Zdravie

Ako sa spája adenomyóza a tehotenstvo: aké sú možnosti koncepcie a spätnej väzby od žien

Pin
Send
Share
Send
Send


Patologická proliferácia tkanív v reprodukčných orgánoch je bežným javom, ktorý sa vyskytuje u takmer 30% všetkých pacientov. Takmer všetky takéto procesy môžu mať negatívny vplyv na pravdepodobnosť nástupu a úspešného tehotenstva. Ako sú adenomyóza a tehotenstvo, či sa môžu vyskytnúť spoločne, atď., Opísané v tomto článku.

Tehotenstvo s diagnózou

Adenomyóza je proces patologickej proliferácie endometriálnych tkanív, keď sa jej bunky nadmerne aktívne delia. A práve na endometriu sa embryo pripája na počiatok počatia. Preto je jasné, prečo táto choroba ovplyvňuje pravdepodobnosť tehotenstva a pôrodu.

Je to možné?

Tehotenstvo s adenomyózou maternice je možné, ale pravdepodobnosť jeho výskytu je pomerne nízka. Znižuje sa v závislosti od stupňa vývoja ochorenia a keď zostáva v prvom a druhom štádiu takmer nezmenený, aj pri neplodnosti môže byť diagnostikovaná tretia a štvrtá z dôvodu veľkých oblastí lézií. Avšak, diagnóza neplodnosti je pomerne zriedka - len 30-40% prípadov.

Avšak veľa záleží na tom, aký starý je pacient. Lekári identifikovali nasledujúci vzor:

 • Adenomyóza a tehotenstvo po 40 rokoch sa takmer nikdy nevyskytujú spoločne. V tomto veku je pravdepodobnosť koncepcie najnižšia. Je to menej ako 50%
 • Čím mladší je pacient, tým vyššia je pravdepodobnosť počatia s takou diagnózou,
 • Po 35 rokoch tehotenstva s touto diagnózou sa takmer nikdy nevyskytuje bez hormonálnej terapie alebo vhodnej liečby,
 • U adolescentov s touto patológiou je pravdepodobnosť počatia tiež veľmi nízka.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice? Vo väčšine prípadov je viac či menej pravdepodobné, že budú úspešné. Avšak, prečo to nestojí za to bude diskutované nižšie.

Dôsledky potratu a potratu

Adenomyóza sa vyvíja v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Tehotenstvo je najsilnejší hormonálny stres pre telo a jeho prerušenie, bez ohľadu na dôvody, ktoré ho spôsobili, je ešte väčšie. Preto, ak sa s touto diagnózou stalo, musí byť dieťa spasené. Potrat alebo potrat v tomto prípade povedie k najsilnejšiemu relapsu ochorenia alebo urýchli jeho vývoj v dôsledku hormonálneho skoku.

Zároveň je dôležité si uvedomiť, že s touto diagnózou je veľmi ťažké udržať tehotenstvo, pretože samo o sebe významne zvyšuje pravdepodobnosť spontánneho prerušenia.

Dôsledky ochorenia na tehotenstvo

Adenomyóza maternice a tehotenstva sa nehodí dobre vďaka skutočnosti, že sa znižuje pravdepodobnosť počatia. A aj keby prišlo, riziko potratu a vývoj rôznych patológií, ktoré sú nebezpečné pre plod aj pre nastávajúcu matku, sú počas tehotenstva veľmi vysoké. Ešte komplikovanejšia je skutočnosť, že s takou diagnózou je nesmierne dôležité nosiť dieťa, pretože potraty a potraty len výrazne zhoršia stav ženy, ako je uvedené vyššie.

Prečo by ste nemali s touto diagnózou otehotnieť?

 1. Vysoká pravdepodobnosť zmeškaného potratu je prítomná vo všetkých podmienkach tehotenstva,
 2. V prvom a druhom trimestri je vysoká pravdepodobnosť potratu,
 3. Krvná zásoba placenty je zhoršená.
 4. Najčastejšie sa vyskytuje abnormálna placenta previa,
 5. Niekedy je dieťaťu diagnostikované hladovanie kyslíkom,
 6. Takáto diagnóza je potenciálnou indikáciou pre rez cisárskym rezom, pretože vaginálna aplikácia môže spôsobiť poranenie krčka maternice,
 7. Po pôrode môže byť závažné a ťažké zastaviť krvácanie,
 8. Neustále udržiavaná silná hypertonicita maternice.

Zo všetkých týchto dôvodov je tehotenstvo v tomto období mimoriadne nežiaduce. Okrem toho, s touto diagnózou, telo nepotrebuje ďalšie hormonálne zmeny a výkyvy. Ak sa však vyskytlo oplodnenie, lekári predpisujú terapiu na ochranu plodu a úspešné ukončenie tehotenstva.

Tehotenstvo po liečbe

Vyliečená choroba nemá nepriaznivý vplyv na pravdepodobnosť tehotenstva. Ak bola liečba vykonaná správne, infekcia sa nepripojila a proces adhézie sa nevyvinul, potom následná koncepcia nastane s rovnakou pravdepodobnosťou, ako keby choroba nebola v histórii.

 • Ženy mladšieho a stredného reprodukčného veku otehotnejú rýchlo a bez akýchkoľvek problémov,
 • Staršie ženy v reprodukčnom veku môžu mať aj deti, ale niekedy potrebujú prípravnú liečbu.
 • Ženy vo veku od 40 do 45 rokov potrebujú prípravnú a podpornú liečbu, aby sa zabezpečilo bezpečné počatie a tehotenstvo.

V každom prípade, pri plánovaní dieťaťa po takejto chorobe, je potrebné konzultovať s lekárom.

Ako otehotnieť s adenomyózou? Nie je potrebné to robiť, pretože takéto tehotenstvo bez dodatočnej podpornej liečby zriedka končí bezpečne. Aké riziká môžu v tomto prípade existovať, sú opísané nižšie. Preto musíte najskôr vyliečiť samotnú chorobu. Ako to urobiť?

Terapia sa uskutočňuje lekárskymi alebo chirurgickými metódami. Počas chirurgického zákroku sa kauterizácia centier rastu tkanív uskutočňuje pomocou prúdu, dusíka alebo lasera s použitím laparoskopu. Iný typ chirurgického zákroku sa používa len so silným stupňom vývoja ochorenia a len u žien, ktoré predtým porodili. Toto je zoškrabanie endometria.

Medikamentózna liečba tohto ochorenia sa vykonáva hormonálnymi liekmi, pretože je závislá od hormónov. Predpísané, hlavne progesterónové liečivá, ako je Vizanna, Duphaston, používané v individuálnej schéme. Niekedy sa predpisujú kombinované perorálne kontraceptíva, jedna tableta denne po dobu troch až šiestich mesiacov.

Ďalšou možnosťou je liečba agonistom hormónu uvoľňujúceho gonadotropín. To znamená Zoladex, Buserelin. Sú predpísané v tabletkách denne alebo v jednej injekcii mesačne až do šiestich mesiacov.

Terapia na záchranu tehotenstva

Ženy s adenomyózou majú najčastejšie nedostatok progesterónu. To je jedna z ženských pohlavných hormónov, ktorá okrem iného ovplyvňuje kontraktilitu maternice, zvyšuje ju. Je to vysoká kontraktilita maternice, ktorá vedie k tvorbe hypertonusu, čo má za následok vysokú pravdepodobnosť potratu.

Hlavným cieľom takejto udržiavacej liečby je zachovať tehotenstvo a znížiť pravdepodobnosť potratu. Na to je potrebné znížiť hypertonus maternice. To sa robí zvýšením obsahu progesterónu v krvi. Za týmto účelom sú pacientom predpísané lieky:

 • Urozhestan sa užíva 200-100 mg denne, pričom denná dávka sa odporúča rozdeliť na dve dávky a piť liek ráno a večer,
 • Duphaston sa užíva 2-3 krát denne, s jednorazovou dávkou 5-10 mg a 20-30 mg denne. Je potrebné akceptovať podľa individuálnej schémy,
 • Vizanna - progestogénová droga, opitá jedna tableta denne.

V závislosti od trvania tehotenstva môže lekár upraviť dávku lieku, preto lekár musí takýto liek prísne predpisovať. V tomto prípade je samoliečba neprijateľná, pretože môže ohroziť matku aj dieťa.

Podstata patológie

Príčiny tohto ochorenia môžu byť hormonálne poruchy, genetické predispozície alebo poranenia maternice spôsobené operáciami alebo potratmi.

Vo väčšine prípadov sa adenomyóza neprejavuje a je detegovaná len vtedy, ak ju vyšetruje gynekológ alebo po ultrazvuku.

Niekedy sa patológia prejavuje bolesťami v dolnej časti brucha pred menštruáciou a počas pohlavného styku, ako aj nadmerne bohatými sekrétmi počas menštruácie.

Prečítajte si o ďalších príznakoch adenomyózy.

Toto ochorenie môže postihnúť nielen oblasť genitálií, ale šíriť sa aj do ďalších orgánov v blízkosti..

Bohužiaľ, adenomyóza je najčastejšou príčinou ženskej neplodnosti.

Je možné otehotnieť?

Ochorenie polycystických ovárií je ochorenie, pri ktorom nedochádza k ovulácii v dôsledku prítomnosti viacerých folikulárnych cyst v každom vaječníku, ktoré nie sú zrelé až na úroveň dominantnej.

Jednou z údajných príčin tohto ochorenia je hormonálna porucha v tele, a to zvýšená hladina mužského hormónu v ženskom tele..

Okrem toho, dedičná predispozícia môže tiež ovplyvniť vývoj polycystického tkaniva. Toto ochorenie je jedným z prvých miest medzi príčinami neplodnosti u žien vo fertilnom veku.

Polycystické vaječníky sa liečia rôznymi spôsobmi.

Ak pacient neplánuje ďalšie tehotenstvo, liečba sa má začať perorálnymi kontraceptívami, ktorých účinok bude zameraný na zníženie obsahu mužských hormónov (androgénov, progesterónu) v tele ženy.

Výsledkom efektívnej liečby môže byť normalizácia menštruačného cyklu, nástup ovulácie a následne dlho očakávaná gravidita.

Ak bol tento spôsob liečby neúspešný, bude potrebný chirurgický zákrok., Je potrebné resekovať vaječníky, ktoré sa môžu uskutočniť otvoreným alebo laparoskopickým spôsobom.

Po tejto operácii sa pravdepodobnosť tehotenstva zvyšuje na 65%..

Ak sa však negatívne výsledky objavia do 6 mesiacov po operácii, je potrebné vykonať vyšetrenie na zistenie ďalších príčin neplodnosti.

Je koncepcia nebezpečná?

Viac ako 70% žien s adenomyózou nemôže otehotnieť..

To je brzdené mnohými dôvodmi, napríklad jedným z nich - prítomnosť cudzích buniek v maternici spôsobuje, že sa častejšie sťahuje, čím sa embryo vylučuje.

Okrem toho sa znižuje priechodnosť vajíčkovodov, čo zabraňuje oplodneniu vajíčka.

Aj keď sa tak stane, tehotenstvo nemôže pokračovať normálne a bez komplikácií. Takáto diagnóza počas tehotenstva zahŕňa pravidelné návštevy predporodnej kliniky a nepretržité monitorovanie ošetrujúcim lekárom.

V rôznych časoch je potrebné sledovať stav maternice, placenty a plodu..

V skorých štádiách tehotenstva je potrebné sledovať vývoj placenty, ktorá je zodpovedná za metabolizmus a kontroluje mnohé procesy.

Hormonálna podpora a pozorné pozorovanie placenty sú pre ženy dôležité., V druhom trimestri môžete pociťovať bolesť, ktorá sa tiež musí sledovať a monitorovať.

Okrem toho často diagnostikujú nesprávnu prezentáciu plodu, preto je vo väčšine prípadov predpísaný cisársky rez.

Ako to ovplyvňuje priebeh tehotenstva?

na jednoduché a jednoduché formy adenomyózy, tehotenstvo sa vyskytuje bez problémov, a niekedy žena nemusí byť ani vedomí prítomnosti ochorenia.

Ale s ťažšími formami patológie existuje množstvo faktorov, ktoré bránia tehotenstvu.

Jedným z hlavných problémov pri koncepcii môže byť porušenie cyklu u ženy.

Nepravidelná menštruácia sťažuje stanovenie dátumu ovulácie. V týchto prípadoch sú preto ženy nútené uchýliť sa k používaniu špeciálnych testov alebo teplotných ukazovateľov.

Tam je tiež prekážka, ako sú zrasty, ktoré bránia prenikaniu spermií cez skúmavky..

Na odstránenie tohto problému môžete vykonať špeciálnu operáciu na odstránenie zrastov v maternici.

Táto operácia však neposkytuje dlhodobý výsledok, preto je potrebné okamžite konať - choroba sa môže kedykoľvek obnoviť.

Ako je uvedené vyššie, hormonálna terapia je veľmi účinná pri udržiavaní tehotenstva. V závažnejších prípadoch je však možné zvýšiť tón maternice, čo môže viesť k potratu.

Aby ste predišli takýmto komplikáciám, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom vopred a naplánovať tehotenstvo..

Lekár vám pomôže predpísať vhodnú liečbu vopred, čo bude príprava maternice na tehotenstvo a hladký priebeh tehotenstva.

Je potrebné pripomenúť, že v miernejších formách patológie nie je adenomyóza kontraindikáciou alebo prekážkou tehotenstva..

S úspešnou koncepciou, tehotenstvom a pôrodom môže adenomyóza ustúpiť. Hlavná vec - čas diagnostikovať ochorenie a začať liečbu.

Niekedy po narodení môže adenomyóza úplne zmiznúť..

To je vysvetlené tým, že tehotenstvo je druh menopauzy, počas ktorej endometriálne bunky prestanú rásť, čo znamená, že žena sa môže zbaviť patológie.

IVF s ochorením

Vo väčšine prípadov vyšetrenie žien trpiacich na neplodnosť diagnostikovala adenomyóznu chorobu.

Najčastejšie ochorenie nie je jedinou príčinou neplodnosti, ale pravdepodobnosť úspešného tehotenstva sa znižuje.

Lekári môžu odporučiť IVF - in vitro oplodnenie, Ale pre úspech tohto postupu je potrebné vykonať správne zaobchádzanie a priviesť telo do poriadku.

IVF sa zvyčajne odporúča v prípadoch, keď boli iné spôsoby liečby a oplodnenia znehodnotené.

Pozitívny výsledok IVF pre túto patológiu je 40-60%. Tento ukazovateľ je veľmi vysoký, takže nezúfajte, ale pokračujte v snahe počať dieťa a liečbu.

Indikácie IVF pre adenomyózu zahŕňajú nasledujúce:

 • nedostatok výsledkov zo všetkých predchádzajúcich t
 • adhézie v panvovej oblasti, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné pre iné orgány,
 • nedostatok ovulácie, ktorá je spojená s hormonálnymi poruchami a zvýšeným obsahom prolaktínu,
 • poruchy imunity, ktoré môžu viesť k smrti spermií a nemožnosti pripojenia embrya k stene maternice.

Pre úspešný zákrok IVF musí žena pripraviť svoje telo a podstúpiť vhodný priebeh liečby..

S pomocou liečby musíte obnoviť hormóny a zvýšiť priechodnosť vajíčkovodov.

IVF možno predpísať až po absolvovaní hormonálnej terapie.

Diagnostické opatrenia

Jedným z najúčinnejších spôsobov detekcie adenomyózy je ultrazvuk.

Pre presnejšiu diagnózu musíte byť vyšetrený gynekológom.

Zvyčajne tento postup spočíva vo vyšetrení pohlavných orgánov pomocou zrkadiel, odobratí šmuhy a tiež vyšetrení krčka maternice pomocou špeciálnych zväčšovacích zariadení.

Okrem toho musíte absolvovať sériu testov, ktoré môžu byť potrebné na možný chirurgický zákrok.

Metódy spracovania

Ak chcete otehotnieť, potom na tento účel je lepšie mať vyšetrenie u špecialistu.

Ak zistíte patológiu s koncepciou dieťaťa, malo by byť oneskorené.

Priebeh ochorenia je nepredvídateľný a možné tehotenstvo môže viesť k rôznym nepríjemným následkom..

Po ukončení liečby stojí za to čakať niekoľko mesiacov a až potom počať. Choroba môže ustúpiť a môže sa prejaviť novou silou.

Súčasne je možné predpísať hormonálnu terapiu alebo protidrogovú liečbu proti zápalu..

Najväčšia hrozba ukončenia tehotenstva môže nastať v prvom trimestri, zvyšok tehotenstva závisí od úspechu tohto obdobia.

Môže byť neplodnosť?

Zvyčajne príčinou neplodnosti nemusí byť samotná choroba, ale patológie, ktoré sa vyvíjajú na jej pôde a spoločne môžu viesť k bezdetnosti.

Najčastejšie sa vyskytuje u žien s pokročilými patológiami, ktoré sa majú okamžite liečiť..

Jedným zo spôsobov, ako tento problém vyriešiť, je chirurgia, prostredníctvom ktorej môže mnoho žien otehotnieť.

Všeobecný opis patológie

Adenomyóza je choroba benígnej povahy, ktorá sa vyznačuje klíčivosťou vnútornej vrstvy maternice (endometria) v hrúbke tohto orgánu. To je jedna z odrôd endometriózy.

V prípade adenomyózy preniká endometrium len do strednej vrstvy maternice, bez toho, aby sa v patologickom procese v blízkosti vyskytovali iné orgány. V dôsledku zmien, ku ktorým dochádza, sa maternica zväčšuje, zatiaľ čo jej funkčnosť je zhoršená.

Choroba je pomerne častá: diagnostikuje sa v 8-45% prípadov. Takýto priebeh ukazovateľov sa vysvetľuje častým asymptomatickým priebehom patologického procesu. Charakteristickým znakom patológie je asymptomatický priebeh a tendencia k relapsu.

Väčšina iných adenomyóz sú ženy vo veku 30 až 45 rokov, ale prvé príznaky takejto odchýlky sa môžu vyskytnúť aj v období dospievania.

Toto ochorenie často spôsobuje neplodnosť u žien. Adenomyóza a tehotenstvo sú zvyčajne nekompatibilné podmienky. Тем не менее, иногда зачатие при таком диагнозе происходит, но в данном случае присутствует высокий риск самопроизвольного аборта.

Причины патологического процесса

Adenomyóza je ochorenie, ktorého vývojový mechanizmus a rizikové faktory nie sú jasne definované. Najbežnejším názorom je, že tento patologický proces sa vyvíja pod vplyvom hormonálnych zmien spojených s poruchami hypotalamicko-hypofyzárno-ovariálneho systému.

Dôvody, ktoré môžu spôsobiť rozvoj adenomyózy sú nasledovné:

 • chirurgia v oblasti maternice,
 • genetické poruchy
 • skorá alebo neskorá puberta,
 • zdôrazňuje,
 • ťažké cvičenie
 • dlhodobé a časté vystavenie sa slnečnému žiareniu alebo ultrafialovým lúčom, čo je dôležité najmä pre ženy mladšie ako 30 rokov, t
 • skôr
 • nedostatok sexuálneho života
 • alergické ochorenia
 • obezita
 • majú zlé návyky
 • hypertenzia,
 • anamnéza ťažkého pôrodu, cisársky rez,
 • patológia štítnej žľazy,
 • dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív
 • sedavý spôsob života
 • znížená imunita
 • hypotermia,
 • príliš skorý sexuálny debut
 • nepriaznivých účinkov na telo faktorov životného prostredia
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu,
 • dlhodobé používanie špirál maternice na ochranu pred nechceným tehotenstvom.

Choroby zápalovej a infekčnej povahy, ktoré zasahujú do orgánov reprodukčného systému, môžu tiež vyvolať rozvoj adenomyózy.

Lekári poukazujú na to, že adenomyóza je spôsobená hormonálnym faktorom: u žien vo fertilnom veku sa vyvíja patológia a po nástupe menopauzy sa stráca so zánikom sexuálnych funkcií a hormonálnou aktivitou organizmu.

Príznaky adenomyózy

Choroba na dlhú dobu môže byť asymptomatická, takže sa zvyčajne zistí v pokročilých štádiách.

Symptómy patológie by mali zahŕňať nasledovné:

 • porušenie menštruačného cyklu,
 • dlhá, ťažká a bolestivá menštruácia, ktorá trvá 7 dní alebo viac,
 • v menštruačných krvných zrazeninách sú viditeľné,
 • intermenštruačné krvácanie z maternice,
 • krvácania, vyskytujúce sa niekoľko dní pred nástupom menštruácie,
 • všeobecná slabosť
 • ospalosť,
 • závraty,
 • mdloby a mdloby
 • poruchy spánku
 • bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa môže rozprestierať do oblasti rozkroku alebo slabín,
 • bolesť pri pohlavnom styku, ktorá sa stáva výraznejšou niekoľko dní pred nástupom menštruácie.

U tehotných žien sa adenomyóza prejavuje v bolesti v spodnej časti brucha, ktorá sa zhoršuje fyzickou námahou, uvoľňovaním krvi alebo čírou tekutinou z genitálneho traktu.

Ak by žena trpiaca adenomyózou mohla otehotnieť, má obvyklý potrat.

Symptómy ochorenia závisia od prevalencie patologického procesu. V závislosti na tom, ako hlboko prenikli bunky endometria, sa rozlišujú štyri úrovne ochorenia. Toto je:

 1. Prvý stupeň, pri ktorom je ovplyvnená submukózna vrstva maternice.
 2. Druhý. V tomto prípade patologický proces nepresahuje viac ako polovicu hĺbky svalovej vrstvy maternice.
 3. Tretí. Väčšina svalovej vrstvy orgánu podlieha patologickým zmenám.
 4. Štvrté miesto. Je ovplyvnená celá svalová vrstva.

Prvý stupeň adenomyózy je zvyčajne asymptomatický. V druhom a treťom stupni môže nastať mierny klinický obraz. Štvrtý stupeň adenomyózy je štádium, v ktorom sú prejavy patológie jasne vyjadrené.

Nebezpečenstvo adenomyózy počas tehotenstva

Počas tehotenstva je adenomyóza obzvlášť nebezpečná, pretože patológia sa zvyčajne stáva príčinou spontánneho potratu. Medzi ďalšie možné komplikácie patria:

 • predčasný pôrod,
 • vnútorné krvácanie
 • prerušenie placenty,
 • a rast plodu.

Adenomyóza rôznych stupňov ovplyvňuje tehotenstvo rôznymi spôsobmi. Najnebezpečnejšie sú prvé a druhé etapy, najťažšie - tretie a štvrté.

Adenomyóza je najnebezpečnejšia v prvých mesiacoch po nástupe tehotenstva.

Diagnostické metódy

Adenomyóza sa zisťuje pomocou takýchto diagnostických opatrení:

 • história,
 • gynekologické vyšetrenie
 • ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov,
 • hodnotenie hladiny jednotlivých hormónov v krvi (progesterón, estrogén, luteinizácia),
 • laparoskopia.

Ak tehotenstvo nie je vykonaná takéto diagnostické opatrenia ako rádiografia alebo hysteroskopia.

Podľa výsledkov diagnostických opatrení špecialista vyhodnocuje stav ženy a predpisuje priebeh liečby.

Liečba liekmi

Terapia ochorenia je zameraná na inhibíciu šírenia patologických nálezov, čím sa eliminuje hrozba ukončenia tehotenstva. Úlohou terapie je eliminovať riziko potratov. Lieky sa používajú len na lekársky predpis.

V tomto prípade sú predpísané nasledujúce lieky:

 • antispasmodiká (antispazmodiká),
 • sedatíva (Calm),
 • Prostriedky na zlepšenie metabolických procesov (glycín).

Najčastejšie sa u žien, ktoré trpia adenomyózou, po zmene hormónov pri pôrode, čo prispieva k redukcii patologických ohnísk. Ak sa tak nestane, po pôrode je predpísaný priebeh konzervatívnej liečby alebo chirurgického zákroku.

Po pôrode môže byť pridelená žena:

 • Hormonálne lieky skupiny progestogénov (Utrozhestan, Farlutar, Vizanna). Tieto lieky prispievajú k vytváraniu podmienok pre implantáciu oplodneného vajíčka, ktoré zabraňujú zmenám endometria.
 • Androgénne hormonálne lieky (Danazol). Liek znižuje ohniská adenomyózy, pretože endometrium sa stáva tenšie.
 • Perorálne kontraceptíva (Janine, Silhouette, Clayra, Yarin). Cieľom týchto liečiv je zabrániť riziku patologického rastu tkaniva.
 • Bylinné prostriedky nehormonálneho účinku (cyklodinón). Lieky eliminujú hormonálnu nerovnováhu, majú analgetické a protizápalové účinky.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (Nimesil, Ketoprofen). Takéto liečivá majú analgetický účinok, inhibujú zápalový proces, menštruačný tok znižujú.
 • Imunomodulačné lieky (Wobenzym). Takéto lieky nielen zvyšujú imunitu, ale tiež znižujú závažnosť vedľajších účinkov spôsobených hormonálnymi liekmi.

Ľudové prostriedky

Tiež na liečbu adenomyózy po pôrode môžu byť použité prostriedky tradičnej medicíny. To možno urobiť len po konzultácii s lekárom. Často používané recepty sú nasledovné:

 • Vývar založený na rebríku. Ak chcete pripraviť, je potrebné vziať lyžicu nasekaných surovín a zalejeme 200 ml vriacej vody. Nástroj by mal byť podávaný počas jednej hodiny, trikrát denne sa užíva na tretej časti skla. Tento bylinný prostriedok má protizápalový a baktericídny účinok, zvyšuje kontrakcie maternice.
 • Kopřiva odvar. Ak chcete pripraviť, musíte vziať 2 polievkové lyžice čerstvé alebo suché bylinky, zalejeme pohárom vriacej vody, nechajte kvapalinu variť po dobu 40 minút. Výsledná suma finančných prostriedkov musí byť rozdelená na niekoľko častí a spotrebovaná počas dňa.
 • Bylinková zmes. Zahŕňa púčiky brezy a topoľa, bobúľ borievky, listy jabĺk, kalamáre a tyran. Všetky tieto zložky je potrebné zmiešať v rovnakých častiach, potom vziať lyžičku zmesi a zalejeme 200 ml vriacej vody. Náradie sa musí naplniť hodinu. Kvapalinu namočte a vezmite 3-4 ml 50 ml denne.
 • Odvar sušenej trávy bóru maternice. Musíte vziať lyžicu hlavnej zložky a zalejeme 200 ml vriacej vody, nechajte ho variť 15 minút. Vezmite niekoľko polievkových lyžíc výsledného vývaru na hodinu pred jedlom.
 • Lisuje s modrou hlínou. Hliny by sa mali zriediť teplou vodou, aby sa získala konzistencia silnej smotany. Zmes sa zahrieva vo vodnom kúpeli a potom sa aplikuje na spodnú časť brucha. Naneste vrstvu potravinového filmu na vrch. Zostaňte pod dekou na 2 hodiny, potom opláchnite zvyšky ílovej hmoty teplou vodou.

Treba mať na pamäti, že v prítomnosti dojčiacich liekov (vrátane tých, ktoré boli pripravené nezávisle na populárnych receptoch) sa musí brať starostlivo a len pod lekárskym dohľadom. Je to spôsobené tým, že účinné látky môžu prenikať do materského mlieka.

Fyzioterapeutické procedúry

Ďalšou metódou liečby adenomyózy u ženy je fyzioterapia. S týmto ochorením sú účinné:

 • magnetickej terapie
 • balneoterapia,
 • laserové ošetrenie
 • masáž, vrátane pohárikov,
 • reflexológia,
 • ultrafialové žiarenie.

Liečba adenomyózy počas tehotenstva a po pôrode by sa mala vykonávať pod dohľadom lekára.

Prognóza a preventívne opatrenia

So správnym prístupom k liečbe adenomyózy počas tehotenstva má priaznivá prognóza.

Aby ste predišli vývoju patologického procesu pred tehotenstvom, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 • pravidelne navštevovať gynekológa: nielen keď sa objavia charakteristické príznaky, ale aj ako profylaxia,
 • nezneužívajte opaľovanie a výlety do solária,
 • vyhnúť sa stresovým situáciám
 • schudnúť
 • výber správnych antikoncepčných metód, aby sa zabránilo potratom,
 • pozorovať režim práce a odpočinku,
 • užívajte hormonálnu antikoncepciu len po konzultácii s lekárom.

Adenomyóza počas tehotenstva je zriedkavý jav, pretože patológia samotná vo väčšine prípadov eliminuje pravdepodobnosť počatia. V niektorých prípadoch však tehotenstvo nastáva aj za týchto podmienok. Aby ste sa vyhli spontánnemu potratu na tomto pozadí, mali by ste okamžite vyhľadať lekára a začať s liečbou.

Adenomyóza a tehotenstvo - vlastnosti kurzu, prognóza a ďalšie funkcie + recenzie

Článok je v podsekcii Endometrióza (ktorá je súčasťou sekcie Choroby)

Reprodukčná funkcia ženy závisí od mnohých faktorov. Tehotenstvo môže byť skľučujúca úloha, ak je produkcia hormónu poškodená v tele. Často sa v súčasnosti endokrinné patológie prejavujú vo forme vnútornej (maternicovej) endometriózy - adenomyózy.

Čo je adenomyóza

Adenomyóza je patológia, pri ktorej dochádza k proliferácii vnútornej vrstvy maternice mimo.

Rezy sliznice, ktoré pod vplyvom pohlavných hormónov prechádzajú cyklickými zmenami, sa začínajú formovať vo svalovej vrstve orgánu.

V dôsledku toho sa krvácajúce ložiská endometria rozširujú v maternicovej stene a vyvíja sa chronický zápalový proces.

Ohniská takéhoto chronického zápalu ovplyvňujú funkciu maternice ako orgánu určeného na nosenie dieťaťa. Svalová vrstva môže prejsť významnými zmenami: rednutím, dystrofickou reštrukturalizáciou, čo vedie k narušeniu kontraktilnej funkcie orgánu. Ak sa vyskytne tehotenstvo s ochorením, potom je vysoká pravdepodobnosť, že ho ukončíte.

Adenomyóza je pomerne častá u žien, u ktorých je diagnostikovaná neplodnosť. Ochorenie je indikátorom hormonálneho zlyhania ženského tela. Toto zlyhanie vedie k neplodnosti a plodným problémom.

Príčiny ochorenia

Príčiny atypického umiestnenia slizničných oblastí sú stále spoľahlivé. Je však dobre známe, že u pacientov s adenomyózou existujú imunitné a hormonálne poruchy.

Predpoklady pre rozvoj patológie sú nasledovné faktory:

 • genetická predispozícia
 • komplikovaná história narodenia
 • potraty alebo zoškrabanie maternice z iných dôvodov. V týchto prípadoch je možné čisto mechanické vloženie častí sliznice maternice do svalovej vrstvy.
 • dlhodobé nosenie vnútromaternicových pomôcok, t
 • obezita alebo iné hormonálne a metabolické ochorenia,
 • nekontrolovaných perorálnych kontraceptív,
 • zdôrazňuje a nezdravú stravu, ktorá zhoršuje hormonálne poruchy.

Prejavy patológie u tehotných žien

Pred nástupom oplodnenia sa adenomyóza prejavuje bolesťou počas menštruácie, hojnou menštruáciou a prepúšťaním medzi nimi, čo môže byť zamenené so znakmi zápalu. Avšak, po výskyte tehotenstva, telo zažíva silnú hormonálnu zmenu.

Sliznica maternice v čase prestáva podliehať cyklickým zmenám - dochádza k regresii ochorenia. Keďže počas tehotenstva nie sú v maternici žiadne lézie krvácania, sú v konzervatívnej forme, neodhalia žiadne špecifické prejavy počas tehotenstva pri adenomyóze.

Jedna skupina príznakov patológie môže byť spojená s nedostatočným využitím svalovej vrstvy maternice as nedostatkom progesterónu.

Kombinácia týchto faktorov určuje príznaky ohrozeného potratu:

 • bolesti v dolnej časti brucha, horšie večer alebo po cvičení,
 • zvýšený tón maternice, stáva sa „tvrdým“ na dotyk,
 • patologický výtok z genitálneho traktu (krvavé škvrny alebo číra tekutá voda).

Kompatibilita adenomyózy a tehotenstva

Žena, ktorá trpí adenomyózou, je ťažké otehotnieť. Podľa štatistík až 80% pacientov s touto chorobou nemôže dlho otehotnieť. Neschopnosť oplodnenia a následná implantácia embrya, ako aj adenomyóza, sú spojené s hormonálnou nerovnováhou.

Ak dôjde k oplodneniu, pacient je pod starostlivou starostlivosťou pôrodníkov kvôli vysokému riziku potratov. Zvýšené riziko pretrváva až do vytvorenia placenty - hlavného zdroja hormónov počas tehotenstva. Preto v počiatočných štádiách (v prvom trimestri) sa hormonálna terapia (napríklad Duphaston) predpisuje pacientom s adenomyózou.

Po 14 týždňoch sa znižuje riziko ukončenia tehotenstva. Žena je však pozorovaná, pretože steny maternice postihnuté adenomyózou strácajú svoju elasticitu. S rastom plodu môže byť postupné rozťahovanie stien maternice sprevádzané ťahaním bolesti v spodnej časti brucha.

Ďalším znakom tehotenstva pri adenomyóze sú adhézie a uzliny v maternici (s nodulárnou adenomyózou). V prípade výrazného procesu adhézie môže rastúci plod trpieť ťažkosťami a zaujať nútenú pozíciu.

Difúzna forma patológie je charakterizovaná viac alebo menej jednotnými zmenami v stene maternice. S výraznými dystrofickými zmenami v stene maternice počas tehotenstva sa často vyvíja placentárna insuficiencia, ktorá vedie k hypoxii plodu a oneskorenému fyzickému a mentálnemu vývoju.

Fokálna forma patológie je nebezpečná v prípadoch, keď je placenta pripevnená v oblasti postihnutej oblasti. To je spojené s rozvojom jednej z najťažších patológií tehotenstva - porúch placenty.

diagnostika

Diagnóza adenomyózy u tehotnej ženy sa robí na základe:

 1. Survey. Pacient sa zvyčajne sťažuje na bolestivú a dlhodobú menštruáciu pred tehotenstvom. Rovnako ako pri odľahčení hnedo-hnedého výboja niekoľko dní pred začiatkom menštruácie a do dvoch až štyroch dní po cyklickom krvácaní.
 2. Inšpekcia. Keď sa určí vaginálne vyšetrenie maternice väčšie, ako je nevyhnutné pre toto obdobie tehotenstva. Keď je možné stanoviť ohniskovú formu, môže sa určiť tuberozita. Palpácia maternice je často bolestivá alebo aspoň nepohodlná.
 3. Ultrazvuková skúška. Stanoví sa rozdiel medzi veľkosťou maternice a trvaním tehotenstva, zvýšenou echogenitou alebo zriedením svalového tkaniva v lokalizovaných léziách.

Terapia adenomyózy počas tehotenstva je zameraná na riešenie nasledujúcich úloh:

 1. Inhibícia rastu ohnísk sliznice maternice. Na to sa používajú androgény alebo progestogény. Lieky a dávky volia ošetrujúceho lekára.
 2. Odstráňte hrozbu ukončenia tehotenstva. Pre tento kurz je priradené:
  • antispasmodiká (No-shpy, Papaverina, atď.),
  • sedatíva
  • látky, ktoré zlepšujú metabolické procesy (napríklad glycín).

Okrem týchto opatrení sa neuplatňujú iné metódy liečby adenomyózy počas tehotenstva, pretože:

 1. Užívanie liekov alebo postupov počas tohto obdobia zvyšuje riziko nežiaducich účinkov na plod. Po prvé, hlavné pravidlo medicíny funguje - „neškodiť“. Liečbu ochorenia možno odložiť na obdobie po pôrode.
 2. Do popredia sa dostáva hrozba ukončenia tehotenstva, ktorá sa vyvíja u významnej časti pacientov s touto diagnózou. Preto je liečba liekov zameraná práve na odstránenie tohto problému.

V niektorých prípadoch sa po narodení môže zmeniť hormonálna rovnováha a postupne sa začnú zmenšovať ložiská adenomyózy. Ak sa tak nestane, pacient dostane po narodení dieťaťa konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu.

Poporodná terapia

Konzervatívna liečba adenomyózy mimo tehotenstva zahŕňa:

 • hormóny, ktoré napodobňujú stav menopauzy. Priebeh liečby sa pohybuje od štyroch mesiacov do jedného roka.
 • nesteroidné protizápalové lieky na syndróm silnej bolesti,
 • odvarov a bylinných extraktov, ako aj iných metód tradičnej medicíny. Ošetrujúci lekár môže predpisovať bylinky vo forme douchingu a požitia.

Infúzie pomôžu znížiť krvácanie tkanív a zmierniť zápal v myometriu:

 1. Pastierska kabelka. Lžička suchej trávy sa naleje pohárom vriacej vody, na hodinu sa naplní a vezme sa do polievkovej lyžice štyrikrát denne pol hodiny pred jedlom.
 2. Žihľavy. Dve polievkové lyžice suchých alebo čerstvých bylín sa nalejú jedným pohárom vriacej vody a naplnia sa 40 minút. Celá suma finančných prostriedkov musí byť rozdelená do niekoľkých techník a spotrebovaná za jeden deň.
 3. Listové listy. Polievková lyžica suchých alebo čerstvých bylín sa naleje pohárom vriacej vody a naplní sa po dobu dvoch hodín. Výsledná infúzia je rozdelená do štyroch častí, najprv musíte jesť nalačno, zvyšok môže byť po jedle, rovnomerne po celý deň.

Okrem bylinnej terapie môže byť zápal v maternicovom svale znížený o: t

 1. Hirudotherapy. Pijavice sa umiestnia na spodnú časť brucha pod dohľadom lekára. Špeciálne enzýmy, ktoré obsahujú tieto zvieratá, majú silné protizápalové a regeneračné vlastnosti.
 2. Modré hlinené zábaly. Aplikácia ílu do oblasti slabín zlepšuje krvný obeh v panve a v kombinácii s inými liečebnými metódami urýchľuje regeneráciu myometria.

Ak konzervatívna terapia neviedla k požadovanému účinku, vznikli komplikácie, potom sa uchýlili k chirurgickej liečbe adenomyózy.

Indikácie pre operáciu sú:

 1. Ťažké krvácanie z maternice.
 2. Kombinácia adenomyózy a myómov veľkých veľkostí.
 3. Kombinácia adenomyózy s atypickými zmenami endometria alebo epitelu krčka maternice.

prevencia

Úplne bezpečné pred touto chorobou je sotva možné. Ženy, ktoré majú hormonálne a metabolické poruchy, musia obzvlášť pozorne sledovať stav vnútorných pohlavných orgánov a dodržiavať jednoduché pravidlá:

 1. Navštívte gynekológa aspoň dvakrát ročne a podstúpte ultrazvuk panvových orgánov.
 2. Ak sa vyskytli problémy s menštruáciou - stali sa bolestivými, hojnými, pár dní pred menštruáciou boli špinenia - je lepšie neodkladať návštevu gynekológa.
 3. Ak chcete vytvoriť správny režim dňa a vyváženú stravu, ako sa zbaviť nadváhy.
 4. Znovu zvážte postoj k nervovému preťaženiu.
 5. Nedovoľte, aby ste nadmerne vyčerpali emocionálnu únavu, pravidelne dostávate kurzy relaxačnej masáže a fyzioterapie zamerané na posilnenie nervového systému.

Recenzie žien, ktoré mali ochorenie

sofia

http://pregnant-club.ru/comment/reply/394/4385

Jyldyz

http://bezboleznej.ru/adenomioz

Adenomyóza sa nemusí prejaviť. Pred menopauzou môžu ľahko existovať ohniská atypického umiestnenia sliznice maternice a potom podstúpiť prirodzenú regresiu. Ak sa však príznaky choroby prejavia v reprodukčnom veku a podľa plánu - tehotenstva a pôrodu, patológia sa musí starostlivo liečiť, aby sa zabránilo následným problémom.

Adenomyóza a tehotenstvo: je možné otehotnieť s touto chorobou? / Mama66.ru

Adenomyóza alebo vnútorná endometrióza je patologický proces, ktorý ovplyvňuje telo maternice, pričom sa šíri vnútorná vrstva sliznice v hrúbke stien orgánu.

V tejto súvislosti sa vytvára špecifický obraz ochorenia so sprievodnými závažnými komplikáciami.

Napríklad adenomyóza a tehotenstvo sa často vzájomne vylučujú, pretože choroba zvyčajne vedie k neplodnosti.

Táto gynekologická patológia sa radí na tretie miesto v rebríčku všetkých ochorení ženského genitálneho traktu. Pretože vo väčšine prípadov sa vyskytuje u žien vo fertilnom veku, zaslúži si pozornosť.

Ako sa prejavuje adenomyóza?

Zákernosť tohto ochorenia spočíva v tom, že ho možno dlho ukryť bez toho, aby sa o ňom dozvedel. V niektorých prípadoch sa náhodne zistí počas rutinného vyšetrenia gynekológom.

Podozrenie na prítomnosť adenomyózy môže byť na nasledujúcich klinických príznakoch:

Bohužiaľ, mnoho žien považuje bolestivé a hojné obdobia za normu, pričom ju vníma ako prvok organizmu alebo pripisuje jej vlastné dohady. Nie sú v zhone, aby sa poradili s lekárom, a ochorenie pomaly postupuje v tomto čase.

Existujú 4 štádiá ochorenia:

 1. Endometrium nevyteká, ale vnútri stien maternice, prenikajúcich 1/3 ich hrúbky.
 2. Endometrium rastie na ½ hrúbky steny maternice.
 3. Endometrium presahuje viac ako polovicu steny orgánu.
 4. Endometrium rastie cez celú hrúbku steny maternice, vystupuje do brušnej dutiny, s následným zapojením vnútorných orgánov do procesu.

Kto je najviac ovplyvnený?

Najčastejšie ochorenie postihuje ženy vo fertilnom veku, konkrétne od 17 do 35 rokov. Rizikovú skupinu tvoria pacienti, ktorí podstúpili indukovaný potrat a potrat, operáciu maternice.

Menej často je ochorenie diagnostikované u pacientov, ktorých pracovná aktivita je spojená so závažnými fyzickými stavmi a stresom.

Ale adenomyóza môže byť diagnostikovaná u tých žien, ktoré nezaznamenali vyššie uvedené príčiny.

Tehotenstvo a adenomyóza maternice ako dva nezlučiteľné koncepty sa stávajú hlavným problémom ženy pripravenej na materstvo.

V tele pacienta je hladina estrogénu zvýšená, ale nestabilná, čo vyvoláva rozvoj vnútornej endometriózy, ktorá zabraňuje nástupu tehotenstva.

U žien starších ako 35 rokov sa prirodzená hladina estrogénu začína postupne znižovať, takže diagnóza adenomyózy sa robí oveľa menej často.

Môžem otehotnieť s adenomyózou?

Zvyčajne vnútorná endometrióza spôsobuje neplodnosť.

Adenomyóza maternice a tehotenstvo ako vzájomne sa vylučujúce koncepty sú spojené s nasledujúcimi dôvodmi:

 • vajíčko nemôže preniknúť do tela maternice na pozadí porušenia kontraktilnej aktivity vajíčkovodov,
 • ovulácia sa nevyskytuje v dôsledku hormonálnej nerovnováhy,
 • autoimunitné reakcie v ženskom tele inhibujú aktivitu samčích zárodočných buniek a interferujú s implantáciou oplodneného vajíčka a vývojom tehotenstva,
 • bolesť počas pohlavného styku zabraňuje udržaniu pravidelného intímneho života,
 • predčasné ukončenie tehotenstva v dôsledku zvýšenej kontraktility svalovej vrstvy maternice a zápalu v nej.

Tehotenstvo s adenomyózou je možné, ak sa vykonáva komplexná liečba zameraná na obnovenie reprodukčnej funkcie. Účinnosť terapeutických účinkov závisí od trvania ochorenia. Ak adenomyóza obťažovala ženu nie viac ako 3 roky, výsledok liečby bude pravdepodobne pozitívny.

Čo robiť, aby choroba nebránila materstvu?

Aby sa predišlo akýmkoľvek pochybnostiam, či je možné otehotnieť s adenomyózou maternice a ochorenie neotravuje život, je dôležité pravidelne podstúpiť gynekologické vyšetrenia a poradiť sa so špecialistom, ak máte akékoľvek príznaky choroby. Včasne diagnostikovaná patológia je ľahko liečiteľná a neovplyvňuje schopnosť otehotnieť.

V 1 a 2 štádiách adenomyózy je priaznivá prognóza zotavenia. Je potrebné poznamenať, že ochorenie je náchylné k relapsom s hormonálnou nerovnováhou, preto je ťažké hovoriť o 100% vyliečení. Aby choroba nezasahovala do materstva, po terapii je dôležité sledovať vaše zdravie a neuchýliť sa k vlastnej liečbe.

3 a 4 štádiá adenomyózy v 90% prípadov znamenajú pretrvávajúcu neplodnosť. V tomto prípade sa liečba uskutočňuje chirurgicky. Počas operácie lekár vylúči postihnuté tkanivá maternice a podľa možnosti zachová orgán. V štádiu 4 choroby sa zvyčajne odstránia maternica a vaječníky.

Konzervatívna liečba v počiatočných štádiách ochorenia zahŕňa užívanie perorálnych kontraceptív, multivitamínových komplexov a imunomodulátorov. Hormonálna liečba je najúčinnejšia, pretože polovica žien po ukončení orálnej antikoncepcie má zdravé tehotenstvo.

Vlastnosti priebehu tehotenstva s adenomyózou

Prítomnosť tohto ochorenia počas pôrodu je vždy rizikovým faktorom. Najjednoduchšie je pokračovať v tehotenstve s adenomyózou 1 stupňa.

Príznaky endometriózy s nástupom koncepcie ustúpia, ale po pôrode, s prvou menštruáciou, sa vrátia znova. Ak tehotenstvo napriek diagnóze prišlo, musí sa zachovať. V opačnom prípade môže potrat spôsobiť recidívu ochorenia av budúcnosti bude trvať ešte závažnejší priebeh. Často je žena ohrozená potratom.

Avšak, tehotenstvo môže priaznivo ovplyvniť priebeh ochorenia, pretože v skutočnosti spôsobuje fyziologické menopauzy v tele - absencia menštruácie. To zase inhibuje patologický proces šírenia ohnísk vnútornej endometriózy. To znamená, že choroba dočasne nepostupuje.

Adenomyóza je závažné ochorenie, ktoré sa môže liečiť, ak sa začne včas. Je však potrebné, aby sa s ním zaobchádzalo pred zamýšľaným poňatím, aby nedošlo k komplikovaniu priebehu tehotenstva a nespôsobilo komplikácie po pôrode. V počiatočnom štádiu nie je vyliečenie adenomyózy zložité, a čo je najdôležitejšie, nemôže ovplyvniť reprodukčnú funkciu ženy.

Dermálna adenomyóza a tehotenstvo

Adenomyóza a tehotenstvo. Adenomyóza sa nazýva endometrióza maternice. Toto je zápalový proces. Ale aby sme pochopili, čo to je, najprv sa dozvieme, čo je to endometrióza. Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice? Adenomyóza je druhou najčastejšou príčinou ženskej neplodnosti po zápalových ochoreniach ženského genitálneho traktu.

Mnohé ženy sa úzkostlivo pýtajú, či sú adenomyóza a tehotenstvo kompatibilné? Odpoveď je jednoduchá: je to možné, ale ťažké. Bohužiaľ, prognóza tehotenstva s touto chorobou je sklamaním. Adenomyóza spôsobuje neplodnosť v 40 percentách prípadov.

Adenomyóza maternice (endometrióza maternice) - ochorenie, pri ktorom sa v tkanivách maternice, vaječníkov a iných tkanív vyskytujú lézie, ktoré sa podobajú štruktúre sliznice maternice, sú malé uzliny, ktoré obsahujú tmavú hustú tekutinu. V takýchto ložiskách dochádza k zmenám podobným odmietnutiu sliznice maternice.

Vyvinuté krvácanie z týchto oblastí vedie k bolesti počas menštruácie. Moderné lekári adenomyóza sa zvyčajne nazýva ochorenie, ako je endometrióza maternice. A endometrióza je vážny zápalový proces.

Endometriálne ložiská môžu byť lokalizované v rôznych orgánoch a tkanivách: na krčku maternice, v hrúbke maternice, na stene dutiny brušnej, mimo orgánov reprodukčného systému.

Príznaky maternicovej adenomyózy

Najčastejším príznakom je bolesť, ktorá sa objavuje alebo zosilňuje v predmenštruačných dňoch, počas menštruácie. S porážkou maternice môže byť hojná menštruácia, krvácanie z genitálneho traktu pred a po menštruácii.

Bolesť môže byť podaná do oblasti krížovej kosti, konečníka, vagíny. Adenomyóza maternice sa môže vyskytnúť bez príznakov, v tomto prípade je táto patológia zistená, keď pacienti prichádzajú na kliniku s otázkou, že nemôžu počať dieťa.

Existuje šanca urobiť a porodiť zdravé dieťa? Dermálna adenomyóza je často sprevádzaná neplodnosťou. Neplodnosť je umiestnená, ak sa tehotenstvo nevyskytlo v priebehu jedného alebo viacerých rokov s pravidelným sexuálnym životom. Pri adenomyóze maternice je implantácia vajíčka do sliznice maternice nemožná a vaječná bunka sa stráca.

Pri adenomyóze maternice je zaznamenaný adhézny proces, ktorý vedie k neplodnosti. Tam je porušenie priechodnosti vajíčkovodov, čo vedie k absencii tehotenstva. Pri adenomyóze maternice môže dochádzať k nedostatku dozrievania vajíčok vo vaječníkoch, čo je zmena vlastností samotnej sliznice maternice.

Ak sa zistí diagnóza adenomyózy maternice, predpisuje sa liečba gestagénmi, pričom môže spôsobiť tehotenstvo. Táto skupina liekov by nemala byť zrušená, musia byť ďalej prijaté, aby poskytli potrebnú hormonálnu podporu.

Je známe, že ochorenie je charakterizované prítomnosťou hormonálnych porúch, preto je v prvom trimestri tehotenstva najviac zodpovedná. Spravidla by tehotné hormóny mali trvať až 14 týždňov. Toto však musí byť kontrolované s prihliadnutím na výsledky krvného testu na progesterón.

Na základe výsledkov vyšetrenia sa rozhodne o zrušení gestagénov alebo pokračovaní liečby. Boli uskutočnené početné štúdie, podľa ktorých neboli získané žiadne informácie o negatívnom účinku hormónov, najmä dydrogesterónu na plod.

Tento liek je široko používaný v pôrodníckej praxi a prispieva k vytváraniu optimálnych podmienok pre progresiu tehotenstva.

Najčastejšou komplikáciou tehotenstva pri adenomyóze je hrozba jeho prerušenia. Táto situácia vyžaduje preventívne kurzy, aby sa zabránilo rozvoju kliniky ohrozenia. Predpísané lieky zo skupiny antispasmodík, sedatív, sedatív, ktoré zlepšujú metabolické procesy.

Príčiny adenomyózy maternice

Dermálna adenomyóza je spôsobená genetickou predispozíciou. Existuje teória hormonálneho vývoja ochorenia, podľa ktorej dochádza k porušeniu obsahu a pomeru hormónov v ženskom tele.

Ďalšou teóriou výskytu adenomyózy maternice je implantačná, podľa ktorej sa oddelené častice endometria ukladajú na vaječníky, trubice a peritoneum, čím sa vytvára „pôda“ pre rozvoj ochorenia.

Najdôležitejšie sú negatívne zmeny v neuroendokrinnom systéme v dôsledku stresu, podvýživy a rôznych gynekologických ochorení.

Liečba adenomyózy maternice

Liečba adenomyózy maternice sa vykonáva chirurgickou korekciou, fyzioterapeutickými metódami, hormonálnou terapiou. V posledných desaťročiach prevládali hormonálne lieky v liekovej terapii adenomyózy maternice. Dočasne zastavia menštruáciu, potláčajú funkciu vaječníkov.

Vytvárajú umelú menopauzu, ktorá vedie k zníženiu závažnosti symptómov ochorenia, k zníženiu ložísk adenomyózy maternice. Hormonálne lieky poslednej generácie majú minimálne vedľajšie účinky v porovnaní s liekmi predchádzajúcich generácií. Liečba takýmito hormonálnymi liekmi sa používa ako prvá fáza liečby pred operáciou.

Perorálne hormonálne antikoncepčné prostriedky sa tiež používajú pri liečbe a prevencii progresie ťažkých foriem adenomyózy maternice.

Najväčší účinok možno dosiahnuť kombináciou hormonálnej a chirurgickej metódy liečby - laparoskopie, počas operácie sa odstránia endometriálne ložiská. Hormóny môžu byť použité ako predoperačná príprava, 3-6 mesiacov po operácii ako preventívne opatrenie proti nástupu príznakov adenomyózy maternice.

Plánovanie tehotenstva pre adenomyózu maternice

Laparoskopia sa uchyľuje, ak existujú endometriálne cysty vaječníkov, je potrebné stanoviť priechodnosť vajíčkovodov. Po operácii 3-6 mesiacov sa zvyčajne predpisuje hormonálna liečba. Hormonálne lieky ponoria reprodukčný systém do spánku.

Po niekoľkých mesiacoch sa terapia zruší, pacientka môže otehotnieť. Ak sa tehotenstvo nevyskytne v priebehu jedného roka, potom to drasticky znižuje šance na obnovenie reprodukčnej funkcie ženy. V tomto prípade odporúčaný program IVF.

Počas tehotenstva a laktácie v neprítomnosti menštruácie sa môže vyskytnúť opačný vývoj adenomyózy maternice. Prerušenie tehotenstva s kyretážou maternice vedie k zhoršeniu a zhoršeniu maternicovej adenomyózy.

Včasné vyšetrenie, liečba maternicovej adenomyózy pomáha tehotenstvu.

Prítomnosť adenomyózy neznamená, že tehotenstvo sa vyskytne u všetkých tehotných žien s komplikáciami.

Veľké percento pacientov ani nevie, že majú takéto ochorenie, zatiaľ čo početnosť sa vyskytuje bez akýchkoľvek problémov. V tejto situácii nie je potrebné okamžite používať hormonálnu liečbu.

Je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie ženy, jej hormonálneho profilu, aby ste mohli posúdiť potrebu lekárskeho ošetrenia.

Ak žena trpí adenomyózou a plánuje tehotenstvo, potom by mala byť pripravená na také dôležité obdobie svojho života.

Vykonanie úplného vyšetrenia a vhodnej liečby v závislosti od získaných výsledkov je zárukou, že príde tehotenstvo a bude pokračovať bez komplikácií. Osobitná pozornosť sa venuje diagnostike infekcií, ktoré sú VTI.

Pri adenomyóze dochádza k poklesu ochranných, imunitných síl tela. Tehotenstvo je stav prirodzenej imunodeficiencie, čo môže viesť k tomu, že infekčný proces počas tehotenstva bude sprevádzaný rôznymi komplikáciami.

Pred graviditou je potrebné predpísať priebeh špecifickej liečby, pretože zoznam liekov schválených pre tehotné ženy je veľmi obmedzený.

Je možné argumentovať, že pre ženu by diagnóza adenomyózy nemala znamenať, že nebude schopná porodiť zdravé dieťa. Najdôležitejšie je dodržiavať odporúčania špecialistu na liečbu tohto ochorenia a zodpovedne pristupovať k plánovanému tehotenstvu.

Adenomyóza a tehotenstvo - je možné tehotenstvo pri adenomyóze

Dermálna adenomyóza je ochorenie, pri ktorom rastie vnútorná vrstva maternice (endometrium). Поэтому другое название этой болезни — эндометриоз. По сути, природой так устроено, чтобы каждый менструальный цикл эндометрий нарастал в матке.

Он необходим для того, чтобы в нем могла закрепиться оплодотворенная яйцеклетка, и наступила беременность. Ak sa koncepcia nevyskytne, endometrium sa začne odlupovať, čo spôsobuje krvácanie, ktoré nazývame mesačne.

V tomto článku budeme hovoriť o tom, kedy adenomyóza môže byť nebezpečné pre zdravie ženy, a tiež povedať o vlastnostiach priebehu tehotenstva po adenomyóze maternice.

Adenomyóza a tehotenstvo: riziká a nebezpečenstvá

Žena s endometriózou, otehotnieť, riskuje zdravie. Jej riziko potratu alebo predčasného pôrodu sa niekoľkokrát zvyšuje, v porovnaní s inými ženami, ktoré nemajú takú závažnú patológiu. Prakticky celé tehotenstvo u pacienta s adenomyózou bude prebiehať pod prísnym dodržiavaním lekárov.

Porod môže prebehnúť bezpečne, poporodné obdobie bude oveľa ťažšie, keď sa otvorí krvácanie z maternice, ktoré môže byť niekedy zastavené len odstránením maternice.

Je však potrebné vziať do úvahy, že každý prípad je individuálny - pre jednu ženu ide všetko bez problémov a pre ostatné sa okamžite pociťujú všetky problémy.

Ak máte adenomyózu, musíte byť veľmi opatrní na svoj stav a dodržiavať všetky pokyny lekára.

Video: „Adenomyóza - Mal by som sa liečiť?“

V tomto videu mladý pôrodník-gynekológ Dmitrij Lubnin hovorí o chorobe adenomyózy, ktorá sa môže vyskytnúť u všetkých žien v každom veku.

Samostatne sa zameriava na spôsoby liečby tohto ochorenia a vysvetľuje, prečo môže byť tehotenstvo jediným spôsobom liečby difúznej adenomyózy. Všimnite si, že mnoho moderných lekárov nezdieľa tento názor.

Avšak pre ženy, ktoré chcú zažiť radosť z dlho očakávaného materstva, bude užitočné počuť názor profesionála, aby nestratili srdce a pokračovali v snahe porodiť zdravé a silné dieťa bez rizika pre ich životy.

Adenomyóza a tehotenstvo: môžete otehotnieť s difúznou formou, môžete urobiť IVF, ako vyliečiť

Adenomyóza maternice, ktorá sa tiež nazýva vnútorná endometrióza, je závažným ochorením, ktoré vedie k neplodnosti. Patológia sa vyvíja prevažne u žien mladého reprodukčného veku.

Často sa náhle objaví, keď sa pacient obráti na lekára o neschopnosti počať dieťa. Je spochybnená kompatibilita tehotenstva a endometriózy. Tieto koncepty sa však nemôžu úplne vzájomne vylučovať.

Je potrebné zvážiť každý prípad samostatne, aby sme hovorili o možnostiach úspešnej koncepcie.

Príznaky a diagnostika

V súlade s formou a štádiom ochorenia, symptómy adenomyózy môžu mať živý klinický obraz alebo sa dokonca nemusia prejavovať. Pacienti sa zvyčajne sťažujú na nasledujúce príznaky:

 • krvácanie z prieniku, mdloby medzi obdobiami a menštruačné obdobia s adenomyózou sú dlhé,
 • predĺženého predmenštruačného syndrómu
 • ťahanie pocitov v panve nielen počas menštruácie, môže pretrvávať bolesť počas celého cyklu,
 • nepohodlie počas sexuálneho kontaktu.

Zvyšok klinického obrazu sa stanoví počas diagnózy. Na diagnostiku, pôrodnícku anamnézu, gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk, ako aj ďalšie inštrumentálne operácie sa vykonávajú podľa uváženia lekára.

 • Ultrazvuk - štúdium dutiny reprodukčného orgánu prostredníctvom ultrazvuku. Bezbolestná, rýchla manipulácia, ktorá nevyžaduje ďalšiu prípravu. Môže vykazovať zvýšenie maternice, prítomnosť vo vrstvách hyperechoických inklúzií s hladkým obrysom (znak ohniskového tvaru).
 • Hysteroskopia je štúdia s nízkym vplyvom, ktorá umožňuje posúdiť stav maternice zvnútra. Môže ukázať nielen prítomnosť vnútornej endometriózy (adenomyózy), ale aj jej tvar.
 • Laparoskopia - diagnostická manipulácia, ktorá sa môže zmeniť na lekársku, sa vykonáva v celkovej anestézii. Tento postup umožňuje vizuálne vyhodnotiť štádium adenomyózy, lokalizáciu a tvar endometria.
 • Biopsia - štúdia, ktorá umožňuje dôkladne preštudovať štádium a formu ochorenia. Ak sa zistí difúzna adenomyóza 4. štádia, potom sa maternica odstráni.

V niektorých prípadoch je pacientom predpísaná hysterosalpingografia ako dodatočné vyšetrenie. Postup informatívne ukazuje stav vajíčkovodov (priechodných alebo nie), ktoré sa môžu podieľať na vzniku endometriózy genitálií.

Ak sa počas menštruácie objaví bolesť zakaždým a pretrváva po dlhú dobu a krvácanie je veľké, mali by ste urobiť aspoň ultrazvuk, ktorý dokáže zistiť počiatky adenomyózy.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice?

Pojmy adenomyóza a neplodnosť sa často používajú spoločne. Toto ochorenie totiž zhoršuje fungovanie reprodukčných orgánov. Šanca koncepcie je malá, ale sú. Opakované klinické prípady dokazujú, že môžete otehotnieť s adenomyózou. Čím menšie poškodenie svalovej vrstvy maternice, tým väčšia je pravdepodobnosť vzniku samopochopenia.

U žien s fokálnou adenomyózou 1 stupňa sa môže vyskytnúť tehotenstvo v prirodzenom cykle, ak nie sú žiadne iné zdravotné problémy. Ak sa najprv poradíte s lekárom a vykonáte liečbu, môže sa zvýšiť pravdepodobnosť pozitívneho výsledku. Stáva sa, že sa pacient dozvie o svojej diagnóze v okamihu, keď sa dostane na tehotenstvo.

Šírenie endometria na veľkých plochách alebo difúzna adenomyóza zanecháva malú nádej na nezávislé koncepcie, a preto:

 • prienik sliznice do svalovej vrstvy maternice predstavuje porušenie kontraktilnej funkcie a tiež spôsobuje poruchu susedných orgánov,
 • šírenie choroby na vajíčkovody spôsobuje ich reverznú peristaltiku a zúženie lúmenu,
 • patologické zmeny v hormonálnom pozadí spôsobujú nedostatok ovulácie a spôsobujú abnormálny rast endometria (hypoplazie alebo hyperplázia),
 • zmenený imunitný systém vníma spermie a vajíčko cudzími predmetmi, ich odmietanie,
 • adenomyóza je často sprevádzaná ochoreniami ako je PCOS (syndróm polycystických ovárií), myóm, zápal,
 • bolestivé pocity, ktoré sú príznakom patológie, neumožňujú pravidelný sexuálny život.

Ak sa vyskytnú problémy s koncepciou a nezávislé tehotenstvo sa nevyskytuje dlhšie ako šesť mesiacov s pravidelným sexuálnym životom, je potrebné preskúmať. Porušenie menštruačného cyklu, bolesť v panve, dlhodobé krvácanie - dôvod na okamžitú liečbu gynekológa.

Tehotenstvo s adenomyózou

U pacientov s malým poškodením svalovej vrstvy maternice bez hormonálnych abnormalít sa môže vyskytnúť tehotenstvo s adenomyózou. Ale aj keď sa koncepcia stala, je príliš skoro na výdych a relaxáciu.

Vnútorná endometrióza - adenomyóza maternice - zákerná choroba, ktorá môže u tehotných žien spôsobiť rôzne patológie a dokonca vyvolať potrat.

Preto by pacienti s takouto diagnózou mali byť pod dohľadom gynekológov počas celého gestačného obdobia.

V tehotenstve (kedykoľvek) adenomyóza spôsobuje zvýšenú kontraktilitu reprodukčného orgánu. V dôsledku lézie svalovej vrstvy dochádza k zahusťovaniu určitých oblastí, ktoré ohrozujú odmietnutie vajíčka a v 2-3-trimestri môžu spôsobiť predčasné uvoľnenie placenty.

V dôsledku hormonálnych porúch pri endometrióze maternice dodávajú vaječníky nedostatočné množstvo progesterónu, čo je východiskový bod pre rozvoj hypertonusu.

Ak neužívate udržiavaciu liečbu, tehotenstvo sa môže prerušiť. U žien s adenomyózou počas gravidity pretrváva riziko hypoxie plodu.

Ak je embryo pripojené v mieste, kde sa nachádza zameranie ochorenia, krvný obeh je narušený.

Riziko komplikácií je prítomné počas celého obdobia gravidity, takže nastávajúca matka, ktorá má diagnózu vnútornej endometriózy, by sa mala pri prvom príznaku zlého zdravotného stavu poradiť s lekárom.

Existuje názor, že tehotenstvo je druh liečby pre adenomyózu maternice. S nástupom počatia pacient prestane menštruovať a zachováva ovulačnú funkciu vaječníkov. Menštruácia prestane prichádzať mesačne a pre pohlavný orgán sa vytvorí umelý pocit menopauzy.

Endometriálne ložiská nielen prestanú fungovať, ale tiež znižujú veľkosť. Existujú prípady, keď tehotenstvo a následné dlhodobé dojčenie s absenciou menštruácie viedli k uzdraveniu.

Eco s adenomyózou

U pacientov s adenomyózou s nepriechodnými skúmavkami sa odporúča použitie technológie asistovanej reprodukcie.

Laparoskopia je predpísaná, počas ktorej sú odstránené nefunkčné časti, aby sa zabránilo mimomaternicovému tehotenstvu.

Pred vstupom do protokolu je žena predpísaná hormonálna terapia, ktorá zahŕňa vytvorenie ilúzie umelej menopauzy pre telo. Zníženie objemu lézií počas liečby zvyšuje šance na úspešný výsledok.

Ihneď po opustení menopauzy sa vykoná simulácia ovulácie a ďalšia hormonálna podpora. S pozitívnym výsledkom, nastávajúca matka je pod dohľadom lekárov po celú dobu a je podrobená neustálemu skúmaniu. Podpora liekov založených na progesteróne je zrušená najskôr v polovici tehotenstva.

Adenomyóza a IVF úzko súvisia. Avšak závažnosť patológie sa vždy berie do úvahy. Štatistiky ukazujú, že pacienti so štádiom 1 fokálnej endometriózy maternice sú prístupnejší k metóde. Pri rozsiahlom poškodení myometria a jeho difúznych zmenách sa IVF nevykonáva, pretože pravdepodobnosť dobrého výsledku má nulovú hodnotu.

Vďaka možnostiam modernej medicíny prestala byť adenomyóza maternice trestom pre ženy. Ak chcete s touto chorobou otehotnieť, potrebujete:

 1. konzultovať s gynekológom,
 2. preskúmať
 3. podstúpiť liečbu
 4. v prípade potreby využiť technológie asistovanej reprodukcie.

Pin
Send
Share
Send
Send