Hygiena

Ak ste začali dojčiť počas dojčenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnohé ženy sú po 2 mesiacoch po pôrode vystrašené objavením sa menštruácie, považujú tento jav za abnormálny a v panike sa snažia nájsť ich príčinu. Vo väčšine okamihov nie je dôvod na alarm, ale stojí za to zistiť, kedy je vzhľad menštruácie prirodzený, a za akých okolností je lepšie okamžite sa poradiť s lekárom.

Je to dobré alebo zlé

Ženské telo sa začína zotavovať a vracať sa do prenatálneho obdobia po odstránení pôrodu. Uterus sa okamžite začne sťahovať s rôznou intenzitou, tento proces závisí od mnohých okolností. Ale po 2 mesiacoch dosiahne obvyklú veľkosť a hmotnosť, vráti sa na svoje obvyklé miesto. Počas tohto obdobia sú vaječníky pripravené vykonávať svoje funkcie, hormonálne pozadie ženského tela sa stabilizuje. Tento spôsob nie je žiadnym spôsobom ovplyvnený spôsobom podávania, dokonca aj pri cisárskom reze môže menštruácia začať individuálnym rozvrhom.

Výskyt menštruácie 2 mesiace po pôrode sa vzťahuje na normálny regeneračný proces za určitých podmienok:

 • intenzita výboja neprekračuje normu a čas.

 • žena netrpí silnou bolesťou brucha a chrbta.
 • krvný výtok nemá nepríjemný zápach.
 • zdravie je uspokojivé.

K zlým faktorom skorého nástupu menštruácie možno pripísať pravdepodobnosť otehotnenia. Preto by sa ženy mali vyhnúť nechránenému pohlaviu, používať dostupné antikoncepcie.

Začína počas dojčenia

Mladé matky sa obávajú, keď majú mesačné obdobia po pôrode počas laktácie, veria, že z tohto dôvodu sa množstvo mlieka zníži. A v tom je nejaká pravda. Faktom je, že v tele ženy s nástupom menštruácie sa hladina prolaktínu znižuje. Ak matka nesprávne aplikuje dieťa na prsia, preskočí nočné krmivá a skončí balenou vodou, potom sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku menštruácie. Preto môže menštruácia začať 2 mesiace po narodení.

Pri dojčení môžu ženy znamenať vážne zdravotné problémy. Niektoré chronické ochorenia, znížená imunita a hormonálne poruchy ovplyvňujú proces produkcie prolaktínu.

S výskytom menštruácie počas laktácie bez akýchkoľvek nezvyčajných bolestivých príznakov by ste nemali paniku. Mimoriadne namáhanie dojčiacich matiek nebude prínosom. Lekári túto situáciu nepovažujú za patologickú odchýlku, žena by sa mala upokojiť a pokračovať v kŕmení dieťaťa. A na voľný deň, ticho ísť na konzultáciu s gynekológom s cieľom rozptýliť všetky pochybnosti.

Môže mesačne ísť jeden mesiac po pôrode

Bezprostredne po pôrode ženy zažívajú silné krvácanie a lekárske meno je lochia. Škvrny sú bohaté na prvých 5 dní, potom 3-4 týždne bezvýznamné. Mamičky si všimnú výskyt bolesti v bedrovej oblasti a brucha v čase kŕmenia dieťaťa. S jeho sania akcie, stimuluje maternice, ktorá sa začína aktívne zbaviť krvavého hlienu.

Ak sa popôrodné krvácanie nezastavilo ani 40 dní po pôrode a bolesť neumožňuje normálny život a starostlivosť o novorodenca, potom by mala žena uvažovať o návšteve u lekára. Bohatý výtok so silným zápachom a zvýšenou telesnou teplotou môže byť príznakom zápalového procesu v maternici. Tento stav mladej matky vyžaduje okamžitú liečbu.

Existujú prípady, keď sa maternica zníži a vyčistí v priebehu prvých 2-3 týždňov po narodení. V prvom mesiaci života dieťaťa preto žena začína mať plné menštruačné obdobie po pôrode. Zároveň sa rýchlo upraví aj ich cyklus. Tento jav, aj keď zriedkavý, sa nevzťahuje na niečo abnormálne. Častejšie sa v tomto čase objavujú ženy, ktoré ľahko prešli testami tehotenstva.

Ošetrovateľské matky

Absencia menštruačného cyklu počas laktácie je normálnym a pravidelným javom. Keď dieťa aktívne a pravidelne nasáva prsník, v ženskom tele dominuje hormón prolaktín, ktorý len potláča prácu vaječníkov. Neexistuje možnosť dozrievania vajíčok a obdobie sa nevyskytuje. Obnovenie ženského tela môže trvať veľa času: od šiestich mesiacov do 2 rokov. Je dôležité navštíviť gynekológa každé 2-3 mesiace, aby sa vylúčili patologické zmeny v ženských pohlavných orgánoch a výber individuálnej antikoncepcie.

Ak vyjadrujete mlieko

Mnoho matiek je presvedčených, že obdobia po pôrode znamenajú koniec dojčenia. Niektorí z nich sa sťažujú na odmietnutie dieťaťa brať prsník kvôli pokazenej chuti mlieka. Ale mesačne nemá vplyv na kvalitu mlieka, ale tiež obsahuje všetky živiny potrebné dieťa. Ženy hľadajú spôsob, ako predĺžiť prirodzené kŕmenie a použiť metódu na vyjadrenie mlieka. Na jednej strane existujú prípady, keď menštruácia neovplyvňuje množstvo materského mlieka a na druhej strane úplne zmizne.

Samozrejme, môžete sa pokúsiť vyjadriť mlieko a tým poskytnúť omrvinky s jedlom, ale mechanizmy stimulácie bradaviek sú úplne odlišné a prolaktín sa pravdepodobne nebude vyrábať s rovnakou intenzitou. Stláčanie mlieka v kombinácii s obvyklým uchytením na prsník môže oddialiť príchod menštruácie na niekoľko mesiacov.

Ak dojčíte

Umelé kŕmenie od samého narodenia dieťaťa ovplyvňuje telo ženy. V ňom hladina prolaktínu rýchlo klesá, vďaka tomu sa vajcia začínajú produkovať a výskyt menštruácie sa dá očakávať bezprostredne po ukončení odstraňovania lochia z maternice. Keď matka nedojčí, prvá menštruácia začína najčastejšie 2 mesiace po pôrode. Do tejto doby je výstelka maternice už obnovená a prichádza do normálu.

Situácia, kedy nie je dojčenie a menštruácia neprichádza, je nebezpečná. Existuje možnosť zápalových procesov v ženských orgánoch, endometrióze a dokonca rakovinových nádoroch.

Ak začalo silné krvácanie - čo robiť?

Po narodení môže stabilizácia menštruačného cyklu trvať viac ako jeden mesiac. Žena môže byť narušená silným výbojom, ktorý trvá až 7 dní. To sa považuje za normálne, ak sa ich farba, vôňa a textúra nezmenili a tesnenia vydržia 4–5 hodín.

Keď menštruácia po pôrode trvá viac ako 10 dní, ich intenzita sa zvyšuje a neprirodzené zrazeniny sú viditeľné v sekrétoch, potom môžeme hovoriť o začiatku silného krvácania. V takomto prípade by ste mali okamžite vyhľadať lekára, aby vám včas poskytol pomoc. Uskutoční štúdiu panvových orgánov na ultrazvukovom prístroji, na zistenie popôrodných komplikácií, zápalu maternice alebo iných problémov, ktoré spôsobili ťažké krvácanie. Po identifikácii príčin ženy môže byť hospitalizovaný a dokonca určiť kyretáž maternice, ak nadmerné krvácanie spôsobené zvyšky placenty.

V prípade silného krvácania, najmä ak začalo bezprostredne po prepustení z lochia alebo 2 mesiace po pôrode, je dôležité kompenzovať nedostatok železa v tele. Napokon, anémia s nedostatkom železa ovplyvňuje celkové zdravie ženy. Objavuje sa únava, ospalosť a rýchly srdcový tep a mladá matka tiež zažíva psychické ťažkosti - podráždenosť, náhle zmeny nálady. Na pomoc telu počas silného krvácania nestačí jednoducho vstúpiť do diétnych potravín nasýtených železom. Lieky železa sú potrebné a je lepšie použiť vzorky určené na perorálne podanie. Mali by tiež obsahovať ďalšie minerály, ktoré pomáhajú správne fungovať hematopoetický systém.

Žena musí starostlivo sledovať svoje zdravie a reagovať okamžite, ak jej obdobie po pôrode spôsobuje obavy. Opäť sa oplatí v gynekológovi skontrolovať, ako dlho liečiť účinky oneskorenej včasnej pomoci. Koniec koncov, blahobyt a nálada dieťaťa závisí od zdravia mladej matky.

Mesačne počas laktácie: načasovanie a účinky na dieťa

Pediater Zinovyeva N.A. 07/16/2015

Je to normálne, ak sa mesiac počas dojčenia vyskytuje už v prvých šiestich týždňoch po narodení? Čo ak nie je viac ako rok? Aké sú termíny pôrodníci považujú za fyziologické, a kedy by mal navštíviť lekára? Ako mama menštruácie ovplyvňujú kvalitu, zloženie, chuť mlieka a zdravie dieťaťa?

Príchod menštruácie počas laktácie znamená, že žena je opäť pripravená počať a niesť dieťa. "Štandardné obdobie" pre ich výskyt sa považuje za druhú polovicu roka po pôrode. Podľa štatistík, v tejto dobe začať menštruovať ... 37% žien. A čo ďalších 63%? Kedy sa vyskytujú menštruácie u viac mladých matiek?

Fyziologická pripravenosť na pôrod

V modernom svete je dojčenie vnímané ako dočasný jav, ktorý často spôsobuje nepohodlie pre ženu. Mama musí čoskoro ísť do práce, nemôže byť v blízkosti dieťaťa po celú dobu, čo je dôvod, prečo sa zavedenie doplnkových potravín presunulo na šesť mesiacov a v „arzenáli“ žien - bradavkách a fľašiach sa objavili rôzne náhrady prsníkov.

Táto forma kŕmenia sa nazýva „kultúrna“, teda diktovaná modernou realitou. Nedovoľuje dlhodobé a časté dojčenie. Je to práve ona, ktorá vytvára podmienky, keď sa počas menštruácie dojčenia uskutočňuje, aj keď je nepravidelná alebo už 3 mesiace. A to sa považuje za normu.

Pred dvesto rokmi bol príchod menštruácie v prvých šiestich mesiacoch po narodení vnímaný ako nezmysel. Okrem toho ženy mnohých národov sveta, ďaleko od civilizácie, naďalej vychovávajú deti a menštruáciu, ako to stanovuje príroda, teda oveľa neskôr ako šesť mesiacov.

V osemdesiatych rokoch minulého storočia študoval kanadský vedec Otto Schaffer načasovanie menštruácie v kanadských Eskimo. Niektorí z nich žili v prirodzených podmienkach, ďaleko od miest, cvičili časté a dlhotrvajúce dojčenie. Načasovanie koncepcie ďalšieho dieťaťa z nich bolo 20-30 mesiacov po predchádzajúcom narodení. Ženy "civilizované", pomocou kŕmenia fliaš, otehotneli v druhom alebo treťom mesiaci. Na základe získaných údajov dospel Otto Schaffer k záveru, že hlavným regulačným mechanizmom prirodzeného plánovaného rodičovstva je frekvencia dojčenia dojčiat.

Výskum pokračovali John a Sheila Kippley, zakladatelia Ligy manželských párov v Spojených štátoch. Zaviedli pojem „ekologické dojčenie“, čo znamená opustenie akéhokoľvek rámca v procese kŕmenia, bradaviek a režimov. Na základe dlhodobých pozorovaní manželia Kipppus uverejnili správu, ktorá umožňuje presné posúdenie vzťahu medzi dojčením a menštruáciou s „environmentálnym prístupom“.

 • 9-20 mesiacov. Celkové obdobie príchodu mesiaca v 71% žien vykonávajúcich ekologické dojčenie (alebo režim „on demand“).
 • 14,6 mesiacov. Priemerný čas príchodu prvej menštruácie u ženy. Poskytuje minimálny časový interval medzi narodením detí za 2 roky.

Ešte pôsobivejšie údaje viedli amerických vedcov Connora a Wortmana. Vykonali výskum v americkom kmeni Kung, ktorého život nie je veľmi odlišný od primitívnej spoločnosti. Prvý príchod menštruácie po pôrode u žien kmeňa začal po 35 mesiacoch, čo umožnilo odolať časovému intervalu medzi pôrodmi najmenej tri a pol roka.

Keď menštruácia prichádza počas laktácie závisí výlučne od pravidelnosti dojčenia. Režim „on demand“ s odmietnutím doplniť, doplnkové jedlo, fľaše a bradavky poskytuje najdlhší časový interval - až dva alebo viac rokov po pôrode.

Hranice normy

Názory pôrodníkov a gynekológov na túto problematiku sa však často líšia. Niekedy sa ženám odporúča, aby po roku „dojeli“ na dojčenie, aby „obnovili“ prirodzený reprodukčný cyklus. Tieto odporúčania nemajú nič spoločné so zdravím žien, povedal poradca pre dojčenie, expert Medzinárodnej rady konzultantov pre laktátové konzultácie (IBCLC), Natalia Razakhatskaya.

Cituje tieto „hranice normy“ pre príchod menštruácie pre dojčiace matky.

 • "Krmím sa do materského mlieka, šli mesačne." Normálne, keď nastane menštruácia v prvých šiestich mesiacoch po narodení. To sa deje asi u siedmich žien. Je to normálne aj vtedy, keď sa to stane v druhej polovici roka po pôrode, čo sa deje u 37% žien. Počas druhého roku dojčenia dostáva 48% matiek menštruáciu. A asi 8% žien menštruuje po dobu dvoch alebo viacerých rokov, čo je tiež variant normy.
 • "Krmím sa do materského mlieka, bez menštruácie." Načasovanie nástupu menštruácie závisí od hormonálneho pozadia ženy. Menštruácia chýba kvôli vysokej hladine hormónu prolaktínu v tele, ktorý blokuje prácu vaječníkov a produkciu vajec. Čím častejšie dojčíte, tým vyššia je hladina prolaktínu a tým nižšie je riziko ďalšieho tehotenstva. Antikoncepčná metóda laktácie aminoca je založená na tejto skutočnosti, ktorá vylučuje pravdepodobnosť počatia o 98% pri zachovaní dojčenia „na požiadanie“ bez suplementácie a suplementácie.

Prevalencia situácie, keď sa počas dojčenia vyskytuje mesačne v druhej polovici roka alebo jeden rok po pôrode, je spojená so zavedením doplnkových potravín a znížením počtu pripútaní dieťaťa na prsník. Ale aj keď po dvoch rokoch obdobie nezačalo, nemali by ste sa báť!

„Dojčenie možno považovať za odstrašujúci prostriedok pre nástup menštruácie,“ hovorí Natalia Razakhatskaya. - V žiadnom prípade však nemá negatívny vplyv na následnú možnosť otehotnenia. Mesačne príde hneď, ako skončíte s dojčením. Je lepšie to robiť v termínoch odporúčaných WHO, to znamená, keď dieťa dosiahne dva roky. “

Tiež, nebojte sa v nasledujúcich situáciách.

 • Laktácia a mesačne "sa zhodovali" mesiac po pôrode alebo po cisárskom reze. To naznačuje, že štandardné postnatálne obdobie, zvyčajne trvajúce 6-8 týždňov, ste prešli rýchlejšie. A samozrejme, že nie ste dostatočne dojčiaci. Takýto skorý príchod menštruácie je zvyčajne charakteristický pre ženy, ktoré kŕmia deti umelou zmesou.
 • Počas dojčenia šli mesačne, ale nastalo oneskorenie. Táto situácia je pravdepodobná pri zmene spôsobu kŕmenia. Napríklad ste začali dojčiť svoje dieťa menej často kvôli zavedeniu doplnkových potravín. Ale počas prerezávania alebo rušenia omrvinky z iného dôvodu, začali ju používať častejšie. Hladina prolaktínu v tele sa opäť zvýšila, čo viedlo k "blokovaniu" mechanizmu ovulácie.

Vnímať dlhú neprítomnosť menštruácie počas laktácie ako „defekt“, cítiť sa kvôli tomuto podradnému je v podstate nesprávna. Príroda v nás položila tento prirodzený mechanizmus regulácie reprodukcie tohto druhu. Čo robiť v tejto situácii? Nebuďte nervózny počas čakania, ale vychutnajte si „oddych“ v práci reprodukčného systému.

Vplyv na dieťa

Existuje mnoho mýtov o tom, ako obdobia dojčenia ovplyvňujú stolicu dieťaťa, jeho správanie, chuť a zloženie mlieka. Zvážte najčastejšie.

 • Počas "kritických dní" vôňa mlieka zmení, jeho chuť, vďaka čomu dieťa môže odmietnuť prsníka. Štúdie vykonané v tejto oblasti nepotvrdili zmeny chuti a iných vlastností materského mlieka. Nervový alebo rozrušený stav dieťaťa je zvyčajne spojený s podobným stavom matky, ktorá zažíva, či dieťa bude brať prsník. Nie sú žiadne dôvody na odmietnutie zo strany omrvinky, takže by ste sa nemali báť.
 • Nie je možné kŕmiť počas menštruácie, pretože v mlieku je veľa hormónov. V materskom mlieku sú vždy prítomné ženské hormóny a počas menštruácie sa ich hladina absolútne nemení. Okrem toho je ich prítomnosť nevyhnutná pre správny vývoj dieťaťa.
 • Mlieko sa v dôsledku menštruácie zhoršuje, mení sa jej zloženie. Mlieko v každom štádiu života dieťaťa dokonale zapadá do jeho potrieb. V období menštruácie sa jej zloženie vôbec nemení, nestáva sa horšie ani lepšie. Dojčenie sa nesmie ukončiť kvôli obnoveniu reprodukčného systému matky.
 • Mlieko sa stáva menej, musíte vstúpiť do suplementácie. Ďalšia mylná predstava, ktorá môže spôsobiť rozpad dojčenia. Doplnkové kŕmenie počas „kritických dní“ matky nie je povolené. Ak je menej mlieka (čo je pravdepodobne spôsobené hormonálnymi zmenami), je dôležité kŕmiť dieťa častejšie a iné diétne úpravy sa nevyžadujú. Redukcia laktácie je dočasná, jej hladina je obnovená v priebehu jedného až dvoch dní.

Nemali by ste vnímať príchod menštruácie ako mimoriadnu udalosť, kvôli ktorej musíte "niečo zmeniť". По сути, оно не обозначает ничего, кроме возможности наступления новой беременности. И заставляет женщину задуматься о дополнительной контрацепции, если она не планирует рождение малышей-погодков.

Тщательно взвешивайте информацию, поступающую из разных источников, о влиянии критических дней на грудное вскармливание. Месячные в период лактации так же естественны, как и их отсутствие. Načasovanie ich ofenzívy je prísne individuálne a závisí od hormonálnej úrovne. Pokusy „zapadnúť“ ich do nejakého rámca sa zvyčajne stávajú príčinou ďalších skúseností ženy bez skutočného dôvodu.

Podporte projekt - zdieľajte odkaz, vďaka!

Kedy začne menštruácia po pôrode s HB?

Trvanie a frekvencia menštruačného cyklu, ako aj samotná povaha menštruácie sú derivátmi hormonálneho pozadia ženy. Príroda tak poskytuje veľmi dlhú dobu rehabilitácie po pôrode - v tomto čase by všetky sily a zdroje ženy mali smerovať na kŕmenie dieťaťa. Toto sa deje v dôsledku aktívnej produkcie prolaktínu. Tento hormón zvyšuje vylučovanie mlieka a súčasne blokuje funkciu vaječníkov, čím zabraňuje dozrievaniu vajíčka. Ukazuje sa teda, že laktácia je druh ochrany pred opakovaným tehotenstvom.

Gynekológovia však neodporúčajú spoliehať sa na túto metódu antikoncepcie. Mnohé ženy si napríklad všimli, že náhle začali menštruovať po pôrode počas dojčenia. Najčastejšie je táto skutočnosť uvedená pred termínom mamičky, ktoré kŕmia dieťa zmesou. Samozrejme, o tom nie je nič paradoxné - bez toho, aby sa na prsia na žiadosť prikrmovala strúhanka, množstvo produkovaného mlieka postupne klesá, resp. Klesá hladina prolaktínu. To zase vedie k rýchlemu zotaveniu menštruačného cyklu.

Existuje priama závislosť od typu kŕmenia a začiatku menštruácie. Menštruácia začína takmer okamžite po pôrode, ak dieťa je umelec, kŕmenie podľa režimu predpokladá oneskorenie niekoľkých mesiacov, rovnaký osud čaká múmie, ktoré dopĺňajú alebo kŕmia novorodenca z fľaše.

Avšak ani ženy, ktoré kŕmia dieťa na požiadanie, nie sú poistené pred nástupom menštruácie skôr, než sa očakávalo, pretože zavedenie doplnkových potravín za šesť mesiacov môže tento proces urýchliť.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak počas dojčenia Mama začala menštruovať, potom dojčenie už nie je spoľahlivou metódou antikoncepcie. Okrem toho treba poznamenať, že najprv môže byť cyklus nestabilný, preto je mimoriadne ťažké vypočítať dni priaznivé pre koncepciu. Je tiež dôležité pochopiť, že nástup menštruácie nie je dôvodom na ukončenie laktácie, pretože to v žiadnom prípade neovplyvňuje kvalitu a chuť mlieka.

Akýkoľvek liek je extrémne nežiaduci počas obdobia kŕmenia dieťaťa a môže byť veľmi nebezpečný, najmä taká skupina liekov ako antibiotiká. Či sa oplatí povedať, že len lekár má právo vybrať si, ktorý liek si vyberiete. Preskúmame najčastejšie používané nástroje.

Liek No-shpa má silný účinok a je schopný vážne pomôcť v rôznych situáciách. A hoci pokyny naznačujú, že počas laktácie je liek zakázaný, v praxi ho lekári občas predpisujú na dojčenie. Poďme diskutovať, či je naozaj možné použiť ju pre mladé matky.

Niekedy sa u dojčiacich matiek vyskytujú závažné ochorenia, ktorých liečba nestojí za antibiotiká. Potom vzniká vážna otázka, ktorá z nich je počas dojčenia povolená a mala by byť prerušená?

Ženy v období po pôrode majú často problémy s chodením na toaletu a často sa u nich vytvárajú hemoroidy. V takýchto prípadoch sa mladé matky zaujímajú o účinný prostriedok nápravy, ktorý je povolený pri kŕmení.

Obnova slučky

Po pôrode sa maternica stáva pevnou ranou. Trvanie hojenia tkaniva je odlišné. Vnútorný povrch sa lieči mesiac po pôrode, miesto pripojenia placenty najmenej 6-8 týždňov. Zatiaľ čo vnútorné tkanivá sú obnovené, telo odmieta prebytok, je zbavený lochia. Ženy sú zamieňané s týmto procesom menštruácie. Pri neprítomnosti patológií sa ukončenie ukončí za 4-6 týždňov. Ďalej, nástup nového cyklu.

Môže mesačne začať jeden mesiac po narodení? Áno, 90% nešetrovateľských mamičiek. Menštruácia v mesiaci pochádza od žien, ktoré používajú doplnkové potraviny od narodenia. Hormóny zodpovedné za dozrievanie vajíčka pod vplyvom prolaktínu (laktátový hormón) sú potlačené, takže dojčiaca matka nezačne menštruáciu včas.

Prečo mesačne začína jeden mesiac po narodení?

 1. zníženie množstva mlieka
 2. zavedenie doplnkových potravín
 3. úplné zlyhanie prsníka,
 4. kŕmenie hodinu
 5. Mama má vek 20-25 rokov bez komplikácií pri narodení,
 6. správna strava, denná rutina,
 7. hormonálne poruchy,
 8. jednotlivých charakteristík.

Existuje najmenej 10% dojčiacich žien, ktoré hovoria, že mesiac prešiel po pôrode a menštruácia už začala. Naopak, absencia laktácie nie vždy zaručuje začiatok cyklu, možno je telo stále slabé, nie je pripravené na nové tehotenstvo.

Narodenie je dôležité, ak bol proces bez komplikácií a chirurgického zákroku, opuch, hyperémia v maternici zmizla rýchlejšie. Normalizácia kontrakcie stien. Zlepšuje sa práca vaječníkov, vracia sa schopnosť stimulovať dozrievanie folikulov, po ktorej nasleduje menštruácia. Je dôležité rozlišovať medzi menštruáciou a menštruáciou, pretože ak pôrod po pôrode trvá dlhšie ako 2 mesiace, existuje možnosť krvácania z maternice.

Rozdiel od krvácania

Ak maternica krváca mesiac po narodení, je to normálny výtok, ktorý sa postupne znižuje. Zmena konzistencie a farby lohii. Spočiatku sú hrubé, žiarivo červenej farby, v 2-3 týždňoch sa výtok stáva ľahším, objaví sa hlien, v 4-6 týždňoch sa množstvo stáva minimálnym alebo úplne zmizne. Prestávka medzi lochiou a menštruáciou je 14-30 dní.

Ak mesačne po pôrode prišiel mesiac neskôr, nie sú relevantné v 90% prípadov, prvá menštruácia prechádza anovulačným typom. Vaječná bunka dozrieva, ale kvôli nedostatku hormónov neopúšťa vaječník, nelepí sa na maternicu. Slizničné tkanivá, ktoré sa pripravujú na pripojenie vajíčka, sa odmietajú vo forme menštruácie.

Ak je maternica po pôrode slabo znížená, hrozí vážne krvácanie z maternice. Je to spôsobené nedostatkom oxytocínu, predĺženým pôrodom, viacpočetným tehotenstvom.

Je potrebné poznať rozdiely medzi krvácaním z maternice a menštruáciou alebo lochiou. Ak čas nereaguje na zmeny, existuje riziko komplikácií a smrti.

 1. hodinu
 2. farba je tmavo červená,
 3. krv je hojne tlačená,
 4. ťahanie bolesti v spodnom obvode brucha,
 5. závrat, slabosť,
 6. nevoľnosť, zakalenie vedomia,
 7. zníženie krvného tlaku.

Keď sa stav krvácania postupne zhoršuje, každý deň. Pri menštruácii sa naopak zdravotný stav dramaticky nemení, ku koncu prepúšťania sa vracia do normálu z hľadiska ukazovateľov. Pacienti s chronickými ochoreniami genitourinárneho systému, po cisárskom reze, majú väčšie riziko patológie. Ignorovanie odporúčaní lekára o dodržiavaní popôrodného režimu tiež vyvoláva riziko krvácania.

komplikácie

Nástup menštruácie po pôrode o mesiac neskôr môže byť patologický. Riziko je veľké, takže by ste nemali kontrolovať a čakať na niekoľko cyklov. Na prvé pochybnosti musíte ísť do gynekológa.

 • náhle zastavenie lochie - pravdepodobnosť ohýbania krku, akumulácia tkanív vo vnútri,
 • neskončenia 5 týždňov po pôrode a neskôr
 • skromný výtok 3-4 cyklov za sebou, hovorí o hormonálnom zlyhaní alebo endometritíde,
 • ťažké krvácanie šesť týždňov po pôrode, alebo skôr, označuje nižšiu maternicu,
 • trvanie menštruácie dlhšie ako 8 dní,
 • závrat, hypotenzia,
 • dlhé ťažké krvácanie každé 2 týždne
 • silná boľavá bolesť, horúčka, horúčka znamená rozvoj infekcie,
 • nepríjemný zápach, bahnité zloženie - zápal alebo bakteriálna infekcia,
 • dlhodobé špinenie - endometrióza,
 • svrbiaci rozkrok, biele zrazené inklúzie hovoria o kandidóze,

Ak sa výtok lochia zastavil a o mesiac neskôr sa krv opäť rozplynula, vo väčšine prípadov ide o menštruáciu. Zdravotný stav počas menštruácie je normálny, povaha výtoku sa líši od stavu po pôrode, nie je tu žiadna bolesť a ťahové pocity.

Tretia najčastejšia komplikácia krvácania po pôrode je endometrióza. Táto proliferácia tkanív sliznice maternice na vnútorných orgánoch. Dôsledky ochorenia: cysty, rozvoj neplodnosti alebo menštruačné poruchy so schopnosťou počať. S endometriózou pri umelom kŕmení môže krv prúdiť do troch mesiacov po pôrode. Choroba je charakteristická pre ženy po cisárskom rezu.

Po cisárskom rezu

Dôsledky operácie sa prejavujú od prvého do šiestich mesiacov. Bolestivé, dlhé liečivé švy ovplyvňujú charakter menštruácie. Explicitná bolesť a hojný výtok, podobný krvácaniu, sprevádza prvú menštruáciu po pôrode. Nie je potrebné čakať na hojenie rán v maternici za mesiac alebo dva. Telo je stále zranené a slabé, pretože počas operácie sú rezané tkanivá, krvné cievy, dlhý, hlboký rez.

Cyklus počas umelého dodávania sa obnovuje dlhšie. Ak žena šla mesačne po mesiaci a pol alebo oveľa neskôr, je považovaná za normu. Načasovanie závisí od spôsobu kŕmenia a ťažkostí počas narodenia dieťaťa.

 • zotavenie sa objavuje neskôr v dôsledku dlhého hojenia poranení maternice, komplikovanej práce,
 • predĺžené obnovenie funkčnej funkcie vaječníkov, nedostatok ovulácie, t
 • bohatý hustý výtok 3-4 cykly,
 • ak sú chronické ochorenia genitourinárneho systému alebo postnatálne komplikácie,
 • intenzívnejšie počas cvičenia, kŕmenia a účinkov na žalúdok,
 • zvyšuje sa trvanie menštruácie,
 • cyklus sa môže zmenšiť
 • slabosť, závrat, bledosť kože, na pozadí rizika anémie z nedostatku železa.

Žena po abdominálnom cisárskom reze musí sledovať stav počas menštruácie. Ak je tesnenie naplnené za menej ako 1 hodinu, cítite sa oveľa horšie, existuje riziko nástupu krvácania z maternice alebo iných komplikácií. Je dôležité venovať pozornosť nielen farbe a povahe vypúšťania, ale aj trvaniu procesu. Mama 4 týždne po cisársky rez musí navštíviť gynekológa.

Pri narodení, telo podstúpi silnú záťaž. Menštruácia sa vráti do normálneho cyklu iba vtedy, keď sa obnoví močový, endokrinný, imunitný a nervový systém. Ostro zvyšuje potrebu vitamínov, dobrý spánok.

Odporúča sa dodržiavať diétu, odpočinúť viac, prilákať asistentov na starostlivosť o dieťa, snažte sa byť nervózny. Návrat k bývalému rytmu života bude plynúť rýchlejšie, problémy s cyklom budú obídené. Ak je mesiac po pôrode šarlátová krv, vyžaduje sa lekárska starostlivosť.

Pozrite si video: Lekárnik, antibiotiká a kojenie #12142018. DENNÉ VLOGY (November 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send