Hormóny

Čo je normou estradiolu u žien

Pin
Send
Share
Send
Send


Hormóny produkované v tele sú zodpovedné za najdôležitejšie procesy, ktoré sa v ňom vyskytujú. Estradiol u žien je hormón, ktorý ovplyvňuje fungovanie reprodukčného systému. Na tom závisí emocionálny stav a sexuálny sklon v mnohých ohľadoch. Okrem toho je estradiol nevyhnutný pre správnu výživu kostného tkaniva, zlepšenie zrážania krvi a kontrolu cholesterolu. Hladina ženských hormónov môže byť za určitých podmienok normálna, zvýšená alebo znížená.

Všeobecné údaje a norma hormónu u žien

Estradiol - za čo je tento hormón zodpovedný? Dôležitosť udržania v normálnom rozsahu je spôsobená tým, že:

 1. zodpovedný za reprodukčné zdravie. Pod vplyvom hormónu vo vaječníku dozrieva folikul, epiteliálna vrstva maternice zhrubne, čo zabezpečuje pripravenosť tela na embryo. Estradiol prispieva k expanzii ciev maternice a jej rastu - počas puberty aj počas tehotenstva,
 2. ovplyvňuje tvorbu sekundárnych sexuálnych charakteristík,
 3. zlepšuje stav pokožky
 4. zlepšuje prácu kardiovaskulárneho systému
 5. stimuluje metabolické procesy v tele,
 6. udržiava emocionálny stav
 7. prispieva k zmene hlasu v puberte.

U ženy dochádza k syntéze estradiolu v bunkách vaječníkov. Jeho produkcia je spojená s periodicitou menštruačného cyklu - každá fáza je charakterizovaná určitým indikátorom obsahu tohto hormónu. Okrem toho koncentrácia estradiolu závisí od dennej doby: jeho najvyššia rýchlosť je stanovená v období od 3 do 6 hodín popoludní, minimálne od 12 do 2 hodín ráno.

Estradiol sa meria v pikogramoch na 1 ml plazmy.

Tabuľka odráža normálne hladiny estradiolu v krvi žien v závislosti od obdobia menštruačného cyklu.

Hladina tohto hormónu sa tiež líši u žien podľa veku a tiež v závislosti od hormonálneho stavu:

 • u novorodencov sa estradiol blíži nule,
 • vo veku 4 až 6 rokov, hladina hormónov za normálnych podmienok nepresahuje 22 pg / ml, t
 • počas puberty je hormón estradiol obsiahnutý v množstve 25-30 pg / ml,
 • pri nosení hormónu plodu môže byť signifikantne zvýšený. Jeho rýchlosť počas tehotenstva sa pohybuje od 210-22 850 pg / ml. Približne 5 dní po narodení sa hladina estradiolu v matke ženy začína znižovať,
 • počas menopauzy sa hladiny estradiolu pohybujú od 19 do 82 pg / ml.

Hladina hormónov sa bude líšiť v závislosti od veku, okrem toho sa jej množstvo s vekom znižuje.

Je to dôležité!Hormonálne pozadie ženy, ako aj hodnota indexu estradiolu, sú ovplyvnené takými tromi dôležitými faktormi, ako sú klimatické zmeny, nepriaznivé environmentálne podmienky a zmeny hmotnosti.

Úroveň estradiolu u žien klesá s vekom, čo ovplyvňuje stav kože a vlasov, sexuálne schopnosti, náladu.

Ak sa žena v určitých obdobiach života musí vysporiadať s problémom zvyšovania alebo znižovania hladiny hormónu, vo väčšine prípadov je to spôsobené abnormalitami vo fungovaní vnútorných orgánov.

Príčiny a príznaky redukcie estradiolu

Nízky estradiol u žien sa prejavuje v špecifických príznakoch a indikuje prítomnosť určitých patológií.

Ženské telo je veľmi jemným „mechanizmom“, ktorého prácu môže rušiť množstvo faktorov, preto ak sa objavia nejaké podivné veci, príznaky alebo znaky, okamžite sa poraďte s lekárom.

Dôvody na zníženie hormónu sú nasledovné:

 • prudký pokles telesnej hmotnosti, ktorý je zvyčajne spojený s dodržiavaním prísnych diét. Úbytok hmotnosti ovplyvňuje stav všetkých orgánov, vrátane fungovania mozgu, hypofýzy a vaječníkov. Tieto nepriaznivé faktory, ktoré znižujú obsah estradiolu, prispievajú k zastaveniu menštruácie a celkovému zhoršeniu zdravia. Stáva sa to pri prudkej strate 5-18% telesnej hmotnosti,
 • závažným stresom, ktorý spôsobuje hormonálne poruchy. V takýchto podmienkach prestávajú vaječníky produkovať estrogény, vyskytujú sa menštruačné poruchy a v dôsledku toho sa znižuje schopnosť otehotnieť,
 • genetické poruchy, pri ktorých sú chromozómy, ktoré určujú štruktúru ženských pohlavných orgánov, nesprávne zoskupené a spôsobujú vznik nebezpečných syndrómov,
 • dysfunkcia hypofýzy pod vplyvom infekčných ochorení, s rozvojom nádorov. V takýchto podmienkach je produkcia všetkých hormónov znížená, nielen estradiol,
 • dysfunkcia vaječníkov, vyvolaná vrodenými chybami alebo autoimunitnými ochoreniami,
 • užívanie antikoncepcie obsahujúcej estradiol. Takéto lieky inhibujú produkciu prirodzeného hormónu v tele,
 • zápalových ochorení reprodukčných orgánov,
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie,
 • odmietnutie mäsa.

Nízky estradiol sa vyjadruje v špecifických symptómoch:

 1. dlhú dobu. Ak je prítomná menštruácia, dochádza k výraznej bolesti,
 2. úbytok hmotnosti
 3. neschopnosť otehotnieť,
 4. zmena stavu kože, výskyt vyrážky, podráždenie,
 5. zvýšené potenie
 6. výrazné akné na koži tváre,
 7. pocit sucha a svrbenia v pošve,
 8. pravidelné bolesti hlavy
 9. pokles krvného tlaku
 10. znížené libido.

Dávajte pozor!Ak je estradiol znížený, špecialista odporúča, aby žena užívala lieky, ktoré obsahujú tento hormón, aby kompenzovali deficit.

Zvýšený estradiol: čo hovorí a ako sa prejavuje

Zvýšený estradiol u žien je spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane:

 • obezita. V prítomnosti významnej vrstvy tuku, pri ktorej sa za normálnych podmienok uskutočňuje normálny proces transformácie mužských pohlavných hormónov na ženské, dochádza k zmenám. Ak hladiny estrogénu stúpajú, môžu viesť k zmenám nádorov vo vaječníkoch, maternici, prsných žľazách,
 • vysoký obsah androgénov v krvi ženy - mužské pohlavné hormóny, ktorá je spojená s poškodenou funkciou štítnej žľazy, vysoké hladiny inzulínu v krvi. Ak je estradiol z tohto dôvodu zvýšený, môže sa u ženy vyvinúť neplodnosť a toto číslo sa môže zmeniť mužským spôsobom,
 • ovariálne nádory, ktoré aktívne produkujú ženské pohlavné hormóny, v dôsledku čoho diagnostikujú vysoký estradiol,
 • poškodenie pečene,
 • lieky - hormóny obsahujúce estrogény, anabolické steroidy a niektoré ďalšie.

Zvýšené hladiny estradiolu sú vyjadrené v nasledujúcich príznakoch:

 • nestabilná menštruácia,
 • bolestivé pocity v prsných žľazách,
 • opuch tkanív
 • kŕče,
 • prírastok hmotnosti
 • podráždenosť, silná únava,
 • dysfunkcia gastrointestinálneho traktu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o estradiole, čo to je a aké nebezpečné výkyvy v jeho hladine, mali by ste kontaktovať špecialistu. Tiež vám povie, ako znížiť hladinu tohto hormónu a priviesť ho späť do normálu.

Vedenie výskumu

Analýza predpísaného estradiolu v nasledujúcich prípadoch:

 1. s častými poruchami menštruačného cyklu,
 2. krvácanie z maternice,
 3. s výraznými príznakmi predmenštruačného syndrómu,
 4. v prítomnosti nádoru vaječníkov alebo nadobličiek,
 5. v procese prípravy IVF.

Vo všeobecnosti sa odporúča u žien pravidelne vykonávať testy na estradiol. To platí aj pre iné hormóny, najmä ak je plánované tehotenstvo.

Je to dôležité!Odborníci odporúčajú analýzu na 3. alebo 5. deň menštruačného cyklu. V prípade potreby môže lekár predpísať štúdiu na iný dátum. Na spoľahlivé stanovenie, či je estradiol u žien normálny, sa analýza opakuje po určitom počte dní, približne 20-21 dní cyklu.

Aby sa dosiahol čo najpresnejší výsledok, odporúča sa, aby ste sa zdržali fyzickej námahy, pitia alkoholu a fajčenia deň pred analýzou. Aj v predvečer potreby zdržať sa pohlavného styku.

Po dobu 10-14 hodín by ste mali odmietnuť jedlo.

Ženy sa často zaujímajú o to, kedy prejsť touto analýzou. Odber krvi sa vykonáva ráno, od 8 do 11 hodín. Výsledky sa získajú nasledujúci deň.

Taktika liečby závisí od toho, či dochádza k zvýšeniu estradiolu alebo k zníženiu jeho hladiny.

Dávajte pozor!Ak chcete zistiť, ako zvýšiť estradiol, musíte kontaktovať špecialistu. Zvyčajne predpisuje hormonálne lieky. Okrem toho by mal pacient dodržiavať zdravú výživu, odmietať vyčerpať diétu a zároveň nezneužívať škodlivé produkty. Norma estradiolu u žien sa pozoruje, ak konzumujú viac potravy bohatej na bielkoviny. Je dôležité vzdať sa zlých návykov.

V reakcii na otázku, ako znížiť estradiol, treba poznamenať úlohu vyváženej stravy. Odporúča sa zahrnúť do stravy aj výrobky s vysokým obsahom síry. Táto cibuľa, ružičkový kel, brokolica, citróny. Tiež sa odporúča jesť granátové jablká a hrozno - zdroje antioxidantov.

Užívanie estradiolu je nevyhnutné pre každú ženu, ktorá sa stará o svoje zdravie a plánuje urobiť zdravé dieťa. Reprodukčná schopnosť do značnej miery závisí od hladiny tohto hormónu. Pri monitorovaní výkonu je dôležité, aby ste okamžite zistili zmeny vo fungovaní vnútorných orgánov.

Prečo potrebujeme estradiol?

Látka priamo ovplyvňuje také vnútorné orgány, ako sú vajcovody, vagína, vaječníky, prsné žľazy, vonkajšie genitálie a iné. Sekrécia sa vyskytuje vo vaječníkoch a trochu v nadobličkách. Jeho koncentrácia je ovplyvnená fázou cyklu a tehotenstvom. Počas tehotenstva, jeho úroveň stúpa, pred narodením, koncentrácia hormónu stúpa na maximum. Po prenose embrya do normálu, len liečba liekmi môže priniesť hladinu hormónu. Počas tehotenstva hormón chráni plod, zlepšuje krvný obeh a zrážanie v vajíčkovodoch, čo zabraňuje krvácaniu počas fyziologického procesu narodenia dieťaťa.

U negravidných žien je látka kontrolovaná hormónmi stimulujúcimi folikuly a luteinizačnými (FSH a LH) hormónmi. Od 1. do 14. dňa cyklu dosahuje obsah hormónov maximum. Od 16. do 24. dňa (luteálna fáza) estradiol klesá.

Okrem vyššie uvedených funkcií kontroluje membrány na maternici a pripravenosť slizníc na proces pripojenia buniek. Distribúcia tukových buniek v tele a sexuálna príťažlivosť tiež závisí od tejto látky. Vonku sa účinok hormónu prejavuje v zafarbení hlasu, hladkosti alebo tuhosti kože a ďalších ukazovateľoch. Okrem toho ovplyvňuje stav kostí, metabolický proces a cholesterol v krvi, náladu osoby a zadržiava tekutinu.

Ako určiť hladinu hormónov v krvi

Biológovia zistili, že popoludní sa zvyšuje hladina všetkých hormónov v krvi. Preto, aby ste získali presné výsledky testov, musíte darovať krv v prvej polovici dňa.

Dôvody pre štúdium hormónu sú v dôsledku týchto patológií:

 • narušený menštruačný cyklus a hormóny,
 • pravdepodobného prerušenia tehotenstva
 • vnútorné krvácanie
 • nádor hypofýzy - prolaktinóm,
 • pri štúdiu stavu vnútorných pohlavných orgánov a vývoja plodu,
 • syndróm menopauzy (vyskytuje sa po 40 rokoch).

Norma hormónu estradiol u žien v tabuľke: podľa veku, s menopauzou, počas tehotenstva

Estradiol (E2) je hormón produkovaný vaječníkmi a kôrou nadobličiek, ako aj miesto plodu počas tehotenstva.

Hlavnou úlohou estradiolu je udržiavať stabilitu menštruačných a sexuálnych funkcií.

Keďže norma estradiolu u žien je premenlivou hodnotou, v tejto téme by sme chceli podrobne povedať, akú úroveň tento hormón považuje za normálnu a čo ju ovplyvňuje.

Estradiol: hlavné úlohy v ženskom tele

Estradiol je mimoriadne potrebný pre ženy na normálnu činnosť reprodukčného systému a celého tela. Napríklad estradiol pomáha aktivovať kontraktilnú funkciu myokardu, posilňuje cievne steny a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Tento hormón tiež zvyšuje tón vlákien hladkého svalstva črevnej steny a močového mechúra, čo zlepšuje prácu týchto orgánov.

Okrem hladkých svalov má estradiol pozitívny vplyv na aktivitu kostrových svalov, čo prispieva k ich pravidelnému sťahovaniu a relaxácii. Takto sa zvyšuje odolnosť a odolnosť ľudského napätia voči namáhaniu a telo sa stáva elastickým.

Estradiol sa právom nazýva hormónom dobrej nálady, pretože vďaka tomu máme pozitívne emócie. Osoby s estradiolom pod normálnou hodnotou sú často depresívne.

Okrem dobrej nálady estradiol pomáha ženám byť krásny a sexy. Je to spôsobené tým, že tento hormón umožňuje výskyt sekundárnych sexuálnych charakteristík, ako je zaoblená hrudník, strmé stehná, tenký pás, hladká koža, mäkký hlas atď.

Významný je tiež význam estradiolu pri tvorbe libida.

V procese mnohých lekárskych štúdií sa preukázalo, že estradiol pomáha udržiavať napätý tvar tela a telesnú hmotnosť. Napríklad u žien v menopauzálnom veku je v dôsledku poklesu hladiny estradiolu v krvi často problém s nadváhou a krehkosťou kostí.

Dôležitá úloha estradiolu zohráva úlohu pri vytváraní priaznivých podmienok pre oplodnenie, uvoľňovanie endometria tak, že k úspešnej implantácii zygoty dochádza.

Estradiol a menštruačný cyklus: vzťah

Estradiol sa syntetizuje a uvoľňuje do krvi počas celého mesačného cyklu, len v rôznych množstvách. Jeho syntéza sa vyskytuje vo vaječníkoch, kortikálnej substancii nadobličiek a tukového tkaniva, počas tehotenstva - na mieste plodu.

Počas folikulárnej fázy mesačného cyklu sa estradiol produkuje v minimálnom množstve, pod vplyvom folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov. Pred ovulačnou fázou sa množstvo hormónu zvýši trojnásobne, potom sa zníži a dosiahne minimálnu úroveň pred mesačnými dávkami.

Estradiol počas mesačného cyklu sa môže premeniť na estrón a estriol.

Aj hladina estradiolu u žien sa mení s každou hodinou dňa. Najväčšie množstvo hormónu sa syntetizuje medzi 15 a 18 hodinami dňa a najmenší medzi 24 a 2 hodinami noci.

Faktory ovplyvňujúce hladinu estradiolu v tele

Ešte raz chcem povedať, že normy hormónu estradiol u žien sa môžu zmeniť, keď sú vystavené rôznym faktorom, a to:

 • menštruačného cyklu
 • vek,
 • tehotenstvo,
 • zmena klímy,
 • kolísanie hmotnosti
 • škodlivé environmentálne faktory
 • psycho-emocionálny šok
 • zlé návyky (zneužívanie alkoholu, fajčenie),
 • príjem liekov.

Každá z týchto skutočností spravidla spôsobuje kolísanie hladiny estradiolu v krvi v rámci prípustných limitov.

Krvný test estradiolu

Pri analýze krvi sa hladina tohto hormónu zvyčajne zobrazuje v pikogramoch na mililiter (pc / ml), ale tento indikátor sa môže vyjadriť aj v pikomóloch na liter (pmol / l).

Krvný test estradiolu predpisujú špecialisti v takých prípadoch, ako sú:

 • hormonálneho zlyhania v tele, čo má za následok prerušenie mesačného cyklu, t
 • nedostatok ovulácie
 • neplodnosť,
 • narušenie pohlavných žliaz,
 • opakujúce sa krvácanie z maternice, ktoré nesúvisí s menštruačným cyklom,
 • výrazné prejavy predmenštruačného syndrómu,
 • zlyhanie hypofýzy,
 • polycystické vaječníky,
 • krehkosť kostí,
 • neoplazmy vaječníkov,
 • neoplazmy nadobličiek,
 • príprava na oplodnenie in vitro.

Krv na výskum estradiolu sa prijíma striktne v období od 4 do 6 dní menštruačného cyklu. Kontrolná analýza sa vykonáva v období od 20 do 21 dní cyklu.

Aby bol výsledok krvného testu estradiolu najobjektívnejším pri príprave štúdie, je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

 • 2-3 dni pred štúdiou sa neodporúča prejsť,
 • 24 hodín pred odberom krvi obmedzte fyzický a psychický stres,
 • 24 hodín vylučuje sex
 • 24 hodín pred odberom krvi je zakázané fajčiť a piť alkohol,
 • Ak užívate lieky, varujte lekára, ktorý predpísal štúdiu. V tomto prípade sa môže zvážiť otázka dočasného vysadenia liekov, pretože môžu skresliť výsledky štúdie estradiolu, t
 • Posledné jedlo by malo byť najneskôr 12 hodín pred odberom krvi. Analýza sa vykonáva prísne na prázdny žalúdok.

Optimálny čas na odber krvi je 8-11 hodín. Krv sa odoberá z kubitálnej žily v množstve 5 až 10 ml.

Čakanie na výsledok krvného testu na estradiol môže trvať tri až sedem dní. V prípade núdze môže byť výsledok pripravený päť hodín po odbere krvi.

Norma estradiol u žien

Úroveň estradiolu, podobne ako iné pohlavné hormóny, môže kolísať, bude závisieť od denného času a mesiaca. В период с 15 до 18 часов содержание в крови этого гормона выше всего, а с полуночи до 2 ночи достигает минимума.

Stupeň obsahu tohto hormónu je ovplyvnený rôznymi faktormi:

 • menštruačného cyklu
 • jednotlivých funkcií
 • zdravotný stav
 • tehotenstvo,
 • majú zlé návyky
 • užívanie liekov,
 • Presun do inej klimatickej zóny.

V rôznych obdobiach vývoja ženského tela a v rôznych štádiách mesačného cyklu, počas tehotenstva a počas menopauzy, sa mení rýchlosť hormonálneho obsahu. Jeho množstvo sa vypočíta v pikogramoch na 1 ml plazmy (pg / ml alebo pmol / l).

Hladina estradiolu u žien vo fázach cyklu

Ak žena nenesie dieťa, vaječníky, kôra nadobličiek a tukové tkanivo nesú hlavnú zodpovednosť za produkciu estradiolu. Hormon, a konkrétnejšie jeho intenzita jeho produkcie, počas rôznych fáz cyklu, kontroluje rôzne účinné látky.

S nástupom menštruácie začína folikuly stimulujúci hormón kontrolovať tvorbu estrogénu. Pod jeho vplyvom a ovulácie dochádza - vajíčko prelomí steny folikulu a ide do genitálneho traktu.

Čím bližšie k ovulácii je, tým vyšší je obsah estradiolu. V predvečer uvoľnenia vajíčka z folikulu stúpa jeho hladina takmer trojnásobne a pohybuje sa od 127 do 476 pg / ml.

V druhej (luteálnej) fáze cyklu sa hladina estradiolu začína znižovať a postupne sa vracia na počiatočné hodnoty - od 57 do 227 pg / ml. Luteinizačný hormón v tomto čase pôsobí na svojej úrovni.

Dôkazom toho je zvýšenie estradiolu v krvi žien

Skutočnosť, že rýchlosť tohto estrogénu je vyššia ako obvykle, nesmie ženu obťažovať. Tento stav je typický pre obdobie tehotenstva. Je to spôsobené tým, že hormón je nevyhnutný pre normálny vývoj plodu a zabraňuje riziku potratu.

Ak žena neočakáva dieťa, jeho zvýšená hladina estradiolu môže naznačovať vývoj patológie:

 • ovariálne cysty,
 • benígne / malígne neoplazmy vo vaječníkoch,
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • problémy s nadváhou
 • cirhóza pečene,
 • zneužívanie alkoholu
 • nádory prsníka,
 • použitie steroidov, hormonálneho OK, antikonvulzív, antifungálnych liekov.

Niekedy zvýšenie množstva estrogénu znamená prebytok v ženskom tele mužských androgénnych hormónov.

Patologicky vysoké hladiny estradiolu sú najčastejšie sprevádzané takýmito príznakmi:

 • bolestivé obdobia,
 • významné zmeny v menštruačnom cykle
 • výskyt akné,
 • bolesť prsníka
 • vypadávanie vlasov
 • nespavosť.

Zvýšená koncentrácia estradiolu môže nielen signalizovať problémy v tele, ale aj sama o sebe viesť k negatívnym dôsledkom.

Čo znamená nízky estradiol u žien

Príliš nízky estradiol nie je tiež žiadúcim stavom pre ženské telo. Môžu to znamenať tieto značky:

 • nedostatok ovulácie
 • veľmi suchá koža
 • konštantná únava
 • studené končatiny
 • opuch,
 • zlyhania menštruačného cyklu
 • črevných problémov
 • bolestivú citlivosť prsných žliaz,
 • kŕče,
 • neschopnosť otehotnieť,
 • prebytočné vlasy na tvári a tele,
 • rozvoj osteoporózy.

Indikátor tohto estrogénu je často po normálnom užívaní perorálnych kontraceptív a chemoterapeutík. Medzi lieky, ktoré môžu ovplyvniť telo týmto spôsobom, sú Danazol, Pravastatín, Cimetidín, Dexametazón, Nafarelín. Z tohto dôvodu je vhodné rokovať o príjme týchto liekov a diéte so svojím gynekológom.

Takéto narušenie hormonálneho pozadia je často zapríčinené fascináciou ženy rôznymi diétami, napríklad vysokými sacharidmi alebo tukmi, a najmä vegetariánstvom. Prudká strata 5% telesnej hmotnosti je schopná postaviť telo do stavu stresu. Mimochodom, stres spojený s emocionálnymi príčinami môže tiež poškodiť hormonálnu rovnováhu. Toto je známy, dokázaný vedecký fakt.

Estradiol je inhibovaný nadbytkom hormónu prolaktínu, často spôsobeného prítomnosťou nádoru v hypofýze.

Okrem toho, rôzne poruchy vo fungovaní vaječníkov, genetické patológie a zneužívanie alkoholu sú schopné znížiť estradiol.

záver

Estradiol je dôležitým hormónom pre ženské telo. Je prijateľné, aby bol počas tehotenstva vyšší ako normálny a počas menopauzy výrazne nižší. V iných prípadoch môže byť objav takéhoto hormonálneho zlyhania znakom vývoja patologických procesov alebo signálom negatívnych dôsledkov užívania liekov. Ak sa vyskytnú príznaky, požiadajte o pomoc gynekológa.

Estradiol - koncepcia (čo to je), všeobecné charakteristiky, cyklické kolísanie koncentrácie

Estradiol je ženský pohlavný hormón z rodiny estrogénov. Okrem estradiolu, estrogénové hormóny zahŕňajú dve ďalšie bioorganické štruktúry - to estrón a theelol , Hlavným fyziologickým účinkom estrogénových hormónov je však estradiol. Tento hormón je typicky žena, pretože sa vyrába v tele žien v relatívne veľkých množstvách a realizuje mnohé fyziologické účinky. V tele mužov sa však vyrába aj estradiol, ale v malých množstvách a vykonáva skôr pomocné ako základné funkcie. Estrón a estriol nemajú tak výraznú hodnotu a účinky na ženské telo.

Estradiol sa normálne produkuje vo vaječníkoch alebo presnejšie v puzdre dozrievajúceho folikulu (graafová bublina), v ktorom vajcia rastú. Ide o ovariálne folikuly, ktoré patria k najväčšej časti estradiolu produkovaného v ženskom tele. Malé množstvá estradiolu sa tiež syntetizujú v nadobličkách a v tukovom tkanive. Avšak, ak má žena nadváhu, potom množstvo estradiolu syntetizovaného v adipocytoch (bunky tukového tkaniva) môže byť dosť značné. Počas gravidity sa v placente vytvára syntéza estradiolu. U mužov je estradiol produkovaný iba nadobličkami, takže jeho celkové množstvo je nízke.

Estradiol sa syntetizuje z molekuly cholesterolu pod vplyvom aromatázového enzýmu pripojením radikálov na určité polohy. To je dôvod, prečo žena potrebuje cholesterol na výrobu normálneho množstva estradiolu. V tomto ohľade je zjavné nebezpečenstvo vegetariánskej vegetariánstva, ako aj diéty bez cholesterolu, v ktorých ženské telo nedostáva potrebné množstvo cholesterolu, v dôsledku čoho nie je syntetizované normálne množstvo estradiolu, čo zase spôsobuje početné poruchy. porušenie menštruačného cyklu, nedostatok sexuálnej túžby, neplodnosť, atď. V experimentoch vedených nacistami v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny bolo dokázané, že Mám nedostatok ľudského tela cholesterolu je oveľa nebezpečnejší ako nadbytok. A pretože cholesterol sa nachádza len v produktoch živočíšneho pôvodu (maslo, tučné mäso, sadlo, kyslá smotana, atď.), Nemali by ste úplne upustiť od ich používania. Konzumácia primeraného množstva mastného bravčového mäsa a masla je nielen užitočná, ale aj nevyhnutná pre normálne fungovanie systému produkcie pohlavných hormónov v tele ženy a muža.

Stručne schéma syntézy estradiolu Vyzerá to takto: molekula cholesterolu sa zmení na testosterón, ktorého časť v kombinácii kombinuje s acetyl-CoA, v dôsledku čoho vzniká progesterón. Ďalej je estradiol vytvorený z dostupných zásob progesterónu a testosterónu v puzdre rastúceho vaječníkového folikulu. Počas prvej fázy menštruačného cyklu sa takmer celý progesterón premieňa na estradiol, čo zabezpečuje rast a dozrievanie vajíčka. Potom, po ovulácii, vaječníky začnú produkovať veľké množstvo progesterónu, ktorý nemá čas premeniť sa na estradiol. Je to kvôli relatívne nízkej miere konverzie progesterónu na estradiol, v druhej fáze menštruačného cyklu u žien prevláda progesterón nad všetkými ostatnými hormónmi, čo spôsobuje zodpovedajúce účinky. Produkcia estradiolu je kontrolovaná folikuly stimulujúcim hormónom (FSH), luteinizačným hormónom (LH) a prolaktínom a počas choriového gonadotropínu (hCG) počas tehotenstva. U mužov sa estradiol tvorí z testosterónu v nadobličkách, semenníkoch a tukovom tkanive.

Po syntéze vstupuje estradiol do krvného obehu, kde sa rýchlo viaže na plazmatické proteíny. Veľká časť estradiolu (asi 98%) cirkuluje v krvi presne vo forme asociovanej s proteínmi. Proteíny, s ktorými estradiol interaguje, sa nazývajú globulíny pohlavného hormónu (SHBG).

Koncentrácia estradiolu v krvi nie je konštantná, kolíše. Okrem toho sa hladina estradiolu u žien líši nielen počas menštruačného cyklu, ale aj počas celého dňa. U mužov existujú iba denné výkyvy v koncentrácii estradiolu v krvi. Dôvodom je skutočnosť, že uvoľňovanie tropických hormónov (FSH a LH) hypofýzou sa vyskytuje počas presne definovaných hodín - to je medzi 15-00 a 18-00 počas dňa av noci medzi 00-00 a 02-00. Tieto tropické hormóny (FSH a LH) majú tiež svoje regulačné účinky, vrátane spustenia a aktivácie syntézy estradiolu v určitých hodinách - čoskoro potom, čo sú uvoľnené do systémového obehu, to znamená večer a ráno. To je dôvod, prečo je potrebné testovať estradiol ráno, optimálne zo 7-00 na 8-00 a maximálne do 10-00.

Okrem toho u žien dochádza k určitému postupnému vylučovaniu LH a FSH v závislosti od fázy menštruačného cyklu. Takže na samom začiatku menštruačného cyklu (folikulárna fáza) je hladina estradiolu v krvi nízka, pretože jedna bola spotrebovaná počas menštruácie. Počas tohto obdobia hypofýza vylučuje veľké množstvo FSH, ktoré stimuluje rast a vývoj folikulu. Estradiol sa teda začína produkovať vo folikulovej membráne a uvoľňuje sa do systémového obehu. Koncentrácia estradiolu počas prvej fázy menštruačného cyklu sa tak postupne zvyšuje. Maximálna rýchlosť rastu koncentrácie estradiolu sa pozorovala 3 - 5 dní pred začiatkom ovulácie. Zároveň je zaznamenaný vrchol koncentrácie estradiolu v krvi ženy 1 - 1,5 (24 - 36 hodín) pred začiatkom ovulácie (vaječník opúšťa folikuly). Vrcholové množstvo estradiolu na mechanizme negatívnej spätnej väzby vysiela signál do hypofýzy - štruktúry mozgu, ktorá prechádza na produkciu LH a znižuje sekréciu FSH. Akonáhle sa v krvi objaví viac LH v krvi ako FSH u ženy, začne vajce opúšťať vaječník a puzdro folikulov praskne.

Počas ovulácie sa koncentrácia estradiolu prudko znižuje, pretože puzdro folikulu, v ktorom sa hormón produkuje, sa rozpadlo a corpus luteum na jeho mieste sa ešte nevytvoril. Táto nízka koncentrácia estradiolu sa zaznamenala do 48 hodín (2 dni) po ovulácii. Potom sa namiesto folikulu vytvorí žlté telo, ktoré preberá funkciu produkcie estradiolu, v dôsledku čoho koncentrácia tohto hormónu začína opäť rásť v krvi. Koncentrácia estradiolu stúpa až do 9. dňa po ovulácii, to znamená počas väčšiny druhej polovice menštruačného cyklu. Potom, počnúc desiatym dňom po ovulácii a až do nástupu menštruácie, keď nastane atresia (umieranie) corpus luteum, koncentrácia estradiolu v krvi žien opäť klesá. V ďalšom menštruačnom cykle sa všetko opakuje znova.

Vyššie popísané výkyvy v koncentrácii estradiolu v krvi, v závislosti od menštruačného cyklu, sú charakteristické len pre dospelé, sexuálne zrelé a zdravé ženy. U dievčat pred pubertou je množstvo estradiolu nízke, rovnaké ako u chlapcov, pretože nemajú mesačné dozrievanie vajec. V puberte sa hladina estradiolu v tele začína zvyšovať, postupne dosahuje úroveň dospelých žien a od tohto momentu začínajú dievčatá menštruovať.

Počas tehotenstva sa placentou nepretržite produkuje estradiol a nepozorujú sa žiadne výkyvy v jeho koncentrácii. Naopak, počas tehotenstva sa postupne zvyšuje koncentrácia estradiolu a dosahuje maximálne niekoľko dní pred pôrodom. Po pôrode počas štyroch dní dochádza k výraznému zníženiu koncentrácie estradiolu a jeho návratu k normálnym "negravidným" hodnotám.

Keďže menštruačná funkcia sa u žien znižuje (menopauza), dochádza k postupnému poklesu koncentrácie estradiolu. Počas menopauzy je koncentrácia estradiolu u žien presne rovnaká ako u mužov.

Funkcie estradiolu - za čo je zodpovedný hormón?

Estradiol je považovaný za jeden z hlavných ženských pohlavných hormónov, pretože jeho fyziologické funkcie, ako aj jeho účinky sú veľmi rozsiahle. To znamená, že hormón môže postihnúť mnoho orgánov a tkanív tela, ktoré sa nazývajú cieľové orgány. Cieľové orgány pre estradiol sú nasledovné: t

 • maternica,
 • vagína,
 • Vulva (vstupná oblasť vagíny),
 • Prsné žľazy.

Hormon pôsobiaci na všetky genitálie žien stimuluje ich rast a vývoj v detstve a dospievaní. To znamená, že estradiol ovplyvňuje všetky orgány a tkanivá súvisiace s reprodukčnou sférou. Pod vplyvom hormónu dochádza k rastu a cyklickým zmenám v tkanivách pohlavných orgánov, ako aj pri tvorbe sekundárnych sexuálnych charakteristík (napr. Rast prsných žliaz u žien, ochlpenie a pod pažami atď.).

U dospelých žien stimuluje estradiol prvú fázu menštruačného cyklu a tiež spôsobuje rast a proliferáciu endometria, ktoré je tak pripravené na možnú implantáciu vajíčka, to znamená na začiatok tehotenstva. Je to postupné zvyšovanie koncentrácie estradiolu v prvej fáze menštruačného cyklu, ktoré vedie k zmene hypofýzy na syntézu LH, čo zase spôsobuje ovuláciu. Môžeme teda povedať, že estradiol je veľmi dôležitý pre normálny nástup ovulácie, a teda pre koncepciu dieťaťa. Estradiol je tiež potrebný na normálny menštruačný cyklus.

Okrem toho je pod vplyvom estradiolu u žien produkuje lubrikant v pošve, čo je nevyhnutné pre normálny pohlavný styk. Preto je hormón životne dôležitý pre sexuálny život žien. S nedostatkom estradiolu u žien sa pozoruje vaginálna suchosť a výrazný pokles sexuálnej túžby, čo robí sexuálny kontakt takmer nemožným.

Okrem toho estrogény podporujú rast kostí, takže po nástupe menštruácie dievčatá veľmi rýchlo rastú a predbiehajú chlapcov rovnakého veku.

Nasledujúce základné funkcie a účinky estradiolu v tele dievčat možno určiť: t

 • Počas puberty (puberty) medzi približne 11 a 15 rokmi, estradiol poskytuje zvýšenie veľkosti maternice a prechod orgánu do dospelého stavu. Pod vplyvom hormónu v bunkách maternice sa zvyšuje metabolizmus, aktívne rastie, je hojná vaskulárna invázia (vaskularizácia) a obohatenie tkaniva vodou.
 • Počas puberty vo veku 11 až 15 rokov poskytuje estradiol aktívne zvýšenie počtu vaginálnych buniek, stydkých pyskov, klitorisu a vulvy, ktoré sa stávajú funkčne kompletnými orgánmi dospelej ženy. V pošve je kubický epitel nahradený viacvrstvovým epitelom, ktorý je odolný voči infekciám a je vystavený strečingu, ktorý je nevyhnutný pre normálny priebeh pohlavného styku a pôrod v budúcnosti.
 • Počas puberty začína estradiol proces proliferácie stromatu a tukového tkaniva prsných žliaz, čo vedie k rastu a tvorbe prsníkov u dievčat. V tom istom období sa vytvárajú mliečne kanály.
 • V vajíčkovodoch spôsobuje estradiol zvýšenie počtu buniek ciliárneho epitelu, ako aj ich aktivity, ktorá je nevyhnutná na propagáciu vajíčok do maternice.
 • Estradiol zvyšuje rast kostného tkaniva, čo vedie k silnému a rýchlemu "natiahnutiu" dievčat počas puberty. Vzhľadom na aktívnu produkciu estradiolu sa dievčatá v období puberty predbiehajú v raste chlapcov.
 • Nízka koncentrácia estradiolu zlepšuje procesy rozvíjania kostí, čo spôsobuje tendenciu k osteoporóze žien v menopauze.
 • Estrogény sú zodpovedné za ukladanie tuku na bruchu, stehnách a zadku, čo vedie k vytvoreniu charakteristickej ženskej, zaoblenej postavy. V zásade je to estrogén, ktorý vedie k vytvoreniu ženskej postavy.
 • Estradiol spôsobuje psycho-emocionálne vlastnosti žien.
 • Estradiol spôsobuje zadržiavanie vody a sodíka v tkanivách, čo je príčinou fyziologického edému tehotných žien.

U mužov a žien estradiol zvyšuje zrážanlivosť krvi a má antiaterosklerotický účinok, znižuje koncentráciu cholesterolu, triglyceridov (TG) a lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL). Vzhľadom na relatívne vysokú koncentráciu estradiolu v krvi žien v reprodukčnom veku sa zriedkavo vyvinie ateroskleróza a ischemická choroba srdca.

У мужчин эстрадиол играет важную роль в формировании нормальной качественной спермы, то есть, гормон необходим для зачатия потомства. Однако для мужчин роль и функции эстрадиола не настолько важны, как для женщин.

Эстрадиол при беременности

Obsah estradiolu v krvi počas tehotenstva sa neustále zvyšuje, pretože tento hormón je produkovaný placentou vo veľkom množstve. Estradiol v kombinácii s progesterónom je hormón potrebný na udržanie tehotenstva, normálne fungovanie komplexu placenty, ako aj intenzívny metabolizmus v tkanivách maternice a rastu kostí embrya. Estradiol zabezpečuje rast a natiahnutie tkanív maternice podľa potrieb plodu. Hormon tiež zvyšuje krvný obeh v maternici a placentárnych cievach, čo je tiež nevyhnutné na uspokojenie potrieb plodu v živinách a kyslíku.

V kombinácii s progesterónom poskytuje estradiol najvýhodnejší stav maternice a placenty pre tehotenstvo. Estradiol zvyšuje metabolizmus vo všetkých tkanivách tela, čo zabezpečuje zvýšené potreby počas tehotenstva. Vzhľadom k tomu, ako tehotenstvo postupuje, potreba metabolizmu a prietok krvi u ženy sa zvyšuje, placenta produkuje viac a viac estradiolu. To vysvetľuje neustále zvyšovanie koncentrácií hormónov v priebehu tehotenstva. Preto, pre tehotnú ženu, vysoký obsah tohto hormónu v krvi nie je nebezpečný, naopak, nízka hladina hormónov môže spôsobiť fetoplacentálnu nedostatočnosť, oneskorený vývoj plodu alebo potrat.

Okrem toho pod vplyvom estradiolu dochádza k zadržiavaniu sodíka a vody v tkanivách, čo zase spôsobuje pokles obsahu cholesterolu a tiež zvyšuje zrážanlivosť krvi. Je to zadržiavanie sodíka a vody, ktoré spôsobuje fyziologické edémy tehotných žien, obzvlášť silne pozorovateľné v poslednom trimestri. Zvýšená zrážanlivosť krvi počas tehotenstva je nevyhnutná, aby žena počas tehotenstva plodu nebola vyčerpaná krvácaním, a tiež nestratila príliš veľa krvi počas pôrodu.

Estradiol po prenose embrya do maternice počas IVF

Po prenose embrya do maternice počas IVF nie je potrebné monitorovať hladinu estradiolu, pretože jeho koncentrácia podlieha výrazným výkyvom a neodráža žiadne parametre objektívneho stavu implantovaných vajíčok plodu v dutine maternice. Preto odborníci na plodnosť na mnohých klinikách nepredpisujú ženám test na estradiol po prenose embrya do dutiny maternice.

Je len zmysluplné uskutočniť estradiolový test v deň prenosu, aby sa zistilo, či sú na lekársku podporu implantácie embrya potrebné nejaké estrogénové liečivá (napríklad Proginova, Divigel, Climara, Menorerest, Octodiol, atď.).

Ak bola žena predpísaná estrogénové prípravky pred transferom embrya na stimuláciu rastu endometria alebo ako lekárska podpora po opätovnom vysadení vajíčok plodu, stanovenie estradiolu nie je o nič viac informatívne, pretože bude vysoké v dôsledku konštantného prítoku zvonka.

Niektorí odborníci na fertilitu však predpisujú estradiolové testy pre ženy 1, 3, 5 alebo 7 dní po prenose embrya. Úroveň hormónov lekárov môže zvyčajne dospieť k záveru o konzistencii, stabilite a úrovni fungovania corpus luteum. Na základe výsledkov analýz sa rozhoduje o potrebe podpory liekov alebo o korekcii dávkovania užívaných liekov.

Keďže v oblasti reprodukcie neexistujú žiadne univerzálne predpisy, ženám sa odporúča, aby dodržiavali všetky predpisy lekára, ktorý vykonáva postup IVF. Ak teda lekár predpíše testy na estradiol, mali by sa užívať, pretože ich výsledky sú nevyhnutné na to, aby mohol lekár rozhodnúť.

Podľa medzinárodných štandardov IVF sa odporúča užívať estradiol počas ovariálnej stimulácie. V tomto prípade sa hladina estradiolu považuje za normálnu pri rýchlosti 280 pg / ml na jeden 15 mm folikul. To znamená, že ak má žena 10 folikulov, potom v čase podávania CG by hladina estradiolu nemala byť nižšia ako 280 * 10 = 2800 pg / ml. Ak po siedmich dňoch táto hladina estradiolu prudko klesne, stane sa indikáciou na užívanie estrogénových liečiv odo dňa prepichnutia folikulov.

Všeobecné pravidlá pre prípravu analýzy

V deň pred analýzou by ste sa mali vzdať akejkoľvek fyzickej aktivity (napríklad športového tréningu, fyzickej práce atď.). 1 - 2 dni pred testom je potrebné nepiť alkoholické nápoje, je tiež žiaduce prestať fajčiť. Ak nebudete fajčiť 1 - 2 dni, je nemožné, potom sa musíte zdržať fajčenia aspoň hodinu pred vykonaním testu. V deň analýzy je tiež potrebné zdržať sa akýchkoľvek nervových skúseností a psychického stresu. Analýza sa musí vykonať nalačno a krv sa musí odobrať ráno, maximálne do 10-00 hodín.

Estrogény sa nemajú užívať v deň analýzy (napr. Akékoľvek kombinované perorálne kontraceptíva, ako aj HRT, ako napríklad Dermestril, Divigel, Klimara, Menorerest, Octodiol, Proginova, Estderm, Estrimax, Estrozhel, Estrofem atď.) A / alebo hypofýzy hormóny. Ak liečba týmito liekmi nemôže byť prerušená, potom by ste mali vziať pilulku po vykonaní analýzy a uviesť túto skutočnosť vo forme postúpenia do laboratória.

Estradiol - v ktorý deň cyklu?

Muži môžu vykonať test v daný deň, pretože nemajú hormonálne výkyvy spojené s menštruačným cyklom. Ženy v reprodukčnom veku a dospievajúce dievčatá, ktoré už začali svoje obdobia, by mali užívať estradiol 6. - 7. deň cyklu. Ak gynekológ určil iné termíny pre darovanie krvi estradiolu, znamená to, že musia byť dodržané, pretože lekár pozná účel, na ktorý je analýza naplánovaná. A ak ho odovzdáte inými slovami, potom výklad, a teda aj liečba bude nesprávna.

Ženy v období menopauzy, rovnako ako muži môžu užívať estradiol v daný deň. Premenopauzálne ženy by mali užívať estradiol 6. - 7. deň cyklu, ale niekoľkokrát, pretože hladina hormónov je vystavená veľmi silným výkyvom a nie je možné odvodiť správny záver na základe výsledku jednej vzorky. V tomto prípade sa analýza musí vykonať v tom istom laboratóriu.

Estradiol - analýza cien v rôznych laboratóriách

V závislosti od laboratória, pomocou ktorého metód a činidiel a s akou rýchlosťou sa vykonáva analýza koncentrácie estradiolu v krvi, sa jeho náklady môžu výrazne líšiť. Takže v laboratóriách verejných zdravotníckych zariadení stojí analýza estradiolu okolo 300 rubľov. V tomto prípade bude výsledok analýzy známy najneskôr do piatich dní. V závislosti od zaťaženia laboratória bude výsledok vydaný do 3 - 7 dní.

V súkromných lekárskych laboratóriách sa náklady na analýzu estradiolu pohybujú od 400 do 500 rubľov. A výsledok v závislosti od zaťaženia a prijatého systému riadenia bude vydaný po minimálne 5 hodinách a maximálne 5 dňoch.

Čo ovplyvňuje výsledok testu pre estradiol?

Výsledok analýzy estradiolu môže byť nesprávny, ak osoba dodržiava diétu bez proteínu, trpí nedostatkom vitamínu B, berie antibiotiká vo vysokých dávkach alebo má proces deštrukcie pečene.

Okrem toho, hladina estradiolu sa môže zvýšiť alebo naopak znížiť pri užívaní určitých liekov, ktoré sa musia brať do úvahy pri procese interpretácie výsledkov.
To znamená, zvýšenie hladín estradiolu v krvi Nasledujúce lieky:

 • Akékoľvek anabolické steroidy (napríklad Amigluracil, Methandrostenolone, Nerobol, Dianabol, Retabolil atď.),
 • karbamazepín,
 • Cimetidín (ak sa užíva v dávkach vyšších ako 2,4 mg denne počas jedného mesiaca alebo dlhšie), t
 • Klomifén (v menopauze u žien),
 • ketokonazol,
 • mifepristonu,
 • nafarelin,
 • fenytoín,
 • tamoxifen,
 • Troleandromitsin,
 • Kyselina valproová,
 • Kombinované perorálne kontraceptíva.

Znižuje hladinu estradiolu v krvi nasledujúce lieky:
 • aminoglutetimid,
 • Chemoterapeutiká na liečbu zhubných nádorov (napr. Hydrey, Fluorouracil, atď.),
 • Cimetidín (v dávkach nižších ako 2,4 mg denne počas krátkych časových období - menej ako 30 dní), t
 • cyproteron,
 • danazol,
 • dexametazón,
 • Epostan,
 • megestrol,
 • mifepristonu,
 • moklobemid,
 • nafarelin,
 • nandrolon,
 • oktreotid,
 • pravastatín,
 • Mini-pilulka (progestín perorálne kontraceptíva).

Estradiol - norma

Normálne koncentrácie estradiolu u mužov a žien sú odlišné. Okrem toho sa u žien v rôznych fázach menštruačného cyklu a reprodukčného obdobia tiež líši rýchlosť estradiolu.

Estradiol je normou u žien a dospievajúcich dievčat v rôznych fázach menštruačného cyklu. V prvej polovici menštruačného cyklu (folikulárna fáza) je normálna koncentrácia estradiolu v krvi žien od 12,5 do 350,0 pg / ml. Počas ovulačného obdobia je normálny obsah estradiolu medzi 85,8 a 750,0 pg / ml a v druhej polovici menštruačného cyklu (luteálna fáza) medzi 30 a 450 pg / ml.

Norma u dievčat a chlapcov do 11 rokov. Rýchlosť estradiolu u chlapcov mladších ako 11 rokov je nižšia ako 20 pg / ml a u dievčat sa pohybuje od 6,7 do 27 pg / ml.

Norm u menopauzálnych žien je menej ako 54 pg / ml. Okrem toho je ideálna hladina estrogénu nižšia ako 20 pg / ml a koncentrácie do 54 pg / ml sa považujú za normálne.

Norm estradiol u mužov akýkoľvek vek po puberte (nad 11 rokov) je od 10 do 50 pg / ml.

Estradiol v tehotenstve - norma pre trimestre. V prvom trimestri tehotenstva (od 1. do 12. týždňa tehotenstva, vrátane) je normálny obsah estradiolu v krvi 215 - 6300 pg / ml. V druhom trimestri tehotenstva (od 13. do 26. týždňa tehotenstva, vrátane), je miera estradiolu v krvi 800 - 18900 mg / ml av treťom trimestri (od 27. do 40. týždňa tehotenstva) - 11810 - 37100 pg / ml.

Estradiol Norm podľa týždňa tehotenstva nasledujúce:

 • 3 - 6 týždňov - 0 - 3,5 nmol / l,
 • 7–8 týždňov - 3,5–12,5 nmol / l,
 • 9-10 týždňov - 12,5 - 27,0 nmol / l,
 • 11 - 12 týždňov - 27,0 - 39,5 nmol / l,
 • 13 - 14 týždňov - 39,5 - 43,5 nmol / l,
 • 15 - 16 týždňov - 43,5 - 63,5 nmol / l,
 • 17 - 18 týždňov - 63,5 - 92,0 nmol / l,
 • 19 - 20 týždňov - 92,0 - 95,0 nmol / l,
 • 21 - 22 týždňov - 96,0 - 115,0 nmol / l,
 • 23-24 týždňov - 115,0 - 121,0 nmol / l,
 • 25 - 26 týždňov - 121,0 - 171,0 nmol / l,
 • 27 - 28 týždňov - 171,0 - 225,0 nmol / l,
 • 29 - 30 týždňov - 225,5 - 235,5 nmol / l,
 • 31 - 32 týždňov - 235,5 - 246,5 nmol / l,
 • 33 - 34 týždňov - 246,5 - 253,0 nmol / l,
 • 35 - 36 týždňov - 253,0 - 287,0 nmol / l,
 • 37 - 38 týždňov - 287,0 - 320,0 nmol / l,
 • 39 - 40 týždňov - 300,0 - 305,0 nmol / l.

V každom konkrétnom laboratóriu, v závislosti od toho, ktoré reagencie a súpravy sa používajú na určenie koncentrácie estradiolu, sa môžu jeho normy líšiť od noriem uvedených vyššie. Preto, aby sme správne interpretovali výsledky, vždy sa opýtajte na normy laboratória, v ktorom je analýza predložená.

Jednotky merania koncentrácie estradiolu a konverzného vzorca. Všetky štandardy sú uvedené v pg / ml, ale okrem tejto jednotky merania sú na označenie koncentrácie estradiolu použité ng / l a pmol / l. Jednotka pg / ml sa rovná ng / l. Konverzia ng / l na pmol / l a späť sa uskutočňuje podľa nasledujúcich vzorcov: t

 • pmol / l * 0,273 = ng / l,
 • ng / l * 3,67 = pmol / l.

Znížené alebo zvýšené hladiny estradiolu - pokyny pre liečbu

Keďže znížená alebo zvýšená hladina estradiolu nie je nezávislým ochorením, ale odráža len iné patológie, nie je potrebné liečiť skutočné výsledky analýzy.

Ak bol muž alebo žena diagnostikovaná so zvýšenou alebo zníženou hladinou estradiolu, malo by sa vykonať komplexné vyšetrenie zamerané na identifikáciu príčin tejto odchýlky od normy. Liečbu možno začať až po zistení ochorenia, ktoré spôsobilo zníženú alebo zvýšenú hladinu estradiolu. Okrem toho by liečba mala byť komplexná, zameraná primárne na elimináciu základného ochorenia, ktoré je príčinou odchýlok od normálnej hladiny estradiolu. Pretože príčiny abnormálnych hladín estradiolu v krvi sú veľmi variabilné, princípy terapie a prístupy k liečbe nie sú o nič menej rôznorodé. V každom prípade je potrebné vyvinúť individuálnu komplexnú liečbu, ktorú bude pacient dodržiavať. Nemali by ste sa snažiť vykonávať korekciu hladín hormónov na vlastnú päsť, pretože to je spojené so zhoršením stavu a zhoršením priebehu ochorenia.

Estradiol: norma u žien

Tabuľka noriem estradiolu u žien podľa veku.

Okrem veku, fázy menštruačného cyklu a tehotenstva ovplyvňujú estradiol v krvi.

Normy estradiolu vo fázach menštruačného cyklu sú nasledujúce.

 1. Folikulárna fáza - od 68 do 1265 pmol / l.
 2. Ovulačná fáza - od 130 do 1657 pmol / l.
 3. Fáza corpus luteum je od 90 do 860 pmol / l.

Keď sa menopauza, množstvo estradiolu v krvi sa zníži a priemerne 50 pc / ml.

Rýchlosť estradiolu v gravidite závisí od trimestra, a to:

 • v prvej - od 210 do 6300 ks / ml,
 • v druhej - od 800 do 19000 ks / ml,
 • v treťom - od 11 800 do 37 000 ks / ml.

Estradiol a testosterón: pomer

Pri hodnotení výsledkov štúdie o sexuálnom hormonálnom paneli experti hodnotia nielen absolútne hodnoty indexu estradiolu, ale aj jeho vzťah s inými hormónmi (prolaktín, progesterón, testosterón).

Najdôležitejšie pri hodnotení zdravia žien je pomer estradiolu a testosterónu, ktorý by mal byť normálne 10: 1, ale aj prijateľný pomer 7: 1. To znamená výsledok pre hormóny, v ktorých je hladina estradiolu vyššia ako testosterón 7-10 krát, čo svedčí o normálnej aktivite ženského tela.

V prípadoch, keď je hladina estradiolu vyššia ako testosterón iba päťkrát alebo menej, potom sa podobný stav v medicíne nazýva hyperandrogenizmus.

Symptómy hyperandrogenizmu môžu byť nasledovné:

 • porušenie menštruačného cyklu,
 • akné,
 • neprimeraný prírastok hmotnosti,
 • zmena hlasového zafarbenia z vysokej na nižšiu.

Takýto stav tiež rozlíšite ako hypoandrogenéza, keď je hladina estradiolu oveľa vyššia ako testosterón (12-krát alebo viac). Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre hypoadrogémiu:

 • prejav predmenštruačného syndrómu,
 • hojné obdobia,
 • podráždenosť,
 • objavenie sa krvácania uprostred cyklu.

Najnebezpečnejším dôsledkom hyperandrogenémie je diabetes a hypoandrogenémia - nádory vaječníkov a maternice.

Estradiol s menopauzou

Climax u žien pripadá na vek 45-55 rokov, hoci sa to deje skôr.

Pri menopauze u žien dochádza k poklesu reprodukčnej funkcie a poklesu hladín estrogénov, najmä estradiolu, ktorý sa prejavuje poruchami sexuálnej sféry a fungovaním všetkých telesných systémov.

Medzi klimakterickými príznakmi sa najčastejšie vyskytujú:

 • porušenie menštruačného cyklu s následným ukončením menštruácie,
 • prílivy,
 • inkontinencia moču
 • pokles sexuálnej túžby
 • suchá sliznica vagíny,
 • emočná labilita
 • krehkosť kostí.

Tiež, s menopauzou, výskyt hypertenzie, aterosklerotických cievnych lézií a ďalších ochorení kardiovaskulárneho systému.

Pri hodnotení výsledku krvného testu na estradiol u ženy, ktorá je v menopauze, špecialista zvažuje nasledujúce faktory:

 • ako stará je žena
 • aké je trvanie menopauzy
 • zdravotných sťažností
 • prítomnosť chorôb kardiovaskulárnych, nervových, tráviacich, endokrinných a iných systémov.

Pri menopauze majú všetky ženy nízke hladiny estradiolu v krvi.

Príčiny, príznaky a liečba nízkeho estradiolu

Najčastejším dôvodom na zníženie hladín estradiolu je medikácia, vrátane perorálnych hormonálnych kontraceptív a chemoterapeutík. Najčastejšie sa pozoruje podobná nežiaduca reakcia u nasledujúcich liekov:

 • dexametazón,
 • pravastatín,
 • Mifepreston,
 • Tsimetedin,
 • danazol,
 • Nafarelin.

Zníženie množstva estradiolu v krvi môže byť tiež spôsobené diétou s vysokým obsahom sacharidov alebo s nízkym obsahom tuku, vegetariánstvom, nadmerným požívaním alkoholu a menopauzou. Medzi ochoreniami, ktoré najčastejšie vedú k poklesu tohto ukazovateľa, je potrebné rozlišovať polycystické ochorenie vaječníkov a chronické zápalové ochorenia reprodukčných orgánov.

Symptómy nízkeho estradiolu v krvi sú nasledovné:

 • akné na tvári
 • suchú pokožku
 • neustály pocit únavy
 • pocit chladu v horných a dolných končatinách,
 • opuch,
 • alopécia,
 • vzhľad vlasov na tvári, hrudníku, bruchu a zadku,
 • zlyhania menštruačného cyklu
 • anovulačný cyklus
 • neplodnosť,
 • sklon k hnačke,
 • citlivosť prsníka,
 • nespavosť alebo ospalosť
 • podráždenosť,
 • pokles sexuálnej túžby.

Diagnózu a liečbu nedostatku estradiolu u žien vykonáva gynekológ spolu s endokrinológom.

Liečba nízkeho estradiolu v krvi žien vo fertilnom veku je hormonálna substitučná liečba. Estrofem, Proginova, Estradiol a Estderm TTS 25 sú v tomto prípade vysoko účinné.

Vlastná liečba je prísne zakázaná, pretože neprimeraná dávka alebo trvanie liečby liekmi, ktoré obsahujú estradiol, hrozí nezvratnými následkami, ako je úplné zastavenie syntézy tohto hormónu v tele.

Okrem drogovej terapie, odborníci odporúčajú, aby ste sa riadili diétou s prevahou proteínových potravín a zvýšili ich sexuálny život.

Príčiny, príznaky a liečba zvýšeného estradiolu

Estradiol je počas tehotenstva vyšší ako normálny. Ale aj vysoké hladiny tohto hormónu môžu byť dôsledkom rôznych chorôb, a to:

 • benígne a malígne novotvary vaječníkov,
 • polycystické vaječníky,
 • hypertyreóza,
 • obezita
 • zlyhanie pečene
 • chronický alkoholizmus,
 • nádory prsnej žľazy.

Okrem toho sa často pozoruje zvýšená hladina estradiolu ako vedľajšieho účinku niektorých liekov, vrátane hormonálnych perorálnych kontraceptív, antikonvulzív a fungicídov.

Podozrenie na zvýšenie estradiolu v krvi nasledujúcimi znakmi:

 • príliš krátke alebo dlhé obdobia,
 • bolestivé obdobia,
 • akné,
 • precitlivenosť a citlivosť prsných žliaz,
 • poruchy spánku
 • bolesti hlavy
 • vypadávanie vlasov
 • emočná labilita
 • porušenie čreva.

Liečba je primárne zameraná na odstránenie príčiny, ale ak to nie je normalizovaný ukazovateľ estradiolu, potom hormonálne prípravky sú predpísané. Je tiež dôležité normalizovať režim dňa, dosť na relaxáciu, ochranu pred stresom a správne stravovanie.

Pozrite si video o estradiole.

Estradiol v krvi žien: norma podľa veku

Ľudské telo - tenký systém, regulovaný veľkým množstvom látok s vysokou biologickou aktivitou, nazývaných hormóny. Ak sa niektoré z týchto látok vyrábajú príliš málo, alebo naopak príliš veľa, žena môže prestať byť sladká a rafinovaná a muž môže byť odvážny a silný.

Jedným z najdôležitejších hormónov v ženskom tele je estradiol. Aké sú normálne ukazovatele tejto látky v tele, prečo ju vôbec potrebujeme?

Prečo potrebujete hormón

Estradiol, ako sa zistilo nedávnymi štúdiami - hormón potrebný na udržanie duševného a fyzického zdravia osoby. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nie je to len v ženskom tele, ale aj u samcov.

U žien je hormón zodpovedný za zdravie reprodukčného systému a za udržanie atraktívneho vzhľadu. Medzi funkcie tejto látky patria:

 • účasť na formovaní a normálnom vývoji primárnych a sekundárnych pohlavných znakov (pôsobením estradiolu, maternice a vaječníkov sa tvoria, prsné žľazy, tvar získava obrysy charakteristické pre ženské pohlavie),
 • kontrola menštruačného cyklu (nielen účasť na jeho spustení, ale aj stabilizácia, ktorá umožňuje menštruácii začať každý mesiac v rovnakom čase),
 • príprava vajec pre proces oplodnenia a samotný organizmus pre ťažké obdobie nosenia dieťaťa,
 • kontrola množstva životne dôležitých vnútorných procesov, ako je udržiavanie krvného tlaku, odstraňovanie nadbytočného cholesterolu, normalizácia vápnika v kostiach,
 • vytváranie príťažlivosti sexuálneho typu,
 • normalizácia a následná kontrola výmeny lipidov a vody a soli v menopauze.

Je zaujímavé, že u chlapcov a dievčat je úroveň estradiolu pred pubertou na rovnakej úrovni. Významný rozdiel sa objavuje len v období puberty, kedy sa dievča v estradiole začína produkovať aktívnejšie.

Vlastnosti analýzy

Hladina estradiolu v krvi ženy sa stanoví krvným testom. Keďže hladina látky závisí od fázy menštruačného cyklu a vonkajších vplyvov, žena by mala dodržiavať niekoľko odporúčaní, aby dosiahla čo najspoľahlivejšie výsledky.

Prvá vec na zapamätanie je, že analýza je 4-6 dní od začiatku cyklu. Kontrolná štúdia parametrov sa vykonáva 20-21 dní, aby sa potvrdilo, že prvá štúdia bola vykonaná v súlade so všetkými odporúčaniami.

Deň pred priamou štúdiou sa odporúča žena prestať fajčiť, užívať alkohol a cvičiť (vrátane pohlavia). Ak žena užíva akékoľvek lieky, ktoré môžu ovplyvniť výsledky, po konzultácii s lekárom možno budete musieť dočasne prestať užívať tieto lieky pred analýzou.

Indikácie pre štúdiu sú nasledujúce stavy:

 • nepravidelnosti menštruácie
 • neschopnosť počať dieťa
 • nedostatok ovulácie
 • neoperatívne pohlavné žľazy,
 • výrazný premenštruačný syndróm
 • príznaky osteoporózy v každom veku
 • nádorových patológií alebo polycystických vaječníkov,
 • zlyhanie hypofýzového systému,
 • prípravu postupu IVF.

Odber vzoriek krvi sa vykonáva ráno (najlepšie medzi 8 a 11 hodinou). V tomto prípade sa žene odporúča, aby sa úplne vzdala potravy 12 hodín pred štúdiou a snažila sa prejsť 2-3 dni pred plánovanou štúdiou.

Ak je estradiol nízky

Najčastejšie je nedostatok estradiolu v ženskom tele spôsobený príjmom špecifických liekov, ako sú perorálne kontraceptíva alebo lieky na chemoterapiu. Zníženie hladiny tejto látky v tele je potom považované za vedľajší účinok užívania liekov.

V niektorých prípadoch je dôvodom zníženia hladiny estrogénu životný štýl. Napríklad nedostatok látky možno pozorovať, ak žena dodržiava diétu bez bielkovín alebo je vegetarián. Tiež závislosť na alkohole môže mať vplyv na zníženie hladín estradiolu.

Z chorôb na zníženie estradiolu môže spôsobiť syndróm polycystických ovárií a rôzne zápalové ochorenia pohlavných orgánov.

Ak je estradiol veľa

Veľké množstvo estradiolu v ženskej krvi je rovnaký príznak patológie ako nedostatok tejto látky. Výnimkou z tohto pravidla je tehotenstvo, počas ktorého môžu ukazovatele stúpať až na obrovské počty, ale považujú sa za variant normy, pretože estradiol zabezpečuje bezpečnosť plodu v maternici.

Ak žena nie je v stave tehotenstva, potom sa vysoké dávky estradiolu považujú za patologické a vyžadujú liečbu.

Rôzne ochorenia môžu viesť k skoku v úrovni tejto biologicky aktívnej látky, medzi ktoré patria nádorové nádory vaječníkov, patológia štítnej žľazy so skokom v úrovni hormónov, cirhóza pečene, chronický alkoholizmus, nadmerná telesná hmotnosť atď.

Je dôležité si uvedomiť, že steroidy, perorálne kontraceptíva a antimykotiká (antimykotiká) a antikonvulzíva tiež vedú k zvýšeniu hladín estradiolu. Pred vykonaním analýzy by mal lekár objasniť, či žena užíva akúkoľvek liečbu liekmi pravidelne.

Estradiol je ženský hormón, ktorý vykonáva veľké množstvo funkcií v tele. Odchýlky tohto ukazovateľa od normy by mali vyvolať obavy medzi spravodlivým sexom. Ak je estradiol podľa výsledkov výskumu príliš veľa alebo príliš malý, potom je potrebné určiť príčinu abnormalít a začať liečbu.

Estradiol u žien: čo je to norma, ako zvýšiť

Estradiol u žien je najaktívnejším ženským pohlavným hormónom. Je schopný významne ovplyvniť správny vývoj sekundárnych sexuálnych charakteristík, cyklický charakter menštruácie, schopnosť ženy počať a niesť dieťa, zdravie kardiovaskulárnych a kostných systémov atď.

Napriek tomu, že estradiol je najdôležitejším ženským hormónom, u mužov sa tiež syntetizuje, hoci v oveľa menších množstvách. Okrem toho, pred nástupom puberty, ako u dievčat a chlapcov úroveň estradiolu v krvi je približne rovnaká. Puberta však túto rovnosť mení.

Hladina estradiolu u dievčat sa významne zvyšuje synchrónne s vývojom sekundárnych sexuálnych charakteristík, ale u chlapcov zostáva na rovnakej úrovni.

Estradiol je hlavným hormónom zdravia a krásy žien. Udržiava pružnosť a hladkosť pokožky, prispieva k ukladaniu tukového tkaniva ženského typu (hrudník a stehná), rastu prsných žliaz a tvorbe tenkého pásu.

Estradiol u žien je zodpovedný za rozvoj sexuálnych charakteristík. Prispieva k:

 • normálny vývoj pošvy, maternice, vaječníkov, vajíčkovodov, mliečnych žliaz,
 • rast v vajíčkovodoch epitelu riasovitého epitelu a jeho ďalšia úplná aktivita potrebná na vstup oplodneného vajíčka do maternice,
 • tvorba "mliečnych" kanálikov v mliečnych žľazách,
 • nahradenie epitelu kubického typu vo vagíne zrelým viacvrstvovým epitelom,
 • pigmentácia bradaviek a vonkajších pohlavných orgánov,
 • správne rozloženie rastu tukového tkaniva a vlasov na ženskom type,
 • rýchly rast dlhých tubulárnych kostí a ďalšie uzavretie ich epifýz, t
 • menštruačného cyklu
 • formovanie ženského hlasu.

U dospelých žien je estradiol zodpovedný za: t

 • stav vlasov a pokožky (pružnosť, hladkosť a pružnosť),
 • spomalenie procesu starnutia
 • udržiavanie zdravia kostí (predchádzanie včasnému rozvoju osteoporózy) a kardiovaskulárneho systému (v dôsledku estrogénovej aktivity u žien pred menopauzou, aterosklerózy, ischemickej choroby srdca atď.) sa zvyčajne nenájdu,
 • recyklovanie "zlého" cholesterol NP a ONP,
 • zvýšenie "dobrého" cholesterolu v tele, zodpovedného za udržanie vysokej elasticity krvných ciev a zabránenie vzniku aterosklerotických plakov v cievach,
 • stimulácia syntézy plazmatických koagulačných faktorov v pečeni,
 • inhibícia nadmernej syntézy antitrombínu,
 • potlačenie adhezívnych vlastností krvných doštičiek, prevencia krvných zrazenín v cievach,
 • normalizácia syntézy proteínov v pečeni a syntéza špeciálnych nosných proteínov potrebných na transport hormónov štítnej žľazy,
 • formovanie sexuálnej túžby,
 • emocionálnu stabilitu
 • vaginálne mazanie,
 • normálneho menštruačného cyklu
 • normálne zrenie vajíčka, plná ovulácia a nástup tehotenstva.

Estradiol je u žien redukovaný. príznaky

Hlavné príznaky nedostatku estrogénu u žien sú:

 • kožné problémy (akné, silná suchosť, lúpanie, nezdravá pleť),
 • konštantná ospalosť,
 • depresívne stavy
 • emocionálna nerovnováha
 • nervozita,
 • závislosť na hystérii
 • závažný premenštruačný syndróm
 • vznik kŕčov
 • porušenie mikrocirkulácie (stále studené ruky a nohy),
 • zlá tolerancia za studena,
 • výskyt klimakterických prílivov,
 • bolesť brucha a prsné žľazy.

Nízky estradiol tiež vedie k:

 • ženská maskulinizácia (zhrubnutie hlasu, redukcia prsníkov, hirsutizmus atď.),
 • porušením menštruačného cyklu
 • nedostatok ovulácie a neschopnosť otehotnieť,
 • pokles sexuálnej túžby.

Nedostatok hormónu tiež vedie k konštantnej suchosti pošvy, častému opakovaniu vaginózy a drozdu.

U dievčat vedie nedostatok estrogénu k oneskoreniu puberty.

Je to dôležité. Pokles hladín estrogénov s vekom je nevyhnutný, avšak výskyt príznakov menopauzy u mladých žien je dôvodom na vyšetrenie gynekológa a endokrinológa.

Hypoestrogenizmus by mal byť tiež podozrivý z vývoja osteoporózy alebo kardiovaskulárnych ochorení u žien.

Symptómy zvýšeného estradiolu u žien

 • predĺžená ťažká menštruácia
 • výskyt krvácania z maternice u postmenopauzálnych žien, t
 • rozvoj edému,
 • hojné potenie,
 • obezita
 • bolestivé prekrvenie prsníka,
 • výskyt benígnych nádorov v prsných žľazách, maternici, vaječníkoch.

Indikácie testovania hormónov estradiolu

Analýza estradiolu sa vykonáva, keď žena:

 • zhoršená puberta (príliš skoro alebo neskoro)
 • príznaky zvýšeného alebo zníženého estradiolu,
 • menštruačné poruchy (príliš malá alebo ťažká menštruácia, predĺženie alebo náhle skrátenie cyklu, závažný premenštruačný syndróm, výskyt interblokového krvácania),
 • dyscirculatory krvácanie z maternice,
 • neplodnosť
 • potrat,
 • často sa opakujúca bakteriálna vaginóza,
 • novotvary (benígne aj malígne) v prsných žľazách, vaječníkoch, maternici,
 • vaginálnej suchosti
 • bolesť pri pohlavnom styku, znížená sexuálna túžba, frigidita,
 • atrofia vonkajších pohlavných orgánov,
 • hirsutizmus (vlasy so vzorom mužského pohlavia): ženy začínajú pestovať fúzy, vlasy sa objavujú na hrudi a bruchu, vlasy na tele sa stávajú tvrdými a ostnatými atď.
 • ťažké formy akné a ružovky,
 • včasná osteoporóza, ateroskleróza ischemickej choroby srdca, srdcový infarkt, mŕtvica,
 • príznaky hypogonadizmu.

V prípade potreby sa vykonáva aj analýza estradiolu, vymenovanie perorálnych kontraceptív, monitorovanie hormonálnej terapie, vyhodnotenie fungovania FPC (fetoplacentárny komplex).

Príčiny abnormalít testu

 • dominantný folikul (perzistencia) vo vaječníkoch a hyperestrogénii,
 • endometriálne cysty alebo vaječníkové nádory vylučujúce hormóny,
 • cirhóza pečene,
 • obezita
 • chorionepiteliom v maternici (malígny neoplazmus vylučujúci estrogén),
 • tehotenstva.

Antikoncepcia obsahujúca estrogén, anabolické steroidy, liečba nafarelínom, karbamazepínom, cimetidínom, klomifénom, ketokonazolom, mifepristónom, fenytoínom, tamoxifénom, troleandomycínom, kyselinou valproovou tiež vedie k zvýšeniu hladiny hormónu.

Estradiol je redukovaný: t

 • nadmerná fyzická námaha
 • vyčerpania, drastického úbytku hmotnosti, dodržiavania prísnych diét a pôstu,
 • vegetariánska strava
 • dlhodobý alebo chronický zápal OMT (panvové orgány), t
 • hypogonadizmus, hypofyzárna ganóza alebo hyperprolaktinémia,
 • adrenogénneho syndrómu
 • Shereshevsky-Turnerov syndróm,
 • stavov po odstránení vaječníkov (syndróm posthysterektómie),
 • Nedostatok LF (luteálna fáza) menštruačného cyklu,
 • hyperandrogenizmus,
 • hrozba spontánneho potratu u tehotných žien.

Z chemoterapie môže tiež vyplynúť zníženie množstva estradiolu, liečba megestrolom, mochemitom, nafarelínom, mifepristonom, nandrolonom, pravastatínom, cimetidínom, cyproterónom, danazolom, dexametazónom, perorálnymi kontraceptívami.

Ako zvýšiť estradiol u žien

Varovanie! Vlastné predpisovanie akýchkoľvek hormonálnych liekov na radu priateľov, náprava predpísaných dávok alebo náhle zrušenie užívaných liekov je spojené so závažnými a vážnymi zdravotnými komplikáciami.

Spoločné pre všetkých pacientov sú odporúčania na korekciu životného štýlu:

 • prestať fajčiť a piť alkohol
 • normalizácia telesnej hmotnosti
 • plné, zdravé jedlo,
 • užívanie multivitamínových komplexov
 • aktívny životný štýl
 • pravidelného sexuálneho života.

V prípade potreby a pri absencii kontraindikácií sa môžu odporučiť bylinné prípravky (fytoestrogény), bylinné infúzie a čaje (oregano, mäta, červená kefka, borovica, maternica, sladké drievko, valeriány atď.).

V prípade výrazných hormonálnych porúch sú predpísané perorálne hormonálne kontraceptíva (Clayra, Logest, Regulon, Jess, Novinet, atď.).

Pacienti po odstránení vaječníkov alebo postmenopauzálnych žien (ťažká menopauza, osteoporóza, rýchlo progresívna ateroskleróza atď.) Dostávajú hormonálnu substitučnú liečbu (Livial, Klimene, Femoston atď.).

V skorom pooperačnom období sa môžu použiť náplasti obsahujúce estrogén (Estderm TTS50).

Veľmi dôležité! Celá terapia je predpísaná individuálne, v súlade s výsledkami hormonálneho profilu. Ošetrenie sa vykonáva pod prísnou kontrolou testov. S akýmikoľvek hormónmi musíte byť veľmi opatrní! Dôsledky môžu byť nepredvídateľné.

V prípade potreby je predpísaná symptomatická liečba (užívanie sedatív, antidepresív atď.).

Za čo je zodpovedný hormón?

Estradiol je jedným z najaktívnejších pohlavných hormónov ženy. Látka označuje estrogén. Estradiol sa tvorí vo vaječníkoch u žien alebo v semenníkoch u mužov. U budúcich matiek v ranom štádiu tehotenstva syntetizuje placentu.

U žien je estradiol zodpovedný za reprodukčné zdravie.

Je to vďaka svojej norme (v tabuľke), že vo vhodnom veku má zaoblené tvary, krásnu pleť a vlasy, vysoký a mäkký hlas. Lekári neštudovali dôkladne úlohu estradiolu pre mužov, ale súhlasili s tým, že jeho nedostatok vedie k chorobám reprodukčných a kostrových systémov.

Obrázok znázorňuje schému estradiolu.

Funkcie estradiolu v tele: t

 1. Výskyt druhotných sexuálnych charakteristík: pubická vegetácia, hrudník, tukové usadeniny na stehnách.
 2. Zlepšenie stavu pokožky a vlasov.
 3. Tvorba ženského libida.
 4. Tvorba folikulov počas menštruačného cyklu.
 5. Príprava ženského tela na nosenie dieťaťa.
 6. Stimulácia krvného obehu a rast maternice počas tehotenstva.
 7. Regulácia nervového systému.
 8. Odstránenie "nebezpečného" cholesterolu z tela.
 9. Zlepšenie stavu kostného tkaniva.
 10. Posilnenie ciev a stien myokardu.
 11. Udržujte tón močového mechúra.
 12. Zlepšenie zrážanlivosti krvi.

Úloha hormónu počas tehotenstva

Сразу же после зачатия количество эстрадиола начинает расти, его уровень нормализуется только после того, как плацента полностью сформирована и может самостоятельно продуцировать гормоны.

Úloha hormónu počas tehotenstva:

 1. Podporuje rast maternice počas vývoja dieťaťa.
 2. Zlepšuje krvný obeh v genitálnej oblasti nastávajúcej matky.
 3. Posilňuje kostné tkanivo, pripravuje ich na zvýšené zaťaženie.
 4. Zlepšuje vytrvalosť tehotnej ženy.
 5. Pozitívny vplyv na náladu budúcej matky.
 6. Zlepšuje zrážanlivosť krvi znížením množstva cholesterolu.

Zvýšený estradiol nie je počas tehotenstva patológiou. V niektorých prípadoch môže vyvolať opuch. Nízky estradiol je nebezpečný stav pre tehotenstvo. Ak žena pôvodne nemá tento hormón, schopnosť otehotnieť dieťa je takmer minimálna.

Nízke hladiny hormónu na začiatku tehotenstva vedú k nasledujúcim:

 • v dôsledku nedostatočného vývoja placenty dochádza k potratu,
 • chudobného obehu a v dôsledku toho hladomoru kyslíka v embryu,
 • nedostatočná výživa dieťaťa.

Vzťah s menštruačným cyklom

Rýchlosť estradiolu u žien sa v priebehu cyklu mení. To možno sledovať pomocou tabuliek podľa veku. Preto sú testy na diagnostikovanie rôznych ochorení a patológií predpisované v rôznych dňoch po menštruácii.

Po skončení tohto obdobia hladina hormónov začne rýchlo rásť a vo vaječníkoch sa tvorí folikul. Maximálna hladina hormónu v krvi sa pozoruje s nástupom ovulácie. Je to spôsobené tým, že možnosť koncepcie v tomto okamihu je maximálna a hormón je nevyhnutný pre normálny vývoj tehotenstva v ranom štádiu.

Po prasknutí folikulu sa množstvo estradiolu postupne znižuje. S opačným fenoménom môžeme hovoriť o začiatku tehotenstva. Keď je estrodiol znížený, hormón sa rozkladá na ďalšie 2 estrogény: estrón a estriol. Množstvo látky sa líši v závislosti od dennej doby: v noci je jej hladina nižšia ako počas dňa.

Hormon počas menopauzy

Počas menopauzy estradiol klesá, norma u žien podľa veku, tabuľka odráža, v závislosti od vývoja menopauzy. Estradiol môže "padnúť" na nulu. Gynekológovia v tomto čase odporúčajú pravidelne absolvovať testy na vylúčenie chorôb spojených s endokrinným systémom.

Symptómy menopauzy, ktoré sú spojené so znížením hladín estrodiolu:

 • prílivy,
 • znížené libido
 • nedostatok vaginálneho mazania
 • krehkosť kostí
 • porušením alebo absenciou menštruácie.

Názory na úroveň tohto pohlavného hormónu sa líšia od rôznych lekárov. Väčšina to považuje za normálne množstvo 54 pg / ml, ale niektoré sa týkajú zdravej hladiny - až 82 pg / ml. Ak sú hladiny hormónu vyššie, môže to znamenať ochorenie.

Na odstránenie ochorenia môžete použiť ďalšiu analýzu na iný ženský pohlavný hormón - estriol.

Vyrába sa iba v reprodukčnom veku ženy, jej prítomnosť v krvi naznačuje, že menopauza neprišla a hladina estradiolu môže zodpovedať úrovni mladej ženy.

Znížené hladiny hormónov, príčiny

Existuje mnoho dôvodov na zníženie estradiolu. To môže viesť nielen k ochoreniu, ale aj k osobitostiam života ženy.

 1. Použitie hormonálnych liekov ako antikoncepcie (môže znížiť aj zvýšiť koncentráciu estradiolu v krvi).
 2. Chemoterapia pri liečbe nádorov.
 3. Strave. Pre mladé ženy sa neodporúča úplne opustiť živočíšne produkty a zapojiť sa do konzumácie surových potravín.
 4. Zneužívanie alkoholických nápojov.
 5. Fajčenia.
 6. Hrozba potratu alebo straty dieťaťa.
 7. Práca spojená s ťažkou fyzickou prácou.
 8. Triedy sú ťažké športy.
 9. Zápalové procesy v genitáliách.
 10. Oneskorenie sexuálneho vývoja.
 11. Testikulárna hypofunkcia u mužov.
 12. Veľké množstvo prolaktínu v krvi.
 13. Poruchy hypofýzy, ktorá je sprevádzaná trpaslikom.

Nízky esterol možno pozorovať počas cyklu, ak folikul nie je roztrhaný a cysta sa tvorí na jeho mieste. Po prasknutí sa hladina hormónu spravidla dramaticky zvyšuje. Preto lekári odporúčajú opakované testy počas menštruačného cyklu.

Zvýšenie úrovne, dôvody

Nasledujúce patológie a ochorenia môžu zvýšiť množstvo estradiolu v tele:

 1. Závažné ochorenie pečene, vrátane cirhózy.
 2. Choroby a poruchy štítnej žľazy.
 3. Zápalové ochorenia vaječníkov, maternice, nadobličiek. V prípade infekčných ochorení ženského reprodukčného systému sú možné dočasné hormonálne prepätia.
 4. Malígne nádory.
 5. Nádory semenníkov (u mužov).
 6. Obezita.
 7. Alkoholizmus.

Choroba nie vždy vedie k zvýšeným hladinám hormónov. Vysoký estradiol sa pozoruje pri užívaní liekov na hormonálnu liečbu, ako aj pri nedostatočnej výžive a zneužívaní tradičnej liečby.

Príznaky s nízkymi koncentráciami hormónov

Existujú nasledujúce príznaky nízkeho estradiolu:

 • vážne narušenie reprodukčného zdravia: neplodnosť, časté potraty v ranom období, t
 • syndróm chronickej únavy
 • úzkosť počas spánku,
 • nestabilné emocionálne pozadie,
 • nepohodlie v prsníkoch,
 • výskyt edému,
 • vypadávanie vlasov
 • zhoršenie pokožky tváre a nechtov,
 • úbytok hmotnosti
 • menštruácia viac ako šesť mesiacov.

Príznaky so zvýšenými koncentráciami hormónov

Nižšie sú príznaky vysokých hladín estradiolu:

 • veľké množstvo akné, akné,
 • nadváha s diétou
 • časté opuchy,
 • silná únava, emocionálne poruchy,
 • poruchy menštruácie, krvácanie, bolesť,
 • výskyt tuku na zadku a hrudníku, vypadávanie vlasov na tvári a pubis, znížené libido,
 • bolesť prsníka,
 • neustály pocit necitlivosti a chladu v prstoch a nohách,
 • bolesť brucha, poruchy trávenia,
 • poruchy spánku
 • kŕče.

Ako vykonať štúdiu: analýzy

Krv estradiolu sa vždy podáva nalačno. Nie je dovolené používať čaj a kávu bez cukru, nápojov a džúsov. Ak je smäd silný, môžete ho uhasiť malým množstvom čistej vody.

Príprava a dodanie analýzy estradiolu:

 1. Niekoľko dní musíte odstrániť fajčenie.
 2. V predvečer analýzy sa neodporúča vykonávať fyzické aktivity, odmietnuť zapojiť sa do akéhokoľvek druhu športu.
 3. Zvyčajne sa analýza vykonáva jeden týždeň po nástupe menštruácie, ale v niektorých prípadoch môže lekár predpísať iné termíny.
 4. V prípade potreby sa analýza opakuje po 20 dňoch.
 5. Ak žena používa perorálnu antikoncepciu, nemôže sa používať v deň dodania analýzy a názov a typ lieku, ktorý má informovať technika.
 6. Niekoľko dní pred analýzou musíte pozorovať sexuálny mier.
 7. Odporúča sa vykonať testy súčasne, najlepšie od 8 do 10 hodín.

Pri rutinnej diagnostike sa výsledky analýzy pripravujú od 3 do 5 dní. V prípade núdze, najčastejšie s hroziacim potratom, môže byť analýza pripravená do 24 hodín. Spôsoby zvýšenia estradiolu: diéta a tradičná medicína Fytotropná liečba nízkym estradiolom je bezpečný a užitočný spôsob stabilizácie hormónov.

Odporúča sa použiť nasledujúce prostriedky:

 1. Sage odvar. Je potrebné použiť liek od prvých dní menštruácie - v tomto okamihu je šalvia najvýhodnejšia pre ženské telo. Ak chcete pripraviť vývar, budete potrebovať 1 polievková lyžica. l. suché bylinky zalejeme prevarenou horúcou vodou (1 šálka) a trváme na 20-25 minútach. Výsledná kvapalina musí byť rozdelená do 3 dávok a spotrebovaná počas dňa.
 2. Brush red brush. Vo veľkom hrnčeku horúcej vody musíte naliať lyžicu červených kefiek. Vývar bol niekoľko minút mučený vo vodnom kúpeli, aby sa zabránilo varu. Potom by mala tekutina vytekať najmenej 1 hodinu.
 3. Infúzia znásilnenia. Na šálku horúcej vody sa pridá asi 1-1.5 čl. l. znásilnenie obyčajné. Produkcia a použitie infúzie je podobné receptúre s použitím šalvie.

Počas prípravy nálevov a odvarov nemožno použiť vriacu vodu. Po varení by sa mal nechať niekoľko minút, kým teplota neklesne na 80 stupňov.

Je možné as pomocou potravín zvýšiť estradiol.

Normy pre ženy podľa veku (tabuľka) je možné zvýšiť pomocou nasledujúcich produktov:

 • ľanové semienko,
 • olivový olej,
 • fazuľa, vrátane sójových bôbov, t
 • paradajky,
 • kapusta,
 • repa,
 • marhule,
 • mandarínky,
 • melón,
 • petržlen,
 • tuniak,
 • hnedá ryža,
 • káva,
 • horká čokoláda.

Ako zvýšiť s liekmi

Lieky sa používajú na závažné zníženie hladín estrodiolu. Odporúča sa užívať ich v kombinácii s komplexmi vitamín-minerál.

Na zvýšenie hormónu možno použiť nasledujúce lieky:

 1. Estradiol valerát (dipropionát). Syntetický analóg hormónu. Liek sa predpisuje nielen so znížením hladiny prírodného estradiolu, ale aj s cieľom zlepšiť pohodlie pred menopauzou, ako aj po odstránení vaječníkov.
 2. PREMARIN. Prípravok obsahuje hormóny estrogénovej skupiny. Odporúča sa používať na zmiernenie príznakov menopauzy a ochorení s ňou spojených. Liek sa tiež používa na korekciu hormonálneho pozadia pri ochoreniach ženského reprodukčného systému.
 3. Gemafemin. Je to potravinový doplnok, ktorý možno použiť na zlepšenie zdravia žien s hormonálnymi poruchami a ťažkým psycho-emocionálnym stresom. Ako profylaktikum sa môže predpisovať so zníženou hladinou estrogénu, aby sa zabránilo skorému starnutiu ženského tela.
 4. Proginova. Liečivo je zdrojom syntetického estrodiolu. Odporúča sa používať ho na prevenciu rednutia kostí počas menopauzy a po odstránení vaječníkov.

Ako znížiť používanie liekov

Zníženie estrodiolu je ťažšie ako jeho zvyšovanie.

Ak sa odporúča prebytok ženského pohlavného hormónu používať tieto lieky:

 1. Tamoxifen. Liek sa používa na liečbu rakoviny a prekanceróznych stavov prsníka u žien. Pravidelný príjem lieku v nižšej dávke predpísanej lekárom vedie k zníženiu hladiny estrogénu.
 2. Orgametril. Obsahuje syntetický hormón gestogén, antagonista ženských pohlavných hormónov. Negatívne ovplyvňuje ovuláciu, zabraňuje počatiu. Používa sa na antikoncepciu, odklad menštruácie a na ťažké krvácanie z maternice.
 3. Mastodinon. Bylinný prípravok, ktorý sa používa na liečbu a prevenciu mastopatie. Homeopatický liek je skvelý pre ženy, ktorých hladina hormónov je mierne zvýšená a vedie k bolestivým pocitom v hrudníku a PMS.
 4. Indiol. Používa sa na stabilizáciu hormonálnej rovnováhy. Môže byť použitý v počiatočných štádiách liečby rakoviny. Priebeh liečby zvýšeného estrodiolu - od 3 mesiacov do 6 mesiacov.

Hormóny a zdravý životný štýl

Životný štýl je jedným z indikátorov, ktoré priamo ovplyvňujú hormóny každej ženy. Fajčenie je jedným z najviac negatívnych faktorov pre endokrinné zdravie ženy. Pri zvýšenom a zníženom estradiole je zakázané fajčiť aj v malých množstvách.

Dôležitou zložkou hormonálneho zdravia je šport. So zvýšenou hladinou estradiolu sa odporúča zapojiť sa do silových športov, vzpieraní, aby mali vysokú fyzickú záťaž. To prispieva k uvoľňovaniu mužských pohlavných hormónov, ktoré sú ženskými antagonistami a znižujú jej hladinu.

Pri zníženom množstve hormónov je lepšie uprednostniť rôzne meditácie a jogu.

Ženský endokrinný systém je vo veľkej miere závislý od výživy. Pri veľkom množstve estrodiolu je zakázané používať strukoviny, najmä sóju. Pivo je fyto-hormón, preto by ho ženy nemali používať vo veľkých množstvách. Je povolené piť len suché červené víno nie viac ako jeden pohár denne.

Znalosť tabuľky hladiny estradiolu u žien podľa veku pomáha zistiť, či sa blíži menopauza, zmeniť životný štýl a upraviť niektoré lieky.

Video o hormóne estradiol, jeho normálny výkon a metódy normalizácie

Ako zvýšiť úroveň pohlavných hormónov, odborné poradenstvo:

Ako používať hormóny a podrobný opis estrogénu:

Pozrite si video: Tichá revolúcia v gynekológii, liečba neplodnosti (November 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send