Zdravie

Charakteristické prejavy a liečba adenomyózy maternice

Pin
Send
Share
Send
Send


U žien sa vnútorná genitálna endometrióza niekedy nazýva adenomyóza. Ochorenie patrí do skupiny benígnych patológií závislých od systémového hormónu. V skutočnosti je jednou z odrôd endometriózy.

Je to patologický proces spôsobený klíčením endometroidných buniek vnútornej vrstvy maternice do tkanivovej štruktúry orgánov rôznej lokalizácie.

Rýchly prechod na stránke

Dermálna adenomyóza - čo to je?

Štrukturálne poruchy tkanív maternice s lokálnymi zápalovými a postupnými degeneratívnymi procesmi, ktoré ničia časti jej tela, sú maternicovou adenomyózou vyvolanou zavedením endometriálnych glandulárnych buniek do svalovej vrstvy. Tu začína ich postupný fokálny rast s tvorbou veľkých uzlín s následným rozpadom, odmietnutím a uvoľnením krvi.

Okrem toho sa celý cyklus rozpadu a odmietnutia zhoduje s cyklickým menštruačným procesom, ktorý sa vyskytuje v normálnom endoteli v rôznych obdobiach „mesačného cyklu“.

V závislosti od histologickej štruktúry je vnútorná endometrióza charakterizovaná tromi hlavnými formami prejavu:

1) Difúzna adenomyóza - prejavuje sa viacerými malými fokálnymi nodálnymi neoplazmami roztrúsenými po svalovej vrstve na veľkej ploche tkaniva maternice. Vyznačuje sa jednotným usporiadaním patologických tkanív po celej oblasti myometria prednej a zadnej steny maternice.

2) Fokálna adenomyóza - predstavujú jednotlivé veľké ložiská (heterotopy) lézie, lokalizované v oddelenej malej oblasti myometria maternice. Foci sú obmedzené zo svalového tkaniva, pretože sú obklopené vlastnou kapsulou. Zapuzdrenie ložísk nespôsobuje zmenu tvaru a veľkosti maternice. Táto forma lézie je náchylná k zadnej stene maternice.

3) Nodulárna adenomyóza - nastáva, keď sa patologický rast fokálnej formy mení na veľký novotvar. Vo viac ako 80% prípadov sa vyskytuje kombinácia myómov s adenomyózou nodulárnej formy. Z lekárskeho hľadiska je tento proces spôsobený podobnými príznakmi vývoja.

Klasifikácia ochorenia podľa závažnosti klinického priebehu, hoci nie je schválená medzinárodnou komisiou, sa v klinickej praxi ukázala ako najvhodnejšia.

Prejavy patologických procesov v tkanivách maternice, viac ako 70% prípadov majú difúzny charakter, preto sa táto adenomyóza klasifikuje podľa stupňa penetrácie endometriálnych buniek do spodných tkanivových vrstiev maternice.

 1. Stupeň 1 vykazuje difúznu proliferáciu endometriálneho tkaniva v submukóznej uterinnej vrstve (submukosm).
 2. V druhom stupni dochádza k zmenám v takmer polovici svalovej hmoty maternice.
 3. V treťom stupni lézia pokrýva väčšinu svalovej hmoty.
 4. Štvrtý stupeň patológie je charakterizovaný rozsiahlym rastom glandulárneho endometria, ktoré presahuje myometrium v ​​perimetrii, pohybuje sa do peritoneálnej dutiny a zahŕňa orgány v panvovej dutine v procese proliferácie patologického tkaniva.

Príznaky adenomyózy, charakteristické príznaky

Charakteristické znaky a symptómy adenomyózy maternice sú spôsobené výraznou menštruačnou menorágiou, ktorá vedie k rozvoju IDA (anémia nedostatku železa). V dôsledku veľkej straty krvi a vývoja anémie sa príznaky prejavujú:

 • Príznaky slabosti a ospalosti,
 • Časté infekčné patológie,
 • Bledosť kože a slizníc v nedohľadne,
 • Príznaky vertigo (závraty) a dyspnea (dýchavičnosť), ktoré spôsobujú aj tie bezvýznamné záťaže,
 • Chronická únava a vnútorné napätie.

Špecifické príznaky vnútornej endometriózy zahŕňajú krvavý hnedý výtok pred menštruáciou a po nej (3 dni). Uprostred cyklu sa môže vyskytnúť ťažké menštruačné krvácanie.

Tri dni pred začiatkom cyklu sa objavia silné symptómy bolesti, ktoré spontánne vymiznú tri dni po menštruácii.

Intenzita syndrómu bolesti má tiež svoje vlastné charakteristiky. Najvýraznejšie je to v patológii v zóne uterinného isthmu av rozsiahlom procese tvorby adhézií.

Napríklad, bolesť, pripomínajúca príznaky charakteristické pre akútne brucho, môže nastať, keď je ovplyvnená dvojročná dutina maternice, vyvolaná prudkým nárastom krvi počas menštruácie do panvovej dutiny. Je schopný prejaviť príznaky podobné peritonitíde.

Ožiarením syndrómu bolesti je ľahké identifikovať lokalizáciu patologického zamerania. Napríklad ožarujúca bolesť v slabine hovorí o patologickom zameraní v zóne ohýbania maternice, bolesť v hrubom čreve alebo pošve je dôkazom prítomnosti patologického zamerania v isthme.

 • Mimochodom, o tom svedčí bolesť pri intímnom čine, krátko pred menštruáciou.

Pri adenomyóze s myómom sa príznaky nelíšia od hlavných príznakov ochorenia. Výnimkou sú myómy, s lokalizáciou v submukóznej uterinnej vrstve. V tomto prípade sa symptómy prejavujú acyklickou menorágiou. Pri tomto type adenomyózy sú metódy konzervatívnej liečby neudržateľné a problém je riešený konzervatívnou metódou - hysterektómiou.

Čo robí diagnóza ultrazvuku?

Najcharakteristickejším znakom vnútornej endometriózy je transvaginálna ultrazvuková metóda. Presnosť diagnózy sa poskytuje o viac ako 90%.

Zobrazia sa patognomické príznaky adenomyózy maternice na ultrazvuku:

 • Zvýšená veľkosť prednej a zadnej steny tela maternice, pretože to, čo sa stane sférické.
 • Zvýšenie na veľkosť šesťmesačného tehotenstva, pravdepodobne väčšie.
 • Asymetria zväčšených uterinných stien.
 • Vzhľad pred menštruáciou v svalovine uterinnej vrstvy cystických útvarov (do 5 mm. A viac).

Liečba adenomyózy - lieky a chirurgia

Voľba liečby pre adenomyózu maternice je založená na mnohých faktoroch, berúc do úvahy špecifické charakteristiky každého pacienta, charakter priebehu ochorenia, jeho prevalenciu a lokalizáciu. Tento faktor sa berie do úvahy - túžba ženy v budúcnosti stať sa matkou.

Štandardné liečby adenomyózy sú spôsobené:

 1. Chirurgická liečba, vrátane metód radikálnej liečby - hysterektómia a ooforektómia a techniky uchovávania orgánov - laparoskopia a excízia postihnutých lézií.
 2. Konzervatívne, lekárske ošetrenie - použitie protizápalových, imunomodulačných, vitamínových a fyzioterapií, upokojujúcich, podporných a rozlišovacích liekov, liečba adenomyózy hormonálnymi liekmi.
 3. Kombinované techniky.

drog na liečbu adenomyózy sa predpisujú po dôkladnom vyšetrení pacienta a zahŕňajú: t

 • Prípravky kombinovaných perorálnych kontraceptív, normalizujúce funkčné vlastnosti vaječníkov, poskytujúce redukciu menštruačného toku a symptómov bolesti. Prispievanie k zastaveniu menorágie a oneskorenej menštruácie. Sú to Logest a Janine, Jess alebo Marvelon a Yarin.
 • Na zníženie provokatívneho funkčného účinku vaječníkov na endometrium sú predpísané prípravky hormónu hypofýzy (antigonadotropíny) vo forme „Danazolu“ alebo „Danolu“.
 • Prípravky progestogénov sa používajú na spomalenie a zastavenie rastu endometriálnych tkanív. Najúčinnejšie sú Duphaston a Norethisterone. Účinnosť liečby adenomyózy "Duphaston" je spôsobená jej účinkom na zníženie menštruačného toku, stabilizáciou cyklu, znížením symptómov bolesti počas tohto obdobia.
 • Pôsobenie antiestrogénov je zamerané na potlačenie gonodotropných hormónov, ktoré zbavujú životne dôležitú podporu patologických buniek a spôsobujú ich smrť - Gastrinón alebo Medroxyprogesterón.
 • Zánik patologických ohnísk, v dôsledku zvýšenia progesterónu a poklesu estrogénu, prispieva k lieku - "Vizanna."

Mnohé z týchto liekov majú vedľajšie účinky a kontraindikácie, preto by ich mal predpisovať len lekár.

Adenomyóza počas tehotenstva - 5 faktov

Prejav adenomyózy počas tehotenstva nie je nezvyčajný, čo umožnilo študovať povahu, „návyky“ a vplyv patológie v tomto období. Zistenia z mnohých pozorovaní a štúdií sú uvedené v príslušných lekárskych predpisoch.

1. Podľa rôznych zdrojov má viac ako polovica žien s vnútornou endometriózou maternice zvýšené riziko neplodnosti, ale vo väčšine prípadov kombinovaná terapia vykonávaná načas môže obnoviť plodnosť.

2. Často je adenomyóza vážnou hrozbou v dôsledku predčasného pôrodu. Stabilizovať situáciu, v mnohých prípadoch len adekvátne ošetrenie podľa štandardnej schémy.

3. Predčasný pôrod alebo potrat spôsobujú relaps alebo exacerbáciu ochorenia. V takýchto situáciách je proces vývoja patológie výrazne zrýchlený, preto, bez ohľadu na to, čo je možné, má byť gravidita zachovaná.

4. Viac ako polovica tehotných žien s výskytom adenomyózy, pôrodom je normálna a prosperujúca, ale po pôrode existuje riziko vzniku komplikácií, ako sú krvácanie z maternice, preto by mali byť na to ženy pripravené.

5. V období po pôrode, s obnovením menštruačného cyklu, sa môže aktivovať patologický proces. Riziko v tomto prípade je však oveľa nižšie ako po potrate.

V každom prípade (po predčasnom alebo normálnom pôrode, po potrate), po obnovení menštruačného cyklu, ženy s anamnézou internej endometriózy musia dostávať (hormonálnu, imunomodulačnú, oxidačnú, atď.) Anti-relapsovú liečbu.

Vzťah medzi adenomyózou a endometriózou

Adenomyóza je typ endometriózy, ochorenia, pri ktorom sa endometriálne bunky množia mimo sliznice maternice (vo vajíčkovodoch, vaječníkoch, zažívacom, dýchacom alebo močovom systéme). Proliferácia buniek nastáva kontaktom, lymfatickým alebo hematogénnym. Endometrióza nie je nádorové ochorenie, pretože heterotopicky lokalizované bunky si zachovávajú svoju normálnu štruktúru.

Choroba však môže spôsobiť množstvo komplikácií. Všetky bunky maternicovej výstelky, bez ohľadu na ich umiestnenie pod vplyvom pohlavných hormónov, prechádzajú cyklickými zmenami. Rýchlo sa množia a počas menštruácie sa odmietajú. To znamená tvorbu cyst, zápal okolitých tkanív a vývoj adhéznych procesov. Frekvencia kombinácie internej a externej endometriózy nie je známa, ale odborníci naznačujú, že väčšina pacientov s adenomyózou maternice má heterotopické ložiská endometriálnych buniek v rôznych orgánoch.

Príčiny adenomyózy

Dôvody pre vývoj tejto patológie ešte neboli presne určené. Bolo zistené, že adenomyóza je ochorenie závislé od hormónov. K rozvoju ochorenia prispieva imunitná imunita a poškodenie tenkej vrstvy spojivového tkaniva, ktorá oddeľuje endometrium od myometria a narúša rast endometria hlboko do steny maternice. Poškodenie deliacej platne je možné potratmi, diagnostickou kyretážou, použitím vnútromaternicového telesa, zápalovými ochoreniami, najmä komplikovaným pôrodom, operáciami a dysfunkčným krvácaním z maternice (najmä po operácii alebo počas liečby hormonálnymi liekmi).

Ďalšie rizikové faktory pre rozvoj adenomyózy spojenej so ženským reprodukčným systémom zahŕňajú príliš skorý alebo príliš neskorý nástup menštruácie, neskorý nástup sexuálnej aktivity, užívanie perorálnych kontraceptív, hormonálnu terapiu a obezitu, čo vedie k zvýšeniu množstva estrogénu v tele. Rizikové faktory adenomyózy spojené so zhoršenou imunitou zahŕňajú zlé podmienky prostredia, alergické ochorenia a časté infekčné ochorenia.

Niektoré chronické ochorenia (ochorenia tráviaceho systému, hypertenzia), nadmerné alebo nedostatočné cvičenie majú tiež negatívny vplyv na stav imunitného systému a všeobecnú reaktivitu organizmu. Určitý význam pri rozvoji adenomyózy je nepriaznivá dedičnosť. Riziko výskytu tejto patológie sa zvyšuje v prítomnosti blízkych príbuzných, trpiacich adenomyózou, endometriózou a nádormi ženských pohlavných orgánov. Vrodená adenomyóza je možná kvôli zhoršenému vývoju plodu.

Klasifikácia adenomyózy maternice

Vzhľadom na morfologický obraz existujú štyri formy adenomyózy:

 • Fokálna adenomyóza, Endometriálne bunky napadajú základné tkanivá a tvoria oddelené ložiská.
 • Nodulárna adenomyóza, Endometriálne bunky sa nachádzajú v myometriu vo forme uzlín (adenomyómov) vo forme podobnej myómu. Uzly sú spravidla viacnásobné, obsahujú dutiny naplnené krvou, obklopené hustým spojivovým tkanivom v dôsledku zápalu.
 • Difúzna adenomyóza, Endometriálne bunky sa zavádzajú do myometria bez tvorby jasne viditeľných ohnisiek alebo uzlov.
 • Zmiešaná difúzna nodulárna adenomyóza, Je to kombinácia nodulárnej a difúznej adenomyózy.

Vzhľadom na hĺbku prenikania buniek endometria sa rozlišujú štyri stupne adenomyózy:

 • 1 stupeň - trpí len submukózna vrstva maternice.
 • 2 stupne - postihuje nie viac ako polovicu hĺbky svalovej vrstvy maternice.
 • 3 stupne - trpí viac ako polovica hĺbky svalovej vrstvy maternice.
 • 4 stupne - je ovplyvnená celá svalová vrstva, môže sa šíriť do susedných orgánov a tkanív.

Príznaky adenomyózy

Najcharakteristickejším znakom adenomyózy je dlhá (viac ako 7 dní), bolestivá a veľmi ťažká menštruácia. V krvi sa často zisťujú zrazeniny. 2-3 dni pred menštruáciou a do 2-3 dní po jej ukončení sú možné hnedasté škvrny. Niekedy dochádza k intermenstruálnemu krvácaniu z maternice a nahnednutiu výtoku uprostred cyklu. Pacienti s adenomyózou často trpia závažným premenštruačným syndrómom.

Ďalším typickým príznakom adenomyózy je bolesť. Bolesť sa zvyčajne vyskytuje niekoľko dní pred nástupom menštruácie a končí 2-3 dni po jej nástupe. Charakteristiky syndrómu bolesti sú určené lokalizáciou a prevalenciou patologického procesu. Najsilnejšie bolesti sa vyskytujú s léziami isthmu a rozsiahlou adenomyózou maternice, komplikovanou viacerými adhéziami. Keď je lokalizovaná v oblasti isthmu, môže bolesť vyžarovať do hrádze, zatiaľ čo sa nachádza v oblasti uhla maternice - v ľavej alebo pravej inguinálnej oblasti. Mnohí pacienti sa sťažujú na bolesť počas pohlavného styku, zhoršujú sa v predvečer menštruácie.

Viac ako polovica pacientov s adenomyózou trpí neplodnosťou spôsobenou adhéziami v oblasti vajíčkovodov, ktoré zabraňujú prenikaniu vajíčka do maternice, poruchám endometriálnej štruktúry, ktoré bránia implantácii vajíčok a sprievodnému zápalovému procesu, zvýšenému myometriu a ďalším faktorom, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť spontánneho potratu. , Pacienti v anamnéze môžu vykazovať nedostatok tehotenstva s pravidelným sexuálnym životom alebo viacnásobným potratom.

Bohatá menštruácia s adenomyózou často spôsobuje rozvoj anémie z nedostatku železa, ktorá môže prejavovať slabosť, ospalosť, únavu, dýchavičnosť, bledosť kože a slizníc, časté prechladnutie, závraty, mdloby a stavy v bezvedomí. Ťažká PMS, predĺžená menštruácia, pretrvávajúca bolesť počas menštruácie a zhoršenie celkového stavu v dôsledku anémie znižujú odolnosť pacienta voči psychickému stresu a môžu vyvolať rozvoj neurózy.

Klinické prejavy ochorenia nemusia zodpovedať závažnosti a rozsahu procesu. 1 stupeň adenomyózy je spravidla asymptomatický. Pri 2 a 3 stupňoch možno pozorovať asymptomatickú alebo oligosymptomatickú, ako aj závažné klinické symptómy. 4 stupeň adenomyózy je spravidla sprevádzaný bolesťou spôsobenou bežným adhéznym procesom, závažnosť zostávajúcich symptómov sa môže líšiť.

Počas gynekologického vyšetrenia sa zistila zmena tvaru a veľkosti maternice. S difúznou adenomyózou sa maternica stáva sférickou a zväčšuje sa v predvečer menštruácie, pričom bežný proces môže zodpovedať veľkosti 8-10 týždňov tehotenstva. Pri nodulárnej adenomyóze sú v stenách orgánu nájdené maternicové tuberosity alebo nádorové útvary. Pri kombinácii adenomyózy a myómov, veľkosť maternice zodpovedá veľkosti myómov, orgán sa nezmenšuje po menštruácii, zvyšné príznaky adenomyózy zvyčajne zostávajú nezmenené.

Diagnóza adenomyózy

Диагноз аденомиоз устанавливается на основании анамнеза, жалоб пациентки, данных осмотра на кресле и результатов инструментальных исследований. Гинекологический осмотр проводят накануне менструации. Prítomnosť zväčšenej maternice alebo tuberozity alebo uzlín v maternici v kombinácii s bolestivou, dlhotrvajúcou, ťažkou menštruáciou, bolesťou počas pohlavného styku a príznakmi anémie je základom pre predbežnú diagnostiku „adenomyózy“.

Hlavnou diagnostickou metódou je ultrazvuk. Najpresnejšie výsledky (asi 90%) sa poskytujú transvaginálnym ultrazvukovým vyšetrením, ktoré sa podobne ako gynekologické vyšetrenie vykonáva v predvečer menštruácie. Adenomyózu dokazuje zvýšenie sférického tvaru orgánu, rôznej hrúbky steny a cystických útvarov s veľkosťou viac ako 3 mm, ktoré sa objavujú v stene maternice krátko pred menštruáciou. Pri difúznej adenomyóze sa znižuje účinnosť ultrazvuku. Najefektívnejšou diagnostickou metódou tejto formy ochorenia je hysteroskopia.

Hysteroskopia sa tiež používa na vylúčenie iných ochorení, vrátane maternicových myómov a maternicovej polypózy, hyperplázie endometria a malígnych neoplaziem. Okrem toho sa v procese diferenciálnej diagnostiky adenomyózy používa MRI, počas ktorej je možné detegovať zhrubnutie steny maternice, abnormality v štruktúre myometria a ložiská implantácie endometria do myometria, ako aj na stanovenie hustoty a štruktúry uzlín. Inštrumentálne diagnostické metódy adenomyózy sú doplnené laboratórnymi testami (testy krvi a moču, testy hormónov), ktoré umožňujú diagnostikovať anémiu, zápal a hormonálnu nerovnováhu.

Liečba a prognóza adenomyózy

Liečba adenomyózy môže byť konzervatívna, operatívna alebo kombinovaná. Taktika liečby je určená na základe formy adenomyózy, prevalencie procesu, veku a zdravotného stavu pacienta, jej túžby zachovať funkciu plodnosti. Spočiatku vykonávajte konzervatívnu liečbu. Pacienti majú predpísané hormóny, protizápalové lieky, vitamíny, imunomodulátory a činidlá na udržanie funkcie pečene. Liečia anémiu. V prítomnosti neurózy sa pacienti s adenomyózou poukazujú na psychoterapiu, používajú sa trankvilizéry a antidepresíva.

S neúčinnosťou konzervatívnej terapie sa vykonávajú chirurgické zákroky. Operácie adenomyózy môžu byť radikálne (panhysterektómia, hysterektómia, supravaginálna amputácia maternice) alebo zachovanie orgánov (endokagulácia endometrióznych ložísk). Indikácie endokoagulácie pri adenomyóze sú hyperplázia endometria, hnisanie, prítomnosť adhézií, ktoré bránia vniknutiu vajíčka do maternice, žiadny účinok na hormonálnu liečbu počas 3 mesiacov a kontraindikácie hormonálnej terapie. Progresia adenomyózy u pacientov starších ako 40 rokov, neúčinnosť konzervatívnej liečby a chirurgických zákrokov na zachovanie orgánov, difúzna adenomyóza stupňa 3 alebo nodulárna adenomyóza v kombinácii s myómom maternice, hrozba malignity sa považuje za indikáciu na odstránenie maternice.

Ak sa u ženy, ktorá plánuje tehotenstvo, zistí adenomyóza, odporúča sa, aby sa pokúsila o počatie skôr ako šesť mesiacov po absolvovaní cyklu konzervatívnej liečby alebo endokoagulácie. Počas prvého trimestra je pacientovi predpísané gestagény. Otázka potreby hormonálnej terapie v druhom a treťom trimestri tehotenstva sa určuje na základe výsledku krvného testu na obsah progesterónu. Tehotenstvo je fyziologická menopauza, je sprevádzaná hlbokými zmenami hormonálnych hladín a má pozitívny vplyv na priebeh ochorenia, čím sa znižuje rýchlosť rastu heterotopických endometriálnych buniek.

Adenomyóza je chronické ochorenie s vysokou pravdepodobnosťou recidívy. Po vykonaní konzervatívnej terapie a chirurgických zákrokov na zachovanie orgánov počas prvého roka sa u každej piatej ženy v reprodukčnom veku zistia recidívy adenomyózy. V priebehu piatich rokov sa recidíva pozorovala u viac ako 70% pacientov. U pacientov s preklimakterickým vekom je prognóza adenomyózy priaznivejšia, čo je spôsobené postupným zánikom funkcie vaječníkov. Opakovanie po panhysterektómii nie je možné. V klimakterickom období dochádza k nezávislému zotaveniu.

Dermálna adenomyóza: čo je v jednoduchom jazyku?

Vnútorný povrch maternice pokrýva vrstvu bunkového tkaniva nazývanú endometrium. Na začiatku menštruačného cyklu nezaberá veľa miesta a skladá sa iba zo zárodočného obalu. Odtiaľ začína endometrium vývoj a rast. Počas mesiaca bunkové tkanivo dozrieva a pripravuje sa na prijatie oplodneného vajíčka. Ak sa tak nestane, zarastené endometrium sa odmietne a opustí maternicu. Tento jav sa nazýva menštruácia.

Pri normálnom fungovaní ženského tela sa proces opakuje mesačne počas reprodukčného veku. Pri pozorovaní adenomyózy sa pozoruje iný obraz. Endometrium a svalové tkanivo maternice sú oddelené špeciálnou vrstvou. V normálnom priebehu cyklu bunky endometria rastú len vo vnútri dutiny maternice. Ak tento mesiac tehotenstvo neprišlo, funkčná vrstva je odstránená, takže za sebou zárodok shell. Pri adenomyóze endometrium preniká cez deliace tkanivo maternice a rastie do svalu. A to sa stáva nie rovnomerne, ale na niekoľkých miestach.

V miestach, kde bunky inej vrstvy vnikli do svalových vlákien, maternica reaguje zhrubnutím svalového tkaniva. Tento proces spôsobuje deformáciu reprodukčného orgánu. Menštruačný cyklus sa stráca, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje schopnosť počať dieťa.

príčiny

Vedieť, čo je maternica adenomyóza a ako je táto choroba nebezpečná, pozrime sa na etiológiu tejto nebezpečnej choroby. Dôvody, ktoré vedú k rozvoju adenomyózy, nie sú úplne pochopené. V modernej medicíne existuje niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú etiológiu tohto ochorenia.

Patologický rast endotelu teda môže byť spôsobený:

 • menštruačné poruchy,
 • genetická predispozícia
 • metabolické poruchy,
 • hormonálnej nerovnováhy s prudkou zmenou koncentrácie pohlavných hormónov (estrogén, prolaktín, progesterón, FSH),
 • dlhodobé vystavenie slnku pod horiacimi lúčmi slnka, nadmerné nadšenie pre soláriá, bahenné kúpele s ich nesprávnym použitím,
 • zmeny súvisiace s vekom, pretože táto patológia je vo väčšine prípadov diagnostikovaná u žien starších ako 30-45 rokov,
 • hádzanie menštruačnej krvi s endometriálnymi časticami do vajíčkovodov, brušných orgánov,

Ženy sú ohrozené po cisárskom reze, chirurgických zákrokoch v maternici, pobrušnici.

Formy, typy a stupne adenomyózy

Morfologické formy ochorenia sú:

Závažnosť ochorenia je určená hĺbkou prenikania rastúceho spojivového tkaniva (spravidla sa táto klasifikácia používa pre difúznu formu adenomyózy):

 • lézie submukóznej orgánovej vrstvy.
 • rastu vo svalovej vrstve maternice.
 • preniknutie do svalovej vrstvy orgánu viac ako 1 t
 • lézie maternice serózy a postihnutie panvových orgánov v blízkosti (vaječníky, vajcovody, vagína).

Dermálna adenomyóza a tehotenstvo

Patológia šírenia endometriálnych buniek v reprodukčnom veku je bežná. Dôsledkom tejto choroby je neplodnosť, ktorá sa prejavuje nemožnosťou počatia alebo nosenia dieťaťa. Niekedy sa tehotenstvo nevyskytuje pri adenomyóze kvôli skutočnosti, že dochádza k obštrukcii vajíčkovodov, čo neumožňuje, aby sa spermie spojila s vaječnou bunkou.

Aby sa zabránilo materskej chorobe, pred plánovaním dieťaťa, je potrebné sa zbaviť vnútornej endometriózy. Voľba liečby závisí od príčiny neplodnosti. Tehotenstvo s touto patológiou je často možné po užívaní antikoncepčných liekov (Yarin, Janine). Perorálne kontraceptíva v kompozícii obsahujú hormóny, ktoré vyrovnávajú rovnováhu látok v ženskom tele. Antikoncepcia inhibuje prácu vaječníkov, ktorá po vysadení stimuluje ich aktivitu.

Liečba adenomyózy maternice

Ak sa vyskytne adenomyóza maternice, existujú dve metódy liečby: konzervatívna a operatívna. Spôsob liečby samozrejme závisí od stupňa adenomyózy. Prvý a druhý stupeň, menej často tretí, je spravidla prístupný konzervatívnemu liečeniu a štvrtý sa lieči len okamžite.

V prvom rade sú ženám predpísané hormonálne lieky, ktoré umelo vytvárajú menopauzu (zastavenie menštruácie na určité obdobie). Trvanie liečby je dva až štyri mesiace. Na konci liečby musí pokračovať hormonálna liečba.

Pomerne často a široko používaný v gynekologickej praxi používa embolizáciu maternicových tepien. Tento spôsob liečby výrazne zlepšuje krvný obeh v tkanivách, čo je dôležité pri stagnácii krvi a energie v panve.

Elektrokoagulácia je ďalšou bežnou liečbou adenomyózy. Týmto spôsobom sa eliminujú postihnuté oblasti maternice.

Metóda radikálneho spracovania zahŕňa dva hlavné spôsoby:

 1. Laparoskopia je najviac benígna. Reprodukčný orgán nie je úplne odstránený, ale iba postihnuté oblasti sú vyrezané.
 2. Úplné odstránenie maternice (hysterektómii), niekedy s príveskami.

Pre prevenciu recidívy adenomyózy môžu byť ženám podávané hormonálne kontraceptíva a pri 1-2 stupňoch ako metóda liečby. Mnohí gynekológovia odporúčajú špeciálne vnútromaternicové zariadenia, ktoré znižujú bolesť a normalizujú menštruačné krvácanie.

Okrem špecifickej liečby je potrebná aj posilňujúca liečba. Lieky proti bolesti sú predpísané na zmiernenie bolesti, napríklad Ibuprofen alebo Nurofen. Veľmi často je adenomyóza sprevádzaná anémiou, preto sa odporúča podstúpiť priebeh liečby železom. Na udržanie tela odporúčajú gynekológovia užívať vitamíny. Niektoré ženy potrebujú sedatívne (sedatívne) lieky.

Ľudové prostriedky

Súčasne s liečbou ochorení lekárskymi prípravkami existujú aj ľudové prostriedky na odstránenie veľmi nepríjemnej patológie, ale takéto metódy môžu byť použité len podľa uváženia špecialistu. Táto liečba je založená na bylinných, liečivých bylinkách, pijavej terapii alebo obkladoch s modrou hlinkou, pretože jej liečivé vlastnosti sú už od staroveku legendárne.

Táto liečba založená na odvaroch a bylinných tinktúrach, ako naznačuje početné recenzie, z ktorých mnohé možno nájsť na ženských fórach, hovorí, že s touto liečbou sa zlepšuje hormonálna rovnováha a metabolizmus. A tiež znižuje počet krvácania z maternice, zlepšuje celkový stav tela. Liečenie ľudových prostriedkov je však zakázané používať s drogami, najmä hormonálnymi.

Na prípravu medicínskych tinktúr, ktoré sa používajú ako douching, musíte mať:

Na obale byliniek by mali byť pokyny na prípravu odvarov. Okrem toho musíte vziať do úvahy obdobie menštruačného cyklu, pretože niektoré bylinky možno použiť len na začiatku, a iné na konci.

Prognóza liečby

Adenomyóza je chronické ochorenie s vysokou pravdepodobnosťou recidívy. Po vykonaní konzervatívnej terapie a chirurgických zákrokov na zachovanie orgánov počas prvého roka sa u každej piatej ženy v reprodukčnom veku zistia recidívy adenomyózy. V priebehu piatich rokov sa recidíva pozorovala u viac ako 70% pacientov.

U pacientov s preklimakterickým vekom je prognóza adenomyózy priaznivejšia, čo je spôsobené postupným zánikom funkcie vaječníkov. Opakovanie po panhysterektómii nie je možné. V klimakterickom období dochádza k nezávislému zotaveniu.

Čo je adenomyóza maternice

Zvláštny prípad endometriózy, systémového benígneho ochorenia, pri ktorom sa endometriálne bunky začínajú množiť mimo sliznice maternicovej dutiny. Termín "adenomyóza (adenomyóza)" znamená doslova glandulárna degenerácia svalového tkaniva ("adeno" - žľaza, "myo" - svalové tkanivo, prípona "oz" - degeneratívne zmeny).

Za normálnych podmienok sa endometriálne bunky podľa svojho názvu nachádzajú výlučne vo vnútornej vrstve maternice - endometriu. Keď sa šíria mimo maternice, vzniká patologický stav - endometrióza.

Doteraz neexistuje konsenzus o príčinách a mechanizmoch rozvoja endometriózy. Existuje niekoľko hypotéz, etiopatogenetické varianty ochorenia. Žiadna z nich však samostatne nevysvetľuje podstatu patologických procesov vyskytujúcich sa v endometrióze maternice.

V skutočnosti hlavnou príčinou adenomyózy je hormonálna nerovnováha. Tento faktor je primárny a je základom patogenézy tejto patológie.

 • operácie ako cisársky rez, kyretáž, odstránenie myómov, atď.
 • potraty
 • zmeny veku. Táto patológia je vo väčšine prípadov diagnostikovaná u žien po 30-45 rokoch,
 • genetická predispozícia
 • nadmerne časté návštevy solária, trvalé vystavenie slnku bez ochrany,
 • nadváhou.

U mladistvých žien, u ktorých sa takéto manipulácie nikdy nezažili, je možné diagnostikovať adenomyózu maternice. V tejto skupine pacientov sa ochorenie vyvíja v dôsledku vrodených abnormalít alebo nedostatočného otvorenia krku počas menštruácie.

Okrem vyššie uvedených bodov, mali by ste venovať pozornosť skutočnosti, že každá chirurgia maternice alebo kyretáž výrazne zvýšiť riziko adenomyózy. Ide predovšetkým o potraty, mechanické poranenia, lekársky zásah po potrate atď.

Príznaky a foto adenomyóza maternice

Teraz viete, čo je to choroba, ale najhoršia vec v adenomyóze maternice je väčšinou asymptomatická. Prvé príznaky sa môžu objaviť už v tretej fáze, pri ktorej je konzervatívna liečba už ťažká.

Na fotografii vidíte adenomyózu maternice

Najtypickejšími príznakmi adenomyózy sú symptómy a príznaky, ako sú:

 • bolesť panvy pred menštruáciou, počas nej a o niekoľko dní neskôr,
 • tmavo hnedý výtok z genitálneho traktu nejaký čas pred a po menštruácii,
 • rôzne porušenia menštruačného cyklu (spravidla jeho zníženie),
 • zmena veľkosti a tvaru maternice (tento príznak sa zistí počas špeciálneho vyšetrenia),
 • bolesti počas pohlavného styku.
 • zhoršenie celkového stavu, časté bolesti hlavy, migrény, znížený výkon, apatia, depresia, prudké zmeny nálady, znížený výkon.

Adenomyóza maternice je do značnej miery charakteristická asymptomatickým priebehom patologického procesu, ktorý môže trvať mnoho rokov a dokonca desaťročia.

Formy ochorenia

Rozlišujú sa tieto formy adenomyózy maternice:

 • dysfunkcia vaječníkov,
 • metaplázia,
 • žalúdočný vred,
 • cirhóza pečene,
 • rakoviny štítnej žľazy

Hlavným znakom nodulárnej formy je porušenie menštruačného cyklu. Cyklus sa skracuje a menštruácia je hojnejšia a dlhšia vzhľadom na výskyt špinenia v priebehu 2-3 dní pred začiatkom menštruácie a do niekoľkých dní po jej ukončení.

 • ťahanie bolesti z brucha,
 • intenzívny bezbolestný menštruačný cyklus
 • prítomnosť krvácania niekoľko dní pred a po menštruácii.

Adenomyóza: 1, 2, 3, 4 stupne

Sila, s akou sa tieto alebo iné príznaky ochorenia objavujú, súvisí so závažnosťou adenomyózy. Klasifikácia adenomyózy prevalenciou nie je medzinárodná, ale v praxi je veľmi praktická. Existujú štyri štádiá, ktoré sa líšia v závislosti od distribúcie endometria:

 1. Proliferácia buniek je obmedzená na vnútorný priestor maternice a neprekračuje jej obal.
 2. V druhej etape sú v svalovej vrstve orgánu diagnostikované nerovnomerné zhutnenie a proliferácia endometria.
 3. Tretí stupeň: zapojenie do procesu viac ako polovice alebo celej svalovej steny maternice.
 4. V štádiu 4, klíčia cez seróznu vrstvu, endometriálne tkanivá migrujú za maternicu

Pred a po menštruácii je možné pozorovať sliznicu s ostrým, nepríjemným zápachom. To naznačuje, že vývoj vnútornej endometriózy dosahuje 2. alebo 3. stupeň.

Závažnosť anomálneho procesu závisí od hĺbky lézie. Mierne prípady adenomyózy sa vyskytujú u mnohých žien. Zároveň endometrium rastie ďalej ako submukózna vrstva.

Možné následky pre ženu

Adenomyóza maternice má 2 cesty vývoja - priaznivé a kritické. Včasná detekcia a včasná liečba ochorenia pre ženu ako celok bezpečne, so zachovaním reprodukčnej funkcie a obnovením hormonálnych hladín.

Разрастание эндометрия за пределами внутреннего пространства матки приводит к тому, что слизистая оболочка органа нарушается, становится более тонкой и непрочной. Она не способна принимать и удерживать оплодотворённую яйцеклетку. Если не заниматься лечением, со временем может развиться бесплодие. Choroba je výsledkom hormonálnych porúch, ktoré sťažujú počatie dieťaťa.

To je dôvod, prečo je veľmi dôležité pravidelne navštevovať gynekológa, úspešne sa lieči endometrióza tela maternice zistená v skorom štádiu, po ktorej je nástup tehotenstva celkom realistický.

Tehotenstvo s adenomyózou

Neplodnosť je jedným z častých dôsledkov endometriálnych buniek vo svalovej vrstve maternice. V niektorých sa to prejavuje nemožnosťou počatia, iné nemôžu niesť dieťa. V niektorých prípadoch ženy trpia obštrukciou vajíčkovodov, čo zabraňuje pripojeniu vajíčka k spermiám.

U zdravej ženy v druhej fáze cyklu nastáva zvýšenie veľkosti endometria v očakávaní tehotenstva. V prípade, že nedôjde k oplodneniu, potom dochádza k odmietnutiu endometriálnych buniek a ich odchodu von, spolu s menštruáciou. V prípade adenomyózy sa takýto výstup zo svalového tkaniva maternice nevyskytuje, čo spôsobuje výskyt krvácania a závažného zápalu orgánu.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice? Tehotenstvo s adenomyózou je možné, ak sa vykonáva komplexná liečba zameraná na obnovenie reprodukčnej funkcie. Účinnosť terapeutických účinkov závisí od trvania ochorenia. Ak adenomyóza obťažovala ženu nie viac ako 3 roky, výsledok liečby bude pravdepodobne pozitívny.

Chirurgický zákrok (operácia)

 • s adenomyózou 3 a 4 stupne,
 • s kombináciou adenomazoa s myómom a atypickou hyperpláziou endometria,
 • s nodulárnou formou (u žien s neplodnosťou sa vykonáva konzervatívna operácia brucha),
 • s pretrvávajúcou anémiou,
 • s neefektívnosťou konzervatívnej liečby.

V posledných rokoch sa pri liečbe adenomyózy použili hardvérové ​​metódy kauterizáciou zápalových ohnísk endometria v tele maternice pomocou lasera.

Ak pacient neodporúča používať konvenčnú hormonálnu terapiu, otázka lekárskej liečby adenomyózy sa nehovorí, operácia sa stáva metódou voľby.

Odporúčané jedlo

Lekári pri liečbe adenomyózy maternice neodporúčajú žiadnu špeciálnu diétu. Preto bude najlepšou diétou vylúčenie z potravy mastných a korenených jedál, nadmerného množstva sladkostí a pečiva. Je lepšie tieto výrobky nahradiť čerstvou zeleninou a ovocím, orechmi.

Snažte sa zahrnúť do vašej stravy omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa podieľajú na mnohých dôležitých metabolických procesoch vyskytujúcich sa v tele. Užitočné mastné kyseliny sa nachádzajú v potravinách, ako sú:

 • Mastné ryby a rybí olej.
 • Vlašské orechy a orechový olej.
 • Dýňové semená.
 • Rastlinné oleje.

S touto chorobou je veľmi užitočné jesť veľa tmavo zelenej listovej zeleniny.

Zber byliniek pre douching №1

Ak sa chcete s týmto problémom vyrovnať, môžete použiť douching. Na prípravu terapeutickej kompozície je potrebné tieto bylinky zmiešať v rovnakých častiach:

 • eukalyptus,
 • Koreň Badany,
 • imelo,
 • lipkavec,
 • vysušená dáma,
 • lastovičník,
 • pivonka,
 • nechtík,
 • dubová kôra,
 • Yarrow.

Zber byliniek je potrebné naliať vriacej vody a nechať vylúhovať. Potom by sa mala zmes prefiltrovať cez dvojitú vrstvu gázy a použiť na výplach.

Zber bylín №2

Je vhodné použiť zbierku imelo, pivónie, šeříku, dubovej kôry, nechtíka, kvety, reďkovky a žihľavy. Rozdrvené suché rastliny sa zmiešajú v rovnakom množstve, naplnené horúcou vodou, zabalia sa a nechajú sa stáť až 5 hodín. Potom sa tráva niekoľkokrát filtruje cez gázu a v teplej forme sa niekoľkokrát denne rozpráši.

Kopřiva odvar

Žihľava odvar štyrikrát denne. Ak chcete pripraviť nápoj, nalejte dve lyžičky kolekcie s pohárom vriacej vody, nechajte liek stáť a vychladnúť, potom kmeň a vziať niekoľko lyžíc niekoľkokrát denne. Táto infúzia zmierňuje zápal a zastavuje závažné menštruačné krvácanie.

prevencia

 1. Prevencia adenomyózy maternice spočíva predovšetkým v pravidelných návštevách gynekológa. Odborník môže tieto príznaky včas správne interpretovať a predpísať vhodnú liečbu.
 2. Absolvovanie panvového ultrazvuku, 1-2 krát ročne.
 3. Gynekológovia veria, že stres a neustála únava silne ovplyvňujú zdravie žien a, samozrejme, môžu viesť k rozvoju adenomyózy. Aby sa zabránilo nástupu ochorenia, žena potrebuje viac odpočinku, relaxačné kúpele, ísť na masáž, častejšie v pokojnej a útulnej atmosfére.
 4. Udržiavanie čistoty tela. Dievčatá, ktoré ignorujú pravidlá osobnej hygieny od útleho veku, majú sklon k ochoreniu tohto typu. Rovnako ako tí, ktorí v detstve a dospievaní majú sex.

Rešpektovanie zdravia je hlavným spôsobom, ako zabrániť nielen adenomyóze, ale aj iným rovnako nebezpečným chorobám.

Mechanizmus vývoja chorôb

Z niektorých dôvodov, vrátane hormonálnych porúch, endometriálne bunky maternice prenikajú do iných vrstiev orgánu av niektorých prípadoch sa rozširujú za anatomické hranice jeho dutiny. Najčastejšie sa vyskytuje pád:

 • vajcovody,
 • vagína,
 • vaječníky,
 • čriev,
 • ľahký,
 • močového mechúra,
 • pupok.

Po opustení „natívneho“ orgánu endometriálne bunky maternice naďalej žijú a pôsobia v súlade so zavedeným menštruačným cyklom. Imunitný systém ich vníma ako cudzie, čo vedie k zápalu v tkanivách. Ďalej na mieste zápalových procesov začínajú degeneratívne zmeny s následnou stratou funkcií postihnutého orgánu.

Svalová vrstva maternice je najviac ovplyvnená tvorbou glandulárnych útvarov v nej, čo vedie k zhoršeniu štruktúry a funkcií samotného orgánu. To je dôvod, prečo sa choroba nazýva "adenomyóza" ("adeno" - železo, "myo" - sval, "oz" - predpona používaná na označenie deštruktívnych zmien).

Moderná klasifikácia

Pomocou klasifikácie môžu lekári systematizovať údaje o chorobách, ich symptómoch a spôsoboch liečby. Pomáha pri komunikácii informácií a výbere správnej taktiky liečby. Na území Ruska je zvyčajné prideľovať 4 štádiá vývoja adenomyózy maternice:

 1. Endometriálne bunky sa dostávajú do svalovej vrstvy, ale neprenikajú do nej a preto zmeny končia pod sliznicou.
 2. Degeneratívne procesy začínajú uprostred svalovej vrstvy orgánu.
 3. Zmeny v celej maternici, až po jej vonkajší obal.
 4. Endometriálne bunky sa šíria mimo maternice.

Na uľahčenie klasifikácie je zvyčajné rozdeliť prípady podľa povahy lézií. V gynekológii sú izolované, rovnako ako štádiá, štyri. Zvážte každý detail.

Ohnisková forma

Prenikanie endometria do svalov maternice je lokálne, ohnisko v prírode. Najčastejšie sa takéto patologické zmeny zisťujú u žien vstupujúcich do obdobia menopauzy, ako aj na jej začiatku. Vek pacientov je 40-50 rokov.

Fokálna forma je charakterizovaná ťažkou liečbou, tendenciou k relapsu, tvorbou fistuly medzi maternicou a blízkymi orgánmi. Terapia je dlhá a prognóza je vždy opatrná.

Nodálna forma

Endometrium preniká do svalovej vrstvy a vytvára viacnásobné uzliny naplnené hnedou tekutinou. Je to spôsobené rastom glandulárnej vrstvy, produkujúcej tekutinu počas menštruácie.

V niektorých prípadoch sa táto forma ochorenia môže zamieňať s myómom maternice. Dôležitá je preto dôkladná diagnóza: pri adenomyóze uzliny pozostávajú z glandulárneho tkaniva a myómov - svalov. Nodulárna adenomyóza je najčastejšia u žien vo veku do 25-30 rokov.

Difúzna forma

Ide o komplexnú formu ochorenia, pri ktorej endometrium vstupuje do svalovej vrstvy pozdĺž všetkých stien maternice. Lokalizácia lézií je taká, že ich celková plocha je dosť významná. Ochorenie sa nazýva komplex, pretože sa nemôže použiť na chirurgickú excíziu modifikovanej oblasti - kvôli difúznej povahe patológie sa môže vyskytnúť život ohrozujúce krvácanie.

Vo väčšine prípadov bude žena musieť pripraviť na skutočnosť, že maternica je úplne odstránená. Vzhľadom k tomu, že difúzna adenomyóza maternice sa najčastejšie vyvíja u mladých dievčat a strata maternice vedie k nezvratnej neplodnosti - len málo z nich sa môže rozhodnúť o takomto kroku.

Zmiešaná forma

Najčastejšie sa vyskytuje ako difúzna nodulárna forma. Zistené vo väčšine klinických prípadov, charakterizované kombináciou niekoľkých typov lézií vrstiev maternice. Liečba a jej účinnosť v tejto forme patológie závisí od mnohých faktorov, vrátane lokalizácie degeneratívnych zmien.

Hlavné provokujúce faktory

Od roku 2018 neexistuje konsenzus o príčinách adenomyózy. Táto choroba je zistená s rovnakou frekvenciou u žien akéhokoľvek veku. Je známe, že poškodenie sliznice maternice nemôže byť provokujúcim faktorom - ochorenie je diagnostikované a tí, ktorí nemali operáciu na orgáne. Avšak, zistené dôvody, ktoré môžu dať podnet k tejto patológii.

Genetické faktory

Existuje vzťah medzi zdravotným stavom ženy a jej matky, ako aj jej babičkou. Riziko vzniku adenomyózy sa zvyšuje, ak má niekto v rodine nasledujúce zdravotné problémy:

 • rakovina jedného z orgánov reprodukčného systému
 • adenomyóza,
 • endometrióza.

Tieto informácie sú dôležité pre ženy. Ak sú ohrození - jediným preventívnym opatrením bude každoročné vyšetrenie gynekológom a absolvovanie potrebného vyšetrenia. Podobne ako iné choroby, aj adenomyóza maternice sa lepšie lieči v prvom a druhom štádiu vývoja.

Hormonálne poruchy

Ďalším faktorom spôsobujúcim ochorenie. Bolo zistené, že adenomyóza do značnej miery závisí od množstva ženských hormónov a ich pomeru k počtu mužských hormónov. Nasledujúce situácie preto môžu spôsobiť ochorenie:

 • skorý alebo neskorý nástup menštruácie,
 • nekontrolovaných hormonálnych liekov
 • pravidelný príjem hormonálnych perorálnych kontraceptív.

Preto je druhou mierou prevencie - v prípade odchýlky vo fyziologickom vývoji, musíte neustále monitorovať svoj stav u lekára, a tiež nie samostatne sa liečiť a nezúčastňovať sa na ochrane COC pred tehotenstvom.

Niektoré choroby

Niektoré ochorenia môžu spúšťať opísané zmeny v bunkách maternice. Medzi závažné zdravotné problémy patria:

 • chronické črevné ochorenie,
 • nadmernej hmotnosti
 • alergie.

Zápalové procesy vo vaječníkoch alebo v krčku maternice vedú k tvorbe jaziev alebo zrastov, preto môžu tiež spôsobiť adenomyózu. Ďalšou možnosťou je narušenie imunitného systému, v dôsledku čoho sú vlastné bunky napadnuté a potom regenerované.

Tiež niektoré vonkajšie vplyvy môžu spôsobiť ochorenie:

 • ultrafialové žiarenie
 • z krajiny do krajiny alebo v rôznych klimatických pásmach, t
 • nadmerná fyzická námaha.

Tieto faktory negatívne ovplyvňujú celé ženské telo, vrátane genitourinárneho systému, takže je možné, že sú zodpovedné za adenomyózu maternice.

Pocity bolesti

Ak sa bolesti vyskytujú pri adenomyóze - sú dosť závažné, je to spôsobené zvláštnosťou patologického procesu. Zdá sa, že endometriálne bunky majú predprogram. Po tom, čo sa dostali do svalov, expandujú a začínajú sa od látok. To spôsobuje zápal, ktorý zase vyvoláva opuch tkanív. Ďalej podľa klasickej schémy - kompresia nervových zakončení a paroxyzmálna, silná bolesť.

Pri adenomyóze je povaha bolestivých pocitov rôzna. Bolesť sa objaví:

 • počas menštruácie - 2-3 dni pred začiatkom a po tom istom čase, so starobou, bolesť sa zintenzívni),
 • počas pohlavného styku,
 • v prípade defekácie,
 • pri močení
 • v spodnej časti brucha.

Intenzita bolesti je taká silná, že v mnohých prípadoch nepomáhajú lieky proti bolesti. Tento problém je relevantný najmä v 3. a 4. štádiu nodulárnej a zmiešanej adenomyózy.

Poruchy menštruácie

Keď je adenomyóza charakterizovaná cyklom príčin a následkov. Ochorenie spôsobuje hormonálne zlyhanie a zasa vyvoláva nové kolo ochorenia. A tam, kde sú hormonálne poruchy, sú problémy s menštruáciou. V prípade opísanej choroby sú charakterizované:

 • nezrovnalosti - nie je možné vykonať výpočty začiatku menštruácie,
 • bolesťou
 • nevoľnosť,
 • telesná slabosť
 • zvýšená tvorba plynu v črevách.

U niektorých žien, 2-3 dni pred nástupom menštruácie, sa z vagíny uvoľňuje hustá, špinavo hnedá kvapalina a menštruácia trvá dlhšie (od 7 dní). Niektoré ženy môžu mať krvácanie z genitálií medzi menštruáciou, alebo častejšie počas neho.

Príznaky anémie

Keďže adenomyóza je sprevádzaná hojným krvácaním počas menštruácie, nie je vylúčené zníženie objemu krvi. Zároveň klesá počet erytrocytov, začína sa nedostatok železa, narušuje sa výživa tkanív. Vyvíja sa anémia, ktorá sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • malátnosť,
 • trhliny v rohu úst,
 • zlý stav vlasov a nechtov,
 • v ťažkých prípadoch dýchavičnosti, tinitu
 • bledosť kože a slizníc.

V opísanej patológii je anémia zanedbateľná, preto takéto symptómy môžu chýbať. V takejto situácii sa anémia zistí len v laboratórnych krvných testoch, ktoré sa zohľadňujú pri konečnej diagnóze.

Problémy s koncepciou a tehotenstvom

Nepravidelná menštruácia vedie k zhoršenej ovulácii. To sa zase odráža v schopnosti počať. S adenomyózou maternice nemôže žena otehotnieť dva roky a potom dostane neuspokojivú diagnózu „neplodnosti“.

Avšak, aj keď sa koncepcia „zázrakom“ stala - existuje riziko potratu. Existujú aj veľké riziká pri pôrode - žena môže mať vážne komplikácie až po ruptúru maternice.

Príznaky intoxikácie

Zápalové procesy vždy spôsobujú prítomnosť produktov rozpadu v krvi. Situácia sa zhoršuje, ak žena pije antibiotiká alebo lieky proti bolesti na vlastnú päsť. V týchto prípadoch sú možné príznaky intoxikácie:

 • zimnica,
 • nárast teploty na 38 0 С,
 • nevoľnosť alebo zvracanie
 • závraty,
 • slabý stav

Čím silnejší je zápalový proces v maternici, tým výraznejšie sa prejavia príznaky intoxikácie.

Stručne o diagnóze

Po prvé, lekár musí zistiť, aký druh porušenia v tele prebieha. Preto diagnostické postupy začínajú anamnézou. Lekár sa podrobne pýta ženy na spôsob života, predchádzajúce operácie, existujúce chronické ochorenia. Získané informácie pomôžu získať jasnejšiu predstavu o potrebnej terapii.

Po prieskume a vizuálnej prehliadke genitálií je žena poslaná na vyšetrenie. V závislosti od schopností zdravotníckeho zariadenia a potreby lekár môže vybrať jednu alebo niekoľko z nasledujúcich metód:

 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • Hysterosalpingografia (GHA),
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI),
 • Hysteroskopia - vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho video zariadenia,
 • Laparoskopia - vyšetrenie maternice endoskopom
 • Biopsia pre podozrenie na malígne neoplazmy v orgáne.

Z analýz je potrebné darovať krv na všeobecnú analýzu a hormonálnu. Získané údaje pomôžu získať jasnejší obraz o povahe zápalového procesu, o úrovni hormónov, o úrovni intoxikácie. Na základe výsledkov testov a vyšetrení lekár vyberie optimálnu terapeutickú techniku.

Metódy liečby adenomyózy maternice

Lekári nepredpisujú traumatické metódy liečby, ak existuje nádej na vyliečenie choroby s menším ohrozením tela. Preto liečba adenomyózy začína užívaním liekov, a len vtedy, keď je zistená štvrtá fáza ochorenia, môže byť potrebný chirurgický zákrok. V tomto prípade je však základom prípravy farmaceutický prostriedok.

Užívanie drog

Rôzne lieky sú predpísané pre adenomyózu s cieľom zmierniť bolesť, znížiť intenzitu zápalového procesu, zabrániť šíreniu patológie do blízkych orgánov a tkanív. Zvlášť široko používané rôzne lieky pri plánovaní tehotenstva av prípadoch prípravy na operáciu.

Výber liekov závisí od priebehu ochorenia, dostupných komplikácií a celkového zdravotného stavu ženy. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať liek z nižšie uvedených látok.

 1. Kapsuly "Utrozhestan". Môže byť použitý na vnútorné použitie alebo na vloženie do pošvy. Liečebný režim: 100-150 mg 2-krát denne, 10-12 dní.
 2. Roztok "Farlutal" vo forme intramuskulárnych injekcií. Prvá injekcia bola podaná na piaty deň menštruácie, aby sa zabránilo počatiu. Injekcia sa potom uskutočňuje v priebehu 100 mg dvakrát denne alebo 50 mg raz denne počas šiestich mesiacov.
 3. Norkolut tablety. Použite dva režimy liečby. Prvý zahŕňa použitie piateho až 25. dňa cyklu počas pol roka, 1 tabletu denne. Druhá je 0,5 tabliet každé 2-3 týždne počas pol roka.
 4. "Danazol." Dávkovanie 200-800 mg. Presný liečebný režim je nastavený individuálne.
 5. Perorálna antikoncepcia "Jess". Presné dávkovanie a trvanie prijatia určuje lekár na základe údajov o hormonálnom pozadí.
 6. Tablety "Esmia". 1 ks. (5 mg) denne počas maximálne 3 mesiacov. Začiatok kurzu od prvého týždňa menštruačného cyklu.
 7. "Wobenzym" v dávke 3-10 tabliet 3 krát denne.
 8. "Indometacín". Vnútri 25 mg 2-3 krát denne.
 9. "Longidaza". Subkutánne alebo intramuskulárne injekcie v dávke 3000 IU 5-10 injekcií v priebehu až dvoch týždňov. Pomáha bojovať proti edému v maternici a účinkom zápalových procesov.

Hormonálne lieky sú vždy predpisované pod dohľadom lekára. V niektorých prípadoch sa bude vyžadovať včasná a neustála kontrola hormónov a celkového stavu tela. Vlastná liečba je v tomto prípade neprijateľná a môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Endometriálna ablácia

Ide o relatívne mierny spôsob liečby adenomyózy, počas ktorého sa odstráni vnútorná výstelka maternice s inváznymi epiteliálnymi bunkami. Pre tieto účely, prúd určitých parametrov, rovnako ako nízke teploty. Táto technika pomáha zabrániť vnútornému krvácaniu, zatiaľ čo je možné udržať maternicu v integrite.

Existujú 4 spôsoby ablácie:

 1. Elektroabolyatsiya. Špeciálna elektróda sa zavedie do krčka maternice chorej ženy, na ktorú sa aplikuje prúd určitých technických parametrov, pod vplyvom ktorého sa degeneratívne časti sliznice orgánov zničia.
 2. Hydrotermálna abolácia. Do maternice sa vloží horúci roztok, ktorý odstráni sliznicu.
 3. Mikrovlnná abolácia. Do krčka maternice implantovať sondu, ktorá je zdrojom mikrovlnných vĺn, ktoré ničia patologické zameranie.
 4. Kryoablace. Endometrium je ovplyvnené kvapalným dusíkom.

Ablácia endometria nie je bez vážnych nedostatkov. Existuje riziko poškodenia blízkych orgánov. Tiež žena, ktorá podstúpila podobný postup, nikdy nebude môcť počať dieťa. Z komplikácií je možné pozorovať krvácanie, v ktorom je potrebné okamžite konzultovať s lekárom.

Chirurgická liečba

Ak sú z nejakého dôvodu minimálne invazívne metódy liečby adenomyózy kontraindikované a lieková terapia nedala pozitívny výsledok, bude potrebný chirurgický zákrok. Zvyčajne sa uskutočňuje vo štvrtom stupni alebo po predbežnom fyzioterapeutickom účinku na patologické oblasti maternice.

Indikácie pre chirurgickú liečbu maternice s adenomyózou sú:

 • nedostatok pozitívnych účinkov užívania hormónov počas šiestich mesiacov, t
 • tvorba adhézií - oblasti spojivového tkaniva medzi orgánmi reprodukčného systému,
 • detekcia myómy maternice (benígny novotvar),
 • intenzívny výtok krvi, ktorej intenzita nemá vplyv na lieky,
 • kontraindikácie hormonálnej liečby, t
 • potenciálnu hrozbu vzniku onkologického nádoru.

Operácia môže byť uchovávanie orgánov. V tomto prípade sa odstránia len výrazne poškodené oblasti steny maternice, pričom sa zachová väčšina orgánov. Operácia sa vykonáva pomocou laparoskopického prístupu (cez drobné vpichy na koži brucha). Po chirurgickom zákroku sú jazvy takmer nepostrehnuteľné. Laparoskopická operácia zachovávajúca orgány nemá vplyv na schopnosť ženy počať a niesť dieťa.

V závažných prípadoch sa vykonáva gastrektómia, to znamená úplné odstránenie maternice. Vaječníky sa zároveň uchovávajú alebo odstraňujú. Takýto zásah môže viesť k strate ženskosti a tiež stratí schopnosť niesť deti.

Dôsledkom operácie je posthysterektomický syndróm. To sa prejavuje nasledujúcimi problémami:

 • letargia,
 • búšenie srdca
 • hyperhidróza,
 • rozvoj edému,
 • zvýšená únava.

Vzhľadom na tento faktor, ako aj možné psycho-emocionálne problémy, je gastrektómia menovaná len v prípadoch, keď existuje významná hrozba pre život ženy.

Je možné liečiť ľudové prostriedky

Dermálna adenomyóza je často spôsobená hormonálnou nerovnováhou a v stenách orgánu sa vyskytujú ireverzibilné degeneratívne procesy. Preto, aby sa ochorenie pomocou ľudových metód nebude fungovať - ​​žiadna rastlina nemá schopnosť opraviť tieto poruchy v tkanivách.

V integrovanom prístupe k terapii je však možné použiť niektoré činidlá, ktoré stimulujú imunitný systém, majú protizápalové účinky a sú zdrojom vitamínov. Takáto terapia pomôže žene ľahšie tolerovať účinky adenomyózy, znížiť intenzitu symptómov, pomôcť jej zotaviť sa z operácie na maternici.

Pred začiatkom liečby je lepšie poradiť sa so svojím lekárom. To nebráni dodaniu alergických testov - niektoré rastlinné zložky sú silné alergény a môžu byť príčinou závažných komplikácií až po anafylaktický šok. Je tiež dôležité neodchýliť sa od tradičného liečebného režimu, ale použiť metódy tradičnej medicíny v kombinácii.

záver

Adenóm maternice sa dobre lieči v počiatočných štádiách. Čím skôr sa liečba začne, tým nižšie je riziko straty schopnosti otehotnieť dieťa, preto by mala žena venovať pozornosť symptómom a nie oneskoreniu návštevy lekára. Toto ochorenie sa nevzdáva samo-liečby, preto je potrebné dôverovať kompetentnému lekárskemu špecialistovi.

Anatómia maternice

Maternica je nepárový dutý svalnatý orgán, ktorý vyzerá ako prevrátená hruška. Nachádza sa v strednej časti malej panvy medzi močovým mechúrom v prednej časti a konečníkom zozadu v prednom smere. Medzi maternicou a močovým mechúrom je dutina vezikulárnej maternice. Medzi zadným povrchom maternice a konečníka sa nachádza rektálna dutina maternice. U dospelej ženy je dĺžka maternice 7,5 až 8 centimetrov, šírka 4 až 5 centimetrov, hrúbka 4 až 6 centimetrov a hmotnosť približne 70 gramov.

Hlavnou funkciou maternice je vývoj embrya, ložisko plodu a jeho vylúčenie počas pôrodu. Vďaka svojej štruktúre počas tehotenstva sa maternica môže výrazne zväčšiť. Silná svalová vrstva maternice prispieva k vypudeniu plodu počas pôrodu.

V maternici sa rozlišujú:

 • Dno maternice. Je to konvexná horná časť tela vystupujúca nad vstupným bodom vajíčkovodu (vajcovodua) skúmavky v maternici. Dno maternice prechádza do tela maternice.
 • Telo maternice. Telo maternice má tvar kužeľa, zužujúci sa do krčka maternice. Spojenie tvorí isthmus - kanál asi 1 cm dlhý. Horná časť isthmu sa nazýva anatomický hltan (vnútorné hrdlo maternice), dolný limit - histologický hltan.
 • Cervix. Cervix je pokračovanie tela maternice, ale je užšia a kruhová časť. Cervikálny kanál sa otvára cez otvor maternice do vaginálnej dutiny. U žien, ktoré nie sú pôrodné, má okrúhly alebo priečny oválny tvar. U žien, ktoré porodili, vo forme priečnej úzkej štrbiny s uzdravenými slzami.
Stena maternice sa skladá z troch vrstiev:
 • Endometrium (sliznice). Endometrium sa skladá z dvoch vrstiev - bazálnej vrstvy (hlbšie, nachádza sa priamo na svalovej vrstve maternice) a funkčnej vrstvy (povrchovo). Priemerná hrúbka bazálnej vrstvy sa pohybuje od 0,5 do 2 milimetrov a v niektorých prípadoch od 6 do 7 milimetrov. Slabo a nepretržite reaguje na účinky hormónov, to znamená, že nie je závislý od hormónov. Počas menštruácie nie je predmetom zmeny. Funkčná vrstva má hrúbku asi 1 milimeter a vo fáze sekrécie menštruačného cyklu - 8 milimetrov. Táto vrstva je závislá od hormónov a neustále sa mení (štruktúra, funkciea) pod vplyvom pohlavných hormónov estrogén. Bazálna vrstva slúži ako zdroj obnovenia integrity povrchovej vrstvy po pôrode, potratoch, odmietnutí funkčnej vrstvy počas menštruácie, kyretáži maternice (postupy pre kyretáž, gynekologické čistenie špeciálnymi nástrojmi) a iné. Spojovacia základňa (strómaa) uterinná výstelka pozostáva z vláknitých a bunkových štruktúr. Obsahuje krvné a lymfatické cievy, ako aj prepichnuté tubulárne žľazové štruktúry (štruktúry emitujúce špecifické látky rôzneho chemického zloženia). Žľazy produkujú vodnaté tajomstvo (žľazová tekutina), ktoré prispievajú k zvlhčovaniu vnútorného povrchu maternice.
 • Myometrium (svalov). Myometrium je najhrubšia vrstva maternice. Dutina muscularis sa skladá z troch vrstiev zväzkov hladkého svalstva. Svalové zväzky sú oddelené vrstvami spojivového tkaniva a elastických vlákien. Vonkajšia pozdĺžna vrstva (podseroznya) svaly pevne priľnuté k sérovej membráne (perimetriaa) maternice a obsahuje pozdĺžne rozmiestnené a kruhové vlákna. Stredná kruhová vrstva je najhrubšia a najsilnejšia. Svalové vlákna sú distribuované v kruhovom a šikmom smere. Stredná vrstva obsahuje veľké množstvo krvných ciev, hlavne venóznych. Preto sa táto vrstva nazýva aj vaskulárna. Vnútorná pozdĺžna vrstva (submukozálnej) je najtenšia vrstva a nachádza sa priamo pod endometiom. Svalové vlákna majú pozdĺžne usporiadanie.
 • Perimetria (serózna membrána). Perimetria je tenká serózna membrána, ktorá je pokračovaním serózneho krytu močového mechúra. V oblasti maternice je serózna membrána pevne prilepená k svojej svalovej vrstve. V oblasti ismmu má spojenie seróznej membrány a myometria voľnú štruktúru.
Prívod krvi do maternice a maternicových tepien a žíl. Inervácia maternice sa vykonáva z lepšieho hypogastrického plexu a oboch nižších hypogastrických plexov, ako aj sekundárnych plexusov - maternice a maternice - vaginálnej. Lymfatický systém je rozdelený na intraorganický a extraorganický. V prvom systéme dochádza k odtoku lymfy z dvoch horných tretín vagíny a dolnej tretiny maternice do vnútorných ileálnych, bežných a vonkajších iliakálnych, lumbosakrálnych a rektálnych lymfatických uzlín. V druhom lymfatickom systéme dochádza k odtoku lymfy z tela maternice, vajíčkovodov a vaječníkov do bedrovej, sakrálnej, ingvinálnej uzliny.

Menštruačný cyklus a zmeny endometria

Menštruačný cyklus je periodická zmena v tele ženy v reprodukčnom veku (veku) zameraná na možnosť počatia a tehotenstva. Zrenie a uvoľnenie vajíčka z vaječníkov s následnými zmenami v maternici pre budúce tehotenstvo. Ak sa tehotenstvo nevyskytne, všetky zmeny ustúpia a cyklus začne znovu.

Prvý menštruačný cyklus (menarche) sa objavuje vo veku od 9 do 15 rokov. Priemerný vek menarche je 12-14 rokov. Deväť rokov - skorá menarche, absencia menštruácie po pätnástich rokoch - primárna amenorea (nedostatok menštruácie). Vo veku 45 rokov dochádza k poklesu reprodukčnej funkcie ženy a veku 55 rokov - hormonálnej funkcie. Prichádza menopauza - obdobie úplného zastavenia menštruácie.

Trvanie menštruačného cyklu je normálne od 21 do 36 dní. Najbežnejším cyklom je 28 dní. Trvanie menštruačného cyklu sa uvažuje od prvého dňa predchádzajúceho menštruačného krvácania do prvého dňa nasledujúceho krvácania. Trvanie menštruačného krvácania sa pohybuje od 3 do 7 dní. Objem straty krvi je normálny - asi 100 mililitrov.

Menštruačný cyklus je komplexný periodický proces zmien vaječníkov a maternice, regulovaný hormónmi. Najvyššia regulácia je mozog. V mozgu sa vyskytujú komplexné procesy prenosu informácií, kontroly a uvoľňovania hormónov. V hypofýze je uvoľňovanie hormónov - gonadotropínov, ktoré majú priamy vplyv na menštruačný cyklus. Tieto zahŕňajú folitropín ( tfolikuly stimulujúci hormón - FSH) a lutropínu ( tluteinizačný hormón - LH).

Pod vplyvom folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov sa vyskytujú: t

 • stimulácia rastu a dozrievania folikulov (Štrukturálna zložka vaječníka pozostávajúca z vajíčka obklopeného epitelovými bunkami a spojivového tkaniva),
 • syntéza androgénov (mužské hormóny - prekurzory ženských estrogénových hormónov),
 • ovulácia (uvoľnenie vajíčka z vaječníka do vajíčkovodu pri prasknutí folikulu),
 • stimulácia syntézy progesterónu (ženský pohlavný hormón).
Zrenie folikulu sa vyskytuje vo vaječníkoch (300 000-500 000 nezrelých folikulov sa nachádza vo vaječníkoch v čase narodenia), ovulácia (uvoľnenie vajíčka do dutiny vajíčkovodov), syntézu steroidných hormónov. Jednou z funkcií vaječníkov je aj zabezpečenie sekrečných zmien v endometriu zameraných na prípravu zavedenia oplodneného vajíčka do výstelky maternice (implantácie).

Vo vaječníkoch sa syntetizuje (vyniknúť):

 • Estrogény. Hlavnými estrogénmi sú estradiol, estrón a estriol. Účinok estrogénu na endometrium sa prejavuje hypertrofiou a hyperpláziou tkaniva. Hypertrofia - zvýšenie tkanivovej hmoty, spôsobené zvýšením hmotnosti a veľkosti jednotlivých buniek bez zmeny ich počtu. Hyperplázia - rast tkaniva zvýšením počtu buniek.
 • Progestíny. Hlavným progestogénom je progesterón. Účinok gestagénu začína po stimulácii estrogénom. Účinok na endometrium je potlačenie proliferácie (proliferácia tkaniva bunkovým delením) spôsobená estrogénom.
 • Androgény. Hlavnými androgénmi sú androstendión, testosterón v malých množstvách a ďalšie. V nízkych dávkach androgény spôsobujú estrogénny účinok - prerastanie uterinnej výstelky (endometria). Vo veľkých dávkach - antiestrogénny účinok. Antiestrogénny účinok sa prejavuje potlačením proliferácie (proliferáciaa) endometrium.
Menštruačný cyklus je charakterizovaný súčasnými zmenami vaječníkov a maternice. Preto izolovaný cyklus vaječníkov a maternice.

Cyklus ovárií pozostáva z:

 • Folikulárna fáza. Folikulárna fáza začína súčasne s menštruáciou a trvá približne 14 dní. Menštruácia je obdobie (3 -7 dnía) krvácanie z maternice spôsobené odmietnutím endometria, ku ktorému by v prípade oplodnenia mala byť pripojená vaječná bunka. Vo folikulárnej fáze začína tvorba nového folikulu, v ktorom dozrieva vaječná bunka. Zároveň proces aktualizácie endometria. Folikulárna fáza končí ovuláciou, ktorá trvá až tri dni. Ovulácia je proces uvoľnenia zrelej vaječnej bunky do dutiny vajíčkovodov v dôsledku roztrhnutého zrelého folikulu. Tento proces je regulovaný hormónmi.
 • Luteálna fáza. Luteálna fáza - medzera medzi ovuláciou a nástupom menštruácie. Jeho trvanie je od 11 do 16 dní. Počas tohto obdobia sa aktívne produkujú estrogén a progesterón, ktoré pripravujú telo na možné tehotenstvo. V tejto fáze sa často vyskytuje premenštruačný syndróm (PMS). PMS je kombináciou symptómov spojených so zmenami hormonálnych hladín a prejavuje sa častými zmenami nálady, bolesťou v podbrušku, zvýšenou apetítom a ďalšími.
Cyklus maternice je rozdelený na:
 • Fáza proliferácie. Zodpovedá folikulárnej fáze ovariálneho cyklu, sa vyskytuje pod vplyvom estrogénu. Trvanie proliferačnej fázy je 12 až 14 dní, počnúc piatym dňom menštruačného cyklu. Počas tohto obdobia sa vytvoril nový povrch (funkčnévrstva endometria.
 • Sekrécia fázy. Zodpovedá luteálnej fáze ovariálneho cyklu. Je primárne kontrolovaný progesterónom. Trvanie - približne 14 dní. Najväčší účinok je pozorovaný v dňoch 20-21 menštruačného cyklu. Sekrečná fáza je charakterizovaná zmenami v endometriu, zameraným na vytvorenie priaznivých podmienok na pripojenie oplodneného vajíčka. Do konca fázy (24 - 27 denný cyklus) v neprítomnosti tehotenstva prebieha príprava na odmietnutie funkčnej vrstvy endometria.
 • Fáza krvácania (mesiačiky). Začína 28 - 2 dni menštruačného cyklu. Trvanie menštruácie - od 3 do 7 dní. Počas tohto obdobia je funkčná vrstva sliznice maternice odmietnutá, sprevádzaná krvácaním. Do konca prvého dňa sa 2/3 funkčnej vrstvy zamietnu a úplné odmietnutie nastane do konca 3 dní.
 • Fáza regenerácie (obnovenie). Začína 3 - 4 dni menštruačného cyklu. Počas tejto fázy dochádza k obnoveniu funkčnej vrstvy endometria z buniek bazálnej vrstvy. 4. deň menštruačného cyklu sa epitelizuje celý povrch rany endometria (pokryté novými epiteliálnymi bunkami). Ďalej prichádza fáza proliferácie.

Zmeny endometria súvisiace s vekom

Počas života ženy sa reprodukčný systém podrobuje významným zmenám. V dospievaní začína puberta, objavuje sa prvá menštruácia (v období od 9 do 15 rokov). Reprodukčný vek (plodný, dieťa) Je obdobie života ženy, počas ktorého je schopná počať, niesť a porodiť dieťa. Za optimálne obdobie sa považuje obdobie od 20 do 35 rokov. Po 35 rokoch sa funkcia reprodukčného systému začína strácať. Potom hormonálna funkcia vaječníkov zmizne. Toto sa prejavuje zastavením menštruácie. Procesy „starnutia“ reprodukčného systému sú vo veku nad 55 rokov s nástupom menopauzy.

Menopauza (klimakterický) Je prechodné obdobie života ženy od reprodukčnej fázy s pravidelnými menštruačnými cyklami ovulácie k úplnému vymiznutiu hormonálnych a reprodukčných funkcií, ktoré sa prejavuje ukončením menštruácie.

V menopauze vyžarujú:

 • Ženy pred menopauzou. Premenopause - obdobie prechodu z reprodukčného obdobia do menopauzy. V sliznici maternice sa objavujú oblasti nefunkčného endometria. Takéto miesta nereagujú na pôsobenie hormónov. Môže sa vyskytnúť glandulárna hyperplázia (zvýšenie tkaniva alebo orgánu zvýšením počtu buniek).
 • Menopauza. Menopauza - obdobie úplného ukončenia menštruácie. Jej dátum je stanovený retrospektívne, po roku úplnej absencie menštruácie. Priemerný vek menopauzy je 50 rokov.
 • Perimenopause. Perimenopause - obdobie od objavenia sa prvých príznakov menopauzy až po dva roky po poslednej menštruácii.
 • Žien po menopauze. Postmenopauza - obdobie od nástupu menopauzy do 65 - 70 rokov. V dôsledku vymiznutia funkcie vaječníkov a zníženia sekrécie estrogénu je endometrium atrofované (depléciou, znížením, stratou vitality).

Formy a štádiá adenomyózy

Klasifikácia pomáha zefektívniť a skombinovať všetky formy, hladiny a typy lézií myometria. To pomáha stručne opísať stručne patológiu, ktorá bude jasná každému odborníkovi. Každá fáza a forma v neprítomnosti liečby sa môže presunúť do inej fázy. Liečba a prognóza sa tiež môžu líšiť v závislosti od rôznych štádií.

V závislosti od hĺbky deštrukcie myometria sa adenomyóza delí na:

 • Stupeň I - endometriálne ložiská rastú do myometria, obmedzené na submukóznu vrstvu maternice,
 • Fáza II - patologický proces preniká do stredu svalovej vrstvy maternice,
 • Fáza III - poškodenie takmer celej steny maternice až po seróznu membránu (tkanivo lemujúce maternicu zo strany brušnej dutiny),
 • Fáza IV - extrémny ireverzibilný stupeň poškodenia celej svalovej vrstvy maternice s rozšírením endometriózy (patológiu, pri ktorej endometriálne bunky spadajú mimo limity zodpovedajúcej vrstvy) do brušnej dutiny.
V závislosti od miesta a formy sa rozlišujú:
 • Nodulárna adenomyóza. V nodulárnej adenomyóze endometrium rastie do svalovej vrstvy maternice s tvorbou uzlov. Viacnásobné uzly, hustá konzistencia, plná menštruačnej krvi alebo nahnedlá tekutina, obklopená spojivovým tkanivom. Obsah uzlín je spôsobený rastom glandulárneho tkaniva do myometria, ktoré normálne vylučuje (zdôrazňujea) tekutina v endometriu v súlade s menštruačným cyklom. Nodulárna adenomyóza je podobná tvaru maternicového myómu (benígne nádorové myometrium), ktorá je často príčinou nesprávnej diagnózy. Rozdiel spočíva v tom, že uzly adenomyózy sa skladajú z glandulárneho tkaniva a uzlín myómov - zo svalového tkaniva. Nodulárna adenomyóza je charakteristická pre mladé dievčatá vo fertilnom veku.
 • Fokálna adenomyóza. Fokálna adenomyóza je lokálna klíčivosť endometria vo svalovej vrstve maternice. Najvýraznejšie pre ženy pred menopauzou (obdobie, v ktorom sa objavujú prvé príznaky menopauzy - zánik funkcie ženského reprodukčného systému) a na začiatku menopauzy - 45 - 50 rokov. Fokálna adenomyóza je ťažko konzervatívna liečba. Liečba trvá dlho, často recidivuje (návrat choroby po liečbe), môžu sa vytvoriť fistuly (patologické kanály medzi orgánmi).
 • Difúzna adenomyóza. Patologický rast endometria do myometria sa vyskytuje difúzne v celej oblasti maternice. Difúzna adenomyóza je najzložitejšou formou ochorenia. Je to spôsobené difúznym umiestnením lézií v maternici a väčšou plochou lézie. V prípade nodálnej a fokálnej adenomyózy je možné chirurgické odstránenie patologickej oblasti. Tento spôsob liečby nie je vhodný na difúznu adenomyózu, pretože veľká plocha maternice je predmetom odstraňovania, čo môže spôsobiť masívne krvácanie. Často je jedinou cestou, ako úplne odstrániť maternicu. Ťažkosti spočívajú v tom, že choroba často postihuje ženy v mladom veku a môže spôsobiť neplodnosť a úplné odstránenie maternice úplne zbavuje ženu možnosti mať deti.
 • Difúzne-uzla. Difúzna nodulárna adenomyóza je kombináciou dvoch foriem adenomyózy. Vyznačuje sa výskytom uzlov a difúziou adenomyotických lézií maternice. Tento typ adenomyózy sa diagnostikuje častejšie ako iné.
Podľa prítomnosti klinických prejavov je adenomyóza rozdelená do skupín:
 • s asymptomatickým ochorením,
 • s klasickými prejavmi adenomyózy.

Chirurgické zákroky na ochranu orgánov

Princíp konzervovania orgánov spočíva v excízii, kauterizácii lézií so zachovaním orgánu. Operácia sa vykonáva laparoskopickou metódou, tj použitím špeciálnych nástrojov cez malé rezy v bruchu. Táto metóda nie je úplne zbaviť choroby, ale zachováva plodnosť ženy. Preto je tento typ chirurgického zákroku indikovaný pre ženy plánujúce tehotenstvo.

Indikácie pre operáciu šetriacu orgány sú:

 • štádium adenomyózy II - III s hyperpláziou (zvýšenie objemu tkaniva zvýšením počtu bunieka) endometrium,
 • zrasty vajíčkovodov,
 • neefektívnosť konzervatívnej liečby,
 • prítomnosť somatických ochorení, pri ktorých je dlhodobá hormonálna liečba nemožná - diabetes mellitus, epilepsia, závažné ochorenie pečene a iné,
 • cysty (patologické dutiny s obsahom) vaječníkov,
 • túžba ženy mať v budúcnosti deti
 • závažné príznaky adenomyózy,
 • mladý vek pacienta,
 • hnisavé procesy ženských pohlavných orgánov.
Pri laparoskopii použite akútnu metódu vyrezania tkaniva skalpelom alebo kauterizáciou (koaguláciaa) používanie rôznych druhov energie.

Keď sa používa chirurgia:

 • elektrokoagulácia - pomocou špeciálnych elektrických nástrojov sa vykonáva kauterizácia (koagulácia) ohniská adenomyózy v dôsledku priameho elektrického prúdu, t
 • laserová koagulácia - kauterizácia ohnísk adenomyózy pod vplyvom chirurgického lasera,
 • koagulácia plazmy argónom - zničenie tkaniva pri vystavení rádiovým vlnám zosilneným inertným plynom - argónom, t
 • laserové vŕtanie (holmium laser) - vytvorenie kanálov v myometriu, ktoré bránia šíreniu patológie, vhodné na liečbu difúznej adenomyózy.

Radikálna chirurgia

Pri radikálnej operácii sú vnútorné ženské pohlavné orgány úplne odstránené (maternice a vaječníkov). Tento spôsob liečby vám umožní úplne odstrániť chorobu a jej šírenie mimo maternice. Radikálna chirurgia je extrémnou metódou liečby.

Indikácie pre radikálnu chirurgickú liečbu adenomyózy sú:

 • progresie ochorenia po 40 rokoch
 • neefektívnosť konzervatívnej liečby a chirurgicky šetrnej liečby orgánov, t
 • adenomyóza difúzne nodulárnej formy III stupňa v kombinácii s myómom maternice (benígny nádor svalovej vrstvy maternice),
 • riziko vzniku rakoviny,
 • adenomyóza s výraznými príznakmi,
 • pacientov, ktorí neplánujú tehotenstvo.

Hysterektómia (amputácia maternice, exspirácia maternice) - Jedná sa o chirurgické odstránenie maternice. V závislosti od indikácií môže pacient odstrániť maternicu len so zachovaním vaječníkov, v iných prípadoch sa úplne odstránia maternica aj vaječníky. Žena je veľmi ťažko psychicky prenáša hysterektómiu. To je vnímané ako strata sexuality, ženskosti. Existuje strach z rozpadu rodiny, pocit menejcennosti. Takáto radikálna operácia by sa preto mala uskutočniť len vtedy, ak je dôkaz dostatočne odôvodnený.

V závislosti od objemu odstránených tkanív sa rozlišujú: t

 • subtotálnej hysterektómii - odstránenie maternice so zachovaním krčka maternice, vaječníkov, vajcovodov,
 • celková hysterektómia - odstránenie maternice a krčka maternice so zachovaním vajíčkovodov a vaječníkov, t
 • gisterosalpingoovariektomiyu - odstránenie maternice vaječníkmi a maternicou (vajcovodu) skúmavky so zachovaním krčka maternice,
 • radikálna hysterektómia - odstránenie maternice, vaječníkov, vajcovodov, krčka maternice, hornej vagíny, lymfatických uzlín a okolitého panvového tkaniva.
Pre prevádzkový prístup vyžarujte:
 • laparotómia hysterektómii (operáciu brucha),
 • laparoskopická hysterektómia,
 • vaginálna hysterektómia (colpohysterectomy).

Po odstránení maternice sa môže vyskytnúť syndróm po hysterektómii - komplex symptómov, ktoré vznikajú po odstránení maternice pri zachovaní jedného alebo dvoch vaječníkov. Mechanizmus vývoja je narušenie mikrocirkulácie vaječníkov a výskyt ischemických zón (oblasti so zníženým prísunom krvi). Prejavuje sa syndróm zníženého výkonu, zvýšená únava, letargia, depresia, srdcový infarkt, zvýšený tlak, zvýšené potenie, tendencia k edému.

Pooperačné obdobie

Pooperačné obdobie je veľmi dôležité, pretože ak sa dodržiavajú odporúčania lekára, doba zotavenia bude efektívnejšia a riziko komplikácií sa zníži.

Hlavné odporúčania v pooperačnom období sú: t

 • konzultácia s gynekológom raz mesačne,
 • ultrazvuk (ultrazvuk) raz za tri mesiace
 • hormonálne lieky,
 • fyzioterapia (terapia pomocou rôznych fyzikálnych faktorov - svetlo, voda, elektrický prúd a iné).

Minimálne invazívna liečba adenomyózy

Minimálne invazívna metóda liečby - liečba, ktorá neznamená poškodenie integrity kože a slizníc.

Minimálne invazívne metódy liečby adenomyózy zahŕňajú:

 • Ablácia endometria. Endometriálna ablácia je minimálne invazívny postup na odstránenie vnútornej výstelky maternice (endometria) pod vplyvom fyzikálnych faktorov - prúd, vysoké a nízke teploty. Procedúra sa vykonáva vo všeobecnej alebo regionálnej anestézii. Ablácia endometria môže významne znížiť intenzitu krvácania z maternice, ako aj znížiť hypertrofiu endometria a udržať maternicu myómom. Elektrochirurgická ablácia sa používa na zničenie endometria - elektróda sa vkladá do krčka maternice, cez ktorú prechádza slabý elektrický prúd, ktorý ničí vrstvu sliznice. Počas hydrotermálnej ablácie sa do dutiny maternice vstrekuje horúca tekutina, ktorá endometrium kauterizuje. Kryoablácia - deštrukcia endometria zmrazením kvapalným dusíkom. Pri mikrovlnnej ablácii sa do dutiny maternice vloží tenká sonda, ktorá vyžaruje mikrovlnnú energiu a ničí vnútornú vrstvu maternice. Hlavnými závažnými komplikáciami sú poškodenie susedných orgánov, perforácia maternice, neschopnosť otehotnieť. Obnova trvá niekoľko dní. Po zákroku môže nastať krvácanie. V prípade zvýšeného krvácania a nepríjemného zápachu musíte okamžite vyhľadať lekára.
 • FUS - ablácia. FUZ - zameraný ultrazvuk, ablácia - odmietnutie časti tkaniva pôsobením žiarenia. FUZ - ablácia je teda vzdialená deštrukcia ohnísk adenomyózy pomocou fokusovaného ultrazvuku. Postup sa uskutočňuje pod kontrolou magnetickej rezonancie. Ultrazvukové vlny, ktoré prechádzajú tkanivom, nepoškodzujú ich integritu. Keď sa však zamerajú, dochádza k lokálnemu ohrevu tkanív na 65 ° C - 85 ° C. To vedie k tepelnému poškodeniu tkaniva a zhoršeniu prekrvenia krvi. Tento efekt sa nazýva tepelná nekróza (úmrtia) tkaniny. Trvanie jednej expozície zaostreného ultrazvukového impulzu od 10 do 40 sekúnd. Trvanie celého postupu je 3-4 hodiny. Výhody FUZ - ablácia sú - bez použitia anestézie, atraumatického, krátkeho zotavovacieho obdobia, neprítomnosti straty krvi a pooperačných jaziev, zachovania reprodukčnej funkcie. Táto technika je ukázaná pri kombinovaní maternicových myómov s adenomyózou, nodulárnou a fokálnou formou adenomyózy.
 • EMA (embolizácia maternice). Jedná sa o bezbolestný postup zachovávania orgánov, ktorý účinne lieči adenomyózu a umožňuje žene plánovať tehotenstvo. Táto metóda je minimálne invazívna, bezpečná a nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Uterinné artérie sú embolizované endovaskulárnou metódou, to znamená prístupom cez cievu. Metóda spočíva v blokovaní lúmenu artérií maternice pomocou špeciálnej látky (maximálne 500 miligramov). V dôsledku toho sa zastaví prietok krvi do postihnutej maternice alebo myómu (benígne nádorové myometrium), čo vedie k odumretiu tkaniva alebo novotvaru v dôsledku nedostatku kyslíka a živín. Závažnosť symptómov klesá takmer okamžite po zákroku. Jeden rok po zákroku sa veľkosť myómových uzlín znižuje štyrikrát. Výhoda EMA sa vykonáva v lokálnej anestézii, zachovaní reprodukčnej funkcie, krátkom trvaní zákroku, rýchlom zotavení pacienta, okamžitom zlepšení stavu.

Fyzioterapia adenomyóza

Pri liečbe adenomyózy sa používajú fyzikálno-terapeutické metódy na elimináciu hlavných symptómov a príčin ochorenia. Fyzioterapia je komplexom liečebných procedúr s využitím fyzikálnych faktorov - elektrického prúdu, tepla, svetla a iných. Postupy vykonáva kvalifikovaný lekár v špeciálne vybavenej kancelárii. Odborník vyberie potrebné liečebné metódy individuálne pre každého pacienta a koordinuje liečbu s pôrodníkom-gynekológom.

Hlavnými fyzikálnymi faktormi používanými pri liečbe adenomyózy sú:

 • Nízkofrekvenčné impulzné prúdy. Tieto zahŕňajú diadynamické, obdĺžnikové, transkutánne elektrolieurostimulácie. Impulzy majú protizápalový, analgetický, regeneračný účinok. Zároveň nespôsobujú stimuláciu produkcie estrogénov. Elektroforéza (zavedenie liečiv cez kožu a sliznice za pôsobenia pulzných prúdov) umožňuje zadávanie liekov v malých dávkach. Pri adenomyóze sa používa jód. Je uložený v koži až 3 týždne a postupne vstupuje do krvi. V oblasti zápalu pomáha jód znižovať opuchy, stimulovať reparatívne a regeneračné procesy a normalizovať rovnováhu hormónov. Liečba je predpísaná na 5-7 dní menštruácie. Účinok terapeutického účinku trvá 2-4 mesiace po zákroku.
 • Magnetoterapia. Podstata metódy spočíva v lokálnom dopade na telo elektromagnetického poľa. Používa sa v pooperačnom období. Má protizápalový, analgetický, sedatívny, ochranný účinok. Normalizuje mikrocirkuláciu, znižuje opuch tkanív a zlepšuje metabolizmus.
 • Elektromagnetická optická oscilácia (svetlý) rozsah. Podstata metódy spočíva v lokálnych účinkoch krátkovlnného ultrafialového žiarenia (KUF) alebo laserového žiarenia. Zvyčajne sa používa v skorom pooperačnom období v oblasti rany. Krátkovlnné ultrafialové žiarenie má výrazný baktericídny (zabíjanie baktérií), hojenie rán. Laserové žiarenie má protizápalový, analgetický účinok. Pomáha znížiť edém tkaniva a normalizovať mikrocirkuláciu v oblasti rany. Kombinované použitie ultrafialového a laserového žiarenia prispieva k rýchlemu hojeniu rán, zabraňuje tvorbe jaziev, infekcií a zápalov v pooperačnej rane.
 • Vodoliečba. Liečba adenomyózy sa vykonáva pomocou ihličnatých, bishofitových kúpeľov. Účinok je založený na chemickom a mechanickom podráždení pokožky. Takéto kúpele eliminujú kŕče, bolesť, upokojujúci účinok. Trvanie následného účinku je 3-4 mesiace.
 • Balneoterapia (komplex vodných procedúr s minerálnou, sladkou vodou). Adenomyóza sa lieči použitím radónových a brómových kúpeľov. Radón prispieva k zníženiu hladiny estrogénu a zvýšeniu hladiny progesterónov a má antiadhézny, sedatívny účinok. Trvanie následného postupu je približne 6 mesiacov. Jód-brómové kúpele majú protizápalový, analgetický, sedatívny účinok, znižujú hladinu estrogénu. Trvanie následného cvičenia je 4 mesiace.
 • Klimatoterapia. Podstatou metódy je vytvoriť určité klimatické podmienky a vyhnúť sa určitým fyzikálnym faktorom. Pacient by sa mal vyhnúť dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu, použitiu terapeutického bahna, parafínu, návštevy kúpeľa a sauny, masáži lumbosakrálnej oblasti.
Priaznivé vlastnosti fyzioterapie sú:
 • minimálny počet kontraindikácií
 • fyziológia (vystavenie prírodným faktorom),
 • žiadna toxicita, nežiaduce reakcie,
 • bezbolestné postupy
 • možnosť kompatibility s inými metódami liečby, t
 • trvanie následného efektu,
 • nízke náklady.
Indikácie pre fyzioterapiu sú:
 • Stupeň adenomyózy I, II, III (chirurgicky potvrdené). V tomto prípade fyzioterapia dopĺňa hormonálnu terapiu alebo sa používa ako hlavná liečba v intervale medzi cyklami hormonálnej terapie.Liečba je zameraná na odstránenie bolesti, zápalu a zrastov, zlepšenie krvného obehu v tkanivách. Aplikujte terapiu pulznými nízkofrekvenčnými prúdmi, jódovou elektroforézou, terapeutickými kúpeľmi. Trvanie a frekvenciu liečby určuje špecialista.
 • Nemožnosť hormonálnej terapie, závažné komorbidity. Ak sú kontraindikácie hormonálnej terapie, výskyt závažných vedľajších účinkov, fyzioterapia hlavnou účinnou liečbou. Aplikujte radónovú terapiu, terapeutické kúpele a iné.
 • Mladý vek pacienta. Fyzikálna terapia má pozitívny vplyv na hormóny, čo vám umožňuje minimalizovať alebo úplne nahradiť hormonálnu terapiu, ako aj zabrániť alebo oddialiť načasovanie chirurgickej liečby. Vykonávať elektroliečbu, terapiu, liečebné kúpele. Jód-brómové kúpele sú indikované pre pacientov so zavedeným menštruačným cyklom.
 • Chronická bolesť panvy, menštruačné poruchy, krvácanie z maternice, liečba adhézií a zápalov po operácii. Používa sa jódová elektroforéza, balneoterapia, hydroterapia a iné. Takéto postupy znižujú kŕče, majú analgetické, protizápalové účinky.
 • Prevencia tvorby adhézií, komplikácie v skorom pooperačnom období (pri chirurgickej liečbe adenomyózy). Používa sa laserová a ultrafialová terapia a magnetoterapia. Začiatok liečby v prvý deň po operácii. Znižuje sa tým doba hojenia rán, minimalizujú sa lieky a zabraňuje sa jazve, zápalu a infekcii rán.
Kontraindikácie fyzioterapie sú:
 • všetky formy adenomyózy vyžadujúce chirurgickú liečbu
 • III - IV štádium adenomyózy,
 • závažné psycho-emocionálne poruchy pacienta.

Je adenomyóza liečená ľudovými liekmi?

Adenomyóza je závažné ochorenie spôsobené hormonálnou nerovnováhou alebo rôznymi léziami maternice. Jediná liečivá bylina nemôže vyliečiť adenomyózu, ale bylinnú medicínu (bylinná terapia) môže byť veľmi účinný pri komplexnej liečbe adenomyózy. Má pozitívny vplyv na celkový stav ženy, posilňuje telo, pomáha znižovať zápalový proces. Ľudové prostriedky môžu byť preto súčasťou liečby adenomyózy alebo monoterapie (použitie len jedného liečiva alebo spôsobu v liečbe) po operácii a lekárskom ošetrení.
Použitie liečivých bylín sa odporúča aj pre pacientov s adenomyózou, ktorí nevyžadujú lekársku alebo chirurgickú liečbu. Liečivé byliny majú antivírusové, protinádorové, protizápalové, antioxidačné, hemostatické (zastavenie krvácania), imunostimulačný účinok. A majú tiež priaznivý vplyv na hormóny ženy. Aplikujte liečivé rastliny vo forme odvarov, tinktúr a lokálne vo forme tampónov a douchingu. Pred začatím liečby je nevyhnutné, aby ste sa poradili so svojím lekárom, aby ste podstúpili potrebné vyšetrenia a boli testovaní, pretože nesprávne používanie byliniek môže nepriaznivo ovplyvniť vaše zdravie.

Výhody rastlinnej medicíny (bylinné terapie) Sú to:

 • dostupnosti,
 • nízke náklady
 • žiadne vedľajšie účinky a kontraindikácie (individuálnej neznášanlivosti),
 • tonizujúci a stimulujúci účinok na organizmus, t
 • prírodné zloženie,
 • počas gravidity a laktácie ( tpred použitím sa poraďte s lekárom.),
 • dlhú dobu používania.

Terapeutická hlinka

Clay má jedinečné vlastnosti. Obsahuje obrovské množstvo mikroprvkov a makronutrientov, živín, solí (vápnik, draslík, horčík a iné), ktoré priaznivo ovplyvňujú telo ženy. Na liečenie sa môže použiť červená, čierna, zelená hlinka, ale modrá hlinka je obzvlášť účinná pri liečbe adenomyózy. Hlinku si môžete kúpiť v lekárni vo forme prášku. Použitie hliny by sa mala riediť teplou vodou na konzistenciu hrubého krému. Na prípravu zmesi len s keramickým alebo skleneným tovarom. Zmes sa zahrieva vo vodnom kúpeli a aplikuje sa na spodnú časť brucha. Potom hlinku prikryte fóliou a zabaľte teplou prikrývkou. Trvanie procedúry je 2 hodiny. Potom sa umyjú zvyšky ílu teplou vodou. Trvanie kurzu závisí od symptómov a stupňa poškodenia.Aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou?

Adenomyóza a endometrióza nie je to isté ochorenie, napriek tomu, že medzi nimi existuje veľa spoločného. Adenomyóza sa považuje za formu endometriózy. Endometrióza je gynekologické ochorenie, pri ktorom bunky vnútornej vrstvy maternice (endometria) rastú mimo neho. Je to spôsobené tým, že za určitých podmienok endometriálne bunky maternice spadajú do akejkoľvek oblasti tela (normálne by sa nemali stretávať), pripojte sa a začnite zdieľať. Endometrióza maternice, vaječníkov, vajcovodov (vajcovodu) trubice, peritoneum, vagína, črevá, kožná jazva a dokonca aj pľúca. Endometrióza maternice sa nazýva adenomyóza alebo vnútorná endometrióza. V súčasnosti je táto patológia nezávislým ochorením a je označovaná termínom "adenomyóza" a nie endometrióza maternice.

Rozdiely medzi adenomyózou a endometriózou sú mimoriadne nevýznamné. Hlavným rozdielom je, že endometrióza môže postihnúť akékoľvek orgány a tkanivá mimo maternice. Je to spôsobené proliferáciou endometriálnych buniek v tele krvou a lymfou, ako aj mechanickou traumou maternice. Adenomyóza postihuje len svalovú vrstvu maternice.

Endometrióza sa delí na:

 • genitálnej formy - postihnuté sú ženské genitálie (vagína, vajcovody, vaječníky atď.),
 • extragenitálna forma - sú postihnuté vnútorné orgány a tkanivá ( tčrevá, močový mechúr, pooperačné jazvy a iné),
 • kombinovanej forme - súčasné poškodenie pohlavných orgánov a iných vnútorných orgánov a tkanív tela.
Endometrióza má tiež rôzne štádiá lézií, ktoré sa vzťahujú na všetky orgány a tkanivá tela.

V štádiu distribúcie sa rozlišujú:

 • Stupeň I endometrióza - výskyt jedného alebo viacerých malých ložísk endometriózy, ktoré nemajú významný vplyv na organizmus, t
 • Stupeň II endometrióza - existencia niekoľkých lézií s rozšírením endometriózy hlboko do tkanív orgánov, t
 • Stupeň III endometrióza - kombinácia niekoľkých povrchových a hlbokých ohnisiek endometriózy, výskytu cyst, nádorov, zápalových procesov,
 • Stupeň IV endometriózy - Početné hlboké lézie vnútorných orgánov s výskytom benígnych a malígnych nádorov.
Vzhľadom na väčšiu oblasť prevalencie patologického procesu sú symptómy endometriózy výraznejšie a rôznorodejšie.

Hlavné príznaky endometriózy sú:

 • ťažké krvácanie počas menštruácie,
 • bolesť v mieste lokalizácie endometriózy (močového mechúra, čriev a iných) počas cvičenia a menštruácie,
 • krvácania postihnutého orgánu alebo tkaniva počas menštruácie,
 • bolestivá defekácia a močenie, bolestivý pohlavný styk,
 • zápalových procesov v centre endometriózy, vzniku nádorov (nádory),
 • zvýšenie telesnej teploty.
Diagnostické a liečebné metódy sú v podstate rovnaké. Endometrióza je oveľa ťažšie liečiteľná a často vedie k nebezpečným komplikáciám. Ťažkosti pri liečbe endometriózy spočívajú v jej prevalencii v tele. To znemožňuje úplne odstrániť ložiská endometriózy, dokonca aj chirurgicky.

Čo je nebezpečná adenomyóza?

Adenomyóza bez liečby vedie k nebezpečným komplikáciám. Často je adenomyóza asymptomatická. Výskyt symptómov naznačuje, že choroba pokračuje. V tomto prípade je adenomyóza ťažšie liečiteľná a zvyšuje riziko komplikácií.

Závažné komplikácie adenomyózy zahŕňajú:

 • Vývoj anémie. V dôsledku pravidelnej ťažkej straty krvi počas menštruácie a intermenštruačného krvácania sa hemoglobín stráca (proteín červených krviniek), ktorý obsahuje železo. Hlavnou funkciou hemoglobínu je transport kyslíka a saturovaných tkanív kyslíkom. Ak je hemoglobín nedostatočný, orgány trpia hypoxiou (nedostatok kyslíka). Ovplyvnené sú najmä mozog a srdce, ktoré najviac potrebujú kyslík. Žena má dýchavičnosť, slabosť, závraty, stratu vedomia, zhoršenú pamäť, znížený výkon.
 • Neplodnosť. V závažných prípadoch môže adenomyóza viesť k neplodnosti. Jedným z dôvodov je porušenie hormonálneho pozadia ženy. S nadbytkom estrogénu je narušená ovulácia - dozrievanie a uvoľňovanie vajíčka do vajíčkovodov. Menštruačný cyklus sa stáva anovulačným. Tiež vo fáze endometria sekrécie nenastáva. Výsledkom je, že oplodnené vajíčko nemôže preniknúť do slizničnej vrstvy maternice, to znamená, že neexistuje implantácia. Často je adenomyóza spojená s endometriózou vajíčkovodov. To vedie k upchatiu trubice pre vajce. Spermie môže prejsť cez vajíčkovod. Je nebezpečné vyvinúť mimomaternicové tehotenstvo - vývoj tehotenstva mimo maternice, ktorý vyžaduje chirurgický zákrok. Ak sa však tehotenstvo vyskytlo, môže byť prerušené potratom z dôvodu nedostatku progesterónu a dysfunkcie svalovej vrstvy maternice.
 • Distribúcia do susedných orgánov. Foci adenomyózy sa môžu šíriť za svalovú vrstvu maternice do susedných orgánov (čreva, močového mechúra), pooperačné jazvy, nervové zväzky. Tiež bunky endometria sú transportované cez telo krvou a lymfou. To môže viesť k porážke akéhokoľvek orgánu. Okolo zamerania endometriózy sa objavuje zápal, opuch, krvácanie, výskyt jaziev a adhézií. V dôsledku toho je narušená funkcia postihnutých orgánov, počas menštruácie sa vyskytujú silné bolesti, neurologické poruchy (v prípade poškodenia nervového vlákna).
Aby ste sa vyhli vzniku komplikácií adenomyózy, musíte pravidelne absolvovať lekárske vyšetrenia (každých šesť mesiacov) a čas na začatie liečby. Adenomyóza sa nikdy nedostane do rakoviny, takže pri absencii príznakov a sťažností od pacienta by ste sa nemali ponáhľať k liečbe.

Vnútorná endometrióza - čo je v prístupnom jazyku?

Vnútorná endometrióza maternice je patológia, pri ktorej dochádza k procesu proliferácie tkaniva v hrúbke svalových stien maternice. V gynekológii sa patológia nazýva adenomyóza. Patológia sa môže vyskytnúť z viacerých špecifických dôvodov. Toto ochorenie sa prejavuje u žien s nepríjemnými príznakmi, ktoré by sa nemali ignorovať, aby sa situácia nezhoršila.

Povedzte, čo je, v prístupnom jazyku, kvalifikovaní lekári. Tvrdia, že je potrebné včas venovať pozornosť ich zdraviu, aby sa eliminovali v počiatočných štádiách ochorenia, aby sa zabránilo rozvoju všetkých možných komplikácií.

Príčiny

Odborníci na vedomie, že k dnešnému dňu, príčiny a mechanizmy nástupu patológie neboli úplne stanovené. S dôverou hovoria o jednej veci - choroba je závislá od hormónov, jej vývoj je často vyvolaný zhoršenou funkciou imunitného systému.

Príčinou ochorenia môže byť mechanické poškodenie maternice, integrita vnútornej vrstvy. Škrabanie sa stáva príčinou vývoja zápalového procesu, narušuje sa „ochranná“ vrstva medzi endometiom a svalmi. Výsledkom je, že endometriálne bunky voľne prenikajú hlboko do, pokračujú proces cyklickej funkcie.

Rizikové faktory

Experti identifikovali rizikové faktory, ktoré zvyšujú možnosť vývoja patológie:

 • genetická predispozícia
 • skorý alebo neskorý nástup menštruácie,
 • nadváha, obezita,
 • neskorý nástup sexuálnej aktivity
 • ťažký pôrod
 • potrat, diagnostická kyretáž,
 • použitie ako antikoncepčná vaginálna špirála, perorálne t
 • choroby zápalového procesu končatín, maternice, krvácania,
 • prenášajú imunitné, alergické ochorenia, ktoré narušujú imunitný systém,
 • nízka životná úroveň
 • fyzicky náročná práca
 • neustály stres, sedavý spôsob života,
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu, hypertenzia,
 • stav ekológie.

psychosomatika

Psychologické príčiny - dôležitým faktorom vo vývoji patológie, ktoré nemožno diskontovať. Psychológovia uskutočnili výskum, v ktorom zistili, že choroba sa často vyskytuje u žien, ktoré sa nechcú prijať tak, ako sú.

Prítomnosť neustálej frustrácie v sebe, nespokojnosť so životom, pocit neistoty - nepriaznivo ovplyvňujú stav ženy. Ešte jedna vec - výčitky od muža, nedostatok dôvery vo vyvoleného. Neschopnosť ženy realizovať sa v živote, neustále trápiť to negatívne ovplyvňuje stav tela.

Dôležitým bodom, ktorý zvyšuje šancu na rozvoj patológie, je neochota prijať svoju sexualitu, vnútorné odmietnutie materstva, diktované strachom a pochybnosťami. Vnútorný strach zo straty kariéry, nie rozvoj materského inštinktu v sebe, obavy z tvrdej práce môžu byť tiež rizikovými faktormi vyvolávajúcimi rozvoj choroby.

Diagnostické opatrenia

Komplexné vyšetrenie by mal byť vymenovaný špecialistom po tom, čo žena liečila bolesť v panvovej oblasti, porušenie menštruačného cyklu. Diagnóza zahŕňa:

 • Uzi,
 • MRI maternice,
 • hysteroskopia,
 • kolposkopia,
 • laparoskopia.

Po počiatočnom vyšetrení špecialistom musí žena podstúpiť transvaginálny ultrazvuk, ktorého výsledky dokazujú prítomnosť patológie, jej štádia. Adenomyóza sa skúma pomocou MRI pre presnejšie a doplňujúce informácie. Odborník urobí diagnózu až po komplexnom vyšetrení, predpíše potrebnú liečbu.

Formy a stupne adenomyózy

Vnútorná endometrióza prvého stupňa je spravidla asymptomatická a je detegovaná náhodne pri rutinných operáciách na vaječníkoch, gastroskopii. Prvá fáza môže byť charakterizovaná bolesťou počas menštruácie, ale ženy, najčastejšie, považujú tento stav za normálny. Cyklus nie je zlomený. V maternici nedochádza k žiadnej zmene. Žena môže otehotnieť, niesť dieťa.

Endometrióza 2 stupne je sprevádzaná menštruačnými poruchami. Bolesť počas menštruácie sa zvyšuje. Celková strata krvi sa mierne zvyšuje. Tam je krvavý výtok niekoľko dní pred a po menštruácii. Žena s touto patológiou je už konfrontovaná s problémom koncepcie.

Adenomyóza a formy jej prejavu majú charakteristické znaky. Špecialista pri diagnostike berie do úvahy hĺbku prenikania endometriálnych buniek do svalových vrstiev maternice. Existujú 4 štádiá patológie.

 1. Adenomyóza maternice 1 stupňa je charakterizovaná miernym prehlbovaním lézií patológie vo svalovom tkanive.
 2. Adenomyóza druhého stupňa sa vyznačuje tým, že ložiská patológie rastú do polovice svalovej vrstvy.
 3. Počas patológie 3. stupňa sa už zúčastňujú väčšiny stien maternice alebo celej maternice.
 4. V patológii stupňa 4 ohniská adenomyózy klíčia cez seróznu vrstvu a môžu ovplyvniť iné orgány mimo redistribúcie maternice.

Patológovia 2-4 stupne vyvolávajú hyperpláziu myometria, maternice sa zväčšuje. V procese, akým prvky endometria prenikajú do svalovej vrstvy maternice, začínajú rásť, ale proces sa neuskutočňuje vždy rovnako, rovnomerne. Experti identifikovali tri formy patológie:

Fokálna adenomyóza maternice je charakterizovaná nerovnomerným rastom buniek endometria. Pripomína to ostrovy. Fokálna forma je dobre diagnostikovaná počas hysteroskopie.

Difúzna forma adenomyózy je charakterizovaná rovnomernou distribúciou endometriálnych buniek vo svalovej vrstve. Súčasne sa nepozorujú žiadne akumulácie buniek, nachádzajú sa v celej maternici. Častejšie môže byť táto forma vyvolaná kyretážou, potratmi, chronickými zápalovými procesmi, ťažkým pôrodom.

Nodálna forma adenomyózy sa vyznačuje tvorbou mnohých uzlín naplnených tekutinou vo vnútri, ktoré sa môžu podobať čokoláde, krvi. Patológiu možno diagnostikovať už počas gynekologického vyšetrenia.

Patológia môže byť zmiešaná. V tomto prípade špecialista zistí príznaky dvoch (alebo viacerých) foriem lézií maternice, ktoré sú prítomné súčasne.

Mali by ste tiež vedieť o prítomnosti 3 štádií ochorenia. Prvá fáza môže byť úplne asymptomatická. Na druhej strane dochádza k porušeniu menštruačného cyklu, zvýšenej bolesti. V neskorom štádiu sa už takmer všetky orgány malej panvy podieľajú na rozvoji ochorenia. Nedostatok včasnej, kompetentnej liečby môže spôsobiť akreáciu orgánov.

Oneskorené, pokročilé štádium ochorenia nie je vždy prístupné pre dokonca operabilnú liečbu, môže spôsobiť fatálny výsledok.

umiestnenia

Vnútorná endometrióza maternice je patológia, pri ktorej je postihnuté telo maternice, jej vnútorná časť. Choroba je zriedkavo diagnostikovaná na gynekologickom vyšetrení.Na stanovenie diagnózy sa vyžaduje ultrazvukové vyšetrenie s vaginálnou sondou, ako aj ďalší krvný test s vhodným markerom.

Túto patológiu možno zistiť vo vagíne, vaječníkoch. Vzhľadom k schopnosti endometria ísť za maternicu, v niektorých prípadoch môže choroba ovplyvniť močový mechúr, ureter. Endometriálne ložiská sa dajú nájsť aj v črevách. Centrum patológie môže byť detekované súčasne na niekoľkých miestach. Adenomyóza, ktorá ovplyvňuje maternicu, je odborníkmi považovaná za jednu z najzávažnejších chorôb žien. Nachádza sa v orgáne, často sa stáva príčinou neplodnosti. Napriek možnej latentnej forme patológie potrebuje kompetentnú liečbu, ktorá zabráni ďalším negatívnym dôsledkom.

Choroba môže byť liečená niekoľkými spôsobmi. Niekedy je dosť konzervatívnej terapie. V niektorých prípadoch nemôžete robiť bez operácie. Môže sa tiež použiť kombinovaná metóda.

Známky vnútornej endometriózy môžu byť skryté, takže mnoho žien si ani neuvedomuje, že už čelia chorobe, ktorá si vyžaduje včasnú liečbu. V počiatočných štádiách vás nič nezaťažuje, ale mierna indispozícia, zvýšená bolesť počas menštruácie, nenúti násilie. Odborníci identifikovali niekoľko príznakov, ktorým treba venovať osobitnú pozornosť:

 • zvýšená bolesť počas menštruácie, jej trvanie sa zvýšilo,
 • šmuhy, ktoré sa objavujú pred a po menštruácii,
 • recidivujúca bolesť dolnej časti brucha, bederná oblasť,
 • bolestivé pocity počas intimity
 • celková slabosť tela, únava, podráždenosť, ospalosť,
 • v neskorých štádiách vývoja ochorenia - bolesť, sprevádzajúca proces defekácie, močenie. To naznačuje, že endometriálne bunky sa už rozšírili mimo maternice.

Príznaky adenomyózy maternice na ultrazvuku

Ultrazvuk môže určiť príznaky ochorenia:

 • maternica má formu guľôčky vzhľadom na to, že sa jej steny zmenili,
 • hrúbka stien maternice presahuje normu,
 • na ultrazvuku, môžete vidieť cystické inklúzie pred nástupom menštruácie. Ich veľkosť priamo závisí od formy, zanedbávania choroby,
 • 2-3 štádium patológie, môžete vidieť heterogenitu štruktúry maternice,
 • na monitore je vidieť, že telo maternice mení tvar vzhľadom na to, že sliznica rastie nerovnomerne.

Tieto príznaky okamžite oznámia skúsenému špecialistovi toto ochorenie. Po diagnóze bude predpísaná liečba.

Pomocou zobrazovania magnetickou rezonanciou môžete získať informácie o vlastnostiach štruktúry myometria. Počas štúdie môžete vidieť, že endometrium maternice je heterogénne - to je jeden z príznakov prítomnosti patológie. To bude potvrdené sprísnením svalovej vrstvy, ktorá je pozorovaná na MRI.

špinenie

Krvácanie s adenomyózou sa vyskytuje pomerne často, sú jedným z hlavných príznakov ochorenia. Spravidla sa 2-3 dni pred nástupom menštruácie objavia krvavé alebo hnedé škvrny. Rovnaký výtok sprevádza koniec menštruácie a trvá niekoľko dní.

Ak ignorujete problém krvácania sa môže objaviť častejšie, je to kvôli nerovnomernému toku potrebných hormónov. Na pozadí krvácania sa vyvíja anémia z nedostatku železa, ktorá spôsobuje všeobecné zhoršenie stavu. V počiatočnom štádiu to môže byť slabosť, v zanedbávanom stave sa objavuje pravidelné mdloby.

Je potrebné liečiť adenomyózu

Adenomyóza nie je život ohrozujúca choroba, takže odborníci často hovoria, že niektorí môžu robiť bez liečby. Liečba je voliteľná pre tých, ktorí:

 • dozvedeli o chorobe počas vyšetrenia pri inej príležitosti,
 • necíti žiadne príznaky choroby, alebo sú také minimálne, že nepoškodzujú,
 • ak sa symptomatológia patológie nejaví jasne a žena dosiahla vek 45-50 rokov, kedy sa menopauza vyskytuje najčastejšie.

V iných prípadoch je liečba potrebná, špecialista povie o chorobe, ako ju liečiť, poskytne potrebné odporúčania.

Čo je adenomyóza?

Vnútorná endometrióza (adenomyóza) je ochorenie maternice, v ktorej endometrium, jeho vnútorná sliznica, rastie do iných vrstiev orgánu.

adenomyóza - Špeciálny prípad endometriózy - systémové benígne ochorenie, pri ktorom sa endometriálne bunky začínajú množiť mimo sliznice dutiny maternice.

Súčasne vnútorné alebo vonkajšie pohlavné orgány - maternice, vajíčkovodov, vaječníkov, vagíny (genitálna endometrióza) a ďalších orgánov a tkanív tela - gastrointestinálneho traktu, močového systému, pľúc, pupka, pooperačných stavov rany atď. (extragenitálna endometrióza).

Genitálna endometrióza je zase rozdelená na vonkajšiu (endometriózu ovárií a vagíny) a vnútornú endometriózu maternice (adenomyóza).

Akonáhle sú mimo sliznice maternice, endometriálne bunky naďalej fungujú v súlade s mesačným cyklom - to spôsobuje lokálny zápal a potom degeneratívne zmeny, ktoré vážne narušujú aktivitu orgánu, ktorý kolonizovali.

Pojem "adenomyóza" teda doslova znamená glandulárnu degeneráciu svalového tkaniva ("adeno" - žľaza, "myo" - svalové tkanivo, príponu "oz" - degeneratívne zmeny). Pod vplyvom aktivity endometriálnych žliaz, ktoré napadli myometrium buniek, svalová vrstva maternice podlieha závažným patologickým zmenám, čo vedie k degenerácii orgánov.

Termíny "endometrióza maternice" a "adenomyóza" sú zaznamenané v medzinárodnej histologickej klasifikácii. V spravodlivosti je však potrebné poznamenať, že podľa doslovného prekladu môže byť adenomyóza nazývaná len takou formou alebo stupňom endometriózy maternice, keď sa vo svalovej vrstve vyskytnú závažné patologické zmeny (nodulárna forma endometriózy maternice alebo difúzna adenomyóza 2-3 stupne).

Aké je nebezpečenstvo adenomyózy (endometriózy)?

Endometrióza sa považuje za benígnu hyperpláziu (patologická proliferácia tkaniva), pretože endometriálne bunky prenesené do iných orgánov a tkanív si zachovávajú svoju genetickú štruktúru. Avšak príznaky ako schopnosť klíčiť v iných orgánoch, tendencia k presídľovaniu v tele a odolnosť voči vonkajším vplyvom - to súvisí so zhubnými nádormi.

Slovo „benígny“ sa vzťahuje aj na prognózu choroby - spravidla trvá roky a desaťročia, bez toho, aby to viedlo k vážnemu vyčerpaniu tela a smrti. Avšak, ako v prípade malígnej hyperplázie (rakovina, sarkóm, atď.), Adenomyóza (endometrióza) je ťažké konzervatívne liečiť a operácia pre túto patológiu je omnoho rozsiahlejšia ako v prípade benígnych nádorov, pretože je ťažké určiť hraníc medzi chorým a zdravým tkanivom.

Najčastejšou komplikáciou adenomyózy je skutočnosť, že endometriálne bunky fungujúce v súlade s mesačným cyklom vedú k silnému krvácaniu, ktoré je spojené s rozvojom akútnej a / alebo chronickej anémie. V niektorých prípadoch musia byť pacienti hospitalizovaní a dokonca musia byť urgentne operovaní na život ohrozujúce krvácanie.

Adenomyóza je náchylná k šíreniu procesu na iné orgány a tkanivá, čo vedie k systémovým léziám. S extragenitálnym usporiadaním endometriálnych buniek je možné množstvo komplikácií, vyžadujúcich núdzový lekársky zásah (intestinálna obštrukcia v endometrióze gastrointestinálneho traktu, hemotorax (vyplnenie pleurálnej dutiny krvou) pri endometrióze pľúc atď.).

A nakoniec, ďalšie nebezpečenstvo endometriózy vo všeobecnosti a najmä adenomyóza je hrozbou malígnej genetickej transformácie migrovaných buniek. Takáto transformácia je veľmi reálna, pretože každá hyperplázia má viac-menej výraznú tendenciu k malignancii a na nových miestach sú endometriálne bunky nútené existovať v extrémne nepriaznivých podmienkach.

Koľko žien trpí adenomyózou?

Prevalencia endometriózy je tretia medzi gynekologickými ochoreniami (po zápalových léziách na končatinách a myómoch maternice).

Výskyt endometriózy je približne 20-90% (podľa rôznych zdrojov). Takéto šírenie digitálnych údajov by nemalo spôsobiť podozrenie. Faktom je, že mnohí výskumníci prispievajú k týmto číslam a subklinickým (asymptomatickým) formám ochorenia. Podľa klinických údajov asymptomatická endometrióza predstavuje až 45% všetkých prípadov patológie a je zistená v štúdii žien, ktoré hľadajú pomoc v dôsledku neplodnosti. Vzhľadom k tomu, endometrióza nevedie k neplodnosti vo všetkých prípadoch, počet žien s endometriózou možno uhádnuť len na. Preto je nepresnosť údajov o prevalencii patológie.

Endometrióza je najčastejšia u žien v reprodukčnom veku, ale v niektorých prípadoch je diagnostikovaná u adolescentov, ako aj u menopauzálnych žien, ktoré užívajú hormonálnu substitučnú liečbu. Predtým sa predpokladalo, že vrchol incidencie bol v neskorom reprodukčnom veku a premenopauze, ale boli aj práce, ktoré toto tvrdenie vyvrátili.

V posledných desaťročiach došlo k výraznému zvýšeniu výskytu endometriózy. To je na jednej strane vysvetlené porušením imunologického stavu obyvateľstva pod vplyvom mnohých faktorov (environmentálne problémy, stresy a pod.) A na druhej strane zavedením najnovších diagnostických metód, ktoré výrazne zvýšili detekciu malých a asymptomatických foriem (laparoskopia, NMR tomografia). transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie).

Čo spôsobuje rozvoj adenomyózy?

Príčiny a hlavné mechanizmy vývoja endometriózy (adenomyóza) však v súčasnosti nie sú úplne objasnené.

S istotou môžeme povedať len to, že endometrióza je ochorenie závislé od hormónov, ktorého rozvoj je podporovaný zhoršenou aktivitou imunitného systému.
Rizikové faktory adenomyózy zahŕňajú:

 • nepriaznivej dedičnosti pri endometrióze, ako aj pri benígnych a malígnych nádoroch ženských genitálií,
 • príliš skorý alebo neskorý nástup menštruácie,
 • neskorý nástup sexuálnej aktivity
 • neskorý pôrod,
 • komplikovaný pôrod,
 • obezita
 • rôzne manipulácie na maternici (potrat, diagnostická kyretáž),
 • použitie vnútromaternicového zariadenia, t
 • používanie perorálnych kontraceptív
 • zápalové ochorenia maternice a príveskov, dysfunkčné krvácanie, najmä ak sa vyskytli chirurgické zákroky alebo dlhodobá hormonálna liečba,
 • prítomnosť systémových extragenitálnych ochorení (hypertenzia, ochorenia gastrointestinálneho traktu),
 • časté infekčné ochorenia, alergické reakcie, ktoré naznačujú porušenie funkcií imunitného systému,
 • nízky sociálno-ekonomický status
 • tvrdá fyzická práca
 • stres, sedavý spôsob života,
 • žijú v ekologicky nepriaznivom regióne.

Ako sa adenomyóza vyskytuje v spojení s myómom maternice?

Pravdepodobnosť kombinácie adenomyózy s myómom maternice je veľmi vysoká (až 85%, podľa niektorých autorov), čo je vysvetlené podobnými mechanizmami vývoja týchto patológií.

Zvýšenie maternice v takýchto prípadoch zvyčajne zodpovedá veľkosti myómov. Po menštruácii sa veľkosť orgánu nevráti do normálu, ako je to v prípade izolovanej difúznej adenomyózy.

Zostávajúce symptómy adenomyózy v kombinácii s myómom však nepodliehajú výrazným zmenám. Výnimkou sú myómy maternice so submukóznym usporiadaním uzlín, v takýchto prípadoch sa pozoruje hojné krvácanie z maternice.

Kombinácia adenomyózy s myómom maternice je nedostatočne prístupná konzervatívnej liečbe, preto je s touto kombináciou patológií najčastejšie odporúčané, aby pacienti rozhodovali o hysterektómii (odstránenie maternice).

Príznaky kombinácie adenomyózy s endometriózou vaječníkov

Adenomyóza sa často kombinuje s ovariálnou endometriózou, čo sa vysvetľuje proliferáciou procesu z maternice. Mnohí výskumníci naznačujú, že tvorba endometriálnych výrastkov na vaječníkoch je spojená s hádzaním menštruačnej krvi cez vajíčkovody, obsahujúce proliferatívne živé endometriálne bunky.

Prevalencia procesu má štyri stupne endometriózy vaječníkov:
I. Bodové ložiská endometriózy na povrchu vaječníkov a na peritoneum, v priehlbine medzi maternicou a konečníkom.
II. Jednostranná endometriálna cysta s veľkosťou nie väčšou ako 6 cm, adhézie v maternicových príveskoch bez intestinálneho postihnutia.
III. Bilaterálne endometriálne cysty do veľkosti 6 cm, výrazné adhézie s intestinálnym postihnutím.
IV. Veľké bilaterálne cysty, proces prechodu močového mechúra a hrubého čreva, bežný adhézny proces.

S rozšírením endometriózy z maternice do vaječníkov sa celá skupina symptómov spája s príznakmi adenomyózy.

Najprv sa transformuje syndróm bolesti. Na rozdiel od adenomyózy má bolesť konštantnú, periodicky sa zvyšujúcu povahu. Maximálne zvýšenie bolesti je charakteristické pre nástup menštruácie a obdobie ovulácie (uvoľnenie zrelého vajíčka z folikulu uprostred menštruačného cyklu). Bolesti pri endometrióze vaječníkov sú lokalizované v spodnej časti brucha, v projekcii maternice, majú boľavý alebo ťahavý charakter, dávajú do bedrovej oblasti, krížovej kosti, do konečníka.

Pre adenomyózu, kombinovanú s endometriózou vaječníkov, charakteristickejší výrazný premenštruačný syndróm, často sprevádzaný nauzeou, vracaním, studenými končatinami, prudkým poklesom pracovnej kapacity. V prvých dňoch menštruácie je možný subfebrilný stav, zmena laboratórnych parametrov celkového krvného obrazu (zvýšenie počtu leukocytov a ESR).

S rozvojom adhézie môže spôsobiť narušenie čreva a močového mechúra (zápcha, časté a bolestivé močenie).

Počas klinického vyšetrenia, palpácia príveskov odhaľuje ich zvýšenie a citlivosť, niekedy je možné sondovať cysty endometriózy vaječníkov. Cysty sú spravidla palpované, keď je veľkosť väčšia ako 6 cm od strany a / alebo zadnej časti maternice, ako sú nádorovo podobné útvary s husto elastickou konzistenciou, imobilné v dôsledku vývoja adhézií, ostro bolestivé, najmä v predvečer a počas menštruácie.

Pre presnú diagnózu sú potrebné rovnaké typy štúdií ako pri izolovanej adenomyóze.

Na základe ktorých štúdií sa diagnostikuje adenomyóza?

Pre správnu diagnózu je nesmierne dôležitý zber anamnézy so stanovením existencie rizikových faktorov u tohto pacienta (nepriaznivá dedičnosť, operatívne manipulácie na maternici, určité fyzické ochorenia atď.) A analýza sťažností (hojná a / alebo dlhotrvajúca menštruácia sprevádzaná výraznými príznakmi). bolesť, bolesť počas pohlavného styku, príznaky anémie).

Potom lekár vykoná fyzikálne vyšetrenie (vyšetrenie na gynekologickej stoličke), počas ktorého sa v prípade adenomyózy zväčša zistí zväčšenie sférického maternice zodpovedajúce 8-10 týždňom tehotenstva (zriedka viac). Inšpekcia sa najlepšie vykonáva v predvečer menštruácie, pretože v tejto dobe je najvýraznejší nárast maternice. Keď je nodulárna forma adenomyózy často možná, je možné sondovať uzliny alebo tuberozitu maternice.

Opatrný zber anamnézy s analýzou získaných údajov, doplnený fyzikálnym vyšetrením, umožňuje spravidla vykonať predbežnú diagnózu vnútornej endometriózy maternice (adenomyózy).

Na objasnenie diagnózy, najmä na určenie lokalizácie a rozsahu procesu, sa vykonávajú ďalšie inštrumentálne štúdie na riešenie otázky ďalšej taktiky liečby pacienta.

Zlatým štandardom štúdie pre podozrenie na adenomyózu je ultrazvukové vyšetrenie. Často sa tiež používajú také metódy, ako je nukleárna magnetická rezonancia, hysterosalpingografia a hysteroskopia.

Aké sú príznaky adenomyózy?

Medzi všetkými typmi echografia (ultrazvuk) je transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie najviac informatívne pri adenomyózy. Presnosť diagnózy touto metódou vyšetrenia presahuje 90%.

Ak je podozrenie na adenomyózu, je najlepšie vykonať echografiu v predvečer menštruácie (počas 23-25 ​​dní cyklu).

V priebehu dlhých rokov vývoja ultrazvukovej diagnostiky sa všeobecne uznali nasledujúce patognomické príznaky echometrie vnútornej endometriózy (adenomyóza) maternice:
1. Zvýšenie anteroposteriornej veľkosti maternice, čo má za následok, že orgán získava guľovitý tvar.
2. Zväčšená maternica do 6 týždňov tehotenstva a viac.
3. Asymetria hrúbky steny.
4. Vzhľad v predvečer menštruácie vo svalovej vrstve maternice cystických dutín s rozmermi 3-5 mm a viac.

Aká liečba je predpísaná pre adenomyózu maternice?

Аденомиоз представляет собой не страдание отдельного органа, а хронически протекающее системное заболевание организма. Preto liečba patológie vyžaduje čisto individuálny prístup, berúc do úvahy všetky mechanizmy nástupu a vývoja ochorenia u konkrétneho pacienta.

Pri výbere spôsobu liečby sa preto berie do úvahy mnoho faktorov, predovšetkým:

 • veku pacienta a jej túžba mať deti v budúcnosti,
 • lokalizácia a prevalencia patologického procesu, t
 • závažnosť klinického obrazu a riziko komplikácií, t
 • všeobecný stav tela (prítomnosť sprievodných chorôb, stav imunitného systému atď.),
 • trvanie adenomyózy.

Všetky lekárske opatrenia na boj proti adenomyóze možno klasifikovať nasledovne:
I. Chirurgická liečba:
 • radikál (odstránenie maternice a vaječníkov),
 • uchovávanie orgánov (laparoskopia a excízia endometroidných ložísk).

II. Konzervatívna liečba:
 • hormonálnej terapie
 • nešpecifická protizápalová liečba, t
 • sedatíva (sedatíva),
 • vitamínová terapia,
 • zachovanie funkcie pečene,
 • eliminácia anémie
 • imunomodulátory,
 • absorbovateľná terapia
 • fyzioterapia.

III. Kombinovaná liečba.

Všeobecný algoritmus liečby pacientov s adenomyózou je nasledovný: v prvom rade je predpísaná konzervatívna liečba, a ak je neúčinná, alebo ak sú kontraindikácie použitia hormonálnych liekov, obrátia sa na chirurgické metódy liečby.

V posledných rokoch sa na liečbu pacientov v reprodukčnom veku úspešne používajú endoskopické operácie na zachovanie orgánov. Hlavnými ukazovateľmi ich správania sú:

 • adenomyóza v kombinácii s hyperpláziou endometria,
 • funkčné cysty endometria vaječníkov (viac ako 5 cm v priemere),
 • hnisanie maternicových príveskov postihnutých endometriózou,
 • adhézie v ampulách vajíčkovodov (hlavná príčina neplodnosti pri endometrióze),
 • neefektívnosť hormonálnej terapie (neexistuje pozitívna dynamika v liečbe hormonálnych liekov dlhšie ako 3 mesiace),
 • prítomnosť somatických ochorení, ktorými sú kontraindikácie dlhodobej hormonálnej terapie (kŕčové žily a tromboflebitída, závažné ochorenie pečene, migréna, depresívne stavy, epilepsia, poruchy cirkulácie mozgu, obezita, diabetes, hypertenzia atď.).

Operácie na zachovanie orgánov nie sú radikálnou metódou liečby, pretože nie je možné izolovať všetky ložiská endometriózy, sú však metódou voľby pre ženy, ktoré chcú obnoviť a / alebo udržať plodnosť.

Radikálna chirurgia s odstránením maternice a / alebo vaječníkov sa vykonáva, ak sú prítomné nasledujúce indikácie: t

 • u žien starších ako 40 rokov
 • nedostatočný účinok kombinovanej liečby pri vykonávaní činností na zachovanie orgánov, t
 • kombinácia nodulárnej formy adenomyózy alebo difúznej adenomyózy stupňa 3 s myómom maternice,
 • hrozbu malígnej transformácie.

Je možné liečiť adenomyózu?

Adenomyóza - choroba s chronickým relapsom. Štatistiky o opakovaní po úspešnej neradikálovej liečbe (konzervatívna terapia, operácie na zachovanie orgánov) sú približne 20% ročne. Po piatich rokoch počet recidív dosahuje 74%.

Najdlhší účinok sa pozoruje pri kombinovanom použití chirurgických (orgán šetriacich operácií) a konzervatívnych (hormonálnych terapií) metód liečby adenomyózy, ale vo väčšine prípadov sú však relapsy nevyhnutné.

Prognóza premenopauzálnych žien je o niečo lepšia, pretože s fyziologickým zánikom funkcie vaječníkov aktivita procesu ustupuje.

U pacientov, ktorí podstúpia radikálnu operáciu (odstránenie maternice a vaječníkov), sa proces neobnoví.

Dermálna adenomyóza - príznaky a príznaky

Pozrime sa bližšie na príznaky ochorenia, ktoré sa vyskytujú v prevažnej väčšine všetkých klinických prípadov adenomyózy. Je potrebné poznamenať, že zložitosť patologického procesu sa môže u konkrétneho pacienta veľmi líšiť, čo spôsobuje rôzne druhy symptómov a znakov, ktoré sa môžu prejavovať odlišne.

Adenomyóza prvého stupňa, s miernou formou, nemusí vôbec vykazovať žiadne príznaky. Klinický obraz sa často začína prejavovať od druhého stupňa, keď sa klíčenie endometria objavuje hlbšie a rozvíja sa difúzna alebo difúzna nodulárna forma ochorenia.

Pokiaľ ide o vek, s vrodenou ademiózou, klinický obraz sa vyvíja aktívnejšie u žien starších ako 30 rokov až do menopauzy. U mladších pacientov sa ochorenie vyskytuje, ale oveľa menej.

Hlavné príznaky difúznej adenomyózy a jej ďalších foriem:

 • Chronická pretrvávajúca panvová bolesť. Nachádza sa v 77% všetkých klinických prípadov ochorenia.
 • Príliš veľa menštruačného krvácania - menorágia (40-60%). Je častejšia u žien s hlbšou adenomyózou - s difúznou a difúznou nodulárnou formou. Strata krvi môže byť taká významná, že spôsobuje anémiu, ako aj nepriame príznaky únavy a závratov.
 • Abnormálne krvácanie z maternice (50%). Pacienti v menštruačnom období nepozorujú výtok.

 • Bolestivá kŕčová menštruácia - dysmenorea (15-30%).
 • Bolestivosť počas vaginálneho styku (7%).
 • Pocit "pocitu" maternice.
 • Tlak na močový mechúr a teda časté močenie.
 • Reflexná bolesť v slabinách a bokoch.
 • Zväčšená maternica (30%), čo môže viesť k príznakom panvovej plnosti.
 • Precitlivenosť v maternici.
 • Neplodnosť alebo subfertilita (11-12%). Okrem toho je adenomyóza spojená so zvýšením frekvencie predčasného pôrodu a predčasného prasknutia placenty.

Stojí za to zdôrazniť, že pacienti s adenomyózou často trpia komorbiditami, ktoré zhoršujú vyššie uvedené príznaky a príznaky adenomyózy, vrátane:

 • Myterálne myómy (50%).
 • Endometrióza (11%).
 • Polypové endometrium (7%).

Krvácanie pri adenomyóze

Abnormálny výtok je jedným z hlavných príznakov adenomyózy, ktoré sú často príčinou úvodnej návštevy gynekologickej kliniky. Pacienti venujú pozornosť nasledujúcim zmenám v menštruačnom stave:

 • Zvýšený objem cyklickej krvi.
 • Príliš skorý nástup menštruácie.
 • Predĺženie mesačnej lehoty - viac ako 7 dní.
 • Výskyt bolesti počas menštruácie.
 • V menštruačnej krvi odhaliť zrazeniny.

 • Pár dní pred menštruačným obdobím a to isté po - na hygienickom nástroji nájdete tmavo hnedé, rozmazané škvrny, často nepríjemný zápach.
 • Výskyt acyklických sekrétov.
 • Pacienti často trpia závažným premenštruačným syndrómom.

Zvýšené krvácanie pri adenomyóze v dôsledku uvoľnenia krvi do dutiny maternice akumulovanej v adenomyómoch, najmä v difúznej nodulárnej forme ochorenia. Pred a počas menštruácie, keď začína fyziologické čistenie maternice, sa jej steny sťahujú aktívnejšie, čím sa vylučuje nahromadená krv.

Bolesť pri adenomyóze

Precitlivenosť a bolestivosť je ďalším charakteristickým znakom adenomyózy. Ako bolo uvedené vyššie, bolesti pri adenomyóze sa objavujú 2-3 dni pred začiatkom menštruácie a 2 až 3 dni neskôr. Závažnosť bolesti závisí od tvaru a stupňa adenomyózy, ako aj od lokalizácie patologických zmien v stene maternice. Veľmi závažné bolestivé pocity vznikajú v prípade vývoja endometriálneho tkaniva v oblasti ismmu, keď sa zanedbáva difúzna a difúzna nodulárna forma ochorenia. Situácia sa stáva ešte ťažšie tolerovaná pacientmi, ak sa v maternici vytvorili zrasty, ktoré porušujú normálnu anatomickú štruktúru orgánu.

Často sa bolesť prenáša do slabín, stehien a hrádze. Tento jav je spravidla pozorovaný v treťom a štvrtom stupni ochorenia. Okrem toho sa môže počas pohlavného styku, ako aj bezprostredne pred nástupom menštruácie, významne zvýšiť bolesť.

Adenomyóza a tehotenstvo

Znížená alebo úplná strata plodnosti - hrozba posledných stupňov a ťažké, neliečené formy adenomyózy. Zníženie tonusu maternice, spájanie trubíc, rozptýlené zápalové procesy a ďalšie patologické stavy bránia priechodu vajíčka a pripojeniu embrya ku stene endometria. Okrem toho, s touto chorobou je extrémne vysoká pravdepodobnosť potratu. Takýto stav si vyžaduje objasnenie diagnózy pomocou ultrazvuku alebo MRI.

Nepriame príznaky adenomyózy

Bohatá strata krvi môže viesť k anémii z nedostatku železa, ktorá bude mať za následok také nepriame príznaky a symptómy adenomyózy, ako je celková slabosť, zvýšená ospalosť, dýchavičnosť, bledosť, studený pot, ako aj stavy spôsobené zníženou imunitou, ako je časté prechladnutie, závraty a dokonca mdloby. Pretrvávajúca bolesť pri adenomyóze je často príčinou neurózy a zníženej odolnosti voči účinkom rôznych druhov stresu.

Dúfame, že sme sa venovali téme: príznaky adenomyózy maternice a o čom to všetko je. Ako bolo uvedené na začiatku článku - ak máte otázky - môžete sa ich spýtať v nižšie uvedených komentároch. Budeme tiež veľmi radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti v liečbe ademiózy - informácie budú určite zaujímavé aj pre iných pacientov. Postarajte sa o svoje zdravie!

Čo určuje voľbu spôsobu liečby

Voľba patologickej terapie závisí od niekoľkých faktorov:

 • veku pacienta
 • trvanie choroby,
 • prítomnosť príznakov, komplikácií,
 • túžba ženy realizovať reprodukčnú funkciu,
 • prítomnosť alebo neprítomnosť iných gynekologických patológií, t
 • výsledky predchádzajúcej liečby
 • všeobecný zdravotný stav všetkých orgánov a systémov.

Po analýze všetkých faktorov vyberie špecialista najvhodnejší spôsob liečby.

Hormonálna terapia

Liečba adenomyózy hormonálnymi liekmi je bežnou, účinnou praxou. Výsledok liečby nebude skorší ako 3-6 mesiacov po jeho začatí. Prípravky predpísané lekárom, vlastné ošetrenie je prísne zakázané. Cieľom liečby je vyvážiť hormóny, stabilizovať stav.

Rozlišujú sa najčastejšie používané hormonálne látky: t

 • Novaring vaginálny krúžok je široko používaný pre patologickú terapiu. Jeho výhodou je, že lokálne dodáva chýbajúce hormóny do ženského tela. Zavádza sa raz mesačne, je to pohodlné a praktické, žena sa nebude báť, že zabudla vziať drogy včas. Má prakticky žiadne vedľajšie účinky.
 • Norkolut menovaný regulovať hormonálnu aktivitu. Účinné látky liečiva majú antiestrogénny účinok. Liečba môže trvať až 6 mesiacov. Liek sa užíva podľa schémy predpísanej lekárom, zmena dávkovania, zrušenie je prísne zakázané.
 • Mastodion je súčasťou predpísanej terapie na liečbu ochorenia. Jeho hlavnou funkciou je zmiernenie predmenštruačného syndrómu, stabilizácia menštruácie v prípade ich porušenia. Dávkovanie, trvanie kurzu predpísané lekárom.
 • Detytsiklen odkazuje na nízko-dávkové perorálne kontraceptíva, je určený na vyrovnanie hormónov, zlepšenie celkového stavu tela. Stabilizuje menštruačný cyklus, odstraňuje bolesť počas tohto obdobia. Trvanie liečby je predpísané individuálne.

Hormonálna terapia vykazuje dobrý výsledok, ale iba ak je diagnóza vykonaná správne, pacient spĺňa všetky odporúčania lekára. Vlastná liečba, odmietnutie liečby neumožní dosiahnuť požadovanú stabilizáciu stavu.

Netradičná terapia

Liečba adenomyózy maternice s ľudovými liekmi môže pôsobiť ako dodatočná liečba liekov. Je potrebné mať na pamäti, že niektoré metódy alternatívnej medicíny sú potenciálne nebezpečné pre zdravie, môžu vyvolať zhoršenie stavu.

Liečba ľudových prostriedkov patológie lepšie po porade s lekárom. Ukáže, ktoré metódy budú najúčinnejšie, ktoré bylinky možno vybrať. Bylinné lieky by sa mali vykonávať veľmi opatrne. Niektoré rastliny obsahujú fytoestrogény, čo môže viesť k zvýšenej estrogénovej aktivite. Je potrebné mať na pamäti, že choroba vylučuje vykonávanie tepelných postupov.

Pri používaní tradičných metód medicíny nie je ochorenie úplne vyliečené, ale väčšina symptómov je odstránená, celkový stav tela sa stabilizuje.

Iné spôsoby liečby

Hirudoterapia sa vykonáva po predpisovaní a iba špecialistom v tejto oblasti. Pijavice pomáhajú s adenomyózou, aby urýchlili proces regenerácie, regeneráciu tela. Tie látky, ktoré vylučujú do krvi žien, zlepšujú absorbovateľnosť liekov. Zdôrazňujú tajomstvo, ktoré posilňuje imunitný systém, je dôležité pre tie ženy, ktoré majú ochorenie a boli vyvolané oslabením imunitného systému. Po priebehu hirudoterapie sa zlepší. Postupy sú kontraindikované u žien so zlou zrážanlivosťou krvi. Ak je počas menštruácie silné krvácanie, táto metóda nemusí fungovať.

Masáž ako dodatočná metóda terapie môže dať svoj výsledok. Má priaznivý vplyv na celkový stav, vnútorné orgány. Normalizuje prietok krvi v celom tele, čo zachráni ženu pred stázou krvi v maternici.

Adenomyóza sa lieči homeopatiou. K dnešnému dňu nikto z expertov nepotvrdil ani neodmietol jeho účinnosť. Homeopatia je považovaná za kontroverznú terapeutickú metódu. Niektorí výskumníci sa domnievajú, že to môže mať len placebo účinok, to všetko závisí od presvedčenia ženy o účinnosti procedúr.

Recenzie ľudovej liečby

Catherine 34 g, Doneck

Lekár odporučil konzervatívnu liečbu ochorenia, aby sa pridali obklady z hliny. Pomohla odstrániť bolesť. Robil som obklady na spodnej časti brucha po dobu 10 dní. Úľava bola značná.

Olga 30 l, Omsk

Ak chcete urýchliť proces hojenia, navyše douse s bylinným odvar na predpis. Najprv si nevšimla žiadnu konkrétnu úľavu, ale počas menštruácie nebola bolesť taká silná ako predtým. Nebola sklamaná ľudovou liečbou, ale používala len to, čo lekár odporučil.

účinky

Mnohé ženy nepomýšľajú o dôsledkoch choroby, ako je to nebezpečné. Lekári poznamenávajú, že oneskorená liečba alebo jej nedostatok môže byť príčinou:

 • rozvoj rakoviny,
 • neplodnosť
 • aktívny rast endometria za maternicou,
 • zlepšiť syndróm bolesti.

Táto choroba je benígna, ale ak sa nelieči, môže sa zmeniť na obrovský problém s vážnymi následkami pre ženu.

Je možné otehotnieť

Plánovanie tehotenstva by malo začať dôkladným lekárskym vyšetrením. Keď sa zistí ochorenie, predpíše sa potrebná terapia na stabilizáciu stavu. Lekári hovoria, že koncepcia je možná po prvej úľave priebehu choroby.

Ďalšou možnosťou sú antikoncepčné lieky. Potom, čo žena podstúpi liečebný cyklus, jej hladiny hormónov sa vrátia do normálu a po ich zrušení sa pravdepodobnosť otehotnenia výrazne zvýši. V procese užívania tabletiek je aktivita vaječníkov potlačená, ale po ukončení liečby pracujú oveľa intenzívnejšie.

Po liečbe adenomyózy sa zvyšuje šanca ženy na zvýšenie reprodukčnej funkcie. Aby sa zachovalo reprodukčné zdravie, mala by sa podrobiť pravidelným kontrolám a monitorovať jej stav.

Kurz na IVF

Šanca na úspešné IVF pri adenomyóze je priamo závislá od štádia ochorenia, celkového stavu ženy. Lekári majú jasné indikácie pre IVF:

 • neprítomnosť tehotenstva 2 roky s aktívnym sexuálnym životom,
 • adhezívny proces, ktorý sa nachádza v panvových orgánoch, čo vyvoláva obštrukciu vajíčkovodov,
 • nedostatok ovulácie v dôsledku choroby
 • poruchy imunitného systému, ktoré zabraňujú konsolidácii embrya v maternici.

Príprava na IVF prebieha v dvoch etapách. Po prvé, žena odstráni adhézie, ložiská nodulárnej endometriózy, ak nejaké existujú. V druhej fáze pacient užíva hormonálne lieky, dĺžka liečby je určená lekárom. Potom sa vykoná samotný postup. U 30-60% žien sa vyskytuje požadované tehotenstvo.

Alina 32 g, Perm

Dostal som neplodnosť. IVF dosiahol pozitívny výsledok v roku 2012 pri prvom pokuse. Celé tehotenstvo prebiehalo normálne, toxikóza bola prítomná len prvýkrát.

Anna 28 l, Moskva

Dostal som endometriózu 3 stupne. Po 3 mesiacoch liečby aktívnym liečivom sa uskutočnila IVF. Po prvýkrát otehotnela. Počas tehotenstva neboli žiadne komplikácie, lekár ho neustále pozoroval.

Predikcia a životný štýl

Liečba adenomyózy by mala byť komplexná, len to zabezpečí absenciu recidív. Takmer všetky ženy sa stretávajú s návratom choroby po 5-7 rokoch, ak všetky tieto časy ignorujú návštevy u lekára, nevenovali pozornosť primárnym symptómom vývoja patológie.

Ženy, ktoré majú menopauzu alebo sú v období premenopauzy, najčastejšie môžu na chorobu zabudnúť. Relapse sa nevyskytuje. Je to spôsobené tým, že funkcia vaječníkov postupne ustupuje.

Môže sa degenerovať na rakovinu?

Možné je znovuzrodenie patológie na rakovinu. Многие специалисты утверждают, что заболевание существенно повышает риск развития рака шейки матки. Это связано с неконтролируемым разрастанием эндометрия.

Miesto adenomyózy nachádzajúce sa vo svalovej vrstve maternice sa môže vyvinúť na rakovinu. Onkologické ochorenia nemajú vek, môžu byť diagnostikované u mladých a zrelých žien. Včasné vyšetrenia, vykonávanie odporúčaní lekára, správna terapia bude môcť ochrániť ženu do určitej miery.

Môže zmiznúť sám?

Nie je možné, aby choroba pokračovala sama - o tom hovoria všetci lekári. Počas menopauzy sa môže vyskytnúť všeobecné zlepšenie stavu. Pred tým sa môže intenzita symptómov znížiť, zvýšiť. Nedostatok včasného testovania a terapie môže situáciu zhoršiť. Patológia potrebuje lekárske ošetrenie a kontrolu.

Ženy recenzia

Julia 33g, Soči

Adenomyóza sa objavila po narodení dieťaťa. O rok a pol neskôr začali silné bolesti v spodnej časti brucha. Lekár urobil diagnózu. Bol som liečený netradičnými metódami. Po kurze bylinnej tinktúry je bolesť preč. O rok neskôr sa objavila a premýšľala nad hirudoterapiou.

Antonina 35 l, Moskva

Endometrióza bola diagnostikovaná pred 10 rokmi. Lekár varoval, že choroba nie je úplne vyliečená. Sila antikoncepcia Janine. Pred tromi rokmi porodila. Tehotenstvo bolo ťažké, teraz znova pijem Jeanine. Všetko je normálne, žiadna bolesť.

Endometrióza je závažné ochorenie, ktoré sa často vyskytuje v latentnej forme. Želanie ženy chrániť sa je iba v pravidelných gynekologických vyšetreniach, testoch. Patológia predstavuje hrozbu pre reprodukčnú funkciu. Realizácia odporúčaní lekára, opatrný prístup k sebe je jedinou cestou k zdraviu.

Diagnostika 👩‍⚕️

Je známe, že na to, aby sa predpisovala účinná liečba akéhokoľvek ochorenia, je potrebné stanoviť príčinu, umiestnenie, intenzitu, rozsah, formu ochorenia alebo patologický proces. Na tento účel je pacientom predpísaná komplexná diagnóza, množstvo klinických štúdií a testov. Komplex diagnostických opatrení zahŕňa:

 1. Odber vzoriek náterov na kontrolu stupňa kyslosti, cytologická analýza.
 2. Kolposkopia je štúdia stavu krčka maternice.
 3. Ultrazvuková diagnostika panvových orgánov.
 4. Transvaginálna echografia. Echo indikácie adenomyózy: sadrovanie bazálnej vrstvy, asymetrické stvrdnutie steny maternice.
 5. Hysteroskopia. Pri vizuálnej kontrole na vonkajšom povrchu endometria jasne označené pohyby endometria, zmena farby maternice, prítomnosť tmavohnedých plôch.
 6. Vedenie komplexných klinických štúdií vnútorných orgánov a telesných systémov (respiračné, kardiovaskulárne, urogenitálne, endokrinné).
 7. Bimanálne gynekologické vyšetrenie, ktorým môžete určiť veľkosť, polohu, tvar maternice, prítomnosť patologických nádorov, bolestivé oblasti, lokalizáciu zápalových procesov.
 8. Endometriálna biopsia.

Liečba adenomyózy maternice sa predpisuje až po podrobnej diagnostike. Je založený na používaní liekov (konzervatívna liečba), chirurgických zákrokoch, ako aj pomocou ľudových prostriedkov.

📌 Pravidlom je, že ak idete na kliniku včas a stanovíte diagnózu, prvý a druhý stupeň sú prístupné konzervatívnej liečbe a tretí a štvrtý stupeň vyžadujú chirurgický zákrok.

liečenie

Pri liečbe liekov sa pacientom predpisuje hormonálna terapia, ktorej cieľom je dočasné zastavenie menštruačného cyklu (umelá menopauza). Trvanie liečby hormonálnymi liekmi je tri až štyri mesiace.

Úplná normalizácia menštruačného cyklu nastáva päť až šesť mesiacov po vysadení liekov. Na zlepšenie krvného obehu v tkanivách maternice, na odstránenie preťaženia v panvových orgánoch, použite metódu embolizácie maternicových artérií.

Odstránenie postihnutých oblastí metódou elektrokoagulácie a ablácie. Metóda ablácie sa používa len vtedy, ak štruktúry endometria neprenikli do svalového tkaniva maternice. Ablácia spôsobuje zničenie vnútornej vrstvy maternice.

Metódy liečby liekov sú zamerané na zlepšenie imunitného systému, zvýšenie odolnosti organizmu. So silnou, častou bolesťou lekári predpisujú nesteroidné lieky, ktoré majú protizápalové účinky. Imunomodulátory a iné symptomatické lieky sa predpisujú súčasne s hormonálnou terapiou.

Môže byť adenomyóza úplne vyliečená a môže ísť sama bez liečby?

Adenomyóza je chronické ochorenie s relapsmi (návrat choroby po liečbe a vymiznutie príznakov). Pri liečbe adenomyózy sa používa konzervatívna metóda (lekársky), fyzioterapia, bylinná medicína, radikálna (úplné odstránenie vnútorných pohlavných orgánov) a neradikálne (konzervovanie orgánova) chirurgický zákrok. Liečba je zameraná na zlepšenie celkového stavu ženy, odstránenie symptómov, možnosť otehotnenia, zabránenie šírenia ohnísk adenomyózy. Pri tejto terapii nie je možné úplne vyliečiť adenomyózu. Niekedy potom, čo príznaky zmiznú a zjavné vyliečenie choroby sa vracia. Počas prvého roka - v 20% prípadov, do piatich rokov - v 75% prípadov.

Najdlhší účinok sa pozoruje pri kombinovanej liečbe - operácii šetriacej orgány v kombinácii s hormonálnou terapiou. Dobré výsledky sa dosahujú aj liečbou liečivom, ale len v prípadoch adenomyózy stupňa I a II s miernymi príznakmi.

Jediný spôsob úplného vyliečenia adenomyózy je radikálna operácia, pri ktorej sú odstránené vnútorné genitálie ženy. Tento spôsob liečby je vhodný pre ženy, ktoré neplánujú tehotenstvo, ženy v menopauze a súbežný myóm (benígne nádorové myometrium) maternice.

Adenomyóza nemôže odísť bez riadnej liečby. Zlepšenie celkového stavu ženy sa pozoruje s nástupom menopauzy. Počas tohto obdobia dochádza k poklesu funkcie vaječníkov a poklesu hladiny estrogénu zodpovedného za hypertrofiu endometria. V prípade náhodne zistenej adenomyózy bez príznakov a komplikácií sa liečba nevykonáva.

Pin
Send
Share
Send
Send