Zdravie

Bolesť hlavy pred menštruáciou

Pin
Send
Share
Send
Send


Bolesť hlavy pred menštruáciou je nepríjemný problém, ktorému čelia mnohé ženy. Každý zástupca spravodlivého pohlavia má hormonálnu reguláciu svojich vlastných charakteristík - niektorí nemajú žiadne ďalšie príznaky, iní trpia celým komplexom prejavov PMS (predmenštruačný syndróm): podráždenosť, krátka nálada, bolesť v dolnej časti brucha, zmena chutových preferencií, mierne alebo ťažké bolesti hlavy. Bolestivý syndróm môže byť slabý a môže sa prejaviť značnou silou, čím sa žena zbaví možnosti vykonávať svoje obvyklé činnosti.

Príčiny bolesti hlavy pred kritickými dňami

Hlavnou príčinou vyvolávajúcou cefalgiu (bolesť hlavy) je prudká zmena hormonálnych hladín. V prvej polovici menštruačného cyklu sa telo pripravuje na možné tehotenstvo, preto sa koncentrácia estrogénu postupne zvyšuje. Po ovulácii sa hladina estrogénu prudko znižuje, zatiaľ čo koncentrácia progesterónu sa zvyšuje - takéto hormonálne prepätia môžu vyvolať bolesť hlavy pred menštruáciou. Pravdepodobnosť vzniku syndrómu bolesti závisí od individuálnej citlivosti ženského tela na takéto zmeny - niektoré ženy nie sú úplne citlivé na zmeny v hormonálnom pozadí.

Druhým faktorom, ktorý prispieva k rozvoju cephalgie, je zmena regulácie metabolizmu vody a soli. Maximálna koncentrácia progesterónu pripadá na 24-26 deň menštruačného cyklu, to znamená tesne pred menštruáciou. Hormón prispieva k nadmernému hromadeniu tekutiny v tkanivách, čo spôsobuje opuch tkanív, vrátane mozgu. Pri nadbytku tekutiny v tele dochádza k nadmernej produkcii mozgovomiechového moku, čo má za následok zvýšenie intrakraniálneho tlaku v mozgovomiechovom moku na stenách komôr mozgu. Všetky tieto faktory vyvolávajú vznik bolesti v hlave, ktorá je lokalizovaná hlavne v krku a korunke.

Osobitnou príčinou bolesti hlavy pred menštruáciou je migréna, ktorá môže významne skomplikovať život ženy. Presná príčina migrény sa doteraz nenašla, ale existujú údaje o faktoroch, ktoré vyvolávajú nové bolestivé ataky - prudká zmena hormonálnych hladín pred menštruáciou môže slúžiť ako spúšťač (dráždivý), ktorý spôsobuje migrénovú bolesť.

Cephalgia s migrénou je pomerne intenzívna a lokalizovaná v polovici hlavy, je represívna alebo pulzujúca. Útoky trvajú niekoľko hodín až niekoľko dní a môžu byť sprevádzané nevoľnosťou, fotofóbiou, horšími pohybmi hlavy a drsnými zvukmi. V ťažkých prípadoch je možné zvracanie bez úľavy. Bežné lieky proti bolesti zvyčajne nepomáhajú zbaviť sa záchvatu migrény.

Okrem hlavných príčin bolesti hlavy pred menštruáciou existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku cephalgie:

 • Obdobie PMS u žien je často spojené s nadmernou podráždenosťou. Nahromadenie negatívnych emócií a emocionálnych zážitkov môže vyvolať bolesť v hlave.
 • Perorálne kontraceptíva spôsobujú kolísanie hladiny hormónov v ženskom tele. Štúdie preukázali zvýšenie koncentrácie estrogénov 4-krát u dievčat užívajúcich antikoncepčné tabletky. Nástup menštruácie je sprevádzaný prudkým poklesom hladiny estrogénu, čo má za následok bolesť hlavy. Vo väčšine prípadov je začiatok užívania perorálnych kontraceptív sprevádzaný cephalgiou, ktorá zmizne s pokračujúcim užívaním antikoncepčného lieku v nasledujúcich menštruačných cykloch.

Spôsoby, ako sa vysporiadať s bolesťou hlavy pred menštruáciou

Hlavnou metódou úľavy od bolesti v hlave je užívanie liekov proti bolesti. Uprednostňujú sa nesteroidné protizápalové lieky - "Nurofen", "Nise", "Paracetamol". Bolesť hlavy spojená s migrénou, nesteroidnými liekmi nie je eliminovaná, pretože vyvinula špeciálne lieky zo skupiny triptanov - "Sumatriptan", "Amigrenin".

Intenzitu bolesti hlavy možno znížiť pomocou metód, ktoré nie sú liekom:

 • Studený obklad na čele a chrámoch pomôže úzkych ciev.
 • Denný spánok v tmavom, dobre vetranom priestore.
 • Aromaterapia éterických olejov levandule.

Prevencia výskytu bolestí hlavy pred menštruáciou

Väčšina žien podceňuje schopnosť potravy vyvolať bolesť. Niektoré potraviny obsahujú silné dráždivé chemikálie, ktoré môžu ovplyvniť výskyt bolesti hlavy. V druhej polovici menštruačného cyklu sa odporúča vylúčiť výrobky, ako sú klobásy, čokoláda, konzervy, nakladané výrobky, silný čaj a káva, polotovary. Správna výživa pomôže nielen znížiť pravdepodobnosť bolesti hlavy, ale tiež všeobecne zlepšiť telo.

V druhej fáze cyklu, na prevenciu bolesti hlavy, by sa mali niektoré produkty opustiť alebo znížiť ich spotreba.

Počas obdobia pred menštruáciou by mal byť prísne obmedzený príjem soli - je schopný zadržať tekutinu v tele, čo zvyšuje pravdepodobnosť cephalgie. Denná dávka soli nie je väčšia ako 5 gramov.

Okrem správnej výživy, prevencia útokov na bolesť hlavy patrí:

 • Odmietnutie zlých návykov - fajčenie, užívanie alkoholu a drog.
 • Dodržiavanie režimu práce a odpočinku.
 • Nočný spánok nie je kratší ako 7 hodín.
 • Včasná liečba nových chorôb.
 • Kontrola nad negatívnymi emóciami.

Účinný spôsob, ako predísť cefalgii pred menštruáciou, je šport. Cvičenie prispieva k celkovému posilneniu tela a saturácii krvi kyslíkom. Prednosť by mali mať aeróbne športy - jogging na čerstvom vzduchu, aerobik, plávanie, cyklistika, korčuľovanie alebo kolieskové korčuľovanie, basketbal.

Prečo sa bolesti hlavy objavujú v predvečer menštruácie?

Mnoho žien vo fertilnom veku sa sťažuje na gynekológa na bolesti hlavy rôznej intenzity v predvečer menštruácie. V niektorých situáciách je bolesť mierna, nespôsobuje veľa nepohodlia. Niekedy - veľmi silný, sprevádzaný závratmi, všeobecnou malátnosťou, slabosťou a dokonca nevoľnosťou.

Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu spôsobiť PMS a bolesti hlavy. Hlavné sú:

Hormonálne zmeny, Aktívne hormonálne úpravy v ženskom tele začínajú 10-12 dní pred začiatkom menštruácie. Počas tohto obdobia sa aktívne produkuje hormón progesterón, ktorý pripravuje telo na tehotenstvo. Ak sa koncepcia nevyskytne, hormonálne zmeny sa dramaticky zmenia. Tieto výkyvy a vyvolať bolesti hlavy, ďalšie súvisiace nepríjemné príznaky.

Poruchy rovnováhy vody a soli, Zvýšenie hladiny niektorých hormónov pred menštruáciou vedie k retencii tekutín v tele. Čo v dôsledku toho máme? Edém, externý a interný. V prvom prípade vidíme opuchnuté končatiny a kĺby. V druhom prípade dochádza k opuchu mozgového tkaniva, čo vyvoláva stláčanie a boľavé bolesti, pričom prevláda lokalizácia v zadnej časti hlavy a korunky.

Použitie antikoncepcie, Veľmi často sú to antikoncepčné tabletky, ktoré sa stávajú "vinníkom" migrén pred menštruáciou. Veľa perorálnych kontraceptív má bolesti hlavy v zozname možných vedľajších účinkov.

Poruchy nervového systému, Zvýšená podráždenosť, nervozita, slznosť, depresívny stav - všetky tieto javy charakteristické pre PMS môžu viesť k bolesti v lebke v predvečer kritických dní.

Útoky na migrénu, Ženy, ktoré neustále trpia dlhodobými bolesťami hlavy, v posledných dňoch menštruačného cyklu zažívajú výraznejšiu a intenzívnejšiu bolesť hlavy. Tieto vznikajú v dôsledku ostrého kŕče ciev hlavy a ich následnej expanzie.

Početné štúdie ukazujú, že príčiny bolesti hlavy pred menštruáciou môžu byť tiež:

 • dysfunkcia štítnej žľazy,
 • psycho-emocionálne poruchy
 • porušenie každodenného režimu,
 • predtým prenesené potraty,
 • chirurgia na maternici a vajíčkovodoch,
 • nesprávny výber hormonálne obsahujúcej antikoncepcie,
 • infekčných chorôb.

Najčastejšie sa bolesti hlavy pred menštruáciou začnú presadzovať týždeň pred menštruáciou a prejdú s nástupom. V niektorých situáciách - dlhší čas.

Bolesť hlavy pred menštruáciou: typy, súvisiace symptómy

Migréna pred menštruáciou sa prejavuje rôznymi spôsobmi a veľmi individuálne v každom prípade. Všetko záleží na príčinách bolesti v hlave.

Bolesť môže byť silné, mierne a mierne výrazné, Za normálne považovanú miernu bolesť, ktorá sa objavuje krátko pred menštruačným krvácaním, ktorá neporušuje obvyklý rytmus života ženy, nevyžaduje použitie účinných liekov proti bolesti.

Miesto bolesti môže byť:

 • tylový,
 • parietálnej,
 • časová oblasť hlavy.

Väčšina žien zažíva bolesti hlavy v predvečer menštruácie v chrámoch. Iní sú pulzujúce bolesti v krku alebo korunke. Niektoré ženy nepociťujú žiadne nepríjemné pocity v predvečer a počas menštruácie.

Bolesti hlavy tohto charakteru v prevažnej väčšine prípadov sú sprevádzané ďalšími sprievodnými nepríjemnými príznakmi:

 • pocit pálenia a nepríjemné pocity v oblasti očí,
 • podráždenosť voči akémukoľvek jasnému svetlu,
 • nadmerné potenie
 • znecitlivenie prstov na rukách a nohách,
 • nevoľnosť a periodické vracanie,
 • závraty, opakujúce sa bolesti v srdci,
 • depresia, apatia, všetky druhy neuropsychiatrických porúch,
 • výkyvy nálady
 • poruchy spánku, neustála nespavosť alebo naopak neustála ospalosť,
 • bolesti dolnej časti chrbta a dolnej časti brucha,
 • citlivosť prsníka,
 • poruchy trávenia: opuch, zápcha, hnačka, zvýšený meteorizmus,
 • opuch.

Ako sa vyrovnať s bolesťou

Odborníci zdôrazňujú, že liečba bolesti hlavy pred menštruáciou by mala byť úplná a komplexná. Len vziať pilulku a čaká na zlepšenie nie je dosť. Je potrebné riešiť túto otázku komplexným spôsobom:

 • predefinovať životný štýl
 • vzdať sa všetkého, čo môže vyvolať bolesti hlavy,
 • riaďte sa odporúčaniami svojho gynekológa.

Na zmiernenie stavu ženy sa najčastejšie odporúča:

lieky proti bolesti, Tu spravidla hovoríme o analgetikách a nesteroidných protizápalových liekoch. Ako núdzovú pomoc pri bolestiach hlavy možno použiť: „Analgin“, „Spazmalgon“, „Tempalgin“, „Ibuprofen“, „Naproxen“, „Diclofenac“ atď.

S neustále znepokojujúce bolesti hlavy pred menštruáciou, odborníci odporúčajú začať užívať lieky proti bolesti 2-3 dni pred nástupom bolesti. Aby ste mohli určiť frekvenciu, frekvenciu a frekvenciu bolesti, mali by ste dodržať kalendár začiatku a konca menštruácie, v ktorej si všimnete intenzitu, trvanie a povahu bolestí hlavy.

Hormonálne lieky, Umožňujú upraviť hormonálne pozadie, zbaviť sa náhlych hormonálnych výkyvov, hormonálnej nerovnováhy. Využívanie takýchto prostriedkov zabráni akútnym záchvatom migrény v predvečer menštruácie.

diéta, Úprava diéty môže tiež zmierniť závažnosť PMS, znížiť bolesti hlavy pred kritickými dňami. Počas tohto obdobia by ste mali opustiť produkty, ktoré môžu vyvolať zvýšenú bolesť:

 • čokoláda,
 • alkoholické nápoje
 • údené, slané a korenené jedlá
 • červené víno
 • silný čaj a káva.

Hlavným zameraním na výživu by malo byť:

 • čerstvá zelenina a ovocie, t
 • chudé mäso a ryby,
 • citrusových plodov
 • prírodné mlieko, nízkotučný kefír a živé jogurty, orechy, t
 • prírodné koreniny.

Niektoré ženy, keď lieky proti bolesti nepomáhajú, používajú alkohol ako účinný prostriedok na odstránenie migrény. V krátkodobom horizonte alkoholické nápoje znižujú bolesť, ale z dlhodobého hľadiska majú negatívny vplyv na stav ciev. Aby sme v budúcnosti nemali žiadne zdravotné problémy, mali by ste uprednostniť neškodné prostriedky, ktoré majú dlhodobý účinok.

Vitamínové komplexy, Nedostatok niektorých mikro, makronutrientov a vitamínov v tele sa môže prejaviť tesne pred a počas menštruácie. Na zabezpečenie nevyhnutných živín organizmu môže gynekológ odporučiť príjem špeciálnych vitamínových a minerálnych komplexov, vyváženejšiu stravu. Komplex vitamínov je vybraný pre každú ženu samostatne v závislosti od závažnosti PMS, prítomnosti sprievodných príznakov a celkového zdravia.

Vitamíny pre PMS (video)

Vitamíny s premenštruačným syndrómom, poruchy cyklu, bolesti hlavy, bolesti chrbta a brucha, ťažká menštruácia u žien.

Éterické oleje, Veľkou pomocou v boji proti migréne v predvečer menštruácie je levanduľový olej. Môže sa použiť nasledovne: pridajte 2-3 kvapky oleja do malej misky s horúcou vodou. Opierajte sa o nádobu s uterákom nad hlavou a dýchajte levandulové pary po dobu 5 minút.

Ďalším možným použitím je samo-masáž chrámov s olejom po dobu 2-3 minút. Počas masáže musíte sledovať dych: mal by byť pokojný a vyrovnaný. Namiesto levanduľového oleja môžete použiť iné - eukalypt, santalové drevo, mäty.

Studené balenie, Vynikajúci asistent v boji proti migréne. Ak chcete zlepšiť stav, stačí aplikovať uterák alebo studenú podušku namočenú v studenej vode do čela po dobu 10-15 minút.

V predvečer menštruácie nebude zbytočné vzdať sa zvýšenej fyzickej námahy, vzpierania. Je dôležité minimalizovať stres, zvýšený psychický stres. Bylinné čaje (s mätou alebo melissou) pomôžu vyrovnať sa s úzkosťou a nervozitou.

Zmiernenie stavu pomôže: odmietnutie zlých návykov (vrátane fajčenia), pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie, ľahkú gymnastiku.

Celý spánok a odpočinok - dôležitá zložka v procese boja proti migréne. Denný režim by mal byť robený tak, aby spánok mal aspoň 7-8 hodín.

Preventívne opatrenia

Aby sa predišlo bolestiam hlavy pred menštruáciou, mali by ste:

 • Odstráňte preťaženie nervov.
 • Poskytnite plný nočný odpočinok (vybudovaním správnej dennej rutiny).
 • Udržanie zdravého životného štýlu (zahŕňa vyváženú stravu, odmietnutie zlých návykov, pravidelné cvičenie atď.).
 • Kontrolná hmotnosť (nadváha má negatívny vplyv na celkové zdravie, zvyšuje bolesť v období pred a počas menštruácie).
 • Pravidelná konzumácia dostatočnej čerstvej zeleniny a ovocia.
 • Zabezpečte dostatočný príjem vitamínov B, A, E.
 • Zapojte sa do vodných športov (kúpanie - najlepšie riešenie). Pravidelné návštevy v bazéne budú dostatočným cvičením, pomôžu posilniť takmer všetky svalové skupiny, zvýšia ich elasticitu a tón, znížia závažnosť bolesti.

Pre mnoho žien sa bolesti hlavy pred menštruáciou stali normou. Niektorí svedomito tolerujú nepríjemné príznaky, obviňujú všetko na ICP a nevšimnú si „poplašné zvony“. Lekári zároveň zdôrazňujú, že silné, neznesiteľné migrény, ktoré sa pred menštruáciou zvyšujú a neprejdú po ich ukončení, vyžadujú povinnú konzultáciu a primeranú liečbu.

Prečo bolesť hlavy pred menštruáciou

A predsa, prečo pred mesačnou bolesťou hlavy? V polovici cyklu dochádza k ovulácii a hladina progesterónu u ženy sa dramaticky zvyšuje a aktívne pripravuje telo na nástup tehotenstva. Ak sa tak nestane, začne menštruácia, po ktorej sa hladiny hormónov dramaticky zmenia, čo ovplyvňuje celý stav ženy.

Sú to tieto rozdiely a spôsobujú predmenštruačný syndróm. Avšak nie všetky ženy sa pred menštruáciou začínajú cítiť zle. Pohoda vo veľkej miere závisí od nasledujúcich faktorov:

 • zmena rovnováhy vody a soli, Pred menštruáciou stúpa hladina estrogénu v krvi, čo vedie k zadržiavaniu vody v tele. To môže prispieť nielen k nadmernej hmotnosti, ktorá sa vracia do normálu po ukončení menštruácie, ale aj k zhoršeniu zdravia. Pre mnoho ľudí sa nadmerná tekutina mení na bolesti hlavy v dôsledku zvýšeného krvného tlaku,
 • opuch, Ak existuje tendencia k ich tvorbe, môže dôjsť k opuchu mozgového tkaniva. Ak sa to stane, potom sa stáva pre ženu ťažké zbaviť sa drvivých bolestí hlavy. Objavujú sa v oblasti hlavy a koruny a môžu pokaziť všeobecnú pohodu. При этом может повышаться артериальное и внутричерепное давление.

Počas liečby PMS musíte užívať diuretiká, ale len po konzultácii s lekárom. Ak ich užívate sami, môže sa zmeniť rovnováha vody vo vode a môže dôjsť k zlyhaniu obličiek.

Okrem toho si osobitná pozornosť zaslúži a migrény počas menštruácie, Najmä často dochádza k záchvatom pred nástupom menštruácie. Takáto bolesť sa vyznačuje pocitom pulzácie, ktorá spôsobuje časovú orbitálnu oblasť alebo sa môže objaviť v oblasti čela. Počas záchvatu sa cievy silne zužujú, potom sa rozširujú, čo vedie k silnej bolesti hlavy.

Veľmi často sa objavujú aj neurotické symptómy. Chronická migréna je ďalší dôvod, ktorý spôsobuje bolesti hlavy a mnoho ďalších nepríjemných príznakov pred menštruáciou.

Nepríjemné symptómy PMS

Viac ako 60% žien netoleruje hormonálnu úpravu pred menštruáciou každý mesiac. PMS často pripomína takéto príznaky:

 • húževnatosť, slznosť, podráždenosť. Emócie sa začínajú vymknúť spod kontroly a žena môže plakať alebo kričať, nahnevať sa na niekoho v najvhodnejšom momente,

 • nevoľnosť, vracanie, hnačku a poruchy trávenia
 • ťažkosti pri práci, ktorá si vyžaduje sústredenie, zvýšená koncentrácia pozornosti. Je dokázané, že časť nehôd, ku ktorým došlo v dôsledku zavinenia vodičov, ktoré boli zapríčinené tesne pred menštruáciou,
 • poruchy spánku: nespavosť alebo ospalosť,
 • hlava sa začne zraniť a bežné prostriedky nepomôžu.

Migréna spôsobená PMS sa môže líšiť od obvyklých záchvatov tohto ochorenia. Útoky trvajú dlhšie a sú silnejšie ako počas normálnej migrény. Trvanie jedného útoku trvá v priemere 72 hodín.

Tiež s menštruačnou migrénou nikdy nie je aura, ako pri iných útokoch. Takáto bolesť hlavy je horšia liečba a veľmi často sa stáva hlavnou príčinou bolesti v celom tele, slabosť a únava.

Môžem vyliečiť bolesť hlavy počas PMS

Zlé zdravie neumožňuje žene viesť normálny život. Bolesť hlavy s PMS sa má vyriešiť. Lekári dávajú nasledujúce odporúčania, ako sa zbaviť bolesti hlavy, ktoré môžu výrazne zmierniť stav ženy v tomto okamihu a dokonca úplne zmierniť bolesti hlavy. V prvom rade je to:

 1. Užívanie liekov proti bolesti. Ak sa obávate závažných bolestí hlavy v období pred menštruáciou, lekári Vám odporúčajú užívať kyselinu mefenamovú, ibuprofén, diklofenak, naproxén a ďalšie. Aby sa zabránilo záchvatom bolesti, musia sa užívať niekoľko dní pred nástupom menštruácie. Lekári tiež odporúčajú zvýšiť hladinu estrogénu pred menštruáciou. Na tento účel musíte stráviť hormonálnu substitučnú terapiu, napríklad použiť náplasť s estrogénom, ktorú si môžete kúpiť v takmer každej lekárni. To výrazne zmierňuje nepríjemné príznaky a odstraňuje bolesti hlavy spojené s hormonálnymi zmenami v tele.
 2. Správna výživa. Nemali by ste jesť veľa korenené jedlo, mastné, mäso, a tiež zapojiť do čokolády a ďalších sladkostí. Ak má žena migrénu, mali by byť vylúčené syry s plesňou, údenou klobásou alebo solené ryby. Je dokázané, že tieto produkty môžu vyvolať cievne kŕče a záchvaty migrény. Iné bolesti hlavy provokatérov sú orechy a alkoholické nápoje, obzvlášť silné. Kvôli retencii tekutín v tele, mali by ste sa snažiť obmedziť príjem soli, potom sa môžete vyhnúť opuchom a bolesti hlavy.

 3. Kávu. Ak ho používate veľa, potom sa pred tým, ako sa menštruácia objaví, nedá vyhnúť bolesti hlavy. Pred menštruáciou stojí za to znížiť príjem kávy, najmä prírodného a silného, ​​s vysokým obsahom kofeínu, ako iné nápoje, ako je kakao, silný čaj alebo cola. Tieto nápoje obsahujú veľké množstvo kofeínu, ktoré môže vyvolať bolesti hlavy.
 4. Stresové situácie. Môžu často vyvolať bolesti hlavy, takže sa snažte, aby sa nervózny v tejto dobe a znížiť duševné stres. Mätové a valeriánske čaje, relaxačné kúpele, aromaterapia a socializácia s milými ľuďmi a domácimi miláčikmi pomôžu zlepšiť celkovú pohodu. Preto v uvoľnenom a priateľskom prostredí sa telo uvoľňuje a bolesti hlavy sa pred menštruáciou vyskytujú oveľa menej často.
 5. Živiny. Lekári odporúčajú užívať vápnik a jesť čo najviac potravín, ktoré ho obsahujú. Tiež horčík a vitamín B6 pomáhajú ženskému telu vyrovnať sa so zlým zdravotným stavom.

 6. Chladenie. Chladiace obklady, príjem kontrastného ducha uľahčujú bolesti hlavy a výrazne zmierňujú napätie. V dopoludňajších hodinách je veľmi užitočné umyť veľmi studenou vodou alebo použiť vychladenú micelárnu vodu na zlepšenie celkovej pohody.
 7. Použitie antikoncepcie. Pre niektorých ľudí, tieto pilulky pomáhajú zmierniť bolesti hlavy. Ale pamätajte, že nesprávne zvolené antikoncepcie môžu vyvolať nepríjemné bolesti hlavy pred menštruáciou. Najlepšie je experimentovať a prijímať lieky, ktoré zlepšujú vaše celkové zdravie.

Takže bolesť hlavy pred menštruáciou nie je ochorenie, ale reakcia tela na hormonálne zmeny. A vo vašej moci, aby bol tento proces bezbolestný. Lekári odporúčajú obmedziť sladkosti, kofeín, alkoholické nápoje, rovnako ako sa snažia vziať menej soli. Niektorí ľudia pomáhajú proti bolesti. Najlepšie sa však užívajú po konzultácii s lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send