Vitálny

Vaginálna suchosť s menopauzou 13

Pin
Send
Share
Send
Send


Počas menopauzy prechádza ženské telo obrovskými hormonálnymi zmenami. Môžu mať vplyv nielen na celkový zdravotný stav ženy, ale aj na samostatné orgány a systémy. Vaginálna suchosť s menopauzou je veľmi častý výskyt u žien vo veku 45-50 rokov. Aby nedošlo k nepríjemným príznakom, musíte vedieť o príčinách sucha, metódach prevencie a kontroly.

Hlavné príčiny problému

Pri zaschnutí v intímnych priestoroch sa prirodzené mazanie zastavuje. Vagína stráca hladkosť a pružnosť. Je to spôsobené postupným znižovaním funkčnosti vaječníkov. Prestávajú produkovať hormón estrogén a je to on, kto je zodpovedný za mnohé aspekty zdravia žien.

Keď je estrogén v tele v poriadku, stav sliznice intímnej oblasti nespôsobuje obavy. Ak sa objemy hormónov znížia, nastane riedenie a vaginálna drenáž. Príčiny slizničných porúch:

 • Porušenie prekrvenia vnútorných pohlavných orgánov. Z tohto dôvodu steny vagíny nedostávajú dostatočnú výživu, stávajú sa tenkými a suchými.
 • Stres a nervové poruchy. Okrem škodlivého účinku na celé telo ako celok tiež vyvolávajú suchosť v intímnej zóne počas menopauzy.
 • Fajčenia. Použitie tabakových výrobkov vyčerpáva krv kyslíkom a nevedie do reprodukčného systému v správnom množstve.
 • Lieky. Ženy vo vekovej skupine menopauzy často užívajú rôzne lieky. Ich vedľajšími účinkami môžu byť strata vlhkosti slizníc, vrátane vagíny.
 • Nesprávny výber hygienických výrobkov. Syntetická bielizeň, farbivá a vône v hygienických výrobkoch zhoršujú problém sucha.
 • Intímny život. Postmenopauzálne ženy často strácajú emócie počas intimity. Nedostatok zmyselnosti robí sex mechanický a znižuje produkciu maziva.
na obsah ↑

Príznaky suchých intímnych membrán

Zmeny v stave vnútorných pohlavných orgánov môžete pociťovať z nasledujúcich dôvodov:

 • Horenie a svrbenie v pošve. Súčasne nie je spojené žiadne vypúšťanie.
 • Ťažkosti s močením. Ísť na toaletu "pre malé" sú sprevádzané bolestivými pocitmi v močovej trubici.
 • Nepohodlie počas sexu. Lubrikácia počas menopauzy je menej častá, čo môže viesť k mikrotraumám pošvy a nepríjemným pocitom počas pohlavného styku.

Zmeny v stave pošvy u postmenopauzálnych ochorení sa nevyskytujú okamžite, ale postupne. Zmenené hormonálne pozadie ovplyvňuje nielen urogenitálny systém, ale aj iné orgány tela. Nespavosť, potenie, závraty, nadmerná únava počas menopauzy sú doplnkom nepríjemných symptómov vo vaginálnej oblasti.

Spôsoby diagnostikovania stavu vaginálnej sliznice

Často žena nemá podozrenie, čo je spojené so zvýšenou suchosťou genitálií. Aby ste predišli globálnemu zhoršeniu, musíte byť veľmi opatrní na svoje zdravie. Nesmiete vynechať jeden alarmujúci príznak a pri prvých príznakoch úzkosti je potrebné navštíviť lekára.

Pre presnú diagnózu gynekológ zozbiera históriu zistenia, kedy sa symptómy objavili a čo ich spôsobilo. Určenie vzťahu vaginálnej suchosti a menopauzálneho stavu sa často dosahuje už vo fáze rozhovoru s pacientom.

Ďalšou fázou diagnózy je inštrumentálna kontrola, a to:

 1. Kontrola zrkadiel. Umožňuje zistiť prítomnosť sucha, sekrétov, mikrotrhlín. Môžete tiež zistiť zápalové procesy a súvisiace ochorenia. Vagína s menopauzou je obzvlášť náchylná na patogény.
 2. Kolposkopia. Procedúra sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - kolposkop. Niekoľkokrát zväčšuje obraz vaginálnej membrány. Táto kontrola vám umožní identifikovať nuansy, ktoré nie sú viditeľné pri bežnej kontrole.

Pre viac informácií musíte prejsť testami. Môžu byť všeobecné aj špeciálne.

Odkiaľ pochádza suchá sliznica?

Menopauza nastáva ako dôsledok zániku funkcie vaječníkov, to znamená zníženia a zastavenia produkcie estrogénu. Tieto hormóny sú dôležité pri udržiavaní mnohých aspektov pohody.

S dostatočným počtom z nich si ženy nevšimnú, ako funguje sliznica, pretože necítia nepríjemné pocity. Vaginálna suchosť s menopauzou je spôsobená predovšetkým poklesom množstva estrogénu. To spôsobuje zostávajúce príčiny zmien v orgáne:

 • Zníženie prietoku krvi do tejto oblasti tela. Vagína, podobne ako iné genitálie, sa zmenšuje, skracuje. Výsledkom je, že jeho tkanivá už nedostávajú dostatok výživy, čo znižuje sekrečnú funkciu sliznice. Ona sama je tenšia a slabšia,

 • Stres. Toto je ďalší symptóm menopauzy závislý od hormónov, ktorý ovplyvňuje prácu mnohých telesných systémov. Zabraňuje tiež vzniku hlienu pri stenách vagíny,
 • Lieky. V rokoch 45-55 zostalo len málo ľudí úplne zdravých, väčšina je nútená neustále brať lieky. Niektoré z nich (antidepresíva, diuretiká, antihistaminiká) sa stávajú faktorom ovplyvňujúcim sekréciu,
 • Fajčenia. Toto je ďalšia príčina zhoršeného prekrvenia intímnej oblasti, čo prispieva k vysušeniu sliznice,
 • Nesprávne zvolené hygienické výrobky. Vaginálny problém sa stáva výraznejší kvôli chemickým zložkám. Zvlášť provokatívne sú v tomto ohľade farbivá, príchute a syntetické spodné prádlo,
 • Sex. Obdobie menopauzy má tiež emocionálne vyjadrenie, keď je žena apatická, jej sexuálna túžba je príliš nízka alebo chýba. Sexuálny kontakt, slúži ako služba, vaginálne mazanie sa neuvoľňuje, čo vedie nielen k suchu, ale aj k bolesti, poškodeniu sliznice.

Liečba liekmi

Niekto pociťuje vaginálny diskomfort so začiatkom užívania liekov obsahujúcich estrogén určených na zmiernenie komplexných prejavov menopauzy. Niektoré iné príznaky však nie sú veľmi narušené, preto nie je potrebná hormonálna substitučná liečba.

Liečba vaginálnych problémov menopauzou bude lokálna a bude pozostávať z použitia externých prostriedkov obsahujúcich estrogénové, zvlhčujúce a zmäkčujúce zložky.

Sviečky so suchou menopauzou začínajú pôsobiť rýchlo, ale účinok užívania trvá dlho. Pretože sú vložené do pošvy, rozpúšťajú sa v kontakte s krčka maternice, niektorí sa obávajú ich účinkov na endometrium. Koniec koncov, estrogén v kompozícii prispieva k jeho rastu.

V tomto prípade sú však obavy neopodstatnené. Žiadny z použitých prostriedkov tohto typu neovplyvňuje sliznicu maternice.

Zoznam hormonálnych vaginálnych látok je nasledovný:

 • Estrokad. Čípky sú založené na estriole, ktorý pomáha obnoviť hrúbku sliznice a zvýšiť jej sekrečnú kapacitu,
 • Ovipol Clio. Účinná látka je rovnaký estriol. Spolu s pomocnými zložkami zmierňuje svrbenie a pálenie, hydratuje, stimuluje tvorbu prirodzeného hlienu, t
 • Ovestin. Estriol a jeho ďalšie zložky normalizujú nielen hormonálnu rovnováhu, ale aj mikroflóru. Ovestin si zachováva kyslosť vagíny, čím zabraňuje množeniu patogénnych baktérií,
 • Orto-ginest. Prostredníctvom estriolu látka stimuluje sekréciu nielen stenami vagíny, ale aj krčka maternice. Zvlhčovanie počas menopauzy s jeho použitím obnovuje bakteriálne zloženie sliznice,
 • Estriol. Odstraňuje suchosť, pálenie a svrbenie stimuláciou tvorby prirodzeného hlienu pri stenách vagíny.

Prvý mesiac po menovaní jedného z liekov lekárom, sa sviečka vkladá do pošvy raz za 24 hodín. Potom sa vaginálny príjem vykonáva raz týždenne ako 1 čapík.

So zákazom liečby sviečkami obsahujúcimi hormóny, ktoré obnovujú pohodlie v intímnej zóne, môžete použiť:

 • Vagikal,
 • Feminela,
 • Tsikatridin.

Skladajú sa z liečivých bylín, zmäkčujú sliznicu a obnovujú jej kyselinu hyalurónovú.

Suchý menopauzálny gél je primárne určený na aplikáciu na povrch vulvy. Ale aj vo vnútornom genitálnom trakte môže byť zvlhčovač tohto typu umiestnený pomocou aplikátora.

Medzi hormonálnymi liekmi sa vďaka svojej účinnosti rozšírili:

 • Dermestril. Estriol, ktorý je hlavnou zložkou, tonizuje sliznicu a svaly, stimuluje povrchovú vlhkosť, odstraňuje nepríjemné pocity,
 • Divigel. Bol tiež vytvorený na základe estriolu, ktorý umožňuje jeho použitie na obnovu sliznice, jej zvlhčenie,
 • Climara. Pomáha zlepšovať prekrvenie tkanív v maternici a vagíne, vďaka čomu sa zvyšuje sekrečná funkcia sliznice.
 • Ovestin. Estriol, kyselina mliečna a chlórhexidín vo svojom zložení poskytujú komplexný účinok na oslabenú sliznicu. Škrupina je dezinfikovaná, regenerovaná, nepohodlie, svrbenie a pálenie zmizne.

Použite gély na zmiernenie nepohodlia denne pred spaním, umiestnite ich do pošvy. Po mesiaci užívania sa dávka zníži vstreknutím liečiva 1-2 krát týždenne.

Preto bezprostredne pred aktom je použitie gélov Montavit a Ginokomfort. Sú užitočné pre tých, ktorí nemôžu používať estrogén-obsahujúce miestne prostriedky. Tieto zlúčeniny zvlhčujú a dezinfikujú sliznicu.

Tradičné lieky proti vaginálnej suchosti

Problémy s hlienu počas menopauzy ľudových prostriedkov sú tiež schopní znížiť, av niektorých prípadoch, zbaviť sa úplne. S povolením lekára sa môžu používať okrem základnej liečby. Vane, douching, pitie odvarov dodajú výraznú momentálnu úľavu a prispejú k hojeniu zranení.

 • 60 g žihľavy, 30 g nechtíka, 20 g oreganu, 50 g liečiva z harmančeka a veroniky naleje 0,5 litra vriacej vody a varí sa 5 minút. Po ochladení prefiltrujte a vypite infúziu po dobu 10-12 dní na 100 ml,
 • 50 g maternice a maternice sa varí 5 minút v 400 ml vody. Piť trikrát denne pred jedlom po dobu 14 dní,
 • Odvar z nechtíka z 30 g suroviny na 200 ml vody napomôže ako zmes pre douching. Na zmiernenie príznakov je to dosť 5 krát týždenne,
 • 60 g materskej šťavy sa umiestni do 500 ml vriacej vody a nechá sa 3 minúty na peci. Po pol hodine infúzie sa do odmerného kúpeľa pridá odvar. Ak to urobíte raz týždenne, svrbenie a sucho zmiznú,
 • Olejový tampón s vitamínom E. Tokoferol má vplyv na lokálne estrogénové receptory, takže sterilný tampón navlhčený v roztoku dobre navlhčí sliznicu. Dosť na to, aby boli v pošve 5 minút.

Odporúčame prečítať si článok o potrebe užívať vitamíny počas menopauzy. Dozviete sa o ich účinkoch na organizmus počas menopauzy, dôležitých stopových prvkov a odporúčaných vitamínových komplexov pre ženy.

Životný štýl, ktorý zníži atrofické zmeny slizníc

Suchosť vagíny počas menopauzy, ženy často provokujú nesprávny spôsob výživy, životné podmienky všeobecne. Pomôcť spomaliť degeneratívne zmeny sliznice, čo spôsobuje pálenie, svrbenie môže byť, ak

 • Pite 2 litre vody denne. Tento spôsob detoxikácie organizmu uľahčí účinky na sliznicu a prispeje k jej vlhkosti,

 • Existujú zdravé tuky. Je dôležité správne pochopiť preferencie stravy, nejde o salámu a tuk, ale o orechy, morské ryby obsahujúce polynenasýtené kyseliny,
 • Odmietnite alebo aspoň znížte množstvo korenených, slaných potravín, alkoholu a kávy. Sú to produkty, ktoré dráždia sliznicu,
 • Nenoste ťažké syntetické spodné prádlo. Aj keď predtým nespôsobila averziu, v menopauze je provokujúcim faktorom pre pocit pálenia v hrádzi,
 • Výber hygienických postupov znamená bez farbív, ktoré nemajú silný zápach.

Takýto nepríjemný prejav, ako je suchosť v intímnej zóne, s menopauzou, zahŕňa skôr dlhú liečbu. Presnejšie povedané, moderné miestne fondy dávajú rýchly účinok, ale nenechajte sa nimi oklamať. Terapia musí byť vykonaná do konca a musí byť predpísaná lekárom.

Suchosť v intímnej oblasti s menopauzou: príčiny, liečba

Ak vaginálne žľazy produkujú nedostatočné množstvo sekrécie, potom žena cíti nepríjemnú suchosť v intímnej oblasti. To spôsobuje nielen problémy počas pohlavného styku (je to bolestivé, ak má žena sex, je potrebné používať lubrikanty), ale zasahuje aj do každodenného života. Vzhľadom k tomu, svrbenie a pálenie v pošve v dôsledku suchosti vulvy, je takmer nemožné vykonávať každodenné činnosti a žiť celý život. Suchosť vagíny navyše vedie k vzniku rôznych druhov zápalových a infekčných procesov pohlavných orgánov. Pretože normálne, u zdravej ženy, vaginálne mazivo chráni genitálie pred prenikaním patogénov do nich. V neprítomnosti takéhoto prírodného maziva nie sú vagína, maternica, vaječníky chránené pred infekciami.

Memo pre ženu počas menopauzy! Gynekológovia dôrazne neodporúčajú tolerovať pocit sucha a pálenia v pošve, ale vyhľadajte lekársku pomoc. Neváhajte hovoriť o takýchto citlivých témach, pretože tento príznak je jedným z mnohých príznakov menopauzy u prevažnej väčšiny žien.

Príčiny menopauzy

Obdobie menopauzy začína u žien vo veku 45 až 55 rokov a môže trvať 10 až 15 rokov. Je to nezvratný proces, ktorému sa v žiadnom prípade nedá vyhnúť. Počas tejto doby prechádza ženské telo mnohými zmenami, najmä:

 • Hormonálne pozadie je porušené (hormón progesterón a estrogén už nie sú produkované),
 • Reprodukčná funkcia sa už nevykonáva
 • Porucha funkcie vaječníkov (kvôli hormonálnemu deficitu),
 • Menštruácia zmizne,
 • Sexuálna túžba klesá, libido sa znižuje,
 • Koža na tvári sa pokrčí,
 • Objavujú sa neurologické príznaky (žena sa stáva nervóznou, podráždenou, niekedy dokonca agresívnou, obáva sa strachu)
 • Príliv je narušený (prudký nárast telesnej teploty na 38 stupňov, po ktorom nasleduje zimnica),
 • Zvýšené potenie,
 • Všeobecné zhoršenie blahobytu,
 • Zníženie ochranných funkcií tela (žena v období menopauzy je chorá častejšie ako pred týmto obdobím).

Príčiny vaginálnej suchosti

Vagína sa stáva suchou v dôsledku skutočnosti, že počas menopauzy u ženy prestanú ženské hormóny produkovať na požadovanej úrovni. Okrem toho, vo veku 50 rokov, vagína mení svoj anatomický tvar, stáva sa niekoľkokrát menším. V dôsledku toho sa prietok krvi do tejto oblasti znižuje, tkanivá sliznice nedostávajú potrebnú výživu a prestanú produkovať hlien.

Pálenie, svrbenie, pálenie pošvy začína u ženy pod vplyvom silného stresu, ako aj na pozadí užívania podporných liekov, ktoré sa predpisujú ženám počas menopauzy. Okrem toho, ak žena nedodržiava hygienu, nosí syntetické spodné prádlo a používa bežné mydlo, ktoré odčerpáva kožu namiesto gélu alebo krému na intímnu hygienu, potom je vaginálna suchosť nevyhnutným javom. Okrem toho pri uvoľňovaní lubrikácie vulvy hrá úlohu aktívny sexuálny život. Čím menej je, tým menej maziva bude pridelené. Pamätajte, že obdobie menopauzy nie je dôvodom na odmietnutie intímnej intimity.

Suchosť intímnej oblasti sa prejavuje týmito príznakmi:

 • Nepríjemné svrbenie vulvy,
 • Svrbenie v pošve,
 • Svrbenie stydkých pyskov,
 • Bolestivý pohlavný styk kvôli nedostatku mazania v pošve,
 • V neprítomnosti včasnej liečby - vzniku rán, trhlín v sliznici pošvy,
 • Zápal, infekcia rán v pošve v dôsledku zvýšenej suchosti a nedostatku ochranného maziva,
 • vaginitída,
 • Vývoj vulvovaginálnej atrofie,
 • Na povrchu pošvy sú malé rany, ktoré z nich vykrvácajú a cicajú - nepríjemný a bolestivý jav.

Zvyčajne žena počas menopauzy odmieta intimitu nielen kvôli poklesu sexuálnej túžby, ale aj preto, že to bolí (nedostatok maziva vedie k bolestivej kooperácii, je potrebné používať špeciálne mazivá).

Liečba vaginálnej suchosti by sa mala uskutočňovať v kombinácii - používanie hormonálnej terapie, hygieny, prechodu na mazivá a mazivá počas pohlavného styku, používania homeopatických liekov, ľudových prostriedkov.

Počas menopauzy sa odporúča použiť na normalizáciu hormonálneho pozadia a doplnenie nedostatku hormónu estrogénu:

 • Vaginálne krúžky - vylučujú dávku hormónu estrogénu a normalizujú pohodu, rovnako ako eliminujú nepríjemné príznaky vo forme vaginálnej suchosti,
 • Použitie dermestrilu vaginálneho gélu, klimaru,
 • Úvod do vagíny vaginálnych tabliet alebo čapíkov: Ovipol, Klimaxan, Estrokad, Ovipol Clio, Orto-Ginest, Estriol.

В их основе натуральные лекарственные растения, содержащие фитоэстрогены в виде боровой матки, шалфея, душицы, хмеля, красной щетки. Такими препаратами являются: Климадинон, Цикатридин, Циклодинон.

V strave môže zahŕňať potraviny, ktoré obsahujú fytoestrogény: sójové bôby, strukoviny, brokolica.

Pri vaginálnej suchosti sa odporúča použiť odvar a bylinné extrakty:

 • Kolekcia žihľavy, oregana, nechtíka, harmančeka, diviny (každá zložka by sa mala odobrať v 2 polievkových lyžiciach) a zalejeme 500 ml prevarenej vody, 40 minút varíme, ochladíme, namáhame a vezmeme 50 ml 3-krát denne. príjem potravy.
 • Tráva bóra maternice - 2 polievkové lyžice. Nalieva sa 1 litrom vriacej vody a počas dňa sa berie ako bylinný čaj.
 • Liečivé kúpele s tinktúrou motherwort: urobiť odvar - 3 polievkové lyžice. suchú trávu, vezmite 2 litre vody a trvajte 2 hodiny. Po naliatí vývaru do horúceho kúpeľa ho vezmeme na 15 minút. Rovnaké kúpele sa môžu vyrábať s kozím mäsom.
 • Dodržiavanie pitného režimu - musíte sa vyhnúť dehydratácii v tele, musíte piť 2-3 litre vody denne.

Vaginálna suchosť je fenomén, ktorému možno v počiatočnom štádiu zabrániť alebo ju vyliečiť. Stačí včas konzultovať s gynekológom, začať používať hormonálne prípravky alebo začať liečbu vaginálneho svrbenia a sucha ľudovými liekmi. Kvôli tomuto problému by ste sa nemali vyhýbať plnohodnotnému sexuálnemu životu, môžete použiť špeciálne mazivá a mazacie gély.

Menopauza vaginálna suchosť

Ženy vo svojom živote bez výnimky čelia takémuto problému ako suchosť vagíny. Tento faktor spôsobuje veľa nepríjemností a problémov, ako je bolesť počas intímneho života, vstup sekundárnej infekcie. Tento fenomén však môže a mal by byť úspešne bojovaný, je ľahké ho odstrániť.

Príčiny vaginálnej suchosti

Zvážte dôvody, pre ktoré je suchosť v pošve, ktorá môže nastať z úplne odlišných dôvodov av každom veku.

Najčastejšou príčinou. toto je začiatok menopauzy. ktorá začína zvyčajne vo veku štyridsať žien. Zvyčajne začína hormonálna, aktívna reštrukturalizácia tela, spôsobuje pokles produkcie tohto hormónu ako estrogénu. Estrogén podporuje rozvoj hlienu v pošve, je zodpovedný za prekrvenie a tvorbu kyslosti v pošve, čo prispieva k rozvoju normálnej vaginálnej mikroflóry.

Druhý dôvod. jedná sa o alergické reakcie na hygienické výrobky, ako aj parfumy a pleťové vody.

Tretí. bežnou príčinou a príčinou suchosti je použitie určitých liekov potrebných na liečbu iných chorôb, liekov. Tieto lieky zahŕňajú kardiovaskulárne, atropínové, diuretické a stimulačné lieky. Perorálne kontraceptíva môžu spôsobiť suchosť pošvy, zvyčajne obsahujúcu progesterón. K tomuto nepríjemnému javu prispievajú aj takéto nezdravé návyky, ako je fajčenie a alkohol. Produkcia hormónov klesá, normálne fungovanie vnútorných orgánov je narušené.

Tradičná liečba vaginálnej suchosti

Liečba malígnych nádorov vyžaduje použitie chemoterapie, ktorá tiež ovplyvňuje prácu niektorých orgánov, vrátane genitálií. Príčinami sucha môžu byť aj depresia, nervové poruchy, koniec menštruácie, popôrodné obdobie, časté a nepravidelné dýchanie genitálií. Douching veľmi často porušuje vaginálnu mikroflóru, najmä pri použití antibakteriálnych látok. Veľmi často je vaginálna suchosť sprevádzaná nepríjemnými pocitmi, ako je svrbenie a pálenie. Aj mierny pokles laktobacilov môže viesť k nešpecifickej kolpitíde.

Počas pohlavného styku môže suchosť spôsobiť poranenie vaginálneho tkaniva a spôsobiť bolesť, ktorá môže viesť k strate sexuálnej túžby. Môže sa vyskytnúť zápal močových orgánov. To je spôsobené rednutím tkaniva uretry a žena môže pociťovať svrbenie a bolestivé symptómy v močovej trubici. Na liečbu tohto nepríjemného ochorenia sa používajú špeciálne gély, ktoré sú schopné rýchlo a spoľahlivo odstrániť svrbenie a pálenie. Majú mierny protizápalový a antimikrobiálny účinok. Gély sa používajú tesne pred pohlavným stykom, po použití antibiotík a antifungálnych liekov. Keď sa menopauza lieči použitím vaginálnej hormonálnej terapie. Do vagíny sa vkladajú špeciálne krémy, suspenzie, vytvára sa estrogénový kruh.

Ak dôjde k suchosti vagíny, je potrebné konzumovať dostatočné množstvo vody, starostlivo sledovať zloženie hygienických produktov sexuálnej sféry.

Liečba ľudových prostriedkov

Vaginálna suchosť je častým problémom u žien počas menopauzy a po menopauze, ale nedostatok vaginálnej lubrikácie môže nastať v každom veku. Vaginálna suchosť je špecifickým znakom vaginálnej atrofie (atrofická vaginitída) - rednutie a zápal vaginálnych stien v dôsledku zníženia produkcie estrogénu.

Normálne sú vaginálne steny pokryté tenkou vrstvou sliznice, ktorej bunky produkujú hlien, počas sexuálneho vzrušenia prúdi viac krvi do orgánov panvy, sliznica vagíny produkuje viac maziva. Hormonálne zmeny spojené s menštruačným cyklom, starnutím, menopauzou, pôrodom a dojčením môžu ovplyvniť množstvo a konzistenciu tejto vlhkosti.

Príčiny, ktoré môžu spôsobiť nedostatočné mazanie:

 1. Zmeny v produkcii hormónov Jednou z najčastejších príčin suchosti pošvy je pokles hladín estrogénov počas menopauzy, perimenopauzy, po pôrode alebo počas dojčenia. Liečba rakoviny - Chemoterapia a ožarovanie panvy môže tiež viesť k nízkemu estrogénu a zníženiu vaginálneho mazania.
 2. Alergické lieky obsahujúce antihistaminiká, lieky proti astme môžu tiež viesť k zníženiu vylučovania vaginálneho hlienu.
 3. Nedostatok vášne V niektorých prípadoch to môže byť spôsobené nízkym libido alebo sexuálnymi problémami s partnerom - predčasnou ejakuláciou.
 4. Psychologické a emocionálne faktory. ako napríklad stres a úzkosť môžu tiež znížiť sexuálne túžby a byť sprevádzané nedostatkom vylučovania vaginálneho mazania.

Čo robiť so suchou vagínou?

 • Pite aspoň 8 šálok vody denne.
 • Aby ste sa vyhli mydlám a saponátom, ktoré môžu dráždiť sliznice, vyberte si jemné, nechemické výrobky osobnej starostlivosti.
 • Vyvážená strava pre tuky a sacharidy prispieva k dostatočnej syntéze estrogénu a zabraňuje vysušeniu pošvy.
 • Multivitamíny a minerálne doplnky môžu prekonať vaginálnu suchosť a neplodnosť.

1. Bylinná medicína

Je známych viac ako 100 bylín obsahujúcich hormón estrogén, z ktorých najobľúbenejšie sú:

Borovaya maternice, chmeľ, šalvia, ďatelina, ďatelina, sladkého drievka, oregano, lipové kvety (foto). A všetci sú v predaji v lekárňach.

Princíp prípravy liekov z bylín je rovnaký. Tu uvediem, ako pripraviť tinktúru a odvar z maternice bóru.

Borovoy maternica s vaginálnou suchosťou
 • 40% alkoholu alebo vodky (0,5 l),
 • suchý sekaný trávny bór (5 polievkových lyžíc),
 • 0,5 l sklenená nádoba s vekom.

Piping surové maternice surovín v pohári, zalejeme alkoholom alebo vodka, zatvorte veko, dať na tmavom mieste po dobu 3-4 týždňov. Strain. Tinktúra je pripravená.

Vezmite polovicu čajovej lyžičky tinktúry zriedenej v štvrť šálky vody, piť v malých dúškoch 20-30 minút pred jedlom 2 - 3 krát denne.

Maternice maternice maternice
 • 1 lyžica práškových práškových surovín
 • pohár vriacej vody
 • 0,5 l sklenená nádoba,
 • hrniec s vodou.

Nalejte lyžicu suroviny v maternici maternice do nádoby, nalejte pohár horúcej vody do hrnca s horúcou vodou, zapnite pomalý oheň po dobu 5-7 minút. Odstráňte nádobu s vývarom bóru maternice, trvajú asi 2 hodiny a kmeň.

Take odvar z 1 polievková lyžica na pol hodiny pred jedlom. Kurz - 3 týždne prijatia, 1 týždeň prestávka počas menštruácie. Pôsobenie maternice maternice sa javí pomaly, ale účinne.

3. Prísne dodržiavať hygienu genitálií.

 • Po stolici a močení opláchnite vodou. Prúd vody - od vagíny až po konečník! Pamätajte si, že na udržanie zdravia žien je potrebné umývať a utierať oblasť slabín spredu dozadu.
 • Suché, dobre intímne priestory po kúpaní jemným uterákom alebo papierovými utierkami. Pamätajte, že vagína a vulva je veľmi citlivá a vlhká oblasť. Tento stav je veľmi priaznivý pre rast huby.
 • Zmeniť nohavičky aspoň 2 krát denne!
 • Počas menštruácie vymeňte tesnenie niekoľkokrát denne, najmä ak je hojná menštruačná krv. Počas menštruácie mikróby kolonizujú reprodukčný trakt a môžu spôsobiť jeho ochorenie, ak sa nedodržiava hygiena.

Čo robiť so suchou vagínou

Suchá vagína - jedna z hlavných príčin bolesti pri pohlavnom styku. Symptóm je veľmi nepríjemný. Nie je na tom nič hrozné, vo väčšine prípadov nie je potrebné poradiť sa s lekárom. Koniec koncov, môžete situáciu vyriešiť sami. Zistite, čo spôsobuje vaginálnu suchosť (možno môžu byť odstránené?), A aké prostriedky tejto pomoci?

Existujú len dva hlavné dôvody - buď vina za infekciu alebo hormóny. Počas tehotenstva, po pôrode, kým žena dojčí, počas menopauzy a umelej menopauzy, klesá koncentrácia ženských hormónov. A v dôsledku tejto suchosti v pošve sa objaví, čo robiť v takejto situácii?

Najjednoduchší spôsob je použitie špeciálnych hydratačných gélov - mazív. Vyrábajú ich rovnaké firmy ako kondómy. Napríklad všade sa predávajú mazivá od spoločnosti Contex. Ak sa obávate o vaginálnu suchosť počas pohlavného styku, môžu vám pomôcť. Nemali by sme však zabúdať, že takéto mazivá, najmä tie, ktoré obsahujú farbivá a príchute, môžu spôsobiť alergické reakcie, a to nielen u žien. Preto, ak je suchosť po vagíne po pôrode alebo najmä počas tehotenstva, keď je telo obzvlášť náchylné na alergény, môže byť použitá len prostriedkami schválenými lekármi. Patrí medzi ne napríklad "Montavit", "Ginokomfort". Mimochodom, môžete si kúpiť nielen mazivo pre pohodlný sexuálny život, ale aj prostriedok pre intímnu hygienu, ktorá sa používa namiesto mydla, ktorá bude tiež zvlhčovať sliznice.

Vaginálna suchosť s menopauzou je zložitejším problémom. Tu silné sexuálne vzrušenie nepomôže. Áno, a mazivá - nie vždy cestu von. Faktom je, že ženy v menopauze zažívajú obrovský hormonálny deficit. V mnohých prípadoch je možné liečiť vaginálnu suchosť. Na tento účel sa používa hormonálna substitučná liečba. Upozorňujeme, že to nie je dovolené všetkým, veľa kontraindikácií a vedľajších účinkov. Tu, bez lekárskej rady nestačí.

Ak nie je žiadna túžba alebo schopnosť užívať hormonálne pilulky, lekári navrhnú iný spôsob liečby suchosti pošvy - je možné použiť špeciálny krém obsahujúci estrogén (ženský hormón). Nie je to lubrikant, ale liek, ktorý lieči atrofickú vaginitídu. V ruských lekárňach si na tento účel môžete zakúpiť tieto lokálne prípravky: Ovestin, Elvagin, Estrokad.

Ak je vinník diskomfort - infekčný patogén, potom zo suchosti vagíny pomôže iba liečbu drogovej závislosti, odstránenie mikróbu. Často je takáto infekcia "drozd" - vaginálna kandidóza. Jeho bezprostredným pôvodcom je huba rodu Candida. Príznaky sú suchosť a svrbenie v pošve, hojné syrový výtok. Táto patológia je liečená špeciálnymi antifungálnymi liekmi vo forme tabliet alebo vaginálnych čapíkov. Ale aj s včasnou a primeranou liečbou, suchosť a pálenie vo vagíne zmizne až po 1-2 mesiacoch, keď sa obnoví vaginálna mikroflóra.

Tisíce žien majú podobné „intímne nepríjemnosti“, ale nie sú normou. Musíte hľadať príčinu tejto funkcie konkrétne vo svojom vlastnom a pokúsiť sa to urobiť sami, a ešte lepšie - s pomocou gynekológa, aby ju odstránili.

Zdroje: http://medic.ymka.ru/suhost-vo-vlagalishhe-prichiny-i-lechenie.php, http://biohimik.net/infektsii-vlagalishcha-kak-predupredit/sukhost-vlagalishcha-prichiny-lechenie, http://www.missfit.ru/woman/sukhost-vlagalishcha/

Zatiaľ žiadne komentáre!

Príčiny a účinky suchosti pošvy s menopauzou

Príčinou vaginálnej suchosti počas menopauzy je zmena hormonálnych hladín, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v tele ženy vo veku 45-50 rokov. Pokles funkčnej aktivity vaječníkov súvisiaci s vekom vedie k poklesu a postupnému zastaveniu syntézy ženských pohlavných hormónov - estrogénu a progesterónu - pohoda ženského tela vo veľkej miere závisí od počtu a pomeru týchto hormónov. Nedostatok estrogénu spôsobuje riedenie sliznice pošvy, znižuje hustotu a elasticitu tkanív genitálneho traktu. Deficiencia estrogénu tiež znižuje intenzitu tvorby vaginálnych sekrétov, čo vedie k výskytu suchosti a nepohodlia, obzvlášť výrazného počas pohlavného styku. Zmeny vo vaginálnej sliznici súvisiace s vekom v kombinácii so zmenami kyslosti vaginálneho prostredia (tiež spojené s menopauzou) zvyšujú riziko traumy tkaniva a vývoja zápalových procesov (vaginitídy) v období menopauzy v živote ženy.

Prevencia a liečba suchosti vagíny menopauzou

Dobrým pomocníkom v boji proti suchej vagíne s menopauzou je diétna terapia. Ženy s týmto problémom by mali znížiť svoju spotrebu korenených, nakladaných, solených, konzervovaných potravín, korenia, ako aj alkoholu a potravín obsahujúcich ľahko stráviteľné cukry. Okrem štandardného obohatenia stravy vitamínmi a minerálmi (ovocie, zelenina, bobule, šťavy, obilniny) musíte prilákať výrobky obsahujúce fytoestrogény - látky, ktoré sú podobné účinkom ženských pohlavných hormónov. Medzi tieto produkty patria strukoviny (fazuľa, sójové bôby, šošovica), ryža, niektoré druhy ovocia (jablká, granátové jablká), zelenina (mrkva, kapusta), bobule (červené hrozno, čerešne, višne, dátumy), zelené (petržlen), orechy a slnečnicové semená, a tiež rastlinné (napríklad olivové) oleje. Okrem toho by sa mala venovať pozornosť primeranosti konzumácie tukových potravín (tuky sú základom estrogénov), ale nie sú nebezpečné z hľadiska srdca a ciev nasýtených a trans mastných kyselín, ale zdravé tuky nachádzajúce sa v morských rybách, semenách, orechoch a rastlinných olejoch. A posledná diétna požiadavka je adekvátny pitný režim. Ženy v menopauze (pri absencii kontraindikácií) potrebujú vypiť aspoň 2 litre vody denne.

Druhým nevyhnutným opatrením pri liečbe a prevencii suchosti pošvy je dodržiavanie pravidiel intímnej hygieny, medzi ktoré patria:

 • denný príjem hygienickej sprchy s umývaním bez použitia dráždivých hygienických prostriedkov (to najlepšie je bez použitia mydla vôbec),
 • v prítomnosti vaginálneho výtoku - použitie hygienických vložiek namiesto tampónov,
 • používanie neochuteného bieleho toaletného papiera, t
 • pravidelná výmena spodného prádla a nosenie odevov z prírodných tkanín (napríklad bavlny), t
 • použitie najjednoduchších pracích prostriedkov na umývanie bielizne (bez farby a vôní) bez použitia ďalších pracích prostriedkov (oplachovanie, kondicionéry atď.)

Ďalším spôsobom, ako udržať normálnu vlhkosť a hustotu tkanív vagíny, ako aj zabrániť poklesu lúmenu tela, je pravidelný sex. Prirodzene, milovanie je prípustné len vtedy, keď prinášajú radosť a nespôsobujú bolesť alebo výrazné nepohodlie. Na odstránenie nepohodlia a bolesti počas pohlavného styku s vaginálnou suchosťou sa odporúča používať špeciálne navrhnuté mazivá - mazivá alebo zvlhčovače. Je potrebné venovať pozornosť zloženiu maziva - čím menej prísad je v ňom (farbivá, aromatické látky), tým nižšie je riziko vzniku alergickej reakcie a ďalšieho poškodenia sliznice pošvy.

Ak sa vyššie uvedené prostriedky na boj proti suchosti vagíny počas menopauzy ukázali ako neúčinné, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý v tomto prípade predpíše potrebné lieky. Najlogickejšou metódou liečby vaginálnej suchosti menopauzou je použitie hormonálnej substitučnej terapie (HRT). Prípravky HRT obnovujú hormóny, eliminujú hlavnú príčinu vaginálnej suchosti a vracajú vaginálnu sliznicu do stavu, ktorý predchádzal nástupu menopauzy. Ako náhradná terapia môžu byť predpísané lieky na perorálne podanie (tablety) alebo na lokálne použitie (masti, krémy, čapíky).

S negatívnym postojom pacienta k hormonálnej substitučnej terapii alebo prítomnosti kontraindikácií na predpisovanie hormonálnych liekov, bylinné prípravky a homeopatické lieky pomáhajú zvyšovať stabilitu vaginálnej sliznice na zmeny súvisiace s vekom na hormonálnej úrovni a znižujú závažnosť suchosti a nepohodlia.

Prírodná liečba vaginálnej suchosti s menopauzou: liek Klimadinon

Jedným z prírodných liečiv, ktoré sú účinné v boji proti prejavom menopauzy, vrátane vaginálnej suchosti, je nemecký liek Klimadinon. Экстракт корневища цимицифуги - действующая основа препарата, связывается с эстрогеновыми рецепторами и оказывает значимый эстрогеноподобный эффект.Okrem toho, tsimitsifuga, prostredníctvom vplyvu na hypotalamus a hypofýzy, znižuje produkciu luteinizačného hormónu. V kombinácii tieto účinky poskytujú terapeutický účinok u žien s rôznymi klimakterickými poruchami. Okrem ovplyvnenia suchosti vagíny eliminuje užívanie Klimadinony psycho-emocionálne a vegetatívno-vaskulárne problémy spojené s vyvrcholením, vrátane návalu horúčavy, potenie, podráždenosť a poruchy spánku. Klimadinon je dostupný vo forme kvapiek a tabliet, čo umožňuje každej žene vybrať najvhodnejšiu formu lieku. Klimadinon užíva 1 tabletu alebo 30 kvapiek 2-krát denne, trvanie liečby je 3-6 mesiacov. Napriek nízkemu riziku vedľajších účinkov je potrebné, aby ste sa so svojím lekárom porozprávali o možnosti použitia Klimadinony na liečbu suchosti pošvy a iných klimakterických porúch.

Dyucha rechovina je extrakt z rootyny estrogén-špecifického účinku cymoticín-viviaie s použitím opuchu estrogénových receptorov. Krіm of sposterіgaєtsya zmenshennya vidіlennya lyuteїnіzuyuchogo hormóny predného doleyu gіpofіzu scho Mauger Buti pov'yazano z vplivom na estrogenochutlivі klіtini gіpotalamusu aj regulyatsієyu vivіlnennya ho vіdpovіdnogo rilіzing hormón. Zdroj: КLІMADINON®, інструкція, zasosuuvannya na liek KLІMADINON® Tablets, vkritі obolonkyu, № 60 Čítať viac

Tsimitsifuga je vytrvalá vysoká (až 2 metre) bylinná rastlina s listnatými, predĺženými listami s veľkými zubami. Má malé kvety v racemes. Prečítajte si viac

Bál som sa o pálenie záhy, urobil som gastroskopickú fibrogastroskopiu, nasadil povrchovú gastritídu. Ako sa má liečiť?

Nepredvídateľné výkyvy hladín hormónov a zvyšujúci sa stres, zmeny tvaru tela, znížená sexualita a plodnosť a starnutie vo všeobecnosti - ktorýkoľvek z týchto faktorov môže viesť k výkyvom nálady, hlbokým emocionálnym zážitkom, alebo v závažnejších prípadoch k depresii. Prečítajte si viac

Symptómy vaginálnej suchosti s menopauzou

Symptómy vaginálnej suchosti nepriaznivo ovplyvňujú sebaúctu, sexuálne vzťahy a život všeobecne. Ženy, ktoré majú atrofickú vaginitídu, môžu pociťovať širokú škálu pocitov. Medzi najčastejšie z nich patria:

 • svrbenie v pošve,
 • mierne krvácanie počas pohlavného styku
 • bolesť pri pohlavnom styku (dyspareunia),
 • všeobecné nepohodlie
 • pocit pálenia v pošve,
 • podráždenie,
 • časté močenie,
 • nosia nepohodlie pri nosení nohavíc
 • tlaku vo vagíne.

Tieto príznaky sú pomerne časté, ale niektoré faktory, ako je stres, môžu zhoršiť alebo zhoršiť vaginálnu suchosť počas menopauzy.

Fyziologické príčiny vaginálnej suchosti

Ako sa blíži menopauze, vaječníky začínajú produkovať menej estrogénu, pripravujú telo na zastavenie menštruačných cyklov a koniec reprodukčného obdobia života. Pokles hladín estrogénov je hlavnou príčinou vaginálnej suchosti, ktorá obyčajne začína u žien v štyridsiatych alebo päťdesiatych rokoch vychádzať.

Nízke hladiny estrogénu často spôsobujú riedenie tkanív vonkajších pohlavných orgánov a vagíny. Stávajú sa nielen tenšie, ale aj suchšie a menej elastické. Takáto zmena tkaniva v medicíne sa nazýva atrofia.

V tomto čase sa tiež zhoršuje vylučovanie vagíny a vedie k uvoľňovaniu menších množstiev prírodného maziva. Okrem toho zníženie hladiny estrogénu zmení hladinu pH vo vagíne, čím sa kyslejšie prostredie orgánu stane alkalickejším. Táto skutočnosť spôsobuje podráždenie a zvyšuje riziko vzniku infekcií.

Okrem hormonálnych príčin môžu nasledujúce fyziologické, environmentálne a emocionálne faktory spôsobovať suchosť vagíny počas menopauzy:

 • autoimunitné poruchy (napr. Sjogrenov syndróm),
 • infekcie (bakteriálne, vírusové alebo sexuálne prenosné),
 • niektoré farmakologické produkty (napr. antihistaminiká, lieky proti nachladnutiu, antidepresíva), t
 • lieky proti rakovine
 • fajčenie a alkohol
 • sprchovanie,
 • alergické reakcie na chemikálie v mydlách a detergentoch.

Emocionálne príčiny vaginálnej suchosti

Stres je závažným faktorom, ktorý môže spôsobiť alebo zhoršiť vaginálnu suchosť. Iné emocionálne poruchy, ako je úzkosť alebo depresia, môžu viesť k nedostatku vzrušenia počas pohlavného alebo vaginálneho sucha. Nevyriešené životné úlohy niekedy tiež znižujú prirodzené vaginálne mazanie počas sexuálnej aktivity, čo vedie k poklesu libida a problémom s vzrušením.

Liečba suchosti pošvy menopauzou

Podpora partnerov v sexuálnych otázkach môže zmierniť stres

Našťastie pre ženy v menopauze nie je vaginálna suchosť trvalým stavom. Okrem toho, na boj proti týmto nepríjemným príznakom, existuje niekoľko účinných prírodných prostriedkov spolu s osvedčenými možnosťami lekárskeho ošetrenia. Lekári odporúčajú začať menej invazívnymi metódami a pokračovať radikálnejšími, ak príznaky sucha nezmiznú alebo sa nezhoršia.

Ako prvý terapeutický krok by sa mala zvážiť zmena životných návykov - úprava stravy a pravidelné vykonávanie rôznych cvičení. Stresové supresívne techniky, ako je meditácia alebo jóga, pomôžu žene relaxovať, ak je suchosť vagíny spôsobená emocionálnymi problémami. Komunikácia so svojím partnerom je rovnako dôležitým krokom.

Boj proti fyziologickým symptómom môže začať tým, že sa vezmú ľahké farmakologické produkty, ako sú doplnky vitamínu E, vaginálne zvlhčovače alebo vo vode rozpustné mazivá. Tieto nástroje môžu zlepšiť pohodlie počas pohlavného styku.

Diétna strava
Strava bohatá na sójové a ľanové semeno môže zaistiť vaginálne zdravie a zabrániť vysušeniu v dôsledku fytoestrogénov.

Pretože hlavnou príčinou vaginálnej suchosti v menopauze je prirodzený pokles hladín estrogénov, najlogickejšou metódou zvyšovania vaginálnej lubrikácie by mala byť redukcia hormonálnej nerovnováhy. Prírodné doplnky môžu byť jednoduchou, bezpečnou a účinnou liečbou.

Vo vážnejších a akútnych prípadoch by ste sa mali poradiť s lekárom a poradiť sa s ním. Farmakologické produkty môžu vykazovať najúčinnejší výsledok, ale sú spojené s možnými vedľajšími účinkami.

Liečba vaginálnym estrogénom je osvedčený spôsob, ako sa zbaviť suchosti, ktorá môže byť dobrou alternatívou k hormonálnej substitučnej terapii, pretože má nižšie riziko vedľajších účinkov v dôsledku minimálneho vniknutia liekov do krvného obehu. V každom prípade je nutná konzultácia s lekárom v súvislosti s možnými komplikáciami.

epidemiológia

Epidemiológia problémy suchosti v pošve je taká, že viac ako 65% žien aspoň raz v živote čelia tejto patológii, ale len 10% - požiadal o liečbu. Viac ako 80% prípadov žien v klimakterickom veku je ťažké napraviť, zatiaľ čo u žien v reprodukčnom veku je 95% prípadov prechodným stavom. Toto sa musí posudzovať nielen na diagnostické účely, ale aj na účely predpovedania výsledkov liečby.

Rizikové faktory

Vzhľadom na tieto dôvody vývoja tejto patológie je potrebné identifikovať hlavné rizikové faktory: t

 1. častá vaginitída, kolpitída alebo chronická adnexitída v histórii je odrazovým mostíkom pre iné etiologické faktory,
 2. iracionálne a nesprávne používanie antibiotík, t
 3. patologický priebeh tehotenstva
 4. operácia maternice,
 5. menopauzálnych žien.

Tieto rizikové faktory sa musia brať do úvahy nielen pri identifikácii pacientov pacientov, ale predovšetkým s cieľom primárnej prevencie suchosti vagíny, najmä u žien v reprodukčnom veku.

Príznaky vaginálnej suchosti

Prvé príznaky vaginálnej suchosti môžu byť akútne. Môžu sa vyskytnúť známky pálenia v pošve alebo svrbenie, ktoré nie sú sprevádzané žiadnym výtokom. Pacienti sa často sťažujú na poruchy močenia vo forme pocitu svrbenia a pálenia v močovej trubici, ktorá je spojená s podráždením tenkej sliznice. To spôsobuje nepohodlie, ktoré vás vedie k lekárovi. Prvé príznaky však nemusia mať žiadne prejavy, čo je nebezpečné z hľadiska vývoja iných komplikácií.

Suchosť v pošve s menopauzou má svoje vlastné vlastnosti, pretože sa vyskytuje postupne. Je to spôsobené tým, že trofické zmeny sa nevyskytujú okamžite a príznaky nie sú také výrazné. Keďže prudký hormonálny ústup narúša fungovanie mnohých žliaz s vnútornou sekréciou a ovplyvňuje metabolizmus, symptómy možno pozorovať zo všetkých citlivých orgánov a systémov. Zvláštnosťou je, že žena sa obáva nespavosti, únavy, emocionálnej lability, pocitu horúcej tváre, závratov a tieto sťažnosti majú prioritné miesto v porovnaní so sťažnosťami na vaginálnu suchosť. Často sú tieto príznaky kombinované so suchosťou okolo pošvy, pretože troficita všetkých okolitých tkanív je narušená.

U žien v reprodukčnom veku sa počas pohlavného styku môžu vyskytnúť symptómy. Vaginálna suchosť pri sexe a po sexe je častou sťažnosťou, pretože sliznica pošvy vylučuje menej sekrécie a stáva sa tenšou, čo prispieva k mikrotraumatizácii a vzniku bolesti a pálenia pri pohlavnom styku. Takáto trauma môže byť sprevádzaná závažnejšími zmenami a rozvojom suchosti a začervenania pošvy alebo nepríjemným zápachom. Potom hovoríme o možnej infekcii patologickou flórou, ktorá si vyžaduje vážnejšie opatrenia. Často je to sprevádzané sekrétmi.

Suchosť v pošve pred menštruáciou alebo po menštruácii indikuje iba hormónový rozdiel a nevyžaduje špeciálny zásah, ak nespôsobuje žiadne iné prejavy.

Sucho v ústach a vagína, v kombinácii s menším genitálnym svrbením u starších žien s nadváhou, môžu byť jedným z prvých prejavov diabetu, ktorý by sa mal v takýchto prípadoch zvážiť.

Ak je nauzea, bolesť na hrudníku a suchosť v pošve, potom to môže byť prvé príznaky tehotenstva, pretože existuje redistribúcia hormónov medzi telom matky a telom nenarodeného dieťaťa. Preto pri tejto kombinácii príznakov táto možnosť nemá byť vylúčená.

Vaginálna suchosť počas tehotenstva je tiež častou patológiou, ktorá vyžaduje riešenie, aby sa zabránilo poraneniu pôrodného kanála. Často je to spôsobené hormonálnymi poruchami, takže to musíte vziať do úvahy.

Dôsledky a komplikácie suchosti vagíny - je predovšetkým vývoj traumy a infekčných procesov. V tomto prípade sa opäť môže vyvinúť kolpitída alebo vaginitída. Komplikáciou môžu byť aj vzostupné infekcie močových ciest - cystitída, uretritída, pyelonefritída. Bolesť a porušenie sexuálneho styku je tiež vážnym dôsledkom tohto problému.

Vzhľadom na možné príznaky a komplikácie je lepšie konzultovať s lekárom v prípade takýchto príznakov, aby ste zistili potrebu liečby.

Diagnóza vaginálnej suchosti

Ženy často nevedia, čo sa majú spájať s ich stavom a problém vaginálnej suchosti sa zistí len vtedy, keď už prináša značné problémy. Preto je potrebné byť opatrný vo vzťahu k tomuto problému a nevylučovať žiadne príznaky, berúc do úvahy nevyhnutne možné etiologické faktory. Preto pre správnu diagnózu musíte starostlivo zbierať anamnézu. Je dôležité zistiť, kedy sa takéto príznaky objavili a či nesúvisia s chirurgickými zákrokmi alebo používaním liekov. Je potrebné zistiť, aká je povaha symptómov, ako sa symptómy zmenili v závislosti od situácie a tiež podrobne vysvetliť sťažnosti pacienta. Niekedy už vo fáze prieskumu môžete urobiť predbežnú diagnózu a určiť taktiku liečby.

Dôležitým diagnostickým bodom je aj vyšetrenie žien v zrkadlách. , ktorý umožňuje identifikovať porušenia vo forme suchosti sliznice pošvy, patologického výtoku, ktorý môže potvrdiť diagnózu. Prítomnosť suchosti, prasklín alebo mikrotraumat možno pozorovať voľným okom, čo umožní posúdiť rozsah zmien a prítomnosť iných zápalových ochorení, ku ktorým často dochádza na pozadí vaginálnej suchosti a poklesu jej ochrannej funkcie. Je tiež dôležitý pre účely diferenciálnej diagnostiky.

Testy potrebné na objasnenie diagnózy sú všeobecné klinické a špeciálne. Všeobecne - toto je krvný test, biochemický krvný test s lipidovým profilom a ukazovateľmi funkcie obličiek, analýza moču. Čo sa týka špeciálnych testov, ide o povinný mikrobiologický náter zo zadného vaginálneho fornixu. Tento náter umožňuje stanoviť možný pôvodca zápalového procesu, ktorý môže byť spôsobený suchosťou vagíny a stupňom čistoty vagíny. To je dôležité pre diferenciálnu diagnostiku rôznych porúch. Tiež sa uistite, že ste vykonali cytologický náter z krčka maternice. Eliminuje metaplastické procesy, ktoré sú často komplikáciou vaginálnej suchosti. Analýzy teda pomáhajú vykonávať serióznejší výskum a vylučujú iné patológie.

Inštrumentálna diagnostika je nevyhnutná pre presnejšie štúdium problému, najmä v prípade vývoja tejto patológie u žien v reprodukčnom veku s opakovaným priebehom ochorenia. Na tento účel sa používa kolposkopia. Ide o výskumnú metódu, ktorá spočíva v použití špeciálneho zariadenia - kolposkopa. To vám umožní vidieť sliznicu pošvy vo zvýšení niekoľko desiatok krát. V tomto prípade je možné zobraziť zmeny, ktoré nie sú viditeľné pri bežnej kontrole. Výhodou tejto metódy je aj možnosť paralelnej biopsie. To môže byť vykonané so špeciálnymi kliešťami, ktoré sú na konci kolposkopa. Sliznica sa zasiela na histologické vyšetrenie, aby sa určil rozsah zmien a vylúčila sa malígna transformácia.

Diferenciálna diagnostika

Diferenciálna diagnóza vaginálnej suchosti by sa mala vykonávať s prihliadnutím na hlavný príznak a na vylúčenie organickej patológie, najmä ak ide o mladú ženu, ktorej prináša mnohé problémy vrátane problémov s koncepciou dieťaťa. Hlavným príznakom je často nepríjemný pocit vo forme pálenia a svrbenia, potom je potrebné ho odlíšiť od drozdu, ktorý je sprevádzaný rovnakými subjektívnymi pocitmi a často sa vyskytuje u mladých žien. Hlavným diagnostickým rozdielom drozdu je však výtok, ktorý má bielu farbu, syrový charakter, nepríjemný zápach, ktorý možno okamžite určiť počas vyšetrenia. Takéto sekréty môžu byť veľmi hojné alebo naopak vzácne. S vaginálnou suchosťou by nemalo dôjsť k prepusteniu, ak je to len táto patológia.

Taktiež vaginálna suchosť s menopauzou musí byť diferencovaná eróziou. Erózia je porucha sliznice, ktorá má pri kolposkopii charakteristický vzhľad a je ľahko odlíšiteľná od jednoduchej mikrotraumy počas suchosti vagíny. Erózia u dievčat do 25 rokov môže byť fyziologická, preto je potrebné rozlišovať medzi týmito pojmami, aby nedošlo k poškodeniu nepotrebných terapeutických opatrení. Je tiež dôležité vykonávať diferenciálnu diagnostiku s vulvárnou kraurózou. Toto je patológia charakterizovaná prítomnosťou dysplastických procesov v bunkách so sklonom k ​​atypickému rastu a často je to dôsledok neskorej liečby suchosti pošvy u žien v menopauze. Preto je dôležité vykonať histologické vyšetrenie rozkladu pre presné diferenciálne diagnostikovanie týchto dvoch procesov.

Správna diagnóza a adekvátna diferenciálna diagnóza vám umožní identifikovať akékoľvek porušenia v čase, aby sa zmiernili symptómy a zlepšila kvalita života pacienta.

Liečba suchosti vagíny

Liečba suchosti vagíny by mala byť komplexná a mala by mať etiologické zameranie. Je dôležité najprv odstrániť príčinu a až potom použiť prostriedky na liečbu. Existujú protidrogové a nealkoholické terapie. Liečba liekmi je zameraná na elimináciu sťažností a symptómov pacienta pomocou lokálnej symptomatickej liečby. Narkotická liečba je zameraná na nápravu hormonálnej nerovnováhy na jednej strane a na preventívny účinok na strane druhej. Je veľmi dôležité regulovať životný štýl a výživu, ktorá priamo ovplyvňuje naše zdravie. Po prvé, v čase liečby a kým príznaky nezmiznú, by sa mala upustiť od sexuálnej aktivity, pretože to zvyšuje traumu a znižuje bariérovú funkciu. Na opravu stavu musíte použiť miestne prostriedky.

 1. Ovestin - это гормональное средство, действующим веществом которого является эстриол из группы гестагенов короткого, что позволяет применять его в качестве патогенетического средства. Estriol obnovuje normálnu funkciu endotelových buniek a zmierňuje bežné príznaky ochorenia stimuláciou proliferačnej aktivity buniek. Odporúča sa používať tento liek len na pozadí štúdia hormonálneho pozadia pacienta. Spôsob použitia lieku - v tabletách v rovnakom čase dňa, najlepšie pred jedlom. Dávkovanie lieku - jedna tableta denne po celú dobu bez prerušenia. Možné zadržiavanie tekutín a bolesti hlavy, takže liek sa neodporúča pri súbežnej hypertenzii. Môže sa tiež vyskytnúť žltačka a krvácanie z maternice, ktoré vyžadujú úpravu dávky. Kontraindikácie užívania lieku sú patológia krvného zrážania, patológia koronárnych ciev a žíl, diabetes, anamnéza mozgového krvácania alebo ischemická cievna mozgová príhoda. Preventívne opatrenia - v prípade použitia antibiotík sa účinnosť lieku znižuje, preto je potrebné dávkovanie liekov správne a zohľadňovať ich interakciu.
 2. Angelique - Ide o hormonálnu látku, ktorá obsahuje vo svojom zložení estradiol a môže byť použitá na liečbu suchosti vagíny u žien počas menopauzy. Mechanizmus účinku tiež spočíva v patogenetických vlastnostiach pôsobenia estrogénu na bunky. Liek pôsobí v tomto prípade na hormonálnu nerovnováhu a vďaka tomu je suchosť vagíny počas menopauzy menej výrazná. Liek má priaznivý účinok vďaka svojmu lokálnemu pôsobeniu na endometrium a žľazy zvýšením sekrécie, ktorá pomáha normalizovať nielen suchosť kože vagíny, ale tiež obnovuje prostredie pre ďalšie normálne fungovanie baktérií kyseliny mliečnej. Vďaka tomuto efektu sa obnovuje vylučovanie vaginálneho hlienu. Dávkovanie lieku - jedna vaginálna tableta raz denne. Preventívne opatrenia - v prítomnosti kameňov v obličkách alebo žlčníku by sa liek mal používať opatrne. Vedľajšie účinky môžu byť vo forme alergických reakcií, rovnako ako počiatočné prekrvenie prsných žliaz, výtok z maternice v malých množstvách. Je tiež možné pôsobenie na centrálny nervový systém s rozvojom bolesti hlavy, zvýšená depresia.

Lubrikanty na vaginálnu suchosť sa používajú na odstránenie nepríjemných pocitov počas pohlavného styku, ako aj pri komplexnej liečbe na rýchlejšie obnovenie normálneho stavu vaginálnej sliznice. K tomu môžete použiť gély, masti, ako aj oleje s rôznymi vitamínmi.

 1. Ginokomfort - Je to gél, ktorý sa skladá z mnohých zložiek - harmančeka, tea tree oil, sléz, pantenol a kyselina mliečna. Vďaka tomuto zloženiu liek odstraňuje príznaky svrbenia a pálenia, obnovuje postihnuté oblasti buniek, zvlhčuje a zjemňuje sliznicu, zabraňuje jej poškodeniu. Liek sa používa vo forme vaginálneho gélu s aplikátorom. Dávkovanie lieku - tri mililitre raz denne. Metóda nanášania gélu v aplikátore, vloženie do vagíny a odstránenie aplikátora. Vedľajšie účinky môžu byť iba vo forme lokálneho podráždenia alebo začervenania, pretože liek nemá žiadny systémový účinok.

Solcoseryl gél môže byť tiež použitý na liečenie ako lokálny liek, pretože má výrazný regeneračný účinok na sliznice.

Využitie finančných prostriedkov na normalizáciu pH vagíny je nevyhnutné na obnovenie práce baktérií kyseliny mliečnej, čo prispieva k najlepšiemu účinku iných prostriedkov. Preto jednou zo zložiek liečby suchosti vagíny je použitie probiotických lokálnych činidiel.

 1. Ekofemin - Tento nástroj, ktorý prispieva k normalizácii mikroflóry vagíny v dôsledku obsahu špecifických laktobacilov, ktoré majú antagonistické vlastnosti proti patogénnym mikroorganizmom. Hlavnou účinnou zložkou liečiva sú laktobacily rôznych kmeňov, ktoré normálne kolonizujú vagínu a prispievajú k normalizácii pH. Dávka lieku je jedna vaginálna tableta dve denne, priebeh liečby je šesť dní bez prerušenia. Spôsob užívania lieku - je potrebné používať sviečky vaginálne, ale len v neprítomnosti aktívneho zápalového procesu. Vedľajšie účinky sú možné len vo forme nepríjemných pocitov pálenia alebo svrbenia v pošve.
 2. Calendula masť - Nástroj, ktorý sa široko používa v tejto patológii kvôli jej prirodzenému zloženiu a bohatým vlastnostiam. Calendula je prírodným zdrojom minerálov a mnohých stopových prvkov. Nechtík kvety sú zložené z vitamínov rôznych skupín - A, C, D, a rôzne stopové prvky. Táto rastlina obsahuje účinné látky a polynenasýtené kyseliny, ktoré zlepšujú lokálne metabolické procesy v bunke a stimulujú metabolizmus celého organizmu. Phytoncidy sú prírodné antibakteriálne látky, ktoré inhibujú reprodukciu väčšiny baktérií. Flavonoidy majú výraznú antioxidačnú vlastnosť, ktorá zabraňuje vzniku malígnych procesov v bunkách a tkanivách. Polynenasýtené mastné kyseliny inhibujú zápal v bunke v dôsledku inhibície charakteristických génov a enzýmových systémov. Vďaka širokému zloženiu je táto rastlina široko používaná v medicíne a hlavne v gynekológii vďaka jej priaznivým vlastnostiam: desenzibilizačné a regeneračné vlastnosti, baktericídne a fungistatické vlastnosti, tonizačné a lokálne zmäkčovacie vlastnosti. Liek má tiež antispazmodickú vlastnosť, ktorá pomáha znižovať miestne podráždenie a bolesť.

Liek je dostupný vo farmakologickej forme masti. Na ošetrenie je potrebné urobiť gázový tampón a navlhčiť ho mastou do vagíny dvakrát denne - ráno a večer. Po zákroku potrebujete určitý čas na odpočinok, ktorý zlepšuje účinnosť takejto lokálnej liečby v dôsledku zvýšenej absorpcie. Priebeh liečby by mal byť aspoň týždeň a dokonca aj desať dní je lepší pre lepší terapeutický účinok. Vedľajšie účinky lieku môžu byť vo forme precitlivenosti a kožných vyrážok a lokálnych symptómov - svrbenie, podráždenie, pálenie. Bezpečnostné opatrenia - s pollinózou, používajte opatrne.

Takáto lokálna liečba podporuje regresiu symptómov a normalizuje funkciu žliaz so zlepšením stavu bariérovej funkcie vagíny.

Vitamíny a fyzioterapia môže byť použitý na zlepšenie účinku liekov, najvýraznejšie regeneračné činidlo má vitamín A a E. Cvičenie s vaginálnou suchosťou môže byť použité so zvýšenou pozornosťou na prácu svalov panvového dna, čo zlepšuje krvný obeh a tok lymfy.

Chirurgická liečba tejto patológie sa nepoužíva.

Ľudová liečba suchosti pošvy

Ľudové lieky majú prednosť, pretože môžu byť použité na dlhú dobu bez osobitného poškodenia zdravia, a niekedy môžu úplne odstrániť príznaky.

 1. Veľmi dobrým a vhodným prostriedkom na lokálne použitie je umývanie medicínskych roztokov. K tomu môžete použiť harmanček a vlak. Päť polievkových lyžíc harmančeka a dve lyžice sekvencie sa naleje do litra horúcej prevarenej vody a potom sa naplní po dobu 10 minút. Teplý roztok by sa mal dvakrát denne umyť.
 2. Na zmiernenie svrbenia a pálenia pomôže umývanie roztokom bórovej maternice v noci. Ak to chcete urobiť, musíte najprv vziať listy rastliny, zalejeme vriacou horúcou vodou nad nimi a trvať na tom, než je roztok mierne teplý. Potom je potrebné pridať niekoľko kvapiek ampulínu vitamínu A a E a vykonať s týmto roztokom hygienické postupy. Liečba trvá najmenej päť dní.
 3. Dobrým liekom na liečbu kraurozu je použitie rakytníka. K tomu, aby rakytníkový olej, ktorý možno zakúpiť v lekárni v pohári, potom gázu tampon, dať olej na tampon a vložiť do vagíny na dvadsať minút. Takéto činidlo má vynikajúce hydratačné vlastnosti, ktoré zmierňujú podráždenie a znižujú symptómy.

Bylinná terapia môže byť použitá ako čaj na obnovenie normálnej funkcie sliznice vagíny, rovnako ako miestne prostriedky.

 1. Na prípravu terapeutického roztoku sa pripraví odvar z bylinného čaju, ktorý má hysterotropný účinok. Listy rebríka a šalvie trvajú na prevarenej vode a varíme ďalších päť až desať minút, po ktorých pijú namiesto čaju až štyrikrát denne.
 2. Žihľava listy v množstve 2 lyžice varené vo prevarenej vode a infúziou, potom sa pol šálky 2-3 krát denne.
 3. Plantain má tropismus pre vaginálne tkanivo a pomáha znížiť závažnosť svrbenia a sucha zlepšením krvného obehu. Tiež infúzia plantajnu má upokojujúci účinok. Na prípravu lieku je potrebné vziať petržlenové listy, pridať alkohol a trvať aspoň tri dni. Užívajte tento roztok ráno a večer čajovou lyžičkou.

Homeopatická liečba má svoje výhody vďaka možnosti dlhodobej liečby a mnohostrannému účinku na ženské telo.

 1. Sepia - plus - Ide o kombinovaný homeopatický liek vo forme tekutiny. K dispozícii vo forme kvapiek a dávka lieku je osem kvapiek naraz. Spôsob aplikácie - roztok musí byť nakvapkaný na 100 mililitrov prevarenej vody a vypiť pol hodiny pred jedlom. Liečba trvá najmenej tri mesiace. Preventívne opatrenia - s nedávnym traumatickým poranením mozgu a vaskulárnou patológiou mozgu používajte opatrne. Vedľajšie účinky sú zriedkavé, sú možné alergické kožné reakcie.
 2. šafran - Je to homeopatický liek, ktorý má zloženie organických produktov a prispieva k normalizácii vaginálnych sekrétov a eliminuje svrbenie a pálenie, hydratáciu slizníc. Liek sa používa vo farmakologickej forme homeopatických kvapiek a štyri kvapky sa dávkujú dvakrát denne, pol hodiny pred jedlom. Priebeh liečby je tri mesiace. Neidentifikované vedľajšie účinky. Kontraindikácie na užívanie Crocus - je zvýšená citlivosť na zložky lieku.

Vaginálna suchosť s menopauzou nie je dôvodom na to, aby ste sa zbavili radosti

01.04.2013

Menopauza ovplyvňuje prácu všetkých systémov a orgánov ženského tela a najintímnejšia z nich nie je výnimkou. Vaginálna suchosť a vaginálna atrofia môžu spôsobiť veľa nepríjemností a vážne ovplyvniť sexuálny život žien. Ak chcete splniť možné problémy plne ozbrojené, musíte vedieť, čo môžete očakávať a ako sa s tým vysporiadať.

Fluktuácie hormónov, najmä estrogénu, počas menopauzy menia prácu celého organizmu. Pod vplyvom hormonálnych fluktuácií klesajú vnútorné (vaginálne) aj vonkajšie (vulva) genitálie žien. Dve hlavné zmeny v intímnej oblasti počas menopauzy sú vulvovaginálna atrofia a atrofická vaginitída.

Vulvovaginálna atrofia

V období pred menopauzou spôsobuje pokles hormónu estrogénu rednutie tkanív vulvy a sliznice v pošve. Stávajú sa suchšími, menej elastickými a výsledkom je problém známy ako vulvovaginálna atrofia. Proces vylučovania v pošve sa spomaľuje, čo je vyjadrené suchosťou a nepohodlím počas pohlavného styku. Okrem toho, zníženie hladiny estrogénu zvyšuje kyslosť v pošve, čo médium rovnaké ako pred pubertou.

Pravidelný pohlavný styk počas menopauzy zachováva hustotu a vlhkosť vaginálnych tkanív, ako aj zabraňuje zmenám vo veľkosti pošvy. Je to potrebné, aby sex stále prinášal radosť a nebol spojený s nepohodlnými alebo bolestivými pocitmi.

Atrofická vaginitída

Prípona -ite zvyčajne znamená zápal. Zápal pošvy u žien, ktoré neužívajú hormóny počas menopauzy, sa nazýva atrofická vaginitída. Tento problém zahŕňa symptómy, ako je sčervenanie vagíny a vaginálny výtok. Ochorenie je spojené so znížením hladiny hormónu estrogénu a spravidla zmizne pri použití hormonálnej substitučnej terapie.

Čo robiť

Ak máte obavy z mierneho svrbenia a nepohodlia v pošve, na začiatku, prestaňte používať mydlo: čistá voda je všetko, čo potrebujete na intímnu hygienu. Používajte aj neochutený biely toaletný papier, umyte si spodnú bielizeň najjednoduchším a jemným čistiacim prostriedkom bez farby a vône a nepoužívajte zmäkčovadlá a ďalšie detergenty.

Vaginálna suchosť spojená s menopauzou často vedie k bolesti počas pohlavného styku a môže tiež spôsobiť zníženie sexuálnej túžby a vzrušenia. Na vyriešenie tohto problému existuje mnoho miestnych vaginálnych produktov, od jednoduchých mazív a zvlhčovačov, ktoré sú dostupné v každej lekárni bez predpisu na predpisovanie hormonálnych liekov.

mazivá

Lubrikanty pomáhajú účinne zvládať bolesť počas pohlavného styku a výrazne uľahčujú život ženám stredného veku, ktoré trpia suchou vagínou. Mazivá sú prvým prostriedkom, ktorý sa pokúsi, ak máte problémy. Platí to najmä pre ženy, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu používať hormonálne lieky.

hydratačný

Rovnako ako mazivá, hydratačné prípravky pre vagínu znižujú bolesť pri pohlavnom styku s vaginálnou atrofiou. Naviac, zvlhčovače, na rozdiel od lubrikantov, sa absorbujú do kože a vaginálnej sliznice, čo imituje prirodzenú sekréciu. Tiež, zvlhčovače sú používané pravidelne, skôr než bezprostredne pred sex, ako mazivá, a ich účinky sú dlhotrvajúce (3-4 dni). Niektoré zvlhčovače sú vybavené vhodným aplikátorom na vloženie do pošvy.

Ak nepohodlie a bolesť pretrváva, alebo sa zhoršuje, a mazivá alebo zvlhčovače vám nepomôžu, poraďte sa s lekárom.

Správna strava pomáha vyrovnať sa s hormonálnymi výkyvmi. Mali by ste si uvedomiť, že strava s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom sacharidov zbavuje vaše telo živín potrebných na produkciu pohlavných hormónov. Estrogén, ktorý sa podieľa na vylučovaní vaginálneho mazania, sa vyrába z cholesterolu, ktorý často nestačí pre ženy, ktoré sa pripravujú o akékoľvek mastné potraviny. Vyhnite sa nezdravým tukom (trass tuky) uprednostňovaním morských rýb, orechov, semien a olivového oleja, ktoré sú bohaté na zdravé tuky.

Pite viac tekutín! 9 pohárov vody denne vás môže prekvapiť príjemným výsledkom.

Hormonálna substitučná terapia

Lieky s estrogénom zlepšujú krvný obeh v pohlavných orgánoch a obnovujú hustotu a elasticitu tkanív vulvy a pošvy u žien počas menopauzy. Ak majú mazivá a zvlhčovače symptomatický účinok a vedú k dočasnej úľave, hormonálna liečba pomáha zvrátiť nepríjemné zmeny. Okrem toho miestne fondy neposkytujú vždy požadovaný výsledok. Preto ženy, ktoré trpia vaginálnou suchosťou, zažívajú bolesť počas pohlavného styku, ako aj sťažujú sa na iné prejavy menopauzy, ako sú návaly horúčavy, nočné potenie, zmeny nálady, nespavosť atď. odporúčame hormonálnu substitučnú liečbu.

Bez ohľadu na to, akú formu hormonálnej terapie predpísal lekár, jeho rozhodnutie by malo brať do úvahy všetky možné výhody a nevýhody.

Najnovšie správy

Špeciálne cvičenie na zmiernenie príznakov menopauzy

Anti-aging krém na tvár francúzskej krásy - recept XVII storočia

Tajomstvo krásy: hydratačné pleťové mlieko

Tajomstvo krásy: Očná maska

Ako posilniť imunitný systém a spomaliť starnutie pomocou cvičení jogy

Menopauza je zvláštnym štádiom života každej ženy.

Krása Tajomstvo: Potraviny, ktoré majú omladzujúci účinok

Technika Japonská masáž tváre

Masáž tváre s injekciami botoxu

Súbor cvičení, ako sa zbaviť rúk barmanka

Príčiny suchej menopauzy

Počas menopauzy sa produkcia estrogénu začína zastavovať a postupne sa úplne zastaví. Spolu s tým sú v ženskom tele ďalšie zmeny:

 • nepravidelných období, ktoré potom úplne zaniknú,
 • prílivy,
 • časté zmeny nálady
 • zvýšený rast vlasov
 • zlý spánok
 • nedostatok vaginálnej vlhkosti.

  Keď sú suché, sliznice vagíny strácajú zodpovedajúcu hladkosť a pružnosť. Nie je schopná produkovať prírodné mazivo.

  Steny telesa sú vytvorené z 3 vrstiev. Horný kryt je sliznica. Skladá sa zo stratifikovaného skvamózneho epitelu, ktorý tvorí početné záhyby. S ich pomocou sa mení veľkosť pošvy.

  Žľazy, ktoré sa nachádzajú v stenách tela, vylučujú čistý hlien. Má slabú arómu a slabo kyslú reakciu. Vďaka tomuto mazaniu zostávajú steny zdravé a pružné. Pre tento orgán zvláštna špecifická mikroflóra.

  Здоровую деятельность влагалища обуславливают несколько факторов:

  • состояние гормонального фона,
  • регулярность половой жизни,
  • отсутствие инфекционных заболеваний и воспалительных процессов.

  Причиной снижения количества влаги при менопаузе является падение уровня эстрогена. Наступает вагинальная атрофия. Vagína sa stáva tenšou a menej elastickou.

  Späť na obsah

  Spôsoby eliminácie vaginálnej suchosti

  Počas menopauzy trpí asi 30% slabšieho sexuálneho deficitu. Tento príznak postihuje viac žien po menopauze. Nedostatok vlhkosti môže spôsobiť nepohodlie a mať vážny vplyv na sexuálny život.

  Tento jav môže spôsobiť svrbenie, pálenie a viesť k bolestivým pocitom počas pohlavného styku. V arzenále modernej medicíny existujú prostriedky, ktorými môžete zmierniť vaginálnu suchosť.

  Mierne príznaky suchosti sa dajú odstrániť pomocou maziva alebo zvlhčujúceho maziva. V prípadoch vaginálnej atrofie, ak je suchosť, podráždenie, nepríjemné pocity počas pohlavného styku a časté močenie, môžu byť použité iné účinné terapie.

  Najúčinnejším spôsobom liečby vaginálnej suchosti je lokálne použitie estrogénu (vaginálneho). Pri orálnom podávaní liekov s estrogénom je ich koncentrácia v krvi, ktorá ide do vagíny, minimálna. Miestne použitie estrogénu (na rozdiel od požitia) neznižuje hladinu testosterónu, ktorý je zodpovedný za normálnu sexuálnu funkciu.

  Späť na obsah

  lieky

  Lokálna vaginálna estrogénová terapia zahŕňa použitie takýchto liekov:

  1. Krémy. Vaginálne krémy sa vkladajú do vagíny cez noc. Na tento účel použite aplikátor. Dávky predpisuje lekár. Krém sa zvyčajne aplikuje denne niekoľko týždňov. Potom 2-3 krát týždenne.
  2. Ring. Mäkký, pružný vaginálny estrogénový krúžok je vložený do hornej časti vagíny. Systematicky uvoľňuje malé dávky estrogénu. Náradie sa musí vymeniť najmenej raz za 3 mesiace.
  3. Tablety. Ak chcete umiestniť finančné prostriedky do pošvy, musíte použiť jednorazový aplikátor. Tablety sa používajú každý deň počas 14 dní. Potom prejdite dvakrát týždenne.
  4. Čapíky. Feminella Hyalosoft je vaginálny čapík v tvare vajec (ovula). Slúžia na zvlhčenie sliznice pošvy. Od mazív sa líši tým, že je schopný dlhodobo obnovovať vylučovanie a produkciu vaginálneho hlienu. Liek odstraňuje podráždenie a podporuje obnovu sliznice, znižuje príznaky vaginálnej atrofie (svrbenie, pálenie, napätie alebo nepohodlie počas pohlavného styku).

  Obsahuje kyselinu hyalurónovú, olej z čajovníkov, vitamín E, štítnu žľazu, harmanček a slad.

  Ovuli dal jeden za deň po dobu 10 dní. Neexistujú žiadne kontraindikácie. Samozrejme, ak nie je pozorovaná individuálna intolerancia na ktorúkoľvek zložku lieku.

  Ovestin - vaginálne sviečky s menopauzou. Pomáhajú kompenzovať nedostatok ženských pohlavných hormónov. Hlavnou účinnou zložkou čapíkov je hormón estriol. Selektívne ovplyvňuje len orgány ženského genitourinárneho systému (pošvy, krčka maternice, močovej trubice a vulvy).

  Ovestin pomáha eliminovať inkontinenciu moču, svrbenie, suchosť pošvy. Normalizuje orgánovú mikroflóru. Liek má rýchly účinok. Výrazne zlepšuje stav ženského tela v prvých týždňoch po jeho použití Liečebný režim pomocou sviečok Ovestin:

  • s menopauzou - 1 sviečka 0,5 mg denne počas 2-3 týždňov počas obdobia intenzívnej liečby,
  • ako udržiavacia liečba - 1 čapík 0,5 mg 2-krát týždenne po dlhšiu dobu.

  Ak spolu so suchosťou vagíny existujú aj iné príznaky menopauzy, potom lekár môže odporučiť vaginálne prostriedky s vyššími dávkami estrogénu v kombinácii s progestínom. Typicky sa progestín vyrába vo forme tabliet. Spolu s nimi uvoľňujú vaginálne náplasti, ktoré kombinujú progestín a estrogén.

  Výsledky liečby s použitím vyššie uvedených liekov sa začínajú prejavovať po niekoľkých prvých týždňoch.

  Pri ťažkej atrofii a odstránení niektorých symptómov môže trvať dlhšie. Ak pacient trpel rakovinou prsníka, liečba estrogénom sa neodporúča.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send