Hygiena

Liečba amenorey ako patológie a pri nedostatku menštruácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Amenorea je stav, pri ktorom po dobu šiestich mesiacov alebo viac nie je žiadne mesačné krvácanie spojené s odmietnutím vnútornej vrstvy endometria - endometria. Amenorea nie je nezávislá patológia, ale jeden zo symptómov abnormalít v tele.

Výnimkou je tzv. Fyziologická amenorea, pri ktorej menštruácia chýba v dôsledku prechodu ženského tela do určitých štádií vývoja. Stáva sa to pred pubertou, počas obdobia pôrodov a dojčenia a pri nástupe menopauzy v dôsledku zániku sexuálnej funkcie.

V iných prípadoch je amenorea patologická.

Čo je to?

Amenorea je neprítomnosť menštruácie počas niekoľkých cyklov u žien vo fertilnom veku alebo absencia menarche (prvá menštruácia) u dievčat starších ako 16 rokov.

Amenorea nie je samostatná choroba. Toto je len symptóm, ktorý naznačuje, že sa vyskytujú fyziologické zmeny v tele ženy alebo pri vzniku vážnych ochorení. Úlohou lekárov v takýchto situáciách je zistiť, čo presne spôsobilo poruchu menštruačného cyklu a zvoliť správnu taktiku liečby.

Príčiny primárnej Aminorrhea

Primárna amenorea môže byť spôsobená:

 • gonádová dysgenéza (hypoplazia gonád),
 • Shereshevsky-Turnerov syndróm (vedie k rozvoju amenorey u 1 z 2500 novorodencov),
 • vrodený hypopituitarizmus,
 • vrodené abnormality reprodukčného systému (napr. vaginálny kanál je zablokovaný),
 • nádorov centrálneho nervového systému, najmä hypotalamicko-hypofyzárnej oblasti,
 • psycho-emocionálny stres
 • podvýživa teenagera,
 • nadmerné cvičenie.

Kvôli určitým dôvodom v ženskom tele sú narušené procesy syntézy a uvoľňovania ženských pohlavných hormónov do krvi, a preto je menštruačný cyklus prerušený až do úplnej absencie menštruácie.

Príčiny sekundárnej amenorey

Dočasná patologická amenorea môže byť spojená s rôznymi bežnými ochoreniami ženy:

 1. Amenorea sa môže vyskytnúť po umelom potrate, po kauterizácii sliznice maternice jódom a inými prostriedkami.
 2. Poruchy metabolizmu a ochorenia s léziami žliaz s vnútornou sekréciou (ochorenia štítnej žľazy - hypotyreóza, tyreotoxikóza, nadobličky, obezita, cukrovka, akromegália atď.),
 3. Keď je hypofyzárny nádor - prolaktinóm (benígny nádor, ktorý vedie k zvýšeniu hormónu prolaktínu v krvi),
 4. V prípade otravy tela olovom, fosforom, nikotínom, morfínom, alkoholom.
 5. So syndrómom polycystických ovárií, syndrómom deplécie vaječníkov, rôznymi nádormi vaječníkov,
 6. Pri ťažkých infekčných ochoreniach (týfus, tuberkulóza, sepsa, malária atď.)
 7. Celkové vyčerpanie, dramatický úbytok hmotnosti,
 8. Choroby krvi (chloróza),
 9. V niektorých prípadoch sa dočasná amenorea vyskytuje s nadmernou únavou - fyzickou a psychickou (napríklad u študentov počas vyšetrení), na základe nervových a psychických skúseností, silného stresu (strach, strach). Patrí medzi ne amenorrhea "vojna".

Tieto ochorenia majú depresívny účinok na aktivitu vaječníkov, v ktorých sa zastaví proces dozrievania vajíčok, čo zabraňuje nástupu menštruácie.

Hlavným príznakom amenorey je absencia menštruácie. Existuje však niekoľko súvisiacich príznakov:

 • nedostatok menštruácie,
 • strata schopnosti otehotnieť
 • autonómna dysfunkcia (nadmerné potenie, rýchly tep),
 • obezita (približne 40% pacientov),
 • príznaky mucifikácie, dysfunkcia štítnej žľazy alebo nadobličiek,
 • príznaky nadmerných androgénov - mužských pohlavných hormónov (zvýšená mastná pleť, akné, nadmerný rast vlasov).

Liečba primárnej amenorey

Základné princípy liečby v tomto prípade sú zamerané na korekciu alebo úplnú elimináciu faktorov, ktoré vyvolali túto formu amenorey. Turnerov syndróm (patológia charakterizovaná nedostatočným rozvojom pohlavných žliaz na pozadí abnormálneho vývoja pohlavných chromozómov) teda určuje potrebu celoživotnej substitučnej terapie s použitím hormonálnych liekov.

Oneskorený rozmnožovací a fyzický vývoj si vyžaduje, aby boli dievčatá určené na diétu, čo prispieva k zvýšeniu tukovej a svalovej hmoty v spojení s hormonálnou liečbou, vďaka čomu je možné stimulovať menštruačnú funkciu.

S významom anatomických prekážok, na pozadí ktorých sa vyvíja amenorea, sú chirurgicky odstránené. Tak sú vytvorené také podmienky, pri ktorých bude zaistený adekvátny tok menštruačnej krvi z maternice do vonkajšieho priestoru cez genitálny trakt. Zvýšená emočná nestabilita spočíva v realizácii liečebných opatrení zameraných na posilnenie všeobecného stavu nervového systému pacientov.

Vášeň pre diéty v mladom veku je obzvlášť škodlivá pre zdravie. Keď je teda diéta obmedzená, telo stráca tuky, bielkoviny, minerály a vitamíny, ktoré potrebuje, vďaka čomu sa vývoj vo všeobecnosti spomaľuje, dochádza k prudkému úbytku hmotnosti, vzniká anorexia. Prirodzene, toto všetko ovplyvňuje, okrem iných oblastí vplyvu, a sexuálny vývoj, ktorý vytvára základ pre rozvoj amenorey. Oddelene treba poznamenať a silové športy, ktoré tiež nepriaznivo ovplyvňujú zdravie žien (kulturistika, bojové umenia, vzpieranie atď.), Pretože sa im treba vyhnúť.

Liečba sekundárnej amenorey

Komplexná liečba recidivujúcej amenorey je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju spôsobili.

Amenorea spojená s prudkým poklesom hmotnosti alebo fyzickou námahou je dôsledkom zlého životného štýlu a vyžaduje jej zmenu. Kritickým indikátorom pre normálny priebeh menštruačného cyklu u dospelej ženy je strata 10 alebo viac kilogramov hmotnosti, ako aj telesná hmotnosť nižšia ako 50 kg. Až do úplnej normalizácie menštruačnej funkcie sa zvyčajne predpisuje progestogénna perorálna antikoncepcia, ktorá neobsahuje estrogénové zložky. Sekundárna amenorea sa často eliminuje bez hormonálnej terapie, podlieha rozumnej fyzickej námahe, racionálnej strave, práci a odpočinku, normalizácii psycho-emocionálneho pozadia.

Sekundárna amenorea, ktorá sa vyvíja pri syndróme polycystických vaječníkov, vyžaduje liečbu ochorenia pozadia. Aby sa normalizoval ovulačný cyklus, polycystóza vaječníkov je predpísaná hormonálna antikoncepcia alebo laparoskopická diatermokoagulácia tkanivového orgánu (ak je indikovaná).

Hyperprolaktinémia ako faktor pri rozvoji amenorey sa eliminuje užívaním liekov - agonistov dopamínu, ktoré znižujú hladinu prolaktínu. Účinnosť liečby je určená kontrolou bazálnej teploty, ktorej zvýšenie indikuje ukončenie ovulácie. S nádorovými léziami hypofýzy ukázala neurochirurgická intervencia. Sekundárna amenorea spôsobená predčasnou menopauzou sa koriguje dlhodobou hormonálnou substitučnou liečbou.

ART a in vitro oplodnenie, ktoré úspešne aplikuje moderná gynekológia, umožňuje ženám vykonávať tehotenstvo s predčasnou menopauzou a sekundárnou amenoreou, ktorá sa nedá liečiť. V takýchto prípadoch sa na umelú insemináciu (s použitím metód ICSI, PIXY alebo IMSI) používa darcovská vajíčka darcu alebo embryo darcu. Potom sa embryá transplantujú do maternice nastávajúcej matky.

Náhle prerušenie menštruácie u žien vo fertilnom veku (sekundárna amenorea) je signálom úzkosti a poruchy v tele, ktoré vyžaduje pozornosť. Niektoré z nich sú ľahko napravené zmenami v životnom štýle, iní potrebujú kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Nebezpečenstvo amenorey je, že je vždy spojené so ženským faktorom neplodnosti.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju primárnej amenorey, dievčatá by sa mali vyvarovať stresu, riadne - úplne, racionálne, pravidelne - jesť, vyhnúť sa všetkým druhom diét, ktoré narúšajú normálny tok živín do tela. Ich nedostatok spomalí rozvoj rastúceho organizmu a stane sa jedným z rizikových faktorov pre amenoreu. Okrem toho, dievčatá sa neodporúča, aby sa zapojili do mocenských športov.

Prevencia vzniku sekundárnej amenorey tiež pomôže korigovať životný štýl v kombinácii s vyváženou stravou, ako aj pozorný prístup žien k ich zdraviu - včasná diagnostika a adekvátna liečba chorôb, ktoré by mohli spôsobiť menštruačné poruchy.

Otázky a odpovede

1) Začal som obdobie, ale druhý deň som sa zastavil, potom už nebol mesiac. Čo to mohlo byť?

 • Urobte si tehotenský test, čo môže znamenať hrozbu potratu v skorých štádiách alebo dysfunkcii vaječníkov. V každom prípade musíte ísť do gynekológa.

2) Po dramatickom úbytku hmotnosti som prerušil svoje obdobie vo veku 14 rokov. Získal váhu, mesačne objavil znova. Teraz chcem otehotnieť, ale nefunguje to. Môže to byť dôsledok amenorey?

 • Každá žena má šancu stať sa neplodnou, nie je nevyhnutne spojená s amenoreou v minulosti. Ďalšia vec je ostrá strata bez príčin - môže to naznačovať prítomnosť endokrinných ochorení, ktoré vám neumožňujú otehotnieť. Ak nemôžete otehotnieť jeden rok pravidelného nechráneného pohlavného styku, musíte sa poradiť s gynekológom.

3) Ako dlho trvá amenorea po pôrode?

 • Závisí to od toho, či dojčíte, u neléčiacich žien sa môže menštruačný cyklus zotaviť za 6-8 mesiacov a počas ošetrovateľstva o niekoľko mesiacov alebo dokonca za rok. To je všetko variant normy.

4) Mám syndróm polycystických ovárií. Niekoľko rokov som neúspešne liečil neplodnosť hormónmi, ale žiadny účinok, čo mám robiť?

 • S najväčšou pravdepodobnosťou sa vám zobrazí chirurgická stimulácia ovulácie, alebo sa musíte uchýliť k umelej inseminácii. V každom prípade by mal taktiku liečby stanoviť Váš lekár.

5) Som 38 rokov, nie je tam žiadne mesačné obdobie. Známky menopauzy sa neobťažujú, nechcem porodiť. Musím sa liečiť?

 • Je potrebné liečiť. Včasná menopauza môže viesť k závažným ochoreniam.

6) Mám 16 rokov, ale stále nie je menštruácia. Môžem mať sex?

 • Môžete, ale musíte tiež navštíviť gynekológa a zistiť dôvod, prečo chýba menštruácia.

7) Je možné otehotnieť počas laktácie, ak nie je mesačne?

 • Laktačná amenorea je nespoľahlivá metóda antikoncepcie, takže tehotenstvo je možné, aj keď nemáte menštruáciu.

8) Môže existovať amenorea z dlhodobého užívania hormonálnych kontraceptív?

 • Áno, môže. Toto je zriedkavý vedľajší účinok hormonálnych kontraceptív, keď sa vyvinie syndróm hyperinhibície ovárií. Je nevyhnutné prestať užívať hormóny, menštruačná funkcia sa obnoví o niekoľko mesiacov po zrušení.

Čo je amenorea

Podľa klasifikácie ICD-10 (medzinárodná klasifikácia chorôb z revízie z roku 2010) je amenorea kódovaná ako N 91. Patológia sa stanovuje v dvoch prípadoch:

 • pri absencii menštruácie u dievčaťa vo veku 16-18 rokov,
 • s oneskorenou menštruáciou na šesť alebo viac mesiacov.

Harmonická práca mozgových štruktúr (hypofýzy, hypotalamu), endokrinných orgánov, ako aj maternice a vaječníkov poskytuje cyklické zmeny v tele a menštruácii. Poruchy alebo mechanické prekážky vedú k amenorea.

V závislosti od príčiny a mechanizmu vývoja existujú odrody.

 • Pravá amenorea. Sekrécia cyklického hormónu je zhoršená, takže endometrium nevyzrel a nie je menštruácia. Stáva sa to pri mnohých chorobách. V závislosti od umiestnenia problému sa izolovali suprahypothalamické, hypofyzárno-hypotalamické amenorey, vaječníky (niekedy nazývané vajce), amenorea maternice.
 • Falošná amenorea. Ak je mechanická obštrukcia na úrovni dutiny, krčka maternice a pošvy, neexistuje menštruácia, pretože výtok nemôže opustiť pohlavné orgány.
 • Fyziologické. Ide o dočasnú alebo trvalú absenciu menštruácie, ktorá nie je sprevádzaná patológiou. Stáva sa to počas tehotenstva, dojčenia, počas menopauzy a puberty.
 • Primárne. Ak dievča nikdy nemalo mesiac. Toto je vývojová patológia adolescentov.
 • Sekundárne. Ak mala žena aspoň jednu menštruáciu.

Kedy podozriť

Hlavným príznakom amenorey je absencia menštruačného výtoku. Toto je hlavné kritérium, všetky ostatné znaky sa líšia v závislosti od príčiny.

Amenorea je zavedená v dvushki v prípade, že dosiahla 16 rokov a nikdy nemala menštruáciu. Toto je primárna forma. Ak mesačne boli aspoň raz, pre diagnózu ich neprítomnosti na šesť mesiacov alebo viac.

Často je patológia kombinovaná s inými príznakmi:

 • ďalšie príznaky primárnej amenorey - krátky vzrast adolescentných dievčat, absencia iných sexuálnych charakteristík (rast vlasov, rast prsníkov),
 • stavy charakteristické pre sekundárnu amenoreu - neplodnosť, nepravidelné periódy, zavedené polycystické, predtým vykonávané operácie na vaječníkoch, príznaky hyperandrogenizmu (rast vlasov mužského typu).

Funkčný charakter

Vyskytujú sa s poruchami príjmu potravy, emocionálnym stresom, stresom. Sú založené na zmenách v centrálnom nervovom systéme, v ktorom je narušená cyklická sekrécia hypotalamických hormónov a následne hypofýzy a vaječníkov. Regulácia pohlavných orgánov je degradovaná, v dôsledku čoho nedochádza k cyklickým zmenám v endometriu a vaječníkoch.

Pri skúmaní takýchto žien pre hormonálny panel nie sú vždy zjavné zmeny. Mechanizmus funkčnej amenorey nie je úplne pochopený, takže nie je vždy liečiteľný.

Hlavné formy sú nasledujúce.

 • Psychogénne. Vyskytuje sa na pozadí dlhodobého emocionálneho stresu, najčastejšie sa vyskytuje subklinická (skrytá) depresia. Zároveň sú narušené spojenia medzi jednotlivými mozgovými štruktúrami a zvyšuje sa vylučovanie stresových hormónov (adrenalín, norepinefrín a nadobličky). To všetko vedie k zmene syntézy FSH a LH hypofýzou, citlivosť reprodukčných orgánov na pohlavné hormóny sa znižuje. Dôsledkom všetkých týchto procesov je absencia menštruácie.
 • Potravinová amenorea. Charakteristika pre chudobné krajiny v Afrike, rovnako ako pre dievčatá, ktoré majú radi chudnutie a dokonca hladovanie. Bolo zistené, že zníženie telesnej hmotnosti o viac ako 15% ideálu určite povedie k porušeniu menštruačného cyklu. V niektorých prípadoch po úprave hmotnosti prejde amenorea bez stopy, ale v približne 30% neodpovedá na liečbu ani na pozadí normalizácie všetkých ostatných indikácií tela. Prevencia je normalizácia výživy.
 • Na pozadí fyzickej námahy. Dievčatá, ktoré sa vyčerpávajú cvičením, sa tiež vystavujú riziku vzniku amenorey. Je to vďaka špeciálnej nízkokalorickej diéte, zníženiu hmotnosti tukového tkaniva v tele a stresu a skúseností spojených so súťažami.
 • Po užití antikoncepcie. Je známe, že u 5-7% žien po dlhodobom užívaní antikoncepčných tabletiek je funkčná amenorea spojená so zhoršenou sekréciou hormónov hypofýzy. Môže trvať až rok a niekedy aj dlhšie. Posledne menovaný je slabým prognostickým znakom pre následné obnovenie menštruačnej funkcie.

Patológia hypofýzy

Spektrum chorôb spojených s prácou hypofýzy je široké. Môže to byť zápalové, autoimunitné ochorenia, funkčné, nádory, krvácanie. Dôkladné vyšetrenie s využitím moderných technológií - CT, MRI pomáha určiť skutočnú príčinu. Najbežnejšie sú nasledujúce.

 • Nádory hypofýzy. Najčastejším je adenóm hypofýzy, ktorý spôsobuje hyperprolaktinémiu - zvýšenie hladiny prolaktínu v krvi počas vyšetrenia. To vedie k nerovnováhe pohlavných hormónov, zhoršenej syntéze FSH a LH a absencii menštruácie. Zvýšenie hladiny prolaktínu v krvi sa môže vyvinúť aj na pozadí ochorení štítnej žľazy, nadobličiek.
 • Sheehanov syndróm. Vyskytuje sa u žien po pôrode, ak boli sprevádzané veľkou stratou krvi. Na pozadí trombózy ciev je nekróza (odumierajúca) hypofýzy. Následne telo vôbec nefunguje.
 • "Prázdne turecké sedlo." Turecké sedlo je miestom na kosti lebky, kde sa nachádza hypofýza. Ak z nejakého dôvodu nie je, vyvinie sa panhypopituatizmus - nedostatok hormónov regulujúcich funkciu pohlavných orgánov, nadobličiek a štítnej žľazy. Podmienka vyžaduje celoživotný príjem syntetických analógov.

Genetické anomálie

При этом внешние половые признаки могут не соответствовать хромосомному набору или есть половое недоразвитие. Например, на первый взгляд девочка по строению имеет мужские половые органы внутри.

 • Kalmanov syndróm. Ide o genetickú mutáciu spojenú s dysfunkciou hypofýzy a súčasnou absenciou zápachu.
 • Lawrenceov syndróm. To spôsobuje obezitu, oneskorený sexuálny vývoj a mentálne postihnutie. Takéto zjavné príznaky sa prejavia v detstve alebo u adolescentov, takže diagnóza nastáva v tomto čase.
 • Shereshevsky-Turnerov syndróm. Vyvíja sa u dievčat, ktoré nemajú vo svojom genetickom materiáli dva chromozómy X, ale jeden. Majú zjavné vonkajšie príznaky patológie - krátky vzrast, krátky krk so špeciálnymi pterygoidnými záhybmi. Sexuálny vývoj je prakticky neprítomný, pretože ich vaječníky sú úplne zložené z normálneho, nie ovariálneho tkaniva.
 • Swierov syndróm. Charakterizované prítomnosťou ženských sexuálnych charakteristík, ale s nástupom puberty, sa objavujú vývojové oneskorenia. Pri štúdiu genetického materiálu je určený mužský súbor - XU.
 • Pravý polycystický vaječník. Tiež nazývaný Stein-Leventhal syndróm. Zároveň sú pokryté hustou škrupinou, hormonálne poruchy sa spájajú, čo vedie k amenorea.
 • Nedostatok enzýmu aromatázy. Estrogény sú čiastočne tvorené mužmi. S nedostatkom aromatázového enzýmu je množstvo androgénov vysoké, existujú „mužské znaky“ - rast vlasov v tele, zvýšenie veľkosti klitorisu a amenorea.
 • Syndróm vyčerpaných vaječníkov. Stav, pri ktorom vaječníky nie sú citlivé na vytvorené hormóny. Spolu s normálnymi vonkajšími znakmi puberty nie sú žiadne obdobia, neplodnosť sa vyvíja.

Porušenie anatómie genitálií

Zároveň sa vytvárajú prekážky v ceste menštruačnej krvi, čo vedie k stavu falošnej amenorey. Najčastejšie sa treba zaoberať nasledujúcimi príčinami amenorey, získanej a vrodenej.

 • Vrodené chyby. Sú zistené v dospievaní potom, čo dievča nezačne mesačne. To môže byť zaostalosť maternice a hornej tretiny pošvy. Stredné a dolné tretiny zároveň umožňujú normálne intímne vzťahy, ale s normálnymi vaječníkmi nie je menštruácia. Takéto dievčatá v budúcnosti môžu mať deti len s použitím ART, najmä náhradného materstva.
 • Ashermanov syndróm. Vyznačuje sa výskytom zrastov v maternici po tom, čo utrpeli zápaly a škrabanie. V tomto prípade je odtok sekrétov tiež mechanicky narušený.
 • Zúženie krčka maternice. To môže byť získané (po ťažkej práci, škrabanie, potrat a trauma) alebo vrodené. V rovnakej dobe, menštruačný tok v maternici sa tvorí, ale nemôže ísť von. Ako sa hromadia, v bruchu sa objavujú nepríjemné bolesti, ktoré sa v žiadnom prípade nezastavia. Elementárna kontrola a ultrazvuk pomáha zistiť príčinu.
 • Husté hymen. Normálne sa menštruačná krv ľahko uvoľňuje cez malé póry vo filme, ktorý oddeľuje predsieň a dutinu pošvy. V zriedkavých prípadoch vznikajú problémy s jeho uvoľňovaním z pošvy, ako aj počas odbúravania (počas prvého sexuálneho kontaktu), s nástupom puberty a nástupom menštruácie.

Ako identifikovať a potvrdiť

Nezávisle určiť príčiny absencie menštruácie je možné len v prípade fyziologických procesov - po pôrode (počas dojčenia) amenorey, počas tehotenstva, menopauzy alebo dokonca v detstve. Pre zvyšok to môže pochopiť len špecialista a len po vážnom a často nákladnom vyšetrení. Takmer vždy sa vykonáva nasledovné.

 • Testy na hormóny s amenoreou. Najprv sa určili sexuálne (estrogény, gestagény, androgény, ako aj hormóny hypofýzy a hypotalamu (LH, FSH, prolaktín), štítna žľaza (TSH, T3, T4), nadobličky (kortizol, DHEA). "Zásoba" vajec.
 • Ultrazvuk panvy. Štúdia pomáha identifikovať malformácie, akumuláciu tekutiny v maternici (napríklad pri zúženom krčku maternice) a tiež mám funkciu vaječníkov pre amenoreu.
 • CT alebo MRI. Vykonáva sa na určenie štruktúry hypofýzy, identifikuje jej nádory.
 • Karyotyping. Spôsob stanovenia ľudských genetických dát, napríklad v bunkách, je XX, XY alebo len jeden chromozóm X.
 • Laparoskopia. Pre diagnózu sa vykonáva menej často, pretože ide o invazívny postup. Pri realizácii je možné zobrať časť tkaniva na ich následný výskum.
 • Hysteroskopia. Uskutočňuje sa vylúčenie mechanickej prekážky v ceste menštruačnej krvi, napríklad počas adhézií v dutine maternice (Ashermanov syndróm), zúženia alebo fúzie krčka maternice.
 • Funkčné skúšky. Ich podstata spočíva v tom, že hormonálne koncentráty (FSH, LH alebo estrogény) sa vstrekujú do krvi a potom sa monitoruje reakcia tela, ktorá sa môže použiť na posúdenie úrovne poškodenia.
 • Ostatní odborníci. Ďalšia diagnostika často vyžaduje vyšetrenie oftalmológom, neurológom, endokrinológom, terapeutom.

Pri sekundárnej amenorey sú dôležité všeobecné testy - krv, moč, biochemické testy. Takže môžete vylúčiť metabolické ochorenia (napr. Diabetes), chronické zápalové procesy.

účinky

Po prvé, účinky amenorey ovplyvňujú možnosť tehotenstva. Ak nie je mesačne, s najväčšou pravdepodobnosťou neexistuje ovulácia, a tak nie je možné otehotnieť s amenorea prirodzenými prostriedkami. Čím skôr sa objaví patológia a začne sa liečba, tým menej negatívne dôsledky pre ženské telo a pravdepodobnosť priaznivého výsledku je vyššia. Nedostatok období ohrozuje:

 • neplodnosť - je potrebné aplikovať pomocné metódy (IVF, náhradné materstvo),
 • iné gynekologické problémy - zvyšuje pravdepodobnosť hyperplázie endometria, tvorby polypov a degenerácie rakovinových buniek,
 • nerovnováha pohlavných hormónov - môže dôjsť k virilizácii (rast mužských vlasov),
 • skorá menopauza - ako aj následné následky, osteoporóza, starnutie kože, skoré starnutie,
 • rozvoj iných chorôb - mnohé genetické abnormality sú kombinované alebo zvyšujú riziko patológií iných systémov a orgánov.

Ako môžete spôsobiť menštruáciu

Liečba amenorey závisí výlučne od jej typu a stupňa poškodenia. Prognóza sekundárneho ochorenia je priaznivejšia, pretože predchádzajúca menštruačná funkcia naznačuje, že toto porušovanie nastalo nedávno a nie je patológiou genetickej povahy. Možnosti liečby sú nasledujúce.

 • Operácia. Používajú sa klasické laparotomické intervencie, laparoskopia, hysteroskopia - všetko závisí od toho, čo sa má urobiť pre amenoreu. Môže to byť jednoduché odstránenie zrastov v maternici, resekcia (excízia časti) vaječníka alebo vaginálneho plastu (s nedostatočným rozvinutím), krčka maternice. Ak je príčinou amenorea je hypofýzou nádor, môže byť potrebné odstrániť.
 • Hormonálna terapia. Toto je najobľúbenejšia možnosť liečby sekundárnej a dokonca primárnej amenorey. Použité lieky rôznych smerov. Princíp hormonálnej terapie je podrobnejšie opísaný v nasledujúcej tabuľke.
 • Psychologická pomoc. S jedlom a psychogénnou amenoreou je potrebná kvalifikovaná konzultácia s psychológom alebo dokonca s psychoterapeutom, s pomocou ktorého sa výživa vytvára alebo sa riešia iné problémy.
 • Normalizácia pracovného režimu. Vo funkčnej amenorei je dôležitá vitamínová terapia (skupiny B, A, E, C), ako aj byliny, potravinové doplnky, homeopatia a iné nekonvenčné metódy. V prípade vážneho porušenia môžu mať aj významný vplyv. Je potrebné normalizovať fyzickú aktivitu, spať, oddychovať a redukovať duševnú prácu.

Falošná a pravdivá amenorea

Falošná amenorea - Toto je stav, pri ktorom reprodukčný systém v zásade funguje normálne, neexistujú žiadne hormonálne poruchy. Zároveň však výsledný menštruačný tok nemôže opustiť maternicu. Dôvodom môže byť vrodená anomália štruktúry krčka maternice, pošvy alebo hymen, ako aj prítomnosť v zrastoch maternice, ktoré zabraňujú uvoľňovaniu krvi. Tento stav je nebezpečný, pretože krv stagnuje, baktérie sa začínajú množiť, čo vedie k zápalu sliznice. V neprítomnosti menštruácie sú bolesti v spodnej časti brucha, teplota sa môže zvýšiť. Niekedy je možné odstrániť mechanické prekážky len operáciou.

Pravá amenorea spojené s nesprávnym fungovaním vaječníkov, zhoršeným dozrievaním vajec a tvorbou endometria. Žena stráca schopnosť počať, stáva sa neplodnou.

Primárna a sekundárna amenorea

Primárna amenorea je počiatočná absencia menštruácie u dievčaťa staršieho ako 16 rokov. Dôvodom môžu byť genetické poruchy sexuálneho vývoja, vrodené alebo vzniknuté v detských ochoreniach endokrinných orgánov. Niekedy je primárna amenorea spojená s nedostatkom vonkajších sexuálnych charakteristík, keď dievča má slabo vyvinuté prsné žľazy, vzniká formácia mužského typu.

Sekundárna amenorea je stav, ktorý sa vyskytuje u žien vo veku 16 - 45 rokov, ktoré mali menštruáciu, ale zmizli v dôsledku choroby, stresu a vystavenia nepriaznivým faktorom. Príčinou sekundárnej amenorey sú ochorenia vaječníkov, štítnej žľazy, hypofýzy, mozgu a mnohých ďalších.

Následky sekundárnej amenorey sú často poruchou nervového systému, poklesom sexuálnej túžby, predčasným starnutím orgánov a bolestivým stykom.

Často s dlhou absenciou menštruácie sa vyvíja osteoporóza. Riziko rakoviny maternice, vaječníkov a prsných žliaz sa zvyšuje.

Fyziologická amenorea

Nedostatok menštruácie je prirodzený v nasledujúcich prípadoch:

 1. Keď dievča začne pubertu, dochádza k hormonálnej fluktuácii v tele. Počas prvých 2 rokov je cyklus nepravidelný, je možné, že nie je menštruácia prítomná niekoľko mesiacov.
 2. Po menopauze, keď sa funkcia vaječníkov zastaví a hladina pohlavných hormónov sa zníži na minimum.
 3. Ak prišlo tehotenstvo. Počas tohto obdobia sú všetky sily tela zamerané na ochranu plodu, jeho výživy a normálneho vývoja. Hlavnú úlohu zohrávajú také hormóny ako progesterón a prolaktín, ktoré potláčajú dozrievanie vajíčok a posilňujú endometrium.
 4. Keď žena dojčí novorodenca (laktačná amenorea).

Absencia menštruácie po pôrode je spôsobená poklesom hladiny estrogénových hormónov, na ktorých závisí priebeh všetkých procesov cyklu. Dominantnou úlohou v tomto období je prolaktín, ktorý stimuluje produkciu materského mlieka. Trvanie absencie menštruácie po pôrode závisí od individuálnych charakteristík ženského tela. Amenorea môže trvať niekoľko mesiacov alebo viac ako 1 rok.

Poznámka: Mnohí sa domnievajú, že nie je možné otehotnieť počas dojčenia, nie je potrebné sa chrániť. Laktačná amenorea však môže kedykoľvek skončiť bez ohľadu na to, či dojčenie pokračuje alebo nie. Súčasne je nemožné pochopiť, že práca vaječníkov sa obnovila, pretože v prvom cykle sa objaví koncepcia a menštruácia nepríde. Niekedy sa tehotenstvo zistí až potom, čo sa dieťa začne pohybovať. Lekári dôrazne odporúčajú používať antikoncepciu počas tohto obdobia.

Farmakologická amenorea

Jeho vzhľad je spojený s užívaním hormonálnych liekov, ktorých pôsobenie je zamerané na zníženie produkcie estrogénu. Dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív, ktoré potláčajú ovuláciu, ich použitie na umelé vyvolanie oneskorenia menštruácie môže tiež viesť k amenorea.

Patologická amenorea a jej príčiny

Patologická amenorea u žien vždy indikuje prítomnosť gynekologických ochorení alebo nerovnováhu hormónov v tele, ktorá je dôsledkom poruchy endokrinných orgánov. Zmiznutie menštruácie v tomto prípade nie je jediným príznakom patológie. Často nie sú len príznaky reprodukčných porúch, ale aj zhoršenie celkového zdravia.

Aké choroby sú najčastejšie zistené

Polycystický vaječník. V tejto chorobe je narušená štruktúra a fungovanie orgánov v dôsledku tvorby mnohých cyst v nich. Ovulácia sa stáva nemožnou. Existuje hormonálna nerovnováha. Príčinou amenorey je hyperandrogenizmus - nadbytok mužských hormónov. Príznaky ochorenia sa stáva rast vlasov na noncharacteristic pre ženy časti tela, vzhľad akné na tvári a tele. Môže nastať prudký prírastok hmotnosti. K neplodnosti dochádza.

Včasná menopauza (zlyhanie vaječníkov). Príčinou môže byť narušenie hypofýzy, mentálne šoky, predĺžené hladovanie, genetické abnormality. Menštruácie zároveň zmiznú vo veku 40 rokov alebo dokonca skôr. Príznaky charakteristické pre menopauzu sa objavujú (návaly horúčavy, bolesti hlavy, podráždenosť, suché sliznice a iné).

Falošné tehotenstvo. Je to psychologický jav. Túžba ženy stať sa matkou je taká veľká, že v neprítomnosti plodu v maternici sa objavia všetky príznaky tehotenstva (toxikóza, nezvyčajné chuťové preferencie atď.), Menštruácia zmizne, dokonca aj brucho sa začína zvyšovať v dôsledku zhrubnutia vrstvy tuku.

Hyperprolaktinémia. Tento stav je spojený s nadmernou produkciou prolaktínu v dôsledku narušenia hypofýzy. Hlavným príznakom ochorenia je uvoľnenie mlieka z bradaviek, ktoré nie je spojené s pôrodom po pôrode. Menštruačné poruchy sa vyskytujú až do vymiznutia menštruácie.

Porucha hypotalamu (hypotalamická amenorea). Charakterizované znížením produkcie hormónov hypofýzy FSH a LH. To spôsobuje dysfunkciu vaječníkov. Externe, tento stav môže byť určený absenciou zjavných znakov pohlavia.

Tuberkulóza a iné infekčné ochorenia vaječníky, odstránenie reprodukčných orgánov, vystavenie vaječníkov rádioaktívnemu žiareniu alebo toxickým látkam (ako je ortuť alebo olovo).

anorexia - úmyselné hladovanie, ktoré vedie k vyčerpaniu a psychickej poruche. Nadmerná fyzická námaha môže tiež viesť k takémuto stavu (napríklad pri športovaní až do vyčerpania). Chcú schudnúť, dievčatá sa preháňadlo a umelo indukovať zvracanie. Telo postupne stráca schopnosť stráviť potravu. Ostré chudnutie, depresia, narušenie tráviaceho systému nevyhnutne ovplyvňujú stav hormonálnych hladín, čo vedie k amenorea.

Druhy sekundárnej amenorey

Vzhľadom na všetky tieto dôvody sa sekundárna amenorea delí na:

 • maternica (vznikajúca po kyretáži endometria alebo porušovaní jej štruktúry v dôsledku chorôb),
 • ovária (spojené s patológiami vo vaječníkoch),
 • hypofýzy (príčiny vymiznutia menštruácie sú ochorenia mozgu alebo neuropsychiatrické problémy).

doplnenie: Vyčerpanie tela sa vyskytuje aj pri ochoreniach, ako je týfus, pľúcna tuberkulóza, diabetes, hepatitída a mnohé ďalšie. Často je pre ženy jedným z dôsledkov strata menštruácie.

Formy amenorea

Amenorea sa môže vyvinúť v miernej, strednej a ťažkej forme.

Jednoduchá forma Za absenciu menštruácie sa považuje 0,5-1 roky. Nemá však významný vplyv na prácu iných orgánov a systémov. Liečba hormónmi a eliminácia psychických problémov často vedie k obnoveniu menštruačnej funkcie.

Stredná gravitácia je amenorea po dobu 3 rokov. Vyznačuje sa prílivmi, nespavosťou, bolesťami hlavy a inými príznakmi narušenia autonómneho nervového systému a cievneho stavu.

Ťažká forma. Žena v reprodukčnom veku nemá žiadne obdobia dlhšie ako 3 roky. Zároveň dochádza k nárastu maternice, objavujú sa cievne ochorenia.

Diagnóza amenorey

Diagnóza zohľadňuje vek a telesnú stavbu pacienta, celkový zdravotný stav, prítomnosť chronických ochorení, vrátane dedičných a vrodených, ako aj odchýlky v sexuálnom vývoji. Zohľadňuje počet potratov a potratov, charakter toku predchádzajúcich tehotenstiev a pôrod.

Kontrola krvných hormónov vaječníkov, hypofýzy, štítnej žľazy, nadobličiek. Na vyšetrenie reprodukčných orgánov sa používajú metódy ako hysteroskopia, abdominálne a transvaginálne ultrazvuk, diagnostická laparoskopia.

Patológie hypotalamicko-hypofyzárneho systému je možné zistiť röntgenovým vyšetrením a MRI skenom tureckého sedla. V prípade potreby sa vykoná panvová tomografia.

Video: Príčiny amenorey, diagnostické metódy

Ak má žena nedostatok menštruácie, odporúča sa predovšetkým normalizovať diétu, odstrániť nadmernú fyzickú námahu, opraviť denný režim a vzdať sa cigariet a alkoholických nápojov.

Poznámka: Использование контрацепции и планирование беременности уменьшают вероятность раннего истощения яичников и наступления преждевременной менопаузы. Okrem toho chránené pohlavie znižuje riziko infekcie maternice a vaječníkov, zápalových procesov, ktorých dôsledkom môže byť amenorea.

Klasifikácia amenorey

Samozrejme, v modernej medicíne existuje niekoľko klasifikačných schém pre takéto ochorenie, v závislosti na príčinách a charakteristikách priebehu ochorenia. V závislosti od pôvodu patológie je zvyčajné rozlišovať dva typy:

 • Primárna amenorea je stav, pri ktorom menštruácia úplne chýba pri dosiahnutí puberty. Jednoducho povedané, u dievčat, v ktorých mal začať normálny menštruačný cyklus, to nikdy neprišlo. Takéto poruchy sú spravidla diagnostikované u adolescentov vo veku 14 až 17 rokov. V niektorých prípadoch absencia menštruácie indikuje prítomnosť ochorenia. V iných situáciách je takýto stav úplne normálny.
 • Sekundárna amenorea je porucha, o ktorej sa dá hovoriť, ak žena zastavila menštruáciu na šesť mesiacov alebo dlhšie. V tomto prípade mal pacient pred nástupom poruchy aspoň raz normálny menštruačný cyklus.

Existujú aj iné klasifikačné systémy. Napríklad amenorea môže byť hormonálna, psychologická, vyskytujúca sa na pozadí fyzického prepätia atď.

Mimochodom, niektoré zdroje často uvádzajú stupne amenorey, ktorá v skutočnosti zodpovedá rozdeleniu na primárne (1 stupeň) a sekundárne (2 stupne) formy porušovania.

Hlavné príčiny primárnej formy amenorea

Je potrebné okamžite povedať, že primárna amenorea vo väčšine prípadov je úplne normálny fyziologický stav. Niekedy však jeho príčiny môžu byť veľmi závažné.

 • Niekedy je táto forma poruchy spojená so špecifickými genetickými abnormalitami.
 • U niektorých dievčat sa počas fyzického vyšetrenia určí jedno alebo druhé porušenie cyklického spojenia medzi hypotalamicko-hypofyzárnym a reprodukčným systémom, čo môže byť dôsledkom poranení alebo chorôb mozgu alebo žliaz s vnútornou sekréciou.
 • V niektorých prípadoch, počas diagnostiky, sa v procese vývoja genitálnych orgánov nachádzajú anatomické abnormality, napríklad neprítomnosť diery v panve, pošve alebo krčka maternice je zablokovaná, maternica chýba, atď. v ktorom vaječníky fungujú normálne, ale existujú mechanické prekážky na výstupe z menštruačného toku.

Druhotné formy amenorey a ich príčiny

Pod vplyvom akých faktorov sa objavuje sekundárna amenorea? Dôvody vzniku tejto poruchy môžu byť rôzne:

 • Absencia menštruácie je často spojená s polycystickými vaječníkmi. S podobným ochorením sa pozoruje tvorba cyst v tkanivách vaječníkov, v dôsledku čoho sa zväčšujú a postupne menia svoje endokrinné funkcie. Toto ochorenie je sprevádzané nielen amenoreou, ale aj zvýšením hladiny androgénov, zvýšeným rastom ochlpenia a pod.
 • Niektoré ženy majú skorý nástup menopauzy. V takýchto prípadoch existuje aj štandard pre symptómy menopauzy, vrátane nielen zastavenia menštruácie, ale aj výkyvy nálady, návaly horúčavy, znížená sexuálna túžba, vaginálna suchosť atď.
 • Hormonálna amenorea, ktorá je spojená s hormonálnou nerovnováhou, je pomerne bežná, pretože, ako už bolo uvedené, celý menštruačný cyklus úzko súvisí s prácou endokrinného systému. K príčinám patrí zhoršená funkcia vaječníkov, hypotalamicko-hypofyzárny systém, štítna žľaza (hypotyreóza, tyreotoxikóza).
 • Tento stav môže byť spojený s mozgovými ochoreniami, pri ktorých dochádza k porušeniu hypotalamicko-hypofyzárneho systému, vrátane nádorov, poranení, mŕtvice, poškodenia určitých častí mozgu počas ťažkej práce.
 • Absencia menštruácie môže byť spojená s užívaním určitých liekov, napríklad liekov používaných v onkológii, antidepresív, rovnakých hormonálnych kontraceptív.
 • Dôvody môžu zahŕňať aj niektoré anatomické zmeny, tvorbu adhézií, v krátkosti, prekážky pre vypustenie menštruačnej krvi.
 • Aké ďalšie faktory môžu viesť k stavu, keď nie je mesačne? Príčiny (okrem tehotenstva) môžu byť v životnom štýle. Napríklad nevyvážená strava, tvrdé diéty, prudká strata alebo naopak zvýšenie telesnej hmotnosti, nedostatok fyzickej aktivity, fyzické vyčerpanie, nervové preťaženie, neustály stres, emocionálne poruchy - to všetko ovplyvňuje hormonálne pozadie, a preto môže viesť k menštruačným poruchám.

Aké príznaky sú sprevádzané patológiou?

Mnoho žien sa obracia na gynekológa a poznamenáva, že nemajú žiadne obdobia. Dôvody, okrem tehotenstva, samozrejme, môžu byť odlišné. A aby sa zistilo, čo presne spôsobilo amenorea, lekár sa bude snažiť zhromaždiť maximálne množstvo informácií o stave pacienta.

Príznaky v tomto prípade môžu byť odlišné, pretože závisia od primárneho porušenia. Napríklad, ak hovoríme o teenagerovi a geneticky určenej primárnej amenorei, potom si môžete všimnúť zaostalosť pohlavných orgánov, disproporcionálny vývoj tela, atď. Na pozadí hormonálnych porúch sa môžu objaviť príznaky skorej menopauzy.

Keď príde na traumu alebo ochorenie mozgu, potom sa bolesti hlavy, výkyvy nálady, závraty, slabosť, poruchy osobnosti atď. Môžu spojiť s absenciou menštruácie S falošnou amenoreou sa tekutina akumuluje v panvových orgánoch, čo vedie k bolesti v dolnej časti brucha. ,

Aké diagnostické metódy sa používajú?

Diagnóza amenorea je dlhý proces. V tomto prípade je potrebné nielen určiť prítomnosť patológie, ale aj stanoviť jej presnú príčinu. Čo teda tento proces vyzerá a aké sú v ňom kroky?

Po prvé, lekár sa pravdepodobne pokúsi zistiť, či je pacientka tehotná. Ak je nedostatok menštruácie, test je negatívny, potom je to vážny dôvod na vykonanie úplného vyšetrenia na prítomnosť sekundárnej amenorey.

Na začiatku sa vykonáva všeobecné vyšetrenie, ako aj zhromažďovanie informácií o prítomnosti rizikových faktorov, napríklad nadšenie pacienta pre diétu, možnosť psychického alebo fyzického preťaženia, chronické ochorenia, predchádzajúce zápalové procesy atď.

V budúcnosti je potrebné stanoviť hladinu hormónov - na tento účel pacienti darujú krv na analýzu. V laboratóriu sa najprv stanoví množstvo prolaktínu, estrogénu, kariotínu, pohlavnej chromatie a gestagénu. Okrem toho sú potrebné testy pre hormóny štítnej žľazy, ako aj biochemické krvné testy a stanovenie hladín glukózy (pre obezitu sú tiež potrebné testy tolerancie glukózy).

Potom sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov - počas zákroku môže lekár skontrolovať pacienta na prítomnosť polycystických vaječníkov a tiež posúdiť stav endometria. Odporúča sa tiež naplánovať zmenu rektálnej teploty. Vykonáva sa tiež cytologická analýza vaginálneho rozkladu na prítomnosť určitých infekcií.

V prítomnosti zrastov v maternici, dôkladnejšie vyšetrenie s hysteroskopom. V prípade polycystických vaječníkov je potrebná diagnostická laparoskopia. Ak existuje podozrenie na nádor alebo poškodenie hypofýzy, pacient musí byť poslaný na vyšetrenie neurológom, po ktorom nasleduje röntgen lebky, MRI a CT mozgu.

Amenorea: liečba

Ihneď by sa malo povedať, že liečba priamo závisí od toho, čo presne spôsobilo zmiznutie menštruácie, pretože amenorea nie je choroba, ale skôr jej symptóm.

Napríklad, ak dôvodom je porušenie normálneho hormonálneho pozadia, potom sa pacientovi vyberie vhodná hormonálna liečba, ktorá môže zahŕňať:

 • estrogény, najmä "Divigel", "Proginova", "Foliculin" - tieto lieky sú vhodné ako na endokrinné ochorenia u žien, tak na normalizáciu puberty u dospievajúcich dievčat,
 • progestíny, ktoré sa tiež používajú na liečbu oboch foriem ochorenia (napríklad Duphaston, Norkolut, Utrogestan),
 • analógy hormónov uvoľňujúcich gonadotropín,
 • kombinované perorálne kontraceptíva s ekrogén-progestínom.

Trvanie hormonálnej liečby môže byť odlišné. Niektoré lieky sa používajú v kurzoch na stimuláciu ovulácie (napríklad pri liečbe neplodnosti), zatiaľ čo iné sa musia užívať nepretržite, aby sa podporil menštruačný cyklus až do menopauzy.

Lekári navyše niekedy predpisujú niektoré homeopatické lieky, najmä Mastodinon, Remens alebo Klimadinon. Tieto lieky jemne ovplyvňujú hypotalamicko-hypofyzárny systém, postupne normalizujú menštruačný cyklus, sú dobre tolerované pacientmi a majú tiež sedatívny účinok.

V niektorých prípadoch sa vyžaduje iná liečba. Napríklad v prítomnosti mozgových nádorov je potrebné chirurgické odstránenie, rádioterapia alebo chemoterapia - až potom sa vykoná hormonálna liečba na obnovenie menštruačného cyklu. V prítomnosti adhézií, anatomických defektov je tiež nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie mechanických prekážok a menštruačnej tekutiny. Prítomnosť polycystu je indikáciou laparoskopie - ide o mikrochirurgickú operáciu, počas ktorej lekár odstraňuje cystické nádory. Po ukončení je pacientovi predpísané hormonálne lieky. Podľa štatistík, s liečbou začala včas, ženy sa podarí otehotnieť a úspešne vykonávať dieťa v budúcnosti.

V prípade, že amenorea je spôsobená akýmikoľvek zmenami režimu alebo životného štýlu, je potrebné odstrániť všetky rizikové faktory. Pacientom sa napríklad odporúča, aby sa v prípade potreby vyhýbali stresu, aby užívali mierne sedatíva.

Ak je porucha cyklu spôsobená prísnou diétou, intenzívnou fyzickou námahou, potom je pacientovi predpísaná špeciálna vyvážená strava a odpočinok, aby sa zotavil. Ak naopak žena príliš rýchlo naberá na váhe a je tu riziko metabolických porúch alebo cukrovky, potom je pridelená diéta a súbor fyzických cvičení, ktoré sú zamerané na normalizáciu procesov trávenia, asimilácie živín a kontroly nadváhy. Ak po niekoľkých mesiacoch udržiavacej liečby sa menštruačné krvácanie nedokázalo prirodzene obnoviť, pacient sa vyberie na vhodné hormonálne prípravky. Iba tak môže byť amenorea odstránená. Liečba v každom prípade zaberie trochu času.

Aké komplikácie sú možné?

Samotná amenorea nie je hrozbou pre ľudský život. Ak však hovoríme o sekundárnej forme patológie, potom môžu byť primárne ochorenia, ktoré vedú k poruche menštruačného cyklu, nebezpečné. Okrem toho porušovanie hormonálneho pozadia a samotná práca reprodukčného systému môže viesť k nepríjemným následkom:

 • menštruačné poruchy a nedostatok ovulácie vedie k neplodnosti, ktorá sa niekedy nedá liečiť,
 • zvýšené riziko včasného vývoja tzv. extragenitálnych ochorení súvisiacich s vekom, ktoré sa vyskytujú na pozadí nízkych hladín estrogénu, napríklad cukrovky, osteoporózy, ochorení kardiovaskulárneho systému,
 • zvýšené riziko vzniku hyperplastických procesov v maternici, ako aj rakoviny endometria,
 • medzi tehotnými ženami s amenoreou (ak vznikla na pozadí hormonálnych porúch), vysoké percento skorých potratov, preeklampsia, cukrovka tehotných žien a predčasný pôrod.

Amenorea: ľudová liečba

Tento problém môže byť dosť vážny. Napríklad, niekedy, keď sa stretnete s gynekológom, ženy sa sťažujú, že neexistuje mesačné obdobie. Čo robiť v takýchto prípadoch, pomôcť tým, čo lieky a postupy sa uchýliť, uistite sa, že ošetrujúci lekár. Mnohí pacienti sa však zaujímajú aj o otázky, či je možná domáca liečba.

Ihneď by sa malo povedať, že akékoľvek ľudové recepty sa môžu používať len so súhlasom špecialistu, pretože samoliečba môže byť nebezpečná.

Pomerne účinný prostriedok je považovaný za infúziu petržlenu, ktorá sa dá ľahko pripraviť doma. Ak to chcete urobiť, vezmite tri polievkové lyžice drvených čerstvých zelených rastlín a varte dve poháre vody. Najlepšie je nechať liek v termoskách po dobu 10-12 hodín, potom sa kmeň namáhať. Je potrebné vziať polovicu pohára trikrát denne, najlepšie pred jedlom.

Ďalším dostupným nástrojom je odvar z šupiek obyčajnej cibule. Musí sa variť v malom množstve vody, kým nezmení tmavú farbu. Po úplnom ochladení vývaru musíte napiť a piť trikrát denne, 100-150 ml.

Ako ukázali niektoré štúdie, takéto domáce liečivá sú obzvlášť účinné, ak prerušenie menštruačného cyklu je spôsobené duševnými faktormi. Ale ak sú jeho príčiny závažnejšie (hormonálne poruchy, ochorenia mozgu, poruchy reprodukčného systému), potom nie je možné bez lekárskeho ošetrenia. V takýchto prípadoch sa môžu použiť aj domáce infúzie, ale iba ako pomoc.

Existujú nejaké metódy prevencie?

Amenorea je bežným problémom, neignorujte ju. Bohužiaľ, neexistujú žiadne špeciálne prostriedky na prevenciu takejto patológie. Pri dodržiavaní niektorých pravidiel však môžete znížiť riziko menštruačných porúch.

Je potrebné pravidelne podstúpiť preventívne vyšetrenia u gynekológa, pretože ak sa choroba identifikuje v ranom štádiu, je oveľa ľahšie ju liečiť. Ak sa vyskytne porucha v endokrinnom alebo nervovom systéme, odporúča sa tiež, aby neurológ a endokrinológ z času na čas prišli na kontrolu.

Zdravý životný štýl pozitívne ovplyvní prácu celého organizmu, čím sa zníži pravdepodobnosť nesprávneho fungovania reprodukčného systému. Správna vyvážená výživa, udržiavanie telesnej hmotnosti v normálnom rozsahu, eliminácia stresových situácií, pravidelná fyzická aktivita môže byť pripísaná preventívnym opatreniam. Pravidelný, ale nie promiskuitný sexuálny život má tiež pozitívny vplyv na prácu sexuálnych a endokrinných systémov. V každom prípade si uvedomte, že ak nie je tehotenstvo a nie je tam žiadne mesačné obdobie, potom je to dobrý dôvod na konzultáciu s lekárom.

Druhy frustrácie

V závislosti od príčiny menštruačnej dysfunkcie u dievčat sa rozlišuje primárna a sekundárna amenorea. V situácii, keď je porucha spôsobená patologickými príčinami, je nevyhnutný lekársky zásah. V prípade primárnej formy syndrómu je úplná absencia menštruácie u dievčat, ktoré nikdy menštruujú. Vek, v ktorom sa môžete domnievať, že tento typ poruchy závisí od prítomnosti alebo neprítomnosti vonkajších znakov puberty.

Patologické poruchy sú druhotného charakteru, keď dochádza k zastaveniu menštruácie po ich nástupe. Medzi lekármi sa dosiahol konsenzus, že diagnóza amenorey je platná v prípade absencie regulácie počas 6 mesiacov alebo počas obdobia rovného trom predchádzajúcim cyklom. Zoznam etiologických faktorov vývoja sekundárnej formy patológie sa neustále rozširuje. U dospievajúcich dievčat je vo väčšine prípadov zistený primárny syndróm. Medzi lekármi bola uznaná nasledujúca klasifikácia amenorey, ktorá bola uznaná WHO:

Nedostatočná endogénna syntéza estrogénu v kombinácii s normálnym alebo nízkym obsahom folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) v neprítomnosti patológií hypotalamicko-hypofyzárneho systému alebo vysokého obsahu prolaktínu

Normálna syntéza estrogénu, prolaktínu, FSH

Vysoká FSH, predčasné zlyhanie vaječníkov (PNP) t

Okrem toho môže byť tento syndróm pravdivý a nepravdivý. V prvom prípade, v maternici, vaječníkov dievčaťa, nie sú zistené žiadne charakteristické cyklické zmeny. Takéto porušenia sú spravidla spôsobené nedostatkom pohlavných hormónov. Falošná amenorea (kryptomenorea) je sprevádzaná nevyhnutnými cyklickými zmenami v maternici, vaječníkoch. U takýchto pacientov dochádza k ovulácii, ale menštruačný tok nie je pozorovaný v dôsledku anatomických malformácií pohlavných orgánov, mechanických prekážok (zmeny na koži, fúzie vaginálnych stien).

Prečo sa u dievčat rozvíja amenorea

Porucha menštruačnej funkcie môže byť spôsobená mnohými dôvodmi. Rôzne formy syndrómu sú spôsobené špecifickými etiologickými faktormi. Menštruačná dysfunkcia vo všeobecnosti nie je podmienkou, ktorá sa zvažuje z hľadiska ohrozenia života. Primárna forma určuje možný význam genetických alebo endokrinných porúch. U pacientov so sekundárnou formou syndrómu sa často vyskytuje neplodnosť a anovulácia.

Majte na pamäti, že amenorea je považovaná za variant normy, keď sa používa nízkodávková perorálna antikoncepcia. Последние приводят к менструальноподобным выделениям в перерыве между приемом таблеток. Помните, если принимать такие контрацептивы длительное время, происходит истончение внутреннего слоя матки, вследствие чего месячные становятся скудными либо вовсе прекращаются.

Táto forma syndrómu sa vyvíja v dôsledku genetických, anatomických a psycho-emocionálnych príčin. U mnohých pacientov s primárnou amenoreou je nedostatočná regulácia v rodinnej anamnéze matky alebo starších sestier. Menštruačná dysfunkcia sa navyše nachádza v Turnerovom syndróme - chromozomálnom ochorení, ktoré je sprevádzané charakteristickými abnormalitami fyzického vývoja, infantilizmu genitálií, krátkeho vzrastu.

Anatomické faktory vo vývoji primárnej amenorey u dievčat sú fyzické znaky (nedostatok hmotnosti, tenkosť, úzka panva), odchýlky v štruktúre pohlavných orgánov. Vyčerpateľná fyzická námaha, stres, anorexia sú často vinníkmi syndrómu. Vplyv týchto faktorov na dospievajúce telo je mimoriadne nežiaduci, pretože spôsobujú porušovanie vo fáze vzniku menštruačnej funkcie. Medzi inými príčinami primárnej amenorey odborníci hovoria:

 • poškodenie hypotalamických štruktúr (nádorov, infekcií),
 • ochorenia vaječníkov (gonádová dyskinéza, zápal, urogenitálna tuberkulóza),
 • ústavné oneskorenie v puberte,
 • hormonálne nádory hypofýzy,
 • patológia maternice (Rokitansky-Kyustnerov syndróm),
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • adrenogénna patológia (adrenogénny syndróm).

Väčšina dievčat so sekundárnou amenoreou sú obeťami mentálnej anorexie a bulímie. Prísne diéty, zneužívanie laxatív, umelo vyvolané zvracanie vedú k prudkému poklesu telesnej hmotnosti a rozvoju psychosexuálnych porúch, depresie, menštruačných porúch. Okrem toho faktory pre rozvoj sekundárnej formy syndrómu sú:

 • akromegália,
 • hladovanie,
 • obezita
 • nádory vaječníkov,
 • poškodenie štruktúr hypofýzy,
 • Cushingova choroba,
 • dysfunkcia štítnej žľazy, nadobličky,
 • patológia maternice (Ashermanov syndróm),
 • hyperprolaktinémia,
 • hormonálne nádory hypofýzy.

Príčiny kryptomenorea môžu byť vrodené aj získané. Najmä prvý, ktorý sa má identifikovať. Vrodené príčiny falošnej amenorey sú spravidla anatomické znaky štruktúry genitálnych orgánov, napríklad atresia (fúzia) krčka maternice alebo hymen. V takýchto prípadoch sa menštruačná krv akumuluje v maternici (hematometri), skúmavkách (hematosalpinx), vagíne (hematocolpos).

Rovnako dôležité pri vývoji syndrómu sú vnútromaternicové manipulácie. Medzi nimi je hlavné miesto obsadené potratmi. Táto patológia je diagnostikovaná pri prvej liečbe pacienta lekárom o ťahaní alebo boľavej bolesti v spodnej časti brucha. Pri neprítomnosti závažných príznakov sa príčina poruchy zistí náhodne počas vyšetrenia pôrodníkom-gynekológom.

Čo ženy potrebujú vedieť o amenorea

Amenorea je stav, ktorý je charakterizovaný neprítomnosťou menštruácie počas 6 mesiacov alebo viac. Absencia menštruačného toku v niektorých prípadoch sa považuje za normu. Tieto zahŕňajú:

 • tehotenstvo,
 • obdobia laktácie
 • obdobie pred pubertou (13-15 rokov),
 • po menopauze (45-50 rokov).

V období života od začiatku puberty až do začiatku menopauzy mimo tehotenstva alebo dojčenia u zdravej ženy by mal byť menštruačný cyklus pravidelný.

Amenorea sa považuje za variant normy pri užívaní nízkodávkových perorálnych kontraceptív, ktoré vedú k menštruačnému krvácaniu v intervale medzi užívaním tabliet každého cyklu. Ak užívate tieto lieky dlhšiu dobu, vnútorná vrstva maternice (endometrium) sa stáva tenšou a obdobie sa môže stať veľmi vzácnym alebo úplne zastaveným.

Klasifikácia chorôb

Klasifikácia je založená na dvoch typoch amenorey - nepravdivých a pravdivých.

 • fyziologické je spôsobené prirodzenými procesmi v tele pacienta (vek dieťaťa, pôrod a laktácia, menopauza). Táto amenorea je charakterizovaná absenciou cyklických zmien vo vaječníkoch a hypofýze,
 • patologické - indikuje prítomnosť určitých chorôb (dysfunkcia vaječníkov, zápalové procesy pohlavných orgánov, hormonálna nerovnováha, gynekologické manipulácie a iné).

Amenorea sa môže prejaviť v dvoch variantoch, ktoré sú primárne alebo sekundárne.

 1. Primárne: vyskytujú sa u mladých dievčat a vyznačujú sa absolútnou absenciou menštruácie, začínajúc od dospievania. Tento stav je zvyčajne spojený s oneskorením puberty. Pod primárnou amenoreou rozumieme oneskorenie sexuálneho vývoja, v ktorom je úplná absencia menštruácie vo veku 14 rokov. Primárna amenorea môže byť pozorovaná aj pri absencii menštruácie až do 16 rokov, ale iba vtedy, ak je prítomná aspoň jedna sekundárna sexuálna vlastnosť.
 2. Sekundárne: hovorí sa o sekundárnej amenorey, keď žena v reprodukčnom veku po období pravidelných alebo zriedkavých, ale periodicky sa opakujúcich menštruačných cyklov sa zastaví na 6 mesiacov alebo viac. Sekundárna amenorea je syndróm, nie ochorenie, a označuje typ menštruačných porúch. Táto patológia sa vyskytuje v 10% všetkých zaznamenaných porušení cyklu.

Stupne amenorea: mierna, stredná a ťažká

Amenorea má 3 stupne progresie (v závislosti od obdobia neprítomnosti menštruácie):

 1. Za 6-12 mesiacov - mierna forma. Včasná diagnostika a liečba vám umožní rýchlo sa vyrovnať s ochorením,
 2. 3 roky - priemerný stupeň, v dôsledku toho sa objavujú vegetovaskulárne komplikácie (podľa štatistík každá druhá žena)
 3. Viac ako 3 roky je ťažká forma. Posledne menovaný je charakterizovaný zvýšením veľkosti maternice a vážnymi vaskulárnymi komplikáciami. V tomto prípade je liečba zriedkavo úspešná.

Príznaky a znaky

Hlavné príznaky amenorea dve - absencia menštruačného krvácania viac ako šesť mesiacov a neplodnosť. Tieto dva príznaky sú charakteristické pre akýkoľvek druh amenorey. Amenorea sa líši od zvyčajného oneskorenia menštruácie z hľadiska času - čas oneskorenia nikdy nepresahuje šesť mesiacov.

Ak je amenorea primárna, genitálie môžu byť nedostatočne rozvinuté. Dievčatá s touto diagnózou majú charakteristický vzhľad: vysoké, dlhé nohy a paže, krátke telo.

Sekundárna amenorea u 4 z 5 pacientov je sprevádzaná vazomotorickými poruchami:

 • poruchy nervového systému (podráždenosť, zlá nálada),
 • znížená sexuálna túžba
 • bolestivosť v oblasti genitálií počas pohlavného styku.

Pre primárnu formu tejto patológie nie sú takéto príznaky a znaky charakteristické.

V sekundárnej forme amenorey, ktorá je spôsobená endokrinnými poruchami, sa príznaky menopauzy pozorujú už v mladom veku: celková slabosť, bolesť v oblasti srdca a návaly horúčavy.

Ako diagnostikovať ochorenie

Pred predpísaním liečby musí lekár poznať príčiny ochorenia. Lekár má otázku: „Pacient má amenoreu. Čo sa stalo v ženskom tele? “Lekárske vyšetrenie často odhalí predpoklad o príčinách amenorey, pretože každý typ amenorey má svoje vlastné klinické prejavy. Väčšinou tieto prejavy ovplyvňujú typ tela, distribúciu tukového tkaniva, príznaky virilizácie.

 1. Všeobecné vyšetrenie - identifikácia možných znakov somatických (non-sex) chorôb: typ tela, distribúcia a množstvo tukového tkaniva, strie (pruhy na koži), typ rastu vlasov, vývoj prsných žliaz a výtok z bradavky atď.
 2. Laboratórne stanovenie hormónov v krvi. Zoznam hormónov závisí od konkrétnej situácie a je určený lekárom. Najčastejšie sa jedná o hormóny štítnej žľazy, pohlavné hormóny, hormóny nadobličiek, hormóny hypofýzy.
 3. Progesterónový test. Je to spoľahlivá metóda, ktorá pomáha určiť hladinu estrogénu, ako aj identifikovať akékoľvek vnútromaternicové ochorenia.
 4. Úroveň FSH. U všetkých pacientov s amenoreou sa stanovia hladiny FSH, prolaktínu a hormónu stimulujúceho štítnu žľazu v sére. Zvýšenie FSH znamená porušenie ovulácie.
 5. Prolaktická úroveň. Stanovenie hladiny prolaktínu v krvnej plazme (zvýšenie počtu indikuje potrebu vyšetrenia hypofýzy na prolaktinómy),

Na diagnostické účely sa na stanovenie príčin amenorey používajú tieto látky a ich ďalšie odstránenie:

 • laparoskopia,
 • hysteroskopia (špeciálny hysteroskopický prístroj sa vloží do dutiny maternice cez vagínu a kanál krčka maternice),
 • ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov (ultrazvukové vyšetrenie je najviac informatívne pre amenorea vaječníkov, maternice a nadobličiek. Odhaľuje štrukturálne zmeny, ktoré viedli k rozvoju ochorenia),
 • RTG vyšetrenie tureckého sedla (v prípade podozrenia na prolaktín), t
 • intravenózna pyelografia (s podozrením na dysgenézu krčka maternice, kombinovaná s abnormalitami obličiek),
 • počítačová tomografia a MRI, ak je to potrebné.

Väčšina liečby amenorey je sprevádzaná menovaním hormonálnych liekov, ktoré môžu nahradiť nedostatok potrebných hormónov a zlepšiť fungovanie hypofýzy, hypotalamu a normalizovať produkciu hormónov vaječníkmi.

Pri dobre zvolenej liečbe je možné sa zbaviť sekundárnej amenorey, ale primárna forma vyžaduje dôkladnejšiu opravu lekárom.

Amenorea znamená neschopnosť ženy počať, tak hlavný cieľ - obnovenie plodnej funkcie. Po zistení skutočnej príčiny amenorey je liečba predpísaná. Liečba amenorey zahŕňa hormonálnu terapiu v spojení s fyzioterapiou.

 1. Amenorea spojená s prudkým poklesom hmotnosti sa lieči diétnou terapiou. Po obnovení normálnej telesnej hmotnosti sa obnoví menštruácia.
 2. Naopak, obezita sa dosahuje znížením hmotnosti.
 3. V prípade vrodených anomálií sa vykonávajú operácie, napríklad vytvorenie pošvy v jej neprítomnosti alebo disekcia hymen.
 4. Pri polycystických vaječníkoch je dôležité znížiť príznaky zvýšenej produkcie androgénu a obnoviť ovuláciu. Na tento účel používajte antikoncepciu a lieky, ktoré znižujú syntézu androgénov v nadobličkách a vaječníkoch.

Na liečbu primárnej formy sa navrhujú nasledujúce riešenia:

 • Korekcia duševných stavov
 • Vitamínová terapia,
 • Diétne jedlá,
 • Odstúpenie od stresových stavov a posilnenie nervového systému,
 • Hormonálna terapia,
 • Chirurgický zákrok.

Na liečbu sekundárnej formy vopred určených, ako sú uvedené vyššie, a nasledujúce: t

 • Zmena životného štýlu,
 • Hormonálne lieky,
 • Súlad s režimom práce a odpočinku, t
 • Odmietnutie schudnúť.

S primárnou amenoreou

Korekcia výživy a mierneho cvičenia sú nevyhnutné pre budovanie svalov, posilnenie tela. Použitie vitamínov môže zlepšiť fungovanie vaječníkov. Na normalizáciu hormonálneho pozadia je predpísaná substitučná liečba.

Ak je príčinou nedostatok ženských pohlavných hormónov, potom sa liečba uskutočňuje pomocou kombinovaných perorálnych kontraceptív (ako je Janine, Yarin) obsahujúcich vyvážené množstvo estrogénu a progesterónu. V prítomnosti genetických abnormalít pri sexuálnom vývoji, napríklad pri Turnerovom syndróme (zriedkavá chromozomálna porucha), sa hormonálna terapia vykonáva počas života.

Ak je príčinou primárnej amenorea je prítomnosť mechanickej interferencie, ktorá zabraňuje odstráneniu krvi, potom operácia sa vykonáva na ich odstránenie.

Sekundárna amenorea

Spôsob liečby sa volí v závislosti od jeho príčiny. V anorexii sa používa psychoterapia, reflexoterapia a liečba sedatívami. Prijímajú sa opatrenia na elimináciu hormonálnych porúch pomocou liekov na báze hormónu FSH, ľudského choriového gonadotropínu (hCG) a tiež estradiolu.

Na obnovenie cyklu a stimuláciu ovulácie sú predpísané Puregon, Prophase, Ovitrel, Klostilbegit. V prítomnosti porúch spojených s nerovnováhou hormónov hypofýzy, homeopatických liekov, ako sú Remens, Mastodinone sú široko používané, ktoré znižujú produkciu prolaktínu, normalizácia hladiny estrogénu.

Liečba polycystózy vaječníkov sa uskutočňuje pomocou liekov, ktoré potláčajú tvorbu androgénov (Byzanna, Diane 35, Marvelon). Ak liečba nie je dostatočná, chirurgické odstránenie postihnutej časti vaječníka sa vykonáva laparoskopicky.

Komplexná liečba amenorey a dodržiavanie odporúčaní lekára v mnohých prípadoch pomáhajú zbaviť sa patológií a obnoviť menštruačnú funkciu.

Primárna amenorea

Táto patológia môže byť falošná alebo pravdivá. V druhom prípade môže amenorea mať fyziologický a patologický charakter. Jednou z príčin ochorenia je hypofunkcia vaječníkov, počas ktorej sa znižuje folikulárny aparát. Jeho porážka narúša produkciu folikulov. Táto patológia sa objavuje v maternici, ako aj v detstve s rôznymi zápalmi. Zápal môže spôsobiť hypoplaziu vaječníkov. Diagnóza sa vykonáva ultrazvukom. Na terapeutické účely sa používa hormonálna terapia, ktorá spôsobuje reakciu podobnú menštruačnej. Táto liečba však nepomôže obnoviť reprodukčnú funkciu.

V dôsledku nedostatočného fungovania hypofyzárno-hypotalamického systému dochádza k trvalej tvorbe oneskoreného sexuálneho vývoja, pri ktorom nedochádza k menštruácii a ovulácii. Existuje slabá expresia alebo úplná absencia sekundárnych pohlavných znakov, telo je disproporcionálne, nedostatočný vývoj prsných žliaz.

Primárna amenorea je spojená s anatomickými zmenami v maternici a vagíne, v niektorých prípadoch nie je panenská membrána a vagína. Táto neprítomnosť môže byť úplná alebo čiastočná. Pacienti sa sťažujú na bolesť v spodnej časti brucha, ťažkosti v panve a absenciu menštruácie. Podobné stavy sa liečia len chirurgicky, s použitím excízie a následných plastov. Prírodné progestogény, estrogény, iné typy hormonálnych liečiv a protizápalové lieky sa používajú ako lieková terapia. Priebeh liečby sa pohybuje od 3 do 6 mesiacov, navyše sa uskutočňuje imunoterapia.

Sekundárna amenorea

V prípade patologických zmien v hypotalame je výskyt sekundárnej amenorey tiež spojený so zmenami v centrálnom nervovom systéme. Diagnostické opatrenia zohľadňujú príznaky galaktorea, určujú prítomnosť gonadotropných hormónov, pohlavných steroidov a prolaktínu v krvi. Prítomnosť nádoru hypofýzy sa stanoví rôntgenovým vyšetrením.

Sekundárna amenorea sa vyskytuje ako výsledok organického nádoru adenohypofýzy s poruchami krvného obehu a nekrotickými zmenami. Táto patológia pôsobí ako klinický príznak niektorých chorôb.

Existuje ovariálna forma sekundárnej amenorey, známa ako rôzne typy syndrómov spojených priamo s vaječníkmi. Negatívny účinok má rozvoj nádorov, poškodenie iónového žiarenia a odstránenie vaječníkov.

Sekundárne amenorea spravidla pôsobí ako symptóm základného ochorenia. Štúdie sa preto okrem tradičnej diagnostiky vykonávajú genetickými, morfologickými, endokrinologickými a inými modernými metódami. Všetka terapia sa týka liečby základného ochorenia. Ak príčiny patológie nie sú definitívne stanovené, potom sa najskôr obnoví menštruačná funkcia. Použitie liekovej terapie je povolené len po dôkladnom vyšetrení, aby sa vylúčila nádorová povaha ochorenia.

Hlavným príznakom ochorenia je úplná absencia menštruácie. To vedie k zhoršeniu reprodukčnej funkcie a neplodnosti. Tieto prejavy sú charakteristické pre akúkoľvek amenoreu, iné príznaky sú špecifické a vyskytujú sa len v určitých situáciách.

Falošná amenorea je výsledkom anatomických porúch, keď sa menštruačná krv akumuluje v maternici. Tam sú bolestivé sťahy v dolnej časti brucha v dňoch údajnej menštruácie. Bolesť sprevádzaná bolesťami hlavy, nevoľnosťou, zvýšením prsných žliaz. V tomto stave sú pacienti do 2-3 dní.

Ak sa amenorea objavila pod vplyvom hypofyzárneho nádoru, potom sa galaktorea objavuje vo forme odtoku mlieka z prsníka, podráždenosti, emocionálnej nestability a iných neurologických príznakov spolu s hlavnými príznakmi.

Genetické anomálie primárnej amenorey sú určené nedostatočne vyvinutými genitáliami. U dievčat môže byť narušená proporcia tela: pri vysokom raste je telo veľmi krátke a ruky a nohy sú dlhé. Endokrinné poruchy v sekundárnej amenorey sa prejavujú ako symptómy menopauzy. Mladé ženy pociťujú pocit bolesti v srdci, neustálu slabosť a návaly horúčavy. Prítomnosť polycystických vaječníkov vedie k obezite, nadmerným vlasom na tvári a tele, zvýšeným hladinám inzulínu.

Liečba amenorey

При выборе терапевтических мероприятий учитывается степень тяжести и форма заболевания. В любом случае врач назначает продолжительную заместительно-гормональную терапию, восстанавливающую нормальные функции яичников.

Медикаментозная терапия:

 • Pri endokrinných poruchách funkcie vaječníkov sa používajú estrogény. To isté sa odporúča pre dievčatá, ktoré majú oneskorenú pubertu, ak nie je neurologická patológia.
 • Primárna a sekundárna amenorea je liečená gestagénmi.
 • V prítomnosti syndrómu polycystických ovárií sa používajú analógy gonadotropínu. To prispieva k indukcii ovulácie a umožňuje otehotnieť. Tieto lieky sa používajú pri poruchách hypotalamu a hypofýzy, čo spôsobuje primárnu amenoreu.
 • Na liečbu neplodnosti sekundárnou amenoreou sa používajú určité typy syntetických nesteroidných liečiv - antiestrogénov. Pri pôsobení tohto prostriedku dochádza k ovariálnej hyperstimulácii.

Spolu s hormonálnymi látkami sú povolené aj homeopatické bylinné prostriedky, ako sú Klimadinon, Remens, Mastodinon. S ich pomocou sa systém hypotalamus-hypofýza upraví a menštruačný cyklus sa normalizuje.

Okrem hormonálnej a homeopatickej liečby existuje v niektorých prípadoch potreba chirurgického zákroku. Napríklad nádor hypofýzy spôsobuje neurologickú patológiu. Preto je hypofýza odstránená alebo zničená chirurgickým zákrokom, ako aj radiačnou terapiou.

Niektorí pacienti trpia amenoreou v dôsledku fyziologických porúch, ako je podváha, nadmerné cvičenie a stres. V týchto prípadoch sú terapeutické opatrenia zamerané na odstránenie provokujúcich faktorov. Výsledkom je nezávislé obnovenie menštruačného cyklu. Môže byť poskytnutá plná menštruačná funkcia za predpokladu, že minimálna hmotnosť ženského tela je 44 až 46 kg.

Všetkým pacientom sa odporúča pozorovať zdravý životný štýl a určitý režim, ktorý zabezpečí rýchle zotavenie. Súlad s diétou a cvičením je veľmi užitočný pre endokrinné poruchy a prebytok hmotnosti. Zníži sa tak počet hormonálnych porúch, zabráni sa ďalším chorobám.

komplikácie

Samotná amenorea nespôsobuje vážne poruchy v tele. Je to dôsledok iných, závažnejších chorôb. Preto, keď je amenorea - absencia menštruácie, s predčasnou a nesprávnou liečbou, sú možné rôzne komplikácie.

Najnebezpečnejšie z nich sú:

 • Neplodnosť. V tomto prípade je reprodukčná funkcia narušená v dôsledku ochorení pohlavných orgánov, endokrinných ochorení, počas predčasnej alebo normálnej menopauzy. Vaječníky nie sú schopné produkovať hormóny, ktoré podporujú normálnu ovuláciu a menštruačný cyklus.
 • Osteoporóza, sprevádzaná léziami kostného tkaniva.
 • Ateroskleróza, ktorá postihuje arteriálne cievy.
 • Rôzne autonómne poruchy a obezita.

Príčiny a príznaky primárnej amenorey alebo nedostatok menštruácie u dievčat

Začiatok reprodukčného veku dievčat sa považuje za prvú menštruáciu, menarche, ktorá by mala normálne prísť v období od 9 do 14 rokov. V priemere prvý menštruačný cyklus začína vo veku 11-12 rokov, zároveň sa začínajú vyvíjať sekundárne sexuálne charakteristiky: objavuje sa rast ochlpenia, rastú prsné žľazy. Ale niekedy menštruácia nezačne ani po 14, 16 rokoch, potom hovoria o takej patológii ako primárna amenorea.

Príčiny primárnej amenorey

Táto forma nie je veľmi bežná, pretože amenorea je sekundárna, amenorea, ktorá sa vyvíja v dôsledku akútnych alebo chronických ochorení, operácií a tak ďalej. Príčiny primárnej amenorey môžu byť také stavy:

 • porušovanie vnútromaternicového vývoja reprodukčných orgánov,
 • genetické poruchy
 • poruchy endokrinného systému
 • psycho-emocionálne faktory
 • diéta,
 • závažná fyzická námaha.

Podľa typu lézie môže byť primárna amenorea, sekundárna, ale tiež klasifikovaná nasledovne:

 • hypotalamicko-hypofyzárny typ,
 • gonádová dysgenéza,
 • aplázia maternice a pošvy.

Treba však pripomenúť, že v prípade primárnej amenorey je to otázka vrodených anomálií vývinu a v prípade sekundárnej amenorey.

Vývojové anomálie

Keď sa vnútromaternicová tvorba vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov vyskytuje najčastejšie anomálie výstupného traktu. Medzi ne patria neperforované hymen, priečna vaginálna membrána, vaginálna agenéza, testikulárna feminizácia.

Neperforovaný hymen je neperforovaný hrot, ktorý by mal byť normálne. V dôsledku absencie mesačného otvorenia, ktoré začína v čase a ide podľa očakávania, jednoducho nenájde cestu von z pošvy. V priebehu času sa menštruačná krv hromadí v maternici, v hornej časti vagíny, čo spôsobuje, že sa natiahnu. Pacienti sa môžu sťažovať na bolesť v panvovej alebo dolnej časti brucha. Pri pohľade viditeľné pliev, natiahnuté, fialová farba. Ošetrenie v tomto prípade je jednoduché, chirurgický otvor pliev je dostatočný.

Priečna vaginálna membrána sa vyvíja, keď nie je správne vytvorená horná časť vagíny. V dôsledku toho sa horná časť spája so spodnou časťou. Výsledok tejto patológie je tiež porušením odtoku menštruačnej krvi a v dôsledku toho aj primárnej amenorey. S touto patológiou neexistujú žiadne porušenia hormonálneho systému, sexuálny vývoj tiež nie je oneskorený. Diagnostikované gynekologickým vyšetrením. Liečba je malý chirurgický zákrok nazývaný resekcia pliev.

Agenézia vagíny, to je Mullerova agenéza, ktorá sa tiež nazýva aplázia maternice a pošvy. S touto patológiou môže byť vagína a maternica úplne neprítomná, alebo je tu rudimentárna maternica a rozvinutá distálna časť vagíny. Súčasne nedochádza k poruche u pacientov z hľadiska puberty, neexistuje hormonálna nerovnováha. Puberta začína včas, vonkajšie genitálie zodpovedajú norme. Diagnóza je potvrdená po gynekologickom vyšetrení a ultrazvuku - hlavnými znakmi patológie je nedostatok rozvinutej vagíny, maternice, ale vaječníkov sú plne tvorené. Liečba je plastová neovagín, ale pacient zostáva neplodný.

Testikulárna feminizácia nastáva, keď je necitlivá na pôsobenie androgénov u mužov - v dôsledku toho tvoria ženský fenotyp (ženskosť). S touto patológiou sa vyvíjajú prsné žľazy, ale maternica chýba, vagína je vytvorená vo forme slepého vrecka. Vyvinuté a semenníky, ktoré buď nie sú znížené, alebo migrujú do veľkých stydkých pyskov. V tomto prípade liečba spočíva v chirurgickej tvorbe neovagínu, aby sa zabezpečila možnosť sexuálneho života.

Genetické patológie

Prípady primárnej amenorey sú charakteristické pre mnohé genetické abnormality, ale sú najtypickejšie pre také poruchy, ako je gonádová dysgenéza, tj hypoplazia vaječníkov. Existujú tri formy patológie: typická dysgenéza, čistá a zmiešaná (atypická).

Typická forma je diagnostikovaná pri narodení dievčaťa. Pozorované lymfatické opuchy horného trupu, chodidiel a rúk, krk. S rastom dievčatá, barel-formoval hrudník, krátky krk, čeľuste sú málo vyvinuté, podnebie má oblúkovitý tvar, zuby sú deformované, kostra je deformovaný. Typický je človek s takýmto porušením - deti sú ako starí ľudia. Okrem toho, charakteristická ptóza, šilhanie. Existujú patológie kardiovaskulárneho, vylučovacieho systému.

Pre vyhladenú typickú formu je amenorea charakterizovaná primárnym, krátkym krkom, krátkym vzrastom, anomáliou vo vývoji kĺbov lakťov.

Čistá forma dysgenézy má iné prejavy. Dievčatá majú vysokú postavu, mnohí majú eunuchistickú postavu. Mliečne žľazy sú zle vyvinuté alebo nie sú vôbec vyvinuté, nie sú tam žiadne sekundárne sexuálne vlastnosti, genitálie sú zmenšené. Namiesto vaječníkov existujú gonádové vlákna. Patológia je detegovaná u pacientov s genotypom mužského aj ženského pohlavia. U pacientov s mužským karyotypom môže byť klitoris hypertrofovaný a maternica - primitívna. U pacientov so ženským karyotypom je sexuálny infantilizmus menej výrazný, namiesto menštruácie môže byť dokonca aj nedostatočný výtok.

Pokiaľ ide o atypickú dysgenézu, odborníci ju považujú za jeden z variantov hermafroditizmu. Patológia sa zisťuje bezprostredne po narodení dieťaťa - vonkajšie pohlavné orgány sa v novorodencovi nesprávne tvoria, preto je potrebné rozhodnúť o tom, ku ktorému pohlaviu patrí.

Keď sa u pacientov objaví puberta, objavia sa vrásky na tvári, hlasové zafarbenie sa znižuje, zvyšuje sa klitoris. V tomto prípade rast vlasov nastáva na ženskom type, ale nie tak výrazný. Prsné žľazy sú prítomné, ale nie sú vyvinuté správne, maternica s vajcovodmi je hypoplastická (nedostatočná veľkosť).

Liečba gonádovej dysgenézy sa začína chirurgickou korekciou vonkajších pohlavných orgánov s cieľom poskytnúť dieťaťu určité pohlavie. Následne po nástupe puberty sa uskutoční hormonálna substitučná liečba. Sexuálny život s takýmito poruchami je možný, ale pacienti zostávajú sterilní.

Endokrinné poruchy

Endokrinné poruchy, ktoré môžu spôsobiť primárnu amenoreu, zahŕňajú rôzne poruchy hypotalamo-hypofyzárnej osi.

Hypotalamus je časť mozgu, ktorá riadi prácu všetkých telesných systémov, vrátane endokrinného systému. Pokiaľ ide o hypofýzu, táto časť mozgu je zodpovedná za syntézu mnohých hormónov, medzi ktorými ovplyvňujú vývoj ľudského reprodukčného systému. V dôsledku toho, v prípade poruchy funkcie hypotalamu alebo hypofýzy sa nevyhnutne vyskytne ľudská reprodukčná funkcia spolu s ďalšími patológiami.

Takéto poruchy sa môžu vyskytnúť pred pubertou - retardáciou rastu, obezitou, alebo naopak podváhou, duševnými poruchami atď., Ale veľa závisí od typu ochorenia.

V niektorých prípadoch sú abnormality v práci hypotalamu a hypofýzy zistené len počas puberty, keď pacienti majú sexuálny infantilizmus, hypoplaziu pohlavných orgánov, spolu s absenciou sekundárnych sexuálnych charakteristík. Analýzy ukazujú nízke hladiny estradiolu a gonadotropínov.

Liečba týchto stavov - hormonálna substitučná liečba, ak je to možné - liečba základného ochorenia.

Psycho-emocionálne faktory

Moderné dievčatá majú často amenoreu, ktorej príčiny nespadajú do oblasti fyziológie. Puberta je pre dievča vážnym a ťažkým obdobím, najmä v psycho-emocionálnych pojmoch. Kvôli hormonálnym zmenám v tele sa nervový systém dieťaťa stáva citlivejším, a tým aj výkyvy nálady, impresivita, maximalizmus adolescentov a podobne.

To znamená, že zaťaženie samotného nervového systému je vysoké. Pridáva tlak zo strany rodičov (známky v škole, povinné návštevy kruhov, triedy s lektorom), tlak zo strany rovesníkov (štandardy krásy, módy, subkultúr), tlak zo strany verejnosti (pravidlá správania, tradície). V dôsledku toho vzniká chronický stres, ktorý môže spôsobiť oneskorenie menštruácie.

Diagnóza v takýchto prípadoch je jednoduchá, ale vyžaduje účasť detského psychológa. Pokiaľ ide o liečbu, môže to byť menovanie posilňovacích, sedatív a psychoterapeutických sedení.

Rodičia musia vytvoriť priaznivú psycho-emocionálnu atmosféru v rodine, preventívne rozhovory s dievčaťom na tému módy, vzťahy s rovesníkmi, školu a to, čo zvyčajne ovplyvňuje sebaúctu a sebaidentifikáciu tínedžera.

Diéta ako príčina amenorey

Oneskorenie menarche, a puberta všeobecne, môže spôsobiť a príliš prísne diéty, ktoré dievča môže dodržiavať zo zdravotných dôvodov. Hoci najčastejšie je pozorovaná prísna diéta pod tlakom zo strany rovesníkov, médií, ktoré podporujú štandardy krásy, ktoré sú ďaleko od zdravia. V tomto veku sa často vyskytuje anorexia, bulímia - za týchto podmienok samozrejme amenorea nie je vylúčená.

Oneskorený sexuálny vývoj v dôsledku nadmerného chudnutia je spôsobený tým, že určité množstvo tuku musí byť v tele obsiahnuté, aby sa vytvoril dostatok estradiolu. Zvlášť dôležitý je tuk, ktorý sa nachádza v spodnej časti brucha a na bokoch ženy. A estradiol je hormón, ktorý poskytuje normálny rast endometria maternice. V prvej polovici cyklu by mala byť hrúbka endometria 10-12 mm, potom sa maternica pripravuje na nadchádzajúce počatie. Vyskytuje sa ovulácia, a potom prichádza buď tehotenstvo alebo druhá fáza cyklu, ktorá končí menštruáciou.

Ak je hrúbka endometria nižšia, maternica nie je pripravená na počatie, a ak áno, potom vajíčko nevychádza, ovulácia sa nevyskytuje. Preto nebude mesačne. S nízkou produkciou estradiolu dosahuje hrúbka endometria v čase očakávanej ovulácie len 4 až 5 mm.

Ak je mearche oneskorenie spojené s nedostatkom hmotnosti, liečba je normalizovať výživu, aj keď to často nie je možné bez predchádzajúceho priebehu psychoterapie.

Nadmerné cvičenie

V primárnej forme amenorey sa u mnohých pacientov vyskytuje príliš vysoká fyzická aktivita. Športové úspechy sú skvelé, ale je to nadmerné fyzické námahy, ktoré spôsobujú oneskorenie sexuálneho vývoja, pretože telo si vyhradzuje všetku svoju silu pre silu a vytrvalosť - jednoducho neexistuje spôsob, ako pubertu zdrojov.

Okrem toho dochádza k porušeniu hormonálneho systému, presnejšie, pohlavných hormónov - zvýšená produkcia testosterónu a zníženie produkcie estrogénu. Z tohto dôvodu musia rodičia kontrolovať fyzickú aktivitu dieťaťa. Žiadny športový úspech nestojí za vážne porušenie v tele.

Pin
Send
Share
Send
Send