Vitálny

VSD a mesačne

Pin
Send
Share
Send
Send


Každá piata dievčina aspoň raz v živote bola diagnostikovaná s IRR - vegetatívno-cievnou dystóniou. Napriek tomu, že dnes neexistuje takáto patológia podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb, mnohí lekári tento termín naďalej používajú. Často to znie v situácii, keď lekár jednoducho nevie, čo je s dievčaťom, alebo nemôže pochopiť príznaky a ich komplexy. Mesačne s IRR prispievajú svojím podielom a zhoršujú príznaky choroby. Prečo sa to deje, čo je táto patológia? Ako môžete zabrániť a čeliť tejto situácii?

Prečítajte si tento článok.

Symptómy menštruácie

IRR (vegetatívno-vaskulárna dystónia) je komplex symptómov, ktoré sa objavujú, keď je narušený autonómny nervový systém. Konkrétne je zodpovedný za mnoho funkcií v tele: riadi tlak, srdcovú frekvenciu, cievny tón a ďalšie. Prejav patológie sa zhromažďuje v niekoľkých typoch porúch. Patrí medzi ne:

 • VSD na kardialgickom type. Tento stav sa vyznačuje pravidelnou bolestivou, niekedy akútnou bolesťou za hrudnou kosťou v oblasti srdca. Zároveň je možné zaznamenať pokles arteriálneho tlaku. Symptómy sú podobné klasickým príznakom anginy pectoris, ale pri liečbe srdcovými liekmi sa stav nezlepší.
 • IRR tachykardiálny typ. Na pozadí nárastu tlaku je zaznamenaný nárast srdcovej frekvencie na 140-160 tepov za minútu (norma je až 90 úderov / min). V tom istom čase sa tvár stáva veľmi červenou a je tu pocit úzkosti a pulzácie ciev v chrámoch.
 • Hypertenzný typ. V tomto prípade dochádza k prudkému zvýšeniu krvného tlaku, často na pozadí emocionálneho výbuchu. Na rozdiel od skutočnej hypertenzie sa čísla nikdy nezvýšia nad 170 - 175/100 mm. Hg. Art.
 • IRR hypotonického typu sa vyznačuje poklesom krvného tlaku na 80 - 90/50 - 60 mm. Hg. Art. Súčasne sa zvyšuje potenie (najmä rúk a nôh), slabosť, letargia a niekedy mierne závraty. Počas vegetatívnej krízy sa často vyskytuje synkopa.
 • Viscerálny typ sa prejavuje recidivujúcimi bolesťami brucha a zhoršeným pohybom čriev: hnačka sa strieda so zápchou.
 • Často sa vyvíja aj asténny typ IRR. V tomto prípade ženy hlásia výskyt nemotivovanej slabosti, zvýšenej únavy alebo dokonca straty schopnosti pracovať na chvíľu.
 • Respiračný typ IRR sa vyznačuje výskytom bolesti za hrudnou kosťou represívnej povahy. Pre ženu je zároveň ťažké dýchať, niekedy opisujú svoje pocity ako „hrču v hrdle“.
 • IRR na zmiešanom type je charakterizovaná rozmazaným klinickým obrazom a kombináciou symptómov rôznych typov.

Najčastejšie sa IRR prejavuje v hyper- a hypotonických, ako aj kardialgických typoch. Patológia sa často vyskytuje u dievčat s uzavretým charakterom, úzkym kruhom komunikácie, náchylným na depresiu a prudkou zmenou nálady. Môže sa však vyskytnúť v každom období života, pričom druhý vrchol ochorenia sa vyskytuje počas predmenopauzálneho času. Také poruchy sú často pozorované u žien akéhokoľvek veku, ktoré majú rôzne malformácie kardiovaskulárneho systému, častejšie je to prolaps mitrálnej chlopne alebo otvorené oválne okno.

Prečo taká diagnóza ako IRR chýba v medzinárodnej klasifikácii chorôb? Podľa pozorovateľov, ktorí sa podieľali na zostavovaní týchto zväzkov, pod každým typom patológie leží iná choroba. Napríklad pri kardiálnych alebo hypertenzných kardiovaskulárnych problémoch sa asténne problémy vyskytujú ako prejav depresie, respiračného typu - problémov s dýchacím systémom atď. Domnievajú sa, že je vždy možné identifikovať chorobu, je len potrebné preskúmať osobu až do konca. V Rusku a susedných krajinách tento trend nie je vždy podporovaný, takže diagnóza IRR je pomerne bežná.

Prečo eskaluje v kritických dňoch

Príznaky IRR počas menštruácie a dokonca aj v predvečer ich výskytu sa takmer vždy zhoršujú z niekoľkých dôvodov. Často sa to nazýva vegetatívne krízy.

Pravidlom je, že dievčatá vystavené IRR majú nepravidelný menštruačný cyklus. Preto je narušená rovnováha pohlavných hormónov v tele. Toto je hlavná príčina záchvatov počas kritických dní.

Hormonálna teória

Estrogény v ženskom tele sú zodpovedné za psychické a emocionálne stavy, pod ich vplyvom sú procesy zapamätania a učenia sa v mozgu urýchlené. Progesterón má upokojujúci účinok, často vedie k zníženiu nálady v predvečer menštruácie. Androgény sú zodpovedné za sexuálnu túžbu, energiu a vytrvalosť. Nerovnováha v obsahu týchto hormónov, ako aj porušovanie vnímania týchto účinných látok určitými oblasťami mozgu (najmä limbické delenie autonómneho nervového systému) vedie k rozvoju symptómov IRR.

Často sa u dievčat s podváhou, v období dospievania, počas tehotenstva vytvárajú rôzne typy. Je to počas týchto období života, dokonca aj s normálnym obsahom hormónov v krvi, nervový systém môže reagovať zvrátene na ich úroveň a výkyvy v čase.

Ako čeliť

Niekedy je veľmi ťažké pochopiť, kde je predmenštruačný syndróm, kde je IRR počas menštruácie a kedy je to záchvat paniky. Preto sa v každom prípade, ak sa necítite dobre, aj počas kritických dní, musíte vyhľadať lekársku pomoc. Až po dôkladnom vyšetrení si môžete vybrať optimálnu liečbu a prevenciu.

Počas vegetatívnej krízy sa odporúča:

 • Zostaňte aspoň 2 - 3 hodiny na čerstvom vzduchu. Hypoxia (nedostatok kyslíka) v miestnosti vyvolá rozvoj symptómov.
 • Ak je to možné, zaviesť pravidelné cvičenie. Úroveň každej ženy bude individuálna pre každú ženu - niekto bude musieť bežať 10 km, aby normalizoval telesné funkcie, a ďalšie 3 km budú stačiť s rýchlym krokom. Veľmi užitočné sú rôzne vodné procedúry, výplachy, kalenie atď.
 • Správna výživa: každá porcia by nemala prekročiť 200 - 300 g a pozostávať z bielkovín, tukov a 2/4 komplexných sacharidov a vlákniny. V žiadnom prípade by nemali byť príliš unesené alkoholom, nikotínom alebo inými psychoaktívnymi látkami, aj keď na prvý pohľad prinášajú úľavu.
 • Pozitívny postoj a dobré myšlienky - to je hlavná zložka úspechu. V niektorých situáciách môžete potrebovať pomoc psychológa alebo dokonca psychiatra. Je užitočné a veľmi účinné užívať antidepresíva a trankvilizéry. Doteraz v nás nenašli také široké využitie ako napríklad v Európe alebo Amerike. Ale často správne predpísané liek okamžite odstraňuje všetky príznaky.
 • Tí, ktorí sú náchylní na rôzne prejavy IRR, by mali brať komplex vitamínov a stopových prvkov. Niektoré štúdie potvrdzujú, že nedostatok horčíka, serotonínu, B6 a niektorých ďalších látok zohráva dôležitú úlohu pri vzniku ochorenia.
 • V súlade s prevládajúcimi príznakmi je vhodné používať rôzne bylinné prípravky, potravinové doplnky, poplatky, infúzie alebo odvarky.

Odporúčame prečítať si článok o záchvatoch paniky počas menštruácie. Z neho sa dozviete o príčinách tohto stavu, o riešení problému, o účinných metódach.

prevencia

Ak si dievča všimne pravidelných kríz IRR pred menštruáciou, potom sa odporúča pokúsiť sa prijať opatrenia, aby sa im zabránilo. V prevencii tejto patológie nie je nič zvláštne ani špecifické. Hoci nie je vždy možné úplne sa zbaviť kríz, je možné výrazne znížiť stupeň ich prejavu. Kľúčové odporúčania:

 • Normalizácia práce a odpočinku. Celý spánok - kľúč k zachovaniu zdravia a príjemnému vzhľadu. Treba sa vyhnúť nadmernému preťaženiu psycho-emocionálneho plánu, vrátane práce. S ich prítomnosťou je potrebné naučiť sa relaxovať, napríklad pomocou dychových cvičení alebo jogy.
 • Všetky zlé návyky, vrátane túžby po nezdravej strave a prejedanie - cesta k IRR.
 • Exacerbácie niektorých chronických ochorení, najmä nervového systému a endokrinných orgánov, často vedú k zvýšeným krízam. Preto je potrebné organizovať pravidelné monitorovanie a opatrenia na kompenzáciu zhoršených telesných funkcií (hormonálna terapia atď.).
 • Mali by ste sa čo najviac obmedziť na účinky vonkajších magnetických a radiačných polí vychádzajúcich z moderných domácich spotrebičov (mikrovlnné rúry, televízory, telefóny atď.). U obzvlášť citlivých žien tiež vyvolávajú choroby.

IRR - komplex symptómov, ktoré sa prejavujú (častejšie u žien) v rozpore s prácou autonómneho nervového systému. Rozmanitý klinický obraz často neumožňuje oddeliť túto chorobu od podobných. Je zaznamenané, že exacerbácia IRR počas menštruácie sa vyskytuje vo väčšine pohlavného styku. Poznať vlastnosti svojho tela, môžete, spolu s odborníkom (psychológ, psychiater alebo terapeut), aby súbor odporúčaní a predpisov, ktoré pomôžu znížiť prejav choroby alebo dokonca zbaviť patológie.

Prečo je IRR zhoršená v kritických dňoch

VSD pred menštruáciou sa vo väčšine žien zhoršuje, je to spôsobené vplyvom vegetatívnych kríz. Odborníci ukázali, že menštruačný cyklus u dievčat s dystóniou je extrémne nepravidelný, pretože oneskorenie menštruácie nie je nezvyčajné, čo naznačuje porušenie hormonálnej rovnováhy. Práve táto patológia spôsobuje exacerbáciu všetkých a zhoršenie celkového stavu počas menštruácie.

Príčina vzniku dystónie počas mesačného krvácania spočíva v úrovni hormonálnych hladín:

 • Estrogény sú zodpovedné za to, ako jasne žena môže vyjadriť svoje vlastné emócie, za jej pokoj, alebo naopak vzrušenie,
 • progesterón má upokojujúci účinok na ženské telo (znižuje príznaky sprevádzajúce menštruačné krvácanie),
 • Estradiol (estrogén), pôsobí na libido, poskytuje žene energiu (s jej nadbytkom, ženy majú pocit, že srdce vyskočí z hrudníka).

Je to dôležité! Ženy, ktoré majú asténny typ tela, s nedostatkom estrogénu, sú špeciálnou rizikovou skupinou pre rozvoj útokov IRR počas predmenštruačného obdobia.

Ako môžem pomôcť

Aby dystónia nemala závažný vplyv na zvyčajný životný štýl ženy, táto liečba sa prejavuje počas kritických dní:

 • pamätajte, že táto podmienka uplynie po 5-7 dňoch,
 • ovládať techniky dýchania a používať ich na sebauspokojenie,
 • inšpirujte sa pozitívnym postojom
 • prechádzky po ulici, pretože zvýšenie tlaku môže vyvolať nedostatok kyslíka,
 • pravidelne cvičiť,
 • užívajte kontrastnú sprchu, vykonajte ďalšie procedúry temperovania.

Ženám, ktoré trpia negatívnymi prejavmi IRR, sa odporúča, aby si zobrali mikro a makro prvky, aby sa zachovalo zdravie tela.

Aby sa upokojil nervový nervový systém, má zmysel prijímať infúzie takýchto liečivých zložiek:

 • oregano a pivonka,
 • kozlík lekársky a hloh,
 • medovka a mäta,
 • Ľubovník bodkovaný.

Na odporúčanie lekára môžete počas nástupu menštruácie používať Novo-Passit alebo Afobazol, glycín alebo Piracetam.

Na zmiernenie bolesti a normalizáciu stavu ciev môžete užívať antispasmodiká (napr. No-silo).

Usmernenia o prevencii

Aby negatívne prejavy vegetatívnej vaskulárnej dystónie nespôsobovali ženám počas menštruácie problémy, mali by sa dodržiavať tieto pravidlá (a to nielen priamo pri predmenštruačnom syndróme, ale aj trvalo):

 • normalizácia spánku (spánok a prebudenie by sa mali objaviť približne v rovnakom čase), čo bude mať priaznivý vplyv na nervový systém,
 • zníženie frekvencie psycho-emocionálneho stresu,
 • kontrola chuti do jedla,
 • maximálne obmedzenie magnetických a radiačných účinkov vychádzajúcich z mikrovlnných rúr, počítačov a televízorov, t
 • zákaz občerstvenia v noci (ak sa počas tohto obdobia zvýši chuť do jedla, môžete si dovoliť iba pohár mliečnych výrobkov),
 • predchádzanie zlým návykom vrátane fajčenia a pitia, t
 • pravidelné testovanie krvných hormónov a kompetentnú liečbu týchto indikátorov pod dohľadom špecialistov,
 • pozornosť na vaše vlastné telo, vrátane včasného prístupu k lekárovi na liečbu duševných a somatických patológií.

Podľa nedávnych štúdií predmenštruačný syndróm veľmi uľahčuje počúvanie klasiky svetovej hudby. Ak žena trpí zvýšeným záchvatom paniky pred nástupom menštruácie, odporúča sa počúvať hudbu takýchto skladateľov:

 • Beethoven a Mozart,
 • Vivaldi a Paganini,
 • Chopin a Čajkovskij.

Okrem počúvania klasických diel má zmysel odkazovať na majstrovské diela svetového a sovietskeho filmu a animovaných filmov. Hudba, ktorá je pre nich zaznamenaná, je tiež schopná upokojiť napätý nervový systém, vrátiť dobrú náladu ženskému životu a zmierniť podráždenosť.

Je to dôležité! Ak je žena veľmi znepokojená prejavmi IRR počas posledného cyklu menštruácie, má zmysel ísť v týchto dňoch na terapeuta, ktorý bude počúvať sťažnosti a predpíše symptomatickú liečbu zameranú na ich odstránenie.

Čo je IRR?

IRR - Jedná sa o sériu všetkých druhov príznakov, sprevádzaných objavom z rôznych dôvodov. V modernej medicíne sa IRR považuje za pomerne kontroverznú diagnózu, toto ochorenie chýba v zozname MKN-10. Túto diagnózu však veľmi často robia odborníci, a to aj počas menštruácie.

IRR sa klasifikuje podľa symptómov ochorenia a ich prejavov. Rozdelené na:

Najčastejšie sú VSD s hypertenziou, hypotonickými a srdcovými symptómami. Najčastejšie sa takéto ochorenie vyskytuje v ženskej polovici populácie, ktorá je sama o sebe uzavretá, alebo je tu častý nervový stav s následnými depresiami v dôsledku nedostatku dostatočného sociálneho kruhu.

VSD pred menštruáciou

Často má IRR v PMS podobné príznaky ako záchvaty paniky. Je to spôsobené tým, že IRR je často provokovaná prítomnosťou stresujúcich stavov u žien.

Tiež prejav IRR pred menštruáciou môže prispieť k:

 • ostré alebo časté zmeny počasia. Je to spôsobené patológiou plavidiel, ktoré nemajú čas prispôsobiť sa zmeneným poveternostným podmienkam,
 • zvýšený výkon
 • nervový stav a prítomnosť negatívnych emócií,
 • únava.
na obsah ↑

VSD počas menštruácie

Symptómy IRR počas menštruácie sa takmer vždy zhoršujú, čo je spôsobené vegetatívnou krízou. Hlavným dôvodom prejavu príznakov IRR počas menštruácie je nerovnováha pohlavných hormónov v ženskom tele, ktorá je spôsobená narušeným menštruačným cyklom.

V dôsledku toho možno pozorovať rôzne príznaky IRR:

 • ťažké bolesti hlavy
 • poruchy spánku
 • poruchy gastrointestinálneho traktu,
 • depresívne stavy (hysterika, neuróza, panické stavy),
 • zníženie pracovnej kapacity a duševnej činnosti.

Prejav príznakov IRR v kombinácii s prechodom menštruácie prináša ženám vážne problémy. Počas menštruácie trpí ženské pohlavie bolesťami hlavy, poruchami trávenia a stratou nálady. Ak sú pridané k príznakom IRR, potom táto choroba výrazne ovplyvňuje duševný stav žien.

Zmeny hormónov s PMS

Prechod cyklu menštruácie u ženy kvôli hormonálnemu pozadiu, ktoré sa mení v priebehu mesiaca. V prvej časti cyklu sa zvyšuje počet ženských steroidných hormónov a v druhej časti mesačného cyklu dochádza k nárastu počtu hormónov progesterónov. Výskyt takýchto zmien v hormonálnej rovnováhe sa považuje za normálny a pomáha čistiť maternicu starého epitelu sliznice, čo podporuje schopnosť maternice počať.

Keď ženy majú IRR, takéto procesy, ktoré sa vyskytujú s hormónmi, spôsobujú nedostatočnú reakciu organizmu. V dôsledku toho dochádza k zvýšeniu symptómov bolesti vyskytujúcich sa počas menštruácie:

 • periodické bolestivé syndrómy sa stávajú silnou bolesťou,
 • normálna únava prúdi do bolestivých migrén a neustálej túžby po odpočinku,
 • príznaky podráždenia sa dostanú do depresívneho stavu a niekedy sa prejavia panické prejavy IRR.

Pocit bolesti, ktorý je prítomný počas menštruácie a je sprevádzaný krvácaním u žien s IRR, je značne zvýšený. Ich príznaky sa môžu objaviť ešte pred alokovaním menštruácie vo forme predmenštruačného syndrómu.

Liečebný účinok

Ženy užívajúce rôzne lieky počas menštruácie môžu ovplyvniť stabilitu menštruačného cyklu a povahu ich výtoku.

В зависимости от компонентов, входящих в лекарственный состав, препараты различно воздействуют на цикл месячных и выделения:

 1. Антикоагулянты и лекарственные средства для разжижения крови в момент месячных. Lieky na prevenciu krvných zrazenín a riedenie krvi môžu ovplyvniť trvanie a hojnosť výtoku počas menštruácie. V tomto prípade trvanie menštruačného cyklu - neovplyvňujú.
 2. Antidepresíva. Tieto lieky môžu prispieť k zmene cyklu a pod ich vplyvom dochádza k oneskoreniu menštruácie. Súčasne sa znižuje množstvo výtoku v porovnaní s obvyklými ukazovateľmi menštruácie.
 3. Hormonálne lieky. Účinok týchto liekov na cyklus menštruácie závisí od správnosti ich výberu. V prípade použitia dobre tolerovaných hormonálnych liekov nie sú žiadne účinky na menštruáciu. Inak bude mesačný tok slabý a nie dlhý.
 4. Lieky na boj proti vredom. Pri užívaní týchto liekov sa môže stať oneskorený menštruačný cyklus.
 5. Prípravy na obnovenie zásobovania krvou Lieky v tejto kategórii prispievajú k mesačnému poklesu množstva prepúšťania. Takéto lieky by sa mali užívať len tak, ako to predpisujú špecialisti, s nadmerným výbojom počas menštruácie.

Je tiež mimoriadne dôležité vedieť, že akékoľvek zmeny spojené s menštruačným cyklom alebo menštruáciou môžu byť varovným signálom pre zdravie ženy. Preto sa odporúča okamžite vyhľadať lekára.

Liečba počas kritických dní a IRR

Počas mesačného obdobia sú nasledovné odporúčania, ktorých dodržiavanie zlepší stav:

 • by mali byť častejšie na čerstvom vzduchu, mali by ste sa postaviť v pozitívnom t
 • používať dychové cvičenia na stabilizáciu svojho stavu,
 • robiť rekreačnú telesnú kultúru s požadovanou záťažou pre každú ženu individuálne vybranú,
 • jesť len zdravé a zdravé jedlo v čase menštruácie,
 • Príjem komplexov vitamínových prostriedkov v čase menštruácie pomáha udržiavať nervové bunky a redukovať príznaky VVD,
 • užívanie sedatív pomáha predchádzať depresii počas menštruácie a znížiť celkovú podráždenosť v čase IRR,
 • používanie liekov na stabilizáciu fungovania krvných ciev a krvného obehu, t
 • na udržanie nervovej aktivity je tiež možné používať lieky, ale iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára,
 • potrebujete správny denný režim, je to súlad s režimom práce a odpočinku.

V prítomnosti príznakov IRR je zakázané: používanie alkoholických nápojov, tabakových výrobkov na fajčenie, konzumácia údených výrobkov a rôznych korenín, nápojov obsahujúcich kofeín. To všetko nepriaznivo ovplyvňuje cievy a môže prispieť k ich vzrušeniu, kŕčom, čo bude mať za následok negatívny vplyv na činnosť srdca v čase menštruácie.

Ako preventívne opatrenie pre ženy s príznakmi VSD pred menštruáciou sa odporúča:

 • vyhnúť sa psychickému a emocionálnemu stresu počas menštruácie,
 • znížiť alebo zanechať zlé návyky, medzi nimi a nie zdravú výživu a prejedanie sa,
 • pravidelne pozoroval lekár v prítomnosti chronických ochorení, aby sa zabránilo ich exacerbácii počas menštruácie,
 • ak je to možné, znížte pôsobenie magnetických a radiačných polí z domácich spotrebičov na telo.

V budúcnosti, s pomocou odborníkov, ktorí študovali vlastnosti vášho tela, plán preventívnych, individuálnych opatrení zameraných na prevenciu symptómov IRR pred menštruáciou.

IRR nie je chronickou diagnózou a určite nie vetou. Aby sa zabránilo tejto patológii, je potrebné vyhnúť sa nervovým a stresovým situáciám, ako aj dať svojmu telu čas na zotavenie. To všetko prispieva nielen k zníženiu príznakov VSD pri menštruácii, ale aj k ich absencii v budúcnosti.

VSD pred menštruáciou

Niekoľko dní pred menštruáciou, žena trpiaca IRR, viditeľne zhoršená nálada, znížený výkon a niektorí dokonca narušili spánok. Žena-VSD-Schnitsa čaká na prístup menštruácie, pričom vedome aktivuje vytvorené dominanty IRR. Čaká na ich prístup, podvedome pochopí svoju prirodzenosť a vedome sa ľutuje za to, že ani v tomto ohľade príroda nie je pre ňu spravodlivá.

Vzhľadom k tomu, aký typ IRR u ženy je zaznamenaný, už pred nástupom menštruácie, môže dôjsť k exacerbácii jedného z týchto typov. Niektoré ženy-VSD-shnitsy to veľmi dobre poznajú a snažia sa chrániť pred ňou pred príchodom ich obdobia: sú viac pod šírym nebom, kŕmia sa lepšie, snažia sa pozerať na mnohé problémy života filozofickým a pokojným spôsobom. Často pomáha a obdobie menštruácie nie je také bolestivé.

Niekoľko žien - VSD-Schnitz však nemá chuť sa psychicky pripravovať na nadchádzajúce obdobie a samy sa dostávajú do moci náhody, bežného času. Sú to oni, ktorí viac než iní upozorňujú na seba, predovšetkým na zhoršenie zdravia, úzkostne panický charakter myšlienok. Oni sú často v ordinácii lekára, aby bolo celkom pochopiteľné nepohodlie v rodine.

Čo robiť v tomto prípade, ako sa naučiť vydržať s dôstojným obdobím menštruácie?

Samozrejme zmenu postojov voči sebe! Musíme si uvedomiť, že skutočne menštruácia je prirodzený proces, ktorý je súčasťou všetkých žien sveta a že by sa s ním malo zaobchádzať dôstojne. To znamená, že nevenujte pozornosť sebe, a snažte sa byť obyčajný, viac usmievavý, spokojný život.

Musíme sa naozaj pokúsiť viac na čerstvom vzduchu a síce prostredníctvom sily, ale t usmievať sa! Stále sa musíme nútiť, aby sme sa hýbali, a pamätajte, že ľudia vás budú vnímať pozitívne, keď sa budete správať prirodzene, a čo je najdôležitejšie, nevystavujete úzkosti.

Má dobrý vplyv na tento problém. DMEP - dýchanie s manuálnym doplňovaním energiepravidelné cvičenie, ktoré môže skutočne stabilizovať celkový stav, uľahčiť tok menštruácie, a čo je najdôležitejšie, harmonizovať tok energie myšlienok.

Budete mať tiež záujem o:

Perfilyeva Inna Jurijevna

Psychológ, Psychodramatist. Špecialista z webovej stránky b17.ru

Môžete myslieť na pôrod - to je pilulka pre všetky choroby. Existujúce zdravotné problémy sa naopak len zhoršia.
Musíte len zmeniť spôsob života - výživa, spánok, fyzická aktualita, vitamíny - musíte prehodnotiť.
Tieto problémy nezmiznú vôbec, ak existuje predispozícia, ale môže sa zmierniť.

Mám IRR, trpím detstvom, niektoré príznaky z vyššie uvedeného sú mi známe)) Žiadni terapeuti IRRT neliečia, iba psycho-psychológovia a nervopotologi, takže vám pomôžu týmto lekárom, ak vo fyziológii nenájdu nič hrozné potom je to všetko psychika. Ak máte akékoľvek otázky, napíšte, ak potrebujete, môžem odhodiť e-mailovú adresu.

Posilnite svoje telo, nič viac nemôžete urobiť. Vitamíny, sparta, bazén, viac prechádzok a nedbajú na štát. Mnohí ľudia majú PMS, nikto na neho nezomrel. IRR je v 2 z 3 obyvateľov mesta. A o pôrode som porodila dva, PMS vôbec neklesla. Zdravie pre vás

To všetko je jediná diagnóza, autorka už s tým vyčerpala

VVD v pediatrii: anamnéza

Zvyčajne toto ochorenie postihuje deti vo veku 6-8 rokov, adolescentov, častejšie dievčatá. V rôznych vekových obdobiach sa mení len závažnosť ochorenia. Dôvody môžu byť tieto faktory:

 • dedičnosť: prenášané cez materskú líniu, ak počas tehotenstva žena trpí toxikózou, fetálnou hypoxiou, vnútromaternicovým poranením, predĺženým alebo naopak rýchlym pôrodom, poranením pri narodení
 • psihotravmy: konflikty v škole, rodina, spoločnosť, nedostatočná pracovná záťaž, psychotyp, zvýšená zodpovednosť (množstvo vynikajúcich študentov), ​​stres
 • Vonkajšie príčiny: vlastnosti klimatickej zóny (klíma nie je vhodná a telo pociťuje nepohodlie, časté prechladnutie a iné choroby), zlá ekológia (alergické alebo astmatické prejavy), zlá výživa, hormonálne zmeny v období aktívneho rastu (telo a telo mladistvého rastú rôznymi rýchlosťami a vegetatívnym systémom nemá čas)

Je jasné, prečo v prípade detí, okrem pediatra, je potrebné zapojiť neuropatológa, kardiológa, endokrinológa a gastroenterológa.

Príznaky u detí

Choroba sa nemôže prejaviť, ale prepracovanosť a stres ju môžu vyprovokovať a potom sa objaví „v celej svojej sláve“.

Zo strany kardiológie sú pozorované arytmie, tachykardie, arteriálna hypertenzia a hypotenzia.

Sťažnosti na únavu, zlý spánok, zhoršenú pamäť, závraty, fóbie, podozrivosť a hysterické reakcie hovoria o neurotickom syndróme.

Dýchací systém bude reagovať na respiračný syndróm: dýchavičnosť, dýchavičnosť, zimnicu, neznášanlivosť na teplo, dusivosť alebo chlad.

V tráviacom systéme sú možné rôzne druhy porúch v gastrointestinálnom trakte: nevoľnosť, zvracanie, zvýšená chuť do jedla alebo jeho úplná absencia, ako aj taký jav ako syndróm dráždivého čreva.

Močový systém sa prejaví ako edém, nadmerné potenie a časté močenie.

Porušenia v týchto systémoch sú funkčné, t. sú reverzibilné a nepredstavujú nebezpečenstvo pre život dieťaťa. Pri liečbe je výhodná neliečebná terapia.

Stanovenie vaskulárnej dystónie

Aby ste sa dostali na dno, musíte pochopiť, že autonómny alebo viscerálny nervový systém je súčasťou celého nervového systému. Medzi jeho „povinnosti“ patrí zabezpečenie činnosti vnútorných orgánov, riadenie metabolizmu, kontrola cievneho tonusu a zásobovanie nervových buniek orgánov, tkanív, svalov a kostry. Jeho hlavnou funkciou je vytvárať podmienky, za ktorých budú všetky systémy tela v rovnováhe a stabilite. A ak sa niečo zmení v prostredí, potom sa autonómny nervový systém prispôsobí týmto zmenám a bude pracovať v tele tak, aby sa v týchto nových, zmenených podmienkach cítil pohodlne.

Keď dôjde k zlyhaniu v tomto systéme a stratí schopnosť prispôsobiť sa a prispôsobiť sa okolitému svetu, nastane nerovnováha - toto je vaskulárna dystónia.

Porušenia sa môžu diať v práci jedného orgánu alebo nejakého druhu systému a všetky harmonické práce tela môžu byť narušené a mnohé systémy sa nedokážu vyrovnať so svojimi povinnosťami. Človek sa bude okamžite sťažovať na mnohé choroby a príznaky budú rozsiahle.

Prejavy vsd

Toto je celý komplex symptómov:

 • závrat
 • s ostrým vzostupom stmavne v očiach na bolesť a krátkodobý sluch
 • nevoľnosť
 • syndróm dráždivého čreva
 • "Husia koža" na lícach
 • tlak vyskočí hore a dole
 • blednutie srdca alebo búšenie, takže toto zaklepanie je dané v ušiach
 • studené ruky a nohy, niekedy ich necitlivosť
 • bolesti v rôznych orgánoch a častiach tela

Na emocionálnej úrovni sa to tiež odráža a človek vyzerá ohromený, unavený, znepokojený úzkosťou, podráždenosťou, často plačúcim.

Niekedy sa vyskytuje ako krátky čas a reverzibilný ako záchvat. Existujú však aj prejavy vo forme „vegetatívnej búrky“: všetky poruchy sú vyslovované jasne, ostro a náhle. Môže dôjsť k záchvatu paniky, pripojiť sa k strachu zo smrti. Je ľahké stratiť kontrolu nad sebou. Tento stav môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín. Vedieť, že sa to môže stať, musíte mať sedatívum alebo lekára, ak sa stav po dlhú dobu nevráti do normálu.

Lieky sa zvyčajne predpisujú na lekársky predpis. Lekár považuje vrd a vsd za kontrolu s tabuľkou.

Existuje toľko príznakov, že diagnóza je dosť ťažká: dlhodobo môžete zistiť príčiny bolesti, nepohodlia a problémov s prácou orgánov. Čas sa venuje vyšetreniam, testom, výletom od lekára k lekárovi. Osoba jednoducho „žije“ na klinike, ale nie sú žiadne výsledky, bol taký zlý ako on. A nie preto, že lekári sú zlí, pacient si len sťažuje na konkrétnu chorobu, ale v skutočnosti to tak nie je. Čo robiť?

Test pre všetky online

Moderný život výrazne uľahčuje internet. Zvyčajne ľudia majú tendenciu hľadať odpovede na otázky vo vyhľadávačoch a jedného dňa sa môžete stretnúť s informáciami o testoch v teste. S ich pomocou môžete vykonávať autodiagnostiku a zistiť: či existuje tendencia a zjavné príznaky vaskulárnej dystónie. Testy sú bezplatné, za krátky čas dostanete odpoveď, na ktorú by ste mali počúvať. Skladajú sa zo skúsených psychológov a ich chyba je veľmi malá. Koniec koncov, môže sa ukázať, že nemáte žiadne - to je tiež výsledok, ktorý ukáže skutočný stav vecí.

Jedným zo symptómov tejto ťažkej patológie je syndróm dráždivého čreva (IBS)., Úprimne povedané, nepríjemná vec. Tento syndróm sa zvyčajne prejavuje ako pálenie záhy, nevoľnosť, kŕčovitá bolesť brucha, nadúvanie. S takýmto "súborom" nie je ľahké byť medzi ľuďmi, ktorí chodia do práce. Osoba sa jednoducho nemôže pohybovať ďaleko od WC. Je to veľmi nepríjemný stav, ktorý spôsobuje veľké problémy a znižuje kvalitu života. Laboratórne testy, postupy a testy ukazujú, že všetky orgány tráviaceho systému sú normálne: sliznica pažeráka a žalúdka nie je rozbitá, nie je tu žiadna gastritída, mikróby a infekcie nie sú zasiate, ultrazvuk a röntgenové lúče hovoria o zdraví.

Pozorný lekár bude dávať pozor na túto funkciu: počas spánku, všetky vyššie uvedené problémy sa nezobrazujú, a akonáhle sa prebudím, je naliehavá potreba navštíviť toaletu. A ešte jedna vec: hmotnosť pacienta zostáva stabilná, napriek hnačke / zápche. V tomto bode je veľmi žiaduce presunúť sa z terapeuta alebo gastroenterológa na psychoterapeuta. Po komplexnom ošetrení kobyliek spravidla všetko zmizne a črevá sa vrátia do normálu po užití sedatív, rastlinných prípravkov a použitia špeciálnych techník.

Niekedy sa ľudia pýtajú na súvislosť medzi cholecystitídou a cievnou dystóniou. Tu je trochu iný prípad. V prítomnosti nadúvania, nadúvania, bolesti v pravej hypochondriu, horkej chuti v ústach. Ale stále je to nezávislé ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom žlčníka a je vždy jedným z jeho symptómov, t. cholecystitída spôsobuje nervové poruchy vo forme podráždenosti, úzkosti a asténie.

Mesačná a tak ťažká udalosť v živote ženy, a ak sa príznaky pridajú ku všetkým iným nepríjemným prejavom, zmení sa na seriózny test. Počas PMS u zdravého dievčaťa / ženy dochádza k skokom v krvnom tlaku, spravidla k hnačke, a vzhľadom na to, že produkcia endorfínov klesá, nálada sa zhoršuje. Bolesť hlavy a žalúdka, moja schopnosť pracovať na nulu - chcem si ľahnúť, stočiť sa a zavesiť znak „nerušiť“.

Pre tých, ktorí sú diagnostikovaní s vd, je tento stav hypertrofovaný. Psychika trpí obzvlášť viditeľne: niekto má apatický stav, niekto má impulzívny stav, ale tí a iní to majú všetko zlé.

Pred menštruačnými mesiacmi, niekoľko dní pred touto udalosťou, sú už pozorované odchýlky vo forme zhoršenia nálady a nervozity. Takýto stav sa nazýva predmenštruačný syndróm a je to on, kto môže provokovať SC.

Ako si pomôcť počas svojho obdobia?

 • Byť filozofický o udalosti: čoskoro prejde. Buďte častejšie na čerstvom vzduchu, prekonajte túžbu klamať, lepšie chodiť.
 • Majster niektoré základné dýchacie postupy (jóga, Strelnikova metóda), to pomôže stabilizovať a zmierniť váš stav.
 • Metódy self-hypnózy: naladiť sa na pozitívne, pamätajte, že je nepríjemné a nie je zaujímavé byť v spoločnosti whiner a nudný.

Čo môže a nemôže

A teraz, že môže a nemôže byť vykonané s vegetatívny dystónia

Nemôžete robiť nič, čo by zmenilo tón ciev: alkohol (vzrušenia), fajčenie (škodlivý účinok na srdce a môže viesť k cievnym kŕčom), nápoje s kofeínom (energia, čaj, káva), rýchle občerstvenie, údené potraviny, teplé korenie.

Často sa pýtajú: je možné piť kávu s každým? Pripomeňme, že toto ochorenie je spojené so zlou cievnou funkciou. Nedostatočný prísun krvi do vnútorných orgánov vedie k nedostatku kyslíka, a preto môže spôsobiť poruchu autonómneho nervového systému, t.j. vyvolať útok Toto ochorenie môže byť sprevádzané zvýšením krvného tlaku a jeho poklesom. V súlade s tým, ak ste hypertenzný, potom by ste nemali zhoršiť situáciu, káva je kontraindikovaná pre vás.

Zloženie kávy zahŕňa kofeín, ktorý má vplyv na centrá nervového vzrušenia a môže spôsobiť záchvat paniky.

V prípade nízkeho krvného tlaku lekári dokonca odporúčajú pitie zeleného čaju alebo kávy, čo dodá vitalitu a zlepší celkový stav a náladu.

Ďalšia otázka, ktorá sa tiež vyskytuje pomerne často: je možné navštíviť kúpeľ v centre?

Tu sú názory expertov rozdelené. Existuje však všeobecné pravidlo: všetko je veľmi individuálne, hlavná vec nie je ublížiť. Počúvajte svoje pocity. Nemôžete žiť, zakazovať vám všetko, Пробуйте, только заранее настройте себя на возможные реакции. Здесь главное, что вы понимаете, почему именно происходит так или иначе.

Ak chcete ísť do ruského parného kúpeľa s mokrou parou, uistite sa, že teplota nie je vyššia ako 70 stupňov, robte niekoľko prístupov v intervaloch 10-15 minút, nevypierajte studenou vodou a neskáčte do studenej vody. Ak sa cítite uvoľnene, pokojne, ak sa vám to páči, choďte a nebojte sa, Postupnosť a pravidelnosť prinesie ovocie. Rovnaké požiadavky platia pre saunu.

Nemusíte sa riadiť sami do rohu, nie ste zdravotne postihnutí a vaše obmedzenia nie sú smrteľné. Žiť plný život, radovať sa zo všetkých jeho prejavov, nájsť vo všetkom krásnom. Mimochodom, máte na výber a to znamená veľa.

rysy

IRR pred menštruáciou vyvoláva depresívny stav a vegetatívne krízy. Pár dní pred nástupom menštruácie klesá nálada žien, dochádza k prudkej únave, podráždenosti a prejavom nespavosti a paniky.

Prejav ochorenia prispieva k faktorom ovplyvňujúcim produkciu hormónov:

 • náhla zmena počasia
 • fyzického a emocionálneho stresu
 • negatívne emócie
 • únava,
 • nervozita,
 • stres.

Vzhľadom na nedostatok endorfínu (hormón radosti) sa žena cíti depresívne a depresívne. Vzhľadom na hormonálnu úpravu tela sa vždy prejavuje manifestácia IRR počas menštruácie. Vnútorné zmeny vyžadujú okamžitú reakciu ciev a krvi. Slabý krvný obeh v cievnom systéme vedie k bolesti, v dôsledku čoho sa u žien vyskytujú nasledujúce príznaky:

 • bolesti hlavy
 • silná bolesť brucha,
 • zvýšená alebo spomalená srdcová frekvencia,
 • poruchy v gastrointestinálnom trakte (hnačka, zápcha, vracanie),
 • zvýšené potenie
 • mdloby,
 • depresie
 • panika.

Tento stav je nebezpečný pre fyzické a emocionálne zdravie žien a vyžaduje neustálu pozornosť a kontrolu.

Výzvy a odporúčania pre liečbu

Ženy, ktoré trpia IRD počas menštruácie, prežívajú dlhší stres, čo vedie k vyčerpaniu nervového systému. Takéto ženy častejšie navštevujú lekára ako iní, než prinášajú úplne zrozumiteľné nepohodlie nielen vo svojom vlastnom živote, ale aj v živote blízkych.

Najlepšou možnosťou, ako sa vyhnúť komplikáciám spôsobeným dystóniou a menštruáciou, je prevencia ochorenia. Lekári odporúčajú viesť zdravý životný štýl, nefajčiť, neberú alkoholické nápoje, jesť správne a nezabudnite na miernu fyzickú námahu. Wellness metódy, ako sú:

 1. Hydroterapia (kontrastná sprcha, relaxačný kúpeľ, procedúry ľahkého kúpeľa).
 2. Strave.
 3. Masáž.

Odborníci radia používať bylinné čaje a infúzie na upokojenie nervového systému. Bežné liečivé rastliny sú skvelé:

 • tymián,
 • medovka,
 • Ľubovník bodkovaný
 • valeriána lekárska,
 • hloh.

Ak sa vám stále nedarí vyhnúť sa bolesti, je potrebné užívať antispasmodiká. Najčastejšie lieky na bolesť počas menštruácie sú:

 • No-Spa,
 • Drotaverinum,
 • papaverín,
 • Spazmolgon,
 • Buscopan.

Bezpečnostné opatrenia

U mnohých žien je exacerbácia VSD spojená s hormonálnymi zoskokmi. Počas menštruácie hladina hormónov dosahuje kritický bod, ktorý sa stáva príčinou vzniku vegetovaskulárnej dystónie počas tohto obdobia.

Aby sa zabránilo vegetatívnym krízam, lekári odporúčajú užívať hormonálne lieky, ktorých účinok závisí od toho, do akej miery zapadajú do ženy. Ak sú lieky vybrané správne, účinok na menštruáciu chýba. Inak bude menštruácia krátka a krátka.

Hlavným cieľom hormonálnej terapie je eliminácia fyzických príznakov IRR, ktoré sa vyskytujú v kritických dňoch. Aby ste si vybrali správnu liečbu a nepoškodili vaše vlastné zdravie, musíte kontaktovať špecialistu.

VSD - nie veta. Aby sa predišlo nepríjemným pocitom a bolestivým bolestiam počas menštruácie, je dôležité pozorne sledovať ich zdravie, dodržiavať odporúčania odborníkov a udržiavať dobrú náladu.

Kľúčové vlastnosti

Počas IRR sú „kritické dni“ oveľa bolestivejšie. Zmena fáz cyklu vedie k zvýšenej nerovnováhe vegetatívneho systému:

 • Žena zažíva silnú slabosť, bolesti hlavy ju napadajú.
 • Sťažuje sa na pocit "rozbitia".
 • Žena je taká zlá, že je pre ňu často ťažké dostať sa z postele.
 • Podráždenie PMS je nahradené panickým alebo subdepresívnym stavom.

Ak má žena bohaté a bolestivé obdobia, potom na ich pozadí dochádza k zhoršeniu zdravia v prítomnosti IRR.

Provokujúce faktory

Gynekológovia túto podmienku nazývajú vegetatívnymi krízami. Aké účinky majú hormóny na telo:

 1. Estrogény sú zodpovedné za vyjadrenie emócií a duševného stavu ženy. Ovplyvňujú zrýchlenie procesov učenia, zapamätanie.
 2. Sedácia sa uskutočňuje progesterónom.
 3. Estrogény sú zodpovedné za aktivitu libida a energie - estradiolu.

Riziko zahŕňa adolescentov a dievčatá s astenickou postavou, pretože môžu mať nedostatok estrogénu a dokonca hyperandrogeny s príznakmi virilizácie.

Aké sú príznaky

Klinický obraz pred menštruáciou závisí od individuálnych charakteristík organizmu:

 • U niektorých žien sa srdcová frekvencia spomaľuje, v iných sa zvyšuje.
 • Teenageri sa sťažujú na utláčajúce alebo boľavé pocity.
 • Krvný tlak môže klesnúť a prudko skočiť.

Existuje potlačenie produkcie radostných hormónov - endorfínov.

3-4 dni pred príchodom „kritických dní“ pre ženu, ktorá trpí IRR, nálada klesá. Rýchlo sa unavuje aj po niekoľkých hodinách práce, dramaticky sa zhoršuje sústredenie pozornosti. U niektorých pacientov s PMS sa vyvinuli príznaky nespavosti.

Čakanie na príchod menštruácie, osoba podvedome aktivuje príznaky IRR. Z tohto dôvodu sa zdravotný stav ženy v PMS zhoršuje. Myšlienky sú v prírode rušivé. Na pozadí dystónie a menses dochádza k panickým záchvatom. Prejavujú sa ako:

Útok prechádza nezávisle. Jeho trvanie sa pohybuje od 5 do 30 minút. S ťažkým klinickým obrazom sa záchvaty paniky objavujú niekoľkokrát denne.

U žien sa postupne objavuje syndróm čakania na záchvat paniky:

 • Zvyčajne ľudia s VSD vedia, kedy a v akých situáciách majú ťažký záchvat úzkosti.
 • Žena si je istá, že ak si vezme tento obchod alebo sa ocitne v traumatickej situácii, vznikne útok.
 • Úzkosť, keď je PMS prítomný v pozadí neustále, spánok je narušený.

Aký cyklus sa považuje za normálny?

Vonkajší prejav prirodzeného vaječníkovo-menštruačného cyklu - menštruácia, ktorá vzniká s frekvenčnou charakteristikou každej ženy a trvá najčastejšie 3-6 dní. V tomto okamihu sa celá zväčšená funkčná vrstva endometria (uterinná sliznica) odmietne. Spolu s krvou, jeho úlomky vystupujú cez otvorený krčný kanál do pošvy a potom von. Peristaltické sťahy jeho stien prispievajú k prirodzenému čisteniu maternice, čo môže spôsobiť určité fyzické nepohodlie.

Plavidlá, ktoré sa po odmietnutí tkanív rýchlo uzavreli, sa výsledným celkovým defektom sliznice regenerujú. Normálna menštruácia preto nie je sprevádzaná významnou stratou krvi a nevedie k rozvoju anémie, ťažkej asténie a invalidity. Priemerný objem straty krvi je až 150 ml a vo výtoku nie sú žiadne krvné zrazeniny.

Menštruačný cyklus však nie je len štádiom aktualizácie endometria. Normálne tiež zahŕňa folikulárnu fázu s dozrievaním vajíčka vo vaječníkoch, ovuláciou a následnou sekrečnou fázou s rastom endometria a jeho prípravou na potenciálne možné implantovanie vajíčka. U zdravej ženy v reprodukčnom veku existujú aj anovulačné cykly, ktoré sa nepovažujú za patologické. Obvykle nevedú k zmene trvania alebo charakteru menštruácie a neovplyvňujú trvanie intermenštruačného obdobia. V takýchto cykloch žena nie je plodná, to znamená, že tehotenstvo s ňou nie je možné.

Menštruácia začína v puberte. Ich vzhľad poukazuje na pripravenosť reprodukčného systému na počatie. Prvá menštruácia (menarche) je zaznamenaná vo veku 9 - 15 rokov, najčastejšie v intervale medzi 12 a 14 rokmi. Záleží na mnohých faktoroch, z ktorých hlavnou je dedičnosť, národná identita, všeobecné zdravie, primeranosť dievčenskej výživy.

Dokončenie reprodukčného obdobia je charakterizované nástupom menopauzy - úplným a konečným ukončením menštruácie. Tomu predchádza klimakterické obdobie, ktoré sa zvyčajne vyskytuje v priemere za 46-50 rokov.

Mechanizmus rozvoja NOMC

Menštruačný cyklus vaječníkov v ženskom tele je proces závislý od endokrinného systému. Preto hlavnou príčinou jeho porúch sú dyshormonálne poruchy. Môžu sa vyskytovať predovšetkým na rôznych úrovniach, vrátane zapojenia endokrinných žliaz, ktoré nesúvisia s reprodukčným systémom. Na základe tejto klasifikácie menštruačných porúch. Podľa nej vydávať:

Zlyhania na akejkoľvek úrovni sa nakoniec prejavia v rôznych typoch NOMC. Koniec koncov, hormonálna nerovnováha vedie k zmene v práci vaječníkov, aj keď nemajú štrukturálne abnormality. Logickým dôsledkom je porušenie sekrécie hlavných pohlavných hormónov (estrogén a progesterón). A ich hlavným cieľom je funkčná vrstva sliznice maternice, je to on, kto je odmietnutý krvou na konci nasledujúceho cyklu. Akékoľvek zmeny v tele môžu viesť k porušeniu povahy a pravidelnosti menštruácie.

Endokrinné patológia je hlavnou príčinou menštruačnej dysfunkcie. Len v pomerne malom percente prípadov to nie je spôsobené hormonálnymi poruchami. Porušenie menštruačného cyklu môže byť spôsobené napríklad výraznými zmenami v endometriu. A niekedy je falošná amenorea diagnostikovaná, keď menštruačná krv a odmietnuté endometrium nemajú schopnosť prirodzene odísť z dôvodu vaginálnej atrézie alebo úplného upchatia jeho výstupu panenským šimpanzom.

Príčiny dysfunkcie

Dôvody vzniku menštruačnej dysfunkcie sú mnohé. Okrem toho žena môže súčasne identifikovať niekoľko etiologických faktorov vedúcich k funkčným poruchám na rôznych úrovniach.

Najpravdepodobnejšie sú:

 • Rôzne adenómy hypofýzy (acidofilné, bazofilné, chromofóbne), ktoré môžu byť hormonálne aktívne alebo môžu viesť ku kompresii a atrofii adenohypofýzy. Ochorenia a Itsenko-Cushingov syndróm.
 • Užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú syntézu a metabolizmus dopamínu a noradrenalínu v mozgových štruktúrach, čo vedie k dysfunkcii hypotalamicko-hypofyzárneho systému. Patrí medzi ne rezerpín, inhibítory MAO, typické a atypické antipsychotiká, antidepresíva rôznych skupín, metoklopramid, fenotiazínové deriváty a množstvo ďalších liekov.
 • Adrenálne adenómy a iné nádory, ktoré produkujú androgény a kortizol. Adrenogénny syndróm v dôsledku vrodenej hyperplázie nadobličiek.
 • Niektoré mentálne poruchy spojené s poruchou centrálnej neuroendokrinnej regulácie. Môžu to byť depresívne stavy stredného a závažného stupňa rôzneho pôvodu, endogénne ochorenia (schizofrénia) v akútnom štádiu, anorexia nervosa, reaktívne poruchy a poruchy adaptácie počas chronického stresu.
 • Hypo - alebo hypertyreóza rôzneho pôvodu.
 • Syndróm sklerocystických vaječníkov (Stein-Leventhal).
 • Potlačenie funkcie vaječníkov a zhoršená spätná väzba medzi nimi a hypotalamicko-hypofyzárny systém po dlhodobom podávaní COC a ich náhle zrušenie.
 • Rezistentný ovariálny syndróm a syndróm gonádovej deplécie. Môžu mať tiež iatrogénnu genézu - napríklad v dôsledku opakovanej účasti ženy v protokoloch technológií asistovanej reprodukcie so stimuláciou hyperovulácie.
 • Drastické nefyziologické zmeny hormonálnych hladín, ktoré môžu byť spôsobené spontánnym alebo medicínskym potratom, užívaním liekov na rýchle potlačenie laktácie.
 • Vady a malformácie maternice, vrátane tých, ktoré sú spôsobené chromozomálnymi ochoreniami.
 • Dôsledky operácie na vaječníkoch a maternici, ožarovanie a chemoterapia, zápalové ochorenia reprodukčných orgánov. To môže byť významný pokles objemu funkčného ovariálneho tkaniva, intrauterinnej synechie až do vývoja atrézie dutiny maternice, odstránenia pohlavných žliaz a maternice.
 • Nádorová lézia vaječníkov. Okrem toho, nielen malígne, ale aj veľké benígne neoplazmy so sekundárnou atrofiou ovariálneho tkaniva môžu mať klinický význam.

Narušenie menštruačného cyklu po 40 rokoch vo väčšine prípadov v dôsledku zvyšujúcich sa zmien v reprodukčnom systéme súvisiacich s vekom. Sú spôsobené prirodzeným úbytkom folikulárnej rezervy vaječníkov so zvýšením počtu anovulačných cyklov, progresívnou hypoestrogénnou a zánikom reprodukčnej funkcie. Tieto zmeny sú najvýraznejšie v období pred menopauzou, kedy sa cyklus stáva stále viac nepravidelným so sklonom k ​​dysfunkčnému krvácaniu z maternice a pridávaniu psycho-vegetatívnych porúch.

Porušenie menštruácie u dievčat pubertálneho veku je najčastejšie spôsobené nerovnomerným dozrievaním hypotalamicko-hypofyzárneho a ovariálneho systému. Nezabúdajte však, že počas tohto obdobia môžu debutovať klinické prejavy určitých vrodených syndrómov, chromozomálnych ochorení a abnormalít vývoja vnútorných orgánov reprodukčného systému.

Okrem toho sa adolescentné poruchy často vyskytujú u dospievajúcich dievčat s tvorbou nutričných nedostatkov kľúčových živín a najmä tukov. To vedie k výraznému poklesu syntézy steroidných (vrátane pohlavných) hormónov, čo sa najčastejšie prejavuje sekundárnou amenoreou.

Možné prejavy NOMC

Podľa prítomnosti predchádzajúceho obdobia normálnej menštruácie môžu byť všetky možné nezrovnalosti rozdelené na primárne a sekundárne.

Symptómy menštruačných porúch môžu zahŕňať:

 • Zmeňte trvanie intermenštruačného obdobia. Proiomenorea je možná (s trvaním cyklu kratším ako 21 dní) a opsymenorea (jej predĺženie je viac ako 35 dní).
 • Oneskorenie ďalšej menštruácie v neprítomnosti predchádzajúcich porušení cyklu.
 • Absencia menštruácie počas 6 mesiacov alebo viac (amenorea) u ženy v reprodukčnom veku.
 • Zmena objemu menštruačnej straty krvi. Je možné ako zvýšenie (hypermenorea), tak zníženie (hypomenorea). Keď nadmerné straty krvi hovoriť o menometroragii.
 • Zmena trvania menštruácie v smere skrátenia (oligomenorea) alebo predĺženia (polymenorea).
 • Vzhľad intermenštruačného krvavého výboja, ktorý sa môže líšiť v intenzite - od špinenia až po hojnosť. Pri acyklickom hojnom krvácaní z maternice pomocou termínu "metrorrhagia".
 • Klinicky významná lokálna bolesť počas menštruácie, ktorá sa nazýva algomenorea.
 • Výskyt bežných extragenitálnych príznakov sprevádzajúcich menštruáciu. Patria k nim bolesti hlavy rôzneho charakteru, kolísanie krvného tlaku, nevoľnosť a zmeny chuti do jedla a iné prejavy autonómie. Tento stav sa označuje ako dysmenorea, a keď sa kombinuje so syndrómom bolesti, hovoria o algomenorey.

  Hypermenštruačný syndróm s polyhypermenorea a / alebo acyklickým dysfunkčným maternicovým krvácaním je zvyčajne príčinou vzniku chronickej post-hemoragickej anémie z nedostatku železa. Jej príznaky sú často dôvodom na návštevu u lekára. V tomto prípade sa žena obáva zvýšenej únavy, búšenie srdca, celkovej slabosti, sklonu k zníženiu krvného tlaku a mdloby. Stav pokožky, vlasov a nechtov sa zhoršuje, je možné zníženie produktivity mentálnej aktivity až po rozvoj miernych kognitívnych porúch.

  Mnohé ženy v reprodukčnom veku majú tiež neplodnosť - absencia prirodzenej koncepcie do 1 roka od nechráneného pravidelného sexuálneho života. Je spôsobená závažným porušením alokácie dominantného folikulu v jednom z vaječníkov, procesu dozrievania vajíčka v ňom a nedostatku spontánnej ovulácie.

  Je dôležité si uvedomiť, že v prítomnosti anovulačných cyklov môže žena nezávisle a bez zvláštnych sťažností na menštruačné nepravidelnosti, hoci s cieleným dotazovaním, vo väčšine prípadov sa objavia rôzne príznaky. V tomto prípade pacient zvyčajne považuje charakteristiku predĺženia menštruačného cyklu za svoj individuálny znak a nie za patologický znak.

  Možnosť tehotenstva

  Tehotenstvo v rozpore s menštruačným cyklom je možné. Но вероятность ее наступления зависит от выраженности дисгормональных расстройств, полноценности развития матки и многих других факторов. Во многих случаях нарушения менструации сопровождаются бесплодием.A nie vždy je možné ju eliminovať konzervatívnymi metódami, často je nástup tehotenstva možný len pomocou asistovaných reprodukčných technológií. A niekedy žena nemôže počať a samostatne vykonávať dieťa. V tomto prípade sa ponúka služba náhradných matiek a darcovských programov.

  Okrem toho by sme nemali zabúdať na to, že endokrinné poruchy často vedú k nižšej funkčnej vrstve endometria a tým bránia normálnej implantácii vajíčka. Toto, spolu s nedostatočnou produkciou progesterónu a hCG, významne zvyšuje riziko potratov vo veľmi skorých a skorých štádiách. V tomto prípade si žena nemusí byť vedomá počatia, čo sa týka oneskorenia menštruácie ako inej dysfunkcie.

  Predchádzajúce menštruačné dysfunkcie sa považujú za faktor potenciálne komplikujúci tehotenstvo. Takéto ženy si vyžadujú osobitnú pozornosť. Často na predĺženie tehotenstva potrebujú užívať určité hormonálne lieky. Podľa štatistík, u mnohých žien po pôrode, menštruačná nepravidelnosť je nezávisle korigovaná (pre obdobia menštruácie, v našom článku odkazom). A následné tehotenstvá sa môžu vyskytnúť už bez väčších ťažkostí.

  prehľad

  Vo väčšine prípadov majú NOMC priaznivú prognózu, pretože sú spôsobené zmenami, ktoré nie sú život ohrozujúce pre ženu. Nesmieme však zabúdať, že až 10% prípadov je spôsobených onkologickými ochoreniami rôznej lokalizácie. Preto diagnóza takéhoto stavu vyžaduje starostlivé vyšetrenie, aby sa zistila skutočná príčina menštruačnej dysfunkcie, aby sa určila povaha a závažnosť existujúcich zmien. Je to práve táto taktika, ktorá vám umožní zvoliť si optimálnu korekčnú terapiu alebo včas vykonať radikálnu liečbu.

  Základné skúšky by mali zahŕňať:

  Ak existujú dôkazy vo fáze 2 prieskumu, použijú sa high-tech diagnostické techniky (CT, MRI, PET a iné). Najčastejšie sa predpisujú na podozrenie na onkogynekologickú patológiu.

  Zásady liečby

  Liečba menštruačných porúch zahŕňa niekoľko oblastí:

 • Zastavenie krvácania. Na tento účel sa môžu použiť hormonálne prípravky, činidlá, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi a kontraktilitu maternice a niekedy aj kyretáž.
 • Korekcia existujúcich hormonálnych porúch, čo je prevencia rekurentných menštruačných porúch. Liečebný režim sa volí individuálne na základe endokrinného profilu pacienta.
 • Rozhodnutie o realizovateľnosti chirurgickej liečby na elimináciu hlavného kauzálneho faktora alebo korekciu existujúcich vývojových anomálií.
 • V prípade potreby opatrenia zamerané na stimuláciu vývoja maternice a aktiváciu vaječníkov. Široko sa používajú rôzne fyzikálno-terapeutické metódy, cyklická vitamínová terapia, fytoterapia.
 • Korekcia pridružených porúch (psycho-vegetatívne poruchy, anemický syndróm atď.).
 • Korekcia výslednej terapie základného ochorenia. Napríklad pri užívaní psychotropných liekov sa odporúča ich nahradenie modernejšími, úzko zacielenými liekmi. Konečné rozhodnutie o korekcii liečby samozrejme neurobil gynekológ, ale ošetrujúci lekár (napríklad psychiater, neurológ).
 • V prípade potreby koncepcia - komplexná liečba neplodnosti pomocou konzervatívnych a v prípade potreby chirurgických (endoskopických) techník, včasného rozhodovania o realizovateľnosti použitia technológií asistovanej reprodukcie.
 • Porucha menštruačného cyklu je veľmi častým problémom. A jeho význam sa neznižuje napriek úspechom modernej medicíny. Našťastie dosť málo foriem takýchto porúch je prístupných korekcii. A s včasnou liečbou ženy na lekára je často možné vyhnúť sa komplikáciám, udržať pacientov s vysokou kvalitou života a dokonca sa vyrovnať so sprievodnou neplodnosťou.

  Pozrite si video: Introduction to Amazon Web Services by Leo Zhadanovsky (November 2021).

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send