfarbenia. Často sa diagnostikuje prítomnosť folikulárnej cysty, ako aj cysty corpus luteum, ktoré samy prechádzajú a nepredstavujú vážne nebezpečenstvo, ich veľkosť je zvyčajne malá. Existujú aj iné druhy, ktoré sú patologické. Zvyčajne vyžadujú chirurgické ošetrenie:

Po zistení patológie

Po zistení patológie a podozrení na vývoj malígneho nádoru vaječníkov sa môže vykonať histologické vyšetrenie. Takýto postup je potrebný na získanie presných informácií o pôvode patológie. Štúdia umožňuje nielen rozpoznať rakovinové bunky samotné, ale niektoré metódy umožňujú stanoviť dôvody ich výskytu. Pre túto predrealizovanú biopsiu ovariálnej cysty. To vám umožní vziať určité vzdelanie študovať. Takýto postup je potrebný na získanie presných informácií o pôvode patológie.

Histológia ovariálnej cysty sa vykonáva pri podozrení na rakovinu a spočíva v štúdiu štruktúry tvorby tkaniva. Histológia ovariálnych cýst je štúdium štruktúry tvorby tkanív. V priemere trvá procedúra približne 10 dní. S jeho pomocou môžete pochopiť povahu patológie a to, či má malígny charakter. Po stanovení typu vzdelávania sa odporúča ho odstrániť. Na tento účel sa používajú terapeutické a chirurgické metódy.

Na prezeranie malého informačného videa na tému článku ponúkame:

Follikulometriya

Tento diagnostický postup vám umožňuje identifikovať ďalšie existujúce problémy ženského reprodukčného systému. Zvyšovať.

Folikulometria je štúdia na identifikáciu ovulácie v súčasnom cykle. Ak existujú plány na tehotenstvo, lekári odporúčajú diagnózu na začiatku druhej polovice cyklu. Existuje však určitá časová závislosť od individuálnych charakteristík štruktúry tela každej ženy. V prípadoch, keď priemerná doba trvania druhej fázy trvá 2 týždne, je možné pomocou základných výpočtov vypočítať približný deň ovulácie.

Preto je potrebné vykonať diagnostiku niekoľko dní pred jej výskytom. Uskutočňuje sa však po menštruácii, avšak v období, keď krvácanie ešte nezačalo. Posledným krokom v tejto diagnóze je potvrdenie ukončenia ovulácie.

Ultrazvukové metódy

V štúdii panvových orgánov sa používajú tieto metódy:

 • transabdominálny,
 • transvaginálna,
 • transrektálnu.

Ktorý z vyššie uvedených spôsobov ultrazvuku je lepší, určite nie je možné povedať. Každá z nich sa používa na riešenie konkrétnej úlohy. Zároveň majú veľa spoločného.

Prvá všeobecná podmienka je, že ultrazvuk by mal byť riadne pripravený. Ošetrujúci lekár by mal vypočítať a predpísať konkrétny deň, kedy je najlepšie urobiť ultrazvuk.

Odpočítavanie je od začiatku mesačného cyklu. Toto je dôležitá podmienka, pretože presnosť údajov závisí od okamihu, keď bola štúdia vykonaná.

Pri tomto spôsobe ultrazvuku sa prístup do panvových orgánov vykonáva cez brušnú stenu.

Prax sa vyvinula takým spôsobom, že táto metóda sa používa na primárnu diagnostiku ochorení genitourinárneho systému, sledovanie tehotenstva.

Postup štúdie nespôsobuje pacientovi nepohodlie. Pred začatím skenovania sa na kožu brucha aplikuje mydlový gél, ktorý zaisťuje spoľahlivý kontakt medzi senzorom a kožou.

Ultrazvukové vlny sa odrážajú z rôznych tkanív a orgánov s rôznou intenzitou. Existuje určitá rýchlosť, s ktorou sa porovná odrazený signál.

Pozitívnym znakom transabdominálnej výskumnej metódy je, že poskytuje možnosť pozorovať celkový obraz panvových orgánov.

Zároveň je možné brať do úvahy objemové neoplazmy, veľké adhézie v čreve. V tomto prípade však nie sú k dispozícii adhézie vo vajcovodoch.

Nevýhodou transabdominálneho ultrazvuku je skutočnosť, že obraz niektorých orgánov je rozmazaný.

Je to preto, že značná časť energie ultrazvukovej vlny je absorbovaná tukovými vrstvami a zahusťovaním tkanív.

Pri prideľovaní dňa na štúdium panvových orgánov je potrebné vziať do úvahy čas, ktorý uplynul od začiatku menštruačného cyklu.

Transvaginálna metóda

Transvaginálny ultrazvuk panvových orgánov u žien významne zvyšuje schopnosť pôrodníkov, gynekológov a urológov diagnostikovať.

Metóda je považovaná za najpresnejšiu v porovnaní s ostatnými. Je to spôsobené technikou postupu. Ale nemôžete držať.

Senzor sa vkladá priamo do pošvy, ktorej steny majú minimálnu hrúbku.

Pri skenovaní nedochádza prakticky k žiadnemu rušeniu a sledované orgány sú viditeľné bez skreslenia. Senzor má tvar tyče, ktorú je možné bez námahy vložiť do dutiny vagíny.

V prvých týždňoch tehotenstva je senzor schopný dokázať prítomnosť oplodneného vajíčka v maternici.

Táto metóda sa používa nielen na stanovenie patológie tehotenstva, ale nie tak.

Táto výskumná metóda sa považuje za hlavnú prácu gynekológov pri diagnostike rôznych chorôb.

Iné spôsoby, ako odhaliť zdroj choroby, môžu byť veľmi ťažké. Pomocou ultrazvuku je možné vyšetrenie pacienta vykonať v priebehu niekoľkých minút a získať ucelený obraz o priebehu choroby.

Postup je rýchly a bezbolestný. Za pár minút sa na to môžete pripraviť. Rovnako ako v každom zodpovednom podniku je potrebné pri výskume dodržiavať určité pravidlá.

Transrektálna metóda

Diagnostikujú sa niektoré choroby panvových orgánov. Znakom tohto spôsobu je, že senzor je vložený do konečníka.

S určitými skúsenosťami je postup celkom pohodlný. Táto metóda sa používa na vyšetrenie dievčat, ktoré ešte nemali sex.

Príprava na postup sa vykonáva vopred. V deň vyšetrenia by ste nemali jesť a pred začiatkom očistného nálezu.

Niekedy sa táto metóda ultrazvuku používa na objasnenie situácie a objasnenie diagnózy.

Vhodný deň na ultrazvuk

Choroby ženského urogenitálneho systému sa musia diagnostikovať rýchlo a presne. Často sa stáva, že zrasty vajíčkovodov sa nemusia objaviť vôbec po dlhú dobu.

Aby sa včas rozpoznala vytvorená patológia, vrátane adhézií, je potrebné vykonať ultrazvukové vyšetrenie panvovej dutiny s vysokou presnosťou.

Vyberte si čas, kedy sa v panvovej dutine vytvoria normálne podmienky.

Odborníci zistili, ktorý deň menštruačného cyklu je maternica v stave hormonálneho odpočinku. Táto sadzba sa spravidla udržiava 5 - 7 dní po ukončení menštruácie.

Dlhodobá prax ukazuje, že na vykonávanie ultrazvuku panvovej dutiny by nemalo byť len počas menštruácie. Mimo tohto obdobia môžete vyšetriť orgány malej panvy v ktorýkoľvek deň cyklu.

Avšak pri diagnostike maternicových myómov sa postup musí vykonať ihneď po ukončení menštruácie. Nádory, polypy, adhézie a cysty sa hodnotia kvalitatívne v prvej polovici cyklu.

S pomocou transvaginálneho ultrazvuku je tehotenská diagnostika možná na tretí deň po mesačnom oneskorení.

Ošetrujúci lekár spolu s pacientom si zvolí konkrétny deň od začiatku cyklu pre ultrazvuk panvovej dutiny. Pred návštevou v kancelárii je potrebné sa na štúdium riadne pripraviť.

Bez ohľadu na spôsob vyšetrovania, dva dni pred zákrokom je potrebné vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré prispievajú k tvorbe plynu.

Počas tejto doby budú mať normálne podmienky čas na vytvorenie v čreve. Pred transvaginálnym postupom sa príprava prakticky nevyžaduje.

Hodinu pred začiatkom bude stačiť vypiť pár pohárov vody. Obrázok za takých podmienok bude kontrastom, takže dekódovanie nebude trvať príliš dlho.

Výsledky dekódovania

Po dokončení ultrazvukového prepisu výsledkov. V protokole sa uvádza normálna veľkosť maternice a odchýlky, ak sa zistia.

Určuje veľkosť krčka maternice a vaječníkov. Na základe protokolu je predpísaný priebeh liečby a ďalšie opatrenia na odstránenie detegovaných patológií.

Ak je dekódovanie náročné z dôvodu zlej kvality obrázka, skenovanie by sa malo vykonať znova.

To nie je absolútne škodlivé pre zdravie: postup sa môže vykonávať tak často, ako si to okolnosti vyžadujú.

Ultrazvuk panvových orgánov je najdôležitejšou procedúrou v gynekologickej a urologickej oblasti medicíny. Tento postup umožňuje identifikovať veľa skrytých patológií a urobiť správnu diagnózu. Tento typ štúdie je určený pre mužov aj pre ženy, okrem toho, že žena vykonáva ultrazvuk iba v určitých časoch.

Pri predpisovaní ultrazvukového vyšetrenia nie je žena vždy upozornená na deň, kedy musí podstúpiť ultrazvuk panvových orgánov. Všetci lekári súhlasia s tým, že postup je najlepšie vykonať na začiatku menštruačného cyklu. Takéto varovanie nie je náhodné.

Obdobie ovulácie, a to je stred menštruačného cyklu, so sebou prináša určité zmeny. Maternicová výstelka sa stáva hustejšou a voľnejšou, a preto môže byť panvový ultrazvuk trochu nespoľahlivý.

Vedenie štúdie bezprostredne po ukončení menštruácie dáva realistickejší obraz, pretože štruktúrne vlastnosti sliznice maternice sú lepšie vizualizované. Je to spôsobené skutočnosťou, že na začiatku cyklu sa vytvára nová sliznica, ktorá nie je príliš hypertrofovaná (zahustená). Pri takom miernom stave môže lekár pokojne posúdiť stav dutiny a urobiť lekársky záver.

Niektoré ženy sa tiež môžu zaujímať o otázku, či je možné vykonať panvový ultrazvuk počas menštruácie. V niektorých prípadoch je napríklad možné spočítať počet folikulov vo vaječníku pre protokol IVF.

Если же есть возможность пройти диагностику в другой день, делать УЗИ при менструации лучше всего не рекомендуется по некоторым причинам:

 1. Кровь и сгустки не дают хорошо просмотреть ее просвет.
 2. Нет возможности оценить состояние и толщину эндометрия, а также внутреннего слоя органа.
 3. На диагностике будет визуализироваться неравномерная слизистая, что затрудняет постановку диагноза.
 4. Pri krvácaní a odmietnutí endometria nie je možné identifikovať niektoré malé nádory.
 5. Posledným bodom je skutočnosť, že postup sa vykonáva najčastejšie transvaginálne, diagnóza v tomto okamihu je veľmi nehygienická a často nepríjemná pre samotnú ženu.

Deň, kedy sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov, môže tiež priamo závisieť od vznikajúceho cieľa vyšetrenia.

Účel diagnózy a obdobie menštruačného cyklu

 • myóm
  2 stupne: prvá - začiatok menštruačného cyklu, druhá - 16 - 20 dní
 • Zápalové choroby maternice
  Každý deň
 • endometrióza
  Je lepšie stráviť v druhom období menštruačného cyklu, a to od 16 do 20 dní
 • Vznikajúce komplikácie po operácii alebo potrate
  Každý deň
 • Ak existuje podozrenie na nádory
  Prvá polovica
 • Posúdiť výkonnosť vaječníkov
  Musíte urobiť 3 krát za celý cyklus, na začiatku, v strede a od 20 do 24 dní.
 • tehotenstvo
  Ultrazvuk sa vykonáva v 3 stupňoch, aby sa vyhodnotil stav plodu.
 • Aby sa tomu zabránilo
  Procedúra sa vykonáva 1krát ročne na začiatku menštruačného cyklu.

Pri správnej príprave a dodržaní načasovania ultrazvuku sa šance na získanie spoľahlivejších údajov výrazne zvyšujú.

Aké patologické stavy možno zistiť pomocou ultrazvuku

Po správnej diagnóze ženských pohlavných orgánov môže lekár urobiť záver o zdravotnom stave. Bohužiaľ, monitor nie vždy ukazuje absenciu akejkoľvek patológie.

Pomocou ultrazvuku môžete identifikovať tieto ochorenia a poruchy:

1. Študuje sa stav maternice, konkrétne jej vrodené anomálie. Tu môžete zvýrazniť také momenty, ako je maternica v tvare sedla, telo s jedným rohom alebo zdvojenie tela.

2. Endometrióza. Pri tejto poruche endometrium presahuje maternicu alebo expanduje do samotnej dutiny orgánov.

endometrióza maternice

3. Myoma. Toto ochorenie je charakterizované rastom benígnych nádorov - uzlov. Na ultrazvuku je možné určiť počet patologických novotvarov, ich veľkosť, vyhodnotiť rýchlosť a dynamiku ochorenia.

4. Ovariálna cysta. Pri tejto poruche sú pozorované deformované kontúry vaječníkov s patologickým novotvarom, ktorý je naplnený tekutinou. Rakovina vaječníkov môže byť detegovaná s mierne podobným klinickým obrazom.

5. Polycystické vaječníky. V tomto prípade sa zväčšia obidva vaječníky.

6. Rakovina krčka maternice. V tomto prípade sa telo deformuje a zväčšuje.

Toto sú len niektoré z patológií, ktoré možno vidieť v štúdii.

Okrem toho sa pod kontrolou ultrazvuku vykonáva aj tok fyziologických procesov:

Diagnóza tehotenstva, ako aj jeho možné komplikácie vo forme zamrznutej a mimomaternicovej choroby, umožňujú vyhodnotiť samotný proces. Pri správne sa vyvíjajúcom tehotenstve je životaschopnosť plodu a miesto jeho pripojenia k stene maternice určená prvým ultrazvukom. Ak sa diagnostika vykonáva, údaje získané v niektorých prípadoch umožňujú zachovať zdravie ženy.

Intrauterinná antikoncepcia sa inštaluje a odstraňuje iba pod kontrolou ultrazvukových senzorov. Ukazuje tiež jeho správne umiestnenie, zarastanie, prolaps, atď. Pri plánovaní ďalšieho tehotenstva, ak bola vložená vnútromaternicová antikoncepcia, je potrebné podstúpiť diagnostiku ešte pred otehotnením.

Všetky typy výskumu umožňujú správne predpovedať možnosť prenosu dieťaťa počas tehotenstva a tiež urobiť záver o reprodukčnej funkcii tela. Predpovedať komplikácie a zabrániť ďalšiemu rozvoju ochorenia. Pri včasnej identifikácii patológie sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť šťastného výsledku patologického stavu alebo plnohodnotného pôrodu. Preto je ultrazvuk panvových orgánov dôležitý pri posudzovaní zdravotného stavu žien.

V ktorý deň cyklu sa má urobiť ultrazvuk maternice, takže výsledok bol veľmi informatívny. Odborníci predpisujú tento postup na konci mesiaca, ale najneskôr do desiateho dňa cyklu. Počítajte potrebu začať krvácať. Ultrazvuk vaječníkov sa spravidla vykonáva súčasne s cieľom analyzovať ich funkčnosť.

Odporúča sa vykonať panvový ultrazvuk, keď má žena príznaky najrôznejších problémov v reprodukčnom systéme. Štúdium endometria sa môže uskutočniť na prevenciu, aby sa zabránilo rozvoju patológií reprodukčného systému. V akých prípadoch sa vyžaduje ultrazvuk panvy:

Indikácie pre štúdiu a jej typy

Táto technika zahŕňa štúdium panvových orgánov pomocou smerových vysokých zvukových vĺn, ktoré sa odrážajú v ľudskom tele, poskytujú vizuálny obraz vnútorností. Takéto manipulácie sú pre pacienta úplne neškodné a umožňujú vám preskúmať komplex nasledujúcich orgánov:

 • maternica,
 • prílohy vrátane vaječníkov,
 • močový mechúr a močovody,
 • konečník.

Ak je to potrebné, ultrazvuk vám umožní študovať obličky, vagínu, močovú trubicu.

K postupu možno pristupovať z vlastnej iniciatívy, ako súčasť preventívneho vyšetrenia alebo podľa predpisu lekára. Ukazovatele pre povinný postup sú:

Pomocou ultrazvuku odborník hodnotí nielen tvar a veľkosť študovaných orgánov, ale aj ich štruktúru a stav.

Existuje niekoľko typov vyšetrenia panvových orgánov:

Stojí za zmienku, že ultrazvuková technika sa používa v medicíne 20 rokov, počas ktorej sa objavili moderné, vysoko informatívne zariadenia, ktoré umožňujú štúdium orgánov vo vysoko kvalitných 3D a 4D obrazových formátoch.

Príprava a priebeh postupu

Počas menštruačného cyklu sa ženské genitálie neustále menia, takže by ste mali venovať pozornosť tomu, kedy je lepšie urobiť panvový ultrazvuk. Takže pre rutinnú prehliadku si žena môže vybrať akýkoľvek „čistý“ deň, ale keď sa zistí problém, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom v ktorý deň cyklu je najlepšie postup vykonať. V tomto prípade sa často odporúča 7-10 dní cyklu alebo tretí deň po mesačnom absolutóriu. Opakované postupy môžu byť stanovené 22., 24. deň po začiatku menštruácie.

Pri určovaní času zákroku je potrebné vykonať prípravné opatrenia, ktoré umožnia lekárovi lepšie študovať orgány a stanoviť presnú diagnózu. Pred transabdominálnym a komplexným výskumom je teda potrebné:

Malo by sa poznamenať, že transvaginálna metóda nevyžaduje špeciálnu prípravu a môže sa vykonať v prítomnosti prázdneho močového mechúra.

Keď žena prišla na recepciu, vyzliekala si svoje vonkajšie oblečenie a odizolovala sa od pásu, potom si ľahla na pohovku. Lekár zadá informácie o pacientovi na lekársku kartu a počítač, kde sa výsledky vyšetrenia následne zaznamenajú.

V prípade transvaginálneho vyšetrenia sa na senzor umiestni kondóm, po ktorom sa nachádza vo vagíne. V štúdii cez brušnú stenu sa aplikuje špeciálny gél na brucho pacienta, po ktorom sa sníma senzorom.

Sadzby

Pri prieskume môžeme hovoriť o prítomnosti alebo neprítomnosti chorôb, patológií, anomálií konkrétneho orgánu. Záver je urobený na základe obrazu a súladu so štandardnými veľkosťami, funkciami:

Okrem hlavných orgánov pri vyšetreniach ultrazvukom sa vyšetrujú tkanivá v panve na zmeny a prítomnosť nádorov a tuleňov.

Po prijatí výsledku diagnózy by mal každý pacient pochopiť, že iba kvalifikovaný gynekológ dokáže dešifrovať záver získaný po ultrazvuku, pričom sa berie do úvahy deň, v ktorý sa uskutočnil menštruačný cyklus.

Sledovanie tehotenstva

Počas tehotenstva sa ultrazvukové vyšetrenie vykonáva opakovane, čo často desí ženu. Takéto obavy však nie sú opodstatnené, pretože ultrazvuk nespôsobuje poškodenie zdravia žien a detí. Tento postup umožňuje sledovať vývoj plodu a zmeny v tele budúcej matky.

Počas normálneho tehotenstva sa diagnóza vykonáva trikrát:

Pri intenzívnom raste „brucha“ sa osobitná pozornosť venuje zdraviu ženy, najmä stavu maternice, placenty, plodovej vody, zvyšuje sa prietok krvi.

Keď sa tehotenstvo blíži k týždňu 32, naplánuje sa tretia štúdia na určenie hmotnosti dieťaťa, jeho polohy a pripravenosti placenty na pôrod. Na základe skenovania sa urobí záver o dátume narodenia a spôsobe doručenia.

Je potrebné poznamenať, že trojnásobné vyšetrenie tehotných žien je minimálne a dostatočné na normálne tehotenstvo. Ak sa vyskytnú určité odchýlky, je možné ultrazvuk priradiť v neobmedzenom množstve.

Štúdium panvových orgánov pomocou vysokých zvukových vĺn je dostupné pre každú ženu a uskutočňuje sa takmer na všetkých klinikách. Súčasne, na kontrolu vlastného gynekologického zdravia, stačí urobiť postup 1-2 krát ročne, čo umožní odhaliť abnormality, ochorenia v ranom štádiu a zabrániť ich ďalšiemu vývoju.

Realizácia rovnakého postupu počas tehotenstva vám umožní udržiavať zdravie dieťaťa a matky v najdôležitejšom štádiu života.

Ultrazvuk po pôrode alebo potrate

V tých prípadoch, keď sa hovorí o ultrazvuku panvových orgánov po potrate, takáto štúdia by sa mala vykonať najmenej 5-7 dní po kyretáži. Ak je súčasne krvácanie, potom je to normou, pretože sa to netýka menštruácie. Samotný cyklus sa bude postupne zotavovať v priebehu niekoľkých mesiacov. Ultrazvuk vaječníkov je v tomto prípade nevyhnutný na identifikáciu zvyškov odstráneného plodu v maternici. A ak sú zistené, sú na ich odstránenie priradené ďalšie lekárske postupy.

23. októbra 2011, 16:24

ultrazvukové vyšetrenie - jedna z moderných, vysoko informatívnych a všeobecne dostupných výskumných metód v pôrodníctve a gynekológii. Metóda je založená na princípe echolokácie. Špeciálny senzor vyžaruje ultrazvukové vibrácie, ktoré sa odrážajú od skúmaných orgánov a prijímajú ten istý senzor. Pomocou počítačového spracovania na obrazovke prístroja sa získa obraz určitej časti skúmaného orgánu. Ultrazvukový senzor emituje iba 0, 1% času, zvyšok času je v režime príjmu. Preto je ultrazvuk neškodnou metódou výskumu nielen pre ženu, ale aj pre jej nenarodené dieťa a môže sa vykonávať viackrát.
Ultrazvuk panvových orgánov sa môže uskutočniť tromi spôsobmi: transabominalálne, transrektálne a transvaginálne.

  Transabdominálny ultrazvuk , Malé prenosné zariadenie, nazývané menič, vykonáva pohyby v dolnej časti brucha tam a späť. Transabdominálny ultrazvuk sa často robí ženám, aby určili veľkosť maternicových fibroidov a ďalšie problémy.

Transrektálny ultrazvuk , Transformátor v tvare pripomína konečník. Transrektálny ultrazvuk sa vykonáva na vyšetrenie mužských reprodukčných orgánov, ako je napríklad prostata a semenný váčok. Niekedy počas transrektálneho ultrazvuku pomocou malého nástroja, ktorý sa vloží cez konečník, sa odoberie malá vzorka tkaniva (biopsia).

Transvaginálny ultrazvuk , Transformátor v tvare pripomína vagínu.

Ženy môžu robiť transabdominálny aj transrektálny ultrazvuk na vyšetrenie panvových orgánov. Transvaginálny ultrazvuk sa vykonáva na kontrolu porúch plodnosti. V zriedkavých prípadoch sa vykonáva hysterosonogram na vyšetrenie dutiny maternice naplnením maternice tekutinou počas transvaginálneho ultrazvuku. Vzorky tkanív (biopsia) sa niekedy môžu odobrať s malými nástrojmi, ktoré sa zavádzajú cez vagínu počas transvaginálneho ultrazvuku.

U žien sa ultrazvuk panvy vykonáva:

  Nájdite príčinu bolesti brucha.

Nájdite príčinu vaginálneho krvácania.

Nájdite vnútromaternicové zariadenie (IUD).

Pozrite sa na veľkosť a tvar maternice a hrúbku výstelky maternice (endometria).

Pozrite sa na veľkosť a tvar vaječníkov.

Počas liečby neplodnosti skontrolujte stav a tvar vaječníkov.

Potvrdiť tehotenstvo alebo vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo. Ultrazvuk panvových orgánov môže byť použitý na stanovenie skorého tehotenstva, test na tubal tehotenstva (mimomaternicové tehotenstvo) alebo viacpočetné tehotenstvo.

Skontrolujte dĺžku krčka maternice u tehotnej ženy s rizikom predčasného pôrodu.

Skontrolujte opuch zistený počas panvovej skúšky.

Skontrolujte gyroskopické vyšetrenie maternice. Na kontrolu rastu maternicových fibroidov možno vykonať ultrazvuk panvových orgánov.

Sprevádzajte postup extrakcie vaječníkových folikulov pre oplodnenie in vitro.

Transabdominálny ultrazvuk

Ak sa vykonáva transabdominálny ultrazvuk, lekár vás požiada, aby ste pili 4 - 6 pohárov džúsu alebo vody hodinu pred zákrokom na naplnenie močového mechúra. Plnený močový mechúr tlačí črevo (ktoré obsahuje vzduch) z panvových orgánov. To vám umožní získať jasný obraz. Ak sa v prípade núdze vykoná ultrazvuk, močový mechúr sa naplní tekutinou cez katéter, ktorý sa vloží do močového mechúra.

Transrektálny ultrazvuk

Ak sa vykonáva transrektálny ultrazvuk, možno budete musieť hodinu pred zákrokom urobiť klystém. Povedzte svojmu lekárovi, ak ste alergický na latex.Ak človek podstúpi biopsiu prostaty, podáva antibiotiká deň pred testom.

Transvaginálny ultrazvuk

Ak sa vykonáva transvaginálny ultrazvuk, informujte svojho lekára, ak ste alergický na latex.
Ak podstupujete transvaginálny ultrazvuk, nepite 4 hodiny pred zákrokom. Nemusíte vyplniť svoj močový mechúr transvaginálnym vyšetrením.
Ak podstúpite transabdominálny aj transvaginálny ultrazvuk, transabdominálny sa vykoná ako prvý.

Optimálny čas pre gynekologický ultrazvuk

Optimálny čas na gynekologický ultrazvuk je prvý 3-5 dní po ukončení menštruácie, nie neskôr ako 7-10 dní cyklu, počíta sa od prvého dňa menštruácie, pretože maternica prechádza zmenami počas menštruačného cyklu.
Ultrazvuk vaječníkov a vajíčkovodov sa spravidla vykonáva v ten istý deň ako ultrazvuk maternice, konkrétne v dňoch 5-7 menštruačného cyklu. Ak chce lekár vyhodnotiť funkciu vaječníkov (vývoj jeho folikulov a tvorbu corpus luteum), odporúča sa ultrazvuk vaječníkov niekoľkokrát podstúpiť počas menštruačného cyklu (napríklad 1krát za 8-10 dní menštruačného cyklu, 2 krát za 14-16 dní, 3 časy 22 až 24 dní).
Ak máte oneskorenie, už prešlo viac ako 14 dní po ovulácii, vaše testy sú negatívne a bazálna teplota je vysoká a neklesá, choďte na ultrazvuk, aby ste vylúčili možnosť tvorby cysty.

Prečo je lepšie robiť ultrazvuk v prvej fáze cyklu?

V tomto okamihu je sliznica vnútri maternice (endometria) pomerne tenká. Ak existuje nejaká patológia endometria alebo maternicovej dutiny (polyp, hyperplázia, submukózny myóm), potom je oveľa ľahšie ich vidieť na ultrazvuku na pozadí tenkého, nie hrubého endometria. V druhej polovici cyklu endometrium obvykle zhustne a môže skryť malé polypy vo svojich záhyboch.
Od polovice cyklu do druhej fázy cyklu môže byť cysta s priemerom 2 - 3 cm v jednom alebo druhom vaječníku normálna - jedná sa o folikuly, o ktorých sa predpokladá, že takzvaná cysta corpus luteum kooptuje - úplne normálnu fyziologickú štruktúru ktorý sa objaví po ovulácii z prasknutého folikulu a trvá 10–14 dní. S nástupom menštruácie a počas prvých 3 - 5 dní po jej ukončení, vo vaječníkoch, sú normálne viditeľné malé cysty s priemerom maximálne 7 - 12 mm. Pomerne často je podľa vonkajšej štruktúry cysty na ultrazvuku v druhej polovici cyklu ťažké povedať - jedná sa o normálnu fyziologickú ovariálnu cystu spojenú s jej prácou alebo patologickú cystu, ktorú je potrebné chirurgicky odstrániť. A potom musíte ultrazvuk zopakovať počas prvých 3-5 dní po menštruácii. Indikácia ultrazvuku v strednej a / alebo druhej polovici menštruačného cyklu. Spravidla je indikácia gynekologického ultrazvuku v neskoršom období cyklu monitorovať vývoj folikulu a potvrdzovať ovuláciu. Takýto ultrazvuk je neoddeliteľnou súčasťou vyšetrenia / monitorovania liečby u žien s neplodnosťou.

Normálna echografická anatómia panvových orgánov u žien

maternica: umiestnené ako v geometrickom strede panvy, trochu bližšie k prednej časti ako k zadnej stene. Na pozdĺžnych snímkach - v tvare hrušky a na priečnom - vajcovitom útvare, ktorý má priemernú úroveň echogenity. Vnútorná štruktúra maternice je pomerne jednotná a je reprezentovaná rôznymi malými lineárnymi a bodovými štruktúrami.
Veľkosť maternice u osôb v plodnom veku sa veľmi líši (40–59 mm) v priemere 52 mm, hrúbka tela 38 mm (3042), šírka tela 51 mm (46–62) a dĺžka krčka maternice sa pohybuje od 20 do 35 mm.
Existuje závislosť veľkosti a menštruačného cyklu: najmenší na konci proliferačnej fázy a začiatok sekrečnej fázy a najväčší bezprostredne pred menštruáciou.
vaječníkov: nie vždy zistené. Normálne je to oválny útvar s priemernou úrovňou echogenicity. Vnútorná štruktúra je homogénna a obvykle sa vyznačuje množstvom bodových ech negatívnych štruktúr.
vagína: vo forme rúrkovej štruktúry s nízkou echogenitou a malým priemerom, ktorá sa v malom uhle pripája k krčku maternice. Prierez ostro splošteného vajíčka. V strede pošvy odhalila stredná echogénna línia, ktorá je odrazom kontaktných slizníc prednej a zadnej steny. Hrúbka steny 3 - 4 mm.

Endometrium na ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetrenie endometria (vnútornej výstelky maternice) hodnotí jeho hrúbku, štruktúru a súlad s fázou menštruačného cyklu. Hrúbka a štruktúra endometria prechádzajú počas menštruačného cyklu významnými zmenami.
Počas prvých dvoch dní menštruácie (štádium deskvamácie fázy krvácania) je endometrium definované ako heterogénna štruktúra s nízkou hustotou ozveny (tmavá), mierne zvýšená vodivosť zvuku, hrúbka 0, 5–0, 9 cm. Neexistuje žiadna jasná štruktúra endometria po jednotlivých vrstvách.
Na 3. až 4. deň menštruácie (štádium regenerácie fázy krvácania) sa endometrium prezentuje ako tvorba zvýšenej hustoty ozveny (svetlo), malej hrúbky, 0, 3–0, 5 cm 5. až 7. deň menštruačného cyklu (počiatočné štádium proliferačnej fázy) Existuje mierne zahusťovanie endometria na 0, 6 - 0, 9 cm, zníženie hustoty ozveny a zvýšenie vodivosti zvuku. Počas tohto obdobia je okolo obvodu endometria pozorovaný okraj so zníženou hustotou ozveny asi 0,1 cm hrubý.
Na 8. až 10. deň menštruačného cyklu (stredná fáza proliferačnej fázy) sa prvýkrát začína zisťovať jasná štruktúra zvýšenej hustoty ozveny v strede endometria s hrúbkou približne 0,1 cm, ktorá zostáva takmer až do konca menštruačného cyklu. Priamo nad a pod touto formáciou sa nachádzajú zóny s priemernou hustotou ozveny a vedením zvuku s hrúbkou približne 0,3 cm, pričom všetky tieto štruktúry sú obklopené tenkým okrajom (0, 1 cm) s nízkou hustotou ozveny. Počas tohto obdobia je hrúbka endometria vrátane hrúbky špecifikovaného ráfika 0, 8–1, 0 cm.
V dňoch 11 - 14 menštruačného cyklu (neskoré štádium proliferačnej fázy) je echografický obrazec podobný predchádzajúcemu, ale medzi strednou zónou echogenicity a svetlým okrajom sa objaví tenký tmavý okraj, ktorý má hrúbku približne 0,1 cm. Hrúbka celého endometria počas tejto fázy menštruačného cyklu je 0, 9 –1,3 cm
Počas všetkých nasledujúcich štádií sekrečnej fázy má endometrium podobnú štruktúru, pozoruje sa iba mierne zhrubnutie.
V 15. - 18. deň menštruačného cyklu (počiatočné štádium sekrečnej fázy) je hrúbka endometria 1, 0–1, 6 cm a na 19. - 23. deň menštruačného cyklu (stredná fáza sekrečnej fázy) dosahuje maximálne hodnoty 1, 0–2. 1 cm
Na 24-27 deň (neskorá fáza sekrečnej fázy) sa hrúbka endometria znižuje na 1, 0–1, 8 cm.
Všetky tieto možné nudné čísla sú uvedené tak, aby ste pochopili? Identifikácia jednotlivých štruktúr endometria zatiaľ nie je dostatočne jasná.

Normy hrúbky endometria
1 - 2 dni cyklu - 0,5 - 0,9 cm
3 - 4 dni cyklu - 0,3 - 0,5 cm
5 - 7 dní cyklu - 0,6 - 0,9 cm
8 - 10 dní cyklu - 0,8 - 1,0 cm
11 - 14 dní cyklu - 0,9 - 1,3 cm
15 - 18 dní cyklu - 1,0 - 1,3 cm
19 - 23 dňa cyklu - 1,0 - 1,4 cm
24 - 27 dní cyklu - 1,0 - 1,3 cm

Ovária s ultrazvukom

Vaječníky sa určujú v tesnej blízkosti maternice vo forme malých, oválnych, echo-hustých (ľahkých) útvarov strednej intenzity s charakteristickými bezštruktúrnymi inklúziami, ktoré predstavujú echografický obraz folikulárneho aparátu. Obvykle sa vaječníky detegujú pomerne ľahko, ale v prípadoch, keď je hľadanie akéhokoľvek dôvodu ťažké, sú orientované smerom k vnútornej iliakálnej žile.
V reprodukčnom veku sú echografické rozmery vaječníkov v priemere 30 × 25 × 15 mm. Objem vaječníkov obvykle nepresahuje 8 cm, avšak v závislosti od fázy menštruačného cyklu sa ich veľkosť môže meniť. Najväčšia veľkosť vaječníkov sa pozorovala u žien vo vekovej skupine od 30 do 49 rokov. V skorej folikulárnej fáze sa začína vyvíjať 10 až 20 primordiálnych folikulov. Ich hlavná masa čoskoro prechádza zmenami. Priemerne z nich 5 folikulov dosiahne štádium graafovej bubliny. Od 8 do 12 dní je možné identifikovať dominantný folikul, ktorého veľkosť v tomto období presahuje 15 mm. Vývoj zvyšných folikulov v tomto období sa zastaví. Dominantný folikul pokračuje v raste v priemere o 2-3 mm denne a v čase ovulácie dosahuje jeho priemer 18-24 mm. Po ukončení menštruácie sa zmenšuje veľkosť vaječníkov.

Skríning folikulov ultrazvuku - diagnostika dozrievania folikulov

Cieľom štúdie je zistiť ovuláciu u žien s poškodenými menštruačnými cyklami, polycystickými vaječníkmi, neplodnosťou.
Pri skríningu folikulov sa zvyčajne používa transvaginálna ultrazvuková sonda. Je vhodné naplánovať prvú návštevu na začiatku menštruačného cyklu. Je možné konečne identifikovať dominantný folikul od 8. do 12. (15.) dňa menštruačného cyklu, keď dosiahne priemer 15 mm. Zvýšenie o 2 mm za deň, v čase ovulácie, jej veľkosť je 20 mm (18-24 mm).

Priemer folikulov na
10. deň cyklu 10 mm
11. deň 13,5 mm,
na 12. deň 16,6 mm,
na 13. deň 19,9 mm,
14. deň 21 mm - vrchol ovulácie

Znaky naznačujúce blížiacu sa ovuláciu:

  prítomnosť folikulov s priemerom viac ako 17 mm,

prítomnosť v dominantnom folikule "oviparous tubercle",

dvojitý obrys, čiastočné zhrubnutie vnútorného obrysu dominantného folikulu.

Vyskytli sa príznaky naznačujúce ovuláciu:

  úplné zmiznutie alebo zmenšenie veľkosti s deformáciou stien dominantného folikulu

zvýšená echogenicita vnútorného obsahu dominantného folikulu

vzhľadu tekutiny v Douglasovom priestore.

Aké choroby možno zistiť na ultrazvuku maternice?

V závislosti od výsledkov ultrazvukového vyšetrenia maternice je možné zistiť nasledujúce ochorenia:
Maternicový myóm - je benígny nádor vrstvy maternicového svalu (myometrium). Maternicové myómy môžu vykazovať rôzne príznaky v závislosti od miesta a veľkosti. Hlavné príznaky maternicových fibroidov: predĺženie menštruácie, bolesť brucha, prítomnosť krvácania z maternice (krvácanie) uprostred menštruačného cyklu, časté močenie, zápcha, atď. Pri ultrazvukovom vyšetrení maternice fibroidmi, zväčšenie veľkosti maternicového uzla sú stanovené. jeho umiestnenie, veľkosť. Pomocou ultrazvuku je možné detegovať aj malý maternicový fibroid, ktorý dosahuje priemer iba 1 cm.
endometrióza - Ide o ochorenie ženskej genitálnej sféry, ktoré sa vyznačuje výskytom endometria (vnútornej výstelky maternice) mimo maternice.adenomyóza - Toto je vnútorná endometrióza alebo prítomnosť endometria vo svalovej vrstve maternice. Hlavnými príznakmi endometriózy sú: výrazná bolesť počas menštruácie alebo pri pohlavnom styku, prítomnosť krvácania z genitálneho traktu uprostred menštruačného cyklu, neplodnosť, atď. , Na ultrazvuku maternice s adenomyózou v maternicovej svalovej vrstve je určená prítomnosť malých dutín (bublín).
Malformácie maternice - Spravidla ide o odchýlky tvaru, veľkosti, polohy maternice. Použitím ultrazvuku sa zistí hypoplázia maternice, maternica s dvoma rohami, dvojitá maternica, maternica v tvare sedla atď. Ak je podozrenie na ultrazvuk maternice, odporúča sa vykonať hysterografiu, metódu vyšetrenia, zavedením kontrastnej látky do dutiny maternice.
Endometriálne polypy - Je to rast sliznice vnútornej vrstvy maternice. Endometriálne polypy môžu byť asymptomatické alebo sa môžu prejavovať ako skromný krvavý výboj v strede menštruačného cyklu, ako aj sterilita. Ultrazvuk maternice sa vyznačuje proliferáciou a nerovnomerným zhrubnutím endometria (vnútorná vrstva maternice).
Rakovina krčka maternice alebo endometria - Toto je zhubný novotvar, ktorý sa vyskytuje v krčku maternice alebo v hrúbke maternicovej výstelky. Najskôr je rakovina krčka maternice asymptomatická, potom sa počas pohlavného styku môžu objaviť krvavé výtoky z pohlavných ciest, bolesť a nepohodlie a môžu sa objaviť ďalšie príznaky. Použitím ultrazvuku na rakovinu maternice maternice sa zistí veľkosť nádoru, rozsah jeho rozšírenia do blízkych orgánov, prítomnosť zmenených lymfatických uzlín atď. Rakovina endometria je definovaná ako viac alebo menej bežné zhrubnutie sliznice maternice. Príznaky rakoviny endometria sú podobné príznakom fibroidov.

Aké choroby možno zistiť ultrazvukom vaječníkov a vajcovodov?

Na ultrazvuku maternice sa v závislosti od získaných výsledkov dajú zistiť nasledujúce ochorenia:
Ovariálna cysta - Ide o ochorenie, ktoré sa vyznačuje tvorbou dutiny vo vaječníku naplnenej tekutinou. Ovariálne cysty sa líšia obsahom, príčinou a veľkosťou. Ovariálna cysta je spravidla asymptomatická, ale môže dôjsť k porušeniu menštruačného cyklu, bolesti brucha, neplodnosti atď. Ovariálny ultrazvuk je najinformatívnejšou a najbežnejšou metódou na diagnostiku cyst, čo nám umožňuje odhadnúť veľkosť cysty a jej umiestnenie.
Polycystický vaječník - Jedná sa o ochorenie, ktoré sa vyskytuje, keď je narušená hormonálna nerovnováha v tele ženy. Hlavné príznaky polycystózy vaječníkov sú: nepravidelná menštruácia (nedostatok menštruácie, predĺženie cyklu atď.), Prírastok hmotnosti, akné, mastná koža, neplodnosť atď. Polycystický vaječník na ultrazvuku sa prejavuje zväčšením veľkosti vaječníkov, zhrubnutím vaječníkovej kapsuly a prítomnosť viacerých cyst vo vaječníkoch.
salpingitis - Ide o zápalové ochorenie vajíčkovodov, ktoré sa zvyčajne rozvíja pri šírení pohlavne prenosných infekcií (STD). Keď salpingitída vo vajcovodoch môže vytvárať adhézie, ktoré narúšajú stretnutie vajíčka a spermií a spôsobujú neplodnosť. Na ultrazvuku so salpingitídou sa prejavilo zhrubnutie stien vajíčkovodov.
Nádory vaječníkov a vajíčkovodov - Sú to objemné útvary, ktoré môžu byť benígne alebo malígne. Na ultrazvuku maternicových príveskov si všimnite miesto, veľkosť a štruktúru nádoru. Presnú diagnózu nádoru je možné zistiť až po ďalšom vyšetrení, ktoré zahŕňa biopsiu a morpatologickú analýzu.

Článok je napísaný na webe:

Zástupcovia slabšieho pohlavia musia často chodiť do ultrazvukovej miestnosti. Takáto štúdia poskytuje čas na zistenie existujúcej patológie a začína správnu liečbu. Ak vás zaujíma čas panvového ultrazvuku, kedy to urobiť (v ktorý deň), článok vám to povie.

Navštívte lekára

Kedy potrebujete? Manipuláciu zvyčajne predpisuje gynekológ. Predpokladom pre štúdium môžu byť nasledujúce situácie:

 • abnormálne alebo dlhé krvácanie,
 • bolesť v spodnej časti brucha,
 • výtok s nepríjemným zápachom
 • nádory v panvovej dutine,
 • tehotenstva alebo podozrenia na ňu,
 • slabý výsledok testu rozmazania,
 • zvýšenie orgánov (vaječníkov a maternice) zistených palpáciou,
 • zápalové procesy panvy atď.

Keď je lepšie urobiť panvový ultrazvuk (pred menštruáciou alebo po ňom), povie to gynekológ. Veľa záleží na samotnej situácii (symptómy, stav pacienta, jej vek atď.). Zvážte niekoľko možností diagnostiky.

Definícia tehotenstva

Ak máte podozrenie na tehotenstvo, na získanie spoľahlivých údajov je potrebné vykonať panvový ultrazvuk. Kedy to urobiť v tomto prípade? Takáto diagnóza zahŕňa detekciu v maternici vajíčka. Len dva týždne po očakávanom dni menštruácie je možné vidieť súbor buniek ultrazvukového prístroja. Niektoré zariadenia majú modernejší prístup. Zistia tehotenstvo do niekoľkých dní po oneskorení.

Stanovenie skutočnosti tehotenstva vždy spadá do druhej fázy cyklu. Diagnóza je predpísaná na viac ako päť dní.

Po potrate alebo pôrode

Kedy je lepšie urobiť ultrazvuk panvy - po menštruačnom cykle alebo skôr? Ak hovoríme o dokonalých potratoch, potom musíte diagnostikovať približne 5 až 7 dní po kyretáži. V týchto dňoch ženy zažívajú krvácanie, ktoré lekári neodkazujú na menštruáciu. K obnoveniu cyklu dôjde postupne v priebehu niekoľkých mesiacov. Ultrazvuková diagnóza po potrate zahŕňa vyšetrenie dutiny maternice na rezíduá vajíčka. Ak sa zistia, žena potrebuje ďalšie lekárske manipulácie.

Po pôrode by všetky ženy mali podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie. Zvyčajne sa vykonáva v pôrodnici 5. deň po narodení. V tomto prípade menštruačný cyklus nebude čoskoro obnovený (v závislosti od dojčenia). Ukazuje sa, že po pôrode by sa mal ultrazvuk vykonať pred menštruáciou (počas výtoku lochie).

V menopauze

Ženy nad 40 rokov majú predpísaný pravidelný panvový ultrazvuk. Kedy to urobiť lepšie? V tomto veku prichádza väčšina slabšieho pohlavia k menopauze, ktorá je nahradená konštantnou menopauzou. Počas týchto období pacienti s nepravidelným krvácaním z prieniku. Samy ženy ich nazývajú pravidelnou menštruáciou. Stojí za zmienku, že obdobie od jedného do druhého krvácania môže byť niekoľko mesiacov. Preto sa v takomto prípade ultrazvuk vykonáva pred nástupom menštruácie (bez toho, aby sa na ňu čakalo).

Aby sme to zhrnuli

Dozvedeli ste sa o najlepšom čase urobiť ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. V mnohých ohľadoch závisia vybrané dni cyklu od dôvodov diagnózy. Ak štúdia zahŕňa kontrolu dutiny reprodukčného orgánu, odporúča sa zvoliť si prvé dni cyklu (po menštruácii). Ak je cieľom diagnózy ováriá, výhoda sa dáva do stredu menštruačného cyklu.

Ak máte pochybnosti o tom, kedy potrebujete urobiť panvový ultrazvuk, obráťte sa na gynekológa. Pripravte sa na informovanie lekára o povahe menštruačného cyklu (trvanie, intenzita krvácania a pravidelnosť). Potom odborník vo vašom prípade stanoví príslušné termíny. Všetko najlepšie pre vás, nebuďte chorí!

Za ultrazvuk panvových orgánov sa považuje moderná a pohodlná metóda vyšetrenia reprodukčného systému. Vďaka tejto technológii môžete skúmať:
vaječníky,
vajcovody,
krčka maternice,
maternica,
močového mechúra.

Metódy ultrazvuku:
1 a) transvaginálne
2 a) transabdominálne (malý prevodník je vedený pozdĺž spodnej časti brucha),
3 ) Transrektálne.
Vo všetkých troch prípadoch sa výsledný obrázok odošle na obrazovku monitora.

Ultrazvuk panvových orgánov u žien sa vykonáva s cieľom:
) pozri veľkosť, tvar a stav vaječníkov, maternice, močového mechúra, t
b ) zistiť príčinu bolesti brucha a krvácania z pošvy,
C ) nájsť námorníctvo,
d ) diagnostika chorôb (myómy, rakovina konečníka, vzdelávanie atď.),
e ) identifikovať komplikácie po potrate a pôrode,
F ) potvrdenie alebo odmietnutie tehotenstva,
g ) počas čerpania abscesu, cysty,
hod pri biopsii.

Ultrazvuk panvových orgánov - príprava

Pred zákrokom je potrebné sa poradiť s lekárom. Mal by pacienta podrobne informovať o tom, ako veci budú prechádzať a aké výsledky znamenajú. Počas štúdie pacient leží na boku alebo na chrbte v stacionárnom stave. Trvanie najviac 30 minút.

Oblečenie by malo byť pohodlné a priestranné, na niektorých klinikách sa pacientom ponúka možnosť vyzliecť si oblečenie pod pás a šperky a nosiť špeciálny lekársky plášť. Ak sa biopsia alebo iné vyšetrenie vykonáva ultrazvukom, potom musíte podpísať formulár informovaného súhlasu.

Pred transabdominálnym ultrazvukom musíte vypiť niekoľko pohárov vody alebo džúsu za pol hodiny, aby ste vyplnili močový mechúr. V prípade transrektálnej diagnostiky sa odporúča podať klystýr a nejesť 7-8 hodín pred zákrokom. Transvaginálne vyšetrenie sa vykoná na prázdnom mechúre. Lekár musí byť tiež upozornený na alergickú reakciu na latex.

Nevýhodou je, že transrektálne a transvaginálne štúdie sú nebezpečné infekcie. Preto, ak po ňom dôjde k zvýšeniu teploty, je potrebné poradiť sa s lekárom.

Ultrazvuk panvových orgánov - keď je lepšie robiť ?

Štúdiu je spravidla možné vykonať v ktorýkoľvek deň, ktorý nie je mesačný. V niektorých prípadoch je však čas.

Endometrióza - najlepšie v druhej fáze cyklu.

Diagnóza - hneď po skončení mesiaca (a potom každých šesť mesiacov).

Ak máte podozrenie na komplikácie po operácii (zvyšky vajíčka, krvácanie, endometritída) - v ktorýkoľvek deň.

Po operácii (potrat) - ihneď po ukončení menštruácie.

V prípade zápalu končatín - prednostne bezprostredne po ukončení cyklu, ale je možné v ktorýkoľvek deň.

Ovariálna dysfunkcia, neplodnosť, podozrenie na endometritídu, identifikovaná hyperplázia endometria - urobená dvakrát počas menštruačného cyklu (prvýkrát po ukončení menštruácie a potom v druhej polovici).

Ak máte podozrenie na nádor alebo - po ukončení menštruácie.

Ako preventívne opatrenie sa odporúča raz ročne vykonať ultrazvukové vyšetrenie.

Ultrazvuk panvových orgánov počas tehotenstva sa vykonáva len trikrát, to znamená raz za trimester. Prvýkrát sa vykonáva v 10-12 týždňoch (pomáha určiť približný dátum narodenia, diagnostikovať Downov syndróm a hydrocefalus), potom v 18-23 týždňoch a (poslednýkrát) tesne pred pôrodom v 32-34 týždňoch na monitorovanie možných patológií a formovanie orgánov budúceho dieťaťa. Počas každej štúdie sa tiež stanoví množstvo plodovej vody, zrelosť a stav placenty.

Normálny ultrazvuk panvových orgánov:
1 a) neexistujú žiadne formácie, tekutiny, nádory, cysty,
2 a) krčka maternice, vaječníkov a maternice majú normálnu veľkosť, tvar a polohu, t
3 ) ženy vo fertilnom veku môžu mať folikuly vo vaječníkoch,
4 ) neexistujú žiadne patologické formácie,
5 a) mechúr má normálny tvar a veľkosť,
6 ) je zavedené vnútromaternicové zariadenie (ak je nainštalované),
7 a) plod sa normálne vyvíja v maternici (v 1. trimestri tehotenstva).

Faktory, ako je obezita, plyn, výkaly, otvorená rana v bruchu a neschopnosť ležať a pokojne počas zákroku môžu skresliť výsledky.

Ak je predpísaný ultrazvuk

Gynekológ vždy odporúča vykonať ultrazvukovú diagnostiku panvových orgánov, keď zistí nasledujúce príznaky:

Na ultrazvuku lekár určí umiestnenie, štruktúru, veľkosť a objem maternice, skúma obrysy, dutinu a sliznicu. Počas ultrazvuku vaječníkov sa berie do úvahy ich umiestnenie, veľkosť, štruktúra tkanív, stanoví sa neprítomnosť alebo prítomnosť neoplaziem, stanoví sa miesto a štádium vývoja folikulov. Celá panvová dutina sa vyšetrí na nadmernú tekutinu a nádory.

Kedy je najlepšie vykonať prieskum

Zvážte, že steny maternice s veľkou hrúbkou endometria je veľmi ťažké. Preto k otázke: Na ktorý deň cyklu je lepšie urobiť ultrazvuk maternice? , # 8212, môžete odpovedať: Musíte prejsť prieskum na začiatku cyklu.

 • štandardizovaná štúdia na piaty deň menštruačného cyklu umožňuje úplné vyhodnotenie morfológie a merania rezerv v pokoji,
 • druhý ultrazvuk sa vykonáva na 8. až 10. deň cyklu - počas neskorej folikulárnej fázy,
 • potom počas skorej ovulačnej fázy, 14-16,
 • a posledný, počas luteálnej fázy, 22-24 dňa cyklu.

Tento integrovaný prístup vám umožňuje sledovať vývoj folikulov a tvorbu žltého tela, to znamená určiť schopnosť žien otehotnieť. Nech už je výsledok ultrazvuku akýkoľvek, lekár určite pomôže a predpíše liečbu, ktorá stimuluje prácu v prílohách.

Ktorý deň cyklu je lepšie zvoliť pre endometriálny ultrazvuk

Počas štúdie sliznice maternice sa hodnotí jej hrúbka v závislosti od dňa cyklu:

Vyšetrenie endometria sa vždy uskutočňuje bežným ultrazvukovým vyšetrením maternice a vaječníkov. Ak však máte podozrenie na endometriózu, odporúča sa podstúpiť opätovné vyšetrenie. Urobte to lepšie v druhej polovici cyklu, keď budú najlepšie viditeľné možné patológie. Na konci cyklu bude hrúbka endometria maximálna, patologické oblasti budú rásť najviac a cysty a endometriálne uzliny sa budú zväčšovať.

Pin
Send
Share
Send
Send