Zdravie

Ako staré je obdobie menopauzy?

Pin
Send
Share
Send
Send


Starnutie je nevyhnutnou etapou v živote každého. Orgány postupne znižujú svoju funkčnosť, časti tela sú fyzicky degradované, začína sa proces vädnutia organizmu.

Jedným zo znakov starnutia u žien je menopauza a menopauza. Počas tohto obdobia sa významne znižuje uvoľňovanie gonadotropných hormónov do krvi, čo je hlavnou príčinou prirodzeného zastavenia menštruácie.

Menopauza: Definícia a typy

Menopauza je výsledkom veľmi zložitých procesov, ktoré sa vyskytujú v ženskom tele. Toto štádium je sprevádzané úplným alebo čiastočným únikom funkcie vaječníkov, čo naznačuje ukončenie reprodukčnej schopnosti ženy.

V závislosti od toho, čo tento proces spôsobuje, rozlišujte medzi patologickou, fyziologickou a umelou menopauzou.

Predčasná alebo abnormálna menopauza môže byť dôsledkom ochorení ženských pohlavných orgánov. Napríklad nádorové formácie môžu spôsobiť patologické zmeny, symptomaticky pripomínajúce menopauzálny syndróm. Vek však nie je vnímaný ako dôležitá vlastnosť, pretože choroba môže byť uväznená aj za dvadsať rokov.

Umelá menopauza sa zvyčajne vyskytuje, keď je vystavená telu zvonku: operácia v urogenitálnom systéme, chemická a rádioterapia, výrazné stresové alebo traumatické účinky. Najčastejšou príčinou vzniku umelej menopauzy je odstránenie orgánov reprodukčného systému (vaječníkov alebo maternice).

Fyziologická menopauza, na rozdiel od iných foriem, je normálny proces, ktorý zahŕňa obdobie pôrodov.

Ženský hormón estradiol, ktorý je nevyhnutný pre menštruáciu a tehotenstvo, počas reprodukčnej aktivity organizmu je produkovaný hlavne vaječníkmi. V priebehu času reprodukčný systém stráca schopnosť produkovať hormóny a táto funkcia je čiastočne prevzatá kôrou nadobličiek. Pretože úroveň produkcie estradiolu je nestabilná, menštruačné cykly na chvíľu kolíšu a pri kritickom poklese hormónu a úplnom vymiznutí dochádza k menopauzálnemu syndrómu. Vek hrá v tomto prípade dôležitú, ale nie rozhodujúcu úlohu. Pre väčšinu žien sa prirodzené starnutie vyskytuje medzi 45 a 55 rokmi. Tento nepríjemný moment sa však dá oddialiť a dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel:

- viesť zdravý životný štýl, - minimalizovať príjem tukových potravín a alkoholu, - cvičiť, - stráviť aspoň dve hodiny denne na čerstvom vzduchu, - vyhnúť sa stresu.

Vekové rozpätie

Menopauza a menopauza charakterizujú prechod ženského tela z reprodukčného obdobia do času úplného zastavenia menštruačného krvácania. Toto je druh javiska (to je, ako je „latinčina“ preložená z latinčiny), ku ktorej každá žena v určitom momente postupuje. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa ženská menopauza vôbec nevyskytuje súčasne. Vekové rozpätie sa môže líšiť a závisí od životného štýlu, faktorov prostredia, dedičnej predispozície. Štatistiky hovoria, že menopauza sa zvyčajne vyskytuje v období 45-55 rokov. Tento vek je východiskovým bodom pre zánik ženských sexuálnych funkcií. Výskyt menopauzy pred dosiahnutím veku štyridsiatich piatich rokov sa považuje za skorý a vyžaduje pozornosť stavu zdravia ženy.

Je známe, že hlavnými príčinami menopauzy sú zmeny súvisiace s vekom v ženskom tele, ale v modernom svete sa menopauza môže vyskytnúť oveľa skôr, ako je čas. Táto patológia môže byť spôsobená jedným negatívnym faktorom alebo ich kombináciou.

Napríklad u nefajčiarskych a nealkoholických žien je reprodukčný vek v priemere o 2 roky vyšší. Dôležitá je aj potrava, ktorú žena konzumuje. Na zachovanie mladosti je potrebná špeciálna diéta, vrátane zeleniny a ovocia a okrem mastných, príliš slaných a údených potravín.

Významnú úlohu zohrávajú aj psychologické faktory. Mnohé ženy, ktoré utrpeli silný emocionálny šok, čelia prejavom menopauzy v pomerne skorom veku. Prvé príznaky menopauzy vo veku 40 rokov nie sú desivé mýtus. Kvôli neustálemu emocionálnemu stresu, ktorý číha na každom kroku, pre modernú ženu takéto situácie nie sú nezvyčajné.

Nepochybne gynekológ môže určiť nástup menopauzy u ženy vykonaním série diagnostických štúdií. Avšak, v skutočnosti, mnoho žien v aktívnom veku 40-50 rokov je ťažké nájsť čas na návštevu lekára. Našťastie sa nedávno objavila alternatívna metóda, ktorá spoľahlivo určuje nástup menopauzy.

Na pomoc žena prichádza domov FRAUTEST diagnostický test pre stanovenie menopauzy. Test nie je vôbec ťažké vykonať: musíte odobrať časť moču v malej nádobe, ponoriť testovací prúžok do značky až po značku a vyhodnotiť výsledok v čase určenom v inštrukcii. Testovanie sa vykonáva dvakrát s prestávkou jeden týždeň. Spoľahlivosť testu je 99%, čo je porovnateľné s presnosťou laboratórnych krvných testov pre FSH. Test (v ktorom dva prúžky pre dvojité testovanie) je možné zakúpiť v lekárňach vo vašom meste.

Fázy menopauzy

Lekári nazývajú menopauzu určitým reťazcom fyziologických javov, ktoré sa časom pretiahnu.

Hormonálna reštrukturalizácia organizmu je rozdelená do troch hlavných období:

1) Premenopause je proces bezprostredne predchádzajúci menopauze. Začína 40-45 rokov a trvá tri až päť rokov.

Symptomatológia tohto obdobia je charakterizovaná hormonálnou zmenou tela: folikulárna funkcia vaječníkov sa postupne vyčerpáva, čo vedie k narušeniu tvorby pohlavných hormónov. Počas premenopauzy a počas menopauzy je výtok skromný a interval medzi cyklami je dvakrát alebo trikrát vyšší ako prípustný. Stupeň ovulácie s uvoľňovaním vajíčka sa najskôr časom redukuje a potom úplne zmizne z cyklu, s vylúčením možnosti otehotnenia. Napriek zmenám funkčnosti vaječníkov, štruktúra maternice nepodlieha kľúčovým zmenám a jej endometrium si zachováva svoje vlastné vlastnosti.

2) Perimenopause je obdobie zastavenia menštruačného toku. Trvá až 12 mesiacov od poslednej menštruácie. Keď k tomu dôjde, reštrukturalizácia celého organizmu.

3) Postmenopauza je posledná etapa hormonálnej reštrukturalizácie ženského tela, ktorá pochádza z 13. mesiaca po ukončení menštruácie a hovorí o úplnej strate schopnosti niesť deti.

Počas tohto obdobia je telo najcitlivejšie na tvorbu atypických buniek v tkanivách, čo je hlavná príčina rakoviny. Okrem toho je v dôsledku zmien súvisiacich so starnutím možný vývoj ochorení, ktoré neboli predtým pozorované. V tejto súvislosti potrebujeme neustále monitorovanie produkcie hormónov a celkového zdravia žien. Prieskum sa odporúča urobiť aspoň 2-krát ročne.

Nástup zmien súvisiacich s vekom u ženského reprodukčného systému je indikovaný hlavnými príznakmi menopauzy. Vo veku 40 rokov sa symptomatické prejavy prakticky nelíšia od symptómov v prípade včasnej menopauzy.

Hlavné príznaky menopauzy:

1) Narušenie menštruačného cyklu alebo nedostatok menštruácie. V dôsledku zníženia hladiny pohlavných hormónov sa významne znižuje schopnosť vaječníkov reprodukovať ovulačný proces. To vedie k strate reprodukčných funkcií.

2) Návaly horúčavy - náhly pocit pálenia v hrudi, ktorý sa šíri do celého tela. Návaly tepla sú často sprevádzané nadmerným potením a trasom, a následne chladom. Frekvencia prílivu a odlivu - 1 každé 1-2 hodiny, trvanie od 3 do 10 minút.

3) Podráždenosť, nespavosť a depresia sú dôsledkom hormonálnych zmien v tele.

4) Suchosť v pošve. Kvôli nedostatku hormónu estrogénu sa vylučuje menej vylučovacieho maziva a výsledkom je vyschnutie vaginálnej sliznice.

5) Strata sexuálnej túžby a záujmu partnera. Suchosť v pošve spôsobuje nepohodlie pri pohlavnom styku, žena nemá potešenie, preto sa začína spájať sex s mučením. Prestáva prejavovať sexuálnu aktivitu a podráždením reaguje na iniciatívu muža.

6) Močová inkontinencia nastáva v dôsledku prudkého poklesu svalového tonusu urogenitálneho systému. Často sa takéto procesy vyskytujú počas kašľa, kýchania, smiechu a iných náhlych stresov, čo spôsobuje u žien morálne nepohodlie.

7) Nedostatok alebo zvýšenie chuti do jedla. Vzhľadom na nestabilnú hladinu hormónov, chuťové preferencie a požadovanú dávku potravy môžu kolísať. Niekedy má žena ohromujúci pocit hladu a niekedy nie je vôbec žiadna chuť.

8) Významná zmena telesnej hmotnosti.

9) Pocit chronickej únavy je charakteristický pre takmer všetky ženy, ktoré prechádzajú touto fázou - menopauzálny syndróm. Vek nemá zásadný význam.

10) Kolísanie krvného tlaku.

Prítomnosť vyššie uvedených príznakov môže jednoznačne znamenať jednu vec - prišiel menopauzálny syndróm. Vek v tomto prípade nemá jasné hranice a môže sa pohybovať od 40 do 55 rokov.

Treba poznamenať, že v polovici prípadov sa menopauzálny syndróm začína objavovať dlho pred nástupom prvých príznakov menopauzy: vyskytujú sa problémy s koncepciou a potom nosenie dieťaťa, dochádza k častému porušovaniu menštruačného cyklu, sexuálna túžba je otupená.

Komplikácie menopauzy: krvácanie a súvisiace ochorenia

Je ťažké preceňovať význam hormónu estrogénu pre ženské telo. Nie je zodpovedný len za reprodukčnú funkciu žien, ale ovplyvňuje aj prácu všetkých systémov životnej činnosti.

Menopauza, ktorej symptomatické prejavy presahujú internet, je testovacím obdobím, počas ktorého sa telo prispôsobuje novým podmienkam.

Nedostatok estrogénu počas tohto obdobia spôsobuje nielen patologické zmeny v tkanivách a orgánoch, ale vedie aj k psychickým poruchám spôsobeným vegetatívno-neurotickými poruchami. To môže prispieť k rozvoju aterosklerózy, mŕtvice, koronárnych ochorení a hypertenzie.

Počas menopauzy dochádza k zníženiu imunitnej ochrany ženského tela. To môže spôsobiť rozvoj autoimunitných a infekčných ochorení.

Krvácanie v menopauze nie je normálne, ale asi 40 percent žien sa aspoň raz stretlo s týmto patologickým prejavom.

Klimakterické krvácanie je inherentné najmä u žien so skorou menopauzou. Sú spôsobené prudkými výkyvmi produkcie hormónov a zhoršenou ovuláciou. Endometrium maternice podlieha patologickým zmenám, v dôsledku čoho sa môže vyskytnúť krvácanie rôznych stupňov intenzity.

Počas tohto obdobia je potrebné dôkladné vyšetrenie a nepretržité lekárske sledovanie, pretože krvácanie môže naznačovať vývoj malígnych novotvarov v maternici.

Pri ťažkej forme menopazálneho krvácania sa pacientova liečba vykonáva hormonálnou terapiou.

Menopauza Diagnóza

Symptomatická manifestácia menopauzy sa pre každú ženu koná individuálne, v závislosti od vlastností organizmu.

Medzi vonkajšími príznakmi stojí za zmienku menštruačné poruchy, vzhľad bolesti hlavy, návaly horúčavy, nadmerná podráždenosť, výkyvy nálady a pokles sexuálnej aktivity.

Laboratórne príznaky menopauzy - znížená produkcia estrogénu a zvýšený hormón stimulujúci folikuly.

Na potvrdenie začiatku obdobia je potrebné kontaktovať gynekológa, ako aj endokrinológa a vykonať laboratórnu štúdiu.

Najjednoduchší spôsob laboratórneho stanovenia menopauzy je test na menopauzu. Vzhľad a spôsob aplikácie sa podobá tehotenský test.

Na jeho vykonanie musíte použiť prvú rannú moč, pretože obsahuje najvyššiu hladinu hormónov. Prítomnosť folikuly stimulujúceho hormónu v moči indikuje začiatok menopauzy.

Test by sa mal vykonať pri prvých vonkajších príznakoch menopauzy. Ak je cyklus pravidelný, je potrebné vykonať test v prvých dňoch cyklu a postup zopakovať za týždeň. Pri nepravidelnom cykle nie je testovacie obdobie dôležité. Ak je potrebný pozitívny výsledok 2-3 testov, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý vykoná ďalšiu diagnostiku a vykoná vhodné stretnutia.

Menopauzálny syndróm: liečba

Symptómy menopauzy môžu byť vyjadrené rôznymi stupňami závažnosti, preto sa lieky na menopauzu líšia svojím zložením a účinkami na telo.

Aj keď proces hormonálnej zmeny prebieha v súlade s normálnym rozvrhom a patológie sa neprejavujú, je potrebná ďalšia podpora tela. V tomto prípade je potrebné užívať vitamín-minerálne komplexy, ktoré normalizujú metabolické procesy v tele.

Vitamínové komplexy ako Menopauza a Menopace sa osvedčili dobre. Zahŕňajú multivitamíny s mikro a makro prvkami, ktoré sú zdrojom energie pre telo, posilňujú kosti a nervový systém, predlžujú život vaječníkov.

Počas menopauzy je tiež potrebné užívať symptomatické lieky, ktoré zmierňujú vonkajšie príznaky (sedatíva, hypnotiká, zníženie krvného tlaku).

Lieky na menopauzu u žien môžu byť homeopatické. Sú navrhnuté tak, aby obnovili hormóny, zvýšili aktivitu vaječníkov a obnovili produkciu hormónu estrogénu. Najúčinnejšie lieky: Estrovel, Isoflavone, Klimaksan a Klimaktoplan.

Ak je liek pozitívne vnímaný organizmom, menopauza bude odložená a všetky symptómy spojené s menopauzou budú dočasne eliminované.

Pre ťažké komplikácie počas menopazálneho obdobia (obezita, exacerbácia kardiovaskulárnych ochorení, osteoporóza) je predpísaná hormonálna substitučná liečba, vrátane podávania estrogénových prípravkov: Hormplex, Proginova, Premarin a Estrofem.

Okrem toho existujú nástroje používané na kombinovanú terapiu, ktoré sú navrhnuté tak, aby eliminovali nepohodlie v počiatočnom štádiu menopauzy a stabilizovali menštruačný cyklus. Medzi takéto fondy možno rozlíšiť drogy "Klimonorm", "Klymen", "Femoston" a "Divitren".

Keď má žena menopauzu, pilulky a iné druhy liekov sa majú užívať len po konzultácii s lekárom. Samoliečba môže zhoršiť symptómy a spôsobiť nezvratné zmeny v tele.

Ľudové prostriedky, ktoré obnovujú sexuálnu funkciu počas menopauzy

Hormonálna terapia je nepochybne účinná, ale má množstvo kontraindikácií a nie je dostupná pre každého. V tomto prípade bylinná medicína prichádza k záchrane. V banke tradičnej medicíny nájdete recepty na tinktúry a odvarky, ktoré môžu výrazne zmierniť príznaky menopauzy. Komponenty sa dajú ľahko nájsť v každej lekárni a ich cena je výrazne nižšia ako v tradičnej medicíne.

Najobľúbenejší ľudový liek na menopauzu, ktorý zmierňuje návaly horúčavy, je založený len na troch zložkách: šalviové listy, korene valeriánov a praslička trávnatá. Ak chcete pripraviť vývar, musíte vziať 2 lyžičky. každej zložky, zalejeme 3 polievkové lyžice. vriacej vody a vylúhovať dve hodiny. Vezmite 1/3 šálky trikrát denne.

Ďalší ľudový liek na menopauzu, ktorý pomáha minimalizovať jeho patologické príznaky - to je tinktúra horského popola. Na jeho prípravu je potrebné rozomlieť 200 g čerstvých plodov, potom ich naliať 1 litrom brandy. Doba podávania infúzie - 2 týždne. Vezmite nástroj musí byť 1 lyžička. 3-4 krát denne. Keďže horský popol je prírodný energetický a sklad užitočných látok, príjem tinktúry pozitívne ovplyvní prácu celého organizmu.

Vynikajúcim prostriedkom na vyrovnávanie hormónov počas menopauzy je tinktúra koreňa červenej kefy. Ak chcete pripraviť liek, musíte vziať 50 g rizómov a zalejeme 1 l vodky. Po týždni trvajú na tom, aby 1 polievková lyžica. l. 3 krát denne.

Diéta a životný štýl počas menopauzy

V modernom svete veľa žien čaká na menopauzálny syndróm pomerne skoro. Prejavy prvých príznakov závisia od rytmu života, výživy, fyzického a emocionálneho stresu.

Docela bežné príčiny menopauzy sú zlé návyky, ako je fajčenie a pitie, stravovacie návyky, tvrdé stravovanie a tiež sedavý spôsob života.

В период менопаузы в организме происходит ряд изменений, и для поддержания его тонуса необходимо соблюдение определенной диеты и изменения образа жизни.

В первую очередь следует нормализовать питание. Je obzvlášť dôležité znížiť príjem tukov, pretože žena môže v tomto období rýchlo získať nadváhu. Je potrebné vylúčiť zo stravy také potraviny, ktoré obsahujú "skryté tuky". Mali by ste tiež opustiť rýchle občerstvenie. Jedlo je vhodnejšie použiť dusené alebo varené, ideálne - dusené.

Redukciou estrogénu v tele ženy sa znižuje množstvo vápnika, čo vedie k osteoporóze. Preto by žena počas tohto obdobia mala jesť ryby, vajcia, nízkotučné mliečne výrobky.

Pri menopauze a menopauze môže žena trpieť podráždenosťou a nespavosťou spôsobenou nedostatkom horčíka. Preto by mala žena jesť pohánku, jačmeň, morský kel, lieskové orechy, pistácie, arašidy, kešu orechy, vlašské orechy a píniové oriešky, ako aj mandle.

Vitamíny počas menopauzy sú neoddeliteľnou súčasťou stravy žien. Zvyšujú odolnosť organizmu a imunitnú obranu. Prioritné miesto v strave by sa malo vyčleniť na ovocie, zeleninu, obilniny a orechy. Je v týchto výrobkoch obsahuje najväčší počet živín, ktoré potrebuje žena počas menopauzy.

Okrem jedla, musíte prehodnotiť životný štýl: tráviť viac času vonku, spať aspoň 7 hodín denne, ak je to možné, vyhnúť sa stresovým situáciám.

Tehotenstvo po menopauze

Hlavnou úlohou v živote ženy je plodenie, teda nosenie a nesenie dieťaťa. Najpriaznivejšie obdobie pre to je v rozmedzí od 20 do 35 rokov. V tomto veku je žena plne formovaná fyzicky a morálne, všetky jej orgány pracujú na plný výkon, telo je pripravené poskytnúť nenarodenému dieťaťu všetky potrebné prvky pre normálny vývoj.

Tehotenstvo v neskoršom veku môže niesť riziko patologického vývoja plodu. Napriek tomu sa mnohé ženy rozhodnú mať dieťa aj v menopauze.

Pretože hormóny estrogén a progesterón sú zodpovedné za procesy koncepcie a vývoja plodu, s redukciou ich produkcie sa pravdepodobnosť koncepcie znižuje. To však neznamená úplnú stratu plodnosti. Moderné lieky na menopauzu u žien môžu počať a nosiť dieťa do dvoch rokov po nástupe menopauzy. Je však toto riziko odôvodnené?

S nástupom menopauzy dochádza v ženskom tele k viacerým zmenám, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú vývoj plodu: chronické ochorenia sa zhoršujú, emocionálny stav je nestabilný, vnútorné rezervy tela sa strácajú. V tomto prípade bude tehotenstvo a pôrod vážnou výzvou pre ženy aj deti.

Čo je vyvrcholenie?

Menopauzálne obdobie nie je ničím iným ako postupným ukončovaním reprodukčnej misie. Pod vplyvom biologických mechanizmov v tele sa postupne znižuje produkcia ženských pohlavných hormónov. To vyvoláva pokles intenzity vaječníkov. Na pozadí skutočnosti, že folikuly v nich prestávajú dozrievať, nedochádza k ovulácii, menštruačné krvácanie postupne mizne. A potom môžete povedať, že prišla menopauza a schopnosť niesť deti je úplne stratená. Tento proces je však pomerne dlhý, jeho postup zahŕňa prechod niekoľkých etáp, charakterizovaných ich charakteristickými vlastnosťami a časovými rámcami.

Pre mnohé ženy je menopauza ťažká, sprevádzaná mnohými nepríjemnými príznakmi, ale nie vždy je to tak. Približne 30% žien tento segment života prekonáva s minimálnym nepohodlím. Jedným alebo druhým spôsobom, ale začiatok menostázy je nevyhnutný, preto je veľmi žiaduce, aby ste sa podrobili komplexným informáciám o možných „úskaliach“ tejto fázy vývoja.

O veku, v ktorom sa začína menopauza, a aké rysy znamenali jeho začiatok, poďme sa porozprávať detailnejšie.

Kedy je menopauza?

Ako už bolo spomenuté vyššie, menopauza neprichádza cez noc. Ide o pomerne zdĺhavý proces, ktorý zahŕňa niekoľko dôležitých krokov.

 1. Prvým štádiom je premenopauza. Toto obdobie je charakterizované nástupom hormonálnych zmien, počas ktorých žena nepozoruje okamžite. Množstvo progesterónu a estrogénu v krvi klesá. Pod vplyvom hormonálnych zmien sa postupne objavujú prvé symptómy menostázy: menštruačný cyklus stráca svoju pravidelnosť a samotný výtok sa stáva buď nadmerne hojným alebo vzácnym, PMS sa prejavuje jasnejšie, emocionálny stav sa stáva nestabilným. Premenopauza sa môže začať približne po 45 rokoch, ale toto číslo je skôr ľubovoľné a závisí od mnohých faktorov. Prečítajte si, ako predísť menopauze po prepojení. Trvanie tejto etapy je tiež individuálne. Jej výkon sa pohybuje od 2 do 6 rokov. Prečítajte si, aké sú príznaky menopauzy u žien vo veku 40 rokov.
 2. Menopauza je vrchol klimakterických zmien, keď je transformácia reprodukčného systému najaktívnejšia. Procesy ovulácie sa postupne úplne zastavia, čo sa vysvetľuje dosiahnutím minimálnych hladín hormónov. Toto štádium je charakterizované úplným zastavením menštruácie a najvýraznejšou symptomatológiou patologického syndrómu. Menopauza pokračuje ďalší rok po poslednom menštruačnom období. Priemerný vek výskytu tohto obdobia sa pohybuje v rozpätí od 50 do 55 rokov, ale môže sa od týchto ukazovateľov trochu líšiť.
 3. Postmenopauza je poslednou fázou menopauzy, ktorá začína rok po poslednej menštruácii a pokračuje až do konca života ženy. Po menopauze sa spravidla postupuje pokojnejšie, pretože hlavné reformy reprodukčného systému sa považujú za ukončené. V niektorých prípadoch príznaky patologickej menopauzy pretrvávajú niekoľko rokov po ukončení menopauzy.

Druhy a príčiny menopauzy

Vzhľadom na otázku, koľko rokov začína menopauza z hľadiska priemerných ukazovateľov, bolo by nesprávne ignorovať možné odchýlky od normy, pretože jej príchod nie je vždy spôsobený prirodzenými biologickými príčinami. V závislosti od týchto príčin môže byť vyvrcholenie:

chirurgický

Chirurgická menopauza, počnúc odstránením maternice a vaječníkov. Ak je jeden vaječník odstránený, alebo len maternica, prichádza skôr, než je obvyklé, čo je ľahko vysvetlené, pretože reprodukčný systém už nefunguje správne. Úplné odstránenie reprodukčných orgánov vedie k prudkému nástupu menopauzy,

liek

Liek, vyskytujúci sa pri užívaní liekov, ktorých účinok je zameraný na inhibíciu funkcie vaječníkov. Tento spôsob liečby je nevyhnutný v boji proti endometrióze, neplodnosti, rakovinovým procesom orgánov ženského reprodukčného systému. Medicínska menopauza je reverzibilná, po ukončení príjmu týchto prostriedkov je možné obnoviť reprodukčnú funkciu.

Príznaky nástupu menopauzálneho obdobia

Iba tretina slabších pohlaví má relatívne asymptomatickú menopauzálnu periódu. Žena spravidla pociťuje určité nepohodlie, ktoré sprevádza príchod menopauzy. Pod vplyvom neustáleho poklesu hladiny hormónov v krvi sa telo musí neustále prispôsobovať novému stavu. V tomto okamihu sa už existujúce ochorenia často zhoršujú a tí, ktorí sa stále správali „ticho“, sa cítili.

Hlavné príznaky menopauzy môžu byť podmienečne rozdelené do niekoľkých skupín, v závislosti od toho, čo sféra mení.

 • hlavné znamenie - útoky prílivu a odlivu,
 • nadmerné potenie, zhoršená termoregulácia,
 • nedostatok vzduchu
 • chvenie končatín
 • búšenie srdca
 • dýchavičnosť.

Príznaky kardiovaskulárneho systému:

 • záchvaty bolesti v srdci, ktoré sa len ťažko identifikujú pri záchvatoch anginy pectoris alebo srdcového infarktu,
 • nerovnováha impulzov
 • komorovú extrasystolu.

Z genitourinárneho systému:

 • nezrovnalosti menštruácie, zmeny v povahe vypúšťania,
 • riedenie slizníc, spôsobujúce pocit sucha a nepohodlia,
 • zníženie sekrečnej funkcie pohlavných orgánov, sprevádzané bolesťou počas pohlavného styku,
 • pokles sexuálnej túžby
 • zvýšená recidíva drozdu (kandidóza) a iné zápalové procesy spôsobené podmienečne patogénnymi mikroorganizmami,
 • znížený svalový tonus močového systému, vyjadrený u uretrálneho syndrómu.

Príznaky problémov z nervového systému:

 • časté výkyvy nálady,
 • výbuchy nekontrolovateľného hnevu,
 • zvýšená citlivosť
 • problémy s pamäťou a koncentráciou
 • zhoršenie PMS,
 • nespavosť,
 • apatia a depresia rozvíjať na svojom pozadí.

Zmeny kože a mäkkých tkanív:

Príznaky pohybového aparátu:

 • bolestivosť kĺbov, ktorá je často narušená v noci,
 • svalové bolesti a kŕče
 • exacerbácia existujúcich ochorení kĺbov a chrbtice pod vplyvom degeneratívnych procesov.

Ak chcete zistiť nástup menopauzy, urobte jednoduchý test na obsah folikuly stimulujúceho hormónu v moči.

Včasná a neskorá menopauza - norma alebo patológia?

Niekedy je čas, kedy menopauza začína u žien, značne posunutý na zvýšenie alebo zníženie.

Diagnóza skorej menopauzy sa uskutočňuje v prípadoch, keď sa menopauza vyskytuje pred 45 rokmi. Môže to vyprovokovať mnoho faktorov: dedičné predispozície, hormonálne poruchy, endokrinné poruchy, alkoholizmus a fajčenie.

Včasná menopauza je pre ženu vždy stresujúca, pretože najčastejšie sa nejedná o ukončenie rodenia dieťaťa, ale o následky, ktoré tento proces sprevádzajú.

Ak sa menopauza vyskytne pred dosiahnutím veku 40 rokov, potom niekedy porušuje všetky plány na zvyšok života, pretože v tomto veku emancipácie žien sa rozhodnutie stať sa matkou často odkladá na neskoršie obdobia.

Ak menštruácia pretrváva až do veku 55 rokov, potom môžeme bezpečne povedať, že žena má neskorú menopauzu. Ako medaila má dve strany: na jednej strane tento fenomén prináša množstvo výhod, pretože všetky patologické zmeny nastanú neskôr, čo znamená, že kvalita života zostane na rovnakej úrovni dlhšie.

Ale na druhej strane to platí len v prípadoch, keď neskorá menopauza nie je provokovaná patologickými poruchami v reprodukčnom systéme. Často je však príčinou neskorej menopauzy.

V každom prípade, dôvody, pre ktoré sa môže začať predčasná menopauza, by mali byť poskytnuté na pochopenie skúseného špecialistu.

Je možné ovplyvniť čas nástupu menopauzy?

V akom veku začne menopauza ženy a aký bude jej príznak závažnosti, závisí do značnej miery na tom, ako prešla jej reprodukčná doba, takže by ste mali byť opatrní pri svojom tele, keď ste mladí, aby ste nemuseli žať plody svojej ľahostajnosti.

Aké podmienky pomáhajú oddialiť vek menopauzy? V tejto dôležitej úlohe zohrávajú:

 • narodenie a dojčenie 2 alebo viac detí
 • nedostatok potratov a pohlavne prenosných chorôb,
 • mať pravidelný intímny život,
 • absencia patológií v činnosti endokrinného, ​​sexuálneho, kardiovaskulárneho systému,
 • vyváženej výživy
 • nedostatok závislosti,
 • pravidelnú fyzickú aktivitu
 • schopnosť vyhnúť sa stresu a prispôsobiť sa im v optimálnom čase,
 • pravidelné návštevy u lekára s cieľom včasné zmeny menopauzálnych zmien a prevencie výskytu súvisiacich ochorení.

Je dôležité si uvedomiť, že menopauza je prirodzený biologický proces, je naprogramovaná prírodou samotnou, preto jej bezpečný prechod nie je výnimkou, ale normou. Climax nie je ochorenie. Ďalšou otázkou je, že v čase, keď menopauza začína u žien, niekedy existuje mnoho súborov porúch v práci orgánov a systémov, ktoré zhoršujú príznaky. Preto je mimoriadne dôležité od mladého veku pravidelne navštevovať ošetrujúceho lekára, ktorý pomôže prekonať toto dôležité obdobie s najmenšou stratou.

Menopauza a jej odrody

Nástup menopauzy u žien je dôsledkom najzložitejších procesov vyskytujúcich sa v tele počas života. Obdobie menopauzy je charakterizované úplným alebo čiastočným zánikom funkcie vaječníkov. To je dôvod na zánik reprodukčných schopností žien.

Existujú rôzne typy menopauzy, ktoré v závislosti od predchádzajúcich dôvodov môžu byť v nasledujúcej forme prúdenia:

 1. patologické,
 2. fyziologické,
 3. umelý.

Menopauza u žien patologická forma Kurz môže byť dôsledkom vývoja patologických zmien v genitálnom systéme orgánov. Napríklad výskyt nádorovej neoplazmy môže spôsobiť prejavy symptómov podobných symptómom menopauzálneho syndrómu. Okrem toho, načasovanie nástupu takejto menopauzy môže byť odlišné, pretože patologická neoplazma sa môže vyskytnúť za 25 rokov a 50 rokov.

ofenzíva umelá forma Menopauza je dôsledkom vonkajších faktorov na ženskom tele, čo môže zahŕňať chirurgický zákrok na orgánoch urogenitálneho systému: hysterektómiu, ooforektómiu, chemickú a radiačnú terapiu používanú na liečbu rakoviny, závažného stresu, ako aj následkov zranenia. Vo väčšine prípadov je však menopauza spôsobená umelými prostriedkami výsledkom chirurgického odstránenia maternice alebo vaječníkov.

A nakoniec, začiatok fyziologická forma menopauza alebo menopauza je prirodzený proces starnutia ženského tela s postupným zánikom plodnosti.

Prečo prichádza menopauza?

Samičie pohlavné hormóny - estrogény, potrebné na zabezpečenie menštruačnej funkcie reprodukčného systému orgánov, ako aj nástup a následný normálny vývoj tehotenstva, sú aktívne syntetizované vo vaječníkoch počas plodného obdobia. Ale s vekom ženy reprodukčné orgány postupne strácajú schopnosť produkovať tieto hormóny. V dôsledku toho sa táto zodpovednosť čiastočne prenesie do kôry nadobličiek, ale hladina hormónov, ktoré produkuje, je výrazne nižšia ako vaječníky produkované v plodnom období. Preto sa produkcia estradiolu nestane konštantnou, čo vedie k výkyvom menštruačného cyklu, k zmene povahy jeho toku počas určitého času. Ak je úroveň produkcie hormónov znížená na kritický bod, potom môže menštruácia vymiznúť spolu s následným výskytom menštruačného syndrómu. V takejto situácii veľa záleží na fyziologickom veku ženy, ale nie na všetkých.

Načasovanie menopauzy závisí od mnohých faktorov, ktoré sú prítomné v živote ženy, ale v priemere sa menopauzálne zmeny vyskytujú v ženskom tele vo veku 42 - 50 rokov.

Existujú určité pravidlá, ktoré môžu mierne oddialiť čas menopauzy:

 • aktívny a zdravý životný štýl,
 • vylúčenie tukových potravín a výrobkov obsahujúcich alkohol z diéty, t
 • mierne cvičenie
 • denne zábava na čerstvom vzduchu najmenej 120 minút denne.

Odporúča sa okrem iného vylúčiť stresové situácie vždy, keď je to možné.

Vekový rámec

Climax a nástup menopauzy sú jasnými charakteristickými procesmi charakteristickými pre prechodné obdobie ženského tela od štádia reprodukčnej funkčnosti až po koniec menštruačného cyklu.

Climax v preklade z latinčiny znamená „stupeň“, na ktorý by mala každá žena v určitom čase vstúpiť do svojej vlastnej životnej činnosti. Bolo zistené, že obdobie menopauzy u všetkých žien pripadá na iné vekové obdobie. A to nie je prekvapujúce, pretože menopauza začína v závislosti od vplyvu rôznych faktorov:

 1. Spôsob života
 2. Podmienky prostredia, najmä klimatické.
 3. Vlastnosti genetickej predispozície, ktoré sú dedičné.

Štatistika tvrdí, že nástup menopauzy by sa mal bežne vyskytovať vo veku 45-47 rokov. Od tohto obdobia odborníci zvažujú začiatok zániku funkčnosti reprodukčného systému ženského tela.

Ale obdobie menopauzy môže prísť až na 45 rokov, sprevádzané špecifickými príznakmi a rýchlou zmenou menštruačnej funkcie vaječníkov. Tento priebeh menopauzy sa nazýva včas, čo si vyžaduje osobitný prístup k stavu tela a celkovú pohodu ženy v danom období života.

Je dokázané, že zmena organizmu súvisiaca s vekom je hlavnou príčinou menopauzálneho obdobia. Ale aj moderný život väčšiny spravodlivého sexu je presýtený negatívnymi faktormi, zlými návykmi a nesprávnym životným štýlom, ktorý ovplyvňuje nástup menopauzálneho obdobia pred dátumom splatnosti. Это может стать следствием воздействия как одного патогенного воздействия, так и их общей совокупности.Ako ukazujú nasledujúce štatistiky: nefajčiarske ženy a nealkoholické nápoje obsahujúce alkoholické nápoje začínajú pociťovať prvé prejavy menopauzy, ku ktorej dochádza o niekoľko rokov neskôr ako ženy, ktoré tieto zlé návyky neodmietajú.

Okrem toho má obrovskú úlohu aj strava ženy. Aby bola pleť, pevnosť a pružnosť pokožky čo najdlhšia, je potrebné vylúčiť z dennej stravy všetky vyprážané, mastné, korenené, slané a údené jedlá. Ale okrem toho, aby plne obohatili svoje menu čerstvou zeleninou a ovocím.

V klimakterickom období, najmä vo veku jeho výskytu, zohráva významnú úlohu psycho-emocionálny stav ženy. Ak žena v nedávnej minulosti čelila silnému šoku na emocionálnom pozadí, potom obdobie pred menopauzou v tomto prípade môže začať oveľa skôr ako prirodzený nástup menopauzy. Tok menopauzy u žien vo veku štyridsiatich rokov sa stáva čoraz častejším kvôli pravidelnému emocionálnemu zmätku, ku ktorému dochádza na každom kroku v modernom svete.

Štádiá menopauzy

Špecialisti charakterizujú celé trvanie menopauzy ako reťazec vzájomne súvisiacich procesov zmeny ženského reprodukčného systému, ktoré sa od seba odlišujú v špecifických prejavoch a časovom intervale. Hormonálne zmeny v ženskom tele sú rozdelené do troch štádií menopauzy: premenopauza, menopauza a postmenopauza. Premenopauza a postmenopauza sú najdlhšie fázy menopauzy. Zvážte každú z nich.

 1. Premenopauzálne obdobie alebo. T pred menopauzou - Toto je časové obdobie života. Predchádza menopauze samotnej. Začína približne po 40 rokoch a trvá 3-4 roky. V priebehu premenopauzy sa pozorujú zmeny menštruačného cyklu so zvyšujúcimi sa obdobiami nástupu menštruácie a postupným zánikom fungovania vaječníkov, čo vedie k zníženiu pravdepodobnosti počatia, po ktorom nasleduje rozmnožovanie. Nezabúdajte však, že predmenopauzálne obdobie neznamená úplné vymiznutie reprodukčnej funkcie. Vaječníky si stále zachovávajú svoju funkciu o niečo viac, preto je možné uvoľnenie zrelého vajíčka z folikulu, oplodnenie a nástup náhleho tehotenstva. Preto sa pri nástupe menopauzy neodporúča upustiť od antikoncepcie.
 2. menopauzaalebo sa nazýva perimenopauza, ktorá trvá 12 mesiacov odo dňa posledného menštruačného cyklu. Počas menopauzy začína telo základnú prípravu na prechod do senilného obdobia. Okrem toho, v období menopauzy, existuje plnohodnotné dokončenie menštruačnej funkcie, za predpokladu, že počas roka nebudú žiadne mesačné oddelenia.
 3. postmenopause - Toto je posledné štádium klimakterického obdobia, charakterizované úplným vymiznutím reprodukčných schopností ženského tela, začínajúc bezprostredne po menopauze. Obdobie po menopauze u ženy trvá až do konca jej života. V priebehu postmenopauzy sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku buniek atypického pôvodu. To môže spôsobiť vznik rakoviny v genitálnom systéme ženského tela.

Charakteristickým znakom menopauzálneho obdobia u postmenopauzálnych žien je pravdepodobnosť pridružených patologických zmien, ktoré sa nikdy predtým nepozorovali.

Preto u postmenopauzálnych žien nemusia čakať na okamih, keď sa zhorší nepochopiteľné príznaky v jeho prejave: tvorba krvácania alebo belavý výtok - a okamžite vyhľadali lekársku pomoc, aby podstúpili všetky potrebné diagnostické metódy. Pravidelné vyšetrenie a návšteva gynekológa (najmenej dvakrát za pol roka) pomôžu predísť rozvoju onkologického procesu, ktorý je pozorovaný u 70% všetkých žien vo veku nad 55 rokov.

symptomatológie

Zvláštnosti menopauzy, prejavujúce sa u 40-ročnej ženy, sú prakticky nerozoznateľné od príznakov prirodzeného nástupu menopauzy.

Niektoré ženy tolerujú menopauzu, nevšimnú si konkrétne zmeny, ale vo väčšine prípadov sú medzi symptomatickými prejavmi menopauzy zaznamenané nasledujúce zmeny:

 • Úroveň estrogénu, ktorá ovplyvňuje menštruačné funkcie ženského reprodukčného systému, začína klesať. To má za následok zmenu v charaktere menštruačného obdobia: existujú oneskorenia s rôznymi amplitúdami toku.
 • Tam sú záchvaty návaly horúčavy, sprevádzaný pocit náhleho tepla v tvári, krku a hrudníku, nie zriedka nahradený zimnica.
 • Poruchy psycho-emocionálneho stavu, charakterizované zvýšeným podráždením, slznosťou a nervozitou.
 • V pošve je suchosť, ktorá spôsobuje nepohodlie počas pohlavného styku.
 • Znížené libido a sexuálna aktivita.
 • Poruchy urogenitálneho systému, prejavujúce sa inkontinenciou moču počas extrémnej fyzickej námahy: smiech, kašľa alebo kýchania.
 • Aktívny súbor kíl navyše.
 • Výskyt chronickej únavy.
 • Spazmická povaha krvného tlaku, významne ovplyvňujúca celkovú pohodu.

V prítomnosti vyššie uvedených symptomatických prejavov možno posúdiť na začiatku menopauzálneho syndrómu. Ale aby sa vylúčil vývoj možných patológií, odporúča sa skontrolovať stav vášho tela v kontexte klinického výskumu.

Osvedčené ukazovatele stavu ženského tela sú základom pre presnú diagnózu - prítomnosť patológie alebo začiatok menopauzálneho obdobia.

Terapeutické procedúry

Klimakterické symptómy sa môžu prejavovať v rôznych stupňoch, a preto sa terapeutická liečba musí zvoliť individuálne v každom prípade, pričom sa zohľadňujú všetky znaky stavu ženského tela.

Aj v prípade, že menopauza pokračuje bez akýchkoľvek špeciálnych zmien, kvalifikovaní odborníci odporúčajú podporu imunitného systému ochrany prijímaním komplexov vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú posilňovať a chrániť všetky systémy vnútorných orgánov pred účinkami hormonálnej úpravy.

Medzi najobľúbenejšie a najefektívnejšie vitamínové komplexy patria:Menopace"A"menopauza". Zloženie týchto liečiv zahŕňa všetky potrebné zložky, ktoré prispievajú k posilneniu kostí, nervovému systému a predĺženiu funkčnosti vaječníkov v čase.

A tiež je možné predpísať symptomatické spektrum liekov, ktoré zahŕňajú:

 1. sedatíva,
 2. drogy prášky na spanie,
 3. lieky na zníženie krvného tlaku.

 • V akútnej forme prejavu menopauzálnych symptómov odborníci odporúčajú drogy zo skupiny hormonálnej substitučnej terapie, Medzi ktorými sú označené: proginova, Estrofem a PREMARIN.
 • V kvalite kombinovaný prístup k terapeutickej liečbe na odstránenie nepríjemných príznakov v počiatočných štádiách menopauzy, liekov ako napr Klimov, Femoston a Klimonormu.
 • V prítomnosti kontraindikácií na užívanie liekov obsahujúcich hormóny sú alternatívami lieky vyvinuté na báze rastlinných t fytoestrogény, Najobľúbenejšia fytopreparáciaEstrovelVyvinutý na odstránenie príznakov menopauzy a na prevenciu vzniku osteoporózy.

S nástupom menopauzy s otravnými príznakmi je potrebné najprv konzultovať so špecialistom, aby ste prešli všetkými potrebnými diagnostickými metódami na identifikáciu komorbidít. A len po konzultácii s lekárom môžete použiť predpísané lieky na normalizáciu vášho všeobecného zdravia. Neodporúča sa samo-liečba menopauzy, pretože existuje pravdepodobnosť nezvratných účinkov.

Užitočné video na túto tému:

Čo je menopauza?

Menopauza je krok, ktorý vedie k úplnému zániku plodnej funkcie. Pred niekoľkými desaťročiami sa predpokladalo, že menopauza je predchodcom staroby, a pani, ktorá vstúpila do tejto fázy, už nemôže byť mladá, fit a krásna. V súčasnosti je priemerná dĺžka života v Rusku 80 rokov a menostáza začína asi 50 rokov, čo znamená, že viac ako tretina ich života moderných žien trávi v menopauze. Táto skutočnosť jasne poukazuje na to, že menostáza nie je staroba a vďaka adekvátnemu postoju voči sebe, svojmu veku a zdraviu, môže byť nádherná doba, keď môže žena konečne žiť sama pre seba.

Menopauza je životná fáza, ktorá znemožňuje otehotnieť a porodiť. Príroda sama sa postarala o to, aby ženy v starobe už nemohli mať deti, pretože tehotenstvo a pôrod je pre telo veľkým stresom a v starobe už nie je pre ženy nevyhnutné, aby mali taký stres. Okrem toho nosenie dieťaťa po dovŕšení veku 50 rokov môže viesť k rozvoju rôznych génových mutácií u dieťaťa, čo znamená, že príroda sa obávala nielen o krásnu polovicu ľudstva, ale aj o zdravé potomstvo.

Je to dôležité! Menopauza by sa nemala zamieňať s menopauzálnym syndrómom. V prvom prípade ide o prirodzený proces, ktorý nevyžaduje liečbu, v druhom je to patológia.

Vek menopauzálneho obdobia

Napriek tomu, že téma menopauzy sa často vyskytuje na rôznych ženských fórach, mnoho žien má stále veľa otázok, ktoré ich trápia. Takmer všetky spravodlivé pohlavie sa zaujíma o to, ako začína menopauza, v koľkých rokoch začína klimakterické obdobie, aké sú jeho prvé príznaky a či sa má tento stav liečiť. Zvážte tieto otázky podrobnejšie a pokúste sa im poskytnúť úplné odpovede:

Ako stará je menopauza?

Túto otázku kladú dievčatá, ktoré sa práve stali tridsiatimi rokmi. Už sa začínajú báť, že menopauza čoskoro príde, a začnú odpisovať akékoľvek nepohodlie na začiatku hormonálnej úpravy. Lekári hovoria, že vo veku 30 rokov je ešte stále príliš skoro na to, aby prežili menopauzu. Priemerný vek nástupu hormonálnej úpravy 45-50 rokov. To znamená, že 85% žien pociťuje prvé príznaky menopauzy v tomto konkrétnom vekovom rozpätí. Existujú, samozrejme, výnimky, keď menopauza príde skôr alebo neskôr, ale najčastejšie sú takéto odchýlky položené geneticky a ak pacient nemal tieto fenomény v rodine, je nepravdepodobné, že by im čelila, za predpokladu, že neexistujú žiadne iné provokujúce faktory.

Na určenie včasnosti obdobia menopauzy dnes lekári používajú nasledujúcu tabuľku:

 • 35-40 rokov - predčasné.
 • 40-45 rokov - čoskoro.
 • 45-55 rokov - včas.
 • Od 55 rokov - neskoro.

Podľa štatistík ženy, ktoré včas vstúpia do menopauzy, zriedkavo čelia vážnym prejavom menopauzy. Po veku 45 rokov, menopauza tečie hladko, telo je pripravený na to, a liečba týchto žien je často nevyžaduje. Ďalšia vec je, keď je menostáza predčasná alebo skorá. Práve tieto ženy majú často silné návaly horúčavy, ich kvalita života je výrazne znížená a tento stav často vyžaduje hormonálnu liečbu.

Faktory ovplyvňujúce organizmus počas menopauzy

Počas menostázy mnohí ľudia pociťujú rôzne ochorenia a zhoršenie všeobecného blaha. Je to spôsobené vznikajúcou hormonálnou nerovnováhou, keď je produkcia pohlavných hormónov významne znížená a gonadotropné látky v tele prevládajú. Počas tohto obdobia ovplyvňujú ženské telo nasledujúce faktory:

 • Prirodzené zmeny súvisiace s vekom ovplyvňujú funkcie receptora a mediátora v tele. Počas tohto obdobia mnoho nervových buniek umiera, znižuje sa motorická aktivita, objavujú sa kognitívne poruchy a stavy depresie sa stávajú akútnejšími.
 • Chronické ochorenia. Počas života mnohé ženy akumulujú rôzne ochorenia, ktoré sú takmer asymptomatické v ich plodných rokoch, a v klimakterickom období začína ich rýchla exacerbácia. Po 45 rokoch je u mnohých pacientov diagnostikovaná ateroskleróza, diabetes mellitus, hypertenzia, ochorenia kostí a chrupavky a abnormality v psychike.
 • Poruchy nervového systému. Odchýlky v centrálnom a periférnom nervovom systéme sú najčastejšie odchýlky v menopauze. Najčastejšie sa tieto odchýlky prejavujú prílivmi a patológiami genitourinárneho systému, čo spôsobuje pacientom vážne nepohodlie.
 • Psychosociálne postavenie. Stav menostázy žien je tiež ovplyvnený jej sociálnym postavením, prítomnosťou sexuálneho partnera a profesionálnym zamestnaním. Bolo dokázané, že menopauza je ľahšie zažívaná ženami, ktoré pokračujú v práci, majú aktívny sexuálny život a žijú v rodine. Takéto ženy nevnímajú svoj stav ako nástup staroby, a preto sú menej náchylné na depresiu.

Zaujímavé! Ťažké príznaky hormonálnej adaptácie sa najčastejšie vyskytujú u bezdetných žien, ktoré nie sú spokojné s ich rodinným stavom a sociálnym postavením.

Symptómy menopauzy

Lekári identifikujú niekoľko najbežnejších menopauzálnych prejavov (viac tu), ktorých frekvenciu a intenzitu možno posudzovať podľa závažnosti menopauzy. Zvážte hlavné príznaky premenopauzy:

 • Emocionálne poruchy, Apatia a depresia, hystéria a úzkosť, výkyvy nálady, slznosť a škandalóznosť sú hlavnými satelitmi menopauzálneho obdobia. Samozrejme, tieto odchýlky sa môžu objaviť mimo menostázy, ale práve v menopauze sa prejavujú a ak žena predtým mala psychologické problémy, v období menopauzy sa rýchlo zhoršia.
 • Porucha spánku, Viac ako 60% žien v menopauze zažíva tento príznak. Napriek zdanlivej neškodnosti je porucha spánku veľmi nebezpečným príznakom. Nedostatok odpočinku ničí nervový systém a prispieva k ťažkému priebehu menopauzy. V prípade porúch spánku sa pacienti sťažujú na dlhý spánok, časté prebudenia a zlú kvalitu spánku. Väčšina z nich začína rozvíjať také javy ako chrápanie, poruchy dýchania, syndróm nepokojných nôh. Po prebudení sa cítia unavení, často ráno sú bolesti hlavy a zvýšený krvný tlak. Tiež v noci, návaly horúčavy, cibuľa končatín a rýchly srdcový tep zasahujú do spánku. Všetky tieto prejavy naháňajú ženu a po zlej spave sa nedokážu počas dňa úplne zapojiť do práce a domácich prác.
 • Vegetatívne poruchy, Mnohé abnormality v autonómnom nervovom systéme sú priamo spojené s psycho-emocionálnymi abnormalitami. Pacienti sa sťažujú na bolesť v srdci, rýchly tep srdca, tlakové skoky, nedostatok vzduchu, návaly horúčavy a pocit strachu. Tieto príznaky sa zhoršujú emocionálnym stresom a stresom. Tiež, ženy začnú všimnúť porušenie tráviaceho traktu, najmä, mnoho rozvíjať syndróm dráždivého čreva. Všetky tieto odchýlky je možné korigovať užívaním špeciálnych liekov a zmenou životného štýlu.
 • Degradácia výkonu, Asi 70% pacientov po 55 rokoch života má problémy s výkonom. Táto odchýlka je vyjadrená v konštantnej únave, zníženej koncentrácii, pozornosti a pamäti. Aj v tomto veku sa začínajú vyvíjať problémy s videním a sluchom, čo nepochybne ovplyvňuje pracovnú kapacitu, čím sa žena stáva pomalšou a nepozornou.
 • Narušenie metabolických procesov, Táto odchýlka spôsobuje prudký nárast hmotnosti a rozvoj endokrinných abnormalít. Porucha metabolizmu lipidov sa odráža na obrázku, dokonca aj na pozadí zníženej chuti do jedla. Zároveň je veľmi ťažké riešiť obezitu. Tiež jeden z príznakov menopauzy je porušenie metabolizmu vápnika. Výsledkom je pokles hustoty kostí, rozvoj kĺbovej patológie a osteoporóza.
 • Porušenie genitourinárneho systému, V prvom rade sa tieto poruchy prejavujú v sexuálnej túžbe. Žena prestáva priťahovať sex, myšlienky intimity môžu dokonca spôsobiť odpor. Ďalej sa objavuje suchosť vagíny a inkontinencia moču sa objavuje v neskorom období menopauzy. Tieto poruchy vždy vedú k zhoršeniu psycho-emocionálneho stavu, ale s adekvátnou liečbou sa týmto problémom dá ľahko vyhnúť.

Je to dôležité! Všetky tieto príznaky sa nemusia nevyhnutne objaviť v menostáze, len jedna alebo niekoľko odchýlok môže byť rušivých, všetko závisí od individuálnych charakteristík organizmu.

Fázy menopauzy

Menopauza je rozdelená do troch hlavných fáz, z ktorých každá sa vyznačuje príznakmi a rizikami vzniku rôznych komplikácií. Zvážte ich podrobnejšie:

 1. Predklimaks, Premenopauzálne obdobie u žien je najťažšie. Mnohí pacienti majú záujem o to, ako dlho premenopauza pokračuje. Na túto otázku neexistuje jediná odpoveď. V priemere premenopauza trvá 2 až 5 rokov, ale existujú prípady, keď sa táto fáza oneskorí o 10 rokov. Именно в этой фазе у пациенток наблюдаются неприятные симптомы менопаузы, такие как приливы, скачки АД, мигрени, потливость и др.
 2. Климакс, Это период, в котором уже более 1 года нет менструации. Диагноз ставится задним числом.V tomto štádiu by už pacient nemal mať intenzívne príznaky menopauzy, ale toto zvyšuje riziko vzniku rôznych patológií.
 3. Postklimaks, Toto obdobie nasleduje po menopauze a pokračuje po zvyšok svojho života. V tomto období sa prudko zvyšujú riziká vzniku kardiovaskulárnych ochorení, osteoparózy a onkológie, takže pacienti v období po vyvrcholení musia podstúpiť každoročné profylaktické vyšetrenia.

Čo je menopauza?

Obdobie menopauzy je fyziologické zmeny v ženskom tele, ktoré sú geneticky naprogramované. Počas tohto obdobia, funkcie vaječníkov, to znamená, ich hormonálne a ovulačné práce, sú vyblednuté. Jednoducho povedané, menopauza môže byť nazývaná prechodom z reprodukčnej fázy do nereprodukčnej fázy, keď žena stráca schopnosť počať a porodiť dieťa.

Existuje prirodzená menopauza a patologický stav, spôsobený ochoreniami alebo narušením hormonálnej funkcie. K vyblednutiu dochádza postupne a môže trvať dosť dlho, roky. Toto štádium v ​​medicíne sa nazýva klimakterické obdobie. Zmeny, ku ktorým dochádza v niekoľkých fázach, alebo ako sa nazývajú, fázy:

 1. Prvá fáza, premenopauza, začína výskytom príznakov charakteristických pre dysfunkciu vaječníkov a trvá až do poslednej menštruácie.
 2. Climax (menopauza) - posledná menštruácia. Uveďte štát v prípade, že menštruácia chýbala na 12 mesiacov.
 3. Postmenopauza - fáza začína bezprostredne po menopauze a pokračuje až do konca života. Je to v tomto období, kedy práca vaječníkov ustupuje a menštruácia sa úplne zastaví.

V tomto období sa v tele vyskytujú mnohé dôležité zmeny: produkcia pohlavných hormónov sa zastaví, menštruačný cyklus sa zastaví, žena stráca svoje reprodukčné funkcie. Na tieto zmeny telo reaguje individuálne. Stav ženy závisí od mnohých faktorov, niektorí pacienti ľahko tolerujú menopauzu, iní sú nútení neustále piť lieky a poradiť sa s lekárom o pomoc.

príčiny

Vaječníky produkujú pohlavné hormóny, ktoré spúšťajú cyklické zmeny v celom tele. Estrogén je zodpovedný za vývoj endometria a dozrievanie folikulu, kde sa nachádza vaječná bunka. Progesterón je potrebný na podporu tehotenstva, ak sa nevyskytne, hladina hormónu prudko klesne a začne menštruácia. Vo veku 30-36 rokov sa zásoby folikulov vyčerpávajú a produkcia estrogénu sa znižuje.

Vzhľadom na všetky zmeny o 50 rokov lekári pozorujú pokles a hustotu vaječníkov. Bolo vedecky dokázané, že nástup menopauzy úzko súvisí so stavom nervového a endokrinného systému. V premenopauze je hladina estrogénu stabilná, pretože tento hormón je tiež produkovaný inými orgánmi. Ak hladina progesterónu klesá, nie je nič, čo by to kompenzovalo, preto sa časom vyvíja hormonálna nerovnováha. Na tomto pozadí dochádza k zmenám v maternici a ďalších orgánoch.

Po čase začne telo reagovať na nedostatok estrogénu. Receptory hormónov sa nachádzajú v celom tele, čo vyvoláva nepríjemné príznaky menopauzy. Vzhľadom na nezvratné starnutie tela, menopauza začína, dôvody pre jej vývoj sú zrejmé, ale stáva sa, že menopauza nastane skôr, než by mala byť. Je to spôsobené mnohými vnútornými a vonkajšími nepriaznivými faktormi, ktoré sú uvedené nižšie.

Faktory ovplyvňujúce načasovanie výskytu

Climax je multifaktoriálny proces, keď sa v tele vyskytuje niekoľko zmien súčasne, čo vedie k zastaveniu menštruácie. Aké faktory ovplyvňujú trvanie menopauzy:

 • Genetika - dedičnosť nevyhnutne ovplyvňuje vek, kedy prichádza menopauza. Ak je matka a babička v menopauze vo veku 45 rokov, dcéra s najväčšou pravdepodobnosťou začne pozorovať príznaky v rovnakom veku, plus alebo mínus pár rokov,
 • Operácie - skorá menopauza sa často vyskytuje po akejkoľvek chirurgickej manipulácii reprodukčných orgánov,
 • Životný štýl - ak žena žerie správne, pravidelne má sex, stará sa o postavu a navštevuje telocvičňu, klimakterické obdobie prichádza neskôr,
 • Miesto bydliska - veľký počet slnečných dní odkladá menopauzu,
 • Porod - potrat a počet narodených detí ovplyvňujú vek menopauzy. Ak sú v rodine 3-4 deti, mali by počkať na zmeny neskôr
 • Psycho-emocionálny stav - neustály stres, emocionálne chvenie a nervové preťaženie spôsobuje oneskorené zastavenie menštruácie,
 • Chronické ochorenia - cukrovka, patologické stavy obličiek, pečene, kardiovaskulárneho systému a pohlavných orgánov, ako aj rakoviny vedú k vyvrcholeniu. Podľa štatistík sa predčasná menopauza najčastejšie vyskytuje u žien s chronickými ochoreniami,
 • Tvrdá fyzická práca - ak žena pracuje v ľahkej práci a neprepracováva sa, môže byť menopauza „odložená“ na neskorší dátum.

Šťastná a dávajúca žena čelí menopauze oveľa neskôr. Ale niekedy vo veku 55 rokov, pacient nezastavil jej obdobie. Neskorá menopauza môže znamenať zdravotné problémy, najmä rakovinu prsníka alebo vaječníkov. Preto je veľmi dôležité včas konzultovať s lekárom, ak sa menopauza nevyskytne pred dosiahnutím veku 52-55 rokov.

Mechanizmus výskytu

Menopauza postupuje postupne, telo mení prácu mnohých systémov a orgánov, čo čoskoro vedie k vymiznutiu menštruácie. To sa deje v niekoľkých fázach:

 1. Počet folikulov klesá - vo väčšine prípadov súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré vyvolali pokles aktivity dozrievania folikulov a tým aj vaječníkov.
 2. Citlivosť folikulov na pohlavné hormóny, ktoré sú produkované hypofýzou, sa znižuje - niekedy je tento problém genetický, ale existujú prípady, keď citlivosť klesá v dôsledku prítomnosti gynekologických ochorení alebo hormonálnych porúch.
 3. Sekrécia estrogénu sa znižuje - keď folikuly dozrievajú inaktívne, hladina estrogénu sa znižuje. Folikul vo svojej tekutine obsahuje veľa tohto hormónu, ale ak dospeje nesprávne alebo pomaly, vaječníky prestanú produkovať správne množstvo estrogénu.
 4. Produkcia hormónov hypofýzy je narušená - väčšina tohto procesu je vysvetlená genetickými faktormi. Okrem toho aktivita vaječníkov ovplyvňuje aktivitu hypofýzy, menovite hladina estrogénu a progesterónu v krvi klesá.

Mechanizmus vývoja menopauzy je komplexný a individuálny. Procesy vyskytujúce sa v ženskom tele sú zastavenie tvorby správneho množstva hormónov.

Menopauza môže nastať v každom veku a závisí od mnohých faktorov. Včasná absencia menštruácie alebo ich dlhá prítomnosť je dôvodom návštevy gynekológa.

Vek nástupu

Vek menopauzy u všetkých žien je iný, miera je asi 50 rokov. Určite povedať, ako začína obdobie menopauzy. Podľa štatistík, väčšina žien má menopauzu v období 47-52 rokov. Včasné zastavenie menštruácie je diagnostikované pred 40 rokmi a neskôr po 60 rokoch.

Vyššie uvedené štatistiky sa týkajú iba prirodzenej menopauzy, ktorá je spôsobená prírodnými faktormi. V medicíne je taká vec ako patologická menopauza, keď príde, nie je možné s istotou povedať. Zvyčajne je príčinou odstránenie vaječníkov alebo maternice, hormonálna nerovnováha, liečba onkologických ochorení.

Keď príde menopauza, ani lekár nepovie žene. Na určenie približného času môžete použiť priemer:

 • 45-50 rokov - premenopauza,
 • 50-51 rok - menopauza,
 • 51-53 - skorá postmenopauza,
 • Po 53 rokoch - obvyklá postmenopauza, ktorá trvá do konca života.

Akékoľvek odchýlky od týchto čísel označujú porušenia, ktoré nemožno ignorovať.

Príznaky a znaky

Nástup menopauzy je sprevádzaný špecifickými príznakmi, ako sú návaly horúčavy, poruchy cyklu, nadmerné potenie, atď. Nepohodlie je spôsobené hormonálnou zmenou, vyvolanou porušením nerovnováhy pohlavných hormónov produkovaných hypofýzou a vaječníkmi. Prvé príznaky menopauzy môžu trvať niekoľko rokov, zvyčajne až do úplného zastavenia menštruačného cyklu. Takmer 80% žien čelí tzv. Tepelným útokom. Náhly autonómny syndróm je sprevádzaný vlnami tepla, ktoré sú sústredené v oblasti tváre a hornej časti tela.

Tam sú predzvesť menopauzy kedykoľvek počas dňa, ale v noci sú pocity silnejšie. Na určenie začiatku menopauzy môže byť zimnica, potenie, nerovnomerné sčervenanie tváre a vzhľad cievneho červeného vzoru na koži. Ak sa káva a rôzne korenia zneužívajú, vegetatívne príznaky menopauzy sa zvyšujú. Alkohol a fajčenie zvyšujú počet vĺn, sú výraznejšie.

Nočné potenie a návaly horúčavy vyvolávajú poruchy spánku, čo je dôvod, prečo sa žena prebudí unavená, podráždená a absentujúca. O nadchádzajúcej menopauze naznačujú výkyvy nálady, vysoký krvný tlak, slznosť, zhoršenie koncentrácie, zastavenie menštruácie. Prejavy menopauzy môžu byť slabé a silné, niekedy žena nie je schopná tolerovať menopauzálny syndróm a hľadá pomoc od lekára.

Najhoršie je, že príznaky menopauzy často maskujú závažnejšie problémy. Počas tohto obdobia sa u žien objavujú kardiovaskulárne a neurologické ochorenia, ktoré sú podobné.

Hlavné prejavy menopauzy:

 1. Útoky tepla v celom tele.
 2. Zvýšené potenie.
 3. Brnenie a znecitlivenie končatín.
 4. Tachykardia.
 5. Mierne závraty.
 6. Pocit nedostatku vzduchu.
 7. Chilliness nôh.

Tieto príznaky sú vegetatívne, zvyčajne nie sú nebezpečné, ak nie sú spojené žiadne patologické stavy. Je dôležité sledovať váš stav a v prípade akéhokoľvek porušenia prejsť na kliniku.

Ako diagnostikovať

Diagnóza menopauzy nie je zložitá, je to určenie symptómov a výsledkov laboratórnych testov. Hlavné príznaky menopauzy v krvi zahŕňajú tieto ukazovatele: t

 • Nízke množstvo estradiolu,
 • Zvýšený FSH - folikuly stimulujúci hormón
 • Pomer estrónu a estradiolu,
 • Nízka hladina inhibínu.
 • Vylepšite mužské hormóny
 • Pomer hormónov a FSH a luteinizačných hormónov.

Lekár niekedy predpisuje inštrumentálnu diagnostiku pacienta:

 1. Osteodenzitometria - rôntgenová hustota kostí.
 2. Ultrazvuk - odhaľovanie hladiny folikulov.
 3. Rozmazanie - potrebné na identifikáciu štruktúry slizničných buniek.

Po obdržaní výsledkov gynekológ určí menopauzu alebo ju vyvráti.

Aký má vplyv na orgány a systémy?

Vegetatívne príznaky nie sú nebezpečné, ale zmeny vo vnútorných orgánoch často vedú ku komplikáciám. Vyvolávajú sa atrofia tkanív zbavených estrogénov, metabolizmus a neuroendokrinné poruchy. Na začiatku menopauzy začína silne rásť endometrium, maternica je mäkká a zväčšená. Čoskoro začínajú atrofické procesy v pošve, maternici a močovej trubici.

Často je tu bolesť na hrudníku, vaječníky sa zmenšujú a endometrium sa zmenšuje. Vaginálne steny strácajú svoju elasticitu, znižuje sa množstvo hlienu, kolitída, suchosť a svrbenie. Počas pohlavného styku je sliznica poranená, začína sa zápalový proces a krvácanie. Niekedy je močová inkontinencia, zápal močového mechúra a časom sú možné ochorenia kardiovaskulárneho systému - infarkt myokardu, mozgová mŕtvica, atď. Všetky tieto problémy naznačujú starnutie tela. Zastaviť proces je veľmi ťažké.

Pojem a príčiny menopauzy

Prvá vec, ktorú treba povedať o tomto stave je, že je úplne prirodzená. Po dosiahnutí primeraného veku to každý ženský zástupca na našej planéte zažije.

Hlavným znakom obdobia po menopauze je hormonálna úprava. Vaječníky postupne prestanú produkovať estrogénové hormóny. To sa však nestane okamžite - asi 2 roky po poslednej menštruácii si túto funkciu stále zachovávajú [1]. Avšak, potom, v neprítomnosti estrogénu, mnoho telesných systémov začnú pociťovať nedostatok hormónu, čo je dôvod, prečo sú náchylné k patologickým zmenám.

Často sú ženy v menopauze, strach z menopauzálneho syndrómu. Ten je dôsledkom hormonálnej úpravy. Závažnosť syndrómu závisí od dedičnosti, vonkajších podmienok (životného štýlu), ako aj štrukturálnych vlastností tela. V priemere 26–48% [2] čelí tomuto stavu a podľa niektorých údajov až 75% [3] žien. Preto je dôležité vedieť, kedy je potrebné byť pripravený na útok.

Prechod menopauzy (premenopauza)

Menštruačné cykly sa stávajú nepravidelnými, v počiatočných štádiách odchýlky môžu byť až 7 dní av neskorom období oneskorenie niekedy dosahuje 60 dní [11]. Prechod menopauzy často nastáva vo veku 40 - 45 rokov [12].

Ako sme uviedli vyššie, napriek spoločným presvedčeniam, tento termín lekári označujú nie obdobie, ale konkrétnu udalosť - poslednú menštruáciu. Dátum je určený „pri spätnom pohľade“, jeden rok po ukončení krvácania.

postmenopause

Tento termín sa vzťahuje na obdobie, ktoré trvá celý život ženy po nástupe menopauzy. Je spojená s koncom hormonálnych výkyvov, stabilizáciou hladín estrogénov (nízke miery) av mnohých prípadoch vymiznutím nepríjemných menopauzálnych symptómov.

Niekedy menopauza môže prísť nečakane pre ženu, aj keď plánovala pripraviť sa na toto obdobie. Aby sa zabránilo takýmto situáciám, mali by ste sa dozvedieť viac o „predchodcoch“ menopauzy.

Prvé príznaky menopauzy

Je dôležité, aby každá žena pochopila, čo sa deje s jej telom - pomáha zabrániť zbytočnému stresu a úzkosti, ktoré situáciu len zhoršujú. Preto musíte vedieť o prvých príznakoch a príznakoch menopauzy.

Ak závažnosť iných príznakov môže byť slabá a môže byť ponechaná bez pozornosti, potom jeden z nich najjasnejšie indikuje postupný zánik funkcie vaječníkov. A toto - menštruácia. Na samom začiatku premenopauzy, "mesačný" môže dať veľa prekvapení. V niektorých prípadoch sa cyklus stráca v smere zvyšovania periódy, v iných - znižuje intervaly medzi menštruáciou. Hoci treba poznamenať, že u 5–10% žien [13] pretrváva pravidelný cyklus až do menopauzy.

Niekedy sa ďalšie príznaky prejavia, spočiatku zriedkavo a slabo, a časom čoraz častejšie. Pozrime sa podrobnejšie na účinok menopauzy na telesné systémy ženy.

Symptómy menopauzy

Ako už bolo uvedené, klimakterické obdobie u ženy je spojené s takmer úplným zastavením produkcie hormónu estrogénu. Receptory, ktoré sú citlivé na tento hormón, sa nachádzajú v mnohých orgánoch (močový mechúr, srdce a artérie, mozog, kosti, koža atď.), Čo znamená, že práca každého z nich je predmetom reštrukturalizácie. Pozrime sa, ktoré systémy prechádzajú najväčšími zmenami.

Prvé 1-2 roky po menopauze:

 • Krvné cievy, S ich prácou súvisí najčastejšie príznak s menopauzou - návaly horúčavy. Ide o náhle pocity horúčky trvajúce 1–2 minúty, ktoré sú často sprevádzané silným potením, niekedy aj zimnicou a závratmi. Pomerne často sa vyskytujú v noci, čo prispieva k zlému spánku [14]. Tiež zo strany krvných ciev sú zaznamenané bolestivé spazmické syndrómy v oblasti srdca [15].

 • Nervový systém, Po prvé, postmenopauzálne depresie sú časté, časté výkyvy nálady, poruchy spánku, podráždenosť a poruchy koncentrácie. Je to spôsobené účinkom hormonálnej nerovnováhy na hypotalamus [17].

2-5 rokov po menopauze:

 • Genitourinárny systém, Bežné príznaky zahŕňajú suchosť a nepríjemné pocity v pošve (svrbenie, pálenie), časté močenie. Zníženie množstva estrogénu spôsobuje narušenie mikroflóry vagíny - počet laktobacilov klesá, pH média sa zvyšuje [18]. Vzhľadom na nedostatočné zásobovanie krvou sa svalový tonus močovej trubice postupne znižuje.
 • koža má tiež určitú citlivosť na stratu rovnováhy estrogénu. V mnohých prípadoch sa stáva suchším, objavujú sa vrásky. Tiež trpia všetky kožné prívesky - vlasy a nechty sú krehké, strácajú atraktívny vzhľad. Je to spôsobené poklesom tvorby kolagénu s nedostatkom estrogénu [19].

5-8 rokov po menopauze:

 • Kostný systém, Jedným z najnebezpečnejších rizík menopauzy u žien je rozvoj osteoporózy, ktorá je spôsobená pravidelným „lúhovaním“ vápnika z kostí, čím sa stáva oveľa krehkejším. Tento problém má približne 20 - 40% žien vo vyspelých krajinách av približne 30% prípadov [20] vedie k zlomeninám. Je to všetko o nedostatku vápnika a vitamínu D na pozadí hormonálnych zmien - aby sa udržala normálna hladina látky v krvi, telo nezávisle „odoberá“ vápnik z kostí. V postmenopauzálnom období môže žena stratiť každý rok až 2% kostného tkaniva [22].
 • Kardiovaskulárny systém, Po menopauze zvyšuje riziko aterosklerotických príhod - angina pectoris, infarkt myokardu, mozgová príhoda.Ochranná úloha estrogénu vo vzťahu k kardiovaskulárnemu systému prakticky zaniká a nerovnováha v rovnováhe vápnika a vitamínu D tiež zohráva svoju úlohu [23].

Jedným z dôležitých problémov modernej medicíny je udržanie normálnej úrovne života žien po menopauze. Týka sa to fyziologických prejavov, príznakov redukcie estrogénov, psychického stavu a boja proti rizikám vzniku nebezpečných chorôb - osteoporózy a porúch v práci kardiovaskulárneho systému. Správne zvolená terapia pre prejavy postmenopauzálneho syndrómu vám umožní vyhnúť sa mnohým komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť počas tohto obdobia.

Ako môžete znížiť závažnosť príznakov menopauzy?

V súčasnosti sa nástup menopauzy často zhoduje s dosiahnutím určitej úrovne života ženy - súčasnej rodinnej situácie, kariérneho úspechu a vysokého sebahodnotenia. A hormonálne zmeny porušujú obvyklý priebeh vecí, ovplyvňujú blahobyt a postoj. Predtým, ako sa na pultoch lekární objavili moderné lekárske výrobky, mnohí radšej vydržali so všetkými príznakmi zániku reprodukčnej funkcie. Iní - uchýliť sa k pomoci ľudových prostriedkov, často neefektívne a dokonca nebezpečné. Ale teraz nie je potrebné pre tieto extrémy, pretože zníženie na minimum nepohodlia po menopauze je možné pomocou moderných liekov.

Na tieto účely sa používajú syntetické hormonálne prípravky aj prírodné na báze fytoestrogénov. Jedná sa o rastlinné zlúčeniny, ktoré majú estrogénny účinok na telo - medzi nimi je genisteín, organická látka, ktorá má podobnú štruktúru ako tieto hormóny [24]. Okrem toho sa starším ženám odporúča užívať prípravky na báze vápnika a vitamínu D3 - na posilnenie kostí, zubov a kardiovaskulárneho systému. Stimulujú tiež tvorbu kolagénu, ktorý môže pozitívne ovplyvniť stav pokožky a vlasov. Existujú lieky, ktoré kombinujú tieto dve zložky - genisteín ako náhradu estrogénu, ako aj vitamínové doplnky. Preto pri výbere lieku nezabudnite venovať pozornosť jeho zloženiu.

Aké komplikácie sa môžu vyskytnúť

Keď sa pri menopauze vyvinú takéto komplikácie:

 • Vyčerpanie na pozadí závažných príznakov,
 • Výskyt mastopatie a rakoviny,
 • osteoporóza,
 • Krvácanie z maternice spôsobené hormonálnymi zmenami,
 • Vývoj fibrom spôsobujúci krvácanie
 • Včasná menopauza.

V klimakterickom období je celé telo prestavané, nie vždy je možné tento stupeň vydržať pokojne. Ak chcete zistiť komplikácie, musíte pravidelne navštevovať svojho gynekológa.

Trvanie menopauzy

Ako dlho trvá obdobie menopauzy, je zložitá otázka. Normálne trvá menopauza 1-3 roky. Čísla sa môžu líšiť, pretože telo každej ženy je individuálne. Musíte sa spoliehať na čas, kedy sa menštruácia úplne zastaví. Ak sa to stalo, potom nastalo obdobie postmenopauzy. Pokračuje až do konca života ženy.

Aká liečba je predpísaná a potrebuje

Mierna menopauza u žien nevyžaduje liečbu. Ak sa pacient obáva častých návalov, neuroendokrinných porúch a kolpitídy, sú vaječníky odstránené a potom je predpísaná menopauzálna liečba. Na odstránenie vaginálnej suchosti sa používajú sviečky, ktoré obsahujú fytoestrogény.

Ak je žena obťažovaná vegetatívnymi poruchami, použite bylinné prípravky alebo homeopatické lieky. Vitamíny D, E, A, C a vápnik predpisuje ošetrujúci lekár na podporu produkcie estrogénu. Počas menopauzy je dôležité normalizovať hormóny, pre túto vhodnú liečbu.

Hormonálna substitučná terapia

Možné krvácanie, závažné príznaky a skorá menopauza - dôvod na liečbu hormonálnou terapiou (hormonálna terapia). Žena musí užívať perorálnu antikoncepciu. Najčastejšie sú predpísané tabletky, ale niekedy aj škvrny, špirály atď. Je potrebné prijať rôzne prípravky len po konzultácii s lekárom. Zvyčajne sa na tento účel používajú nasledujúce lieky:

Hormonálna terapia je nevyhnutná, navyše sú podávané antidepresíva, vitamíny, minerály, ako aj liečivá. Voľba lieku sa vykonáva iba lekárom, v závislosti na tom, čo hormón nestačí.

Liečba bez hormónov

Na zmiernenie príznakov môžete užívať nehormonálny liek na báze rastlinných zložiek. Zlepšuje pohodlie, znižuje frekvenciu návalov horúčavy a normalizuje spánok. Lekár môže predpísať monitory nálady, antihypertenzíva a antikonvulzíva, ako aj antidepresíva. Okrem toho sa využíva fyzioterapia. Tieto metódy nezastavia menopauzu, ale pomáhajú predchádzať komplikáciám a zmierňujú symptómy.

prevencia

Podľa štúdií, ženy s rizikom skorej menopauzy, ktorí často podstúpia potraty, užívajú alkohol, nesprávne určujú režim odpočinku, prepracovania a majú nepravidelný sexuálny život. Počas menopauzy by ženy mali mať správny životný štýl. Nemôžete piť, fajčiť, tvrdo pracovať, často nervózny a nie liečiť gynekologické ochorenia. Aby sa zabránilo včasnej menopauze, stačí žiť pravidelný sexuálny život, športovať, jesť vyváženú stravu a vzdať sa všetkých zlých návykov.

V našej rodine skoro všetky ženy majú skorú menopauzu. Osobne som začal vo veku 44 rokov a moja matka začala vo veku 42 rokov. Bola zachránená Remensom, ktorému predpísal známy gynekológ. Tiež som sa snažil, bylinné zložky jemne odstrániť psychické poruchy, to je teraz oveľa jednoduchšie. Rovnako ako skutočnosť, že Remens pomáha predchádzať mnohým ženským chorobám, je to obrovské plus.

Ekaterina, 51 rokov

Začal som čítať o menopauze pred pár rokmi, recenzie žien sa mi zdali tak desivé, ako sa objavila panika. Akonáhle pocítila prvé príznaky, okamžite bežala k lekárovi. Predpísané Klimonorm, pijem kurzy, zatiaľ čo všetko je v poriadku. Ženy, nebojte sa lekárov, dnes existujú tisíce liekov, ktoré môžu pomôcť s akýmikoľvek príznakmi. Nie je potrebné znášať prílivy a iné nepríjemné pocity, to sa len zhorší.

Svetlana, 50 rokov

A ja pijem Qi-Klim, to mi vyhovuje. Hlavná vec je, že v noci prílivy sa neobťažujú, ale bolo to ako spotené v stredisku. Bolo to teplo, ktoré ma donútilo obrátiť sa na gynekológa, až kým sa nezdalo, že vydržala všetky symptómy. Odporúča sa venovať pozornosť príznakom menopauzy. Niekedy sa pod nimi skrývajú vážne ochorenia srdca a krvných ciev. Neustále chodím na recepciu, zatiaľ čo zdravie je normálne. Naozaj dúfam, že v blízkej budúcnosti tieto trápenia skončia.

A teraz sú moje príznaky mierne, nie je tam žiadne zvláštne nepohodlie. Chápem, že toto je len začiatok, ale nechcem piť žiadne pilulky. Ak ho chytíme príliš veľa, pijeme rôzne buriny.

Príčiny ofenzívy

Ženské hormóny produkované vo vaječníkoch spôsobujú cyklické zmeny v maternici av celom tele. Estrogén pôsobiaci v prvej fáze vaječníkovo-menštruačného cyklu je nevyhnutný pre rast endometria a dozrievanie folikulu. Je to tento hormón, ktorý určuje vývoj sekundárnych sexuálnych charakteristík, ovplyvňuje stav kože a jej príveskov. Progesterón je potrebný predovšetkým na udržanie tehotenstva, prudký pokles jeho hladiny na konci cyklu vyvoláva nástup menštruácie.

Od asi 30-35 rokov, žena začne vyčerpávať zásoby folikulov. Zároveň sa objavuje viac a viac anovulačných cyklov a produkcia estrogénu začína postupne klesať. Toto je spojené so znížením citlivosti ovariálnych tkanív na regulačné hormóny hypofýzy a pomaly progresívnu sklerózu gonádového parenchýmu.

Spočiatku sa spojivové tkanivo objavuje len v oblasti ovulovaných folikulov, potom je do procesu zapojený celý vaječník. Miera týchto zmien sa zvyšuje s výskytom zmien súvisiacich s vekom a aterosklerózy v stenách, ktoré kŕmia orgán ciev. Ako výsledok, vo veku 50 rokov, vaječníky často vyzerajú zmenšené, husté, scvrknuté.

V súčasnosti sa predpokladá, že reaktivita nervových a endokrinných systémov má veľký význam pri znižovaní fungovania vaječníkov, najmä úrovne produkcie adrenokortikotropného hormónu hypofýzy. Štúdie sa uskutočnili s prenosom prakticky nefunkčných vaječníkov zo starnutia zvierat na mladých. V tom istom čase transplantovaný orgán opäť začal produkovať pohlavné hormóny, v ktorých sa obnovilo dozrievanie zostávajúcich folikulov. U starých zvierat implantacia vaječníkov u mladých jedincov nezabránila menopauze, ale len mierne oneskorila jeho nástup. Tieto výsledky potvrdzujú účinok všeobecného neuroendokrinného stavu na vývoj menopauzy.

Spočiatku je celková hladina estrogénu v tele stále dostatočná, pretože tento hormón sa produkuje nielen vo vaječníkoch. Syntetizuje sa v malých množstvách z androgénov periférnymi tkanivami, hlavne podkožným tukovým tkanivom. Neexistuje však nič, čo by kompenzovalo rastúci nedostatok progesterónu. Výsledkom je nerovnováha pohlavných hormónov, ktorá ovplyvňuje pravidelnosť menštruácie a môže viesť k nežiaducim zmenám v maternici a ďalších vnútorných orgánoch.

Následne je v patogenéze menopauzy prvý nedostatok estrogénu. Receptory pre tento hormón nie sú len v maternici. Nachádzajú sa v hypotalame, na stenách ciev, na koži av mnohých ďalších orgánoch. Je to spôsobené množstvom príznakov, ktoré sprevádzajú obdobie menopauzy.

Je menopauza možná po lekárskych zákrokoch?

Niekedy je zastavenie menštruácie a menopauzálne zmeny v tele iatrogénne. Po chirurgickom odstránení vaječníkov (alebo väčšiny z nich), chemoterapii alebo ožarovaní panvových orgánov dochádza k umelej menopauze. Nazýva sa aj post-konštrukčný alebo postovariektomický syndróm.

Odstránenie vaječníkov alebo potlačenie ich funkcie sa vykonáva pri nasledujúcich ochoreniach:

 1. zhubných novotvarov samotných vaječníkov,
 2. karcinómu endometria, tela alebo krčka maternice,
 3. rozsiahle hnisavé poškodenie vaječníkov a iných panvových orgánov,
 4. kolorektálny karcinóm s klíčivosťou v susedných orgánoch a postihnutie maternice,
 5. pokročilú progresívnu endometriózu (v neprítomnosti účinku konzervatívnej terapie), t
 6. malígny nádor v močovom mechúre s rádioterapiou,
 7. karcinómu prsníka, ak sa potvrdí účinok hladín estrogénu na rýchlosť rastu nádoru,
 8. chemoterapiu v hematológii.

Akútny nedostatok estrogénov vedie k rýchlemu a rýchlemu vývoju celého komplexu porúch, na ktoré nemá telo čas sa prispôsobiť. Z tohto dôvodu sú príznaky menopauzy po odstránení vaječníkov (alebo náhle prerušenie ich činnosti) zvyčajne výrazne výrazné.

Stav podobný umelej menopauze sa môže vyvinúť aj pri operatívnych gynekologických zákrokoch zachovávajúcich orgán. Napríklad pri nekomplikovanej amputácii alebo hysterektómii sa vaječníky nepokúšajú odstrániť. Narušenie ich krvného zásobovania počas ligácie maternicových artérií môže viesť k zastaveniu produkcie estrogénov s nástupom neuroendokrinných a metabolických príznakov menopauzálneho syndrómu. Je dôležité pochopiť, že zastavenie menštruácie po odstránení maternice pri zachovaní aktívnej funkcie vaječníkov nie je skutočnou menopauzou.

Čo je premenopauza?

Prírodná menopauza súvisiaca s vekom sa nevyvíja náhle. V priebehu niekoľkých rokov sa objavujú a rastú charakteristické porušenia. Ovplyvňujú nielen menštruačný cyklus. Sú zaznamenané vegetatívne a neuroendokrinné poruchy, stav sliznice genitálnych orgánov, zmeny kože a podkožného tkaniva. Toto obdobie sa nazýva premenopauza, pričom začína menopauza. Bližšie k nástupu menopauzy, okrem vonkajších príznakov, existujú aj nezvratné a progresívne zmeny v mnohých vnútorných orgánoch.

V tomto prípade sa cyklus stáva nepravidelným, možným častým nesystematickým krvácaním alebo dlhšími obdobiami menštruácie. Takéto porušenia sa môžu objaviť vo veku 45 rokov. Postupne sa menštruácia stáva čoraz vzácnejšou a vzácnejšou a po chvíli sa konečne zastaví. V neprítomnosti viac ako 12 mesiacov hovorte o nástupe menopauzy. Vonkajšie prejavy nedostatku estrogénu pretrvávajú určitý čas, telo sa postupne prispôsobuje novému stavu.

Môžem počas tohto obdobia otehotnieť? Mnoho žien začína zanedbávať antikoncepciu s nástupom premenopauzy. Riziko nástupu a udržania tehotenstva je v skutočnosti zachované v dôsledku prítomnosti zriedkavých ovulačných cyklov a neprimeranosti hladiny pohlavných hormónov. Niekedy je zastavenie menštruácie v dôsledku tehotenstva brané ako príznak menopauzy a odhalenie vyvíjajúceho sa plodu s plánovaným ultrazvukom je prekvapením.

Prejavy menopauzálneho obdobia

Zvyčajne je prvým znepokojujúcim príznakom návaly horúčavy - náhle vegetatívne záchvaty teplých vĺn v tvári a hornej časti tela. Súčasne sa koža nerovnomerne zafarbuje, vykazuje vzor cievneho mramoru. Teplo je nahradené triaškou a potením, obzvlášť výrazným v noci. Počas dňa sa prílivy vyskytujú mnohokrát a bez zjavného dôvodu. Môžu pretrvávať niekoľko rokov, keď sa časy menopauzy konečne zastavili.

Prílivy a odlivy sa zaznamenali u takmer 80% žien v menopauze. Závažnosť a frekvencia týchto vazomotorických porúch sa môže zvýšiť s použitím kávy a korenia, potravín so siričitanmi a dusičnanmi, ktoré sú tiež často provokované fajčením alkoholu a tabaku. Predpokladá sa, že hypotalamus hrá hlavnú úlohu vo vývoji prílivu a odlivu. Toto je časť mozgu, v ktorej sa nachádzajú najvyššie centrá autonómneho nervového systému. Nedostatok estrogénu inhibuje neurosekretorickú funkciu hypotalamu a vedie k zvýšenej aktivite sympatikadrenálneho systému.

Kvôli výrazným prílivom vo večerných nočných hodinách môže byť spánok narušený. Zmena v jeho hĺbke a trvaní vedie k absencii pocitu odpočinku v dopoludňajších hodinách, podráždenosť a rozptýlenie pozornosti počas dňa. Súčasné sťažnosti na poškodenie pamäte nie sú priamo spojené s menopauzou, sú spôsobené zmenami v stenách mozgových ciev pri ateroskleróze a hypertenznej chorobe. Ale pokles koncentrácie v dôsledku návalu horúčavy a nespavosť vedie k zhoršeniu problémov s krátkodobou pamäťou. Emocionálna labilita sa tiež často zaznamenáva pri únave a náhlej zmene nálady.

Počas obdobia pred menopauzou sa môžu vyskytnúť aj sťažnosti na znecitlivenie a brnenie v prstoch, chladnosť nôh, búšenie srdca, pocit nedostatku vzduchu, prechodné nesystémové nestabilné závraty. Toto všetko je zvyčajne prejavom vegetatívnej lability a prudkej zmeny tónu periférnych ciev počas menopauzy. Ale neodpíšte všetky príznaky hormonálnej nerovnováhy, existuje riziko vzniku sprievodných neurologických a kardiovaskulárnych ochorení. Príznaky menopauzy u žien v tomto prípade môžu maskovať prvé príznaky závažnej patológie.

Často sa objavuje nestabilita krvného tlaku, ktorá predisponuje k rozvoju hypertenzie. Okrem toho žena môže dlhodobo nespájať závraty, srdcový tep a niektoré ďalšie príznaky, ktoré sa objavujú pri tejto patológii, pričom zostávajú bez nevyhnutnej liečby.

Vplyv na systémy a orgány

Vegetatívne poruchy v menopauze - nepríjemný, ale prechodný jav. Ale zmeny vo vnútorných orgánoch môžu spôsobiť rôzne komplikácie v období po penopopauze. Sú spojené s atrofiou a zmenami v štruktúre tkanív, ktoré nemajú vplyv na estrogén, ako aj so sekundárnymi metabolickými a neuroendokrinnými poruchami.

Prvým sú zmeny v genitáliách. V počiatočných štádiách premenopauzy prevláda deficit progesterónu, ktorý spôsobuje nadmernú proliferáciu (rast) endometria. V tomto prípade môže byť maternica mierne zväčšená a mäkká, čo vyvoláva dojem šťavnatej, naplnenej. Následne rastúce zlyhanie estrogénu spôsobuje atrofické procesy v stenách pošvy, maternice a močovej trubice. Mliečne žľazy strácajú väčšinu tukovej vrstvy, alveolárne laloky v nich sú sklerózované a redukované. Z dôvodu sprievodnej mastopatie často bolí hrudník.

Počas menopauzy sa maternica a vaječníky zmenšujú o takmer tretinu, endometrium sa stáva tenšie a rovnomernejšie. Vagína sa skracuje a narovnáva, jej steny strácajú pružnosť a pružnosť. Znižuje produkciu hlienu, ktorý plní ochrannú funkciu a je živnou pôdou pre užitočné baktérie kyseliny mliečnej. To vedie k rozvoju atrofickej kolpitídy, ktorá je sprevádzaná pocitom sucha, podráždenia a svrbenia. Половой акт становится болезненным, а сопутствующие микротравмы слизистой оболочки влагалища могут стать причиной кровянистых выделений и поддерживают воспалительный процесс.

Так как начинается атрофия мышц со снижением тонуса тазового дна и уретры, может появиться недержание мочи. Поначалу оно проявляется лишь при сильном натуживании, кашле, чихании и смехе. Následne sa zvyšuje stupeň dyzúrie a vďaka otvoreným ústam močovej trubice je možný vývoj vzostupnej infekcie vylučovacieho systému. Často sa diagnostikuje cystitída.

Estrogén má preventívny účinok na kardiovaskulárny systém, zvyšuje elasticitu cievnych stien a zvyšuje stupeň prispôsobenia tela stresu. Kvôli nedostatku tohto hormónu v menopauze sa cievy stávajú hustšími, znižuje sa schopnosť kompenzovať rozdiely v krvnom tlaku. To zvyšuje riziko vaskulárnych príhod - infarktu myokardu a mŕtvice.

V muskuloskeletálnom systéme dochádza k redistribúcii minerálnych látok a proteínov, klesá obsah kolagénu. V dôsledku toho sa kosti stávajú krehkejšími a medzistavcové platničky a kĺbová chrupavka sa stávajú tenšie a odolávajú dynamickým zaťaženiam horším. Koža a podkožné tkanivo strácajú svoju elasticitu, mení sa stav vlasových folikulov a nechtov. Charakteristické je ukladanie tuku v oblasti 7 krčných stavcov, čo vedie k vytvoreniu pevne elastického hrbolu. Nazýva sa klimaktérium alebo ovdovený.

Komplikované počas menopauzálneho obdobia

Medzi komplikácie, ktoré sa objavia počas menopauzy, patria:

 1. závažný klimakterický syndróm, keď existujúce poruchy autonómie vyčerpávajú ženu,
 2. patologické vertebrálne a femorálne zlomeniny krčka v dôsledku rozvoja osteoporózy, t
 3. prechodné krvácanie z maternice spojené s hormonálnymi zmenami,
 4. hyperplázia endometria pri menopauze, ktorá zvyšuje riziko rakoviny maternice,
 5. vzhľad myómy maternice v tele, ktorý môže byť znovuzrodený alebo spôsobiť krvácanie v dôsledku zlej redukcie stien tela,
 6. výskyt mastopatie a nádorových útvarov v prsných žľazách, ktoré ohrozujú rozvoj rakoviny prsníka,
 7. skorá menopauza, ktorá môže byť spôsobená dedičným faktorom, existujúcimi chorobami alebo rýchlou depléciou vaječníkov po stimulácii a iracionálnom používaní hormonálnych liekov.

Menopauza je obdobím reštrukturalizácie celého organizmu a tento proces nie je vždy hladký. Preto je potrebné pravidelne konzultovať s gynekológom a absolvovať plánované onkologické prieskumy, ktoré umožnia včas identifikovať nebezpečné komplikácie.

Testy menopauzy zahŕňajú šmuhy pre onkocytológiu a vaginálnu mikroflóru, panvovú ultrazvuk a mamografiu. V prípade potreby vykonajte rádiografické vyšetrenie chrbtice a kostí ruky, aby ste určili závažnosť osteoporózy. Toto je doplnené krvným testom s hodnotením metabolizmu minerálov.

Je liečba potrebná?

Mierny priebeh menopauzálneho obdobia nevyžaduje lekársky zásah, ženské telo sa prispôsobuje novému stavu. Liečba menopauzy sa vykonáva s častými návaly, výraznými neuroendokrinnými poruchami, zjavnou atrofickou vaginitídou. Terapia je tiež potrebná okamžite po odstránení vaječníkov. Áno, a predčasná menopauza vyžaduje úpravu výsledných porušení.

Na liečbu atrofickej kolpitídy používajte sviečky s nízkym obsahom estrogénu alebo fytoestrogénov, čo umožňuje zlepšenie stavu vaginálnej sliznice. Pri vyjadrení vegetatívnych porúch a častých prílivov sa používajú kombinované rastlinné prípravky, ktoré sú dostupné vo forme kvapiek alebo tabliet. Môžete tiež použiť poplatky za liečivé rastliny alebo jednotlivé byliny. Často sú menovaní a homeopatickými liekmi.

Vitamíny menopauzy pomáhajú podporovať produkciu estrogénu mimo vaječníkov, zlepšujú metabolizmus a kardiovaskulárny systém. Okrem stravy s vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín a vlákniny sa vitamíny A, C, E, D predpisujú v izolovanej forme alebo ako súčasť multivitamínového komplexu. Je tiež žiaduce nasýtiť telo vápnikom.

Hormonálna substitučná terapia

Rýchly priebeh menopauzy, tendencia k krvácaniu z maternice, skorý nástup menopauzy a post-kastračný syndróm sú indikáciami hormonálnej substitučnej liečby (HRT) vo forme nízkodávkových perorálnych kontraceptív. Najčastejšie používané pilulky, ale môžu používať náplasti alebo iné dávkové formy. Lieky na hormonálnu terapiu predpisuje lekár. Zároveň je potrebné pravidelné sledovanie stavu cieľových orgánov (maternice, vaječníkov, prsníkov), pečene a žilového systému.

Nehormonálne lieky na menopauzu

Príjem nehormonálnych liekov pomáha zlepšiť zdravie a znížiť počet návalov horúčavy. Podľa indikácií sa môžu použiť antidepresíva a stabilizátory nálady, antikonvulzíva a antihypertenzíva. Môžu byť doplnené fyzioterapiou.

Všetky tieto opatrenia nezabránia menopauze, ale vyhnú sa komplikáciám a zmierňujú priebeh menopauzálneho syndrómu.

Ako oddialiť menopauzu?

Aby ste predišli predčasnému ukončeniu vaječníkov, musíte sa zbaviť zlých návykov, ak je to možné, vyliečiť existujúce chronické ochorenia a viesť aktívny životný štýl s dostatočnou fyzickou aktivitou. Nesmiete svojvoľne používať rôzne lieky, ktoré ovplyvňujú stav endokrinného systému a fungovanie vaječníkov. Je tiež dôležité prispôsobiť menu pridaním morských rýb, čerstvej zeleniny a ovocia, prírodných rastlinných olejov. Je nežiaduce jesť ťažké potraviny a veľa živočíšneho tuku.

Pre vlastné potvrdenie charakteristických hormonálnych zmien môžete použiť test na menopauzu, ktorý je určený na stanovenie množstva hormónu stimulujúceho folikuly v moči. Pri identifikácii dlhodobého zvýšenia koncentrácie sa odporúča konzultovať s lekárom, aby sa vyvinuli taktiky pre ďalšie správanie a výber liečby.

Menopauza je prirodzeným obdobím života ženy. Nedá sa mu vyhnúť, ale môže sa výrazne znížiť nepohodlie a riziko komplikácií.

faktory

Menopauza je posledná menštruácia v ženskom živote, po ktorej začína zánik reprodukčnej funkcie. Všetky orgány, tak či onak, sa opotrebovávajú a s vekom sa znižuje funkčnosť vaječníkov, a to, že sa znižuje ich vnútromaternicová aktivita, vajíčka prestávajú dozrievať. Nedostatočná produkcia estrogénu má vplyv na telo ženy ako celku. Rôzne skupiny orgánov sú zraniteľnejšie voči patológiám. Folikuly vo vaječníkoch sa postupne nahrádzajú spojivovým tkanivom a prestanú plniť funkcie potrebné na pôrod. To vedie k nemožnosti ďalšieho mesačného krvácania a v dôsledku toho k nástupu menopauzy.

V závislosti od veku ženy, v ktorej mala poslednú menštruáciu, sa rozlišuje menopauza:

 • predčasné (do 40 rokov),
 • skorý (40-45),
 • včas (46-54),
 • neskôr (z 55).

Pri klasifikácii tohto obdobia života existujú tri fázy:

Pre výskyt každého z nich existujú určité limity, charakteristické pre väčšinu žien, hoci existujú výnimky. Vek nástupu hormonálnej úpravy je najčastejšie determinovaný dedičnosťou, ak neexistujú žiadne ďalšie významné faktory, ktoré by ovplyvnili zdravie pacienta..

pred menopauzou

Vyznačuje sa nástupom nepravidelnej menštruácie. Tento stav sa vzťahuje na obdobie pred posledným menštruačným obdobím a môže trvať niekoľko rokov. Na začiatku premenopauzálnych žien pozorovať oneskorenie krvácania na 6-7 dní, a pred menopauzou môže byť žiadne prepúšťanie až dva mesiace. Podobné obdobie zvyčajne začína vo veku 40-45 rokov, ale vo veku 45-50 rokov sa vyskytujú časté prípady vývoja.

Fakt menopauzy sa môže stanoviť po roku po ukončení poslednej menštruácie v živote ženy. Termín jeho výskytu zvyčajne pripadá na vek 45 až 55 rokov. Podľa štatistík sa menopauza najčastejšie vyskytuje v 51 rokoch. V prípade skorého procesu však lekári čelili ukončeniu reprodukčného obdobia u žien vo veku 37 - 39 rokov.

Symptómy menopauzy

Hlavné príznaky tohto javu sú spojené s nedostatočnou produkciou hormónu estrogénu. Jeho nedostatok vyvoláva nespavosť, potenie (najmä v noci), návaly horúčavy - náhle horúčky na tvári alebo na celom tele, po ktorých nasleduje prechod na pocit chladu a chvenia. Takéto javy môžu trvať od 1 do 5 minút a vyskytujú sa viac ako 20 krát počas dňa. Príliš časté prílivy v kombinácii s inými nepríjemnými príznakmi výrazne znižujú pracovnú kapacitu žien v tomto období.

Nedostatok estrogénu vedie k zvýšenému vylúhovaniu vápnika z kostí, zubov a zníženiu schopnosti tela absorbovať tento prvok. Tento jav spôsobuje osteoporózu a zubný kaz. Zvyšuje sa riziko zlomenín kostí s modrinami a ich hojenie.

Toto obdobie v živote ženy môže byť sprevádzané ďalšími prejavmi:

 • zvýšená únava,
 • depresie
 • emocionálna nestabilita
 • znížené libido,
 • vaginálnej suchosti
 • časté nutkanie na močenie,
 • vyblednutie kože,
 • zníženie veľkosti mliečnych žliaz,
 • bolesti hlavy
 • alergické reakcie
 • infarkt dystrofia,
 • porušenie pozície atď.

Tieto typy príznakov významne znižujú kvalitu života ženy. Pre miernejšie klimaktérium môže potrebovať lekársku pomoc.

Štátna diagnostika

Mnohé ženy nie vždy spájajú nepríjemné symptómy s nástupom menopauzy a sťažujú sa lekárom rôznych profilov. Ak chcete urobiť správnu diagnózu, lekár zhodnotí celkový stav pacienta. Premenopauza je často sprevádzaná charakteristickým vzhľadom kože, vývojom podkožného tuku a tesnením v prsných žľazách. Pre presnejšiu diagnózu, lekár odkazuje pacienta na krvný test na hormóny, ktorý sa vykonáva v určitých dňoch menštruačného cyklu.

Liečba menopauzy

Menopauza sama o sebe nie je choroba, ale často ju sprevádzajú rôzne nepríjemné pocity, ktoré môžu a musia byť bojované. Na zmiernenie prejavov podobného stavu v modernej medicíne sa používajú syntetizované hormonálne prípravky a bylinné prípravky na báze fytoestrogénov. Tieto lieky sú dostupné v rôznych dávkových formách. V závislosti od typu prejavených príznakov môže lekár predpísať tabletky, výstrely alebo vaginálne čapíky.

Prijatie účinných syntetizovaných hormónov má množstvo významných kontraindikácií, z ktorých jedným je predispozícia k rakovine. V takýchto prípadoch sa odporúča použiť bezpečné fytoestrogény, ktoré sú v počiatočných štádiách menopauzy veľmi účinné. Na zníženie frekvencie a intenzity návalov horúčavy môžu byť ženám predpísané antidepresíva. Ak chcete zmierniť nie príliš silný emocionálny stres, lekári odporúčajú užívať rôzne sedatívne rastlinné prípravky.

Počas tohto obdobia musia ženy venovať pozornosť svojmu zdraviu. V prípade potreby by ste mali zmeniť obvyklý spôsob života. Lekári odporúčajú prestať fajčiť a piť alkohol, vyrovnávať fyzickú námahu, jesť správne a chodiť na čerstvom vzduchu. Ak nie je možné zahrnúť do stravy dostatok potravín bohatých na živiny, mali by ste užívať vitamínové komplexy vo forme tabliet. B vitamíny majú pozitívny vplyv na nervový systém, tokoferol pomáha udržiavať pružnosť pokožky. Na zlepšenie stavu kostí, zubov a kože potrebujú ženy užívať komplex vitamínu D3 a vápnika.

Ľudové metódy

Mnohé ženy radšej riešia prílivy alternatívnej medicíny bez toho, aby sa uchýlili k lekárskej pomoci. Takáto samoliečba je zriedka účinná, pretože na zmiernenie symptómov je potrebné neustále udržiavať požadovanú hladinu hormónov v tele. Na stanovenie presného počtu fytoestrogénov v žiadnom bylinnom zbere nie je možné. Príjem neškodných infúzií môže spôsobiť množstvo vedľajších účinkov a spôsobiť zhoršenie stavu ženy..

V niektorých prípadoch ľudové prostriedky prinášajú úľavu. Lekári túto skutočnosť spájajú so silou auto-návrhov. Ak je žena presvedčená, že liečivé rastliny ju zbavia ťažkostí, môže mať odvar aj placebo účinok. V prípadoch intenzívnych návalov horúčavy sa však homeopatická liečba často stáva impotentnou.

Ako liečivá bylina na zmiernenie najčastejšie používaných záchvatov oregano, hloh, medovka, kôpor a ďatelina, Riadený príjem odvarov týchto rastlín má tonizujúci účinok na organizmus. Najužitočnejšie ľudové prostriedky sú čerstvo vylisované zeleninové šťavy. Ich použitie zabezpečuje dodávku dostatočného množstva vitamínov potrebných pre menopauzu.

Ako oddialiť nástup menopauzy

Od narodenia má žena obmedzenú rezervu vaječníkov. Preto nie je možné dlhodobo odkladať vývojový program stanovený prírodou. Ak má žena zlú rezervu, gynekológ môže predpísať svoje perorálne kontraceptíva, ktoré spomaľujú dozrievanie vajíčok a tým predlžujú reprodukčné obdobie. Odložiť menopauzu, môžete použiť súbor opatrení, ktoré sú založené na zachovaní zdravého životného štýlu.

záver

Mnohé z nepríjemných symptómov počas rôznych štádií menopauzy nepredstavujú nebezpečenstvo pre zdravie žien. Dáma by však mala byť pravidelne monitorovaná gynekológom na včasné odhalenie závažných ochorení. Treba mať na pamäti, že toto obdobie je charakterizované zvýšeným rizikom vzniku patológií, vrátane zlej regenerácie kostného tkaniva. Zrelá žena by sa mala snažiť viesť zdravý život, vďaka ktorému sa výrazne znížia negatívne prejavy menopauzy a zvyšok jej života sa nestane v nekonečnej návšteve ordinácií lekárov.

Pin
Send
Share
Send
Send