Hygiena

Ako dlho trvá uvoľnenie lochia po narodení: rýchlosť a farba

Pin
Send
Share
Send
Send


Lochia je výtok z pohlavných orgánov (vagína) ženy v pôrode. Proces vylučovania začína bezprostredne po pôrode a pokračuje, kým sa poškodené tkanivá maternice v dôsledku regeneračného procesu nevrátia do normálu. Hlavný pozitívny účinok tejto funkcie ženského tela - čistenie maternice zo všetkých tých látok, ktoré sa v nej nahromadili počas 9 mesiacov tehotenstva.

Rôzne stupne prepustenia po pôrode

Počet, povaha a trvanie prepustenia u všetkých žien sú odlišné. Trvanie normálnych lekárov lohii sa zvyčajne delí na 3 stupne. Prvá fáza trvá 3-4 dni po pôrode, druhá - začína od 4 dní a trvá približne 7 dní, potom začína tretia fáza, ktorá trvá 2-4 týždne.

Čo sa považuje za normálne

Ako dlho trvá Lochia po pôrode? Najčastejšie krvácanie nastáva do 2-3 dní po narodení. Potom sa integrita tkanív v maternici postupne začína zotavovať a po pôrode postupne klesá, pričom sa znižuje ich počet aj trvanie (trvanie).

Všetky mladé matky sú veľmi znepokojené týmito otázkami - ako dlho idú Lochias po pôrode, keď skončia. Nebojte sa príliš veľa, lekári odporúčajú dobrú štúdiu na túto tému. Ak viete presne, ako dlho posledný po pôrode lochia posledný, čo vypúšťanie po pôrode vyzerá, ako dlho idú po druhom narodení, potom môžete vždy nezávisle primerane kontrolovať situáciu.

Najčastejšie sa počas prvých 6 - 7 dní vyskytne výtok s zrazeninami - to je to, ako tkanivo zostáva z maternice (mŕtve endometrium a placenta). Po týždni by tieto zrazeniny mali vyschnúť, výtok by mal byť viac tekutý. To isté sa dá povedať o hliene. Po asi mesiaci a pol, lochia je skôr ako obyčajné ťahy, ktoré sa vyskytujú počas menštruácie, iba krv je už koagulovaná.

Stojí za to začať báť, keď sa niečo iné, ako je hnis, pridá k normálnym krvným sekrétom s hlienom alebo zrazeninami. Dôvodom nevyhnutného odvolania k lekárovi by mala byť aj situácia, keď po určitom počte týždňov malo krvácanie a krvácanie po pôrode skončiť a pokračujú.

Hlavné vlastnosti lohii

Miera v prípade lochia je určená niekoľkými kritériami. Jedným z nich je farba, textúra, veľkosť (objem). Druhým bodom, ktorý označuje normálnu povahu popôrodného výtoku, je zmena ich typu, farby a objemu v rôznych časoch dňa v závislosti od fyzickej aktivity ženy. Potom, čo bolo telo niekoľko hodín v pokoji, výtok sa môže zvýšiť, pri chôdzi a dojčení sú tiež hojnejšie a potom by mali byť menšie.

Ak má lochia vzhľad šarlátového ichorusu roztrúseného krvnými zrazeninami a hlienom, a je veľmi hojný v prvých dňoch po narodení, je to normálne.

Ako dlho idú a ako vyzerajú Lochias

Lochia dievčatá budú bez ohľadu na to, ako sa dieťa objavilo - prirodzene alebo s chirurgickým zákrokom. Dôvodom ich výskytu je obnova maternice a jej čistenie z fetálnych membrán. Po objavení sa dieťaťa na povrchu orgánu zostáva rana z placenty. Kým sa nezahojí a sliznica sa nevráti do normálu, môžete sledovať obsah rany vychádzajúci z pošvy. Vizuálne sa môže podobať menštruácii, ale v kompozícii sú zvyšky fetálnych membrán, ichor, hlien. Po určitom čase sa zmení ich hojnosť a farba.

Ak proces čistenia a redukcie prechádza bez komplikácií, potom trvanie Lochie je 5-8 týždňov.

Navyše, bohatý koniec až 3 týždne, potom nie sú tak silné. Samozrejme, toto sa deje individuálne, pričom sa zohľadňujú tieto faktory:

 • dojčenie
 • veku a fyzickej aktivity
 • zrážanie krvi
 • hmotnosť dieťaťa
 • komplikácií počas tehotenstva.

Je dôležité byť schopný diagnostikovať, čo je normálne a čo je znakom patológie, preto vždy venujte pozornosť týmto charakteristikám:

 1. Zloženie (1-4 dni - krv, zrazeniny, 2 týždne - zrazeniny a hlien, o mesiac neskôr - škvrny (prípadne krv).
 2. Farba (1-4 - svetlá šarlátová, 2-3 týždňová - hnedastá, o mesiac neskôr biela alebo priehľadná).
 3. Vôňa (v prvom týždni krvavá, zhnitá, dajte si pozor na zhnitý a štipľavý zápach!).

Priemerné trvanie

Koľko dní trvá prepustenie po narodení? V priemere okolo 42. Súčasne je to práve doba, keď zmenia svoju farbu a objem, pretože je potrebné zabezpečiť, aby bolo telo správne a včas vyčistené.

Koľko času idú červené lochia - ďalšia dôležitá otázka. Bezprostredne po narodení dieťaťa sa placenta oddelí veľmi aktívne a z pošvy je veľa krvavých výlučkov.

Prvá hodinka sa odporúča žene, aby zostala v polohe na bruchu, rozprestrela film pod seba.

To nie je veľmi pohodlné, ale je dôležité, aby gynekológ mohol určiť, či je všetko v poriadku. V tejto dobe, asi 400-500 ml kvapaliny "vylieva" z dievčatá.

Až 3-4 dni vychádzajú z šarlátu, môžete v nich vidieť zrazeniny, ale to nie je známkou patológie. Počas tohto obdobia musí žena každú hodinu v priemere zmeniť špeciálnu podložku. Okrem toho môže dievča cítiť sladký alebo zhnitý zápach - nemali by ste sa báť, ale ak je vôňa hnilobná - okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Ako dlho trvá serózna lochia? Mali by trvať 4 až 10 dní. Ich objem sa znižuje, farba sa mení - teraz sú hnedo-ružové alebo hnedé. Počet leukocytov rastie, takže počas tohto obdobia by nemali byť žiadne ďalšie krvné zrazeniny. Namiesto veľkých popôrodných už môžete použiť bežné podložky.

Po 10 dňoch sú lochia bielej farby, rozmazaný charakter. Sú bez zápachu a nespôsobujú nepríjemné pocity, ale trvajú približne 20 dní. Toto je posledná fáza hojenia rán. Po skončení môžete dúfať v mesačník.

Riziko krvácania z maternice

V prvých hodinách po objavení sa dieťaťa existuje vysoké riziko krvácania z maternice, ak sa maternica po relaxácii počas tehotenstva zle zníži. Aby sa tomu zabránilo, lekári zavedú Oxytocina k dievčaťu a položia na brucho ľad. Počas kontrakcií tohto orgánu sú krvné cievy upnuté, čo zabraňuje nadmernej strate krvi a jej následkom: anémia, závraty, slabosť.

V prvý deň je dôležité, aby ste sa nehanbili za vaše sekréty, ukázali im lekára a priebežne ho informovali o jeho stave. To tiež ovplyvní, koľko času budete musieť stráviť v nemocnici po pôrode.

Patologické stavy

Situácia s prirodzeným liečením, sme už rozobrali, ale existujú rôzne odchýlky, všímajúc si čas, že sa môžete udržiavať zdravý. Niektoré z nich poukazujú na patológie, ktoré potrebujú lekársky zásah.

Sekrécia prebieha po 5 týždňoch alebo o niečo dlhšie. Ak trvali menej alebo sa náhle zastavili, navštívte gynekológa. Dôvodom môže byť nedostatočná kontraktilita maternice, potom krv a placenta nejdú von a tvoria stagnáciu. Musí sa okamžite odstrániť, inak hrozí riziko vzniku zápalu - endometritídy. Aby sa zabránilo stagnácii, dievčatám sa odporúča častejšie vystupovať z postele a chodiť, ako aj spať a ležať na bruchu.

Ak sa lochia objaví po pôrode viac ako 2 mesiace, musíte byť okamžite vyšetrený lekárom.

Koniec koncov, po takom čase by ste ich mali nechať v minulosti. Príčinou krvi môže byť menštruácia, ak nie sú žiadne zrazeniny, hnis, nepríjemný zápach. Môže byť tiež ovplyvnená medzerami. V každom prípade venujte pozornosť farbe, zápachu a konzistencii toho, čo z vagíny vychádza, a oznámte to lekárom.

O endometritíde, nebezpečnom zápale, budete hovoriť žlté alebo nazelenalé tajomstvo s ostrou vôňou. Ak to tiež spôsobuje horúčku a bolesť žalúdka, zavolajte sanitku. Nezáleží na tom, ako dlho lochia odchádza po narodení dieťaťa, môže to byť buď ich stagnácia alebo infekcia - ani bod dobre. Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje len v nemocnici, s pomocou antibiotík a dezinfekčného roztoku, niekedy s vákuovým odsávaním a kyretážou.

Lochia po cisárskom rezu

Veľa dievčat sa zaujíma o to, koľko výtok by mal ísť po operácii. V takýchto prípadoch idú dlhšie, pretože kontraktilita je ťažká kvôli sutúre a opuchu tkaniva. Avšak aj za takýchto okolností sa považuje za normálne, ak je koniec po 9 týždňoch. Až 10 dní môžu byť červené, ale nie dlhšie, potom, rovnako ako prirodzený vzhľad dieťaťa, menia odtieň na hnedú, potom na bielu.

Menštruácia nastáva po umelom, ako pri normálnom pôrode, ak žena nemá žiadne komplikácie vo forme zápalu, infekcií, krvácania. Koniec koncov, telo dievčatá, ktorá podstúpila operáciu, je nestabilnejšia a oslabená.

Dojčenie ovplyvňuje, koľko výtok pôjde po pôrode matkám, bez ohľadu na spôsob, akým sa dieťa narodí.

Laktácia stimuluje kontrakcie maternice a tekutina vychádza lepšie. Vezmite na vedomie.

Odborné poradenstvo

Koľko lochia ide po pôrode závisí na najviac novovzniknutej matke a jej dodržiavaní určitých pravidiel. Nižšie nájdete niektoré dôležité tipy, ktoré sú vysoko odporúčané.

 • Aby sa znížilo riziko komplikácií po objavení sa dieťaťa, na graviditu od začiatku línie by mal dohliadať lekár. Žena by ho mala pravidelne kontaktovať a užívať predpísané lieky. Vlastný gynekológ posúdi jej individuálny stav a povie vám, kedy by sa malo prepustenie skončiť po pôrode v jej prípade.
 • Pred prepustením z nemocnice je potrebné urobiť ultrazvukové vyšetrenie, ktoré pomôže posúdiť stav maternice. Počas niekoľkých týždňov, keď sa aktívne uzdravuje, by ste mali viac relaxovať, nezdvíhať závažia a eliminovať tlak na tlač.
 • Dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny. Kým výtok ide, je potrebné umývať častejšie, po každej ceste na záchod. Stojí za to zabudnúť na horúci kúpeľ a obmedziť sa na teplú sprchu.
 • Nepoužívajte tampony. Oneskorujú tok a tým zvyšujú riziko zápalu.
 • Začnite chodiť 4-5 hodín po vzhľadu dieťaťa, aby nedošlo k stagnácii. Ak máte cisársky rez, mali by ste to urobiť za 10 hodín.
 • Krmte dieťa svojím mliekom.
 • Ihneď informujte lekárov, ak sa zmení povaha sekrétov, pocítite páchnuci zápach, krvácanie sa zvýši, teplota sa zvýši.
 • Neodporúča sa zapojiť sa do tohto stavu sexu. Intímne vzťahy sú možné už vtedy, keď sa výtok zastaví po narodení dieťaťa.

záver

Zhrňme a analyzujme, ako dlho výtok po pôrode trvá, ako dlho vydrží krvavá lochia a čo to je. Tento proces je rovnako prirodzený ako vzhľad dieťaťa. Po narodení maternica vyhodí zbytočné tkanivá, uvoľní sa placenta, hlien, krv a krv. To všetko je podobné obvyklým obdobiam, možno viac hojným.

V prvých hodinách ich objem dosiahne 500 ml. Takéto sekréty idú až 4 dni, potom sa ich odtieň zmení, stanú sa menej. Po 2-3 týždňoch sa stávajú bielymi alebo priehľadnými farbami a majú skončiť za 42 dní. Buďte opatrní a sledujte príznaky vyššie opísaných patológií, okamžite informujte svojho lekára.

Zloženie lohii

Koľko lochias ide po pôrode, aké je ich zloženie, prečo majú takú farbu? Lochia sa skladá z krvi, ktorá vyprší z oblasti na stene maternice, ku ktorej bola pripojená placenta počas tehotenstva, oblastí endometria, ktoré boli zmenené a zahustené počas tehotenstva, krvi, hlienu z krčka maternice a mŕtveho tkaniva.

Krv v lochii sa dostáva hlavne z veľkej plochy modifikovaného miesta, ktoré zostalo po odstránení placenty. Krvácanie z tejto oblasti je kontrolované sťahmi svalov maternice. Proces hojenia a obnovy endometria trvá približne 2 týždne.

Preto je krvácanie na začiatku maximálne a potom postupne klesá. Všetky popôrodné výtok nastáva do 1,5 mesiaca po pôrode.

Lochia je sterilná po dobu 2-3 dní, ale po jej kolonizácii baktériami vyžaruje typický zápach, ktorý je normálny. Nezamieňajte vôňu normálnej lohia a zápachu výtoku, ak je po pôrode infekcia.

Ako dlho trvá lochia po pôrode, najmä predčasné? Množstvo výtoku môže byť po takomto pôrode, ale viac ako obvykle, po tehotenstve s dvojčatami alebo za iných podmienok, pri ktorých sa maternica zväčšuje viac ako počas normálneho tehotenstva.

Druhy lohii

V závislosti od farby môže byť lochia troch typov:

1. Červené lochia po pôrode. Ako dlho trvajú takéto výbery? Pokračujú prvé 4-5 dní po pôrode a majú červenú farbu - teda termín. Pozostávajú najmä z krvi, kúskov fetálnych membrán, tkaniva, meconium a krčka hlienu.

2. Po červenej lohii vyzerajú serózne. Primárny výtok postupne mení farbu na hnedú a potom žltne asi týždeň. Lochia serous obsahuje menej červených krviniek, ale viac leukocytov, ktoré sú oddelené od vyvíjajúceho sa endometria, hlienu z krčka maternice.

3. Lochia Alba alebo biela lochia je belavá, zakalená tekutina, ktorá sa uvoľňuje z pošvy približne 1-2 týždne. Tieto sekréty sa skladajú hlavne z decidualných buniek, hlienu, leukocytov a epitelových buniek, cholesterolu a tuku.

Koľko lochias ide po pôrode? Toto obdobie môže trvať 4 až 8 týždňov, ale v priemere najčastejšie 42 dní.

Množstvo lohii sa môže líšiť. U niektorých žien môže bolestivá kontrakcia maternice viesť k silnému krvácaniu s zrazeninami, čo znižuje proces hojenia.

odporúčanie

Dojčenie stimuluje kontrakciu maternice, čo vedie k zvýšeniu množstva vylučovaného lochia. Je to podráždenie bradaviek a dvorcov, ktoré podporuje uvoľňovanie vnútorného oxytocínu, ktorý je nevyhnutný na redukciu myometria a involúciu maternice (obnovenie jeho prenatálnej veľkosti).

Niekedy môže náhla zmena postavenia ženy, napríklad pri prudkom vstávaní alebo prudkom náraze, viesť k uvoľneniu veľkého množstva krvi z genitálneho traktu - to je len odvod odobratej krvi do pošvy a nemal by byť dôvodom na znepokojenie.

Je však potrebné pripomenúť, že endometrium, ku ktorému bolo pripojené placentárne tkanivo, ako aj niektoré časti sliznice maternice sú otvorené po dlhú dobu a baktérie sa môžu ľahko dostať k tomuto povrchu rany z pošvy. Preto by ste sa mali vyhnúť používaniu tampónov. Hygienické vložky - to je najlepšia voľba pre ženy po pôrode.

Z rovnakého dôvodu by ste nemali mať sex v období po pôrode, aby ste sa vyhli vzniku infekcie, ktorá je veľmi nebezpečná pre matku aj dieťa.

Kúpanie vo verejných bazénoch je tiež najlepšie sa vyhnúť, kým sa úplne nevypne Lochia.

V období po pôrode sa odporúča použitie sprchy. Tým sa zabráni prenikaniu infekcie do maternice z pošvy a tiež prispeje k lepšiemu hojeniu stehov po epiziotomii, ak existuje.

Patologická lochia

Ako dlho trvá Lochia po pôrode? Aká by mala byť ich intenzita? Aké sú príznaky patologického procesu? Lochia môže byť abnormálna, ak sa v tomto čase vyskytne infekcia. Môže byť podozrenie na infekciu, ak:

• Lochiae ostáva jasne červená aj po týždni,

• Výboj sa náhle zmení na červenú. Toto sa deje, keď sa už stali bledými,

• je nepríjemný zápach,

• toto všetko je sprevádzané horúčkou so zimnicou,

• významne sa zvyšuje bolesť v dolnej časti brucha.

Tam je abnormálne ťažké krvácanie, v dôsledku ktorého tesnenie mokrá po dobu 1 hodiny alebo menej, alebo existuje veľký počet zrazenín. Je to znak sekundárneho popôrodného krvácania a vyžaduje si pohotovostnú starostlivosť.

Lochia po operačnom podaní

Mnoho žien verí, že tok lochia je výrazne menej potom, čo žena podstúpila cisárskym rezom, pretože dutina maternice je vyčistená počas operácie lekárom po odstránení dieťaťa. To nie je pravda. Prietok lochia nezávisí od typu narodenia - normálneho fyziologického alebo cisárskeho rezu. Počet a trvanie prepustenia je v oboch prípadoch rovnaké.

Tipy pre ženy

V období po pôrode by sa mali dodržiavať tieto pravidlá:

1. Odpočívajte čo najviac.

2. Vyhnite sa nadmernej chôdzi alebo dlhotrvajúcemu postaveniu, pretože to zvyšuje prietok krvi.

3. Nepoužívajte vaginálne tampóny po pôrode, pretože môžu prispievať k množeniu a prenikaniu baktérií a infekcie na povrch rany maternice.

4. Vyhnite sa pohlavnému styku počas 42 dní.

Ako dlho trvá Lochia po pôrode

Najhojnejší výtok v prvý deň. Snažte sa prepadať panike, ak sa zdá, že krvácanie sa zvyšuje, keď idete domov. Просто длительная ходьба или бег могут усилить отток крови. Если прокладка полностью намокла в течение часа, необходимо прилечь и отдохнуть.Ak krvácanie pokračuje rovnakou rýchlosťou hodinu alebo viac, alebo ak pozorujete väčšie zrazeniny, potom je mimoriadne dôležité poradiť sa s gynekológom a ak máte silné krvácanie, zavolajte sanitku.

Ako dlho trvá Lochia po druhom narodení? Na základe pozorovaní a spätnej väzby od mamičiek, po druhom alebo nasledujúcom narodení sa počet a trvanie prepustenia nemenia.

Iné príznaky vyžadujúce lekársky zásah:

• výtok zostáva červený po dobu dlhšiu ako 7 dní po narodení,

• je nepríjemný zápach,

• Máte príznaky horúčky alebo zimnice.

Neskoré popôrodné krvácanie

Koľko lochias po pôrode posledný? Recenzie mnohých mladých múmií potvrdzujú, že tento proces netrvá dlhšie ako 1,5 mesiaca. Vaginálny výtok je zvyčajne bledoružový alebo hnedý v druhom týždni po narodení. Nenechajte sa vystrašiť, ak zistíte, že počas prvých 6 až 8 týždňov sa objavuje jasná červená výbojka. Školenie alebo zvýšená aktivita môže spôsobiť tento jav. Ak chcete zastaviť krvácanie a znížiť kŕče, musíte si ľahnúť na pár hodín. Ak to nepomôže, musíte sa obrátiť na pôrodnú kliniku.

Ako dlho idú lochia po pôrode? Ako ich nezamieňať s krvácaním? Najnebezpečnejšie je popôrodné krvácanie. Ak stratíte viac ako 600-700 ml krvi po operačnom pôrode alebo viac ako 300-400 ml po vaginálnom pôrode, je to klasifikované ako normálna strata krvi. V 1 z 10 prípadov celkového počtu všetkých tehotenstiev je však táto komplikácia ako popôrodné krvácanie. Zvyčajne začína do 24 hodín po pôrode (skoré popôrodné krvácanie), ale to sa môže stať kedykoľvek v priebehu 6 týždňov - neskorá strata krvi. Po narodení je najčastejšou príčinou neschopnosť maternice uzavrieť kontrakt, ako to nasleduje, čo vedie k nekontrolovanému krvácaniu z miesta, kde bola pripojená placenta. Niekedy to môže byť dôsledok neporušených slz v pošve alebo krčka maternice. Neskôr sa môže vyskytnúť popôrodné krvácanie v dôsledku neúplného oddelenia placentárnych fragmentov v maternici alebo v dôsledku infekcie. Oba tieto druhy krvácania sú nebezpečné a môžu viesť k smrti matky.

Aká dlhá lochia posledná po pôrode, mala by vedieť každá žena, ktorá sa pripravuje na matku. Ale charakteristické znaky neskorého popôrodného krvácania:

• jedna znáška nestačí na 1 hodinu,

• Lochia sa nemení viac ako 7 dní vo farbe a intenzite,

• existujú veľké krvné zrazeniny rôznych veľkostí - s golfovou loptičkou alebo citrónom,

• bolesť alebo opuch brucha počas prvých dní po narodení,

• krvácanie môže spôsobiť stratu vedomia, dýchavičnosť, závraty alebo rýchly tep srdca.

Liečba a prevencia

Po pôrode pôrodná asistentka pozorne kontroluje pôrod a všetky škrupiny, aby sa ubezpečila, že sú neporušené a že vo vás nie je žiadna časť. Po oddelení a vylučovaní placenty lekári zabránia krvácaniu injekciou oxytocínu alebo metylergometrínu intravenózne. Tieto lieky stimulujú redukciu myometria na zníženie krvácania. Vonkajšia masáž maternice je tiež nevyhnutná na rovnaký účel. Dojčenie (ak je plánované) tiež stimuluje prirodzené sťahy. Preto je teraz široko používaný predčasné dojčenie ihneď po narodení dieťaťa.

V počiatočnom období po pôrode sa v niektorých prípadoch vyžaduje masáž maternice na päte. Ak sa krvácanie nezastaví, na vyšetrenie maternice a odstránenie kúskov placenty, ktoré neboli odstránené, bude potrebný postup nazývaný „kyretáž“. Ak je maternica poškodená, to znamená, že je prasknutie steny plodu, laparotómia a hysterektómia môže byť nevyhnutnou metódou na zastavenie krvácania.

Mali by ste sledovať proces, koľko lochia sa uvoľňuje po pôrode, ako dlho trvá. Niekedy s intenzívnym krvácaním sa v zriedkavých prípadoch stáva nutnosťou transfúzie zložiek alebo dokonca celej krvi.

Koľko lochias idú po pôrode, je ich trvanie vždy rovnaké, keď lekári predpokladajú veľa straty krvi? Riziko popôrodného krvácania je významne vyššie v nasledujúcich prípadoch: t

• vysoký prietok vody (nadmerné množstvo plodovej vody),

• placenta previa,

• narodenie veľkého dieťaťa,

• myóm maternice, ktorý neumožňuje symetricky uzatvárať vlákna maternice,

• matka je oslabená v dôsledku anémie počas tehotenstva, preeklampsie alebo závažného dlhého pôrodu,

• Matka berie bylinky alebo lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, ako napríklad ibuprofén, aspirín alebo iné podobné prostriedky.

Kedy začne mesačne

Koľko dní sú Lochia po pôrode? Ako odlíšiť lochia od menštruácie? Kedy prichádza prvá menštruácia? Ak dojčíte, prvá menštruácia môže prísť za 1 alebo 2 mesiace. Ale niekedy je čakacia doba predĺžená na 12 týždňov. Ak dojčíte, Vaše obdobie sa môže začať o niekoľko týždňov, aj keď mnohé matky, ktoré dojčia, si všimnú, že nemusia prísť, kým dieťa nie je odstavené. Keď nastane prvá menštruácia, môže sa líšiť od predchádzajúcej, prenatálnej, krvavej, pravidelnej explózie. Môže byť ťažšie alebo dlhšie, než je obvyklé. Alebo sa môže náhle zastaviť a potom začať s zrazeninami. Môže sa vyskytnúť aj silné krvácanie. Musíte sledovať mesačne a množstvo vylučovaného krvi. Ak potrebujete vymeniť tesnenie častejšie ako každú hodinu a trvá niekoľko hodín, zavolajte svojho lekára.

Koľko ísť Lochii po pôrode

Poporodné obdobie pre každú ženu trvá v závislosti od vlastností jej tela a priebehu práce. Pri normálnej regenerácii maternice je potrebné 3 až 6 týždňov. Sprievodcom tejto fázy je výber lohias rôznych typov. Bez ohľadu na to, či pôrod bol prirodzený alebo cisárskym rezom, proces hojenia maternice, sprevádzaný špeciálnymi sekrétmi, sa stále vyskytuje.

Pred pôrodom si žena musí uvedomiť, že už prvé hodiny po objavení sa dieťaťa budú sprevádzané miernym krvácaním. Počas tohto obdobia musí byť žena v pôrode pod dohľadom lekárov, pretože v niektorých prípadoch sa môže krvácanie vyvinúť do hypotonického stavu. Z tohto dôvodu, ak máte slabosť a závraty, ako aj silné krvácanie, mali by ste vyhľadať pomoc u zdravotníckeho personálu.

Lekári nazývajú platný termín pre výskyt lohia do 9 týždňov, ak charakter vypúšťania počas tohto obdobia nemá žiadne patologické príznaky. Predpokladá sa, že v čase dojčenia sa doba výtoku znižuje a u tých, ktorí podstupujú cisársky rez, je to o niečo dlhšie.

Povaha prepustenia po pôrode

Počet lochies v prvých troch dňoch je pomerne veľký, preto sa ženám odporúča používať vankúšiky špeciálne vytvorené pre túto situáciu. V tomto okamihu je jasne červená krv nasýtená červenými krvinkami. Zvyšky placenty a exfoliované častice endometria - vnútorná vrstva maternice - ho zvyčajne nechávajú v prvom týždni. Matka pri pôrode ich pozoruje ako zrazeniny pri krvácaní.

5. - 7. deň začnú prevládať leukocyty vo výtoku, čo robí lochia seróznu. O niekoľko dní neskôr získajú hnedý odtieň, už nie sú tak hojné a majú charakter menštruácie. V tomto štádiu by mali byť dni lochie tenšie, ako boli prvýkrát, a v nich sa môže objaviť hlien.

12. - 14. deň sa výtok stáva žltkastým a menej intenzívnym. Približne 17. deň sa premenia na biele sliznice a trvajú ďalších 20 dní. Po mesiaci a pol sa môže objaviť omáčka ako pri menštruácii. Celková strata krvi počas obdobia zotavenia by mala byť 500-1500 ml.

Kedy navštíviť lekára

Ďaleko od každého potomstva sa organizmus dokáže rýchlo a bez následkov rýchlo zotaviť. Žena po pôrode musí venovať osobitnú pozornosť stavu svojho tela.

Je zlé, ak má lochia takéto vlastnosti:

 • náhle zastaviť do 3 týždňov,
 • dlhšie ako 9 týždňov
 • majú ostrý škaredý zápach
 • zelenožltá
 • sprevádzaný vyprázdňovaním hnisu,
 • o týždeň neskôr vyšiel so zrazeninami a bol veľmi bohatý,
 • tekutý a číry,
 • po niekoľkých týždňoch sa stanú šarlátovými.

Často, s patologickým výtokom, celkové zdravie ženy sa zhoršuje: teplota stúpa, objavuje sa slabosť a bolesti v spodnej časti brucha. Tento pocit naznačuje, že sa musíte ponáhľať s liečbou lekára.

Takže hnis v lochii signalizuje zápal endometria - endometritídu, ktorej príčinou je vznik infekcie. Je možné predpokladať patologický proces, a keď uplynulo niekoľko týždňov po vyriešení záťaže, z vagíny vyšle jasné žlté tajomstvo s prímesou hlienu.

Biely výtok s kyslou vôňou, ktorá je sprevádzaná svrbením a podráždením vonkajších pohlavných orgánov, naznačuje možný vývoj kandidózy (drozd).

Ak sa lochia vyčerpala, a po niekoľkých dňoch sa obnovili a sú sprevádzané hnilobným zápachom, je to tak, ako sa objavuje lochyometer. Tento stav bez liečby môže viesť k rozvoju endometritídy. Nazývam patológiu lohiometrie, v ktorej v dôsledku zvláštností štruktúry maternice sa v nej hromadia krv, hlien alebo placenta.

Nie je možné liečiť infekcie samy osebe, ale je možné zabrániť ich rozvoju. Vzhľadom na to, že v období lochie je mikroflóra maternice obzvlášť citlivá na infekcie, je potrebné dávať pozor na osobnú hygienu pri pôrode:

 • je žiaduce používať špeciálne tesnenia bez príchutí,
 • vymeniť tesnenia po 3 hodinách,
 • zabudnúť na tampony
 • umyť zakaždým, keď navštívite toaletu
 • nie sú sprchy
 • neležte vo vani
 • každý deň sa osprchujte.

Okrem toho, aby sa zabránilo oneskoreniu v maternici častíc, ktoré potrebujú ísť von, odporúča sa chodiť viac, pravidelne spať na bruchu, nosiť špeciálny obväz a nepopierať dojčenie dieťaťa.

Príčiny Lochia

Počas tehotenstva, placenta funguje v ženskom tele, ktoré je pevne pripojené k maternici endometrium. Prispieva k dýchaniu, výžive a ochrane nenarodeného dieťaťa. Po narodení dieťaťa placenta stráca svoj význam a uvoľňuje sa z maternice ako placenta. V dôsledku toho sa na vnútornom povrchu dutiny maternice vytvorí krvácajúca rana.

Lochia po pôrode je výsledkom procesu hojenia endometria maternice. Skladajú sa z mŕtvych epiteliálnych buniek, červených krviniek, bielych krviniek, krvných doštičiek a krvnej plazmy. V procese opúšťania dutiny maternice sa tajomstvo žliaz krčka maternice a pošvy spája s lochiou.

V priebehu času sa exponované cievy epitelu maternice, trombosy, krvácanie z nich zastaví, takže počet vytvorených prvkov (erytrocyty, leukocyty, krvné doštičky) klesá v lochii. Tieto sekréty majú teda dve hlavné funkcie - regeneráciu endometria a očistenie od zvyškov placenty a amniotického močového mechúra.

Trvanie Lohia

Trvanie lohii závisí od mnohých faktorov:

 • hmotnosť plodu (veľké dieťa vedie k silnému rozťahovaniu maternice, takže zotavenie trvá dlhšie),
 • množstvo plodovej vody (jej veľké množstvo prispieva k väčšiemu poškodeniu endometria),
 • počet narodených detí (s opakovaným pôrodom, obnovenie maternice je rýchlejší)
 • výskyt infekcie (v zápalovom procese, zvyšuje sa trvanie lochie),
 • fyziologické vlastnosti ženy (niektoré ženy v práci majú dobrú zrážanlivosť krvi, preto lochia vydrží oveľa kratšiu dobu),
 • typ dodávky (s prirodzeným pôrodom, výtok nevydrží tak dlho, ako pri cisárskom reze),
 • laktácia (dojčenie podporuje rýchlu regeneráciu epitelu maternice).

Trvanie sekrécie lochia je individuálnym ukazovateľom, v priemere trvá jeden mesiac. Avšak po vaginálnom pôrode a pri absencii komplikácií sa tieto exkrécie nemajú pozorovať dlhšie ako 45 dní.

Trvanie lohii po cisársky rez v priemere mesiac a pol. Ich maximálne trvanie u zdravých žien by nemalo prekročiť 60 dní.

Lochia trvajúca viac ako 1,5 mesiaca (s cisárskym rezom viac ako 2 mesiace) spôsobuje nedostatok hemoglobínu - anémiu. Kvôli nej môže žena pociťovať príznaky, ako sú slabosť, závraty, strata chuti do jedla, zvrátenie chuti a znížená sekrécia mlieka. Anémia u dojčiacej matky vedie k nedostatku hemoglobínu u dieťaťa.

Predĺžená lochia môže byť spôsobená nedostatočnou kontrakčnou aktivitou maternice alebo problémami v systéme zrážania krvi. Oba patologické stavy vyžadujú úpravu pomocou liekovej terapie.

Ak však lochia skončila za 2 týždne alebo menej, existuje možnosť neúplného čistenia maternice. Tento syndróm môže viesť k hnisavému zápalu v dôsledku množenia patogénnej flóry. Preto s rýchlym ukončením prepustenia v období po pôrode žena potrebuje odborné poradenstvo.

Čo hovoria lekári:


Charakteristika normálnych lohii

V rôznych časových obdobiach popôrodného obdobia výtok z maternice mení svoju farbu a zloženie trikrát:

Sú pozorované do 3-5 dní po pôrode. Objem šarlátovej hojnej sekrécie maternice v prvých 5 hodinách od objavenia sa dieťaťa na svete by nemal presiahnuť 400 mililitrov. V tom čase je žena pod lekárskym dohľadom. Po 5-8 hodinách po narodení dieťaťa sa začína neskoré popôrodné obdobie. Počas neho sú lochiae hojné, majú jasne červený odtieň, majú špecifický "zhnitý" zápach, obsahujú veľké množstvo červených krviniek a krvnej plazmy. Tieto sekréty maternice sa pozorujú po dobu ďalších 3 - 4 dní, dávajú žene nejaké nepríjemné pocity v dôsledku jej hojnosti.

Zvyčajne sa prideľujú od 5 do 12 dní od momentu narodenia. Lochia serous mení svoju farbu z šarlátovej na hnedú alebo hnedú. Množstvo výtoku výrazne klesá, prestáva spôsobovať veľké nepríjemnosti. V zložení lohii prevládajú imunitné bunky - leukocyty. Serózny výtok z maternice nemá silný zápach.

Alokácie po 10-14 dňoch od okamihu narodenia dieťaťa do sveta sa výrazne znížia v množstve, žena si ich sotva všimne. Lochia sa v tomto období stáva transparentnejšou, má belavý alebo mierne žltý odtieň, nie je sprevádzaná vôňou. Postupne sa vylučovanie maternice začína "rozmazávať" a potom úplne zmizne.

Rozdiely lohii od menštruácie po pôrode

Niektoré ženy mylne berú lochiu na menštruačné krvácanie, pretože sa navzájom podobajú. Na začiatku majú oba typy vaginálneho výtoku rovnaký šarlátový vzhľad, ale časom sa ich charakter stáva odlišným.

Mesačne trvá asi 7 dní, zatiaľ čo lochia možno pozorovať až dva mesiace. Menštruačné krvácanie má vždy červený alebo hnedý odtieň, môže byť sprevádzaný výskytom zrazenín. Spočiatku, lochia má šarlátový odtieň, ale v priebehu času sa stanú hnedé, ružovkasté, potom belavé.

Počas lohii je maternica zmenšená vzhľadom na jej kontraktilnú funkciu, pri pohľade na ňu lekár vidí zúženie krku. Pri menštruačnom krvácaní, orgán napučiava a napučiava a krčka maternice sa rozširuje.

Výber údajov sa líši aj v čase výskytu. Lochia začína ihneď po pôrode, menštruačné krvácanie nastáva v čase, keď sa v krvi zvyšuje hladina dojčenia - prolaktín.

Sekrécia prolaktínu je prirodzenou antikoncepciou v období po pôrode. Hormon podporuje syntézu mlieka a blokuje ovuláciu. Akonáhle matka prestane dojčiť, množstvo prolaktínu v krvi sa znižuje. To vedie k obnoveniu cyklu a vzniku menštruačného krvácania. Ak žena z nejakého dôvodu nezačne dojčiť, menštruácia začne ihneď po ukončení lohii.

Pin
Send
Share
Send
Send