Zdravie

Príznaky krvácania počas menštruácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Bohatá menštruácia pre niektoré ženy je normou. Ťažké krvácanie sa považuje za znak fyziológie, zariadenia pohlavných orgánov a krvných ciev. Najčastejšie sa však vyskytujú v patológiách v dôsledku metabolických porúch alebo hormonálnych hladín. Dokonca aj keď nie sú žiadne bolesti a cyklus je pravidelný, odporúča sa navštíviť lekára, aby pochopil, aká vážna je odchýlka, ako znížiť stratu krvi pri menštruácii.

obsah:

 • Aké by malo byť normálne množstvo menštruačného toku
  • Ako merať stratu krvi
  • Faktory, ktoré môžu zvýšiť menštruačný tok
 • Príčiny patologických hojných menštruácií
  • Hormonálne zlyhanie
  • Patológia tehotenstva
  • choroba
 • liečba


Ako merať stratu krvi

Pohodlným spôsobom, ako zistiť stratu krvi a jej súlad s normou, je spočítať počet absorpčných hygienických vložiek, ktoré žena musí používať každý deň počas svojho obdobia. Ak zhrnieme počet polievok spotrebovaných za deň, môžete zistiť, koľko krvi sa stratí za všetky dni:

 1. Strata krvi sa považuje za „veľmi jednoduchú“, ak je potrebné vymeniť podušky 1-2 krát denne (čo zodpovedá 6-9 g sekrétov obsahujúcich krv a hlien).
 2. Pre "svetelný výboj" je potrebné použiť 3-4 podložky denne (zmena každých 6-8 hodín, čo zodpovedá asi 10-12 g).
 3. V prípade „strednej“ straty krvi je potrebné vymeniť podložky raz za 4 hodiny (uvoľní sa 13-15 g / deň).
 4. "Hojnosť" je výtok, v ktorom by mali byť podložky vymenené každé 3 hodiny (až 18 g krvi sa stratí denne).

"Veľmi veľká" strata krvi je, keď tesnenie tečie každé 1-2 hodiny. V tomto prípade je už potrebná lekárska pomoc, pretože existuje jasná patológia.

Faktory, ktoré môžu zvýšiť menštruačný tok

Množstvo a konzistencia výtoku sú individuálne pre každú ženu. Závisia od dedičných a vrodených znakov štruktúry maternice, zrážania krvi, metabolizmu, temperamentu, životného štýlu, systému výživy, postavenia tela, veku. Charakter vypúšťania môžu ovplyvniť tieto faktory: t

 1. Použitie hormonálnej antikoncepcie. Sú prijaté na potlačenie dozrievania vajíčka a ovuláciu podľa presne definovaného vzoru. Porušenie režimu vedie k väčšej menštruácii ako obvykle.
 2. Inštalácia vnútromaternicového zariadenia. V prvých 3 mesiacoch môžu byť periódy dlhšie a hojnejšie, až sa telo zvykne na nové hormonálne pozadie.
 3. Použitie duphastonu a iných terapeutických hormonálnych liekov. Ukončenie ich prijímania vedie k prudkému zvýšeniu hladiny progesterónu a začiatku hojného prietoku krvi po niekoľkých dňoch.
 4. Užívanie antikoagulancií a iných liekov, ktoré môžu znížiť zrážanie krvi.

Intenzita sa zvyšuje, ak je počas ich priebehu telo vystavené zvýšenej fyzickej námahe, ak žena zažíva emocionálny stres.

Menštruačné krvácanie sa zvyšuje po potrate alebo chirurgickom zákroku na maternici, ako aj po pôrode. Za to je vinu nielen hormonálna zmena, ale aj narušenie stavu vnútorného povrchu, ktorý stimuluje intenzívnejší rozvoj endometria. Výskyt adhézií alebo trhlín v maternici vedie k zrazeninám v menštruačnom toku, ktoré vyplývajú z jeho stagnácie.

U adolescentov do 2 rokov po nástupe puberty, ako aj u žien počas nástupu prvých klimakterických zmien v dôsledku nestability hormonálneho pozadia sa počas menštruácie striedavo vyskytuje ťažké krvácanie. Menštruácia prichádza s oneskoreniami, alebo naopak príliš často.

Hormonálne zlyhanie

Zvýšené hladiny estrogénu vedú k nadmernému rastu endometria a zvýšenému krvácaniu počas menštruácie. Poruchy pri produkcii hormónov z hypofýzy, štítnej žľazy a iných endokrinných orgánov, užívania antikoncepcie a hormonálnych liekov, metabolických porúch a iných faktorov spôsobujú hyperestrogénny stav.

Patológia tehotenstva

Niekedy počas tehotenstva kvôli nedostatku progesterónu, menštruácia nezmizne. Ak je obdobie s malým oneskorením a krvácanie je potom hojné a bolestivé, môže to znamenať, že k potratu došlo v najskoršom čase.

Krvácanie podobné menštruácii môže byť závažné aj pri mimomaternicovom tehotenstve.

choroba

Zvýšená hojnosť a bolestivý výtok krvi sa vyskytuje s endometriózou, prítomnosťou nádorov maternice (myómy a rakovina), objavením neoplaziem vo vaječníkoch, polypov v endometriu alebo krčka maternice. Zápal endometria je tiež príčinou zmien jeho štruktúry a zvýšeného krvácania počas menštruácie.

Pri chorobách a hormonálnych poruchách často prechádzajú menštruačné krvácanie do maternicového krvácania, ktoré sa objavuje aj medzi nimi. Nebezpečenstvo nadmernej straty krvi je, že hladina hemoglobínu klesá v dôsledku straty železa. Niekedy je nutná neodkladná lekárska starostlivosť na zastavenie krvácania, dokonca úplné odstránenie endometria (kyretáž maternice).

Príznaky anémie sú nauzea, vracanie, slabosť, závraty, bolesti hlavy, mdloby, pokles krvného tlaku.

Ak je príliš veľké krvácanie, čo vedie k zhoršeniu celkového zdravotného stavu a strate pracovnej schopnosti, je najprv potrebné poradiť sa s lekárom a zistiť príčinu takejto anomálie. Vyšetrenie ultrazvukom, hysteroskopia na štúdium stavu endometria, detekcia ochorení maternice a vaječníkov. Krvný test vám umožňuje identifikovať hormonálne poruchy, prítomnosť zápalových procesov.

V súlade s výsledkami vyšetrenia je predpísaná liečba, sú uvedené všeobecné odporúčania, ako znížiť početnosť menštruačného krvácania. Pri hormonálnych poruchách, perorálnych kontraceptívach (mercilon, rigevidon) alebo progesterónových liekoch (duphaston, urogestan) sa predpisujú lieky, ktoré potláčajú produkciu estrogénu vo vaječníkoch (pregnil). Homeopatické lieky (mastodinon, remens) sa používajú na reguláciu hormonálneho pozadia.

Používajú sa hemostatické lieky, ktoré regulujú zrážanie krvi a posilňujú steny krvných ciev, ako je etamzilat, ditsinon, vikasol (syntetický analóg vitamínu K - prírodný koagulant). Na posilnenie ciev je potrebné užívať vitamínové prípravky obsahujúce vitamíny C, K a skupinu B.

Použité lieky, ktoré zvyšujú kontrakciu maternice (oxytocín, pituitrín). Pomáhajú robiť mesačne kratšie. Na zvýšenie hladiny hemoglobínu sú predpísané prípravky železa (maltofer).

varovanie: Všetky tieto nástroje sa používajú len na predpis. Zlyhanie dávky vedie k vaskulárnej trombóze. Namiesto toho si môžete vziať odvar kopřivy, pastiersky vak, vodný korenie (1 polievková lyžica. Tráva napustená v 1 šálke vriacej vody). Konzumujú sa 3 krát denne, 50 ml.

Pri silnom krvácaní počas menštruácie sa odporúča upustiť od používania silného čaju a kávy, zostať pod horúcimi lúčmi slnka. Na zmiernenie krvácania a bolesti sa na spodnú časť brucha krátko aplikuje studená podložka.

Krvácanie maternice - príznaky, príčiny

Krvácanie maternice v medicíne sa nazýva dysfunkčné krvácanie z maternice - to je abnormálny abnormálny výtok krvi z maternice. Sú jedným z najvýraznejších prejavov hormonálnej dysfunkcie u žien. Vzhľadom k tomu, že hlavnou príčinou krvácania z maternice často je porušenie produkcie ženských pohlavných hormónov. Táto patológia sa môže vyskytnúť u každej ženy, v každom veku, takže krvácanie z maternice sa klasifikuje podľa vekového kritéria takto:

 • Krvácanie maternice vo veku 12-18 rokov - počas puberty alebo mladistvého veku
 • Počas reprodukčného veku 18-45 rokov
 • V menopauze 45-55 rokov, keď funkcia vaječníkov umiera

Symptómy alebo príznaky krvácania z maternice sa prejavujú buď významným výtokom krvi počas menštruácie, alebo zvýšením trvania menštruácie, ako aj acyklickým krvácaním alebo metrorágiou, keď menštruácia chýba 6-8 týždňov alebo viac a potom sa vyvíja krvácanie rôznej intenzity.

Ako samostatne určiť maternicové krvácanie - príznaky straty krvi

 • V každom veku je charakteristickým príznakom krvácania u ženy predĺžený ťažký výtok, trvajúci viac ako týždeň s príznakmi anémie, potvrdený krvným testom a nasledujúcimi príznakmi:

  • Slabosť, únava
  • Závraty, bolesti hlavy
  • Bledosť kože
  • Hypotenzia - nízky krvný tlak
 • Čo to znamená hojný výtok, keď je tampon naplnený alebo vankúšiky nasiaknuté za hodinu, ak musíte zmeniť podložky aj v noci. Niekedy žena nie je schopná ísť do práce, nemôže robiť domáce práce, a väčšinu času je nútený ľahnúť si a odpočívať.
 • Okrem intenzity je krvácanie výtok charakterizovaný prítomnosťou významného počtu krvných zrazenín.
 • Krvácanie sa tiež považuje za uvoľnenie krvi po pohlavnom styku.
 • Ak menštruácia trvá viac ako týždeň s výraznou bolesťou dolnej časti brucha a bolesťou dolnej časti chrbta.

Krvácanie maternice vo veku 12-18 rokov

V tomto období sa krvácanie z maternice objavuje u takmer 20% všetkých gynekologických patológií u dievčat, čo je spôsobené porušením tvorby hormonálnej regulácie z mnohých dôvodov:

 • Duševné alebo fyzické zranenia sú provokujúce faktory.
 • Hypovitaminóza, podvýživa
 • Porucha funkcie nadobličkovej kôry a štítnej žľazy
 • Rôzne závažné detské infekčné ochorenia tiež ovplyvňujú výskyt príznakov krvácania z maternice u dospievajúcich dievčat - chrípky, chronickej tonzilitídy, ovčích kiahní, osýpok (pozri príznaky osýpok u dospelých), mumpsu, čierneho kašľa (príznaky čierneho kašľa u dieťaťa) atď.
 • Ak sa dievča narodilo matke s komplikovaným priebehom tehotenstva a patologickým pôrodom.
 • Zriedkavo sú prípady, keď sú poruchy krvácania spôsobené poruchami krvácania alebo tuberkulózou ženských pohlavných orgánov.

Príčiny krvácania z maternice u žien v reprodukčnom veku

V plodnom veku predstavuje táto patológia všetkých gynekologických ochorení iba 5% prípadov. Krvácanie uteru je spravidla sprevádzané dysfunkciou vaječníkov, ktorej príčinou je množstvo provokujúcich faktorov:

 • Stresové situácie, chronické neuropsychické napätie, prepracovanie
 • Pracovné riziko, žijúce v mestách s rozvinutým chemickým a metalurgickým priemyslom
 • Zmena klímy
 • Rôzne zápalové a infekčné ochorenia ženského reprodukčného systému, ktoré vedú k zahusťovaniu vaječníkovej kapsuly, ako aj k zníženiu citlivosti ich tkanív na gonadotropíny, ako aj:
  • Chronická endometritída, endometrióza maternice
  • myóm
  • Polypy a malígne novotvary krčka maternice a samotnej maternice
  • Nádory vaječníkov
 • Chirurgický alebo lekársky potrat, potraty, mimomaternicové tehotenstvo (príznaky)
 • Použitie liekov, ktoré spôsobujú dysfunkciu hypotalamus-hypofýzy.

Menopauza krvácania z maternice

Toto je najčastejšia patológia, ktorá sa vyskytuje u žien počas premenopauzálneho obdobia - 15% u všetkých gynekologických ochorení tejto vekovej kategórie. Je to spôsobené prirodzeným poklesom gonadotropínov vylučovaných hypofýzou, preto v období menopauzy dochádza k nepravidelnému uvoľňovaniu hormónov, čo narúša cyklus ovulácie, vývoj corpus luteum, folikulogenézu. Obzvlášť často je krvácanie z maternice sprevádzané menopauzálnym syndrómom - v 30% prípadov, keď sú príznaky menopauzy u žien vyznačené a intenzívne. S charakteristikou menopauzy, nedostatkom progesterónu. vyvíja sa hyperestrogenizmus a rast endometria.

Ak má žena vo veku 45 - 55 rokov krvácanie z maternice, je potrebné vylúčiť iné patologické stavy, ktoré ich môžu spôsobiť, preto by žena mala byť hysteroskopicky dvakrát - pred a po diagnostickej kyretáži. Najčastejšie príčiny krvácania maternice v tomto prípade sú:

 • endometrióza
 • Maternicový myóm
 • Polypy maternice
 • Zriedkavo - hormón-aktívne ovariálne nádory

Bežné príčiny krvácania z maternice

 • Dysfunkcia štítnej žľazy - s chorobami, ako je hypertyreóza a hypotyreóza, zvyšuje sa riziko príznakov krvácania z maternice.
 • Porušenie hormonálnych hladín. Toto je najčastejšia príčina krvácania maternice u mladých dievčat a žien po 45 rokoch. Pri normálnom hormonálnom pozadí, keď je rovnováha medzi progesterónom a estrogénom optimálna, je strata krvi počas menštruácie zvyčajne minimálna. Keď je táto nerovnováha porušená, dochádza k krvácaniu z maternice.
 • Choroby obehového systému. S poklesom hladín krvných doštičiek, ako aj s inými krvnými ochoreniami je možné krvácanie u žien.
 • Maternice myómy. Zvlášť ťažké krvácanie sa otvára u žien s vnútorným myómom maternice, keď jedinou cestou je chirurgia.
 • Adenomyóza. Toto ochorenie je charakterizované spájaním vnútornej a svalovej vrstvy maternice, menštruácia s adenomyózou sa stáva bolestivou, dlhou a hojnou, pretože menštruačná plocha sa výrazne zvyšuje.
 • Polypy. Ide o benígne formácie, ktoré sa často vyskytujú u žien vo fertilnom veku. S významným počtom alebo veľkosťou je indikované ich odstránenie, pretože sú príčinou krvácania maternice a bolestivej menštruácie.
 • Mimomaternicové tehotenstvo, potrat, predčasné uvoľnenie placenty, Tieto komplikácie počas tehotenstva sa v poslednom čase u žien stali bežnými. V prípade krvácania počas tehotenstva by mala žena okamžite zavolať „Ambulanciu“, pretože krvácanie môže ohroziť život nielen dieťaťa, ale aj nastávajúcu matku.
 • Zhubné novotvary pohlavných orgánov. Toto je najzávažnejšia príčina možného krvácania a bez ohľadu na lokalizáciu nádoru - maternice, krčka maternice, vaječníkov, pri každom krvácaní by mala žena najprv vylúčiť rakovinu, pretože v súčasnosti sa rakovinové napätie zvyšuje s každým ďalším rokom a už nemá jasné vekové hranice. Onkológia sa vyskytuje u veľmi mladých žien, ako aj u žien v menopauze.
 • Prielomové krvácanie z maternice. Tento dôvod priamo súvisí s použitím vnútromaternicových kontraceptív - cievok alebo užívaním hormonálnych kontraceptív. Predovšetkým zvyšuje riziko krvácania po súčasnom užívaní a antikoncepcii a antikoagulantoch (aspirín). Krvácanie z prieniku môže byť malé, na začiatku užívania hormonálnej antikoncepcie, ako adaptácia na liek. V týchto prípadoch by ste mali skontrolovať dávkovanie alebo zrušiť liek, ak to nepomôže, potom by ste mali hľadať inú príčinu krvácania z maternice. Taktiež dochádza k strate krvi na pozadí poškodenia vnútromaternicového telesa maternice, pričom sa má čo najskôr odstrániť.

Ak sa počas menštruácie, uprostred cyklu, počas tehotenstva alebo počas obdobia pred menopauzou vyskytne niečo nezvyčajné, pri najmenšom podozrení z počiatočného krvácania, žena by sa mala okamžite poradiť so svojím gynekológom, aby Vám poradil, vyšetril a určil skutočnú príčinu krvácania z maternice, pretože iba poznanie presného krvácania. diagnóza môže začať primeranú a včasnú liečbu.

Na núdzovú symptomatickú liečbu krvácania z maternice odborníci odporúčajú nasledujúce hemostatické látky: etamzilat, vikasol, dicinón, kyselinu aminokaprónovú, doplnky vápnika.

Ako sa dostať chrípku. Počas epidémií chrípky, okrem oxolínovej masti, môže byť použitý prírodný olej z rakytníkov, aby sa zabránilo infekcii. Pred odchodom z domu by mal byť dôkladne namazaný v nose s rakytníkom. Olej poskytuje ochranu proti prenikaniu vírusu do krvi a má mierny antivírusový účinok.

Ako často užívate antibiotiká?

Dnes a zajtra je geomagnetické prostredie pokojné, neočakávajú sa magnetické búrky.

Mesačné a krvácanie - rozdiely a charakteristické znaky

Všetci spravodliví sex si dobre uvedomujú, že menštruácia je normálny fyziologický proces. Avšak nie každý môže vždy odlíšiť normálnu menštruáciu od patologického krvácania z maternice. Nesprávna diagnóza, neskorá hospitalizácia ohrozuje možnosť mať deti v budúcnosti. Кроме того, это опасно развитием массивного маточного кровотечения, что без своевременного медицинского вмешательства приводит к летальному исходу. Так как отличить месячные от кровотечения?

Krvácanie počas menštruácie je normálne

Vylučovanie krvi počas normálneho menštruačného cyklu má svoje vlastné vlastnosti dobre známe každej dievčaťu:

 1. Mesačné trvanie je od 3 dní do 1 týždňa a nepresahuje stanovený čas.
 2. Mesačne prichádzajú po určitom časovom období (od 21 do 35 dní), ktoré je individuálne pre každé dievča individuálne.
 3. Menštruácia začína skromným, krvavým krvácaním. Pre 2-3 dni je silnejšie krvácanie, ktoré do konca mesiaca prichádza k ničomu.
 4. Farba krvavého výboja na začiatku je šarlátová, potom jasne červená. Na konci menštruácie sa krv stane hnedou alebo čiernou.
 5. Počas normálnej menštruácie však krvné zrazeniny odchádzajú v malom množstve a väčšinou počas 1-2 dní menštruácie.

Je to dôležité! Každé dievča je dôležité poznať rozdiel medzi normálnym menštruačným a patologickým krvácaním. Ak máte podozrenie na krvácanie z maternice, včas môžete navštíviť lekára.

Tiež je potrebné vedieť, že s normálnym mesačne na jeden deň nevyžaduje viac ako 4 podložky. V tomto prípade sú menštruácie považované za fyziologické objemy, nie hojné.

Symptómy bolesti sú prítomné len na začiatku menštruácie, potom bolesť a nepohodlie v spodnej časti brucha zmiznú. Bolesť sa ľahko zastaví použitím antispazmodík a liekov proti bolesti, nezasahuje do výkonu bežných, každodenných úloh.

Patologické krvácanie z maternice: príznaky

Ak chcete rozlíšiť krvácanie od menštruácie, dávajte pozor na povahu krvácania, ich počet a čas výskytu. Krvácanie maternice je charakterizované nasledujúcimi príznakmi:

 • Predčasný alebo neskorý nástup "menštruácie".
 • Nadmerné krvácanie. Denne sa vyžaduje až 10 alebo viac podložiek.
 • Vylučovanie krvi trvá viac ako týždeň, objem straty krvi sa neznižuje.
 • Počas menštruácie je veľký počet krvných zrazenín jasne červený.
 • Menštruácia sprevádzaná príznakmi slabosti, únavy. Tam je ospalosť, smäd a sucho v ústach, nadmerné potenie. Dievča sa spravidla sťažuje na intenzívnu bolesť v spodnej časti brucha, ktorá má klesajúci alebo ťahajúci sa charakter. Bolestivý syndróm môže byť tak bolestivý, že vás núti k nútenej pozícii: s kolenami privedenými do žalúdka. Bolesť zasahuje do výkonu denných činností.

Krvné testy u takýchto pacientov vykazujú anémiu v dôsledku straty krvi. Dievčatá strácajú vlasy, rozbíjajú nechty, každá fyzická námaha spôsobuje dýchavičnosť. Farba kože sa stáva mramorovým (porcelánovým) odtieňom. Koža je na dotyk vlhká.

Je to dôležité! Keď sa objavia vyššie uvedené príznaky, poraďte sa so svojím gynekológom, aby vykonal kompletnú diagnostiku reprodukčného systému. V opačnom prípade sa môže časom vyskytnúť neplodnosť alebo komplikácie, ako je infekcia.

Bohatý mesačne

Je tu ešte jedna podmienka, o ktorej musia dievčatá vedieť - hojné obdobia. Vyznačujú sa pravidelnosťou (prechádzajú cez rovnaké časové obdobie), avšak objem straty krvi prekračuje normálnu úroveň. Tento variant normy je však lepšie sa ukázať gynekológovi. Faktom je, že ťažké obdobia často indikujú patológiu v maternici. Toto je varovná výstraha o vývoji patologického procesu.

Choroby spôsobujúce rozvoj ťažkých období zahŕňajú:

 1. Endometrióza.
 2. Maternice myómy.
 3. Polypy maternice a krčka maternice.
 4. Chronické infekcie maternice.
 5. Časté potraty v anamnéze.
 6. Nesprávna poloha maternice (antiflexia, retrofícia, ohyby a priečky).
 7. Systémové ochorenia systému zrážania krvi.

Na normalizáciu krvácania počas menštruácie stačí vyliečiť základné ochorenie, ak je to možné.

Ako rozlíšiť menštruáciu od krvácania po pôrode

Krvácanie po pôrode je normálny fyziologický proces. Za normálnych okolností má žena najmenej 4 týždne po pôrode, je tu uvoľnenie krvácania špinenia - lochia. Rozlišujúce krvácanie z lochia je veľmi jednoduché:

 • Krvácanie prebieha s veľkým výtokom krvi (lochia - scanty).
 • Farba krvi pri krvácaní je šarlátová, jasne červená (v lohii je hrdzavá, hnedá alebo bezfarebná).
 • Lochias má zvláštny zápach.
 • Lochia je oddelená bez krvných zrazenín.

Krvácanie po tehotenstve predstavuje osobitné ohrozenie života ženy. V sprievode príznakov celkovej slabosti, bolesti hlavy, nízkeho tlaku. Ženy sa sťažujú na bolesť brucha.

Prvá pomoc a liečba krvácania počas menštruácie

Ak máte podozrenie, že krvácanie začalo, okamžite poskytnite obeti úplný odpočinok. Cvičenie počas tohto obdobia je prísne zakázané. Dajte nachladnúť na spodnej časti brucha, nechajte pacienta piť veľa vody. Po príchode sanitky lekár určí taktiku manažmentu pacienta a indikácie pre hospitalizáciu v nemocnici.

Liečba môže byť buď konzervatívna (výlučne s pomocou hormonálnych a hemostatických liekov) alebo chirurgická (kyretáž maternice, laparotómia s ligáciou alebo embolizácia krvnej cievy).

Odporúčané na kontrolu:

 • Krátke mesačné: príčiny, diagnostika, liečba

 • Mesačný cyklus a bazálna teplota: tabuľka priemerných fyziologických hodnôt

 • Menštruačný cyklus a antikoncepčné lieky

 • Črevná kolika u novorodencov: čo robiť s mamou a čo prvá pomoc, ktorá sa dá dieťaťu

Existujú KONTRAINDIKÁCIE. POTREBNÉ KONZULTOVAŤ S EXPERTOM.

Informácie na tejto stránke sú uvedené iba na informačné účely a nenahrádzajú rady lekára.

Použitie akéhokoľvek materiálu uverejneného na stránke je povolené za predpokladu, že odkaz na yaposlerodov.ru. Pri kopírovaní materiálov zo stránok stránky „Po pôrode“ sa vyžaduje priamy odkaz na vyhľadávače. Odkaz by mal byť uverejnený bez ohľadu na úplné alebo čiastočné použitie materiálov.

© 2017 Som po pôrode Vaše otázky a návrhy, ktoré môžete poslať na kontaktnú stránku.

Aký je rozdiel medzi menštruáciou a krvácaním?

Kritické dni nie sú najpríjemnejšie chvíle v živote väčšiny žien. Migréna, bolesť brucha, dolná časť chrbta - sú častými spoločníkmi menštruácie. Ak budete vedieť, ako odlíšiť menštruáciu od krvácania, budete schopní včas reagovať na situáciu kontaktovaním zdravotníckeho zariadenia, ktoré vám poskytne rutinné alebo neodkladné rady. Aké sú hlavné rozdiely medzi prirodzeným fyziologickým procesom a patológiou, ktorá ohrozuje zdravie?

Príčiny vnútromaternicového krvácania

Akákoľvek strata krvi je pre telo nebezpečná. Viac ako tretina prípadov krvácania z maternice nesúvisí s normálnym fungovaním ženských reprodukčných orgánov. Väčšina patológií nie je život ohrozujúca, často však spôsobujú všeobecné zhoršenie zdravia, vedú k anémii a poklesu železa v krvi. Sexuálny život trpí, sociálna aktivita žien sa znižuje. Aké sú príčiny porúch v tele a ako odlíšiť menštruáciu od patologického krvácania:

 1. Ukončenie tehotenstva (potrat) bez ohľadu na zdravotnú dokumentáciu alebo túžbu ženy.
 2. Dôsledky cisárskeho rezu.
 3. Diéty, hladovanie, ktoré vedú k intoxikácii.
 4. Hormonálne poruchy.
 5. Nedostatok vitamínov, nedostatok mikroživín (najmä železa).
 6. Poruchy krvi spojené so zhoršením zrážanlivosti.
 7. Stresové situácie, dlhotrvajúca depresia - dôvod absencie alebo náhleho objavenia sa maternice.
 8. Infekčné ochorenia.
 9. Vzpieranie, ťažká „mužská“ práca.
 10. Gynekologické problémy a zápaly.
 11. Novotvary (benígne / malígne).

Klasifikácia krvácania z maternice a ich symptómov

Krvácanie z maternice v lekárskej praxi možno rozdeliť do 3 typov:

 1. Normal. Lekári odkazujú na prirodzený fyziologický proces iba mesačne.
 2. Podmienene normálne krvácanie. Často sa vyskytujú počas alebo bezprostredne po ovulácii. V tejto skupine rad gynekológov zahrňuje typ krvácania u tehotných žien, ktorý sa dá rozlíšiť v čase nástupu - na 7 dní počatia a na nevýznamné množstvo vylučovanej krvi.
 3. Patológia. Vyskytujú sa v reprodukčnom veku, po nástupe menopauzy, u dievčat, ktoré nedosiahli pubertu. Zdieľať na:
  • funkcie, ktoré sa dajú rozlíšiť zlyhaniami hypofýzy a celého endokrinného systému,
  • organické (vaginálne, maternice) spôsobené neoplazmami: polypy, hyperplázia, endometrióza,
  • systémové, spôsobené autoimunitnými alebo chronickými ochoreniami.

Príznaky krvácania z maternice, ktoré nesúvisia s normálnym menštruačným cyklom:

 1. Množstvo sekrétov. Priemerná rýchlosť straty krvi v menštruácii nepresiahne 50-80 g počas celého cyklu. Nadmerné sadzby - spôsob odlíšenia menštruácie od krvácania.
 2. Frekvencia náhradných tesnení. Zmena hygienických výrobkov častejšie ako raz za hodinu je dôvodom na kontaktovanie gynekológa.
 3. Poruchy menštruačného cyklu. Náhly nástup menštruácie, oneskorenie môže byť spôsobené závažnými gynekologickými ochoreniami.
 4. Rozloženie straty krvi počas menštruácie. Pre normálnu menštruáciu sú malé „šmuhy“ charakteristické počas prvých dvoch dní, potom sa zvyšuje množstvo stratenej krvi a proces sa pozastaví až do úplného ukončenia. Krvácanie sa dá rozlíšiť prítomnosťou jedného zo štádií: predĺženého chudobného výtoku, závažnej straty krvi (ako za 3-4 dni).
 5. Farba krvi. Počas menštruácie je krvácanie tmavo červené alebo hnedasté. Scarlet farba a prítomnosť charakteristického zápachu sú neodmysliteľnou súčasťou väčšiny krvácania.
 6. Zrazeniny. Počas menštruácie sa v ženskom tele tvoria krvné zrazeniny. Preto, ak sa počas mesiaca objavia krvné zrazeniny, nemali by ste sa báť. Lekári považujú takýto fenomén za štandard. Prítomnosť patológií naznačuje absenciu podobného javu.

dysfunkčné

Líši sa v dlhom časovom období alebo sa vyznačuje nezvyčajnou stratou krvi. Často sa vyskytuje u žien klimakterického veku, s pubertou dievčaťa. Deficit / nadbytok progesterónu alebo estrogénu, hormónov produkovaných endokrinným systémom, nevyhnutných pre fungovanie ženských pohlavných orgánov a normálny cyklus menštruácie, sú impulzom pre nástup. Vo väčšine prípadov je hormonálna liečba predpísaná na liečbu.

Dysfunkčné krvácanie sa delí na:

 1. Ovuláciou. „Abnormálny“ cyklus pomôže odlíšiť ich od menštruácie: dlhý, veľmi skromný výtok počas mesiaca a dlhšie alebo kratšie obdobia so stratou krvi 90 g a intervalom dlhším ako 35 dní.
 2. Anovulačné. Charakteristické vonkajšie znaky sú: veľká strata krvi, zlyhanie cyklu, slabosť, nechutenstvo, ospalosť. Uznanie tohto typu patológie v klinickej praxi je možné počas gynekologického vyšetrenia, na základe laboratórnych testov, ultrazvuku.

mladistvý

Mladistvé krvácanie u väčšiny žien sa vyskytuje v sezónnej forme. Charakteristické sú: absencia procesu tvorby corpus luteum (ovulácia) v dôsledku hormonálnych porúch. Viac ako 90% chorôb sa vyskytuje u dievčat puberty. Často sa vyskytujú prípady juvenilných patológií u dievčat pred pubertou, spôsobených neoplazmami.

Približne tretina krvácania z prielomového typu je spôsobená poškodením maternice spôsobeným vnútromaternicovým zariadením. Vystupujte na pozadí používania antikoncepcie, hormonálnej antikoncepcie. Pre liečbu sú potrebné: návšteva gynekológa, vrátane vyšetrenia, laboratórnych testov, zmena dávkovania antikoncepčných prípravkov alebo odstránenie špirály.

Ako rozlíšiť menštruáciu od silného krvácania? Tento typ patológie sa vyznačuje veľkými stratami krvi, šarlátovou farbou výtoku, pripomína symptómy menštruačnej bolesti. Obdobie výskytu sa líši. Vyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Liečba zahŕňa operáciu - čistenie (kyretáž) maternice. Táto metrorágia je veľmi ťažké odlíšiť od menštruácie.

Krvácanie s menopauzou

Endometrium, myómy maternice, polypy a iné neoplazmy sú často charakteristické pre ženy v menopauze. Znížená produkcia estrogénu, progesterónu vedie k absencii menštruácie alebo zlyhania cyklu. Ako rozlíšiť menštruáciu od krvácania u žien po 45 rokoch? Typickými príznakmi sú bolestivé pocity počas pohlavného styku, interval medzi cyklami dlhšími ako 90 dní alebo pretrvávajúci výtok.

Počas tehotenstva

Akékoľvek krvácanie u žien po počatí je hrozbou pre život, zdravie matky a dieťaťa. Výnimkou je pohľad na implantáciu. Po nájdení krvavého výboja jasnej farby by sa budúca mama mala okamžite obrátiť na pôrodnú kliniku alebo zavolať sanitku. Krvácanie počas tehotenstva je sprevádzané príznakmi:

 • paroxyzmálna bolesť v spodnej časti brucha, pripomínajúca kontrakcie,
 • nevoľnosť,
 • zvracanie,
 • potenie,
 • závraty.

Čo je krvácanie počas menštruácie?

Mesačne - jediný typ vylučovania krvi maternice, ktorý je charakteristický pre zdravé fungovanie reprodukčných orgánov žien. Nástup menštruácie sa zhoduje s pubertou dievčat od 11 do 14 rokov. Mesačné krvácanie sprevádzajú ženy po väčšinu svojho života, končiac počas menopauzy alebo pri nosení dieťaťa. Počas menštruačného cyklu môžu byť príznaky indikujúce zápalové procesy alebo fyziologické abnormality:

 1. Významný počet zrazenín, ktorý nie je pre ženy charakteristický.
 2. Veľmi tmavá (bližšie k čiernej) farbe výboja alebo svetlého šarlátového tieňa.
 3. Zvýšená strata krvi.

Aký je rozdiel medzi menštruáciou a patológiou

Počas menštruácie väčšina žien pociťuje miernu bolesť brucha a panvových orgánov. Ako rozlíšiť menštruáciu od krvácania:

 • cyklus - nie viac ako raz za 21-30 dní,
 • interval medzi krvácaním - minimum je 21 dní, maximálne - 36 dní,
 • podľa množstva sekrétov - rastúci charakter lochies počas prvých 3 dní, po ktorom nasleduje 5. deň, nám umožňuje rozlišovať medzi obdobiami,
 • veku - krvácanie sa môže vyskytnúť u dievčat, ktoré nedosiahli pubertu, t
 • pocitmi bolesti sú obdobia charakterizované miernym nepohodlím alebo nedostatkom bolesti.

Po pôrode

Krvácanie z maternice po pôrode je prirodzeným procesom obnovy tela. Postpartum lochia môže trvať až 50-60 dní. Dôvodom je oddelenie placentárneho tela od maternice. Nasledujúce signály by mali v tomto období spôsobiť alarm:

 • nepríjemný zápach
 • jasná farba, žiadne zrazeniny,
 • zvýšenie teploty
 • ospalosť,
 • apatia.

Krvácanie implantátu

V 40% prípadov tehotných žien pokračuje menštruácia počas prvého mesiaca tehotenstva. Tento typ mesačného krvácania sa nazýva implantačné krvácanie a je spojený s deštrukciou výstelky maternice, keď je embryo implantované po oplodnení. Návšteva gynekológa pomôže určiť absenciu patológie ohrozujúcej tehotenstvo alebo predčasný pôrod.

Ako zastaviť nadmerné krvácanie počas menštruácie

Šarlatová krv počas menštruácie, ťažký výtok s zrazeninami, zhoršenie blahobytu s podozrením na krvácanie je dôvodom na návštevu u lekára. Menštruačný tok niekedy spôsobuje nielen nepríjemné pocity, ale tiež vedie k anémii, nedostatku vitamínov, ospalosti, apatii. V takýchto prípadoch je užívanie liekov, ktoré podporujú zrážanie krvi, zníženie krvácania jediným spôsobom ako normalizovať zdravie:

 1. "Dicynone". Uvoľňuje sa bez lekárskeho predpisu, prispieva k zrážaniu krvi. Medzi vedľajšie účinky je zvýšená pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín, takže časté používanie je nebezpečné.
 2. "Triniksan". Týka sa počtu liekov poslednej generácie. Denná dávka nemá prekročiť 250 mg. Rýchlo zastaví závažné krvácanie počas menštruácie.

Čo robiť, ak je podozrenie na krvácanie z maternice

V prípadoch, keď žena nevie rozlíšiť medzi menštruáciou a krvácaním z maternice, ak máte podozrenie na patologickú formu ich výskytu, okamžite vyhľadajte pomoc špecialistu na záchrannú službu. Keď čakáte na odborníkov, aby znížili stratu krvi, musíte:

 • ísť do postele tak, že nohy sú nad telom,
 • fľaša s teplou vodou, „suchý“ ľad pomôže znížiť stratu krvi,
 • piť v malých porciách sladenej vody, teplý čaj, aby sa zabránilo dehydratácii.

Príčiny krvácania počas menštruácie

Ak počas kritických dní je menštruačné krvácanie sprevádzané neprirodzenými príznakmi, lekári to považujú za patológiu spôsobenú chorobou, zranením alebo vonkajšími faktormi.

Hlavné dôvody, prečo sa môže otvoriť:

 • stres,
 • hormonálna nerovnováha,
 • endometrióza,
 • hematóm (počas tehotenstva)
 • neoplazmy vo vaječníkoch alebo maternici,
 • problémy so zrážaním krvi,
 • zápal alebo infekcia pohlavných orgánov,
 • nedostatok vitamínov
 • tehotenstva
 • aproximácia menopauzy.

Novotvary môžu byť benígne (polypy, myómy maternice) alebo malígne. Úmyselné ukončenie tehotenstva v takmer 100% prípadov tiež spôsobuje vypustenie krvi, ktoré dievčatá často zamieňajú s nástupom menštruácie.

Príčiny krvácania počas menštruácie môžu priamo súvisieť so zmenami súvisiacimi s vekom. Okrem úpravy na pozadí menopauzy, emitujte aj:

 • krvácanie z bábätka (prejdú prirodzene za pár dní),
 • prepúšťanie spojené s pubertou (11-18 rokov).

Tie sú často spojené s emocionálnym a psychologickým preťažením, ktoré je u dievčat v mladom veku.

V závislosti od príčiny, ktorá spôsobila krvácanie počas kritických dní, existujú takéto typy.

 1. Dysfunkčné. Najčastejšie sa spája s hormonálnym stresom. Je rozdelený na ovuláciu (u žien v reprodukčnom veku, často spojených s potratom) a anovuláciu (nástup menopauzy, kvôli dĺžke trvania môže spôsobiť anémiu).
 2. Mladistvých. To tiež patrí klimakterické, s tým rozdielom, že mladistvých je vlastné dievčatá v reprodukčnom veku. Symptómy, ktoré sú charakterizované nedostatkom ovulácie, často varujú pred prítomnosťou nádoru.
 3. Prielom. Spôsobený príjmom antikoncepcie alebo porušením vnútromaternicového zariadenia.
 4. Výdatné. Pripomína menštruáciu, ale výtok je veľmi silný a nevyskytuje sa len v období kritických dní.
 5. Počas tehotenstva. Signál vznikajúcej patológie, často sa stáva príčinou hematóm.

Počas tehotenstva, niektoré ženy skúsenosti krvavé prepustenie. Ak sú malé ťahy, ako pri menštruácii v prvých týždňoch po počatí, normálny proces, potom závažné krvácanie, ku ktorému dôjde počas druhého trimestra a neskôr, môže znamenať závažnú patológiu. Častým javom je hematóm, ktorý sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov a ohrozuje budúcu existenciu plodu. Má dva typy:

 • retrochorický (oddelenie plodu od choriónu), obdobie 7 týždňov 16 týždňov,
 • retroplacentárne (uvoľnenie plodu z placenty), obdobie 16 týždňov.

V každom prípade, aby ste zistili, prečo sa problémy začali, musíte sa poradiť s lekárom. Ale nie všetky ženy môžu presne určiť, že začali krvácať.

Príznaky krvácania počas menštruácie

Často žena nemôže s presnosťou povedať, či má krvácanie alebo je to ťažký tok. Na zistenie, či nastalo menštruačné krvácanie, je potrebné zistiť, či má žena charakteristické príznaky a znaky:

 • krv, ktorá sa vylučuje, prevyšuje objem 80 ml,
 • kritické dni trvajú dlhšie ako týždeň
 • nepravidelnosti vypúšťania
 • s nástupom menopauzy alebo pred pubertou.

Ako rozlíšiť krvácanie od menštruácie

Ako porozumieť, začal mesačne alebo krvácať? V skutočnosti to nie je ťažké. Vypustenie, ktoré prichádza ku žene každý mesiac, možno rozlíšiť nasledujúcimi faktormi:

 • farba krvi je tmavá (takmer šarlátová s krvácaním),
 • objemy vypúšťania 50-80 ml
 • po celé obdobie kritických dní trvá až 10 blokov (a nie každú novú hodinu),
 • cyklus trvá najmenej 21 dní
 • trvanie výboja 3 - 7 dní.

Ak je krv takmer nepretržitá a dlhšia ako týždeň, s najväčšou pravdepodobnosťou je to časté krvácanie počas menštruácie a musíte sa poradiť s lekárom, možno budete potrebovať okamžitú liečbu.

Čo robiť

Ignorovať krvácanie počas menštruácie, pretože v skutočnosti, v každom inom období, to je nemožné. Okrem toho je signálom problémov v tele, strata krvi sama o sebe má vážne následky. Ak zistíte podozrivé príznaky, mali by ste okamžite ísť do nemocnice, aby ste určili diagnózu a podľa toho zvoliť správny spôsob liečby.

Prvým krokom by malo byť vyšetrenie gynekológom. Ak má žena počas menštruácie krvácanie, táto diagnóza sa zvyčajne predpisuje:

 • krvný test (všeobecne, pre hormóny, biochemické),
 • analýza moču
 • ultrazvuk
 • imaging.

Podľa výsledkov vyšetrení bude na profile špecialistu jasné, že ochorenie vzniklo: gynekológa, endokrinológa, chirurga alebo iného lekára. Liečba sa väčšinou skladá zo skutočnosti, že žena má predpísaný liek, ktorý znižuje vylučovanie vitamínov. Ak je dôvodom, že žena začala otvárať krvácanie, je menopauza, aby sa znížili predpísané lieky s progesterónom.

Ak sú lieky neúčinné, môžu predpísať čistenie na odstránenie poškodenej sliznice z maternice.

Ak ignorujete krvácanie počas menštruácie a bol spôsobený benígnym (a ešte viac malígnym) nádorom, môže ísť až tak ďaleko, že vyžaduje chirurgický zákrok až po odstránenie maternice.

Ak dôjde počas tehotenstva k výtoku a spôsobí to hematóm, ignorovanie problému môže spôsobiť potrat. V nemocnici sa najčastejšie lieči hematóm.

Ak sa podľa výsledkov vyšetrení nevyskytli žiadne závažné patologické stavy, ako možno predpísať liečbu glukonátom vápenatým?

Hemostatické činidlá

Ale ak nie je možnosť okamžite sa dostať k lekárovi, a krv vyjde vo veľkom množstve, je lepšie piť drogu, ktorá znižuje výber.

Ale takéto finančné prostriedky nemožno brať pravidelne len ako sanitku, v prípade, keď krv opustí telo rýchlym tempom.

Medzi takéto prostriedky patria napríklad Vikasol a Ditsinon. Ale druhý, napríklad, je zakázané s trombózou. Dávkovanie týchto liekov (a podobne) je veľmi obmedzené, musíte si pozorne prečítať návod a je lepšie poradiť sa aspoň s lekárnikom v lekárni a lepšie sa poradiť s lekárom predtým, ako ho začnete užívať.

Recepty tradičnej medicíny

Použitie ľudových prostriedkov je možné až po diagnostikovaní kvalifikovaným lekárom a nie je vôbec proti takýmto prostriedkom liečby. V prípade, že sa stres, únava, nedostatok užitočných prvkov stali príčinou zlého zdravia, možno tento spôsob liečby aplikovať a uvoľňovanie krvi sa môže znížiť pomocou takýchto ľudových prostriedkov.

 1. Varte 2 polievkové lyžice žihľavy s vriacou vodou, nechajte 10 minút. Kmeň a nápoj na dve návštevy na lačný žalúdok.
 2. Namiesto toho, žihľava, môžete použiť "pastiersky vak", pričom rovnakým spôsobom.
 3. Zmiešajte rozdrvené lístky mäty piepornej a maliny. Varíme ako čaj a začnite piť tri dni pred nástupom menštruácie a až do konca každého dňa.

Ak sa však vyskytne podobný problém, počas menštruácie je lepšie vzdať sa teplej sprchy, návštevy vane, sauny a posilňovne. Odporúča sa tiež vyhnúť sa stresu, viac ležať so zvýšenými nohami, používať upokojujúce čaje a iné známe metódy a metódy, vrátane tradičnej medicíny.

záver

Stav, pri ktorom sa menštruačné krvácanie a iné príznaky ochorenia vyskytujú súčasne, nemožno ignorovať. Príčiny tohto problému môžu byť odlišné: od účinkov užívania liekov na tvorbu malígneho nádoru. Preto pri prvých podozreniach, že kritické dni boli oneskorené alebo že výtok nie je rovnaký ako obvykle, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send