Zdravie

Príčiny a liečba svrbenia pred degeneráciou

Pin
Send
Share
Send
Send


Pod vplyvom rôznych faktorov sa môžu ženy pred menštruáciou cítiť svrbenie. Príčiny tohto stavu sa musia objasniť spolu s gynekológom, pretože môžu byť bezpečné a zároveň aj znakom rozvoja závažných ochorení. Všeobecne platí, že nepohodlie v intímnej oblasti pred pravidelným krvácaním je normálny a normálny jav, ak je jeho závažnosť nevýznamná.

Avšak, v niektorých dievčatách pred menštruačné svrbenie v pošve je pomerne silný, so zmenou charakteru výtok, rovnako ako opuch labia. To všetko vedie k všeobecnému zhoršeniu stavu, vrátane psychologického. Preto, ak sa svrbenie a pálenie objavili pred menštruáciou, príčiny by sa mali stanoviť čo najskôr.

Zváženie problému musí začať definíciou toho, čo sa stále považuje za normu pre zdravotnícke ukazovatele. Po tom všetkom, táto otázka sa pýta každá dievčina, ktorá je konfrontovaná s takou situáciou. Napríklad lekári hovoria, že pálenie a svrbenie pred menštruáciou sa môže javiť ako symptóm alergie.

Zvýšená podráždenosť intímnej oblasti môže byť spôsobená nosením spodnej bielizne zo syntetických materiálov. Niektoré dievčatá tiež pociťujú nepohodlie pri používaní absorpčných hygienických výrobkov (tampónov, vankúšikov) s rôznymi prísadami a vôňami.

Horenie pred menštruáciou môže nastať po umytí spodnej bielizne novým, ešte neznámeho prášku, pretože je možné, že obsahuje látky, ktoré nie sú vymyté z tkanív a následne dráždia pokožku v intímnej oblasti. Normálny, nepatologický stav sa berie do úvahy vtedy, keď sa vyskytne nepohodlie počas pravidelného krvácania v dôsledku podvýživy.

Ak dievča používa veľa sladkostí, potom sa zloženie vaginálnej mikroflóry určite zmení. Zvýšené množstvo sacharidov vytvára priaznivé prostredie pre reprodukciu podmienene patogénnych mikroorganizmov (húb rodu Candida). Spôsobujú také nepríjemné ochorenie, ako je vaginálna kandidóza alebo drozd, ktorý má tiež pocit pálenia a svrbenie pred menštruáciou, ako aj syrový výtok. Liečbu by mal v tomto prípade vyvinúť lekár.

Ďalším faktorom vyvolávajúcim rozvoj nepohodlia - nedodržiavanie pravidiel intímnej hygieny. Ak žena nie je umývať každý deň, zabudne na zmenu spodnej bielizne a pančuchových vložiek, používa hygienické výrobky s vôňami a ďalšími prísadami, potom s vysokým stupňom pravdepodobnosti bude pred menštruačným mesiacom pálenie.

Zbaviť sa tohto problému je jednoduché. Stačí raz denne vykonať výmenu spodnej bielizne, vziať tam tampóny a tampóny, nečakať, až pretečú a umyť sa prostriedkami na intímnu hygienu. S týmto prístupom prejde nepohodlie len jeden deň.

Niekedy svrbenie v intímnej oblasti pred menštruáciou, ak nedorazí včas, môže byť nepriamym príznakom tehotenstva. Faktom je, že po oplodnení vajíčka spermatickou bunkou dochádza k uvoľňovaniu hlienu z pošvy, ktorá dráždi genitálie. Na potvrdenie faktu tehotenstva je potrebné vykonať test a podstúpiť gynekologické vyšetrenie.

S negatívnym výsledkom, ak je pred menštruáciou stále svrbenie, čo to je, mali by ste to zistiť vykonaním potrebných testov. Väčšina žien po 45 rokoch života má vagínu pred menštruáciou. Tento stav sa považuje za normálny, keď začína menopauzálna perióda, počas ktorej sa mení hormonálne pozadie a je zaznamenaná zánik reprodukčnej funkcie.

V predvečer menopauzy si slabšie ženy všimnú, že menštruácia sa stala vzácnou a stratila svoju pravidelnosť. V tomto prípade je svrbenie pred menštruáciou normálne a je to znamenie, že v tele je nedostatočná produkcia estrogénu, ktorá je zodpovedná za stav kože a slizníc pohlavných orgánov.

Vo väčšine prípadov dievčatá poznamenávajú, že pred menštruáciou sa svrbenie v pošve objavuje v dôsledku progresie drozdu. Vaginálna kandidóza sa môže objaviť, keď je rovnováha mikroflóry narušená, alebo keď je narušená imunita. Na druhej strane, zmena v zložení prostredia vagíny sa vyskytuje aj pri striedaní análneho a vaginálneho styku, keď patogénne mikroorganizmy rekta infikujú vaginálny trakt.

Svrbenie stydkých pyskov pred menštruáciou môže byť vyvolané vývojom určitých patologických procesov.

Zápalové ochorenia. V prítomnosti takéhoto problému je narušená stabilita menštruačného cyklu, na pozadí ktorého sa môže objaviť nepohodlie v pošve. Patológie sú vo väčšine prípadov výsledkom hypotermie alebo chladu.

Genitálny herpes. Ak pyskové pery svrbia pred menštruáciou, mali by ste skontrolovať prítomnosť alebo neprítomnosť tejto patológie. Môže nosiť vrodené aj získané. Hlavným sprievodným príznakom je prítomnosť vezikulárnych erupcií na koži vonkajších pohlavných orgánov.

Hormonálna nerovnováha. Práca reprodukčných a endokrinných systémov úzko súvisí. Ak dôjde k poruche v práci, napríklad štítnej žľazy, a hormóny sú produkované v tele v nadmernom alebo nedostatočnom množstve, potom je možné, že vaginálne svrbenie sa objaví pred menštruáciou.

Polycystický vaječník. Tento patologický proces predstavuje vážne ohrozenie zdravia žien. Ako choroba postupuje, žena si všimne, že v menštruačnom cykle chýba pravidelnosť, objavuje sa bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta. Ak nie je včasná liečba ochorenia vykonaná včas, je možné, že sa vyvinie neplodnosť.

Sexuálne prenosné choroby. Keď sa infekcia tohto typu zavedie do tela, dievča nemusí dlho vedieť, že je chorá. Je to kvôli dlhej inkubačnej dobe pre väčšinu pohlavne prenosných chorôb.

Často sa napríklad vyskytuje asymptomatická chlamýdia. Keď choroba vstúpi do akútneho štádia, žena bude mať svrbenie pred menštruáciou, ťažké vyprázdnenie bielej farby, oneskorenie príchodu kritických dní.

Vaginálna dysbióza a rýchlosť. Zdroj: boleznimatki.ru

Intestinálna dysbióza. Na anatomickej štruktúre samice sú anus a genitálna štrbina umiestnené celkom blízko pri sebe. Vďaka tomu sa môže črevná mikroflóra preniesť do pošvy.

Tento stav sa môže vyvíjať pod vplyvom rôznych faktorov. Príčiny môžu byť spojené so sprievodnými ochoreniami, zhoršenou funkciou vnútorných orgánov a nesprávnym metabolizmom. Počas exacerbácie črevnej dysbiózy, silné svrbenie a pálenie vo vaginálnej oblasti pred menštruáciou.

Neuralgické poruchy. Keď je žena dlhodobo v strese, je v depresii alebo pociťuje silný emocionálny šok, môže pociťovať nepohodlie v intímnej oblasti, ktorá je spôsobená poruchou nervového systému.

Coleitis. V závislosti od stupňa zanedbávania a formy ochorenia sa zmení povaha výtoku, ako aj ich farba. Zároveň, okrem svrbenie a pálenie v pošve, dievčatá tiež všimnúť vzhľad nepríjemný zápach z intímnej oblasti.

Porážku parazitmi. Nie je nezvyčajné, že sa nepohodlie v oblasti genitálií vyvinie počas ukladania vajíčok hlísty na análny krúžok. Samozrejme, tento stav nie je spojený s príchodom menštruácie, ale v tomto období sa zvyšuje citlivosť intímnej oblasti a príznaky sa stávajú výraznejšími.

Ak sa svrbenie objaví pred menštruáciou, skúsený lekár by mal kontrolovať príčiny, liečbu a stavy komorbidov. Ihneď by sa malo povedať, že liečba v každom klinickom prípade bude čisto individuálna, pretože neexistujú žiadne univerzálne metódy, ako sa zbaviť nepohodlia v intímnej oblasti. Napríklad, keď je kolpitída nevyhnutná na premývanie alebo výplach vagíny pomocou Rivanolu, Tsimteal, ale aj manganistanu draselného.

S rozvojom vaginálnej kandidózy alebo drozd, odborníci predpisujú použitie liekov s antimykotickým účinkom. Najobľúbenejšie a najúčinnejšie sú teda: Pimafutsin, Flukonazol, Livarol, Clotrimazol, Nystatin, Polygynax, Terzhinan a Nizoral. Je potrebné užívať drogy len po konzultácii s gynekológom, ktorý určí požadovanú dávku a trvanie liečby.

Na boj proti vaginálnemu herpesu budete musieť použiť špecifické antivírusové lieky, medzi ktorými sa osvedčili Acyclovir, Lipos a Gerpevir. Pri hormonálnych poruchách je potrebné obnoviť rovnováhu týchto látok. To sa tiež robí s liekmi, s pomocou liekov, ako je Ovestin alebo Kolpotrofin.

Ale na odstránenie infekcií bakteriálneho typu, rovnaký Polygynax bude robiť, ale môžete tiež použiť Actovegin alebo Terbizil. Vagisil pomáha zmierniť svrbenie alergického typu. Svrbenie a pálenie, ktoré vznikli po stresových situáciách, môžu byť zastavené upokojujúcimi liekmi: Maprotilín, Clomipramín, Fluoxetín.

Ľudové metódy

Mnoho žien uprednostňuje tradičnú medicínu. Treba však chápať, že tento spôsob expozície organizmu môže byť účinný len v kombinácii s liekmi, ktoré pomôžu zbaviť sa skutočnej príčiny nepohodlia v intímnej oblasti.

Napríklad si môžete vziať jednu čajovú lyžičku pravidelnej jedlej sódy bez akýchkoľvek prísad, potom zmiešať s rovnakým množstvom soli a dať do pohára vriacej vody. Po dvoch minútach sa roztok vody odstráni zo zahrievania a ochladí sa na teplotu miestnosti. K tomu pridajte 10 kvapiek jódu a doprajte si dopoludnie ráno a večer. Trvanie liečby je 7 dní.

Rovnaký postup je možné vykonať pomocou odvarov liečivých bylín. V pripravenom roztoku musíte pridať žihľavu, harmanček alebo nechtík v množstve jednej čajovej lyžičky. Ďalšia zásada zaobchádzania je totožná s predchádzajúcou metódou. Keď menštruácia douching nie je stojí za to robiť.

Ak je príčinou svrbenia a pálenia drozd, potom sa môžete uchýliť k použitiu vaginálnych tampónov s aloe buničinou. Použitie bazalky je tiež považované za účinné. Ak chcete pripraviť, je potrebné vziať 5 listov rastliny, dajte ju do hrnca a varte 20 minút. Potom, keď sa vývar ochladzuje, pijú ho 3-4 krát denne na pol pohára.

prevencia

Ak je žena náchylná na výskyt svrbenia a pálenia v intímnej oblasti pred menštruačným krvácaním, potom musí pravidelne prijímať preventívne opatrenia, ktoré výrazne znížia pravdepodobnosť vzniku nepohodlia. Spočiatku by ste sa mali chrániť pred stresom a psycho-emocionálnymi poruchami.

S neustálymi zmenami sexuálnych partnerov je lepšie viesť intimitu len s použitím antikoncepcie, ktorá pomôže zabrániť rozvoju pohlavne prenosných chorôb. Dievča by tiež malo posilniť imunitný systém a nezanedbávať pravidelné návštevy gynekológa.

Je dôležité pochopiť, že intímna hygiena by mala byť pravidelná, ale musíte byť s ňou veľmi opatrní. Ak neustále vykonávate výplach alebo opláchnite intímnu oblasť nevhodným mydlom, potom je tu možnosť porušenia zloženia mikroflóry, čo povedie k závažným gynekologickým problémom. Ak zistíte akékoľvek choroby, mali by ste okamžite ísť k lekárovi, a nie self-lieky.

Faktory vyvolávajúce tento syndróm

Dôvody vzniku nepohodlia v intímnej oblasti sú veľmi rôznorodé., Zvyčajne sú svrbenie alebo pálenie príznakmi určitého ochorenia. Niekedy sa táto patológia vyskytuje v dôsledku vplyvu vonkajších faktorov, ktoré sú spojené s nesprávnou diétou, neustálym stresom atď.

Vo väčšine prípadov sa svrbenie alebo pálenie pred menštruáciou vyskytuje v dôsledku drozdu (nazýva sa tiež urogenitálna kandidóza). Pochopte, že toto konkrétne ochorenie vyvoláva dojem nepríjemného pocitu, je to možné v dôsledku ďalších príznakov. Drozd je vždy sprevádzaný syrovým výtokom z pošvy. Prítomnosť tohto ochorenia môže byť posudzovaná aj vtedy, ak intímna oblasť svrbí po pohlavnom styku a nie len pred menštruáciou.

Bežnou príčinou svrbenia sú rôzne kolpitídy. Nielenže vyvolávajú nepríjemné pocity, ale tiež vyvolávajú vznik bieleho alebo žltozeleného výboja. V niektorých prípadoch, pred nástupom menštruácie, sa začínajú cítiť nepríjemné pachy (ryby alebo kyslé). Niekedy sú tieto pachy prítomné počas celého cyklu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať pohlavne prenosným chorobám. Svrbenie v pošve pred kritickými dňami môže byť spôsobené:

 • trichomoniáza, sprevádzaná pocitom pálenia, sčervenaním stydkých pyskov a hrádze, hlienom sa uvoľňuje z pošvy,
 • kvapavka (kvapavka), keď okrem svrbenia a bolesti v oblasti genitálií dochádza k žltému alebo červenému vaginálnemu výtoku,
 • genitálny herpes, toto ochorenie je charakterizované nielen pálením v oblasti genitálií, ale aj prítomnosťou vyrážky v blízkosti konečníka, navyše je sprevádzaná zvýšením lymfatických uzlín v oblasti slabín.

K vonkajším faktorom, kvôli ktorým sa vagína pred menštruáciou vyskytujú nepríjemné pocity, možno pripísať alergiám. Po použití tesnení nízkej kvality môže dôjsť k podráždeniu. Na vyvolanie alergickej reakcie je schopný prášok, ktorý umýva spodnú bielizeň. Okrem toho potraviny zohrávajú významnú úlohu. Môžu mať negatívny vplyv tak na celé telo, ako aj na vaginálnu mikroflóru oddelene. Veľmi často je pálenie dôsledkom nesprávnej hygieny genitálií. Na tieto účely by ste mali používať iba špeciálne intímne mydlo, inak sa zvyšuje pravdepodobnosť svrbenia.

Liečba liekmi

Spôsob eliminácie svrbenia a pálenia závisí od príčiny ich výskytu. Inými slovami, ak sa podráždenie objavilo v dôsledku choroby, potom by sa mali opatrenia nasmerovať na boj proti samotnému ochoreniu a nie na liečbu jeho následkov. Napríklad, v prítomnosti drozd a nepríjemné pocity, ktoré vyvoláva, lekári predpisujú špeciálne protiplesňové lieky, ktoré prichádzajú vo forme kapsúl, tabliet, mastí alebo čapíkov. Táto patológia sa eliminuje najmä pomocou Diflucanu, Pimafucinu, Clotrimazolu, Livaroly, Hexicon alebo Terginan.

Ak pocit pálenia v pošve pred menštruáciou spôsobuje kolpitídu, potom je predpísaná komplexná liečba. Zahŕňa douching a užívanie protizápalových a antifungálnych liekov. Procedúry douchingu možno vykonať pomocou riešení:

 • Manganistan draselný,
 • Rivanol,
 • hlorofillipta,
 • Rotokan,
 • Diglukonát chlórhexidínu,
 • Hydrogenuhličitan sodný,
 • Tsiteala.

Pokiaľ ide o protidrogovú liečbu, lekári predpisujú:

 • Polygynax - vaginálne kapsuly, ktoré sa podávajú v 1-2 kusoch. za deň počas 6-12 dní,
 • Terzhinan - sviečky, ktoré je potrebné podávať 1 krát denne po dobu 10 dní,
 • Metronidazol - tablety užívané dvakrát denne (2 kusy naraz) počas 10 dní,
 • Nystatin - sviečky, ktoré potrebujú zadať 1-2 týždne,
 • Klotrimazol - vaginálne tablety, ktoré sa musia podávať v 1 ks. po dobu 6 dní,
 • Atsilakt - je podávaný 1 sviečkou pred spaním (kurz trvá 10 dní).

Okrem vyššie uvedených liekov môžu byť predpísané aj iné lieky. Špecifický názov lieku a jeho presné dávkovanie predpisuje lekár (všetko závisí od priebehu ochorenia a prítomnosti určitých komplikácií).

Ak je svrbenie pred kritickými dňami spôsobené nervovými poruchami, môže byť predpísaný priebeh užívania sedatív. Spravidla sa takéto odchýlky eliminujú pomocou amitriptylínu, klomipramínu, fluoxetínu, fluvoxamínu, maprotilínu alebo protriptylínu. Ak je nepohodlie vyvolané alergiami, potom sú predpísané antialergické lieky. Okrem toho môže byť predpísaná špeciálna diéta.

Eliminácia metód horenia ľudu

Boj s nepríjemnými pocitmi v oblasti genitálií môže byť pomocou ľudových receptov, ktorý zahŕňa prípravu kúpeľov a odvarov improvizovaných prostriedkov. Môžete mať domácu sprchu. Na vykonanie procedúry môžete použiť jeden z dvoch obľúbených receptov:

 • rozpustiť 1 lyžičku. sóda v 1 l. prevarenú vodu, postupujeme ráno a večer pred spaním,
 • v 1 l. prevarená voda rozpúšťa 10 kvapiek jódu, lyžičku sódy a podobné množstvo soli, výplach sa má vykonávať dvakrát denne (ráno a večer). Каждый ингредиент сыграет свою роль в устранении раздражения (сода смоет грибки, соль очистит слизистую оболочку, йод продезинфицирует пораженную область).

Для усиления эффекта спринцевания рекомендуется делать ванночки и вводить специальные тампоны. Чтобы приготовить ванночку, надо смешать растворы морской соли, календулы и ромашки. Tento postup pomôže zmierniť vonkajšie podráždenie v oblasti genitálií. Tampony sú vyrobené z aloe buničiny (zložka je rozomletá na kašovitý stav). Predstavte ich pred spaním po spaní. Takéto tampóny obnovia sliznicu, ktorá je poškodená hubami.

Uzdravenie bazalky v pošve pred kritickými dňami pomôže eliminovať svrbenie. Ak chcete pripraviť, je potrebné naliať malé množstvo vody do misky a pridajte banda bazalky tam. Výsledná zmes by mala byť udržiavaná na nízkej teplote po dobu asi 20 minút. Pripravený vývar vypiť 3-4 krát denne. Jedna dávka sa rovná polovici pohára.

Je dôležité si uvedomiť, že ľudové prostriedky sa neodporúčajú ako možnosť nezávislej liečby. Mali by sa používať v kombinácii s liekmi na zvýšenie účinku. Okrem toho sa pred použitím vyššie uvedených nástrojov odporúča konzultovať so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že nie ste alergický na použité zložky.

Preventívne opatrenia

Na to, aby vás svrbenie alebo pálenie pred nástupom menštruácie nikdy neobťažovali, musíte dodržiavať niekoľko preventívnych pravidiel:

 • Uistite sa, že ste absolvovali plánované a neplánované (ak máte problémy) vyšetrenia u gynekológa - to pomôže včas identifikovať akékoľvek odchýlky a prijať opatrenia na ich odstránenie,
 • používať počas pohlavného styku kondómy,
 • cvičenie (pomôže posilniť imunitu celého tela), ale nepotrebuje preťaženie, inak sa zdravotný stav zhorší,
 • Nevystavujte sa stresu, ale ak ste úplne imunní voči emocionálnym zážitkom, môže to súvisieť s prácou, sedatívami,
 • Aspoň raz za šesť mesiacov, podstúpiť komplexné vyšetrenie: faktom je, že niekedy pocit pálenia pred menštruáciou môže spôsobiť ochorenia srdca, obličiek, dýchacích ciest, atď.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať intímnej hygiene. Premývanie genitálií vyžaduje 1 krát denne. Nadmerná čistota vám môže uškodiť nie menej ako úplný nedostatok hygienických postupov (voda môže vymyť prospešné baktérie v pošve). Častejšie ako 1 krát sa môžete umývať len vtedy, ak ste mali pohlavný styk v ten deň. Po sexuálnych vzťahoch je potrebné umývanie genitálií. Správanie by malo byť toto: prúd teplej vody je od pubis smerom k anus. Na intímnu hygienu môžete použiť špeciálne mydlo.

Vonkajšie príčiny

U žien sa môže vyskytnúť svrbenie (najmä v predvečer menštruácie) v dôsledku rôznych dôvodov. Dokonca aj obvyklý výtok, ktorý v predvečer menštruácie často zvyšuje objem, môže vyvolať nepohodlie. To je normálne a nespôsobuje obavy. Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu tento pocit posilniť alebo vyvolať ďalšie zhoršenie.

Je užitočné, aby ženy vedeli, že akékoľvek nepohodlie na intímnom mieste môže byť spôsobené pomerne zvládnuteľnými príčinami. Príčinou svrbenia genitálií pred menštruáciou je často nedodržiavanie základných pravidiel starostlivosti. Základná koncepcia, ktorú si každé dievča musí pamätať, je normálna mikroflóra. Prospešné baktérie, ktoré sú v pošve a v stydkých pyskoch, sú nevyhnutné pre normálne fungovanie reprodukčného systému ako celku. Anatomické vlastnosti ženského reprodukčného systému sú však rizikovým faktorom pre patogénne mikroorganizmy (napríklad z čreva alebo močovej trubice, ak sú zápalové ochorenia močového systému). Zvážte, ako súvisia svrbenie pred menštruáciou a nesprávna starostlivosť o vonkajšie pohlavné orgány.

spodná bielizeň

Výskyt nepohodlia môže byť spôsobený najzákladnejšou príčinou - nesprávnou práčovňou. Krásne spodné prádlo vždy priťahuje pozornosť žien, ale, bohužiaľ, môže byť zdrojom problémov, pretože nespĺňa základné požiadavky.

 • Syntetika. Zvýšenie objemu výtoku pred menštruáciou vyžaduje absorpciu, vývoj normálnej mikroflóry - kyslíka. Jeho absencia vyvoláva smrť užitočných mikroorganizmov a vývoj anaeróbnych kmeňov. Syntetické materiály nie sú schopné riešiť oba problémy (vyznačujú sa slabými absorpčnými vlastnosťami a neumožňujú kyslík). Výsledkom je svrbenie, najmä pred menštruáciou.
 • Tanga. Toto je dosť nebezpečná možnosť, pretože samotný dizajn nohavičiek vyvoláva vniknutie Escherichia coli z čreva do vonkajších pohlavných orgánov a ich prenikanie do pošvy. V dôsledku toho sa pálenie a svrbenie stáva bežným príznakom.

Ak sa chcete zbaviť nepríjemných pocitov pred menštruáciou, nie je potrebné nahradiť krásne spodné prádlo menej atraktívnymi. Niekedy stačí vybrať nohavičky lemované prírodnou tkaninou, nezneužívať nohavice a používať denné podložky.

Ak svrbenie sa vyskytuje v intímnej oblasti, potom alergie môže spôsobiť. Precitlivenosť pred menštruáciou je normálna, takže zhoršenie môže byť spôsobené zvyčajnými faktormi. Alergické reakcie sa zriedkavo vyskytujú v dôsledku jednorazového použitia gélu alebo mydla. Preto je niekedy ťažké okamžite identifikovať zdroj alergénov. Najčastejšie alergie môžu byť spôsobené:

špeciálne hygienické výrobky

 • latex, ak sa kondómy používajú ako antikoncepcia, t
 • látky, ktoré sa používajú pri výrobe vložiek a tampónov (denných a mesačných), t
 • umelé spodné prádlo, t
 • partnerská mikroflóra (primárna reakcia na zmenu sexuálneho partnera),
 • používanie špeciálnych pomôcok na sex (vrátane mazív a stimulancií).

V prípade alergickej reakcie je okrem svrbenia charakteristická:

 • pocit pálenia
 • začervenanie,
 • opuch vulvy,
 • prudký nárast pocitu, keď znova zasiahnete alergického agenta.

Zvyčajne odstránenie príčiny vedie k zníženiu závažnosti všetkých príznakov.

Zlyhanie hygieny

Keď už hovoríme o pravidlách hygieny, treba chápať, že nedostatok intímnej starostlivosti a jej prebytok môže spôsobiť svrbenie. Denná výmena posteľnej bielizne a sprchy (oplach, kúpeľ) ráno a večer je celkom dosť postupov na udržanie normálnej mikroflóry a čistoty intímnej zóny. Ak zvýšite frekvenciu hygienických postupov, je možné dosiahnuť zničenie prospešných mikroorganizmov (výnimkou je obdobie menštruácie, kedy sa musíte starať opatrnejšie). Škodlivé je aj nadmerné používanie produktov intímnej hygieny.

Ak sa žena v horúčave (alebo z nejakého iného dôvodu) niekoľkokrát denne sprchuje, stačí umývať vonkajšie genitálie vodou bez použitia saponátov. Pri umývaní je dôležité pozorovať smer pohybu (neprijateľná možnosť je od konečníka po vagínu, pravá - naopak). To isté platí pre návštevu toalety. Dievčatám v ranom veku je potrebné vysvetliť dôležitosť riadneho umývania a používania toaletného papiera, aby sa zabránilo vstupu E. coli do intímnej oblasti.

Pálenie v pošve a svrbenie vonkajších pohlavných orgánov (najmä pred menštruáciou) môže byť spôsobené bežným stresom. Aktivita ženského reprodukčného systému je kontrolovaná hormónmi a stresový stav je zvyčajne sprevádzaný ich nerovnováhou v tele a vysokým krvným tlakom. Tieto príčiny môžu spôsobiť nepríjemné príznaky.

Odroda v sexe

Rôzne intímny život - úplne normálne. Ale aj tu existuje riziko vzniku vaginálneho svrbenia. Tento trend je spôsobený:

 • reakcia na časté zmeny partnerov,
 • alergický na sexuálne hračky,
 • na vstupe nezvyčajných mikroorganizmov s postupnou zmenou možností pohlavného styku (ak okamžite pôjdete na vaginálne po orálnom alebo análnom sexe).

interný

Vonkajšie príčiny svrbenia sú celkom ľahko eliminované. Je zložitejšie, ak je takáto reakcia dôsledkom patologických procesov. V tomto prípade sa nedá urobiť bez špecifickej liečby, návšteva gynekológa, objasnenie etiológie nepríjemných symptómov a terapeutický priebeh na elimináciu zdroja. Existuje zoznam patologických procesov v tele, ktoré sa stávajú zdrojom nepríjemných pocitov.

imunodeficiencie

Normálne, ženské telo nezávisle zvláda patogénne faktory. Imunitná reakcia na infekciu pomáha ničiť patogény. Ale, bohužiaľ, to nie je vždy tak. Svrbenie a pálenie ako symptóm poklesu hladiny imunity sa tiež pozorujú pomerne často. Takéto situácie môžu nastať:

 • pred menštruáciou, keď zhoršenie imunitnej reakcie vyvolá vznik nových chorôb alebo exacerbáciu chronickej reakcie,
 • podvýživa, chronické ochorenia a niektoré ďalšie faktory vedú k vyčerpaniu imunitného systému,
 • všeobecné zníženie rezistencie k telu (najmä u žien počas menopauzy, keď sa ochranné reakcie oslabujú a množstvo vylučovanej sekrécie je významne znížené),
 • v prítomnosti systémových ochorení samotného imunitného systému (vrátane HIV).

V tomto prípade sú opatrenia na odstránenie svrbenia ako symptómu imunodeficiencie zamerané na obnovenie úrovne imunity a lokálnej eliminácie nepríjemných pocitov v intímnej oblasti (sprcha, sviečky).

Sexuálne prenosné infekcie

Svrbenie a pálenie pred menštruáciou je pomerne častým príznakom pohlavne prenosných chorôb. Sú sprevádzané hojnými sekrétmi (často maľovanými žltými alebo tmavými) a ďalšími príznakmi: vyrážka, začervenanie, výskyt patologických ohnísk atď. Celkové symptómy závisia od typu infekcie.

Pohlavne prenosné choroby takmer vždy začínajú svrbením (ktoré sa môže pred menštruáciou zvýšiť). V tomto prípade nie je možné problém vyriešiť bez špecifickej liečby. Lokálna aplikácia rôznych aseptických roztokov na douching nerieši problém, ale iba dočasne zmierňuje symptómy.

Kandida kolitídy a drozd

Pálenie pred menštruáciou, ktoré je sprevádzané svrbením a hojným vylučovaním abnormálnej farby, môže naznačovať prítomnosť drozdu alebo kandidálnej kalpity. Cheesy povaha vypúšťania je určite príznakom týchto chorôb. Niekedy môže závažnosť reakcie ustúpiť (napríklad ak žena užíva antibiotiká na iné ochorenia). V priebehu času sa však opakuje neznesiteľné svrbenie a abnormálny výtok.

Obidve choroby sú fungálna etiológia. Hoci normálne je možné pozorovať malý počet mikroorganizmov húb a nespôsobovať nepríjemné pocity, zosilnenie symptómov v predvečer menštruácie alebo objavenie sa pretrvávajúceho svrbenia a syrového výtoku slúži ako signál vývoja patologických procesov. Špecifická liečba antimykotikami bude povinná nielen pre pacienta, ale aj pre jej sexuálneho partnera. Prítomnosť drozdu v ňom - ​​obyčajná vec, ak nie je liečená paralelne, je možné, že znovu infekcia plesňami.

Intestinálna dysbióza

Intestinálna dysbióza je rizikovým faktorom spôsobujúcim zmeny mikroflóry vagíny a vonkajších pohlavných orgánov. Blízkosť konečníka a pošvy - anatomický znak ženského tela. Preto môže byť svrbenie a pálenie v intímnej zóne (pred menštruáciou alebo počas akéhokoľvek iného obdobia menštruačného cyklu) spôsobené patologickými procesmi črevnej mikroflóry.

Prítomnosť cudzieho predmetu

Zriedka, ale stáva sa, že sa v pošve objaví cudzí predmet. Normálne, ak žena v takýchto prípadoch okamžite vyhľadá pomoc špecializovaného špecialistu. Stáva sa však, že samotná pacientka nevie o prítomnosti cudzieho predmetu v nej (napríklad, cudzí predmet je časť tamponu, ktorý bol nadmerne nasiaknutý krvou počas menštruácie a počas odstraňovania sa zlomil). Ak sa bezdôvodné svrbenie, pálenie, nepríjemný zápach objavia bez zjavného dôvodu a časom sa symptómy zosilnia, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Iné huby

Plesňové infekcie sú bežnou príčinou svrbenia v pošve pred menštruáciou. Môže to byť versicolor alebo iné huby. Rovnaké príznaky sú charakteristické pre genitálny herpes. Tento vírus je neustále v tele, ale s poklesom úrovne imunity alebo z iných dôvodov môže spôsobiť svrbenie. Zvyčajne je tento príznak kombinovaný s charakteristickou vyrážkou typu bubliny. Postupom času praskli a tekutina vstúpila do genitálií a provokovala svrbenie.

O vzťahu čreva a reprodukčného systému už bolo spomenuté. Infekcia červami alebo inými parazitmi spôsobuje svrbenie. Spočiatku sa cíti v blízkosti konečníka, ale časom sa môže šíriť do genitálií a začnú svrbieť.

Metódy boja

Svrbenie by malo byť v súlade s jeho etiológiou. Vonkajšie príčiny sú ľahko odstrániteľné, pre väčšinu interných špecifických terapií je potrebná.

Liečba svrbenia liekmi začína po určení zdroja ochorenia. Môžu to byť:

 • antibiotiká,
 • antifungálne činidlá
 • špecifické antivirotiká (napríklad z herpesu), t
 • hormonálne (ak je príčinou - nerovnováha hormónov).

Používal tiež lieky na obnovenie normálnej mikroflóry a antialergických (desenzibilizujúcich) liekov.

Injektovaním

Douching (ako sviečky) môže byť nezávislým prostriedkom alebo doplniť špecifickú terapiu. Ak pred mesačným svrbením môžete použiť:

 • žihľava odvar
 • zber šalvie, nechtíka, harmančeka a dubovej kôry (tie isté rastliny pomáhajú a samostatne),
 • roztok sódy (jód a soľ možno pridať),
 • bazalka odvar.

Pri použití externých prostriedkov treba chápať, že zmierňujú len symptómy. Ak sa po zákrokoch vracia svrbenie, zhoršuje sa pred menštruáciou alebo je doplnené inými príznakmi, poraďte sa s lekárom.

Nesprávne spodné prádlo

Moderné oblečenie nie je vždy vysokej kvality. Syntetické tkaniny zaplavili obchody. Často dievčatá dávajú pozor na krásne, ale zlé spodné prádlo. Je to oveľa lacnejšie ako modely z prírodných tkanín. Syntetika môže spôsobiť mnoho nepríjemných prejavov. Ženy však len zriedka obviňujú ich spodnú bielizeň. Vlákna uzatvárajú prístup kyslíka do intímnej oblasti. Prečo presne pred mesačne tento problém? V posledných dňoch menštruačného cyklu sa výrazne zvyšuje množstvo prirodzeného výtoku. Nedostatok kyslíka vedie k zvýšenie vlhkosti, To je priaznivý stav pre rozvoj patogénov.

Alergické reakcie

Je známe, že alergia sa prejavuje nielen v potravinách a môže ovplyvniť určité časti tela. Intímna koža môže reagovať na nasledujúce:

 • latex
 • chemické zložky zahrnuté v hygienických výrobkoch, t
 • mazivá,
 • syntetické spodné prádlo
 • podložky na každodenné použitie.

Z účinkov týchto podnetov môže sa objaviť opuch, začervenanie a vyrážka, Pri výbere hygienických výrobkov je potrebné študovať zloženie. Veľký počet chemických zložiek nepriaznivo ovplyvňuje nielen kožu, ale aj vaginálnu mikroflóru. Nepríjemné pocity niekedy provokujú kondómy, Alergia sa prejavuje nielen v latexe, ale aj v ďalších zložkách, ako je lubrikant. Pri mazivách je potrebná opatrnosť. Tesnenie by nemalo obsahovať ďalšie komponenty.aromatické látky. Zbaviť sa svrbenia v prípade reakcie je celkom jednoduché. Je potrebné obmedziť kontakt s aktívnymi zložkami. Ak príznaky nezmizli, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Nesprávna hygiena genitálií

Mnoho dievčat je presvedčených, že sprchovanie pred spaním je dostatočná starostlivosť o telo. Intímne zdravie si však vyžaduje viac pozornosti. Je dôležité nájsť strednú cestu. Časté návaly počas dňa spôsobia zvýšenie príznakov. Vagína má svoju zraniteľnú mikroflóru. Voda umyje nielen škodlivé, ale aj prospešné mikroorganizmy. Okrem toho nedostanú sa do gélov, Najlepšia voľba pre výplachy - dvakrát denne, Zanedbanie sprchy vytvorí priaznivé prostredie pre patogény.

Len málo ľudí venuje pozornosť samotnému postupu. Pri umývaní voda by nemala prúdiť v smere od konečníka do pošvymajú odlišnú mikroflóru. Nedodržanie tohto pravidla vedie k dysbióze.

Stresové situácie

Stresové situácie často vyvolávajú zdravotné problémy. Môže to byť bolesť hlavy, zápcha, nespavosť, znížená imunita. Dôsledky skúseností zahŕňajú svrbenie. Pred menštruáciou sú ženy obzvlášť citlivé a vystavené stresu. Ak nie sú zistené vonkajšie príčiny problému, mali by ste sa pokúsiť opraviť nervový systém alebo sa poradiť s odborníkom.

Nekonvenčné sex

Prívrženci nekonvenčného pohlavia majú riziko pre svoje zdravie. Ak sa počas jedného pohlavného styku pár angažuje v análnom, vaginálnom a orálnom sexe, potom je veľká pravdepodobnosť dysbiózy a iných porúch zdravia žien. Črevná mikroflóra môže zmeniť vaginálnu flóru.

Znížená imunita

Экологическое воздействие, рацион питания и прочие факторы способствуют снижению защитных функций. V rôznych obdobiach menštruačného cyklu trávi ženské telo určité množstvo sily. Pred menštruáciou sa stáva náchylným na patogénne baktérie. V každom prípade zníženie imunity vyžaduje zásah špecialistu a podávanie imunomodulačných liekov. Okrem protidrogovej liečby sa môžete vrátiť do normálneho stavu sami. Správna výživa, nedostatok stresu a fyzická aktivita pomôžu odolať chorobám a poruchám telesných funkcií a šetria zdravie.

Sexuálne prenosné infekcie spôsobujú strach u mužov aj u žien. Niektoré choroby sa nedajú liečiť vôbec, rýchlo sa stávajú chronickými a môžu negatívne ovplyvniť možnosť počatia. Preto prítomnosť akejkoľvek infekcie vyžaduje liečbu. Svrbenie môže hovoriť nielen o všetkých známych kandidózach. Svedčí o počiatočnom štádiu mnohých chorôb:

 • bakteriálna vaginóza
 • chlamýdie,
 • mykoplazmózy,
 • ureaplasmosis,
 • kvapavka,
 • trichomoniáza,
 • genitálny herpes.

Každá z týchto chorôb je sprevádzaná nielen svrbením, mali by ste dávať pozor na najmenší prejav iných nepríjemných pocitov. Začervenanie, vyrážka, nezvyčajný zápach a zmena sfarbenia, opuch - dôvod na okamžité odvolanie sa na gynekológa.

Candida colpitis

Drozd je nepriateľom všetkých dievčat. Huba často postihuje vagínu a je schopná neustále sa opakovať. Hypotermia, nezdravá strava alebo stres môžu stačiť na vyvolanie tohto ochorenia. Kyslý zápach a syrový výtok smerujú k Aktivita huby Candida, S včasnou liečbou, môžete sa zbaviť drozdu na dlhú dobu, alebo dokonca navždy.

Intestinálna dysbióza

Intestinálna dysbióza vedie k problémom v intímnej oblasti. Choroba sa šíri z konečníka do vagíny kvôli ich blízkosti. Pred mesačnou mikroflórou v intímnej zóne je zraniteľná. Ak príčinou nie je STI, potom stojí za to skontrolovať stav pečene, žalúdka a čriev.

Prítomnosť cudzieho subjektu

Nevšimnúť si alebo zabudnúť na cudzie teleso v pošve je dosť ťažké. Ale takéto situácie sa dejú. Najčastejšie sa to stáva tamponom. Dlhodobé nájdenie vo vnútri tela vedie k svrbeniu, bohatému vylučovaniu a zápachu. Tampon sa však používa priamo počas menštruácie. Ďalším predmetom by mohla byť hračka pre dospelých. Vaginálne gule a malé vibrátory získavajú svoju popularitu a často sú zabudnuté vo vnútri vagíny.

Helmintické ochorenia

Intestinálna dysbióza a prítomnosť červov vedú k nepríjemným pocitom nielen v konečníku. Vagína je blízko k nemu a tiež sa stáva postihnutou oblasťou. Ak je počet červov vysoký a aktívne kladú vajíčka, svrbenie pokrýva veľkú časť ľudského tela. V takom prípade by mal navštíviť lekára a vykonať potrebné testy, Helminty môžu ovplyvniť mnohé ľudské orgány a systémy.

Iné ochorenia

Niekedy nielen gynekologické ochorenie vyvoláva svrbenie v pošve. Identifikovať to môže byť ťažké, pretože v prvom rade ide žena do gynekológa. Diabetes mellitus niekedy spôsobuje nezvyčajné príznaky. Kvôli cirhóze a hepatitíde v tele sa akumulujú prvky, ktoré zostávajú po metabolizme v rôznych tkanivách a orgánoch. Takéto zmeny sú príčinou dysbiózy, ktorá vyvoláva svrbenie.

Ako sa zbaviť svrbenia

Ak sa chcete zbaviť nepohodlia, potrebujete najprv kontaktujte špecialistu, Len včasné a správne ošetrenie pomôže odstrániť nepohodlie. Svrbenie je len dôsledkom ochorenia, len ich úplné vyliečenie poskytne pozitívny výsledok. Ak sa v blízkej budúcnosti nedostanete do kontaktu s gynekológom, môžete sa pokúsiť uľaviť sami.

Pin
Send
Share
Send
Send