Zdravie

Efektívne metódy na zvýšenie endometria drog a ľudových prostriedkov

Pin
Send
Share
Send
Send


Kľúčová hodnota pri počatí a nosení dieťaťa patrí do vnútornej výstelky maternice - endometria. V tele zdravej ženy sa jej hrúbka a stav počas cyklu menia pod vplyvom pohlavných hormónov. Nedostatočný rozvoj tejto vrstvy je bežnou príčinou neplodnosti, ako aj skorých potratov. Moderná medicína má rôzne metódy diagnostiky a liečby tejto odchýlky. Pre úspešné zvládnutie je dôležité presne vedieť, prečo endometrium nerastie. Tieto informácie vám pomôžu nájsť najúčinnejšie nápravné opatrenia.

Hrúbka endometria pre počatie a tehotenstvo

V rôznych obdobiach menštruačného cyklu je hrúbka funkčnej vrstvy endometria odlišná. Táto časť sliznice je reprezentovaná cievami, žľazami a spojivovým tkanivom. Všetky sú veľmi citlivé na hladinu estrogénu a progesterónu. Nasledujúce hodnoty hrúbky sa považujú za normálne:

 • 5–9 mm - bezprostredne po ukončení menštruácie,
 • 12-14 mm - v čase ovulácie.

Po ovulácii sa objem mierne zníži, funkčná vrstva sa pripraví na odmietnutie.

Sedem milimetrov sa považuje za minimálnu hrúbku pre implantáciu embrya. Ale splnenie len tejto podmienky nestačí, je dôležitý index receptivity (schopnosť interakcie s embryom), ako aj zachovanie normálnej trojvrstvovej štruktúry endometria.

Jednoducho sa vysvetľuje úzky vzťah medzi vlastnosťami funkčnej vrstvy (hrúbka, stupeň zrelosti, receptivita) a plodnosti. Aj keď sa vajíčko vyvíja normálne, dochádza k ovulácii a oplodneniu, pre ďalší vývoj a rast vajíčka je potrebné získať oporu v maternici. To je možné len vtedy, ak endometrium spĺňa všetky potrebné požiadavky: je dostatočne hrubé, voľné a pripravené na „kontakt s embryom“.

V opačnom prípade sa oplodnené vajíčko buď odstráni z ženského tela, alebo sa môže vyskytnúť krčka maternice - keď sa embryo fixuje a začne sa vyvíjať v maternicovom čreve. Je to nebezpečný stav pre ženu a beznádejný pre plod.

V lekárskej praxi existujú prípady, keď sa tehotenstvo začalo dokonca s menšou hrúbkou 0,4 mm, ale je dosť ťažké zachovať takýto plod. Nedostatočná výživa a zlá priľnavosť embrya vedú k tomu, že pravdepodobnosť potratu v skorých štádiách je veľmi vysoká. Tenké endometrium sa považuje za jednu z príčin retardácie vnútromaternicového rastu, predčasného pôrodu, abnormálnej tvorby placenty, eklampsie.

Preto, ak sliznica zle rastie, je veľmi nepravdepodobné, že by otehotnela prirodzene a niesla dieťa. Tento stav sa považuje za kontraindikáciu pri oplodnení in vitro.

V programe IVF, tenké endometrium zabraňuje lepeniu embrya v maternici, pravdepodobnosť úspešného počatia s takou diagnózou nepresahuje 15% a priaznivý priebeh tehotenstva je ešte nižší.

Ak je menštruácia nedostatočná alebo úplne chýba, tehotenstvo sa nevyskytuje dlhší čas, alebo sa systematicky vyskytujú predčasné potraty, možno predpokladať, že problém spočíva v nedostatočnom vývoji výstelky maternice. Nižšie sú uvedené dôvody tohto javu.

Vzťah s hladinou estrogénu

Zmeny vo vnútornej uterinnej vrstve sú cyklické a sú regulované vystavením pohlavným hormónom. Počas menštruácie sa oddelené endometrium odstráni z dutiny genitálneho orgánu av prvej polovici cyklu sa pod vplyvom estrogénov opäť zvyšuje. Ak endokrinné žľazy produkujú nedostatočné množstvo týchto hormónov, vnútorná vrstva sliznice zostáva tenká, nemôže zabezpečiť konsolidáciu embrya a normálny vývoj plodu.

Príčiny vedúce k hypoestrogenizmu sú rôzne:

 • fajčenie,
 • dlhodobé užívanie psychotropných liekov, antidepresív, t
 • predčasná menopauza,
 • poruchy výživy - s predĺženým dodržiavaním prísnych diét sa produkcia estrogénu znižuje a endometrium nerastie,
 • predchádzajúce operácie na vaječníkoch,
 • poruchy endokrinného systému: abnormality hypofýzy, nadobličiek, vaječníkov, štítnej žľazy,
 • syndróm vyčerpania vaječníkov
 • hormonálnej terapie, zavedenie do umelej menopauzy (napríklad s endometriózou), t
 • nekontrolované používanie niektorých liekov (napríklad Postinor).

Na zvýšenie funkčnej vrstvy sliznice so zníženou produkciou estrogénov predpísaných liekov obsahujúcich tento hormón.

Ak sa indikátor hrúbky nezvýši, hoci hormóny sú normálne, musíte hľadať iný dôvod odchýlky. Je možné, že v bunkách sliznice je nedostatok receptorov pre estrogén a progesterón. Je tu špeciálna analýza na identifikáciu tohto znaku endometria - imunohistochémie.

Poruchy endometria u žien

Nedostatok estrogénu je častý, ale nie jediný možný dôvod, prečo endometrium nerastie. Problém môže byť spôsobený nasledujúcimi faktormi:

 • vrodené malformácie maternice (hypoplazie, aplázia),
 • mechanické poškodenie bazálnej (zárodočnej) vrstvy sliznice,
 • chronické infekcie maternice,
 • nedostatočná cirkulácia v panvových orgánoch,
 • hormonálna nerovnováha (hypoestrogenizmus).

Najťažšie prípady z hľadiska liečby sú prvé dve možnosti. Často sú ekvivalentné úplnej sterilite.

Kyretáž maternice (kyretáž) - odstránenie obsahu z orgánovej dutiny pomocou špeciálneho nástroja (kyrety). Jedná sa o kovovú lyžicu s ostrými hranami, ktorú lekár odstráni pri potratoch, polypoch alebo postihnutom endometriu pri niektorých gynekologických ochoreniach. Ďalší postup sa nazýva čistenie. Vzhľadom k tomu, špecialista pôsobí "slepo" počas operácie, je pravdepodobné, že endometriálna vrstva nazývaná bazálna vrstva je poškodená.

Pri opakovanom zoškrabaní každý nasledujúci postup zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia zárodočnej vrstvy. Je to vďaka jeho kmeňovým bunkám, že funkčná vrstva sa vytvára počas menštruačného cyklu. Ak je bazálna vrstva odstránená alebo zranená, endometrium nemôže rásť, jeho bunky nemajú čo vytvoriť.

Ženy sa čudujú, prečo endometrium prestalo rásť po kyretáži a ako ju odstrániť, ale prognóza v tomto prípade je sklamaním. V zriedkavých prípadoch je možné liečiť neplodnosť opätovným nasadením kmeňových buniek do maternice, ktoré sa môžu transformovať na funkčnú slizničnú vrstvu. Potom je tu možnosť otehotnieť a mať dieťa.

Nedostatočná hrúbka

Nedostatočný prísun krvi do maternice môže byť dôvodom, prečo endometrium nerastie. Nedostatok živín zabraňuje tvorbe funkčnej vrstvy a zostáva príliš tenký na to, aby sa dal počať a niesť. Toto pravidlo spravidla prispieva k iným patológiám:

 • chronický nedostatok železa
 • kŕčové žily,
 • zvýšená zrážanlivosť krvi,
 • rakovina zvierajúca krvné cievy
 • hypoxia pri chronickom zápale a infekciách.

Predĺžené infekčné ochorenia maternice vedú k stróze sklerózy - spojivovému tkanivu medzi bazálnymi a funkčnými vrstvami endometria. Keď k tomu dôjde, bunková hypoxia - nedostatočný prísun kyslíka, narušila mechanizmy bunkového delenia. Výsledkom je, že funkčná vrstva rastie zle aj pri dostatočnom množstve pohlavných hormónov.

Tenké endometrium obsahuje nedostatočné živiny na to, aby sa im embryo po prvýkrát počalo, a nezrelé zloženie funkčnej vrstvy zabraňuje fixácii oplodneného vajíčka. Ak chcete nájsť správnu liečbu, je potrebné presne určiť dôvod, prečo nerastie.

Diagnóza a liečba

Problém nedostatočnej hrúbky endometria sa často zistí, keď žena navštívi lekára s nasledujúcimi sťažnosťami:

 • neúspešné pokusy otehotnieť,
 • obvyklé potraty v ranom období
 • nie sú mesačné
 • veľmi vzácny výtok počas menštruácie.

Príčiny tohto stavu môže byť veľa, preto si vyžaduje komplexný prieskum. Na diagnostiku sa používajú nasledujúce metódy:

 1. Štandardná kontrola na stoličke. Umožňuje identifikovať abnormality v štruktúre vnútorných orgánov, prítomnosť zápalu a defekty sliznice pošvy.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie (US), zvyčajne s transvaginálnou sondou. Táto metóda ukazuje hrúbku sliznice, jej súlad s fázou cyklu, ako aj prítomnosť štrukturálnych patológií v panvových orgánoch.
 3. Doplerometria ciev maternice. Zvyčajne sa vykonáva v spojení s ultrazvukom. Štúdia určuje kvalitu krvného zásobovania orgánu.
 4. Krvný test na obsah pohlavných hormónov (estrogén, progesterón, ak je to potrebné - hormóny hypofýzy a štítnej žľazy).
 5. Krvný test na prítomnosť protilátok proti patogénom.
 6. Škvrny vaginálnych sekrétov na mikroflóre, ak je to potrebné - bacposiv alebo PCR vyšetrenie.
 7. Diagnostická hysteroskopia - podľa indikácií. Vyšetrenie maternice mikrokamerou ukazuje prítomnosť malých myomatóznych uzlín, polypov a iných neoplaziem. Počas toho istého postupu môžu byť odstránené.
 8. Biopsia nasledovaná imunohistochemickým a histologickým vyšetrením materiálu. Veľmi informatívna diagnostika, ktorá umožňuje určiť dôvody, prečo endometrium nerastie.

Všetky tieto metódy sa nepoužívajú naraz. Lekár určí na základe klinického obrazu individuálnu potrebnú „diagnostiku“. Získané výsledky vám umožňujú presne určiť príčinu odchýlky a zvoliť vhodné metódy liečby.

Liečba liekmi

Ak endometrium nerastie kvôli nízkej hladine estrogénu, lekár vám predpíše vhodné lieky. Môžu to byť produkty, ktoré buď obsahujú potrebný hormón, alebo zvyšujú jeho vylučovanie v tele (Proginova, Divigel, Gormel).

Hrúbka funkčnej vrstvy závisí nielen od estrogénu, ale aj od množstva progesterónu. Preto, aby sa obnovil normálny cyklus v druhej polovici, sú predpísané lieky založené na tomto hormóne (Utrogestan, Duphaston).

Ak príčinou odchýlky je chronická endometritída (infekcia), na pomoc sa dostanú antibakteriálne lieky, na ktoré je patogén citlivý. Až po vylúčení infekčného agens môžeme začať budovať funkčnú vrstvu a plánovať tehotenstvo.

Pri nedostatočnom krvnom obehu v panvových orgánoch lekár predpíše lieky na korekciu. Môžu to byť lieky, ktoré znižujú viskozitu krvi, normalizujú cievny tón alebo iné, v závislosti od príčiny zlého zásobovania krvou. Liečba liekmi môže predpisovať iba lekára, samošetrenie pre riedenú sliznicu je neúčinné a nebezpečné.

Vrodené štrukturálne abnormality maternice a poranenia zárodočnej vrstvy sliznice nie sú takmer liečiteľné. Úspešné sú postupy "sedenia" v tele biomateriálov obsahujúcich kmeňové bunky. Prispôsobením sa okolitým tkanivám môžu byť transformované do funkčnej vrstvy endometria, ktorá môže „prijať“ embryo a zabezpečiť bezpečné tehotenstvo.

fyzioterapia

Dobrým výsledkom pre rast endometria môže byť fyzioterapia. Ich použitie je odôvodnené, ak sa liečia infekcie a normalizujú sa hormóny. Nasledujúce typy fyzikálnej terapie sa osvedčili dobre:

 • magnetickej terapie
 • elektroforéza v spodnej časti brucha (s prípravkami z medi, zinku, jodidu draselného),
 • pulzný prúd krčka maternice - zlepšuje krvný obeh, urýchľuje delenie buniek,
 • laserová terapia je málo študovaná, niekedy nebezpečná, ale veľmi účinná metóda.

Voľba fyzioterapeutických procedúr by mala byť zverená špecialistovi, pretože ich použitie môže mať vážne kontraindikácie. Pri abnormálnej štruktúre maternice alebo poškodenej bazálnej vrstve sliznice je tento typ expozície neúčinný.

Liečba ľudových prostriedkov

Tradičná medicína ponúka aj veľký výber nástrojov a metód na zvýšenie endometria. Ich použitie je odôvodnené v kombinácii s tradičnou lekárskou terapiou, striktne po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Na urýchlenie rastu funkčnej vrstvy sliznice odporúčajú tradiční liečitelia pitie odvarov zo šalvie, maternice bóru alebo červenej kefy, čaju malinového lístia alebo tekvicového džúsu. Tieto rastliny obsahujú fytosteroly - látky, ktorých zloženie a účinky sú blízke ženským pohlavným hormónom, čo vysvetľuje ich pozitívne účinky v tejto patológii.

Okrem liečivých byliniek existujú pozitívne hodnotenia o používaní hirudoterapie, masáže a akupunktúry na zlepšenie reprodukčného systému a rýchleho rastu endometria.

Vo väčšine prípadov sa rieši problém neplodnosti spôsobený nedostatočnou hrúbkou endometria. Ak to chcete urobiť, musíte vziať úlohu vážne - nájsť kvalifikovaného lekára, podstúpiť dôkladné dôkladné vyšetrenie, systematicky a dôsledne vykonávať všetky schôdzky. Je dôležité nielen zvýšiť endometrium, ale aj odstrániť príčinu jeho nesprávnej tvorby - chronickej hormonálnej nerovnováhy, infekcií a zápalov a porúch zásobovania krvou. S týmto prístupom sa môžete spoľahnúť na pozitívny výsledok a bezpečné tehotenstvo.

Endometriálna funkcia

Počas každého menštruačného cyklu sa mení hrúbka a štruktúra sliznice maternice. Vyskytuje sa pod vplyvom estrogénu produkovaného vaječníkmi. Vo fáze 1, keď v nich dozrieva vaječná bunka, sa zvyšuje hrúbka endometria a rastie v nej sieť krvných ciev. Progesterón, ktorý sa vylučuje vo vaječníkoch po ovulácii, podporuje uvoľnenie sliznice. Podmienky sú vytvorené tak, že oplodnené vajíčko môže byť fixované v stene maternice, vývoj embrya pokračuje.

Čo spôsobuje rast endometria? Škrupina sa skladá z 2 vrstiev: hlbšie, bazálne a povrchné, funkčné. Počas menštruácie sa funkčná vrstva odlupuje a vylučuje sa. Súčasne sa sliznica zmenší na 0,3 až 0,5 cm a na konci menštruácie stúpa nová funkčná vrstva buniek bazálnej vrstvy. Žena v reprodukčnom veku je normálna, tento proces sa neustále opakuje. V čase úplného zrenia vajíčka by endometrium malo zhustnúť na 0,9-1,4 cm, čo je dosť na to, aby žena otehotnela. Dolná povolená hranica je 0,8 cm Ak je menšia, musíte zvážiť, ako zvýšiť endometrium.

Možné komplikácie zaostalosti sliznice maternice

Z nejakého dôvodu dochádza k zlyhaniu, v dôsledku čoho sa endometrium po menštruácii neobnovuje, zostáva príliš tenké. Preto je žena buď neplodná, alebo jej tehotenstvo zlyhá. Ďalším dôsledkom riedenia a narušenia štruktúry sliznice sa stáva ektopické upevnenie vajíčka, výskyt patologického tehotenstva.

Aj keď sa vyskytne, keď je hrúbka endometria menšia ako norma, existujú rôzne komplikácie. Medzi nimi je nedostatočný prísun živín a kyslíka do plodu (to je spojené so závažným porušením jeho vývoja), nesprávna prezentácia plodu, slabá maternicová kontraktilita počas pôrodu.

Príčiny malformácie endometria

Dôvodom nedostatočného vývoja endometria a jeho riedenia môže byť:

 1. Narušenie hormonálneho pozadia v tele ženy v dôsledku ochorení hypofýzy, vaječníkov, štítnej žľazy, nadobličiek. Použitie antikoncepcie, liečba hormonálnymi liekmi môže ovplyvniť stav hormonálneho pozadia.
 2. Škrabanie maternice. Počas takejto operácie je vždy riziko poškodenia bazálnej vrstvy, z ktorej rastie nová vrstva sliznice.
 3. Prítomnosť zápalových procesov v maternici, po ktorých dochádza k zrastom a jazvám, ktoré bránia obnoveniu sliznice.

Častou príčinou tenkého endometria je poškodenie krvného obehu v maternici.

Príznaky patológie, diagnostika

Predpokladajme, že endometrium ženy je príliš tenké, je možné pre rad príznakov. Medzi nimi zvýšenie trvania cyklov, nepravidelný nástup menštruácie, hypomenorea (skromná menštruácia), neplodnosť. Možno, že sa objaví závažné krvácanie po oneskorení menštruácie (dôjde k potratu, ktorý si žena neuvedomuje).

Ak máte podozrenie, že príčinou neplodnosti je zaostávanie sliznice maternice, krvný test sa vykonáva pre estrogény, progesterón a iné hormóny. Na meranie hrúbky endometria sa vykonáva ultrazvuk maternice. Porucha zásobovania krvou sa stanoví pomocou dopplerovskej sonografie (ultrazvuk krvných ciev).

Metódy rozšírenia endometria

Существует несколько способов, с помощью которых можно нарастить эндометрий, повысить вероятность наступления и сохранения беременности.

Традиционное лечение производится следующими методами:

 • лекарственная терапия,
 • chirurgické odstránenie poruchy
 • fyzioterapia.

Tradičná medicína tiež ponúka množstvo osvedčených nástrojov, ktoré pomáhajú zvýšiť sliznicu maternice, aby zachránili ženu pred neplodnosťou.

Liečba liekmi

V prvom rade sa ukazuje, že dôvodom nedostatočného rastu endometria je eliminácia základného ochorenia. Napríklad, ak rast sliznice nenastane v dôsledku prítomnosti chronickej endometritídy, potom sú predpísané antibiotiká, ako aj lieky na posilnenie imunitného systému (cykloferón, genferón, likopid). Užívajú sa enzýmové prípravky lidaza (podporuje resorpciu jaziev v maternici) a wobenzym (protizápalové a imunostimulačné pôsobenie).

Na odstránenie porúch menštruačného cyklu sa aktívne používa homeopatický liek Goremel drops. Má protizápalový, analgetický účinok, pomáha obnoviť sliznice, stimuluje produkciu estrogénu vo vaječníkoch.

Hormonálna terapia

V prípade, že je endometrium príliš tenké kvôli nedostatku ženských pohlavných hormónov v tele, vykonáva sa hormonálna terapia.

Vo fáze 1 cyklu sa predpisujú lieky na báze estradiolu s priamym cieľom zvýšiť endometrium: divigel, proginova alebo femoston. Divigel sa aplikuje na kožu brucha, rýchlo vstrebáva a preniká do krvi. Proginova je k dispozícii ako dražé. Femoston je kombinovaný liek, ktorý obsahuje estradiol a progesterón.

Vo fáze 2 cyklu sa užívajú liečivá progesterónu (utrogestan alebo dufaston), takže rastúca sliznica má normálnu štruktúru.

Poznámka: V prípravkoch obsahujúcich estrogén vo svojej čistej forme existujú nepríjemné vedľajšie účinky, ako je rozvoj srdcových ochorení, vaskulárna trombóza. Dôsledkom dlhodobej liečby estrogénom môže byť výskyt malígnych nádorov. V kombinácii s progesterónom nie je tak nebezpečné, pretože tento hormón zmäkčuje škodlivé účinky estrogénu na telo.

Zlepšenie prietoku krvi v cievach maternice

Príčinou porúch obehového systému v maternici môže byť poškodenie ciev počas potratov, operácií, ako aj chorôb tohto orgánu. Sedavý spôsob života, užívajúci vazokonstrikčné lieky sú ďalšími faktormi zhoršenia prietoku krvi a výživy buniek, z ktorých sa tvorí endometrium.

Na zlepšenie prekrvenia sliznice maternice a urýchlenie jej rastu je pacientovi predpísané také lieky ako Clexane (zabraňuje vzniku krvných zrazenín), zvonkohry (vazodilatátor), pentoxifylín.

Chirurgická liečba

Niekedy v maternici sú adhézie, ktoré bránia rastu sliznice, normálny tok menštruačného cyklu. V tomto prípade môže len chirurgická liečba pomocou hysteroskopie pomôcť žene eliminovať neplodnosť. V tomto prípade sa odoberú adhézie, vykoná sa odstránenie jaziev.

Operácie sa tiež vykonávajú, ak endometrium nemôže normálne rásť v dôsledku prítomnosti nádorov v maternici. V niektorých situáciách, aby sa dosiahlo zvýšenie normálneho endometria, je sliznica zoškrabaná spolu s polypy a cystami, ktoré porušujú jej štruktúru.

Ľudové cesty

Niektoré ženy sa obávajú liečby hormonálnymi liekmi. Alternatívne, tradičná medicína ponúka recepty, ktoré využívajú liečivé vlastnosti niektorých rastlín. Je možné zvýšiť endometrium pomocou ich fytoestrogénneho účinku a schopnosti zmierniť zápal, anestetizovať, riediť krv.

Zdroje fytoestrogénov sú šalvia, ďatelina červená, chmeľ a mnoho ďalších bylín. Z nich pripravíme nálev a odvar. Napríklad sa odoberie štipka suchej šalvie, naleje sa 1 šálkou vriacej vody a naplní sa 15 minút. Vývar sa odobral po konci mesiaca až do polovice cyklu. Malinový listový čaj má tiež podobný účinok.

Účinná liečba infúzií červenej kefy (nápoj v 1 polovici cyklu) a maternice bóru (odobraná od stredu cyklu až po menštruáciu). Na prípravu infúzie červenej kefy nalejte 1 šálku vriacej vody 1 polievková lyžica. l. bylinky, po 4 hodinách, filtrovať, používať 3 krát denne pred jedlom a 1 lyžica.

Infúzia maternice maternice sa pripravuje na alkohole. Vezmite 1 polievková lyžica. l. suchá bylina na 1 šálku alkoholu, podávaná počas 2 týždňov. Liek sa užíva trikrát denne a 1 čajová lyžička.

Ako urýchliť rast endometria

Aby sa sliznica regenerovala rýchlejšie, odporúča sa jesť potraviny s vysokým obsahom vitamínu E. Táto látka stimuluje tvorbu ženských pohlavných hormónov, urýchľuje regeneráciu tkanív. Vitamín E sa nachádza v špenát, orechy, semená, mrkva, tekvica, avokádo, mäso.

Je užitočné jesť ovocie s vysokým obsahom vitamínu C (ananás, citrusy, čierne ríbezle). Bobule a ovocie, ako aj med, obsahujú látky na riedenie krvi (salicyláty). Strava by mala byť mastné ryby - zdroj polynenasýtených kyselín potrebných pre tvorbu a výživu nových buniek.

Ak chcete zlepšiť krvný obeh v maternici, musíte sa pohybovať viac, ísť na tanec, hrať šport. Ženy, ktoré sú liečené na neplodnosť a sen sa zbaviť defektu endometriálneho vývoja, sa odporúča prestať fajčiť.

Ak sa vyskytne problém ako „tenké endometrium“, odporúča sa vyhnúť sa použitiu vazokonstrikčných činidiel (napr. Z nachladnutia alebo nachladnutia alebo alergií).

Príčiny a príznaky patológie

Hrúbka sliznice môže byť rôzna a závisí od dňa menštruačného cyklu. V prvých dňoch nepresahuje 0,5–0,9 cm a niekoľko dní pred začiatkom menštruácie dosahuje hodnotu 1,3 cm, ak je hrúbka menšia ako 0,5 cm, hovoríme o hypoplazii (riedenie) endometria.

Prečo sa endometrium riedi?

Medzi predispozičné faktory emitujú:

 • hormonálna nerovnováha,
 • endokrinné ochorenia
 • vrodené poruchy v zásobovaní krvi maternicou,
 • chronické zápalové procesy v genitáliách,
 • syndróm polycystických vaječníkov,
 • zaostalosť maternice,
 • časté používanie núdzovej antikoncepcie (Postinor).

Je potrebné poznamenať negatívny vplyv chirurgických zákrokov, ktoré boli vykonané na maternici. Zvlášť nebezpečné sú účinky škrabania na potraty. U niektorých žien s tenkým endometriom sa zaznamenal nedostatočný vývoj prsných žliaz, úzka panva, krátka postava a neskôr menarche.

Neexistujú žiadne špecifické príznaky ochorenia, takže mnoho žien, ktoré neplánujú tehotenstvo nemusí byť vedomí problému. Typicky je hypoplazia diagnostikovaná v procese určovania príčiny, pre ktorú sa tehotenstvo buď nevyskytuje, alebo je prerušené v skorých štádiách.

Riedenie môže indikovať tenké mesačné obdobia, zlyhania menštruačného cyklu. Tiež by sa mali upozorniť na bolestivé obdobia, prítomnosť veľkých krvných zrazenín, výtok v strede menštruačného cyklu. Niekedy sa môže objaviť krvácanie z maternice v reprodukčnom veku. Tieto príznaky by mali byť základom návštevy gynekológa.

Pravdepodobnosť tehotenstva v tejto patológii

Vo väčšine prípadov sa riedenie sliznice maternice obáva žien, ktoré plánujú otehotnieť, alebo tých, ktorí majú dlho očakávané tehotenstvo po predchádzajúcich zlyhaniach. Čo ak je endometrium tenké a ako ovplyvňuje vývoj plodu?

Predovšetkým u žien sa možnosť otehotnenia prirodzene znižuje, pretože tenká sliznica maternice zabraňuje upevneniu vajíčka.

Môžem otehotnieť s tenkým endometiom?

Medicína pozná prípady, keď sa koncepcia vyskytla aj pri hrúbke 0,4 cm, ale ak sa vyskytne tehotenstvo, riziko jeho ukončenia v ranom období, výskyt toxikózy, krvácania a ďalšie slabosť pôrodu a iných komplikácií počas pôrodu sa zvyšuje.

Po vzniku koncepcie endometrium naďalej rastie. V prvom trimestri dosahuje hrúbka 2 cm alebo viac. Často je to jeho významné zvýšenie, ktoré umožňuje lekárovi určiť tehotenstvo na ultrazvuku, pretože vajíčko samotného vajíčka ešte stále nie je viditeľné. V ranom tehotenstve si tenké endometrium vyžaduje zvýšenú pozornosť lekárov a vymenovanie okamžitej liečby, pretože potrat sa môže vyskytnúť kedykoľvek.

Samostatne by sa mala uviesť IVF procedúra pri diagnostike tenkého endometria. Tento postup je v tejto patológii mimoriadne nežiaduci, pretože šance na úspešné implantovanie embrya do maternice sú extrémne malé. Pravdepodobnosť tehotenstva s hrúbkou pod 0,7 cm nie je vyššia ako 15%. Pacientovi sa preto odporúča odložiť postup a prijať vhodné opatrenia.

diéta

Základom úspešnej liečby je správna výživa. Musí obsahovať potraviny bohaté na vitamíny A a E, ako aj produkty s vysokým obsahom salicylátov. Strava by mala zahŕňať mastné ryby, zeleninu (paradajky, sladké papriky, špenát, uhorky, fazuľa, kapusta), ovocie a bobule (hrozno, jablká, ríbezle, maliny), sušené ovocie, med, červené víno.

Užitočné sú rôzne korenia, ako napríklad paprika, tymián, škorica, karí. Zároveň musí žena obmedziť príjem tukových a sladkých jedál, ako aj rýchle občerstvenie, silnú kávu a čaj.

Pre zvýšenie endometria hrá dôležitú úlohu aktívny životný štýl. Je užitočné hrať šport a tancovať, navštíviť bazén. Stimuluje aktívny krvný obeh, čo má pozitívny vplyv na jeho stav.

Hrúbka endometria a hladiny estrogénov

Neexistuje žiadna všeobecne prijatá koncepcia a taká nosologická forma ako tenké endometrium. V štúdiách experti poukazujú na použitie rôznych veľkostí endometriálnej hrúbky ako prognostického kritéria pre zlyhanie embryonálnej invázie. Jedným z dôvodov, prečo implantácia neskončila úspechom, je hrúbka vnútornej uterinnej vrstvy menšia ako 8 mm. Existujú však prípady, keď endometrium nerastie viac ako 7 mm, ale tehotenstvo sa úspešne rozvíja s takou hodnotou. Táto skutočnosť dáva dôvod domnievať sa, že negatívny výsledok pokusov o koncepciu je spôsobený vplyvom komplexu faktorov na maternicu.

Okrem toho, endometrium rastie alebo nie, dôležitou vlastnosťou je jeho trojvrstvový. Jedným z dôvodov, prečo sa úspešné tehotenstvo a pôrod vyskytujú v tenkej (6-8 mm) endometrii, je rozdelenie do troch vrstiev, ako by malo byť normálne.

Endometrium obsahuje niekoľko tkanivových štruktúr, ktoré sú umiestnené a fungujú v úzkom spojení s produkciou pohlavných hormónov. U zdravej ženy rastie až na 14 mm značku, je mesačne odmietaná a pod vplyvom estrogénu sa opäť zvyšuje. Medzi dôvodmi, prečo je narušený normálny rast vnútornej uterinnej vrstvy, patrí potlačenie syntézy estradiolu.

Príčiny hypoestrogenizmu zvažujú:

 • resekcia vaječníkov v anamnéze (odstránenie cyst, nádorov),
 • patológiu hypofýzy, čo vedie k tomu, že hladina estrogénu sa nezvyšuje (nitu hypofýzy, nádory alebo akékoľvek patologické procesy v prednej hypofýze, kachexii),
 • dlhodobé užívanie antidepresív
 • liečba prípravkami na zavedenie do umelej menopauzy, v dôsledku čoho endometrium nerastie,
 • syndróm vyčerpania vaječníkov
 • skorá menopauza,
 • predĺžené tuhé diéty, ktoré sú považované za dôvod, prečo je množstvo proteínu v tele potrebné na syntézu estrogénu znížené, endometrium v ​​takýchto prípadoch nerastie,
 • samoliečba s rôznymi druhmi drog,
 • dlhé fajčenie.

Jedným z predpokladov, prečo je menštruačný cyklus zdravej ženy pravidelný, je dostatočná produkcia estrogénov, ktorá je zase spôsobená činnosťou štítnej žľazy, nadobličiek a plným fungovaním všetkých orgánov a systémov. Ak existujú určité patológie a príčiny, ktoré vedú k potlačeniu funkcie vaječníkov, endometrium nerastie a pozorujú sa skromné ​​periódy alebo ich nedostatok. Ak endometrium rastie, ale nie dosť, kvôli nízkej hladine estrogénu, nie je tu žiadna správna produkcia progesterónu, prečo sa nevytvoria 3 vrstvy potrebné na implantačné okno.

Na odstránenie príčin, ktoré vedú k tomu, že vnútorná vrstva maternice nerastie, užívajte estrogénové prípravky.

Nedostatok estradiolu vedie k monofázickému cyklu a v prípade dvojfázovej konzervácie sa kvalita endometria výrazne mení, preto sa koncepcia nevyskytuje. Ak príčiny neplodnosti spočívajú len v hypoestrogenizme, umelé dopĺňanie spôsobuje, že endometrium rastie.

vnímavý

Pre jeden z najdôležitejších dôvodov, prečo rastie glandulárna vrstva, sa uvažuje nedostatočný počet receptorov pohlavných hormónov v bunkách. Receptory sú neoddeliteľnou súčasťou akejkoľvek bunky a sú nevyhnutné na to, aby sa biologicky aktívne látky mohli viazať a pôsobiť na bunku. Najmä estradiol - ženský pohlavný hormón - väzbou na bunky vnútornej vrstvy maternice zaisťuje ich delenie a zrenie. Endometrium tak rastie a poskytuje implantáciu.

Progesterón, ktorého hladina sa zvyšuje po ovulácii, sa viaže na bunkové receptory, čo vedie k vytvoreniu potrebných vlastností endometria, vrátane jeho trojvrstvy. Jedným z dôvodov, prečo nemá endometriálna vrstva správne vlastnosti, je nedostatok progesterónu alebo jeho receptorov.

Endometrium nerastie v dôsledku malého počtu receptorov pre oba hormóny, čo sa prejavuje v procese imunohistochémie.

Bolo zistené, že dôvodom redukcie endometriálnej receptivity je desynchronizácia denného rytmu aktivity génu. To vedie k nedostatku súladu medzi cyklami vaječníkov a endometria.

Koncepcia receptivity tiež zahŕňa schopnosť funkčnej žľazovej vrstvy produkovať množstvo látok, ktoré prispievajú k zavedeniu blastocysty. Jedným z mnohých dôvodov, prečo sa implantácia nevyskytuje, je nedostatočná produkcia biologicky aktívnych látok, ktoré priťahujú embryo a podporujú jeho inváziu. Za príčiny zníženej receptivity sa považuje množstvo patologických faktorov, najmä endometritídy a hypoestrogenizmu, spolu s faktom, že endometrium nerastie.

endometritída

Tenké endometrium alebo jeho hypoplázia sa môže vyvinúť v dôsledku predtým prenesených infekčných a zápalových ochorení. Avšak nie všetci odborníci súhlasia s názorom, že endometrium nerastie v dôsledku chronického zápalu, pretože nie vždy antibakteriálna terapia vykazuje pozitívny výsledok.

Bolo zistené, prečo vnútorná uterinná vrstva nerastie pri chronických infekciách a hlavnou príčinou je pretrvávajúce narušenie intercelulárnych interakcií v dôsledku stromálnej sklerózy (základ) najdôležitejšej vrstvy maternice. Rast spojivového tkaniva okolo kapilár v dôsledku predĺženého zápalu vedie k ischémii - narušeniu prívodu kyslíka do buniek. To vysvetľuje, prečo sa bunky nedajú úplne rozdeliť.

Príčiny chronickej povahy endometritídy, ktorá vedie k neplodnosti, sú najčastejšie:

 • infekcia Chlamydia
 • trichomoniáza,
 • miko a ureaplazmóza,
 • zmiešané asociácie vírusových baktérií (vírus herpes simplex, cytomegalovírus, ľudský papilomavírus, chlamýdie, ureaplazma a mykoplazma),
 • dlhá bakteriálna vaginóza (gardnerelóza), dysbióza.

Endometrium nerastie v dôsledku dlhého asymptomatického priebehu vyššie uvedených infekcií, čo je dôvod, prečo ženy nehľadajú lekársku pomoc. Náhla klinika zápalu nie je sprevádzaná vysokou horúčkou, silnou bolesťou alebo hojnou sekréciou. Niekoľko mesiacov a rokov sa vytvára trvalá chronická endometritída, a to je dôvod, prečo endometrium nerastie.

Charakteristickým znakom vnútornej vrstvy maternice, ktorá je ovplyvnená infekčným procesom, je narušenie normálnej reakcie na implantáciu embrya, čo je dôvod, prečo sa potrat vyskytuje v raných štádiách. Okrem toho sa zmení proces placentácie, ktorý sa stáva abnormálnym.

Synechie v maternici sú považované za jednu z príčin ženskej neplodnosti. Prognóza pre úspešné tehotenstvo je určená stupňom zapojenia do procesu objemu maternice. Endometrium nerastie v dôsledku fibrózy zárodočnej vrstvy, ale jednotlivé adhézie po disekcii a liečbe liekom nemajú nepriaznivý vplyv na proces implantácie.

Účinky škrabania

Kyretáž dutiny maternice môže viesť k traumatizácii zárodočnej vrstvy, ktorá je považovaná za príčinu absolútnej neplodnosti. Jediný spôsob liečby je použitie kmeňových buniek. Keď sa do maternice transplantuje biologický materiál obsahujúci kmeňové bunky, ich diferenciácia začína podľa mikroprostredia - transformuje sa do buniek endometria a rastie. Žena má šancu niesť dieťa.

Bolo zistené, že pri každom následnom čistení maternice sa zvyšuje riziko poranenia zárodočnej vrstvy, preto gynekológovia odporúčajú naplánovať tehotenstvo alebo ho prerušiť až na 5 týždňov pomocou vákuového odsávania.Endometrium však nerastie ani po vyčistení diagnostického charakteru, preto je dôležité včas diagnostikovať patologické stavy reprodukčného traktu a vykonávať neinvazívne výskumné metódy.

Ak je to potrebné, kyretáž maternice, liečba po zákroku by mala zahŕňať antibiotiká, enzýmové prípravky, vitamínovú terapiu, cykly imunokorekcií a hormonálne lieky, fyzioterapiu. Na vylúčenie takýchto príčin hypoplazie ako adhézií po kyretáži sa táto liečba považuje za nevyhnutnú v závislosti od počiatočnej diagnózy.

Porušenie cirkulácie maternice

Príčinou tenkého endometria môže byť jeho nedostatočné zásobovanie krvou, čo je spôsobené nasledujúcimi provokujúcimi faktormi:

 • patologických stavov systému zrážania krvi (hereditárna trombofília, koagulopatia, mutácie hemostázy),
 • kŕčové žily
 • nádory, ktoré stlačujú cievy, ktoré kŕmia maternicu,
 • chronická anémia,
 • hypoxia pri infekčných ochoreniach.

Vnútorná maternicová výstelka nerastie v dôsledku zahusťovania krvi, iniciovaného porušením procesu zrážania krvi, čo je dôvod, prečo sú lieky, ktoré znižujú proces koagulácie, zahrnuté v liečbe hypoplazie. Najbežnejšie sa používajú heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou. Okrem toho sa na odstránenie príčin ochorenia používajú diosmíny. Lieky normalizujú prietok krvi, riedia krv, zlepšujú tok lymfy a tonus cievnej steny. Ak sa hladina koagulácie počas tehotenstva zvyšuje, antikoagulanciá sa predpisujú aj na normálnu výživu maternice.

Po vykonaní diagnostických postupov je predpísaná komplexná liečba, ktorá umožňuje zvýšenie vnútornej vrstvy maternice.

Prečo potrebujeme endometrium, ako by to malo byť?

Nazýva sa endometrium sliznice vnútri maternice, Je to systém, ktorý sa skladá z mnohých komponentov, najmä:

 • Epitel - krycia a žľazová,
 • Krvné cievy
 • stróma- podporné, spojivové tkanivo, ktoré sa počas menštruácie vyvíja do zrelých buniek, ktoré produkujú kolagén a množstvo ďalších látok.

Hlavnou funkciou endometria je vytváranie priaznivých podmienok pre pripojenie a vývoj embrya v maternici. Ak dôjde k počatiu, počet ciev a žliaz sa začne zvyšovať v endometriu, aby:

 • Cievy sa stali súčasťou placenty,
 • Kyslík bol dodaný vyvíjajúcemu sa plodu,
 • Zabezpečenie dodávania živín embryom.

Efektívne spôsoby vybudovania endometria: lieky

Pre rýchly rast endometria sa spravidla používa lieky, Treba poznamenať, že je ťažké liečiť tenké endometrium.

Keďže kapacita endometria je priamo závislá od estrogénu, menuje: t

 • Hormonálna liečba: spravidla ide o injekcie estradiolu, divigelu.
 • Kvapky "Gormel" - homeopatický liek, ktorý sa používa na reguláciu hormonálnych stavov ženy. Jeho činnosť je zameraná na zvýšenie produkcie estrogénu. Vplyv lieku je pomerne mierny a účinný.

Predpokladá sa, že drogy ako napr "Duphaston" a "Utrozhestan"zvýšenie endometria. To nie je pravda. Tieto lieky pomáhajú formovať endometrium, dozrievajú. Tieto lieky obsahujú progesterón: „Duphaston“ pozostáva zo syntetizovaného progesterónu a nemá žiadne vedľajšie účinky, „Utrogestan“ - od prirodzeného.

škrabanie

V tomto prípade nie je prekvapujúce, že endometrium nerastie. Čo robiť - zasadiť biomateriál s kmeňovými bunkami v maternici. V dôsledku toho budú diferencované podľa okolitých tkanív. Potom postupne nastane transformácia a endometrium začne rásť. Šance na nosenie dieťaťa sa výrazne zvyšujú.

Každé čistenie maternice zvyšuje riziko poranenia zárodočnej vrstvy. To je dôvod, prečo gynekológovia volajú buď chrániť seba, ak je tehotenstvo nežiaduce, alebo ho prerušiť v počiatočnom období tehotenstva - do 5 týždňov. Najjemnejšia bude vákuová aspiračná metóda.

Stojí za zmienku, že čistenie maternice nie je len potrat. K dispozícii je aj diagnostická kyretáž. V tomto prípade, prečo endometrium nerastie, príčiny budú rovnaké - poranenia bazálnej vrstvy. Preto je veľmi dôležité podrobiť sa ročnému prieskumu, keď sú stále možné neinvazívne vyšetrovacie metódy.

Ak nebolo možné vyhnúť sa kyretáži, potom je po zákroku potrebná podporná liečba. Obsahuje: antibakteriálne lieky, enzýmy, vitamíny, hormóny, fyzikálnu terapiu, ako aj rôzne spôsoby obnovenia imunitného systému.

Aby sa predišlo synechii po kyretáži, gynekológ tiež odporúča včas podniknúť kroky a začať preventívnu liečbu.

Krvný obeh

S nedostatočným prívodom krvi nerastie ani endometrium. Čo robiť Oboznámte sa s faktormi, ktoré spôsobujú takýto stav panvových orgánov:

 • porucha krvácania,
 • kŕčové žily,
 • novotvar, ktorý vyvíja tlak na cievy maternice,
 • nižšie hladiny hemoglobínu
 • infekčných chorôb.

Vnútorná vrstva nebude schopná rásť, ak sa krv zhrubne a koagulabilita sa zlomí.

Preto sú pri liečení hypoplazie potrebné antikoagulanciá. Zvyčajne sa predpisujú heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou. Príčiny patológie odstránené pomocou Diosmin. Táto skupina liekov vám umožňuje obnoviť prietok krvi, zlepšiť tok lymfy, zvýšiť cievny tonus a riediť krv.

Počas tehotenstva, ak sa zistia poruchy zrážanlivosti krvi, sú potrebné aj antikoagulanciá na zabezpečenie normálnej diéty a maternice.

Určenie prietoku krvi v maternici je možné len ultrazvukom s Dopplerom.

V článku sme skúmali, prečo endometrium nerastie. Dôvody sú dosť odlišné. Ako sa ukázalo, situácia môže byť pod kontrolou, ak sa včas poradíte s lekárom. To platí najmä pre ženy, ktoré chcú otehotnieť.

Rozvinutie maternice

To nie je veľmi častý dôvod, prečo endometrium nerastie. Ale v tomto prípade je najťažšie liečiť stav. V tomto prípade sa sliznica zriedi, pretože ide o vrodený stav. Všeobecný vývoj reprodukčných orgánov vedie k tomu, že endometrium je zle vyvinuté alebo sa vôbec nevyvíja. V tomto prípade sa diagnostikuje, zvyčajne v neprítomnosti menštruácie, a nie po kyretáži.

Významnou inhibíciou rýchlosti regenerácie slizníc môžu byť infekčné a zápalové procesy. Deštruktívny účinok baktérií a vírusov vedie k tomu, že všetky prostriedky sú vynaložené na boj proti nim. V dôsledku toho samotná sliznica nie je obnovená. Najmä infekcia sa môže dostať do maternice práve počas kyretáže.

antikoncepčné

Užívanie niekoľkých antikoncepčných prostriedkov vedie k tomu, že endometrium prestáva byť časom obnovované a tenšie. V skutočnosti je účinok takýchto antikoncepčných tabletiek taký, že vytvárajú stav blízky falošnému tehotenstvu. Výsledkom je, že estrogén je produkovaný nevýznamne, zatiaľ čo je tu veľa progesterónu, za týchto podmienok nerastie endometrium. Dôvodom preto môže byť príjem zastaranej jednozložkovej antikoncepcie, pozostávajúcej z progesterónu.

Okrem toho dôvody môžu byť:

 1. Hypoplázia maternice,
 2. Celková avitaminóza,
 3. Vážny nedostatok hmotnosti
 4. vyvrcholenie,
 5. Postmenopause.

Niektoré patologické procesy môžu tiež viesť k nedostatku rastu endometria.

Ako sa rozbehnúť?

Existuje mnoho spôsobov, ktorými môže endometrium rásť. Lekári zvyčajne uprednostňujú liekovú terapiu hormónmi. V iných prípadoch je potrebné liečiť zápalový proces alebo normalizovať mikrocirkuláciu krvi v slizniciach. Viac informácií o tom, čo robiť s touto diagnózou, je popísané v článku "Ako zvýšiť endometrium."

Dôvody nedostatku rastu endometria

Minimálna povolená hrúbka funkčnej vrstvy maternice je 7 mm. To je dôležité pre možnosť implantácie embrya. Samotné endometrium si musí zachovať svoju vlastnú trojvrstvovú štruktúru a musí byť rozlíšené dostatočnou mierou receptivity (vlastnosti interakcie s pripojeným embryom).

Neschopnosť otehotnieť alebo plne niesť dieťa často provokuje príliš tenké endometrium maternice. Príčiny tejto patológie (nedostatok dostatočného rastu hrúbky vrstvy sliznice) môžu byť nasledovné:

 • hormonálnej nerovnováhy vo forme zníženej produkcie estrogénu, t
 • patológia obehového systému v panve a maternici,
 • vývoj kŕčových ochorení
 • prítomnosť zápalových a infekčných ochorení v oblasti genitálií,
 • zníženie vlastností receptivity (pripravenosť na pripojenie a inváziu vytvoreného embrya), t
 • predchádzajúce zoškrabanie.

Patológia je vážnou prekážkou počatia, prirodzene aj mimotelovo. Ak sa už tehotenstvo vyskytlo, je tu vždy riziko spontánneho potratu počas 12 týždňov.

V procese skoršieho zoškrabávania môže byť poškodená zárodočná vrstva maternice, z ktorej je vytvorená bazálna vrstva.

Dostatočná produkcia hormónu estrogén zabezpečuje proces vytvárania novej funkčnej vrstvy sliznice maternice po odmietnutí predchádzajúcej (posledný mesačný výtok). Jeho syntéza prebieha vo folikulárnom aparáte vaječníkov a samotné porušenie tohto procesu spôsobuje tvorbu endometria v maternici nedostatočnej hrúbky (hypoestrogenizmus).

Narušenie hormonálnej rovnováhy v ženskom tele môže byť spôsobené:

 • predchádzajúca operácia vaječníkov (napríklad odstránenie cystických útvarov), v dôsledku čoho bola časť samotného orgánu odstránená,
 • zmeny v hypofýze spôsobujúce nedostatočnú produkciu estrogénu,
 • dlhodobé užívanie antidepresív alebo liekov určených na tvorbu umelej menopauzy, t
 • prítomnosť včasného prejavu menopauzy a predčasného vyčerpania funkčnej aktivity vaječníkov,
 • dodržiavanie diéty, v ktorej telo vstupuje do príliš obmedzeného množstva bielkovín,
 • dlhé a nadmerné fajčenie,
 • aktívne užívanie rôznych hormonálnych liekov bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

V dôsledku toho sa ukazuje, že pravidelnosť cyklu a zachovanie zvyčajného množstva samotných sekrétov je determinované dostatočnou produkciou estrogénov. Samotná syntéza hormónu je priamo závislá od dobre fungujúcej štítnej žľazy a nadobličiek. Individuálne zdravie pacienta, napríklad prítomnosť zápalových alebo infekčných lézií v oblasti panvových orgánov, má samostatný účinok na hormonálnu rovnováhu.

Prvým vážnym symptómom môže byť pozorovanie extrémne vzácneho menštruačného výtoku bez zjavného dôvodu.

Podrobnú štúdiu príčin a určenie hrúbky endometria v špecifickom štádiu menštruačného cyklu môže byť lekár po ultrazvuku.

Poruchy obehového systému

Tvorba endometria nedostatočnej hrúbky môže byť tiež spôsobená poruchami v procese krvného zásobovania buniek a tkanív v panvovej oblasti. Príčiny tejto patológie môžu byť:

 • prítomnosť kŕčových žíl,
 • poruchy zrážanlivosti krvi,
 • abnormálne zníženie hladiny hemoglobínu v krvi,
 • prítomnosť infekčných chorôb
 • tvorba rôznych typov nádorov, ktoré vyvíjajú tlak na cievy maternice.

Účinnosť liečby v takýchto prípadoch priamo závisí od správnosti určenia príčiny samotného porušenia. Ak je patológia spojená s poruchami krvácania, lekár môže odporučiť užívanie antikoagulancií. Diagnostika patológie sa v takýchto prípadoch vykonáva ultrazvukom s Dopplerom.

Určenie skutočnej príčiny narušenia reprodukčného systému ženského tela určuje účinnosť zvolenej liečby a možnosť úplného tehotenstva v blízkej budúcnosti.

 • Ak je problém sám o sebe hormonálna nerovnováha, potom pacient môže byť odporučil špeciálne lieky, ktoré provokujú produkciu estrogénu.
 • Prítomnosť zápalových a infekčných ochorení zabezpečuje liečbu špeciálnymi antibakteriálnymi liekmi.

Akékoľvek lieky pripravené doma sa môžu používať len po konzultácii s lekárom, s povinným dodržiavaním prípustných denných dávok a trvania samotného liečebného cyklu.

Pin
Send
Share
Send
Send