Zdravie

Endometriálne škrabanie pri príprave na IVF

Pin
Send
Share
Send
Send


Škrabanie pochádza z anglického slova "scratch", čo znamená "poškriabanie". Čo to má spoločné s endometrium? Endometriálny postup poškrabania sa odporúča pre ženy pred IVF.

IVF sa predpisuje ženám, ktoré nie sú schopné samy otehotnieť. Dôvody môžu byť mnohé: od hormonálnych porúch až po jednoduchú nekompatibilitu partnerov. Postup je pomerne drahý, takže každá žena chce otehotnieť, keď sa prvýkrát pokúsi umelo oplodniť. Aby sa toto želanie splnilo, lekári sa rozhodnú „prebudiť“ endometrium s poškriabaním.

Pozrime sa bližšie na podstatu postupu, jeho vlastnosti a možné komplikácie.

Čo je to endometriálne poškriabanie a čo sa robí?

Škrabanie endometria je rez alebo, presnejšie povedané, škrabance na vnútornej vrstve maternice. Tento postup je veľmi jednoduchý a bezpečný. Najdôležitejšie je, že zvyšuje šancu na úspešné IVF 2 krát! Prečo poškriabať vnútorný obal? Podľa pozorovaní je najlepším miestom na implantáciu plodu zadná stena maternice. V tejto časti je vrstva narezaná. Čo to dáva?

 • zvyšuje sa lepkavosť uterinnej vrstvy,
 • produkujú sa ďalšie hormóny,
 • embryo je často pripojené k poškodenému povrchu.

Tieto štúdie uskutočnili brazílski vedci. Po použití tejto dodatočnej metódy sa pôrodnosť zdravých detí po IVF zvýšila o jednu tretinu.

Hlavné výhody zjazvenia endometria:

 • zabezpečenia
 • rýchlosť konania
 • nedostatok odbornej prípravy
 • bezbolestné
 • Procedúra sa vykonáva ambulantne.
 • veľmi účinné ukazovatele účinnosti.
na obsah ↑

Indikácie a kontraindikácie pre poškriabanie

Hlavným indikátorom poškriabania je neúspešný pokus IVF a ICSI. Postup umelej inseminácie sa často vykonáva viac ako raz. A ak žena prvýkrát nezachytila ​​embryo, keď sa znova pokúsi, je poškriabaná, aby zvýšila šance na tehotenstvo.

Postup však má kontraindikácie. Je kontraindikovaný pre tých, ktorí majú zápalové procesy v kanáli krčka maternice.

Samozrejme, ak má žena kontraindikácie pre IVF, potom je poškrabanie kontraindikované. Aké sú obmedzenia?

 • Problémy s vajcovodmi. Ak žena má zrasty v skúmavkách, potom pred vykonaním IVF by mala podstúpiť laparoskopiu.
 • Závažné ochorenia, pri ktorých je pôrod kontraindikovaný: ochorenie srdca, zlyhanie obličiek a pečene.
 • Patológia maternice.
 • Rakovina v ktorejkoľvek časti tela je úplnou kontraindikáciou pre pôrod.
 • Diabetes mellitus závažných typov.
 • Psychoemotívne vážne poruchy.

Toto sú absolútne kontraindikácie. Tam sú ešte obmedzenia, v ktorých IVF a škrabanie sú kontraindikované, ale postup je možný pri riešení problémov. Nižšie sú uvedené relatívne obmedzenia:

 • infekčných podmienok
 • závažné infekčné stavy (AIDS, hepatitída, tuberkulóza atď.),
 • benígne lézie v panvových orgánoch, ktoré si vyžadujú operáciu,
 • chronických ochorení v akútnom štádiu, t
 • nedávne zranenia, chirurgia.

Po stabilizácii zdravotného stavu ženy môže byť poškriabaná a následne IVF.

Spôsoby poškriabania endometria pri príprave IVF

Metóda IVF teda predpokladá zavedenie embrya do maternice na nosenie a porodenie dieťaťa obvyklým spôsobom. Záleží na tom, či je tento proces úspešný, či sa žena stane matkou, alebo či bude musieť postupovať znova a znova. Ak chcete vytvoriť priaznivé prostredie, je veľmi dôležité, aby ste si správne vybrali a vybrali na to správny čas. Analyzujme postup v poriadku.

Termíny konania

Tento proces sa vykonáva v konkrétny deň. Dátum si vyberie lekár. Na čo sa zameriava?

Po prvé, hrúbka endometria. Pre priaznivú koncepciu existuje norma pre hrúbku vnútornej vrstvy, ktorá prispieva k implantácii embrya.

Po druhé, dátum bude najbližší k dátumu samotného IVF. Koniec koncov, ak urobíte tento postup dlho pred plánovaním IVF, potom škrabance bude mať čas liečiť a nedá požadovaný výsledok.

Z toho vyplýva záver: aplikácia zárezov na endometrium sa vykonáva takmer pred samotným procesom IVF.

Úľava od bolesti

Procedúra je bezbolestná, takže nepotrebuje anestéziu. Avšak žena môže po zákroku pociťovať určité nepríjemné pocity. Môžu byť bolesti a kŕče. V tomto prípade môže žena piť No-shpu alebo Spazmalgon. Takéto nepohodlie netrvá dlho a žena sa rýchlo vracia do svojho normálneho tempa života.

metodika

Žena je liečená antiseptickým krčka maternice. Po vložení mäkkej trubice do krčka maternice sa piest uvoľní na polovicu svojej dĺžky. S týmto nástrojom, lekár, ako by poškrabal povrch maternice, ktoré tvoria rezy v zásobníku. Pri narezávaní môže žena pociťovať určité nepríjemné pocity alebo kŕče, ale to rýchlo prechádza. Po zákroku môže žena pozorovať mierne krvácanie.

Ako ovplyvňujú endometriálne škrabanie výsledky IVF?

Tento postup má len pozitívny vplyv na proces hnojenia! To zdvojnásobuje šancu na tehotenstvo. V dôsledku poškodeného endometria sa embryo pripojí k stene maternice s vyššou pravdepodobnosťou ako k hladkému. Prečo? Pretože v mieste rezu endometria zvýšenie krvného zásobenia. Embryo si vyberie toto miesto pre seba, aby sa lepšie živilo. Tento postup sa odporúča, aby sa všetky ženy, ktoré išli na krok umelej inseminácie.

komplikácie

Pretože sa postup vykonáva podľa spôsobu mechanického poškodenia sliznice, existuje malá šanca na zavedenie infekcie do vnútornej vrstvy. Aby sa tomu zabránilo, protizápalové a antibakteriálne lieky sa predpisujú bezprostredne po poškriabaní. Odporúča sa postupovať na overenej klinike so skúseným lekárom, ktorý si je vedomý všetkých rizík a vie sa im vyhnúť. V tomto prípade nevzniknú žiadne komplikácie.

Ako často sa môže endometrium poškriabať?

Tento postup nemá žiadne obmedzenia. To môže byť vykonané tak dlho, ako je potrebné pre úspešné oplodnenie.

Lekárova poznámka

Snívate o dieťati, ale mali ste neúspešné pokusy IVF? Škrabanie endometria je postup, ktorý zdvojnásobuje pravdepodobnosť úspešnej implantácie počas prenosu embrya do maternice. Okrem toho trvanie samotného postupu nie je dlhšie ako pár minút. Pre jeho realizáciu nepotrebuje komplexný tréning, absencia bolesti umožňuje postup bez použitia anestézie, vďaka použitiu tenkého katétra, ktorého priemer nepresahuje 3 mm, nie je potrebné rozširovať krčný kanál. Procedúra sa vykonáva ambulantne, hneď po zákroku, môžete ísť domov. Okrem toho po poškriabaní endometria neexistuje prakticky žiadne riziko komplikácií. Ak plánujete vyšetrenie, môžete na našej klinike podstúpiť komplexnú diagnostiku, pre pacientov je k dispozícii najmodernejšie vybavenie. S nami prestáva byť diagnóza neplodnosti trestom! Najlepšie metódy liečby už pomohli stovkám našich pacientov, preto neodkladajte príležitosť stať sa šťastným rodičom, dohodnite si schôdzku!

Vedúci Oddelenia gynekológie Lyubimova Elena Anatolyevna

Prečo je endometriálne škrabanie v príprave na IVF lepšie vykonané vo švajčiarskej univerzitnej nemocnici?

 • Boli sme jedným z prvých v krajine, ktorá začala tento postup, kvôli našim gynekológom asi 600 vykonaných zákrokov, končiacich narodením dieťaťa s predtým diagnostikovanou neplodnosťou.
 • Špecialisti nášho centra majú obrovské skúsenosti s liečbou pacientov s gynekologickými patológiami, každý odborník dokonale pozná viac ako 100 metód liečby podľa svojej špecializácie.
 • Naša klinika je vybavená najmodernejším vybavením, ktoré umožňuje ženám podstúpiť vyšetrenie a liečbu podľa noriem európskych kliník.
 • Každá žena na našej klinike môže podstúpiť celú škálu diagnostických a liečebných činností: od primárnej liečby až po liečbu - všetko na jednom mieste, vlastné laboratóriá, operačné sály, vybavené vybavením expertnej triedy a odborníkmi, vrátane známych odborníkov v zahraničí, na služby akéhokoľvek pacienta.

Ako sa endometriálne škrabanie v príprave na IVF?

Počas procedúry nie je potrebné rozširovať krčný kanál, pretože sa používa najtenší katéter, ktorého priemer nepresahuje 3 mm. Preto je postup bezbolestný, jeho trvanie nie je dlhšie ako dve minúty. Vo vnútri katétra sa nachádza piest, ktorý sa po vložení do dutiny maternice vtiahne do polovice. V dôsledku vytvoreného podtlaku sa častice endometria vtiahnu do vnútra katétra. V tomto bode sa žena môže cítiť trochu nepohodlne, čo rýchlo prechádza. Na konci procedúry je možné mierne krvácanie, ktoré tiež prechádza samé. Po manipulácii sa môžu vyskytnúť kŕče, ktoré samy odchádzajú, ale môžu sa ľahko zastaviť pomocou liekov predpísaných lekárom. Ihneď po zákroku môže žena opustiť kliniku.

Existujú nejaké komplikácie pri poškriabaní endometria?

Teoreticky existuje mierne riziko infekcie sliznice maternice v prítomnosti zápalového procesu v krčku maternice. Preto je možné po zákroku predpísať antibakteriálne lieky. Na našej klinike sa však manipulácia vykonáva po dôkladnom vyšetrení ženy, takže je vylúčené riziko komplikácií.

Ph.D., profesor

Člen predstavenstva AGE Arbeitsgemeinschaft Gynäkologische Endoskopie e.V. (Združenie pre gynekologickú endoskopiu) Nemeckej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti (DGGG), od roku 2009. Členka Rady Európskej gynekologickej chirurgie, zodpovednej za medzinárodnú spoluprácu.

Vedúci gynekologickej kliniky

Rozsiahle praktické skúsenosti v chirurgickej a konzervatívnej liečbe pacientov s rôznymi genitálnymi a extragenitálnymi patológiami. Vlastní mnoho typov konzervatívnej a chirurgickej liečby pacientov s endometriálnou patológiou, benígnymi novotvarmi vaječníkov, neplodnosťou, myómom maternice, endometriózou a zápalovými ochoreniami panvy.

Vlastní hysteroskopiu, samostatnú diagnostickú kyretáž, kolposkopiu, liečbu cervikálnej patológie s využitím technológií rádiových vĺn, ultrazvukovú diagnostiku. V priebehu rokov získala skúsenosti s liečbou tehotných žien.

MD profesor pôrodník-gynekológ, endosurgeon

Pôrodnícko-gynekolog, endoskop,
Lekár medicíny,
Profesor Katedry pôrodníctva, gynekológie a reprodukčnej medicíny FPK MR RUDN,
Vedúci medzinárodného vedeckého a klinického programu a kurzov laparoskopie a hysteroskopie pre lekárov, magisterské štúdium
Vedúci projektu vysokých technológií Univerzitnej skupiny kliník "Som zdravý"

Čo by malo byť endometrium pre IVF?

Čo by malo byť endometrium pre IVF? Pravdepodobnosť úspešnej implantácie blastocysty do maternice závisí najmä od funkcie a hrúbky endometria.

Kvalitatívne zmeny (vnímavosť, prítomnosť pinopódií) možno určiť len pri vykonávaní biopsie, ktorá sa vykonáva iba indikáciami. Ale zmena hrúbky je ľahko monitorovaná ultrazvukom.

Koľko by malo byť endometrium s IVF? Optimálne - od 9 do 11 mm v čase prenosu embrya. Ak je viac ako 14 alebo menej ako 8 mm, šanca na úspešné IVF sa výrazne zníži. Endometrium 16 mm, rovnako ako 6 mm, s vysokým stupňom pravdepodobnosti povedie k zlyhaniu pokusu oplodnenia in vitro.

Ak lekár vidí endometrium na ultrazvuku, ktorého rýchlosť nespĺňa jeho očakávania, prenos embrya sa zruší.

Ako zlepšiť endometrium pred IVF?

Príprava endometria pre IVF v stimulovanom cykle sa uskutočňuje v spojení so stimuláciou superovulácie. Lieky predpísané žene nielen prispievajú k dozrievaniu vajíčok, ale tvoria aj vnútornú vrstvu maternice.

Pri vykonávaní procedúry v prirodzenom cykle sa endometrium pre IVF nemôže pripraviť vôbec. On sám rastie do normálnej hrúbky, ak žena nemá žiadne deshormonálne choroby. Lekár sleduje jeho rast iba ultrazvukom.

V kryoprokoloch na HRT sa príprava endometria uskutočňuje pomocou liekov esrogénov (Proginova, Divigel) a progesterónu (Utrozhestan).

Niektorí pacienti majú predpísané poškriabanie endometria, inak drážkovanie. IVF je v tomto prípade s väčšou pravdepodobnosťou ukončená úspešnou implantáciou embrya do maternice so zvýšenou hrúbkou endometria. Podstata postupu spočíva v aplikácii niekoľkých rezov (škrabancov) na endometrium. V protokole IVF sa krátko pred prenosom embrya vykonáva škrabanie / drážkovanie.

Endometriálna patológia v IVF

Porucha vinníka in vitro fertilizácia môže byť zlé endometrium. IVF sa v tomto prípade nevykonáva až do konca liečby ochorenia, ktoré spôsobilo patologické zmeny vo vnútornej vrstve maternice.

Môže byť pozorovaný príliš slabý alebo naopak nadmerný rast endometria. IVF s vysokou pravdepodobnosťou sa stáva v oboch prípadoch neúčinnou, ak sa neprijmú opatrenia na obnovu endometria maternice. IVF sa predpisuje len po liečbe a kontrole jej účinnosti pomocou inštrumentálnych diagnostických metód.

Endometrióza, polypy, difúzna alebo fokálna hyperplázia endometria môže byť príčinou nadmerného rastu vnútornej vrstvy maternice a IVF sa v tomto prípade vykonáva len po hormonálnej liečbe. Môže existovať potreba chirurgického zákroku.

Endometriálna hysteroskopia pred IVF vám umožní odstrániť polypy, ložiská vnútornej endometriózy, ale proces oplodnenia bude musieť byť odložený až do konca obdobia rehabilitácie, obnovenia menštruačného cyklu a štruktúry vnútornej vrstvy maternice.

Endometrium pred IVF môže byť naopak príliš tenké. Toto je dôsledok dyshormonálnych porúch, poškodenia bazálnej vrstvy endometria pri vykonávaní lekárskych manipulácií (napríklad chirurgický potrat), hypoplazie alebo zápalových ochorení vnútornej vrstvy maternice, sprevádzaných atrofickými procesmi.

Ako pripraviť endometrium pred IVF pre patológiu?

V prípade patologického zvýšenia alebo zníženia hrúbky endometria je diagnostikované ochorenie a potom je predpísaná liečba. Na diagnostiku sa používa bakteriologické vyšetrenie endometria, hysteroskopie a biopsie endometria. Pred IVF vám tieto metódy umožňujú identifikovať príčinu patologického procesu.

Biopsia endometria pred IVF sa môže uskutočniť súčasne s hysteroskopiou. Ak lekár nepovažuje za potrebné predpísať vyšetrenie maternice hysteroskopom, pred IVF sa vykoná biopsia pipety endometria.

Táto manipulácia má len jeden cieľ - vziať kus tkaniva na analýzu (histológia). Takáto biopsia sa vykonáva za jednu minútu. Je minimálne invazívna, a preto nevyžaduje anestéziu.

Pacientom s Vitro Clinic sa poskytuje široká škála štúdií o identifikácii patológie endometria: od laboratória po inštrumentálne.

Po diagnostike je predpísaná liečba. V prípade infekcie sa vykonáva antibiotická liečba. Pri dyshormonálnych poruchách sa lieková terapia predpisuje niekoľko mesiacov. Endometrióza, intrauterinálna synechia, polypy môžu vyžadovať chirurgickú liečbu. Schéma a načasovanie liečby závisí od identifikovaného ochorenia a je monitorované gynekológom.

V VitroKlinik Rachi sa liečia rôzne typy patológie endometria, v dôsledku čoho sú možné prirodzené koncepcie alebo úspešné IVF programy.

Obsah

 • Čo je potrebné pre úspešný protokol IVF?
 • Prečo zrušiť výsadbu embrya?
 • Kvalita embrya na prenos a načasovanie
 • Čo je implantácia okna?
 • Súčasné trendy v úspešnej výsadbe embryí
 • Podmienky potrebné pre úspešné IVF vrúbľovanie
 • Čo je to dobrý oneskorený prenos?

Čo je potrebné pre úspešný protokol IVF?

pre úspešnú výsadbu embrya Potrebné sú 2 komponenty:

 • vnímavé endometrium (hormonálne aktívne, schopné „prijať“ blastocystu),
 • kvalita blastocysty.

Zároveń musí embryo nielen zodpovedai potrebným triedam kvality, ale musí byi úplné, pokiaí ide o súbor chromozómov, ktorý, bohużiaľ, nie je vżdy rovnaký.

Prečo zrušiť transfer embrya?

Pri absencii kvality oboch zložiek uvedených vyššie sa prenos stáva nepraktickým. Nedostatok kvalitného materiálu na opätovnú výsadbu alebo neprijateľnosť (post-receptivita) endometria Reprodukčné vedci zrušia prenos embrya. V prípade problémov s endometiom sú blastocysty zmrazené (zmrazené na skladovanie), endometrium je „pripravené“ alebo čaká implantačné okno. Перенос осуществляют, когда слизистая матки становится готовой к принятию эмбриона.

Причины отмены переноса эмбрионов

Репродуктологи могут отменить перенос по следующим причинам:

 1. Ovariálna hyperstimulácia alebo OHSS. Získanie viac ako 20 vajec pri prepichnutí, objavenie sa príznakov OHSS: dýchavičnosť, opuch, zväčšenie veľkosti brucha sú veľmi vážnymi dôvodmi na zrušenie prenosu.
 2. Hyperplázia endometria je menej častou príčinou vysadenia. Aké by malo byť endometrium na vysadenie embrya? Veľkosť by mala byť 9-12 mm. Prebytočná hrúbka endometria je väčšia ako 14 mm a robí ju sviežou, ale nie je vhodná na implantáciu. Nemá schopnosť premeniť sa na sekrečné endometrium - okno implantácie sa neotvorí. Účinným spôsobom, ako zlepšiť endometrium pred opätovnou výsadbou embrya, je postupné prenesenie procedúry pomocou kryokonzervácie. Zároveň je potrebné zistiť príčinu a vykonať liečbu (terapeutickú alebo chirurgickú).
 3. Zvýšenie hladiny progesterónu v deň vymenovania spúšťača ovulácie (hodnoty vyššie ako 10–20 nmol / l) znižuje pravdepodobnosť „synchronizácie“ štepu do otvoreného okna implantátu. Nízka hladina progesterónu umožňuje lekárom „otvoriť“ samotné implantačné okno pomocou predpisovania dávkovacích foriem progesterónu. Ak je vysoká, znamená to, že je už otvorená av tomto cykle nebude úspešné štepenie.
 4. Bežné ochorenia (poranenia, akútne respiračné vírusové infekcie atď.)

Kvalita embrya na prenos a načasovanie

Na úsvite reprodukčnej technológie môže niesť dvojbunkové embryo. Teraz to nerobia. Reproduktor sa musí uistiť, že oplodnené vajíčko sa transformuje na kvalitnú blastocystu. Implantácia blastocyst sa vyskytuje v 70–80% prípadov, ak sú splnené všetky ostatné podmienky potrebné na úspešný prenos. Prenos embrya tretieho dňa kultivácie, lekári nemôžu zaručiť aspoň nejaký výsledok. Prenos takéhoto embrya nie je istý, že sa bude ďalej vyvíjať v dutine maternice a dosiahne štádium blastocysty (na ktorom je možné pripojenie k stene maternice).

Bežným príkladom zo života: žena na 3. deň kultivácie mala 10 embryí vynikajúcej kvality a 5 dní zostala len jedna, vhodná na opätovnú výsadbu.

Najhoršie zo všetkého je, že výsadba embryí vo fáze morula je štvrtým dňom kultivácie. Tento deň je pre embryo kritický - dochádza k vypusteniu vlastného genómu. Do dnešného dňa dochádza k "bunkovému deleniu" bunkového delenia vajíčka (zotrvačnosťou), na štvrtý deň je spustená naša vlastná genetická informácia. Ak v chromozómoch nie sú žiadne poruchy - morula sa ďalej rozvíja, ak sa vyskytnú „poruchy“, potom sa spomalí vo vývoji a zomrie.

Čo je implantácia okna?

Endometrium v ​​IVF hrá hlavnú úlohu v úspechu protokolu. Implantačné okno je obdobie do 2 dní, keď je endometrium vnímavé a je schopné poskytnúť možnosť pripojenia k blastocyste.

Počas implantácie dochádza k biochemickému „dialógu“ medzi embryom a endometiom. Blastocysta vysiela signály do pinopódií (mikro-rasty sliznice, ktoré „priťahujú“ blastoméry) endometria vo forme sekrécie cytokínov, rastového faktora, cyklooxygenázy.

Súčasné trendy v úspešnej výsadbe embryí

Ako sa pripraviť na úspešné IVF? Musíte dodržiavať 5 pravidiel:

 • Predĺžená kultivácia do 5 dní av prípade potreby vykonajte PGD - preimplantačnú diagnózu. PGD ​​vám umožňuje vyhodnotiť kvalitu genetického materiálu a číselnú množinu chromozómov zárodočných buniek.
 • Selektívne štepenie jednej blastocysty. Vyberte si jedno, najlepšie embryo na opätovnú výsadbu. Riziko mnohopočetného tehotenstva s IVF je vysoké a pacient môže v priebehu tehotenstva stratiť dlho očakávanú graviditu.
 • Na prenos používajte mäkké, biologicky inertné (netoxické) katétre, ktoré nie sú schopné poškodiť embryo. Katétre s takýmito vlastnosťami vám umožňujú rýchlo a jemne umiestniť embryo do dutiny maternice. Penetrácia do maternice za účelom opätovnej výsadby sa uskutočňuje v dvoch fázach. Prvý - dutý katéter, pevnejší, lekár prechádza cez krčný kanál. Druhý - mäkký katéter, cez otvor v prvom katétri, sa embryo zavádza spolu s tekutinou na kultiváciu do dutiny maternice. To sa deje veľmi hladko, bez náhlych pohybov.
 • Vymenovanie vaginálnych foriem progesterónu na podporu implantácie (pred transplantáciou) a postimplantačného obdobia tehotenstva. Po prepichnutí folikulov lekár vyberie dávku progesterónu. Nemôžete ho vymeniť alebo zrušiť. Tento hormón prispieva k otvoreniu okna implantácie a závisí od neho úspešnosť výsadby embrya. Okrem toho, liek má tokolytický účinok - maternice relaxuje.
 • Použitie nízkomolekulových foriem heparínu na prevenciu trombózy a zlepšenie krvného obehu v mikrocievkach obklopujúcich a kŕmiacich embryo, počnúc okamihom pripojenia. Pacienti s hyperstimuláciou vaječníkov, zvyčajnou neplodnosťou, zvýšenou zrážanlivosťou krvi, heparínom sa predpisujú v terapeutických dávkach.

Čo je to dobrý oneskorený prenos?

Vysádzanie otstopochennaya poskytuje kryokonzerváciu v tekutom dusíku. Medzi výhody oneskorených prevodov:

 • závažné formy OHSS sa nevyvíjajú,
 • deti majú vyššiu telesnú hmotnosť, pretože presádzanie sa vykonáva na „nestimulovanom“ endometriu, trofické schopnosti sliznice maternice sú rovnaké ako v prirodzených podmienkach.

Pri transplantácii do kryocyklu je účinnosť a pravdepodobnosť gravidity významne vyššia.

kontraindikácie

Napriek tomu, že postup poškriabania je pomerne jednoduchý, existujú určité kontraindikácie, v ktorých žiadny lekár nezačne pracovať.

 • Zápalové procesy vo vajíčkovodoch.

Keď má žena zápal vo vajíčkovodoch, vytvárajú sa tu adhézie, ktoré bránia normálnemu fungovaniu. Z tohto dôvodu, aj pri IVF, tehotenstvo bude ťažké nastať.

Ak má žena problémy s vajcovodmi, musí podstúpiť laparoskopiu. Ide o mikrochirurgický postup. Zo spodnej časti brucha sa vytvárajú malé otvory, ktoré nepresahujú 5 milimetrov. Zavádzajú špeciálne zariadenie, ktoré dokáže zobraziť celý obraz vajíčkovodov.

 • Závažné ochorenia srdca a obličiek.

Keď sú choroby ako zlyhanie obličiek, srdcové choroby, nie je možné niesť dieťa, pretože počas tehotenstva musí telo pracovať pre dvoch.

 • Patologické procesy v maternici. Takéto procesy môžu byť vrodené alebo získané.
 • Rakovina akéhokoľvek typu. Ak má žena rakovinu, nezáleží ani na tom, kde sa nachádza, čo je najdôležitejšie, že generická aktivita v zhubných nádoroch je zakázaná.
 • Diabetes mellitus v pokročilom štádiu. Vzhľadom k tomu, diabetes môže poškodiť nielen žena sama, ale aj dieťa, tehotenstvo je nežiaduce.
 • Duševné ochorenie. Keď má žena mentálne abnormality, môže sa ľahko preniesť na nenarodené dieťa. Preto sa v tomto prípade neuskutoční postup IVF a poškriabanie endometria.

Okrem samotných kontraindikácií stále existujú obmedzenia, podľa ktorých tehotenstvo nie je možné, kým nie sú odstránené. Patrí medzi ne:

 • Infekčné ochorenia reprodukčného systému. Ak má žena pohlavne prenosnú chorobu, potom pri poškriabaní endometria je možná ešte väčšia infekcia, ktorá spôsobí poškodenie. To platí aj pre bežné choroby, ktoré nesúvisia s reprodukčným systémom.
 • Benígne nádory. Ak je možné nádor odstrániť, je možné po zotavení tela poškriabať.
 • Chronické ochorenia, ktoré sú v akútnom štádiu. Keď má žena nevyliečiteľnú chorobu, ktorá sa musí udržiavať počas celého jej života, potom ju musí preniesť z akútneho štádia do štádia remisie, potom je možný skríning.
 • Operácie alebo zranenia, ku ktorým nedošlo už dávno. Po poranení alebo chirurgickom zákroku musí žena zotaviť. Do tej doby, žiadny lekár súhlasí, že drží endometriálne poškriabaniu, pretože tehotenstvo zabráni zotaveniu tela.
 • Ťažké choroby. Ak žena ešte nezačala hepatitídu alebo tuberkulózu, s úplným zotavením, bude mať stále šancu stať sa matkou.

Termíny tohto postupu. Škrabanie by sa nemalo vykonávať v ktorýkoľvek z dní. Zvolí sa špecifický deň, na ktorý bude štandardná hrúbka endometria pre tento postup. Ak je vrstva endometria tenká, potom s IVF nebude taká účinnosť od poškriabania. Okrem toho by mal byť dátum poškriabania a IVF čo najbližšie, inak bude mať endometrium čas na hojenie a nebude mať žiadny pozitívny výsledok. IVF je menovaný najneskôr týždeň.

Zariadenie. Škrabanie endometria sa vykonáva špeciálnou trubicou s piestom vo vnútri. Priemer trubice je pomerne malý - nie viac ako 3 milimetre. Z tohto dôvodu nie je potrebné rozširovať kanál pred jeho zavedením. Preto nie je poškrabanie chirurgickým zákrokom.

Úľava od bolesti Tento postup sa vykonáva bezbolestne, takže sa nepoužíva anestézia ani lokálna anestézia. Jediná vec, ktorú žena môže cítiť, je periodické brnenie. Takéto brnenie však nemožno porovnávať napríklad s bolesťou menštruácie alebo inými postupmi.

Ak je žena dosť citlivá, potom potrebuje vziať anestetikum, potom vôbec nič necíti. Po tomto postupe sa príležitostne môžu vyskytnúť kŕče v bruchu, ale nie sú zvlášť viditeľné.

Technika endometriálneho poškrabania. Po prvé, žena je liečená krčka maternice špeciálnym antiseptikom. To je nevyhnutné na zničenie baktérií. Potom sa malá trubica vloží do krčka maternice.

Z tejto trubice sa uvoľní špeciálny piest na polovicu, ktorá poškriaba vrstvu endometria. Incízie sú mikroskopické, ale toto je už dosť pre úspešné IVF. Po zákroku, žena sa objaví malé krvavé prepustenie. Trvajú však maximálne dva dni. Takéto sekréty vznikajú z rán, ktoré sa tvoria na endometriu. Žena by sa ich nemala báť.

Príprava postupu. Nie je potrebné sa na tento postup pripraviť, je nutné len dôkladne podkopať, aby nedochádzalo k hromadeniu mikróbov. O všetkom ostatnom rozhodne lekár.

Po tomto postupe sa výrazne zvyšuje prietok krvi z endometria, čím priťahuje vajíčko dieťaťa. Je fixovaný presne v mieste, kde sa cíti najviac krvného obehu, to znamená, že na tomto mieste bude pre neho optimálna strava.

odporúčanie

Aby nedošlo k nákaze infekcie po tomto postupe, musíte dodržiavať jednoduché pravidlá.

 • Pravidelná hygiena. Je potrebné umývať ešte častejšie ako obvykle. Pre takéto účely je lepšie zvoliť špeciálny nástroj, ktorý nepoškodzuje mikroflóru.
  Teplotný režim. Bezprostredne po poškriabaní endometria by žena nemala sedieť na chladnom mieste alebo naopak prehriať, pretože to môže spôsobiť zápal. Po zákroku, nemôžete ísť do kúpeľa a vziať horúci kúpeľ.
 • Neprijatie infekčných ochorení celého organizmu. Žena by mala zaistiť, aby nebola chorá. Inak sa infekcia bude môcť dostať do postihnutého endometria cez krvný obeh. K tomu je potrebné jesť správne, aby sa zabezpečilo, že v potrave je dostatok vitamínov. Ak je imunitný systém slabý, potom stojí za to pitie radu imunostimulantov.
 • Použitie tesnení. Ak sa po poškriabaniu krvácanie, potom v žiadnom prípade nemožno použiť tampony, ako oni, naplnené krvou, začnú množiť v sebe baktérie, ktoré môžu ľahko dostať do maternice a spôsobiť zápal tam. Výpary tohto typu sú vo všeobecnosti zanedbateľné, takže žena môže používať jednoduchú dennú vložku.

Endometriálne poškrabanie pred IVF je šanca pre mnohých žien, ktoré nemôžu otehotnieť. Ak sa počas normálneho IVF tehotenstva ani nenastane v polovici prípadov, potom škrabanie umožňuje zvýšiť toto číslo o viac ako polovicu.

Žena by sa tohto postupu nemala báť, pretože nie je vôbec hrozná a bezbolestná. Väčšina spätnej väzby na metódu je pozitívna. Endometriálna mriežka nie je chirurgický zákrok, nemá veľké množstvo kontraindikácií a tiež nespôsobuje takmer žiadne komplikácie. Najdôležitejšou vecou v tomto prípade je nájsť kvalifikovaného lekára, ktorý môže skutočne pomôcť.

Endometriálne škrabanie a príčiny

V angličtine, škrabanie znamená "poškriabaniu". Jedná sa o jednoduchý, bezpečný, bezbolestný postup na endometriálnej vrstve, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť tehotenstva počas IVF 2 krát. Používa ho mnoho popredných kliník na svete.

Indikácia pre poškrabanie je prítomnosť niekoľkých neúspešných pokusov otehotnieť po IVF. Na zabezpečenie embrya v maternici je potrebné zabezpečiť dostatočnú hladinu hormónov, vhodný stav endometria na počatie. Táto metóda vám umožňuje dosiahnuť požadovaný výsledok.

Škrabanie je možné vykonávať aj bez špeciálneho tréningu, ambulantne. Po obdržaní pokynov špecializovanej ženy ide domov. Pri neprítomnosti kontraindikácií neexistujú žiadne obmedzenia. V prípade neúspešnej implantácie nie je zakázané použiť túto metódu znova. Lekár si zvolí deň cyklu (približne 14 dní pred oplodnením).

Vplyv na výsledky IVF

Dôvody neúspešnej implantácie po umelej inseminácii sú nedostatočná príprava sliznice, nerovnováha hormónov. Poškodenie pohlavného orgánu spôsobuje, že telo produkuje hormóny, ktoré sú potrebné na opravu tkaniva. Maternica sa pokryje hlienom, zvyšuje sa viskozita, zvyšuje sa hrúbka hornej vrstvy, zvyšuje sa pravdepodobnosť úspešného uchytenia embrya.

Podľa odborníkov sa pravdepodobnosť tehotenstva zvyšuje o 2 krát, ale nikto nemôže dať 100% záruku. Nepozorujú sa vedľajšie účinky pri riadnom výkone zákroku.

Teoreticky, rozvoj zápalu v dôsledku infekcie. Aby sa predišlo takejto situácii, predpisuje sa na niekoľko dní priebeh antibakteriálnych liekov. Vykonajte dôkladné vyšetrenie žien.

Ako sa pripravuje endometrium?

Ak sa IVF vykonáva na pozadí prirodzeného menštruačného cyklu ženy, nevyžaduje sa žiadna špeciálna príprava sliznice maternice. Odborníci jednoducho posúdia stav funkčnej vrstvy, jej hrúbku a ďalšie vlastnosti, bez toho, aby prijali akékoľvek opatrenia.

Ale častejšie sa príprava endometria uskutočňuje paralelne so stimuláciou ovárií na ovogenézu (tvorba vajíčka). Žena berie hormonálne lieky, ktoré prispievajú k jej rastu. Optimálna hrúbka v čase umelej inseminácie je od deviatich do jedenástich milimetrov. Určuje sa v procese ultrazvuku. Odchýlka v akomkoľvek smere nepriaznivo ovplyvňuje predikciu manipulácie.

Pomalý nárast hrúbky môže súvisieť s určitými patológiami maternice, predchádzajúcimi chirurgickými zákrokmi (najmä kyretáž, lekárske potraty), ako aj neúčinnosťou predpísanej hormonálnej terapie. Rýchly nárast hrúbky môže indikovať prítomnosť patológií, ako je endometrióza, hyperplázia endometria, polypóza. V každom prípade sa opakovaná príprava na IVF s odchýlkou ​​hrúbky endometria od odporúčaných limitov uskutočňuje až po dôkladnom vyšetrení a liečbe identifikovanej patológie.

Ako zvýšiť šance na úspech?

Moderné štúdie ukazujú, že pravdepodobnosť úspešného pripojenia oplodneného vajíčka sa výrazne zvyšuje, ak sa pred nadchádzajúcou implantáciou vykoná jednoduchý postup, ako napríklad poškriabanie endometria.

Takýto termín sa nazýva lekárska manipulácia, ktorá spočíva v tom, že pomocou špeciálneho zariadenia, podobajúceho sa striekačke s veľmi tenkým telom, sa na vnútornú vrstvu steny maternice aplikujú malé zárezy (zvyčajne štyri). Úmyselné poškodenie sliznice ho stimuluje, aktivuje proces reparácie a uvoľňovanie hormónov, takže oplodnené vajíčko je ľahšie naočkované a menej často sa odoberá z steny maternice.

Škrabanie nevyžaduje žiadnu prípravu, optimálny deň na to určuje lekár, ktorý riadi proces prípravy ženy na IVF. Vykonáva sa ambulantne, nie je sprevádzaný nepohodlím alebo nepohodlím, nevyžaduje anestéziu. Ale „prebudením“ sliznice maternice s jeho pomocou lekár výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úspešného oplodnenia.

Pin
Send
Share
Send
Send