Zdravie

Endometrióza a adenomyóza s menopauzou

Pin
Send
Share
Send
Send


Climax je obdobie, počas ktorého dochádza k postupnému zániku reprodukčnej funkcie. Fyziologické zmeny vedú k menopauze, čo znamená poslednú menštruáciu, po ktorej uplynulo najmenej dvanásť mesiacov.

Zmeny, ku ktorým dochádza počas menopauzy a menopauzy, môžu viesť k vzniku alebo zvráteniu vývoja určitých patologických stavov. Jednou z týchto patológií je endometrióza.

Endometrióza je jednou z najzáhadnejších chorôb v oblasti gynekológie. Endometrióza je charakterizovaná vývojom v reprodukčnom veku, ktorý je spojený s pravidelnou menštruáciou. V niektorých prípadoch je však výskyt a opakovaný výskyt patologického stavu počas menopauzy a menopauzy.

Endometrióza je patológia, pri ktorej sa endometriálne bunky šíria za vnútornú vrstvu maternice. Vo väčšine prípadov, endometrióza je jeho debut v reprodukčnom období života a regresy s nástupom menopauzy a menopauzy. Je to kvôli príčinám endometriózy a faktorom spôsobujúcim patológiu.

Endometrióza má niekoľko odrôd. Najčastejšou adenomyózou je endometrióza maternice.

Príčiny rastu endometria počas menopauzy

Výskyt endometriózy je spojený so štruktúrou maternice, ktorá sa nachádza v panvovej oblasti. Maternica má plodnú funkciu a pozostáva z troch častí:

Maternicové telo je reprezentované tromi vrstvami, ktoré fungujú v úzkej súčinnosti.

 1. Serózna vonkajšia pošva alebo parametrium, hraničiace s okolitými tkanivami orgánov.
 2. Svalová stredná pošva alebo myometrium umožňuje, aby sa maternica natiahla a stiahla.
 3. Sliznica vnútornej výstelky alebo endometria, ktorá počas cyklu rastie.

Zdrojom rozvoja endometriózy, najmä adenomyózy, je endometrium, ktoré sa skladá z funkčnej a bazálnej vrstvy. Horná funkčná vrstva je veľmi citlivá na účinky pohlavných steroidov. V prvej fáze cyklu sa rozširuje a pripravuje sa na implantáciu vajíčka v prípade počatia. Ak je pozorovaná opačná situácia, dominantné hormóny druhej fázy cyklu spôsobujú odmietnutie funkčnej vrstvy. V dôsledku toho žena začína menštruáciu. Bazálna vrstva endometria prostredníctvom svojej bunkovej rezervy pomáha obnoviť maternicovú výstelku.

Dôvody migrácie a klíčenia buniek v rôznych tkanivách nie sú presne stanovené. Predpokladá sa, že príčinou endometriózy, najmä adenomyózy, je hormonálna, imunitná nerovnováha a zápalové procesy.

Počas menopauzy dochádza k poklesu hormonálnej funkcie, poklesu obranyschopnosti organizmu. Keď nastane menopauza, ložiská endometriózy by sa mali znížiť. Ich rast sa však niekedy pozoruje.

Mechanizmus vzniku adenomyózy počas menopauzy nie je presne známy. Zdôrazňujú sa však faktory, ktoré môžu predisponovať k výskytu endometriózy počas menopauzy.

 1. Nadváhou. Prebytok hmotnosti spravidla znamená nadbytočný tuk. Tento typ tkaniva môže zvýšiť hladinu estrogénu, ktorý je považovaný za príčinu adenomyózy. Často sú endometriálne patológie po menopauze spúšťané zvýšenými hladinami estrogénu. Najmä hyperestrogenizmus vyvoláva proliferáciu maternicovej výstelky, ktorá sa nazýva hyperplázia.
 2. Diabetes mellitus. Táto patológia narúša fungovanie srdca a krvných ciev, čo nepriaznivo ovplyvňuje činnosť pohlavných žliaz. Výsledkom je, že estrogény môžu aktivovať bunky vo vnútornej vrstve maternice. Situácia zvyčajne zhoršuje nízka hladina progesterónu. Okrem toho môže diabetes vyvolať recidívu adenomyózy po menopauze.
 3. Chronické infekčné ochorenia sexuálnej sféry. Neošetrené zápalové ochorenia v chronickej fáze prispievajú k recidíve endometriózy. Ich tok počas menopauzy môže byť sprevádzaný vážnymi príznakmi.
 4. Chirurgické zákroky. Prenesené potraty a škrabanie sa považujú za rizikové faktory. Zvláštnym nebezpečenstvom môže byť deformácia jazvového tkaniva, pooperačné stehy.
 5. Imunitné poruchy. Je známe, že imunitná nedostatočnosť vyvoláva rôzne choroby, vrátane reprodukčnej sféry. Normálne by endometriálne bunky nemali zakoreniť v cudzích tkanivách, ktoré sú kontrolované imunitným systémom. Avšak pri oslabení obranyschopnosti organizmu, ktorá môže byť spôsobená aj menopauzou, je pozorovaný vývoj adenomyózy.

Je známe, že endometrióza u žien v reprodukčnom cykle má výrazné príznaky, ktoré sa zhoršujú počas menštruácie. Okrem toho je často adenomyóza sprevádzaná neplodnosťou. U žien po menopauze však tieto príznaky nie sú vždy charakteristické zánikom hormonálnych funkcií.

Symptómy endometriózy v menopauze zahŕňajú nasledujúce.

 1. Porušenie cyklu Tento symptóm sa vyskytuje u premenopauzálnych žien. Je známe, že toto obdobie začína niekoľko rokov pred menopauzou a trvá až do poslednej menštruácie. Žena môže venovať pozornosť zvýšeniu množstva krvácania počas menštruácie. Niekedy pred niekoľkými dňami, ako aj po menštruácii, sa vyskytujú špinenie. Je možné zaznamenať predĺženie alebo skrátenie cyklu. Ženy tento príznak často vnímajú ako prejavy menopauzy.
 2. Krvácanie. Tento príznak sa vyskytuje u premenopauzálnych žien, ako aj po menopauze. Časté krvácanie môže spôsobiť príznaky anémie, ako je bledosť, slabosť, závraty. Ak sa krvácanie vyskytne u žien po dlhej neprítomnosti menštruácie, má sa vykonať diferenciálna diagnostika. Tento symptóm môže indikovať vývoj malígneho nádoru.
 3. Syndróm bolesti Pri adenomyóze sa bolesť zvyčajne koncentruje v spodnej časti brucha. Príznak sa môže zhoršiť fyzickou námahou a sexuálnou intimitou. Často bolesť sprevádzaná krvácaním.

Pri endometrióze počas menopauzy možno pozorovať aj nasledujúce príznaky a prejavy:

 • bolesti hlavy
 • vysoká teplota
 • nevoľnosť a zvracanie
 • nervozita.

Adenomyóza sa môže prejaviť zvýšením počtu leukocytov v krvi, čo naznačuje vývoj zápalového procesu. Pri absencii liečby endometriózy pri menopauze a menopauze sa môžu vyskytnúť nasledujúce komplikácie.

 1. Chudokrvnosť. Krvácanie znamená stratu hemoglobínu, ktorá môže mať vážne následky. Medzi príznaky anémie patria krehké vlasy a nechty, suchá pokožka, bledosť, únava, disperzia. Liečba zahŕňa užívanie liekov na báze železa a vitamínov skupiny B.
 2. Zápal pobrušnice. Pri absencii liečby sa niekedy vyvinie zápal v brušnej dutine.
 3. Cancer. V zriedkavých prípadoch môže adenomyóza prispievať k degenerácii zhubného tkaniva. Okrem toho sú príznaky rakoviny často maskované kvôli adenomyóze.

diagnostika

Vyšetrenie endometriózy v menopauze je zložité. Diagnózu sprevádza:

 • komplexné preskúmanie,
 • dôkladná história
 • gynekologické vyšetrenie
 • laboratórne výskumné metódy
 • inštrumentálne metódy vyšetrenia.

Počas gynekologického vyšetrenia sa pozdĺž väzov pozorujú nodulárne hmoty na zadnom povrchu steny maternice. S rozšírenou adenomyózou je fixácia tela maternice určená retropozíciou. Rektálne digitálne vyšetrenie sa používa na identifikáciu rektovaginálnej endometriózy.

Ultrazvukové vyšetrenie s vaginálnym senzorom pomáha posúdiť veľkosť maternice, prívesky, zmeny v štruktúre steny maternice, prívesky a tvorbu objemu v orgánovej dutine. V prípade adenomyózy sa zväčšuje maternica, jej ohyb je výrazný, pozvoľný a sklerózne zmeny myometria okolo ohnísk endometriózy.

Na potvrdenie diagnózy je potrebné cytologické a histologické vyšetrenie vzorky biopsie extrahovanej počas kolposkopie a biopsie s následnou biopsiou. Laparoskopia je najlepšou výskumnou metódou na určenie ohnísk endometriózy, rozsahu patológie.

Výber liečby závisí od veku pacienta, od jeho individuálnych charakteristík. Podstatné je prítomnosť symptómov, charakter šírenia lézií, komorbidít.

Pred liečbou je pacient vyšetrený odborníkmi z iných špecialít. Úspešnosť liečby do značnej miery závisí od normalizácie psychoemocionálneho stavu. Liečba by mala byť tiež zameraná na prevenciu možných komplikácií, ktoré sa vyskytujú počas menopauzy.

Liečba zvyčajne zahŕňa liekovú terapiu, chirurgický zákrok. Liečba sa často kombinuje. V niektorých prípadoch je možné pri menopauze použiť ľudové metódy.

liečenie

Liečba zahŕňa hormonálnu, protizápalovú a desenzibilizačnú terapiu. Užívanie liekov je veľmi účinné u pacientov pred menopauzou.

 1. Progestín-estrogénové lieky. Lieky inhibujú ovuláciu, rovnako ako sekréciu estrogénu. Lieky zastavia prvé príznaky ochorenia a odstránia bolesť panvy. Vzhľadom na rozsiahle ohniská sú tieto fondy neefektívne. Ak sa u Vás objavia príznaky, ako je nevoľnosť, tvorba hrudiek v prsníku, liečba sa má ukončiť.
 2. Progestíny. Norkolut a Utrozhestan sa používajú v počiatočnej forme adenomyózy na účely dlhodobej liečby. Ako vedľajší príznak sa uvádza nevoľnosť, krvácanie, depresia.
 3. Antigonadotropné hormonálne lieky. Lieky inhibujú produkciu gonadotropných hormónov a sú účinné pri dlhodobom užívaní. Lieky sú kontraindikované so zvýšenou hladinou androgénov a môžu spôsobiť zvýšený rast ochlpenia, zvýšenie telesnej hmotnosti a zvýšené potenie.
 4. Agonisty gonadotropných hormónov. Lieky inhibujú ovuláciu a produkciu estrogénu. Lieky sa odporúčajú pre endometriózu s rôznou lokalizáciou, zriedkavo sprevádzané vedľajšími účinkami a nemajú žiadne významné kontraindikácie.

Kontraindikácie pri používaní niektorých hormonálnych liekov môžu byť:

 • diabetes mellitus
 • žalúdočný vred,
 • zlyhanie srdca.

V zložení liekovej liečby sa použili aj prostriedky, ktoré zmiernili nepríjemné príznaky. Napríklad protizápalové liečivá a antispasmodiká sa používajú na odstránenie bolesti pri adenomyóze.

Niektorí odborníci odporúčajú používať vnútromaternicový systém Mirena ako liekovú liečbu. Mechanizmus liečby endometriózy spočíva v izolácii levonorgestrelu, ktorý je analógom progesterónu. Mirena eliminuje niektoré príznaky adenomyózy, ako je krvácanie, bolesť. V niektorých prípadoch dochádza k zastaveniu menštruácie. Vedľajšie účinky sú zriedkavé. Treba však pamätať na pravdepodobnosť lokálneho zápalového procesu. Okrem toho pred inštaláciou špirály je potrebné vylúčiť dyspláziu, malígny nádor, adhézie a zápal.

chirurgia

Existujú dve hlavné oblasti chirurgickej liečby, ktoré zahŕňajú odstránenie jednotlivých endometriotických ložísk a odstránenie maternice. Chirurgická liečba sa odporúča v najzávažnejších prípadoch, napríklad pri narušení funkcie panvových orgánov. Indikáciou chirurgickej liečby je neefektívnosť konzervatívnych metód, výrazné symptómy patológie.

V modernej gynekológii sa často používajú techniky konzervovania orgánov, najmä laparoskopická metóda. Výhoda tohto typu liečby sa nazýva malá invazivita v kombinácii s prevenciou tvorby adhézií.

V endometrioidných cystách u premenopauzálnych pacientov gynekológovia používajú adnexektómiu, ktorá zahŕňa odstránenie vaječníka, aby sa zabránilo jeho malignite. V prípade retrocervikálnej endometriózy sa laparotómia používa s resekciou čriev a excíziou veľkých lézií. Moderná gynekológia vykonáva takéto operácie transvaginálne.

Radikálna chirurgická liečba sa používa u pacientov po menopauze v neprítomnosti kontraindikácií. Po zániku maternice v 90% prípadov zmiznutie príznaku, ako je bolesť. Niekedy však môže nastať opakovanie patológie. Okrem toho po chirurgickej liečbe môže vyžadovať hormonálnu liečbu.

kombinovaný

Liečba adenomyózy a iných foriem endometriózy u žien počas menopauzy zvyčajne naznačuje kombinovanú povahu. To znamená, že gynekológovia používajú lekárske aj chirurgické ošetrenie.

Hormonálne a protizápalové lieky sa predpisujú ako kombinovaná liečba. Výber liekov závisí od veku ženy vo vrchole. Podstatná je prevalencia patologického procesu, závažnosť symptómov a prítomnosť iných chorôb.

Pri závažných symptómoch a rozsiahlych léziách endometriózy sa predpisuje chirurgická liečba, ktorou je laparoskopia alebo laparotómia. Ženy po menopauze môžu byť odporúčané amputácia maternice.

Ľudové metódy

Prostriedky ľudovej liečby sa používajú len po odporúčaní lekára. Je známe, že niektoré bylinky môžu ovplyvniť hormóny. Ich nezávislé použitie môže viesť k zhoršeniu celkového stavu a progresie adenomyózy po menopauze.

V prípade absencie kontraindikácií používajte odvar, infúziu a výplach. Odvar z maternice bóru má najmä tieto účinky: t

 • protizápalové,
 • obnove,
 • upokojujúce.

Na liečbu endometriózy u pacientov s menopauzou použite vývar z maternicového maternice, ktorý by mal byť opitý trikrát denne.

Infúzia červenej kefy má tieto pozitívne účinky:

Okrem toho infúzia červenej kefy prispieva k rozvoju progesterónu. Infúzia sa má užívať trikrát denne pred jedlom.

Prevencia chorôb

Presné príčiny vzniku adenomyózy v menopauze nie sú známe. Okrem toho sa príznaky patológie nie vždy líšia v závažnosti. Najmä endometrióza, najmä adenomyóza, sa najčastejšie vyskytuje u žien v reprodukčnom štádiu života. Avšak vstup do menopauzy a zánik hormonálnej funkcie neumožňujú vždy odstrániť symptómy endometriózy. Niektoré faktory môžu navyše vyvolať príznaky adenomyózy po menopauze.

Počas obdobia menopauzy sa pozorujú fyziologické zmeny v tele, ktoré sa ťažko odlíšia od patológie. Preto gynekológovia odporúčajú navštíviť lekára včas a podrobiť sa vyšetreniu. Alarmujúcim príznakom je výskyt krvácania na začiatku menopauzy. V tomto prípade existuje potreba diferenciálnej diagnostiky. Je to spôsobené tým, že krvácanie u žien v menopauze môže naznačovať vývoj malígneho nádoru.

Prevencia endometriózy zahŕňa liečbu zápalových, hormonálnych a imunitných patológií, úbytok hmotnosti a správne vykonávanie potrebných chirurgických zákrokov.

Pin
Send
Share
Send
Send