Hormóny

Estrogény ženské hormóny: príčiny a príznaky nadbytku

Pin
Send
Share
Send
Send


Hlavné ženské hormóny sú považované za estrogén a na použitie tohto slova v jednotnom čísle je nesprávne. Môžeme povedať, že robia ženu, jej atraktívnosť, výška, váha, hladkosť a mladistvosť pokožky, opacity vlasov, ženská postava, hlas, nálada a sexuálna aktivita závisia od nich. S najmenšími odchýlkami telo okamžite reaguje, mení vzhľad a vnútorný stav ženy.

Hormóny sú asi 30 druhov, ale najdôležitejšie pre telo sú 3:

Ak si predstavíte pomer hladiny estrogénu u žien, hormóny budú umiestnené v nasledujúcom poradí: E1: E2: E3 = 1: 100: 7. Najaktívnejší je estradiol.

Kto má na starosti?

Produkcia estrogénov prebieha v ovariálnych folikuloch a malé percento z nich sa produkuje v pečeni. Regulácia ich syntézy nastáva v dôsledku hormónu FSH v hypofýze, ktorý stimuluje folikuly.

S nástupom menopauzy sa zastaví práca vaječníkov av tomto prípade estrogény produkujú tukové tkanivo. Ale oni sa mýlia a nie je pre nich užitočný.

Neexistuje žiadny samostatný estrogénový hormón. Majú všeobecne všeobecný vzorec, ale ovplyvňujú telo inak. Ich bioaktivita je nasledovná: 7: 100: 1. Hlavným a najvýznamnejším v triáde je estradiol. Stanovuje sa v krvných testoch. Je to on, kto poskytuje všetku vonkajšiu príťažlivosť žien v reprodukčnom veku.

Estrogénové receptory

Na čítanie hormonálnych informácií o vaječníkoch, príroda vytvorila estrogénové receptory. Vďaka svojej práci orgány vnímajú informácie a podrobujú sa im.

Receptory sú prítomné takmer všade, pretože estrogény určujú prácu celého organizmu: v mozgu, pľúcach, cievnom systéme, myocytoch, osteocytoch, črevách a močovom mechúre, pečeni a myokarde, maternici a jej končatinách, vagíne, prsných žľazách, dermis a dokonca aj v očiach , Líšia sa množstvom v rôznych systémoch, preto klinika estrogénových porúch je taká rôznorodá a komplexná.

E1 - "zlý" estrogén

Dominuje menopauze. Môže byť syntetizovaný tukovým tkanivom, aj keď reprodukčný systém nie je plne funkčný. Vo vaječníkoch pred menopauzou ho telo používa na vytvorenie estradiolu.

V menopauze sa tento proces dramaticky znižuje. U žien so zvýšenou hmotnosťou vyvoláva vývoj onkológie prsníka a krčka maternice vo veku 30 až 40 rokov.

Estradiolové funkcie

Medzi hlavné funkcie patrí:

 1. Aktívna účasť na tvorbe postavy pre ženský typ.
 2. Priamy účinok na tvorbu sekundárnych pohlavných znakov.
 3. Ovplyvňuje pigmentačné procesy genitálií a areolov.
 4. Zodpovedný za sexuálnu túžbu.
 5. Stimuluje rast kostí.
 6. Podieľa sa na raste a dozrievaní folikulov vo vaječníkoch a ovulácii.
 7. Prispieva k rastu maternice a vytvoreniu siete ciev pre vývoj plodu pri výskyte tehotenstva.
 8. Zvyšuje zrážanlivosť krvi počas menštruácie a pôrodu.
 9. Podporuje rozvoj edému zadržiavaním sodíka v tele.
 10. Ovplyvňuje náladu tehotných žien.

Estrogény a ženské telo

Hladina hormónov počas života sa neustále mení.

 • úplne reguluje všetky sexuálne funkcie,
 • zabezpečuje normálny tok MC,
 • vždy sa zvyšuje počas puberty, počas tehotenstva (mimo týchto období je v rovnováhe s iným ženským hormónom, progesterónom),
 • zabezpečuje rozvoj sekundárnych sexuálnych charakteristík,
 • chráni cievy pred aterosklerózou,
 • reguluje stav krvných ciev, upravuje správnym spôsobom činnosť všetkých buniek,
 • reguluje metabolizmus, nedovoľuje rozvoj obezity,
 • postihuje kosti a podkožné tkanivo,
 • zabraňuje zvýšenej aktivite mazových žliaz.

Pod vplyvom niektorých nepriaznivých momentov sa začína vyrábať nielen vo vaječníkoch, ale aj v pečeni, kožných bunkách, svaloch, nadobličkách a dokonca aj v mozgu. Lekári označujú túto vysokú hladinu estrogénu u žien s prevahou dominancie progesterón estrogénu.

Aké sú príčiny tohto zvýšenia?

Po 35 rokoch sa zvýšená hladina estrogénu vyskytuje u každej inej ženy. Existujú 3 hlavné faktory, ktoré spôsobujú takúto dominanciu:

 1. Hyperaktivita receptora estrogénu - to môže nastať, keď sú stimulované určitými látkami podobnými estrogénu. Tieto zahŕňajú fytoestrogény a xenoestrogény.
 2. Nadmerná produkcia týchto hormónov v tele.
 3. Nízke hladiny progesterónu v tele.

Etiológia zvýšenej produkcie estrogénov

Prebytok estrogénu nie je nezvyčajný. Môže sa tiež zvýšiť kvôli nadmernému prijatiu zvonku. To sa deje s nevhodnou výživou, dodávkou endokrinných disruptorov, používaním výrobkov s GMO, vysokými pesticídmi, výrobkami s fytoestrogénmi.

Medzi príčiny zvýšenia estrogénu patria:

 • skorá puberta (približne 7 rokov)
 • príjem v poriadku
 • dlhodobého stresu
 • fajčenie a alkohol
 • nedostatok vitamínov a minerálov
 • hypo- a hyperdynamikum,
 • hypertenzia,
 • endokrinopatia a obezita.

Iné dôvody na zvýšenie

V niektorých prípadoch sú príčiny a príznaky nadmerného estrogénu u žien spôsobené kombináciou niekoľkých faktorov. Zvýšenie hmotnosti dokonca o 5-7 kg zvyšuje hladinu estrogénu premenou androgénov na ne. To sa deje prostredníctvom aromatizácie, tento proces je nevyhnutný len v menopauze, keď sa telo snaží udržať obsah estrogénu v tele.

Táto transformácia vytvára bludný kruh v tele ženy: nárast hmotnosti vedie k nárastu androgénov, čo následne zvyšuje množstvo estrogénu. Ten zase vedie k nárastu hmotnosti atď.

Chudnutie v takýchto prípadoch nie je jednoduché, pretože nadbytok estrogénu ovplyvňuje iné hormóny, ako je leptín a tyroxín, ktoré spôsobujú trvalý nárast telesnej hmotnosti.

Je to tiež dôležitá expozícia xenoestrogénom. Jedná sa o chemikálie, ktoré sú obsiahnuté v potravinárskych výrobkoch, kozmetike, chemikáliách pre domácnosť. Napodobňujú estrogén a interagujú s receptormi estrogénu.

Pri vdýchnutí škodlivé výpary zvyšujú hladinu hormónu v krvi. Tieto toxíny tiež pribúdajú na váhe.

Hypothyroidizmus môže ovplyvniť hladiny estrogénu. Hormóny štítnej žľazy pomáhajú udržiavať rovnováhu progesterónu a estrogénu. S hypotyreózou sa progesterón znižuje a estrogén začína rásť.

Je jasné, že príčiny zvýšeného estrogénu u žien a príznaky ochorenia sú úzko prepojené.

Prejav zvýšeného estrogénu

Príznaky zlepšenia sú nasledovné:

 1. Náhly nekontrolovaný prírastok hmotnosti. Vyskytuje sa aj pri najracionálnejšej strave alebo diéte, fyzickej aktivite. To je jeden z hlavných príznakov zvýšeného estrogénu u žien. Takáto žena môže schudnúť len pri vyrovnaní hormonálnych hladín.
 2. Porušenie MC V 80% prípadov sa stáva vinným zlyhanie hormónov, alebo skôr príznaky zvýšenej hladiny estrogénu u ženy. To je dôvod, prečo, ak je pravidelnosť cyklu rozbité, obdobia sa stali príliš ťažké, uistite sa, že sa pozrieť na hormóny.
 3. Precitlivenosť prsných žliaz, ich opuch. To sú tiež príznaky zvýšeného estrogénu u žien. Ak sa prsia stali bez objektívnych dôvodov zaoblené, môže byť podozrenie na dominanciu estrogénu.
 4. Bolesť prsných žliaz. Ak je označený na pozadí nízkych hladín progesterónu u žien, je to jasný znak zvýšeného estrogénu. Stav je veľmi negatívny pre prsné žľazy, pretože nielen náhle zvýšenie, bolesť vzniká v pokoji (na bokoch hrudníka a na vrchole) alebo môže byť akútna pri najmenšom dotyku hrudníka. Toto sú príznaky nadbytku ženských hormónov.
 5. Zvýšená emocionalita. Počas menštruácie je často žena príliš nervózna, slzná a podráždená. Toto sú príznaky nadmerných ženských hormónov estrogénu. Tento stav sa stáva konštantným s dominanciou hormónu.
 6. Časté bolesti hlavy. Napriek stovkám príčin bolesti hlavy, ak sa stanú trvalými - to sú príznaky zvýšeného estrogénu u ženy. Je pravdepodobné, že s týmto progesterónom bude nízka.
 7. Bohatá strata vlasov. To je jeden zo znakov a symptómov zvýšených hladín estrogénu u žien. Aj keď sa verí, že plešatosť 2 krát viac ohrozuje mužov, ale dievča tiež riskuje stratu okázalosť jej vlasov v jej prime. Samozrejme, že nebude plešatá, ale jej vlasy budú rozptýlené.
 8. Zhoršenie pamäte je ďalším znakom hormonálnej nerovnováhy. Žena začína zabudnúť na dôležité dátumy, kľúče, kabelku, atď. Je možné, že všetky tieto účinky nadmerného estrogénu u žien.
 9. Nespavosť. Je spojená so skutočnosťou, že zvýšený estrogén blokuje produkciu melatonínu (spánkový hormón). A ak je tiež znížený progesterón (hormón pokoja), v noci určite nebudete spať.
 10. Medzi príznaky zvýšeného estrogénu u žien patrí objavujúci sa spôsob, ako sa nezastaviť v konverzácii, práci, športovaní atď. Žena jednoducho neuspeje.
 11. Vyčerpanie tela - neustály nedostatok spánku vedie k vyčerpaniu a hromadeniu všetkých problémov s tým spojených.

Možné následky

Zvýšené hladiny hormónov vždy znamenajú nebezpečenstvo. Nadbytok estrogénu u žien môže spôsobiť poruchu štítnej žľazy, čo vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti a osteoporóze.

Predĺžená dominancia estrogénu spôsobuje:

 • zvýšenie krvného tlaku,
 • rakovina prsníka,
 • endometrióza,
 • nádory maternice
 • zvýšená zrážanlivosť krvi a krvné zrazeniny,
 • kŕče na nohách,
 • neplodnosť,
 • porušenie MC,
 • poruchy centrálneho nervového systému a psychiky.

Zásady liečby

Pre úspešnú liečbu by sa mala stanoviť príčina nerovnováhy. Ak je proces aromatizácie zvýšený, sú predpísané inhibítory zinku, selénu, aromatázy a vitamínu C.

Na liečbu užívajú lieky Arimidex, Aromasin, Fazlodeks, Tamoxifen, Clomiphen, Femara, Mastodinon a iné rastlinné prípravky, z ktorých všetky znižujú estrogén.

Tiež znižuje krvný estradiol "Zoladex", "Lupron", "Goserelin", atď Niektoré ženy sa bojí vziať hormóny, ale ich správny výber nebude dávať vedľajšie účinky. Odmietnutie HSL však spôsobí komplikácie.

V špeciálnych prípadoch je nutná operácia: odstránenie vaječníkov alebo ich ožarovanie v prípade, že žena má menopauzu.

Zmena stravy

Správna strava - prvý krok k uzdraveniu. Odporúča sa použitie organických (prírodných) produktov: krížovitejšie (rôzne druhy kapusty, reďkovky, reďkovky), až 30 g vlákniny denne. Potraviny bohaté na vlákninu (ovocie, zelenina, strukoviny, semená, celé zrná), odstraňujú prebytočný tuk a cholesterol a znižujú estrogén.

Niektoré z nich môžu zvýšiť metabolizmus alebo znížiť príznaky zvýšeného estrogénu. Takéto zlúčeniny zahŕňajú DIM, koreň maca, zinok, kalcium-D-glukarát a ashwagandha.

Prevencia, alebo Ako vrátiť hladiny estrogénu späť do normálu

Preventívne opatrenia sú nasledovné: t

 1. Obmedzte príjem alkoholu - narušuje pečeň a tu dochádza k celkovému metabolizmu estrogénu.
 2. Jedzte organické potraviny.
 3. Jedzte viac vlákniny.
 4. Jedzte potraviny s probiotikami - medzi ne patria mliečne výrobky a kvas, kyslá kapusta, uhorky, kimchi a tofu. Môžete si vziať a probiotické doplnky.
 5. Sledujte vyváženú stravu s množstvom vitamínov (B).6, C, E, D atď.) A minerály (zinok, selén a horčík). Veľa vitamínu B6 nájdené v hovädzej pečeni, morských rybách, orechoch a fazuľa, zinku - v bravčovom a jahňacom mäse, pohánke a ovsených vločkách a horčíku - v mandľách, morskom kale, hrášku a jačmenných krupiciach.
 6. Vezmite esenciálny olej z rozmarínu - je to silný antioxidant, normalizuje hladiny estrogénu, imunity a štítnej žľazy. Bojuje s príznakmi zvýšeného estradiolu.
 7. Zabráňte kontaktu s xenoestrogénmi obmedzením kontaktu s nimi.
 8. Kontrolný stres. Potláča progesterón a zvyšuje estrogén.

Zvýšenie estrogénu môže hovoriť o rôznych chorobách, ktoré pomôžu identifikovať správnu diagnózu. Oneskorenie liečby nestojí za to, pretože čím viac zanedbávanej patológie, tým ťažšie je liečba.

Estrogénov a ich úlohu v tele

Estrogény sa tvoria hlavne vo vaječníkoch. Čiastočne sa tieto hormóny produkujú v nadobličkách, pečeni, mozgu. Sexuálne hormóny u žien sú tiež produkované tukovým tkanivom. Je obzvlášť aktívny pri produkcii estrogénov, ak z nejakého dôvodu už vaječníky už nevedia zvládnuť svoju úlohu pri tvorbe hormónov. To vysvetľuje, prečo ženy často rastú v prípade hormonálnej nerovnováhy. Týmto spôsobom telo reaguje na stres, ktorý sa vyskytuje pri chorobách orgánov reprodukčného systému, vekovo závislých zmien v zložení hormónov.

Existujú rôzne typy estrogénových hormónov. Medzi nimi sú 3 najaktívnejšie: estradiol, estrón a estriol.

Estradiol je najaktívnejší počas reprodukčného obdobia života ženy. Podieľa sa na tvorbe proteínového tkaniva potrebného na rozvoj pohlavných orgánov. Obsah hormónu v tele ovplyvňuje činnosť nervového, kardiovaskulárneho a všetkých ostatných systémov.

Estron sa vyrába v menších množstvách, ale je to on, kto je zodpovedný za objavenie sa druhotných ženských pohlavných znakov, stav maternice, jej pripravenosť niesť plod počas tehotenstva. Rýchlosť starnutia organizmu závisí od obsahu hormónu estrogénu v období postmenopauzy.

Estriol sa nazýva tehotenský hormón, pretože je produkovaný placentou, je zodpovedný za normálny vývoj plodu.

Význam úlohy, ktorú tieto hormóny hrajú v tele, neznamená, že čím viac estrogénu produkuje, tým lepšie. Pre každé ženské telo existuje vlastná individuálna norma obsahu estrogénu, v ktorej zdravie, vzhľad a fyzická aktivita ženy zodpovedajú jej veku a fyziologickému stavu. Hladina estrogénu začína rásť v čase nástupu sexuálneho vývinu, dosahuje maximum asi vo veku 30 rokov a potom začína postupne klesať v dôsledku oslabenia funkcie plodnosti. Prebytok hormónov estrogénu v tele je patológia.

Čo je nebezpečný prebytok estrogénu

Prebytok estrogénu indikuje abnormálnu prácu orgánov, ktorými sú produkované, hormonálne zlyhanie. Blízky vzťah hormonálnych procesov so všetkými ostatnými okamžite vedie k vážnym problémom so všeobecným zdravotným stavom, ktoré ovplyvňujú vzhľad ženy.

Dôsledky nadmernej produkcie ženských pohlavných hormónov v tele: t

 • tvorba hormón-dependentných nádorov genitálnych orgánov (benígne - myómy, rakovina maternice, vaječníkov), endometrióza a tiež také ochorenia prsných žliaz ako mastopatia, fibroadenóm a rakovina,
 • poruchy metabolizmu, orgány endokrinného systému, t
 • nedostatok živín, zhoršenie vzhľadu ženy v dôsledku zlého stavu vlasov, krehkých nechtov, suchej kože, zmien tvaru, t
 • zlyhania menštruačného cyklu
 • pokles sexuálnej túžby,
 • bolesti hlavy, patologické zmeny kostného tkaniva, stav slizníc.

Príznaky nadmerného estrogénu

Príznaky sú výskyt chronických zápalových ochorení vonkajších ženských pohlavných orgánov (kolpitis, vulvovaginitída), duševnej nestability, exacerbácie ochorení gastrointestinálneho traktu, štítnej žľazy a pankreasu.

Symptómy nadmerného zastúpenia ženských pohlavných hormónov v tele sú:

 • nepravidelný nástup menštruácie, striedanie skromnej a ťažkej menštruácie,
 • neschopnosť otehotnieť,
 • opuch a bolesť v mliečnych žľazách v dôsledku výskytu edému v dôsledku zhoršeného metabolizmu vody a soli,
 • zvýšenie brucha v dôsledku retencie tekutín v tkanivách,
 • zažívacie poruchy,
 • zvýšená chuť do jedla, čo vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti,
 • poruchy nervového systému (depresia, podráždenosť, nespavosť, bolesť hlavy),
 • strata pozornosti a pamäte
 • pocit únavy po celú dobu
 • zníženie sexuálnej aktivity
 • vaginálnej suchosti (narušenie krčných žliaz, ktoré produkujú hlien). V tomto ohľade majú ženy trpiace hyperestrogénmi často infekčné a zápalové ochorenia maternice a príveskov.

Počas tehotenstva dochádza k významnému zvýšeniu obsahu estrogénu v krvi, pretože placenta ich produkuje dodatočne a sú tiež tvorené vo fetálnej pečeni. Je to zvýšená hladina estrogénu, ktorá vysvetľuje ženskú nevoľnosť a vracanie (toxikózu) počas tohto obdobia.

Endokrinné ochorenia

Príčinou zlyhania je porucha hypofýzy. Produkcia estrogénu vo vaječníkoch sa vyskytuje pod vplyvom takých hormónov ako FSH, ktorý stimuluje dozrievanie folikulov a LH - luteinizačný hormón, ktorý je nevyhnutný na tvorbu corpus luteum.Nadmerný príjem ženských hormónov vedie k narušeniu procesov spojených s fázami menštruačného cyklu. V tejto situácii nadbytok FSH v prvej fáze vedie k absencii ovulácie, abnormálnemu zvýšeniu dominantného folikulu, tvorbe folikulárnych cyst.

S nedostatkom LH v druhej fáze cyklu dochádza k nedostatku corpus luteum a zníženiu produkcie progesterónu - pohlavného hormónu, ktorý prispieva k zachovaniu oplodneného vajíčka a vývoju tehotenstva. V tomto prípade sa v nadbytku tvorí estrón, čo vedie k nemožnosti jeho uchovania.

Choroby štítnej žľazy a iných žliaz s vnútornou sekréciou môžu byť tiež príčinou príznakov endokrinných porúch.

Skorá puberta

Môže sa vyskytnúť pod vplyvom genetických faktorov alebo v dôsledku vrodených alebo získaných porúch endokrinného systému. V tomto prípade sa dievča predčasne objaví vonkajšie pohlavné charakteristiky, začať mesačne. Fyzicky oslabené telo sa nedokáže vyrovnať s dodatočným zaťažením, v dôsledku čoho dochádza k hormonálnemu zlyhaniu.

Liečba alebo dlhodobá antikoncepcia hormonálnymi liekmi

Ženy sú často nútené uchýliť sa k hormonálnej substitučnej terapii na odstránenie menštruačných porúch. Antikoncepcia sa používa na potlačenie ovulácie zvýšením hladiny estrogénu v krvnom obehu, vnútromaternicových zariadeniach. Ak sú finančné prostriedky vybrané správne, spôsobujú hormonálnu nerovnováhu.

Symptómy nadbytku estrogénu sa objavujú u žien v menopauzálnom veku, ak užívajú hormonálne lieky na zmiernenie takých ochorení, ako sú návaly horúčavy, osteoporóza a neuropsychiatrické poruchy.

Jesť geneticky modifikované potraviny

Účelom pestovania rastlín a zvierat so zlepšeným genómom je urýchliť ich rast, vyvinúť odolnosť voči škodlivým podmienkam prostredia. Zmena v génovej štruktúre však vedie k zhoršeným hladinám hormónov. Tým, že konzumuje mäso zvierat chovaných týmto spôsobom, ryby a rastliny, osoba riskuje vážne zdravotné problémy.

Beriberi, pôst, nezdravá strava

Nedostatok kyseliny listovej, selénu a iných živín v tele vedie k narušeniu tvorby enzýmov potrebných na realizáciu procesov, pri ktorých sa estrogény spotrebujú. V dôsledku beriberi sa tvorí nadbytok hormónov.

Zneužívanie rastlinných potravín a nápojov obsahujúcich fytoestrogény (strukoviny, sójové bôby, pivo, káva), používanie mastných mäsa tiež prispieva k hromadeniu estrogénu v tele.

Ako znížiť hladinu estrogénu

Ak chcete odstrániť príznaky, ktoré naznačujú tvorbu prebytku estrogénu v tele, lekári, v prvom rade, odporúčajú ženám zmeniť svoj životný štýl a upraviť svoju stravu. Aby sa zabránilo hyperestrogenizmu, odporúča sa, aby ženy používali hormonálnu terapiu alebo antikoncepciu na používanie liekov novej generácie, ktoré vyvážia hladiny estrogénu a progesterónov, čo znižuje ich úroveň.

V prípade potreby dostávajú ženy medikačnú liečbu. Redukcia estrogénov sa dosahuje pomocou liekov rôznych skupín. Niektoré z nich blokujú produkciu estrogénu vo vaječníkoch. Medzi ne patrí klomifén, tamoxifén.

Estrogény sa tvoria v tele ženy z androgénov ich vystavením špeciálnemu enzýmu aromatáze. Preto znížiť hladinu estrogénu a ďalšiu skupinu liekov, ktoré znižujú produkciu tohto enzýmu (anastrozol, letrozol, exemestan).

Úloha estrogénu

Estrogén u žien už v prenatálnom období vytvára tvorbu ženských pohlavných orgánov. V štádiu oslovenia dievčat puberty je hormón nevyhnutný pre ich rozvoj. Existujú tri typy ženských hormónov. Hlavným je hormón estradiol. Spravidla sa to nazýva estrogén. Tam je estrón a estrón. Sú podobné vo svojej funkcii, ale líšia sa množstvom a aktivitou. Estrogén sa produkuje vo vaječníkoch, nadobličkách a niektorých ďalších orgánoch.

Úloha estrogénu v ženskom tele je neoceniteľná. Podieľa sa na mnohých dôležitých procesoch:

 • obnovy buniek
 • zlepšenie krvných ciev,
 • normalizácia metabolických procesov v tele,
 • vývoj pohlavných orgánov
 • normalizáciu menštruačného cyklu
 • zdravý priebeh tehotenstva.

Má vplyv na nervový systém a vzhľad ženy.

Na normálnej hormonálnej úrovni, žena vyzerá dobre, nemá žiadne choroby v oblasti genitálií, má zdravú sexualitu, je schopná porodiť.

Príčiny hormonálnej nerovnováhy

Hyperestrogenizmus je stav tela, v ktorom sa zvyšuje množstvo produkovaného estrogénu. Ak je hladina pohlavných hormónov zvýšená, u žien sa vyvíjajú rôzne ochorenia:

 • endometrióza,
 • endometriálne polypy a rakovina,
 • nádory rôznych etiológií prsníka a maternice,
 • dysplázia krčka maternice,
 • ochorenia pankreasu,
 • vaskulárne ochorenia,
 • predispozície k zahusťovaniu krvi.

Príčiny symptómu nadmerného ženského hormónu estrogén môžu byť vonkajšie a vnútorné faktory. Príjem estrogénu z vonkajšieho prostredia nastáva pri použití:

 • plastové fľaše
 • Kozmetická kozmetika
 • mliečne a živočíšne výrobky, t
 • pri káve.

Vysoké hormóny sa môžu vyvíjať pod vplyvom mnohých vnútorných príčin:

 • nadmernej hmotnosti
 • skorej puberty
 • endokrinné poruchy (hypertyreóza, diabetes),
 • tehotenstvo,
 • fajčenie, alkohol,
 • nedostatok potrebných vitamínov,
 • nadmerné cvičenie,
 • hormonálna antikoncepcia,
 • stresujúce podmienky
 • sedavý spôsob života.

Príznaky zvýšenej hormonálnej hladiny u žien

Pri prebytku estrogénu u žien sú príznaky rôzne. Môžu byť rozdelené do dvoch typov - fyziologické a psychologické. Keď sú hladiny hormónov zvýšené, pozorujú sa príznaky fyziologického charakteru:

 • menštruácia sa stáva bohatou a bolestivou
 • časté bolesti hlavy,
 • stúpa krvný tlak
 • existuje rýchly nárast hmotnosti
 • hladina cukru v krvi klesá,
 • sú problémy so žlčníkom,
 • pravidelne sa vyskytuje nevoľnosť
 • problémy so spaním
 • zmrazenie končatín
 • rev v ušiach,
 • v nohách sa objavuje ťažkosť
 • vypadne viac ako obvyklé vlasy
 • vzhľad sa stáva nezdravým.

A žena sa musí zaoberať aj psychologickými prejavmi vysokých hormonálnych úrovní, ktoré sa prejavujú:

 • záchvaty paniky,
 • slabosť
 • apatia
 • pamäte
 • nervozita,
 • plačlivosť,
 • výkyvy nálady,
 • znížené libido.

Počas menopauzy je zvýšenie hormonálnych hladín sprevádzané takými nepríjemnými príznakmi, ako sú potenie, návaly horúčavy, únava a nervozita.

Liečba hyperestrogénie

Po zaznamenaní prvých príznakov je potrebné poradiť sa s lekárom. Predĺžená neliečba hyperestrogénie vedie ku komplikáciám vo forme:

 • trombóza,
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • záchvaty,
 • zhubné nádory v hrudníku a maternici.

Hyperestrogenizmus ovplyvňuje štítnu žľazu, endokrinné žľazy sa zapália. Porušenie nadobličiek vedie k poruche, nízkemu krvnému tlaku, svalovej atrofii. Nerovnováha hormónov v genitáliách spôsobuje poruchy menštruácie u žien.

Na stanovenie hladiny estrogénu je priradených niekoľko špeciálnych testov:

 • špeciálny krvný test na hormóny
 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • endometriálna histológia,

 • výpočet karyopicnotického indexu,
 • funkčná diagnostika vaječníkov - príznak "žiaka",
 • cytologické vyšetrenie vaginálneho náteru na posúdenie funkcie vaječníkov.

Ak testy preukážu, že hladiny estrogénu sú zvýšené, terapie budú zamerané na identifikáciu príčin ich nadmerného množstva. Potom postupujte podľa série postupov zameraných na zníženie ich počtu.

Odstránenie hormónov bez poškodenia ľudského zdravia nastáva podľa určitého vzoru. V pečeni dochádza k transmutácii estrogénov na iné zlúčeniny, ktoré sú odvodené, keď je k dispozícii správne množstvo horčíka a antioxidantu SAM.

Ďalej sa tieto zlúčeniny viažu na kyselinu glukurónovú, takže škoda spôsobená elimináciou hormónov je minimálna. Špeciálne baktérie, ktoré žijú v gastrointestinálnom trakte prostredníctvom vylučovaných enzýmov, ničia spojenie medzi estrogénom a kyselinou, čím bránia opätovnému vstupu do krvného obehu.

Aby sa odstránili ďalšie hormóny, aby sa dosiahol pozitívny konečný výsledok, vláknina a prebiotiká musia byť prítomné v potrave, ktorá zabezpečí zdravé trávenie a mikroflóru tela.

Užitočné odporúčania

Ak je hyperestrogenizmus krátky, bez komorbidít, stačí zmeniť životný štýl:

 • Upravte správnu diétu.
 • Existuje dostatok proteínov. Mäsové a rybie výrobky, vajcia, fazuľa a iné strukoviny obsahujú aminokyseliny potrebné na normálne fungovanie pečene a sú ich náhradníkmi.
 • Dodržujte špeciálnu diétu.
 • Jedzte omega-3 tuky - zabraňujú rakovine.
 • Ak chcete vytvoriť normálne fungovanie gastrointestinálneho traktu - použitie potravín bohatých na vlákninu.
 • Zaviesť fytoestrogény do stravy, ktoré prispievajú k stiahnutiu syntetických a prírodných typov estrogénu.

 • Obmedzte požitie syntetických hormónov.
 • Normalizujte telesnú hmotnosť.
 • Odstráňte zlé návyky.
 • Robte telesnú výchovu.
 • Menej nervózny.
 • Odpočiňte si.

Rybí olej, kyselina listová, vitamíny skupiny B sa zúčastňujú procesu spracovania estrogénu na iné zlúčeniny. Vitamín B - hlavný asistent pri spracovaní bielkovín v tele, schopný zvýšiť ochranné funkcie tela.

prevencia

Každá žena, dievča by mala prijať preventívne opatrenia na kontrolu hladiny estrogénu. Správne používanie antikoncepcie, vyhýbanie sa stresovým situáciám, zdravý životný štýl podporujú metabolizmus a chránia ženy pred hormonálnymi poruchami.

Je dôležité, aby ste sa včas poradili s lekárom o akomkoľvek porušení v reprodukčnej sfére. Fyzioterapeutická liečba sa najčastejšie aplikuje na začiatku liečby bez použitia hormonálnej terapie, čím sa znižuje riziko škodlivých účinkov syntetických hormónov na telo.

Ale často ženy žiadajú o pomoc, keď je hladina estrogénu vážne zvýšená a človek nemôže robiť bez korekcie hormónov. V tomto prípade, na zníženie estrogénu u žien a ovariálnej činnosti, je predpísaná medikamentózna liečba, niekedy - žiarenie.

Chirurgia musí byť predpísaná v prípade, keď príčinou hyperestrogénie je benígny nádor vaječníkov. Pred operáciou je potrebné ultrazvukové vyšetrenie, aby sa vylúčili zhubné nádory.

Možno konštatovať, že čím skôr a presnejšie sa diagnostikuje stav pacienta, tým pozitívnejšia je prognóza jej zotavenia.

Symptómy porúch

Žena rodí deti, zostáva vyvážená a pokojná, ak nenarušuje hormonálnu rovnováhu. Akákoľvek patológia a najmä nadbytok estrogénu a pokles progesterónu spôsobujú podráždenosť, nervozitu, sklon k depresii, problémy s fungovaním vnútorných orgánov. Hormóny sa produkujú vo vaječníkoch, ako aj v nadobličkách.

Estrogény vo veľkom množstve sa pridávajú do krmiva pre zvieratá, dnes sa hormón nachádza v podzemnej vode, čo je nebezpečné pre každú osobu.

Norma je mierne zvýšenie estrogénu v prvej fáze menštruačného obdobia. Po úplnom dozrievaní vajíčka a jeho uvoľnení z vaječníkov nastáva zvýšenie progesterónu. Prvé príznaky zmien v hormóne estrogénu je možné rozpoznať pomocou lekárskeho vyšetrenia, vo väčšine prípadov sa ženské telo vyrovná s miernymi výkyvmi hormónov. Ak sa zdravotný stav zhorší a v tele sa objavia nasledujúce príznaky zvýšeného hormónu, určite by ste mali požiadať o pomoc:

 • časté výkyvy nálady bez zjavného dôvodu
 • silná bolesť počas menštruácie,
 • krvácanie uprostred menštruačného cyklu,
 • nadváha
 • bolesť hlavy,
 • bolesť v dolnej časti brucha.

Takéto príznaky by mali ženu znepokojovať, pretože v menštruačnom cykle sú nezrovnalosti, vznikajú choroby vnútorných pohlavných orgánov a iné zdravotné problémy. Po prvé, budete musieť darovať krv na analýzu, ultrazvuk, rovnako ako iné laboratórne testy, pretože dôvod môže byť nielen v rozpore s hormonálnou rovnováhou.

Zmeny menštruačného cyklu

Prebytok estrogénu u žien takmer vždy ovplyvňuje priebeh menštruačného cyklu. Množstvo výtoku v takýchto prípadoch sa zvyšuje, menštruácia sa predlžuje. Zvýšené hormonálne látky vedú k bolesti na hrudníku, nadúvaniu počas menštruácie v dôsledku nadmerného hromadenia tekutín v tkanivách pod vplyvom nadmerného hormónu.

Často sa medzi menštruáciou objavuje malé množstvo krvi. Premenštruačný syndróm sa stáva výraznejším a bolestivejším. Keďže zvýšená hladina estrogénu má na ženy iný účinok, menštruácia môže úplne zmiznúť alebo sa môže stať vzácnou, existujú problémy s počatím dieťaťa. Ak nie je pozitívny výsledok v plánovaní tehotenstva viac ako rok, hormonálna úroveň je s najväčšou pravdepodobnosťou porušená.

Menopauza a porucha estrogénu

Prebytok estrogénu sa počas menopauzy akútne pociťuje. Ženy vo veku 45 alebo 50 rokov často užívajú hormóny na zníženie nepríjemných príznakov menopauzy. Prijatie takýchto prostriedkov vo väčšine prípadov znižuje hladinu estrogénu, ovplyvňuje množstvo progesterónu. Kvôli dramatickým zmenám kože trpí suchosť v pošve.

Hormonálna substitučná terapia u mnohých žien môže spôsobiť vedľajšie účinky, takže keď nastane menopauza, nemôžete si samy liečiť a vziať akékoľvek tabletky bez lekárskeho predpisu. Ak sa počas menopauzy zvýši estrogén u žien, vyskytnú sa nasledujúce príznaky: t

 • prílivy,
 • nadmerné potenie
 • výkyvy nálady
 • suchú vagínu.

Hladiny hormónov možno často upraviť zmenou vašej stravy a životného štýlu.

Psychologické poruchy

Prebytok estrogénu u žien ovplyvňuje náladu a psychický stav. Často sa stáva, že náhle zmení správanie, je to slznosť, skľúčenosť, podráždenosť. Ženské telo je navrhnuté takým spôsobom, že najmenšie zmeny v hormonálnom pozadí ovplyvňujú jeho blaho a životnú aktivitu.

Výkon sa znižuje, pamäť sa zhoršuje a niekedy sa objavujú záchvaty paniky. Ak je estrogén zvýšený, je pozorované sexuálne správanie slabších pohlavných zmien, libido, vaginálna suchosť. Takéto príznaky môžu byť znakom gynekologických a iných závažných patológií, ktoré môže identifikovať len lekár.

dospievania

Nevyhnutné zmeny v tele sú spojené s pubertou. Pod vplyvom klesá a hladina hormónov v krvi teenagera. Prvá menštruácia, zväčšenie prsníkov a ďalšie príznaky sú normálne pre dievčatá v určitom veku, ale ak sa tieto príznaky objavia pred dosiahnutím veku 7 rokov, potom je hladina estrogénov veľmi vysoká a nemôžete to urobiť bez testovania.

Tehotenstvo a dojčenie

Prirodzeným procesom je zmena hladiny hormónov počas tehotenstva. Estrogény sa zvyšujú, začína toxikóza, ktorá môže trvať niekoľko mesiacov až celé obdobie tehotenstva. Takéto zmeny sa uskutočňujú po pôrode a na konci dojčenia. Hormonálne pozadie je stabilizované a zlepšuje sa tým stav pokožky a ďalšie prejavy.

podvýživa

Prítomnosť hormónov v moderných potravinách vedie k vážnemu porušeniu zdravia žien a všetkých vnútorných orgánov. Hormóny sa pridávajú do krmív bezohľadnými výrobcami, čo spôsobuje vážne škody na zdraví. Nevyvážená výživa, nedostatok vitamínov a minerálov tiež vedie k zvýšenej produkcii zbytočného estrogénu. Rizikové faktory pre ženy zahŕňajú aj zlé návyky.

Fyzická aktivita

Nadrozmerná práca zle ovplyvňuje zdravotný stav a môže zvýšiť hladinu hormónov a ovplyvniť proces ich syntézy. Rovnako ako nadmerné zaťaženie, absencia pohybu, aktivity a športu v živote je škodlivá.

Ženské telo je veľmi citlivé na rôzne vonkajšie faktory, ktoré môžu rýchlo a ľahko zvýšiť estrogén. Reprodukčné zdravie a iné systémy priamo závisia od rovnováhy hormónov. Poznať hlavné príznaky, je možné určiť včas nástup závažnej patológie a predpísať riadnu liečbu.

Funkcie estrogénu v tele

Estrogény sú napriek tomu, že ide o ženské hormóny, prítomné v približne rovnakom množstve v tele žien aj mužov. Ich najväčšie množstvo sa syntetizuje vo vaječníkoch, ale určitú časť tvoria aj nadobličky, pečeň, mozog a dokonca aj tukové tkanivo. Estrogény sa syntetizujú z mužského hormónu androgén testosterónu prostredníctvom jeho interakcie s enzýmom aromatázy. Celkovo existujú tri typy estrogénových hormónov:

 • Estradiol je najdôležitejším ženským hormónom zodpovedným za syntézu proteínového tkaniva a tvorbu reprodukčných orgánov. Ovplyvňuje prácu celého ľudského tela, vrátane kardiovaskulárneho, tráviaceho a nervového systému, ako aj ďalších životne dôležitých orgánov.

 • Estron, na ktorom závisí tvorba a vývoj sekundárnych sexuálnych znakov, ako aj zdravie maternice, jej pripravenosť pre ženu niesť dieťa a normálny rast počas tehotenstva. Okrem toho je zodpovedný za starnutie tela u žien po menopauze.
 • Estriol je hormón, ktorý je zodpovedný za normálny vývoj plodu počas tehotenstva. Vyrobené placentou.

Ideálna hladina a pomer týchto hormónov sa posudzuje individuálne pre každú ženu na základe jej veku, životného štýlu a genetiky, ale ich množstvo jasne presahuje normálny rozsah je patológia, ktorá potrebuje liečbu. Znížené množstvo estrogénu je však tiež zlé, pretože v tele vykonávajú mnoho užitočných funkcií vrátane:

 • normálny vývoj reprodukčného systému ženy: maternice, vajíčkovodov, vagíny, mliečnych žliaz,
 • tvorba sekundárnych sexuálnych charakteristík,
 • účasť na procesoch opravy buniek
 • normalizácia metabolizmu v tele,
 • posilnenie kostí, prevencia osteoporózy,
 • zlepšenie zloženia krvi v dôsledku produkcie proteínov a väzbových biologických látok, t
 • stimulácia syntézy koagulačného faktora v pečeni,
 • prevencia aterosklerózy, zníženie hladiny cholesterolu v krvi,
 • pozitívny vplyv na zdravie ciev, t
 • zabezpečenie zdravia a krásy pokožky, posilnenie nechtov a vlasov,
 • normalizáciu frekvencie a pravidelnosti menštruačného cyklu,
 • potlačenie nadmernej aktivity mazových žliaz,
 • zabezpečenie normálneho fungovania mliečnych žliaz, potlačenie dojčenia mimo obdobia dojčenia.

Preto je ťažké preceňovať význam estrogénu u žien: tento hormón je zodpovedný nielen za svoje sexuálne zdravie, ale aj za normálnu činnosť takmer všetkých telesných systémov.

Z tohto dôvodu je veľmi dôležité včas rozpoznať hormonálne poruchy a prijať vhodné opatrenia.

Dôvody nadmernej ponuky

Lekári nemôžu presne určiť príčinu preťaženia estrogénu u ženy, ale zdôrazňujú rizikové faktory, ktoré viackrát zvyšujú citlivosť osoby na túto patológiu. Veľmi často, nie jeden pôsobí na telo, ale mnoho takých “provokatérov” produkcie ženských hormónov, ktoré spolu vedú k vážnemu nárastu ich počtu. Patrí medzi ne:

 • zlé návyky, ako je fajčenie a časté pitie alkoholických nápojov, najmä piva,
 • nadváha - tukové tkanivo syntetizuje estrogény, pretože jeho významné usadeniny môžu zvýšiť ich celkovú úroveň,
 • nie je aktívny životný štýl,
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov na liečbu alebo ako metóda antikoncepcie, t

 • používanie geneticky modifikovaných výrobkov, ako aj mäsa zvierat a vtákov, ktoré sa pestovalo na krmive obsahujúcom látky podobné estrogénu, t
 • vysoký obsah fytoestrogénov v potrave: sú prítomné v strukovinách, sójových bôboch, chmeľoch, otruboch, káve, ľane, ovse, tekviciach, orechoch, brokolici, špenát, kapusta, granátové jablko, sušené marhule, slnečnicové semienka a niektoré koreniny ako šalvia a nechtík,
 • chudobná alebo nezdravá strava, nedostatok vitamínov,
 • fytoestrogény, ktoré prenikajú do tela prostredníctvom kozmetiky, ako sú oleje, šampóny, odvarové krémy a krémy na báze oleja,
 • pravidelný stres a nadmerné cvičenie, ktoré môžu znížiť hladiny testosterónu a zvýšiť hladiny estrogénu ako kompenzačného mechanizmu,
 • použitie steroidných liekov
 • použitie plastových fliaš, t
 • príliš skoro puberty u dievčat, čo má za následok hormonálne zlyhanie v dôsledku prílišného stresu na slabé telo,
 • dedičné a vrodené faktory
 • diabetes mellitus
 • ovariálna cysta
 • benígnych a malígnych nádorov nadobličiek a genitálií,
 • neoplazmy odlišnej povahy, z ktorých niektoré môžu produkovať estrogén,
 • endokrinné ochorenia, poruchy hypofýzy a iných žliaz s vnútorným vylučovaním.

Príčinou nadmerného estrogénu môže byť akýkoľvek vonkajší alebo vnútorný faktor, ktorý ovplyvňuje nielen ich množstvo, ale aj úroveň iných hormónov, ako je testosterón a progesterón. Ďalším dôvodom porušenia môže byť nesprávny pomer rôznych typov estrogénu v tele.

Vplyv na ženu

Symptómy zvýšených hladín estrogénu sú rôznorodé a ovplyvňujú fyziologický aj psychologický stav ženy. Ich povaha a závažnosť sa môžu líšiť v závislosti od veku pacienta a celkového zdravotného stavu, ale dlhodobý hyperestrogénizmus, ktorý nebol žiadnym spôsobom liečený, nakoniec nevyhnutne povedie k vážnym komplikáciám a patológiám.

Symptómy hyperestrogenizmu

Počas menštruácie sa vyskytujú najmä silné príznaky nadmerného estrogénu u žien. Okrem toho sú to tí, ktorí vysvetľujú toxikózu počas tehotenstva. Mnohé ženy považujú nepríjemné prejavy hyperestrogenémie za tolerantné a snažia sa liečiť svoje komplikácie samostatne, pretože oneskorujú chod lekára a nevedia, čo môže poškodenie hormonálnych porúch urobiť pre ich zdravie. Preto lekári odporúčajú, aby boli okamžite vyšetrení endokrinológom a gynekológom. s nasledujúcimi príznakmi:

 • Poruchy menštruačného cyklu. Stáva sa nepravidelným, zatiaľ čo menštruácia je bolestivá. Okrem toho môže dôjsť k striedaniu ťažkej a skromnej menštruácie alebo krvácania medzi cyklami.
 • Edém prsných žliaz, sprevádzaný zhrubnutím a opuchom, ako aj bolesťou. Prudký nárast citlivosti bradavky.
 • Poruchy trávenia: zvýšená chuť do jedla, zadržiavanie vody v tele, nevoľnosť a vracanie, zápcha a hnačka. Žena často získava váhu, dokonca aj pri správnej diéte.
 • Pravidelné bolesti hlavy a bolesť brucha.

 • Pocit ťažkosti v nohách a konštantná nevysvetliteľná únava, ktorá vedie k zhoršenej koncentrácii a poškodeniu pamäti.
 • Rôzne poruchy nervového systému, ktoré vedú k psychickým problémom: nespavosť, náhle nevysvetliteľné výkyvy nálady, nadmerná podráždenosť, depresívne stavy, apatia, záchvaty paniky, hystéria a nervozita.
 • Systematické zvýšenie alebo zníženie krvného tlaku, nízka hladina cukru v krvi.
 • Tinitus, závrat.
 • Tuposť a vypadávanie vlasov, krehké nechty, vyrážky na tvári. Všeobecne platí, že nezdravý vzhľad ženy, aj keď sa správne stará o seba, hovorí o hormonálnych poruchách.
 • Zníženie sexuálnej aktivity až do frigidity.

Účinky na telo a komplikácie

Okrem primárnych symptómov môže hyperestrogenizmus u žien viesť k mnohým komplikáciám a sprievodným ochoreniam. Porušenie nadobličiek a iných žliaz s vnútorným vylučovaním, ktoré sú často príčinou zvýšených hladín hormónov, ešte horšie, ak sa neliečia. Najčastejšie komplikácie spojené s nadbytkom estrogénu:

 • osteoporóza,
 • prsníka,
 • infekčné ochorenia maternice a prívesky spojené so zhoršenou sekréciou hlienu krčka maternice,
 • kardiovaskulárne ochorenia, ako je ateroskleróza a trombóza,
 • zhubné nádory prsných žliaz a maternice,

 • endometrióza,
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • obezita
 • úbytok plodnosti
 • rôznych psychologických porúch.

Liečba a kontrola hladín hormónov

Pri diagnostikovaní hyperestrogenizmu sa vykonávajú krvné testy na hladiny hormónov, štúdia vaginálneho hlienu a ultrazvuk panvových orgánov. Ak sa potvrdí zvýšená hladina ženských hormónov, ďalšia diagnostika a terapeutické opatrenia budú zamerané na odstránenie príčiny patológie. Pri výbere najlepších liekov a vhodného liečebného režimu sa berie do úvahy vek ženy a prítomnosť rôznych chorôb.

lieky

Niekedy, s miernou mierou poškodenia, liečba sa vykonáva na základe fyzioterapie, bez použitia liekov. Najčastejšie však ženy, ktoré potrebujú serióznu lekársku intervenciu, požiadajú o pomoc lekára. Predpis pilulky sú vybrané pre nich osobne, ktoré pomáhajú znížiť syntézu estrogénov a blokovať alebo inhibovať aromatázy enzým, ktorý tvorí. Takéto fondy sú rozdelené do štyroch typov: t

 • Antiestrogénmi. Ovplyvňujú mozgovú časť hypotalamu a potláčajú syntézu hormónov. Existuje niekoľko kontraindikácií, medzi ktoré patria nádory hypotalamu, hypofýzy a pohlavné orgány, ochorenie pečene. Príklady takýchto liečiv sú tamoxifén a klomifén.
 • Antioxidanty obsahujúce zinok alebo kyselinu askorbovú. Spomaľte prácu enzýmu aromatázy, čím zabránite jeho premene na estrogén.

 • Inhibítory aromatázy, napríklad aminoglutetimid. Blokujú aromatázu, ako aj antioxidanty, ale okrem toho ovplyvňujú aj niekoľko ďalších enzýmov, ktoré narúšajú syntézu iných steroidných hormónov. Kontraindikácie týchto tabliet zahŕňajú ochorenie pečene a obličiek.
 • Antikoncepčné lieky s nízkou hladinou estrogénu.

Niekedy vykonávajú lekárske žiarenie. Ak je nadbytok hormónov spôsobený benígnym ovariálnym nádorom, pacientovi je predpísaná operácia.

Ženy sa často snažia znížiť hladinu hormónov ľudovými prostriedkami, ako sú napríklad odvar, tinktúry a výťažky z ženšenu, aloe, ostružiny, ďateliny červenej, manžety a iné užitočné rastliny, ale tento spôsob liečby je neúčinný a vhodný len ako doplnok k hlavnému lieku.

Preventívne opatrenia

Okrem protidrogovej liečby sa odporúča pozorovať prevenciu pred porušením hladín hormónov. Opatrenia na jej prevenciu zahŕňajú zdravú, vyváženú stravu, mierne cvičenie, zabránenie nadmernej únave a stresu. Dôležitú úlohu pritom zohráva aj správne používanie hormonálnej antikoncepcie a výber len kvalitatívnych prostriedkov tejto kategórie.

Ďalším dôležitým bodom, ktorý mnohé ženy zanedbávajú, je včasná návšteva u lekára pri prvých príznakoch hormonálneho narušenia. V ideálnom prípade by sa žena mala podrobiť pravidelnému vyšetreniu endokrinológom aspoň raz za šesť mesiacov. To jej pomôže včas začať liečbu a vyhnúť sa škodlivým účinkom syntetických drog.

Účinok estrogénu na ženské telo

Najdôležitejším hormónom v reprodukčnom systéme ženy je estrogén, pretože plní tieto funkcie:

 • zabezpečuje normálny rast maternice počas tehotenstva,
 • slúži ako druh kontroly tvorby endometria počas menštruačného cyklu,
 • poskytuje zdravý priebeh tehotenstva
 • zodpovedný za priebeh menštruačného cyklu v rámci fyziologickej normy,
 • poskytuje normálny metabolizmus
 • pozitívny vplyv na stav pokožky, vlasov a nechtov,
 • normalizuje vývoj a fungovanie mliečnych žliaz mimo tehotenstva a počas dojčenia dieťaťa,
 • zabraňuje rozvoju aterosklerózy,
 • zabraňuje príliš aktívnej funkčnosti mazových žliaz.

Súdiac podľa vyššie uvedeného zoznamu, každá žena by mala neustále monitorovať hladinu estrogénu, pretože zdravie reprodukčného systému a celého organizmu na ňom závisí priamo.

Dôvody zvýšenia estrogénu

Táto podmienka môže vznikať z rôznych dôvodov - lekári stále nemôžu presne identifikovať žiadne konkrétne dôvody. Ale známe provokujúce faktory zvyšujú hladiny estrogénu:

 • nádorov benígnej a malígnej povahy, vyvíjajúcich sa vo vaječníkoch,
 • patologické procesy v nadobličkách,
 • neoplazmy odlišnej povahy, ktoré nezávisle produkujú estrogén,
 • adenóm hypofýzy,
 • ovariálna cysta.

Okrem toho, nesprávna výživa, nepravidelné sexuálne vzťahy, ochorenia reprodukčného systému chronickej formy ochorenia, ochorenia endokrinného systému a chronické prekrvenia nervov môžu zvýšiť hladinu estrogénu v ženskom tele.

V mnohých prípadoch daný štát nevyvoláva jeden z uvedených faktorov, ale kombináciu viacerých. Preto bude musieť žena podstúpiť komplexné vyšetrenie u úzkych špecialistov - tento prístup k diagnostickým postupom pomôže predpísať účinnú liečbu.

Vysoký estrogén u žien: príznaky a komplikácie

Samozrejme, v ideálnom prípade by každá žena mala podstúpiť preventívne vyšetrenie u gynekológa aspoň raz za šesť mesiacov, počas ktorého sa budú vykonávať aj laboratórne testy biomateriálov. To je, ako lekár bude schopný zistiť zvýšenie estrogénu a prijať včasné opatrenia na liečbu, Bohužiaľ, v praxi ženy chodia na gynekológa v extrémnych prípadoch, takže nebude zbytočné poznať prvé príznaky danej choroby:

 • mliečne žľazy začnú hrubé, stávajú sa hustejšie,
 • zvýšenie hmotnosti, aj keď žena drží diétu
 • občas bolesť v spodnej časti brucha,
 • vyrážka sa objaví na tvári
 • bradavky na prsných žľazách sú príliš citlivé
 • vlasy na hlave vypadnú, budú matné,
 • krvný tlak pravidelne stúpa,
 • menštruačný cyklus,
 • vyskytujú sa problémy v tráviacom systéme - napríklad po jedle sa môže vyskytnúť nevoľnosť alebo zvracanie,
 • črevá sú narušené - žena sa obáva zápchy alebo hnačky
 • zmena spánku
 • výkyvy psycho-emocionálneho pozadia.

Stupeň intenzity každého z týchto príznakov je individuálny a závisí od veku ženy, jej celkového zdravotného stavu. Ak je stále prítomná vysoká hladina estrogénu a nevykonáva sa žiadna liečba, potom sa môžu vyvinúť nasledujúce patologické stavy:

 • osteoporóza,
 • obezita
 • kŕče dolných končatín
 • ochorenia štítnej žľazy odkaz na predchádzajúci článok dnes,
 • tvorba krvných zrazenín v cievach
 • rozvoj mastopatie,
 • vývoj zhubného nádoru prsníka,
 • neprítomnosť tehotenstva
 • problémy s nervovým systémom,
 • problémy.

Liečba vysokých hladín estrogénu u žien

Liečebný režim uvažovaného stavu sa vyberá pre každého pacienta striktne individuálnym spôsobom - všetko bude závisieť od veku ženy, výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií, prítomnosti ochorení vnútorných orgánov. Existujú, samozrejme, všeobecné odporúčania pre terapiu na zníženie a normalizáciu hladín estrogénov - napr. Pacientovi môžu byť predpísané nasledujúce lieky:

 • tamoxifen,

 • faslodex,
 • mastodinon,
 • Aromasin,
 • femara,
 • Arimidex.

Ak je žena v období menopauzy alebo menopauzy, potom môže byť zo zdravotných dôvodov predpísané chirurgické odstránenie vaječníkov, ožarovanie alebo špecifická lekárska terapia - všetky tieto činnosti budú zamerané na potlačenie hormonálnej aktivity vaječníkov.

Ak sa voľba lekára vzťahuje na špecifické lieky, potom to môže byť:

Ak sa rozhodne o odstránení vaječníkov, môžu sa použiť nasledujúce typy chirurgických zákrokov:

 • operácia pre klasické odstránenie vaječníkov,
 • Vaječníková ablácia je moderná metóda chirurgického zákroku na odstránenie vaječníkov laparoskopom, ktorý je jemný.

Všetky tieto techniky, ktoré sa používajú na potlačenie hormonálnej aktivity vaječníkov, sú rovnako účinné. Takáto liečba zabraňuje vzniku nádorov malígnej povahy v tele ženy.

Venujte pozornosť:S vysokou hladinou estrogénu u ženy lekár rozhodne predpíše hormonálne lieky. Mnohí pacienti sa doslova obávajú ich užívania, hoci so správnou voľbou konkrétneho lieku a presne vypočítanej dávky sú hormonálne lieky absolútne neškodné.

Vysoká hladina estrogénu je pre ženu nebezpečnou podmienkou. Faktom je, že pri absencii akejkoľvek korekcie vyvinie komplexné, závažné patológie, ktoré sú už spojené s rizikom pre život. Iba včasná návšteva u lekára vám pomôže vybrať jemnú metódu liečby daného stavu, takže musíte byť veľmi pozorní k vlastnému zdraviu a vyhľadať lekársku pomoc pri prvom príznaku dysfunkcie reprodukčného systému.

Tsygankova Yana Alexandrovna, lekársky komentátor, terapeut najvyššej kategórie kvalifikácií

25,964 zobrazenie celkom, 6 zobrazenie dnes

Pin
Send
Share
Send
Send