Zdravie

Prečo oneskorené obdobia

Pin
Send
Share
Send
Send


Odrážajúc, prečo bola menštruácia oneskorená, ženy len zriedka predpokladajú, že to môže byť znakom vážneho problému. Veľmi často sa všetko začína driftovať v očakávaní, že štát normalizuje sám.

Čo je dysfunkcia vaječníkov?

Vo všeobecnosti sú zmeny v cykle najčastejšie vyvolané dysfunkciou vaječníkov. Toto je všeobecný názov pre všetky choroby, pri ktorých je narušená práca vaječníkov, a teda schopnosť produkovať dostatok hormónov. Dysfunkcia sa nazýva akékoľvek oneskorenie menštruácie na viac ako päť dní so silným krvácaním v budúcnosti. Ako bolo uvedené vyššie, len málo žien si uvedomuje, že niečo ohrozuje ich zdravie. V oneskorení nevidia nič vážne a často sa ani nepokúšajú pochopiť, prečo boli ich obdobia oneskorené. Ako je to správne? V tomto sa budeme snažiť porozumieť článku.

Známky normálneho cyklu

Pri absencii patológií má menštruačný cyklus zdravej ženy jasné kritériá. Ak je uvedený rámec porušený, záver je rovnaký: je niečo v poriadku so zdravím a musíte ísť k lekárovi.

Možno teda uvažovať o príznakoch normálneho menštruačného cyklu:

 • Mierna strata krvi (až 100 ml krvi počas celého obdobia).
 • Interval medzi mesačne od 21 do 35 dní, nič viac a nič menej.
 • Trvanie menštruácie nie je dlhšie ako 7 dní.

Je dôležité poznamenať, že reprodukčný systém ženy je prvý, kto signalizuje problémy v tele alebo nedostatok niektorých látok. Normálne fungovanie všetkých orgánov je možné len vtedy, ak je žena úplne zdravá, čo znamená nielen fyzické zdravie, ale aj duševné a emocionálne zdravie.

Prečo majú dievčatá mesačné obdobia?

Vyššie sme sa zaoberali hormonálnou dysfunkciou vaječníkov - najčastejšou príčinou oneskorenej menštruácie. Keď je hormonálna funkcia jedného alebo oboch vaječníkov poškodená, menštruácia sa vyskytuje buď po veľmi dlhom čase, alebo začína príliš skoro (v intervaloch kratších ako 21 dní).

Medzi hlavné dôvody prerušenia cyklu patria:

 • Vrodené alebo získané defekty samotného vaječníka.
 • Zápalové procesy reprodukčného systému vrátane maternice a príveskov. Výsledkom je prerušenie cyklu a fungovania vaječníkov. Je to tiež jeden z dôvodov, prečo je menštruácia oneskorená u adolescentov. Mladé dievčatá príliš často pokračujú v móde a umožňujú podchladenie reprodukčného systému. V dôsledku toho existujú rôzne zápalové procesy, ktoré môžu viesť nielen k narušeniu cyklu, ale aj k adhéziám, čo takmer vždy ohrozuje sterilitu.
 • Stres a neuróza. Ženské telo je veľmi citlivé na najmenšiu zmenu v emocionálnom stave ženy. Preto počas vyšetrení a ťažkých životných situácií sa menštruácia nemusí vyskytovať dlho. Najlepšou liečbou v tomto prípade je oddych, relaxácia a odklon od zóny pôsobenia faktora vytvárajúceho napätie.
 • Akékoľvek ochorenie genitálií môže byť dôvodom oneskorenia menštruácie. To je dôvod, prečo by meškanie malo ísť na lekára, a nie čakať na vyriešenie situácie.
 • Zmena a nesprávna poloha špirály, potratu alebo potratu.
 • Endokrinné ochorenia. Hormóny sú zodpovedné za všetko v tele, takže každé endokrinné ochorenie ovplyvňuje menštruačný cyklus. To platí najmä pre ochorenia štítnej žľazy, nadobličiek. Tieto ochorenia nie sú vždy vrodené. Môžu byť získané, ak má dievča predispozíciu k nim.
 • Vplyv fyzikálnych faktorov. Napríklad zmena klímy, miesto bydliska, dramatická zmena v spánkových modeloch a rytmus života môže viesť k oneskoreniu menštruácie. To nie je vážne a oneskorenie spravidla trvá najviac tri dni.
 • Použitie liekov, ktoré ovplyvňujú hladiny hormónov. Všeobecne platí, že hormonálne zlyhanie - to je dôvod, prečo je menštruácia oneskorená o týždeň alebo viac.

Z akých dôvodov možno určiť, že oneskorenie menštruácie je ukazovateľom vážnej choroby?

Okrem hlavnej funkcie - oneskorenie menštruácie, dysfunkcia vaječníkov má množstvo charakteristických znakov.

 • Nepravidelný cyklus. Ak je menštruácia oneskorená alebo príde príliš skoro dlho, a nie raz alebo dvakrát za rok, potom to stojí za zváženie.
 • Zníženie alebo zvýšenie straty krvi počas menštruácie. Pri normálnej strate krvi je až 100 ml po celú dobu. Dramatická zmena v množstve výboja môže tiež signalizovať problém s reprodukčnou funkciou.
 • Ak je medzi mesiacmi krvavý výtok - naliehavo k lekárovi!
 • Bolesť brucha uprostred cyklu alebo zmena povahy pocitov počas samotnej menštruácie.
 • Zmeny a poruchy v procese zrenia vajíčka, ktoré môžu viesť k neplodnosti a potratu.
 • Tehotenstvo. Nezáleží na tom, aká je banálna, je to ona, kto je často dôvodom, prečo je menštruácia oneskorená. Aby ste to vylúčili, musíte buď ísť k lekárovi, alebo urobiť test. Mimochodom, testy sa môžu vykonávať od prvého dňa oneskorenia.

diagnostika

Ak sa mesačné prídu po termíne alebo neprišli vôbec, prvá vec je poradiť sa s lekárom. Vyšetrenie by mal vykonávať gynekológ-endokrinológ. Môže predpísať ultrazvuk panvových orgánov, ako aj štítnu žľazu a nadobličky. V každom prípade nie je možné určiť príčinu oneskorenia. Iba vyšetrenie dobrým lekárom vám umožní pochopiť, prečo sa vaše obdobie oneskoruje o mesiac, týždeň alebo o niekoľko dní.

Ako odstrániť oneskorenie?

Túto otázku je potrebné položiť až po tom, ako sa dozvie, prečo boli lehoty oneskorené. Ak je príčinou zápalové procesy, najdôležitejšou vecou je ich odstránenie. Ak je to potrebné, mali by ste piť antibiotiká, ktoré budú vymenovať lekára. Dôležitú úlohu pri liečbe porúch menštruačného cyklu hrá vyvážená strava. Zlá výživa je ďalším dôvodom oneskorenia menštruácie (okrem tehotenstva).

Cyklus zlyhania u mladých dievčat

Medzitým sa menštruácia oneskoruje nielen u dospelých žien. Tomuto problému čelia mladí ľudia. Mnoho matiek nemôže pochopiť, prečo je menštruácia oneskorená u adolescentov. Ukazuje sa, že počas prvých dvoch rokov po nástupe menštruácie môže mať dievča nepravidelný cyklus kvôli hormonálnej nerovnováhe. Telo sa práve formuje a dokonca aj najmenší stres alebo nadmerné cvičenie môže spôsobiť kolísanie hormonálnej úrovne. V dôsledku toho môže byť menštruácia oneskorená na dlhú dobu. V prípade, že prvé obdobia začali buď pred 10 rokmi, alebo po 15 rokoch, má zmysel konzultovať s lekárom. Ak po dvoch alebo troch rokoch cyklus ešte nebol stanovený, potom je zmysluplné poradiť sa s gynekológom. Najdôležitejšou vecou v tomto období je správna výživa, dostatočné množstvo vitamínov a duševná rovnováha. Bežnou liečebnou metódou je korekcia endokrinných porúch alebo hormonálna terapia.

Pin
Send
Share
Send
Send