Zdravie

Čo je to nebezpečná ektropión krčka maternice a aké ošetrenie je potrebné

Pin
Send
Share
Send
Send


Stav krčka maternice určuje, či žena môže plod otehotnieť počas tehotenstva a tiež rodí normálne. Ruptúra ​​krku, poškodenie slizničnej štruktúry, zápal sú vážne ochorenia, ktoré môžu viesť k významnému zhoršeniu reprodukčného zdravia a dokonca k závažným komplikáciám. Jedným z bežných ochorení je cervikálna ektropión. Nebezpečenstvo stavu závisí od príčiny jeho vzniku. Ak sa žena chce stať matkou, mala by venovať osobitnú pozornosť včasnej liečbe tejto choroby.

obsah:

 • Čo odlišuje ektropiu od iných chorôb krčka maternice
 • Druhy ektropiónu, príčiny
  • Vrodená ektropión
  • Získaná ektropión
 • Možné účinky ektropiónu
 • Vplyv na počatie a tehotenstvo
 • Príznaky s ektropiónom
 • diagnostika
 • liečba
  • Chirurgické ošetrenie
  • Liečba liekmi


Čo odlišuje ektropiu od iných chorôb krčka maternice

Krčka maternice sa skladá z 2 častí: krčka maternice a hltanu, ktorý ide do pošvy. Vnútri sú lemované sliznicovou (epitelovou) membránou a samotné kanáliky majú epitelové bunky valcovitý tvar a v oblasti hltanu - ploché.

ektropium - Toto je stav, pri ktorom približne 1/3 spodnej časti kanála je otočená smerom von, takže valcovitý epitel končí vo vagíne. Ale v oblasti plochého epitelu nejde.

Existujú aj iné druhy chorôb, ktorých názov je spoluhláska.

Ektópia. V tejto patológii sa krčka maternice nemodifikuje, ale jej sliznica prechádza hranicou medzi ňou a krčkom. Bunky valcového epitelu sa objavujú na vrchole plochého epitelu, čo vedie k tvorbe cyst (nazývajú sa Nabotov). Toto ochorenie sa tiež nazýva pseudoeróza.

Krčná erózia - je to poškodenie sliznice jej hltanu počas normálnej formy kanálika a lokalizácie epitelových buniek.

Možno, že vznik komplikovaných foriem choroby, keď je ektropia sprevádzaná ektopiou a eróziou.

Vrodená ektropión

Počas ukladania pohlavných orgánov plodu sa môže vyskytnúť ektropión krčka maternice. Stáva sa to v dôsledku určitého hormonálneho posunu v tele budúceho matky. Keď dievča rastie a vyvíja sa, jej ektropión sa zvyčajne stráca. Počas dospievania sa cervikálny kanál spravidla dostáva do normálneho vzhľadu.

Ak sa tak nestane, hovoríme o funkčnej poruche vývoja pohlavných orgánov, ktorej príčinou je nerovnováha hormonálnej rovnováhy v tele. Takéto porušenie sa môže prejaviť inými príznakmi: nepravidelnosti cyklu, odchýlky od povahy menštruácie.

Získaná ektropión

O jeho výskyte hovoríme v prípade, keď došlo k zmene tvaru krčka maternice u ženy, ktorá predtým nemala takúto patológiu. Tento stav sa tiež nazýva posttraumatický. Ekropión sa vyskytuje v dôsledku prasknutí steny krčka maternice, ktoré sa môže vyskytnúť počas pôrodu, potratu, zavádzania nástrojov pri diagnostických a terapeutických procedúrach.

Príčiny prestávok počas pôrodu sú:

 • narodenie veľkého dieťaťa
 • narodenie niekoľkých detí
 • nesprávne umiestnenie plodu v maternici,
 • dodávka je príliš rýchla
 • predčasné narodenie dieťaťa, keď krk nie je dostatočne elastický,
 • potreba vloženia dieťaťa do krku pôrodníckych klieští,
 • umelé narodenie v neskorom tehotenstve, keď musíte používať špeciálne náradie.

Po prešití zostanú jazvy na mieste sĺz, ktoré deformujú krčný kanálik a spôsobia jeho vytočenie.

Možné účinky ektropiónu

Porušenie štruktúry krčka maternice ektropiou krčka maternice vedie k tomu, že otvorenie hrdla zostáva otvorené, čo uľahčuje prenikanie infekcie z pošvy do maternice.

Kyslé prostredie vaginálnej sliznice je škodlivé pre škodlivé mikróby (baktérie, huby, ľudský papilomavírus). Prienikom do kanála upadajú do prostredia, ktoré má omnoho nižšiu kyslosť, čo prispieva k ich reprodukcii. V dôsledku toho sa vyvíja cervicitída (zápal sliznice hltanu), ako aj endometritída (zápal sliznice v maternici).

Inverzia krčka maternice vedie k tomu, že jeho epitelová membrána je vystavená kyslému prostrediu, čo prispieva k jej podráždeniu a objaveniu sa pseudo erózie a skutočnej erózie. Môže dôjsť k epitelovej bunkovej smrti (atrofia slizníc).

Možnými dôsledkami sú dysplázia (postupná atypická degenerácia slizničných buniek). Atypické bunky (so zlomenou štruktúrou) sa často znovu rodia do rakovinových buniek. Preto môže ektropión v zanedbanej a komplikovanej forme spôsobiť zhubný nádor.

Vplyv na počatie a tehotenstvo

Samotný výčnelok krčka maternice nemôže zabrániť spermii vniknúť do maternice, preto sa počatie vyskytuje celkom úspešne.

Ak je pozorovaná žena s patológiou, ako je napríklad ektropión, neplodnosť, nie je spôsobená mechanickým rušením, ktoré zabraňuje prenikaniu spermií, a sprievodnou patológiou. Medzi ne patrí hormonálne zlyhanie, obštrukcia vajcovodov, abnormálna degenerácia endometria a ďalšie stavy. Hormonálna nerovnováha zase vyvoláva narušenie tvorby hlienu v krčku maternice, zmeny v štruktúre epitelových buniek a zhoršenie vývoja ektropiónu.

Komplikácie počas tehotenstva sú spojené s procesmi, ktoré veľmi často sprevádzajú cervikálnu ektropiu (infekčné choroby, zjazvenie tkanív po zápale). Preto často následkami tejto patológie sú potraty, vnútromaternicová infekcia plodu. Strata tvaru a pružnosti krčka maternice vedie k komplikáciám pri narodení dieťaťa: objavenie sa sĺz, zníženie tónu maternice a potreba rezu cisárskym rezom a rozvoj popôrodných zápalových procesov.

Poznámka: Po odstránení včasnej detegovanej ektropie a vykonaní protizápalovej liečby dôjde k počatiu normálne, tehotenstvo pokračuje bez komplikácií.

Lekári zvyčajne odporúčajú, aby ženy plánujúce tehotenstvo, aby sa zabránilo nepríjemným následkom, obnovili stav krčka maternice pomocou jednej z minimálne invazívnych operácií.

Príznaky s ektropiónom

Ekropión ako samostatná patológia symptómov nemá. Takmer vždy u žien v reprodukčnom veku je však tento stav sprevádzaný zápalovými procesmi a eróziou. Preto sa často vyskytuje u žien, ktoré požiadali gynekológa o tieto príznaky:

 1. Bohaté biele alebo žltkasté vaginálne výtoky. Niekedy sú v hliene nečistoty hnisu, je tu nepríjemný nepríjemný zápach, ktorý dráždi pokožku.
 2. Výskyt krvácania medzi menštruáciou alebo po sexuálnom styku, cvičení.
 3. Pálenie a svrbenie v pošve.
 4. Pocit nepohodlia v dolnej časti brucha alebo bolesti, vyžarujúci do dolnej časti chrbta a sakrálnej oblasti.
 5. Frustrácia cyklu - hojná častá menštruácia alebo zriedkavé a zriedkavé.

Pri rutinnom gynekologickom vyšetrení pomocou zrkadiel je možné vidieť vydutie krku vizuálne. Erodovaná cervikálna ektropia sa prejavuje nielen inverziou sliznice, ale aj tvorbou bielych a červených škvŕn na nej - oblastí vytesnenia a poškodenia epitelu.

diagnostika

Na objasnenie stavu cervikálneho epitelu po vizuálnej kontrole sa v zrkadlách vykonáva kolposkopia - štúdium povrchu kanála pomocou optického zariadenia, ktoré ho osvetľuje a mnohokrát zväčšuje.

Kolposkopické príznaky vrodenej ektropie sú prítomnosťou rovnomerne rozložených záhybov v kanáli a získaných - ich chaotické usporiadanie. O komplikáciách hovorí nerovnomerná farba a štruktúra sliznice.

Ak sa zistia príznaky zápalu, vykoná sa mikroskopické vyšetrenie vaginálneho náteru a cervikálneho kanála na detekciu infekcií. Na objasnenie ich typu sa používajú také metódy, ako je bakteriologické očkovanie hlienu, genetická analýza mikroflóry (PCR).

Ak sa na krčku maternice nachádzajú podozrivé oblasti, kontroluje sa ich onkológia, pri ktorej sa vykonáva biopsia a histologické vyšetrenie materiálu. Ak chcete zistiť príčinu ektropie, ktorú sprevádzajú menštruačné poruchy, vykonajte krvné testy na hormóny.

Liečba je zameraná na odstránenie poškodenia krčka maternice a následnú protizápalovú a antibakteriálnu liečbu.

Chirurgické ošetrenie

Ako minimálne invazívne chirurgické metódy sa používajú kryodestrukcia, laserová terapia, deštrukcia rádiovými vlnami, elektrokoagulácia, diatermocoagulácia.

Niekedy sa vykonáva krčná konsolidácia (odstránenie kužeľovitej oblasti postihnutého epitelu pomocou noža s rádiovými vlnami) alebo elektrošifrovanie (odstránenie tkanív pomocou špeciálnej elektródy). Takéto operácie sa uskutočňujú, ak je výrazná ektropión krčka maternice komplikovaná mukozálnou dyspláziou, to znamená, že má prekancerózne zmeny. V niektorých prípadoch je korekcia tvaru maternice metódou plastickej chirurgie.

Ak sa u tehotnej ženy zistí ektropión, jej stav sa neustále monitoruje, aby sa predišlo komplikáciám. Operácia na odstránenie patológie sa vykonáva niekoľko mesiacov po pôrode.

Liečba liekmi

Počas liečenia zápalových a infekčných komplikácií sa používajú antivírusové a protizápalové tablety (ciprolet, acyklovir, virolex), ako aj čapíky (suporon, depantol, hexikon). Ak je to potrebné, vymenujte antibakteriálne látky (doxycyklín, metronidazol), ako aj protiplesňové lieky (diflukán).

V prípade hormonálnych porúch sa liečba uskutočňuje reguláciou hladiny estrogénu v tele. Medzi nimi Diana 35, Yarin a ďalšie.

S cieľom eliminovať riziko poškodenia krčka maternice a výskytu patológií v ňom lekári odporúčajú, aby zabránili vzniku nechceného tehotenstva pomocou vhodných antikoncepčných prostriedkov. Tým sa zabráni potratom. Keď sa objavia príznaky gynekologických ochorení, mali by ste okamžite vyhľadať lekára, najmä ak plánujete otehotnieť a porodiť dieťa.

Príčiny patológie a klasifikácia jej foriem

Erozívna ektropión je patologický stav krčka maternice, pri ktorom sa sliznica krčka maternice mení v smere vagíny. Tento jav vedie k rozvoju zápalového procesu a môže spôsobiť komplikácie.

Príčiny ektropie krčka maternice závisia od toho, či pacient porodil alebo nie. Patológiu môže vyvolať celá skupina faktorov.

U mladých dievčat sa ektropión považuje za funkčnú poruchu, ktorá nakoniec zmizne aj bez osobitného ošetrenia. Toto ochorenie je spojené s hormonálnymi zmenami v puberte.

K získanej erózii dochádza pod vplyvom nasledujúcich dôvodov:

 • predčasný pôrod sprevádzaný prasknutím kvôli neúplnému odhaleniu krčka maternice,
 • prebiehajúca chirurgická liečba v tejto oblasti
 • odložené potraty a škrabanie,
 • narodenie veľkého dieťaťa
 • viacnásobné pôrody
 • použitie pôrodných klieští.

Ektropia reprodukčného orgánu môže byť nebezpečná aj pre život pacienta. Je to predispozičný faktor pre rozvoj onkológie. Komplikácie ektropiónu majú vážne následky.

Klasifikácia choroby zahŕňa 2 hlavné formy:

Vrodená ektropión sa u dievčat vyvíja počas vývoja plodu. Vyskytuje sa pod vplyvom materského hormónu matky. Patológia môže pokračovať až do dospievania a potom sa uzdraví.

Získaná forma choroby je mimoriadne zriedkavo diagnostikovaná u žien, ktoré nemali tehotenstvo a pôrod. Vyskytuje sa v dôsledku zranení pri gynekologických procedúrach, pri narodení dieťaťa. Niekedy sa vyskytuje spolu s inými zápalovými chorobami.

symptomatológie

Pochopením príznakov choroby môžete pochopiť, aká je ektropia maternice krčka maternice. Nekomplikovaný typ je takmer asymptomatický. Je ľahšie podozrenie na túto chorobu, ak dôjde ku koinfekcii alebo zápalu krčka maternice.

Príznaky ektropiónu sú nasledujúce:

 • nižšia bolesť brucha a pocit ťažkosti
 • hojné jasné prepustenie z pohlavných orgánov,
 • výskyt hnisavých nečistôt v hliene,
 • nepohodlie počas intimity,
 • bolesť v dolnej časti chrbta.

Priamo obrátenie endocervixu nespôsobuje nepríjemné prejavy, žena nič nevšimne. Pri vrodených formách choroby môžu mať dievčatá menštruačné poruchy.

Môže sa tiež zmeniť stav vaginálnej sliznice. Svrbenie a pálenie vonkajších genitálií. Medzi jednotlivými mesiacmi je malé množstvo krvi.

Môže dôjsť k špineniu po pohlavnom styku, zdĺhavosti, ťažkej fyzickej námahe a dlhých prechádzkach.

Vyšetrenie pomocou špeciálnych zrkadiel umožňuje lekárovi určiť deformáciu krku. Zaoblená epitelová vrstva získava nepravidelné obrysy a je zreteľne viditeľný jej odraz. Ak je patológia sprevádzaná pseudoeróziou, gynekológ uvidí rezy tkanív s opuchmi a bielymi škvrnami.

diathermocoagulation

Táto cervikálna patológia sa lieči vysokofrekvenčným elektrickým prúdom. Takáto kauterizácia sa používa na celom svete už mnoho rokov. Táto taktika má však vážne nedostatky:

 • hlboké poškodenie tkanív v zdravých oblastiach,
 • dlhá doba rehabilitácie (do jedného roka),
 • neschopnosť vykonať histologickú štúdiu vyrezaného materiálu,
 • pooperačné komplikácie.

Vzhľadom na široké spektrum nepríjemných dôsledkov sa liečenie cervikálnej patológie týmto spôsobom nevykonáva často.

Elektrické vyrezanie a usporiadanie

Počas chirurgického zákroku sa všetky poškodené tkanivá odstránia vo vrstvách. Je možné zachovať ich integritu, aby sa uskutočnila histológia.

Pri konformácii sa používa rovnaká metóda, ale tkanivá sa excidujú podľa tvaru kužeľa. Epitel sa hoja rýchlo, komplikácie sa zriedka vyvíjajú. Po odstránení patologických zmien v krčku maternice si žena zachováva reprodukčnú schopnosť, môže dieťa rodiť a rodiť.

Táto chirurgická metóda má nasledujúce nevýhody:

 • odstraňujú sa nielen poškodené, ale aj zdravé tkanivá,
 • po chvíli sa môžu objaviť jazvy,
 • Existuje riziko postkoagulačnej endometriózy.

Liečba cervikálnych lézií týmto spôsobom vedie k skráteniu cervikálneho kanála. Riziko opätovného rozvoja ektropiónu pretrváva.

Liečba ektropiónu krčka maternice rádiovými vlnami

Pri chorobách maternice sa bežne používa metóda rádiových vĺn. Výhody erózie a ektropiónovej terapie týmto spôsobom sú nasledujúce:

 • zdravé mäkké tkanivo nie je zničené,
 • nie sú tvorené jazvy,
 • postup je bezbolestný,
 • minimálne riziko straty krvi
 • žiadne relapsy.

Po tomto chirurgickom zákroku sa funkcie krčka epitelu rýchlo obnovia. Patológia sa považuje za porazenú.

Laserové ničenie

Laserové lúče môžu byť rôznych typov. Procedúra je bezbolestná a povrch rany sa hoja veľmi rýchlo. Zdravé tkanivá sa zachovávajú. Sliznica krčka maternice sa rýchlo obnoví.

Nevýhody metódy laserovej terapie zahŕňajú nasledujúce faktory:

 • vysoké riziko zvýšeného krvácania,
 • pravdepodobnosť sekundárnej infekcie,
 • tvorba adhézií,
 • pooperačná endometrióza.

Často musíte tento postup zopakovať. Nie je možné získať biomateriál z krku na histologické vyšetrenie. Účinnosť liečby závisí od hĺbky zdroja ektropiónu.

Ošetrenie nožov

Potreba chirurgického zákroku vzniká, keď maternica okrem ektropiónu trpí aj pseudoeróziou, deformitou krčka maternice a hypertrofiou. Najúčinnejšie metódy sú metódy Emmetta a Sturmdorfa.

Chirurgická liečba sa vykonáva, keď sú iné možnosti liečby kontraindikované alebo ak sa ukázali ako neúčinné.

tehotenstvo

Cervikálna ektropia a tehotenstvo - kompatibilné koncepty. Žena môže otehotnieť, porodiť a porodiť zdravé dieťa.

Možnosť otehotnenia nie je ovplyvnená prítomnosťou ani vrodenej formy patológie. Ak početí nenastane, stojí za to vykonať podrobné vyšetrenie hormonálneho pozadia a identifikovať infekčné a zápalové choroby.

Žena môže otehotnieť s takouto diagnózou, ak nedôjde k akútnym zápalom a zákrokom na krku kvôli predchádzajúcim zásahom. Ekropión orgánu po narodení sa občas uzdravil. Vo väčšine prípadov sa však vyžaduje plánovaná chirurgická liečba.

Možné komplikácie choroby

Ak je ektropión porazený v čase, nevznikajú komplikácie. Neskoré liečenie alebo jeho nedostatok vedie k nasledujúcim problémom:

 • vývoj zhubného nádoru krčka maternice,
 • dysplázia,
 • cervicitída,
 • hormonálna nerovnováha,
 • vulvovaginitis,
 • zápalové procesy v panvových orgánoch,
 • neplodnosť.

Príležitostne dokonca aj kvalitatívne vykonaná chirurgická liečba spôsobuje určité následky:

 • zúženie krčka maternice,
 • opakovanie patológie,
 • pripojiť sa k sekundárnej infekcii,
 • výskyt ohnísk endometriózy.

Žena by mala venovať pozornosť všetkým zmenám svojho zdravotného stavu, hormonálnym poruchám a nepravidelnej menštruácii. Ochorenie sa nemusí prejaviť viditeľnými príznakmi, ale plánovaná návšteva u lekára vám umožní identifikovať patológiu v skorých štádiách a rýchlo ju vyliečiť bez rozvoja komplikácií.

Príčiny a typy

Ochorenie sa formuje na pozadí rôznych faktorov. Ekropión krčka maternice môže byť vrodený, potom sa liečba nevykonáva, pretože daný stav časom prechádza sám, ak nedochádza k infekcii alebo zápalu. Získané formy sú traumatické.

Ak nedonosí dievča, najčastejšie sa na pozadí hormonálnej nerovnováhy objaví ektropión. Takéto poruchy sa vyvíjajú v dôsledku iných gynekologických ochorení alebo pri nesprávnom fungovaní tela. Traumatická ektropia krčka maternice sa vyskytuje z týchto dôvodov:

 1. Poranenia krčka maternice - najčastejšie sa vyskytujú po potratoch v neskorom období, keď lekár umelo rozšíri krčka maternice, čo vedie k odvráteniu krčka maternice.
 2. Mechanické poškodenie počas pôrodu alebo v dôsledku výslednej jazvy - dochádza k týmto zmenám: pozdĺžne a kruhové svalové vlákna sú roztrhané a na tomto mieste sa vyskytuje jazva. Prúd krvi v takýchto tkanivách je omnoho horší, vďaka čomu sa sliznica postupne mení vo vnútri a mení sa na ektropión.
 3. Ak existuje potreba pôrodníckej pomoci, použite pôrodnícke kliešte.
 4. Narodenie príliš veľkého plodu, viacpočetných plodov.

Patológia je niekedy spôsobená sexuálne prenosnými infekciami, ktoré spolu s eróziou vyvolávajú zápal. Dlhodobá prítomnosť mikróbov v tele vedie k tomu, že sa vyvíja rakovina. Preto je veľmi dôležité včas identifikovať príčiny vývoja patológie, aby sa zvolila vhodná liečba.

Sprievodné choroby

Patológia zvyšuje riziko vzniku závažnejších chorôb a infekcií. Po prvé, je to kvôli minimálnej bunkovej ochrannej bariére.

Pri ektropióne sa vyvíja množstvo chorôb:

 1. Cervicitída - zápal krčka maternice. Tento stav nemá žiadne jasné príznaky, preto sa najčastejšie diagnostikuje pri nátere.
 2. Keratóza - ak sa ektropión nelieči, tkanivá sa čoskoro začnú regenerovať a stvrdnúť. Na identifikáciu patológie musí lekár vykonať kolposkopiu a biopsiu.
 3. Dysplazia - riziká sa zvyšujú na pozadí vyhýbania sa, niekedy existuje aj onkológia.
 4. Skutočná erózia - ektropia často spôsobuje tento typ erózie.

Všetky tieto choroby sú dosť vážne, vyžadujú si povinnú liečbu, pretože existuje riziko vzniku rakoviny, ktorá je omnoho horšia terapia a niekedy vedie k smrti.

Cervicitída je zápal krčka maternice. Patológia je dôsledkom endocervicitíd. Tieto stavy sa považujú za prekancerózne, najmä ak je žena infikovaná ľudskými papilomavírusovými známkami 16 a 18. Pri vyšetrení môže gynekológ pozorovať opuchy, začervenanie, vredy, rozšírené cievy, belavý kvet atď.

Ak je štádium chronické, všetky tieto príznaky sú mierne. Vznikajú cysty, objavujú sa upchaté žľazy a objavuje sa hypertrofia (zväčšenie krku). Lekári predpisujú na liečbu krčka maternice protizápalové čapíky.

Niektoré infekcie sa prenášajú na partnera, preto sa niekedy musí podstúpiť liečba žena aj muž.

Ekropión spolu s keratózou je prípad, ktorý si vyžaduje povinnú liečbu, pretože stav je prekancerózny. Zvyčajne sa vyskytuje sprievodné ochorenie s pokročilými formami. Sekrécia vagíny na dlhú dobu ovplyvňuje sliznicu krku, kvôli ktorej sú bunky preusporiadané a dysplastické. Tento proces sa nazýva keratóza.

Patológia je keratinizácia a zhrubnutie sliznice. Takýto stav je veľmi nebezpečný, pretože metaplastické procesy začínajú v bunkách, z ktorých môžu v budúcnosti nekontrolovateľne rásť.

Obe choroby zostávajú bez povšimnutia, jediným signálom je bolesť alebo výboj počas sexu.

S pridaním zápalu je klinický obraz jasnejší.

Erózia a ektropión

Lekári považujú ektropiu za najkomplikovanejšiu formu ektopie (pseudoerózia - viac informácií nájdete v článku Ektopia krčka maternice - čo je to?). Existuje iný názor, keď v traumatickej forme patológie postihnutá oblasť začne eroziruyutsya, potom sa nakazí mikróbmi alebo vírusmi, v dôsledku čoho zápal začína. Počas gynekologického vyšetrenia môže lekár podať skutočnú eróziu, ale pri starostlivom vyšetrení patológie sa určí ektropión.

Erodovaná ektropión krčka maternice sa líši od zvyčajnej formy svojím povrchom, na ktorom sa objavujú vredy.

Dlhá existencia choroby vedie k macerácii a expresii, a preto sa vyvíja sprievodná erózia. Taký stav nie je o nič menej nebezpečný ako všetky vyššie uvedené, pretože erodovaná ektropión je prekancerózny stav, ktorý je pripravený kedykoľvek sa vyvinúť do onkológie.

Dysplazia je prekancerózny stav krčka maternice, sprevádzaný štrukturálnymi zmenami v epiteli krčka maternice. Toto ochorenie sa vyznačuje zvýšením atypických buniek, keď rastú a strácajú svoj tvar. Všetky tieto zmeny čoskoro povedú k onkológii, takže je dôležité včas diagnostikovať chorobu.

Obvykle proces prebieha pokojne, so zápalom je bolesť, výtok s krvnými pruhmi, hojná sekrécia bielej, mliečnej farby, svrbenie a pálenie vonkajších orgánov. Liečba ťažkých štádií sa uskutočňuje imunomodulačnými liekmi, po ktorých je predpísaný chirurgický zákrok.

Čo je to nebezpečná ektropión

Bežiaci tvar je pre ženy veľmi nebezpečný. Neustále vystavenie vaginálnej sekrécii pri objavení sa mukóznej inverzie a zmena témy spôsobuje metapláziu, ktorá vedie k rozvoju rakoviny krčka maternice. Preto možno onkológiu považovať za komplikáciu ektropiónu.

Neopracovaná patológia navyše spôsobuje neplodnosť. Je to kvôli deformácii krčka maternice a zhoršenej reprodukcii. Sperma nemôže normálne prejsť cez cervikálny kanál do vajíčka, takže oplodnenie nie je možné.

Ako liečiť ektropiu krčka maternice

Pri diagnostike patológie je nevyhnutné chirurgické odstránenie postihnutej oblasti. Pred začatím operácie sa pacient podrobuje protizápalovej a antibakteriálnej liečbe. Výber liečby pri ektropii krčka maternice závisí od závažnosti jaziev, hĺbky a plochy lézie.

Ako terapia sa používajú tieto metódy:

 • Diatermocoagulácia - kauterizácia elektrickým prúdom je účinná, ale metóda má veľa nedostatkov: príliš hlboký dopad, spôsobujúci zdravé tkanivo, ako aj dlhodobé hojenie, veľa komplikácií, žiadne histologické vyšetrenie rakoviny,
 • Elektrická excízia - excízia patologických tkanív v rámci zdravej vrstvy po vrstve. Táto metóda umožňuje vyšetriť rezy tkanív a skontrolovať bunky na onkológiu. Pre elektrickú energiu, ktorá sa vyznačuje rýchlym hojením, zriedkavo negatívnymi účinkami a zachovaním reprodukcie. Medzi negatívne aspekty patrí odstránenie určitého množstva zdravého tkaniva, ich teplotné poškodenie, niekedy rozvoj cervikálnej stenózy a možné relapsy,
 • Rádiochirurgia je benígnejšou metódou zahŕňajúcou pitvu patologických tkanív rádiovými vlnami bez zničenia mäkkých. Metóda je prakticky bezbolestná, krvácanie je minimálne, hojenie je rýchle. Hlavnou výhodou je absencia jaziev a recidív v budúcnosti,
 • Laserová kauterizácia krčka ektropiónu - používa sa vysokoenergetický laser. Bezbolestná, jemná cesta, po ktorej sa rana rýchlo uzdraví a nezanechá žiadne jazvy. Nevýhody: Niekedy je potrebná opakovaná kauterizácia, ťažkosti s kontrolou hĺbky expozície, a preto je možný relaps, drahé náklady,
 • Plnohodnotná chirurgia - metóda sa používa pri ektropii s pseudoeróziou, deformáciami krku a pri iných metódach bez použitia energie.

Je dôležité pamätať na to, že vrodená patológia sa nelieči, vyžaduje sa iba získaná evidencia.

Plánovanie tehotenstva

Samotná patológia neovplyvňuje početie, tehotenstvo a pôrod. Vrodená forma neplodnosti nenastáva z dôvodu ektropie, ale v dôsledku zápalového procesu alebo hormonálneho zlyhania.

Ak je patológia kombinovaná s pseudoerózou, zjazvením krčka maternice a inými gynekologickými chorobami, žena nemôže dieťa znášať a dochádza k infekcii.

Okrem toho často dochádza k prasknutiu krčka maternice počas pôrodu, sú indikované infekčné komplikácie, ako je metroendometritída, cisársky rez. Tehotenstvo a cervikálna ektropia sú veľmi všestranné pojmy.

V jednom prípade žena pokojne rodí plod a rodí bez následkov, v druhom je veľa komplikácií vo forme potratov, ťažkého alebo predčasného pôrodu atď.

Plánovanie tehotenstva je lepšie odložiť, kým sa patologická oblasť neodstráni a kým sa nevykoná primeraná protizápalová liečba.

S patológiou môžete otehotnieť, ale nikto nezaručuje, že celý proces bude bezpečne ukončený.

Ako zabrániť patológii

Ako pri každom gynekologickom ochorení, prevencia ektropiónu spočíva v pravidelných návštevách lekára. Okrem toho by sa žena mala vyhnúť potratom a častým operáciám na maternici alebo krčku maternice. Je dôležité včas liečiť zápalové a infekčné choroby a vyhnúť sa zraneniam pri pôrode. Aby ste predišli komplikáciám, musíte sa vopred poradiť s dobrým odborníkom, ktorý vyberie správnu taktiku a pomôže rodiť bez negatívnych dôsledkov.

Ekropión po pôrode

Popôrodná ektropia sa vyvíja v dôsledku mnohých faktorov. Dôvody sú zvyčajne tieto:

 1. Ruptúra ​​maternice alebo jej kanálika pri narodení veľkého predpojatého plodu alebo extenzora.
 2. Nesprávne šitie.
 3. Uloženie klieští na kliešte atď.

Ak je maternica vážne poškodená, sú do tohto procesu zahrnuté všetky vrstvy. Po zranení dochádza k zjazveniu, tkanivá sa nemôžu normálne živiť a cervikálny kanál je obrátený naruby.

Sliznica krčka maternice, ktorá je obrátená vo vagíne, je nepriaznivo ovplyvnená kyslým prostredím. Výsledkom je zápal, neplodnosť a rozvoj komorbidít.

Aby žena neohrozila svoje zdravie, musí včas navštíviť gynekológa, liečiť akékoľvek infekčné choroby, vyhnúť sa potratom, pomocou antikoncepcie.

Čo je to kód ICD-10

Erózia (ektopia, pseudo erózia) - jedná sa o zmenu vrstiev epitelu, ktorý tvorí výstelku krčka maternice na vaginálnom povrchu.

Tento stav tkanív tela sa nachádza takmer u polovice žien v plodnom veku. Erózia je spojená s transformačnou zónou - permanentnou transformáciou epitelových buniek.

V normálnom stave je krčka maternice obložená viacvrstvovým plášťom s plochou štruktúrou. V procese transformácie je táto vrstva nahradená valcovým typom epitelu.

Zmeny sa vyskytujú s rastom rezervných buniek. Tento proces je cyklický. V medicíne sa táto transformácia nazýva skvamózna metaplázia.

Pri vyšetrení gynekologického kresla vidí lekár zmenu vrstvy epitelu. Krčka maternice sa počas erózie redoxuje. Jeho štruktúra s takýmito zmenami je heterogénna.

Ektopia sa nepovažuje za chorobu.preto nie je zaregistrovaná v Medzinárodnej klasifikácii chorôb (ICD-10). Podmienka sa týka mnohých fyziologických znakov.

Ekropión je zložitá forma erózie., Ochorenie môže byť vrodené alebo získané.

Keď je ektropión v kanáliku v dolnej časti krčka maternice inverzia sliznice. Tento stav sa považuje za patológiu.

Komplikovaná erózia krčka maternice, rovnako ako ektropión, vyžaduje liečbu, kód choroby podľa ICD-10 je č. 86.

Čo je to ektropión a erózia krčka maternice:

Rozdiely a podobnosti

Aké sú rôzne pojmy:

 • keď nedochádza k erózii, vedie k poškodeniu sliznice,
 • pri ektropióne dochádza k nadmernému množeniu epitelovej vrstvy pri vstupe do krčka maternice,
 • ektropión je výsledkom transformácie tkanív orgánu, keď nedošlo k žiadnemu cyklovaniu,
 • choroba postupuje so zápalovými procesmi v genitáliách alebo onkologických léziách.
 • Medzi týmito stavmi existujú podobnosti. vizuálnou prehliadkou ženy. Sliznicový povrch je v oboch prípadoch zreteľne zvýraznený a je pokrytý červenými nerovnomernými ohniskami.

  Často erózia a ektropia krčka maternice - spoločný stavvzájomne sa dopĺňajú. Dôvod tohto javu vo vzťahu patologických procesov spojených so zmenami v štruktúre epitelu.

  účinky

  Erodovaná ektropión - komplikovaná forma erózie, S ňou sa krčka maternice stáva zraniteľnou.

  Ekropión vedie k rozvoju gynekologických patológií:

 • endometritída,
 • cervicitída,
 • endocervite,
 • leukoplakia,
 • dysplázia,
 • úplná atrofia krčka maternice,
 • rakovina krčka maternice.
 • Ak je žena vyšetrená a liečená, riziko komplikácií sa znižuje.

  Výber terapie závisí od faktorov:

  • vek,
  • závažnosť bolesti,
  • povaha vypúšťania
  • plány tehotenstva
  • pôrod a potrat v histórii
  • etapa patológie,
  • chronické choroby.

  Odstránenie patologickej vrstvy epitelu sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi:

 • diathermocoagulation - kauterizáciu postihnutej oblasti vysokofrekvenčným striedavým prúdom. Po kauterizácii týmto spôsobom stráca slizničné tkanivo svoju elasticitu. To spôsobuje ťažkosti počas pôrodu.
 • cryolysis - vystavenie tekutému dusíku. Metóda sa zvolí, ak žena ešte nenarodila a patológia je vrodená. Nevýhody kryodestrukcie: počas operácie sa mení štruktúra susedných tkanív, centrum erózie napučiava. Metóda sa používa v počiatočných štádiách choroby.
 • Laserové odstránenie - moderná metóda. Zameranie ochorenia je odstránené laserovými lúčmi. Táto metóda je kontraindikovaná u žien s dyspláziou druhého a tretieho stupňa. Keď jazva na krčku maternice veľkej veľkosti tiež zvoliť iný spôsob odstránenia.
 • Vyrezanie krčka maternice - hlboké vyrezanie miesta pomocou špeciálneho zariadenia so slučkou.
 • Odstránenie eróznej oblasti rádiovými vlnami, Postup je bezbolestný. Vhodné pre dievčatá, ktoré nenarodili. Postihnuté miesto je ovplyvnené silným žiarením rádiových vĺn. Zmenené bunky zmiznú, tkanivá sa spájkujú. Lúč má vlastnosti na dezinfekciu rany a blokovanie krvácania. Táto metóda sa používa na podozrenie na zhubné nádory krčka maternice. Výhody rádiových vĺn: lúče nepoškodia zdravé tkanivo, po odstránení ektropiónu neexistujú žiadne komplikácie.
 • Chirurgická excízia (elektrokononizácia), Upravené tkanivo sa vyreže. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Keď sa anestézia zastaví, v dolnom bruchu je veľká bolesť. Po operácii zostáva jazva, ktorá sa dlho lieči.
 • Metódy liečby erózie krčka maternice:

  Pri liečbe ektropiónov sa používajú deštruktívne terapie., Liečba drogami sa predpisuje ako doplnková liečba.

  Hlavným smerom je obnovenie ochranných a reprodukčných funkcií krčka maternice. Na tento účel použite liekovú terapiu.

  V závislosti od stupňa poškodenia orgánov a pohody ženy, predpisovať lieky:

  • hormonálne pilulky,
  • antibakteriálne činidlá
  • imunomodulátory,
  • antibiotiká,
  • sviečky na obnovenie vaginálnej mikroflóry.

  Po eliminácii lokálneho zápalového procesu je typ erózie stanovený pomocou kolposkopie a cytologickej analýzy.

  Podľa prieskumu poškodenie krčka maternice je niekoľkých druhov:

  • fyziologické,
  • skutočná erózia
  • ektropium.

  Skutočná erózia spôsobuje vaginálne zranenia., Toto sa často stáva po narodení. Poranenie môže spôsobiť antikoncepčné čiapky, výplachy a nútený sexuálny kontakt.

  Drobné vredy sa obnovia, ak sa odstráni zdroj zranenia. Pre rýchle hojenie naneste špeciálnu masť, ktorá sa zavádza do pošvy.

  Ak je ektopia komplikovaná ektropiou, liečba liekov predpísaná ako doplnok. Metóda odstránenia závisí od stupňa poškodenia a prítomnosti pridružených chorôb.

  Malé oblasti ektopie nevyžadujú liečbu. Ekropión sa odstráni chirurgicky a kombinuje sa s liekmi.

  Odstránenie ulcerácií znižuje riziko degenerácie buniek na malígny nádor. Patológia často prechádza bez akýchkoľvek známok.

  Aby choroba neprešla do zložitej fázyŽena musí pravidelne navštevovať gynekológa.

  Príznaky: ako rozpoznať patológiu krčka maternice v čase

  Neexistujú žiadne konkrétne prejavy ektopiónu. Vo väčšine prípadov je choroba zistená náhodne počas vyšetrenia gynekológom.Počas vyšetrenia si lekár môže všimnúť erodovaný povrch krčka maternice a odporučiť pacienta na cielené vyšetrenie.

  Všetky ženy by mali navštíviť gynekológa 1 mesiac po pôrode a každý rok navštevovať lekára.

  Pri diagnóze získaného ektropia je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že krčka maternice bola predtým čistá. Ak bola žena počas celého tehotenstva pozorovaná lekárom, nebolo by ťažké stanoviť diagnózu. Je zrejmé, že erózny ektropión vznikol krátko po narodení dieťaťa. V iných situáciách bez špeciálnych štúdií, ktoré by dokázali, že ide o získanú patológiu, a nie o komplikovanú vrodenú ektopiu, je to dosť ťažké.

  Rozlišujú sa tieto formy patológie:

  Zápalové ektropium

  Inverzia krčnej mukózy krčka maternice zriedka prebieha bez zápalových reakcií. Vo väčšine prípadov sa cervicitída vyskytuje na pozadí erózie a objavujú sa nasledujúce príznaky:

  • Mierny až silný výtok z pošvy
  • Svrbenie a pálenie v genitálnom trakte,
  • Nepohodlie pri močení,
  • Kreslenie bolesti v dolnej časti brucha.

  Intenzita a farba patologických sekrétov bude závisieť od mikroorganizmov, ktoré spôsobili vývoj zápalovej odpovede. Ťažký zápal môže viesť k horúčke a symptómom celkovej intoxikácie (slabosť, zimnica, bolesti hlavy).

  Erodovaná ektropia

  V prípade poškodenia cylindrického epitelu, umiestneného mimo cervikálneho kanála, sa vytvorí defekt vo forme vredu a objaví sa krvavý výtok. Nejde o úplné krvácanie, ale iba o slabý alebo mierny výtok: krvné škvrny na ľade a vankúšikoch.

  Keď sa erodovaný ektopión objaví krvavý výtok z pošvy.

  Niektoré kritériá pomôžu rozlíšiť túto komplikáciu od iných gynekologických ochorení:

  • Po pohlavnom styku sa objavuje špinenie s erodovaným ektopiónom, zavedenie tamponu, vyšetrenie panvy,
  • Alokácie sa môžu vyskytnúť v ktorýkoľvek deň cyklu, nie sú spojené s menštruáciou,
  • Ťažká bolesť nie je typická, ale nad maternicou môžu byť slabé nepríjemné bolesti.

  Škvrny sa vyskytujú v rôznych patologických procesoch, takže neodkladajte návštevu u lekára.

  Ektopión s keratózou

  Nebezpečný stav považovaný za prekancerózny proces. S touto patológiou dochádza k významnej transformácii cylindrického epitelu a jeho keratinizácii. Choroba je dlhodobo asymptomatická a môže sa prejaviť len zriedkavým kontaktným krvácaním. Bez liečby je možné vyvinúť rakovinu krčka maternice.

  V praxi, prvé dve formy patológie zvyčajne idú spolu, a erodovaný ektropión je kombinovaný s cervicitídou. Vývoj keratózy hovorí o oveľa pokročilejšom procese a o počiatočnej malígnej degenerácii.

  Komplikácie alebo čo sa stane, ak sa nelieči

  Ekropión krčka maternice je vážny problém, ktorý vyžaduje povinný lekársky dohľad. Nemali by ste odmietnuť liečbu, ak je pre ňu jednoznačný dôkaz. V opačnom prípade sa môžu vyvinúť závažné komplikácie:

  • Progresívny rast erózie a tvorba hlbokého epiteliálneho defektu,
  • Zníženie ochranných vlastností sliznice a tvorba nidusu chronickej infekcie,
  • Nevyváženosť vaginálnej mikroflóry na pozadí zápalu,
  • Neschopnosť žiť celý život v dôsledku častého krvácania,
  • Problémy v intímnej oblasti a pokles libida na pozadí hojných patologických sekrétov,
  • Zhubná degenerácia a rozvoj rakoviny krčka maternice.

  Ak neliečite cervikálny ektropión, žena môže mať problémy v intímnej sfére a pokles libida.

  Predpovedanie účinkov neošetreného ektropia je pomerne ťažké. Recenzia gynekológovia naznačujú, že odmietnutie odporúčanej liečby takmer vždy vedie k rozvoju chronického zápalu a postupnej progresie ochorenia. Mnoho žien si uvedomuje, že liečba erodovanej a zapálenej ektropióny vyžaduje veľa úsilia, času a trpezlivosti. Bolo by oveľa ľahšie zbaviť sa problému v počiatočných fázach jeho vývoja a zabrániť výskytu komplikácií.

  Ectropion počas tehotenstva

  Nekomplikovaná patológia krčka maternice neinterferuje s koncepciou dieťaťa, úspešným nosením a narodením dieťaťa v období ustanovenom prírodou. Menšie a plytké defekty v žiadnom prípade neovplyvňujú stav ženy a nenarušujú možnosť otehotnenia a šťastného materstva.

  Komplikovaný ektopión môže udržať pretrvávajúci zápal v genitálnom trakte. Počas tehotenstva sa prirodzená obranyschopnosť tela znižuje a dochádza k fyziologickej imunosupresii. V tomto kontexte sa chronické ochorenia zhoršujú, ruší sa mikroflóra vo vagíne a vyvíja sa cervicitída. Zapálená erózia začína krvácať, budúca matka sa prevezie do pôrodnice s podozrením na prerušenie placenty alebo potrat. To všetko neprispieva k hladkému priebehu tehotenstva a pôrodu.

  Rozsiahly ektopión s ťažkým zápalom je nebezpečný pre mladé ženy a môže zabrániť koncepcii dieťaťa. Cervikálny kanál sa zužuje, spermie nemôžu vstúpiť do maternice, nedôjde k oplodneniu. Chronická cervicitída často vedie k vzniku endometritídy - zápalu sliznice maternice. Tento stav hrozí neplodnosťou, častými potratmi a vnútromaternicovou infekciou plodu. Výrazne zvyšuje riziko mimomaternicového tehotenstva.

  Ak sa zistí ektopión, odporúča sa podstúpiť liečbu pred počatím dieťaťa, aby sa predišlo problémom počas tehotenstva.

  Depresia imunity počas tehotenstva zhoršuje chronické ochorenia. Zápalový proces v krčku maternice môže viesť k cervicitíde.

  Kontrola zrkadiel

  Počas vyšetrenia môže lekár vidieť ružovú alebo červenú škvrnu na krčku maternice - vyvrátenie cylindrického epitelu. Miesto môže byť umiestnené okolo hrdla, na hornom alebo dolnom peru. V prípade cervicitídy sú viditeľné známky zápalu: sčervenanie a opuch sliznice, abnormálny výtok z krčka maternice. Detekcia erózie krčka maternice je dôvodom na ďalšie vyšetrenie pacienta.

  Laboratórne testy

  Na určenie typu erózie sa používa Pap test na rozter (test na onkocytologiu). Ekropión je indikovaný objavom materiálu valcovitých buniek charakteristických pre cervikálny kanál v materiáli. Na rozdiel od vrodenej ektopie, keď ektropia tiež viditeľné oblasti hrubého spojivového tkaniva, prvky svalových vlákien. To všetko znamená, že vada bola získaná v dôsledku predchádzajúceho poranenia (pri pôrode, potratu atď.).

  Počas menštruácie sa neberie onkocytológia. Pred vyšetrením by ste sa mali zdržať intímnej intimity (48 hodín), nepoužívajte vaginálne čapíky, tampóny a lieky na sprchovanie. Pred gynekologickým vyšetrením a kolposkopiou sa urobí rozter.

  S cieľom identifikovať sprievodnú infekčnú patológiu a príčiny zápalu sa odporúča vyšetriť:

  • Bakteriologické očkovanie z krčka maternice (umožňuje identifikovať oportúnnu flóru, diagnostikovať vaginálnu dysbakteriózu),
  • PCR pre HPV - je to tento vírus, ktorý spôsobuje zhubné nádory krčka maternice,
  • Skríning na chlamýdie a iné STI.

  Podľa výsledkov testov lekár vyberie lieky na lokálnu liečbu, ktoré sa zbavia zápalového procesu a pristúpia k priamej liečbe ektopiónu.

  Inštrumentálne metódy

  Kolposkopia je „zlatým štandardom“ pri detekcii cervikálneho ochorenia. Lekár vyšetrí podozrivú oblasť pod vysokým zväčšením, vykoná špeciálne testy. Moderné kolposkopy umožňujú nielen zobrazovať informácie na obrazovke, ale aj fotografovať, ako aj nahrávať video.

  Pomocou metódy rozšírenej kolposkopie môže lekár presne určiť prítomnosť patologických ohnísk a posúdiť ich stav.

  Kolposkopicky ektropión je časťou valcového epitelu s vlastnými záhybmi. S vrodenými abnormalitami sú záhyby rovnomerne usporiadané vo forme vianočného stromu. Získaná povaha ochorenia je indikovaná chaotickým šírením záhybov.

  Pri vrodenom ektropiu je charakteristický vzhľad transformačnej zóny - hranice medzi jasnými červenými zhlukmi cylindrického epitelu a bledo sivými stratifikovanými škvrnami. Dobre viditeľná sieť malých plavidiel.

  U polovice všetkých žien sa spolu s normálnou transformačnou zónou s ektropiou zistili aj patologické zmeny:

  • Príznaky keratinizácie,
  • Mosaic,
  • Punktatsiya,
  • Zóny negatívne na jód.

  Získaný ektropión je charakterizovaný porušením normálnej hranice transformačnej zóny. Evolúcia epitelu krčka maternice je jasne viditeľná.

  Keď sa zistia abnormálne kolposkopické znaky, zobrazí sa cielená biopsia. Špeciálnym nástrojom je podozrivá oblasť sliznice a poslaná na histologické vyšetrenie v laboratóriu. Podľa výsledkov histológie je možné rozlišovať tieto typy ektopiónov: t

  • Tvoria sa žľazové žľazy, ktoré produkujú veľké množstvo hlienu,
  • Metaplastic - tvorba niekoľkých vrstiev valcovitých buniek, blokovanie kanálikov žliaz s následným výskytom nabotových háčikov,
  • Epidermidizácia - ložiská dystrofie a postupná výmena cylindrického epitelu viacvrstvového bytu.

  S komplikovaným ektropiom sú možné rôzne histologické nálezy charakteristické pre konkrétnu patológiu.

  Iba histologické overenie jednoznačne odlišuje benígne zmeny krčka maternice od rakoviny.

  Metódy liečby získaného cervikálneho ektropia

  Na rozdiel od vrodených abnormalít vyžaduje získaný ektopión povinnú liečbu. To je forma erózie, ktorá neprejde sama o sebe, nezmizne pod vplyvom hormonálnych, imunitných a iných faktorov. Na liečbu ektropiónu je nevyhnutné - je to axióma. Jedinou otázkou je, aké ošetrenie si vybrať, aby sa zabezpečilo, že problém sa odstráni a zabráni opakovaniu.

  Získaný ektropión vyžaduje liečbu, pretože nedostatok liečby zvyšuje riziko vzniku závažnejších cervikálnych ochorení, vrátane rakoviny.

  Konzervatívna nelieková terapia

  Pri liečbe ektropiónu sa uplatňujú tieto metódy vystavenia:

  1. Laserové odparovanie - odparovanie erózie laserovým lúčom. Pri liečbe ektropiónu sa zriedkavo používa, pretože nie vždy umožňuje zachytiť hlboké defekty, najmä tie, ktoré vznikli na pozadí posttraumatickej deformácie krčka maternice, t
  2. Metóda rádiových vĺn je najpohodlnejšia, najšetrnejšia a najúčinnejšia metóda na liečbu cervikálnej patológie. Používa sa u žien, ktoré nenarodili, nezanecháva žiadne jazvy. V modernej gynekológii sú populárne rádiové vlnové inštalácie Surgitron a Fotek;
  3. Kryodestrukcia - spaľovanie kvapalným dusíkom. Dlhé obdobie zotavenia, hojné vypúšťanie po postupe trochu obmedzuje uplatňovanie tejto metódy, t
  4. Elektrokoagulácia - vystavenie vysokofrekvenčným prúdom. Liečenie po DEK trvá asi 6 týždňov, prípadne vznik jaziev. Neplatí pre ženy, ktoré nedali pôrod. U mladých pacientov môžete použiť rôzne DEC - techniku ​​ablácie argónovej plazmy.

  Rádiové vlnové zariadenie "Fotek" vám umožňuje rýchlo a bezbolestne sa zbaviť cervikálnych abnormalít.

  Voľba spôsobu liečby bude závisieť od veľkosti a hĺbky defektu, prítomnosti komplikácií a reprodukčného stavu ženy. Bez ohľadu na typ procedúry po liečbe by ste mali dodržiavať niektoré pravidlá:

  • Je zakázané sexuálne viesť k úplnému uzdraveniu epitelu,
  • Nie je dovolené zdvíhať závažia, hrať šport, tvrdú fyzickú prácu,
  • Nemali by sa používať na výplach, používajte tampóny,
  • Je zakázané navštíviť sauny, kúpele, bazény, okúpať sa.

  Ak sú tieto pravidlá pozorované, šanca na úplné hojenie sliznice a regenerácia sú veľmi vysoké.

  Súvisiace choroby

  Ektopión krčka maternice redukuje ochrannú bunkovú bariéru, ktorá vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj ďalších ochorení, ktoré predstavujú ešte väčšie riziko pre zdravie ženy. Keď sú zistené, vyžaduje sa povinná liečba, pretože inak existuje vysoké riziko rakoviny, ktorá môže nielen zhoršiť zdravie, ale aj smrteľné.

  Pre cervicitídu (zápal krčka maternice) nie sú zrejmé žiadne príznaky, preto je možné diagnostikovať chorobu iba pomocou náteru na laboratórny výskum. Patológia sa vyvíja ako výsledok endocervicitídy a je klasifikovaná ako prekancerózny stav (najmä u žien infikovaných 16 alebo 18 kmeňmi ľudského papilomavírusu).

  Počas vyšetrenia krčka maternice môže gynekológ identifikovať:

  • začervenanie,
  • opuch,
  • boláky,
  • belavý kvet
  • dilatácia krvných ciev.

  V prípade chronickej formy cervicitídy sú uvedené príznaky menej výrazné. Namiesto toho sa však môžu tvoriť cysty, samotný krčka maternice sa výrazne zväčšuje.

  Na liečbu cervicitídy sa používajú špeciálne protizápalové sviečky.

  Nedostatok adekvátnej liečby ektopiónu často spôsobuje keratózu (znovuzrodenie a stvrdnutie slizničných tkanív). Jediným zrejmým príznakom patológie pre ženu je bolesť pri pohlavnom styku, preto sa choroba môže diagnostikovať len s istotou pri vykonávaní biopsie a kolposkopie.

  V kombinácii s keratózou sa ektopión hodnotí aj ako prekancerózny stav, preto sa neodporúča zanedbávať liečbu s takou diagnózou.

  Aké je nebezpečenstvo ektropie?

  Najnebezpečnejšia je táto patológia v zanedbávanej forme, pretože spôsobuje metapláziu a následnú rakovinu, Okrem toho, ektopión spôsobuje deformáciu cervikálneho kanála, ktorý sa stáva spôsobiť neplodnosť (spermatozoon sa nemôže dostať do vaječnej bunky, sexuálny proces sa nevyskytuje).

  Vplyv na tehotenstvo

  Ectropion sám nie je prekážkou pri pôrode alebo počatí dieťa. Hormonálne poruchy, infekcie, jazvy alebo pseudo-erozívne zmeny, ktoré sa môžu vyskytnúť, však môžu mať negatívny vplyv na reprodukčnú funkciu žien.

  Je takmer nemožné presne predpovedať, ako bude ektropión v každom jednotlivom prípade ovplyvniť pôrod a narodenie dieťaťa. Je však najvhodnejšie naplánovať tehotenstvo po chirurgickom zákroku na odstránenie evolúcie.

  Preventívne opatrenia

  Jediným spoľahlivým spôsobom, ako zabezpečiť prevenciu ektropiónu, je pravidelne preskúma špecialista, odporúča predísť potratom a iným operáciámpostihujúce krčka maternice. Mala by okamžite vykonať liečbu všetkých identifikovaných infekčných a zápalových ochorení.

  záver

  Zaručené, aby sa zabránilo rozvoju ektropióny, nebudú úspešné (najmä pre ženy, ktoré už porodili alebo boli potratmi). Ak už bola patológia identifikovaná, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom o možnosti chirurgického zákroku (v prípade získanej formy choroby). Tí pacienti, u ktorých nebola takáto diagnóza diagnostikovaná, by sa mali podrobiť pravidelným rutinným vyšetreniam u gynekológa.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send