Hygiena

Spozorovanie pred menštruáciou: opäť mesačne! Čoskoro v

Pin
Send
Share
Send
Send


Väčšina žien považuje krvácanie pred menštruáciou alebo v inej fáze cyklu za príznak nejakej patológie a snaží sa ich odstrániť. Nie je to však vždy pravda, aj keď krvavý výboj si zaslúžil osobitné miesto v gynekológii. Preto je dôležité pochopiť, v ktorej situácii neexistuje dôvod na obavy a kedy je lepšie poponáhľať sa s lekárom.

Špinavé dievčatá

Je dôležité zdôrazniť, že prepustenie z pohlavných orgánov je vlastné spravodlivému pohlaviu takmer každého veku, s výnimkou časového intervalu od narodenia do 11 rokov. Pred začiatkom puberty by sa nemalo dodržiavať dávkovanie dievčat. Je to kvôli ich štruktúre a hormonálnym vlastnostiam tejto vekovej skupiny.

Tento čas sa zvyčajne nazýva pokojovým obdobím, pretože vajíčka ešte nedospeli, nie sú žiadne obdobia, syntéza ženských hormónov je zanedbateľná a ich účinok na dievčenské telo je veľmi malý. Výskyt výtoku u dievčaťa vo veku 10 až 12 rokov, najmä ak ide o krv, teda priamo naznačuje patológiu. Príčiny tohto javu sú rôzne:

 • ochorenia močových ciest alebo gastrointestinálneho traktu,
 • patologicky skoršia puberta,
 • infekcie reprodukčných orgánov.

Bez ohľadu na dôvod tohto prepustenia u dievčaťa, ktoré nedosiahlo pubertu, je však lepšie neodložiť vyšetrenie gynekológom.

Špinavé dievčatá

Takéto prepustenie sa nazýva mladistvé alebo pubertálne. Spravidla ide o krvácanie z maternice, čo sú odchýlky v cykle u dievčat vo veku od 12 do 18 rokov. Často sa tiež nazývajú nefunkčné, pretože priamo súvisia so zlyhaním vaječníkov.

Podobné krvácanie sa môže objaviť ako pred mesačne, tak aj na nich. V druhom prípade bude menštruácia hojnejšia. V dôsledku tejto patológie menštruačný mesiac prechádza významnými zmenami, a preto sa menštruácia neobjavuje pravidelne.

Mladistvé krvácanie je veľmi populárna patológia medzi dievčatami počas puberty. Často sa konajú v prvých 2 rokoch po prvom menštruačnom období. Táto patológia by sa nemala ignorovať.

Časom sa však cyklus stabilizuje, avšak takéto krvácanie sa môže v budúcnosti prejaviť na zdraví reprodukčného systému dievčaťa, pretože táto patológia spravidla indikuje funkčné poruchy reprodukčného systému.

Hlavné príčiny takéhoto prepustenia u dievčat: t

 • abnormality reprodukčného systému,
 • emocionálny a fyziologický stres
 • infekčných chorôb
 • nesprávna diéta

Zistilo sa, že krvácanie mladistvých u mladých dievčat sa často vyskytuje v zime, ako aj začiatkom jari. To je spojené s nedostatkom vitamínov v ich strave. Krvácanie sa spravidla vyskytuje po oneskorení menštruácie o niekoľko týždňov. Sú schopní vydržať týždeň až niekoľko mesiacov, sú intenzívnejšie a potom oslabujú.

Dlhodobé krvácanie významne zhoršuje stav dievčaťa a môže spôsobiť anémiu. Taký stav si, samozrejme, vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Ak však pôjdete k lekárovi včas, krvácanie sa môže zastaviť včas, po ktorom sa v priebehu času začne pravidelná menštruácia.

Špinavé ženy

Takéto prepúšťanie sa často vyskytuje u žien niekoľko dní pred menštruáciou a postupne sa z neho vyvinie. Tento jav je charakteristický najmä pre ženy, ktoré uprednostňovali antikoncepciu, napríklad vnútromaternicové zariadenie. Za týchto okolností, keď vypúšťanie nie je zvlášť intenzívne, sa považujú za fyziologickú normu a nevyžaduje sa použitie špecializovanej pomoci.

Okrem toho nevýznamné krvácanie pred menštruáciou (7 - 9 dní) môže naznačovať proces implantácie a následné tehotenstvo. Faktom je, že zavedenie oplodneného vajíčka do steny maternice je spojené s poškodením (aj keď minimálnym) malých ciev. Sú však zanedbateľné a prietok krvi je ťažko viditeľný a nepoškodzuje zdravie.

Ak sa krvné výboje objavia uprostred cyklu, potom s najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o krvácaní z ovulácie. Mnohí odborníci súhlasia, že nepredstavujú hrozbu pre zdravie žien. Takéto krvácanie sa pozoruje u 30% spravodlivého pohlavia. Môžu sa však považovať za bezpečné iba vtedy, ak:

 • charakterizované nízkym objemom
 • ich trvanie nepresahuje 3 dni, t
 • nie je potrebné používať hygienické výrobky,
 • majú slizkú konzistenciu červenej, hnedastej alebo ružovočervenej farby,
 • Prieskum neodhalil ďalšie dôvody výskytu krvácania z pošvy.

Takéto sekréty sa objavujú v 10. - 16. deň cyklu a zvyčajne vyzerajú ako prakticky nepostrehnuteľné sliznice sliznice krvi s inklúziami krvi. Nemali by presiahnuť tri dni. Ak sa po tejto dobe nezastavia alebo sa navyše zvýšia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Je povinný zastaviť krvácanie a poslať ženu na vyšetrenie. Zvyčajne sa vykonáva ultrazvuk, aby sa identifikovala pravdepodobná latentná gynekologická patológia. Často je však najčastejšou príčinou krvácania uprostred cyklu - zmeny koncentrácie estrogénu v ženskom tele.

V procese ovulácie jej hladina stúpa a keďže ovplyvňuje sliznicu maternice, je možný podobný príznak. Aj keď sa takéto javy považujú za normu, sú prístupné lekárskym opravám. Pri prevencii a liečbe týchto javov sa ženám často odporúča, aby sa vyhýbali stresu a predpisovali bylinné prostriedky.

Avšak v iných situáciách krvácanie pred menštruáciou naznačuje prítomnosť určitej patológie. Toto je veľmi častý jav a takmer každá žena najmenej raz, ale čelí náhlemu vaginálnemu krvácaniu. Je však dôležité zdôrazniť, že červený výtok, ktorý sa stáva intenzívnejším, sa považuje za normu pre prvý deň menštruácie.

Tmavé škvrny pred menštruáciou indikujú patológiu maternice, napríklad vývoj endometriózy, polypov alebo rast endometria. Ružovkastý výtok (pripomínajúci zriedenú krv) so silným zápachom je známkou chronickej endometritídy alebo endocervicitídy.

Silný výboj pred menštruáciou je však často nefunkčný. Na začiatok musia byť zastavené a potom môžu identifikovať príčiny krvácania a začať liečbu patológie. Táto patológia sa často prejavuje funkčným zlyhaním vaječníkov.

Medzi najčastejšie príčiny krvácania pred menštruáciou patria:

 • hormonálne poruchy v ženskom tele v dôsledku stresu a rôznych chorôb,
 • užívanie niektorých liekov alebo doplnkov, ktoré zahŕňajú estrogén,
 • začiatok alebo zrušenie používania hormonálnej antikoncepcie,
 • užívanie núdzových (post-koitálnych) antikoncepčných liekov,
 • patológia štítnej žľazy (často jej hypofunkcia).

Žena by mala dávať pozor na zdravie svojho reprodukčného systému, pretože mnohé patológie sa môžu prejaviť ako sekréty inej povahy.

Normálne javy v rôznych obdobiach

Počas ovulácie je roztrhnutá stena zrelého folikulu a vaječné bunky ju opúšťajú. Proces lámania steny folikulu je sprevádzaný poškodením malých krvných ciev a výskytom vzácneho krvácania, ktorého výsledok je viditeľný na dennej výstelke vo forme nevýznamného krvácania.

Aby ste si boli istí, že ovulácia sa stala príčinou takého prepustenia, je potrebné vedieť, že k ovulácii dochádza v strede cyklu 14 až 16 dní po začiatku menštruácie (začiatok menštruácie sa považuje za začiatok nového menštruačného cyklu). V takom prípade sa môže vyskytnúť krátkodobá bolesť v oblasti brucha, ktorá netrvá dlhšie ako 1–2 dni.

Implantácia vajíčka do steny maternice je tiež sprevádzaná poškodením malých ciev vnútornej výstelky maternice. Výsledkom je slabé krvácanie, ktorým sa hemostatický systém veľmi rýchlo vyrovná a zastaví sa. Prúdená krv sa dá vidieť na ženskom spodnom prádle. Implantačný proces môže byť tiež sprevádzaný nepríjemnými pocitmi v spodnej časti brucha, čo môže byť pre nastávajúcu matku veľmi rušivé, ak už objavila začínajúci život pomocou tehotenského testu.
Ak sa krvácanie zistí raz, rýchlo sa zastaví a v budúcnosti sa neobnoví, nie je dôvod na obavy.

Hormonálne zmeny súvisiace s vekom sa tiež často prejavujú výskytom krvácania až do menštruácie. U dospievajúcich dievčat počas puberty je taký jav ako krvavé až menštruácie veľmi častý. Faktom je, že hormonálna regulácia prechádza výraznou úpravou. Menštruačné cykly dospievajúcich dievčat môžu byť buď ovulačné alebo anovulačné (bez ovulácie). Menštruačné krvácanie neprichádza pravidelne, často sú krvavé až menštruácie.

U dospievajúcich dievčat sa tento jav považuje za normálny po dobu 1 roka, ak aj po tomto období sa špinenie pravidelne stáva menštruáciou, mali by ste sa podrobiť vyšetreniu špecialistom.

U žien klimakterického veku sa môže hormonálna extinkcia prejaviť aj krvavým až menštruačným tokom.

V prípade odchýlok od stanovených kritérií je vhodné poradiť sa s gynekológom s vedúcim tehotenstvom.

Aké ďalšie podmienky môžu spôsobiť?

 1. Polypy. Polypy sú benígne výrastky, ktoré za nepriaznivých podmienok môžu degenerovať na zhubný nádor.
  Najčastejšie krvácanie až menštruácia spôsobuje polypy umiestnené na vnútornom povrchu pošvy alebo v oblasti krčka maternice.
  Výskyt takého výtoku nastáva v dôsledku zranenia polypov počas pohlavného styku (sexuálny styk je bolestivý), zdĺhavosti, zavedenia tampónu vyrážky vaginálneho vyšetrenia.
  Okrem toho môžu polypy spôsobiť zvýšenie trvania menštruácie. K tomu dochádza v dôsledku toku menštruačnej krvi zadržanej v polypovej oblasti.
 2. Nádorové ochorenia vnútorných pohlavných orgánov ženy. Najčastejšie sa tento dôvod vyskytuje u žien v menopauze, keď sa absencia menštruácie pozoruje najmenej jeden rok. V tomto prípade môže byť výskyt krvavého vaginálneho výtoku jediným prejavom zhubného nádoru vnútorných pohlavných orgánov.
  Preto by žena, ktorá vstúpila do obdobia menopauzy, mala byť ohľaduplná k svojmu zdraviu a po zistení krvácania by mala byť vyšetrená gynekológom.

 3. Erózia krčka maternice. Toto je narušenie správnej orientácie buniek vrstvy tkaniva krčka maternice. Pri akomkoľvek mechanickom pôsobení na eróziu, či už ide o násilný pohlavný styk alebo gynekologické vyšetrenie, spôsobuje krvácanie, ktoré má za následok vznik krvácania z pošvy, ktoré nie je spojené s nástupom menštruácie.
  Keďže erózia krčka maternice sa považuje za prekanceróznu chorobu, vlastník takéhoto ochorenia by nemal byť oneskorený s plnohodnotnou liečbou a bezprostredne po jeho odhalení podstúpiť úplný priebeh odporúčaných postupov.
 4. Antikoncepčné lieky.Výskyt krvácania až po menštruáciu je normálny u žien užívajúcich kombinovanú perorálnu antikoncepciu ako prostriedok na ochranu pred nechceným tehotenstvom.
  Prítomnosť takýchto sekrétov je spojená s hormonálnymi výkyvmi spôsobenými použitím antikoncepcie.
 5. Núdzová antikoncepcia. Stáva sa, že po nechránenom styku bez ochrany potrebuje žena neodkladnú prevenciu tehotenstva. Na tento účel sa používajú také lieky ako Postinor, Ginepriston a iné. Prijímanie liekov na núdzovú antikoncepciu vyvoláva mimoriadny nástup menštruácie s úplným menštruačným krvácaním.
  Malo by sa pamätať na to, že užívanie drog z tejto skupiny môže byť veľmi nebezpečné, pretože krvácanie, ktoré vyžaduje pohotovostnú starostlivosť, je často vedľajším účinkom.
  Časté používanie núdzovej antikoncepcie je úder do hormonálneho pozadia ženy, čo vedie k porušeniu hormonálnej regulácie cyklu. Záver je taký, že by ste nemali zneužívať prostriedky núdzovej antikoncepcie.
 6. Endometritída. Zápal vnútornej výstelky maternice. Jedným z prejavov tejto choroby sú krvavé výtoky, načasovanie sa nezhoduje s príchodom menštruácie. Ak sa endometritída stala príčinou takéhoto výtoku, potom okrem krvácania bude žena obťažovaná slabosťou, potením, bolesťami hlavy, zvýšenou telesnou teplotou a ťahaním bolesti v spodnej časti brucha. Koža sa stáva bledou.
  Ak si myslíte dobre, môžete nájsť príčinu endometritídy. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje, keď infekčné činidlá prenikajú do maternice, najmä ak je vnútorná výstelka maternice v poškodenom stave, napríklad po pôrode, potratoch, potratoch, diagnostických a terapeutických kyretážach, ako aj počas kritických dní. Práve v takýchto chvíľach je sliznica maternice najzraniteľnejšia a náchylná k priľnavosti rôznych druhov infekcií.
  Malo by sa tiež poznamenať, že prítomnosť vnútromaternicového zariadenia pomáha oddialiť infekciu v maternicovej dutine. Pri chorobách maternicovej výstelky proces zvyšuje len špirála.

 7. Mimomaternicové tehotenstvo, Tento život ohrozujúci stav ženy sa môže prejaviť ako krvavý až do menštruácie. Pokiaľ implantácia vajíčka do vajcovodov nebola včas diagnostikovaná, nevyhnutne nastane čas roztrhnutia vajcovodov. V tomto prípade je silná bolesť v dolnej časti brucha a krvácanie. V takom prípade by ste mali okamžite vyhľadať pomoc od zdravotníckeho zariadenia.

S výskytom krvácania až po menštruáciu, kompetentný špecialista nevyhnutne odkáže ženu na ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. Toto vyšetrenie stačí na diagnostikovanie mimomaternicového tehotenstva a včas na vykonanie operácie na jeho odstránenie.

Pin
Send
Share
Send
Send