Zdravie

Čo je krčka maternice a kedy ju treba odstrániť?

Pin
Send
Share
Send
Send


Čas čítania: min.

Polypy sú často diagnostikované u žien. Týka sa to starších žien. Ak neprijmete žiadne opatrenia, potom sa všetko môže zmeniť na rakovinu alebo inú komplikáciu.

Ak v danom časovom rámci začneme vykonávať diagnostiku a včas zastavíme polyp v maternici, potom sa dá vyhnúť onkologickému procesu.

Je potrebné odstrániť cervikálny polyp? Mnohí lekári a špecialisti v oblasti gynekológie veria, že akékoľvek polypy musia byť odstránené v krátkom čase. Akýkoľvek novotvar v maternici sa musí okamžite zastaviť. V každom prípade je to len pacient, ktorý rozhoduje o tom, či odstrániť polyp alebo nie. Nikto nemá právo ho nútiť. Ale v každom prípade musíte varovať pred ďalšími komplikáciami.

Je potrebné odstrániť polyp na krčku maternice? Aby bolo možné vykonať operáciu, existujú určité náznaky. Sú to:

 • Veľkosť polypov krčka maternice je viac ako 10 milimetrov.
 • Veková hranica je viac ako 45 rokov.
 • Neschopnosť mať deti (neplodnosť).
 • Absencia pozitívneho účinku liečby konzervatívnym spôsobom.
 • Polypy adenomatózneho pôvodu.

Odstráni polyp polyp cervikálny kanál? Ak je polyp diagnostikovaný s viac ako 10 milimetrov, musí byť okamžite odstránený. Najčastejšie, ak sa nachádza polyp 5-6-7 mm, potom sa môže zastaviť konzervatívnym spôsobom. Ak nie je odstránený veľký polyp, môže nastať niekoľko problémov. Žena s veľkým polypom nemusí mať potomstvo, vyskytuje sa veľké krvácanie alebo je polyp malígny - rakovina maternice. Polyp krčka maternice je najlepšie odstrániť, ak je veľký!

Cervix maternice sa dá odstrániť? Veľmi typická je skutočnosť, že polypy sa objavujú u žien po 42-44 rokoch. Dôvodom sú niektoré zmeny hormonálnych hladín. Tento proces vedie k vzniku polypov, ktoré sa môžu premeniť na zhubné novotvary. Preto sa po takomto veku musíte rýchlo zbaviť týchto nádorov.

Je to stav, keď žena nemôže porodiť dieťa. Dôvodom je niekedy prítomnosť polypu v reprodukčnom orgáne. Aby mala žena šancu otehotnieť, je potrebné chirurgicky odstrániť polyp. Vzhľadom k veľkej veľkosti polypu, spermie nemôžu mechanicky vstúpiť do dutiny maternice. Aj keď z prekvapujúcich dôvodov môže žena otehotnieť s prítomnosťou polypov, potom v budúcnosti môžu byť príčinou jej prerušenia.

Ak je pacient liečený konzervatívnym spôsobom a neexistuje žiadny účinok, potom sa človek musí uchýliť k operatívnej metóde. Je potrebné poznamenať, že konzervatívny režim liečby v niektorých prípadoch pomáha zbaviť sa polypu, potom žiadny lekár neposkytuje 100% záruku. Niektoré hormonálne lieky zastavujú rast, ale ani to nestačí, je potrebné ho úplne zastaviť. Zvyčajne, keď sa nepozoruje žiadny účinok, symptómy sa v každom prípade postupne zhoršujú (krvácanie, bolesť, výtok inej povahy). Rakovina krčka maternice sa musí odstrániť čo najskôr.

Ak sa po diagnostikovaní ženy v nej nachádzajú polypy adenomatózneho pôvodu, potom ide o priamu indikáciu na chirurgické odstránenie. Tieto polypy sú naliehavo potrebné odstrániť, pretože sa môžu rýchlo zmeniť na rakovinové nádory.

Bohužiaľ, aby sa dosiahli rýchle a dobré výsledky, je potrebné okamžite a radikálne odstrániť polyp. Konzervatívna liečba môže zastaviť rast av zriedkavých prípadoch ju zastaviť.

Musím odstrániť polyp z krčka maternice a akým spôsobom?

Na chirurgické zastavenie polypu existuje niekoľko metód. Ale hysteroskopia je obľúbený a účinný spôsob odstraňovania polypu. Zvyčajne je táto metóda kombinovaná s kyretážou. Po chirurgickom odstránení sa tento materiál pošle do laboratória na diagnostické histologické vyšetrenie.

Iné spôsoby sú tiež schopné odstrániť polyp: kyretáž, diatermokoaguláciu, konvenčnú polypektómiu alebo kryodestrukciu. Ale podľa lekárov sú menej efektívne ako hysteroskopia. Ale každý lekár si zvolí metódu pre rôzne vekové alebo klinické údaje pacienta.

Rehabilitácia a pooperačné obdobie

Ak je odstránený polyp krčka maternice, čo mám robiť? Po chirurgickom odstránení polypu sa môžu objaviť niektoré negatívne procesy. Nezáleží na spôsobe odstraňovania, ale na tele ženy. Tieto vedľajšie účinky sú:

 • Riziko neplodnosti.
 • Niektoré nepríjemné pocity po intimite a pohlavnom styku s partnerom.
 • Vypúšťanie krvavej prírody, ktorú možno zastaviť len medikáciou.
 • Opakovaný výskyt polypu po predchádzajúcej operácii.
 • Neúplné odstránenie polypu, najčastejšie chyba lekára. Zvyšky polypu môžu rásť a premeniť sa na rakovinový nádor.
 • Perforácia v maternici (veľmi zriedkavé).
 • Adhezívna choroba, ktorá je najčastejšie diagnostikovaná po kyretáži. Najlepšie je zastaviť hroty laserom.
 • Oneskorená menštruácia, až niekoľko mesiacov.
 • Môže byť tiež horúčka, bolesť v iných častiach hrádze. Výskyt infekcie v močovom systéme.

Dôvody vzdelávania

Hoci diagnóza "cervikálneho polypu" je často podávaná ženám, etiológia ochorenia nebola úplne študovaná. Dlhodobé štúdie ukázali, že nasledujúce faktory môžu vyvolať výskyt nádoru:

 • infekcie genitálneho traktu
 • pohlavne prenosných chorôb
 • vaginálna dysbakterióza,
 • chronické zápalové ochorenia reprodukčných orgánov,
 • odložené potraty,
 • kyretáž maternice v histórii
 • hormonálne poruchy,
 • zníženie telesnej obrany
 • imunodeficiencie.

Keď cervikálny zápal pretrváva dlhú dobu, imunitná reakcia na kontakt s patologickými patogénmi je narušená. Miestna imunita začína pracovať nesprávne, čo zvyšuje riziko tvorby polypu.

Najčastejšie sa zistil rast krčka maternice u žien vo veku 31 až 50 rokov. Pri narodení, alebo tí, ktorí prešli do obdobia po menopauze, sú vystavení nižšiemu riziku.

Mladé ženy v pôrode, krátko po narodení dieťaťa, často chodia k lekárovi a takýto nádor zistia.

Príznaky ochorenia

Ženy zvyčajne nemajú príznaky. Kým tvorenie malej veľkosti, ich prítomnosť nemožno cítiť. Počiatočné štádiá vývoja ochorenia sa vyskytujú bez prejavov. Nepriamym znamením vývoja choroby - charakteristický výtok z pošvy - belší.

Tvorba polypu v oblasti krčka maternice je však zriedkavo nezávislým ochorením. Preto ženy môžu pociťovať príznaky iných patológií. Mnohí sa museli zaoberať menštruačnými poruchami, neustálymi potratmi tehotenstva v ranom štádiu.

Výskyt nepríjemných pocitov v oblasti krčka maternice spôsobuje veľa. Je ťažké diagnostikovať symptómy, je dôležité poradiť sa s lekárom.

Sliznica maternice neustále zdôrazňuje určitý druh tajomstva. V podstate je potrebný na mazanie pohlavných orgánov a na samočistenie tkanív z odpadových buniek. Väčšina tohto výboja sa vyparuje z tepla ľudského tela, len niekoľko z nich ide von.

Ak venujete pozornosť tomu, ako sa mení charakter výboja, môžete si všimnúť patológiu. Pozorujú sa tieto zmeny:

 • hnedá masť v prípade poškodenia rastu,
 • hojný výtok bielej sliznice,
 • pred a po menštruácii.

V závažnejších prípadoch sa vyskytne krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruáciou. Ak sa takýto jav vyskytne počas menopauzy, je potrebné vykonať urgentné lekárske vyšetrenie, pretože to môže byť symptóm malígneho nádoru.

Ak je okrem nových výrastkov v reprodukčnom systéme ženy prítomná infekcia, výtok môže nadobudnúť charakteristický nepríjemný zápach. Hlien sa niekedy stáva žltkastým alebo nazelenalým s nečistotami hnisu.

Polyp v krčku maternice je schopný vyvolať bolesť, ak je jeho veľkosť väčšia ako priemer. Malé neoplazmy zvyčajne nespôsobujú žiadne nepríjemné pocity.

Ťažká bolesť v spodnej časti brucha sa môže objaviť v ktorýkoľvek deň cyklu a pocity niekedy ustupujú k dolnej časti chrbta. Veľké polypy maternice a krčka maternice dávajú žene bolesť počas pohlavného styku. Keďže je novotvar zranený, malé krvácanie nie je vylúčené.

Mesačná porucha

Tvorba polypu v krčku maternice vedie k zmene charakteru menštruácie. Výtok sa stáva silnejším a krvácanie trvá dlhšie ako obvykle. Všetky dni menštruácie sú bolestivé.

Pretože patológia je často sprevádzaná hormonálnymi poruchami, estrogén sa môže zvýšiť. Výsledkom je, že vrstva endometria zhustne, čo tiež prispieva k silnejšiemu krvácaniu.

Keď vaječníkové znečistenie polypy bolesť len zvyšuje. Ženy pociťujú známky všeobecnej malátnosti, pretože strácajú veľa krvi.

Polyp v krčku maternice - príčina neplodnosti. Dlho očakávané tehotenstvo sa nevyskytuje kvôli tomu, že spermie sa nemôžu ľahko dostať do genitálneho traktu ženy, kvôli ktorej nedochádza k oplodneniu.

Cervikálna polypóza často mení hormóny. V dôsledku toho nedochádza k ovulácii a ovulácii.

klasifikácia

Zväčšený polyp by mal povzbudiť ženu, aby podstúpila vyšetrenie, ako aj celý priebeh liečby. Existuje niekoľko typov nádorov. Líšia sa v histologických vlastnostiach. Je možné určiť, ktorý rast sa vyvinul (železný alebo nie) až po jeho odstránení a analýze.

Formácie v maternicovom kanáli sú jednoduché alebo viacnásobné. Rasty sa líšia konzistenciou. Počas vyšetrenia lekár zistí, že majú inú farbu, tvar a veľkosť. Existuje 5 hlavných foriem polypov.

Väčšina rastov v polyposis sa živí krvnou cievou, ktorá prechádza vo vnútri formácie. Ak nie, patológia sa nazýva pseudopolypozícia.

Polypy na vláknitom type krčka maternice tvorené spojivovým tkanivom. Najčastejšie sa táto diagnóza robí u žien starších ako 45 rokov. V mladých rokoch sa takéto rasty zvyčajne netvoria.

Riziko patológie transformácie u malígnych nádorov je relatívne. Zrážky nespôsobujú závažné príznaky, zriedkavo krvácajú, pretože nie sú takmer nikdy zranené a nevyvolávajú zápalové procesy.

glandulární

Polypy na maternici žliazovitého typu sú tvorené z náhodne umiestnených žliaz. Vyznačujú sa jemnou textúrou, ktorá sa prejavuje bohatými sekrétmi slizníc. Častejšie diagnostikované u mladých žien.

Rast polypov je spojený s tvorbou endometria. V reprodukčnom veku sú tieto procesy aktívne, čo zvyšuje riziko rastu. Tendencia k znovuzrodeniu pri rakovine sa nepozoruje.

Liečba takýchto patológií je zvyčajne úspešná bez opakovania.

deciduální

Medzi rastmi krčnej oblasti vzniká decidual polyp z už vytvoreného nádoru. Vzhľad vzdelávania vyvolaný tehotenstvom. Vo veľkosti môže presiahnuť 1 cm.

Po implantácii oplodneného vajíčka sa začína meniť sliznica maternice. Na pedikule môžu byť polypy tohto typu jednoduché alebo viacnásobné. Často sú prítomné pseudopolypy, bez vaskulárneho lôžka.

adenomatóznej

Adenomatózny typ polypov je jednou z nepriaznivých patológií vaginálnej sliznice, pretože sa považuje za prekancerózny stav. Onkologické patológie maternice sa v mnohých prípadoch vyvíjajú práve na pozadí tejto formy ochorenia.

Novotvar je rýchlo a chaoticky rastúci, plne zásobovaný krvnými cievami. Hormonálne zmeny zvyšujú riziko vzniku onkológie.

Glandulárny vláknitý

Štruktúra glandulárneho vláknitého typu polypu tohto typu je zmiešaná, pretože je vytvorená z niekoľkých typov tkanív. Môže degenerovať do adenomatóznej formy, má tendenciu rýchlo rásť. Existujú prípady, keď formácia dosiahla veľkosť 2,5 cm.

V tejto forme polypózy dochádza k zahusťovaniu epiteliálneho tkaniva a vytvárajú sa oblasti nekrózy. Výskyt zápalových procesov je charakteristický, riziko malignity je vysoké.

diagnostika

Polyp endocervix je najčastejšie diagnostikovaný náhodne počas rutinného gynekologického vyšetrenia. Ďalšie postupy sú zamerané na určenie typu neoplázie a výber vhodnej metódy liečby.

Povahu novotvaru krčka maternice možno určiť pomocou nasledujúcich diagnostických postupov:

 • ultrazvuk
 • kolposkopia,
 • tserviskopiya,
 • frakčná kyretáž.

Ak je podozrenie na rakovinový nádor, lekár rozhodne, ktoré je lepšie: vykonať biopsiu alebo selektívnu kyretáž. Veľa závisí od polohy polypu v kanáli.

Pomocou hysteroskopu jasne skúmajte stav stien krčnej cesty a vonkajšie znaky nádorov. Histologické vyšetrenie je povinným opatrením na určenie presného typu tkaniva.

Odstránenie polypov

Moderná medicína ponúka mnoho spôsobov, ako odstrániť polypy krčka maternice. Spôsob intervencie určuje lekár po konzultácii so ženou.

Dôležitým aspektom chirurgického zákroku je schopnosť vykonávať histologické vyšetrenie po odstránení. To znamená, že polyp musí byť úplne odstránený, zatiaľ čo musíte zachovať čo najviac jeho pôvodnú formu.

Niekedy po odstránení polypu sa vyžaduje kyretáž. Tento postup sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • pri raste pokračoval zápal,
 • existuje podozrenie na malignitu,
 • vysoká pravdepodobnosť poškodenia susedných orgánov a tkanív.

Žena absolvuje potrebné testy a odchádza do nemocnice. Vykonáva sa anestézia a operácia sa vykonáva nalačno. Intervencia sa vykonáva v prvej polovici cyklu, niekoľko dní po ukončení menštruácie.

Existuje niekoľko metód na odstránenie polypu: pomocou svorky, rádiovej vlny alebo laserového lúča (iba najmenšie polypy sa odstránia laserom), kauterizácia, hysteroskopia. Niektoré metódy sa nevzťahujú na ženy, ktoré nie sú spriaznené, aby sa predišlo vzniku jazvy, ktorá povedie ku komplikáciám počas nasledujúceho tehotenstva a pôrodu.

Anestézia nie je vždy používaná, pretože niektoré metódy sú úplne bezbolestné. Vo veľmi pokročilých prípadoch je možné úplné odstránenie maternice. Táto metóda sa používa na rakovinové nádory a na časté recidívy polypózy.

Liečba bez chirurgického zákroku

Chirurgia nie je vždy taká vážna, ako sa uvádza. Napríklad odstránenie rádiových vĺn alebo lasera nespôsobuje silnú bolesť a je charakterizované rýchlym obdobím rehabilitácie. Mnohé ženy však odmietajú chirurgickú liečbu.

Nie je možné sa zbaviť polypózy v krčku maternice pomocou liečebných metód. Takáto terapia umožňuje znížiť rýchlosť progresie patológie, ale nevylučuje ju úplne.

Hormonálna terapia

Liečba hormonálnymi liekmi poskytne terapeutický účinok za predpokladu, že toto ochorenie bolo vyvolané týmto problémom. Lekár vyberie vhodné perorálne kontraceptíva alebo gestagény.

Takéto lieky znižujú hladiny progesterónu a znižujú estrogén. To pomáha zastaviť krvácanie, obnoviť normálnu pravidelnosť menštruácie, znížiť bolesť.

Trvanie hormonálnych liekov - šesť mesiacov. Mali by sa užívať v priebehu 21 dní, potom sa uskutoční týždňová prestávka. V prípade potreby môže lekár odporučiť dlhší priebeh liečby.

Antibakteriálna terapia

Ak sa v dôsledku infekčného ochorenia vytvorí polyp glandulárny fibróz, do komplexnej liečby by sa mali zahrnúť antibakteriálne činidlá. Na základe výsledkov laboratórnych testov určí lekár typ antibiotika.

Gynekologické ochorenia najčastejšie spôsobujú tieto mikroorganizmy:

Antibiotiká ničia patogénne patogény, ktoré kolonizujú sliznicu krčka maternice. Spôsob podávania sa stanoví individuálne.

Protizápalová liečba

Spolu s antibiotikami vyžaduje použitie liekov s protizápalovým účinkom. To je obzvlášť dôležité pri vývoji komorbidít zápalovej etiológie.

Tieto lieky majú tiež analgetický účinok. Po chirurgickom zákroku, počas hojenia môže žena pociťovať silnú bolesť. Príjem NSAID uľahčí jeho stav.

komplikácie

Akékoľvek ochorenie, pri ktorom nedošlo k žiadnej kvalitnej liečbe, vedie k nepríjemným komplikáciám. Veľa závisí od momentu vývoja patológie a použitej metódy.

Najčastejšie sa vyvíjajú nasledujúce komplikácie:

 • krvácanie,
 • neplodnosť,
 • infekcie
 • nemožnosť prirodzeného pôrodu,
 • onkológie,
 • recidívy.

Zjazvenie krčka maternice je častou komplikáciou patológie, ktorá je liečená kauterizáciou polypu. Mnohé techniky spôsobujú lokálne popáleniny a časom vznikajú jazvy.Kvôli tomu sa zmenšuje veľkosť, na ktorú je maternica schopná expandovať počas tehotenstva a pôrodu.

Riziká krvácania sú zvyčajne nízke. Vylučovanie krvi nastáva najviac 1-2 dni. Dlhší jav je pozorovaný u tých, ktorí podstúpili úplnú operáciu. Čím viac tkaniva maternice bolo poškodené, tým väčšie je toto riziko.

Po odstránení polypu okamžite nesmiete otehotnieť. Telo potrebuje čas na zotavenie.

Preventívne metódy

Pomocou týchto jednoduchých tipov sa môžete chrániť pred tvorbou polypov:

 • jesť správne
 • dvakrát ročne navštíviť gynekológa na rutinné vyšetrenie krčka maternice,
 • eliminovať príležitostný sex,
 • odmietnuť užívanie nekontrolovaných antibiotík, ktoré ničia vaginálnu mikroflóru,
 • vyhnúť sa stresovým situáciám a fyzickému vyčerpaniu,
 • nezneužívajte alkohol
 • používať kondómy počas pohlavia,
 • mať pravidelný sexuálny život.

Aby sa zabránilo rozvoju závažných patológií krčka maternice, je potrebné včas liečiť polypy a infekcie. Návšteva u lekára vám pomôže.

Je možné sa zbaviť polypu v maternici. Je dôležité začať liečbu včas a nájsť správnu metódu. Potom nebudú žiadne prekážky pre následnú koncepciu.

Príznaky majú cervikálny polyp

Tvorba polypu cervikálnej mŕtvice nesmie ovplyvniť blaho žien. Existujú však prípady výrazných príznakov patológie:

 • Pocity bolesti a ťahu v dolnej časti brucha, ktoré sa cítia súčasne v dolnej časti chrbta,
 • Hojný výtok nažltlého odtieňa počas celého obdobia medzi menštruáciami,
 • Uprostred cyklu zvýraznite hnedou krvou,
 • Nepohodlie a bolesť počas pohlavného styku
 • Ťažká bolesť brucha počas menštruácie,
 • neplodnosť,
 • Potraty v prípadoch počatia.
Odstránenie polypu krčka maternice - chirurgický zákrok na odstránenie patologického rastu sliznice, prejavujúci sa rastom v lúmene krčka maternice.

Dôvody tohto stavu nie sú objasnené lekármi. Väčšina vedcov má tendenciu spájať neschopnosť počať a znášať dieťa s nestabilitou hormonálneho pozadia počas vývoja polypu krčka maternice.

Príprava na odstránenie cervikálneho neoplazmu

Na začiatku sa pacient dohodne s gynekológom, ktorý diagnostikuje prítomnosť neoplazmy, zisťuje jej veľkosť a štádium vývoja. Pred chirurgickým zákrokom je povinné mať kolposkopiu a niekoľko predoperačných analýz na odstránenie krčka maternice. Pacient je nasmerovaný na nasledujúce štúdie:

 • Rozter z krčka maternice na analýzu metódou polymerázovej reťazovej reakcie,
 • Šmuha na prítomnosť chlamýdie, gardnerelu, ureaplazmy, mykoplazmy, papilomavírusu a trichomonas,
 • Cytologická analýza šrotov, t
 • Škvrna krčka maternice, samotného kanála, pošvy a močovej trubice na mikroflóre,
 • Kompletný krvný obraz, odber krvi na cukor a krvné doštičky.

Pred odstránením polypu krčka maternice sa tiež vyšetruje krv, aby sa stanovili protilátky proti mykoplazme, chlamýdiám a ureaplazme.

Na druhej recepcii lekár vyšetrí údaje a stanoví dátum na odstránenie krčka maternice polypu. Operácia sa má vykonať buď 1 deň pred nástupom menštruácie alebo bezprostredne po jej ukončení.

Ako je odstraňovanie krčka maternice?

K dnešnému dňu existuje niekoľko lekárov eliminovať polyp z krčka maternice, čo umožňuje vykonávať túto operáciu. Obzvlášť populárny je spôsob laserového odstraňovania polypu - krčka maternice sa prakticky nepoškodí. Okrem toho, s týmto odstránením rastu krčka maternice, je riziko pripojenia infekcií počas zákroku skreslené, čo sa stáva rozhodujúcim faktorom pri výbere metódy na elimináciu polypu krčka maternice.

Moderné kliniky ponúkajú niekoľko typov chirurgických zákrokov na odstránenie polypu krčka maternice:

 • Postup rádiových vĺn
 • Škrabanie kmeňu krčka maternice,
 • Odstránenie kryokonštrukciou a elektrickým zničením.

Vzhľadom k tomu, rast krčka maternice je niečo podobné bradavice, proces odstránenia je takmer rovnaký ako papilloma štiepenie.

Priebeh operácie na odstránenie cervikálneho neoplazmu

Odstránenie polypu lokalizovaného v tkanivách krčka maternice sa vykonáva vždy v celkovej anestézii. Akonáhle nastane anestézia, chirurg pokračuje s detekciou krčka maternice so zrkadlom. Potom zachytí polyp s ohnutým klipom a vytvorí kruhové pohyby. Odstránenie sa vykonáva odskrutkovaním rastu z krčka maternice spolu s nohou.

Po odstránení veľkého polypu z okolitého tkaniva je necitlivý chirurg, škrabá dutinu krčka maternice a odstraňuje zvyšky nohy formácie.

Ak sa polyp nachádza v hornej časti krčka maternice, jeho odstránenie sa vykonáva za hysteroskopického pozorovania. V prípadoch, keď je nádor v tesnej blízkosti vonkajšieho hltanu, je vyrezaný v tvare klinu a potom je zošívaný katgutom. Keď znovu objavíte polyp z cervikálneho otvoru po opätovnom zistení ochorenia, vykoná sa amputácia v tvare kužeľa.

Po otočení polypu cervikálneho kanála chirurg kauterizuje lôžko a pošle odstránené patologické tkanivo na histologické vyšetrenie. V prvom rade je potrebné, aby sa v nich odhalili alebo eliminovali prítomné rakovinové bunky. Okrem toho sú výsledky testov potrebné na určenie ďalšej terapie: antibakteriálna, hormonálna alebo protizápalová, potrebná na konečnú liečbu krčka maternice.

V ďalšom štádiu sa miesto pôvodnej lokalizácie rastu spracuje podľa metódy, ktorú zvolí lekár. Jednou z možností liečby je liek Solkovagin. Po použití sa v mieste operácie vytvorí kôra, ktorá sa potom odkryje sekrétmi. Nevýhodou tejto metódy je, že je potrebné vykonávať celý priebeh liečby.

cryolysis

Často sa používa metóda kryodestrukcie nohou krčka maternice - účinok extrémne nízkych teplôt na abnormálne bunky, aby rástli. Metóda si vyžaduje skúsenosti a prítomnosť určitých zručností lekára, pretože potrebuje zvoliť rýchlosť a hĺbku zmrazenia, aby sa dosiahol maximálny účinok.

Laserové odstránenie cervikálneho neoplazmu

Výhody laserového vystavenia tkaniva krčka maternice sú rýchle zotavenie, absencia jaziev na krčku maternice, dobrý stav reprodukčných orgánov po operácii, minimálna strata krvi. Odstránenie krčka maternice sa vyskytuje s maximálnou presnosťou, zdravé tkanivo nie je poškodené. Takáto operácia sa vykonáva ambulantne - do niekoľkých hodín po nej je pacient prepustený na domácu liečbu.

Existujú však určité nevýhody. Takže laserový lúč môžete používať len na prácu s jednotlivými subjektmi. Obdobie rehabilitácie je sprevádzané bohatými sekrétmi z krčka maternice.

Ak sa u tehotnej ženy zistí krčka maternice?

Ak rast nastal počas tehotenstva, lekár si zvolí čakaciu taktiku, sledujúc dynamiku choroby namiesto okamžitého stanovenia presného dátumu na odstránenie polypu krčnej cesty. V niektorých prípadoch po pôrode zmizne a potom nie je potrebný žiadny zásah.

Ak sa v procese prenosu dieťaťa, rast rýchlo zvyšuje a presahuje 2 cm v priemere, mali by ste sa uchýliť k polypektómia alebo hysteroskopia. Lekár sa môže rozhodnúť, že urýchlene odstráni zarastený polyp.

Obdobie rehabilitácie po odstránení krčka maternice

10 dní po odstránení nádoru krčka maternice je pacientovi ukázaná antibakteriálna liečba. Súčasne môže byť predpísaná hormonálna liečba. To je predpísané lekárom, keď žena má hormonálne zlyhanie.

Je nevyhnutné, aby bol gynekológ pozorovaný v najbližších mesiacoch po odstránení polypu, aby sa vylúčil skorý návrat ochorenia a zabránilo sa následkom možného pridania infekcie.

Sexuálna intimita v prvých 10 dňoch po operácii je prísne kontraindikovaná. Do 10 dní je potrebné upustiť od postupov týkajúcich sa ponorenia do vody: kúpanie, kúpanie v bazéne a prírodné vodné útvary.

Tampóny sa nesmú používať na hygienické účely. Na ochranu bielizne pred vybitím by sa mali používať iba podložky.

Niekoľko týždňov po odstránení krčka maternice nemôže zdvihnúť závažia. Je lepšie opustiť šport, najmä ak je spojený so silovým tréningom. Ak bol postup na odstránenie polypu uskutočnený v teplej sezóne, pacientovi je predpísané obmedziť čas strávený na slnku. Je potrebné venovať pozornosť psycho-emocionálnemu stavu - nervové šoky a stresy sú kontraindikované až do úplného uzdravenia.

Vzhľadom na to, že hojenie rán po odstránení krčka maternice vyžaduje odpočinok pre celé telo, žena by sa mala vyhnúť traseniu a najmenšiemu preťaženiu. Nemôžete plánovať cestné a železničné cesty, ako aj leteckú dopravu na niekoľko týždňov, po ktorom nasleduje eliminácia nádorov krčka maternice. Najlepšia voľba - nejaký čas zostať doma.

Plánovanie tehotenstva po eliminácii polypu krčka maternice je možné len vtedy, keď je úplne zastavený výtok krvi. Spravidla je to 2-3 týždne. Ak krv alebo hlien prestane pretekať počas tohto obdobia, potom môže byť podozrenie na komplikáciu postupu na extrakciu polypu krčka maternice. Je lepšie čoskoro navštíviť lekára.

Celkový čas rehabilitačného obdobia, berúc do úvahy predpísanú hormonálnu alebo protizápalovú liečbu, je približne šesť mesiacov. Ak nie je pozorovaná hormonálna nerovnováha, doba zotavenia sa skráti na 1-2 mesiace.

Ak sa polyp v krčku maternice neodstráni?

Pri neprítomnosti riadnej liečby a chirurgického zákroku kanála krčka maternice je pravdepodobnosť degenerácie buniek polypu do malígnych novotvarov vysoká. Sexuálne získané infekcie a iné infekcie môžu vyvolať bunkové zmeny. Lekárska manipulácia môže byť rozhodujúcim faktorom vo vývoji polypov krčka maternice: pôrod, kyretáž za účelom potratu a diagnostika, inštalácia vnútromaternicových pomôcok. Riziko a ženy v dospelosti. Často sa choroba krčka maternice vyvíja pred menopauzou v dôsledku hormonálnej úpravy.

Preto pri prvých alarmujúcich príznakoch polypov v kanáli by ste mali kontaktovať svojho gynekológa. Nemôžeme zanedbávať plánované preventívne prehliadky, ktoré sa musia konať aspoň raz ročne. Osobitná pozornosť by sa mala venovať otázke plánovania budúceho tehotenstva - ak chcete mať dieťa, mali by ste byť vyšetrený gynekológom. Prevenciu polypov krčka maternice by mali nasledovať aj ženy, ktorých vek sa blíži menopauze.

Čo je krčka maternice?

Polyp krčka maternice je benígny rast, ktorý rastie do lúmenu krčka maternice. Takéto výrastky sú tvorené spojivovým tkanivom a môžu byť pokryté plochým viacvrstvovým, vysoko valcovým alebo nezrelým epitelom endocervixu. Sú pripojené k krčku maternice s nohou (tenké alebo hrubé). Miestom ich lokalizácie je hĺbka vonkajšieho hltanu krčka maternice. Ak sa krčka maternice nachádza na dlhej nohe, potom môže pôsobiť vo vaginálnom lúmene, potom ju gynekológ dokáže vizualizovať štandardným vyšetrením.

Všetky polypy majú krvné cievy, ktoré v nich klíčia ako nádorové formy. Je to ich číslo, ktoré určuje farbu formácie. Čím menej sú, tým bledší je polyp. S vyvinutou cievnatou mriežkou môže mať bohatú vínovú farbu. Čím viac vláknitých buniek v štruktúre polypu je, tým hustší bude rast. Veľkosť nádorov sa líši od veľmi mikroskopických až po veľmi pôsobivé. Čím väčšie sú, tým jasnejšie sú klinické príznaky patológie. Maximálna veľkosť krčka maternice je 40 mm, aj keď zriedka rastú do takýchto objemov. Minimálny priemer je 2 mm.

Časté prípady detekcie tohto ochorenia počas tehotenstva - polypy sú zistené u 22% žien nosiacich dieťa. Stojí za to vedieť o existencii falošných cervikálnych polypov alebo pseudopolypov. Sú tvorené v priebehu niekoľkých týždňov po počatí, nemajú nohy. Štruktúru cervikálneho pseudopolypu predstavuje transformované endometrium. Ak je tehotná žena diagnostikovaná s takýmto vzdelaním, potom by mala byť pod špeciálnou kontrolou gynekológa. Keď pseudopolyp neovplyvňuje proces prenosu plodu, jednoducho sa pozoruje. Ak hrozí ukončenie tehotenstva, vzdelávanie podlieha odňatiu, ktoré sa vykonáva počas tehotenstva bez čakania na pôrod. Polypy môžu byť kombinované do skupín a môžu rásť individuálne.

Podľa dostupných štatistík je táto patológia pomerne bežná a je zaznamenaná u žien v rôznom veku. Častejšie sa však vyskytujú polypy krčka maternice po 40 rokoch. Spomedzi iných cervikálnych neoplaziem benígnej povahy sa polyposis diagnostikuje nie častejšie ako v 25% prípadov. Lekári považujú túto patológiu za pozadie. Prítomnosť viacpočetných polypov krčka maternice zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice, preto vyžaduje pravidelné sledovanie u lekára a včasnú liečbu.

Symptómy polypov krčka maternice

Latentný priebeh patologického procesu je pomerne bežnou charakteristikou polypov. Takmer nič nedáva malé útvary so širokou nohou. Diagnostikujú sa spravidla náhodou, keď žena navštívi lekára kvôli inému ochoreniu sexuálnej sféry. Stojí za zmienku, že v polyposis cervikálneho kanála sa zistilo, že 70% žien má asociované gynekologické ochorenia.

Skutočnosť, že v tele je polyp, môže byť podozrivá po poškodení, infikovaní, ulcerácii alebo zapálení.

V tomto prípade sa novotvar prejavuje nasledovne:

Škvrny, ktoré možno často pozorovať po intimnom alebo gynekologickom vyšetrení. Polypy sú tiež niekedy zranené hygienickými tampónmi. To platí najmä pre nádory na dlhej nohe, ktoré presahujú vonkajší hltan maternice do lúmenu vagíny,

Ak bol polyp podrobený nekróze alebo sa zapálil, potom v období medzi periódami môže žena začať krvácanie. Vo všetkých ostatných prípadoch to nie je typické pre polypy,

Keď je vzdelanie nakazené, žena nájde bielky, ktoré majú mukopurulentný charakter. Tento proces je častejšie vystavený veľkému množeniu polypousov,

Ťahová bolesť sa vyskytuje aj pri veľkých polypoch. Sú spôsobené tým, že vzhľadom na veľký výrastok krčka maternice nie je schopný správne sa uzavrieť,

Hojný výtok slizníc nastáva, keď polyp tlačí na žľazy krčka maternice,

Ak sa u tehotnej ženy nájde veľké vzdelanie, môže ju ohroziť potratom, začínajúc od skorého obdobia tehotenstva. Takéto riziká sú spôsobené tým, že polyp spôsobuje reflexné podráždenie maternice, čo spôsobuje jeho nedobrovoľnú zmluvu.

Na príznaky krčnej polyposis ovplyvňuje štruktúru formácií.

V závislosti od zloženia buniek nádoru u ženy prevládajú určité príznaky:

Keď sú symptómy vláknitej tvorby extrémne vzácne. Je to spôsobené štrukturálnymi vlastnosťami takéhoto polypu. Nemá žiadne žľazy, a preto nevydáva hlien. Vláknitá stroma je hustá a slabo preniknutá krvnými cievami, čo znižuje možnosť poranenia polypu a riziko krvácania,

Glandulárne polypy produkujú viac hlienu, čo môže zvýšiť množstvo intermenštruačných sekrétov. Nebude ich však príliš veľa, pretože vláknité útvary majú najčastejšie malú veľkosť (do 10 mm),

Glandulárne myómy sú formácie zmiešaného typu, dávajú najvýraznejšie príznaky. Jasnejší klinický obraz ochorenia v dôsledku veľkosti, ktorá môže dosiahnuť 25 mm alebo viac. V tomto prípade sa žena sťažuje na bolesť, zaznamenáva krvácanie v kontakte a zvyšuje výtok v období medzi cyklami.

Príčiny polypy krčka maternice

Lekári majú sklon veriť, že formácie lokalizované v krčku maternice sú tvorené pod vplyvom množstva provokujúcich faktorov:

Poškodenia kanálov. Rôzne poranenia nepriaznivo ovplyvňujú štrukturálny stav epitelu výstelky krčka maternice. Zvlášť nebezpečné sú diagnostické kyretáže, potraty, biopsia aspirácie, hysteroskopia. Cervikálny kanál často trpí nesprávne nainštalovaným vnútromaternicovým zariadením. Кроме того, он может быть поврежден во время родов, особенно если они сопровождались травмирующими акушерскими манипуляциями. После полученной травмы эпителий запускает процесс заживления, именно регенерация становится причиной роста полипов.Nové slizničné bunky sa môžu príliš aktívne deliť. Okrem toho, poranenie nemusí byť nevyhnutne rozsiahle, niekedy je dosť a mikroskopická rana,

Štrukturálne zmeny na povrchu krčka maternice. Tvorbe polypov často predchádza patológia, ako je pravá a falošná erózia, ako aj leukoplakia,

Infekcie pohlavných orgánov. Keď sa zníži imunitná obrana ženy, trichomoniáza, kvapavka, chlamýdie a mnohé ďalšie predstavujú hrozbu pre kanál krčka maternice. Vychádzajúc z pošvy, mikroorganizmy začínajú infikovať krčný kanál, čím narušujú prirodzené zloženie hlienu. Vyskytuje sa lokálny zápal, v dôsledku čoho sa sliznica stáva drobivejšou a ľahšie zraniteľnou. Ochranná reakcia epitelu krčka maternice je zvýšenie jeho vlastnej oblasti v dôsledku bunkového delenia. Výsledkom tohto procesu je vytvorenie polypu alebo jeho skupiny,

Nešpecifická infekcia. Rast nádorov môže stimulovať patológie ako vulvovaginitída, vaginitída, cervicitída, endometritída, endomyometritída,

Porušenie vaginálnej mikroflóry. Čím dlhšia je nerovnováha baktérií pozorovaná vo vagíne a čím častejšie kolíše hladina kyslosti, tým je prostredie priaznivejšie pre rast epiteliálnej vrstvy krčka maternice,

Poruchy vaječníkov. Počas ovariálnej dysfunkcie u žien sa polypy najčastejšie vyskytujú v krčku maternice. Sú sprevádzané takými diagnózami ako myómy, endometriálna polypóza, endometrióza. Preto lekári naznačujú, že nadbytok estrogénu je silným stimulátorom rastu epitelu, ktorý lemuje krčnú zónu,

Vonkajšie faktory a endokrinné ochorenia. Nie vždy je príčinou hormonálneho zlyhania ovariálna dysfunkcia. Polypóza krčka maternice môže byť spôsobená obezitou, diabetes mellitus, prepracovaním a stresom,

Fyziologické procesy. Hormonálne prepätia v tele ženy sa vyskytujú neustále. Ak menštruáciu nepočítate, spadajú na obdobie dospievania, v čase prenášania dieťaťa av čase vstupu ženy do menopauzy.

Nejasná etiológia. Treba poznamenať, že polypy nie sú vždy tvorené pôsobením provokujúcich faktorov. Niekedy sa výskyt takýchto nádorov nedá vysvetliť jedným alebo druhým dôvodom. V tomto prípade uveďte cervikálnu polypózu neznámej etiológie.

Aké sú nebezpečné polypy krčka maternice?

Rast lokalizovaný v krčku maternice, napriek slabým symptómom, nesie hrozbu pre zdravie ženy.

Nebezpečenstvo je toto:

Polypy sa môžu transformovať na malígny nádor, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Hoci sa takéto zmeny vyskytujú zriedkavo, existuje riziko znovuzrodenia. Lekári preto odporúčajú takéto formácie odstrániť bez ohľadu na ich veľkosť a štruktúru,

Zvýšené riziko krvácania z maternice. Táto hrozba je spôsobená tým, že polyp má svoje vlastné cievy a môže mať veľkosť až 30 mm. Ak je poškodená jeho stena, často dochádza k strate krvi. Takmer vždy končí sám, avšak pravidelné opakovania vedú k anémii. Úroveň červených krviniek a hemoglobínu sa znižuje, čo negatívne ovplyvňuje pohodu žien

Počas tehotenstva sa prítomnosť polypu môže prejaviť veľmi negatívne, až po spontánny potrat. Z ďalších hrozieb počas gravidity plodu na pozadí krčnej polyposis je možné rozlíšiť ischemicko-cervikálnu insuficienciu, ako aj nízku polohu placenty,

Nekróza nádoru so zlyhaním poskytovania lekárskej starostlivosti, spočívajúca v chirurgickom zákroku, môže spôsobiť smrť okolitých tkanív, otravu krvi a smrť ženy,

Hematometra je ďalším nebezpečenstvom krčka maternice. Vzhľadom k tomu, že nádor má veľkú veľkosť a schopnosť pohybu, ako aj jeho zápal, môže byť cervikálny kanál blokovaný. V dôsledku toho sa menštruačná krv začne hromadiť v maternici, pretože jej prirodzený odtok bude narušený. Môžete mať podozrenie na komplikáciu v dôsledku absencie menštruačného krvácania včas, krv môže uniknúť, ale bude mať nepríjemný zápach a jeho objem bude oveľa menší, než by mal byť. Okrem toho žena zažije bolesť v spodnej časti brucha a maternica sa roztiahne a zväčší. Neposkytnutie včasnej pomoci môže začať zápalový proces až po sepsu a smrť.

V súvislosti s takými vážnymi ohrozeniami zdravia a dokonca aj života ženy musia byť polypy odstránené čo najskôr po ich odhalení.

Odpovede na populárne otázky

Musím odstrániť cervikálny polyp? Vzdelávanie nachádzajúce sa v krčku maternice sa musí odstrániť. Nie je nutné odmietnuť operáciu, aj keď má polyp nevýznamné veľkosti. Potreba resekcie je spôsobená napätou onkologickou situáciou vo svete.

Môže krčka maternice sama zmiznúť? Vzdelávanie sa nemôže samo-zlikvidovať, čo je dôvod, prečo neexistujú žiadne schémy na lekárske ošetrenie takýchto nádorov.

Ako dlho trvá krvácanie po odstránení krčka maternice? Ak bola zvolená metóda s nízkym dopadom na odstránenie neoplazmy, krvácanie sa nemusí pozorovať vôbec. Niekedy špinenie môže trvať 48 hodín. Postupne sa zmenšujú a po troch dňoch úplne zmiznú.

Čo znamenajú bohaté obdobia po odstránení krčka maternice? Keď sa formácia odstráni z tela, menštruácia by sa mala vrátiť do normálu. Jej charakter môže byť navyše ovplyvnený vekom ženy a počtom polypov odstránených. Mesačne po operácii by sa malo stať menej hojným a menej bolestivým. Ak sa naopak ich objem zvýšil alebo sa cyklus zlomil, potom sa opýtať lekára na radu.

Odstránenie polypov krčka maternice - 5 metód

Keď je žena určená výberom metód chirurgického zákroku, je dôležité, aby si uvedomila, že po každej operácii musí podstúpiť zákrok kyretáže celého kanála krčka maternice. Len tak bude možné zbaviť sa patologických buniek, ktoré môžu viesť k relapsu patológie. Existuje niekoľko metód na odstránenie krčných rastov.

diathermocoagulation

Táto metóda je už dlhú dobu. Počas zákroku dochádza k vyrezaniu a páleniu polypu. Na tento účel lekár používa elektrokauterizáciu. Prístrojom prechádza vysokofrekvenčný prúd. V dôsledku toho sa bunky polypu spália a umierajú. V mieste jej pripútania sa tvorí rana, ktorá je zhora pokrytá kôrou. Poskytuje dodatočnú ochranu pred infekciou a krvácaním. Táto metóda má však určité kontraindikácie. Operácia nie je predpísaná žene, ak nesie dieťa, predtým sa nenarodila a tiež trpí poruchou krvácania.

Diatermokoagulácia má však nepochybnú výhodu, ktorá spočíva v širokom rozšírení techniky, ktorá ju robí prístupnou pre každú ženu.

Avšak uprednostňovanie takéhoto zásahu stojí za to pripomenúť jeho nedostatky:

Po kauterizácii zostane miesto polypu jazva, ktorá môže komplikovať budúci pôrod,

Proces obnovy môže trvať niekoľko mesiacov.

Ak nie je kôra riadne odmietnutá, môže sa vyskytnúť krvácanie,

Postup je dosť bolestivý.

Postup sa však používa všade, pretože je nielen cenovo dostupný, ale dáva aj možnosť zbaviť sa polypov pripojených na kanál krčka maternice so širokou nohou.

Príčiny Polyp Cervikálneho kanála

Nie je možné špecifikovať dôvody, prečo sa polypy nevyhnutne tvoria v krčku maternice, ale ich vývoj je vždy sprevádzaný jedným z provokujúcich faktorov alebo ich kombináciou.

Podmienky, ktoré vyvolávajú rozvoj polypu, sú často:

- Mechanické poškodenie epitelu výstelky krčka maternice počas potratov, diagnostická kyretáž, hysteroskopia, aspiračná biopsia, snímanie maternice, nesprávne zavedenie vnútromaternicového zariadenia a podobné manipulácie.

Cervikálny kanál môže byť tiež traumatizovaný rozsiahlymi ruptúrami genitálií alebo pôrodníckou manipuláciou (manuálne vyšetrenie dutiny maternice, aby sa odstránil kúsok neošetrenej placenty, pôrodnícke kliešte a podobne).

Je zrejmé, že proces hojenia je sprevádzaný prerastaním „nových“ slizníc v poškodenej oblasti. Na vytvorenie polypu nie sú potrebné veľké škody, niekedy sa vyvíja v zóne mikrotraumy.

- Štrukturálne zmeny vznikajúce na povrchu krčka maternice. Často sa polypy krčka maternice kombinujú s eróziou (pravda a nepravda), leukoplakiou a podobnými patológiami.

- Špecifický infekčný zápal v oblasti vonkajšieho genitálu. Infekcie genitálií (kvapavka, trichomoniáza, chlamýdie a podobne) po léziách vaginálneho epitelu na pozadí zníženej lokálnej imunity sa môžu dostať do krčka maternice, kde menia zloženie hlienu krčka maternice a vyvolávajú lokálny zápal. Na pozadí zápalového edému sa epitel cervikálneho kanála uvoľňuje a je ľahko zraniteľný. V reakcii na zápalové poškodenie začne epitel krčka maternice nadmerne rásť a vytvárať polyp.

- Chronické nešpecifické zápalové procesy vo vaginálnom epiteli (vaginitída, vulvovaginitída), krčka maternice (endocervicitída, cervicitída) alebo maternice (endometritída, endomyometritída).

- Perzistentné dysbiotické procesy vo vagíne. Dlhodobé porušovanie normálneho zloženia vaginálnej mikroflóry a kolísanie pH vedie k vytvoreniu priaznivých podmienok pre kolonizáciu vagíny oportunistickými mikroorganizmami, ktoré môžu vyvolať zápal.

- Ovariálna dysfunkcia. Najväčší počet prípadov polypov v maternicovom kanáli je zaznamenaný u pacientov s dyshormonálnymi patológiami: endometriózou, maternicovým myómom, endometriálnymi polypmi, hyperplastickými procesmi v endometriu. Je zrejmé, že nadmerný vplyv estrogénu stimuluje patologickú proliferáciu epitelu krčka maternice.

Niekedy vaječníky nespôsobujú hormonálnu dysfunkciu. To môže spôsobiť vážne psycho-emocionálny stres (stres, prepracovanie) alebo endokrinné ochorenia (diabetes, obezita, dysfunkcia štítnej žľazy).

- Fyziologické príčiny. Polyp cervikálneho kanála počas tehotenstva sa vytvára podľa fyziologických dôvodov, keď je nadmerný rast buniek vyvolaný normálnou hormonálnou zmenou. Podobná príčina cervikálnych polypov v menopauze.

Vyššie uvedené dôvody nie vždy vyvolávajú rast polypov v cervikálnom kanáli maca. Niekedy sa cervikálne polypy vyskytujú v cervikálnom kanáli z neznámych dôvodov.

Príznaky cervikálneho polypu

Väčšina polypov krčka maternice nespôsobuje negatívne subjektívne pocity. Polypy malej veľkosti, najmä „sessile“ na širokom základe, môžu byť permanentne asymptomatické v krčku maternice a sú diagnostikované náhodne.

Klinický obraz polypov krčka maternice je spojený s rozvojom komplikácií. Polypy na nohe sú často komplikovanejšie, najmä čiastočne vyčnievajúce za vonkajší hltan na povrch krčka maternice. Keď je povrch takéhoto polypu zranený, keď príde do kontaktu s ním, je tu malý krvavý výtok. To sa deje pri použití vaginálnych hygienických tampónov, gynekologických vyšetrení, intimity alebo douchingu.

Intermenštruačné krvácanie pre nekomplikovaný polyp krčka maternice nie je zvláštne. Ale môžu sa objaviť, keď je polyp komplikovaný nekrózou alebo zápalom.

Sliznice alebo mukopurulentné bielky sprevádzajú prítomnosť krčka maternice v prípade infekčného zápalu. Vyvíja sa častejšie s veľkými polypy, ktoré výrazne zužujú lumen krčka maternice a vytvárajú priaznivé podmienky pre zápal.

Umiestnenie veľkého polypu v oblasti vonkajšieho hltanu bráni jeho správnemu uzavretiu, čo spôsobuje nepríjemné bolesti. Všetky ostatné existujúce príznaky (vyjadrená bolesť, menštruačné poruchy a iné) sú spôsobené komorbiditami (myóm, zápal genitálií, endometrióza a podobne).

Polypy, ktoré dosiahli veľkú veľkosť, môžu byť sprevádzané hojným vylučovaním slizníc v dôsledku konštantného tlaku na žľazy krčka maternice.

Väčšina polypov krčka maternice má pedikul a sú lokalizované bližšie k vonkajšiemu hltanu. Preto ich diagnostika počas gynekologického vyšetrenia nespôsobuje ťažkosti, pretože sú viditeľné v lúmene krčka maternice aj voľným okom.

Veľkosť a tvar polypov krčka maternice sú veľmi rôznorodé. Často nepresahujú veľkosť pol centimetra, oválu alebo okrúhleho (menej často huby alebo listovitého tvaru), majú dlhý stonok, ktorý umožňuje zavesenie do pošvy a hladký povrch.

Krvné cievy sú prítomné v stróme polypu, svietia cez cylindrický epitel, ktorý pokrýva polyp, a dávajú mu tmavo ružovú farbu. Zriedka, keď je ich povrch pokrytý plochým viacvrstvovým epitelom, polypy vyzerajú belavo. Tmavý cyanotický odtieň polypu sa stáva v prípade porušenia krvného obehu v ňom (torzia nôh, poranenie).

Konzistencia polypu je určená prítomnosťou vláknitého tkaniva v nich, tým väčšia je v polype, čím je hustejšia.

Po vyšetrení krčka maternice na objasnenie diagnózy potrebujú všetci pacienti kolposkopické vyšetrenie. Metóda umožňuje podrobnejšie preskúmať polyp, aby sa určila štruktúra a štruktúra buniek, ktoré ho pokrývajú.

Štruktúra polypu krčka maternice môže byť objasnená iba histologickým vyšetrením, ktoré sa nevyhnutne vykonáva po chirurgickom odstránení polypu.

Podľa bunkového zloženia sa cervikálne polypy klasifikujú do:

- Glandulárny polyp krčka maternice. Zriedkavo presahuje veľkosť 1 cm, častejšie sa vyskytuje u mladých žien. V jeho štruktúre dominujú náhodne umiestnené žľazy.

- Vláknitý polyp krčka maternice. Vyskytuje sa hlavne v starobe. Väčšinou sa skladá z hustého vláknitého stromatu a takmer neobsahuje žľazy.

Vláknitý a žľazový polyp krčka maternice sa líši len v pomere žľazového a hustého spojivového tkaniva. Glandulárna štruktúra polypu ho robí mäkším. Vláknitý polyp cervikálneho kanála je hustší.

- žľazové vláknité, zmiešané, polypy krčka maternice. Má ekvivalentný pomer glandulárnych a vláknitých štruktúr. Zmiešané polypy často dosahujú veľké veľkosti (2,5-3 cm).

Voľba terapeutickej taktiky závisí od štruktúry polypu, tiež vo väčšine situácií naznačuje jeho pôvod.

Počas vyšetrenia alebo kolposkopického vyšetrenia nie je možné vidieť vysoko umiestnené polypy krčka maternice, ale sú jasne viditeľné počas ultrazvukového vyšetrenia vaginálnou sondou. V prítomnosti polypu sa lumen krčka maternice deformuje a polypy sa javia ako rozdielne v hustotných formách blízkych stien jednotnej štruktúry.

Ďalšie diagnostické opatrenia sa vykonávajú v prípade kombinácie polypov krčka maternice s inou gynekologickou patológiou.

Niekedy pacienti s polypy nesprávne formulujú svoju diagnózu. Napríklad, môžu povedať - "polyp z krčka maternice maternice." Cervikálny kanál sa týka výlučne krčka maternice a je nesprávne používať výraz „krčný kanál maternice“. Preto by sa mal výraz „polyp cervikálneho kanála maternice“ nahradiť výrazom „polyp krčka maternice“ alebo „krčka maternice“.

Liečba polypu krčka maternice

Nie je možné eradikovať polyp z cervikálneho kanála neoperačnými prostriedkami, preto všetci podstúpia chirurgickú elimináciu. Existujú však situácie, keď sa malé cervikálne polypy bez sprievodných komplikácií liečia konzervatívne s použitím protizápalových liekov. Skutočne, na pozadí takejto liečby môžu polypy významne zmenšiť veľkosť alebo úplne zmiznúť. Podobné situácie nastávajú, keď sa proliferácia vnútorného povrchu krčka maternice zápalového pôvodu (pseudopolyp) berie ako pravý polyp krčka maternice.

Keď sa zmenší veľkosť polypu po protizápalovej liečbe, znamená to, že okolitý zápal je eliminovaný a samotný polyp zostáva v krčku maternice a musí byť chirurgicky odstránený.

Predoperačná príprava sa vyžaduje len v prípade súvisiacich zápalových javov v pošve a krčku maternice. Полип удаляют после курса антибактериальной терапии при наличии нормальных анализов.

Операцию удаления цервикального полипа согласуют с менструальным циклом пациентки. Обычно она назначается в первые две недели после очередной менструации.

Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby polypu krčka maternice, ale konečným cieľom je vždy jeho odstránenie a následné histologické vyšetrenie. Aby sa zistilo, či existujú štrukturálne abnormality v okolitých tkanivách polypu, skúma sa nielen tkanivo polypu, ale aj časť sliznice, na ktorej rástla.

Po odstránení krčka maternice je potrebné pacienta sledovať. Rozhodnutie o ďalšej lekárskej taktike sa vykonáva po histologickom závere. Po odstránení glandulárneho krčka maternice sa po operácii neuskutočňuje žiadne špeciálne ošetrenie. Vláknité polypy vznikajúce v cervikálnom kanáli u postmenopauzálnych pacientov majú malé riziko malignity (malignity), takže by nemali byť ponechané bez náležitej pozornosti.

Zmiešané, žľazovo-vláknité polypy krčka maternice sú často sprevádzané hormonálnou dysfunkciou, ktorá môže vyvolať relaps ochorenia. Aby sa cervikálny polyp opakovane nerastie, vykonáva sa adekvátna korekcia existujúcich hormonálnych porúch.

V situáciách, keď pacient odmietne odstrániť polyp z cervikálneho kanála, musí sa uchyľovať k lekárskemu ošetreniu. Hormonálne a antibakteriálne lieky eliminujú negatívne symptómy a pomáhajú zastaviť ďalší rast polypov krčka maternice, ale nie sú schopní ich eliminovať.

Špecifické metódy prevencie recidívy polypu krčka maternice dnes neexistujú. Jedinou účinnou metódou je eliminácia faktorov vyvolávajúcich recidívu. Je potrebné zachovať normálnu hormonálnu funkciu, včas liečiť zápalové procesy genitálií, eliminovať endokrinné poruchy, vyhnúť sa potratom.

Je potrebné odstrániť polyp z krčka maternice a v akých prípadoch

Polyp neohrozuje život ženy, ale môže byť znovuzrodený do malígnej formácie, takže včasná liečba a liečba je jednoducho potrebná. Niekedy formácie rastú, výrazne sa zväčšujú, čo zabraňuje prirodzenému oddeleniu endometria počas menštruácie. Takéto formácie sú nebezpečné:

 • Počas tehotenstva alebo pri nedonosení dievčat.
 • Ak existuje zápal polypu.
 • Ak sa krvácanie medzi menštruačnými obdobiami zvýšilo.
 • Ak je v dolnej časti brucha silná bolesť.

Aké metódy sa používajú na odstránenie polypov

Pred zvážením možností a metód odstraňovania polypov je potrebné určiť príčiny ich vzniku, príznaky, možné komplikácie a liečebné metódy. Lekári a vedci na mnoho rokov dohadujú o predpokladoch, ktoré vyvolávajú vznik nádorov. Niektorí veria, že príčinou vzniku polypov je hormonálne zlyhanie, iní argumentujú, že sa vyskytujú v dôsledku infekcie, vírusu alebo poranenia krčka maternice.

Polypy krčka maternice nie sú vždy sprevádzané určitými príznakmi, takže ženy si často ani neuvedomujú, že existuje problém. Detekcia ochorenia je možná pri pohľade zo zrkadla na gynekologickej stoličke. Niekedy sa prítomnosť polypov krčka maternice prejavuje niektorými príznakmi:

 • Porušenie menštruačného cyklu.
 • Prítomnosť krvavého výboja medzi periódami (často pozorované po pohlavnom styku).
 • Hojnosť krvi počas menštruácie, závažná kŕčová bolesť počas tohto obdobia.
 • Prítomnosť vaginálneho výtoku.
 • Pocit ťažkosti v bedrovej oblasti.

Odstránenie polypov v krčku maternice nastáva chirurgicky. Až donedávna bola operácia vykonávaná v celkovej anestézii, ktorú nie každý môže normálne podstúpiť. V modernej medicíne sa používajú jemnejšie techniky odstraňovania, ktoré sa vykonávajú v lokálnej anestézii. Bežné metódy, ktoré sa používajú na liečbu nádorov sú:

 • Odstránenie laserom.
 • Škrabanie.
 • Hysteroskopia.
 • Odstránenie rádiových vĺn.
 • Cryodestruction.

Pred výberom možnosti odstránenia a získania odporúčania k postupu musíte prejsť sériu prieskumov a prípravných akcií:

 • Urobte si vyšetrenie u lekára gynekológa, kde budú odobraté tampóny na zistenie vírusových alebo infekčných chorôb. Ak sa zistia akékoľvek choroby, musia sa pred zákrokom vyliečiť, aby sa po zákroku miesto, kde sa odstraňovalo, neinfikovalo.
 • Ak chcete prejsť kompletný krvný obraz, pre cukor.
 • Postup kolposkopie, odber vzoriek na histologické vyšetrenie, biopsia.

škrabanie

V modernej medicíne je polyp odstránený bez škrabania. Ale niekedy tento postup predpisuje ošetrujúci lekár a vykonáva sa v prípadoch:

 • Lekár má podozrenie na malígnu povahu polypov, formácie v ženskom krčnom kanáli.
 • Pri dlhšom trvaní krvácania v intermenštruačnom období u žien starších ako 40 rokov.

Kyretážny postup spočíva v odstránení endometria z krčka maternice, ktoré sa vyskytuje každý mesiac prirodzene počas menštruácie. Je žiaduce, aby sa postup vykonával niekoľko dní pred začiatkom menštruačného cyklu, prešiel pod anestetikom. Materiály získané v dôsledku operácie sa posielajú na ďalší výskum. Hlavným účelom laboratórnych testov na potvrdenie alebo odmietnutie prítomnosti určitých chorôb. Po zoškrabaní sa polypy často tvoria znova, sledujte video a zistite viac o ich výskyte po zákroku:

Laserové odstránenie polypu

Na liečbu polypov sa často používa laser - táto metóda je vhodná na odstraňovanie nádorov na koži a na slizniciach vnútorných orgánov. Postup má svoje výhody:

 • Postup je možný pre ženy, ktoré nedali pôrod.
 • V čase, keď prevádzka trvá minimálne.
 • Po operácii sa veľmi rýchlo nezahojí žiadne stopy, jazvy, jazvy, poškodené tkanivá.
 • Žiadne krvácanie. Je to spôsobené tým, že laser nielenže odstraňuje novotvar, ale tiež súčasne spaľuje všetky cievy.
 • Nízka úroveň poškodenia slizničných tkanív.
 • Nízka pravdepodobnosť opakovaného výskytu ochorenia.

Odstránenie rádiových vĺn

Odstránenie polypov pomocou rádiových vĺn je relatívne novým spôsobom liečby. Táto technika sa stala obľúbenou pre mnohých lekárov a dôrazne odporúčame, aby pacienti tento postup vykonali. Výhoda: počas operácie sa neuskutoční žiadne poškodenie tkaniva, takýto zásah sa považuje za najbezpečnejší. Použitie tejto metódy nenecháva jazvy a jazvy a hojenie prebieha veľmi rýchlo. Zotavenie po operácii je jednoduché, takže existuje veľa pozitívnej spätnej väzby o tejto technike.

Liečba po odstránení polypu

Po odstránení polypov z kanála umiestneného medzi maternicou a vagínou je dôležité, aby sa riadne rehabilitovala, aby sa zabránilo opakovaniu. Čo sa má urobiť po odstránení polypov:

 • Dodržujte odporúčania lekára.
 • Po dobu 10 dní pijete antibakteriálne lieky tak, aby nebolo infikované lôžko, kde bol infikovaný polyp.
 • V prípade pozorovania hormonálneho poškodenia užívajte špeciálne lieky.
 • Vyhnite sa ťažkej fyzickej práci a nezdvíhajte ťažké predmety.
 • Pravidelne vyšetruje gynekológ.
 • Aby sa znížila pravdepodobnosť infekcie, je nevyhnutné, aby sa v nasledujúcich dvoch týždňoch vzdali pohlavia, úpravy vody vo vode a minimalizovali vystavenie sa slnku.
 • Snažte sa stráviť prvý čas pokojne, bez emocionálnych výbuchov.
 • Ak sa plánuje gravidita, je lepšie počkať trochu, kým sa neštandardné vaginálne vyprázdnenie úplne nezastaví.

Kde odstrániť polypy v Moskve

Aby sme sa zbavili problému polypov v maternicovom kanáli, je potrebné najprv nájsť vhodnú kliniku, aby sa operácia dala urobiť bez problémov. Hoci v Moskve existuje obrovské množstvo gynekologických miestností, kde sú poskytované služby, len málo z nich využíva inovatívne metódy liečby tejto choroby. Pri výbere inštitúcie by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim faktorom:

 • Koľko rokov klinika bola na trhu služieb, aké hodnotenie o tom, ošetrujúci lekári.
 • Aké techniky sa používajú na odstránenie polypov.
 • Aké sú prehľady o operácii na odstránenie lézií na sliznici krčka maternice.
 • Aké diagnostické metódy sa používajú, je možné na jednom mieste odovzdať všetky potrebné testy a získať výsledky čo najrýchlejšie.
 • Cena služieb, koľko je prevádzka a súvisiace analýzy.

Populárne kliniky v Moskve, kde vykonávajú operácie na odstránenie polypov, sú:

 • Evromedprestizh. Multidisciplinárna klinika, ktorej jedným z smerov je gynekológia. V Moskve je niekoľko pobočiek. Odstránenie polypov na klinike nastáva polypektómiou (odskrutkovaním formácií).
 • "SM-klinika" - operácia sa vykonáva odskrutkovaním polypu a zoškrabaním jeho zvyškov.
 • "Sieť gynekologických kliník", ktoré majú mnoho pobočiek (vrátane nonstop). Vykonávajú operácie na odstránenie polypov hysteroskopiou.
 • Lekárske centrum "Bionis." Tu je možné vykonať operáciu na odstránenie polypov pomocou rádiových vĺn.
 • "Zdravotnícke a rehabilitačné centrum" Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie. Operácia sa vykonáva pomocou lasera.
 • Klinika Gynekológia "Creda Expert" pomôže zbaviť sa problému laserom.

Cena za odstránenie polypu krčka maternice

Ceny služieb v Moskve závisia od mnohých faktorov:

 • Prestige kliniky, recenzie na odstránenie polypov.
 • Použité metódy spracovania.
 • Nevyhnutnosť absolvovať určité testy, vykonávať diagnostiku.
 • Ďalšie rady od iného špecialistu.

Cena zvyčajne zahŕňa:

 • Prvá konzultácia s gynekológom, ktorý sa na rôznych klinikách pohybuje od 700 do 3000 rubľov. Návratová návšteva bude stáť od 500 do 2 tisíc rubľov.
 • Calposcopy náklady od 1200 rubľov.
 • Operácia na odstránenie polypu bude stáť od 2 000 do 10 000 rubľov - záleží na metóde, type anestézie (v priemere 2500 rubľov na krátkodobé a 5 tisíc na dlhodobé), počte formácií.
 • Predoperačné štúdie, nátery budú stáť najmenej 300 rubľov.

Polypy krčka maternice by sa mali odstrániť chirurgickým zákrokom. Ak chcete začať ochorenie nemôže byť zabrániť transformácii benígnych nádorov do rakovinových buniek. A na to musíte pozorne sledovať svoje zdravie, pravidelne navštevovať gynekológa, podrobiť sa lekárskej prehliadke a dodržiavať všetky jeho odporúčania.

Laserová polypektómia

Lekár má možnosť použiť laser na odstránenie krčka maternice, ak je jednoduchý a nie príliš veľký. Počas zákroku lekár kontroluje jej priebeh pomocou hysteroskopu. Významnou nevýhodou tejto techniky je, že sa nemôže použiť na odstránenie niekoľkých formácií. Okrem toho náklady na laserové kauterovanie sú pomerne vysoké a neexistuje žiadna záruka, že v blízkej budúcnosti dôjde k relapsu.

Operácia s použitím laserového lúča má však svoje výhody. Po prvé, riziko perforácie steny krčka maternice je výrazne znížené, pretože lekár nezávisle kontroluje intenzitu laserovej expozície a hĺbku jej prenikania do tkanív. Po druhé, počas zákroku nebude krvácanie, pretože krvné cievy okamžite koagulujú. Po tretie, doba zotavenia je pomerne malá a po niekoľkých dňoch žena zastaví akékoľvek prepustenie a menštruácia začne okamžite.

Amputácia krčka maternice

Indikácia na odstránenie krčka maternice, spolu s polypy prítomnými v ňom, je rekurentná patológia. Okrem toho sa cervikálny kanál odstráni, ak sa zistí, že nádor už degeneroval alebo má atypické bunky. Procedúra sa môže vykonať s použitím všetkých vyššie uvedených metód, lekár získa prístup k krčku maternice pomocou laparoskopu. Keď sa to stane, kužeľovitá časť krku sa odstráni, ako aj sliznica obloženia krčka maternice. V tom istom čase samotná maternica netrpí a v cervikálnom kanáli sa opäť vytvára neporušená sliznica.

Takáto operácia umožňuje žene zachovať reprodukčnú funkciu. Je vhodný aj pre ženy, ktoré sa nenarodili s opakujúcou sa polypózou krčka maternice.

Hysteroskopická metóda

Tento spôsob odstraňovania nádorov krčka maternice je najbezpečnejší, najmodernejší a bezbolestný pre ženy. Na realizáciu postupu je potrebný špeciálny nástroj - hysteroskop. Lekár ju vloží do vaginálnej dutiny do požadovanej oblasti krčka maternice. Po vyšetrení každého nádoru pomocou existujúcej kamery ich chirurg odstráni pomocou miniatúrnych nožníc (resektoskop) alebo slučky. Ona sa opiera o nohu polypu a odskrutkuje ju na samom základe. Ak sa použije resektoskop, polyp sa jednoducho odreže. Výber nástrojov závisí od veľkosti krčnej hmoty. Aby sa minimalizovala možnosť relapsu, miesto, kde bola noha pripevnená, kauterizovaná.

Optimálny čas na vykonanie hysteroskopie je koniec menštruačného cyklu. Prevádzka sa nevykonáva neskôr ako 10 dní od konca minulého mesiaca.

Napriek výhodám postupu, ktoré spočívajú v jeho bezpečnosti, bezbolestnosti, ako aj schopnosti vykonávať dôkladnú kyretáž, hysteroskopia sa nemusí aplikovať v každom prípade. Napríklad sa nevykonáva, ak žena nesie dieťa, ak má patologické zúženie krčka maternice, infekčné, onkologické alebo zápalové procesy.

Po odstránení krčka maternice sa liečba nekončí.

Žena musí dodržiavať odporúčania lekára, medzi nimi:

Je zakázané navštevovať kúpele, sauny, parné miestnosti po dobu dvoch mesiacov, pretože nadmerné prehriatie tela môže spôsobiť krvácanie,

Nie je potrebné zdvíhať závažia, je potrebné odmietnuť pohybové aktivity,

Návšteva lekára by mala byť pravidelná, čo súvisí s možnosťou opätovného výskytu polypov a existujúcim rizikom ich malignity,

Sexuálny život je zakázaný na nasledujúci pol mesiaca. Tiež by ste sa mali vyvarovať plávania vo voľnej vode, aby sa minimalizovalo riziko infekcie,

Používanie tampónov počas menštruácie je zakázané. Za dva mesiace stojí za to použiť hygienické vložky,

Zvlášť dôkladná by mala byť intímna hygiena, ktorá zabraňuje infekcii a infekcii rán. Na pranie v prvých dňoch po zákroku môžete použiť antiseptiká, napríklad roztok Miramistinu alebo manganistanu draselného,

Plánovanie tehotenstva by sa malo odložiť na obdobie odporúčané lekárom. Najčastejšie prestávka nepresahuje šesť mesiacov, hoci niekedy môže byť o niečo kratšia,

Niekedy, aby sa zabránilo infekcii po chirurgickom zákroku (najmä po amputácii krčka maternice), lekár odporúča užívať antibakteriálne lieky niekoľko dní,

Ak sa zistí abnormálny výtok z pošvy alebo ak dôjde k silnej strate krvi, je potrebné lekárske vyšetrenie.

Po odstránení polypov zostáva žena registrovaná u gynekológa, pretože formácie sa môžu opakovať. Z tohto dôvodu by mala byť vyšetrovaná každých šesť mesiacov, pričom by mala pamätať na asymptomatický priebeh ochorenia.

Čo sa týka prognózy, recidívy polypov krčka maternice sa vyskytujú v približne 30% prípadov. Neexistujú žiadne osobitné preventívne opatrenia. Je dôležité odstrániť všetky situácie, ktoré traumatizujú čapík a včas sa zbavia endokrinných a gynekologických patológií.

Liečba liekmi

Pokiaľ ide o účinnú liekovú terapiu krčka maternice, neexistuje. Doteraz neexistuje jediný prostriedok schopný eliminovať takú neoplazmu z tela alebo znížiť závažnosť patologického procesu.

Preto, ak sa žene ponúkne medikácia s diagnózou polypu krčka maternice, potom bude zameraná len na liečbu komorbidít, ktoré sa stali provokatérmi pre rast nádorov:

Hormonálna terapia teda pomáha vytvoriť hormonálnu rovnováhu, znížiť počet cirkulujúcich estrogénov, zvýšiť množstvo progesterónu. To pomôže znížiť riziko opakovania polypov po ich odstránení. Lekári určujú buď orálnu antikoncepciu kombinovaného typu (Janine, Regulon, atď.) Alebo gestagény (Utrogestan, Norkolut atď.). Mali by ste naladiť dlhý príjem hormonálnych liekov, pretože nie sú schopní mať významný vplyv na telo naraz. Minimálny kurz trvá tri mesiace,

Antibakteriálna liečba sa indikuje, keď sa polypy vyvíjajú na pozadí infekcie alebo zápalu pohlavných orgánov. Lieky sa vyberajú individuálne, závisí od špecifického ochorenia,

Nesteroidné protizápalové lieky sa predpisujú na infekcie pozadia, ako je adnexitída alebo cervicitída,

В дополнении к лечению женщине рекомендуют пройти курс витаминотерапии. Это будет способствовать усилению иммунного ответа. Osobitná pozornosť by sa mala venovať vitamínu B a takým minerálom, ako je horčík, zinok a železo.

Autor článku: Lapikova Valentina Vladimirovna | Gynekológ, špecialista na plodnosť

vzdelanie: Diplom „pôrodníctvo a gynekológia“ bol získaný na Ruskej štátnej lekárskej univerzite Federálnej agentúry pre zdravotnú starostlivosť a sociálny rozvoj (2010). V roku 2013 absolvovala postgraduálna škola v NIMU. Pirogov.

Pin
Send
Share
Send
Send