Zdravie

Čo je menštruačná migréna, aké sú príčiny vzhľadu a ako sa liečiť?

Pin
Send
Share
Send
Send


Menštruačná migréna je pomerne častým problémom u žien v reprodukčnom veku (vyskytuje sa v 58% všetkých fixných prípadov), ktoré sa vyskytujú v dôsledku hormonálnej nerovnováhy alebo nepriaznivých účinkov existujúcich faktorov v priebehu predmenštruačného obdobia. Vyznačuje sa útokom silnej a dlhotrvajúcej bolesti hlavy, ktorú ťažko tlmia lieky proti bolesti. Pri častých migrénach, zhoršovaní normálneho života ženy, by ste sa mali obrátiť na lekára, ktorý vám povie, ako liečiť migrény v menštruácii.

Migréna pred menštruáciou sa môže vyskytnúť ako dôsledok expanzie krvných ciev v mozgu a súbežnej venóznej stagnácie. Takéto procesy vyvolávajú zmenu hladiny estrogénu a progesterónu (ženských pohlavných hormónov) v tele.

Príčinou bolesti hlavy pred menštruáciou môže byť aj nevhodný príjem perorálnej antikoncepcie obsahujúcej vysoké množstvo estrogénu. To sa zvyčajne stáva, ak žena predpisuje tabletky pre seba bez toho, aby sa najprv poradila so svojím gynekológom. V takýchto prípadoch, aby ste sa zbavili nepríjemných príznakov, musíte sa rozhodnúť pre užívanie antikoncepčných liekov, ktoré obsahujú minimálne množstvo hormonálneho prvku - estrogénu, alebo je úplne neprítomné.

Vplyv neprirodzených hladín hormónov na ženské telo nie je úplne pochopený, ale predpokladá sa, že nerovnováha týchto prvkov prispieva k zmene aktivity mozgu. Takéto zmeny ovplyvňujú zvýšené vnímanie bolesti.

Takmer každé dievčatko, ktoré dosiahlo vek, v ktorom sa dieťa narodilo, je známe pod názvom PMS (premenstruačný syndróm). Toto je súbor nepríjemných symptómov, ktoré úzko súvisia s menštruačným cyklom a vyskytujú sa bezprostredne pred začiatkom regulácie (2-5 dní). V predmenštruačnom období dochádza k zmene hladín hormónov, rovnováhy vody a soli a zloženia krvi. To vyvoláva príznaky PMS (intenzívne záchvaty bolesti hlavy, slabosť, ospalosť, zvýšené potenie, bolesť v spodnej časti brucha atď.).

Bez ohľadu na to, či sa migréna vyskytne po menštruácii, pred alebo počas, odporúča sa ísť do nemocnice, ak je systematická.

Rizikové faktory

Migréna s menštruáciou môže vyvolať nasledujúce faktory:

 • Zneužívanie alkoholických nápojov,
 • Fajčenie tabaku
 • Systematické používanie nápojov obsahujúcich kofeín, t
 • Psycho-emocionálne poruchy (častý stres, depresia),
 • Nepretržitý nedostatok spánku
 • Práca v nebezpečnom podniku (práca s chemickými prvkami alebo rôznymi typmi žiarenia),
 • Častá konzumácia potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo tiramínu (mäso, údené ryby, banány, čokoláda, sušené ovocie),
 • Stála podvýživa, častá strava.

Rozdiel hlavy

Každá žena by si mala byť vedomá toho, čo je migréna, čo je na jej vzhľade nebezpečné a aké sú spôsoby jej liečby. Ak to chcete urobiť, musíte zistiť, ako sa líši od bežnej bolesti hlavy. Po prvé, migrénu sprevádzajú silné, pulzujúce brnenie v hlave, ktoré sú často lokalizované iba na jednej strane.

30 minút pred nástupom záchvatu sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky: t

 • Znecitlivenie alebo brnenie v prstoch a tvári,
 • Neprirodzene zvýšená reakcia očí na svetlo
 • Neschopnosť myslieť normálne,
 • Averzia z obvyklého zápachu, zmeny chuti, neprirodzené pocity pri dotykovom kontakte s akýmkoľvek predmetom.

Útoky z migrény môžu byť tiež sprevádzané:

 • Záchvaty nevoľnosti, vracania,
 • Krátka strata zraku alebo stmavnutie v očiach,
 • Intenzívne bolesti v chrámoch, za zásuvkami, v oblasti ušných lalokov.

V najzávažnejších prípadoch je možná krátkodobá strata vedomia.

diagnostika

Neexistuje jednoznačný diagnostický vzor. Aby sa zistilo, či sú spojené migrénové záchvaty spojené s menštruačným cyklom, lekár navrhuje, aby si pacient uchovával denník tri mesiace. Dievča by malo označiť začiatok každej menštruačnej fázy a samotnú menštruáciu, ako aj dátum vzniku bolesti hlavy, ku ktorej dochádza v kritických a bežných dňoch. Po tomto pozorovaní bude ošetrujúci lekár schopný určiť, či sú záchvaty migrény spojené s menštruáciou, a tiež predpíše potrebné liečebné metódy.

Migréna v menopauze a počas tehotenstva

Výskyt bolestí hlavy intenzívnej povahy možno pozorovať nielen počas menštruácie. Často sa dievčatá, ktoré nesú dieťa, sťažujú na výskyt takejto patológie. To je tiež spojené so zvýšenými hladinami estrogénu v ich telách. Zvyčajne sa takéto hormonálne zmeny vyskytujú v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Počnúc 4. až 5. mesiacom sa hladiny hormónov stabilizujú a migrénové záchvaty začínajú postupne miznúť. Ale v zriedkavých prípadoch sa dievča trápi po celú dobu tehotenstva, čo spôsobuje, že hľadá akékoľvek spôsoby, ako ju odstrániť. Neodporúča sa užívať lieky proti bolesti, ktoré si sami zvolíte, pretože môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie plodu a priamo na stav ženy. Vymenovanie symptomatického lieku sa musí podať ošetrujúcemu lekárovi, ktorý zohľadní všetky existujúce nuansy tohto ustanovenia.

Často sa vyskytuje bolesť hlavy počas menopauzy (zánik reprodukčnej funkcie, ukončenie syntézy pohlavných hormónov, postupné zastavenie menštruácie). To sa tiež deje z dôvodu hormonálneho prepätia - s normálnou funkciou vaječníkov klesá množstvo produkovaných hormónov, čo spôsobuje, že pracujú v zrýchlenej miere. Nedostatok estrogénu je sprevádzaný zmenou aktivity mozgu a výskytom silnej bolesti v hlave. Po menopauze (lekár ju diagnostikuje 12 mesiacov po poslednom menštruačnom období), nepríjemné príznaky menopauzy (vrátane migrény) samé o sebe zmiznú. Niekedy môžu byť predpísané lieky na obnovenie hladiny hormonálnych prvkov a odstránenie nepríjemných príznakov.

Ak je diagnóza potvrdená a znepokojuje ženu 1-2 krát mesačne, potom kvalifikovaný lekár predpisuje liečbu menštruačnej migrény NSAID (nesteroidnými protizápalovými liekmi) alebo triptánmi.

NSAID sú hlavným typom liečby, ktorá pomáha zbaviť sa nepríjemných symptómov, ktoré sa objavujú pred menštruáciou alebo počas menštruácie. Na to môžete použiť nasledujúce lieky:

Tiež často predpísané použitie farmakologických látok - Syncapton. Obsahuje prvky kofeínu, ergotamínu a dimenhydrinátu, ktoré pomáhajú zmierniť kŕče, obnovujú arteriálny tón a majú upokojujúci účinok.

Ak nesteroidné protizápalové lieky neprinášajú pozitívny výsledok, alebo intenzívne bolesti hlavy rušia ženu často a po dlhú dobu, lekársky špecialista predpisuje lieky, ktoré sú v skupine triptanov.

Nasledujúce lieky môžu rýchlo zabrániť záchvatu migrény:

Vyššie uvedené prostriedky prispievajú k odstráneniu bolestí hlavy v priebehu 30 minút až 2 hodín po konzumácii. Nie je však vhodné začať užívať takéto lieky sami. Mnohí z nich majú veľa kontraindikácií a vedľajších účinkov. Účel týchto liekov sa musí poskytnúť Vášmu lekárovi.

Najčastejšie vedľajšie účinky po užití lieku triptánovej skupiny:

 • Pocity slabosti, závraty, návaly horúčavy a zvýšená ospalosť,
 • Túžba zvracať a nevoľnosť,
 • Bolesť a slabosť svalov
 • Časté nutkanie na toaletu,
 • Bolesť v hrudníku a bruchu.

Deti mladšie ako 18 rokov, staršie ženy a tehotné ženy trpiace záchvatmi migrény sú prísne zakázané užívať vyššie uvedené lieky bez vedomia skúseného lekára. Uistite sa, že sa poraďte s lekárom, ktorý vám vysvetlí, či môžete užívať triptany vo vašej situácii alebo nie, ako aj oboznámiť vás so základnými odporúčaniami, ktoré zabránia bolesti hlavy v budúcnosti.

Ľudové metódy

Ak sú záchvaty migrény zriedkavé, nie sú príliš intenzívne, žena má zakázané užívať umelé lieky alebo existujú iné dôvody, prečo nie je možné používať triptany, lieky proti bolesti alebo lieky NSAID, lekár môže odporučiť použitie metód „babičky“, ktoré účinne riešia aj bolesti hlavy. :

 1. Aromatický olej levandule - možno inhalácia alebo vonkajšie použitie. Pre exteriér: malé množstvo oleja sa aplikuje na časovú oblasť a treje sa kruhovým pohybom. Inhalácia: 3-5 kvapiek aromatického oleja sa rozpustí v 0,5 l. prevarená voda. Vdychujte výpary po dobu 7-10 minút,
 2. Peppermint - dokonale a rýchlo stabilizuje stav cievnych stien v mozgu. Môžete ho použiť trením do chrámov, inhaláciou zmesi inhalátora a vo forme čaju alebo infúzie,
 3. Rybí olej Skvelý spôsob, ako sa zbaviť nepríjemných príznakov, ktoré sa vyskytujú v čase menštruácie, je príjem rybieho oleja. Musíte ju používať jednu čajovú lyžičku denne alebo 2 stlačené kapsuly (ako také si ju môžete kúpiť v lekárni),
 4. Zázvor - zastavuje zápal, odstraňuje bolesť a záchvaty nevoľnosti. Koreň zázvoru v rozdrvenej forme sa používa na varenie čaju (1 lyžička. Na šálku) alebo na prípravu odvarov (4 lyžice na pol litra vody). Odporúča sa piť čaj alebo odvar aspoň 3 krát denne.

Okrem populárnych receptov sa pitie veľkého množstva tekutín považuje za jeden z účinných spôsobov zvládania migrény. Ak dievča spotrebuje najmenej 1,5 litra denne. voda (čistá), príznaky menštruácie ju nikdy nenaruší.

Príčiny menštruačnej migrény

Ako už bolo uvedené, menštruačná bolesť hlavy môže mať hormonálnu povahu, ale nemusí byť spojená s hormónmi.

Tieto príznaky sú charakteristické pre prvú menštruáciu av budúcnosti sa spravidla neobjavujú.

Ženy so stabilným cyklom však môžu trpieť menštruačnou migrénou. Dôvodom je hormonálna nerovnováha. Potom, čo vajcia vyjde z folikulu na svojom mieste formy corpus lute, ktoré produkujú progesterón, tehotenský hormón.

V prípade, že nedôjde k oplodneniu, uhynie vaječná bunka, pôrodná luteum prechádza transformáciou, sliznica maternice sa začína odtrhávať. V tomto momente nastane hormonálny skok. Hladina progesterónu prudko klesá, dochádza k veľkému uvoľňovaniu estrogénu, ktorý je zodpovedný za tvorbu folikulu a dozrievanie nového vajíčka. Táto reštrukturalizácia tela a spôsobuje bolesti hlavy.

 1. Nehormonálne príčiny menštruačnej migrény:
  • chronickej únavy
  • psycho-emocionálny stres, stres,
  • hormonálne lieky,
  • hromadenie tekutiny v tele
  • ochorenia kardiovaskulárneho systému
  • alergické ochorenia.
 2. Ako hormonálna terapia ovplyvňuje migrény? Hormonálna antikoncepcia vyvoláva migrénu v prípade, že je liek zvolený správne. Telo na to reaguje buď v prvých dňoch užívania antikoncepcie, alebo počas prvého mesiaca.
 3. Migréna spojená s akumuláciou tekutín v tele. Zadržiavanie tekutín v ženskom tele spôsobuje použitie mnohých rôznych nápojov a slaných potravín - z jej vnútorných orgánov sa začnú zväčšovať. Mozog nie je výnimkou: rastie vo veľkosti, stláča krvné cievy - a to vedie k hladovaniu kyslíkom a silným bolestiam hlavy.
 4. Migréna a choroby kardiovaskulárneho systému. Prudký pokles tlaku, kŕč maternice a krvácanie z maternice môže spôsobiť bolesť hlavy. Ak je kardiovaskulárny systém ženy je normálne, potom nemusí reagovať na tieto faktory, ale ak je patológia, potom bolesť určite začne.

Existuje skutočná menštruačná migréna - spĺňa kritériá pre migrénu bez aury, vyskytuje sa 1., 2. deň menštruácie, do 3 dní a nevyskytuje sa v iné dni cyklu a migréna spojená s menštruáciou je migréna bez aury, ktorá sa vyskytuje v počas prvých 3 dní menštruácie, ako aj počas ostatných dní cyklu.

Teraz ste si vedomí príčin migrény pred, počas a po období, počas ovulácie.

Migréna sa môže vyskytnúť pred nástupom menštruácie, ako aj počas prvých dní prúdenia, ako aj počas 2 až 3 dní po menštruácii. Väčšina záchvatov spojených s menštruáciou je migréna bez aury.

Typické príznaky:

 • pulzujúca bolesť

 • bolesti hlavy (v časovej alebo čelnej časti),
 • podráždenosť,
 • náhle zmeny nálady
 • strata chuti do jedla
 • fyzická slabosť, únava,
 • pokles mentálnej aktivity, absentencia,
 • zvýšená reakcia na vonkajšie podnety (na drsné pachy, jasné osvetlenie, hlasná hudba),
 • porušenie vizuálnych funkcií (strata vizuálnej čistoty),
 • kolísanie krvného tlaku
 • tachykardia,
 • nevoľnosť, rast do zvracania,
 • bledú pokožku
 • potenie,
 • problémy so spánkom

Pred menštruáciou

Čo robiť, aby sa zabránilo migréne pred menštruáciou? Je potrebné včas užívať lieky predpísané gynekológom a dodržiavať denný režim a diétu. Na liečenie sa používajú liečivá rôznych skupín, ktorých kombinácia sa vyberá pre každého pacienta individuálne.

Najčastejšie sa pred menštruáciou odporúčajú nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká - ibuprofén, paracetamol, diklofenak a ďalšie. Novým prístupom k prevencii záchvatov migrény je menovanie antiepileptík, ktorých účinnosť je vysvetlená podobnými mechanizmami vývoja záchvatov migrény a záchvatov (napríklad Topiramate (Topamax)).

Počas premenštruačného obdobia sa okrem toho odporúča:

 • obmedzovať slané, údené a mastné potraviny v potrave,

 • vylúčiť sýtené nápoje
 • znížiť fyzickú námahu
 • spať na dobre vetranom mieste.

Neodporúča sa:

 • príliš horúce kúpele
 • byť na otvorenom slnku
 • navštíviť saunu.

Na zmiernenie bolestivých pocitov počas predmenštruačnej migrény je užitočné piť v miernom množstve sladký zelený čaj a kávu.

Počas menštruácie

Ako liečiť migrénu počas menštruácie? Na odstránenie migrénových liekov sa používajú rôzne skupiny:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká - hlavná metóda liečby:
  • kyselina acetylsalicylová,
  • ibuprofen,
  • paracetamol,
  • Diclofenac.

Tieto lieky nielen znižujú intenzitu bolesti hlavy, ale zmierňujú aj menštruačné bolesti v podbrušku.

Na výber vhodného lieku je najlepšie poradiť sa s odborníkom.

Ďalšie spôsoby, ako zmierniť menštruačnú migrénu:

 • nanášajte ľadové obaly alebo obklady zima na oblasť bolesti,

 • riešiť stres a stres uplatňovaním jogy, masáží, dychových cvičení a strečingu,
 • liečiť akupunktúrou,
 • pozorovať spôsob práce a spánku, nepiť alkohol, nefajčiť.

S ovuláciou

Bolesti hlavy počas ovulácie tiež nie sú nezvyčajné. Môžu byť spôsobené prirodzenou citlivosťou a rôznymi patológiami. Dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní pomôže znížiť pravdepodobnosť bolesti hlavy počas obdobia ovulácie:

 • Dodržiavanie pravidiel zdravého stravovania.
 • Ako sa zbaviť zlých návykov.
 • Spôsob miernej fyzickej aktivity.
 • Príjem vitamínových komplexov.

Na zmiernenie migrény pri ovulácii môžete použiť:

 • Bežné lieky proti bolesti:
  1. Aspirin.
  2. Pentalgin.
  3. Paracetamol.
  4. Sedalgin.
 • protizápalové:
  1. Ibuprofen.
  2. Diclofenac.
 • Špecifické lieky proti migréne:
  1. Dihydroergotamín.
  2. Ergotamín.
  3. Nomigren.
  4. Migreks.
 • triptány:
  1. Sumatriptan.
  2. Zomig.
  3. Eletriptan.

Zhrnutie

Menštruačná migréna je mimoriadne nepríjemný jav. Počas obdobia menštruácie je telo už vo svojej najzraniteľnejšej forme a tu je pridaná silná bolesť hlavy. Preto je mimoriadne dôležité včas si všimnúť nástup nevoľnosti a prijať vhodné opatrenia, ako aj nezabúdať na prevenciu menštruačných migrén, ak sa už vyskytli. Teraz viete, čo predstavuje toto utrpenie.

Príčiny ochorenia

V prvom rade stojí za zmienku, že migrény sa môžu vyskytnúť počas rôznych období menštruačného cyklu: pred, po a počas menštruácie. Vzájomná závislosť menštruačného cyklu a migrény sa stanovuje až vo veku 35 rokov. Ak sa migréna pred menštruáciou a po menštruácii vyskytuje paroxyzmálne a pacient môže dobre tolerovať bolesť, môže byť migréna pri menštruácii extrémne závažná a počas cyklu sa môže pozorovať. Nanešťastie, migréna počas menštruácie je pomerne odolná voči analgetikám a je mimoriadne ťažké vyrovnať sa s týmto symptómom.Ak príčinou vzniku takejto patológie sú endokrinné poruchy, ochorenie je veľmi zle prístupné akejkoľvek liečbe.

Aby sme pochopili, čo máme robiť a ako konať pri prvých prejavoch migrény, je potrebné najprv určiť, aký je jej zdroj. Menštruačná migréna sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku zvýšených hladín prostaglandínov v tele pacienta. To zase spôsobuje zníženie syntézy estrogénu a progesterónu. Tieto látky prestávajú potlačovať zvýšenú excitabilitu mozgovej kôry a spúšťa sa mechanizmus migrény. Okrem toho extradiol, ovariálny hormón, ktorý ovplyvňuje excitabilitu neurónov, môže mať významný účinok. Telesné systémy zostávajú nechránené pred inými ovplyvňujúcimi faktormi. V dôsledku toho sa migréna objaví počas menštruácie. Tieto faktory zahŕňajú:

 • hromadenie tekutiny v tele ženy
 • prudký nárast a pokles hladín krvného tlaku,
 • nadmerná únava
 • dlhodobý stres,
 • liečba pozostávajúca z liekov s hormonálnym základom,
 • precitlivenosť na estrogén.

Najhoršie zo všetkého je situácia pri reorganizácii ženského tela pri vstupe do reprodukčného veku. Preto obdobie nepríjemných a bolestivých pocitov pripadá na prvé menštruačné obdobia. Aby ste správne vypracovali priebeh liečby, musíte najskôr diagnostikovať výskyt poruchy, ako je menštruačná migréna, a môžu pomôcť príznaky patológie.

Príznaky ochorenia

Prvé príznaky migrenóznej bolesti sa vyskytujú v luteálnom štádiu menštruačného cyklu.

Táto fáza začína dva týždne pred prvým menštruačným obdobím. V ženskom tele sa tvoria bunky, ktoré syntetizujú progesterón a estrogén. Ak sa hnojenie nevyskytne, potom sa produkcia hormónov zníži a telo opäť začne hromadiť zdroje. Z tohto dôvodu sa migrenózne ataky zosilňujú ako menštruačné prístupy a úplne zmiznú po jej ukončení. Toto porušenie má charakteristické znaky:

 1. bolesť je lokalizovaná v chrámoch a na čele,
 2. pocity majú dlhý a pulzujúci charakter,
 3. žena má zvýšenú citlivosť na zápach a hlasné zvuky,
 4. nastane vnútroočný tlak a dôjde k strate ostrosti videnia, t
 5. dochádza k častému poklesu arteriálneho a venózneho tlaku,
 6. dochádza k narušeniu pamäti, objavuje sa neprítomnosť,
 7. boľavá bolesť sa vyskytuje v srdci, niekedy dochádza k zlyhaniu srdcového rytmu,
 8. nevoľnosť, možné zvracanie, nechutenstvo,
 9. únava, niekedy nespavosť,
 10. záchvaty agresie, podráždenosť, neodvratnosť,
 11. žena vyzerá bledo, ťažko sa potí.

Okrem týchto znakov môžete takéto prejavy zaznamenať ako oneskorenie. Na zvládnutie syndrómu bolesti začínajú ženy užívať analgetiká a antispasmodiká. Bohužiaľ, toto je bežná chyba, pretože menštruačná migréna nie je takýmito liekmi ovplyvnená a pacient je v dôsledku toho v bolestiach. Ak sa táto odchýlka pozoruje pravidelne, mali by ste okamžite navštíviť neurológa, ktorý vám môže predpísať správnu liečbu a upraviť životný štýl pacienta.

Poradie liečby choroby

Keď sme sa dozvedeli, čo je menštruačná migréna, môžeme zvážiť otázky súvisiace s liečbou tejto patológie. Účinnosť liečby do značnej miery závisí od príčiny vzniku bolesti, ako aj od toho, ku ktorému typu odchýlky dochádza - migréne po menštruácii, počas cyklu alebo pred nástupom fázy.

Počas prvej návštevy lekára sa pacientovi predpisujú lieky, ktoré pomáhajú pri normálnej migréne, a špecialista dá pokyn dievčaťu, aby napravilo záchvaty migrény a menštruáciu. Denník sa uchováva tri mesiace, po ktorom odborník diagnostikuje ochorenie a vyvíja špeciálny priebeh liečby patológie. V tomto prípade existujú dva spôsoby liečby:

 • úľavu od útokov,
 • preventívne opatrenia na zabránenie výskytu záchvatov migrény.

Obidve metódy zahŕňajú podávanie špeciálnych liekov:

Aké to je?

Menštruačná migréna najčastejšie predstavuje jej „pravú formu“, ktorá sa prejavuje atakom migrény „bez aury“ počas takzvaného „päťdňového okna“: posledné dva dni, ktoré predchádzajú začatiu menštruácie a prvé tri dni menštruačného cyklu. Kód ICD-10: G43.0.

Klinicky možno rozlíšiť nasledujúce poddruhy menštruačnej migrény:

 • Formulár "Pure" / "true", ktorý sa vyznačuje výskytom záchvatov len v perimenštruačnom období,
 • menštruačná forma migréna, ktorá sa vyznačuje výskytom záchvatov nielen v perimenštruačnom období, ale aj v inej fáze menštruačného cyklu.

Charakteristické vlastnosti

Menštruácia sa líši od iných foriem migrény nasledujúcimi charakteristikami: t

 • dlhšie a ťažšie útoky,
 • vyššia intenzita bolesti hlavy
 • pomerne vysoká tendencia k relapsom
 • ťažšie liečiteľné,
 • viac viesť k nesprávnemu nastaveniu.

Príčiny choroby pred menštruáciou, počas nej a po nej

Zvlnené zmeny hladiny estrogénu v perimenštruačnom období sú základným patogenetickým spojením vo vývoji menštruačnej migrény. Použitie perorálnej antikoncepcie môže zmeniť frekvenciu a závažnosť jej priebehu..

Zníženie dávky estrogénu, zmena spôsobu podávania hormonálnej substitučnej terapie (orálna na transdermálnu) môže znížiť intenzitu bolesti hlavy.

Gynekologické ochorenia, ako sú: endometrióza, dysfunkcia vaječníkov, predmenštruačný syndróm, neplodnosť, tiež zhoršujú priebeh menštruačnej migrény, čo dokazujú štatistické údaje.

Vo väčšine prípadov migréna získava priaznivý priebeh v posledných 2 trimestroch tehotenstva a jej priebeh sa môže v popôrodnom období zhoršiť. Výskyt záchvatov tiež klesá s vekom a u mnohých postmenopauzálnych žien sa stáva ľahším..

Mechanizmus výskytu

Kľúčovým bodom pri štúdiu patogenetických mechanizmov menštruačnej migrény je štúdia vplyvu kolísania hormónov na funkčný stav mozgu.

Estrogény sú schopné meniť aktivitu a vzrušivosť neurónov pôsobením na príslušné receptory rozptýlené v rôznych častiach mozgu, hlavne v hypotalame, talame a priľahlých štruktúrach, ktoré regulujú emočné správanie, vývoj úzkosti a strachu.

Počas menštruačného cyklu sa vyskytujú vlnité oscilácie pohlavných hormónov, ktoré ovplyvňujú excitabilitu neurónov, Vzrušenie štruktúr nervového systému sa zvyšuje počas najvyšších hladín estrogénu počas perimenštruačného obdobia, čo spôsobuje zvýšené riziko útoku.

Klinické prejavy

Kliniku menštruačnej migrény predstavujú klasické príznaky migrény „bez aury“. Vyznačuje sa pravidelnými záchvatmi bolesti hlavy, trvajúcimi od 4 hodín do 3 dní.

Pre bolesť je charakteristická jednostranná lokalizácia, pulzujúca povaha, stredná alebo vysoká intenzita, často sprevádzaná atakom: nevoľnosť alebo zvracanie, zvýšená citlivosť na svetelné a / alebo zvukové podnety.

Výrazný znak sa považuje za zrejmý model závislosti exacerbácií na fáze menštruačného cyklu.

Možné komplikácie a následky

Menštruačná migréna môže sama osebe viesť k vážnemu nesprávnemu nastaveniu pacientov, čo vedie k dlhodobej invalidite, fyzickému alebo emocionálnemu vyčerpaniu.

Väčšina rizík a možných komplikácií je spojená s liečbou, najmä hormonálnou terapiou.

Existuje mnoho štúdií zameraných na štúdium vzťahu medzi migrénou a mozgovou príhodou., Užívanie perorálnej antikoncepcie v prítomnosti migrény môže výrazne zvýšiť riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody, kardiovaskulárnych ochorení, ale v skutočnosti je typickejšia forma s „aurou“.

bez drog

Existuje množstvo nefarmakologických metód liečby, ktoré by mali byť striktne koordinované so svojím lekárom:

 • akupunktúra môže znížiť počet útokov.
 • biofeedback pomáha kontrolovať bolesti hlavy na základe toho, ako telo reaguje na stres.
 • Butterbur bylina (extrakt alebo ako doplnok výživy) a pyrethrumový extrakt (materská opálenie): predpisuje sa najmä na prevenciu záchvatov a zmiernenie súvisiacich príznakov.
 • masáž: môže pomôcť zmierniť migrény, mechanizmus nie je špecifikovaný.
 • Relaxačné metódy, Patria sem: progresívna svalová relaxácia, dychové cvičenia.
 • GammaCore: Toto vreckové zariadenie, tiež známe ako „neinvazívny stimulátor vagus“, je umiestnené na úrovni krku, aby sa uľavilo od bolesti.
 • liečenie

  Liečba pozostáva zo symptomatickej liečby akútneho obdobia záchvatu migrény.

  Faktory určujúce účinnosť liečby:

  • správny výber liekov v primeraných dávkach,
  • vhodnú liečbu súvisiacich príznakov: nevoľnosť / zvracanie,
  • užívanie drog v štádiu nízkej bolesti a nie na svojom vrchole,
  • viacnásobný príjem počas niekoľkých po sebe nasledujúcich dní. Použitie analgetík obsahujúcich kodeín, ergotamínových prípravkov alebo triptánov by sa však malo obmedziť na maximálne 10 dní mesačne, jednoduché analgetiká sa môžu používať iba 15 dní.
  V akútnom období menštruačnej migrény sú aplikovateľné tie isté lieky, ktoré sa používajú v klasických formách, ale musia sa vziať do úvahy niektoré znaky.

  Triptany a NSAID

  Vzhľadom na väčšie trvanie a závažnosť toku, lieky prvej línie sú triptány, Účinné v tomto ohľade: Sumatriptan 50 a 100 mg, Rizatriptan 10 mg, Zolmitriptan.

  Svoju účinnosť preukázali aj tieto lieky:

  • kyselina mefenámová 0,5 g,
  • kombinácia: naproxen 500 mg + sumatriptan 85 mg.

  Kombinovaná hormonálna antikoncepcia

  Možnosti príjmu:

  • Nepretržite, bez „intervalu bez hormónov“. V tomto režime nedochádza k fluktuácii hladiny estrogénu zabezpečenie bezpečného a účinného odstránenia príznakov útoku. Medzi nedostatky možno nájsť: nepravidelné krvácanie, indukcia amenorey u 80 - 100% žien po 10 až 12 mesiacoch liečby. Kontraindikované pri migrénach s "aurou" kvôli vysokému riziku mŕtvice.
  • S "intervalom bez hormónov". Tento režim umožňuje uložiť mesačnú menštruáciu, ale výhody v tomto prípade sú obmedzené.

  Progestogénové antikoncepčné prostriedky

  Majú dobrý účinok, najmä inhibujú ovuláciu a provokujú amenoreu pri dlhodobom používaní.

  Použité: Depot-medroxyprogesterón Acetát, subkutánny alebo perorálny etonorgestrel, Orálne formy majú slabší účinok.

  Je dôležité upozorniť ženy, ktoré používajú hormonálnu terapiu, aby užívali lieky, kým nedosiahnu amenorea. Tieto lieky sú často zastavené kvôli nepravidelnému krvácaniu v prvých mesiacoch podávania.

  prevencia

  Existujú nasledujúce spôsoby, ako zabrániť menštruačným záchvatom migrény:

  • dlhodobé (podobné profylaktickým opatreniam pre klasické formy migrény), t
  • krátkodobé (konajú 2-3 dni pred nástupom menštruácie, s užívaním liekov počas 5-7 dní).
  Vzhľadom na kolísavý charakter migrény je rozumné uskutočniť prevenciu aspoň 3 cykly predtým, ako sa uvažuje o alternatíve.

  Žiadne z liekov uvedených nižšie nie je licencované ako profylaktické činidlo, ale v mnohých klinických štúdiách preukázali svoju účinnosť.

  Na účely prevencie sa používajú:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Najúčinnejšie sú:
  • Naproxen, 550 mg 1 - 2 krát denne počas perimenštruačného obdobia, medzi dňami -7 a +6,
  • Kyselina mefenámová, 500 mg, 3-4 krát denne. Užívá sa dva alebo tri dni pred očakávaným nástupom menštruácie, počas ďalších piatich dní.

  Výhodou použitia NSAID je ich účinnosť aj pri prvom dni krvácania, čo je dôležité pre ženy s dysmenoreou.

 • Triptány. Povolené ako liečivá na symptomatickú liečbu, ale niekoľko štúdií zistilo ich účinnosť pri perimenstruálnej profylaxii záchvatov:
  • Naratriptan: 1 mg dvakrát denne, začínajúc dva dni pred menštruáciou, pokračuje šesť dní, t
  • Frovatriptan sa užíva v dávke 5 mg dvakrát denne, začínajúc 2 dni pred očakávaným záchvatom, a potom sa dávka zníži na polovicu pri dvojnásobnom príjme počas ďalších 5 dní
  • Zolmitriptan, 2,5 mg 1 tableta 3-krát denne. Približne 55-60% prípadov pomáha znížiť frekvenciu a závažnosť záchvatov v polovici alebo viac v 3 po sebe idúcich cykloch. Z vedľajších účinkov môže nastať účinok „vysadenia lieku“ s relapsom.
 • Hormonálne lieky: estradiol. Transdermálny estradiol vo forme gélu s koncentráciou: menovaný v dávke 1,5 mg 2 dni pred nástupom zamýšľanej menštruácie počas 7 dní. Spravidla sú dobre tolerované, aj keď môže dôjsť k zvýšeniu intenzity migrény bezprostredne po začiatku liečby.

  Perimenstruálne estrogén môže byť použitý len za podmienok pravidelnej menštruácie. Neodporúča sa u žien s dysmenoreou, estrogén-dependentnými nádormi alebo anamnézou venózneho tromboembolizmu.

 • Analógy hormón uvoľňujúci gonadotropín. Účinnosť je spôsobená znížením hladiny estrogénu, ale tieto lieky majú niekoľko obmedzení:
  • nežiaduce účinky nedostatku estrogénu, ako sú návaly horúčavy,
  • zníženie hustoty kostí (zvyčajne sa nemá používať dlhšie ako 6 mesiacov bez pravidelného monitorovania a kostnej denzitometrie),
  • vysoké náklady.

  Vzhľadom na tieto vlastnosti by sa používanie takýchto liekov malo obmedziť na špecializované jednotky.

 • Niektoré štúdie preukázali účinnosť pri užívaní horčíka, riboflavínu (vitamín B2) a antioxidantu - koenzýmu Q10.
 • Vzhľadom na to, že najúčinnejšia metóda prevencie a liečby menštruačnej migrény nie je stanovená, je najprv potrebný empirický výber, po ktorom nasleduje individuálny prístup ku každému pacientovi, pričom sa zohľadnia všetky vlastnosti: trvanie a závažnosť záchvatu, pravidelný menštruačný cyklus, prítomnosť dysmenorey alebo iných sprievodných chorôb.

  Odporúča sa, aby hormonálna terapia bola predpísaná a monitorovaná gynekológom a anti-migrenóznou terapiou neurológom, čo možno považovať za „zlatý štandard“ pri liečbe menštruačnej migrény.

  Viac informácií o menštruačnej migréne sa dozviete z tohto videa:

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send