Hygiena

Žihľava: liečivé vlastnosti a kontraindikácie v gynekológii

Pin
Send
Share
Send
Send


Menštruačný prietok krvi u žien často prekračuje normálne hladiny. Dioecious žihľava znižuje stratu tekutín, normalizuje hladinu hemoglobínu v krvi.

Znamená oslabenie dysmenorey, podporuje rýchlejšie hojenie sliznice maternice. Ale zvyčajne tento stav nevyžaduje lieky.

Trvanie a hojnosť krvácania závisí od vlastností tela a zdravia ženy.

Výrobky vyrobené na báze liečivých rastlín majú vysoko účinný účinok. V listoch rastliny je železo a vitamín C. Existuje dostatočné množstvo vitamínu K, nevyhnutné pre tvorbu krvných doštičiek, ktoré môžu zastaviť krvácanie. Chlorofylové rastliny majú priaznivý účinok na procesy regenerácie tkanív.

Zloženie rastliny je dôležité pre ženské telo:

 • kremík, síra, draslík, horčík,
 • Vitamíny B,
 • vitamín E,
 • trieslové, živicové, proteínové zlúčeniny, t
 • karotén,
 • kyselina mravčia.

Infúzie, odvarov žihľavy, extrakt šťavy obmedzujú krvné cievy, tónujú hladké svaly maternice. Je potrebné zbierať byliny počas kvitnutia a len v suchom počasí. Kopřiva pomáha pri menštruácii:

 • zvýšenie metabolizmu
 • zvýšenie zrážanlivosti krvi
 • znížiť množstvo sekrétov
 • zvýšenie objemu červených krviniek
 • zvýšenie epitelizácie slizníc.

Zelená, zábava, pálenie! Kto z nás v detstve nebol dostatočne oboznámený s kopytníkmi? Kto sám vstúpil do húštiny a kto na piatom mieste dostal kopuľu za skutky!

Ale so všetkou agresivitou je žihľava skladom vitamínov, živín. Táto rastlina sa používa pri varení, v kozmetike av gynekológii.

Žihľava pre menštruáciu je najznámejšou aplikáciou bodavej trávy.

Čo variť zo zelených horiacich listov - odvar alebo infúzia? Vy sa rozhodnete. Spôsob prípravy neovplyvňuje hemostatické vlastnosti žihľavy.

 • Kopřiva odvar. Všetky bylinné čaje sú vyrábané rovnakým spôsobom - 1 šálka suchých alebo čerstvých surovín bude vyžadovať 1 šálku vriacej vody. Tráva sa vyleje vriacou vodou, zabalí a naplní, až kým sa úplne nevychladí. Vývar vypiť 1 lyžičku 3 krát denne. Akýkoľvek odvar má jednu malú nevýhodu - životnosť nie je dlhšia ako 1 deň. Nasledujúci deň bude musieť pripraviť novú lekársku kompozíciu.
 • Žihľavová šťava s menštruáciou. Všetko je oveľa zložitejšie. Po prvé, potrebujete dostatočne veľké množstvo zelenej hmoty. Po druhé, aby ste dostali šťavu, potrebujete doplnky - odšťavovač. Stlačte 1 lyžičku žihľavovej šťavy. Zrieďte v 3 polievkových lyžiciach vody. Užívajte 3 krát denne pred jedlom.
 • Infúzia žihľavy s menštruáciou. Akákoľvek tinktúra vyrobená z etylalkoholu alebo vodky. Navyše, také spracovanie je, že môžete variť okamžite vo veľkom objeme. Pohodlie a dlhá životnosť lieku. Na 200 g čerstvej zelenej hmoty bude potrebné 0,5 g alkoholu alebo vodky. Nakrájajte trávu, nalejte pripravený alkohol, zatvorte a nechajte 10 dní na tmavom mieste. Kmeň a použitie na menštruáciu. Po zriedení v pohári vody sa odporúča vypiť 1 čajovú lyžičku tinktúry.

Horiace trávu zhromaždené v jasnom slnečnom počasí počas kvitnutia. Ale môžete si uľahčiť život a kúpiť hotovú infúziu v lekárni. Stojí to cent, a nie je horšie ako doma.

Mnohé ženy čelili problému nástupu kritických dní, sprevádzanému výraznou stratou krvi, malátnosťou a slabosťou. Existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť váš stav počas tohto obdobia, medzi nimi aj samostatné ľudové prostriedky s miernym účinkom, užitočné pre liečenie tela.

Tradiční liečitelia dlhodobo používali produkty na báze žihľavy na zníženie krvácania, dezinfikovanie rán a ich ďalšie hojenie. Táto rastlina po mnoho storočí je zaslúžene obľúbená u žien, pretože môže pozitívne ovplyvniť ženské telo.

S bolestivou a ťažkou menštruáciou môžete použiť osvedčené recepty na výrobu čajov, nálevov a odvarov žihľavy. Budú mať antispazmodickú, protizápalovú, normalizujúcu stratu krvi a analgetický účinok.

Listy žihľavy sa ľahko dostanú do lekárne a môžete sa pripraviť aj sami.

Recepty s použitím žihľavy s mesačnou:

 1. Šťava z žihľavy sa zriedi vodou a odoberie sa pred jedlom (zamutu pred jedlom). Ak chcete znížiť straty krvi a celkové zlepšenie pohody počas menštruácie, vziať 1 lyžička. šťava z listov žihľavy a rozpustiť v 4 lyžičky. voda, užívajte dvakrát denne, ráno a večer. Ak chcete zastaviť krvácanie počas menštruácie, musíte vziať trikrát denne a 1 polievková lyžica. l. žihľavová šťava, zriedená v 4 lyžičky. vodu (vždy sa odporúča pripraviť čerstvú šťavu). Táto metóda je pomerne účinná - výsledky môžete očakávať do 5-8 hodín po počiatočnom použití produktov založených na žihľave.
 2. Tekutý extrakt žihľavy (predávaný v lekárni), ktorý trvá 30 minút pred jedlom - pokapel, rozpustený v štvrtine šálky teplej prevarenej vody.
 3. Odvar z žihľavy možno pripraviť nasledovne - na polievkovú lyžicu rozdrvených listov žuvačky nalejte 200 ml horúcej prevarenej vody a varte na miernom ohni po dobu 10 minút, počkajte, kým sa vychladne a nenarazí. Výsledný odvar by sa mal prijať v období ťažkých období, aby sa znížila strata krvi 4-5-krát denne na šálku, bez ohľadu na jedlo. Ak sa chcete zbaviť pocitu ťažkosti v dolnej časti brucha a bolesti, bude stačiť, aby 1 polievková lyžica. l. Tento vývar 3 krát denne pred jedlom.
 4. Niekedy lieky obsahujúce žihľavku nemajú významný vplyv na stratu krvi počas menštruácie - to môže naznačovať slabú citlivosť organizmu na aktívne aktívne zložky tohto lieku. V každom prípade môže žihľava významne znížiť nepohodlie počas kritických dní a zlepšiť celkovú pohodu.
 5. Okrem hemostatického efektu prostriedky na báze žihľavy zvyšujú hemoglobín a červené krvinky v krvi a prispievajú k normalizácii hormonálnych hladín. Treba mať na pamäti, že tieto lieky významne zvyšujú krvnú zrážanlivosť, preto sa u ľudí so zvýšenou zrážanlivosťou krvi odporúča ich použitie maximálne tri dni, navyše len po predchádzajúcej konzultácii s lekárom.

Na posilnenie celkového stavu tela, vrátane menštruácie, ako aj na účinné čistenie krvi a krvných ciev môžete použiť nasledujúcu infúziu žihľavy:

 • Pridajte 100 g lístkov žihľavy na polovicu fľaše vodky, nechajte 24 hodín pri izbovej teplote, potom umiestnite na tmavé miesto na týždeň. Po uplynutí stanoveného času kvapalinu pretiahnite. Výsledná infúzia sa musí umiestniť do nádoby s tmavým sklom. Užívajte 0,5 lyžičky dvakrát denne - ráno a večer pred jedlom.

Väčšina dievčat sa nezaoberá len bolestivými prejavmi počas menštruácie, ale aj nadmerným výbojom, čo spôsobuje veľa nepohodlia a obmedzuje každodenný život. Kopřiva pre menštruáciu pomôže zbaviť sa týchto problémov a veľmi uľahčí túto dobu pre dievča.

Rastliny v suchej alebo čerstvej forme sa zmiešajú v rovnakých množstvách (rastliny sa odoberajú v malých množstvách) a umiestnia sa do malej kovovej nádoby a potom sa nalejú do jedného pohára vody. Výsledná zmes sa varí na malom ohni a privedie sa do varu. Potom, čo zmes varí, prikryjeme vekom a ponecháme na miernom ohni maximálne 10 minút.

Pripravený odvar sa odporúča trvať 3-4 hodiny, po ktorom by sa mal konzumovať 3 krát denne. Už v najbližších dňoch po začatí odvodu, môžete volať mesačne.

Liečivé vlastnosti žihľavy v gynekológii

Žihľava je už dlho považovaná za ženskú rastlinu, avšak na rozdiel od tradičnej medicíny je jej použitie v gynekológii účinnejšie, pretože je založené na porovnaní vlastností biologicky aktívnych zložiek rastliny s diagnózou. Toto berie do úvahy dávkovanie, kontraindikácie, trvanie priebehu podávania a dávkovú formu, zatiaľ čo ľudové recepty používané na princípe „prsta na oblohe“ na samošetrenie môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie tela.

Nettle vďačí za svoje liečivé vlastnosti svojmu jedinečnému zloženiu, ktoré zahŕňa vitamíny A, K, B, C, minerály, 9 z 10 esenciálnych aminokyselín, fytoestrogény, chlorofyl, lignín a fytoncidy. V komplexe tieto látky aktívne ovplyvňujú všetky biologické procesy v tele, majú tonizujúci a antioxidačný účinok, normalizujú prácu všetkých orgánov a systémov. Existuje mnoho spôsobov použitia žihľavy v medicíne, ale je to v liečbe gynekologických ochorení, ktoré táto rastlina najviac potrebuje.

Pozrime sa podrobnejšie na farmakologické vlastnosti žihľavy pri liečbe ženských ochorení:

 1. Prípravky zo žihľavovej šťavy majú hemostatický účinok na krvácanie z maternice a ťažkú ​​menštruáciu. Výrazná hemostatická vlastnosť sa dosahuje vďaka vysokému obsahu vitamínu K v čerstvých listoch rastliny, ktorá sa podieľa na syntéze protrombínu, komplexného proteínu, ktorý poskytuje zrážanie krvi.
 2. Bujóny zo suchých surovín majú naproti tomu riediaci účinok na krv, stimulujú erytropoézu a používajú sa na stagnáciu, zápal a na obnovenie normálneho počtu červených krviniek po veľkej strate krvi.
 3. Pre benígne nádory v endometriu maternice sa používa odvar z koreňov a semien žihľavy. Takéto činidlo má obmedzujúci účinok na cievy, v dôsledku čoho sa prietok krvi do nádoru spomaľuje a jeho rast sa zastaví.
 4. Okrem toho, odvary a tinktúry zo semien tejto rastliny prispievajú k expanzii vajíčkovodov, čo zvyšuje možnosť priaznivého počatia a eliminuje možnosť mimomaternicového tehotenstva.
 5. Vzhľadom na obsah žuvačky chlorofyl, odvar a tinktúry z tejto rastliny prispievajú k zníženiu krvných ciev a tón maternice. Takéto vlastnosti rastliny sa používajú na obnovenie kontraktilnej aktivity maternice a na zníženie krvácania v období po pôrode.
 6. Okrem toho, chlorofyl prispieva k regenerácii sliznice a redukuje prejavy zápalovej reakcie. Tampony s čerstvou šťavou sa predpisujú ako adjuvantná terapia pri liečbe cervikálnej erózie, vulvitídy a vulvovaginitídy.
 7. Zloženie žihľavy zahŕňa fytoncidy - rastlinne biologicky aktívne látky podobné účinku antiseptík. Inhibujú rast a rozvoj bakteriálnych a plesňových infekcií, ako aj chlamýdie. Bujóny z listov žihľavy sa používajú na výplach počas liečby drozd, odstraňovanie bieleho plaku v pošve, rýchle obnovenie sliznice po prasknutí, ktoré sa získa počas pôrodu.
 8. Fytoestrogény prítomné v žihľavách nemajú hormonálny účinok, avšak pri pravidelnom používaní sú tieto látky schopné regulovať menštruačný cyklus u žien, redukovať prejavy menopauzy.
 9. Na zvýšenie laktácie sa používajú bylinné čaje na báze žihľavy, vysoký obsah stopových prvkov a vitamínov zabraňuje vzniku anémie a posilňuje imunitu dojčiacej matky.
 10. Kopřiva je lídrom v obsahu horčíka, čo má pozitívny vplyv na zdravie žien, zvyšuje libido, zmierňuje bolesť počas menštruácie a normalizuje mesačný cyklus.
 11. Použitie žihľavy znižuje produkciu enzýmu 5-alfa reduktázy v tele, čo podporuje tvorbu aktívnej formy testosterónu - dihydrotestosterónu.

V závislosti od problému alebo ochorenia môže gynekológ odporučiť ako adjuvantnú alebo podpornú liečbu použitie žihľavy v dávkových formách. Na zlepšenie zloženia krvi a normalizáciu mesačného cyklu sa používajú rôzne časti žihľavy v suchej forme av prípade potreby na zastavenie krvácania alebo oddialenie mesačného používania rastlinnej šťavy.

Užitočné vlastnosti žihľavy

Žihľava má liečivý účinok na celé telo vďaka svojmu chemickému zloženiu. Je známy pre tieto užitočné vlastnosti:

 • posilňuje imunitný systém
 • má diuretický účinok
 • normalizuje metabolizmus tukov,
 • zastaví krvácanie,
 • má choleretický účinok,
 • urýchľuje hojenie tkanív,
 • tonizuje cievy, maternicu a črevá,
 • zmierňuje zápal
 • zlepšuje činnosť srdca a dýchacích ciest.

Táto liečivá bylina je zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov, znižuje hladinu glukózy v krvi a prispieva k tvorbe inzulínu. Časť železa kompenzuje stratu počas menštruácie. Okrem toho, že má rastlina antibakteriálne vlastnosti, je schopná zabrániť zápalu pohlavných orgánov.

Pravidelný príjem terapeutického extraktu normalizuje hormóny a obnovuje menštruačný cyklus. Žihľava sa používa na prevenciu hypovitaminózy. Vhodné na zastavenie krvácania, zvýšenie vaskulárneho tonusu a hojenie rán. Liečba žihľavami v medicíne sa používa už od staroveku a jej použitie je určené jej zložením.

Chemické zloženie žihľavy

Vzhľadom k najbohatšiemu chemickému zloženiu má žihľava tonizujúci účinok na organizmus. Používa sa vo forme odvarov, nálevov a poplatkov. Rastlina obsahuje bielkoviny a zlúčeniny slizníc, triesloviny, živice, kyseliny, vitamíny, minerály a železo.

Vitamín K. Nevyhnutný pre syntézu proteínov. Urýchľuje vstrebávanie vápnika, zvyšuje pevnosť cievnych stien, zabezpečuje zrážanie krvi, hojí rany a podieľa sa na zastavení krvácania.

V žihľavovom vitamíne C viac ako v citróne. Posilňuje cievy, zvyšuje odolnosť kapilár, podporuje vstrebávanie železa a riedi krv.

Vitamín E sa nachádza aj v žihľave. Má ochranný účinok, zlepšuje výživu a hojenie tkanív, chráni pred škodlivými účinkami životného prostredia.

Vápnik má anti-edematózny a antialergický účinok, znižuje permeabilitu ciev, zvyšuje svalovú kontraktilitu a podporuje tvorbu hustého trombu.

Železo obsiahnuté v rastline nahrádza prirodzenú stratu tohto stopového prvku počas menštruácie, zvyšuje hladinu hemoglobínu.

Chlorofyl, ktorý je bohatý na žihľavu, napĺňa krv kyslíkom a tiež urýchľuje metabolické procesy, podieľa sa na hojení rán a tvorbe krvných zrazenín, navyše zlepšuje tón maternice.

Prírodné žihľavé proteíny sa nachádzajú v enzýmoch. Urýchľujú metabolické procesy v tele. Všetky vyššie uvedené chemické zlúčeniny pomáhajú zastaviť krvácanie počas menštruácie.

Ľudové recepty

Je lepšie zbierať žihľavy od mája do júla, keď je ešte mladá. Príjem lekárskej trávy mesačne závisí od spôsobu prípravy závodu. Z neho pripravte šťavu, odvar, tinktúry, tinktúry.

Šťava je schopná zúžiť krvné cievy, tónovať svaly maternice, aktivovať metabolické procesy v tele. Výsledkom je stimulácia práce orgánov a systémov.

Zber trávy sušením na čerstvom vzduchu. Suché rastliny uložené vo vreciach alebo papierových vreciach.

Čerstvý džús sa pripravuje z listov a mladých výhonkov v máji až júni, kedy dochádza ku kvitnutiu. K tomu sa rastlina umyje pod tečúcou vodou, vyčistí, rozdrví a šťava sa vytlačí gázou. Na dlhodobé skladovanie sa 1 liter šťavy zriedi litrom vody, pasterizuje a navinie do pohárov. Šťava sa skladuje na chladnom mieste. Liek sa má užívať počas obdobia menštruácie 20 kvapiek pred jedlom až 5-krát denne.

Šťava z čerstvej žihľavy s mliekom je tiež užitočná. Musíte si vziať 400 ml pitnej vody, 400 ml kravského mlieka, 200 ml čerstvej žihľavovej šťavy, 100 gramov medu. Mlieko uvarte a vychladnite a premiešajte všetky prísady. Pite štyrikrát denne. Neodporúča sa piť dlhšie ako tri dni.

Na prípravu vývaru sušené výhonky žihľavy by mali byť nasekané. Výsledné suroviny odoberajú 5 tabuliek. lyžice, zalejeme dve šálky vriacej vody. Udržujte na ľahkom ohni až do varu, zamiešajte. Odvar sa aplikuje po dobu 30 minút, potom sa má prefiltrovať cez látku. Pite pol pohára 4 krát denne.

Odvar z listov žihľavy sa pripravuje zo 100 gramov suchých listov. Plnia sa 1 litrom vody. Zmes by sa mala variť 10 minút pri nízkom zahriatí, nechať stáť a potom sa namáhať. Pite decoction trikrát denne.

Okrem toho je vhodné pripraviť infúziu suchých listov a stoniek. Budeme musieť vyschnúť a nasekať žihľavu, vziať 3-6 polievkových lyžíc surovín a liter vriacej vody. Kombinujte, premiešajte, trvajte na 30 minút na teplom mieste a vezmite 1 pohár 3 krát denne jednu hodinu pred jedlom.

Tinktúra čerstvej žihľavy sa pripravuje na základe liečivého alkoholu. Jeho výhodou je, že tento nástroj je dlhodobo skladovaný. Za týmto účelom sa pridá 300 gramov rozdrvených rastlín do 300 ml alkoholu a infunduje sa v tme počas 9 dní. Ежедневно нужно помешивать содержимое, затем процедить. При употреблении 25 капель настойки смешать с половиной стакана воды. Пить за 30 минут до еды. Курс лечения составляет 3 месяца.

Je dôležité používať liečivú bylinu kompetentne, berúc do úvahy individuálnu toleranciu a súvisiace ochorenia.

kontraindikácie

Infúzie a odvarky zo žihľavy majú svoje vlastné kontraindikácie. Sú zakázané v prípade zvýšenej zrážanlivosti krvi, hypertenzie, hrozby infarktu, kŕčových žíl, tehotenstva. S týmito patológiami je označená schopnosť tela zvýšiť krvné zrazeniny. Jesť rastlinu môže viesť k hroznej komplikácii - pľúcnemu tromboembolizmu a srdcovej zástave.

Mali by ste byť ostražití, keď užívate ľudí s ochorením obličiek. Vápnik, ktorý je súčasťou žihľavy, vyvoláva tvorbu kameňov.

Okrem toho sa neodporúča používať na krvácanie spôsobené polypy, cystami a nádormi. Tradičná medicína len zmierňuje symptómy bez odstránenia samotnej choroby. Pred začatím homeopatickej liečby je potrebné poradiť sa s lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send