Zdravie

Prečo sa vyvíja endometrióza: psychosomatika ako príčina patológie

Pin
Send
Share
Send
Send


Ľudské myšlienky vytvárajú vedomie, vytvárajú náladu, ovplyvňujú život všeobecne. Vedecky dokázané: choroba má psychologické korene. Psychosomatika endometriózy, ako aj iné choroby gynekologického spektra je, že žena jej podstatu neakceptuje.

Endometrióza je trápenie, ktoré postihuje ženy, ktorých priority zahŕňajú kariérny rast a materiálne výhody. Takéto kvality ako účelnosť, činnosť, dobývanie nových výšok, pôvodne patrili mužovi.

Ženy s takýmto charakterom si myslia ako muži. Popieranie ženských vlastností vedie k rastu buniek, vzniku endometriálnej hyperplázie.

Porušenie rodovej identity ako príčiny endometriózy

Dieťa sa rodí v rodine a do určitého bodu si neuvedomuje, ku ktorému pohlaviu patrí. S pomocou svojho vnútorného kruhu, jeho rodičov, sa začína stotožňovať s chlapcom alebo dievčaťom. Tvorba sexuálnej role.

V adolescencii je identifikácia pohlavných rolí ovplyvnená vzťahmi s rovesníkmi s opačným pohlavím. Dievča prijíma svoju úlohu, keď je v rodine priaznivá psychologická atmosféra, je prítomný adekvátny model rodičovských vzťahov.

Deštruktívne vzťahy zanechávajú na osobe odtlačok, zostávajú v podvedomí a vedú k vážnym ochoreniam, ako je napríklad endometrióza.

Otcov starostlivý postoj alebo nadvláda sú dôležitými faktormi pri formovaní dievčenskej sexuálnej identity. V rodinách, kde otec nedal správne množstvo náklonnosti, pozornosti alebo bol fyzicky neprítomný, má dievča porušenie vo vnímaní svojho ženstva.

Endometrióza naznačuje, že ženská podstata nie je vytvorená, skreslená alebo v bezvedomí ženou.

Psychologické, mentálne a emocionálne príčiny ochorenia

Endometrióza je fyziologický prejav absencie „psychologického“ domova. V psychike ženy sa to odráža v myšlienkach: „Nepotrebujem ma,“ „Potrebujem niekde hľadať svoj domov.“ Pocit doma je spojený s pocitom psychickej bezpečnosti.

Ak dievča vyrastalo v nefunkčnej rodine, necítila sa mu pohodlie a teplo. Stáva sa, že ženy sú uzdravené vytvorením vlastnej rodiny.

Podľa materiálov opísaných v knihe V. Zhikharentsau, nedostatok harmónie v duši, nahradenie pozitívnych emócií sladkosťami, strata kontroly a pocit bezpečia sú príčiny, ktoré ovplyvňujú reprodukciu buniek endometria.

Teória Louise Hayovej.

Louise Hay opísal endometriózu ako fyzické vyjadrenie neistoty, frustrácie a smútku. Od detstva bolo jej rodičom vytýkané a nespokojené. Liečba je akceptovať jej príťažlivosť, radosť z úspechu.

Teória Liz Burbo.

Podľa Liz Burbo je príčinou všetkých psychosomatických ochorení blokovanie energie na fyzickej, emocionálnej, mentálnej úrovni.

Emocionálny blok nastáva, keď žena nemôže mať dieťa z niekoľkých dôvodov. Môže to byť strach zo zodpovednosti, bolesti, smrti, fyzického a duševného utrpenia.

Obavy žien blokujú schopnosť pokračovať v závode. Aktívne ženy riadia svoju energiu nezávisle od toho, aby boli realizované v materstve.

Emocionálne blok môže byť vytvorený, ak pre ženu myšlienka mať dieťa prichádza na úroveň nadhodnotený nápad. Telo začína "pomáhať", tvoriť ďalšiu vrstvu buniek. Vyvíja sa adenomyóza.

Strach zo straty postavy, straty zamestnania, neschopnosti vychovávať dieťa sa sústreďuje v orgánoch reprodukčného systému. Keď sa žena zbavila iracionálnych myšlienok o materstve, dostane šancu na zotavenie. V opačnom prípade existuje riziko hyperplázie endometria.

Endometrióza a vzťahy s mužmi

Nedostatok dôvery vo vzťahoch, pocit neistoty, ponižovanie ničia ženský. Úloha obete vo vzťahu, sklamanie v opačnom poli vyvoláva množenie buniek.

Ženy obviňujú, kontrolujú, tvrdia, že partner sú často neplodné kvôli endometrióze. Veľmi si cenia svoje morálne kvality - slušnosť, lojalitu, nahrádzanie lásky s nimi.

Z hľadiska psychológie trpia ženy s endometriózou ženy s určitými charakteristickými znakmi:

 • Zvýšená úzkosť
 • perfekcionizmus,
 • Sklon k auto-agresii, nespokojnosť.

Mnohí psychiatri a psychoterapeuti považujú endometriózu a adenomyózu za psychogénnu autoimunitnú reakciu. V mozgovej kôre sa vytvára zameranie excitácie (vyjadrenie vnútornej agresie). Pôsobí ako spúšťač rastu deštruktívnych reakcií.

Psychosomatické príčiny

Niektoré choroby ľudského tela sa vyvíjajú podľa psychosomatiky kvôli určitému spôsobu myslenia, určitej ilúzii alebo emóciám. Najčastejšie ide o negatívne emócie, myšlienky, postoje a prekážky, ako je strach, hnev, agresia, zúfalstvo atď., Ale niekedy môžu byť aj iné dôvody - v neistote, zmätku atď.

Predpokladá sa, že ak je pacient dostatočne hlboký na to, aby sa prehĺbil vo svojom vnútornom stave, sám alebo s pomocou psychológa bude schopný nájsť príčinu, ktorá spôsobila zlyhanie. A akonáhle je toto zablokovanie zrušené alebo inštalácia je zničená, príde uzdravenie. Alebo sa začne objavovať oveľa rýchlejšie na pozadí drogovej terapie.

Príklady situácií

Choroba je diagnostikovaná po potrate alebo potrate. Môže to byť spôsobené tým, že inštalácia „Nemôžem priviesť dieťa do môjho domu“ je vytvorená v žene. A telo na ňu reaguje a snaží sa podmienečne vytvoriť maternicu niekde inde na opakované pokusy.

Často sa choroba vyskytuje u adolescentov. Je to kvôli pocitu osamelosti, keď sa dievča necíti dobre v dome rodičov. Preto jej vnútorná túžba vybaviť svoj domov nájde taký výraz.

Názorní psychológovia

Mnohí psychológovia pracujúci s oblasťami psychosomatiky zvažujú endometriózu a jej príčiny vo svojich prácach. Poskytujú rôzne, ale podobné vysvetlenia príčin tohto problému.

Psychologické príčiny endometriózy vidí v neistote, neistote. Ak sú doplnené chronickým odporom voči iným, sklamaniami v iných aj v sebe, potom je možné objavenie sa tohto ochorenia. Je to typické aj pre ľudí, ktorí sami seba a iných vyčítajú.

Správne nastavenie v tomto prípade je: „Som silný a schopný. Som vítaný. Milujem seba a ženu, aby som bola krásna. Teší ma všetko, čo som dosiahol a viem, že v budúcnosti dosiahnem veľa. Takéto nastavenie pomáha prelomiť negatívne blokády a obnoviť rýchlosť.

Vladimir Zhikarentsev

Tento odborník sa domnieva, že endometrióza sa vyvíja v dôsledku nedostatku pocitu bezpečnosti. Ak je žena nepohodlná, nepohodlná s ostatnými, cíti neustálu frustráciu a frustráciu, potom sa choroba môže objaviť a napredovať. Zvyčajne sa aktívne využíva cukor, pretože v tomto prípade je to on, kto nahrádza lásku k sebe.

Správne nastavenie je v tomto prípade: „Milujem seba a som v súlade so sebou. Vďaka tomu robím správne rozhodnutia a moje kroky prinášajú očakávaný výsledok. “ Akonáhle žena sama verí v tieto slová, proces hojenia začne.

Tento odborník poskytol najkomplexnejší opis tohto ochorenia. Objavila predpoklad svojho výskytu v troch typoch blokujúcich postojov - fyzických, emocionálnych a mentálnych:

 • Fyzické blokovanie je vyjadrené skutočnosťou, že telo sa snaží reprodukovať v miniatúrnom reprodukčnom systéme, rozširujúc svoje sliznice na susedné systémy,
 • Hlavným emocionálnym negatívnym postojom je nemožnosť počatia a nosenia. Títo pacienti menia svoju vlastnú schopnosť „vytvárať“ na iných aspektoch života - neustále vytvárajú projekty a nápady. Inštalácia je často spojená so strachom zo samotného procesu narodenia - strach zo smrti, bolesti atď. Tento strach je taký silný, že blokuje schopnosť počať.
 • Mentálna blokáda je, že strach z pôrodu vytvára fyzickú prekážku pre koncepciu. Zbaviť sa týchto obáv urýchli obnovu.

Liečba tohto ochorenia prebieha v niekoľkých fázach. Pri prvých inštaláciách sa nájdu, potom samostatne alebo s pomocou psychológa sú odstránené. A až potom môže začať zotavenie.

Neberte túto oblasť vedomostí príliš vážne. Psychosomatika je nevedecká disciplína, ktorú väčšina lekárov a väčšinu psychológov nepodporuje. Preto v tomto prípade nie je možné nahradiť liekovú terapiu psychoterapiou.

Elena Guskova

Podľa tohto špecialistu, s endometriózou, endometriálne bunky maternice opustiť miesto, kde by mali byť. Preto hlavným konfliktom u ženy, ktorá z nej trpí, je: „Môj domov je niekde inde. Musím / musím / chcem nájsť iný domov. “ Iba vytvorením pohodlia okolo vás, vytvorením vlastného domova emocionálne a fyzicky pohodlne, môžete začať liečiť z tejto choroby.

Psychosomatika ako veda

Psychosomatika je relatívne nová veda, ktorá študuje vplyv psycho-emocionálnych porúch na fyzickú kondíciu. Tento pojem sa používa v psychológii aj v medicíne.

Negatívne psychologické faktory môžu byť príčinou rôznych ochorení, vrátane endometriózy. Nikto nepopiera, že po utrpení stresu môže mať človek bolesť hlavy a zvýšenie krvného tlaku. Iné ochorenia sa vyvíjajú podobným spôsobom.

Narušený psycho-emocionálny stav spôsobuje ochrannú reakciu v tele. V mozgu začína produkcia hormónov, ktoré sú určené na ochranu ľudí pred negatívnymi faktormi. Keď je ich hladina dlhodobo zvýšená, vyvíjajú sa patológie.

Vlastnosti psychosomatického stavu

Gynekologické ochorenia, vrátane endometriózy, nie sú vždy spôsobené takými faktormi, ako sú chirurgické zákroky na orgánoch reprodukčného systému, infekcie a vírusy, zápal. Staršie ženy často hovoria, že príčinou rôznych ženských chorôb je nedostatok osobného života. Takéto vyhlásenie veľmi dobre a jasne vysvetľuje psychosomatické endometriózy.

Čo je psychosomatika? Je to stav, keď sa žena na emocionálnej úrovni nepovažuje za ženu a popiera svoje poslanie stať sa matkou. Zároveň to tak dôrazne odoláva, že mozog preorientuje prácu orgánov zodpovedných za produkciu pohlavných hormónov. V skutočnosti sa žena prispôsobuje blokovaniu normálneho vývoja orgánov reprodukčného systému, čo vedie k zmene hormonálneho pozadia a v dôsledku toho k zhoršenej fertilite a poklesu reprodukčnej funkcie ženského tela.

Dôvody zamietnutia

Gynekológia a psychosomatika sú navzájom úzko prepojené. Psychosomatické príčiny ochorení žien idú od detstva a dospievania. Príčiny psychologických odchýlok:

 • nesprávny model rodiny
 • neplodnosť,
 • zlé vzťahy
 • prevádzaných operácií.

Ak mala rodina problémy vo vzťahoch rodičov, keď otec ponížil, podviedol, mal zlý postoj k matke, dievča vytvára nesprávny model rodiny. Keď vyrastie, jej vnímanie ľudí bude skreslené. Nebude schopná mať normálny, silný vzťah, pretože od druhej polovice bude stále očakávať niečo zlé, zradu, hrubosť, zradu.

Psychológia žien je navrhnutá tak, aby akýkoľvek emocionálny zážitok ovplyvňoval stav reprodukčného systému. Ak má žena potrat alebo mala mimomaternicové tehotenstvo, ktoré skončilo operáciou, na úrovni podvedomia, ktorá ho nepochopila, sa popiera ako budúca matka a verí, že jej maternica nie je schopná normálne niesť dieťa.

Niekedy sa stáva, že keď sa raz v živote stretla s neopätovanou láskou a ešte viac urážok človeka, žena začne nenávidieť svoje telo, snaží sa potlačiť svoj ženský princíp všetkými možnými spôsobmi. V dôsledku toho je odmietnutá jeho prípadná úloha matky.

Ďalším dôvodom, prečo sa z hľadiska psychológie stáva faktorom vo vývoji ženských chorôb, je vizualizácia odporu voči matke. S negatívnymi emóciami o rodine ich žena nechce opakovať pre seba, resp. Popiera možnosť počatia a mať dieťa, pretože ju jednoducho nepotrebuje.

Vývoj ochorenia môže súvisieť aj so skutočnosťou, že keď sa zistí endometrióza, žena sa začne vyčítavať, premýšľať, prečo ju má, čo urobila zle, a zrazu je to znamenie, že nemusí myslieť na založenie rodiny, že to nie je jej poslaním. v živote.

Častou príčinou psychosomatickej príčiny endometriózy je neprimeraný strach z pôrodu. Počúvať od svojich priateľov, ako to bolí a je nepríjemné, aké komplikácie môžu nastať, žena, úplne ponorená vo svojom vlastnom strachu, si dáva zariadenie, ktoré nikdy nebude mať deti, aby tento proces neprešla.

Ak sa takáto myšlienka neustále otáča v hlave, ako výsledok, psychosomatika bude robiť svoju prácu - mozog zablokuje prácu reprodukčného systému na produkciu hormónov, dôjde k hormonálnemu zlyhaniu, ktoré povedie k rozvoju endometriózy. Keď sa ochorenie začne prejavovať a diagnóza je potvrdená lekárom, žena dospeje k záveru, že nebude schopná mať deti s takýmto ochorením a jej duševný a emocionálny stav bude fyzicky potvrdený.

Psychosomatika je začarovaný kruh. Duševné problémy spôsobujú rozvoj endometriózy, endometrióza vedie k zhoršeniu abnormálneho duševného stavu.

Bez ohľadu na príčiny psychosomatiky, tento stav môže a mal by byť liečený. V opačnom prípade sa postupne zhorší endometrióza a iné gynekologické ochorenia reprodukčného systému, začne sa úplná zmena v ženskej osobnosti, psychologické problémy sa zhoršia a bez pomoci kvalifikovaného špecialistu sa nebude dať zvládnuť.

Endometrióza je jednou z najťažších chorôb ženského reprodukčného systému, ktorá sa môže súčasne vyskytnúť v dôsledku psychosomatických problémov, viesť k ich zhoršeniu a spôsobiť poruchy psycho-emocionálneho stavu.

diagnostika

Príčiny endometriózy sú rôzne, takže je veľmi ťažké presne identifikovať psychosomatické abnormality u pacienta. Aby sme pochopili, čo presne bolo provokujúcim faktorom, vykoná sa dôkladná diagnóza. Keď laboratórne testy a metódy inštrumentálnej diagnostiky neumožňujú určiť fyziologické príčiny, ktoré vyvolali nástup ochorenia, je potrebná konzultácia s psychiatrom.

Rozhovor sa koná s pacientom, počas ktorého špecialista určuje, ako sa sama so sebou zaobchádza, aký je jej vzťah k mužskému pohlaviu, aký bol vzťah medzi rodičmi v detstve, aký je vzťah s matkou.

Terapia endometriózy spôsobená psychosomatikou je komplexná a dlhá. Ošetrenie je rozdelené do niekoľkých stupňov. Dôležitú úlohu zohráva liečba samotnej choroby. V závislosti od závažnosti klinického prípadu sa lieková terapia vykonáva s použitím hormónových liekov, lieky sa predpisujú aj na zmiernenie bolestivých a nepríjemných príznakov endometriózy. V závažných prípadoch dlhodobej patológie sa vykonáva minimálne invazívna laparoskopická operácia, aby sa odstránili ložiská endometriózy.

Dôležitou fázou liečby je korekcia psycho-emocionálneho pozadia ženy. A niekedy je to veľmi zložitý proces. Mnohí pacienti nechcú priznať, že majú psychologické problémy a po konzultácii s psychiatrom sa správajú potlačené, nechcú odpovedať na otázky čestne. Lekár je konfrontovaný s úlohou vytiahnuť ten moment zo ženského podvedomia, ktoré ju tak drasticky ovplyvnilo a spôsobilo ďalšie poruchy.

Často sa identifikujú príčiny nesprávnej samoidentifikácie ženy a prečo jej mozog začal blokovať normálne fungovanie reprodukčného systému, využívajú techniku ​​hypnózy. Až potom, čo žena rozpozná existenciu problému a dokáže presne pochopiť, čo ich spôsobilo, psychoterapeut začne aktívnu fázu liečby a korekciu jej psycho-emocionálneho stavu. Pomocná terapia - menovanie sedatív, antidepresív.

Niekedy liečba psychosomatických príčin endometriózy trvá niekoľko rokov tvrdej práce pacienta aj kvalifikovaného špecialistu. Pacient musí byť zbavený strachu, naučiť sa cítiť ženu, správne identifikovať a vnímať svoj ženský princíp, odpúšťať minulé trestné činy. Если женщина будет откровенна, как с врачом, так и с самой собой, что еще более важно, лечение будет проходить легче и быстрее.

Влияние психологии на эндометриоз

Заболеванием, с которым чаще всего сталкиваются женщины, является эндометриоз. S touto patológiou v maternici začína proces aktívneho rastu vnútornej vrstvy jeho stien. Spoločným znakom vývoja patológie je krvný výtok, ktorý sa objavuje medzi menštruačným cyklom, sprevádzaný bolesťou v dolnej časti brucha.

Depresia, depresívna nálada, slabosť sú hlavnými dôsledkami endometriózy. Všetky tieto znaky naznačujú, že stav zdravia žien, najmä duševného zdravia, sa výrazne zhoršil.

Pomocou psychosomatiky môžete nájsť príčinu vzniku patológie, najmä v prípadoch, keď nie je možné nájsť fyziologické faktory.

Aj v mladom veku je identita ženy vystavená silnému vonkajšiemu vplyvu, ktorý môže spôsobiť predispozíciu k tvorbe patológie. Napríklad, keď rodičia podriaďujú svoju dcéru neustálym kritikám, obmedzujú slobodu konania, stáva sa poslušnou. Keď však vyrastie, prestane si všimnúť obmedzenia, ktoré stanovili jej rodičia, a nemôže sa pred nimi zastaviť. Nemôže vyriešiť konflikty, len zavrie a čaká, keď sa všetko upraví.

Výsledkom je, že vývoj endometriózy začína v dôsledku porušenia hraníc a endometriálne bunky opúšťajú maternicu - to je signál pre pomoc, ktorú môže dievča ignorovať. Vo väčšine prípadov je choroba diagnostikovaná u slobodných, slobodných žien, ktoré majú ťažký, studený vzťah so svojimi rodičmi.

Psychológia uvažuje, či sa endometrióza vyskytuje u ženy počas tehotenstva, a ani neplánovala otehotnieť - znamenie zhoršených hraníc osobnosti, auto-agresie. Pomerne často, patológia zmizne alebo jej príznaky ustúpia po narodení dieťaťa. To je vysvetlené tým, že žena začína cítiť v sebe ochrankyňu, ktorá by mala dieťa chrániť, zabezpečiť jeho pohodu.

Keď sa žena stane dôverou vo svoje schopnosti, jej psychický stav sa vráti do normálu a choroba ustúpi.

Možné následky

Odborníci sa domnievajú, že všetky gynekologické ochorenia pochádzajú zo vzťahu medzi ženou a mužom. Sebavedomie žien zohráva mimoriadne dôležitú úlohu. Ak sa považuje za podradenú, chybnú, objavia sa problémy spojené s orgánmi reprodukčného systému.

Endometrióza spôsobuje menštruačné poruchy, neplodnosť, bolesť počas pohlavného styku. Mnohé gynekologické ochorenia tiež vedú k podobným dôsledkom. Dievča zažíva silné pocity pri odhaľovaní akejkoľvek choroby maternice, najmä ak môže spôsobiť neplodnosť. Psychosomatiku endometriózy sprevádzajú rôzne komplexy, pocity viny, strach, ktorý zase vyvoláva aktívny rozvoj patológie, čo opäť vedie k nestabilnému psycho-emocionálnemu stavu.

Musia sa študovať psychosomatické faktory s cieľom obnoviť, predísť a zlepšiť kvalitu života. Dobre fungujúca emocionálna sféra, pozitívny vplyv na celkový stav ženy a jej budúceho dieťaťa.

Endometrióza: definícia, znaky

Toto ochorenie je charakterizované tvorbou defektu sliznice maternice.

Dôsledkom tohto javu môžu byť ťažkosti s koncepciou, mimomaternicovým tehotenstvom, bolestivými pocitmi počas pohlavného styku a dysmenoreou. Pred rozprávaním o koncepte "psychosomatickej endometriózy" je potrebné zvážiť jej príznaky a fyziologické procesy, ktoré vyvolávajú vývoj patológie. Symptómy ochorenia sú nasledovné:

 1. Silný krvavý výtok z pošvy, ktorý sa nevyskytuje počas menštruácie.
 2. Bolesť v bruchu, v dolnej časti chrbta.
 3. Nepríjemný pocit pri močení.
 4. Slabosť, zlá nálada.

Odrody ochorenia

Existujú dva typy endometriózy - genitálne a extragenitálne. Prvý typ sa vyznačuje tým, že choroba postihuje len orgány reprodukčného systému. Druhý typ je spojený s patologickými procesmi, ktoré sa šíria v brušnej dutine. Súčasne sa môžu pozorovať silné bolesti brucha, poruchy aktivity čriev, stolica zmiešaná s krvou. Vývoj ochorenia vyvoláva množstvo faktorov. Môže to byť infekcia reprodukčného systému, dedičná predispozícia, umelé prerušenie tehotenstva umelými prostriedkami. Bohužiaľ, mnoho žien nevenuje dostatočnú pozornosť svojmu fyzickému blahobytu a chodí k lekárovi len vtedy, keď vzniknú komplikácie v dôsledku zanedbávanej choroby. To sťažuje liečbu.

Príčiny endometriózy z hľadiska fyziológie

V súčasnej dobe vedci nemôžu presne určiť faktory vyvolávajúce vývoj patológie. Existuje však niekoľko predpokladov pre rozvoj ochorenia, napríklad:

 1. Prítomnosť patológie u príbuzných krvi (matka, babička).
 2. Nedostatočná produkcia hormónov.
 3. Umelé potraty.
 4. Neskoré dodanie.
 5. Spontánne potraty.
 6. Cisársky rez.

Nie všetci odborníci však berú do úvahy také faktory, ako je psychosomatická endometrióza. Inštalovanie a spôsob myslenia ženy však môže výrazne ovplyvniť jej zdravie.

Psychologické príčiny ochorenia v detstve av dospelosti

Negatívne skúsenosti - agresia, strach, beznádej a smútok sú často príčinou vývoja rôznych patológií. Psychosomatika endometriózy (ak sa nachádza u ženy) musí špecialista vziať do úvahy, pretože správne nastavenia a spôsob myslenia sa môžu s chorobou vyrovnať a sú považované za vynikajúci doplnok k hlavnej terapii (lieky, chirurgia). Bohužiaľ, mnohí lekári nemajú tendenciu dôverovať psychoterapeutickým metódam, podceňujú ich pozitívny vplyv.

Spôsobuje psychosomatiku endometriózy v detstve av dospelosti. Ak sa dievčenská matka a otec pokúsili nadviazať prísnu kontrolu a hranice svojich osobných túžob a potrieb, mohlo by to nepriaznivo ovplyvniť jej duševné a fyzické zdravie.

Zástupca slabšieho pohlavia, ktorý si už od detstva zvykol na príliš drsnú výchovu, nie je schopný plne rozvinúť svoju individualitu. To vedie k osobnej kríze. Okrem toho takáto žena často nenájde silu, aby sa mohla chrániť.

Endometrióza a rodová identita

Odborníci hovoria, že už v detstve chápe chlapec alebo dievča svoje pohlavie. Dieťa je pripravené na výkon úlohy, ktorá je typická pre jeho sex. Počas puberty dievča správne vníma svoju ženskosť a úspešne buduje vzťahy s mladými mužmi len vtedy, keď je situácia v jej rodine zdravá. Endometrióza má psychosomatiku, príčiny a symptómy sa často vysvetľujú tým, že dieťa nebolo schopné nadviazať normálne vzťahy s rodičmi. Napríklad, ak dievča nedostalo od jej otca lásku, chválu a súhlas, ak opustil rodinu, zomrel skoro. Endometrióza často vyplýva zo skutočnosti, že žena neakceptuje jej sex, nie je s ňou spokojná.

Endometrióza a vzťahy rodič-dieťa

Odborníci často túto chorobu nájdu u adolescentov. Dôvodom pre kontaktovanie dievčaťa s lekárom je silná bolesť počas prvej menštruácie. Často toto ochorenie vyplýva zo skutočnosti, že ho vychováva slobodná matka, ktorá sa márne snaží budovať vzťahy s mužmi. Nedostatok dôstojného kandidáta na úlohu otca, neustály nedostatok pozornosti voči matke - to všetko má negatívny vplyv na somatické a duševné zdravie dievčaťa počas puberty. Aj keď je otec fyzicky blízky, môže byť odcudzený, neustále sa hádajú so svojou matkou, to všetko spôsobuje dieťaťu pocit zbytočnosti, osamelosti.

Špecialisti, ktorí sa domnievajú, že psychosomatika endometriózy hovoria, že žena, ktorá v dôsledku takýchto detských sklamaní ochorie, bude schopná vyrovnať sa s chorobou len vtedy, keď buduje silnú rodinu a rodí dieťa.

Existujú prípady, keď zástupca spravodlivého pohlavia čelí problému neplánovanej koncepcie. Zrodí dieťa, ale nemôže k nemu cítiť lásku. Žena prejavuje hnev voči svojmu synovi alebo dcére, ktorá ju svojím narodením zbavila slobody a sebarealizácie. V tomto prípade psychosomatické endometriózy maternice je odmietnutie materskej úlohy.

Príčiny ochorenia v zmysle Louise Hay

Tento odborník v oblasti psychosomatiky vidí predpoklady pre rozvoj endometriózy v pocite nebezpečenstva a vlastnej zraniteľnosti ženy. Niekedy pacient tiež cíti nespokojnosť so svojím okolím a svojou osobnosťou, beznádejou. Toto vnímanie života sa nachádza v tých, ktorí namiesto riešenia problémov neustále obviňujú seba a iných. Podľa Louise Hay je žena schopná zbaviť sa tejto choroby len vtedy, ak verí v seba a že môže byť milovaná a úspešná, prijímať a rešpektovať druhých a svoju osobnosť.

Liz Burbo's View

Podľa tohto psychológa, v endometrióze, psychosomatika zahŕňa tri zložky - fyzickú, emocionálnu a mentálnu.

 1. Prvý faktor sa vyznačuje tým, že telo ženy prenáša svoju reprodukčnú funkciu na iné orgány a systémy.
 2. Druhý dôvod spočíva v emóciách. Pacienti odmietajú myšlienku, že sú schopní niesť a mať dieťa, čo tlačí telo, aby túto možnosť zablokovalo rozvojom ochorenia. Takéto ženy často podvedome prenášajú funkciu matky na iné oblasti života, napríklad na kariéru.
 3. Tretí faktor vo vývoji ochorenia je spojený s myšlienkami pacientov. Majú silný strach z práce a bojia sa zomrieť alebo zostať zdravotne postihnutí v dôsledku narodenia dieťaťa.

Endometrióza: psychosomatika Sinelnikov

Tento špecialista v oblasti medicíny a psychoterapie študuje vplyv myšlienok a emócií na stav tela spravodlivého sexu.

Valery Sinelnikov hovorí, že príčiny ochorenia spočívajú v psychologických problémoch. Iné faktory vytvárajú len ďalšie podmienky pre rozvoj patológií.

Podľa tohto špecialistu je potrebné podrobne zvážiť situáciu každého pacienta, pretože ochorenie je vyvolané rôznymi okolnosťami a reakciami na ne.

Existuje určitý súbor myšlienok a pocitov, ktoré prispievajú k vzniku problému so ženským reprodukčným systémom. Aké sú psychosomatické príčiny endometriózy podľa Sinelnikov? Tvrdí, že choroba sa objavuje u žien, ktoré často obviňujú svojich partnerov, že sa k nim správajú hrubo.

Úloha vzťahu medzi mužom a ženou vo vývoji ochorenia

Pocity nedôvery, nestability a nespokojnosti s partnerom môžu často vyvolať endometriózu. Ženy, ktoré zažívajú takéto emócie, dávajú prednosť svojmu mužovi, podozrievajú ho z podvodu, kričia na neho a sú hrubé, nepáči sa im a nedovolia, aby si vyvolený uvedomil svoju osobnosť.

Podľa odborníkov tento štýl správania môže spôsobiť gynekologické ochorenia a ťažkosti pri počatí.

Psychosomatika endometriózy je spojená s vnímaním všetkých mužov ako nepriateľov. Akonáhle žena prestane cítiť nedôveru a hrozbu vo vzťahu s partnerom, prijíma svoju prirodzenú funkciu ako manželka a matka, bude sa zbaviť zdravotných problémov.

Ak hovoríme o liečbe, je to dôležité, pretože beh endometriózy môže viesť k závažnej strate krvi, nedostatku železa v krvi, rakovine. Niekedy pacienti potrebujú operáciu, ale najčastejšie lekár jednoducho predpisuje priebeh liekov. Zvyčajne predpísané prípravky obsahujúce hormóny.

Psychoterapeutické metódy však hrajú dôležitú úlohu pri odstraňovaní patológie.

Samozrejme sa berie do úvahy aj psychosomatika endometriózy pri liečbe sily myslenia, pretože mnohí pacienti tvrdia, že často pociťujú negatívne emócie. Odborníci na psychoterapiu pracujú na tom, aby sa zbavili pocitov, ako je vina, agresia, odpor a zúfalstvo. Tieto emócie sú balastom, bránia ľuďom žiť normálne a sú zdravé.

Majúc predstavu o endometrióze, jej psychosomatike, liečbe, psychoterapeuti sa zoradia podľa situácie, ktorá vznikla v živote konkrétneho pacienta. Ale medzi všeobecnými princípmi, na ktorých sú založené metódy špecialistov, je možné označiť ženskú akceptáciu jej úlohy, pohlavia a formovania pozitívnych postojov.

Samozrejme, psychoterapeutické sedenia neposkytujú stopercentné zotavenie. Je potrebné poradiť sa s gynekológom, podstúpiť vyšetrenia a vziať lieky predpísané lekárom. Aby sa choroba nevrátila a nedostatok vnútornej harmónie sám o sebe nie je dôsledkom vývoja inej patológie, psychoterapia je skvelou možnosťou na zlepšenie zdravia.

Všeobecné informácie

Endometrióza maternice - gynekologická patológia, pri ktorej endometriálne bunky (to je vnútorná vrstva maternice) spadajú mimo maternice a začínajú rásť. Tieto bunky sú veľmi citlivé na pohlavné hormóny, čo spôsobuje mesačný menštruačný cyklus: pod vplyvom hormónov sa endometrium rozširuje a pod hormonálnymi účinkami sa začína odmietať, ak sa koncepcia nevyskytla, v maternici nie je žiadne embryo.

Ak endometriálne bunky rastú mimo maternice, nestrácajú svoju citlivosť na hormóny, ale rastú a odmietajú každý mesiac tam, kde sú - v čreve, pupku, v reprodukčnom systéme, ale mimo hlavného reprodukčného orgánu., Prečo sa to deje, liek nemôže odpovedať. Existujú len predpoklady o mutáciách génov, poruchách metabolizmu buniek a tak ďalej.

Prečo sa to deje, liek nemôže odpovedať. Existujú len predpoklady o mutáciách génov, poruchách metabolizmu buniek a tak ďalej. Endometrióza sa prejavuje abdominálnou bolesťou, panvovou oblasťou, menštruačnými poruchami, ťažšou menštruáciou, dlhšou menštruáciou ako predtým, pri styku sa môže vyskytnúť bolesť. V ťažkých prípadoch to bolí vyprázdniť črevá a močový mechúr. Endometrióza je považovaná za jednu z príčin ženskej neplodnosti.

Psychosomatika chorôb

Keďže hovoríme o bunkách štrukturálnej vrstvy maternice, psychosomatika považuje endometriózu za poruchu samoidentifikácie ženy. Psychoanalytici to nazývajú rodovou identifikáciou. Žiadne dieťa na svete sa nenarodilo s porozumením, ku ktorému pohlaviu patrí. Až do určitého veku vyrastajú v rovnakých šmýkačkách a plienkach, nosia tie isté kombinézy, ktoré sa líšia len farbou. A potom sa dieťa začne pripisovať jednému alebo inému pohlaviu, ktoré úplne závisí od pohlavia, ku ktorému patria jeho rodičia.

V puberte, dievča buď šťastne prevezme úlohu budúcej ženy, alebo začne opustiť ju, pričom prijíma mužský vzor správania.

Rodiny, v ktorých dievča vidí, ako matka trpí, alebo zažívajú agresiu matiek na sebe, s väčšou pravdepodobnosťou neprijmú svoj ženský princíp až do konca, bude to pre ňu nepríjemné.

Práve tieto dievčatá si väčšinou vyberajú mužské povolania, sú priatelmi väčšinou s mužmi, súťažia s nimi a súťažia s nimi, stávajú sa šampiónmi v boxoch, pretekárskych autách, powerliftingoch.

Princíp ženy v takejto žene je rozmazaný, nešpecifikovaný, nevníma ho ako dominantného vo svojom živote, a preto sa postupne „rozmazáva“ a fyzicky vyvíja na podvedomej úrovni - bunky hlavného ženského reprodukčného orgánu sa rozširujú tam, kde vôbec nie sú, stratené prirodzené hranice endometria.

Druhou pravdepodobnou príčinou psychosomatickej medicíny je, že žena nemá pocit bezpečia a svojho vlastného „domova“ (vo všeobecnom zmysle slova). To znamená, že žena je v každom okamihu pripravená sa vymaniť z hľadania nového „domova“, útulného a bezpečného. Ale tam, s najväčšou pravdepodobnosťou, ho nenájde. Chovateľ jednoducho nemá psychologicky spoľahlivé zameranie.

Bolesť na pozadí endometriózy bez straty reprodukčnej funkcie je charakteristická pre ženy, ktoré vo svojich genitáliách, vo svojej povahe, v sexe vidí niečo hanebné a súvisia s tým.

Neplodnosť na pozadí endometriózy sa vyvíja u žien, ktoré tak popierajú ženský postoj, že nechcú byť matkami. (podvedome sa obávajú pôrodu, obávajú sa, že nebudú vychovávať a vychovávať dieťa ako dôstojného človeka, majú strach, že sa nebudú finančne a fyzicky vyrovnávať).

Ďalšia veľká kategória pacientov s endometriózou - ženy, ktoré naozaj chcú otehotnieť. Táto myšlienka je povýšená na hodnosť posadnutosti, mučia seba a tých okolo nich. Výsledkom je, že endometrium na hormonálnom pozadí vytvára ďalšiu extra vrstvu, čo je presne základom vývoja endometriózy a adenomyózy (klíčenie endometriálnych buniek vo svalovom tkanive maternice, po ktorom nasleduje zápal).

Но также, по мнению исследователей в области психосоматической медицины, развиться эндометриоз может и у женщин, которые слишком требовательно, по-диктаторски относятся к своим партнерам, которые презирают или ненавидят мужчин в целом и партнера в частности. Často sú predpoklady pre ochorenie vytvorené v detstve, keď vzťah dievčaťa s otcom nie je najlepší.

Mnohí psychiatri a psychoanalytici považujú endometriózu a adenomyózu za psychogénny autoimunitný patologický stav. Zameranie excitácie v mozgovej kôre je spôsobené jedným z vyššie uvedených faktorov, takže sa začína patologický proces, a to: rast endometriálnych buniek nie je vôbec poskytnutý prírodou.

Odhalenie skutočnej príčiny je hlavnou podmienkou úspešnej liečby, najmä preto, že tradičná medicína nemôže chorej žene ponúknuť nič zvláštne. Pre bolesti, lieky proti bolesti a protizápalové lieky sú predpísané, ktoré neprinášajú uzdravenie. Snažia sa bojovať proti ložiskám proliferácie endometriálnych buniek hormónmi, ale doteraz nebola zistená žiadna konkrétna účinnosť hormonálnej liečby. Chirurgia na odstránenie všetkých lézií je jedinou cestou von, ale aj tu je vysoká pravdepodobnosť, že sa problém opäť vráti.

To znamená, bez psychocorrection nemôže robiť.

Len odstránením hlavnej príčiny, uvedomením si psychológie jej choroby, sa žena môže vyrovnať so zameraním aktivity v kôre a vývoj endometriálnych buniek sa spomalí a potom je možné, že sa úplne zastaví.

Je dôležité, aby sa žena cítila ako žena, aby sa primerane vzťahovala na tehotenstvo a pôrod, bez toho, aby sa zakazovala otehotnieť a nesnažila sa otehotnieť za každú cenu.

Je dôležité byť úctivý a pozitívny voči mužom, partnerovi, ktorý je blízky svojmu otcovi, bratovi, priateľom a známym mužského pohlavia. Iba preskúmaním inštalácie, ktorá je pre ženu deštruktívna, sa človek môže vyrovnať s takým zvláštnym a ťažko vysvetľovateľným javom ako endometrióza.

Psychologický stav endometriózy

Endometrióza je časté ochorenie ženských pohlavných orgánov, v ktorom vnútorná vrstva jeho steny rastie v maternici. Na zistenie tejto patológie je najčastejšie možné krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruačným cyklom, a bolesť brucha.

Sprievodným príznakom endometriózy je dlhý depresívny stav ženy, pocit depresie, ktorý indikuje psychologické korene ochorenia.

Psychosomatika endometriózy umožňuje zistiť príčiny patológie v prípadoch, keď ich nemožno vysvetliť fyziologickou štruktúrou orgánov alebo následkami infekcie.

Predispozíciu k tomuto ochoreniu možno vytvoriť v detstve, keď identita budúcej ženy je vystavená najmenšiemu vplyvu zvonku.

Ak jej rodičia príliš obmedzili dievčatko v slobode konania a konania, neustále kritizovali, uplatňovali autoritatívny štýl rodičovstva, stáva sa mimoriadne poslušnou.

Ale, vyrastať, dievča necíti hranice svojej osobnosti, nevie, ako sa brániť. Ak je konflikt vo varení vo vzťahu, uprednostňuje ho neriešiť, ale zavrieť oči pred nezhodami a čakať, kým sa všetko vyrieši.

V tejto dobe, telo v dôsledku vývoja endometriózy (výstup endometriálnych buniek mimo maternice) naznačuje, že hranice sú porušené, a niečo by malo byť vykonané. Často sa takáto diagnóza robí pre slobodné dievčatá, ktoré majú prerušené vzťahy so svojou matkou, vo vzťahu existuje chlad.

Ak je endometrióza diagnostikovaná u tehotných žien, ktoré neplánovali otehotnieť dieťa, znamená to, že sú narušené hranice osobnosti a autoagresia (samovražedná agresia).

Stáva sa, že po pôrode sa prejavy endometriózy zmenšujú alebo dokonca vymiznú. Toto sa deje preto, lebo matka sa učí chrániť svoje dieťa a seba ako zdroj svojho blaha, brániť svoje hranice. Pocit vlastnej sily a schopnosti postaviť sa za seba tvorí vnútorný pokoj ženy a choroba ustupuje.

Každá emócia vyžaduje odbyt v jednej alebo druhej forme. Keďže v našej kultúre existuje neoficiálny zákaz vyjadrovania negatívnych emócií, ktoré sú vedené vo vnútri, ovplyvňujú fyzickú kondíciu človeka.

Preto akékoľvek porušenie vo fungovaní organizmu má do určitej miery psychologické dôvody.

Stav reprodukčného systému ženy ovplyvňuje jej schopnosť počať a porodiť dieťa. Niekoľko negatívnych faktorov vedie k vytvoreniu odmietnutia tehotenstva a pôrodu v mysli ženy, preto sa fyziologické poňatie stáva nemožným. Endometrióza výrazne interferuje s reprodukčnou funkciou a môže viesť k neplodnosti.

Psychologické príčiny endometriózy môžu byť nasledovné:

 1. Skúsenosti s neustálym nebezpečenstvom, neistotou. Žena má strach, obavy z budúcnosti, cíti sa ohrozená. Pre počatie a nosenie dieťaťa sú potrebné emocionálne pohodlie a finančná stabilita.
 2. Nadmerné skúsenosti s potratom alebo potratom, ku ktorým došlo skôr. Skúsenosti ženy o smrti dieťaťa v maternici sa nevedome prejavujú v hľadaní bezpečného domova pre nenarodené dieťa inde, nie v maternici.
 3. Neschopnosť niesť svoje telo ako ženský, pochybnosti. Dievča sa nevedome necíti krásne, dokáže vydržať, porodiť a správne vychovať dieťa.
 4. Znepokojenie a hnev na rodičov (predovšetkým na matku). Podvedome sa žena rozhodne, že nebude pokračovať v pretekoch kvôli množstvu negatívnych emócií, ktoré zažívajú v rodine. Akumulujúce, tieto emócie ovplyvňujú telo z vnútra a provokujú rozvoj endometriózy.

Vo väčšej miere sú ženy, ktoré nie sú schopné vyjadriť svoje emócie, ale zachovávajú si skúsenosti vo vnútri, vystavené vplyvu psychosomatických faktorov. Všeobecný fyziologický stav ženy závisí od postoja ženy k sebe, jej tela a sexuality.

Negatívne presvedčenie, sťažnosti a obavy, ktoré zažili, zanechávajú na svojom zdraví svoje stopy. Preto je potrebné pracovať s mentálnou sférou rovnako ako s fyzickým stavom organizmu.

Boj proti prejavom endometriózy nie je ľahké. Pri skúmaní obrazu psychosomatických príčin ochorenia sú na prvom mieste, takže bez ich zohľadnenia, všetky terapeutické opatrenia nevedú k vyliečeniu.

Väčšina gynekológov tieto faktory ignoruje vo vývoji endometriózy a nie každý pacient je pripravený vyhľadať pomoc od psychológa alebo psychoterapeuta.

Uvedomenie si problému je veľkým krokom na ceste k uzdraveniu a vysoká motivácia bojovať a rozvíjať seba samého zaručuje úplné uzdravenie.

Psychologická práca so strachom, nesprávnym presvedčením, potlačená agresia, emocionálna sféra ženy vedie k poznaniu príčin endometriózy a zmene spôsobu myslenia. Duševné zmeny zase vedú k fyzickým zmenám v tele.

Oblasti práce psychológa pri liečbe endometriózy:

 • zvýšiť sebaúctu
 • pracovať na prijatí vášho tela, ženskosti a sexuality,
 • pomoc pri živote a vyjadrovaní negatívnych emócií,
 • štúdium urážok, strachu, stratových skúseností a iných silných emocionálnych reakcií,
 • techniky relaxácie a stresu.

Proces psychoterapie pre endometriózu môže byť zložitý a zdĺhavý, ale výsledok splní všetky očakávania. Okrem toho sa zlepší celkový blahobyt a emocionálne pozadie sa zvýši.

Psychosomatika gynekologických ochorení, možné následky

Každá gynekologická patológia spojená so vzťahom medzi mužom a ženou, vrátane sexuálnej. Dôležitú úlohu tu zohráva aj sebavedomie dievčaťa. Vnímanie seba samého ako chybného, ​​horšieho, znevýhodneného v právach vedie k určitému porušeniu reprodukčnej funkcie.

Vývoj endometriózy môže viesť k menštruačným poruchám, neplodnosti a bolestivým pocitom počas pohlavného styku. Iné gynekologické ochorenia majú podobný účinok - eróziu krčka maternice, zápal končatín a vaječníkov, myóm maternice a ďalšie.

Pri ochoreniach maternice sa žena vždy obáva možných následkov, z ktorých najhoršie je neplodnosť. Komplexy strachu a viny ju neustále premáhajú, sledujúc ich vlastnú menejcennosť, túžbu izolovať sa od každého.

To vyvoláva zrýchlenie dynamiky ochorenia a jeho prejavov, čo opäť vedie k zvýšeniu úzkosti, strachu a ďalších negatívnych reakcií.

Depresia, apatia, depresia, sociálna izolácia osobnosti, samovražedné tendencie sa môžu stať psychologickými dôsledkami gynekologických ochorení.

Štúdium psychosomatických faktorov poskytuje skvelý zdroj pre zachovanie a obnovu zdravia ženy a zlepšenie kvality jej života.

Pozitívne vnímanie sveta, seba samého, mužov a skutočnosť narodenia a výchovy dieťaťa je kľúčom k harmonickému rodinnému životu a zachovaniu duševného a fyzického zdravia.

Psychosomatika, ako veda

Psychosomatika je všeobecne známy termín, ktorý sa nachádza v lekárskej literatúre aj v psychológii. Smerom tejto vedy je štúdium vplyvu psycho-emocionálnych porúch na somatický (telesný) stav tela.

Nie je žiadnym tajomstvom, že negatívne zmeny v emocionálnom faktore, najmä ich pravidelné prejavy, negatívne ovplyvňujú všetky systémy a orgány človeka. Napríklad vplyv nálady alebo skúseností na kardiovaskulárny systém. Každý vie, že v strese alebo emocionálnom strese mozog dostáva signál nebezpečenstva, a to zase začína zahŕňať ochranu.

V medicíne sa tento proces nazýva ochranná adaptívna reakcia. V hypotalamicko-hypofyzárnej časti mozgových hormónov sa produkujú, ktorých úlohou je chrániť telo v čase psychologickej poruchy. Preto počas stresu stúpa tlak, ktorý je ochrannou reakciou tela pred faktorom psychosomatického vplyvu.

Mnohí psychológovia hovoria, že psycho-emocionálne poruchy sú len polovicou psychosomatického účinku na telo. Veľká úloha v tejto vede je daná mentálnemu vnímaniu vonkajšieho sveta. A aby sme identifikovali príčinu choroby, človek by sa mal ponoriť do svojho duchovného stavu a určiť, čo ovplyvnilo fyzickú kondíciu.

Psychologické príčiny endometriózy

Psychologické príčiny existujú v etiológii akéhokoľvek ochorenia. Výnimkou nie je reprodukčný systém, a to jeho reprodukčná funkcia. Povinnosť porodiť dieťa leží na pleciach každej ženy. Fyziológia tela sa na to začína pripravovať v puberte vo veku 12 rokov. Začiatok tohto procesu je indikovaný nástupom menštruácie. Po nástupe menštruácie je telo schopné počať a niesť plod.

Mnoho žien má neplodnosť spôsobenú endometriózou. Psychológia vedy vysvetľuje tento patologický stav ako reakciu na emocionálne a mentálne vnímanie sveta okolo nás. To znamená, že v dôsledku akýchkoľvek negatívnych faktorov sa v mozgu objavuje negatívna reakcia na tehotenstvo a pôrod a fyziologický stav tela blokuje možnosť počatia.

Z osobného postoja žien k sebe, ich sexualita a sex vo všeobecnosti závisí od stavu zdravia žien. Z hľadiska psychosomatiky sú hlboké emocionálne príčiny chorôb pohlavných orgánov zakorenené v presvedčenom presvedčení, prijatom pred urážkami a odmietnutí jeho tela ako ženského. Každá z týchto mentálnych vierovyznaní sa odráža vo fyzickom stave tela.

Čo sa týka endometriózy, psychologické dôvody môžu spočívať v niekoľkých emocionálnych javoch:

 • Pocit bezmocnosti. Žena pociťuje určitú neistotu, pocit útoku sa neustále prejavuje, od človeka je očakávanie zlého.
 • Self-bičovanie. Väčšina žien s endometriózou nevie, ako si uvedomiť svoju osobnosť, opierajúc sa o názory iných a nie nájsť jasnú rovnováhu. Kvôli tomu sa začnú hanbiť, potupovať a nerešpektovať seba a svoje telá.
 • Sklamanie a zmätok. Frustrácia vzniká pri akomkoľvek zásahu do stavu tela. Dokonca aj naštvaná myšlienka o budúcnosti.
 • Anger. Hnev, a to negatívne emócie, ktoré nie sú odvodené, negatívne ovplyvňujú telo, ničia telo z vnútra, čo spôsobuje rozvoj závažných gynekologických patológií.

Na základe vyššie uvedených psychologických dôvodov lekári zistili, že ženy, ktoré nie sú schopné priniesť emócie na povrch, sú vystavené psychosomatickým faktorom. Ženy, ktoré sú zvyknuté držať všetko vo vnútri, sú vystavené väčšiemu riziku vzniku endometriózy.

Valery Sinelnikov o psychologické príčiny gynekologických ochorení

Valery Sinelnikov, praktický lekár a psychoterapeut, hlboko študoval vplyv psychologických aspektov na zdravie žien. Uvádza:

„Každý človek sám vytvára chorobu. Opakovane skúmajúc prípady z mojej praxe som bol presvedčený, že také vonkajšie faktory, ako je výživa, ekológia, infekcia, vytvárajú len priaznivé zázemie pre priebeh patológie. Existuje niečo hlboko vo vnútri, ktoré určuje vývoj choroby. A vôbec nezáleží na tom, či je choroba v duši alebo v tele. “

Podľa jeho názoru neexistuje žiadny systém, ktorý by mohol určiť špecifický účinok určitých psychických porúch na fyzickú kondíciu. Pre každého pacienta je to individuálne, pretože každá osoba reaguje odlišne na rôzne situácie. Ale medzi všetkými mentálnymi skúsenosťami, ktoré sa vyskytujú u pacientov, existuje niekoľko typických porúch, ktoré vedú k rozvoju gynekologických patológií.

EJeho zovšeobecnenie psychologických príčin endometriózy je patologické vnímanie človeka ako predátora. Podľa jeho opisu sú tieto ženy v neustálom napätí:

 • neustále očakávať zlé veci od ľudí,
 • veľmi kritický voči mužskému pohlaviu
 • charakterizované zvýšenou hrubosťou
 • majú tendenciu robiť stále tvrdenia
 • silnú nespokojnosť
 • neustále posielajú výčitky.

Cesta k uzdraveniu, podľa názoru Valerij Vladimirovič Sinelnikov, spočíva v schopnosti naučiť sa nevnímať človeka ako masu, nespájať ich so sebou, byť oddelený od svojho partnera, ukázať väčšiu úctu k jeho osobnosti, prestať sa neustále báť „skrytej hrozby“.

Vo svojej knihe „Miluj svoju chorobu“ Valery Sinelnikov píše, že maternica je chrámom kreativity ženy. Somatický stav maternice ukazuje, ako sa žena dokázala vyjadriť ako človek, žena alebo matka. V prípade akýchkoľvek sklamaní alebo sklamaní spojených so životom človeka je stav maternice utláčaný, a to jeho genitálna funkcia.

Fyzické blokovanie

Fyzické blokovanie nastáva v dôsledku už existujúcich emocionálnych porúch. Reakcia tela na strach alebo sklamanie je provokácia vývoja patologického stavu, ktorý je schopný inhibovať ženskú reprodukčnú funkciu.

Endometrióza je v tejto situácii častým ochorením. Je to gynekologické ochorenie, pri ktorom endometrium, sliznica maternice, ktorej funkciou je tvorba kapsuly pre plod (placenta), rastie nad jej hranice. S aktiváciou adhézií, ktoré sa vyvíjajú v neskorších štádiách patológie, je schopnosť otehotnieť úplne vypnutá.

Týmto spôsobom sa vykonáva fyzické blokovanie tela pre možné oplodnenie.

Emocionálna blokáda

Liz Burbo definuje emocionálne blokovanie endometriózy ako neschopnosť ženy porodiť dieťa. Najčastejšie je táto reakcia pozorovaná u úspešných žien, ktoré pracujú na vedúcich pozíciách. Ich plodná funkcia sa prejavuje tvorbou nového života, nie dieťaťa, ale nových projektov alebo myšlienok. Takáto žena má túžbu mať deti, ale má tiež strach z dôsledkov pôrodu.

Môžu to byť komplikované narodenia, možné potraty alebo odmietnutie plodu, smrti atď., Najmä ak sa takáto prax pozorovala u jej matky alebo pri jej prvej osobnej skúsenosti. Takýto strach je oveľa silnejší ako túžba mať dieťa, takže telo blokuje možnosť oplodnenia.

Duševné blokovanie

Lekári si všimli, že pri diagnostikovaní endometriózy, psychosomatika, a to psychické vnímanie sveta, je veľmi znepokojujúce nie pre deti, ale pre proces pôrodu. V tejto situácii je postoj k pôrodu ako niečo bolestivé a nebezpečné, čo je signálom pre ochranu tela.

Je zaujímavé, že strach z pôrodu a túžba mať dieťa sa delí o telo. Strach je definovaný ako vývoj patologického stavu. Túžba mať dieťa prispieva k tvorbe tzv. Druhej maternice, pretože endometrium naďalej funguje mimo maternice. V prípade patológie sa často vyskytuje mimomaternicové tehotenstvo.

Jedinou cestou, podľa psychológa Liz Burbo, je prekonať strach z pôrodu. Pacienti s endometriózou by mali emocionálne kŕmiť svoju túžbu mať dieťa. Práve táto terapia prispieva k inhibícii patologického šírenia endometrioidných heterotopií. Если женщина забеременела и родила ребенка, эндометриоз проходит сам по себе.

Эндометриоз – это тяжелое гинекологическое заболевание, этиология которого до конца не изучена, включая психологические причины развития патологии. Existuje mnoho verzií od rôznych psychológov a terapeutov, ktorí uskutočnili praktický výskum, ale doteraz nebol odvodený žiadny presný faktor, ktorý by v každom prípade negatívne ovplyvňoval endometrium.

Psychosomatika endometriózy sa líši medzi strachom z pôrodu a negatívnymi postojmi voči mužom. Obaja, a iní, môžu negatívne ovplyvniť základnú funkciu ženy - porodiť dieťa. Praktickí lekári a lekári sa dnes snažia určiť hlavnú príčinu tohto ochorenia, ale všetci dospeli k odlišným záverom.

Jedna vec je istá: muž a žena boli vytvorené ako dva začiatky. Muž je jang, ženský je yin. Dve energie musia existovať paralelne, úplne navzájom závislé. Ani žena, ani muž nebudú môcť pokračovať vo svojej rase bez vzájomnej vzájomnej spolupráce. Akékoľvek opomenutia, sklamania, výčitky atď. By preto mali byť úplne neprítomné v páre, ktorý chce nielen bezpečne počať dieťa, ale aj ho zvýšiť.

Vo svete musí všetko smerovať. Od staroveku sa zistilo, že človek je živiteľom rodiny a žena je strážkyňou krbu. Ak toto alebo to, že rod začína vykonávať svoju funkciu, ohrozuje možné psycho-emocionálne poruchy, v dôsledku čoho vznikajú a vyvíjajú sa všetky druhy patologických stavov.

Psychologické príčiny ochorenia

Patologické výrastky žľazového tkaniva maternice a vaječníkov sa môžu vyskytnúť v dôsledku detského alebo dospelého problému. Možným dôvodom je neprijatie vlastnej rodovej identity zo strany ženy. Toto sa často stáva, ak dievča bolo zbavené lásky svojho otca ako dieťa: zomrel skoro, opustil rodinu, týral dieťa alebo matku. Ak sa rodičia medzi sebou často hádajú, dieťa sa cíti zbytočné, čo negatívne ovplyvňuje jeho fyzickú kondíciu.

Odborníci v oblasti psychosomatiky veria, že príčinou endometriózy je komplexný vzťah s rodičmi. Toto ochorenie sa môže stať nielen kvôli neprítomnosti otca, ale aj kvôli nedostatku pozornosti matky.

Patológia môže nastať aj v situácii, keď boli rodičia príliš nároční na svoju dcéru. Nadmerná závažnosť neumožňuje dievčaťu ukázať svoju vlastnú individualitu, čo vedie k osobnej kríze. Takéto dievčatá v dospelosti trpia nielen endometriózou:

 • choroba je často sprevádzaná neschopnosťou odmietnuť,
 • komplexu obetí
 • neschopnosť chrániť sa.

Príčiny ochorenia sa môžu vyskytnúť v dospelosti. Ak nastane neplánované tehotenstvo, žena nemusí mať teplé pocity pre narodené dieťa. Dievčatá sa často na novorodenca hnevajú, pretože pri narodení strácajú niektoré zo svojich predchádzajúcich príležitostí, necítia vnútornú pripravenosť postarať sa o inú osobu. Odmietnutie úlohy matky môže spôsobiť endometriózu.

Ďalšími príčinami vzniku patologického stavu u žien je pocit neistoty u partnera, nedostatok spokojnosti so vzťahmi. Žena môže mať podozrenie, že muž klamstva, nevera, byť hrubý k nemu, nenechajte ju milenca oceniť ju ako osobu.

Psychológ Liz Burbo

Americký psychológ Liz Burbo verí, že táto choroba vzniká kvôli odmietnutiu ženy akceptovať jej schopnosť niesť dieťa a porodiť dieťa. Takéto dievčatá často preferujú rodinnú kariéru. Telo reaguje na takéto myšlienky, v dôsledku čoho sa tento proces stáva neuskutočniteľným. Silné negatívne emócie spojené s generickým procesom môžu tiež viesť k endometrióze. Ak sa žena príliš bojí zomrieť počas pôrodu alebo zostať zdravotne postihnutá, bude to choroba, ktorá zabráni otehotneniu a pôrodu.

Odborník hovorí aj o fyziologických príčinách: žena môže preniesť reprodukčnú funkciu na orgány iných telesných systémov.

Technika Louise Hay

Liečiteľka Louise Hayová uvádza, že základným dôvodom pre rozvoj ochorenia je pocit zraniteľnosti, pocit nebezpečenstva. Choré ženy často zažívajú beznádej, sú nešťastné pre seba alebo pre ľudí okolo nich: priateľov, známych, príbuzných. Odmieta riešiť problémy, uprednostňuje vinu svojich susedov alebo okolností za jej zlyhania.

Louise Hay verí, že takýto pacient môže byť vyliečený len vtedy, keď sa jej sebadôvera stane primeranou. Je potrebné prevziať zodpovednosť za svoj vlastný život, prestať čakať a začať konať.

Psychosomatika Sinelnikov

Liečiteľ Sinelnikov tvrdí, že endometrióza sa vyskytuje u tých žien, ktoré nevedia, ako budovať harmonické vzťahy s partnermi. Ak dievča príliš často obviňuje svojho muža, snaží sa ho potlačiť, zaobchádza s ním zhruba, potom sa môže objaviť patológia. Odborník tiež uvádza, že dôvody musia byť hľadané individuálne u každého pacienta, pretože okolnosti a reakcie na ne u dievčat sú odlišné.

záver

Pre liečbu endometriózy, odmietnuť lekársku terapiu, chirurgia nestojí za to, pretože Práca s psychoterapeutom pomôže zbaviť sa príčin ochorenia, ale neodstráni príznaky, neobnoví zdravie. Je dôležité, aby ste včas absolvovali liečebný cyklus, pretože endometrióza môže spôsobiť rakovinu, veľké množstvo krvi a nedostatok železa.

Ženy na liečbu sú často predpísané hormóny. V závažných prípadoch môže byť nutná operácia.

Dôležité zasadnutia psychoterapie. Program je vybraný individuálne pre každú ženu, na základe jej osobných vlastností. Psychoterapeut pomôže pacientovi prijať jej ženskú povahu, vytvoriť pozitívne postoje. Psychoterapia je tiež užitočná pri liečení choroby, pretože cvičenie s psychológom zabráni návratu patologického stavu.

Pin
Send
Share
Send
Send