Vitálny

Liečba inkontinencie moču v menopauze u žien

Pin
Send
Share
Send
Send


Nástup menopauzy je sprevádzaný nepríjemnými zmenami v tele, vrátane porušenia procesu močenia. Mnoho ľudí si myslí, že liečba inkontinencie moču v menopauze u žien je takmer nemožná, preto trpia fyziologicky aj psychologicky. Ale zbaviť sa problémov s močením je dosť realistické, najmä ak sa staráte o túto problematiku vopred organizovaním prevencie.

Inkontinencia moču s menopauzou sa môže prejaviť v nasledujúcich variantoch:

 1. Stres. K tomuto typu inkontinencie dochádza, keď sa smejete, kašľate alebo kýchate.
 2. Naliehať. Prejavuje sa vo forme malého množstva moču. Po prvé, dochádza k nekontrolovateľnému sťahovaniu svalov močového mechúra, po ktorom vzniká bolestivé nutkanie.
 3. Bolestivé. Inkontinencia je sprevádzaná vnútorným pálením a bolesťou. Najčastejšou príčinou infekčných chorôb.
 4. Búšenie srdca. Vylučovanie moču sa vyskytuje často, ale v malých množstvách. Zvyšuje sa najmä počet nutkaní v noci.

Je potrebné pripomenúť, že počas menopauzy v tele prichádza disharmónia, ktorá znižuje odolnosť voči infekciám a mikróbom. A ak pridáte nepríjemné príznaky menopauzy, nedostatok hormónov, potom je pravdepodobnosť uretrálneho syndrómu u žien s menopauzou veľmi vysoká. Ak do veku 55 rokov len 30% žien začne mať problémy s močovým mechúrom, potom 75 rokov trpí týmto ochorením takmer 75% žien.

Dokonca aj keď ste nikdy nezažili takéto nepohodlie a prísne sledovali svoje zdravie, inkontinencia počas menopauzy sa môže stále vyskytnúť. Toto je primárne spôsobené hormonálnymi zmenami. Nedostatok estrogénu vyvoláva stratu sily a pružnosti tkanív, čo narúša normálne fungovanie močového mechúra.

Existuje niekoľko dôvodov pre časté močenie v menopauze u žien:

 • Strata svalového tonusu panvy. Svaly spôsobené stratou kolagénu už nie sú schopné úplne kontrolovať močenie.
 • Extra libry. Počas menopauzy môže ženské telo zvýšiť hmotnosť a každý ďalší kilogram vytvára dodatočný stres pre svaly panvového dna, ktoré už trpia stratou elasticity.
 • Strata pružnosti tkaniva močového mechúra. Príčinou močovej inkontinencie počas menopauzy môže byť tkanivo močového mechúra, ktoré sa s vekom nedokáže natiahnuť a stať sa tvrdým. To všetko spôsobuje podráždenie, ktoré spôsobuje, že telo sa uzatvára s najmenšou fyzickou aktivitou.
 • Nedostatok tajnej sliznice. Suchosť slizníc počas menopauzy vedie k rednutiu tkaniva, ktoré v tomto stave nemôže účinne bojovať proti infekciám bez toho, aby ich prenieslo do tela.
 • Zmena polohy vnútorných pohlavných orgánov. Príčinou častého močenia počas menopauzy môže byť prolaps vagíny alebo maternice v dôsledku oslabenia stien. Preto ženský orgán mení svoje umiestnenie, dráždi močový mechúr.
 • Prítomnosť chorôb. Porušenie močového systému môže byť spojené s problémami iných orgánov (problémy s obličkami, cukrovka, porucha trávenia).
 • Odstránenie maternice. Lekári ešte v plnej miere neštudovali súvislosti medzi stratou maternice a inkontinenciou počas menopauzy, ale tento problém môže vzniknúť aj po operácii.

Možno konštatovať, že menopauza a inkontinencia sú spojené viacerými faktormi a tento problém je pomerne bežný. Preto by ste sa nemali hanbiť konzultovať s lekárom o pomoc.

Príznaky zhoršeného močenie

Klimakterické obdobie môže byť sprevádzané niekoľkými štádiami urogenitálnych porúch. Preto lekár nemôže okamžite povedať, čo robiť s častým močením počas menopauzy, kým neurčí presný stupeň závažnosti. Sú to:

 1. Jednoduchá. Močenie sa vyskytuje až šesťkrát denne, ale periodicky sa môžu vyskytnúť bolestivé pocity.
 2. Priemer. Počet nutkaní pretrváva (až 6-krát), ale keď je žena zdôraznená, nemôže zadržať moč.
 3. Ťažký. Vyskytujú sa nezvyčajné zmeny v stave a funkcii urogenitálneho systému. Počet nutkaní na toaletu môže prejsť desaťkrát denne, zatiaľ čo moč sa vylučuje vo veľmi malom množstve.

Abnormálne močenie u žien s menopauzou môže byť charakterizované nasledujúcimi príznakmi: t

 • nedobrovoľné uvoľnenie moču pri najmenšej námahe
 • prideľovanie moču na ceste do toalety,
 • časté zápaly močových ciest,
 • časté nutkanie v noci
 • moču okamžite po urgovaní.

Aké je nebezpečenstvo oneskorenej liečby ochorenia?

Liečba inkontinencie moču v menopauze je celkom realistická, ale mnohé ženy sa naďalej stretávajú s problémom nevedomosti, trpiacim nepohodlím. To spôsobuje psychický stres. Okrem toho sa časté močenie bez včasnej liečby môže ľahko vyvinúť na závažnejšie ochorenie, s ktorým sa bude oveľa ťažšie vyrovnať.

Liečba inkontinencie v menopauze je založená na sťažnostiach a nepohodlie ženy. Diagnostika je stále potrebná, počas ktorej sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie:

 • močového mechúra,
 • obličiek,
 • močovodov,
 • panvových orgánov a maternice.

Okrem toho je dôležité rozlišovať obvyklú inkontinenciu od iných ochorení močového systému, ako aj duševných porúch.

Drogová liečba inkontinencie moču u žien s menopauzou zahŕňa podávanie určitých druhov liekov, ktorých výber závisí od hlavných príznakov:

 • Zvýšenie tónu močovej trubice (Detruzitol, Spazmeks a Driptan).
 • Podpora pružnosti a pružnosti svalového tkaniva (Nivalin, Ubretid, Neyromidin).
 • Bojovať proti stresu (Duloxetine alebo Simbalt).

Lekár niekedy predpisuje len hormonálne lieky na odstránenie nepríjemných príznakov menopauzy:

Homeopatické lieky sa tiež používajú na nápravu močových problémov s menopauzou (menopauza v tabletách a granulách, Remens).

Prípravky a povaha liečby je určená ošetrujúcim lekárom, pretože až potom, čo diagnóza môže presne určiť príčinu poruchy močovej trubice.

Neliečivá liečba

Pre tento problém je dôležité zorganizovať komplexnú podporu:

 1. Trénujeme močovú trubicu. Lekár odporúča pacientovi, aby vypracoval špecifickú rutinu močenia a postupne zvyšoval intervaly.
 2. Posilujeme svaly panvového dna. Kegelove systematické cvičenia môžu problém vyriešiť, ak nie sú spojené žiadne choroby.
 3. Uchyľujeme sa k fyzioterapii. Zahrievanie, mikročastice a iné techniky blokujú stagnáciu v panvovej oblasti.

Stojí za zmienku, že tieto odporúčania možno pozorovať ešte pred nástupom patológie, čím sa organizuje určitý druh prevencie častého močenia počas menopauzy.

Ďalším pozoruhodným je, že je časté a hojné pitie znižuje koncentráciu moču, a nie naopak.

Význam osobnej hygieny

Nekontrolované močenie spôsobuje všeobecné nepohodlie, takže je ťažké žiť normálne. Aby sa zabránilo psychickému stresu, nepríjemnému zápachu a podráždeniu pokožky, je potrebné zvýšiť počet práčok, nosiť hygienické urologické vankúšiky a nájsť najlepší spôsob intímnej hygieny.

Prevencia nedobrovoľného močenia by sa mala užívať skôr, bez čakania na nástup menopauzy. Existuje niekoľko základných metód:

 • úbytok hmotnosti,
 • pravidelné cvičenia
 • vyvážená strava
 • úplné odmietnutie alkoholu,
 • systematickým vyšetrením lekárom.

Pomocou týchto odporúčaní môžete minimalizovať riziko problémov s močovým mechúrom bez toho, aby ste trpeli nedobrovoľným vypustením moču, dokonca aj počas menopauzy.

Inkontinencia moču s menopauzou, príčiny, symptómy

Hormonálna nerovnováha v tele ženy spôsobenej menopauzou môže spôsobiť nedobrovoľné močenie. Nástup tohto obdobia do života je sprevádzaný ďalšími nepríjemnými príznakmi, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu života ich majiteľov.

Väčšina z nich pociťuje časté výkyvy nálady, narušený spánok, krátkodobé prerušované návaly, nadmerné potenie, dýchavičnosť atď. Týmto spôsobom telo prežíva určitý druh stresu.

Našťastie sú dnes všetky tieto príznaky ľahko prekonateľné pomocou moderných liekov, s ktorými si môžete naďalej užívať život. Budeme hovoriť viac o symptóme močovej inkontinencie a zistiť mechanizmus jej výskytu, symptómov a metód liečby tohto ochorenia.

Aké sú príčiny nedobrovoľného močenia?

Ľubovoľná práca kruhového svalu, ktorý je zodpovedný za odstraňovanie moču vonku, je priamo závislá od práce centrálneho nervového systému. Strata alebo čiastočné zlyhanie nervového spojenia medzi svalom a centrálnym nervovým systémom je dôsledkom močovej inkontinencie.

Znížený pohlavný hormón nemusí byť jedinou príčinou ochorenia. Táto nerovnováha môže byť spôsobená nasledujúcimi príčinami a chorobami:

 1. Infekcie urogenitálneho systému.
 2. Prunus prednej steny pošvy alebo maternice.
 3. Ak bola maternica chirurgicky odstránená.
 4. Uvoľňovanie väzov a svalov panvy, ktoré podporujú močové orgány.
 5. Traumatické alebo operačné poruchy svalov panvy.
 6. Poruchy nervového systému.
 7. Urolitiáza.
 8. Parkinsonovej choroby.
 9. Mŕtvica.
 10. Obezita.
 11. Nadmerné cvičenie.
 12. Častá a patologická práca.
 13. Niektoré lieky.
 14. Chronická zápcha.
 15. Kŕčové žily
 16. Najčastejšou príčinou je nedostatok pohlavných hormónov. Estragons kontrolujú nielen reprodukčnú funkciu, ale podporujú aj svalový tonus urogenitálneho systému a ich zásobovanie krvou.

Varianty močovej inkontinencie u menopauzálnych žien ich príčiny a diagnózy

Imperatívna inkontinencia moču - časté náhle nutkanie na močenie, množstvo tekutiny, ktoré je zanedbateľné.

Naliehavé - keď signály prichádzajú do mozgu neskoro, svaly močového mechúra sa sťahujú skôr, ako žena má čas na toaletu. Tento typ inkontinencie je častejší u pacientov so sklerózou, diabetom, Parkinsonovou chorobou, demenciou atď.

Stresová strata moču počas skúseností, psychický stres, jasné emocionálne stavy. Zrejmý pri kýchaní, kašľaní, fyzickej námahe, smiechu, náhlom pohybe. Príčinou stresovej inkontinencie je slabosť svalov panvy, ktorá je spôsobená nedostatkom estragónu.

Bolesť pri močení, vymočenie - symptómy, ktoré sú oveľa menej časté u žien počas menopauzy.

V každom prípade je potrebné poradiť sa s lekárom (urogynekológom, urológom, gynekológom) o diagnóze a liečbe ochorenia. Nesprávne sú tí, ktorí si myslia, že je to choroba veku a nič sa tu nedá urobiť. Nedostatok liečby tohto ochorenia môže viesť k závažnejším následkom, ktorým sa dá predísť.

Komplikácie, ktoré môžu vzniknúť, sú: pyelonefritída, uretritída, cystitída, zápal kože od trvalého kontaktu s močom, výskyt trhlín, vredov, fekálna inkontinencia v dôsledku ďalšieho znižovania panvy.

Vo väčšine prípadov môže byť príčina určená po vyšetrení a testovaní pacienta. V zložitejších situáciách je potrebné uchýliť sa k štúdiu močového mechúra a malej panvy pomocou ultrazvuku alebo röntgenového žiarenia, cystoskopie, optického vyšetrenia a mikroskopického vyšetrenia moču a očkovania na prítomnosť škodlivej bakteriálnej mikroflóry. Po stanovení diagnózy Vám lekár predpíše optimálnu liečbu.

Životný štýl ženy so symptómami močovej inkontinencie

Niektoré smerové zmeny a obmedzenia môžu pomôcť, ako napríklad:

 1. Odmietnutie alkoholu, čokolády, octu, mliečnych výrobkov, paradajok, citrusov, kávy, sladkostí, veľkého množstva tekutiny. Tieto potraviny a nápoje sú dráždivé pre močový mechúr.
 2. Sledovanie stavu pomeru ich výšky a hmotnosti, ich priblíženie k normálu. Nahromadenie prebytočného tuku vytvára tlak na orgány genitourinárneho systému a vyvoláva inkontinenciu.
 3. Ako sa zbaviť silnej zápchy, po porade s urológom o strave jeho jedla.
 4. Odmietnutie použitia pri liečbe diuretík a laxatív.
 5. Tréning svalov panvového dna s cvičením Kegel. Je to účinný spôsob, ako sa zbaviť inkontinencie.
 6. Ako sa zbaviť závislosti od fajčenia, tento zvyk je často príčinou močovej inkontinencie.
 7. Návšteva záchodov každé 2 - 4 hodiny počas dňa je povinná.

Ľudové prostriedky na liečbu inkontinencie moču u žien

Lieky, ktoré nám príroda dala, je potrebné aplikovať len prísne podľa noriem. Tu sú niektoré z najpopulárnejších z týchto liečivých receptov:

Čaj z rovnakých množstiev bylín a kvetov Hypericum a centaury. Jedna lyžička zmesi zaspí v termoske a naleje 200 g prevarenej vody, aby trvala 15 minút. Kmeň a piť po celý deň.

Infúzia šalvie bylina. Pite trikrát denne v jednom pohári.

Listy a kvety čučoriedky a listy Hypericum. Pre dve polievkové lyžice oboch, zmiešajte a zalejeme 600 ml prevarenej vody, varíme 10 minút, ochladíme a namáhame. Vývar vypiť po 14:00, čas od času popíjať, tiahnuci sa až do večera.

Pite 0,5 šálky teplej prevarenej vody s lyžičkou medu zriedenej v ňom pol hodiny pred raňajkami a večerou.

Kôstkové semená. Vezmite ich do množstva jednej polievkovej lyžice a nalejte pohár prevarenej vody do termosky. Infúzia po dobu 2 hodín, kmeň, piť pohár vývaru naraz. Toto by sa malo robiť len raz denne.

Páči sa vám tento článok? Zdieľať s priateľmi:

Ako liečiť inkontinenciu moču v menopauze u žien

Menopauza alebo menopauza - zmeny v tele ženy súvisiace s vekom, ktoré sú spojené s ukončením práce reprodukčnej funkcie vaječníkov. Počas tohto obdobia vaječníky zastavujú vylučovanie hormónov, čo sa výrazne prejavuje v práci ženského tela a urinogénny systém trpí obzvlášť akútne. Inkontinencia moču v menopauze je najčastejším javom, ktorému ženy v tomto veku čelia.

Príčiny inkontinencie

Klimakterické zmeny v tele ženy sa primárne prejavujú v práci urogenitálneho systému, počas tohto obdobia sa pozoruje inkontinencia. Nekontrolovaná sekrécia sa môže pozorovať aj u zdravých žien, ktoré sú v poriadku s obličkami a močovým mechúrom. Inkontinencia moču v menopauze u žien sa objavuje z nasledujúcich dôvodov:

 • hormonálne zmeny v dôsledku ukončenia vylučovania hormónu estrogénu vaječníkmi,
 • znížený tonus panvového svalu,
 • zmeny v echostruktúre membrány mechúra,
 • zníženie vylučovaných žliaz,
 • operáciu na odstránenie maternice alebo príveskov,
 • stresová inkontinencia a nadváha.

Môže nastať nepríjemná situácia:

 • na ceste na toaletu
 • pri kašli
 • kýchanie,
 • smiech,
 • pri vykonávaní fyzických činností
 • pri zdvíhaní ťažkých predmetov.

Keď je nemožné kontrolovať proces močenia, je nemožné ignorovať symptómy a byť plachý, mali by ste okamžite vyhľadať pomoc od lekára.

Diagnóza a liečba

Liečba inkontinencie počas menopauzy začína vypracovaním kompletného klinického obrazu. Na základe výsledkov vyšetrenia práce obličiek, močového mechúra, maternice a príveskov pomocou ultrazvukovej diagnostiky a laboratórnych testov sa určujú spôsoby, ako sa zbaviť choroby. V závislosti od stupňa zanedbávania porúch močenia je predpísaný typ liečby:

 • špeciálne cvičenia Kegel,
 • farmakoterapia,
 • fyzioterapia,
 • bylinné medicíny,
 • chirurgická liečba.

Liečba inkontinencie u pacientov počas menopauzy s cvičením Kegel spočíva v dennom výkone špeciálnych cvičení v sede, ktoré sú zamerané na posilnenie svalov panvového dna. Drogová terapia eliminuje symptómy inkontinencie tým, že spôsobuje, že svaly močovej trubice budú tonizované, čím sa pacientom obnoví schopnosť kontrolovať nutkanie na močenie.

Takéto fyzioterapeutické postupy ako elektromagnetické impulzy a zahrievanie eliminujú inkontinenciu moču. Niektoré byliny a bylinné prípravky sa tiež používajú pri liečbe močovej inkontinencie počas menopauzy. V ťažkých prípadoch, keď pacienti nereagujú na konzervatívnu liečbu, sa vykonáva chirurgická liečba.

Menopauza je charakterizovaná zmenami v zložení hormónov v tele ženy, čo vyvoláva vznik močovej inkontinencie. Úlohou terapeutických opatrení je obnoviť svalový tonus močového mechúra a močovej trubice, vrátiť reflexy urogenitálneho systému ženy. Na liečbu inkontinencie moču u žien počas menopauzy sa používajú lieky, ktoré pomáhajú obnoviť tón svalov urogenitálneho systému, ako je Detruzitol, Driptan, Duloxetin, Reminil. Takéto homeopatické prostriedky ako Klimadinon, Manopeys, Remens eliminujú klimakterické symptómy a inkontinenciu. Среди физиотерапевтических процедур самыми эффективными считаются:

 • прогревание,
 • электромагнитные волны,
 • микротоки.
Fyzioterapia stimuluje impulzy močových ciest a močovej trubice prostredníctvom účinkov na mozog pacienta.

Po tejto liečbe dochádza k obnoveniu svalového tonusu močového traktu. Z bylín, ktoré sa používajú na liečbu inkontinencie počas menopauzy, sa používa iba medvedica medvedíková, odvar z listov, ktoré zlepšujú fungovanie močového mechúra, zmierňujú zápal a zlepšujú proces odoberania moču. Ak konzervatívne liečebné metódy pacientovi nepomôžu, zostáva metóda chirurgickej liečby, ktorá sa vykonáva pomocou:

 • zavedenie pesaru do zóny močovej trubice,
 • vstrekovanie podkožného tuku do močovej trubice,
 • zavedenie implantátov do zóny močovej trubice,
 • utiahnutie svalov panvy laparoskopiou.

Tento spôsob liečby vám umožňuje zvýšiť a zladiť uhol ptózy močovej trubice, čím sa vracia svalový tonus a schopnosť reflexne kontrolovať močenie, a to v správnom okamihu. Spôsoby chirurgickej liečby sa vykonávajú v lokálnej anestézii, s výnimkou laparoskopickej liečby. Tento typ chirurgickej liečby sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Lekár vloží do brušnej dutiny špeciálne sondy, ktoré sa používajú na utiahnutie alebo čiastočné lemovanie panvových svalov, čo umožňuje, aby bola močová trubica v normálnej polohe. Chirurgická liečba poskytuje na rozdiel od iných metód liečby 100% výsledok liečby pacienta.

Ako prispôsobiť svoj životný štýl

Liečba inkontinencie moču u žien počas menopauzálnych porúch až do úplného zotavenia môže trvať určitý čas. Počas tohto obdobia musí žena dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu a osobnej hygieny:

 • zbaviť sa takých zlých návykov, ako je fajčenie a alkohol,
 • eliminovať korenené jedlá, koreniny, koreniny a esencie zo stravy,
 • držať diétu, tabuľka číslo 8 pre kontrolu hmotnosti,
 • používať podložky,
 • umyte po každej ceste na toaletu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať spôsobu dňa. Žena by mala chodiť na toaletu každé 2-3 hodiny, aby úplne vyprázdnila močový mechúr, čo neumožňuje hromadenie moču a stagnáciu. Ak je močová inkontinencia sprevádzaná silným zápachom, napriek zavedeniu hygienických postupov by sa malo zvýšiť množstvo tekutiny spotrebovanej za deň. Tekutina sa vymyje močovým traktom a silný zápach je vypudený. Ak má moč ostrý, ostrý, nepríjemný zápach, môže to znamenať zápalový proces v močovom mechúre alebo v obličkovej panve. V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom.

Menopauzálna inkontinencia u žien: príčiny, symptómy a liečebné metódy

Menopauza je éra zmeny života ženy. Počas tohto obdobia môžu nastať ťažkosti s kontrolou močového mechúra. Menopauzálna inkontinencia je pomerne bežný problém a môže spôsobiť fyzické a psychické nepohodlie, ktoré ovplyvňuje životný štýl.

Inkontinenčný vek žien je 50 rokov. To je presne vek, kedy nastane menopauza, ktorá sa vyznačuje výraznými zmenami v ženskom tele.

Inkontinencia moču s menopauzou: liečba

Lekárske vyšetrenie je potrebné na diagnostiku močovej inkontinencie v menopauze a predpisovaní liečby. Uskutočňujú sa aj laboratórne testy moču na infekcie a iné choroby. V závislosti od diagnózy je predpísaná iná liečba. Vo väčšine prípadov je liečba inkontinencie moču v menopauze u žien konzervatívna alebo invazívna. Ak sú príznaky inkontinencie závažné a iná liečba nie je účinná, môže sa odporučiť chirurgický zákrok.

Konzervatívna liečba zahŕňa zmeny životného štýlu:

 • úbytok hmotnosti
 • zdravá výživa a pravidelné cvičenie,
 • včasné močenie,
 • prevencia zápchy,
 • odstránenie vzpierania
 • zníženie príjmu tekutín,
 • odmietnutie kofeínu a iných dráždivých látok močového mechúra.

Odporúča sa tiež brušné svalové cvičenie (Kegel), ktoré je schopné posilniť panvové dno a zlepšiť kontrolu moču. Elektrostimulácia sa môže použiť na obnovenie svalového tonusu.

Drogová kontrola a injekčná terapia môžu blokovať nervové signály, ktoré spôsobujú časté močenie a zabraňujú kŕče močového mechúra, omladiť močovú trubicu. Použitie špeciálnych nástrojov zabraňuje prúdeniu moču.

Chirurgický zákrok je najčastejšie určený na zmenu polohy hrdla močového mechúra a močovej trubice. V prípade úplnej inkontinencie sa používa katetrizácia.

Moderné lekárske a hygienické výrobky uľahčujú a odstraňujú symptómy močovej inkontinencie počas menopauzy u žien.

Hlavné príčiny inkontinencie v menopauze

Žena chápe, že má enurézu, keď začne pociťovať časté nutkanie vydávať moč, nemôže zadržať moč v močovom mechúre. Tento problém zbavuje celý život. V prípade závažnej patológie žena nemôže dlhú dobu opustiť dom.

Inkontinencia moču s menopauzou môže byť doplnená nasledujúcimi príznakmi: t

 • nekontrolovaný únik moču pri kašli, smiechu, vzpieraní, náhlych pohyboch,
 • začiatok uvoľnenia moču pred pristátím na toalete,
 • exacerbácia patológie v noci (v noci musíte vstať na toaletu viac ako 2 krát),
 • infekčné lézie genitourinárneho systému,
 • fekálna inkontinencia,
 • zápcha,
 • nadmerná tvorba plynu.

Príčiny inkontinencie moču v menopauze sú rôzne faktory. Pri menopauze sa významne znižuje syntéza estrogénov. A v štruktúre tkanív močového mechúra a iných orgánov moču sú receptory, ktoré sú citlivé na estrogén. Preto pri deficiencii estrogénu dochádza k poklesu tónu panvového dna, močovej trubice a zvierača. Výsledkom je zvýšenie emisií moču.

Toto je hlavný faktor vo vývoji močového systému, ale príčiny inkontinencie moču sú tiež nepriame faktory:

 • relaxácia panvových svalov v dôsledku nedostatku pohlavného styku (ženy sa často stretávajú s týmto problémom kvôli hormonálnej nerovnováhe, zníženiu libida),
 • obezita vyvolaná hormonálnymi zmenami (nadváha zaťažuje svaly panvového dna, ktoré sa počas menopauzy prejavujú zvýšeným močením),
 • sušenie slizníc urogenitálneho traktu, čo je dôvod, prečo sa orgány panvovej oblasti stávajú bezbranné voči infekčným agens (niektoré typy infekcií vyvolávajú zvýšenie návykov na toaletách),
 • chronické ochorenia, ktoré sa počas menopauzy zhoršujú (inkontinencia sa často prejavuje cukrovkou, poruchou endokrinnej žľazy, cystitídou, pyelonefritídou a inými ochoreniami obličiek).

U žien akéhokoľvek veku sa po chirurgickom zákroku môže vyskytnúť inkontinencia na odstránenie maternice, a to aj pri pyelonefritíde a zlyhaní obličiek po neúspešnom odstránení uretrálneho polypu.

V ktorých prípadoch je diagnostikovaná inkontinencia moču?

Inkontinencia moču s menopauzou je často pozorovaným symptómom. Ale on je diagnostikovaný rôznymi typmi prejavov. Hlavnými typmi patológie sú:

 1. Stres. Tento typ inkontinencie je vyvolaný ostrou motorickou aktivitou: smiech, kašeľ, trhavé pohyby.
 2. Naliehavé. Je zaznamenaný s veľkým hromadením moču, keď nie je možné dosiahnuť toaletu. Tento typ inkontinencie znamená, že moč prúdi spontánne.
 3. Dohromady. Typ inkontinencie kombinujúci obidva predchádzajúce typy.

Pri infekcii urogenitálnych orgánov sa emisia moču stáva bolestivým, čo je spojené so zápalovým procesom.

Dôsledky patológie

U mnohých žien s menopauzou sa inkontinencia moču stáva nielen fyziologickým, ale aj psychologickým problémom. Kvôli patológii sa životný štýl ženy dramaticky mení. Pacient je neustále napätý, premýšľajúci o probléme, nútený vylúčiť mnohé z bežných vecí a aktivít. Ženy musia opustiť sexuálne vzťahy, chodiť do posilňovne, zúčastňovať sa na párty, kvôli problému inkontinencie, riskujú hanbu. Môžete dokonca chodiť na prechádzku alebo nakupovanie v miestach, kde sú toalety.

Dôležitým bodom problému je komplexnosť hygieny. Ideálna čistota bielizne a oblasti genitálií sa stáva nemožnou v dôsledku neustáleho prúdenia moču. Žena je nútená neustále používať denné podložky, ale ani oni neuložia zápach moču. Preto sú návštevnícke miesta s veľkými zástupmi ľudí vylúčené.

Čisté ženy vykonávajú hygienické procedúry niekoľkokrát denne. Ale kvôli častému oplachovaniu sliznice v oblasti genitálií vysychajú. V dôsledku toho sú podráždené, začnú svrbiť, a keď uvoľníte moč, vzniká bolesť.

Druhy liečby

V prípade menopauzálnej enurézy môže byť terapia liečivá a chirurgická.

Keď sa liek používa niekoľko druhov liekov:

 • prípravky na zvýšenie tonusu zvierača a močovej trubice, t
 • lieky na obnovenie pružnosti močového mechúra, ktoré poskytujú pružnosť panvovým svalom,
 • sedatíva,
 • hormonálne lieky na zníženie menopauzálnych symptómov.

Chirurgické postupy vykazujú vysokú účinnosť, prenášajú sa bez komplikácií. V prípade inkontinencie s menopauzou môže chirurgická liečba zahŕňať:

 • aplikácia praku,
 • zavedenie špeciálnych liečivých látok do mukóznych stien močovej trubice, t
 • kolposuspenzia,
 • vaginography.

Gymnastika Kegel

V prípade inkontinencie moču s menopauzou u žien by liečba mala byť komplexná. Je dôležité nielen užívať lieky, ale aj stimulovať svaly panvovej oblasti prostredníctvom špeciálnej gymnastiky. Na urýchlenie odstránenia problémov s močením sa odporúča cvičenie Kegel.

Tréning spočíva v striedavej kompresii a relaxácii panvových svalov, ktorá sa vykonáva v sede. Pacient si predstaví, že je močenie a snaží sa zastaviť prúd imaginárneho prúdu tým, že napína panvové dno. Počas prvých tréningov by sa mali svaly stlačiť na niekoľko sekúnd, ale postupne by sa malo cvičenie zvýšiť až na 2 minúty. Cvičenia sa vykonávajú 4 krát denne.

Odporúča sa robiť gymnastiku nielen podľa štandardnej schémy, ale aj pri kašli, smiechu, kýchaní a iných akciách, keď sa zvyšuje riziko nedobrovoľného prúdenia moču.

lieky

Mnohé staršie ženy pociťujú strach a hanbu kvôli nedobrovoľnému vypusteniu moču spôsobenému nekontrolovaným močením, to znamená inkontinenciou. Čo robiť v tejto situácii? Ak je inkontinencia stresového typu, potom môže byť účinná lieková terapia. Na liečbu sa používajú tieto kategórie liekov:

 1. Lieky na tónovanie zvierača a uretry: Spasmex, Driptan, Vesicare.
 2. Lieky na zvýšenie rozťažnosti svalových vlákien a pozitívne zmeny v štruktúre tkanív močového mechúra: Nivalin, Reminil, Proserin, Axamon.
 3. Prípravky na sedáciu, normalizáciu nervového systému: Simbalta, Velaksin, Deprim.

U niektorých žien, keď sa prejavia menopauzálne symptómy, sa predpisujú hormonálne lieky. Zlepšujú nielen zdravie pri hormonálnej úprave, ale eliminujú aj hlavné problémy s močením spôsobené nedostatkom estrogénu. Vysoká účinnosť ukazuje, že Ovestin, tiež s menopauzou, sa odporúča Estriol, Ovipol Clio, Estrokad. Tieto lieky sú veľmi nápomocné pre genitálie, močovú trubicu a močové orgány, ale používajú sa len po povolení lekára.

Ak je použitie hormonálnych liekov kontraindikované, môžu byť nahradené rastlinnými prípravkami obsahujúcimi fytoestrogény - látky, ktoré napodobňujú estrogén v tele. Z týchto liekov možno spomenúť Remens, Klimadinon, Chi-Klim.

Chirurgický zákrok

Ak sa prejaví inkontinencia moču počas menopauzy, čo robiť v tejto situácii? Aj vyliečený zdravotný stav sa môže opakovať a jeho príznaky sa môžu stať intenzívnejšími. Ak chcete úplne odstrániť problém, môžete sa rozhodnúť pre chirurgický zákrok.

Operácia je kontraindikovaná u žien s: t

 • diabetes mellitus
 • nádory maternice, zápal pošvy,
 • poruchy krvácania.

Používajú sa tieto typy chirurgických zákrokov:

 1. Sling. Rozťahovacie zariadenia v tvare slučky, ktoré podporujú uretru v správnej polohe, sú najpoužívanejšími prostriedkami na liečbu močovej inkontinencie.
 2. Zavedenie liekov. Fixačné látky sa zavádzajú do mukóznych stien močovej trubice: silikónu, kolagénu alebo tukovej hmoty. Sú dobre podopreté uretrou, zatiaľ čo sú prirodzeného pôvodu, nespôsobujú alergie.
 3. Kolposuspenzia. Staršie tkanivá susediace s močovou trubicou sú pripojené k ingvinálnym väzom. Toto je najúčinnejšia verzia operácie, ale zriedka sa vykonáva kvôli mnohým kontraindikáciám a možným komplikáciám.
 4. Vaginography. Rozťahovanie vaginálnych stien. Prostredníctvom operácie sa znižuje tlak na urogenitálne orgány.

hygiena

Intímna hygiena v období menopauzy sa stáva dôkladnejšou v dôsledku neustálej kontaminácie bielizne močom a problematického sexuálneho života ženy.

Vzhľadom na nepohodlie spôsobené mokrými nohavicami je žena často nútená umývať. Ale kvôli častému umývaniu oblasti genitálií vysychajú sliznice vaginálnych častí, ktoré nie sú dostatočne hydratované kvôli hormonálnemu deficitu. V dôsledku toho je žena konfrontovaná s problémami intímnej povahy, vaginálnymi trhlinami a bolesťou nedovoľujú mať plný sexuálny život. Práčovňa by sa mala vykonávať najviac 3 krát denne. Odporúča sa minimalizovať používanie hygienických výrobkov.

S výrazným zápachom moču sa odporúča nosiť denné alebo urologické vložky, vrátane aromatických látok, ktoré potláčajú nepríjemný zápach. Tesnenia je potrebné meniť tak často, ako je to len možné, aby sa zabránilo vzniku alergickej reakcie na koži. Je tiež žiaduce často meniť oblečenie, ktoré by nemalo byť syntetické. Syntetický absorbuje nepríjemný zápach.

prevencia

Aby sme v starobe neboli vystavení citlivému problému, žena by mala zmeniť svoj životný štýl. Je potrebné:

 • chodiť denne aspoň pol hodiny,
 • odmietnuť potraviny, ktoré dráždia močové orgány (alkohol, korenie, čokoládové sladkosti),
 • prevencia nadváhy
 • dodržiavať hygienické predpisy.

V menopauze je častým problémom močová inkontinencia. Avšak, to je ľahko liečiť, nedáva vážne komplikácie. Hlavná vec nie je byť plachý, ale ísť k lekárovi. Lekár špecialista vyberie optimálnu metódu liečby. Vlastná liečba je neprijateľná, pretože môže zhoršiť patológiu.

Metódy spracovania

Liečba inkontinencie moču v menopauze u žien sa môže vykonávať rôznymi spôsobmi. Všetci pacienti odporúčajú gymnastiku a diétnu terapiu. Ak sa počas vyšetrenia zistili individuálne problémy, potom sa predpisuje liečba liekmi. Chirurgia sa uchýli v extrémnych prípadoch, keď iné metódy korekcie nevykazujú očakávané výsledky.

Gymnastika a diéta

Hlavnou úlohou telesnej výchovy je posilnenie svalov a zvýšenie tónu panvového dna. Najefektívnejším cvičením je tréning Kegel. Vykonáva sa striedaním napätia a následným uvoľňovaním svalov vagíny a močového mechúra.

Diéta hrá rovnako dôležitú úlohu. Pacienti s inkontinenciou moču, najmä počas menopauzy, by sa mali vyhýbať potravinám, ktoré dráždia vnútorný obal močového mechúra. Na tento účel sú koreniny, uhorky, bohaté a vyprážané potraviny vylúčené zo stravy. Neodporúča sa piť alkohol, čokoládu, kávu a silný čaj.

Inkontinenčné lieky

Keď sa zistí bakteriálna infekcia, pacientovi sa predpisujú širokospektrálne lieky. Ako symptomatická úľava sa používajú antispazmodiká a protizápalové liečivá.

Všetky ženy v strese musia užívať sedatíva. Stáva sa, že po normalizácii nervového systému, krehký problém sám zmizne.

Liečba hormónmi je použiteľná vtedy, keď nie sú žiadne iné príčiny inkontinencie a za všetko je vinu len menopauza. Pacienti majú predpísanú substitučnú liečbu, ktorá normalizuje rovnováhu chýbajúcich hormónov. Výsledkom liečby je obnovenie svalovej funkcie.

Radikálne metódy sú použiteľné v prípade, keď choroba neumožňuje viesť normálny život a iné metódy liečby sú neúčinné. Ak sa sťažnosť objavila kvôli vynechaniu panvových orgánov, potom sa vyhnite operácii. Vytvorením podporného zariadenia - závesu - môžete dosiahnuť úplné odstránenie nepríjemných prejavov.

Pri nedostatočnom tóne zvierača sa vykonáva inštalácia umelého regulátora. Uťahovanie vaginálnych stien tiež vykazuje pozitívne výsledky.

Ako je inkontinencia moču v menopauze

Inkontinencia moču s menopauzou sa môže prejaviť v nasledujúcich variantoch:

 1. Stres. K tomuto typu inkontinencie dochádza, keď sa smejete, kašľate alebo kýchate.
 2. Naliehať. Проявляется в виде выделения незначительного количества мочи. Сначала происходит неконтролируемое сокращение мышц мочевого пузыря, после чего возникает мучительный позыв.
 3. Болезненное. Inkontinencia je sprevádzaná vnútorným pálením a bolesťou. Najčastejšou príčinou infekčných chorôb.
 4. Búšenie srdca. Vylučovanie moču sa vyskytuje často, ale v malých množstvách. Zvyšuje sa najmä počet nutkaní v noci.

Je potrebné pripomenúť, že počas menopauzy v tele prichádza disharmónia, ktorá znižuje odolnosť voči infekciám a mikróbom. A ak pridáte nepríjemné príznaky menopauzy, nedostatok hormónov, potom je pravdepodobnosť uretrálneho syndrómu u žien s menopauzou veľmi vysoká. Ak do veku 55 rokov len 30% žien začne mať problémy s močovým mechúrom, potom 75 rokov trpí týmto ochorením takmer 75% žien.

Dôvody pre porušenie normálneho procesu močenia počas menopauzy

Dokonca aj keď ste nikdy nezažili takéto nepohodlie a prísne sledovali svoje zdravie, inkontinencia počas menopauzy sa môže stále vyskytnúť. Toto je primárne spôsobené hormonálnymi zmenami. Nedostatok estrogénu vyvoláva stratu sily a pružnosti tkanív, čo narúša normálne fungovanie močového mechúra.

Existuje niekoľko dôvodov pre časté močenie v menopauze u žien:

 • Strata svalového tonusu panvy. Svaly spôsobené stratou kolagénu už nie sú schopné úplne kontrolovať močenie.
 • Extra libry. Počas menopauzy môže ženské telo zvýšiť hmotnosť a každý ďalší kilogram vytvára dodatočný stres pre svaly panvového dna, ktoré už trpia stratou elasticity.
 • Strata pružnosti tkaniva močového mechúra. Príčinou močovej inkontinencie počas menopauzy môže byť tkanivo močového mechúra, ktoré sa s vekom nedokáže natiahnuť a stať sa tvrdým. To všetko spôsobuje podráždenie, ktoré spôsobuje, že telo sa uzatvára s najmenšou fyzickou aktivitou.
 • Nedostatok tajnej sliznice. Suchosť slizníc počas menopauzy vedie k rednutiu tkaniva, ktoré v tomto stave nemôže účinne bojovať proti infekciám bez toho, aby ich prenieslo do tela.
 • Zmena polohy vnútorných pohlavných orgánov. Príčinou častého močenia počas menopauzy môže byť prolaps vagíny alebo maternice v dôsledku oslabenia stien. Preto ženský orgán mení svoje umiestnenie, dráždi močový mechúr.
 • Prítomnosť chorôb. Porušenie močového systému môže byť spojené s problémami iných orgánov (problémy s obličkami, cukrovka, porucha trávenia).
 • Odstránenie maternice. Lekári ešte v plnej miere neštudovali súvislosti medzi stratou maternice a inkontinenciou počas menopauzy, ale tento problém môže vzniknúť aj po operácii.

Možno konštatovať, že menopauza a inkontinencia sú spojené viacerými faktormi a tento problém je pomerne bežný. Preto by ste sa nemali hanbiť konzultovať s lekárom o pomoc.

Úloha diagnózy ženského tela s týmto ochorením

Liečba inkontinencie v menopauze je založená na sťažnostiach a nepohodlie ženy. Diagnostika je stále potrebná, počas ktorej sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie:

 • močového mechúra,
 • obličiek,
 • močovodov,
 • panvových orgánov a maternice.

Okrem toho je dôležité rozlišovať obvyklú inkontinenciu od iných ochorení močového systému, ako aj duševných porúch.

Liečba ochorenia chorobou

Lieková liečba inkontinencie moču u žien s menopauzou zahŕňa užívanie určitých druhov liekov, ktorých výber závisí od hlavných príznakov.:

 • Zvýšenie tónu močovej trubice (Detruzitol, Spazmeks a Driptan).
 • Podpora pružnosti a pružnosti svalového tkaniva (Nivalin, Ubretid, Neyromidin).
 • Bojovať proti stresu (Duloxetine alebo Simbalt).

Lekár niekedy predpisuje len hormonálne lieky na odstránenie nepríjemných príznakov menopauzy:

Homeopatické lieky sa tiež používajú na nápravu močových problémov s menopauzou (menopauza v tabletách a granulách, Remens).

Prípravky a povaha liečby je určená ošetrujúcim lekárom, pretože až potom, čo diagnóza môže presne určiť príčinu poruchy močovej trubice.

Ako predchádzať problémom s močením počas menopauzy?

Prevencia nedobrovoľného močenia by sa mala užívať skôr, bez čakania na nástup menopauzy. Existuje niekoľko základných metód:

 • úbytok hmotnosti,
 • pravidelné cvičenia
 • vyvážená strava
 • úplné odmietnutie alkoholu,
 • systematickým vyšetrením lekárom.

Pomocou týchto odporúčaní môžete minimalizovať riziko problémov s močovým mechúrom bez toho, aby ste trpeli nedobrovoľným vypustením moču, dokonca aj počas menopauzy.

Prečo sa to deje?

Problém sa môže vyvinúť z niekoľkých dôvodov. Climax vedie k významnému zníženiu produkcie estrogénu. V tkanivách močového mechúra a zvierača sú receptory, ktoré reagujú na estrogény. Znížením produkcie tohto hormónu sa zmenší tón močového mechúra a zvierača. Výsledkom je časté močenie a inkontinencia.

Toto sú hlavné dôvody, ale existujú aj faktory, ktoré ovplyvňujú výskyt problému nepriamo:

 1. Znížený tonus panvového svalstva, ku ktorému dochádza, vrátane absencie intímneho života, vyplývajúceho zo zníženia libida pod vplyvom hormonálnych faktorov,
 2. Nadmerná hmotnosť, ktorá sa často vyskytuje u žien počas menopauzy, spôsobuje ďalšie zaťaženie svalov panvového dna, čo tiež zhoršuje problémy s močom,
 3. Suchosť slizníc, ku ktorej dochádza počas tohto obdobia, vedie k rýchlej adherencii konkrétnej infekcie a niektoré z nich môžu spôsobiť inkontinenciu alebo časté močenie.

Okrem toho sa počas tohto obdobia zhoršujú rôzne chronické ochorenia. Inkontinencia môže byť teda spojená s diabetes mellitus, cystitídou, pyelonefritídou, atď., Ochoreniami endokrinného systému, pankreasu alebo štítnej žľazy.

Druhy porušení

Inkontinencia moču v menopauze u žien, ktorých liečba je opísaná nižšie, má niekoľko typov:

 1. Stres sa vyskytuje pri akejkoľvek motorickej aktivite, náhlom napätí svalov panvového dna. Hovorí sa, že tento typ inkontinencie nastáva, keď sa moč vylučuje počas smiechu, kašľa, kýchania, atď.
 2. Urgentná inkontinencia je stav, pri ktorom sa nekontrolované močenie vyskytuje len pri veľkom hromadení moču. To znamená, že keď nie je možné ani na krátky čas obmedziť nutkanie na močenie, alebo keď sa oddeľuje moč, aj keď sa ho snažíte zadržať,
 3. Kombinovaný typ kombinuje obidva predchádzajúce druhy.

Okrem inkontinencie môže menopauza viesť k iným problémom s močením. Napríklad na časté močenie v malých porciách.

lieky

Používalo sa niekoľko skupín liekov. Lekár ich predpisuje v komplexe alebo samostatne.

 • Driptan zvyšuje tón močovej trubice a zvierača. Akceptované 5 mg liečiva trikrát denne počas obdobia určeného lekárom. Náklady na finančné prostriedky sú 650 rubľov. Podobné nehnuteľnosti majú lieky Vesicare, Spazmeks, Detruzitol,
 • Nivalín pomáha obnoviť tón svalov panvového dna a uretrálneho systému a zvýšiť ich elasticitu. Užívá sa 10-40 mg 3-krát denne, trvanie liečby je určené lekárom. Cena lieku začína od 1500 rubľov. Ubretid, Reminil, Prozerin, Axamon, Neuromidin a
 • Simbalta je sedatívny liek pre nervový systém. Pomáha eliminovať stresový faktor inkontinencie. Náklady na finančné prostriedky sú 2 200 rubľov. Užívá sa 60 mg raz denne počas najmenej jedného mesiaca. Duloxetín má podobné vlastnosti.

Nevykonávajte inkontinenciu. Optimálnu a účinnú liečbu si môže vybrať len lekár.

V prípade silnej inkontinencie, keď sú gymnastika alebo protidrogová liečba neúčinné, môže byť vykonaná operácia. Takýto zásah je vysoko účinný. Zvyčajne je menej traumatická a nevyžaduje dlhú dobu obnovy. Intervencia je jedným z nasledujúcich typov:

 • Šnúrka je elastická slučka, ktorá prekrýva močovú trubicu, zviera ju a drží ju v normálnej polohe. Účinná metóda vykonaná v lokálnej anestézii. Choroba sa však môže opakovať,

 • Liečba liekmi je aktuálna. Kolagén alebo iné látky sa aplikujú na submukózny priestor, aby sa uretre udržiaval normálny tón. Metóda nie je vždy účinná a zriedka sa používa,
 • Kolposuspenzia je najkomplexnejšia a najtraumatickejšia zo všetkých laparoskopických operácií. Eliminuje inkontinenciu moču u žien s menopauzou navždy, pretože tkanivá v močovej trubici sa počas nej sprísňujú a fixujú na ingvinálne väzy,
 • Colporrhaphy je postup, pri ktorom je vaginálna stena utiahnutá, čo má za následok zníženie tlaku na močový mechúr.

Doba zotavenia po takýchto zákrokoch je minimálna. Trvá až 3 týždne. Počas tohto obdobia sa odporúča vyhnúť sa závažnej fyzickej námahe, ako aj sexuálnej aktivite.

Osobná hygiena

Osobná hygiena počas tohto obdobia má určité zvláštnosti. Počas liečby inkontinenciou majú ženy často pocit nečistoty. Časté umývanie však vedie k tomu, že sliznica je ešte viac vysušená, čoho dôsledkom môže byť zhoršenie stavu. Je potrebné umývať nie viac ako 2-3 krát denne, a nie vždy s použitím kozmetiky.

Je potrebné použiť urologické alebo bežné vložky s vysokou nasiakavosťou. Je veľmi dôležité ich meniť tak často, ako je to len možné, aby sa zabránilo podráždeniu sliznice a kože močom.

Vôňa moču sa stáva vážnym problémom pri inkontinencii. Ako to znížiť? Mnohé podložky obsahujú prvky absorbujúce zápach, ale môžu byť neúčinné. Preto sa odporúča nosiť so sebou náhradnú bielizeň. Je dôležité, aby to nebolo syntetické, preto sa zápach môže zvýšiť. Na intímnu hygienu môžete použiť vlhké obrúsky.

Hlavné problémy s močením počas menopauzy

Hlavným prejavom patológie počas menopauzy je neustále nutkanie na močenie, neschopnosť zadržať moč. Nedovoľuje žiť plnohodnotný život. Ženy, ktoré trpia ťažkou inkontinenciou, sú nútené zostať doma. Problém je sprevádzaný takýmito javmi ako:

 • Nedobrovoľné močenie počas smiechu, kašľa alebo fyzickej námahy.
 • Vylučovanie moču na ceste do toalety. Ženy sa sťažujú, že „nedosiahnu“.
 • V noci je potrebné močiť viac ako dvakrát.
 • Infekčné lézie močových ciest.
 • Ostré nutkanie na defekáciu.
 • Neschopnosť zadržať plyny.
 • Zápcha.

Späť na obsah

Slabé svaly panvového dna

Keď menopauza u žien oslabuje všetky svaly tela, vrátane svalov panvy. Ich úlohou je udržiavať tón močoviny a čriev, a kvôli slabosti je strata kontroly nad týmito orgánmi. Postupom času to vedie k prolapsu - vynechaniu panvových orgánov. Tlak je cítiť v pošve, pečať sa objaví, orgán vydutia von. Ak problém nie je vyriešený včas, panvové orgány budú musieť byť okamžite odstránené.

Späť na obsah

Znížená elasticita močového mechúra

S vekom mechúr stráca svoj tón, čo môže viesť k enuréze.

V menopauze môže byť močovina hyperaktívna. Jeho steny sú zle napnuté, telo sa stáva tuhým. Vzhľadom na stratu pružnosti sa močovina stáva obzvlášť dráždivou a začína sa zmenšovať aj pri miernych pohyboch. Moč tiež vyvíja tlak na slabý detrusor, aj keď sa nahromadil málo (zvyčajne 300-400 ml). S menopauzou je pocit úplnej močoviny, nedobrovoľný únik je možný.

Vďaka špeciálnym cvičeniam sa obnovuje elasticita svalov panvového dna.

Späť na obsah

Suchosť vagíny

Nedostatok estrogénu v krvi počas menopauzy potláča sekrečnú funkciu slizníc. Pri menopauze u žien dochádza k suchosti vagíny, pretože sliznica nie je schopná uvoľniť normálne množstvo hlienu. Tento problém ovplyvňuje močovú trubicu. Dehydratované tkanivá sa stenčujú, prirodzená ochranná funkcia oslabuje. V dôsledku toho sa infekčné ochorenia urogenitálneho systému vyskytujú častejšie, čo vyvoláva inkontinenciu alebo zhoršuje situáciu.

Späť na obsah

nadváha

V dôsledku hormonálnej nerovnováhy dochádza k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Extra kilá prispievajú k strate kontroly nad močovinou a črevami. Panvové svaly sú považované za „základ“ väčšiny hmotnosti osoby. Oslabené svaly pri menopauze nie sú schopné udržať veľkú váhu. V dôsledku toho je slabosť močoviny a čriev, únik moču a výkalov pod tlakom, neschopnosť "vydržať". Aby sa zabránilo tomuto problému by mala byť kontrolovaná hmotnosť.

Odstránenie klimatickej enurézy sa rieši komplexne a vracia sa k obsahu

Cvičenia pre panvové svaly

Inkontinencia sa eliminuje pomocou komplexnej terapie. Nepostrádateľnou metódou je špeciálna gymnastika, ktorá posilňuje panvové svaly. Najobľúbenejšia gymnastika Kegel:

 • Pomaly pretiahnite panvové svaly a držte v tejto polohe 3 - 5 s, čím sa čas postupne zvyšuje na 20 s. Tréning by sa mal vykonávať aspoň 4 krát denne.
 • Pri rýchlom tempe nahradí napätie a uvoľnenie svalov panvy.
 • V priemere, aby sa 30-50 škrty, postupne sa zvyšuje zaťaženie na 300 kusov na 1 prístup. Môžete trénovať kdekoľvek a kedykoľvek.

Akékoľvek spôsoby eliminácie močovej inkontinencie môžu byť aplikované len po predpisovaní. Nezávislé pokusy o vyriešenie problému môžu situáciu zhoršiť.

Späť na obsah

Kontrola močenia

Existuje 5 spôsobov boja proti inkontinencii, ktoré nemajú kontraindikácie. Môžu byť použité ako súčasť terapie alebo profylaxie. Plnenie týchto odporúčaní pomáha získať kontrolu nad močovinou a črevami bez veľkého úsilia. Hlavnou podmienkou nie je skončiť, ale pracovať na sebe, kým nedosiahnete výsledok bez prerušenia.

Späť na obsah

Správna výživa

Je potrebné obohatiť diétu o vlákninu, aby sa zabránilo zápche, ktorá je obzvlášť nebezpečná počas menopauzy. Každý deň musíte jesť 3 porcie ovocia - 5 zeleniny a obilia. Je dôležité piť dostatok vody. Spotreba vlákniny s nedostatkom tekutiny vedie k zápche alebo zhoršuje existujúce problémy s črevnou motilitou.

Späť na obsah

Pitný režim

Odborníci na výživu volajú, najmä počas menopauzy, denne vypiť aspoň 1,5-2 litrov tekutiny. Mnohé diéty na rôzne ochorenia si vyžadujú to isté. Ak telo dostane dostatok vody, podráždenie sa zníži na stenách močoviny (koncentrovaný moč je silne dráždivý) a zápcha sa odstráni. Počas horúceho počasia musíte piť ešte viac. Zároveň stojí za to odmietnuť kávu, alkoholické a sýtené nápoje.

Späť na obsah

Aktívny životný štýl

Denné hodiny telesnej výchovy by nemali byť kratšie ako pol hodiny počas menopauzy. To však neznamená, že sa musíte prinútiť k vyčerpávajúcemu behu alebo špeciálnym cvičeniam. Aby ste sa udržali v normálnom stave, môžete:

 • prechádzka v parku
 • vyčistiť byt
 • tancovať
 • chôdza 1. zastávka,
 • sedieť na rozdelení.

Späť na obsah

Posilnenie panvových svalov

Svalový tón sa vracia do menopauzy s pravidelnými cvičeniami. Okrem cvičenia Kegel sa odporúča prerušiť prúd a udržať svaly stlačené počas močenia., Keď sa objaví nutkanie, mali by ste sedieť na tvrdej stoličke a stlačiť panvové svaly. Nutkanie bude slabnúť a môžete pomaly chodiť na záchod. V dôsledku tréningu elastické svaly nedovoľujú spontánne vytekať moč.

Späť na obsah

Obmedzte počet návštev na toalete

Prechod na latrínu počas menopauzy iba vtedy, ak je jasná potreba pohybu čriev alebo ak je močovina dostatočne naplnená. Nemôžete ísť na záchod pri najmenšom nutkaní na močenie alebo "len v prípade", napríklad pred odchodom z domu. To situáciu len zhoršuje. Za normálnych okolností by mal človek močiť 5 až 6 krát denne a 1 krát v noci bez prítomnosti dráždivých látok v potrave (kofeín, alkohol).

Späť na obsah

Etiológia patologického stavu

Časté, bežné príčiny nedobrovoľného močenia zahŕňajú:

 • gynekologická chirurgia,
 • poškodenie (poranenie) hrádze, panvy,
 • tvrdá fyzická práca
 • sarost.

Okrem toho môže nastať inkontinencia moču počas silného smiechu, kašľa a stresu, pretože v takýchto chvíľach sa intraabdominálny tlak dramaticky zvyšuje a prenáša sa do močového mechúra.

V detstve je príčinou enurézy neúplne vytvorený centrálny nervový systém (centrálny nervový systém). Počas spánku, keď je dieťa v bezvedomí, centrálny nervový systém nemôže ovládať svaly na výstupe z močového mechúra.

U mladých žien sa táto patológia vyskytuje v dôsledku pôrodov, pretože počas tejto doby sú svaly vážne zranené. U žien v dospelosti dochádza počas menopauzy a hormonálnej nerovnováhy k inkontinencii. Mužské pohlavie trpí touto chorobou v dôsledku chorôb postihujúcich prostatickú žľazu.

Terapia ľudových prostriedkov

Nedobrovoľné močenie je problém, ktorý je ľudstvu už dlho známy.Preto alternatívna medicína poskytuje mnoho receptov, ktoré sa môžu zbaviť nepríjemnej choroby. Zastavme sa na časoch kontrolovaných prostriedkoch a poskytneme zaručený výsledok.

Najbezpečnejšie ľudové prostriedky na liečbu inkontinencie moču u žien sú dary prírody - byliny a ich ovocie. Z nich sa pripravujú liečivé vývary a infúzie. Tu sú niektoré recepty, ktoré sú účinné pri nedobrovoľnom močení proti ženám.

Kôstkové semená

Ak chcete napiť, budete musieť naliať 1 polievková lyžica. semená pohárom vriacej vody, potom obal zabaľte a nechajte 3 hodiny vylúhovať. Keď je infúzia pripravená, napnite ju a vypite.

Piť túto tinktúru je potrebné každý deň, aby sa dosiahol účinok. Tento recept na kôpor pomáha ženám všetkých vekových kategórií s inkontinenciou moču.

Kôstkové semeno je bohaté na vitamíny: A, B, C. Obsahuje tiež užitočné kyseliny (linolová, palmitová) a éterické oleje.

Rose boky

Pripraviť vývar bude potrebovať 4 polievkové lyžice. pes ruže a 1 polievková lyžica. bobuľovú kosť. Plody naplňte čistenou vodou (1 l) a varte na miernom ohni 30 minút. Po 30 minútach pridajte do vývaru 2 polievkové lyžice vývaru. šípky kvety, zníženie požiaru na minimum. Akonáhle sa vývar opäť varí, vypnite ho a napnite. Pite šálku ráno a večer.

Lingonberry a Hypericum

Spôsob varenia vývar: 1 polievková lyžica. listy brusnice a bobúľ a 2 polievkové lyžice. Hypericum obyčajný mix. Potom 3 polievkové lyžice. rastlinná zmes zalejeme 600 ml vriacej vody, varíme nad malým ohňom, necháme variť. Potom, čo vývar varí po dobu 5 minút, kmeň to. Pite pohár 3 krát denne.

1 pohár sa vypije v 16:00, 2 poháre o 20:00 - 21:00, 3 poháre pred spaním.

Yarrow officinalis

Na prípravu infúzie potrebujete 10 g suchej rastliny, 1 pohár vody. Trávu prikryte vodou a varte na strednom ohni počas 10 minút, potom vyberte zo zahrievania a nechajte pod vekom 60 minút. Pite infúziu 3 krát denne po pol pohára.

Rastlina Yarrow môže viesť k normálnemu metabolizmu.

Zber trávy

Pre staršie ženy s inkontinenciou moču bude užitočný odvar zo zberu byliniek: medvedica, breza, korenie korenie, kukurica.

Musíte mať 1 polievková lyžica. Každá z rastlín sa zmieša a dôkladne sa rozseká. 1 polievková lyžica. Výsledná zmes sa naplní vodou pri teplote miestnosti, trvajú 6 hodín. Výsledná infúzia sa nechá pomaly ohrievať po dobu 5-7 minút a potom sa pretiahne.

Spôsob aplikácie: 1 polievková lyžica. pred jedlom, 4 krát denne.

Bylinná terapia je účinný spôsob boja proti enuréze u žien akéhokoľvek veku. Hlavným pravidlom je pravidelné používanie bylinných nápojov v presných dávkach.

Liečba ľudových metód u detí

Aby sa predišlo enuréze u dieťaťa počas zdravého spánku, odporúča sa takáto liečba doma:

 1. Dajte 3-5 kávových zŕn (čerstvo pražených) pred spaním.
 2. Jedzte pravidelne na 1 lyžičku. med pred spaním. Tento prírodný produkt upokojuje centrálny nervový systém dieťaťa, pomáha udržiavať tekutinu.
 3. Dať infúziu z koreňa rastliny dieťaťu Ak chcete pripraviť tinktúru, musíte naliať nasekaný koreň s vriacou vodou (1 šálka), dusíme 15 minút. Po vybratí z ohňa obal obalte a vylúhujte 4 hodiny. Dať filtrovanú infúziu dieťaťu v oddelení s medom.

Súbor špeciálne navrhnutých cvikov

Na liečbu enurézy bolo úspešné, problém sa musí riešiť komplexne. Okrem tradičnej liečby a prijatia bylinné, musíte urobiť cvičenia na posilnenie panvových svalov, pomáha neutralizovať patológiu, zlepšenie prietoku krvi, posilnenie ciev. Komplexné cvičenia:

 1. Ak chcete vykonať cvičenie, musíte sedieť na stoličke, s nohami úplne na podlahe, kolená sú mierne od seba. Odpočívajte lakte na bokoch, ohýbajte svoje telo dopredu. V tejto polohe napínajte svaly konečníka po dobu 2-3 sekúnd. Opakujte cvičenie 6 krát.
 2. Toto cvičenie má veľký vplyv na celú brušnú dutinu ženy. Spôsob implementácie: namáhajte vaginálne svaly a udržujte ich v tomto stave 2-3 sekundy. Opakujte 6 krát. Vykonať toto cvičenie je lepšie 8-10 krát denne, pri súčasnom zvýšení dočasného svalového napätia.
 3. Kontrola močenia. Pri prvom nutkaní na toaletu sa neponáhľajte spúšťať. Aby ste mohli cvičiť, priviesť svaly do napätia a počkajte niekoľko minút. Počas vyprázdňovania kontrolujte výtok zastavením jeho prietoku na niekoľko sekúnd.

Techniky tréningu močového mechúra, odporúčania

Na tento účel je potrebné mať špeciálny časopis, v ktorom je potrebné zaznamenať prípady nutkania na močenie a čas na uspokojenie potreby. Na základe týchto záznamov použite metódu zaškolenia bubliny:

 1. Fixácia návštev toaliet, Podľa záznamov je potrebné určiť frekvenciu vyprázdňovania močového mechúra. Po pridaní 15-20 minút do dočasných prestávok. Napríklad, osoba navštevuje toaletu každých 30 minút, čo znamená, že v budúcnosti by mala byť záchodka vykonávaná každých 45-50 minút. Časový interval s časom sa má zvýšiť.
 2. Retencia moču, Ak pocítite silnú potrebu zdržať sa ďalších 5 minút pred vyprázdnením bubliny. V budúcnosti predĺžte čas na 4 hodiny.

Cvičenie Kegel nie je menej efektívny prístup. Vykonáva sa v spojení s vyššie uvedenou metódou a ďalšími špeciálnymi cvičeniami. Toto cvičenie posilní svaly používané na začiatku, koniec močenia. Ženy, ktoré vykonávajú toto cvičenie, garantujú výsledky.

Spôsob implementácie: zaťažte svaly na začiatku a na konci močenia. Uchovávajte ich v napätí 5-6 sekúnd, potom relaxujte v rovnakom čase. Postupom času zvyšujte napätie a relaxáciu až na 10 sekúnd. Konečným cieľom: dokončiť 3 sady, 10 krát denne.

Kontrola príjmu tekutín nie je menej významnou zložkou. odporúčania:

 1. Nepite pred spaním.
 2. Ak chcete ísť do kúpeľne pred spaním, ráno po spánku.
 3. Odmietnite sladkú sódu, čaj, kávu, kávové nápoje.

Užitočné tipy

Preventívne opatrenia na zabránenie nedobrovoľnému močeniu:

 1. Príjemný nápoj, Nedostatok vody spôsobuje, že telo sa dehydratuje a moč je príliš koncentrovaný. Tento moč nepriaznivo ovplyvňuje sliznice a spôsobuje rôzne ochorenia, bolestivé stavy.
 2. Správna výživa, Je potrebné obmedziť spotrebu výrobkov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú bubliny: sladká voda, alkohol, citrusy, káva, čokoláda, korenené jedlá.
 3. Úprava „stoličky“, Problémy s inkontinenciou moču u dospelých často vznikajú v dôsledku častej zápchy, pretože gastrointestinálny trakt je poškodený. Stucková stolica vyvíja tlak na močový mechúr, znižuje tón, blokuje močovú trubicu a sťažuje vyprázdňovanie močového mechúra.
 4. Prestaňte fajčiť.
 5. Schudnúť, Prebytočný tuk oslabuje svaly panvy, zhoršuje prácu panvových orgánov.
 6. hygiena, nosenie bielizne z prírodnej tkaniny.

Stresová inkontinencia

Menopauza sťažuje ženám kontrolu ich močového mechúra.

V najčastejších prípadoch nastáva problém nedostatku kontroly močového mechúra u žien, ktoré prežívajú menopauzu, počas prudkých fyzických pohybov alebo aktivity - od kašľa, kýchania a smiechu až po zdvíhanie ťažkých predmetov. V takýchto situáciách je močový mechúr výrazne pod tlakom, pocit jeho kontroly je oslabený a nakoniec dochádza k úniku moču.

Strata niekoľkých kvapiek moču počas fyzickej aktivity alebo voľného času vedie k stresujúcej inkontinencii, ktorá vyvoláva strach do každodenného života. Riadenie stresovej inkontinencie pomocou rôznych možností liečby môže výrazne zlepšiť kvalitu vášho života a celkovú pohodu.

Naliehavá inkontinencia

Naliehavá inkontinencia je neúmyselná strata moču spôsobená kontrakciou svalov močového mechúra. Od stresovej inkontinencie sa líši najmä v naliehavosti.

Tento typ inkontinencie sa často nazýva „bolestivý“ alebo „hyperaktívny“ močový mechúr. Spúšťa túžbu ísť na toaletu tak náhle a nečakane, že sa tam veľa žien nemôže dostať včas.

Neustála túžba po močení, dokonca aj s prázdnym močovým mechúrom, je jedným z kľúčových aspektov urgentnej inkontinencie.

Inkontinencia pri pretekaní

Cítite únik moču počas dňa? Máš mokré listy v noci? Zažívate častý alebo pravdepodobne trvalý únik? Ak ste kladne odpovedali na jednu z týchto otázok, inkontinencia z preplnenia vás trápi - neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr alebo kontrolovať močenie.

Ide o bežný typ inkontinencie moču u žien, ktoré majú menopauzu. Vyskytuje sa v prípadoch, keď je močový mechúr naplnený, preplnený a potom spôsobuje únik.

Slabý tlak moču, noktúria (časté nočné močenie) a nestabilné močenie - všetky tieto problémy sú spôsobené nedostatočne aktívnym svalstvom močového mechúra a môžu byť dôsledkom prepadovej inkontinencie.

Prvá úroveň liečby: zmena životného štýlu

Pravidelné cvičenie pomôže zbaviť sa nielen močovej inkontinencie, ale aj niektorých ďalších príznakov menopauzy.

Pred použitím viacerých kardinálnych terapií, ako sú chirurgické postupy a hormonálna substitučná liečba, začnite s niekoľkými jednoduchými zmenami v životnom štýle:

 • odmietnuť používať škodlivé látky - kofeín, alkohol, nikotín,
 • urobte z neho pravidlo, aby ste spali aspoň 7-8 hodín každú noc,
 • minimalizovať stresové preťaženie jogou, meditáciou, dychovými cvičeniami,
 • jesť vyvážené potraviny, ktoré obsahujú vitamíny B, C, D a E,
 • robiť pravidelné cvičenia,
 • zaťaženie panvových svalov cvičením Kegel,

Druhá úroveň liečby: alternatívna medicína

Alternatívne terapie, ktoré stimulujú prirodzenú produkciu estrogénu a iných hormónov, môžu zlepšiť účinok meniacich sa životných návykov na zníženie alebo prevenciu rôznych typov močovej inkontinencie.

Akupunktúra, biofeedback, masáž, aromaterapia, a dokonca aj niektoré druhy byliniek môžu pomôcť žene nájsť bezpečné a prirodzené spôsoby, ako zmierniť inkontinenciu moču počas menopauzy.

Tretia úroveň liečby: drogy a chirurgia

Hormonálna substitučná liečba je zďaleka najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť príznakov menopauzy.

Lieky a chirurgický zákrok by sa mali používať na dlhodobé a obzvlášť závažné prípady, keď zmeny životného štýlu a alternatívna medicína nemôžu zastaviť alebo zabrániť inkontinencii moču počas menopauzy.

Pozitívnou stránkou týchto metód je vyššia účinnosť. Dve veľké mínusy - zvýšené riziká a značné náklady.

Výhody farmakologických liekov však prevažujú nad rizikami a často aj nevyhnutnými vedľajšími účinkami. Porozprávajte sa so svojím lekárom, či je hormonálna substitučná liečba alebo chirurgický zákrok pre vás správny.

Sergey Shepilov, urológ, lekársky posudok

Faktory inkontinencie počas menopauzy

Hlavným dôvodom neschopnosti držať moč je nedostatok kontroly nad zvieračmi. Počas menopauzy sa môže vyskytnúť problém, aj keď žena predtým nemala močové ochorenia. Najčastejšie vyvoláva patológia kombináciu rôznych faktorov. Dysfunkcia panvy sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • oslabenie svalov panvy,
 • znížená elasticita močového mechúra,
 • suchá sliznica genitálií,
 • nadváhou.

Znížil sa svalový tonus panvy

S vekom sa svalový systém oslabuje. Keď sa pociťuje menopauza najviac. Dôvodom je zníženie množstva estrogénu, ktorý sa podieľa na produkcii kolagénu. V dôsledku slabosti svalov sa stráca kontrola orgánov orgánov močového mechúra. V pokročilých prípadoch dochádza k prolapsu pohlavných orgánov. Ak nebudete konať včas, problém sa dá vyriešiť len pomocou chirurgického zákroku.

Hygienické vlastnosti počas menopauzy

Keď nastane menopauza, osobitná pozornosť sa venuje starostlivosti o genitálie. Pre zdravie urogenitálneho systému sú nebezpečné hygienické hygienické opatrenia a nadmerná čistota. Množstvo patogénnych baktérií vyvoláva rozvoj infekčných ochorení. Použitie agresívnych čistiacich prostriedkov na umývanie genitálií vedie k suchosti slizníc. Do vyriešenia problému inkontinencie sa odporúča ženám používať špecializované urologické podložky.

záver

Po zistení príznakov močovej inkontinencie sa mnohé ženy stávajú depresívnymi, čo zhoršuje prejavy menopauzy. V tomto prípade je najvhodnejším riešením okamžite konzultovať s lekárom. Včasná liečba zaručuje dlhú dobu vyslobodenie z patológie.

Cvičenie, hygiena a pravidelné návštevy lekára budú chrániť pred rozvojom inkontinencie počas menopauzy.

Ako diagnostikovať inkontinenciu

Sama žena môže z určitých dôvodov odhaliť nezrovnalosti v práci močového systému:

 • vylučovanie určitého množstva moču počas náhleho pohybu, námahy, kašľa alebo kýchania,
 • neschopnosť zadržať moč v močovom mechúre aj na krátky čas,
 • nočné pomočovanie
 • častá bolesť a svrbenie v dôsledku neobmedzeného prenikania infekcií (cystitída),
 • časté močenie, silné a niekedy bolestivé nutkania vznikajú, keď je močový mechúr takmer prázdny, je tu veľmi málo moču.

Tieto javy môžu byť pozorované oddelene a súčasne, čo spôsobuje fyzické a psychické nepohodlie. Žena si zvykne byť v napätí, je pre ňu ťažké zostať v tíme as banálnym chladom, nutkanie stať sa častejším. O športu a intímny život a reč nemôže byť. Ale súčasné príznaky nie sú najhoršie. Ak sa nezaoberáte liečbou, následky môžu byť oveľa bolestivejšie.

Špecialisti rozlišujú tri formy ochorenia:

 1. jednoduchýkeď žena pocíti určité nepohodlie pri močení, ale môže ju kontrolovať za normálnych podmienok a udržať nutkanie vyprázdniť močový mechúr.
 2. centrálnejVyznačuje sa nekontrolovanou sekréciou tekutiny niekoľkokrát denne.
 3. závažia, Časté - viac ako 10-krát denne - túžba ísť na záchod, zatiaľ čo moč sa uvoľňuje v malých porciách, bez úľavy. Spontánne vyprázdnenie močového mechúra môže nastať medzi cestami na toaletu.

Aký je dôvod?

Prečo dochádza k inkontinencii moču? V menopauze dochádza k hormonálnej úprave, ktorá robí zmeny vo všetkých telesných systémoch. Ak žena mala problémy s oblasťou močového mechúra v mladosti, zvýši sa v druhej polovici života, ale aj keď chýbajú, menopauza môže narušiť ideálny pracovný systém. S nedostatočnou hladinou hormónu estrogén dramaticky znižuje elasticitu a elasticitu tkanív, čím zabezpečuje hladké fungovanie orgánov:

 1. Svalové tkanivo v celom tele sa stáva tenšie, stráca tón, to platí aj pre panvové dno. Žena už nie je schopná kontrolovať svaly na zadržiavanie moču. Ak mala skúsenosť s traumatickou prácou, tento príznak sa môže prejaviť ešte skôr a zhoršiť sa v menopauze.
 2. Nedostatok prirodzeného mazania vo vagíne z neho robí prístupný cieľ pre vírusy a baktérie.
 3. Steny močového mechúra sú hrubé, strácajú schopnosť natiahnuť sa a zároveň sú hyperaktívne a citlivé na akékoľvek podráždenie. To prispieva k nedobrovoľnému vyprázdneniu, keď sa hromadí veľmi malé množstvo moču, úniky a výskyt kvapiek moču na bielizni.
 4. Tlak na močový mechúr z maternice a pošvy, ktorý často klesá počas menopauzy.
 5. Zvýšená telesná hmotnosť, tlak na panvové dno a natiahnutie už slabých svalov.
 6. Akýkoľvek chirurgický zákrok, najmä odstránenie maternice, môže narušiť fungovanie všetkých orgánov malej panvy.

Inkontinencia moču v menopauze sa vyvíja na pozadí iných zdravotných problémov, ktoré nesúvisia s urogenitálnou štruktúrou. Napríklad diabetes alebo neurologické poruchy blokujú citlivosť nervových zakončení, ktoré prenášajú informácie z močového mechúra do mozgu. Poruchy, ktoré znižujú duševnú aktivitu, zbavujú osobu kontroly nad akýmikoľvek fyziologickými funkciami.

Ako rozpoznať močovú inkontinenciu? Rozlišovať uvoľňovanie veľkého objemu tekutiny je ťažké vynechať. Je oveľa ťažšie diagnostikovať vylučovanie moču po kvapkách. V tomto prípade nezostane mokrá žiadna bielizeň, objaví sa nepríjemný zápach. Vylučovanie moču sa zvyšuje s kašľom, kýchaním, smiechom, fyzickou námahou. Presná diagnóza bude môcť lekár po vyšetrení pacienta.

Čo spôsobuje inkontinenciu

Keďže široká škála porúch v tele vedie k inkontinencii moču, môžu tiež prispieť k rozvoju súvisiacich ochorení:

 • oslabené svaly následne vyvolávajú inkontinenciu plynu a výkalov, poruchy čriev,
 • časté zápaly majú za následok chronickú cystitídu alebo uretritídu,
 • prolaps reprodukčných orgánov bude pokračovať,
 • капли мочи, находясь в постоянном контакте с кожными покровами, создают зуд,
 • neustále prebúdzanie v noci av skorých ranných hodinách, čo vedie k nespavosti,
 • ochutené hygienické vložky, bez ktorých je život v takejto situácii nemysliteľný, môžu spôsobiť alergie a dráždiť pokožku a tiež vytvárajú skleníkový efekt.

Strata kontroly nad močením je akýmsi signálom zdravotných problémov súvisiacich s vekom v menopauze. Lekárska prehliadka stanoví presnú príčinu, ktorej odstránenie má veľké šance.

Diagnostické metódy

Identifikovať patológiu panvy nevyhnutne používa ultrazvuk. Vyšetrujú sa reprodukčné orgány, močová trubica, močový mechúr, obličky a uretre. Preto sa určujú porušenia štruktúry orgánov, zmena ich polohy a prítomnosť nádorov.

Vyžaduje sa moč a vaginálny náter, krvný test na hormóny, ultrazvuk štítnej žľazy, konzultácia s endokrinológom a ďalšími špecialistami. Je možné, že bude potrebná komplexná liečba.

Sebaobnovenie

Najviac zhubné v tejto veci sú myšlienky, že inkontinencia moču počas menopauzy u žien nie je úplne liečiteľná a je možné len na chvíľu zmierniť symptómy. Vo väčšine prípadov však dochádza k úplnému uzdraveniu a obnoveniu kvality života.

Je dobré, keď od mladosti, najmä po pôrode, žena nezávisle posilňuje svaly panvového dna. To ušetrí od mnohých problémov v starobe a starobe.

Cvičenia Kegel sú zamerané najmä na zachovanie a obnovenie svalového tonusu genitourinárneho systému. Princípom tréningu je napätie a relaxácia hrádze a vagíny. Čas redukcie by mal byť nastavený na 3 minúty. Existuje celý rad cvičení, ktorých realizácia len robí tieto svaly pracovať. Odporúča sa, aby ste svaly vykonávali pravidelne po celý deň.

Keď je nutná nutkanie sedieť na tvrdom povrchu a dýchať hlboko a rovnomerne, močom so svalovou silou alebo na ceste na toaletu. To isté treba urobiť pri kýchaní a iných nákladoch, ktoré spôsobujú nedobrovoľné uvoľnenie tekutiny.

Taktiež boli vyvinuté simulátory pre rozvoj intímnych svalov - ich princíp pri prekonávaní mechanickej odolnosti.

Odporúča sa trénovať močovú trubicu v procese používania toalety zámerným prerušením prúdu moču. Každá svalovo riadená práca je vždy dobrá.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické sedenia sa zahriajú, zjemňujú väzy, vracajú ich elasticitu, obnovujú prietok krvi. Zvýšený svalový tonus sa odstráni elektroforézou a parafínovou terapiou. Nedostatok tónov je eliminovaný mikroprúdmi. Elektrická stimulácia a magnetická stimulácia sú zamerané na posilnenie svalov panvového dna a zvierača močového mechúra, čím sa zvyšuje ich elasticita. Pomocou špeciálnych zariadení môžete určiť aktivitu svalov panvy a sledovať ju v procese liečby.

Preventívne opatrenia

Napriek úspešnej konzervatívnej alebo operatívnej liečbe je dôležitá prevencia proti relapsu. Nie je potrebné veľa od ženy:

 1. pravidelná gymnastika pre intímne svaly,
 2. každodenné prechádzky,
 3. intímna hygiena,
 4. zdravá strava (na udržanie optimálnej hmotnosti a normalizácie metabolických procesov a hormonálnych hladín).

Čo si musíte zapamätať

Menopauza je ťažké obdobie, ktorého pobyt je viac závislý na nálade a zdravotnej starostlivosti počas celého života. Akékoľvek dráždivé príznaky sa môžu znížiť alebo odstrániť na prvom mieste uvoľnením a prijatím situácie. Dokonca aj močenie, ktoré spôsobuje mnoho problémov počas menopauzy, nemôže narušiť obvyklý rytmus života ženy, sebavedomá, pripravená postarať sa o seba, podstúpiť testy a spolupracovať s lekármi v dobrej viere.

Konzervatívna liečba

Na odstránenie inkontinencie počas menopauzy môže byť liečba zložitá. Podstatný význam pri tejto metóde liečby je cvičenie Kegel - gymnastika na obnovenie svalového tonusu panvy. Vykonávať takéto cvičenia. Pointa je toto: musíte striedavo namáhať a uvoľňovať svaly. Môžete si predstaviť, že chcete ísť na toaletu, ale musíte obmedziť nutkanie na močenie.
Takéto cvičenia by sa mali vykonávať 3-4 krát denne. Počnúc malým časovým obdobím svalových kontrakcií a postupným dosahovaním obmedzení v jednej polohe po dobu 3 minút. Potom môžete zmeniť trochu cvičenia, viesť ich počas kašľa, smiechu a iných provokujúcich podmienok.
Takáto inkontinencia sa vylieči pomocou liekov. Môže však pomôcť len s ľahkými variantmi ochorenia. Čo je predpísané pre takéto ochorenie:

Tieto lieky pôsobia na aktivitu močovej trubice a zvierača močového mechúra,

Tieto lieky majú tiež schopnosť obnoviť pružnosť svalov panvového dna:

Tieto lieky odstraňujú napätie nervového systému, pomáhajú normalizovať ďalšie procesy v tele.
Určité ženy, aby odstránili tento problém, sa uchyľujú k hormonálnym liekom, ktoré sa používajú na zmiernenie mnohých symptómov menopauzy:

Schopný na nápravu tohto stavu a homeopatických látok:

Chirurgia proti inkontinencii

Na odstránenie tohto problému na 100%, ktorý sa zvyčajne objavuje počas menopauzy, môže byť liečba operatívna. Je traumatickejšia, ale poskytuje vynikajúci účinok. Nemali by ste používať operáciu, ak existuje závažná forma diabetu, zápalu a nádorových ochorení, patológie pri zrážaní krvi. Existuje niekoľko typov operácií:

Použitie závesu

Sling je elastické zariadenie vo forme slučky, ktorá pomáha udržiavať uretru v požadovanej polohe. Výsledkom je, že moč nebude schopný vytekať. Tento postup sa vykonáva v lokálnej anestézii a toto je najbežnejší účinok pre takýto problém. Inkontinencia moču sa však pravdepodobne vráti a tento postup sa môže zopakovať,

Užívanie drog

Existujú látky (kolagén, tukové tkanivo, silikón), ktoré sa po vložení do submukóznej oblasti močovej trubice fixujú. To vytvára anatomicky správnu polohu močovej trubice. Sú hypoalergénne, samotný postup je prakticky traumatický. Produktivita sa dosahuje vďaka doplňovaniu nedostatku mäkkých tkanív v tejto oblasti. Injekcie sa vykonávajú ambulantne, používa sa lokálna anestézia, avšak táto metóda nie je všeliekom. Po stretnutí sa môže problém znovu objaviť.

kolposuspenzia

Stratený tón tkaniva v blízkosti močovej trubice je fixovaný na ingvinálne väzy. Toto sa vykonáva počas laparoskopickej operácie s použitím celkovej anestézie. Z hľadiska efektívnosti je táto metóda na prvom mieste. Vo väčšine situácií sa však používa ako posledný, pretože má významný zoznam kontraindikácií a ťažkostí pri vykonávaní operácie,

Čo ešte možno urobiť na normalizáciu močenia?

V prípade inkontinencie moču počas menopauzy nemusí liečba pozostávať len z úsilia ošetrujúceho lekára. Je potrebné zmeniť spôsob života, ktorý buď eliminuje alebo zabráni vzniku problému:

 • Strávte 30 minút chôdze,
 • Pozor na potraviny a nápoje, ktoré dráždia močový mechúr (korenie, alkohol, káva, čokoláda),
 • Snažiť sa ísť na toaletu „malým spôsobom“ podľa režimu
 • Dávajte pozor na telesnú hmotnosť, skúste schudnúť, ak je prebytočný tuk. Inkontinencia moču nie je vôbec krížom. To je len predpoklad pre lekára. V modernej medicíne sa tento problém rieši bez následkov.

Ako opraviť svoj vlastný životný štýl
Terapia takých ochorení, ako je inkontinencia moču počas menopauzy, môže trvať určitý čas. V takomto období musí žena dodržiavať nasledovné zásady zdravého životného štýlu:

 • zbaviť sa zlých návykov (fajčenie a pitie alkoholu),
 • z menu odstráňte nadmerne korenené jedlá, korenie a korenie,
 • pokúsiť sa držať diéty, tabuľka číslo 8, aby sa kontrolovala telesná hmotnosť,
 • používať tesnenia,
 • po močení a vyprázdňovaní vykonávať osobnú hygienu.

Osobitný záujem sa musí venovať dennej rutine. Žena je povinná ísť do kúpeľne za 2-3 hodiny, aby úplne vyprázdnila močový mechúr, bez toho, aby sa zabezpečila akumulácia a stagnácia moču. V prípade inkontinencie, ktorá je sprevádzaná silným nepríjemným zápachom, aj napriek hygienickým postupom, by ste mali piť viac vody denne. Voda dobre umyje močový trakt a nepríjemný zápach zmizne. S veľmi ostrým pachom moču môžeme konštatovať, že v močovom mechúre dochádza k zápalovému procesu. V takom prípade musíte okamžite kontaktovať lekára.

Pozrite si video: Čo pomáha proti bolesti krížov? (Február 2023).

Pin
Send
Share
Send
Send