Zdravie

Bolestivé obdobia: príčiny, liečba

Pin
Send
Share
Send
Send


Sú ženy, ktoré považujú najstrašnejšie dni vo svojom živote - kritické. Dysmenorea, alebo veľmi silná bolesť počas menštruácie, ktorej príčiny môžu byť identifikované iba gynekológom, jednoducho narazí na ženy z rutiny. Takéto príznaky nie sú normou, ale signalizujú vážne zdravotné problémy. Tu nemôžete váhať, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Čo je menštruačné obdobie

Menštruácia, alebo mesačne, je proces odmietnutia určitej časti endometria, počas ktorého dochádza ku krvácaniu. Prvý deň menštruácie sa považuje za začiatok menštruačného cyklu. Počas tohto obdobia žena nemôže otehotnieť.

Počas mesačného krvácania dochádza k intenzívnej kontrakcii svalov maternice. Cievny spazmus sa vyskytuje, čo zabraňuje správnej výžive tkanív, a preto je pri menštruácii silná bolesť. Dôvody sú zakorenené vo zvýšených hladinách prostaglandínov v krvi. To znamená, že počas celého mesiaca sa maternica pripravuje na oplodnenie vajíčka a jeho vnútorná dutina je pokrytá malými krvnými cievami, ktoré by mali embryo kŕmiť v prípade počatia. Ak sa tehotenstvo nevyskytne, potom sa tieto tkanivá nestanú potrebným. Snaží sa ich zbaviť krvného obehu.

Situácia pripomína „mini-pôrod“, kde sa maternica uzatvára a snaží sa vytláčať nežiaduce tkanivá a odhaľovať krk. Mierna bolesť je tu celkom prijateľná, ale silný hovor o zdravotných problémoch. Tolerovať nie je nutné a všetko, čo treba urobiť, aby sa zbavili mesačnej bolesti.

Silná bolesť počas menštruácie: príčiny

Pravidlom je, že za podobným nepohodlným stavom sa nachádza niekoľko veľmi odlišných faktorov, medzi ktoré patria:

 • poruchy hormonálneho hormónu u žien,
 • zápal maternice alebo príveskov,
 • endometrióza, vrátane adenomyózy,
 • myómy (myómy) alebo akékoľvek iné formácie v maternici,
 • polypy v maternicovom prostredí,
 • porušenie produkcie progesterónu,
 • ovariálna cysta
 • mimomaternicové tehotenstvo.

Môže spôsobiť stres a dlhodobé nervové napätie, silnú bolesť počas menštruácie. Dôvody na pomoc pri inštalácii špecialistu. Preto by mal byť gynekológ konzultovaný na predĺženú menštruáciu, ktorá trvá viac ako sedem dní a je sprevádzaná veľmi silnou bolesťou. Mali by ste ísť na lekára počas ťažkých období so zvýšením telesnej teploty až na 38 ° C. Zvlášť znepokojujúce sú symptómy, ktoré sa vyskytujú po prvýkrát u ženy.

Typ dysmenorea

Existuje primárna a sekundárna dysmenorea (bolestivá menštruácia). Prvá je výsledkom zlyhania produkcie progesterónu. To je druh reakcie na neferilizáciu vajca. Žena je v bolesti, keď vajcia opustí vaječník. V neprítomnosti ovulácie sa telo začína vzbúriť a zažíva množstvo ochorení. Medzi ne patrí abdominálna bolesť, migréna, závraty a nevoľnosť, vracanie, hnačka, zápcha, neuropsychiatrické poruchy atď.

Sekundárna dysmenorea sa vyskytuje, ak je zápal maternice alebo príveskov. Okrem toho, bolesť v spodnej časti brucha môže indikovať zápalový proces v brušnej dutine, tehotenstvo. Môžu to byť následky chirurgického zákroku, traumy alebo vírusového ochorenia. Takéto ochorenia vyvolávajú niektoré spôsoby ochrany pred nechceným tehotenstvom. Napríklad špirála.

Druhy ochorení

Ťažká bolesť počas menštruácie, ktorej príčiny sa často hovoria o zdravotných problémoch, sa môže líšiť, je to:

 • bolesť hlavy (migréna),
 • nepohodlie, zvýšený tlak v oblasti očí,
 • náhlych skokov v krvnom tlaku
 • nepohodlie srdca,
 • nevoľnosť, závraty a vracanie,
 • nadmerné potenie
 • depresia, podráždenosť,
 • výkyvy nálady
 • poruchy spánku
 • únava,
 • opuch,
 • nadmerná citlivosť prsníka,
 • bolesti dolnej časti chrbta
 • porušenie gastrointestinálneho traktu (flatulencia, zápcha, hnačka, atď.).

Je dokázané, že väčšina žien pociťuje určité ťažkosti počas menštruácie (najmä v prvý deň) vo veku od 13 do 45 rokov.

O syndróme bolesti rôznej závažnosti

Najťažšia bolesť sa pozoruje v prvý deň cyklu a je mierna, stredne ťažká alebo ťažká.

V miernej forme sa prejavuje krátka tolerovateľná bolesť, ktorá neporušuje stanovený spôsob života, pracovnú kapacitu. Nevyžaduje si lieky proti bolesti. Zvyčajne po pôrode takéto bolesti úplne zmiznú.

Bolestivý syndróm strednej závažnosti sa prejavuje ťahom bolesti v spodnej časti brucha. Symptómy sú doplnené nevoľnosťou, slabosťou, častým močením, zimnicou. V tomto kontexte je emocionálny stav ženy narušený. Tam je depresia, nadmerná podráždenosť. Záchvatné pachy a zvuky sú nechutné. Výkony žien v tomto čase klesajú. V tejto fáze by ste sa mali poradiť s lekárom, aby ste zistili príčiny bolesti.

Ťažké štádium je charakterizované akútnou a intenzívnou bolesťou brucha a dolnej časti chrbta. Existujú závažné bolesti hlavy, migrény, bolesť srdca, tachykardia. Pozorovaná hnačka, vracanie, mdloby. Tu žena úplne stráca svoj výkon. Tento obraz sa často vytvára v dôsledku infekčných a zápalových procesov vyskytujúcich sa v tele. Tiež patológia genitálnych orgánov môže spôsobiť silnú bolesť.

Migréna pred a po menštruácii

Niekedy sú ťažké bolesti hlavy pred menštruáciou. Príčiny tohto príznaku spočívajú v prudkom náraste testosterónu v krvi. Všetky bolesti hlavy pred a po menštruácii sa nazývajú cefalgický syndróm.

Zmeny chemického zloženia krvi počas menštruácie ovplyvňujú funkciu mozgu, ktorá spôsobuje migrénu. Podobný stav môže byť spôsobený porušením rovnováhy vody a soli. Aby bolo telo schopné plne produkovať postup odmietnutia buniek počas menštruačného obdobia, akumuluje tekutinu, ktorá sa potom zúčastňuje na tomto procese. Spôsobuje opuch končatín, artikulárnu časť a mozgové tkanivo. To všetko vyvoláva silnú bolesť hlavy počas a pred menštruáciou.

Bolesti brucha

Ťažká bolesť brucha počas menštruácie, ktorej príčiny sú pre každú ženu iná, vzniká pre mnohých. Mierna bolesť sa považuje za normálnu, zatiaľ čo silná bolesť indikuje určité poruchy v gynekologickom poli.

Bolesť v bruchu je slabá, stredná a silná. Prejavuje sa v hlbinách panvy ako tupá, ťahajúca alebo tlačiaca bolesť. Môžu byť konštantné alebo pulzujúce. Normálna sa považuje za bolesť, ktorá sa začína prejavovať pred objavením sa kritických dní a prechádza bezprostredne po ukončení menštruácie.

Ťažká bolesť brucha počas menštruácie, ktorej príčiny často nie sú preukázané, môže ísť spolu s migrénou sprevádzanou poruchou gastrointestinálneho traktu. Túto podmienku nemožno považovať za normálnu. V tomto prípade by ste mali podstúpiť úplné lekárske vyšetrenie.

Dôsledky bolestivej menštruácie

Veľmi silná bolesť počas menštruácie, ktorej príčiny a následky by mal odhaliť gynekológ, vedie k úplnej strate pracovnej schopnosti. Ovplyvňujú blahobyt, psychický stav ženy.

Mierna a mierna forma nespôsobuje komplikácie. Priemerný syndróm bolesti, vyvolaný chorobami pohlavných orgánov a patológií, sa môže rozvíjať v súvislosti s rozvojom gynekologického ochorenia. Samotná bolesť nemá žiadny vplyv na komplikáciu symptómu.

Menštruácia by nemala byť sprevádzaná veľmi silnou bolesťou, ktorá by zbavila ženu plnej kapacity. Liečba týchto príznakov nie je obmedzená na lieky proti bolesti, mali by ste hľadať skutočnú príčinu a odstrániť ju. Silná bolesť výfuku. Ťažko vydržať nielen fyzicky, ale aj emocionálne, pretože poškodzuje nervový systém. Okrem toho je neustále používanie protizápalových liekov a liekov proti bolesti návykové a má množstvo vedľajších účinkov.

Veľmi bolestivé kritické dni signalizujú vážny problém v tele. Liečiť takéto obdobia je nevyhnutnosťou.

Diagnóza bolestivej menštruácie

Ťažká bolesť počas menštruácie, ktorej príčiny a liečba pomôžu stanoviť správnu diagnózu, je pre ženu skutočným problémom. Na začiatok by mala pani navštíviť svojho gynekológa, ktorý môže predpísať:

 • analýza hormónov
 • ultrazvuk panvy,
 • laparoskopia,
 • kyretáž na štúdium vnútromaternicových materiálov, t
 • klinické vyšetrenie, t
 • vaskulárny Doppler.

Okrem toho by mala žena neustále viesť denník mesačného cyklu a kalendár kritických dní. Tam sú zaznamenané všetky príznaky, ktoré boli prítomné počas tohto obdobia. Trvanie menštruácie, hojnosť. To všetko pomáha stanoviť závažnosť ochorenia. Odborník Vám tiež môže poradiť, aby ste boli vyšetrení neurológom, psychoterapeutom a osteopatom. Na konci vyšetrenia je často diagnostikovaná algomenorea. V závislosti od závažnosti liečby je predpísaný.

Liečba menštruačnej bolesti

Ťažká bolesť v prvý deň menštruácie, ktorej príčiny sú zakorenené v zmene hormonálneho pozadia ženy, si vyžaduje osobitnú pozornosť. Tu sa terapia zameriava nielen na anestéziu, ale aj na odstránenie samotnej bolesti.

Pri liečbe liekmi sa často používa kombinácia antispasmodík s analgetikami. Napríklad, "Nurofen" a "No-shpa." Dobrým výsledkom je liečba hormonálnymi antikoncepciami ("Yarin", "Diane-35" atď.). Vykonajte liečebný postup s vitamínom E. Všetky tieto lieky nielen neodstraňujú bolesť, ale aj liečia, zabraňujú jej vzniku v budúcnosti. Veľmi silná bolesť počas menštruácie si vyžaduje individuálny prístup. Nie je to samotná menštruácia, ale ochorenie, ktoré vyvoláva bolesť.

Ľudové prostriedky, ktoré môžu znížiť bolesť

Veľmi silná bolesť počas menštruácie, ktorej príčiny spočívajú v chorobách viacerých orgánov, môže eliminovať tradičnú medicínu.

Bolesť príznak pomôže odstrániť prasličky. Na prípravu infúzie by mala byť lyžica byliniek zalejeme šálkou (300 ml) vriacej vody. Nechajte ho variť hodinu. Každú hodinu vypite 50 mg a znížte dávku, keď bolesť ustúpi.

Ťažká bolesť pred menštruáciou, ktorej príčiny sú individuálne pre každú ženu, môže odstrániť korenie vody. Dve polievkové lyžice rastliny sa nalejú pol litra vriacej vody, po ktorej sa zmes varí na ohni ďalších 10 minút. Pred použitím by sa mal bylinný extrakt ochladiť a prefiltrovať. Piť trikrát denne po dobu 100 gramov.

Zber týchto bylín pomôže zmierniť bolesť: uzlík, stonožka, praslička, husa v pomere 1: 3: 1: 5. Tu sa lyžica zmesi dusí so pohárom prevarenej vody. Trvajte na hodine. Pite jeden dúšok počas prvého dňa menštruácie.

Pomáha vyrovnať sa s koreňom bolesti devyasila. Lžička sa naleje pohár prevarenej vody, počkajte hodinu, filter. Konzumujte polievkovú lyžicu ráno, popoludní a večer.

Tieto a ďalšie populárne recepty môžu prekonať menštruačné bolesti, takže nemôžu byť zľavnené.

Preventívne opatrenia

Mnoho problémov spôsobuje silnú bolesť počas menštruácie. Ako s ňou zaobchádzať bez liekov a čo robiť, aby vás tento príznak v budúcnosti neobťažoval? Nasledujúce opatrenia teda pomáhajú odstrániť príčinu a majú preventívny účinok na telo:

 • Správny denný režim.
 • Celý spánok.
 • Cvičenie, vrátane plávania.
 • Diétne menu s prevahou surovej zeleniny a ovocia.
 • Pitie správneho množstva vody, minimálne 1,5 litra denne.
 • Odmietnutie zlých návykov (alkohol a cigarety).
 • Relaxácia a úľava od stresu, depresie.
 • Jóga, akupunktúra, masáž, elektroforéza s novokaínom.
 • Upokojujúci bylinkový čaj.
 • Kúpeľ s éterickými olejmi.

Takéto udalosti najlepšie ovplyvnia zdravie ženy, jej blaho a znížia bolesť menštruácie. Môže zmierniť tieto nepríjemné pocity navždy.

Algomenorea a jej typy

Algomenorea (bolestivá menštruácia) je porucha, ktorá je spojená s výskytom neobvykle silnej bolesti brucha počas menštruácie. Bolestivé obdobia môžu byť od samého začiatku ich vzhľadu v dievčati. Tento stav niekedy obťažuje ženu až do menopauzy.

Bolesť v spodnej časti brucha a dolnej časti chrbta počas menštruácie sa vyskytuje u každej ženy. Bolesť je spojená s kontrakciami maternice, ktorá odmieta mŕtvu sliznicu. Sila pocitov však závisí od individuálnych vlastností organizmu, ako je umiestnenie a tvar maternice, zdravie, citlivosť na bolesť.

Považuje sa za normálne, ak bolestivé pocity nespôsobujú, že žena trpí, menštruácia spôsobuje iba miernu indispozíciu, ktorá zmizne za 2-3 dni. Patológie vyžadujúce liečbu sú považované za neznesiteľnú bolesť počas menštruácie, čo robí ženu zdravotne postihnutú, zatiaľ čo ona nemôže robiť bez liekov proti bolesti. Okrem bolestivej menštruácie má príznaky ďalšieho porušovania cyklu a symptómov súvisiacich chorôb.

Príznaky vyplývajúce z bolestivej menštruácie

Okrem bolesti brucha s patologickými menštruáciami sa vyskytujú aj: t

 • nevoľnosť, vracanie, hnačka,
 • silná bolesť hlavy
 • autonómne poruchy (zvýšené potenie, horúčka, závraty, mdloby),
 • skoky krvi, rýchly pulz alebo srdcová arytmia,
 • slabosť, bolesť svalov a kĺbov.

Možné porušenie pravidelnosti nástupu menštruácie, zvýšenie ich trvania. Krvný výtok sa môže stať príliš intenzívnym, alebo naopak skromným. Možno, že vzhľad špinenie krvavé belšie medzi menštruáciou.

Bolestivé pocity často vznikajú aj pred začiatkom menštruácie (1-2 dni) a vymiznú len s ich ukončením. Bolesti sú trvalé alebo podobné kontrakcie, ťahanie, rezanie, boľavé.

Stupne bolesti

Existujú 3 stupne závažnosti bolestivých období.

Mierny stupeň charakterizované krátkymi a tolerovateľnými bolestivými pocitmi.

Priemerný stupeň Prejavuje sa nielen bolestivými pocitmi v žalúdku a chrbte, ale aj zvýšeným močením, zimnicou a neuropsychiatrickými poruchami (zvýšená podráždenosť, depresívny stav, neznášanlivosť jasného svetla, silný zápach a hlasné zvuky).

Ťažký stupeň spojené s veľmi silnou bolesťou, zhoršenou funkciou srdca, horúčkou, vracaním, hnačkou, celkovou slabosťou, stratou vedomia.

V závislosti od príčiny bolestivej menštruácie existujú dva typy algomenorea: primárna a sekundárna.

Primárna algomenorea

Takzvané bolestivé obdobia, ktoré nie sú spojené s chorobami alebo poškodením genitálií. Najčastejšie sa vyskytuje u adolescentov do 3 rokov po nástupe puberty. V tejto dobe sa v tele vyskytujú dramatické zmeny v zložení hormónov.

V závislosti od typu hormónu, ktorého zvýšenie vedie k vzniku bolesti, existujú dva typy primárnej algomenorea:

 1. Adrenergný (zvýšený adrenalín v krvi). Pre tento typ sú charakteristické príznaky ako horúčka, palpitácie, silná bolesť hlavy, bledosť, čkanie, brušná distenzia a poruchy trávenia vo forme zápchy.
 2. Parasympatikum (zvýšený serotonín v mieche). Zároveň existujú bolestivé príznaky, ako je zníženie tepovej frekvencie, zníženie telesnej teploty, hnačka, opuch tváre a končatín a zvýšenie telesnej hmotnosti.

Druhy patológie

Vzhľadom na príčinu vzniku bolestivej menštruácie sa rozlišuje niekoľko typov primárnej patológie: spazmogénne, psychogénne a nevyhnutné.

Spazmogénna algomenorea. Hlavnou príčinou bolesti je spazmická kontrakcia svalov maternice.

Psychogénne. Bolesť vzniká zo strachu z príznakov, ktoré sa vyskytli raz, a zanechala nezmazateľnú stopu na pamäti.

Essential. Ide o ochorenie spôsobené znížením citlivosti na bolesť v dôsledku narušenia centier mozgu. Súčasne aj malý účinok na nervové zakončenia spôsobuje silnú bolesť.

Príčiny bolestivej menštruácie

Príčiny primárneho ochorenia sú:

 1. Vrodené porušenie vývoja spojivového tkaniva v tele v dôsledku nedostatku horčíka. Toto ochorenie je nebezpečné, pretože vedie k porušeniu zloženia tkaniva chrupavky. Existuje abnormálna tvorba kĺbov, končatín sa predlžuje, päty, dochádza k skolióze. Tiež charakterizované krátkozrakosťou, poruchami trávenia, kŕčovými žilami.
 2. Genitálna tuberkulóza.
 3. Neuropsychiatrické poruchy.
 4. Vrodené vady maternice (dvojročná maternica, nesprávne umiestnenie maternice, jej zaostalosť).

Poznámka: Ak je príčinou bolesti počas menštruácie je ohyb maternice, ktorá už vznikla v procese puberty (kvôli abnormálnemu vývoju alebo vzpieraniu), potom po tom, čo žena porodí dieťa, bolestivé obdobia sa môžu zmeniť na jej obvyklé. Но если имеется врожденная патология, то после родов она не исчезает. Требуется обязательно провести гинекологический осмотр и лечение.

Sekundárna algomenorea

Sekundárna patológia sa vyskytuje ako dôsledok získaných zdravotných porúch: tvorba jaziev a zrastov v maternici po operáciách a potratoch, ako aj hormonálnych porúch, infekčných a zápalových ochorení. Takéto problémy sa môžu vyskytnúť v každom veku, ale častejšie sa vyskytujú u žien vo veku 25-30 rokov.

Jednou z príčin bolesti pri sekundárnej algomenorea je prítomnosť kŕčových žíl v panvových orgánoch a brušnej dutine. Zápal nervov umiestnených v panvovej oblasti môže tiež spôsobiť silnú bolesť.

Sekundárna algomenorea sa často vyskytuje u žien, ktoré sa snažia schudnúť prostredníctvom pôstu, čo vedie k anorexii alebo boulemia. Jednou z hlavných príčin bolestivej menštruácie je porušenie štruktúry tkanív maternice, ich zjazvenie, spájkovanie po chorobe.

Infekcie pohlavných orgánov. Môžu byť prenášané pohlavne, čo spôsobuje výskyt hnisavých zápalových procesov, čo vedie k porušeniu cyklu, zhoršeniu príznakov algomenorea. Je možné sa zbaviť takých ochorení (trichomoniáza, syfilis, herpes genitálií, kvapavka) len pri súčasnej liečbe oboch sexuálnych partnerov.

Existujú infekčné ochorenia, ktoré môžu byť infikované tak sexuálne, ako aj v domácnosti (napríklad drozd).

Zápalové ochorenia. Môžu sa vyskytnúť, keď mikroorganizmy vstupujú zvonku kvôli porušeniu hygienických pravidiel, ako aj v dôsledku aktivácie podmienene patogénnej mikroflóry. V malých množstvách sú v zdravom tele prítomné streptokoky, stafylokoky, E. coli, bez účinku spôsobujúceho ochorenie. Ich aktivácia a patologická reprodukcia nastáva pri hypotermii, nedostatku vitamínov, porušovaní zloženia mikroflóry orgánov, ich poškodení.

Choroby, ktoré môžu viesť k bolestivým obdobiam, zahŕňajú zápal krčka maternice (cervicitídu), sliznicu jeho dutiny (endometritídu) a vajcovody (salpingitídu).

varovanie: Zvláštnosťou je, že zápalové procesy sa rýchlo šíria z vonkajších pohlavných orgánov do maternice a vaječníkov. Dôsledkom chronických ochorení je ohyb krku, zhrubnutie tkanív, porušenie stavu krvných ciev, výskyt cyst, polypov a zhubných nádorov. V tomto prípade má žena rôzne menštruačné nepravidelnosti a bolesť brucha, zhoršenú menštruáciou.

Nádory maternice (myóm, rakovina). Morbidita a nezvyčajná povaha menštruácie je často jediným znakom ich formovania. Rastúci nádor stláča krvné cievy, ako aj nervové zakončenia nachádzajúce sa v maternici a priľahlých orgánoch. Tvar maternice môže byť narušený a menštruačná krv stagnuje. Tam je opuch, svalová elasticita je stratená. Zmeny maternice sa stávajú bolestivými. Ako nádor rastie, prejavy sa zosilňujú.

Endometrióza. Toto ochorenie je spojené s hyperpláziou endometria a jej klíčením v iných orgánoch. Súčasne sú procesy cyklu posunuté v čase nástupu, periódy sa stávajú bolestivými, dlhotrvajúcimi, hormonálne poruchy sa vyskytujú v dôsledku výskytu nebezpečných ochorení vaječníkov (ako je napríklad endometrioidná cysta).

Dysplázia, leukoplakia, cervikálna erózia. Tieto ochorenia sú spojené s poškodením epitelových buniek krčka maternice, zhoršenou schopnosťou natiahnuť krčok maternice, možnou zmenou jeho tvaru, znížením kontraktility maternice.

Narušenie produkcie hormónov. To môže byť spôsobené hormonálnymi liekmi, užívaním hormonálnej antikoncepcie, poruchami vaječníkov, štítnou žľazou, hypofýzou. Metabolické poruchy a ich dôsledky (cukrovka, obezita, drastický úbytok hmotnosti) môžu tiež spôsobiť bolestivé obdobia.

Príčina bolestivej menštruácie po pôrode

Počas pôrodu sú poškodené väzy, ktoré držia maternicu, pričom sa líšia od obvyklej polohy, čo vedie k bolesti počas menštruácie v dôsledku kontrakcií maternice. Je tiež možné zmeniť jeho tvar, tvorbu záhybov, v ktorých stagnuje menštruačná krv. To spôsobuje bolestivý zápalový proces.

Liečba algomenorea

Gynekologické vyšetrenie, náterový test na infekcie a krv na hormóny a atypické bunky umožňujú vyvodiť závery o prítomnosti chorôb. Po vyšetrení orgánov pomocou ultrazvuku, tomografických metód je zrejmé, či sú v maternici vývojové patológie alebo novotvary. Ak je to potrebné, ich charakter sa špecifikuje pomocou biopsie. Voľba liečby závisí od typu ochorenia, veku ženy, závažnosti patológie.

Liečba primárnej algomenorea

V prítomnosti primárnej patológie lekári poradia, aby ste sa pokúsili vyhnúť sa úzkosti a stresu, venovať viac času telesnej výchove, prestať fajčiť a piť alkohol. V druhej polovici cyklu sa odporúča obmedziť pohlavie, nezdvíhať závažia.

varovanie: Je veľmi dôležité udržať prvé tehotenstvo, pretože vo väčšine prípadov po pôrode zmizne bolesť menštruácie.

Pomáha fyzioterapeutickej liečbe (elektroforéza na zavedenie novokaínu v oblasti solárneho plexu), ako aj akupunktúra. Predpisuje sa medikačná terapia: užívanie sedatív (valerián, Relanium), liekov proti bolesti (spazmalgon, no-spa), nesteroidných protizápalových (indometacín, butadión), vitamínu E.

Prípravky na báze rastlín sa používajú na normalizáciu hormonálnych hladín (remens, klimadinon). Na ten istý účel sú predpísané hormonálne antikoncepcie (anteovín, ovidón).

Pri bolestivej menštruácii musíte udržiavať menštruačný kalendár, v ktorom sa zaznamenáva intenzita, umiestnenie a povaha bolesti. Každé 3 mesiace je dôležité navštíviť gynekológa. Ak sa nič neurobí, štát sa s časom len zhorší, mierny stupeň rušenia bude vážny.

Liečba sekundárnej algomenorea

Ak sa zistí, že ochorenie pohlavných orgánov je príčinou bolestivej menštruácie, potom sa liečba vykonáva vhodnými liekmi (antibiotiká, antimykotiká, antivirotiká).

Používajú sa liečivá na báze progesterónu, ktoré potláčajú ovuláciu, znižujú vnútromaternicový tlak, ako aj intenzitu kontrakcií maternice. V tomto prípade je dobrý účinok daný použitím perorálnych kontraceptív. Úspešne sa uskutočnila liečba duphastonom.

Ak sa vyskytnú bolestivé obdobia v dôsledku prítomnosti zrastov, jaziev alebo nádorov v maternici, potom sa vykoná operácia. Toto berie do úvahy vek pacienta, jej úmysel mať deti.

Fyzioterapeutické metódy (elektroforéza, terapeutické kúpele) vám umožnia bojovať proti zápalovým procesom. Hirudoterapia (uvedenie pijavice, ktorá nasáva krv, znižuje napätie v maternici) je obľúbenou metódou na odstránenie menštruačnej bolesti. Slinky pijavice obsahujú lieky proti bolesti a protizápalové činidlá.

Ak lekár nenájde kontraindikácie, potom s takou patológiou je povolené používať tradičnú medicínu: upokojujúce bylinné čaje s oreganom, mäta, relaxačné šťavy z červenej repy a tekvice. Používajú sa bujóny a infúzie s protizápalovými vlastnosťami (z listov lopúcha, žalúdkov a bylinných prípravkov).

Aké ďalšie príznaky môžu sprevádzať bolestivú menštruáciu a prečo sa to považuje za chorobu?

V medicíne sa za najčastejšie poruchy menštruačnej funkcie považujú veľmi bolestivé obdobia. Vo veku od 13 do 45 rokov, takmer všetky ženy pociťujú mierny diskomfort a bolesť v prvý deň menštruačného krvácania. A len 10% z nich sa sťažuje na veľmi silné kŕčové bolesti z kontrakcie maternice, ktoré sú tiež doplnené nasledujúcimi príznakmi:

 • 79% žien má hnačku
 • 84% má zvracanie
 • 13% bolesti hlavy
 • 23% závraty
 • 16% mdloby

Hlavným príznakom algomenorea je bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa objavuje v 1. deň menštruácie alebo 12 hodín pred jej začiatkom, postupne ustupuje o 2-3 dni, môže byť bolestivá, zášklby, piercing, do konečníka, do močového mechúra, bedrá môžu byť veľmi boľavé. Na pozadí neznesiteľnej bolesti počas menštruácie je narušený psycho-emocionálny stav ženy, podráždenosť, ospalosť, depresia, nespavosť, úzkosť a slabosť. Bolestivé obdobia, ktoré otrávia život ženy, čakajú na ďalšie krvácanie, nepriaznivo ovplyvňujú psychiku, emocionálnu sféru života, vedú ku konfliktom v rodine, v práci.

S miernym stupňom algomenorea - krátkodobá, mierna bolesť počas menštruácie nevedie k strate účinnosti a aktivity, táto bolesť môže byť tolerovaná bez ďalších liekov proti bolesti, avšak príčiny bolestivých období by mali byť objasnené, pretože aj mierny stupeň algomenorrhea sa môže zmeniť na výraznejší, s výraznejším nepohodlím. Niekedy po pôrode u žien sa mierne zastavenie algomenorea a kontrakcie maternice stávajú menej bolestivé, jej zvýšenie počas tehotenstva a redukcia po tehotenstve oslabuje ďalšie spastické bolesti počas menštruácie.

S miernym stupňom - ​​otravná bolesť v spodnej časti brucha je doplnená celkovou slabosťou, nevoľnosťou, zimnicou a častým močením. Pridávajú sa aj psycho-emocionálne poruchy - depresia, podráždenosť, neznášanlivosť voči krutým zápachom a zvukom, výrazne klesá výkon. Tento stupeň algomenorrhea už vyžaduje lekársku korekciu a je tiež potrebné zistiť príčiny syndrómu bolesti.

Pri ťažkej - veľmi intenzívnej bolesti v dolnej časti chrbta a brucha sprevádzanej bolesťou hlavy, celkovou slabosťou, horúčkou, bolesťou srdca, hnačkou, tachykardiou, mdlobou, vracaním. V ťažkom prípade bolestivej menštruácie žena úplne stráca svoju výkonnosť, zvyčajne je jej výskyt spojený buď s infekčnými a zápalovými ochoreniami alebo s vrodenými abnormalitami pohlavných orgánov.

Hlavné príčiny bolestivej primárnej menštruácie u adolescentov - dievčat

Primárna algomenorea sa objavuje s prvými menštruáciami alebo sa vyvíja do 3 rokov po nástupe menštruácie. Vyskytuje sa hlavne v ľahko excitovateľných, emocionálne nestabilných dievčatách s astenickou postavou v kombinácii s premenštruačným syndrómom. V závislosti od sprievodného "súboru" symptómov sa primárne bolestivé obdobia delia na:

V tomto prípade sa zvyšuje hladina hormónov dopamínu, adrenalínu, norepinefrínu, čo spôsobuje zlyhanie celého hormonálneho systému tela. Dievčatá majú zápchu, silnú bolesť hlavy, telesnú teplotu stúpa, srdcový tep zrýchľuje, objavuje sa nespavosť, nohy a paže sa stávajú namodralými v spazme malých ciev, tela a tváre sú bledé.

Vyznačuje sa zvýšenými hladinami hormónu serotonínu v mozgovomiechovom moku. U dievčat sa naopak znižuje srdcová frekvencia, objavuje sa nevoľnosť so zvracaním, znižuje sa telesná teplota, gastrointestinálne poruchy sa prejavujú hnačkou, edémom končatín a tvárou často sa objavujú alergické reakcie na koži a dievčatá rastú na váhe.

Moderné štúdie dokazujú, že primárne bolestivé obdobia nie sú samostatným ochorením, ale prejavom hlbších vnútorných porúch, tj symptómov nasledujúcich ochorení alebo abnormalít:

 • Vrodené chyby spojivového tkaniva

V gynekologickej praxi sa už dlho zistilo, že približne 60% dievčat s primárnou algomenoreaou má diagnostikovanú geneticky determinovanú dyspláziu spojivového tkaniva. Okrem bolestivej menštruácie sa toto ochorenie prejavuje plochým chodom, skoliózou, krátkozrakosťou, kŕčovými žilami a dysfunkciami gastrointestinálneho traktu.

Ide o veľmi závažnú chorobu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u dievčat s predĺženými končatinami, ohybnými kĺbmi, tkanivami chrupavky, najčastejšie počas rastu detského nedostatku horčíka, ktorý je možné zistiť testom krvnej chémie.

 • Choroby nervového systému, neurologické poruchy

U dievčat s príznakmi zníženého prahu bolesti, s emocionálnou nestabilitou, s rôznymi psychózami, neurózami a inými neurologickými poruchami sa zhoršuje vnímanie bolesti, takže bolesť pri menštruácii u takýchto pacientov je výrazná.

 • Dutina sa zalomí anteriorne a posteriorne, uterinný vývoj, malformácie jeho vývoja - dvojnohý, dvojdutinový maternica

Výskyt veľmi bolestivej menštruácie v dôsledku abnormalít maternice je spôsobený problematickým, obtiažnym prietokom krvi počas menštruácie z maternice. To vyvoláva ďalšie kontrakcie maternice, čo spôsobuje bolesť počas menštruácie.

Príčiny sekundárnej algomenorea u žien

Ak sa pri menštruácii vyskytne bolesť u ženy, ktorá už má deti, alebo u žien starších ako 30 rokov, potom sa to považuje za sekundárnu algomenorea. Dnes sa to deje u každej tretej ženy, najčastejšie v stredne ťažkej forme, pretože znižuje výkonnosť a zhoršujú ju sprievodné príznaky a je sprevádzaná aj bohatou menštruáciou. Okrem bolesti v dolnej časti brucha sa vyskytujú bolestivé obdobia s inými príznakmi, ktoré sa zvyčajne delia do niekoľkých charakteristických skupín:

 • Vegetatívne príznaky - nadúvanie, zvracanie, nevoľnosť, čkanie
 • Vegetatívne-vaskulárne symptómy - bolesť hlavy, necitlivosť rúk, nôh, mdloby, búšenie srdca, bolesti hlavy počas menštruácie
 • Psycho-emocionálne prejavy - porušenie chuti, vnímanie pachov, podráždenosť, anorexia, depresia
 • Endokrinné metabolické príznaky - zvýšená nemotivovaná slabosť, bolesť v kĺboch, svrbenie kože, vracanie

Intenzita bolesti počas menštruácie závisí od všeobecného zdravotného stavu ženy, od veku a súvisiacich ochorení. Ak má pacient zhoršený metabolizmus (diabetes mellitus a iné poruchy endokrinného systému), ďalšie mesačné príznaky zahŕňajú endokrinné metabolické prejavy, kardiovaskulárne poruchy, vegetatívne-vaskulárne symptómy môžu byť výraznejšie pri približovaní sa premenopauzálnych žien ( pozri prvé príznaky menopauzy), zvyšuje pravdepodobnosť prejavu psycho-emocionálnej nestability, depresívnych symptómov.

Ženy so sekundárnou algomenorrhea často pociťujú bolesť počas pohlavného styku, ktorá rozhodne nie je ponechaná bez dozoru a to je naliehavý dôvod na konzultáciu s gynekológom na vyšetrenie a liečbu. Ak sú primárne bolestivé obdobia, ktorých príčiny sú spojené s vrodenými anomáliami a patológiami, veľmi obtiažne liečiteľné, potom je výskyt sekundárnej algomenorea spojený najmä so získanými ochoreniami ženských pohlavných orgánov, ktoré sa musia liečiť povinne:

 • infekčné - zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov a sprievodné zrasty v panve
 • malígne a benígne (polypy) nádory maternice a príveskov
 • kŕčové žily v brušnej dutine, v panvových orgánoch
 • endometrióza
 • panvovej neuritídy

U žien starších ako 30 rokov môže byť výskyt veľmi silnej bolesti počas menštruácie spôsobený nasledujúcimi faktormi vyvolávajúcimi faktory:

 • vnútromaternicovú antikoncepciu
 • následky častých lekárskych potratov, iných vnútromaternicových pomôcok, v dôsledku cikálnej stenózy krčka maternice
 • chirurgické zákroky na maternicových výbežkoch, generických komplikáciách alebo komplikáciách po cisárskom rezu
 • psychická a fyzická únava, neustály stres, porušovanie režimu odpočinku a práce

Prečo by sa mala liečiť bolestivá menštruácia?

Vzhľadom na vyššie uvedené by sa malo chápať, že prirodzená fyziologická funkcia - menštruácia by nemala spôsobiť významnú všeobecnú malátnosť u ženy, ktorá by ju zbavila pracovnej schopnosti. Aby sa znížila bolesť menštruácie, liečba by nemala spočívať v anestézii, ale v eliminácii príčiny tohto javu. Je možné dúfať, že sa to zmení napríklad pri narodení dieťaťa, ale ak sa tak nestane, najmä ak sa u žien po narodení detí vyskytnú bolestivé obdobia, mali by ste sa poradiť s gynekológom, aby ste zistili príčinu bolesti počas menštruácie.

 • Ak chcete tolerovať bolesť je nielen ťažké fyzicky, ale aj veľmi škodlivé pre nervový systém, a pravidelné používanie NSAID a analgetík neodstraňuje príčinu bolestivých období, navyše, telo sa na to zvykne a lieky proti bolesti majú množstvo vedľajších účinkov.
 • Výskyt veľmi bolestivej menštruácie je známkou toho, že sa v tele vyskytuje nejaká porucha, choroba, je to zvonček na skutočnosť, že musíte nájsť dôvod nedostatočnej reakcie tela na prirodzený proces.

Liečba bolestivých období môže a mala by byť. Подробнее о том, как уменьшить боль при месячных, читайте в следующей нашей статье. Чтобы определить причину первичной альгоменорею, проводится осмотр гинеколога, сдаются анализы на гормональный статус, УЗИ органов малого таза, а также дополнительно следует обследовать девушку у невролога, остеопата, психотерапевта.S sekundárnou algomenoreaou, hormonálnym vyšetrením, ultrazvukom, diagnostickou laparoskopiou a diagnostickou kyretážou.

Žena alebo dievča s bolestivým obdobím by si mali viesť denník pozorovaní, kalendár menštruácie, ktorý podrobne opisuje pocity, množstvo výboja, trvanie cyklu a trvanie krvácania, všetky príznaky, ktoré sa vyskytujú počas menštruácie, potom pomáhať lekárovi pri určovaní príčiny a voľby liečby.

Stupne závažnosti

V závislosti od závažnosti bolesti existuje niekoľko stupňov závažnosti dysmenorey. Aké sú kritériá na hodnotenie tejto menštruačnej poruchy:

 • Prvý stupeň Bolestivé pocity počas menštruácie sú mierne. Vo výnimočných prípadoch ovplyvňujú profesionálne a denné aktivity. Systemické prejavy chýbajú. Na zmiernenie bolesti niekedy užívajú lieky proti bolesti (analgetiká) alebo nesteroidné protizápalové lieky.
 • Druhý stupeň Bolestivá menštruácia narúša každodenný život. Profesijná činnosť v zamestnaní (odborná príprava, práca atď.) Je možná len po užívaní liekov proti bolesti. Pozorované jednotlivé systémové symptómy.
 • Tretí stupeň Dochádza k prudkému poklesu profesionálnej a dennej aktivity. Často sa vyskytujú systémové prejavy (bolesť hlavy, depresia, poruchy spánku, problémy s apetítom, mdloby, nevoľnosť atď.). Užívanie liekov proti bolesti neprináša požadovaný účinok.

Prvé prvé obdobia u detí vo veku 10 - 12 rokov sú často sprevádzané bolestivými pocitmi.

Vlastnosti primárnej dysmenorea

Vo väčšine prípadov sa primárna dysmenorea začína prejavovať u adolescentov 1-2 roky po nástupe menštruácie. Častejšie choré mladé dievčatá astenická postava. Klinický obraz primárnej dysmenorey:

 • Bolestivá menštruácia sa vyskytuje v 12-24 hodinách alebo na začiatku menštruácie. Spravidla trvá niekoľko dní.
 • Bolesti sú kŕče a lokalizované v spodnej časti brucha. Niekedy sa sťažujú na boľavé, trhavé alebo klenuté bolesti, ktoré siahajú až po oblasti hrádze a dolnej časti chrbta.
 • Súčasne dochádza k zhoršeniu všeobecného stavu. Slabosť, podráždenosť, bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, horúčka, mdloby atď.
 • Systémové klinické symptómy, vrátane bolesti, môžu rušiť ženu od 2-3 hodín do niekoľkých dní.

Pri gynekologickom a ultrazvukovom vyšetrení dievčat a žien, ktoré trpia primárnou dysmenoreou, nie sú zistené patologické zmeny v orgánoch reprodukčného systému. Diagnóza sa vykonáva na základe klinického vyšetrenia a sťažností pacienta.

Charakteristiky sekundárnej dysmenorea

Ako ukazuje klinická prax, sekundárna dysmenorea je prejavom mnohých gynekologických ochorení (endometrióza, myómy maternice, abnormality vývoja orgánov reprodukčného systému atď.). Hlavnou skupinou pacientov sú ženy staršie ako 30 rokov s anamnézou pôrodu, potratov, potratov, infekčných alebo zápalových gynekologických ochorení. Je potrebné poznamenať, že bolestivá menštruácia pri sekundárnej dysmenorey sa najčastejšie vyvíja v dôsledku endometriózy.

V podstate pretrváva boľavá bolesť počas celého cyklu. Niekoľko dní pred menštruáciou sa môže významne zvýšiť. Keď sa myóm maternice vyznačuje bolestivosťou kŕčov. Ak má žena sekundárnu dysmenorea, potom ultrazvukové vyšetrenie určí akúkoľvek vnútromaternicovú patológiu. Toto je hlavný rozlišovací znak od primárnej formy. Ak je to potrebné, môžu použiť metódu hysteroskopie a laparoskopie ako metódu diagnostiky a simultánnej liečby.

Príčinou bolestivých období, ktoré sú veľmi výrazné, je často organická patológia.

Čo robiť s bolestivou menštruáciou v tínedžerke, dievčaťu a žene? Bez ohľadu na vek, lieky na zmiernenie bolesti sa používajú ako pohotovostná starostlivosť o silnú bolesť počas menštruácie (Ibuprofen, Tamipul, Spazmalgon, No-shpa atď.). Chcel som vás upozorniť na skutočnosť, že aplikácia vyhrievacej podložky alebo iných teplých procedúr v dolnej časti brucha je v takýchto prípadoch kontraindikovaná, pretože v prítomnosti infekčného alebo zápalového ochorenia v tejto oblasti nie je možné vyhnúť sa vážnym komplikáciám. Včasné postihnutie odborného lekára je jediný spôsob, ako sa zbaviť bolesti počas menštruácie.

Metódy na odstránenie primárnej a sekundárnej dysmenorey sú trochu odlišné. V prevažnej väčšine prípadov primárna dysmenorea používa komplexný prístup v liečbe, ktorý zahŕňa:

 1. Liečba liekmi (lieky proti bolesti, antispasmodiká, trankvilizéry, vitamíny atď.).
 2. Neliečivá liečba (psychoterapia, fyzioterapia).
 3. Ľudové prostriedky (podľa uváženia ošetrujúceho lekára).

Sekundárna dysmenorea môže byť úspešne vyliečená len vtedy, ak je primárne ochorenie nakoniec eliminované (endometrióza, myóm maternice, zápalové ochorenia reprodukčného systému atď.). V období exacerbácií môže byť predpísaná symptomatická liečba spočívajúca v podávaní liekov proti bolesti.

Len kvalifikovaný odborník po dôkladnom vyšetrení dokáže určiť, čo sa môže zraniť v spodnej časti brucha.

Liečba liekmi

Hlavným cieľom liečby primárnej dysmenorey je odstránenie bolesti, odstránenie vegetatívnych porúch a normalizácia mentálneho stavu. Rozhodujúcim faktorom pri menovaní liekovej terapie je závažnosť ochorenia. V miernej forme sa užívajú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré sa považujú za základné terapie. Ak sa pozorujú závažnejšie formy ochorenia, používajú sa nielen NSAID, ale aj lieky na báze gestagénu, nootropiká a lieky, ktoré pomáhajú zlepšiť cirkuláciu mozgu.

Vzhľadom na pomer rizika a prínosu sa Ibuprofen považuje za najlepšiu možnosť liečby primárnej dysmenorey medzi všetkými nesteroidnými protizápalovými liekmi, ktoré boli v klinických štúdiách. Bolo dokázané, že jeho použitie potláča produkciu prostaglandínov v sliznici maternice na normálne hladiny. Okrem toho neovplyvňuje zmenu endometria počas menštruačného cyklu. Ibuprofén má tiež periférny a centrálny analgetický účinok. Dávkovanie a trvanie podávania NSAID sa však musí koordinovať so svojím lekárom.

Prípravky horčíka môžu byť pridané do priebehu ošetrenia v prípade nedostatku tohto stopového prvku v tele. Pri veľmi bolestivých obdobiach, ktoré neustále vyrušujú ženu, sa odporúča predpísať kombinovanú perorálnu antikoncepciu. Pomáhajú znižovať hladinu estrogénu, čo vedie k zníženiu produkcie prostaglandínov a eliminácii bolestivých pocitov. Poskytujú tiež zníženie prahu excitability myometria. Prípravky obsahujúce gestagény majú podobný účinok.

Na zvýšenie účinnosti je možné kombinovať použitie nesteroidných protizápalových liekov a kombinovaných perorálnych kontraceptív. Doplnky vitamínu E majú tiež pozitívny účinok, nie je to tak dávno, čo sa antispazmodiká aktívne používali na liečbu syndrómu bolesti. Teraz ich použitie nie je tak populárne.

Zhrnutie všetkých vyššie uvedených skutočností je možné konštatovať, že lieková terapia pre primárnu dysmenorea pozostáva z:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Indomethacin, Tamipul, Naproxen, atď.).
 • Antispazmodiká (No-Spa, Spazmalgon).
 • Kombinované perorálne kontraceptíva alebo prípravky obsahujúce gestagény.
 • Upokojujúce prípravky - sedatíva (Relanium).
 • Homeopatické lieky (Remens, Menalgin).
 • Vitamín E.

Aby sa predišlo vzniku nežiaducich vedľajších účinkov a komplikácií, lekár musí určiť, čo sa má užívať na bolestivé obdobia.

Neléčebná terapia

Vynikajúci účinok pri liečbe primárnej dysmenorey dáva psychoterapiu. Špeciálne techniky relaxácie a rozptýlenia pomáhajú úspešne zvládať bolestivé obdobia. Odporúčané najmä pre teenagerov a mladé dievčatá. Ako nefarmakologická terapia sa aktívne používajú aj rôzne fyzioterapeutické postupy. Najobľúbenejšie sú tieto druhy fyzioterapie:

 • Reflexológia.
 • Amplipulzová terapia.
 • Magnetoterapia.
 • Diadynamické prúdy.
 • Electro.
 • Ultrahigh Frequency Therapy
 • Ultrafialové žiarenie v erytémových dávkach.
 • Balneoterapia.

Fyzikálne metódy ovplyvňovania ženského tela prispievajú k normalizácii regulácie menštruačného cyklu, redukcii zápalového procesu v reprodukčnom systéme, zlepšeniu krvného obehu v periférii (mikrocirkulácia) a stimulácii reprodukčnej funkcie. Existujú však situácie, keď sa väčšina postupov fyzioterapie nemôže použiť na liečbu dysmenorey. Medzi hlavné kontraindikácie patria:

 1. Akútna zápalová patológia maternice a príveskov.
 2. Endometrióza.
 3. Malígne nádory.
 4. Závažné ochorenia centrálneho nervového systému.
 5. Anemický syndróm.

Ak nezistíte dôvod, prečo je Vaše obdobie v prvom, druhom alebo inom dni veľmi bolestivé, príznaky sa budú opakovať.

Ľudová medicína

Často sa mnoho dievčat a žien s bolestivými obdobiami, ktorí majú trvalý charakter, uchýli k liečbe ľudovými prostriedkami. Nemali by sme však zabúdať na to, že nezávislé používanie ľudových prostriedkov pri liečbe primárnej alebo sekundárnej dysmenorey bez vedomia ošetrujúceho lekára často končí vážnymi komplikáciami. Len pre informáciu uvádzame niekoľko receptov tradičnej medicíny, ktoré môžu pomôcť pri bolestiach počas menštruácie:

 • Celerová infúzia. Do pohára prevarenej vody sa naleje pol lyžičky zelerových semien. Trvajte na 9 hodinách. Použite infúziu semien zeleru v polievkovej lyžici štyrikrát denne po dobu pol hodiny pred jedlom.
 • Jahodové listy. Polovica polievkovej lyžice liečivých rastlín zaspí v 200 ml prevarenej vody. Je potrebné nechať variť 8 hodín. Na konci infúzie listov jahôd filtrované. Užívajte 100 ml dvakrát denne. Ak varíte vývar, potom sa varí na nízkej teplote pol hodiny.
 • Nechtík. Na prípravu infúzie užívame liečivé rastliny v množstve 3 lyžice na 500 ml vriacej vody. Nádrž s roztokom nechajte 120 minút na tmavom mieste. Infúzia nechtíka sa používa na umytie vagíny trikrát denne. Priebeh liečby môže trvať až 5 dní.
 • Melissa. V pohári prevarenej vody dajte 2 polievkové lyžice drveného lístia citróna. Trvanie by malo trvať aspoň dve hodiny. Pite infúziu medovky by mala byť 100 ml trikrát denne.

Užitočné tipy

Čo väčšina lekárov odporúča znížiť pravdepodobnosť vzniku menštruačných porúch, ako je dysmenorea:

 1. Upravte svoj denný pracovný režim / režim spánku / spánku.
 2. Choďte na vyváženú stravu. V období menštruácie by mali dominovať ľahko stráviteľné potraviny bohaté na vitamíny.
 3. Ovládajte svoju váhu. Drastická strata hmotnosti alebo zvýšenie telesnej hmotnosti ovplyvňuje menštruačné funkcie.
 4. Odporúča sa pravidelne prijímať vitamínové a minerálne komplexy.
 5. Príliš sa nezapojiť do silnej kávy a čaju.
 6. Naučte sa účinne zvládať stresové situácie a emocionálny stres.
 7. Viac často chodiť na čerstvom vzduchu.
 8. Dodržiavajte optimálny režim motora. Fyzická aktivita je zvolená s prihliadnutím na vek a celkový stav dievčaťa.
 9. Škodlivé návyky (fajčenie, alkohol) negatívne ovplyvňujú ženské telo. Pokiaľ ide o zdravý životný štýl, vytvoríte vážne predpoklady na zlepšenie fungovania všetkých orgánov a systémov vrátane reprodukčného.

Ak nie je definovaná forma dysmenorey (primárna alebo sekundárna), neodporúča sa dlhodobé užívanie liekov proti bolesti a trankvilizérov.

Natalia Evgenievna Pokhodilova

Psychológ, Kinesiologist Online konzultant. Špecialista z webovej stránky b17.ru

Váš lekár pravdepodobne nie je veľmi.
Poradenstvo - počas menštruácie, kontrolovať hormóny, ak skok príliš veľa, potom piť pár dní pred a pár dní po začiatku aspirínu.
ale choďte k inému lekárovi, mao

Lieky proti bolesti Bonifen. Pts mi pomáha, bez nich len umriem na bolesť. Možno ti to bude vyhovovať

Začal som používať nový prsteň, aby som sa chránil pred tehotenstvom, pretože jednou z výhod bolo, že tie mesačné boli práve včas a absolútne bezbolestné.

Niečo váš lekár je trochu divný. A aké testy ste dali? Mám tiež cr. dni boli bolestivé. Tak som podstúpil ultrazvukové vyšetrenie, škvrnu na stupni čistoty, onkológiu, analýzu hormónov FSH, LH, prolaktínu. Tu som LH a vypadol zo všeobecného pravidla. Tak som sedel na dyufaston, vitamín E a videl gynekologické poplatky (I, "Female Doctor" videl). Potom bolo všetko v poriadku.

Aj ja som celý tento vitamín E a C pil, ale nepomohlo mi to.
a rada tu o ženských vínach mala piť Novigan alebo spazmolgon.
Pravdepodobne som pil 10 rokov. z toho sa účinok akumuluje. aj keď nebudem piť, všetko bude stále v poriadku. Je to trochu silnejšie.

Aj ja som sa zachránil viac ako jeden rok len s Noviganom.

Súvisiace témy

Robte šport. To nie je vtip alebo špekulácie. Trpím veľa, ak som lenivý a nechodím do jogy. A tak je telo normálne a žiadna bolesť. Len to skúste, bude to jednoduchšie.

Aspirín ako analgetikum nemôže piť, získať žalúdočný vred. Ale piť infúzie Černobyľ byliny na začiatku a počas menštruácie - nebude žiadna bolesť, a zároveň vyčistiť pečeň. Chernobylnik je obyčajné paliny (nie horké), rastie pod každým plotom, v záhrade a na záhrade a môžete ho použiť aj ako korenie na mäso.
A bolestivé obdobia u dievčat a žien, ktoré nedali pôrod. Narodiť sa a pred menštruáciou nikdy nebude viac bolesti.

Lekári mi odporučili piť (alebo pichnúť) prvú fázu cyklu - vitamíny B, v druhej fáze - vitamín E. Piť približne 2-3 mesiace, najmä na jar. Snažte sa piť strednú alebo vysokú dávku týchto vitamínov. Nepamätám si maximum vitamínov B a 400 mg vitamínu E.
Áno, a zapojte sa do športu!

Tiež som zachránil Ketanov.

Pijem ketanol, pomáha

Buďte opatrní s ketanovymom. Krv môjho priateľa odišla z nosa - pol dňa bola v bolesti. Lekár jej odporučil Aponilovi. Tiež som si to vyskúšal - šikovne, funguje to za 15-20 minút.

Dievčatá, som 16 *** mesačne tak bolestivé, že sa zdá, že teraz zomriem. Nemôžem chodiť, sedieť taky. a dokonca klamať. Neviem, čo mám robiť. Pijem 2 noshpy a jeden nurofen. pomáha len za hodinu. A tentoraz trpím. pomôcť plizzz.

Moje mesačné bolestivé obdobia tiež ísť preč, išiel som do gynekológa, ultrazvukové vyšetrenie, všetko bolo normálne, bol som predpísaný vitamíny (E a ​​kyselina listová, indometacín) Žiadny zmysel, to sa stalo horšie pre mňa.Myslím, že by som mal ísť k inému lekárovi.

A ak na úkor lieky proti bolesti, iba spasmalgon ma zachráni.

hrozné bolesti (((len spasmalgon pomáha za pol hodiny .. a potom len krátko

girls! a mám mesiac na to, aby sa vyskytla cystitída (začnem neustále bežať na toaletu (

Najlepšie - kombispazmus. Pokiaľ ide o mňa. Ešte lepšie spazmalgona.

Ketorol. Len super!

A môj lekár predpísal hormonálny Logest. strávil mesiac .. povedal, že po nich mesiacov menej bolestivé. to sa len zhoršilo. bolestí taký pekelný, že som vyliezť na stenu. šetrí iba baralgin ((

Zvyčajne mám len prvý deň vešiaka. Pijem jednu pilulku nurofenu (neberiem veľa piluliek) a tolerujem ju. terplyuyuyu. Som ohnutý, chorý, všetko bolí a bolí.
Ale dnes sa rozhodol tak urobiť. Vyliezol som do kúpeľne a pod teplým prúdom. Vážne! Prelomiť sa, že všetko bolí. A naozaj, bolesť je veľmi slabá. Aspoň sa môžem naučiť. Ale bolo dokonca bolestivé ľahnúť si.

Mimochodom, dievčatá len teplý bruško a všetky pravidlá)) na dlhú dobu nepijem žiadne pilulky len v kúpeli a pod teplým prúdom podľa môjho názoru nie je lepší spôsob))

od 11 rokov mám tieto strašné bolesti v prvý deň menštruácie, ako je to u mojej matky a mojej babičky. spánok je nemožné, ešte viac.
a žiadne zrodenie im z toho nepomohlo!
Snažil som sa pochopiť, čo pomáha:
1. 2 "veľké zelené pilulky" (v tempalgin :)) takmer vždy pomáha. ale sooo dlho čakať na akciu, zomriem 20 krát v týchto pol hodiny, ale potom bolesť náhle ustupuje a Kaaif. hodín na 6. áno a vráti sa už nie tak silný a nie dlho ..))
2.Počúvať na pôsobenie tabliet, v kúpeli pod teplou sprchou
3. potom jemne masírujte brucho v smere hodinových ručičiek
4. šiel do gynekológa, predpísala mi kurz aevitu a 10 injekcií plazmolu vm, po 3 mesiacoch to bolo moje šťastie a potom sa vrátila bolesť. Kurz sa môže konať raz ročne, takže čakám.
5. pivo. 2 nádoby alebo lepší živý liter nefiltrovaný. bolesť trvá niekoľko hodín. jediná vec, ktorú vždy nechcete naliať do takej tekutiny.
6. káva. pomáha len pri opití a ďalších 10 minút))
7. Pracoval som na 4-mesačnej plavbe v bahamsko-karibských strediskách, jedol som veľa vitamínov, pracoval som na simulátore, opaľoval sa, kúpal som sa, + vyváženú stravu.
tak aj tam bolo všetko v poriadku.Veľmi som sa bál, vzal som so sebou kopu piluliek, ale v skutočnosti nič nebolelo, potom som bol doma ďalšie 2 mesiace normálneho obdobia a všetko znova.

Mám 18 rokov, menštruácia už 6 rokov, prvý rok nič neublížilo, presne o rok neskôr začala bolesť, ale slabá, ale doslova pomohla po asi 10 minútach, ale neskôr sa začala silná bolesť, všetky symptómy dysmenorea: nevoľnosť, horúčka, bolesť, všetko to bolo, gynekológ predpísal homeopatiu-dysmenorm - to všetko bolo nezmysel, to nepomohlo, a potom som si uvedomil, že homeopatia je všetko k ničomu. potom chirurg (pri rutinnej lekárskej prehliadke) odporučil nurofen, pretože Ona sama je pre nich a všetko zachránená, už rok a len ja sa zachránim, obávam sa, že si na to zvyknem, takže stále chcem navštíviť dobrého špecialistu. Ale čo môžem povedať sám, všimol som si, že ak máte čas piť pilulku včas, tzn. keď dni práve začali a bolesť ešte nezačala, potom môžete žiť, ak ju pijete, keď je už bolesť, potom všetko, všetky príznaky zmiznú, zomriete a vylezete na stenu, a až potom tableta bude pôsobiť.

dievčatá radia Ibuklin (v priemere 50 rubľov). Okamžite všetko prechádza, môžete piť, ako sa cítite, že prídu a budete šťastní. ona sama trpela 3 roky, stratila vedomie od bolesti, teraz môžete povedať, že váš život získal

Aspirín ako analgetikum nemôže piť, získať žalúdočný vred. Ale piť infúzie Černobyľ byliny na začiatku a počas menštruácie - nebude žiadna bolesť, a zároveň vyčistiť pečeň. Chernobylnik je obyčajné paliny (nie horké), rastie pod každým plotom, v záhrade a na záhrade a môžete ho použiť aj ako korenie na mäso.
A bolestivé obdobia u dievčat a žien, ktoré nedali pôrod. Narodiť sa a pred menštruáciou nikdy nebude viac bolesti.

Aspirín ako analgetikum nemôže piť, získať žalúdočný vred. Ale piť infúzie Černobyľ byliny na začiatku a počas menštruácie - nebude žiadna bolesť, a zároveň vyčistiť pečeň. Chernobylnik je obyčajné paliny (nie horké), rastie pod každým plotom, v záhrade a na záhrade a môžete ho použiť aj ako korenie na mäso.
A bolestivé obdobia u dievčat a žien, ktoré nedali pôrod. Narodiť sa a pred menštruáciou nikdy nebude viac bolesti.

Pokiaľ ide o "porodiť a všetko prejde," chcem povedať, že to tak nie je. Sám som na Kréte utrpel ťažké bolesti. dní. A ja som hovoril to isté, "porodiť a všetko prejde." Dva roky na volanie porodili. A čo? Prvý rok krásy-lyapota neublíži, nie kňučať. Za to, čo potom oči na čele od bolesti vyšplhal. Ani neporodila. Išiel som k inému lekárovi. Potom mi všetko vysvetlila, že to nie je narodenie. Prešla jej úplným vyšetrením a našla problém, vyliečila. A teraz je život malina. Vážené dámy, obráťte sa na dobrého špecialistu a všetko bude v poriadku. Veľa šťastia.

Nedávno, počas menštruácie, proste vypadávam z života, zvykol som mať ďalší deň a nechápem dôvod, lekár mi ten dôvod nerozumel, ale naozaj mi to nepomohlo. Plz mi povedzte, kto sa s týmto problémom vyrovná?

Mám tiež veľmi bolestivé obdobia, do tej miery, že som škrípať kožu na paži a bolesť tam nejde. Skúšal som rôzne metódy liečby: prvé hormonálne lieky, keď všetko dokonale pijem, nič neublíži, potom prestanem piť a atskoe trápenie je nové, potom som mu predpísal vitamín B6 aj keď som ho dokonale pil.
Účinne pomáha nurofen v tekutých kapsulách alebo 50 g. Identita koňaku sa stáva normálnou) a stále varí trávu 1: 1 riasy a listy žihľavy (predávané v lekárni) kŕče takmer okamžite odstránené.

Príčiny a príznaky

PMS sa vyskytuje u žien v akomkoľvek veku, zvyčajne 2-3 dni pred začiatkom menštruačného cyklu a až do konca obdobia kritických dní. Veľmi bolestivé príznaky sú také silné, že vedú k nadmernej nervozite, podráždenosti, nepohodliu, neschopnosti sa dokonca dostať z postele.

Nasledujúce faktory môžu vyvolať patológiu:

 • zlyhania endokrinného a vaskulárneho systému
 • gynekologické ochorenia
 • puberty u dievčat v čase príchodu menarche, rast prsných žliaz.

Hlavným príznakom je trhavá, boľavá, paroxyzmálna bolesť šíriaca sa po celom bruchu, sprevádzaná ostrou, kolickou. Okrem toho sa zobrazí:

 • nevoľnosť, vracanie,
 • hnačka,
 • závraty,
 • migréna,
 • únava,
 • tachykardia,
 • arytmia,
 • slabosť
 • bolesti svalov,
 • vysoká teplota
 • psychóza.

Menštruácia sa pohybuje mierne alebo naopak hojne. Bolesť v hrádzi, lumbosakrálnom chrbtovom, panvových orgánoch. Jedným alebo druhým spôsobom, bolestivé obdobia, najmä tie, ktoré sa prejavujú s takou silou, nemožno ignorovať, nútiť dievčatá a ženy, aby sa uchýlili k užívaniu liekov, vykonávaniu fyzických a respiračných cvičení a prijímaniu nútenej pozície tela.

Predpokladá sa, že táto patológia sa vyskytuje len u mladých, neporodila dievčatá a po pôrode prvého dieťaťa prešla bez stopy. To však nie je tento prípad. Provokujúce faktory môžu byť odlišné, napríklad bolestivé obdobia po duphastone. Ak sú dievčatá často abnormálne umiestnenie maternice, ohyb, ktorý sa vyskytuje počas puberty alebo nie dávkované zdvíhanie závažia. Problémom môže byť potom vo vyššom veku gynekologické ochorenie a množstvo ďalších faktorov:

 • vrodená malformácia maternice,
 • genetická predispozícia
 • abnormálny tok menštruačného cyklu
 • gynekologické problémy (polycystický vaječník, myóm maternice, polypóza krčka maternice, dysfunkcia ovariálnych gonád)
 • primárna, sekundárna dysmenorea,
 • zápalového procesu v reprodukčnom systéme,
 • endometritída,
 • coleitis,
 • vaginitída,
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • zrasty v skúmavkách, prívesky maternice, t
 • mechanická trauma maternice.

Zriedkavo, ale bolesť sa vyskytuje na pozadí funkčného zlyhania hypofýzy, hypotalamu, cievneho alebo endokrinného systému. V centre problému je hormonálna nerovnováha, a to nadhodnotená hladina prostaglandínov v krvi, vyskytujúca sa na pozadí dysfunkcie žliaz a vedúca k intenzívnym, zvýšeným kontrakciám maternice. To spôsobuje rytmus, kontrakcie a bolestivosť s príchodom menštruácie.

Symptómy amenorey u dievčat sú vysoko individuálne:

 • nadmerné potenie,
 • tlakové rázy
 • všeobecná podráždenosť
 • voľné stolice
 • nevoľnosť,
 • závraty.

Čo robiť

V prvom rade sa odporúča navštíviť gynekológa a dievčatá do 16 rokov - pediatra. Iba špecialista môže pomôcť identifikovať skutočné príčiny bolesti, vykonať primárnu vizuálnu kontrolu, presmerovať na krvné testy (všeobecné, biochemické) na určenie hormonálneho stavu, sledovanie syntézy sexuálnych látok (prostaglandínov) v krvi.

Okrem toho sa cytologické zoškrabanie odoberie z dutiny maternice vo forme šmuhy. Možné:

 • hysteroskopia,
 • ultrazvuk
 • video kolposkopia
 • laparoskopia na vyšetrenie vnútromaternicového priestoru a vaječníkov.

Ak sú veľmi bolestivé obdobia, potom lekári odporúčajú cvičenie, rozcvička v dopoludňajších hodinách. Môžete užívať lieky proti bolesti. Najmä sú ukázané potravinové doplnky, ak hormonálna antikoncepcia, inštalácia špirály, ktorá môže byť nejednoznačne vnímaná organizmom ako cudzie teleso, sa stala príčinou bolestivých období.

Možné komplikácie

Často dievčatá diviť, prečo sa vyskytuje bolesť? To samozrejme nie je normou. Algomenorea je plná komplikácií. Ak sa neprijmú včasné opatrenia, situácia môže viesť k strate reprodukčnej funkcie, nemožnosti počatia dieťaťa v budúcnosti.

Je to prebytok prostaglandínu, ktorý vedie k bolestivým obdobiam. Aby sa predišlo komplikáciám, tzn. Včasné vyšetrenie, zistite skutočné príčiny indispozície v predvečer menštruácie.

Primárna dysmenorea

Dysmenorea je neodmysliteľnou súčasťou emocionálne nestabilných dievčat s astenickou postavou. Prejavuje sa u adolescentov s príchodom menštruácie prvýkrát a až 2-3 roky v rade na pozadí nestabilného hormonálneho pozadia, vysokých hladín hormónov (dopamín, norepinefrin, adrenalín).

Okrem toho sa dievčatá začínajú sťažovať na:

Pri algomenorey typu parasympatiku sa pozoruje vysoká hladina serotonínu v mozgovomiechovom moku a úplne opačné príznaky ochorenia:

 • nevoľnosť, vracanie,
 • zníženie telesnej teploty, srdcovej frekvencie,
 • rozrušená stolica
 • opuch dolných končatín,
 • rýchly prírastok hmotnosti.

Vo väčšine prípadov je primárna algomenorea zistená na pozadí dysplázie spojivového tkaniva ako vrodenej genetickej abnormality. Aj v mladom veku môžu dievčatá provokovať:

 • kŕčové žily,
 • porušenie gastrointestinálneho traktu,
 • krátkozrakosť,
 • skolióza.

Bolestivé periódy sú pozorované u žien s tenkým, jemným chrupavkovým tkanivom a podlhovastými nohami, keď je v čase dospievania telo zjavne nedostatočné v horčíku.

Pekelnú bolesť možno pozorovať, keď sa maternica ohýba v chrbte (vpredu) ako vrodená malformácia alebo abnormálny vývoj, zlé umiestnenie vajíčkovodu. To vyvoláva ťažkosti s odtokom, odchod krvi z maternice, silné kontrakcie a bolestivé obdobia.

Sekundárna dysmenorea

Táto patológia sa týka typu 2 a je detegovaná u zrelších žien vo forme rastu, priľnavosti v tkanivách reprodukčných orgánov. Patológia vedie k narušeniu menštruačného cyklu, zvýšeným bolestivým záchvatom, svalovým kŕčom.

Hlavné provokatívne faktory sekundárnej dysmenorey:

 • endometrióza,
 • zápal svalovej vrstvy endometria,
 • salpingo,
 • cystická,
 • polypóza (dysfunkcia vaječníkov),
 • onkológie,
 • staging vnútromaternicového zariadenia.

Kedy sa obávať

Stáva sa, že bolestivé znamenia rýchlo prejdú, ale niekedy sa zdržiavajú až 3 dni v rade a to je jasný dôvod apelovať na špecialistov. Je to s príchodom menštruácie, že žena zažíva únavu, depresiu, náladovú variabilitu a znížený výkon. Lieky proti bolesti pomáhajú čiastočne, nie je to však riešenie problému.

Je dôležité regulovať sekréciu prostaglandínov, a tak identifikovať fyziologické poruchy menštruácie, v prípade potreby konzultovať s lekárom, podrobiť sa všeobecnému fyzikálnemu vyšetreniu, ultrazvuku, priebehu hormonálnej terapie.

POMôŽTE! Nemôžete ignorovať dlhé bolestivé obdobia a musíte okamžite vidieť gynekológa. Príčinou môže byť infekcia maternice, zápal svalov a dokonca onkológia, ktorá stláča nervové zakončenia.

Ako odstrániť

Aby sa eliminovala primárna algomenorea u dievčat, je dôležité identifikovať skutočné príčiny, ktoré vyvolali patológiu. Lekár vykoná prieskum, preskúma krvný test na kontrolu hormonálneho zloženia.

Odstraňovanie porúch by sa malo vykonávať v komplexe. Dievčatá sú dôležité:

 • preskúmať stravu
 • bojovať s nadváhou
 • odstrániť zlé návyky (alkohol, fajčenie),
 • viesť zdravý životný štýl
 • športovať
 • priame terapeutické opatrenia na zlepšenie funkcií reprodukčného systému, t
 • kombinovať prácu a odpočinok.

Účinné na elimináciu bolestivých období môžu byť:

 • fyzioterapia (akupunktúra),
 • hormonálne lieky na reguláciu sekrécie prostaglandínov (Butadion, Brufen, Naproxen),
 • elektroforéza v kombinácii s Novocainom na zmiernenie bolestivých útokov v solárnom plexe,
 • vitamínové komplexy,
 • Potravinové doplnky,
 • Cvičenie,
 • laserová terapia
 • spazmolytiká,
 • nesteroidné lieky na zmiernenie zápalu,
 • hormonálne lieky (moru, indometacín),
 • orálna antikoncepcia (Mersilon, Celeste, Marvelon),
 • recepty tradičnej medicíny, použitie byliniek (mačacia noha, rebrík, maternica bóru, hodinky, knotweed, poľná praslička, mravenec, manžeta, majoránka).

Na identifikáciu skutočnej príčiny prejavu sekundárnej amenorey je možné predpísať laparoskopiu a hysteroskopiu ako minimálne invazívne metódy vyšetrenia peritoneálnej dutiny v prípade silnej bolesti.

POZOR! Pri liečbe môžu byť užitočné metódy neformálnej medicíny: apitherapia, akupunktúra. Avšak v prípade bolestivých období nie je možné uchýliť sa k samošetreniu, upraviť dávky a dávkovacie režimy predpísané lekárom, prerušiť priebeh liečby a zvýšiť hmotnosť.

Stanovisko lekárov

Bolestivé obdobia - to nie je normou, a toľko lekárov hovorí. Liečba algomenorea a dysmenorea je nutná, as nepríjemnými pocitmi neodkladajte cestu na lekárov. Len včasná liečba pomôže zabrániť poklesu reprodukčných funkcií až do ich úplnej straty.

Lekári tvrdia, že bolesť počas menštruácie je prebytkom prostaglandínov alebo porušením fyziologických funkcií v tele. Je dôležité riadiť liečbu tak, aby sa odstránili príčiny primárnej choroby alebo aby sa podrobila hormonálnej terapii pre ženy. Všetko bude závisieť od výsledkov krvného testu, laparoskopie, ultrazvuku.

Je dôležité pochopiť, že menštruácia je prirodzenou fyziologickou funkciou v tele žien, a dokonca aj mierne nepohodlie vedie k prudkému poklesu výkonnosti.

Odstránenie bolestivých období - neznamená znecitlivenie, ale identifikáciu prvých príčin manifestácie. Často sa pri narodení prvého dieťaťa obraz u žien mení k lepšiemu a bolesť prestáva trápiť príchodom menštruácie.

V každom prípade, vydržať silné, dlhotrvajúce bolesti nemôže. Je škodlivý ako fyziologicky, tak emocionálne. Bolesť ovplyvňuje nervový systém a analgetiká a NSAID môžu situáciu len zhoršiť, viesť k vedľajším účinkom a závislosti.

Je dôležité prejsť testami na hormonálny stav, podstúpiť ultrazvuk panvy. Ak sa urobí diagnóza „sekundárnej amenorey“, potom sa vyžaduje úplné hormonálne vyšetrenie alebo kyretáž. Lekári a ženy odporúčajú lekárom začať denník (kalendár) menštruácie, pozorovať výskyt nepríjemných pocitov, trvanie cyklu a krvácanie, ďalšie súvisiace príznaky: koľko krvi sa uvoľňuje, aké sú výtoky vo farbe a objeme. Tieto informácie určite pomôžu lekárom pri identifikácii skutočných príčin s cieľom vybrať správnu lekársku terapiu.

Liečba dysmenorrhea

Je veľmi jednoduché pomôcť pacientom s primárnou dysmenoreou - stačí zvoliť správne NSAIDs (nesteroidné protizápalové látky): indometacín, ibuprofén, ketoprofén, celekoxib atď. Vo väčšine prípadov stačí jedna tableta na úplné odstránenie bolesti v aktuálnom cykle. Pri silnej bolesti a pravidelnej menštruácii môžete začať užívať NSAID 2-3 dni pred menštruáciou.

- Čo je to za liečbu? Je to len liek proti bolesti.
- Nie naozaj. NSAID inhibujú syntézu prostaglandínov, preto pôsobia nielen symptomaticky (len anestetizujú), ale aj patogeneticky (ovplyvňujú mechanizmus rozvoja bolesti pri primárnej dysmenorey).

Ak užívate NSAIDs v každom cykle s primárnou dysmenoreou, z cyklu do cyklu, závažnosť bolesti sa znižuje.

Je veľmi ľahké pomôcť pacientom, ktorí majú sex a neplánujú tehotenstvo. Ideálnym prostriedkom na odstránenie menštruačnej bolesti budú COC (kombinované perorálne kontraceptíva). Nie je bezdôvodné, že medzi ne-antikoncepčnými výhodami COC je najskôr odstránenie dysmenorey a iných porúch menštruačného cyklu.

Zriedkavo, ale stále existujú pacienti, ktorým zle pomáhajú NSAID a COCI. V tomto prípade sa použije kombinovaná metóda: COC + NSAID.

Chyby spracovania

Napriek zjavnej jednoduchosti situácie sa celá bolestivá mýty, bludy a hlúposti obracajú bolestivou menštruáciou.

Väčšina pacientov s bolestivou menštruáciou nehľadá lekársku pomoc, pravdepodobne nepovažuje túto bolesť za znak ochorenia. Matky, ktoré trpeli dysmenoreou v mladosti, odvážne preniesli svoje skúsenosti na svoje dcéry: „Bude to plynúť, keď porodíte dieťa.“ S miernymi príznakmi, naše ženy radšej "niečo piť", alebo si ľahnúť. Bohužiaľ, toto "niečo" je najčastejšie ne-shpa.

„Nechápem, prečo 80% mojich pacientov užíva ne-silá na menštruačnú bolesť.“
- Takže po tom všetkom v televízii hovoria, že no-shpa pomáha.
- Kde hovoria? Kto hovorí?
- No, tu je reklama skrútená, kde stojí nevesta v bielych šatách a matka jej dáva ne-shpu.
"Prečo si myslíš, že má nevesta menštruáciu?"

Ale silo naozaj berie obrovské množstvo žien. Niekto poradil mame, niekomu kamarátovi, niekomu gynekológovi. Pomáha to zle. V skutočnosti má právo vôbec nepomôcť, pretože menštruačné bolesti nie sú takmer spojené so spazmom. Hoci u ťažkej dysmenorey môže byť ako súčasť kombinovanej liečby odporúčaná a vhodná liečba shpa.

Najzaujímavejšie je, že väčšina pacientov, ktorí uprednostňujú „no-shpu a ležať“, mala spravidla úspešnú skúsenosť s užívaním NSAIDs, avšak naďalej používajú neefektívne prostriedky zo strachu z pravidelného užívania „príliš silných“ alebo „príliš škodlivých“ tabliet. NSAID majú samozrejme škodlivý účinok na žalúdočnú stenu pri dlhodobom pravidelnom používaní. Aplikácia raz za 24-30 dní môže byť nazývaná pravidelná, ale na vytvorenie peptického vredu sú potrebné ďalšie škodlivé faktory. Ak pacient už má žalúdočné ochorenie, je možné navrhnúť prípravky obsahujúce celekoxib, ktoré sa najviac starostlivo aplikujú na sliznicu gastrointestinálneho traktu.

Špeciálny prípad

Niekedy sa stretávame s dievčatami trpiacimi ťažkými menštruačnými kŕčmi.Bolesť postupne mení entuziastickú a bezstarostnú mladú ženu na osobu s rýchlo klesajúcim sebahodnotením.

- Čo je s tebou? Spojte sa! Prečo sa nemôžete vyrovnať s bežnou menštruáciou? - vytýkať rovesníkom.
- Nechápeme, čo sa jej stalo. Nie je vôbec neopatrné dievča, - jej rodičia sú zmätení. "Možno proste nechce ísť do školy?"

Bežné hygienické tampóny môžu zvýšiť bolesť. Lieky pomáhajú zle alebo vôbec. Dievčatá preskakujú školu, odmietajú navštevovať bazén a zúčastňujú sa na športových aktivitách.

Bolesť môže byť taká silná, že musíte zavolať sanitku. Lekári vylučujú akútnu apendicitídu, tehotenstvo a odporúčajú vyšetrenie na pohlavne prenosné choroby, ultrazvuk a počítačovú tomografiu. Táto skúsenosť zanecháva veľmi negatívny zvyšok. U niektorých mladých pacientov sa takýto aktívny zásah výrazne nelíši od fyzického zneužívania. Keď ani po tomto všetkom neboli prijaté žiadne odpovede, okrem toho, že dievča nemá žiadnu z vyššie uvedených podmienok, odporúča sa, aby si vzala akékoľvek anestetikum.

 • cyklická bolesť trvá viac ako 6 mesiacov,
 • pacient sa obáva výraznej bolesti a pri vyšetrení lekár nenachádza žiadne (alebo takmer žiadne) príznaky ochorenia,
 • liečba pomáha zle, takmer nepomáha ani nepomáha pri opakovanom priebehu liečby,

môže byť podozrenie na endometriózu as ňou spojenú sekundárnu dysmenorea.

Žiaľ, na diagnostiku endometriózy potrebujú ženy diagnostickú laparoskopiu.

Bohužiaľ, nie každá žena je pripravená rozhodnúť o operácii na diagnostické účely. Len si predstavte, aké ťažké je vysvetliť rodičom mladej dievčatá, že ich dcéra potrebuje operáciu, aby sa ubezpečila, že jej menštruačné bolesti nie sú spojené s endometriózou.

Odborník Svetovej spoločnosti endometriózy (World Endometriosis Society), profesor Robert Albee, vo svojom článku vyzýva celé ľudstvo: „Verte prosím mladým ženám, keď hovoria, že trpia bolesťou!“.

Myšlienka, že mladá žena predstiera, že preháňa svoje utrpenie, prichádza na myseľ nielen k jej príbuzným, ale aj k ošetrujúcim lekárom. Toto je veľmi nebezpečný omyl. Pre trpiaceho nie je nič viac urážlivé ako nedôvera voči ľuďom, od ktorých čaká na pomoc.

Produkty na tému: indometacín, ibuprofén, ketoprofén, celekoxib, drotaverín, no-shpa

Prečo mesačne bolestivé

Bolestivé obdobia sa nazývajú algomenorea. Vyskytujú sa u žien každý mesiac. Nie každá menštruácia je sprevádzaná neprijateľnými pocitmi.

Je veľmi dôležité reagovať na príliš bolestivé obdobia, pretože často signalizujú vznik gynekologického ochorenia.

Prvý deň menštruácie je spravidla veľmi bolestivý. Môže byť sprevádzaný boľavými, kŕčovými a prešívacími pocitmi, ktoré po niekoľkých dňoch alebo po užití analgetík ustúpia.

Ďalšie príznaky sprevádzajúce algomenorea sú:

 • bolesť hlavy,
 • nevoľnosť,
 • zažívacie poruchy,
 • slabosť
 • podráždenosť,
 • strata chuti do jedla
 • tachykardia,
 • zvracanie.

Presnú diagnózu bolestivej menštruácie môže stanoviť len gynekológ. Najčastejšie príčiny tejto patológie sú:

 1. Dedičná predispozícia k bolestivej algomenorea.
 2. Akútny nedostatok vitamínov a živín. Najmä často sa pozoruje bolesť s nedostatkom vápnika a horčíka v tele ženy.
 3. Rozvoj gynekologických ochorení. Môžu to byť: myómy maternice, patológie vývoja reprodukčných orgánov, cysty vaječníkov, rakoviny, infekčné lézie atď.
 4. Hormonálne zlyhanie.
 5. Slabosť svalov panvy a väzov všeobecne. Tento stav je spojený s nedostatkom fyzickej námahy, ktorá vedie k svalovej slabosti a zvýšenej citlivosti na kŕče v bruchu.
 6. Zriadenie vnútromaternicového zariadenia.
 7. Vegetatívna dystónia.
 8. Predtým odložené potraty.
 9. Nesprávna výživa.
 10. Použitie hormonálnej antikoncepcie.

Okrem toho, zakrivenie chrbtice, kŕčové žily, mikropohyb a neuralgia zvyšujú riziko bolestivej menštruácie.

Čo robiť bolestivé obdobia

Ak mesačný provokuje pomerne tolerantné nepohodlie v spodnej časti brucha a je ľahké ho zastaviť antispasmodikami, potom by ste sa nemali báť.

Ak je každé obdobie sprevádzané výraznými nepríjemnými pocitmi (zimnica, návaly tepla a dokonca strata vedomia), cyklus sa považuje za patologický.

Bolestivé obdobia v tínedžerovi

Často, bolestivé menštruácia je skúsený dospievajúce dievčatá, ktorá sa stáva skutočným problémom pre nich. V takom prípade môžu nasledujúce dôvody vyvolať nepohodlie:

 • slabosť vaginálnych svalov
 • hormonálneho zlyhania, ktoré sa často pozoruje u adolescentov, t
 • nadmerné kontrakcie maternice
 • zlá zrážanlivosť krvi,
 • nízky prah bolesti
 • stres a depresia,
 • infekcie maternice, čo komplikuje odtok krvi.

Ťažká bolesť počas menštruácie v prvý deň

Ťažká bolesť počas menštruácie, ktorá sa pozoruje prvý deň, môže byť variantom normy alebo môže naznačovať patologický proces. V druhom prípade sú najčastejšie pozorované nasledujúce problémy:

 • zápalové procesy v panvových orgánoch,
 • infekcia vaječníkov alebo maternice,
 • Pohlavne prenosné choroby (pohlavne prenosné choroby).

Je možné rozlišovať patologickú bolesť od fyziologickej bolesti. V prvom prípade bude nepohodlie trvalé, skôr ako periodické (vo forme kŕčov). Je veľmi ťažké ich zastaviť konvenčnými analgetikami.

Bolesti pri kŕčoch počas menštruácie

Pri vývoji gynekologických ochorení sa môžu vyskytnúť nepríjemné pocity počas menštruácie a bolesti kĺbov. Vo väčšine prípadov tieto príznaky vyvolávajú zápalové procesy v panve a tiež spôsobujú endometriózu.

Toto ochorenie vedie k tomu, že vnútorná vrstva steny maternice siaha do vaječníkov alebo vajíčkovodov. Liečba endometriózy zahŕňa hormonálne lieky.

Čo si vziať z bolesti počas menštruácie

Na zmiernenie bolesti počas menštruácie je povolené užívať takéto lieky:

 1. NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) - Diclofenac, Nimesil.
 2. Deriváty progesterónu, ktoré znižujú aktivitu maternice.
 3. Nehormonálne lieky proti bolesti - "Analgin".
 4. Perorálne kontraceptíva. Potlačia proces ovulácie a znížia tón maternice.

Tiež povolené vziať bylinné prípravky (infúzia prasličky, odvar z harmančeka, mäty a rebríčka).

Ako liečiť bolestivé obdobia

V komplexe sa odporúča liečiť bolestivú menštruáciu. Ak príčinou nepohodlia bolo špecifické ochorenie, mali by ste užívať lieky predpísané lekárom.

S fyziologickými príčinami algomenorea môžete zmierniť svoj stav:

 • korekcia výkonu,
 • odstrániť zlé návyky
 • masáž bedrovej.

Aj v kritických dňoch sa odporúča vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré zlepšia pružnosť a tón svalov panvy.

prevencia

Nasledujúce odporúčania pomôžu znížiť riziko vzniku bolestivých období.

 1. Plná výživa. Diéta by mala byť dobre vyvážená a bohatá na živiny.
 2. Užívanie vitamínov každú sezónu. Lekár by ich mal vybrať v závislosti od individuálnych potrieb tela.
 3. Športové aktivity. Môže to byť odborné školenie a jednoduché fyzické cvičenia vykonávané doma. Bežný chod a nabíjanie tiež pomôže posilniť väzivový aparát.
 4. Dodržiavanie optimálneho režimu odpočinku a práce.
 5. Vyhýbať sa stresu a nervovému preťaženiu.
 6. Ochrana proti prehriatiu.
 7. Vhodné perorálne kontraceptíva.
 8. Včasnosť liečby akýchkoľvek gynekologických ochorení, zápalových procesov, infekcie.
 9. Pravidelné (polročné) preventívne vyšetrenie gynekológom a testovanie.

záver

Bolestivé obdobia môžu byť tak výrazné, že žena nebude schopná pracovať, spať alebo ísť o nej. V takomto stave je potrebné hľadať príčinu problému a odstrániť ho, kým ochorenie neprešlo do bežiacej podoby.

Príčiny bolestivej menštruácie

Pred rozhodnutím o použití určitých metód liečby bolestivých období je potrebné spoľahlivo stanoviť etiopatogenetický faktor, ktorý sa stal hlavnou príčinou ich výskytu, pretože v niektorých prípadoch je odstránenie príčiny dostatočné na zmiernenie syndrómu bolesti.

Etiopatogenetické mechanizmy vývoja syndrómu bolesti sú rovnaké pre všetky formy algomenorea a sú založené na porušení trofizmu myometria vyplývajúceho zo spazmu ciev kŕmiacich maternicu. Bezprostredným provokátorom zvýšeného arteriálneho spazmu je proces nadmerných kontrakcií maternice, ku ktorým dochádza pod vplyvom zvýšených hladín prostaglandínov. Za normálnych podmienok sa kontrakcie maternice vyskytujú neustále, ale sú také slabé, že neovplyvňujú zdravie ženy a nespôsobujú bolesť. Bolesť sa teda vyskytuje len v prípade energetických intenzívnych kontrakcií maternice.

Bolestivé obdobia u adolescentov patria do skupiny primárnej algomenorey, ktorá sa vyskytuje v prvých troch rokoch od nástupu menštruácie. Dievčatá asténneho typu tela s emocionálne nestabilnou psychikou trpia častejšie s bolestivou menštruáciou. V niektorých prípadoch primárna algomenorea prechádza sama po pôrode v dôsledku natiahnutia krčka maternice, čo je prekážkou pre odtok krvi.

Debut primárnej algodysmenorey sa vyskytuje v adolescencii a výskyt bolestivých období je spôsobený jedným z nasledujúcich etiologických faktorov:

- poruchy fungovania sympatického nervového systému so sprievodnou nerovnováhou hormonálnej sféry (zvýšenie hladiny norepinefrínu a dopamínu). U dievčat trpiacich týmito poruchami nie sú len bolestivé obdobia, ale aj častá zápcha, tachykardia, porucha periférnej cirkulácie horných a dolných končatín, poruchy spánku a krátkodobá horúčka počas nástupu menštruácie,

- zlyhanie vo fungovaní parasympatického nervového systému, sprevádzané zvýšenou hladinou serotonínu a prejavujúce sa vo forme algomenorey, poklesu srdcovej frekvencie, oslabenej stolice, poklesu telesnej teploty a sklonu k alergickým reakciám,

- Tuberkulózna lézia pohlavných orgánov. V detstve sa táto patológia prejavuje vo forme výskytu vrodených vývojových abnormalít, nedostatočného rozvoja jednej alebo oboch mliečnych žliaz, chronickej salpingo-opharitídy, zhoršenej cyklickosti nástupu menštruácie a bolestivých období. Predpokladá sa, že táto patológia závisí od sezóny a období exacerbácie pozorovaných v jesennom a jarnom období roka,

- pokles hladiny horčíka v tele je sprevádzaný nielen bolestivými obdobiami, ale aj tendenciou k zápche, boľavými bolesťami v črevách, ktoré nie sú spojené s príjmom potravy, ako aj vývojom príznakov krátkozrakosti,

- dysplastické anomálie spojivového tkaniva v 60% prípadov sú sprevádzané bolestivými obdobiami. Dievčatá trpiace anomáliami vývoja spojivového tkaniva majú charakteristické fenotypové znaky vo forme predĺžených končatín, disproporcionality tela, statickej deformácie hrudnej chrbtice a pozdĺžnej priečnej plochej nohy,

- rôzne psycho-neurologické ochorenia sú sprevádzané skreslením vnímania bolesti, preto sa dievčatá s takýmito poruchami často sťažujú na bolestivé obdobia av tomto prípade nie je možné identifikovať organickú patológiu reprodukčného systému,

- Obtiažny odtok menštruačného výtoku s existujúcou vrodenou anomáliou umiestnenia alebo tvaru maternice je sprevádzaný ďalšími bolestivými kontrakciami maternice.

U žien po pôrode sa bolestivé obdobia označujú ako kategória sekundárnej algomenorey a ich výskyt súvisí s vplyvom faktorov, ktoré potrebujú lekársku korekciu. Rizikové faktory pre výskyt bolestivých období zahŕňajú:

- tvorba adhézií v panvovej oblasti po infekčných a zápalových ochoreniach vnútorných pohlavných orgánov,

- novotvary v maternici a končatiny (fibromyóm, polyp). Výskyt bolesti je spôsobený porušením odtoku krvi z maternice v dôsledku prítomnosti hmoty v jej dutine,

- príznaky endometriózy, prejavujúce sa šírením buniek myometria na iné genitálie. Bolesť v tejto situácii vzniká v dôsledku odmietnutia týchto buniek v čase nástupu menštruácie. Charakteristická je dlhodobá bolesť, ktorá sa pozoruje aj po ukončení menštruácie.

- kŕčové žily žilovej siete ileofemorálneho segmentu,

- masívna cicatricial deformita maternice, v dôsledku početnej intrauterinnej abdominálnej chirurgie a kyretáže,

- dlhodobé používanie vnútromaternicovej antikoncepcie, ako aj porušenie technických podmienok jej vzniku, t

- prasknutie väzivového aparátu maternice počas porodu,

- vznik príznakov adenomyózy, pri ktorých sa vyvíja reprodukcia endometriálnych buniek a ich prenikanie do hlbších svalových vrstiev maternice.

Veľmi bolestivé obdobia

„Veľmi bolestivé obdobia“ sú najčastejšou sťažnosťou väčšiny žien, ktoré hľadajú radu od gynekológa. Takmer všetky ženy v reprodukčnom veku si všimnú, že v prvých dňoch menštruačného cyklu majú bolestivé obdobia, ktoré možno považovať za druh nepohodlia s lokalizáciou v dolnej časti brucha.

Podľa svetových štatistík, viac ako 10% žien trpí typickými záchvatmi algomenorrhea, ktoré popisujú syndróm bolesti ako náhlu, intenzívnu, kŕčovú, opakujúcu sa bolesť v dolnom štvorci brucha alebo priamo nad maternicou. Okrem nižšej bolesti brucha v 80% prípadov počas tohto obdobia dochádza k uvoľneniu stolice a jednému zvracaniu, ktoré nie je spojené s príjmom potravy. Vo väčšine prípadov, ženy s bolestivou menštruáciou v prvých dňoch cyklu, je výrazná bolesť hlavy v kompresívnej povahe, závraty a dokonca krátkodobé poškodenie vedomia.

Typický syndróm bolesti pri algomenorey je bolestivá alebo priťažujúca bolesť, ktorá vyžaruje do bedrovej a perianálnej oblasti, ktorá sa pozoruje v prvý deň menštruačného cyklu a postupne sa znižuje po dvoch dňoch.

Charakteristickými prejavmi u žien trpiacich bolestivými obdobiami sú psycho-emocionálne poruchy, ktoré sa prejavujú ako zvýšená podráždenosť, poruchy spánku od ospalosti až po nespavosť, poruchy nálady až po rozvoj depresie. Všetky tieto poruchy nemajú opodstatnenie, pretože v tejto situácii neexistuje organická patológia mozgových štruktúr a vo väčšej miere sú tieto psycho-emocionálne poruchy spôsobené zmenou hormonálneho stavu ženy počas nástupu menštruácie.

V závislosti od závažnosti prejavov určitých symptómov je v gynekológii všeobecne uznávaná klasifikácia algomenorea, podľa ktorej sa rozlišujú tri stupne závažnosti tejto patológie.

Mierna algodysmenorea je charakterizovaná krátkodobou miernou bolesťou v dolnej časti brucha počas nástupu menštruácie a tento bolestivý komplex symptómov nespôsobuje postihnutie ženy. Napriek tomu, že syndróm bolesti nemá výrazný negatívny vplyv na zdravotný stav, gynekológovia odporúčajú komplexné vyšetrenie týchto žien s cieľom identifikovať príčiny ich výskytu a zabrániť progresii algomenorea. Niektoré ženy si všimnú, že mierne bolestivé obdobia po pôrode ich prestanú trápiť alebo syndróm bolesti ustupuje.

♦ Bolestivé menštruačné obdobia strednej závažnosti musia tiež určiť príčinu ich výskytu, pretože ženy trpiace touto patológiou potrebujú kvalifikovanú lekársku starostlivosť na zníženie bolesti. Priemerný stupeň znamená vznik ženy nielen v bolesti, ale aj v poruchách psycho-emocionálneho pozadia.

♦ V takmer 100% prípadov je ťažká forma bolestivej menštruácie spôsobená hrubou vrodenou alebo infekčnou zápalovou patológiou orgánov reprodukčného systému. Ženy, ktoré trpia závažnou algomenorea, úplne strácajú svoju schopnosť pracovať počas nástupu menštruácie, pretože majú výrazné poruchy fyzického a psycho-emocionálneho zdravia.

Okrem toho je potrebné rozlišovať kompenzovanú formu primárnej algomenorrhoy, pri ktorej je v priebehu menštruácie syndróm bolesti rovnakej intenzity, ako aj dekompenzovaný charakterizovaný postupným zvyšovaním intenzity bolesti. Aby sa zabránilo dekompenzácii u primárneho typu algomenorea, odporúča sa zachovanie prvého tehotenstva.

Všetky klinické príznaky pozorované pri veľmi bolestivej menštruácii možno pripísať konkrétnemu syndrómu:

- vegetatívno-vaskulárny syndróm, ktorý sa prejavuje ako závraty, nemotivovaná nevoľnosť a zvracanie, ťažké bolesti hlavy, znížená citlivosť horných a dolných končatín, ako aj krátkodobé poruchy vedomia,

- psycho-emocionálny syndróm, ktorý sa prejavuje zvýšenou podráždenosťou, skreslením chuti a čuchových preferencií, nedostatkom chuti do jedla a dokonca aj rozvojom depresívnych nálad,

- Endokrinný metabolický syndróm, prejavuje sa nemotivovaná slabosť, svrbenie kože a bolesť veľkých kĺbov.

Niekedy sú bolestivé obdobia sprevádzané hojným krvácaním z maternice a v niektorých prípadoch naopak ženy zaznamenávajú malé uvoľnenie menštruačnej krvi vo forme zrazenín.

Znakom bolestivej menštruácie, ku ktorej dochádza v dôsledku endometriózy, je výrazný syndróm bolesti a komplex symptómov infekčného zápalového charakteru (zvýšenie telesnej teploty na subfebrilnú úroveň, zvýšenie ESR, prítomnosť mukopurulentného výtoku, bez ohľadu na menštruačný cyklus). Primárne gynekologické vyšetrenie ženy s bolestivým obdobím, spôsobeným endometriózou, umožňuje podozrenie na túto strašnú chorobu, pretože bolestivé pocity sú pozorované počas manuálneho vyšetrenia maternice a príveskov, ako aj porušenia ich pohyblivosti.

Endometrióza lokalizovaná v telesnej dutine maternice je sprevádzaná nielen výrazným syndrómom bolesti, ale aj výskytom krvácania z maternice mimo menštruačného cyklu. Jedným z prejavov bolestivej menštruácie s vnútornou endometriózou je anemický syndróm miernej a závažnej závažnosti, sprevádzaný silnou slabosťou, bledosťou kože, skreslením chuti. Táto patológia vyžaduje včasnú diagnostiku a liečbu, pretože v 70% prípadov je endometrióza komplikovaná rozvojom neplodnosti spôsobenej obštrukciou vajíčkovodov.

Spravidla bolestivé obdobia aj závažnej závažnosti nemajú špecifické komplikácie a nespôsobujú dlhodobé zdravie a zdravotné postihnutie. S dlhým priebehom a absenciou včasnej diagnózy a liečby základného ochorenia, ktoré je primárnou príčinou výskytu algomenorea, dochádza k rozvoju komplikácií zápalového charakteru.

Čo robiť s bolestivou menštruáciou

Absolútna mylná predstava mnohých žien trpiacich algomenorrhea je, že táto patológia potrebuje len analgetickú pilulku pre bolestivé obdobia. Dúfajte, že útoky bolestivých období skončia po narodení dieťaťa. Dokonca aj najmenší nepohodlie v oblasti panvy a brucha je základom pre dôkladné lekárske vyšetrenie žien pomocou laboratórnych a inštrumentálnych metód výskumu.

Aby sa gynekológovi uľahčilo určovanie objemu potrebných diagnostických a terapeutických opatrení, žena, ktorá trpí bolestivými obdobiami, by mala vždy viesť denník, ktorý by odrážal všetky zmeny, ktoré sa vyskytujú v jej tele počas menštruačného cyklu. Okrem pravidelných registrácií trvania menštruačného cyklu musí žena zaznamenať trvanie, hojnosť menštruačného cyklu, ako aj všetky príznaky pozorované počas nástupu menštruácie.

Ženy trpiace bolestivým obdobím, gynekológovia odporúčajú dodržiavať určité podmienky práce a odpočinku, ako aj upraviť stravu. Medzi nešpecifické opatrenia, ktoré môžu zmierniť bolesť v období nástupu menštruácie, je potrebné poznamenať: t

- normalizácia pracovného režimu a zabezpečenie úplného nočného spánku trvajúceho najmenej 8 hodín, t

- pravidelné fyzické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny,

- korekciu stravovacích návykov s úplným odmietnutím používania alkoholických nápojov, ako aj obmedzenie vysokokalorických potravín, t

- obmedzenie stresových účinkov na telo, ako aj používanie upokojujúcich metód psycho-korekcie správania,

- aplikácia celkovej relaxačnej masáže s akupunktúrnymi prvkami,

- aplikácia teplejšieho tepla do oblasti dolnej časti brucha niekoľko dní pred očakávaným nástupom menštruácie,

- 5-6 sedení elektroforézy s Novocainum v solárnom plexe pred nástupom menštruácie.

Alternatívna medicína ponúka aj širokú škálu liekov na báze bylinných zložiek, ktoré si môžete pripraviť doma. Tieto recepty sú účinné pri zvládaní bolesti počas menštruácie: infúzia vodného korenia (2 polievkové lyžice varených listov varíme v 500 ml vody a necháme vylúhovať dve hodiny, potom 50 ml trikrát denne bez ohľadu na jedlo) , odvar z prasličky (premiešajte 300 ml prevarenej vody s 1 polievkovou lyžicou nasekanej prasličky a nechajte 2 hodiny, potom kmeň a vezmite 50 ml dvakrát denne).

Všetky vyššie uvedené spôsoby liečby bolesti majú právo na existenciu, ale ženy by mali brať do úvahy, že algomenorea nie je nezávislá nozologická forma a táto patológia nevyhnutne vyžaduje diagnostiku a aplikáciu individuálneho liečebného režimu.

Kľúčom k úspešnej liečbe algodysmenorea je komplexné vyšetrenie pacienta, ktoré zahŕňa gynekologické vyšetrenie vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov, hodnotenie hormonálneho stavu, vyšetrenie vnútorných orgánov tráviaceho systému, močového systému s použitím techník radiačného zobrazovania av prípade potreby laparoskopické vyšetrenie.

Po počiatočnom gynekologickom vyšetrení pacienta s bolestivým obdobím lekár rozhodne o použití rôznych ďalších inštrumentálnych a laboratórnych diagnostických metód. Vo väčšine prípadov ultrazvuková metóda na diagnostiku príčiny algomenorea je ultrazvukové vyšetrenie maternice a príveskov s lineárnym alebo vaginálnym senzorom. Táto metóda radiačnej diagnostiky umožňuje rozpoznať prítomnosť objemových formácií maternice a vaječníkov, ako aj anomálií ich umiestnenia a tvaru.

Aby sa objasnila prítomnosť kŕčových žíl v projekcii panvy, ako aj známky poškodenia väzivového aparátu maternice, odporúča sa v predmenštruačnom období vykonať laparoskopickú zobrazovaciu metódu.

Laboratórne a cytologické vyšetrenia krvi, moču nie sú rozhodujúce pri diagnostike príčiny algomenorea, ale niektoré ochorenia, ktoré spôsobujú bolestivé obdobia, sa prejavujú v zmenách laboratórnych parametrov. Napríklad ochorenia infekčného a zápalového charakteru sú sprevádzané zvýšením ESR, leukocytózou v krvi. Okrem toho povinný zoznam diagnostických opatrení pre bolestivé obdobia zahŕňa kolpocytológiu s biopsiou, ako aj vaginálny náter pre atypické bunky na diagnostiku malígnej onkopatológie reprodukčného systému.

Liečba bolestivej menštruácie

Pred začatím symptomatickej liečby bolestivej menštruácie je potrebné diagnostikovať príčinu ich výskytu, pretože vo väčšine prípadov je adekvátna etiopatogenetická liečba ukončená úplnou elimináciou bolesti počas menštruácie.

Liečbu žien s primárnou a sekundárnou algomenorea by mali riešiť rôzni odborníci: gynekológ, genetik, endokrinológ, neuropatológ, rehabilitátor.

Hlavnými smermi liečby bolestivej menštruácie sú: individuálny prístup, kontinuita terapeutickej metódy a etiopatogenetická zložka terapie. Na výber najúčinnejšieho spôsobu liečby, formy algomenorea, veku pacienta, závažnosti klinických prejavov ochorenia, by sa mala zvážiť možnosť korigovania etiologického faktora výskytu tohto ochorenia, ako aj prítomnosť sprievodnej chronickej patológie u ženy.

Primárna algomenorea je ťažko liečiteľná, pretože pri tejto patológii je často ťažké odstrániť príčinu bolestivých období. Aby sa odstránil psycho-emocionálny faktor, ktorý zhoršuje vnímanie bolesti, odporúča sa použitie sedatívnych liekov (Adaptol 500 mg 2 p./deň. Orálne, Sedasen 1 kapsula 2 p./deň).

Na zmiernenie silnej bolesti sa odporúča používať lieky antispazmodickej skupiny (Spazmolgon 500 mg denne, No-shpa v dennej dávke 120 mg) a nesteroidné protizápalové lieky (Nise 100 mg 2 p./deň. Indometacín 25 mg 3 p. za deň.). Prípravky týchto skupín sa odporúčajú užívať niekoľko dní pred očakávaným nástupom menštruácie, ako aj počas celého bolestivého obdobia. Treba mať na pamäti, že nesteroidné protizápalové lieky sú agresívne vo vzťahu k účinkom na sliznicu gastrointestinálneho traktu, a preto trvanie ich pravidelného perorálneho podávania nemá prekročiť 5 dní.

Nesteroidné protizápalové liečivá majú analgetický účinok v dôsledku schopnosti rýchlo znížiť hladinu prostaglandínov, a preto k pozitívnemu účinku dochádza v priebehu dvoch hodín a trvanie analgézie je najmenej 6 hodín. Absolútnou kontraindikáciou užívania liekov v tejto skupine je tehotenstvo, vírusová hepatitída a diabetes.

Lieky s preukázanou účinnosťou pri liečbe primárnej algomenorea sú prírodné gestagény, ktoré môžu znížiť hladinu prostaglandínu v krvi, čím poskytujú relaxačný účinok na svalovinu maternice. Okrem toho liečivá tejto skupiny majú priaznivý vplyv na reprodukčnú funkciu a sú prostriedkom na prevenciu spontánneho potratu. V mladom veku je vhodnejšie použiť prirodzené gestagény, ktoré nemajú žiadne nežiaduce reakcie (Progesterón 5 mg denne intramuskulárne v priebehu 6 injekcií). Jedinou kontraindikáciou použitia liekov v tejto skupine je prítomnosť infekčných a zápalových ochorení pohlavných orgánov.

Pri primárnej algomenorey u sexuálne aktívnych žien je rozumné pravidelne používať hormonálnu antikoncepciu (Ovidon, Antiovin). Mechanizmus na zmiernenie bolesti je spôsobený poklesom hladiny prostaglandínov v dôsledku potlačenia ovulácie, poklesu tlaku v maternici, ako aj zníženia intenzity kontrakcií maternice. Trvanie používania liekov v tejto skupine je najmenej tri mesiace podľa štandardného režimu hormonálnych prostriedkov kombinovaného účinku na účely antikoncepcie. Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie sa považuje za najlepšie preventívne opatrenie na prevenciu mimomaternicového tehotenstva, ako aj na výskyt zhubných nádorov v panvovej oblasti.

Kombinácia perorálnych kontraceptív s vitamínom E v dennej dávke 300 mg má dobrý účinok na liečbu primárnej algomenorea. Podobne ako všetky lieky syntetického pôvodu, perorálne kontraceptíva majú množstvo kontraindikácií, ktoré obmedzujú ich použitie, čo by malo zahŕňať tendenciu k zvýšenej trombóze, cirhóze pečene a laktácii.

Jedinou oblasťou použitia chirurgickej metódy liečby je prítomnosť dievčaťa s bolestivými menštruačnými vrodenými malformáciami reprodukčného systému.

Rozhodujúcim faktorom pri výbere vhodnej metódy liečby sekundárnej algomenorea je stanovenie príčin ochorenia a jeho eliminácia. Prítomnosť príznakov trakčnej deformity maternice u pacienta so sprievodným adhéznym procesom v malej panve je teda absolútnou indikáciou chirurgickej liečby. Výška prevádzkových výhod v tejto situácii sa určuje v závislosti od toho, či žena porodila alebo nie. Aj v prípade diagnostikovaného nádoru vnútorných pohlavných orgánov sa využíva chirurgická liečba. Ak je výskyt bolestivej menštruácie spôsobený dlhodobým používaním vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov, táto skutočnosť je dôvodom na odstránenie špirály maternice.

Vaginálne čapíky na bolestivú menštruáciu sa používajú len v prípade výrazného syndrómu bolesti spôsobeného infekčnými a zápalovými zmenami v maternici a v končatinách.

Úľavu od bolesti počas menštruácie priaznivo ovplyvňuje použitie rôznych metód fyzioterapeutickej liečby (diadynamické prúdy, elektroforéza s novokaínom, akupunktúra), ktoré by sa mali používať ako kurzy pozostávajúce z 10-15 sedení počas najmenej troch mesiacov.

Ako zlepšiť blahobyt

Ak je príčinou bolesti choroba, musí byť vyliečená. Ako presne - lekár určí. Ale vydržať bolesť v každom prípade nie je nutné. Ak máte bolestivé obdobia, mnohé ženy vedia, čo majú vziať. Toto sú najviac odlišné lieky. Povieme o nich najefektívnejšie.
1. NSAID (nesteroidné protizápalové lieky). Je nielen veľmi účinný pri bolestivých menštruačných tabletách, ale tiež znižuje stratu krvi o približne 30%. Ak liek nefunguje - s najväčšou pravdepodobnosťou je problém v príliš malej dávke, mal by závisieť od hmotnosti osoby.
Problém je v tom, že drogy tejto skupiny (možno najznámejšie - "Ibuprofen") negatívne ovplyvňujú žalúdok. Preto nemôžu prijať všetko. Ďalšie "mäkké", bezpečné možnosti - "Meloxicam" alebo "Celebrex."

2. Perorálne kontraceptíva. Áno, sú to rovnaké hormonálne pilulky, ktoré chránia pred tehotenstvom. Ale tiež slúžia ako vynikajúca prevencia endometriózy, zníženie mesačnej straty krvi - menštruácia sa stáva kratšou, horšou a prakticky bezbolestnou.

3. Prípravky s progestogénom. Sú to aj hormonálne prípravky, ktoré by však v prípade bolestivej menštruácie mali byť opité v druhej polovici cyklu. Odporúča sa pre ženy, ktoré z akéhokoľvek dôvodu nemôžu užívať perorálnu antikoncepciu. Asi najznámejšou drogou tejto skupiny je Duphaston. Mimochodom, je tiež používaný na liečbu neplodnosti, ak je spôsobená nedostatkom progesterónu.

4. Antispasmodiká. „No-shpa“, „Papaverina hydrochloride“. Mnoho ľudí vie, že tieto lieky zmierňujú svalové kŕče. Moderné gynekológovia ich však považujú za menej účinné ako NSAID. Ak Vaše obdobie prechádza bolestivo - tieto lieky nie sú najlepšou voľbou.

5. Vitamín E. Štúdia Jamesa Makeleho pred 10 rokmi ukazuje pozitívnu úlohu užívania vitamínu E v dávke 200 mg denne pred a počas menštruačných dní. A obzvlášť pozitívny účinok je zrejmý u adolescentov. U mladých dievčat sa stáva menštruácia nielen menej bolestivá, ale tiež nie tak bohatá.

To všetko je dobré, ale mnoho žien hľadá, ak bolestivé mesačné ľudové prostriedky, ktoré môžu pomôcť, pretože väčšina liekov má vedľajšie účinky, kontraindikácie, a nie sú lacné. Alternatívou môžu byť sviečky s belladonou - prírodný liek, ktorý sa predáva v lekárni. Je pravda, že pokyny hovoria, že je to z hemoroidov, ale niektorí lekári ho odporúčajú ako antispazmodikum.

Liečba bolestivých menštruačných bylín sa vykonáva aj s nasledovným: žihľava, šalvia, harmanček, maternica borovica, maternica, oregano, zeler, palina atď. Rôzni liečitelia ponúkajú svoje vlastné poplatky. Ale ako efektívne a bezpečné sú neznáme.

Odporúčame, aby ste sami nepoužívali žiadne lieky a bylinky. Poraďte sa s lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send